Anastasakigr

Μέλος από: Μάρ 2015

11 Φεβ 2016

Τίποτα δεν είναι τυχαίο..

΄Ηθελα χρόνια να επισκεφτώ τη Σπονδή αλλά οι τιμές της ήταν πάντα αποτρεπτικές. Όταν λοιπόν την είδα να φιγουράρει στη λίστα του DineAthens με ειδικό μενού στα 60ευρώ το άτομο, έκανα πρώτα την κράτηση και μετά το σκέφτηκα!

Σάββατο 6.2.2016 ώρα 22.00πμ. Το τραπέζι μας ήταν στο επίπεδο της εισόδου (και όχι στη μεγάλη αίθουσα του υπογείου) γεγονός που προσέφερε μία αίσθηση ιδιωτικότητας και ρομαντισμού. Η μεγάλη αίθουσα είναι μεν φωτεινή και εντυπωσιακή αλλά λίγο βαβούρικη.

Μεγάλο plus: το μενού είχε 5 πιάτα, τελικά όμως φάγαμε 8 με «προσθήκες του σεφ».

Πιάτο 1ο: Μους παντζάρι με παγωτό λεμόνι και μία δαντελωτή κριτσινοειδής φλούδα, που αδυνατώ να θυμηθώ τι ήταν. Συνοδευόταν με μπουκίτσες ζύμης με καπνιστό γάλα. Όχι φοβερό πιάτο, αλλά αρκετά ενδιαφέρον για να ξεκινήσεις τα γαστροταξίδι..

Πιάτο 2ο: Φουά γκρα με μιλφέιγ κυδώνι και ραβέντι. Το πιάτο συνοδευόταν με ζεστό ψωμάκι και ο σερβιτόρος μας προέτρεψε να αλείψουμε το φουά γκρα σε αυτό, γεγονός που εκτίμησα πολύ και με έκανε να νιώσω πολύ άνετα και φυσικά να το αλείψω. Και ήταν φοβερό.

Πιάτο 3ο: Μους σφυρίδας σε ζωμό από βότανα και κρεμμύδια. Εδώ απογειώθηκα. Πόσο γευστικό μπορεί να είναι ένα πιάτο λοιπόν? Τόσο! Αυτό το πιάτο νομίζω ότι δεν θα το ξεχάσω ποτέ και επίσης ένα τέτοιο πιάτο δεν μπορούν να το φτιάξουν πολλοί σεφ..10΄!

Πιάτο 4ο: Μοσχαράκι με σως καφέ και σάλτσα μοσχαριού, ταρτάκι από μανιτάρι, τρούφα, μαϊντανό και baby potatoes. Εδώ σίγουρα θα φάνε και οι πιο απλοί ουρανίσκοι, νόστιμο, λαχταριστό, ιδανικά ψημένο και χορταστικό.

Πιάτο 5ο: Το δεύτερο πιάτο που έστειλε στα ουράνια ήταν η μους reblochon. Όταν το διάβασα σκέφτηκα ότι θα είναι μπουχτιστικό.. όταν το έβαλα στο στόμα μου και έλιωσε σε κλάσματα δευτερολέπτου, αναρωτιόμουν ποιος θεός σκέφτηκε αυτή την παραλλαγή να του σφίξω το χέρι..

Πιάτο 6ο: Σορμπέ λεμόνι/ακτινίδιο για να ξεπλύνουμε τον ουρανίσκο.

Πιάτο 7ο: Η Σπονδή φημίζεται για τα γλυκά της και δεν μας διέψευσε.. Και από εμφάνιση και από γεύση, δεν έχεις ξανασυναντήσει κάτι τέτοιο. Σε ένα ψηλό, κωλονάτο ποτήρι σαν της σαμπάνιας, πραλίνα φουντουκιού με μους καφέ. Στο πιάτο δύο σφαίρες από μαρέγκα, η μία γεμιστή με παγωτό λεμόνι, η άλλη με παγωτό θυμάρι (! ), αφρός λεμονιού και φύλλα καραμέλας. Δεν ξέρω τι με εντυπωσίασε πιο πολύ. Ήταν τόσο όμορφο που δεν ήθελα να το φάω και όσο το έτρωγα δεν ήθελα να τελειώσει..

Πιάτο 8ο: Ταρτάκια μήλου και λεμονιού και ράβδος πραλίνας και σκάσαμε. Ναι, με τις μερίδες που αρχικά θεωρείς μικροσκοπικές, σκάσαμε πανηγυρικά.

Να προσθέσω ότι 2-3 φορές ήρθε ο σερβιτόρος μας με ένα καλάθι με διάφορα ήδη ψωμιών και κάθε φορά διαλέγαμε διαφορετικό για να συνοδεύσουμε τα πιάτα μας. Το δε προσωπικό ήταν εξαιρετικό και ουδεμία έπαρση που συχνά εντοπίζεται σε γελοία, νεοπλουτίστικα εστιατόρια.

Η Σπονδή είναι διαφορετική. Είναι η κλασσική αριστοκρατία με μοντέρνες γεύσεις. Θέτει τον πήχη της ποιότητας και τον κρατάει υποδειγματικά ψηλά. Βγαίνοντας και κλείνοντας την πόρτα, σκέφτηκα ότι πιθανόν να μην ξαναέρθω ποτέ εξαιτίας των τιμών, έκανα όμως ένα ταξίδι σε άλλη γαστρονομική διάσταση και εξυπηρετήθηκα όπως ποτέ άλλοτε. Very well done.

02 Ιούλ 2015

Να πάτε όλοι.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν απλησίαστα ακριβό, μετά διάβασα και είδα τα μενού 14 (35 ευρώ) και 24 γεύσεων (45 ευρώ) και είπα εδώ είμαστε. Είναι προφανές ότι το Ελαίας γη εφάρμοσε το σύστημα των μενού για να είναι πιο φιλικό και προσιτό προς το κοινό, κάτι για το οποίο προσπαθεί και όλο το προσωπικό του. Από τον άνθρωπο στο parking, μέχρι τους σερβιτόρους, υπευθύνους κλπ είναι προφανές ότι επισκέπτεσαι ένα μαγαζί που η ευγένεια, η πολυτέλεια, η φιλοξενία κυριαρχούν, χωρίς κανένα ίχνος νεοπλουτισμού. Πήξαμε στα στυλάτα, μοντέρνα, χάι εστιατόρια που πληρώνεις 40+ το άτομο και νιώθεις ότι σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν. Το Ελαίας Γη είναι εστίαση υψηλού επιπέδου.

Δεν θα σταθώ πολύ στα πιάτα, καθώς οι υπόλοιπου καλοφαγάδες της σελίδας τα περιέγραψαν με λεπτομέρεια. Επιγραμματικά να αναφέρω ότι επιλέξαμε το μενού των 14 γεύσεων (2 άτομα) και σκάσαμε, αλλά δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε.

Ορεκτικά: Πεντανόστιμη κοκορόσουπα, όπως και η σαλάτα με ελληνικά όσπρια – ειλικρινά την καταβρόχθισα και νομίζω έφαγα μαζεμένα όσα όσπρια δεν έχω φάει ποτέ. Η μελιτζανοσαλάτα φτιάχτηκε μπροστά μας από έναν πολύ συμπαθητικό κύριο και αν και διαφορετική, πάρα πολύ καλή. Για εμένα top ορεκτικό ήταν οι σαρμάδες, που ευτυχώς που ήταν ένας (μεγάλος) για κάθε άτομο, γιατί δεν θα έτρωγα τίποτα άλλο.

Κυρίως: Πήραμε τα «Μοσχαρίσια μάγουλα στο ξυλόφουρνο με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας» το οποίο ειλικρινά σας μιλάω ήταν λουκούμι!!! Στην ουσία είναι νομίζω χιουνκιάρ μπεγιεντί και δεν μπορούσα να ξεκολλήσω το πιρούνι μου. Το άλλο κυρίως «Τρίγωνα μοσχαρίσια μπιφτεκάκια μπακλαβά με φυστίκι Αιγίνης και κασέρι Λέσβου» ήταν πολύ καλό αλλά ομολογώ επισκιάστηκε από το πρώτο.

Γλυκά: Αντίο ζωή.. Είχαμε σκάσει, είπαμε δεν θα φάμε πολύ.. Αλλά η παγωμένη μαστιχωτή μους σοκολάτας ήταν ό, τι καλύτερο έχω φάει σε μους, το παγωτό λουκούμι βάλσαμο για τον ουρανίσκο και η τάρτα σοκολάτας με κρέμα φυστικιού, αμαρτωλό γλυκό που θα ήθελες ένα ταψάκι κάθε μέρα σε σπίτι. Γενικώς τα γλυκά τους με έστειλαν αδιάβαστη..

Πήραμε και ένα μπουκάλι κρασί και πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 100ευρώ και βεβαίως και αξίζουν. Να πάτε και να μην έχετε φάει το μεσημέρι. Εγώ την επόμενη φορά θα το φροντίσω. Γιατί θα επιστρέψω άμεσα..

27 Ιουν 2015

Ως γνήσια και τίμια Παγκρατιώτισσα, αν δεν παινέσω το σπίτι μου θα πέσει να με πλακώσει. Όσοι όμως ξέρουν και εκτιμούν την περιοχή, αλλά και όσοι θέλουν να την εξερευνήσουν, πρέπει να μάθουν ότι η πλατεία Βαρνάβα απέκτησε ένα μικρό θησαυρό..
Το Baba Ghanoush είναι από αυτά τα μαγαζάκια που χαίρεσαι να έχεις κοντά σου, χαίρεσαι να βραδιάσεις με μία φίλη, χαίρεσαι να πας με το αγόρι σου να το μυήσεις στη γεύση του φαλάφελ.

Χώρος: Εμπεδοκλέους, όχι από τη πλευρά του Colibri, από την άλλη! Είναι μικρούλι, αλλά προσεγμένο σε κάθε λεπτομέρεια, με κυρίαρχο το μπλε-λευκό μοτίβο που θυμίζει πλακάκια αριστοκρατικού εξοχικού και φλιτζανάκια γιαγιάς. Τα λιγοστά τραπεζάκια έξω σου επιτρέπουν να χαζεύεις τους περαστικούς και να πιάσεις κουβέντα στους καθήμενους στον ενιαίο πάγκο (όλοι μια παρέα και τα σχετικά).

Γεύση: Ίσως από τα καλύτερα φαλάφελ που έχω δοκιμάσει, και έχω κάνει και Λονδίνο καταβροχθίζοντας δεκάδες μπαλάκια ρεβιθιών. Τραγανό απέξω, σφιχτό και παράλληλα ζουμερό. Το «φαλάφελ σε πίτα» με χούμους και baba ghanoush είναι πεντανόστιμο, αριστοτεχνικά τυλιγμένο και γεωμετρικά άψογο.

Εγώ προτίμησα το μεγάλο στα 4ευρώ και ήταν υπερχορταστικό, με απόλυτα δεμένες γεύσεις. Ούτε πολύ το ‘να, ούτε πολύ τ΄άλλο, τέλειο. Η παρέα μου πήρε το «φαλάφελ στο πιάτο» στα 6ευρώ με 4 μπαμπάτσικα φαλάφελ, χούμους, χαρίσα ντιπ (αν δεν σας λέει κάτι ο όρος, δοκιμάστε με την άκρη του πιρουνιού) και σαλάτα ταμπουλέ εξαιρετική.

Εξυπηρέτηση: Όπως του πρέπει, φιλικό, χαλαρό, προσεγμένο και επαγγελματικό. Well done.

Plus tip: Την επόμενη μέρα επέστρεψα για ένα ποτήρι παγωμένης ροζ λεμονάδας σε πλαστικό, για τη βόλτα μου στην Πλατεία Βαρνάβα.

Να το δοκιμάσετε, ναι.

08 Απρ 2015

Περνώντας έξω από το ARTISANAL δεν μπορεί να μη σταθείς να κοιτάξεις το ιδιαίτερο design του.. Γυάλινη τζαμαρία περικυκλώνει τα χρωματιστά τραπεζάκια του και έτσι σου επιτρέπει να απολαύσεις τον καφέ σου με το φως της μέρας υπό όλες τις καιρικές συνθήκες. Έλειπε ένα τόσο «Θετικό» και φωτεινό μαγαζί από την Κηφισιά, όπου τα περισσότερα bar/καφέ είναι παρόμοια, σκουρόχρωμα και στημένα χωρίς χαρακτήρα (εξαίρεση είναι μάλλον η «Μέντα» αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο).

