ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

Η αλήθεια είναι ότι μπορώ να κινηθώ άνετα στα αλώνια αλλά και στα σαλόνια (με ξεκάθαρη προτίμηση στα αλώνια όπου το comme il faut δεν είναι απαραίτητο και μπορείς να κάνεις τη βούτα σου, να τσιμπήσεις και μία πατάτα με το χέρι, και δεν αγχώνεσαι για το ποιο πηρούνι χρησιμοποιείς πρώτο).
Κάποιες φορές όμως και το σαλόνι μπορεί να σε ευχαριστήσει πιο πολύ από το αλώνι....

Παρασκευή μεσημέρι 10 Νοεμβρίου - με τον ήλιο να λάμπει στον Αττικό ουρανό, τη θερμοκρασία έξω να ανεβαίνει και εν μέσω επαγγελματικού συνεδρίου να ανατρέχω νοερά στα best off εστιατορίων πέριξ του Divani Caravel -όπου και το συνέδριο.
Δύσκολη η απόφαση, έχω να σκεφτώ την ελληνική κουλτούρα, την Τούρκικη και τη Μεξικάνικη -μιας και η επαγγελματική παρέα απαρτιζόταν απο αυτές τις εθνικότητες.
Αίφνης ο Μεξικάνος προτείνει το MILOS Αthens restaurant -θαμώνας στο αντίστοιχο στη Ν. Υόρκη που έζησε κάποια χρόνια πριν- δηλώνοντας ενθουσιασμένος με το φαγητό που είχε γευτεί. Ο ίδιος μας είπε ότι το εστιατόριο της Ν. Υόρκης είναι γεμάτο με rich & famous και ένα γεύμα για δύο άτομα κοστίζει περίπου $250,00-$300,00.

Οι έλληνες ψιλοστραβώσαμε, ψιλογκρινιάξαμε (μεταξύ μας και χωρίς να το εκδηλώσουμε, γιατί είμαστε και ευγενική ράτσα -λέμε τώρα) μιας και προτιμούσαμε να φάμε σε εξωτερικό χώρο για να απολαύσουμε την -πιθανότατα- τελευταία λιακάδα και όχι να κλειστούμε μέσα.

Μας πήρε 10 περίπου λεπτά να φτάσουμε στο Milos, ήταν σχεδόν άδειο εκείνη την ώρα, η υποδοχή απόμακρα ευγενική -στην αρχή.
Ο χώρος δεν είναι καθόλου εντυπωσιακός, θα έλεγα ότι είναι αρκετά λιτός, με αρκετά μεγάλη απόσταση μεταξύ των -ανετότατων- τραπεζοκαθισμάτων. Για στρίμωγμα ούτε λόγος (να κάτι που σίγουρα υπερτερεί σε σχέση με τα αλώνια που το στρίμωγμα είναι must).
Ο χώρος με την πρώτη ματιά φαίνεται αδιάφορος, τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως μάλλον είναι μελετημένος για να προσφέρει ηρεμία στο μάτι και στο πνεύμα.

Εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ, άμεση, σταδιακά αναπτύχθηκε πιο φιλική σχέση με το service, μας εξήγησαν την ιστορία του έλληνα ιδιοκτήτη των MILOS restaurants, ο οποίος από το 1970 -που έφυγε απο την Ελλάδα λόγω της δικτατορίας- είχε την ιδέα να προωθήσει τις ελληνικές γεύσεις και τα προϊόντα της ελληνικής γης στον Καναδά, Ν. Υόρκη, Λας Βέγκας, Μαϊάμι, Λονδίνο και φυσικά στην Αθήνα μέσω των εστιατορίων του.
Αποτέλεσμα να έρχονται οι εκ του Μεξικού στην Ελλάδα και να μας ανοίγουν τα μάτια!!!

Η παραγγελία κανονίστηκε από έτερο έλληνα της παρέας, οπότε δεν απασχόλησα καθόλου το κεφαλάκι μου με τα του menu -ως συνηθίζω (και ως περιμένει η παρέα)
Τελικά είναι μεγάλη απόλαυση κάποιες φορές να στο προσφέρουν αυτό...

Καταρχήν έφτασε ψωμάκι με μία αλοιφή -τα οποία οι Έλληνες άντρες μαζί με τον Τούρκο εξαφάνισαν στο λεπτό.
Ξεκινήσαμε με μία εκπληκτική χωριάτικη-εδώ αξιολογείς την ποιότητα της πρώτης ύλης, όταν η γεύση της ντομάτας Νοέμβρη μήνα είναι πιο καλή και από τον Αύγουστο).
Το εμφιαλωμένο μπουκάλι ελαιόλαδου που βρίσκεται σε κάθε τραπέζι είναι εξαιρετικής ποιότητας με αποτέλεσμα να απογειώνει τις γεύσεις -όπου προστίθεται.
Χταποδάκι ψητό, τεμαχισμένο, μαλακό και εύγευστο, συνοδεία φάβας. Ποίημα.....
Ακολούθησε καλαμαράκι ψητό, ζουμερό επίσης τεμαχισμένο.
Μόλις ολοκληρώσαμε με τα πρώτα, κατέφθασε μία σφυρίδα δύο κιλών παρακαλώ! η οποία συνοδευόταν από χόρτα ελληνικής γης (σταμναγκάθι?) βρασμένα τόσο όσο (δηλαδή ίσα που μπήκαν στην κατσαρόλα και βγήκαν). Απόλαυση στο στόμα....
Παρατηρώντας την ομίγυρη να τρώει -ή καλύτερα να γλύφει τα πιάτα-σκεφτόμουν γιατί παίδευα το μυαλό μου πως θα ικανοποιήσω διαφορετικές κουλτούρες.... Ποιες κουλτούρες και πράσινα άλογα? Ελληνική κουζίνα και ξερό ψωμί -εγώ να τα ακούω αυτά που τρέχω να δοκιμάσω τις κινέζικες, κουβανέζικες και λοιπές κουζίνες.......

Θέλω να σημειώσω ότι όλες οι γεύσεις είναι ξεκάθαρες, καθόλου δήθεν, χωρίς φιοριτούρες για εντυπωσιασμό. Δεν πέρασε από το τραπέζι μας ούτε ένα άγνωστο ή -έστω αλλοδαπό- υλικό.

Για κρασί επιλέξαμε 2 μπουκάλια μαλαγουζιά-εξαιρετική.

Το γεύμα έκλεισε με μία ποικιλία γλυκών (στα γλυκά πάλι κινούνται στα ελληνικά παραδοσιακά όπως μπακλαβά, λουκουμάδες κλπ).
Στο τραπέζι μας έφτασαν -και εξαφανίστηκαν αυτοστιγμής- λουκουμάδες, παγωτό μαστίχας Χίου, εκμέκ καταίφι και κάτι σοκολατοειδές (αλλά δεδομένου ότι δεν τρώω σοκολάτα, δε δοκίμασα και δεν έχω προσωπική άποψη).
Και στα γλυκά οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές.

Ο λογαριασμός έφτασε περίπου στα euro 500,00 για να φάμε και να πιούμε 6 άτομα.
Ναι είναι ένας μισθός στην Ελλάδα της κρίσης, άντε στην καλύτερη μισός μισθος και φυσικά δεν είναι εστιατόριο που μπορεί ο καθένας μας να επισκέπτεται συχνά.
Αλλά το φαγητό και το service που προσφέρει το Milos Athens δικαιολογεί απόλυτα το κόστος και τη-δικαίως- παγκόσμια φήμη του.

Κλείνοντας θα πω ένα ευχαριστώ στον υπέροχο Manuel που ήξερε το Milos Athens πριν από εμάς για εμάς και γιατί σαν δρομέας μακρινών αποστάσεων, συνδύασε επαγγελματικό ταξίδι στην Ελλάδα παρατείνοντάς το έως την Κυριακή 12/11 μόνο και μόνο για να συμμετέχει στο γνήσιο μαραθώνιο, δηλώνοντάς μας τη συγκίνησή του που θα τρέξει σε αυτή τη διαδρομή, και πως επιστρέφοντας στη χώρα που πλέον ζει (Ελβετία, και όχι πια Mexico) θα συναντήσει τους υπόλοιπους δρομείς που προπονούνται μαζί και θα τους μεταφέρει γεμάτος περηφάνεια το ύψιστο αυτό συναίσθημα που βίωσε...

Δε θα σχολιάσω αυτή την τελευταία παράγραφο -που δεν αφορά το a4f απλώς (ίσως?) αφορά τη συνείδησή μας.

Όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα, κάποιες κριτικές ή κάποιες αναφορές σε καταστήματα εστίασης μου κάνουν "κλικ" χωρίς συγκεκριμένο λόγο, ας το χαρακτηρίσω "εσωτερική παρόρμιση".
Αυτή η παρόρμιση, αρκετές φορές συντελεί στην ανακάλυψη διαμαντιών που γίνονται αγαπημένα μου μέρη, εντάσσονται στη λίστα αγαπημένων και τα επισκέπτομαι τακτικότατα με κλειστά μάτια.
Άλλες φορές με προδίδει και οικτίρω τον εαυτό μου για αυτό.

Ας το πάρω από την αρχή.
Αχνιστά μύδια και ξερό ψωμί - ανήκω σε αυτή την κατηγορία (χωρί το ψωμί που τι να το κάνεις άλλωστε όταν γεύεσαι τέλεια μύδια?).
Σε αυτό το club των μυδιών ανήκει και αγαπημένος εξάδελφος, με τον οποίο κανονίσαμε να βρεθούμε να τα πούμε πάνω από μία γαβάθα αχνιστών μυδιών....
Το έψαξα αρκετά -μέσω a4f οι κριτικές ήταν αρκετά παλιές αλλά στη γεύση αρίστευε-συμβουλεύθηκα και το etable το οποίο και τελικά συντέλεσε στο να προχωρήσω με ηλεκτρονική κράτηση για 2 άτομα.

Εδώ θα σημειώσω ότι στο site υπήρχε προσφορά για δωρεάν ορεκτικό χωρίς να διευκρινίζεται ότι η επιλογή δωρεάν ορεκτικού περιοριζόταν μόνο σε φάβα ή σε ακόμη ένα πιάτο αλοιφή -που δεν το θυμάμαι- και όχι σε ΟΛΑ τα ορεκτικά, όπως μου εξήγησαν στο ψαροκόκκαλο. Το δωρεάν ορεκτικό δεν ήταν ο λόγος να επιλέξω το Ψαροκόκκαλο ούτε έχει ληφθεί υπόψη στην κριτική, παρόλα αυτά το αναφέρω ως αξιοσημείωτη παράλειψη?

Ο Vagelis περιγράφει σωστά την τοποθεσία, το θέμα parking αλλά και το εσωτερικό του Ψαροκόκκαλου και παρόλο που είναι κριτική από το 2015, τίποτε δεν έχει διαφοροποιηθεί έκτοτε. Και συμφωνώ ότι απευθύνεται στους κατοίκους της γύρω περιοχής (δεν υπονοώ κάτι αρνητικό για την εν λόγω περιοχή).

1ο faul το απαράδεκτα στριμωγμένο στην πόρτα της κουζίνας τραπέζι μας (η πλάτη της καρέκλας μου βρισκόταν στο πέρασμα ¨κουζίνας με σάλα") αρκετά ενοχλητικό συναίσθημα, αφού η κράτησή μου είχε γίνει αρκετές μέρες νωρίτερα. Ζητήσαμε να μας βάλουν σε ένα αντίστοιχο τραπέζι για 2 που ήταν σε πολύ καλύτερη θέση, πήραμε αρνητική απάντηση.
Σημειώνω ότι τα περισσότερα τραπεζοκαθίσματα τυγχάνουν ίδιας κατάστασης -εκτός από κάποια λίγα στο μπροστινό τμήμα -φάτσα- του ψαροκόκκαλου, τα οποία είναι εξίσου στριμωγμένα μεν, αλλά με μια "αχτίδα ορίζοντα" δε.

2ο faul η τρομερή βαβούρα, η οποία εκτός απο ενοχλητική είναι και κουραστική.

3ο faul η απρόσωπη και αγχωμένη εξυπηρέτηση (με εμφανή την προσπάθεια να καλυφθούν οι όποιες αδυναμίες στο service).
Ξεκαθαρίζω ότι η εξυπηρέτηση ήταν άμεση αλλά εως εκεί.

Είχα μελετήσει το menu ήδη, ρίξαμε άλλη μία ματιά στον -ομολογουμένως- πολύ ωραίο σχεδιαστικά κατάλογο, και η παραγγελία μας ήταν απλώς μία αχνιστά μύδια, μία φάβα (δωρεάν λόγω κράτησης etable), μία παέγια και λευκό κρασάκι.

Ήρθε το ψωμί (με προσπάθεια να ψηθεί πριν σερβιριστεί αλλά φανερά πρυτάνευσε η ταχύτητα να σερβιριστεί, άρα ήρθε άψητο) και νερό βρύσης, ακολούθησε η φάβα -ένα συνηθισμένο νόστιμο πιάτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Η κατσαρόλα με τα μύδια που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας με χαροποίησε-σκεφτόμενη ότι θα αποζημειωθούμε για τη βαβούρα και την κακή θέση τραπεζιού.
Γεύση χωρίς καμία ένταση, χωρίς μυρωδικά, χωρίς εσάνς ούζου ή κρασιού η..... Αποτέλεσμα να μείνουν μύδια (ενώ συνήθως επικρατεί μάχη ποιος θα πρωτοφάει)
Τεράστια μερίδα (μάλλον για 3-4 άτομα και όχι για 2) αλλά και τεράστια απογοήτευση.

Αργότερα κατέφθασε και η παέγια, η οποία ήταν αξιοπρεπή σε ποιότητα υλικών και γεύση (ωστόσο έχοντας φάει και άλλες παέγιες θαλασσινών, η σύγκριση δεν είναι υπέρ της συγκεκριμένης).

Κρασάκι λευκό (περίπου 1,5 κιλό) αποδεκτό, χωρίς παρενέργειες.

Κόστος για τα παραπάνω στα euro 40,00 που πραγματικά τα θεωρώ υψηλό αντίτιμο για κάτι που δε με ευχαρήστησε.

Σκέφτομαι ότι ίσως είχα βάλει ψηλά τον πήχη σκεφτόμενη ότι σε τέτοιες περιοχές οι παροχές είναι πιο φροντισμένες, πιο "της γειτονιάς", πιο μαμαδίστικες, ίσως έπεσα σε κακή ημέρα, ίσως λόγω πληρότητας δεν μπόρεσαν να προσφέρουν το μέγιστο, ίσως εάν διαλέγαμε άλλα πιάτα (όπως αρχικά σκεφτήκαμε) να μέναμε ευχαριστημένοι..... όμως ο επαγγελματισμός δεν εξαρτάται από μήπως και ίσως.

ΑΤΡΑΞΙΟΝ: Με την επιστροφή από τις καλοκαιρινές διακοπές διαβάζω διθυραμβικές κριτικές-και όχι μόνο στο a4f- για τη νέα άφιξη στη Δραπετσώνα, βλέπω φωτογραφίες με τη θέα που προσφέρει -και το κυριότερο- ανήκει στην οικογένεια του αγαπημένου μου ΔΥΟΣΜΟΥ.
Σημαντικοί λόγοι για να επισκεφτώ άμεσα το νέο αυτό μαγαζί... (έχοντας ήδη βάλει τον πήχη ψηλά με όλα τα προαναφερόμενα πλεονεκτήματα).
Σχεδόν επί ένα μήνα προσπαθούσα να οργανώσω την παρέα για να πάμε στην Ατραξιόν και όλο κάτι στράβωνε....

Επιτέλους, Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου, από τα πρώτα δροσερά βραδάκια φτάνουμε στην Ατραξιόν (έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη).

Τοποθετηθήκαμε σε ένα ήσυχο τραπέζι για 4 άτομα προς το τέλος της "βεράντας" έχοντας θέα όλο το λιμάνι του Πειραιά.
Υπέροχη τοποθεσία, πιάτο όλος ο Πειραιάς και μπράβο στα παιδιά του Δυόσμου που το εκμεταλλεύτηκαν!

Δε θα αναλωθώ σε περιγραφές χώρου εσωτερικά και εξωτερικά, το PONTIKI με καλύπτει απόλυτα με όσα έχει τόσο ωραία περιγράψει (και πραγματικά δίνει την απόλυτη εικόνα).

Η αλήθεια είναι ότι η μείον μία ντοματούλα (3/4) που δίνω στο χώρο αφορά στο εσωτερικό της Ατραξιόν, αίθουσα που σιγά-σιγά θα αρχίσει να γεμίζει λόγω καιρού και χρειάζεται παραπάνω φροντίδα/ζεστό περιβάλλον/κάτι που θα του δώσει χαρακτήρα.

Η εξυπηρέτηση είναι εγκάρδια, φιλική, ζεστή, άμεση.... ακριβώς ίδια συμπεριφορά με του ΔΥΟΣΜΟΥ και ξανά μπράβο για αυτό (που το θεωρώ πολύ σημαντικό).

Η γεύση....
Εδώ πιστεύω ότι έχει να διανύσει κάποια χιλιόμετρα ακόμη, οι γεύσεις είναι σχετικά καλές αλλά όχι οι καλύτερες (δυστυχώς είναι σχεδόν αναπόφευκτη η σύγκριση με το Δυόσμο και όχι μόνο).
Επίσης, πρέπει να επανεξετάσουν το μέγεθος μερίδας (σε κάποια πιάτα).
Πήραμε:

φάβα πράσινη, ιδιαίτερη γεύση -σε εμένα άρεσε πολύ- και ουσιαστικά την έφαγα σχεδόν όλη μόνη μου -σε αντίθεση με τους υπόλοιπους 3 που απλώς δοκίμασαν.

Σαλάτα Ατραξιόν (βασικό συστατικό το σπανάκι και ντοματάκια) απίστευτα μικρή ποσότητα, μία πηρουνιά για τον καθένα μας (4 πηρουνιές σύνολο).
Φρέσκα υλικά, νόστιμη αλλά λίγη.....

Μπαμπάτσικοι κεφτέδες, μεγάλοι και αφροτηγανισμένοι, σερβίρονται με ντιπάκι.
Άνευρη γεύση -κεφτές χωρίς δυόσμο? και το ντιπάκι χωρίς καμία ένταση... για να τους υποστηρίξει.

Ρεβυθοκεφτέδες, ολοστρόγγυλοι, μεγάλοι και νόστιμοι -επίσης πολύ ελαφρύ τηγάνι- σερβίρονται και αυτοί με ντιπάκι.

Επέμεινα να παραγγείλουμε το καλαμάρι κοντοσούβλι και δυστυχώς δε δικαιώθηκα...
Καταρχήν μικρή μερίδα για το κόστος του (euro 7,5), κατά δεύτερον παραψημένο με αποτέλεσμα να μην είναι τρυφερό. Και σε αυτό το πιάτο έλειπε η γευστική ένταση που κάνει τη διαφορά (ή μήπως έφταιγε το παραψήσιμο?)

Τελευταίο πιάτο ήταν τα μπριζολάκια λαιμού τα οποία ήταν επίσης παραψημένα (ίσως επειδή ήταν πολύ λεπτοκομμένα) συνεπώς δεν είχαν και τους χυμούς τους.

Οι 3 της παρέας ήπιαμε λευκό κρασάκι (καλό) και η μία πιστή οπαδός του τσίπουρου, τσιπουράκι.

Ζητώντας το λογαριασμό έφτασε κέρασμα γλυκάκι.

Το κόστος των παραπάνω έφτασε στα euro 75,00 και η αλήθεια είναι ότι τα θεωρώ ένα επίπεδο πιο πάνω από το αναμενόμενο, ίσως γιατί δεν ικανοποιήθηκα ιδιαίτερα από τις γεύσεις και την ποσότητα σε κάποια πιάτα....

Από την άλλη, μιλάμε για μία εντελώς νέα προσπάθεια, με λειτουργία ενός μήνα και κάτι, ακόμη ψάχνουν τα πατήματά τους, ακόμη προσαρμόζονται στα δεδομένα της περιοχής και του κόσμου και είμαι σίγουρη ότι οι άνθρωποι του Δυόσμου θα φροντίσουν να ξεπεραστούν οι όποιες ¨παιδικές ασθένειες" υπάρχουν και θα το φτάσουν στην κορυφή (γιατί σαν τοποθεσία είναι ήδη στην κορυφή).

Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου και το θερμόμετρο δείχνει 36°+ βαθμούς.
Ξεκινάμε για μπανάκι προς Αγία Μαρίνα –Σαρωνίδα, τελευταία στιγμή το ξανασκεφτόμαστε, είναι αυτή η ρύπανση του Αγία Ζώνη ΙΙ που δεν ξέρεις μέχρι που έχει φτάσει (το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρουμε για πόσα χρόνια θα μείνει…) οπότε αποφασίζουμε να πάμε Μαραθώνα.

Ξεσηκώνουμε το έτερο ζεύγος της παρέας, βγαίνουμε στην Αττική Οδό, Πεντέλη, τσουπ! Φτάσαμε (άσχετο- αλλά αναρωτιέμαι πως ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς την Αττική Οδό?)
Αφού κολυμπήσαμε και ψηθήκαμε στον ήλιο (οι γυναίκες της παρέας, καθότι οι άντρες είναι ευαίσθητοι και δεν αντέχουν τον ήλιο) άρχισε η σχετική γκρίνια (πάλι από τους άντρες της παρέας) για πείνα και δίψα….

Και η αλήθεια είναι ότι οι γυναίκες πολλά μπορούμε να τιθασεύσουμε στους άντρες, εξόν πείνα και δίψα.

Η Ταβέρνα του Λεωνίδα, δεσπόζει πάνω στην αμμουδιά.
Λόγω Σεπτεμβρίου βρίσκουμε το καλύτερο τραπέζι, φάτσα φόρα στη θάλασσα, στρογγυλοκαθόμαστε και αναζητούμε το σερβιτόρο για τις πρώτες μπύρες.
Η παραγγελία μας προαποφασισμένη:

1 σαλάτα χωριάτικη, καλή –όχι κάτι εξαιρετική (θα προτιμούσα να σερβιριζόταν σε αξιοπρεπές σκεύος για σαλάτα αντί του γνωστού ελληνικού τρόπου σε βαθύ πιάτο! )
1 γαύρος (παρόλο που δεν είμαι καθόλου φίλος, ομολογώ ότι το τηγάνι ήταν καλό, χωρίς μυρωδιές και λαδίλες)
2 καλαμαράκια τηγανητά (τα πιάτα φρούτου στα οποία σερβίρονται τα καλαμαράκια είναι επιεικώς απαράδεκτα και για τη μικρή ποσότητα μερίδας αλλά και τη δυσκολία να διαχειριστείς το πιρούνι σου σε τόσο μικρή επιφάνεια) έχω φάει πολύ καλύτερα
2 πατάτες τηγανητές οι οποίες επίσης έρχονται στα μικρά πιάτα φρούτου.
Οι γεύσεις γνωστές, αναμενόμενες ψαροταβέρνας, ευτυχώς όπως προείπα το τηγάνι ήταν «ελαφρύ»
5 μπύρες στο σύνολο –με εκνεύρισε η «απειλή» του σερβιτόρου από τις 2 πρώτες μπύρες που παραγγείλαμε ότι "αυτές ήταν οι τελευταίες σε Kaiser" και στο εξής να αλλάξουμε μάρκα.
Αυτή η λεκτική «προειδοποίηση» επαναλήφθηκε τόσες φορές όσες ζητήσαμε επιπλέον μπύρα…. και τελικά πάντα kaiser έφερνε....

Λογαριασμός στα € 58,00 νομίζω αρκετά ακριβό για αυτό που προσφέρει.
Θα ξαναπάω μόνο εάν οι συνθήκες το ευνοήσουν.

Τελευταία απολαμβάνω επανένωση με παλιές φιλενάδες -με τις οποίες είχαμε χαθεί στη δίνη των γονεϊκών, οικογενιακών και εργασιακών υποχρεώσεων. Τώρα που τα βλαστάρια μας ενηλικιώθηκαν, βουρ!!!!! βόλτες, ποτάκια, κρασάκια και μεζεδάκια, ζούμε τη 2η νιότη μας.

Η πιο πρόσφατη επανένωση έγινε με φιλενάδα κάτοικο Καισαριανής, οπότε και πρότεινε επίσκεψη στον Μπούσουλα.

Έκανα το home work μου με το google maps & το GPS και Παρασκευή βράδυ (έχοντας χάσει μόνο μία φορά τη διαδρομή μου!! που το θεωρώ μεγάλη επιτυχία) βρίσκομαι τριγύρω της πλατείας ψάχνοντας για parking και αρχίζω να πιστεύω ότι είναι πιο πιθανό να πιάσω το Lotto παρά να βρω μια θεσούλα. Μετά από ατελείωτες βόλτες τελικά βρήκα θέση (και φυσικά δεν έπιασα το Lotto - πως να το πιάσω άλλωστε αφού δεν παίζω?).

Διασχίζω την κεντρική πλατεία της Καισαριανής κάνοντας slalom ανάμεσα σε παιδάκια, μπάλες, μαμάδες με παιδικά καροτσάκια, σκυλάκια - η πλατεία σφύζει από ζωή.

Ο Μπούσουλας είναι ασφυκτικά γεμάτος, παρόλα αυτά ζητάω από το παιδί στο service ένα τραπέζι για δύο (ελπίζοντας σε κάτι μαγικό?) αλλά παίρνω αρνητική απάντηση.
Στο επόμενο λεπτό φτάνει και η φιλενάδα μου (θαμώνας του Μπούσουλα όπως καταλαβαίνω) με αποτέλεσμα την εξεύρεση τραπεζιού χωρίς καμία χρονοκαθυστέρηση.

Ο χώρος έξω είναι πολύ απλός και συνηθισμένος, τραπεζοκαθίσματα -αρκετά στριμωγμένα- απλωμένα στην πλατεία (σε συνέχεια των υπόλοιπων μαγαζιών) δεν υπάρχει κάτι άξιο αναφοράς. Η υπερβολική βαβούρα της πλατείας δε με ενθουσίασε, ούτε βοηθούσε να απολαύσουμε τη συζητησή μας (αλλά φυσικά σε αυτό ουδεμία ευθύνη έχει ο Μπούσουλας) αυτά έχουν οι πλατείες....

Ο χώρος μέσα -από μια γρήγορη ματιά που έριξα- επίσης δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, κινείται σε λευκό χρώμα, μου φάνηκε ότι και μέσα το χειμώνα θα υπάρχει το αντίστοιχο στρίμωγμα.

Το service άμεσο και φιλικό, στρώθηκε το τραπέζι, ήρθε νερό και το κουβέρ και ταυτόχρονα λήψη παραγγελίας.
Άφησα τη φίλη να πάρει πρωτοβουλία επιλογής φαγητού (μιας που έχει τα μέσα και τα έξω στον Μπούσουλα και μπορεί να προτείνει τα καλύτερα).

Κινηθήκαμε σε θαλασσινό menu (σε απόλυτη σύμπνοια της υψηλότατης θερμοκρασίας μέσα Σεπτέμβρη).

1 γαρίδες ψητές, μεγάλο μέγεθος, ικανοποιητική μερίδα, το ψήσιμο σωστό ώστε να κρατάνε τους χυμούς τους, ήδη ξεφλουδισμένες, συνοδεύονται με ντιπ λαδολέμονου, ένα καλό πιάτο
1 καλαμαράκια τηγανητά, πολύ ελαφρύ τηγάνι, αφράτα, χωρίς λαδίλα.
1 πατάτες τηγανητές, φαίνονταν χεράτες, επιτέλους να πατάτες τηγανητές που έχουν και λίγο ξεροτηγανιστεί στις άκρες -δεν έχουν βγει προ της ώρας τους από το τηγάνι για να μπει η επόμενη μερίδα!
1 βλήτα που έρχονται απλώς νερόβραστα (extra συνοδεία λαδόξυδου) για συμπλήρωση κατά βούληση.

Έχω αδυναμία στα βλήτα -η αλήθεια είναι- και αυτά εδώ ήταν πολύ καλά
1 χωριάτικη σαλάτα, κλασσικό συνηθισμένο πιάτο, με πλήρη απουσία της ντομάτας (!!! ) σε αντίθεση με την πλούσια ποσότητα κρεμμυδιού, ελιάς και αγγουριού...
Εγώ ήπια λευκό κρασάκι (λευκό ξηρό) απλώς αποδεκτό και η φιλενάδα μου τσιπουράκι.

Στο τέλος κέρασμα χαλβά με σοκολάτα

check please! Euro 40,00 δεν τα λες πολλά ούτε λίγα.
Μη έχοντας ασχοληθεί με τον κατάλογο ώστε να γνωρίζω τις τιμές, απλά υπολογίζοντας ότι από την παραγγελία μας μόνο οι γαρίδες ήταν ακριβό πιάτο και συγκρίνοντας αντίστοιχα μαγαζιά σε άλλες περιοχές θεωρώ ότι οι τιμές θα έπρεπε να είναι ένα κλικ πιο κάτω.

Εστιατόρια ξενοδοχείων επισκέπτομαι σπάνια.
Να όμως που κάποιες φορές «κάθεται έτσι» που καλύπτει τις ανάγκες δεδομένης στιγμής και ανθρώπων.

Με μια τέτοια ευκαιρία λοιπόν βρέθηκα για φαγητό στο LA VERANDA το οποίο στεγάζεται στο roof του ξενοδοχείου METROPOLITAN (πρώην ΧΑΝΔΡΗΣ).

Μόλις ανέβεις τους 8 ορόφους που χωρίζουν τη Λ. Συγγρού από το LA VERANDA αντικρίζεις μια ευρύχωρη αίθουσα φαγητού με μεγάλα στρωμένα τραπέζια αραδιασμένα μεταξύ της φωτισμένης πισίνας στα αριστερά και της τζαμαρίας δεξιά.
Η θέα από την τζαμαρία είναι απίθανη.

Το βράδυ βέβαια υπερισχύει ο φωτεινός όγκος του Νιάρχου -που είναι ακριβώς απέναντι- και τα υπόλοιπα φώτα της πόλης και στο βάθος περνάνε τα φωτισμένα πλοία από και προς Πειραιά.

Μπορώ να πω, ότι ο χώρος κερδίζει επάξια 4 ντοματούλες, όχι μόνο για την όμορφη θέα που προσφέρει, αλλά και για τα μεγάλα «αραιοκατοικημένα» τραπέζια, τα αναπαυτικά καθίσματα, τα σερβίτσια, την απαλή μουσική, το ήρεμο περιβάλλον, τον απαλό φωτισμό…..

Φοβάμαι ότι έγινα κουραστική αφιερώνοντας τόσες λέξεις στην περιγραφή του χώρου και της ρομαντικής ατμόσφαιρας, οπότε ευθύς αμέσως προχωράω στο εξαιρετικό service –ως αναμενόταν- από το αθόρυβα κινούμενο προσωπικό, το οποίο εξυπηρετεί με ευγένεια –είναι φυσικό σε τέτοιους χώρους να μην αντιμετωπίζεται κανείς με οικειότητα, αλλά με απρόσωπη ευγένεια.

Το menu –σχεδιασμένο από τον σεφ Ηλία Καριώτογλου, όπως λένε οι πληροφορίες στο site τους- σχετικά μικρό αλλά ευρύ τόσο όσο για να ικανοποιήσει βασικά γούστα.

Εμείς, 3 άτομα κινηθήκαμε σε κρέας, οπότε έχουμε και λέμε:

2 rib eye και 1 Duo αρνιού (παϊδάκια σχάρας).

Ερωτηθήκαμε πόσο ψημένο θέλουμε το κρέας μας (και οι επιθυμίες μας εισακούστηκαν με επιτυχία).

Επιλέξαμε και μία σαλάτα «La Veranda» η οποία περιέχει ελληνικής γης προϊόντα κυρίως ντοματίνια, αγγούρι και αλμύρα και στην άκρη μια μπάλα μαλακού τυριού. Εξαιρετική, φρεσκότατη, δροσερή όσο πρέπει, ήρθε στεγνή και ζητήσαμε λαδόξυδο το οποίο και έφτασε άμεσα στο τραπέζι μας. Μόλις λούστηκε η σαλάτα μας με ελαιόλαδο πραγματικά απογειώθηκε!!

Στα κυρίως τώρα, το rib eye ήταν πεντανόστιμο, ψημένο μεν αρκετά (well done) όπως ζήτησα, αλλά κρατώντας τους χυμούς του, σερβιρισμένο με ψητά λαχανικά εποχής και πατάτες τηγανητές (σε extra σκεύος). Το πιάτο συνοδεύεται από σάλτσα béarnaise.

Το δε Duo αρνιού επίσης υπέροχο (κατά τα λεγόμενα του τρίτου της παρέας), ψημένο όπως ζητήθηκε, συνοδεία γεμιστού κρεμμυδιού με σταφίδες, κουκουνάρι και πιπεριές. Επίσης υπήρχαν πατάτες τηγανητές σε extra σκεύος.

Το δείπνο μας ενισχύθηκε με 2 μπουκάλια ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ.

Το κόστος για το φαγητό –χωρίς το κρασί- ήταν περίπου € 85,00-€90,00.

Σίγουρα δεν κατατάσσεται σε εστιατόριο που ο μέσος άνθρωπος μπορεί να επισκέπτεται συχνά αφού πρόκειται για ακριβό χώρο εστίασης.

Είναι όμως μία γευστική εμπειρία που αξίζει

2-3 ημέρες μετά τον 15αυγουστο, άρτι αφιχθείσα από διακοπές σε αγαπημένο νησί, ψάχνω να βρω ένα εστιατόριο, ένα μεζεδοπωλείο, ένα κάτι τέλος πάντων που να είναι ανοιχτό για να συνεχίσω τα συμπόσια και στο κλεινόν άστυ.
Μάταια καλώ σε γνωστά και αγαπημένα μαγαζιά, οι μάγειρες και μαγείρισσες κάνουν τα μπάνια τους (δικαίως) και έχουν κρεμάσει τις κουτάλες τους προς ώρας...
Η παρέα θέλει θαλασσινά και αφιερώνω τουλάχιστον μία ώρα στη μελέτη κριτικών, έλα όμως που σε ό, τι καταλήγω είναι κλειστό για καλοκαιρινές διακοπές.

Τελικά έτερος της παρέας -γνωστός καλοφαγάς- μας βγάζει από το αδιέξοδο και προτείνει την Ψαρόσκαλα της Πειραικής, πρόταση την οποία ασπάστηκα με ανακούφιση!
Μετά σχετικής κράτησης (και παράκλισης το τραπέζι μας να βλέπει θάλασσα) φτάσαμε 4 άτομα στην Ψαρόσκαλα Παρασκευή βράδυ.
Ευγενικότατη υποδοχή και αφού δηλώσαμε τι θέλουμε να μας φέρουν από τα φρέσκα καλούδια (ψάρια και μαλάκια) που υπάρχουν στον ¨εκθεσιακό" πάγκο της εισόδου μας οδήγησαν στο στρωμένο τραπέζι μας.

Τα περισσότερα τραπέζια γεμάτα, στη συνέχεια της βραδιάς γέμισαν όλα, ο χώρος αρκετά προσεγμένος, καθαρός και τακτοποιημένος αν και λίγο απρόσωπος (κάτι που επάξια αναπληρώνει η ζεστή ευγένεια των παιδιών στο service).

Παραγγείλαμε ποικιλία ποτών (άλλος τσίπουρο, άλλος μπύρα και κρασάκι για μένα), η μπύρα έφτασε παγωμένη και απολαυστική σε αντίθεση με το -εμφιαλωμένο- νερό που είχε θερμοκρασία δωματίου και δεν πρόλαβα κάν να το επιστρέψω ζητώντας νεράκι σε κανάτα αφού η ταχύτατη κοπέλα στο service είχε ήδη γεμίσει τα ποτήρια μας όσο εμείς ανατρέχαμε στο menu.
Αυτή η αστοχία θα στοίχιζε μισή ντοματούλα (με τη ζέστη που είχε περιμένεις τουλάχιστον παγωμένο νερό) αλλά πρώτον δεν έχουμε 1/2 βαθμολογίες και δεύτερον με ικανοποίησαν τόσο πολύ οι υπόλοιπες γεύσεις που το λησμόνησα και το προσπέρασα.

Η παραγγελία μας:
Σαλάτα βραστών λαχανικών πολύ σωστά (ελάχιστα) βρασμένη με το λαδάκι-λεμονάκι της, πεντανόστιμη.

Μελιτζανοσαλάτα εξίσου πολύ καλή (συνήθως δε συμπαθώ τη μελιτζανοσαλάτα αλλά εδώ έχει αυτό την καπνιστή γεύση-όλα τα λεφτά).

Μύδια αχνιστά που φτάνουν σε βαθιά εμαγέ κατσαρόλα-γενναία μερίδα, καταπληκτικά, έξοχα, υπέροχα με το αρωματικό ζουμάκι τους, έγινε μάχη πάνω από αυτό το σκεύος.

Αθερινάκι τηγανητό - καλό, συνηθισμένη γεύση μεν καλό τηγάνι δε.

Ήρθε και η ψημένη σουπιά (επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) σωστά ψημένη, κρατώντας το ζουμί της και κομμένη έτοιμη για σερβίρισμα, συνοδεία λαδόξιδου.

Ακολούθησε η τηγανητή κουτσομουρίτσα (επίσης επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) αφρός, σωστό τηγάνι χωρίς λαδίλα -είχαμε προετοιμαστεί για το καλό τηγάνι από την αθερίνα που προηγήθηκε.

Σημειώνω -ακόμη μία φορά- ότι παρόλη την πληρότητα της Ψαρόσκαλας, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, αρκεί να αναζητούσες κάποιον από το service με τα μάτια και ήταν δίπλα σου, άμεση και αποτελεσματική, κάτι που δυστυχώς το συναντάς σπάνια σε χώρους εστίασης.
Επιπλέον bonus για τη σωστή χρονική αλληλουχία σερβιρίσματος των πιάτων μας, το ένα ακολουθούσε το άλλο με σωστή απόσταση μεταξύ τους, τόση ώστε να προλάβεις να γευτείς το πρώτο και να προσμένεις το επόμενο.

Μικρό faul όπως είπα το ζεστό νερό -δεν επαναλήφθηκε ευτυχώς- όπως και το λευκό χύμα κρασί, ποικιλία μοσχοφίλερο λέει(?) το οποίο ήταν άγευστο, άνευρο, χωρίς σώμα και άρωμα. Αυτό τελικά στοίχισε στην τελική βαθμολογία γεύσης την τέταρτη ντοματούλα, γιατί θεωρώ ότι και το ποτό που συνοδεύει το φαγητό πρέπει να είναι εξίσου αξιοπρεπές.

Λογαριασμός στα 90,00 euro, ίσως λίγο πιο πάνω από ότι αναμέναμε (δεδομένου ότι δεν πήραμε "χοντρό" ψάρι, παρά 8 κουτσομούρες και τη σουπιά), αλλά Πειραική είναι αυτή, πρώτο τραπέζι πίστα να βλέπουμε και θάλασσα, ε! αυτό έχει και το τίμημά του.
Κέρασμα καρπουζάκι-πεπονάκι ότι έπρεπε για να κλείσει η βραδιά.

Στην ταβέρνα Μπαρμπα Θανάσης βρεθήκαμε παρέα 6 ατόμων προχωρημένο Ιούλιο και αφού φάγαμε "άκυρο κλειστό λόγω θέρους" από 1-2 άλλες ταβέρνες με αυλή (που τέλος πάντων αυτές ξέρουμε και αυτές εμπιστευομαστε και αυτές καλέσαμε αρχικά).
Λόγω έλλειψης χρόνου ανέθεσα σε έτερο της παρέας τον προγραμματισμό της εξόδου μας, και οφείλω να ομολογήσω ότι το έκανε με μεγάλη επιτυχία (ουδείς αναντικατάστατος!!! ).
Η αλήθεια είναι ότι όταν ενημερώθηκα για τον προορισμό μας, αμέσως ανέτρεξα στο site για πληροφορίες, αλλά η διαθέσιμη κριτική αφορούσε το 2015 και οι ντομάτες βαθμολογίας δε με προδιάθεσαν θετικά.

Το ταβερνείο βρίσκεται στο Χαλάνδρι (σε στενό μέσα από τη Λ. Πεντέλης), αρκετά ψηλότερα από την αγορά του Χαλανδρίου, μία αυλή σκεπασμένη με μουριές περιτριγυρισμένη από ψηλές πολυκατοικίες.
Τραπεζοκαθίσματα κλασσικής ελληνικής ταβέρνας με τα σερβίτσια σε ετοιμότητα, αυλή που σίγουρα είχε πλυθεί από το μεσημέρι για να τη στεγνώσει ο ήλιος(!!! ) η πάστρα εμφανέστατη, ο κόσμος πολύς και η εξυπηρέτηση σε καλό επίπεδο.

Επειδή εγώ και ο καλός μου φτάσαμε πρώτοι, μας υπέδειξαν το τραπέζι μας μεν ουδείς ασχολήθηκε μαζί μας δε -μάλλον περίμεναν την πληρότητα του τραπεζιού- έλα όμως που εγώ πεινούσα και διψούσα (κλασσική βιαστική-αγχωμένη-απαιτητική) και γυρνούσα το κεφάλι μου σαν περιπολία προσπαθώντας να με προσέξουν, τελικά τα κατάφερα. Αυτό ήταν! Απ΄εκεί και μετά η εξυπηρέτηση ήταν ά-ψ-ο-γ-η!!

To the point λοιπόν:
Μόλις μαζευτήκαμε όλοι μας, αμέσως δόθηκε η παραγγελία μας
Χωριάτικη και πράσινη σαλάτα
Και οι δύο σαλάτες με φρέσκα υλικά, καλές σε ποσότητα -ιδίως η πράσινη έφτασε σε εντυπωσιακό μέγεθος- νοστιμότατες.
Σε ορεκτικά παίξαμε σε φάβα & λουκάνικο έτσι για συνοδευτικό στα ποτά μας (ποικιλία πόσης από τσίπουρο, μπύρα έως νερό βρύσης) έως ότου ετοιμαστούν τα κυρίως. Οι γεύσεις των ορεκτικών καλές -όχι όμως κάτι το καταπληκτικό.
Στο σωστό χρόνο -μόλις είχαμε αδειάσει τα πιάτα μας από σαλάτες και ορεκτικά- έφτασαν τα κυρίως (στη μέση).
Μπιφτέκι με ψιλοκομμένη ντομάτα, νοστιμότατο
1/2 kgr παιδάκια (ναι οι αθεόφοβοι πήραμε ντάλα καλοκαίρι παιδάκια) πολύ καλό ψήσιμο, χωρίς την απεχθή μυρωδιά, σωστά μέρη κρέατος, όλα μια χαρά -συνοδεία τηγανητές πατάτες
1 σπαλομπριζόλα, συνοδεία τηγανητές πατάτες η οποία δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα, λίγο παραπάνω ψημένη, αρκετά σκληρή, ίσως της έλειπαν μυρωδικά/μπαχαρικά -παρόλα αυτά δεν έμεινε τίποτε.
2 extra πατάτες τηγανητές (προφανώς χεράτες) αλλά ήθελα λίγο παραπάνω τηγάνισμα.

Και αφού ζητήσαμε λογαριασμό έφτασε κέρασμα από μία πανακότα στον καθένα μας και μία πιατέλα κόκκινο ζουμερό γλυκό καρπούζι

Κόστος γεύματος στα euro 110,00 αρκετά καλή τιμή για το τίμιο φαγητό που προσφέρει.

Εκτός "πίστας" a4f εδώ και κάποιο διάστημα -για λόγους ανεξάρτητους από το site- επανέρχομαι με μία κριτική γεμάτη ελληνικό καλοκαίρι αφού αποτελείται από υπέροχο χώρο στo Λαιμό της Βουλιαγμένης, απέραντη θέα έως εκεί που συναντιέται ο ουρανός με τη θάλασσα και απίθανες γεύσεις που ηδονίζουν τον ουρανίσκο και χορταίνουν όλες τις αισθήσεις μας.
Moorings - η τέλεια επιλογή για να βγάλω έξω φίλη και συνεργάτιδα από το εξωτερικό- για να δει τι έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα.....

Κράτηση από την προηγούμενη ημέρα, άφιξη στις 21,00 λίγο πριν νυχτώσει, όσο να προλάβουμε να θαυμάσουμε τη θέα και η αλήθεια είναι ότι σκύψαμε πάνω από το menu όταν πλέον η ορατότητα περιορίστηκε στο φωτισμένο από το Moorings τμήμα της θάλασσας και στον ευρύτερο χώρο του εστιατορίου.
Eπιλέξαμε τον "πάνω όροφο" για καλύτερη θέα, στρογγυλοκαθίσαμε 5 άτομα στο τραπέζι μας στο χείλος του μπαλκονιού και ιδού η παραγγελία:

Μία σαλάτα ελληνική και μία πολύχρωμη (και οι δύο με φρεσκότατα υλικά, σε υπεραρκετή ποσότητα) λίγο πιο στεγνές για τα δικά μου δεδομένα

Μπομπονιέρες με μικρές γαρίδες, με vinaigrette & μπούκοβο, καθόλου δυσάρεστα πικάντικο, απλά απολαυστικό
Χωριάτικη μπρουσκέτα με κατσικίσιο τυρί, προσούτο και πιπεράτο chutney σύκου, επίσης εκπληκτικό

Για κυρίως εγώ επέλεξα μοσχαρίσια φιλετάκια γάλακτος με μανιτάρια αρωματισμένα με μαύρη τρούφα και λευκή σάλτσα. Συνοδεύεται με basmati Δεν-έχω-λόγια- απίθανο πιάτο, ομολογώ ότι ενώ στα μισά είχα πραγματικά σκάσει, επέμεινα και το άδειασα σχεδόν όλο (! ) τόσο πολύ με ενθουσίασε το πιάτο μου.
Οι υπόλοιποι 4 της παρέας που έπαιξαν σε ψαρικό και ζυμαρικό επίσης έμειναν ενθουσιασμένοι με τις γεύσεις των πιάτων.

Το φαγητό ΄μας συνόδεψε το πολύ καλό Βίβλια Χώρα ροζέ το οποίο παραγγέλθηκε Χ2.
Στο τέλος παραγγείλαμε 3 διαφορετικά γλυκά (συγχωρήστε με αλλά δεν έδωσα καμία σημασία, ούτε δοκίμασα κάν, οπότε δεν είμαι σε θέση να περιγράψω ή να αξιολογήσω).
Λογαριασμός στα euro 290,00 σχεδόν euro 50,00/άτομο, δεν το λες φθηνό αλλά σίγουρα για αυτό που προσφέρει θα τολμήσω να το κατατάξω στο σχεδόν vfm!!!

Το επίπεδο εξυπηρέτησης και η ευγένειας περισσεύει, όλα γίνονται αθόρυβα, ταχύτατα και διακριτικά, όλοι και όλα είναι εκεί για σένα πριν από σένα (τα καλά των ακριβών εστιατορίων αλλά τολμώ να πω πως δεν είναι πάντα έτσι).

Σίγουρα δεν είναι ένα εστιατόριο για όλα τα βαλάντια, αλλά είμαι βέβαιη ότι είναι μία εμπειρία που αξίζει να ζήσεις -έστω για μία μόνο καλοκαιρινή βραδιά- εξάλου όλοι το αξίζουμε κάπου-κάπου...

Επιτέλους κατάφερα να επισκεφτώ τα Κακά Παιδιά!

Εδώ και καιρό είχε μπει στη waiting list αλλά κάθε φορά κάτι άλλο προέκυπτε και το πήγαινα από αναβολή σε αναβολή.

Με αυτά και με αυτά, φτάσαμε αρχές Ιουνίου για να πέσει η πρόταση και μάλιστα από άτομο που δεν έχει καμία σχέση με το af4 αλλά του αναγνωρίζω ότι και αυτός είναι ζουζούνι και ψάχνει, μυρίζει και γυρίζει....
Σημειώνω ότι δεν πρόλαβα ούτε να φρεσκάρω μέσω του site τις κριτικές και να πάρω τα sos, ούτε καν να δω στο χάρτη που περίπου βρίσκεται.
Έδωσα στον καλό μου το όνομα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ και αυτός ανέλαβε να με πάει.

Στη Δραπετσώνα λοιπον, πίσω από το γνωστό "Καράμπαμπα" σε σημείο που με τίποτε δεν περιμένεις να βρεις τέτοιο φαγητό, εδρεύουν τα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Η κράτηση είχε γίνει ηλεκτρονικά (κερδίζοντας 15% έκπτωση) και μόλις φτάσαμε -η αλήθεια είναι με μικρή καθυστέρηση- καθίσαμε στη συμπαθητική αυλή.
Σηκώνεις τα μάτια και τριγύρω υψώνονται οι εργατικές πολυκατοικίες της περιοχής,
τα σηκώνεις λίγο παραπάνω και βλέπεις ουρανό.
Τα τραπεζοκαθίσματα πατάνε πάνω σε χαλικάκι, με αξιοπρεπέστατη απόσταση μεταξύ τους (το εκτιμώ πραγματικά) μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, κατέφτασε η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε με νεράκι βρύσης, σερβίτσια και το χειρόγραφο κατάλογο!
Περιέργως ο θόρυβος της κίνησης από τον κεντρικό δρόμο (πάνω στον οποίο βρίσκεται το μαγαζί) δε φτάνει μέσα στην αυλή, οπότε απολαμβάνεις το φαγητό με την ησυχία σου.

Ξεκινήσαμε με λίγο λευκό και λίγο ροζέ κρασάκι όπου και τη νίκη πήρε το ροζέ -πρέπει να καταναλώσαμε περίπου 2 κιλά ίσως και παραπάνω.
Έδωσα το ελεύθερο στο άλλο ζευγάρι να προχωρήσει με επιλογή πιάτων -ήταν αυτές οι βραδιές που η κούραση σε νικάει και ευχαρίστως παραχωρείς σε άλλους κάποια ¨κεκτημένα προνόμια¨.

Πράσινη σαλάτα (για τον ένα και μοναδικό της παρέας που ήταν σε διατροφή -την οποία διατροφή ακύρωσε τελείως στα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ μετά την κατανάλωση της σαλάτας).

Οι υπόλοιποι που κάνουμε τη δίαιτα της πάπιας (τρώμε τα πάντα και κάνουμε την πάπια) πήραμε τη σαλάτα με τα ντοματίνια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!! φρεσκότατα υλικά, η γλύκα από τα ντοματίνια σε απόλυτη αντίθεση με το τυρί και την αλμυρή κάππαρη, μπορούσα να τη φάω ολομόναχη -αλλά το savoir vivre δε μου το επέτρεψε...

Φάβα η οποία μόλις είχε βγει από τη φωτιά -και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ζήτησε συγνώμη που δεν είχε προλάβει να "δέσει¨. Νοστιμότατο ορεκτικό με ψιλοκομμένο κρεμυδάκι τιμήθηκε δεόντως.

Μύδια αχνιστά, επιτέλους μετά από πολύ καιρό ευχαριστήθηκα αγαπημένα ψωμωμένα μύδια με μυρωδικά και εσάνς ούζου που τους δίνει αυτό το κάτι που χρειάζονται για να απογειωθεί η γεύση τους. Μπράβο τους!

Σαρδέλα ψητή -4 τεμάχια σαρδέλας (επίσης ψωμωμένες) ψημένες τέλεια, νοστιμότατες, συνοδευόμενες από κρεμυδάκι και μαιντανό.

Γαύρος τηγανητός -συνήθως δεν προτιμάω το γαύρο (για να μην πω πως δεν τον τρώω σχεδόν ποτέ) αυτός εδώ μου άλλαξε την άποψή μου. Η καλή πρώτη ύλη και το σωστό τηγάνι είναι τελικά το μυστικό και τα Κακά Παιδιά το γνωρίζουν αυτό.

Ψητό χταπόδι, γενναία μερίδα, ένα ωραιότατο πλοκάμι ζουμερό, μαλακό και πεντανόστιμο, λουσμένο με λαδορίγανη και λεμονάκι. Εξαιρετικό!

Φρέσκος ψητός μπακαλιάρος, προσγειώθηκε στο κέντρο του τραπεζιού μας (συνοδεία μπουκάλι ελαιόλαδου και λεμονιών) τέλειο ψήσιμο, έγινε η γνωστή μάχη πάνω από το καημένο το ψαράκι, το αποδεκατίσαμε.

Και αφού αδειάσαμε όλα τα πιάτα και ποτήρια, ερωτηθήκαμε εάν τελειώσαμε, για να μας σερβίρουν το κέρασμα: κορμός σοκολάτα, επιτέλους αρχίσαμε και τα καλοκαιρινά γλυκά. Σε αυτό το σημείο ο κάνων διατροφή δεν "έσπασε" και άφησε το δικό του κομμάτι στους υπόλοιπους.

Λογαριασμός (με την έκπτωση 15%) στα euro 74,00 (euro 18,5/άτομο) θα έλεγα ότι για το είδος του φαγητού που προσφέρει είναι τίμιο ποσό (ακόμη και στη full τιμή των περίπου euro 87,00-88,00 -χωρίς την έκπτωση) λαμβάνοντας υπόψη μου την εξαιρετική ποιότητα των υλικών, την κατηγορία φαγητού "ψαρικά" η οποία συνήθως υπερτιμολογείται και τη μαεστρία της κουζίνας/ψήστη.

Να πως μεγαλώνει η λίστα με τα αγαπημένα!

ΥΓ. Λησμόνησα να μπω στο μέσα χώρο να ρίξω μια ματιά (μήπως άξιζε 3/4???), επιφυλάσσομαι για το χειμώνα -παρόλο που ως γνωστόν αυτό που πραγματικά μετράει είναι η γεύση!

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι