lolaki

Μέλος από: Μάρ 2015

07 Μαι 2016

Το μαγαζί αυτό το επισκέφτηκα πριν λίγες μέρες. Ο χώρος του μαγαζιού είναι πολύ ωραίος και αρκετά μοντέρνος για σουβλατζίδικο.

Το προσωπικό αρκετά ευγενικό, και το σέρβις γρήγορο, αφού η παραγγελία ήρθε σε πέντε λεπτά παρόλο που είχε τόσο κόσμο.

Ήμασταν δυο άτομα και παραγγείλαμε την ποικιλία Σάββας η οποία κανονικά περιλάμβανε γύρο χοιρινό, γύρο κοτόπουλο, ντονέρ και κεμπάπ αν δεν κάνω λάθος. Εμείς όμως ζητήσαμε μόνο με γύρο χοιρινό και γύρο κοτόπουλο. Ήρθε ένα μεγάλο πιάτο που εκτός από το κρέας είχε πατάτες, πίτες, κρεμμύδι και ψητή ντομάτα.

Ο γύρος ήταν πολύ γευστικός και κυρίως ο χοιρινός. Πήραμε επίσης μια χωριάτικη σαλάτα η οποία μας ήρθε σε ένα τετράγωνο πιάτο με ένα τεράστιο κομμάτι φέτας από πάνω. Η κλασσική χωριάτικη, πολύ γευστική. Παραγγείλαμε και μισό λίτρο κρασάκι ροζε. Για αυτά πληρώσαμε 30 ευρώ, ακριβούτσικα αλλά χορτάσαμε.

Θα ξαναπήγαινα στο συγκεκριμένο μαγαζί για να δοκιμάσω και τα σουβλάκια του.

05 Απρ 2015

Το μαγαζί αυτό το επισκέπτομαι αρκετά συχνά.. Είναι ένα μαγαζί το οποίο έχει κλασσικά φαγητά και όχι τίποτα γκουρμέ. Από ορεκτικά τα αγαπημένα μου είναι οι κολοκυθοκεφτέδες και τα μπαστούνια δηλαδή τυρί τυλιγμένο σε ζαμπόν.

Επίσης τα κρέατα του είναι πολύ ωραία κυρίως η χοιρινή μπριζόλα και το μπιφτέκι κοτόπουλο το οποίο είναι σίγουρα το καλύτερο που έχω φάει. Από σαλάτες έχει απλές όπως λάχανο- καρότο, χωριάτικη κ. α. Θα μου άρεσε να είχε και άλλες σαλάτες το μενού όπως του σεφ ή σαλάτα Καίσαρα.

Ο χώρος είναι λίγο παλιομοδίτικος για τα γούστα μου αλλά δεν με πειράζει και τόσο. Το σέρβις είναι πολύ καλό και σχετικά γρήγορο. Στο τέλος σε κερνάνε ή φρούτα εποχής ή χαλβά ή λουκουμάδες με μέλι ή σοκολάτα. Ότι επιθυμεί ο καθένας.

Αξίζει μια επίσκεψη.

31 Μάρ 2015

Το σερμπετόσπιτο είναι ένα μαγαζί που μπορείς να φας ότι γλυκό τραβάει η όρεξη σου. Έχω δοκιμάσει δυο από τα γλυκά της Νάνσυς. Ονομασίες δεν θυμάμαι αλλά και τα δυο ήταν με σοκολάτα.

Συγκεκριμένα το ένα ήταν όλο με σοκολάτα ενώ το άλλο είχε κάτι σαν γλάσο πορτοκαλιού. Και τα δυο ήταν πολύ γευστικά αλλά αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι το γλυκό στο σερβίρουν σε ένα πιάτο με σούπα σοκολάτας, και αυτή η σούπα βγάζει αυτή την πικρίλα του κακάο και αλλοιώνει και την γεύση του γλυκού. Σε κερνάνε επίσης και ρακόμελο.

Από τιμές το μαγαζί έχει όλα τα γλυκά με 4 ευρώ ενώ άμα βάλεις και παγωτό πάει στα 7 ευρώ. Λίγο τσιμπημένες τιμές αλλά πιστεύω αξίζει γιατί η ποσότητα είναι αρκετά μεγάλη.

Η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά. Η σερβιτόρα μας έδειξε αναλυτικά όλα τα γλυκά της βιτρίνας λέγοντας μας τι περιέχει το καθένα.

Ο χώρος είναι βέβαια πολύ μικρός και άμα πας Παρασκευή ή Σάββατο- Κυριακή είναι πολύ πιθανόν να μην έχει τραπέζι.

31 Μάρ 2015

Στο συγκεκριμένο μαγαζί αν και είναι πολύ κοντά μου δεν έχω πάει ποτέ. Έχω όμως παραγγείλει.

Παραγγείλαμε με την οικογένεια μου δυο πίτσες. Η μία ήταν απλή με ζαμπόν τυρί κ πιπεριά ενώ η άλλη με κοτόπουλο. Και οι δυο πίτσες ήταν με χοντρή ζύμη κάτι που δεν μου άρεσε διότι προτιμώ την κλασσική λεπτή ζύμη. Ωστόσο η πίτσα με το ζαμπόν ήταν αρκετά νόστιμη σε αντίθεση με αυτή που είχε κοτόπουλο η οποία ήταν σχεδόν άνοστη και τα κομμάτια του κοτόπουλου είχαν μια περίεργη γεύση.

Όσον αφορά τις τιμές του καταλόγου ήταν πολύ οικονομικές. Απ'ότι θυμάμαι όλες οι πίτσες ήταν με 5 ευρώ με εξαίρεση την σπέσιαλ που κόστιζε 6 ευρώ.

Θα έδινα σίγουρα μια δεύτερη ευκαιρία στο μαγαζί κάποια στιγμή στο μέλλον κυρίως λόγω των καλών τιμών.

Με δεδομένο ότι δεν έχω επισκεφτεί το μαγαζί βαθμολόγησα τον χώρο με βάση αυτό που έχω δει όσες φορές έχω περάσει απέξω και την εξυπηρέτηση στο γεγονός ότι δεν υπήρχε κάποια καθυστέρηση στην παραγγελία.

26 Μάρ 2015

Επισκέφτηκα το μαγαζί αυτό πριν ένα μήνα περίπου.

Ο χώρος του μαγαζιού είναι όμορφα διακοσμημένος και κατάλληλος για κάθε περίσταση. Έχει βέβαια λίγο δυνατά την μουσική.

Μόλις πήρα τον κατάλογο στα χέρια μου απογοητεύτηκα διότι οι τιμές ήταν πάρα πολύ ακριβές για τα δικά μου γούστα. Αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να παραγγείλω κλαμπ σάντουιτς. Η σερβιτόρα ενώ της το ζήτησα χωρίς ντομάτα μου το έφερε με ντομάτα, δεν το έκανα θέμα όμως. Το κλαμπ ήταν αρκετά μεγάλο και ζουμερό με τέσσερα κομμάτια ψωμί και όχι με τρία όπως το βρίσκουμε συνήθως. Κόστιζε 7 ευρώ.

Όλα τα φαγητά και οι καφέδες ήταν τσιμπημένοι. Το μόνο που είχε φθηνό ήταν τα κρουασάν και τα μάφιν. Ίσως το επισκεφτώ κάποια άλλη στιγμή κυρίως λόγω του χώρου και της περιοχής που είναι σε κεντρικό σημείο.