brazilakos

Μέλος από: Μάρ 2015

01 Απρ 2015

H επίσκεψη έγινε στις 29/03/2015.

Το μενού ήταν παρόμοιο με αυτό που έγραψε ο φίλος loukoulos στο προηγούμενο post. To εστιατόριο μας το πρότεινε φίλη, το είχα ακούσει παλιότερα, ήξερα ότι έχει σετ μενού που δεν έχεις μπορείς να επιλέξεις τι θα φας οπότε σε αυτό δεν μπορώ να πω ότι θα ήθελα να έχω δικαίωμα επιλογής πιάτων. Όμως στα δέκα πιάτα που σερβίρουν θα μπορούσαν να έχουν 1 σαλάτα.

Μπαίνοντας στον χώρο δεν μπορώ να πω ότι ήταν όπως το περίμενα από την περιγραφή της φίλης, δηλαδή σαν σάλα σπιτιού που μαγειρεύει κάποιος ιταλικό σπιτικό φαγητό, περισσότερο μου θύμισε μια συμπαθητική ταβέρνα. Το εστιατόριο ήταν σχεδόν γεμάτο την ώρα που φτάσαμε.

Με το που μπήκαμε, πριν προλάβουμε να καθίσουμε καλά καλά, ο μοναδικός σερβιτόρος (και προφανώς ιδιοκτήτης) μας καλοσώρισε και μας έφερε μια σούπα tortellini με κρέας (αδιάφορο), το ριζότο με σαφράν (δεν έμοιαζε με ριζότο αφού δεν ήταν χυλωμένο) και την focaccia με σαλάμι (καλή). Αυτά τα πιάτα ήρθαν πριν προλάβουν να μας φέρουν νερό ή κρασί που ήρθαν μετά τα πιάτα.

Δεν είχαμε προλάβει να δοκιμάσουμε καλά καλά τα πρώτα αυτά πιάτα, και μας φέρνουν την καρμπονάρα (πολύ βαριά και παραβρασμένη - αντίθετα με το άβραστο που περιέγραψε ο loukoulos), orecchiette με κιμά (παραβρασμένο και γευστικά κακό), tagliatelle με αμύγδαλο (καλούτσικο πιάτο) και rigatoni με κόκκινη σάλτσα (παραβρασμένες και τίποτα το ιδιαίτερο).

Ουσιαστικά χωρίς να έχουμε προλάβει να δοκιμάσουμε τα πρώτα είχαμε μπροστά μας 7 πιάτα τα οποία είτε είχαν έρθει σχεδόν κρύα είτε κρύωναν στο τραπέζι μας καθώς δεν μπορούσαμε να προλάβουμε να τα δοκιμάσουμε όλα μαζί. Αρχίσαμε και αγχωνόμασταν.

Καμία γεύση μέχρι εκείνη την στιγμή δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, μάλλον προς τις κακές θα έλεγα, και τα πιάτα μας ήταν ήδη κρύα. Καθώς κοιταζόμασταν με τη σύζυγο, έρχεται και το spaghetti all'olio e peperoncino το οποίο ήταν ok αλλά ήμασταν ήδη εκνευρισμένοι και αμέσως και η tagliata (κακά κομμένη) σερβιρισμένη σε μια φέτα ψωμί με πουρέ. Ήταν νόστιμη αλλά το πιάτο ήρθε κρύο.

Όλα τα παραπάνω πιάτα ήρθαν σε διάστημα 30'!!!!!! Πως είναι δυνατόν κάποιος άνθρωπος να ευχαριστηθεί το φαγητό του, έστω κι αν ήταν σωστά εκτελεσμένα τα πιάτα (που δεν ήταν) είναι απορίας άξιο. Φιάσκο...

Μέσα σε όλα αυτά ο ιδιοκτήτης έκανε διάφορα θεατρικά (όπως δυνατά αστεία, έβαζε πελάτες να σερβίρουν τα πιάτα σε άλλους πελάτες και άλλα τέτοια) και καυχιόνταν για την ποιότητα των πιάτων του (ερχόταν και έλεγε για την tagliata, ότι δεν είναι τυχαίο ότι τον φωνάζουν τέλειο κλπ).

Ζητήσαμε τον λογαριασμό πριν έρθουν τα γλυκά, τα οποία μας τα φέρανε με τον λογαριασμό - μια άνοστη panacotta και μια νόστιμη creme brulee (αλλά λίγο νερουλή).

Ουσιαστικά το μαγαζί πουλάει αυτό το μενού 10 πιάτων δήθεν σπιτικών, με 2 άτομα μόνο να μαγειρεύουν και μια λαντζιέρα, οι οποίοι άφηναν το πόστο τους και μαζεύαν τα άδεια πιάτα και ο ιδιοκτήτης να κάνει χαβαλέ. Ο κόσμος στη σάλα να ψαρώνει και να λέει έφαγα σε ένα ιταλικό αυθεντικό (όσο αυθεντικές είναι και οι ελληνικές ταβέρνες τύπου 'Akropolis' ή "Zorbas the Greek' στο εξωτερικό).

Να σας πω απλά ότι φάγαμε σε 45 λεπτά, ούτε σε fast food να είχαμε πάει...

55€ τα δύο άτομα με 1lt αδιάφορο κρασί, δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση