Stillme

Μέλος από: Ιουν 2015

04 Οκτ 2019

Ω, αγαπημένο ask4food... Έφυγα από την Αθήνα και σε έχασα και με έχασες και πολύ μου έλειψες αλήθεια, ελπίζω να σου έλειψα κι εγώ!

Έκανα ένα μικρό πέρασμα από την πρωτεύουσα πρόσφατα και ψάχνοντας να φάμε ένα μεσημέρι κάπου στο κέντρο, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Nolan, που το είχαμε από παλιά στο πρόγραμμα αλλά δεν το προλάβαμε πριν τη μετακόμιση. Εγώ είχα την αίσθηση ότι αυτό το μαγαζί το άφησα στην Μητροπόλεως, δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, πάντως το βρήκαμε ωραιότατα σε μια γωνία της οδού Βουλής. Λιλιπούτειο αλλά όχι κλειστοφοβικό λόγω του πολύ μίνιμαλ χαρακτήρα. Λόγω καιρού εμείς καθήσαμε έξω. Το εσωτερικό είναι σαφώς ανώτερο αλλά και στο πεζοδρόμιο βολευτήκαμε καλά.

Μας ενημέρωσαν για το στυλ των πιάτων, ήρθε το νερό (εμφιαλωμένο ή βρύσης, ό, τι ζητήσεις) και ο κατάλογος και αρχίσαμε να τον μελετούμε. Δεν θα πω ψέματα, η πρώτη αντίδραση ήταν "ωχ! ". Από τις περιγραφές τίποτα δεν με ενθουσίαζε και από τις τιμές πίστεψα ότι για να πω ότι θα χορτάσω κάπως θα χρειαστούμε κανα 50άρικο έκαστος. Διστακτικά λοιπόν, διαλέξαμε 4 πιάτα και ένα συνοδευτικό. Πήραμε (1) κολοκυθάκια με καπνιστή μελιτζάνα και φρέσκο τυρί, (2) μπέργκερ με τηγανητό μπακαλιάρο, (3) noodles με ταχίνι και σολομό, (4) ένα πιάτο ημέρας με μαριναρισμένο ωμό ψαράκι και πατατόψωμο.

Οι σερβιτόροι άρχισαν να φέρνουν τα πιάτα με τη σειρά στη μέση. Ήταν πολύ οργανωμένοι, ερχόταν γρήγορα όταν τελειώναμε το προηγούμενο αλλά χωρίς να τους νιώθουμε να αιωρούνται όλη την ώρα από πάνω μας. Η ανησυχίες μου άρχισαν σιγά-σιγά να διαλύονται. Γενικά, χωρίς να πω ότι κάποιο συγκεκριμένο πιάτο με ενθουσίασε τρελά, ήταν όλα πεντανόστιμα. Δηλαδή, κάθε μπουκιά που έμπαινε στο στόμα μου πραγματικά την ευχαριστιόμουν. Οι ποσότητες είναι αντικειμενικά μικρές, αλλά στο σύνολο τελικά έφυγα χορτασμένη και ευχαριστημένη.

Μαζί με ένα γλυκό στο τέλος, ο λογαριασμός ανήλθε τελικά στα €50 για δύο άτομα (χωρίς ποτά). Νομίζω ήταν καλό value for money εν τέλει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα για μεσημεριανό φαγητό στο κέντρο, μας άρεσε πολύ.

02 Ιουν 2018

Μετά από πολύ καιρό επιθυμίας, βρήκαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε ένα γεύμα στο συγκεκριμένο μαγαζί. Με το GPS για οδηγό, βρεθήκαμε εύκολα στον χώρο και παρκάραμε ακόμα πιο εύκολα στην γειτονιά.

Με την πρώτη ματιά, αντικρίζει κανείς ένα συνοικιακό θα έλεγα μαγαζί, στα κλασσικά μπλε χρώματα της ψαροταβέρνας, με τραπεζάκια τόσο μέσα όσο και στο πεζοδρόμιο. Εμείς καθήσαμε μέσα και με χαρά διαπίστωσα ότι δεν κάπνιζε κανείς. Η διακόσμηση είναι λίγο γραφική ίσως (δίχτυα και ξύλινα καραβάκια) αλλά σαν σύνολο η σάλα ήταν ευχάριστη και καθαρή, τι άλλο να θέλει κανείς;

Ο κατάλογος πλήρης. Υπήρχε φρέσκο ψάρι, διάφορα οστρακοειδή, χταπόδι, γαριδάκι και όλα τα συναφή καθώς και πολύ ενδιαφέροντα πιάτα που ξέφευγαν από τα συνηθισμένα. Αφήσαμε το ψάρι καθώς δεν το είχαμε όρεξη και κινηθήκαμε στα υπόλοιπα. Δοκιμάσαμε πολύ νόστιμα πιάτα. Η παρέα ξεχώρισε τα στρείδια και εγώ προσωπικά μια πολύ δροσερή σαλάτα με βραστή γαρίδα, αγγουράκι και πλιγούρι την οποία βρήκα εξαιρετικό συνοδευτικό για τα υπόλοιπα. Επίσης, μας άρεσε πολύ και η γαριδομακαρονάδα: Σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά, μεγάλες γαρίδες (γάμπαρες Αμβρακικού σύμφωνα με τον κατάλογο και το πιστεύω καθότι ήταν γευστικότατες) και υπέροχη σάλτσα.

Πέραν της γεύσης, μου άρεσαν πολύ και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, όπως το εξαιρετικό λάδι στις σαλάτες και η καλή εξυπηρέτηση με τα πιάτα να έρχονται στους σωστούς χρόνους και με την σωστή σειρά. Τέλος, να αναφέρω και το πλουσιοπάροχο κέρασμα, τόσο στην αρχή όσο και στο τέλος.

Επίσης, οι τιμές ήταν λογικότατες. Σίγουρα αν κάποιοι κινηθούν σε φρέσκο ψάρι θα ανεβάσουν τον λογαριασμό, εμείς πάντως φάγαμε μια χαρά με βαριά €20/άτομο με τα ποτά μας.

Συνολικά, μου άρεσε πολύ και θα ήθελα να πάω ξανά (πράγμα που θα κάνω σίγουρα αφού για ιατρικούς λόγους αυτή τη φορά έμεινα μακριά από τα αγαπημένα στρείδια). Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα και σε εσάς, συνιστώντας να κάνετε κράτηση.

14 Φεβ 2018

Το Parlo είναι ένα μαγαζί σχεδόν στην γειτονιά μου το οποίο πρόσεξα μετά τις θετικές κριτικές που είχα διαβάσει εδώ. Βρίσκοντας μια αφορμή να το δοκιμάσω, πήρα τηλέφωνο για κράτηση για να ενημερωθώ ότι δεν κάνουν κρατήσεις. Δεν με ενοχλεί αυτό, απλά το αναφέρω ως χρήσιμη πληροφορία. Πήγαμε μεσημεράκι Κυριακής νωρίς και δεν είχαμε θέμα να κάτσουμε (αν και μέχρι να φύγουμε τα πράγματα είχαν δυσκολέψει).

Ο χώρος είναι αρκετά όμορφος, με μεγάλα τραπέζια και άνετες γενικά αποστάσεις. Εκτός από το ισόγειο, διαθέτει ένα πατάρι το οποίο είναι πολύ φωτεινό καθώς και εξωτερικό χώρο ο οποίος με καλό καιρό είναι πολύ ευχάριστος.

Ο κατάλογος είναι στο σωστό μέγεθος. Περιέχει κυρίως πίτσες και ζυμαρικά, καθώς και ορεκτικά/σαλάτες και λίγες επιλογές σε κρέας. Στο τραπέζι δοκιμάσαμε μία σαλάτα με προσούτο ή οποία μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν σε ικανοποιητική ποσότητα για τα τέσσερα άτομα που ήμαστε. Δοκιμάσαμε και ζυμαρικά και πίτσα, μένοντας από όλα ευχαριστημένοι. Προσωπικά, τα φρέσκα ζυμαρικά με μανιτάρια που δοκίμασα τα βρήκα εξαιρετικά, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα. Συνοδέψαμε το γεύμα μας με χύμα λευκό κρασί το οποίο βρήκα πολύ καλό και απόλυτα ταιριαστό με τα πιάτα μας.

Όταν δώσαμε την παραγγελία μας, ρωτηθήκαμε αν ήταν όλα για κυρίως. Δεν ξέρω αν προσφέρονται και μικρότερες μερίδες για δοκιμή, ίσως αξίζει να ρωτήσετε. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν καλή και ευγενική.

Νομίζω με κάτω από €20/άτομο, θα φάτε και θα πιείτε ικανοποιητικότατα.

Συνολικά μας άρεσε πολύ το μαγαζί και σίγουρα θα το τιμήσουμε ξανά.

26 Ιαν 2018

Σπάνια με παιδεύει τόσο πολύ μια κριτική... αυτήν την τρίτη ντοματούλα στην γεύση δεν ξέρω τι να την κάνω... να την δώσω, να μην την δώσω... δεν ξέρω, θα σας πω την γνώμη μου και αποφασίστε εσείς.

Θα ξεκινήσω από τον χώρο όμως, ο οποίος χώρος είναι εξαιρετικός. Το εσωτερικό του εστιατορίου είναι πιθανότατα ο καλύτερος αντίστοιχος χώρος στην πόλη: όμορφος, ζεστός, με καλαίσθητη διακόσμηση και ελκυστικό φωτισμό, πραγματικά πανέμορφος. Ο εξωτερικός χώρος πιστεύω τους θερινούς μήνες θα είναι αντίστοιχα πανέμορφος, τώρα το χειμώνα χάνει λίγο λόγω των νάιλον, αλλά αυτό είναι κάτι αναμενόμενο.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Σε άλλες κριτικές διάβασα για καθυστερήσεις, εμείς δεν είχαμε τέτοιο θέμα, αν και το μαγαζί φαινόταν γεμάτο. Ίσως να έτυχε ή ίσως να έχουν βρει τους ρυθμούς τους. Θα εκτιμούσαμε ένα κέρασμα στην αρχή ή στο τέλος, αλλά κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Όχι ότι μας έλειψε, αλλά νομίζω πάντα συμπληρώνει την εικόνα του μαγαζιού.

Στις γεύσεις τώρα! Ο κατάλογος είναι μεσαίου μεγέθους και αρκετά μπερδεμένος θα έλεγα. Ενώ περίμενα μία λατινοαμερικανική κουζίνα (με το ευρωπαϊκό της περίβλημα), είδα διάφορα πιάτα που παρέπεμπαν τόσο σε ελληνική παραδοσιακή κουζίνα όσο και σε (βόρειο-)αμερικανική. Επίσης δυσκολεύτηκα (και εν τέλει δεν κατάφερα) να εντοπίσω μία σαλάτα που να μου φαίνεται δροσιστική αλλά όχι φρουτοσαλάτα.

Δοκιμάσαμε τελικά μία σαλάτα με κοτόπουλο η οποία ήταν νόστιμη, αλλά εγώ θα την έβλεπα πιο πολύ σαν κυρίως πιάτο λόγω της μεγάλης ποσότητας κρέατος. Στο τραπέζι ήρθαν διάφορα κυρίως. Εγώ δοκίμασα το κότσι με νιόκι γλυκοπατάτας. Γενικά ήταν νόστιμο, αλλά κάπως άτονο, δεν είχε δηλαδή κάτι αξιομνημόνευτο γευστικά. Την ίδια αίσθηση απόκτησα και από τους συνδαιτυμόνες μου για τα άλλα πιάτα. Η παρουσίαση πάντως ήταν σε όλα πολύ προσεγμένη και όμορφη. Συμπερασματικά, πιστεύω πολύ θα το κατατάξουν σε "γκουρμεδοκατάσταση" λόγω του φαίνεσθαι, αλλά οι γεύσεις είναι αρκετά απλές. Πήραμε και κοκτέιλ, από τα οποία δοκίμασα δύο διαφορετικά και τα βρήκα και τα δύο πολύ καλά.

Θα ήθελα να ξαναπάω, αλλά όχι για φαγητό. Θα προτιμούσα να πάω για κοκτέιλ και να τα συνοδέψω με 1-2 τάπας από αυτά που είδα στον κατάλογο (που λόγω τιμών θέλω να πιστεύω πως είναι μερίδες ορεκτικών και όχι τυπικά τάπας).

29 Δεκ 2017

Άλλο ένα εστιατόριο την ύπαρξη του οποίου θα αγνοούσα αν δεν υπήρχε το αγαπημένο μας site. Ψάχνοντας αφορμή να το επισκεφτώ, έπεισα την παρέα μου για ένα χαλαρό σαββατιάτικο γεύμα.

Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός αν και αναπόφευκτα κάπως στριμωγμένος λόγω μεγέθους της αίθουσας. Η διακόσμηση είναι ευχάριστη. Η εξυπηρέτησή μας ήταν άμεση και ευγενική. Διάφορες μικρολεπτομέρειες της στέρησαν την τέταρτη ντοματούλα αλλά όλα καλά.

Το μενού μας φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Εμείς κινηθήκαμε στα ζυμαρικά, διαλέγοντας έξι διαφορετικά να έρθουν στο τραπέζι. Από την γεύση μείναμε όλοι ικανοποιημένοι, από την ποσότητα όχι όλοι. Από τα έξι πιάτα, τα τρία ήταν θεωρώ κανονικές μερίδες ζυμαρικών (μία σημείωση εδώ ότι αυτό που θεωρώ εγώ κανονικό στους περισσότερους θα έμοιαζε λίγο), τα δύο ήταν τεράστιες γαβάθες και το ένα ήταν 5-6 μπουκιές μετρημένες. Γενικά, κατανοώ ότι κάθε πιάτο έχει άλλο κόπο και άλλο κόστος. Παρόλα αυτά, νομίζω δεν είναι σωστό μεταξύ πιάτων στην ίδια κατηγορία του μενού στο ίδιο εστιατόριο να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ή τουλάχιστον θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να αναφέρεται.

Γευστικά πάντως στα ζυμαρικά κινηθήκαμε πολύ καλά. Επίσης, το ψωμάκι που μας έφεραν ήταν ζεστό και φουρνιστό σε μορφή μαλακών sticks και το βρήκαμε πολύ νόστιμο. Η σαλάτα μόνο μας τα χάλασε λίγο, λόγω του ότι πέρα από την πρασινάδα τα άλλα υλικά τα ψάχναμε με το μικροσκόπιο. Στο τέλος, δοκιμάσαμε το τιραμισού τους το οποίο βρήκαμε εξαιρετικό.

Νομίζω πως θα πήγαινα ξανά στο συγκεκριμένο μαγαζί, αν και όχι σύντομα. Θα πρότεινα να το δοκιμάσετε κι εσείς, αλλά έχοντας μικρότερο καλάθι από ότι ίσως καταλαβαίνετε από το σύνολο των κριτικών εδώ, ώστε να το ευχαριστηθείτε.

01 Δεκ 2017

Το Burger Joint βρίσκεται στο κέντρο της Γλυφάδας. Είναι ένα μαγαζί με μικρό, ψηλοτάβανο εσωτερικό και έναν μεγάλο ημι-εξωτερικό χώρο καλυμμένο με (καλαίσθητες) τζαμαρίες που αφήνουν το φως να διαχέεται όμορφα στον χώρο. Η διακόσμηση είναι σε βιομηχανικό στυλ με μία νότα "αμερικανιάς" ως είθισται σε burgerάδικα.

Το μενού είναι αρκετά ικανοποιητικό. Περιλαμβάνει μία σειρά από burger, σαλάτες και κάποια ορεκτικά. Η κάρτα που μας δόθηκε δεν περιλάμβανε τα ποτά, οπότε φαντάζομαι κάπου θα υπάρχει και μία συμπληρωματική. Ρωτηθήκαμε όμως εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή της βρύσης. Η κάρτα είχε πολλά "έξτρα", π. χ. μεγαλύτερο μπιφτέκι με συν τόσα, έξτρα τυρί με σύν τόσα (που προσωπικά τα αντιπαθώ) τα οποία προωθήθηκαν και από τον σερβιτόρο (που το αντιπαθώ ακόμα περισσότερο), αλλά ίσως δεν ξενίζουν για το στυλ του καταστήματος.

Εγώ δοκίμασα το Umami burger που περιλάμβανε κατσικίσιο τυρί και μανιτάρια. Στον κατάλογο υπήρχε η επιλογή να συνοδευτεί με σαλάτα λάχανο/ξινόμηλο αντί για πατάτες και το επέλεξα. Παρότι είναι η εποχή τόσο του λάχανου όσο και του ξινόμηλου, το πιάτο ήρθε συνοδεία πράσινης σαλάτας. Το burger ήταν αρκετά συμπαθητικό, αν και θα ήθελα το μπιφτέκι πιο ζουμερό. Στην παρέα δοκιμάστηκαν και τα Redneck Jack και Hangover τα οποία άρεσαν αρκετά.

Όσον αφορά τις τιμές, θεωρώ ότι το vfm είναι κάπου στην μέση. Οι γεύσεις είναι αρκετά συμπαθητικές, αλλά θεωρώ ότι τα €10 περίπου ανά burger που χρειάζονται είναι τσιμπημένα για την συνολική εικόνα της μερίδας. Λείπει αυτό το κάτι παραπάνω, όπως πατάτες με μία τσαχπινιά αντί για απλές της φριτέζας ή το κατσικίσιο τυρί δουλεμένο σε μία ενδιαφέρουσα παχύρρευστη σάλτσα αντί για απλό κομμάτι μέσα στο burger.

Ακούγομαι ίσως πιο αυστηρή από ότι θέλω. Εγώ θα ξαναπήγαινα στο μαγαζί να φάω χαλαρά το burger μου απολαμβάνοντας το όμορφο φως και το προτείνω και σε εσάς. Απλά φεύγοντας ένιωσα ότι ήταν κρίμα που δεν γεύτηκα κάτι πιο ενδιαφέρον.

16 Νοε 2017

Το Βαγόνι είναι ένα γωνιακό μαγαζί σε στυλ καφενείου κοντά στο μετρό του Χολαργού. Ο εξωτερικός χώρος αδιάφορος για τα γούστα μου, με μεταλλικά τραπεζάκια που περιβάλλονται από νάιλον. Ο εσωτερικός έχει κάποιο ενδιαφέρον, με ζεστά χρώματα και άνετες αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Αυτοπροσδιορίζεται ως "Συνεργατικό Καφενείο-Μεζεδοπωλείο" και αποτελεί όντως επιλογή τόσο για καφέ όσο και για φαγητό.

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την αρχή ως το τέλος, αλλά σαφώς χαλαρή - όπως και το ύφος του μαγαζιού. Θέλω να πω, μην περιμένετε τα πιάτα να έρθουν με μία σωστή σειρά ή με τη σωστή χρονική απόσταση. Και το νεράκι μας ήρθε σε κανατούλα, και το ψωμάκι μας, και η απόδειξή μας κανονικά, και το κερασματάκι μας στο τέλος (με τη μορφή επιπλέον ποτού), όλα καλά.

Ο κατάλογος του φαγητού παρουσιάζει ενδιαφέρον. Υπάρχουν και πιάτα ημέρας που αναγράφονται στον τοίχο. Εμείς πήγαμε για τσιμπολόγημα και δοκιμάσαμε τα εξής: πατζαροσαλάτα εξαιρετική με διακριτικό σκορδάκι και μπόλικο καρύδι, έναν καγιανά με απάκι πιο μέτριας εκτέλεσης και ένα κοτόπουλο με κάρυ κάπως αδιάφορο. Ήπιαμε κρασί χύμα πολύ καλό (και σύμφωνα με τον κατάλογο βιολογικό). Από τις γεύσεις έχω ανάμεικτα αισθήματα, δεν μου φάνηκαν κάτι ιδιαίτερο, αλλά νομίζω είμαι διατεθειμένη να δώσω μία ντοματούλα μόνο και μόνο για την πατζαροσαλάτα.

Γενικά, θεωρώ ότι είναι μία ενδιαφέρουσα επιλογή για όσους κινούνται στην περιοχή και θέλουν να πιουν ένα κρασί το βράδυ. Θα ξαναπήγαινα να δοκιμάσω και άλλα πιάτα.

02 Νοε 2017

Ούτε που θυμάμαι πόσο καιρό ήθελα να δοκιμάσω κάτι από αυτό το μαγαζί... το είχα εντοπίσει τυχαία περνώντας από την περιοχή και, εν συνεχεία, είχα διαβάσει διάφορα ενδιαφέροντα για αυτό, αλλά ποτέ δεν είχε τύχει το σωστό timing. Ώσπου πρόσφατα βρέθηκα στην περιοχή να αναζητώ ένα γρήγορο γεύμα στα όρθια και βρήκα την ευκαιρία.

Ο χώρος δεν λέει κάτι. Πρόκειται για ένα στενόμακρο μαγαζί με έναν μικρό πάγκο και 2-3 τραπεζάκια στην έξω στοά του πεζοδρομίου. Υπήρχε κόσμος που έτρωγε το σάντουιτς του συνοδεία μπύρας, αλλά γενικά είναι μαγαζί για να πάρεις κάτι στο χέρι.

Ο κύριος που με εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος.

Υπάρχει ωραιότατος κατάλογος της μίας σελίδας με τα σάντουιτς. Αντικειμενικά, οι τιμές είναι ακριβές. Βλέποντας τα μεγέθη των ψωμιών για τα σάντουιτς, πριν δοκιμάσω, παραδέχομαι πως λυπήθηκα τα λεφτά μου. Για ένα σάντουιτς θα χρειαστείτε χονδρικά γύρω στα €5-€7, ποσό διόλου ευκαταφρόνητο για ένα ελαφρύ τσιμπολόγημα (σίγουρα για να χορτάσει κανείς θα χρειαστεί δύο).

Παρόλα αυτά, αφού δοκίμασα, έχω να πω πως τελικά τα λεφτά μου δεν τα λυπάμαι. Το σαντουιτσάκι ήταν άρτιο, με όμορφα συνδυασμένες γεύσεις, καλής ποιότητας υλικά και σε ωραία ζεστή θερμοκρασία χωρίς να είναι φρυγανισμένο. Νοστιμότατο.

Συμπερασματικά, θα το πρότεινα για όταν βρίσκεστε εκεί κοντά, δεν πεινάτε πολύ αλλά θέλετε να τσιμπήσετε κάτι στα γρήγορα και δεν σας πειράζει να διαθέσετε ένα εξάευρο. Υπό αυτές τις συνθήκες, να πάτε και να το απολαύσετε! Εγώ θα ξαναπάω.

06 Οκτ 2017

Αμφιταλαντεύτηκα για το αν είμαι σε θέση να κάνω μία ολοκληρωμένη κριτική για το κατάστημα, καθώς δεν είδα καθόλου κατάλογο λόγω του ότι βρέθηκα καλεσμένη σε τραπέζι, το οποίο μάλιστα πρόλαβα προς το τέλος του, επομένως δεν είδα και την αρχική παρουσίαση των πιάτων. Παρόλα αυτά, επειδή έμεινα ενθουσιασμένη από την μαγειρική, αποφάσισα να κάνω την κριτική μου, έστω και ημιτελή.

Τα τραπέζια είναι μοιρασμένα και εκτός από τον πολύβουο εξωτερικό χώρο υπάρχει και μία μικρή, στεγασμένη όταν χρειάζεται, αυλή στο πίσω μέρος. Ο χώρος είναι κλασσικός χώρος μεζεδοπωλείου, αλλά σε κάθε περίπτωση τακτοποιημένος και όμορφος. Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική και άμεση από όλους τους σερβιτόρους.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα την αρχική παραγγελία για να μπορώ να προτείνω πιάτα με το όνομά τους, πάντως ό, τι δοκίμασα μου φάνηκε πολύ νοστιμότερο του μέσου όρου. Ιδιαίτερα μου άρεσε ένα κοτόπουλο σε μπουκίτσες κοκκινιστό με πιπεριές (νοστιμότερο από ό, τι ακούγεται) καθώς και ένα πιάτο καγιανά. Επίσης, βρήκα τον πουρέ πατάτας που συνόδευε κάποιο κυρίως εξαιρετικό.

Η πραγματική αποκάλυψη όμως ήταν τα γλυκά! Και σας το λέει ένας άνθρωπος που δεν είναι καθόλου των γλυκών. Στο τραπέζι κατεύθασαν πολλά γλυκά, όπως προφιτερόλ, μιλφέιγ, τάρτα με σοκολάτα και πορτοκάλι, λευκό μωσαϊκό και αρμενοβιλ. Ήταν όλα ένα κι ένα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι όλα αυτά προερχόταν από την κουζίνα του μαγαζιού και όχι από κάποιο συνεργαζόμενο ζαχαροπλαστείο. Ήταν πραγματικά άψογα.

Συμπερασματικά, σε όσους βρεθούν στα Λαδάδικα, θα πρότεινα σίγουρα μία επίσκεψη στην Ακαδημία. Εγώ μόλις βρεθώ πάλι στην όμορφη Θεσσαλονίκη θα την τιμήσω σίγουρα!

29 Σεπ 2017

Το Ε/Γ είναι κλασσική περίπτωση εστιατορίου που πιθανότατα δεν τα το είχα ακούσει ποτέ αν δεν υπήρχε το ask4food. Διαβάζοντας τις κριτικές εδώ, είχαν δημιουργηθεί υψηλές προσδοκίες (παγίδα αυτό) και έτσι έψαχνα μία αφορμή να επισκεφτώ ένα από τα δύο Ε/Γ, είτε στα νότια είτε στα βόρια. Τι καλύτερη αφορμή λοιπόν από την Εβδομάδα Καλοφαγάδων του ask4food στο κατάστημα της Ν. Ερυθραίας!

Η περιοχή κατάφυτη και το πάρκινγκ εύκολο. Ο χώρος είναι όμορφος και περιποιημένος. Η είσοδος του μαγαζιού το βράδυ με τον φωτισμό είναι ιδιαίτερη. Αν και εμείς δεν είδαμε το μαγαζί γεμάτο (καθημερινή γαρ), εν τούτοις τα τραπέζια μου φάνηκαν άνετα και σε μέγεθος και σε αποστάσεις.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ ευγενική και άμεση. Ένα τέτοιο event που διοργανώνεται από ένα site με κριτικές προφανώς δεν προσφέρει την πιο αντικειμενική εμπειρία, αλλά παρόλα αυτά, οι υπάλληλοι φάνηκαν όλοι ευγενέστατοι και πρόθυμοι, κάτι που πιστεύω ότι πρέπει να ισχύει γενικά.

Στο βασικό τώρα, το φαγητό, δοκιμάσαμε πολλά πιάτα (πολύ περισσότερα από ότι θα δοκιμάζαμε σε ένα τυπικό γεύμα), αλλά αυτό συνέβαλε σε μία σφαιρικότερη άποψη για την κουζίνα. Γενικά, έχω να πω ότι το επίπεδο της κουζίνας μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Νομίζω ότι οι πολύ υψηλές προσδοκίες που προανέφερα ήταν όντως παγίδα για το μαγαζί και με απέτρεψε από το να χαρίσω και την τέταρτη ντοματούλα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, ήταν όλα αρκετά νόστιμα.

Πιο αναλυτικά, εγώ ξεχώρισα μερικά πιάτα όπως την ταραμοσαλάτα και την μελιτζανοσαλάτα από ορεκτικά, καθώς και το λαβράκι με σάλτσα μουστάρδας. Το τελευταίο το βρήκα αρκετά αλμυρό για τα γούστα μου, αλλά ακόμα και έτσι μου άρεσε πάρα πολύ. Επίσης, πάρα πολύ μου άρεσε και το ρύζι με σουπιές και μελάνι, το οποίο και θα έπαιρνα οπωσδήποτε αν βρισκόμουν πάλι στο μαγαζί. Τέλος, πολύ καλές βρήκα τις ψητές σαρδέλες, ενώ το μόνο από αυτά που δοκίμασα και δεν μου άρεσε ήταν οι τηγανητές σουπιές τις οποίες βρήκα αρκετά βαριές.

Προσωπικά, θεωρώ ότι η κουζίνα του μαγαζιού είναι σε πολύ καλό επίπεδο και, επίσης, ότι έχει και ακόμα περισσότερες δυνατότητες, κάτι που φάνηκε από μερικά μεζεδάκια που είχε ετοιμάσει ο σεφ αποκλειστικά για το event (λαβράκι με φύκι και μύδι με μουστάρδα και δενδρολίβανο) και ήταν εξαιρετικά.

Το κέρασμα στο τέλος ήταν πλούσιο, με συμπαθητικά γλυκά, φρούτα και λικέρ.

Από τιμές δεν μπορώ να έχω άποψη, καθώς δεν είδα κατάλογο, αλλά κρίνοντας από αυτά που διάβασα στις υπόλοιπες κριτικές εδώ, θεωρώ ότι το vfm είναι σε καλά επίπεδα.

Συνολικά, πέρασα μία πολύ ευχάριστη βραδιά, και λόγω της καλής παρέας καλοφαγάδων και λόγω του φαγητού. Θα ήθελα σίγουρα να δοκιμάσω και το αδελφάκι στα νότια και περιμένω στο μέλλον ακόμα καλύτερα πράγματα από την ήδη πολύ καλή κουζίνα.

Υ. Γ. (Ω, ναι, καιρός για το πρώτο μου υστερόγραφο! ) Χάρηκα πολύ για την ευκαιρία να γνωρίσω τόσο χρήστες του site όσο και ανθρώπους που δουλεύουν για να το έχουμε. Ήταν μία πολύ θετική εμπειρία, όχι για το... δωρεάν φαγητό, αλλά κυρίως για τη δυνατότητα να συναντήσω έτερους "πειραγμένους" σαν εμένα που έχουν την διάθεση να ψάχνουν και να δοκιμάζουν και να βρίσκουν νέα μέρη γαστρονομικής απόλαυσης. Ευχαριστώ πολύ όλους σας!