ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

Όταν κανονίζεις να βγάλεις για φαγητό το πεθερικό έχεις τη σοφία να προσαρμοστείς στα δικά του μέτρα, για να περάσετε όλοι καλά!

Κάπως έτσι σκεφτόμενη λοιπόν, κανόνισα να πάμε στα Πεύκα –που ουδέποτε είχα πάει, σε αντίθεση με το σύντροφό μου που πήγαινε οικογενειακώς όταν ήταν μικρό παιδί.
Τα Πεύκα βρίσκονται σε αυτό το σημείο τουλάχιστον 50 χρόνια, όταν ακόμη η γύρω περιοχή δεν είχε πολυκατοικίες-αντίθετα είχε μόνο πεύκα και φυστικιές! Σε αυτό το «δασάκι» πήγαινε σχολικές εκδρομές το δημοτικό σχολείο Αμαρουσίου….

Πόσο μακρινά ακούγονται αυτά που περιγράφω αλλά και πόσο κοντινά είναι σε πραγματικά μετρήσιμο χρόνο…..

Ας περάσω λοιπόν στο σήμερα περιγράφοντας τα Πεύκα σαν τη μύγα μες στο γάλα!
Τα Πεύκα είναι μία ταβέρνα παλαιάς κοπής στο σύνορο Μαρούσι-Πεύκης, στέκεται σε υπερυψωμένο σημείο, διαθέτει μεγάλη αίθουσα μέσα αλλά και μεγάλο χώρο έξω.

Η αυλή εξωτερικά –στην οποία και καθίσαμε- σκεπάζεται από τα κλαδιά των πεύκων, έχει αραιοκατοικημένα τραπεζοκαθίσματα (που μας αρέσει γιατί επιτρέπει την ιδιωτικότητα) σε ανισόπεδο πάτωμα γεμάτο πευκοβελόνες.

Στο service 4-5 άτομα που προσφέρουν άμεση, ευγενική εξυπηρέτηση (απορείς όταν βλέπεις αυτό τον αριθμό ημέρα Πέμπτη έχοντας συνηθίσει σε τσουρούτικο αριθμό προσωπικού που καλείται να ανταπεξέλθει σε πλήρες μαζαγί ως είθισται! ).

Στην είσοδο μας υποδέχεται χαμογελαστός (νομίζω) ο ιδιοκτήτης ο οποίος μας προτρέπει να καθίσουμε σε όποιο τραπέζι θέλουμε –αφού μας ενημέρωσε ότι υπάρχει πιθανότητα βροχής (για την περίπτωση που θέλαμε να είμαστε προστατευμένοι).

Καθίσαμε 3 άτομα σε 6άρι τραπέζι –ρωτήσαμε εάν πειράζει που τους δεσμεύουμε μεγάλο τραπέζι και η απάντηση ήταν να καθίσουμε όπου μας αρέσει.

Το τραπέζι στρώθηκε με υφασμάτινο τραπεζομάντηλο και από πάνω προστέθηκε τραβέρσα, ήρθαν τα σερβίτσια, ψωμάκι και δροσερό νερό σε κανάτα.

Ο κατάλογος κλασσικής ελληνικής ταβέρνας, επιλέξαμε:
1 Φάβα – ήρθε σαν κρύο πιάτο γαρνιρισμένη με κρεμμύδια. Η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσίασε, συνηθισμένη γεύση, θα προτιμούσα το πιάτο ζεστό.

1 σαλιγκάρια στιφάδο. Επίσης δε με ενθουσίασε, πιθανόν να είχε μαγειρευτεί από προηγούμενες ημέρες, σίγουρα δεν ξύπνησε καμία κοιμώμενη αίσθηση.

Κολοκυθάκια τηγανιτά –αυτό μάλιστα! Αφρογηγανισμένα που ούτε καταλαβαίνεις τη λαδίλα, γενναία μερίδα για ορεκτικό, πεντανόστιμο. Ίσως και να το έφαγα όλο μόνη μου.
Φιλέτο κοτόπουλο που σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές και ρύζι. Τρυφερό και καλοψημένο το κοτοπουλάκι, σωστά αρτυμένο.

Μπιφτέκι σχάρας –επίσης σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές και ρύζι. Και εδώ ο ψήστης είχε κάνει πολύ καλή δουλειά, ψημένο τόσο όσο να κρατάει τους χυμούς του, νόστιμο με τα σωστά μυρωδικά του.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με μισό κιλό κρασάκι λευκό-ευκολόπιοτο.

Λογαριασμός στα € 38,00 με κέρασμα δροσερό καρπουζοπεπονάκι.

Μπορεί στα Πεύκα να μη βρεις «πειραγμένες γεύσεις» δημιουργίες σεφ, πιάτα που έχουν αυτό το κάτι διαφορετικό ή που θα προκαλέσουν εκρήξεις στους γευστικούς κάλυκες σου, σίγουρα όμως είναι μια οικογενειακή ταβέρνα που ακόμη «βαστάει» προσφέροντας απλό και τίμιο φαγάκι σε τίμιες τιμές.

Και ενώ προετοιμάζω βαλίτσες και –νοερά- βρίσκομαι ήδη στη ζεστή αγκαλιά αμμώδους παραλίας, προκύπτει ξαφνική επίσκεψη φίλης από Ιταλία…

Ε, Ιταλίδα που αγαπάει τόσο πολύ την Ελλάδα και δε θα την περιποιηθώ?

Δεν περισσεύει χρόνος προετοιμασίας και πολύ ψαξίματος, σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ όμορφα να δειπνήσουμε πάνω στη θάλασσα(γιατί μπορεί η Ιταλία να βρέχεται σχεδόν ολόκληρη από θάλασσα, αλλά πιστέψτε με καμία σχέση με την ελληνική! ), κλείνω λοιπόν με συνοπτικές διαδικασίες στο Balux the house project.

Βραδάκι καθημερινής, φθάνουμε στο Balux, όπου η ευγένεια και η πολυτέλεια περισσεύει.
Το τραπέζι μας στρωμένο δίπλα ακριβώς στο κύμα, η βραδιά είναι ήρεμη, τα φώτα από την απέναντι ακτή αντικατοπτρίζονται στη θάλασσα, είναι μαγεία να ρεμβάζεις αυτή την ομορφιά!

Ο χώρος στο Balux (μέσα –έξω) είναι πανέμορφος -όπως αναφέρω και παραπάνω η πολυτέλεια περισσεύει, κομψά έπιπλα απαρτίζουν τον εσωτερικό μεγάλο χώρο, ενώ στον εξωτερικό χώρο –που ευνοείται και από το υπέροχο σημείο που βρίσκεται- τα απέριττα έπιπλα δένουν τέλεια με το θαλασσινό mood του Balux.

Παρόλο που η επίσκεψή μας έγινε καθημερινή, η πληρότητα ήταν πολύ μεγάλη, κυρίως νέοι αλλά όχι μόνο….

Οι άνθρωποι στο service, εκπαιδευμένοι να παρέχουν τις υπηρεσίες τους αθόρυβα, διακριτικά, ευγενικά και άμεσα, ντυμένοι ομοιόμορφα μας φρόντισαν εξαιρετικά!
Το menu δεν το μελέτησα, άφησα τον καλό μου να αποφασίσει –θέλαμε κάτι σχετικά ελαφρύ για βραδάκι καλοκαιριού.

Σημειώνω ότι το εμφιαλωμένο νερό είναι must have σε αυτά τα μέρη, ερωτηθήκαμε όμως (! ) εάν θέλουμε ψωμί.

Ξεκινήσαμε με ένα δροσιστική Prosecco για να περάσουμε στο βασικό κρασί ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ που συνόδευσε το δείπνο μας.

Παραγγείλαμε δύο σαλάτες, η μία «Summer salad» με ρόκα, φράουλες και ανθότυρο, η αλήθεια είναι ότι δεν ανιχνεύθηκε καθόλου φράουλα, ενώ η ρόκα ήταν ιδιαίτερα σκληρή. Σχετικά αδιάφορη σαλάτα που δεν ενθουσίασε.

Η δεύτερη σαλάτα, η κλασσική σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο, ήταν ένα κλικ παραπάνω σε γεύση, αλλά και πάλι το τελικό αποτέλεσμα ήταν φλατ, χωρίς καμία έκπληξη στους γευστικούς μας κάλυκες.

Για κυρίως επιλέξαμε:

Ταλιατέλες με καπνιστό σολομό (Χ2 φορές για τις κυρίες της παρέας), ένα καλό πιάτο αλλά κάτω των προσδοκιών μου-έλειπε αυτή η ένταση στη γεύση, αυτό το κάτι που μετατρέπει το φαγητό σε απόλαυση…

Ριζότο με κρόκο Κοζάνης, καραμελωμένο κοτόπουλο και σως βαλσάμικου. Δε δοκίμασα, αυτός που το γεύτηκε πάντως ήταν ικανοποιημένος.

Φιλέτο κοτόπουλο το οποίο συνοδεύεται από ρύζι basmati και σως μουστάρδας.
Επίσης δεν έχω προσωπική άποψη μιας και δε το δοκίμασα, ο 4ος της παρέας που το έφαγε δεν ενθουσιάστηκε.

Το δείπνο έκλεισε με μία σοκολατόπιτα της μαμάς και ένα tiramisu.

Λογαριασμός στα € 185,00 δεν το λες και vfm μιας που οι γεύσεις δεν ανταποκρίνονται στην αξία τους, αλλά όπως όλοι μας ξέρουμε, η θέα και η θάλασσα ποτέ δε χάνουν την αξία τους!

Πριν ανέβω στο κατάστρωμα του πλοίου που θα με πάει -επιτέλους!! - σε αγαπημένο κυκλαδίτικο νησί, αναρτώ μια από τις πιο “νόστιμες” κριτικές μου.

Η Σούζυ τρώει και ψεύδεται, παχαίνει και δεν μπαίνει στο φόρεμά της... και πως να μην το κάνει άλλωστε, αφού οι γεύσεις που βγάζει η κουζίνα κολάζουν και Άγιο...

Απο το χειμώνα φλερτάρω με την ιδέα να συναντηθώ και να γνωριστώ με τη Σούζυ, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή και την κατάλληλη παρέα (γιατί κάτι μου έλεγε ότι τη Σούζυ δεν τη γνωρίζω σε όποιον κι όποιον) με τούτα και με εκείνα έφτασε μεσοκαλόκαιρο.

Μέσα Ιουλίου λοιπόν, Σάββατο βράδυ με τον καύσωνα να καίει τη νύχτα στην πόλη, φθάνουμε με moto έξω από την όμορφη εξώπορτα της Σούζυ.
Κορυδαλλός, κέντρο, σε ένα στενό που δε βάζει ο νους σου ότι μπορεί να στηθεί τέτοιο εστιατόριο, ανάμεσα σε πολυκατοικίες στέκεται η Σούζυ, μια παλιά μονοκατοικία που έχει ανακαινησθεί εκ βάθρων.
Ο βαθμός δυσκολίας στο parking είναι πολύ μεγάλος -και έχεις να αντιμετωπίσεις και τις παραξενιές του κάθε κάτοικου που βγαίνει από το σπίτι του και σε παρακαλεί είτε να μην παρκάρεις εκεί γιατί θα φορτώσει πράγματα νυχτιάτικα στο αυτοκίνητό του (!! ) είτε να μην κάνεις θόρυβο όταν φύγεις από το μαγαζί γιατί ο θόρυβος θα τους ξυπνήσει.... Γειτονιά με επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές!

Αφήνω πίσω μου τη γειτονιά μόλις ανοίγω την εξώπορτα της Σούζυ- μπροστά μου απλώνεται ένας φαρδύς διάδρομος που οδηγεί στο τέλος του χώρου, μια αυλή σε 2 επίπεδα, πλαισιωμένη από φυτά.
Δεξιά και αριστερά του διαδρόμου βλέπω τα δωμάτια που θα με φιλοξενήσουν τις κρύες βραδιές του χειμώνα, στρωμένα με αυτό το καταπληκτικό παλαιϊκό πλακάκι και πάνω τους ακουμπάνε τα όμορφα στρωμένα τραπέζια -που έχουν και μια σχετική απόσταση μεταξύ τους...
Η Σούζυ μας υποδέχεται με χαμόγελο και μας οδηγεί στο τραπέζι μας.
Η κάρτα για τα ποτά μαζεμένη και περιεκτική, το ίδιο και το menu, από μία σελίδα το καθένα τους (και δε χρειάζεται παραπάνω).

Νερό βρύσης παγωμένο φτάνει στο τραπέζι μας και μας ρωτούν εάν θέλουμε ψωμί (μπράβο τους) και απαντούμε θετικά.
Παραγγέλνουμε βιολογικό λευκό κρασί Λημνου το οποίο έρχεται σε δροσερή θερμοκρασία όση απαιτεί η θερμή βραδιά. Το κρασί είναι πραγματικά πολύ καλό και μας το σερβίρουν με μικροσκοπικές ελίτσες, έτσι για το ξεκίνημα.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Σούζυ, δροσερή πράσινη σαλάτα με μανούρι, καραμελωμένα φυστίκια και κουκουνάρι η πρώτη ύλη εξαιρετική, ομοίως και το απόλυτα δεμένο αποτέλεσμα. Επιτέλους μια σαλάτα που όλα αυτά που περιγράφονται στο menu τα αντιλαμβάνεσαι και στο στόμα σου!

Ψητά λαχανικά, πανδαισία λαχανικών στολισμένα με την απαραίτητη σως.

Κοτόπουλο με πουρέ γλυκοπατάτας
Μοσχαρίσια μάγουλα με μανιτάρια και πουρέ
Ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί, ξινόμηλο, καραμελωμένο πετιμέζι και πουρέ

Κάθε πιάτο που ερχόταν στο τραπέζι μας ξεπερνούσε σε γεύση το προηγούμενο... σε κάθε νέα μπουκιά, οι ήχοι που βγάζαμε ήταν μουγκριτά ευχαρίστησης..
Είναι προφανές ότι οι προμήθεια πρώτων υλών και η δημιουργία στην κουζίνα είναι σε πλήρη ενορχήστρωση.. Το ίδιο και τα παιδιά στο service.

Νομίζω πως το party που έκαναν οι γευστικοί μου κάλυκες εκείνο το βράδυ στην αυλή της Σουζυ δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια....
Για αυτό και δε θα αναλύσω ούτε θα περιγράψω περισσότερο.... μια δοκιμή θα σας πείσει...

Είναι από αυτά τα μαγαζιά που μπαίνεις στον πειρασμό να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου, σαν πολύτιμο διαμάντι, από την άλλη όμως του αξίζει να το διαδώσεις γιατί προσφέρει αυτό το παραπάνω σε περιβάλλον, γεύση και εξυπηρέτηση και σε απόλυτα φυσιολογικές τιμές!

Μη λησμονήσω να σας πω για τα εξαίσια γλυκά τους, δοκιμάσαμε λεμονόπιτα και cheese cake, τα οποία ήταν και τα δύο απίθανα!

Ο λογαριασμός (με 2 kgr κρασί, μία μπύρα συν όλα τα παραπάνω) στα euro 82,00 δηλαδή περίπου euro 20,00/άτομο. Κέρασμα δροσερό λικέρ μαστίχα για να κλείσει μια υπέροχη βραδιά.

Σούζυ -καλο-τρως! Μα φυσικά! Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

Πυρολίκι... αρνητικές κριτικές κυριαρχούν στο a4f.. βρε παιδιά μήπως εν τω μεταξύ άλλαξε ο μάγειρας?

Η τελευταία κριτική-και αρνητική- δημοσιευμένη είναι από Δεκέμβριο 2017, ίσως μέχρι τον Ιούλιο 2018 έγινε η ανατροπή στην κουζίνα, δεν έχω άλλη εξήγηση...

Η αλήθεια είναι ότι στο Πυρολίκι πήγα εντελώς τυχαία, χωρίς καμία προηγούμενη έρευνα ή μελέτη απλώς περνούσαμε απέξω, είδαμε την αυλή και μας ενέπνευσε.

Μόλις έπιασα στα χέρια μου τον κατάλογο και είδα ότι είμαι στο Πυρολίκι, κάτι μου θύμιζε αλλά δεν μπορούσα να ανασύρω από τα βάθη της μνήμης εάν τα γραφόμενα ήταν καλά ή κακά (τελικά ευτυχώς που ήρθα τυχαία και απροετοίμαστα γιατί διαφορετικά θα το είχα απορρίψει διαβάζοντας τις κριτικές).

Κυριακή απογευματάκι με τα απειλητικά σύννεφα να πληθαίνουν στον ουρανό, ψάχνουμε με τον καλό μου στα πέριξ του αγαπημένου μας Κεραμικού κάπου να τσιμπήσουμε, κάπου που δεν έχουμε ξαναπάει, να ξεφύγουμε απο τα ¨σίγουρα”.

Και τριγυρνώντας στα στενά για να πάμε σε αυτό που αρχικά είχα στο μυαλό μου, περάσαμε 2 φορές μπροστά από μια αυλή που μας κίνησε το ενδιαφέρον, έτσι τη 2η φορά απλώς παρκάραμε απέξω (moto) και μπήκαμε μέσα (σημειώνω πάντως ότι το parking έχει σχετικό βαθμό ευκολίας στην περιοχή).

Η αυλή, μας πάει αρκετά χρόνια πίσω, τότε που τα σπίτια στην Αθήνα είχαν την όμορφη αυλή τους, οχυρωμένη με ψηλούς τοίχους που στις ρίζες τους φύτρωναν λουλούδια.
Η συγκεκριμένη αυλή δεν είναι τόσο περιποιημένη όσο θα έπρεπε για να γίνει ακαταμάχητη, το ίδιο άβολα και απεριποίητα είναι τα τραπεζοκαθίσματα που είναι αραδιασμένα στο αφρόντιστο πάτωμα, με 2-3 σειρές φωτάκια να κρέμονται πάνω από τα κεφάλια μας.

Υπήρχαν 2-3 παρέες μικρής ηλικίας όλοι τους, σκέφτηκα ίσως αυτά τα παιδιά να μην έχουν ακόμη απαιτήσεις, βλέπονταςα και την “παρακμή” στο χώρο άρχισα να αμφιβάλλω για την επιλογή μας.

Ο χώρος μέσα -και πάνω στον 1ο οροφο- λιτός, δίνει την εντύπωση ότι δεν ασχολήθηκε κανείς με τη διακόσμηση-λες και αυτό δεν έχει σημασία. Τους αρκούν οι τοίχοι και τα τραπέζια/καρέκλες.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση -άλλωστε είμασταν ελάχιστοι πελάτες- και ευγενική.
Η κάρτα σε οινοπνευματώδη περιορισμένη, αλλά καλύπτει όλα τα γούστα από κρασιά, μπύρες, τσίπουρα, ρακή κλπ.

Το menu με πολλές επιλογές κυρίως σε κρέας αλλά και σε -λίγα- θαλασσινά.

Επιλέξαμε (με μεγάλη αγωνία για να μην πω φόβο):

Κουκουβάγια, κοινώς ντάκο.

1η έκπληξη! Ήρθε ένας (μάλλον σιταρένιος) ντάκος τραγανός και συνάμα ζουμερός στην κορυφή του -στο σημείο που η τριμμένη γλυκιά ντομάτα απλώνεται για αγκαλιάζει το παξιμάδι παρέα με τυρί και κάπαρη. Υπέροχος!

Ντολμαδάκια με γιαούρτι πασπαλισμένα με γλυκιά πάπρικα- 2η έκπληξη!
Τόσο μικροσκοπικά τυλιγμένα ντολμαδάκια που αναρωτιέσαι ποια δάχτυλα έχουν τέτοιο ταλέντο. Τα λόγια είναι περιττά, παρακαλώ περάστε να τα δοκιμάσετε.

Κοτοτηγανιά που φτάνει σε βαθύ πιάτο και κολάζει και Άγιο. Λωρίδες κοτόπουλου ελαφρά σωταρισμένου, παρέα με πιπεριές, λίγο κρεμμύδι και σάλτσα μουστάρδας. Ο μάγειρας τα σπάει!

Τελευταίο πιάτο το μοσχάρι Μεταξά το οποίο σερβίρεται παρέα με άγριο ρύζι (ή πουρέ- αναλόγως τι επιθυμεί ο πελάτης). Εμείς επιλέξαμε το άγριο ρύζι που δένει -κατά τη γνώμη μας- καλύτερα με τα μανιτάρια που κάνουν παρέα στο τρυφερό μοσχαρίσιο κρέας.
Έκπληξη και έκρηξη γεύσεων, απολαυστικό πιάτο, ο μάγειρας είχε κέφια (?)

Λησμόνησα να αναφέρω το καταπληκτικό ζυμωτό ψωμί που σερβίρουν και είναι πραγματικά όλα τα λεφτά.

Το λουκούλιο γεύμα μας συνόδεψαν 3 μπύρες.

Λογαριασμός στα euro 36,50 χωρίς κέρασμα.
VfM στα σίγουρα! τέτοιες γεύσεις δεν τις βρίσκεις εύκολα!!!!

Μπήκε στη λίστα μου-παρόλο που βελτιώσεις πρέπει να γίνουν σε πολλά επίπεδα!

Φίλοι και φίλες του a4f, επανέρχομαι κατόπιν μικρής απουσίας -γεμάτη ουσίες και οινοπνεύματα μεν- με στροφή σε διαφορετικούς χώρους δε.

Βλέπετε, το καλοκαίρι ευνοεί τις ημερήσιες παραμονές σε ξαπλώστρες/καντίνες όπου πίνεις το καφεδάκι σου και αργότερα τις μπύρες σου συνοδεία finger food και μόλις πέσει ο ήλιος μεταφέρεσαι σε ημιφωτισμένους χώρους, με beat ρυθμούς, με ποτήρια που περιέχουν αλκοόλ και πολλά παγάκια, πάλι finger food, λικνίσματα, ανάλαφρες συζητήσεις, μεγάλες παρέες....
Με τούτα και με εκείνα, κάνω ένα μικρό διάλειμμα από τα αμιγώς “φαγάδικα” μιας και με ευχαριστεί πολύ περισσότερο το παραπάνω μείγμα που περιέγραψα.

To the point: Βρισκόμαστε στην αρχή του Ιουλίου, ο υδράργυρος στην Αθήνα έχει χτυπήσει κόκκινο και μετά από σχεδόν ολοήμερη παραμονή σε παραλία, βγάζουμε το αλάτι από το δέρμα μας, “νοικοκυρεύουμε’ λιγάκι την εμφάνισή μας και βουρ για τσιπουρομεζεδάκια.....

Σταθμός η Ονειρία, τραπέζι για 4 άτομα (με τηλεφωνική κράτηση από προηγούμενη ημέρα).
Η Ονειρία βρίσκεται στο κέντρο του Χαλανδρίου όπου το parking έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας, πάνω σε κεντρικότατο δρόμο, και όμως μέσα στην πλακόστρωτη αυλή δεν ακούς το θόρυβο της κίνησης, αντίθετα ακούς την αξιοπρεπέστατη μουσική στη σωστή ένταση.

Η αυλή καθαρή και περιποιημένη, στα συν το πηγάδι που ευνοεί ακόμη περισσότερο στη δημιουργία του νησιώτικου περιβάλλοντος, στα μείον ο επιδαπέδιος ανεμιστήρας που εφαπτόταν κυριολεκτικά στη μία καρέκλα μας με αποτέλεσμα να έχουμε κατά μέτωπο το "βοριαδάκι του νησιού" στον υπερθετικό βαθμό! Να μετακινηθεί ο δημιουργός του ανέμου αδύνατο - η πρίζα είναι μόνο εκεί- να σταθεροποιηθεί με μέτωπο τον τοίχο επίσης αδύνατο -"χρειάζεται κλειδί εικοσάρι και δεν έχουμε” αποκρίθηκε η εξυπηρετηκότατη κοπέλα στο service, αδιέξοδο...... Μα ανεμιστήρας πάνω στους πελάτες?????

Η εξυπηρέτηση γρήγορη, χαμογελαστή και ευγενική και μπράβο στα παιδιά!

Ο κατάλογος -με τον οποίο λίγο ασχολήθηκα, μιας και άφησα τις αποφάσεις στους υπόλοιπους της παρέας, είναι όντως σαν magazino με πολιτιστικές πληροφορίες των υλικών και γεύσεων, όπως πολύ σωστά αναφέρει η PP_TINA.

Από ποτά: 3 καραφάκια τσίπουρο, 1 Βεργίνα WEISS (η καλύτερη weiss που παράγεται σε ελληνικό έδαφος και σπανίως τη βρίσκω) και 2 draught μπύρες.
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (μπράβο τους) όπου αρνηθήκαμε. Νερό παγωμένο βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι το οποίο ανανεωνόταν συχνά (επιπλέον +πόντος)
Με το πρώτο τσίπουρο ήρθαν 3 minion πιατάκια που περιείχαν το ένα φακή (ιδιαίτερα άγευστη, άνευρη), το άλλο σαλάτα πλιγούρι (επίσης χωρίς καμία ένταση στη γεύση) και το άλλο ντολμαδάκια (τα οποία δεν πρόλαβα να δοκιμάσω).
Για να συνοδεύσουμε τα ποτά μας πήραμε:

Κεφτεδάκια, τα οποία έρχονται πνιγμένα μέσα σε σάλτσα με λίγο γιαούρτι να επιπλέει. Ίσως το πιο αδύναμο πιατάκι της βραδιάς. Απουσία μυρωδικών, γεύσης και έντασης,
Μανιτάρια γεμιστά με μπέικον και τυρί, ίσως το 2ο καλύτερο πιατάκι, νόστιμα και ζουμερά.
Ρολάκια μελιτζάνας ΤΟ καλύτερο πιάτο, τόσο αφράτα, νόστιμα και ιδιαίτερα στη γεύση.
Τηγανιά κοτόπουλο, αρκετά νόστιμο, το κρέας τρυφερό η σάλτσα σωστά αρτυμένη και δεμένη
Σαλάτα χωριάτικη η οποία είχε 3-4 κομμάτια σχετικά άγγουρης και άνοστης ντομάτας, λίγο αγγούρι, λίγη κάπαρη, κρεμμύδι και τυρί φέτα -πιάτο το οποίο επίσης δε με ευχαρίστησε. Μέσα καλοκαιριού οι ντομάτες είναι στην εποχή τους και δε δικαιολογώ την αστοχία της άγγουρης ντομάτας, ούτε την τσιγκουνιά σε αλατοπιπεροξυδολαδο.

Στο τέλος κέρασμα baby λουκουμάκια.
Λογαριασμός στα euro 49,00, (αλλά μην ξεχνάμε ότι περίπου το 50% αφορά στο οινοπνευμα).

Κυριακή πρωί, ηλιόλουστη Κυριακή και δεν έχω κανονίσει τί-πο-τα!!!!
Πως το έπαθα αυτό εγώ? η super οργανώτρια εκδρομών, διαδρομών και φαγοποσίας?
Που ελέγχω διαθεσιμότητα φίλων, διαθέσεων και χώρων από τα μέσα της εβδομάδας για να απολαμβάνουμε όλοι μαζί ένα υπέροχα “στρωμένο & διοργανωμένο” Π-Σ-Κ?

Ρίχνω μια γήγορη ματιά στο accuweather όπου σιγουρεύομαι ότι δεν υποβόσκουν επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα (κατά τις συνηθισμένες απειλές των μετεορολόγων) και ρίχνω ξαφνικά την ερώτηση στον καλό μου που πίνει αμέριμνος (έως εκείνη την ώρα) τον πρωινό καφέ του “τι λες να κάνουμε σήμερα?”
Το βλέμμα του έχει μια απορία (ίσως σκέφτεται ότι είναι ερώτηση παγίδα, ίσως πραγματικά απορεί με την ερώτησή μου -αφού είναι δεδομένο ότι η κοινωνική μας ζωή ρυθμίζεται από μένα) παρόλα αυτά γρήγορα παίρνει πρωτοβουλία και προτείνει επίσκεψη στους καταρράκτες της Πεντέλης.
Υπέροχη πρόταση για την εποχή - η θερμοκρασία ακόμα δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή ώστε να κατηφορήσουμε προς παραλία μεριά- είναι τα τελευταία ίσως Σαββατοκύριακα που ευνοούν τέτοιες εξορμίσεις.
Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει ο καταρράκτης της Πεντέλης με το tranzistoraki στο Μαρούσι... Και όμως αγαπητοί μου έχει και παραέχει, γιατί μετά από την εξερεύνηση αυτού του υπέροχου κομματιού της Πεντέλης θέλαμε να βρέξουμε με λίγο οινόπνευμα το λαρύγγι μας και να ησυχάσουμε το διαμαρτυρόμενο στομάχι μας.... έβαλα 3-4 προτάσεις στο “τραπέζι” και προκρίθηκε το tranzistoraki που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο στο Μαρούσι (γενέτειρα και αγαπημένο μέρος του καλού μου) εξ ου και η απόφαση να πάμε εκεί.

Στο σημείο αυτό παλιά στεγαζόταν ένα ζαχαροπλαστείο η Γαρδένια που σέρβιρε εξαιρετικούς λουκουμάδες -και όχι μόνο- όταν ακόμη η πλατεία δεν είχε ¨περικυκλωθεί” από πέργκολες και ξυλοκατασκευές σκίασης.
Το Tranzistoraki το είχαμε βάλει στο μάτι για μελλοντική επίσκεψη όταν ανοίξει ο καιρός ώστε να καθίσουμε έξω, μιας και ο μέσα χώρος μας είχε φανεί μικρός και χωρίς ενδιαφέρον.

Μεσημεράκι λοιπόν κατά τις 15,00 φθάνουμε στο Τ και αφύ ζητήσαμε να καθίσουμε στον κάτω χώρο της αυλής (αντί της πλατείας όπου λόγω των ξυλοκατασκευών που αναφέρω παραπάνω επικρατεί το κρύο και η σκοτεινιά!!! ) αμέσως προθυμοποιήθηκαν να μας βολέψουν με ένα επιπλέον τραπεζάκι που έβαλαν για εμάς εκείνη τη στιγμή.
Ο νεαρός στην υποδοχή (εκτελώντας και χρέη βοηθού service) μας έφερε μετά από μικρή αναμονή τα menu τα οποία ανά σελίδα αντιπροσωπεύουν και πιάτα ισόποσης κοστολόγησης.
Μία σελίδα με μεζέδες αξίας euro 3,75 έκαστος, επόμενη σελίδα με μεζέδες αξίας euro 5,00, επόμενη σελίδα με αλλαντικά αξίας euro 5,00 έκαστος, και πρώτη-πρώτη σελίδα τα πιάτα ημέρας με τις τιμές να κυμαίνονται από euro 3,75-7,00. Μεγάλη ποικιλία σε οινοπνεύματα (τσίπουρο, ούζο κρασί και λοιπά) που δύσκολα βρίσκεις σε άλλα μαγαζιά.

Το Τ παίζει σε τσιπουράδικο-ρακάδικο στυλ, όπου πας κυρίως για το οινόπνευμα έχοντας και κάποια μεζεδάκια για συνοδεία (εξ ου και οι μινιόν μερίδες).
Το περιβάλον (μέσα-έξω) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, μικρός και χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα ο εσωτερικός χώρος, ο δε εξωτερικός χώρος απλώνεται πάνω στον πεζόδρομο και στην πλατεία.

Επιλέξαμε μία Βεργίνα Weiss (η οποία σερβιρίστηκε δροσερή και όχι παγωμένη) και πολύ γρήγορα δώσαμε σήμα ότι τελειώσαμε με τη μελέτη του menu και είμαστε έτοιμοι για παραγγελία.
Πράσινη σαλάτα (φρέσκα λαχανικά, τοματίνια, κρουτόν και σάλτσα γιαουρτιού). Ήρθε σε πολύ μικρό γαβαθάκι, φρεσκότατη μεν άνευρη στη γεύση δε.
Φάβα Φενεού νοστιμότατη, σε σωστή θερμοκρασία στολισμένη στο κέντρο της με chutney πιπεριάς & κάπαρης έτσι για την αντίθεση στη γεύση.

Γαρίδες τεμπούρα, ξαπλωμένες σε ταραμοσαλάτα. Εξαιρετικής νοστιμιάς πιάτο, 6 γαρίδες μετρίου μεγέθους, εξαφανίστηκαν αμέσως (πως καταφέραμε και σκουπίσαμε με γαρίδες πανέ την ταραμοσαλάτα μένει να απαντηθεί)
Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με πέστροφα, ιδιαίτερη γεύση, νόστιμη και δροσιστική.
Κεφτεδάκια (όχι που δε θα μπερδεύαμε τις γεύσεις) σχετικά νόστιμα, αλλά έλειπε ο δυόσμος που αναφέρουν στο menu τους (ή ήταν ελάχιστος) με αποτέλεσμα να μη με ενθουσιάσουν.

Ενδιάμεσα στα πιάτα -που σερβίρονταν με σωστή ροή- πήραμε ακόμη μία Bεργίνα Weiss.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό σοροπιαστό, κάτι σε σάμαλι (δεν τα έχω καλά με τα σοροπιαστά -παρόλα αυτά το τσάκισα και άντε να δούμε πως θα βγούμε στην παραλία.... )

Λογαριασμός στα euro 30,00 δεν το λες και πολύ vfm αν αναλογιστείς ότι ουσιαστικά το ποσό των euro 15,00/άτομο δεν αντιπροσωπεύει ποσότητα ικανή να χορτάσει αυτό το άτομο εάν πεινάει.
Μαζί με την απόδειξη μας έφεραν και καρτούλα να βαθμολογήσουμε τις υπηρεσίες τους (μπράβο τους και φαντάζομαι ότι λαμβάνουν σοβαρά υπόψη τους τη βαθμολογία των πελατών τους! )

Για το σκοπό που δημιουργήθηκε (τσιπουροκατάσταση) είναι ΟΚ., έχει ενδιαφέρουσες επιλογές μεζέδων, ψαγμένες γεύσεις, και ακόμη πιο ψαγμένη λίστα οινοπνεύματος.

Εάν βρεθείτε στη γειτονιά, δώστε του μία ευκαιρία!

Φέτος το καλοκαίρι ήρθε πιο νωρίς...
Τέλος Απρίλη και η θερμοκρασία στο κόκκινο, δεν τίθεται κάν θέμα “τι να φορέσω σήμερα ώστε να μην κρυώνω αλλά και να μη ζεσταθώ” αφού τα χειμωνιάτικα έδωσαν άρον-άρον τη θέση τους στα καλοκαιρινά (τα ανοιξιάτικα είναι περιττή και άχρηστη πολυτέλεια στις μέρες μας) είναι αυτονόητο ότι δροσίζουμε τις πατούσες μας με πέδιλο και το κορμί μας με λεπτά ρούχα.

Και κάπως έτσι, βρέθηκα ακόμη ένα Σάββατο πρωί στο κέντρο της Αθήνας για ψώνια και αργότερα για συνάντηση με αγαπημένη φίλη -που μοιραζόμαστε στην ίδια αγάπη για το κέντρο της πόλης- να βολτάρουμε στους γεμάτους κόσμο δρόμους, έχοντας στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας ότι αυτή η βόλτα θα κλείσει με φατοπότι (ως συνήθως).

Αυτή τη φορά η πείνα ήρθε πιο νωρίς......
Ίσως έφταιγε ότι είχαμε ξυπνήσει πρωί-πρωί, ίσως καλλιεργήθηκε περισσότερο από τις μυρωδιές που εισπνέαμε περνώντας έξω από τόσα φαγάδικα, το ταμ-ταμ της πείνας χτυπούσε και αμέσως πάρθηκε η απόφαση ότι ήρθε η ώρα για κάτι δροσιστικό συνοδεία τσιμπολογήματος με θέα τον ιερό βράχο της Ακρόπολης.

City zen λοιπόν, στην υποδοχή χαμογελαστή και ευγενική κοπέλα μας υπέδειξε το τραπέζι μας στο εξωτερικό μπαλκόνι από όπου και απολαμβάναμε την υπέροχη θέα.

Η αλήθεια είναι ότι τα τραπεζοκαθίσματα είναι το ένα συνέχεια του άλλου και χωρίς καμία ενδιάμεση ανάσα στο χώρο, χωρίς καμία ιδιωτικότητα στις συζητήσεις, και ο θόρυβος της πόλης σε συνδυασμό με τις φωνές των πελατών ανεβάζουν το επίπεδο της ηχορρύπανσης, με αποτέλεσμα να πρέπει να φωνάζεις κι εσύ.....
Όμως το μεγάλο ατου στο χώρο είναι η θέα που προσφέρει το City zen και όχι ο ίδιος ο χώρος.

Η εξυπηρέτηση από όλα τα παιδιά στο service άμεση και με ειλικρινές χαμόγελο.
Μόλις καθίσαμε, ήρθε νεράκι βρύσης και ποτήρια με πάγο (είπαμε καλοκαίριασε νωρίς) μαζί με τον κατάλογο ο οποίος ικανοποιεί όλη την γκάμα αναγκών (από καφέ-γλυκό-ποτό έως και κανονικό γεύμα).

Μετά από σχετική μελέτη του menu η παραγγελία μας κινήθηκε σε:
Burger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι για τη φίλη μου
Μπιφτέκι μοσχαρίσιο για μένα
2 παγωμένες μπύρες ποτήρι (οι ετικέτες σε μπύρες και κρασί είναι σχετικά περιορισμένες στα best sellers, όπου φαντάζομαι ότι “παίζουν” οι περισσότεροι -νεαροί ως επί το πλείστον- πελάτες).

Το μικρό μας τραπέζι ντύθηκε με 2 χάρτινα σουπλά και 2 set μαχαιροπήρουνων, προετοιμάζοντάς μας για το μικρό μας γεύμα.

Οι μπύρες έφτασαν λίγο νωρίτερα από το φαγητό -ευτυχώς τα πιάτα μας δεν άργησαν να έρθουν.
Τα οποία πιάτα μας ήταν δύο “πιατέλες” που η κάθε μία περιείχε το φαγητό μας, πολύ ωραία παρουσιασμένο, καθόλου προχειροφτιαγμένο, καμία τσιφουτιά σε μέγεθος μερίδας και σε συνοδευτικά (όπως πατάτες τηγανιτές & souce).
Και η γεύση επίσης πολύ καλή, τα 3 μπιφτέκια της δικής μου μερίδας ήταν ζουμερά, γεμάτα αρώματα και καρυκεύματα, με ενδιάμεσο “διαχωριστικό” ψημμένη ντομάτα, περιχυμένα με sauce και στο πλάι πατάτες τηγανητές (οι οποίες δεν έδιναν την εντύπωση προκάτ).

Το Burger επίσης πολύ καλό, μεγάλη μερίδα, νοστιμότατο, συνοδευόταν από μπωλ με πατάτες τηγανητές και 2 διαφορετικές sauces.

To νεράκι μας ανανεωνόταν πολύ συχνά, μόλις ζητήσαμε επιπλέον πάγο η ανταπόκριση ήταν άμεση, μπορώ να πω ότι η εποπτεία των αναγκών των πελατών ήταν εξαιρετική.

Check please: euro 33,00
ΟΚ., δεν μπορώ (και δεν υπάρχει λόγος διότι θα ήταν άδικο) να το συγκρίνω με άλλου επιπέδου και στυλ μαγαζιά στα οποία συχνάζω για να ικανοποιώ τους γευστικούς μου κάλυκες, αλλά οφείλω να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα -για το είδος που υπηρετεί.

Οφείλω να γράψω νέα κριτική για το FdV, μιας και μετά την τελευταία μου επίσκεψη ένα Απριλιάτικο Σάββατο βράδυ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από όλα αυτά που γευτήκαμε.

Παρέα 4 ατόμων, αναζητώντας που να πάμε.... το έτερο ζευγάρι πρότεινε να μην πάμε για να φάμε πολύ -μιας και 4 ημέρες πριν τρώγαμε για Πάσχα- οπότε ας πάμε σε κάποιο wine bar με finger food.

Έκανα μία γρήγορη έρευνα, και είπα να δώσω στο FdV μία ευκαιρία (εξάλλου πάει πολύς καιρός που είχα ρίξει μαύρη πέτρα πίσω μου και όλα είναι ρευστά).

Έκανα λοιπόν την κράτησή μου για το κελλάρι που είχε και Live.

Στον 1ο ισόγειο χώρο η μεγάλη μπάρα συν τα 2-3 ενισχυτικά βαρέλια και πάγκοι περιμένουν τους πελάτες τους (που τη συγκεκριμένη βραδιά ήταν λίγοι-μάλλον πολλοί Αθηναίοι είναι ακόμη στα χωριά τους σε πασχαλινές διακοπές).
Ξεκούραστος στο μάτι ο χώρος και ευχάριστος, η μουσική σε σωστή (λίγο παραπάνω μεν) ένταση, το προσωπικό φιλικότατο, με το χαμόγελο στα χείλη.

Κατεβήκαμε στο κελλάρι, όπου εδώ έχουν γίνει αλλαγές στα έπιπλα (σε σχέση με τον καιρό εκείνο), αλλά όλα τα υπόλοιπα έχουν μείνει ίδια.
Η αλήθεια είναι ότι η διάταξη των τραπεζιών στο κελλάρι δεν είναι η καλύτερη δυνατή, όπως επίσης και τα τραπεζοκαθίσματα ιδιαίτερα άβολα (εξ ου και το 3/4)
Και ενώ το live ξεκινούσε στις 23,00, είπαμε να μιλήσουμε λίγο, να πούμε τα νέα μας έως ότου ξεκινήσει η μουσική....
Έλα όμως που άρχισαν οι δοκιμές ήχου κλπ., αρκετά εκνευριστικό μέσα στα αυτιά μας, αμέσως τα μαζέψαμε και ανεβήκαμε επάνω, στο 2ο τμήμα του ισογείου, αυτό που είναι ξεκάθαρα για φαγητό (μήπως παραμεγαλώσαμε και δεν αντέχουμε την ηχορύπανση και τις γενικότερες ¨κακουχίες"?)

Η Αθηνά (που φρόντισε την εξυπηρέτησή μας) μας πλησίασε με ένα τεράστιο χαμόγελο, η χαρά της ζωής.... που ναι! είναι μεταδοτική!!

Επιλέξαμε το κρασί ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΙΝΗ ελαφρώς αφρώδες, ένα καταπληκτικά ευχάριστο φρουτώδες και δροσερό ανάλαφρο ροζέ κρασί, ότι πρέπει για την εισαγωγή μας στις γεύσεις που ακολούθησαν:

Σαλάτα ντοματίνια, γλύκα αγκαλιασμένη με ελαφριά σως (με βάση το ελαιόλαδο)
Μπιφτέκια που συνοδεύονται με baby πατάτες ψημμένες. 2 μπιφτέκια με όλη την ένταση γεύσης που προσφέρουν τα κρυμμένα στον κιμά μυρωδικά.
Σουβλάκι κοτόπουλο, ζουμερό, καλοψημένο, καρυκευμένο εξαιρετικά, σερβίρεται επίσης με τις baby πατάτες
Φιλέτο προβατίνας (το οποίο μόλις άκουσα ότι μπήκε στην παραγγελία μας σκέφτηκα πως αποκλείεται να δοκιμάσω τέτοιο πράγμα-εγώ πρόβατο???ποτέεεεεεεεεε).
Και όμως, πρόκειται για αποκάλυψη γεύσης! τρυφερό -ποιος το περίμενε- νοστιμότατο.
Ο αγαπημένος Ηπειρώτης φίλος μου (που το εντόπισε στο menu και το ζήτησε να μας το φέρουν) ενθουσιάστηκε τόσο μα τόσο πολύ με αυτό το πιάτο που ζήτησε επανάληψη.
Φυσικά η ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΥΝΗ είχε ήδη καταναλωθεί, οπότε συνεχίσαμε με ακόμη ένα κρασί της Ηπείρου το Βλάχικο, ένα καταπληκτικό κόκκινο κρασί, με πολύ πλούσια μεστή γεύση, γεμάτο αρώματα.

Η αλήθεια είναι ότι η κουζίνα στο Fabrica de Vino “έγραψε” και μπράβο τους!!
extra point το κέρασμα του ιδιοκτήτη που αφού ήρθε και κάθισε μαζί μας, στο τέλος μας κέρασε και γλυκό -ταχινοπιτάκια- εξαιρετικά πεντανόστιμα, τυλιγμένα σε φύλλο αέρινο.

Μια βραδιά που άξιζε απόλυτα τα euro 105,00 -τόσο έγραψε το POS στην απόδειξη που εξέδωσε.

Τελικά όλοι αξίζουμε (τουλάχιστον) μία ακόμη ευκαιρία.....

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Αυτό που κοροϊδεύεις, θα το λουστείς!! λέει ο σοφός λαός και έχει δίκιο!
Κάπως έτσι την πάτησα(με) μόνο και μόνο γιατί δεν επέμεινα στην πρότασή μου να παίξουμε με ¨σιγουράκι" δοκιμασμένο εστιατόριο, λίγιο πιο έξω από τα όμορφα παραδοσιακά στενά της Πλάκας......
Η παρέα πείνασε και δίψασε εν τω μέσω της Πλάκας, δεν ήταν και πολύ πρόθυμη να περπατήσει λίγο ακόμη για να πάμε σε μαγαζί που πρότεινα -πέρα των τουριστικών ορίων, είπα και εγώ άς δοκιμάσουμε κάτι στην τύχη...

Η τύχη λοιπόν μας έβγαλε μπροστά στον ΠΛΑΤΑΝΟ, ο οποίος εκείνη την Κυριακή μεσημέρι ήταν σχεδόν γεμάτος -τα έξω τραπέζια, λόγω και της υψηλής θερμοκρασίας είχαν πληρότητα 80%, με λίγους τουρίστες και αρκετούς έλληνες- οι υπόλοιποι 3 της παρέας το είδαν σαν όαση μέσα στην έρημο, οπότε και έκατσαν αμέσως στο πρώτο 4άρι τραπέζι που βρήκαν.

Μουρμούρισα κάτι μέσα από τα δόντια μου, βγήκα και γκρινιάρα, οπότε είπα να χαλαρώσω και να απολαύσω το γεύμα μας.

Η εξυπηρέτηση, τυπική και άμεση.
Μόλις καθίσαμε μας έστρωσαν το τραπέζι με το γνωστό χάρτινο τραπεζομάντηλο, καλαθάκι με ψωμάκι και μαχαιροπήρουνα ήρθε στο τραπέζι μας μαζί με τους καταλόγους (μεταφρασμένοι σε τουλάχιστον 5-6 γλώσσες).

Άφησα την επιλογή στους υπόλοιπους και voila:

Χωριάτικη σαλάτα στα euro 8,30 και ο λόγος που κάνω τη συγκεκριμένη αναφορά είναι ότι ήρθε μισή ντομάτα χοντροκομμένη, 3-4 ελιές, λίγο κρεμμύδι, λίγο αγγούρι και λίγη φέτα. Φρεσκότατα υλικά μεν, η μικρή ποσότητα όμως το ίδιο και η προχειροκομμένη ντομάτα - μου "χτύπησαν" άσχημα.

Το λέω και το ξαναλέω, με ενοχλεί ιδιαίτερα η ¨ξεπέτα¨ του έλληνα προς τον έλληνα αλλά και προς τον κάθε ξένο που έρχεται να ανακαλύψει τον "ελληνικό μύθο¨...
Χόρτα ραδίκια ικανοποιητικά (ζητήσαμε extra ελαιόλαδο και ήρθε αμέσως)
Μπιφτέκια, 2 ζουμερά αλλά άνευρα σε γεύση μπιφτέκια που σεβρίρονται με λίγες προτηγανισμένες πατάτες
Λουκάνικο επίσης με τις γνωστές πατάτες, συνηθισμένο ικανοποιητικό πιάτο
Μουσακάς, ίσως ο χειρότερος που έχω φάει, ο κιμάς σχεδόν άψητος, ροζ πινελιά ανάμεσα στις πατάτες, μελιτζάνες και άγευστης μπεσαμέλ
Σπανακόπιτα, ίσως πιο κακό πιάτο του ΠΛΑΤΑΝΟΥ, σίγουρα η χειρότερη σπανακόπιτα που έχω δοκιμάσει.
Τυρί σαγανάκι, εύγεστο χωρίς καμία πρωτοτυπία.
8 μπύρες

Λογαριασμός στα 78,00 χωρίς κέρασμα

Έπρεπε τελικά να είχε επικρατήσει η γκρίνια..........

ΥΓ.: Η κρίση στην Ελλάδα αρχίζει και (δεν) τελειώνει διότι ο Καραγκιόζης είναι ακόμη ο αντιπροσωπευτικός μας ¨ήρωας”........

Βαρβάκειος αγορά? Ευχαριστώ δε θα πάρω!!!

Αυτή θα ήταν η πρώτη σκέψη μου εάν κάποιος πρότεινε να επισκεφτούμε την κεντρική αγορά της Αθήνας για μεζεδάκι μετά οινοπνεύματος.

Τις όποιες -σπάνιες- φορές έως σήμερα έχω περάσει έξω από τη Βαρβάκειο έως που άλλαζα πεζοδρόμιο, μιας και η "ευαίσθητη μύτη" μου απεχθανόταν αυτό το coctail μυρωδιών που αναδύεται μέσα από τις στοές.

Σε αντίθεση με τη δική μου μύτη, η όμορφη γαλλική μυτούλα της φιλενάδας μου έλκεται από οτιδήποτε αναδύεται από την κεντρική αγορά-τώρα πως ταιριάζουμε τόσα χρόνια κολλητές, προσπαθεί η επιστήμη να το εξηγήσει χωρίς κανένα αποτέλεσμα έως σήμερα.

Ποτέ δεν είναι αργά όμως για να (ξε)περάσω διάφορα κολλήματα και προκαταλήψεις που ουδεμία αξία έχουν και όμως για κάποιο ανεξήγητο λόγο είναι καταχωρημένα στο πίσω τμήμα του εγκεφάλου. Τι ωραία αίσθηση να διαγράφεις "σκουπίδια" από τον εγκέφαλο!

Τι ωραία αίσθηση να κανονίζεις ένα ραντεβού έτσι απλά χωρίς κανένα προορισμό και πρόγραμμα, απλώς θέτεις τον τόπο συνάντησης και την ώρα.
Οι μετεωρολικές προβλέψεις βέβαια μας απειλούσαν με βροχή και επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα, αλλά εμείς δε μασάμε -ούτε ομπρέλα δεν πήραμε μαζί- και φυσικά είχαμε δίκιο!
Ο καταγάλανος Αττικός ουρανός με τον ήλιο να λάμπει διέψευσε περίτρανα τις "Κασσάνδρες των κινδύνων".

Συνάντηση λοιπόν στο κέντρο της Αθήνας, περιήγηση στα στενά της Πλάκας και Αναφιώτικα με το λαμπερό ήλιο στην πλάτη μας, κόσμος πολύς, σοκάκια γεμάτα χρώματα και αρώματα....

Όταν έφτασε η ώρα του τσιμπολογήματος, βγήκαν τα σκονάκια από τις τσέπες μας, άρχισαν οι προτάσεις και άντε να αποφασίσουμε....

Τελικά είπαμε -όπου μας βγάλει ο δρόμος- και ο δρόμος μας έβγαλε στη Στοά Αθανάτων!
Ο χώρος νομίζω είναι περιττό να περιγραφεί, ισχύει αυτό που προανέφερα για το coctail μυρωδιών (σε μικρότερη ένταση εδώ), μέσα στη στοά στριμώχνονται ταβέρνες, μικροπωλητές, οργανοπαίχτες, επαίτες, κόσμος που τρώει και πίνει άλλοι που απλώς περιφέρονται...

Ο Άρης είναι το πρώτο ταβερνείο με το που μπαίνεις στη στοά, λάμπει από τάξη και καθαριότητα σε πλήρη αντίθεση με τη γενική αίσθηση που σου δίνει όλη η αγορά.

Καθίσαμε και αμέσως έφτασε κανάτα με νερό μαζί με τους καταλόγους.
Η εξυπηρέτηση γίνεται από δύο νεαρά παιδιά, σβέλτη και τυπικά διεκπεραιωτική (λόγω ίσως της απρόσωπης πελατείας)
Επιλέξαμε λευκό κρασάκι, ευκολόπιοτο και δώσαμε την παραγγελία μας

Σε πολύ λίγο ήρθε ψωμάκι με λαδάκι και η σαλάτα μας, πλούσια σε ντομάτα, πιπεριές, ελιές, αγγούρι -πλούσια και σε ελαιόλαδο.

Μύδια βραστά (όχι αχνιστά) που στην τελική καμία διαφορά στη γεύση από τα αχνιστά δεν είχαν.
Σερβίρονται χωρίς καμία ενίσχυση στο μαγείρεμά τους (ούτε μυρωδικά ούτε καν σβησμένα με οινοπνεύματα) μόνο με λεμόνι που ο καθένας προσθέτει κατά βούληση. Και όμως! η γεύση ήταν απρόσμενα καλή.

Μία κουτσομούρες τηγανητές, καλό τηγάνι αφράτα ψαράκια, φρεσκότατα και νοστιμότατα.

Ενδιάμεσα στο γεύμα μας είχαμε και live(! ) μουσική, αφιερωμένο εξαιρετικά....

Λογαριασμός στα euro 28,00 τίμιο φαγάκι σε λογική τιμή.

Σίγουρα δεν είναι κάτι το εκπληκτικό, σίγουρα δε θα γίνω θαμώνας, η εμπειρία όμως αξίζει!