NOTOS

Μέλος από: Απρ 2015

23 Δεκ 2016

Αυτή την Παρασκευή αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό έξω απο τα καθιερωμένα. Ο Νίκος λοιπόν μας πρότεινε να πάμε στο "Αρισμαρί" που το είχε δοκιμάσει και του άρεσε. Δεδομένου ότι δύο από την παρέα είναι Κρητικοί, κλεισαμε τραπέζι και το βράδυ επισκεφθήκαμε το κατάστημα.
Ο χώρος αποτελείται από δύο τμήματα. Τον μπροστινό πού είναι μη καπνιστων και τον πίσω για καπνίζοντες που αν δεν κάνω λάθος είναι κήπος που κλείνει τον χειμώνα. Εμείς καθήσαμε στην μπροστινή αίθουσα σε λευκές αποχρώσεις. Σημαντικότατο γεγονός ότι ο χώρος είναι όντως για μη καπνιστές και μακάρι και άλλα μαγαζιά να ακολουθήσουν το παράδειγμα, τουλάχιστον αυτά που έχουν περισσότερους του ενός χώρους.
Για καλωσόρισμα φυσικά ρακί με παξιμαδάκια και ελίτσες. Παραγγείλαμε λαχανοσαλάτα. τσιγαριστά χόρτα, μανιτάρια πλευρώτους, πατζαροσαλάτα, πατάτες με στάκα, χοιρινή τηγανιά με ρακόμελο, μοσχαρίσιο συκώτι και γαμοπίλαφο. Ισως ξεχνάω κάποιο ορεκτικό. Οτι πήραμε ήταν εύγευστο αλλά επιτρέψτε μου να αναφερθώ ειδικά στο γαμοπίλαφο που αφενός ήταν υπέροχο αφετέρου ήταν πολύ μεγάλη μερίδα με 3_4 κομμάτια πεντανόστιμο ζυγούρι. Συνοδεύσαμε το δείπνο με 1 κιλό μαρουβά,1κιλό κόκκινο 0,5 κιλό ροζέ και 2 καραφάκια ρακί.
Ο λογαριασμός στα 98€ και ρακόμελο για κέρασμα

16 Ιούλ 2016

Φίλος μου πρότεινε να πάμε στον ψητό μπακαλιάρο που πληρώνεις ότι φάς και ότι πιείς 13 €. Η αλήθεια είναι πως είχα ακούσει για το μαγαζί αλλά η παρέα της παρασκευής θέλει συγκεκριμένες γεύσεις και πάνω από όλα συγκεκριμένες ετικέτες στα ούζα.

Μπήκα λοιπόν στο ask4food για να διαβάσω εκ νέου τις κριτικές ατόμων που το είχαν επισκεφτεί. Βλέποντας λοιπόν τις κριτικές διαπίστωσα ότι κυριαρχούν 2 τάσεις, η πρώτη πως είναι αρκετά καλή λύση αφού τρως και πίνεις απεριόριστα με μικρό αντίτημα και η δεύτερη πως αυτά που καταναλώνεις είναι αντίστοιχα του ποσού που δίνεις.

Για μένα η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Το τσίπουρο που ήπιαν οι φίλοι μου νερωμένο, το ούζο που ήπια εγώ καμμία σχέση με τα εμφιαλωμένα και το κρασί που παρήγγειλε η γυναίκα μου μετριότατο. Αυτά όμως τα γνωρίζεις. Τα πιάτα μικρά μπορείς όμως να παραγγείλεις και δεύτερη και τρίτη φορά. Οι σαρδέλες τέλειες, τα μύδια κατεψυγμένα αλλά πεντανόστιμα και η τσιπούρα ιχθυοτροφείου μεν, αλλά ψημμένη με περισσή μαεστρία. Ο κατάλογος περιέχει αρκετές επιλογές από μεζεδάκια, θαλασσινά και ψάρια. Για παράδειγμα παρασκευή βράδυ που πήγαμε εμείς υπήρχε τσιπούρα λαυράκι κολιός και βακαλάος.

Το μαγαζί βρίσκεται πάνω σε κεντρικότατο δρόμο του Χαλανδρίου με ότι αυτο συνεπάγεται για αυτό είναι καλύτερη επιλογή τα τραπεζια στην πίσω πλευρά. Η εξυπηρέτηση παραπάνω από καλή. Ελπίζω η αμοιβή των πολλών νεαρών αγοριών και κοριτσιών στο service να είναι ανάλογη του κόσμου που συρρέει και οχι ανάλογη των τιμών του μαγαζιού.

Απόδειξη μας ήλθε όταν την ζητήσαμε.
Σίγουρα θα ξαναπήγαινα αφού πρόκειται για μία φθηνή και αξιοπρεπή πρόταση.
Παρασκευοσάββατα κράτηση επιβεβλημένη.

07 Ιούλ 2016

Με την παρέα μου έχουμε καθιερώσει κάθε παρασκευή να πηγαίνουμε για ουζοκαταστάσεις. Δεδομένου ότι μένουμε στο Χαλάνδρι και στις γύρω περιοχές έχουμε βρεί 2-3 μεζεδοπωλεία στην περιοχή και τα έχουμε κάνει στέκια αλλά παράλληλα επισκεφτόμαστε κατά καιρούς και μαγαζιά που είτε ακούσαμε είτε διαβάσαμε για αυτά.

Το συγκεκριμένο μαγαζί έτυχε να το δώ τυχαία περνώντας από την λεωφόρο εθνικής αντιστάσεως που είναι προέκταση της καποδιστρίου. Διάβασα τις λιγοστές κριτικές στο ask4food που σε γενικές γραμμές ήταν θετικές και αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε.

Ο χώρος όχι κάτι ιδιαίτερο, τραπεζοκαθίσματα στον σκεπαστό εξωτερικό χώρο του μαγαζιού, που τον χειμώνα ίσως κλείνει, αλλά και πέραν αυτού. Ο εσωτερικός άδειος λόγω ζέστης. Η απουσία έστω και ενός ανεμιστήρα οροφής έκανε την ζέστη ανυπόφορη, φαντασθείτε με την συνοδεία ούζου. Δεύερο αρνητικό η φασαρία από την κίνηση που ευτυχώς όσο περνούσε η ώρα μειωνωταν.

Τώρα πάμε στις γεύσεις που προσφέρει το μαγαζί. Ομολογώ ότι υπήρξαν ανώτερες των προσδοκιών όλων μας. Ημασταν παρέα 10 ατόμων και όλοι μόνο καλά λόγια είχαν να πουν. Δεν θα αναφερθώ σε όλα όσα παραγγείλαμε που ήταν αρκετά αλλά θα κάνω ειδική μνεία στο μυδοπίλαφο που ήταν εξαιρετικό, στις σουπιές, στις σαρδέλες και στο καλαμάρι. Τα υπόλοιπα πιάτα που πήραμε χωρίς να είναι άσχημα δεν ξέφευγαν από τα καθιερωμένα.

Πληρώσαμε 165 € ήτοι 16,5 έκαστος. Στη τιμή συμπερλαμβάνονται 5 καραφάκια 1 lt κρασί ατομικά τσίπουρα αναψυκτικά και νερά αφού το νερό δεν έρχεται σε κανάτα. Στο τέλος και γλυκάκι για να στρώσει η γεύση στο στόμα. Στη τιμή έβαλα 17-25 γιατι ήμασταν πολλά άτομα οπότε πέφτει ο μέσος όρος.
Θεωρώ κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα ξαναπάμε

02 Μαι 2016

Έχοντας διαβάσει αρκετές καλές κριτιικές αποφασίσαμε 3 ζευγάρια να πάμε ένα σαββατόβραδο στον σκατζόχοιρο.
Κλείσαμε τραπέζι και πολύ καλά αποδείχθηκε ότι κάναμε γιατί το βράδυ δεν έπεφτε καρφίτσα στο μαγαζί.

Δεν έχω να προσθέσω η να αφαιρέσω κάτι στα πολύ καλά σχόλια των υπολοίπων. Εν τάχει θα αναφέρω και εγώ ότι ανάμεσα στις κακόγουστες πολυκατοικίες αποτελεί μία όμορφη παρένθεση αυτό το σομόν αλλοτινής εποχής κτίριο. Ο κατάλογος μικρός αλλά για μένα προτιμότερος από άλλους παραφορτομένους. Οι τιμές λογικότατες,6 άτομα φάγαμε και ήπιαμε υπεραρκετά με περίπου 100€. Μας κέρασαν και κρασί και χαλβαδάκι στο τέλος που δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι που θέλεις κάτι γλυκό να βάλεις στο τέλος στο στόμα σου.

Όσον αφορά τις γεύσεις όλα ήταν καλά. Γιά καλή μας τύχη δε το βράδυ που πήγαμε 2 μουσικοί, κιθάρα και ακορντεόν ήταν εξαιρετικοί.
Μία ένσταση μονάχα, για το service, που δεν γνωρίζω αν ήταν τυχαίο εκείνο το βράδυ. Μία σερβιτόρος που όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν έκανε ήταν αδύνατο να εξυπηρετήσει ένα γεμάτο μαγαζί με αποτέλεσμα τα πιάτα να έρχονται με ακανόνιστη σειρά και μεμονωμένα.

Εν κατακλείδι πάντως επειδή τα θετικά στοιχεία ήταν πολλά σίγουρα θα επισκεφτώ ξανά τον σκατζόχοιρο.

20 Φεβ 2016

Mετά από πρόταση του φίλου μου του Σπύρου να βγούμε για φαγητό, και με δεδομένο ότι είναι κρεατολάγνος, για να τον ευχαριστήσω σκέφθηκα να πάμε στη Βάρη.

Ξεκινάμε λοιπόν Κυριακή μεσημέρι και αποφασίζουμε εντελώς στην τύχη να κάτσουμε για φαγητό στα βλάχικα.
Αριστερά στην είσοδο η ψησταριά με τις πραμάτιες του καταστήματος, αρνια κοκορέτσια εξοχικά κλπ. Μέσα 2 τεράστιες αίθουσες με πολύ κόσμο πολλή φασαρία και πολλή κάπνα.

Οι τιμές κανονικές χωρίς υπερβολές ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω, η εξυπηρέτηση άμεση παρά τον τόσο κόσμο και τα κρέατα καλοψημένα και ζουμερά, άλλωστε σ΄αυτό ειδικεύονται οι ταβέρνες της περιοχής.

Εγώ προσωπικά όταν φύγαμε αναρωτήθηκα γιατί έπρεπε να πάμε στη Βάρη σ'ενα χώρο τελείως αδιάφορο και απρόσωπο που δεν σε προδιαθέτει θετικά, απλά κάθεσαι -παραγγελεις-τρως-πληρώνεις-φεύγεις όταν στην περιοχή μου όπως σ'όλες τις περιοχές υπάρχουν πολλά και ωραία μεζεδοπωλεία, ταβέρνες, ψησταριές.

Θα ξαναπήγαινα μόνο αν ήμουν περαστικός απ΄αυτά τα μέρη και μόνο αν είχα τρομερή επιθυμία να φάω αρνί στη σούβλα.

19 Φεβ 2016

Πηγαίνοντας αρκετά συχνά στο χαλάνδρι είχα προσέξει τον Ιορδάνη και η αλήθεια είναι οτι μου άρεσε σαν χώρος οσο μπορούσα να τον δώ. Διάβασα λοιπόν κριτικές με προοπτική να τον επισκεφτώ αλλά ήταν αποθαρρυντικές. Ετσι το ανέβαλλα συνεχώς μέχρι που κάποιος από την παρέα πρότεινε να πάμε εκμεταλλευόμενοι προσφορά του internet, όπερ και εγένετο.

Ο χώρος όντως καλαίσθητος με τα τραπέζια σε λογική απόσταση μεταξύ τους και το τζάκι στη μέση της αίθουσας να προσδίδει μια επιπλέον ζεστασιά. Το service από νέους ανθρώπους παρουσιάζει μία δισκινησία αλλά σε καμμία περίπτωση δεν το χαρακτηρίζεις ανεπαρκές η αγενές δεδομένου οτι ήταν παρασκευή βράδυ και η κίνηση στο μαγαζί αυξημένη.

Ας πάμε στην παραγγελία μας
1 λαχανοσαλάτα
1 παντσέτες
1 πατάτες
1 βραστά λαχανικά
2,5 λίτρα κρασί 2 μπύρες 1 κόκα

Το ψωμί ήλθε άφθονο και το νερό σε κανάτα. Ολα ήταν καλά, το μόνο που μπορείς να προσάψεις είναι οτι οι γεύσεις δεν σε απογείωναν. Αν όμως αναλογισθεί κανείς οτι μία παρέα 7 ατόμων που βγήκε για να τα πει και να τα πιεί, έφαγε και ήπιε αξιοπρεπώς και πλήρωσε 77 € ο Ιορδάνης αποτελεί μια καλή επιλογή.

Και βέβαια θα ξαναπάμε. όσο υπάρχει βέβαια η έκπτωση.

04 Φεβ 2016

Ο χώρος παρακμιακός και μικρός γεμάτος κάπνα αφού ο εξαερισμός βασίζεται στην πόρτα εισόδου που ανοιγοκλείνει. Το φαγητό μέτριο, η εξυπηρέτηση όσο πρέπει φιλική και οι τιμές πολύ καλές τηρουμένων των αναλογιών, ποιότητας/ τιμής.

Πήραμε
παντζάρια
πιπεριές γεμιστές
παστουρμά
ντοματοκεφτέδες

2,5 λιτρα κρασί που δεν δημιουργεί προβλήματα την άλλη μέρα και πληρώσαμε 47 €. Επομένως αν θέλεις μια φθηνή επιλογή και να φας κάτι παραπάνω από σουβλάκι ο Νέζος είναι μια τίμια επιλογή. Δεν σου υπόσχεται το κάτι παραπάνω στις γεύσεις ούτε βασίζεται στην διακόσμηση και το περιβάλλον.

Θα το επισκεφθόμουν ξανά αν βρισκόμουν στην περιοχή και βέβαια δεν θα ήταν ανάμεσα στις πρώτες επιλογές μου.

28 Νοε 2015

Σεβόμενος την επιθυμία της γυναίκας μου και εκμεταλλευόμενοι τις ωραίες ημέρες του Νοεμβρίου αποφασίσαμε μια ηλιόλουστη Κυριακή να κατέβουμε στο κέντρο και αφού βολτάρουμε να κάτσουμε σε κάποιο εστιατόριο της περιοχής για φαγητό.

Οπερ και εγένετο, κατεβήκαμε στο ιστορικό κέντρο, κάναμε την βόλτα μας χαρήκαμε τον όμορφο καιρό και για φαγητό θελήσαμε να επισκεφθούμε τον Μελίλωτο για τον οποίο και είχαμε ακούσει και είχαμε διαβάσει καλές κριτικές.

Ο χώρος συμπαθητικός οχι κάτι ιδιαιτερο αλλά προσεγμένος και καθαρός. Μέσα μικρός με λίγα τραπέζια και ένα μικρό πατάρι. Λόγω καιρού κάτσαμε έξω όπου είχε αρκετά τραπέζια, όλα γεμάτα.

Από φαγητά πήραμε ενα σιδηρόδρομο, μοσχάρι πλουσια μερίδα με υπέροχη σάλτσα προς 16,5€ και κοτοπουλο με ρύζι και αυτό με ιδιαίτερη γεύση προς 10€ για κυρίως. Επίσης μια σαλάτα πράσινη με μανούρι σύκο και sauce προς 9,5€ και 2 ορεκτικά,, μανιτάρια αυγολέμονο, πολυ νόστιμα και φάβα με απακι λιγο αδιάφορη. Συνοδέψαμε το γεύμα μας με υπέροχο μοσχάτο Τυρνάβου 8€ το λίτρο. Για το τέλος μια σοκολατόπιτα και μια mousse λεμονιού.

Πληρώσαμε 69 που δεν τα λες λίγα αλλά από την άλλη δεν πήραμε χοιρινή μπριζόλα και κολοκυθοκεφτέδες. Ενα ζευγάρι μπορεί με 35-40€ να απολαύσει φαγητά με ιδιαίτερες γεύσεις.
Θέλω να πιστεύω οτι η δυσλειτουργία του service οφειλόταν στο γεγονός της μαζεμένης πελατείας.
Σίγουρα θα ξαναπάμε αν οχι για φαγητό σίγουρα για να δοκιμάσουμε κάποιες άλλες γεύσεις που θα συνοδέψουν το γλυκόπιοτο μοσχάτο.

06 Νοε 2015

Θέλοντας να ανακαλύψω νέους χώρους και νέες γεύσεις αποφάσισα να επισκεφτώ τον "Μυστικό Κήπο" για τον οποίο μόνο καλά πράγματα είχα διαβάσει και ακούσει.

Το περασμένο χειμωνιάτικο σάββατο λοιπόν πήρα την καλή μου και πήγαμε αφού προηγουμένως είχα φροντίσει να κάνω κράτηση.

Τον κήπο δεν τον είδα γιατί το τραπέζι μας ήταν στην κύρια αίθουσα ένα συμπαθητικό χωρίς κατι ιδιαίτερο χώρο. Με ενημέρωσαν όμως ότι παρόλο το κρύο χρησιμοποιόταν και ο κήπος καθώς τον είχαν κλείσει.

Θετικό το κέρασμα στην αρχή με φρυγανισμένο ψωμί και 2 αλοιφές, θετικό και ότι μας ρώτησαν αν θέλαμε νερό της βρύσης η εμφιαλωμένο. Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ρόκα ντομάτα και μυζήθρα αρκετά καλή σε γεύση ποσότητα και τιμή{5€}, μανιτάρια σωταρισμένα σε καλή ποσότητα, κανταϊφάκια με παστουρμά.

Προσωπική μου άποψη στην γέμιση θα ήθελα περισσότερο παστουρμά. Οι πατάτες σε καλη ποσότητα αλλά αν δεν σου αρέσει η σε ενοχλεί το σκόρδο ζήτησε τις σκέτες. Απο κυρίως αφού δεν είχε παντσέτες με πουρέ σελινόριζας, πιάτο για το οποίο τόσα καλά είχα διαβάσει. πήραμε ψαρονέφρι με πιπεριές. Πάρα πολύ καλό σε γεύση αλλά θα ήθελα στην τιμή των 10€ ολόκληρο κομμάτι και όχι ψιλές λωρίδες γεγονός που με κάνει να πιστεύω οτι από ενα ψαρονέφρι ετοιμάζουν 2-3 μερίδες.

Πήραμε και 1,5 λιτρο ροζε κρασί πολύ καλό. Γιατί ρε παιδιά όμως αν πάρω 2 φορές απο μισό λίτρο θα πληρώσω 2χ4.5€=9€ ενώ αν πάρω 1λίτρο θα πληρώσω 8€?θέλω να το παίρνω λίγο-λίγο για να διατηρείται δροσερό. Ας είναι.

Ζητησαμε λογαριασμό.43,70€ δεν τα λέω ούτε πολλά ούτε λιγα. Δώσαμε 45 και είπαμε στην σερβιτόρα ότι δεν περιμένουμε ρέστα. Περιμέναμε όμως το κέρασμα που σε όλες τις κριτικές αναφέρεται και σε όλα τα τραπέζια βλέπαμε να σερβίρεται στο τέλος. Συγκεκριμένα βλέπαμε ατομικές μους σε μικρά πλαστικά αυτές των ζαχαροπλαστείων. Βλέποντας ότι κανείς δεν μας δίνει σημασία περισσότερο για την στάση τους και όχι για το κέρασμα ρώτησα τη κοπέλα αν υπάρχει γλυκό και για μας. Βεβαίως μους σοκολάτα και μους λεμόνι αποκρίθηκε. Ζητήσαμε 2 σοκολάτας, ήλθαν, τα φάγαμε και ετοιμαστήκαμε να φύγουμε. Αμ δε.... Εκείνη την ώρα μας ήλθε απόδειξη 4,60{2χ2,30}. Καλά μας χρεώνετε τα γλυκά που δεν υπάρχουν στον κατάλογο είναι ατομικά παστάκια ζαχαροπλαστείου και έχετε κεράσει όλο το μαγαζί?

Εδωσα 5€ και φύγαμε γιατί θεώρησα χαμένο χρόνο να ασχοληθώ περαιτέρω όταν η απάντηση της σερβιτόρας ήταν ότι με χρεώνει γιατί την χρεώνει και αυτήν το ζαχαροπλαστείο.

30 Οκτ 2015

Αυθαίρετο. Ημουνα νιός και γέρασα. Θυμάμαι το αυθαίρετο όταν πρωτοπήγα στις αρχές των 90ς με τον τότε δεσμό μου και μετέπειτα σύζυγο μου.

Για μια 8ετία ήταν συχνά σημείο συνάντησης για την πολυμελή παρέα μας με κρασί και ωραίους μεζέδες.

Μετά εμείς μετακομίσαμε και η παρέα διαλύθηκε με τον καθένα μας χαμένο στις προσωπικές του αναζητήσεις η προβλήματα. Εκτοτε επισκεπτόμουν το αυθαίρετο αραιά και που με ταλευταία φορά πριν 4 χρόνια.

Το περασμένο σάββατο λοιπόν που φιλικό μας ζευγάρι μας πρότεινε να βρεθούμε μου ήλθε στο μυαλό το παλιό μας στέκι γνωρίζοντας ότι στους συγκεκριμένους φίλους αρέσουν τα απλά πράγματα αρκεί να υπάρχει καλό κρασί και μεζές.

Το βράδυ που πήγαμε έβρεχε και έκανε κρύο. Από δικό μου λάθος δεν προνόησα στη τηλεφωνική κράτηση, που είναι απαραίτητη ειδικά σαββατόβραδα, να ζητήσω το τραπέζι να μην είναι στον πρόσθετο εξωτερικό χώρο κλεισμένο με ναυλον. Αυτό ήταν ένα πρόβλημα ειδικά για τις κοπέλες.

Το service απο ένα νεαρό και μια κοπέλα άμεσο. Το νερό σε κανάτα ήλθε με το που καθήσαμε. Βέβαια η οικειότητα του νεαρού ίσως ενοχλήσει ορισμένους ήταν καλοδεχούμενη όμως από τις περισσότερες, νεαρής ηλικίας, παρέες με ότι αυτό συνεπάγεται. Δυνατές φωνές και γέλια. Αυτό εμάς δεν μας ενόχλησε αλλά το αναφέρω για κάποιους που θα ήθελαν πιο ήσυχες καταστάσεις.

Οσον αφορά τώρα τις γεύσεις απλά να διαφωνήσω με την λογική που το πιο χαρακτηριστικό πιάτο 'αυθαίρετο' τώρα σερβίρεται σαν ορεκτικό σε μικρό πιάτο και στην τιμή των 9€ μου φαίνεται. Εμεις πήραμε μια σαλάτα πράσινη αρκετά γευστική μια τυροκαυτερή αρκετά πικάντικη για τα γούστα κάποιων, μια πατάτες και μανιτάρια από ορεκτικά. Απο κυρίως μια μπιφτέκια με πικάντικη ντιπ και κοτομπέικον και τα 2 πολύ καλά με συνοδεία πατάτας ντομάτας και κρεμμυδιού.

Συνοδέψαμε το φαί με 3 λίτρα λευκό κρασί [το 1 κέρασμα]. Η επόμενη ημέρα δεν συνοδεύθηκε από πονοκέφαλο. Για το τέλος γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού. Δώσαμε 46€ αρκετά καλή τιμή. Αν θα ξαναπάω?Και βέβαια στην μέσα αιθουσα όμως και οπωσδήποτε στην δροσερή αυλή του τις πιο ζεστές εποχές.

Στεναχωρήθηκα που είδα από τον φοίνικα να έχει μείνει μόνο ο μισός κορμός απο ασθένεια του κόκκινου σκαθαριού υποθέτω. Βρήκα εξυπνη την ιδέα των παιδιών να βάλουν διάφορα φυτά μέσα κρατώντας το "ζωντανό".