v.aleifer

Μέλος από: Απρ 2015

19 Μαι 2018

Τετάρτη βράδυ μέσα Απριλίου παρέα 12 ατόμων. Ελληνες και ξένοι. Το μαγαζί το διάλεξα εγώ λόγω καλών κριτικών και συστάσεων. Το μετάνιωσα πολύ. Πρώτον η εξυπηρέτηση πολύ κακή. Μετά από 15 λεπτά ήρθαν να μας ρωτήσουν για ποτά. Γενικά το προσωπικό χωρίς συνεννόηση και πολύ αργό. Η ποιότητα του φαγητού κακή.

Το πιο παραδοσιακό πιάτο ο Καγιανάς ήταν κακός και άνοστος. Σε οποιοδήποτε μαγαζί της Μάνης ακόμα και καφενείο είναι πιο νόστιμο. Κόκορας γεμιστός κακός. Φιλεταρισμένος ωραία σερβιρισμένος αλλά άνοστος.

Τσουφ(χ)τή. Μικρή μερίδα και το καλύτερο ήταν το αυγό στην κορυφή. Μακαρούνες μανιάτικες μέτριες.. Οι μερίδες μικρές πολύ μικρές (έλεος ρε παιδιά). Το κρασί ευτυχώς εμφιαλωμένο και το τσίπουρο το πίνεις και ξυπνάς με πονοκέφαλο.

Δυστυχώς απογοητεύτηκα πάρα πολύ απο το μαγαζί και στεναχωρήθηκα γιατί πίστευα πως θα πρέσβευε καλύτερα τις γεύσεις της περιοχής μου. Μάλλον έτσι εξηγείτε οτι οι πελάτες του ήταν μόνο ξένοι και οι μοναδικοί Έλληνες είμαστε εμείς.
Σίγουρα δεν το προτείνω και σίγουρα δεν θα ξαναπάω

11 Μαι 2018

Αν και εξωτερικά έμοιαζε καλό τελικά μέσα ήταν κακό. Κακή διακόσμηση και πολύ κιτς. Μαγαζί παλλινοστούντα Ελληνα. Ο ιδιοκτήτης πολύ καλός άνθρωπος με τα κεράσματα του με καλή υποδοχή πολύ ζεστός.

Η πρώτη απογοήτευση ήταν οτι πήγαμε να φάμε κουζίνα Νότιας Αφρικής και φάγαμε ελληνική με κάποια σάλτσα Νότιας Αφρικής. Μύδια μέτρια προς κακά. Μια πιατέλα με γαρίδες και ρύζι άνοστο και κακό. Σαλάτα αδιάφορη.

Κρασί ευτυχώς καλό. Ε χει περιθώρια βελτίωσης. Γενικά δεν μου άρεσε και δεν θα το πρότεινα. Οι τιμές τσιμπημένες γι αυτό που προσφέρει.
Θα ξαναπάω να δω αν βελτιώθηκε

12 Δεκ 2016

Το συγκεκριμένο μαγαζί το επισκέφτηκα αρχές Δεκεμβρίου 2016
Τρίτη βράδυ παρέα 4 ατόμων.
Τι να πω. Χώρος ένα τίποτα μάλλον δεν είναι για να κάθεσαι. Παίρνεις κάτι και φεύγεις. Μικρός καθόλου άνετος αλλά σχετικά καθαρό φαινόταν.
Καθίσαμε και μετά από 15 λεπτά ήρθε ο τύπος που έκανε διανομή και μας έστρωσε τραπεζομάντηλα.
Παραγγελία δώσαμε μετά από 20 λεπτά.
Παραγγείλαμε δύο μερίδες κοντοσούβλι μια σαλάτα χωριάτικη και ήπιαμε μπύρες.
Οι δύο μερίδες κοντοσούβλι μας σερβιρίστηκαν σε μία πιατέλα με λίγες πατάτες και πίτες στο κάτω μέρος. Οπτικά ένα χάλι αλλά και ουσιαστικα μέτριο προς κακό το κρέας εντελώς άνοστο.
Για τη σαλάτα δε θα πώ γιατί εντάξει μερίδα κανονική αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.
Το σέρβις μετριότατο.

Τελικά πληρώσαμε 50€.

Γενικά μια απογοήτευση. Δεν το συνιστώ και μάλλον δεν θα ξαναπάω.

25 Σεπ 2016

Επανερχομαι για το μαγαζί μετα απο επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι.

Μεγάλη βελτίωση και μπράβο τους.

Επλισκεψη 6 ατόμων.

Φάγαμε
1,5 κιλό παιδάκια -προβατίνα. Καλοψημένα νοστιμα 3/4
Μελιτζανοσαλάτα. Οκ καλή 2/4
Τατζ΄κι 2/4
Λουκανικο χωριάτικο. Πολύ καλό 3/4
Κεμπάπ. Θα του βάλω 1/4. Πολύ αδύναμο πιάτο και το χειρ'οτερο απο ότι φάγαμε, Σίγουρα θέλει βελτίωση.1/4
Σαλάτα χωριάτικη 2/4
Πατάες τηγαν. Φρέσκιες πολύ καλές 2/4 αλλά πολύ αλάτι ρε παιδιά.
Πίτες ψημένες
Ηπιαμε κρασί ασπρο. Καλό 3/4

Στο τέλος φάγαμε παγωτό και ραβανί με παγωτό.

Πληρώσαμε 115 €

Παρα πολύ καλά και οκ. Το μαγαζί έχει προσαρμόσει τις τιμές του και η ποιότητα του έχει ανέβει. Μπράβο τους και σίγουρα το συνιστώ, Μια καλή πρόταση για κρεατοφάγους.
Σίγουρα θα ξαναπάω

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη v.aleifer.

21 Σεπ 2016

Το μαγαζί το συγκεκριμένο δεν το ήξερα. Πήγαμε Σάββατο βράδυ παρέα τριών ατόμων. Μικρό μαγαζί συμπαθητικό 'οχι καλό. Φαινόταν καθαρό. Αν και ήταν πάνω στε κεντρικό δρόμο δεν είχε φασαρία. Καθίσαμε εξω σε έναν κλειστό χωρο προσθηκη στο πεζοδρόμιο.
Δεν υπήρχαν άλλες τραπέζια γεμάτα. Αργότερα ήρθαν αλλες 3 παρέες.
Ηρθε η Κα Ευδοκλια μια συμπαθέστατη κυρία που έχει το μαγαζί για να μας εξυπηρετήσει.
Παραγγείλαμε Μελιτζανοσαλάτα. Εντάξει καλή σπιτική γευστικη 3/4
Βραστα λαχανικά τιποτα το ιδιαίτερο (κουνουπίδι, μπρόκολο, καρότο, πατατες, παντζάρια αδιάφορο.
Γαυρο μαρινάτο. μέτριο πιατο αλλά όχι κακό.
Σαρδέλα ψητή. Εντάξει ήταν φιλέτο οι σαρδέλες χωρίς κόκκαλο και σχετικά μεγάλη μερίδα.
Ψητό μπακαλιάρο. Οχι φρέσκο, παστό αλλά στα κάρβουνα. Το καλύτερο πιατο του μαγαζιού για εμένα. Γευστικό, νόστιμο καλοψημένο.
Φέτα ψητή πικάντικη. Ουδετερο, τιποτα, εχω φαει πολύ καλύτερα...

Ηπιαμε κρασί χύμα. Συμπαθητικό κρασάκι άσπρο.. Πινόταν εύκολα.
Στο τέλος φάγαμε γιουρτ'ογλυκο με δαμάσκηνα πάρα πολύ καλό και καρπούζι

Πληρώσαμε συνολικά 94€.
Εντάξει ρε παιδιά για ψάρι τέτοιο με σαρδέλα και μπακαλιάρο απο το S/M ήταν πάρα πολλά για το συγκεκριμένο μαγαζί. Ενα μαγαζί καφενείο ο χωρος τίποτα και οι γεύσεις του οχι ιδαιτερες.
Στα σύν του μαγαζιού η Κα Ευδοκία.

Σίγουρα δεν θα ξαναπάω γιατί στην περιοχή υπάρχουν άλλες εναλακτικές λύσεις για τέτοιο φαγητό με τα μισά λεφτά.
Πλαρα πολύ ακριβό γιι αυτά που προσφέρει. Γενικά δεν το συνιστώ.

15 Σεπ 2016

To συγκεκριμένο μαγαζί το ξέρω και το έχω επισκεφτεί πολλές φορές.
Τελευταία φορά πριν από 2 μέρες. Θα συμφωνήσω με τις περισσότερες κριτικές που διάβασα. Για το μαγαζί τώρα. Είναι λίγο δύσκολο να βρεις να παρκάρεις αλλά εντάξει αυτό δεν είναι θέμα.
Το μαγαζί το επισκέπτομαι 4 χρόνια.. Ο χώρος ίδιος αδιάφορος για εμένα απλά συμπαθητικός σχετικά καθαρός αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Η αυλή του όμως υπέροχη ήσυχη χωρίς θόρυβο. Αν και την έχουν κλείσει όλη (γιατί βρε παιδιά?) αξίζει.
Πήγαμε τρία άτομα. Μας υποδέχτηκε μια κυρία που μας έφερε νατσος με σαλτσα και νερό και μετά περιμέναμε 15 λεπτά για παραγγελία.
Παραγγείλαμε και ήρθαν μετά απο 40 λεπτά
Τάκος με χοιρινό.0/4 Μην το παραγγείλετε. Αίσχος. Κάτι σαν γύρος σε τραγανή πίτα το οποίο και δεν φάγαμε. Ούτε καν μεξικάνικο αλλά και χάλια. Πρέπει να το αφαιρέσουν από το μενού.
chimichangas με κοτόπουλο..1/4. Η Μεγάλη μερίδα με συνοδευτικό ρύζι ένα πουρέ από φασόλια γιαούρτι και ντομάτα ψιλοκομμένη. Ούτε συμπαθητικό δεν το λές. Το κοτόπουλο άνοστο και γενικά ένα πιάτο χωρίς γεύση.

fajita Μια από τα ίδια με το chimichangas.1/4 Προσαρμογή στην ελληνική κουζίνα.
και χωρίς να είναι νόστιμο.
Ήπιαμε κρασί σαγκριά μια κανάτα. Εντάξει ρε παιδιά και στο s/m θα έβρισκα καλύτερη.
Ζητήσαμε λογαριασμό περιμέναμε 20 λεπτά να πληρώσουμε
Πληρώσαμε 52 €.

Γενικά απογοητεύτηκα πολύ από το μαγαζί. Το ήξερα ότι είχε ρίξει την ποιότητα και τις υπηρεσίες του αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο χάλια. Είχα την ελπίδα ότι θα είχε βελτιωθεί.

Δεν το συνιστώ και σίγουρα δεν θα ξαναπάω

23 Αυγ 2016

Έχω πάει στο μαγαζί αρκετές φορές εδώ και 10 χρόνια.
Είναι ένα εστιατόριο καλό και τίμιο θα έλεγα (αν και τώρα τελευταία μα τα χάλασε λίγο ως προς τις τιμές του)
Τελευταία φορά πήγα τον Ιούλιο του 2016.

Μεσημέρι Κυριακής. Ευτυχώς η πλατεία ήταν άδεια από παιδάκια.

Είμαστε 3 άτομα και παραγγείλαμε
-Σαρδέλα ψητή 4/4 πολύ καλή το συνιστώ ανεπιφύλακτα
-Μπακαλιαράκαι ψητά 4/4 φρέσκα και καλοψημένα
-Σπανακόπιτα καλή 3/4

Κρασί άσπρο μοσχοφίλερο 4/4 πολύ καλό. (ΝΑΙ υπάρχει μαγαζί με ωραίο κρασί τελικά)

Η Εξυπηρέτηση καλή. Το προσωπικό ευγενικό και γρήγορο.

Ο λογαριασμός ήταν 45 €. Οκ.. Λίγο πάνω από τις προηγούμενες φορές αλλά τα φαγητά του και το κρασί ήταν υπέροχα.
Πολύ καλό για οικογένειες αφού δίπλα είναι η παιδική χαρά και μπορούν να απασχοληθούν.

Σίγουρα το συνιστώ και θα ξαναπάω

ΥΓ. Θα διαφωνήσω με κριτική που διάβασα οτι συχνάζουν άτομα με ύφος χιλίων καρδιναλίων. Απλά παντού βρίσκεις τα πάντα και ο κόσμος εδώ είναι καλός ευγενικός και ήσυχος.

06 Ιουν 2016

Καταρχήν συμφωνώ με πολλές απο τις κριτικές και παραθέτω την δική μου
Εχω επισκεφτεί πολλές φορές το συγκεκριμένο μαγαζί και η τελευταία ήταν τον Απρίλιο 2016 βράδυ Σαββάτου παρέα 5 ατόμων...
Καταρχήν Ποιά ΧΙΟΣ? Ρε παιδιά κόψτε το δούλεμα... Το μόνο Χιώτικο ήταν το ούζο Απαλαρίνα...

Το μαγαζί καθαρό ωραίο... Καθίσαμε έξω στην πλατεία...
Το σέρβις πολύ κακό... απαράδεκτο.. δύο και τρεις φορές είπαμε τα ίδια πράγματα για να καταλάβουν τι θέλουμε...
Παραγγείλαμε τζατζίκι.... απαράδεκτο και τα συσκευασμένα του εμπορίου θα ήταν καλύτερα
Φάβα εντάξει καλή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο
Τάκος αλλιώτικος.. Βρεγμένο παξιμάδι χωρις λάδι και λίγο άσπρο τυρί Απαράδεκτος
Γαύρος μαρινάτος καλός

Πατάτες τηγανιτές ωραίες τραγανές καλές
Χταποδάκι ξιδάτο μέτριο
Καλαμαράκια τηγανιτά έτσι κι έτσι
Φιλέτο ψαριού σε πουρέ πατάτας.. Πολύ ωραίο πιάτο νοστιμότατο και ωραία σερβιρισμένο
Ηπιαμε ούζο ΑΠΑΛΑΡΙΝΑ και κρασί κόκκινο που ήταν πολύ κακό. Ρε παιδιά χαθήκανε τα καλά κρασιά? Θες προσπάθεια να βρείς τόσο κακό κρασί.
Εμφιαλωμένο νερό (μας ήρθε και χρεώθηκε χωρις να παραγγείλουμε )
Πληρώσαμε 115€

Γενικά το μαγαζί το ήξερα και παρότι διαφημίζεται για τα Χιώτικα προϊόντα που έχει δυστυχώς πλάνη.. Γίνεται όλο και χειρότερο.. Σέρβις κακό και τα περισσότερα πιάτα του μέτρια εως κακά...
Μάλλον δεν θα ξαναπάω

06 Ιουν 2016

Eπισκεφτήκαμε το μαγαζί 23 Απριλίου 2016 Κυριακή βράδυ παρέα 6 ατόμων. Καθίσαμε μέσα αν και τα τραπεζάκια στον πεζόδρομο θα ήταν σίγουρα καλύτερη επιλογή. Εκ πρώτης όψεως το μαγαζί μας φάνηκε εντάξει.. Αλλά....

Το εσωτερικό του εν πολιτισμικό σοκ... κόκκινο σκούρο.. ξύλο ρουστίκ... περίεργο εμένα δεν μου άρεσε και ο χώρος κακός. Δεύτερο σοκ στην είσοδο μπαρα που φτιάχνονταν τα πάντα.. καφέδες κούπες, μπίρες, αναψυκτικά, νερά ένα χάλι και μια ακαταστασία. Δεν θα με παραξένευε καθόλου αν άπλωναν και μπουγάδα... Καθίσαμε σε τραπέζι που ήταν καναπες (κόκκινος ) και καρέκλες φυσικά κόκκινο τραπεζομάντηλο κλπ. Εντάξει ρε παιδιά... Ηταν σχετικά καθαρά αλλά επικρατούσε ένα χάλι..
Ο Χώρος λοιπόν αδιάφορος έως κακός....

Αφου καθίσαμε μας έφεραν τον κατάλογο και μετα απο 20 λέπτά ήρθαν για παραγγελία. Στο μαγαζί δεν υπήρχε άλλη παρέα..
Παραγγείλαμε
Μελιτζανοσαλάτα 2/4
Χοιρινό στο φούρνο με πατάτες 2/4
Πατάτες τηγανιτές 1/4
Σπετσοφάι 1/4
Ήπιαμε κρασί κόκκινο πολύ κακό.. (έλεος δεν υπάρχουν πια καλά κρασιά? )
Πληρώσαμε 105€

Απογοητεύτηκα πάρα πολύ με το μαγαζί. Κρίμα γιατί είναι σε ωραία τοποθεσία. Περίμενα πολλά περισσότερα... Α ναι είχε και δύο τύπους (κιθάρα -μπουζούκι) που έπαιζαν συμπαθητικά...
Γενικά δεν το συνιστώ.... μάλλον θα ξαναπάω να δω αν βελτιώθηκε...

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

02 Απρ 2016

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω πήγα τελευταία 19-03-2016. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο αλλά φιλικός και άνετος. Καθαρά..
Είχαμε πάει 3 οικογένειες με παιδιά..

Παραγγείλαμε
Κοτόπουλο ψητό 2/4
Μπιφτέκι 3/4
Χόρτα. φάβα, σαλάτα, (τίποτα το ιδιαίτερο) πατάτες 2/4
Πα ι δάκεια 1/4 καθόλου νόστιμα ξερά (απόρησα για το συγκεκριμένο μαγαζί που υποτίθεται είναι για κρεατοφάγους )
Προβατίνα 0/4 η μεγάλη απογοήτευση. Ένα τίποτα. Το κρέας άνοστο καλοψημένα Παραγγείλαμε 1 κιλό και φάγαμε συνολικά 2 κομματάκια. Πρέπει ο ιδιοκτήτης να το βγάλει από τον κατάλογο γιατί αν δεν το έχει το θέμα ας μην το σερβίρει. Ήταν χάλια.
Σίγουρα δεν το συνιστώ.

Φιλέτο κοτόπουλο 3/4 Καλό.
Κόκκινο κρασί 2/4 όχι πολύ καλό Το λευκό μου άρεσε περισσότερο και το προτείνω. Ηταν πολύ καλό 4/4. Τσίπουρο 2/4

Η εξυπηρέτηση καλή οι άνθρωποι φιλικοί.
Το επιδόρπιο στο τέλος αδιάφορο.
Τιμή 15€ το άτομο.

Γενικά με απογοήτευσε γιατί την προηγούμενη φορά που είχα πάει ήταν πολύ καλύτερα. Κρίμα γιατί είναι ωραίο μαγαζί σε ωραία τοποθεσία (λίγο μακριά βέβαια αλλά εύκολα προσβάσιμο.
Μάλλον θα ξαναπάω αλλά δεν θα πάρω προβατίνα.