Πήγαμε λοιπόν σήμερα (5.4.2015) με την παρέα μου για brunch και φύγαμε απογοητευμένοι και από το φαγητό και από το σέρβις – από το δεύτερο σίγουρα περισσότερο. Καθίσαμε στον επάνω χώρο, ο οποίος είναι ιδιαίτερος με ένα μεγάλο φωτεινό μπαρ (που ευχαρίστως πάω για να πιώ ένα κοκτέιλ στα κρυστάλλινα old style ποτήρια τους), διαφορετικές μεταξύ τους καρέκλες και τραπέζια, ξύλινη οροφή σε στυλ σοφίτας, μαρτυρώντας ότι κάποιος έριξε δουλειά στο χώρο..

Η παραγγελία μας - η οποία και δεν περιείχε μπριζολάκια ψημένα σε σιγανή φωτιά για 12 ώρες- αποτελούταν από αυγά (Benedict, croque monsieur, scrambled), σαλάτα και πατάτες τηγανιτές και ήταν 9 πιάτα για 7 άτομα, έκανε 1 ώρα και 1 τέταρτο για να έρθει. Και πες αυτό μπορεί και να συμβεί στις καλύτερες οικογένειες. Η διαχείριση όμως των ευγενικότατων μέχρι το τέλος παραπόνων μας ήταν από άστοχη μέχρι ερασιτεχνική. 3 άνθρωποι, 3 διαφορετικές εκδοχές για τους λόγους καθυστέρησης και τα αυγά πουθενά..

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν δεν μπορείς να διαχειριστείς τον όγκο παραγγελιών που συσσωρεύονται στις 5-6 ώρες του brunch, 1) μην κάνεις brunch, 2) απασχόλησε επιπλέον προσωπικό για τις μέρες αυτές.

Το φαγητό μας φάνηκε λίγο αδιάφορο. Και στα 7 άτομα της παρέας. Κακό δεν το λες, αλλά έχω φάει πολύ καλύτερα και ομολογουμένως ο χώρος αλλά και το «πλασάρισμα» του μαγαζιού γενικώς σου δημιουργεί μεγαλύτερες προσδοκίες.

Παρά την απογοήτευση μας παραγγείλαμε και δύο γλυκά: crème brulee με τσουρέκι και παγωτό κανέλα, το οποίο ήταν πολυυύ καλό και brownies με παγωτό που ήταν επίσης ωραίο. Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι αν το μαγαζί αυτό ήταν δικό μου και δεδομένου ότι έχω κάνει φάουλ στην εξυπηρέτηση και το έχω παραδεχθεί, τουλάχιστον θα κερνούσα τα γλυκά ως ένδειξη καλής διάθεσης.

Πληρώσαμε 17 ευρώ το άτομο (υπολογίστε και 1 καφέ το άτομο) και όχι δεν άξιζε.

Θα επιστρέψω στο Artisanal, κυρίως για το χώρο του γιατί μου άρεσε, αλλά μάλλον θα περιοριστώ σε καφέ ή ποτό..

01 Απρ 2015

Για το ΑΝΕΤΟΝ άκουγα πολύ καιρό εξαιρετικές κριτικές και άλλο τόσο έκανα για να βρω τραπέζι! Όταν τελείωσα βέβαια το γεύμα μου κατάλαβα το γιατί.. Το επισκέφτηκα το Δεκέμβριου του 2014 και ακόμα γλείφω τα δάχτυλα μου..: )

Χώρος: Τοποθετημένο ανάμεσα σε πολυκατοικίες στο Μαρούσι, ήσυχο, χωρίς βαβούρα και σίγουρα δεν μπορώ να μη φθονώ τους τριγύρω κατοίκους. Το παρκάρισμα θέλει λίγη υπομονή. Μικρός χώρος, όχι πολλά τραπέζια (ξαναλέω κράτηση), minimal αλλά και πάρα πολύ ζεστός ταυτόχρονα.

Φαγητό: Εδώ θα μιλήσω καταρχήν για το πιάτο που ΔΕΝ έφαγα και για το οποίο (μεταξύ άλλων) σίγουρα θα επιστρέψω: «Πατάτες Τηγανιτές με τριμμένη φέτα ή τηγανιτό αυγό ελευθέρας βοσκής», το έβλεπα να περνάει από μπροστά μου και μίλησε στην καρδία μου! Ωστόσο είχαμε πάρει τόσα πολλά (για τα 2 άτομα που ήμασταν) που δεν θα μπορούσα να τους δώσω την προσοχή που τους άξιζε! To be continued…

Ξεκινήσαμε με εξαιρετική πράσινη σαλάτα με αποξηραμένα σύκα, κάσιους και τυρί (ροκφόρ αν θυμάμαι καλά), φάγαμε μέχρι κ την τελευταία πρασινάδα.. Η αποθέωση ήρθε νωρίς με τα «Καραμελωμένα μοσχαρίσια κεφτεδάκια με τσίλι».. Ω Θεοί των κεφτέδων! Μη σκιάζεστε με το τσίλι (και εγώ δεν τρώω καυτερά) είναι κυρίως γλυκά με ένα τσικ πιο έντονη γεύση.. όνειρο.. άνετα «σκούπιζα» το πιάτο με ψωμάκι και σλουρπ!

Το δεύτερο ορεκτικό δεν με τρέλανε ομολογώ, ήταν ίσως και η μοναδική παραφωνία, «πορτομπέλλο μανιτάρια στον φούρνο γεμιστά με σπανάκι, μυρωδικά και λιωμένο Γαλλικό κατσικίσιο chèvre», εδώ μάλλον το τυρί υπερίσχυε των άλλων, ήταν και γενναιόδωρα τα κομμάτια του και δεν.. το μοναδικό πιάτο που έφυγε με φαγητό μέσα του.

Σε κυρίως πήρα «Μοσχαράκι κατσαρόλας braisé με μανιτάρια και φρέσκια μαύρη τρούφα με άγριο ρυζι, κασιους και μαϊντανο», φανταστικό.. μαλακό, καλομαγειρεμένο, κοβόταν με το πηρούνι, πεντανόστιμο, σχεδόν μαμαδίσιο.

Πήραμε και μία παραλλαγή καρμπονάρας με λιγκουίνι και λουκάνικο για τον πιο mainstream της παρέας, επίσης εξαιρετική και τεράστια, ένα βουνό ζυμαρικών, με τα υλικά ωστόσο σωστά και μερακλίδικα κατανεμημένα.

Και φυσικά σκάσαμε και φυσικά πήραμε και επιδόρπιο –το οποίο όλοι οι φίλοι μου που είχαν ήδη πάει μου είπαν να πάρω όπωσδήποτε- «γκανάς πικρής σοκολάτας, με καραμέλα γάλακτος, φυστικοβούτυρο και τριμμένα σοκολατένια μπισκότα» και το πήρα, και πολύ καλά έκανα. Με αιφνιδίασε η εμφάνιση καθότι ο πυρήνας του γλυκού κρύβεται κάτω από τη σκόνη μπισκότων, αλλά μόλις βυθίσεις το κουτάλι βρίσκεις το θησαυρό και αντίο ζωή..

Τιμή: Για τα παραπάνω και 2 ποτήρια κρασί πληρώσαμε 80-90ευρώ. Λίγα δεν τα λες, αλλά ειλικρινά είναι από τις λίγες φορές που το κόστος είναι ανάλογο της ποιότητας. Δεν τα λυπήθηκα καθόλου, άξιζε και το τελευταίο λεπτό του ευρώ!

Γενικά σχόλια: πολύ ευγενικό προσωπικό και βοηθητικό στην επιλογή του φαγητού, ωραίος κόσμος στα γύρω τραπέζια, από φιλενάδες 30+ μέχρι επαγγελματικά δείπνα. Το μενού αλλάζει λίγο κάθε μήνα, βάσει εποχιακών υλικών και νέων πιάτων-πολύ καλή ιδέα.

Για μένα ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας.