ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

Αγαπημένη γειτονιά ο Κεραμεικός με αγαπημένα στέκια, απο τα οποία το καλοκαίρι κρατάω κάποιες -μικρές- αποστάσεις, μιας και οι καιρικές συνθήκες δίνουν bonus στις παραλίες, μόλις όμως έρθουν οι πρώτες ψυχρούλες, αμέσως επιστρέφω.

Και ενώ στη γειτονιά αυτή υπάρχει μαγαζί που εκτιμώ βαθύτατα (νομίζω ότι τα αισθήματα είναι αμοιβαία) και το επισκέπτομαι σε τακτική βάση, κάνω την έκπληξη και κλείνω στο ΚΑΠΠΑ.

Η αλήθεια είναι ότι οι κριτικές από PONTIKI & Ucook με είχαν εξιτάρει, με αποτέλεσμα να το έχω σημειώσει στη wish list, εξ ου και η άμεση απόφαση να κλείσω τραπέζι 6 ατόμων για την πρώτη Παρασκευή του Οκτώβρη.

Ως καλομαθημένη στην ανεύρεση parking στην περιοχή του Κεραμεικού (ναι υπάρχει και αυτό το τμήμα που βρίσκεις χαλαρά χώρο στάθμευσης), στην ερώτηση του καλού μου εάν θα πάμε με τη moto, στήλωσα τα πόδια και απαίτησα μεταφορά με το αυτοκίνητο (διότι έχει παρέλθει η καλοκαιρινή εποχή που η μηχανάδα είναι απόλαυση, που κουβαλάω μόνο μία πασμίνα -μήπως και χρειαστεί, τώρα πρέπει να ζαλωθώ μπουφάν και ζακέτες, άσε πια το μαλλί και το σκουλαρίκι που μέσα στο κράνος γίνονται λες και πέρασα μέσα από τον τυφώνα Ζορμπά).
Αμ δε! Που να βρεις θέση στο καρακέντρο του Κεραμεικού....
Δε θα σας κουράσω άλλο με την υπόθεση αυτή -ούτε εγώ κουράστηκα εξάλλου- αποβιβάστηκα σχεδόν έξω από το Κ και ο καλός μου έφυγε προς αναζήτηση θέσης στάθμευσης (καθότι είναι και gentleman το αγόρι μου).

Ο χώρος ζεστός και φωτεινός, χαρούμενος και λιτός με πινελιές bistro και τα τραπέζια σε καλές αποστασεις μεταξύ τους. Μοναδικό μείον η οχλαγωγία που επικρατούσε και δυσκόλευε τις συζητήσεις μας (το τίμημα του ψηλοτάβανου με μεγάλες τζαμαρίες χώρου).

Η υποδοχή επίσης ζεστή και ευγενική, μας έδειξαν το 6άρι τραπέζι μας -το οποίο κατέληξε να φιλοξενήσει 4 άτομα, μιας το 3ο ζεύγος μας το ακύρωσε τελευταία στιγμή. Η αλήθεια είναι ότι εάν είμαστε και οι 6, μία στενότητα θα την είχαμε, πάντως οι 4 εναπομείναντες απολαύσαμε την άνεση μεγάλου τραπεζιού.

Μόλις καθίσαμε, ήρθε νερό βρύσης, ψωμάκι και λίγες ελίτσες γαι το καλωσόρισμα.
Το menu μία σελίδα όλη κι όλη συν τα πιάτα ημέρας -και παρόλη τι σχετικά μικρή έκταση δυσκολευτήκαμε να αποφασίσουμε μιας και θέλαμε να τα δοκιμάσουμε όλα!

Η παραγγελία μας:
Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι- Ίσως η καλύτερη μελιτζανοσαλάτα που έχω γευτεί, με τη σωστή ένταση, τόσο καπνιστή και πικάντικη, ηδονή για τους γευστικούς μας κάλυκες.

Φάβα με λουκάνικο Ταυγέτου και αυτό το πιάτο είχε ενδιαφέρον, η απαλή γεύση της φάβας σε contrast με την πικάντικη του λουκάνικου.

Σκιουφιχτά με σύγλινο (από τα πιάτα ημέρας). Ωραία γεύση - ωραίος συνδιασμός πρώτων υλών.

Συκώτι ψητό ταλιάτα με σάλτσα δεντρολίβανου πασπαλισμένο με φύλλα ρόκας. Δεν τρώω συκώτι, αλλά οι υπόλοιποι 3 έδωσαν 4/4 στη γεύση.

Φρέσκιες παπαρδέλες με σπανάκι και κατσικίσιο τυρί. Δεν έχω λόγια, το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, έγινε μάχη πηρουνιών. Εξαίσιο!

Για να γλυκαθούμε, παραγγείλαμε 1 cheese cake, 1 λεμονόπιτα και 1 πανακότα. Μάχη part II πάνω από τα γλυκά, φρεσκότατα υλικά, απαλές γεύσεις.....

Στο οινόπνευμα είμασταν συγκρατημένοι (αντιβίωση ο ένας, αντιφλεγμονώδες ο άλλος) μείναμε στα 2 καραφάκια τσίπουρο (ένα παλαιωμένο και ένα απλό) και σε 1/2 κιλό κρασί Ζίτσα.

Λογαριασμός στα 68,00 euro, απόλυτο vfm.
Κέρασμα λικεράκι μαστίχας, πληρωμή με κάρτα.

Μπήκε στα αγαπημένα!

Εν μέσω κυκλώνα, τυφώνα και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων -που πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο νονός και από που εμπνέεται ώστε να δώσει το όνομα "ΖΟΡΜΠΑΣ"- κλείνω τραπέζι στη Μονοκατοικία μιας και δε μασάω από τις γεμάτες τρόμο, φόβο και απειλές/οδηγίες " τα κεφάλια μέσα".

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι εκείνο το Σάββατο κατά τόπους στην Αθήνα έβρεχε δυνατά και φυσικά αυτό το φαινόμενο συνεχίστηκε όλο το βράδυ, με αποτέλεσμα να φτάσω στην εξώπορτα της Μ με βρεγμένα πατζάκια και κατσιασμένο μαλλί. Δεν πειράζει, μικρό το κακό....
Η καταρρακτώδης βροχή δε μου άφησε περιθώριο να ρίξω ούτε μία ματιά στον εξωτερικό χώρο της Μ (και σας παραπέμπω στις περιγραφές των άλλων χρηστών) αλλά ο εσωτερικός μου άρεσε πολύ.
Λιτός χώρος με φωτεινά χρώματα, ενδιαφέρουσα η άποψη τμήμα τοιχοποιίας να είναι απλώς πέτρα και τα τούβλα, με τα τραπέζια ανά δωμάτιο σε σχετικά μικρή απόσταση μεταξύ τους, οπότε η ιδιωτικότητα συζητήσεων πάει περίπατο (εξ ου και οι 3/4 ντοματούλες)

Υποδοχή ευγενική, τακτοποίηση στο τραπέζι μας, αμέσως ήρθε νερό βρύσης και ο περιορισμένος σε έκταση κατάλογος (που για μένα είναι θετικό, μιας και όταν βγαίνω έξω δε θέλω να μελετάω εγκυκλοπαίδεια ούτε να ξεχνάω τι έχω διαβάσει στην 1η σελίδα όταν έχω φτάσει στην 3η).
Στα αρνητικά η δυνατή μουσική που δυσκόλευε τις συζητήσεις μας για αυτό τους παρακαλέσαμε (2 φορές) να χαμηλώσουν την ένταση.
Οι αποφάσεις λοιπόν γρήγορες, το ίδιο σβέλτος και ο νεαρός που είχε αναλάβει την εξυπηρέτησή μας.

Σαλάτα ντάκος, ωραίο τραγανό παξιμάδι με γλυκιά τριμμένη ντομάτα και τυρί σε μορφή αλοιφής. Χρειαζόταν όμως λίγο επιπλέον λαδάκι και κάτι ακόμη όπως κάππαρη για να γίνει τέλειο πιάτο.

Σουτζουκάκια πεντανόστιμα και ζουμερά, με όλα τους τα μυρωδικά (κυρίως το κύμινο που ακουγόταν τόσο-όσο) εκπληκτική γεύση.

Φιλέτο κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος - ωραία μεγάλη μερίδα, τρυφερά φιλέτα που κρατούσαν τους χυμούς τους, συνοδεύονται από τραγανές τηγανητές πατατούλες
Πιάτο ημέρας: σκιουφιχτά με ρόδι και κομματάκια κολοκύθας, το οποίο μας εντυπωσίασε όταν το ακούσαμε, μας απογοήτευσε όταν το δοκιμάσαμε. Σχετικά αδιάφορο πιάτο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο σε γεύση, ίσως το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς.
Το γεύμα μας συμπληρώθηκε από καλαθάκι με ψωμάκι και παξιμαδάκια χαρουπιού (τα οποία τίμησα δεόντως)

Κρασάκι λευκό μαλαγουζιά (χύμα), καλής ποιότητας και γεύσης.

Κέρασμα ρακόμελο στο τέλος

Λογαριασμός στα € 66,00 περίπου 16,00/άτομο - να σημειωθεί όμως ότι δεν είμασταν ιδιαίτερα πεινασμένοι, οπότε η παραγγελία μας ήταν συγκρατημένη.
Σε κάθε περίπτωση προτείνεται, είναι vfm από όλες τις απόψεις.

Το πρώτο Σαββατοκύριακο του Σεπτέμβρη, με τη θερμοκρασία να ξεπερνάει τους 35° ξαμολήθηκα στις θάλασσες και τις ακτές μπας και βρω λίγη δροσιά, στο καπάκι σε beachοbara και το βράδυ σε ταβερνεία, οπότε καταλαβαίνετε την κούραση των 2 αυτών non stop ημερών.

Σε ποιον να το πω και να με πιστέψει, περίμενα λοιπόν τη Δευτέρα για να ξεκουραστώ το απόγευμα, με τη λήξη των εργασιακών μου υποχρεώσεων.

Στα μισά της ημέρας σκάει τηλέφωνο από το έτερον ήμισυ, μας έχει καλέσει ο θείος στην Ανάβυσσο (ελλείψει θείου στην Κορώνη, έχουμε ένα “καλοκαιρινό"στην Ανάβυσσο! ) να μας κάνει το τραπέζι.

Μη φανταστείτε ότι θα μαγείρευε ο ίδιος! Μας έδωσε ραντεβού στο ΧΗ. ΜΑ στο οποίο πάει συχνά και του αρέσει.

Μετά από ένα rally acropolis για να προλάβουμε να είμαστε στην ώρα μας, ξεκινάμε για Ανάβυσσο. Στη διαδρομή κοιτάζω ένα εκπληκτικά πανέμορφο ηλιοβασίλεμα, με τον ήλιο να βάφει κατακόκκινο τον ουρανό ενώ βουτάει στη θάλασσα του Σαρωνικού και σκέφτομαι γιατί οι περισσότεροι από εμάς (με εμένα πρώτη-πρώτη) περιμένουμε να πάμε διακοπές για να απολαύσουμε ωραία δειλινά ?

Κάπως έτσι φτάσαμε το ΧΗ. μικός-ΜΑ. θηματικός (την ετυμολογία την δίνει ο Τρώγων – μαζί με πολλές και ενδιαφέρουσες άλλες πληροφορίες) έξυπνο λογοπαίγνιο που σου μένει εντυπωμένο λόγω της «ανορθογραφίας».

Καθίσαμε στο εξωτερικό τμήμα του μαγαζιού, απέναντί μας βλέπαμε τον εσωτερικό χώρο (τους δύο χώρους διαχωρίζει ο δρόμος-που αρχή Σεπτέμβρη δεν ήταν πολυσύχναστος) με στρωμένα τραπέζια που περιμένουν υπομονετικά τους πελάτες, με τη μουσική να παίζει σε φυσιολογική ένταση, καθαροί και τακτοποιημένοι και οι δύο χώροι.

Το ΧΗ. ΜΑ δεν είναι παραδοσιακή ψησταριά, ούτε έχει θέα θάλασσα……
Βρίσκεται ένα τετράγωνο πίσω από την παραλία της Π. Φώκαιας σε σημείο που εάν δεν το ξέρεις δε θα το δεις…Προφανώς το ξέρουν πολλοί……….
Ο κατάλογος περιέχει αρκετούς μεζέδες (και επιλογή για μικρότερη ποσότητα/ χαμηλότερη τιμή), οπότε είναι ιδανικό για μεγάλη πείνα ή μεγάλη παρέα ώστε να περάσουν από το τραπέζι οι περισσότερες γεύσεις. Την επόμενη φορά....

Αν και Δευτέρα βράδυ, υπήρχε υπερ-αρκετό προσωπικό, το οποίο εξυπηρετούσε ευγενικά και άμεσα.

Η παραγγελία (συγκρατημένη λόγω περασμένης ώρας και περασμένης ηλικίας του θείου) για 3 άτομα αποτελούνταν από:

1 ντάκο που έφτασε σε συμπαγή μορφή στρογγυλής φόρμας (ευρηματική παρουσίαση) και περιείχε όλα τα απαραίτητα υλικά, συμπιεσμένα και ομογενοποιημένα. Προσωπικά προτιμώ το παξιμάδι τραγανό, σε αυτή την εκτέλεση το παξιμάδι ήταν μουλιασμένο λόγω της συμπίεσης των υλικών και ίσως έτσι έχανε σε ένταση γεύσης.

1 πατάτες τηγανιτές, φρέσκιες, χεράτες, χωρίς λαδίλα

1 τζατζίκι μέτριας έντασης (όπως πρέπει για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι)

1 ποικιλία κρεάτων για 2 άτομα η οποία περιείχε κομμάτια κοτόπουλου μαριναρισμένα και πολύ σωστά ψημένα, πανσετάκια επίσης σωστά ψημένα και αρτυμένα, λουκάνικο (το οποίο προσωπικά δεν εκτίμησα καθόλου μιας και μου φάνηκε αρκετά βαρύ και αδιάφορο στη γεύση) και κομμάτια από αρνί σε μορφή κεμπάπ (το πιο αδύναμο σημείο της ποικιλίας, δεδομένου ότι το κρέας είχε τη χαρακτηριστική «αρνίσια» μυρωδιά).

Πιτούλες (ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί ή πίτες) ψημένες τέλεια για να συνοδεύσουν την ποικιλία μας

Μπύρες, πολλές μπύρες, έχασα το λογαριασμό……….

Σημειώνω ότι το εμφιαλωμένο νερό έρχεται και χρεώνεται κανονικά (χωρίς να ερωτηθούμε)

Λογαριασμός στα παρά κάτι ψιλά € 50,00 εκ των οποίων τα € 30,00 περίπου αφορούσαν στο φαγητό (μην ξεχνάμε τις πολλές μπύρες! ).
Κέρασμα δροσερό καρπουζάκι

Λίγες ημέρες μετά τον δεκαπενταύγουστο στην ήσυχη Αθήνα, μόλις έχω γυρίσει από διακοπές και ο οργανισμός μου (ψυχή και σώμα) κάνει φιλότιμες προσπάθειες να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα «γραφείο, εξωτερικές δουλειές/υποχρεώσεις και σπίτι» αντί του «παραλία» με ότι αυτό συμπεριλαμβάνει. Αλήθεια γιατί όλα τα ωραία διαρκούν τόσο λίγο? (ρητορική η ερώτηση…. )

Την ίδια στιγμή διαπιστώνω ότι ακόμη και τα σουβλατζίδικα είναι κλειστά (δικαίως - και αυτοί έχουν δικαίωμα στη χαλάρωση) οπότε όταν λαμβάνω ενημέρωση από τον καλό μου ότι φιλικό ζευγάρι εκ Γερμανίας διανύει τις τελευταίες ημέρες διακοπών του στην Αθήνα και να κανονίσουμε φαγητό μαζί τους, το μυαλό μου «σαρώνει» όλα τα αγαπημένα εστιατόρια, τα «σιγουράκια» που δε θα μας προδώσουν.

Έλα όμως που το ζευγάρι μένει στη Νεάπολη Εξαρχείων και σε αυτή την περιοχή δε μου βρίσκεται κάτι σε προσφάτως δοκιμασμένο, οπότε μια γρήγορη ματιά στο a4f μου δείχνει το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ.

Όπως και να το κάνουμε, μία καλή εντύπωση θέλω να τη δώσω στους ξένους φίλους μας, για να εκτιμήσουν τα ωραία της –σε μεγάλη βαθμό παρεξηγημένης- χώρας μας. Ένα ωραίο περιβάλλον με ωραίο φαγητό δημιουργεί αυτή την καλή εντύπωση.

Εξάρχεια λοιπόν, περιοχή –επίσης ως ένα βαθμό παρεξηγημένη- που κυκλοφορούσα κάποτε χωρίς να νοιώθω καμία ανασφάλεια ενώ τώρα που κυκλοφορεί με τη σειρά της η θυγατέρα με ζώνουν τα μαύρα φίδια….. Ε, λοιπόν έχω να πω, ότι η Νεάπολη Εξαρχείων –full αναπτυσσόμενη τουριστικά τελευταίως- είναι μια χαρά περιοχή, με την εξαιρετική της θέα προς Λυκαβηττό και με τον πανέμορφο λόφο του Στρέφη να την αγκαλιάζει, γεμάτη τουρίστες, μαγαζάκια, γεμάτη ζωή. Ευκαιρίας δοθείσης, αναθεωρώ τις όποιες ανησυχίες μου για τη θυγατέρα και τα στέκια της….

Η τελευταία αναρτημένη κριτική από το PONTIKI ήταν αυτή που με παρακίνησε να επιλέξω το εστιατόριο (και τον ευχαριστώ για αυτό! ).

Με χαρά μαθαίνω ότι είναι ανοιχτά, παρόλο που είναι Τρίτη 21/8 δεν κάνουν κρατήσεις για έξω (standard πολιτική τους 365 μέρες το χρόνο), οπότε ακολούθησα τη γνωστή πρακτική να reservaρω τραπέζι 4 ατόμων μέσα, και εάν έχουμε τύχη διαθεσιμότητας στον εξωτερικό χώρο όταν φτάσουμε, τότε θα απολαύσουμε το δείπνο μας στην αυλή.

Φτάνοντας στην υπέροχη καταπράσινη καλοκαιρινή όαση/αυλή η οποία εκείνη την ώρα (20,00) δεν ήταν ακόμη γεμάτη από κόσμο, μας δείχνουν τα κενά τραπέζια που μπορούμε να επιλέξουμε- στρογγυλοκαθίσαμε σε αυτό που κρίναμε ως πιο απόμερο και ήσυχο.
Αμέσως μας έφεραν δροσερό νερό βρύσης και τα σερβίτσια μας μαζί με τον κατάλογο φαγητών και οινοπνευματωδών αντίστοιχα.

Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί –απαντήσαμε θετικά. Ήρθε πανέρι με 4 φετούλες μαύρο ψωμάκι.

Η μεγάλη αυλή της Νεφέλης είναι πολύ όμορφη, ατμοσφαιρική, περιποιημένη, ντυμένη περιμετρικά με καταπράσινα φυτά, σκαρφαλωμένα σε πέργκολες και αψίδες που στολίζουν το μεγαλύτερο τμήμα της, φωτισμένη όπως αρμόζει στις ρομαντικές νύχτες καλοκαιριού, με 2-3 τύπων τραπεζοκαθίσματα (ξύλινα ή μεταλλικά) η οποία φιλοξενεί μπόλικα γατιά τα οποία κυκλοφορούν και τρωγοπίνουν από τις λιχουδιές που «πέφτουν» από τα τραπέζια.

Πετάχτηκα κι έριξα μία γρήγορη ματιά στον εσωτερικό χώρο που είναι όπως περιγράφεται από το PONTIKI. Προκρίνεται λοιπόν και για το χειμώνα.

Μέχρι τις 20,30 ο εξωτερικός χώρος είχε γεμίσει με Έλληνες και (κυρίως) ξένους, οι υπόλοιποι περνούσαν για φαγητό στον εσωτερικό χώρο και κάποιοι άλλοι περίμεναν (waiting list παρακαλώ) το πρώτο τραπέζι που θα άδειαζε.

Μελετήσαμε το menu (και την κάρτα με τα πιάτα ημέρας) και επιλέξαμε:

Χωριάτικη σαλάτα με ξυνομυζήθρα (επιλογή για να νοιώσουν οι ξένοι φίλοι μας τις πραγματικές γεύσεις της ντομάτας, αγγουριού, κάπαρης κλπ. ). Φρέσκα υλικά, κλασσική χωριάτικη, χωρίς καμία περαιτέρω έκπληξη γεύσης.

Biftekakia όπως τα διάβασε ο Γερμανός φίλος μας, ήρθαν 4 τεμάχια νόστιμα μυρωδιασμένα ξαπλωμένα πάνω σε μία πιτούλα
Κεμπάπ, 3-4 μικρά κεμπάπ, νοστιμότατα τα οποία συνοδεύονται με ψημένη πιτούλα και ντιπ γιαουρτιού στο πλάι.

Χυλοπιτάκι με ραγού από χωριάτικο λουκάνικο και γραβιερομυζήθρα Μεσσηνίας (το ξεσήκωσα σαν SOS από το PONTIKI). Θα συμφωνήσω ότι ήταν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, εκπληκτικός συνδυασμός, απόλαυση στον ουρανίσκο.
Χοιρινή τηγανιά, το πιο αδύναμο πιάτο, σερβιρισμένο με αρκετό ζουμί ώστε να παραπέμπει σε σούπα, σκληρό το κρέας, άγευστο, η δική μου μπουκιά τάισε τελικά τα γατιά της αυλής.
Πατάτες τηγανητές, σωστά τηγανισμένες χωρίς καμία λαδίλα
7 μπύρες
¼ λευκό κρασί ροδίτης, ευκολόπιοτο-μέτριας ποιότητος

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε € 58,00 με κέρασμα δροσερό λικεράκι μαστίχας

Το ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΣΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ, σίγουρα προτείνεται, πρωτίστως για το χώρο και την ατμόσφαιρα και για το καταπληκτικό service- εάν πάνε και λίγο παραπέρα τις γεύσεις θα είναι The place to be!!

Σημειώνω κάποιες ενστάσεις μου, οι οποίες ελπίζω να ληφθούν υπόψη:

1η ένταση για τις κρατήσεις στην αυλή που δεν κάνουν (?) Τότε πως γίνεται και υπήρχαν αρκετά τραπέζια reserve? Πιθανόν να γίνεται κάποια διάκριση σε πελάτες…από την άλλη όμως δεν είναι και τόσο κομψό να το διαπιστώνεις ιδιοις όμμασι….
2η ένσταση για τις μεταλλικές άβολες καρέκλες (όπου και καθίσαμε) στις οποίες πρέπει επειγόντως να βάλουν μαξιλάρια. Δεν είναι ευχάριστη εμπειρία τα οπίσθιά μας να κάθονται επί 2-2,5 ώρες ακίνητα πάνω σε μεταλλικές «ράγες».

3η ένσταση οι σχετικά μικρές μερίδες -τόσο όσο οριακά να μην χαρακτηριστούν επισήμως μικρές- τουλάχιστον όσον αφορά στις σαλάτες και στα κυρίως.

Αισιοδοξώ για τις παρατηρήσεις που θα ληφθούν υπόψη και ανυπομονώ να ξαναβρεθώ με τη ΝΕΦΕΛΗ.

Όταν κανονίζεις να βγάλεις για φαγητό το πεθερικό έχεις τη σοφία να προσαρμοστείς στα δικά του μέτρα, για να περάσετε όλοι καλά!

Κάπως έτσι σκεφτόμενη λοιπόν, κανόνισα να πάμε στα Πεύκα –που ουδέποτε είχα πάει, σε αντίθεση με το σύντροφό μου που πήγαινε οικογενειακώς όταν ήταν μικρό παιδί.
Τα Πεύκα βρίσκονται σε αυτό το σημείο τουλάχιστον 50 χρόνια, όταν ακόμη η γύρω περιοχή δεν είχε πολυκατοικίες-αντίθετα είχε μόνο πεύκα και φυστικιές! Σε αυτό το «δασάκι» πήγαινε σχολικές εκδρομές το δημοτικό σχολείο Αμαρουσίου….

Πόσο μακρινά ακούγονται αυτά που περιγράφω αλλά και πόσο κοντινά είναι σε πραγματικά μετρήσιμο χρόνο…..

Ας περάσω λοιπόν στο σήμερα περιγράφοντας τα Πεύκα σαν τη μύγα μες στο γάλα!
Τα Πεύκα είναι μία ταβέρνα παλαιάς κοπής στο σύνορο Μαρούσι-Πεύκης, στέκεται σε υπερυψωμένο σημείο, διαθέτει μεγάλη αίθουσα μέσα αλλά και μεγάλο χώρο έξω.

Η αυλή εξωτερικά –στην οποία και καθίσαμε- σκεπάζεται από τα κλαδιά των πεύκων, έχει αραιοκατοικημένα τραπεζοκαθίσματα (που μας αρέσει γιατί επιτρέπει την ιδιωτικότητα) σε ανισόπεδο πάτωμα γεμάτο πευκοβελόνες.

Στο service 4-5 άτομα που προσφέρουν άμεση, ευγενική εξυπηρέτηση (απορείς όταν βλέπεις αυτό τον αριθμό ημέρα Πέμπτη έχοντας συνηθίσει σε τσουρούτικο αριθμό προσωπικού που καλείται να ανταπεξέλθει σε πλήρες μαζαγί ως είθισται! ).

Στην είσοδο μας υποδέχεται χαμογελαστός (νομίζω) ο ιδιοκτήτης ο οποίος μας προτρέπει να καθίσουμε σε όποιο τραπέζι θέλουμε –αφού μας ενημέρωσε ότι υπάρχει πιθανότητα βροχής (για την περίπτωση που θέλαμε να είμαστε προστατευμένοι).

Καθίσαμε 3 άτομα σε 6άρι τραπέζι –ρωτήσαμε εάν πειράζει που τους δεσμεύουμε μεγάλο τραπέζι και η απάντηση ήταν να καθίσουμε όπου μας αρέσει.

Το τραπέζι στρώθηκε με υφασμάτινο τραπεζομάντηλο και από πάνω προστέθηκε τραβέρσα, ήρθαν τα σερβίτσια, ψωμάκι και δροσερό νερό σε κανάτα.

Ο κατάλογος κλασσικής ελληνικής ταβέρνας, επιλέξαμε:
1 Φάβα – ήρθε σαν κρύο πιάτο γαρνιρισμένη με κρεμμύδια. Η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσίασε, συνηθισμένη γεύση, θα προτιμούσα το πιάτο ζεστό.

1 σαλιγκάρια στιφάδο. Επίσης δε με ενθουσίασε, πιθανόν να είχε μαγειρευτεί από προηγούμενες ημέρες, σίγουρα δεν ξύπνησε καμία κοιμώμενη αίσθηση.

Κολοκυθάκια τηγανιτά –αυτό μάλιστα! Αφρογηγανισμένα που ούτε καταλαβαίνεις τη λαδίλα, γενναία μερίδα για ορεκτικό, πεντανόστιμο. Ίσως και να το έφαγα όλο μόνη μου.
Φιλέτο κοτόπουλο που σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές και ρύζι. Τρυφερό και καλοψημένο το κοτοπουλάκι, σωστά αρτυμένο.

Μπιφτέκι σχάρας –επίσης σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές και ρύζι. Και εδώ ο ψήστης είχε κάνει πολύ καλή δουλειά, ψημένο τόσο όσο να κρατάει τους χυμούς του, νόστιμο με τα σωστά μυρωδικά του.

Συνοδεύσαμε το φαγητό με μισό κιλό κρασάκι λευκό-ευκολόπιοτο.

Λογαριασμός στα € 38,00 με κέρασμα δροσερό καρπουζοπεπονάκι.

Μπορεί στα Πεύκα να μη βρεις «πειραγμένες γεύσεις» δημιουργίες σεφ, πιάτα που έχουν αυτό το κάτι διαφορετικό ή που θα προκαλέσουν εκρήξεις στους γευστικούς κάλυκες σου, σίγουρα όμως είναι μια οικογενειακή ταβέρνα που ακόμη «βαστάει» προσφέροντας απλό και τίμιο φαγάκι σε τίμιες τιμές.

Και ενώ προετοιμάζω βαλίτσες και –νοερά- βρίσκομαι ήδη στη ζεστή αγκαλιά αμμώδους παραλίας, προκύπτει ξαφνική επίσκεψη φίλης από Ιταλία…

Ε, Ιταλίδα που αγαπάει τόσο πολύ την Ελλάδα και δε θα την περιποιηθώ?

Δεν περισσεύει χρόνος προετοιμασίας και πολύ ψαξίματος, σκέφτομαι ότι θα είναι πολύ όμορφα να δειπνήσουμε πάνω στη θάλασσα(γιατί μπορεί η Ιταλία να βρέχεται σχεδόν ολόκληρη από θάλασσα, αλλά πιστέψτε με καμία σχέση με την ελληνική! ), κλείνω λοιπόν με συνοπτικές διαδικασίες στο Balux the house project.

Βραδάκι καθημερινής, φθάνουμε στο Balux, όπου η ευγένεια και η πολυτέλεια περισσεύει.
Το τραπέζι μας στρωμένο δίπλα ακριβώς στο κύμα, η βραδιά είναι ήρεμη, τα φώτα από την απέναντι ακτή αντικατοπτρίζονται στη θάλασσα, είναι μαγεία να ρεμβάζεις αυτή την ομορφιά!

Ο χώρος στο Balux (μέσα –έξω) είναι πανέμορφος -όπως αναφέρω και παραπάνω η πολυτέλεια περισσεύει, κομψά έπιπλα απαρτίζουν τον εσωτερικό μεγάλο χώρο, ενώ στον εξωτερικό χώρο –που ευνοείται και από το υπέροχο σημείο που βρίσκεται- τα απέριττα έπιπλα δένουν τέλεια με το θαλασσινό mood του Balux.

Παρόλο που η επίσκεψή μας έγινε καθημερινή, η πληρότητα ήταν πολύ μεγάλη, κυρίως νέοι αλλά όχι μόνο….

Οι άνθρωποι στο service, εκπαιδευμένοι να παρέχουν τις υπηρεσίες τους αθόρυβα, διακριτικά, ευγενικά και άμεσα, ντυμένοι ομοιόμορφα μας φρόντισαν εξαιρετικά!
Το menu δεν το μελέτησα, άφησα τον καλό μου να αποφασίσει –θέλαμε κάτι σχετικά ελαφρύ για βραδάκι καλοκαιριού.

Σημειώνω ότι το εμφιαλωμένο νερό είναι must have σε αυτά τα μέρη, ερωτηθήκαμε όμως (! ) εάν θέλουμε ψωμί.

Ξεκινήσαμε με ένα δροσιστική Prosecco για να περάσουμε στο βασικό κρασί ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ που συνόδευσε το δείπνο μας.

Παραγγείλαμε δύο σαλάτες, η μία «Summer salad» με ρόκα, φράουλες και ανθότυρο, η αλήθεια είναι ότι δεν ανιχνεύθηκε καθόλου φράουλα, ενώ η ρόκα ήταν ιδιαίτερα σκληρή. Σχετικά αδιάφορη σαλάτα που δεν ενθουσίασε.

Η δεύτερη σαλάτα, η κλασσική σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο, ήταν ένα κλικ παραπάνω σε γεύση, αλλά και πάλι το τελικό αποτέλεσμα ήταν φλατ, χωρίς καμία έκπληξη στους γευστικούς μας κάλυκες.

Για κυρίως επιλέξαμε:

Ταλιατέλες με καπνιστό σολομό (Χ2 φορές για τις κυρίες της παρέας), ένα καλό πιάτο αλλά κάτω των προσδοκιών μου-έλειπε αυτή η ένταση στη γεύση, αυτό το κάτι που μετατρέπει το φαγητό σε απόλαυση…

Ριζότο με κρόκο Κοζάνης, καραμελωμένο κοτόπουλο και σως βαλσάμικου. Δε δοκίμασα, αυτός που το γεύτηκε πάντως ήταν ικανοποιημένος.

Φιλέτο κοτόπουλο το οποίο συνοδεύεται από ρύζι basmati και σως μουστάρδας.
Επίσης δεν έχω προσωπική άποψη μιας και δε το δοκίμασα, ο 4ος της παρέας που το έφαγε δεν ενθουσιάστηκε.

Το δείπνο έκλεισε με μία σοκολατόπιτα της μαμάς και ένα tiramisu.

Λογαριασμός στα € 185,00 δεν το λες και vfm μιας που οι γεύσεις δεν ανταποκρίνονται στην αξία τους, αλλά όπως όλοι μας ξέρουμε, η θέα και η θάλασσα ποτέ δε χάνουν την αξία τους!

Πριν ανέβω στο κατάστρωμα του πλοίου που θα με πάει -επιτέλους!! - σε αγαπημένο κυκλαδίτικο νησί, αναρτώ μια από τις πιο “νόστιμες” κριτικές μου.

Η Σούζυ τρώει και ψεύδεται, παχαίνει και δεν μπαίνει στο φόρεμά της... και πως να μην το κάνει άλλωστε, αφού οι γεύσεις που βγάζει η κουζίνα κολάζουν και Άγιο...

Απο το χειμώνα φλερτάρω με την ιδέα να συναντηθώ και να γνωριστώ με τη Σούζυ, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή και την κατάλληλη παρέα (γιατί κάτι μου έλεγε ότι τη Σούζυ δεν τη γνωρίζω σε όποιον κι όποιον) με τούτα και με εκείνα έφτασε μεσοκαλόκαιρο.

Μέσα Ιουλίου λοιπόν, Σάββατο βράδυ με τον καύσωνα να καίει τη νύχτα στην πόλη, φθάνουμε με moto έξω από την όμορφη εξώπορτα της Σούζυ.
Κορυδαλλός, κέντρο, σε ένα στενό που δε βάζει ο νους σου ότι μπορεί να στηθεί τέτοιο εστιατόριο, ανάμεσα σε πολυκατοικίες στέκεται η Σούζυ, μια παλιά μονοκατοικία που έχει ανακαινησθεί εκ βάθρων.
Ο βαθμός δυσκολίας στο parking είναι πολύ μεγάλος -και έχεις να αντιμετωπίσεις και τις παραξενιές του κάθε κάτοικου που βγαίνει από το σπίτι του και σε παρακαλεί είτε να μην παρκάρεις εκεί γιατί θα φορτώσει πράγματα νυχτιάτικα στο αυτοκίνητό του (!! ) είτε να μην κάνεις θόρυβο όταν φύγεις από το μαγαζί γιατί ο θόρυβος θα τους ξυπνήσει.... Γειτονιά με επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές!

Αφήνω πίσω μου τη γειτονιά μόλις ανοίγω την εξώπορτα της Σούζυ- μπροστά μου απλώνεται ένας φαρδύς διάδρομος που οδηγεί στο τέλος του χώρου, μια αυλή σε 2 επίπεδα, πλαισιωμένη από φυτά.
Δεξιά και αριστερά του διαδρόμου βλέπω τα δωμάτια που θα με φιλοξενήσουν τις κρύες βραδιές του χειμώνα, στρωμένα με αυτό το καταπληκτικό παλαιϊκό πλακάκι και πάνω τους ακουμπάνε τα όμορφα στρωμένα τραπέζια -που έχουν και μια σχετική απόσταση μεταξύ τους...
Η Σούζυ μας υποδέχεται με χαμόγελο και μας οδηγεί στο τραπέζι μας.
Η κάρτα για τα ποτά μαζεμένη και περιεκτική, το ίδιο και το menu, από μία σελίδα το καθένα τους (και δε χρειάζεται παραπάνω).

Νερό βρύσης παγωμένο φτάνει στο τραπέζι μας και μας ρωτούν εάν θέλουμε ψωμί (μπράβο τους) και απαντούμε θετικά.
Παραγγέλνουμε βιολογικό λευκό κρασί Λημνου το οποίο έρχεται σε δροσερή θερμοκρασία όση απαιτεί η θερμή βραδιά. Το κρασί είναι πραγματικά πολύ καλό και μας το σερβίρουν με μικροσκοπικές ελίτσες, έτσι για το ξεκίνημα.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Σούζυ, δροσερή πράσινη σαλάτα με μανούρι, καραμελωμένα φυστίκια και κουκουνάρι η πρώτη ύλη εξαιρετική, ομοίως και το απόλυτα δεμένο αποτέλεσμα. Επιτέλους μια σαλάτα που όλα αυτά που περιγράφονται στο menu τα αντιλαμβάνεσαι και στο στόμα σου!

Ψητά λαχανικά, πανδαισία λαχανικών στολισμένα με την απαραίτητη σως.

Κοτόπουλο με πουρέ γλυκοπατάτας
Μοσχαρίσια μάγουλα με μανιτάρια και πουρέ
Ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί, ξινόμηλο, καραμελωμένο πετιμέζι και πουρέ

Κάθε πιάτο που ερχόταν στο τραπέζι μας ξεπερνούσε σε γεύση το προηγούμενο... σε κάθε νέα μπουκιά, οι ήχοι που βγάζαμε ήταν μουγκριτά ευχαρίστησης..
Είναι προφανές ότι οι προμήθεια πρώτων υλών και η δημιουργία στην κουζίνα είναι σε πλήρη ενορχήστρωση.. Το ίδιο και τα παιδιά στο service.

Νομίζω πως το party που έκαναν οι γευστικοί μου κάλυκες εκείνο το βράδυ στην αυλή της Σουζυ δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια....
Για αυτό και δε θα αναλύσω ούτε θα περιγράψω περισσότερο.... μια δοκιμή θα σας πείσει...

Είναι από αυτά τα μαγαζιά που μπαίνεις στον πειρασμό να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου, σαν πολύτιμο διαμάντι, από την άλλη όμως του αξίζει να το διαδώσεις γιατί προσφέρει αυτό το παραπάνω σε περιβάλλον, γεύση και εξυπηρέτηση και σε απόλυτα φυσιολογικές τιμές!

Μη λησμονήσω να σας πω για τα εξαίσια γλυκά τους, δοκιμάσαμε λεμονόπιτα και cheese cake, τα οποία ήταν και τα δύο απίθανα!

Ο λογαριασμός (με 2 kgr κρασί, μία μπύρα συν όλα τα παραπάνω) στα euro 82,00 δηλαδή περίπου euro 20,00/άτομο. Κέρασμα δροσερό λικέρ μαστίχα για να κλείσει μια υπέροχη βραδιά.

Σούζυ -καλο-τρως! Μα φυσικά! Τι άλλο να ζητήσει κανείς?

Πυρολίκι... αρνητικές κριτικές κυριαρχούν στο a4f.. βρε παιδιά μήπως εν τω μεταξύ άλλαξε ο μάγειρας?

Η τελευταία κριτική-και αρνητική- δημοσιευμένη είναι από Δεκέμβριο 2017, ίσως μέχρι τον Ιούλιο 2018 έγινε η ανατροπή στην κουζίνα, δεν έχω άλλη εξήγηση...

Η αλήθεια είναι ότι στο Πυρολίκι πήγα εντελώς τυχαία, χωρίς καμία προηγούμενη έρευνα ή μελέτη απλώς περνούσαμε απέξω, είδαμε την αυλή και μας ενέπνευσε.

Μόλις έπιασα στα χέρια μου τον κατάλογο και είδα ότι είμαι στο Πυρολίκι, κάτι μου θύμιζε αλλά δεν μπορούσα να ανασύρω από τα βάθη της μνήμης εάν τα γραφόμενα ήταν καλά ή κακά (τελικά ευτυχώς που ήρθα τυχαία και απροετοίμαστα γιατί διαφορετικά θα το είχα απορρίψει διαβάζοντας τις κριτικές).

Κυριακή απογευματάκι με τα απειλητικά σύννεφα να πληθαίνουν στον ουρανό, ψάχνουμε με τον καλό μου στα πέριξ του αγαπημένου μας Κεραμικού κάπου να τσιμπήσουμε, κάπου που δεν έχουμε ξαναπάει, να ξεφύγουμε απο τα ¨σίγουρα”.

Και τριγυρνώντας στα στενά για να πάμε σε αυτό που αρχικά είχα στο μυαλό μου, περάσαμε 2 φορές μπροστά από μια αυλή που μας κίνησε το ενδιαφέρον, έτσι τη 2η φορά απλώς παρκάραμε απέξω (moto) και μπήκαμε μέσα (σημειώνω πάντως ότι το parking έχει σχετικό βαθμό ευκολίας στην περιοχή).

Η αυλή, μας πάει αρκετά χρόνια πίσω, τότε που τα σπίτια στην Αθήνα είχαν την όμορφη αυλή τους, οχυρωμένη με ψηλούς τοίχους που στις ρίζες τους φύτρωναν λουλούδια.
Η συγκεκριμένη αυλή δεν είναι τόσο περιποιημένη όσο θα έπρεπε για να γίνει ακαταμάχητη, το ίδιο άβολα και απεριποίητα είναι τα τραπεζοκαθίσματα που είναι αραδιασμένα στο αφρόντιστο πάτωμα, με 2-3 σειρές φωτάκια να κρέμονται πάνω από τα κεφάλια μας.

Υπήρχαν 2-3 παρέες μικρής ηλικίας όλοι τους, σκέφτηκα ίσως αυτά τα παιδιά να μην έχουν ακόμη απαιτήσεις, βλέπονταςα και την “παρακμή” στο χώρο άρχισα να αμφιβάλλω για την επιλογή μας.

Ο χώρος μέσα -και πάνω στον 1ο οροφο- λιτός, δίνει την εντύπωση ότι δεν ασχολήθηκε κανείς με τη διακόσμηση-λες και αυτό δεν έχει σημασία. Τους αρκούν οι τοίχοι και τα τραπέζια/καρέκλες.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση -άλλωστε είμασταν ελάχιστοι πελάτες- και ευγενική.
Η κάρτα σε οινοπνευματώδη περιορισμένη, αλλά καλύπτει όλα τα γούστα από κρασιά, μπύρες, τσίπουρα, ρακή κλπ.

Το menu με πολλές επιλογές κυρίως σε κρέας αλλά και σε -λίγα- θαλασσινά.

Επιλέξαμε (με μεγάλη αγωνία για να μην πω φόβο):

Κουκουβάγια, κοινώς ντάκο.

1η έκπληξη! Ήρθε ένας (μάλλον σιταρένιος) ντάκος τραγανός και συνάμα ζουμερός στην κορυφή του -στο σημείο που η τριμμένη γλυκιά ντομάτα απλώνεται για αγκαλιάζει το παξιμάδι παρέα με τυρί και κάπαρη. Υπέροχος!

Ντολμαδάκια με γιαούρτι πασπαλισμένα με γλυκιά πάπρικα- 2η έκπληξη!
Τόσο μικροσκοπικά τυλιγμένα ντολμαδάκια που αναρωτιέσαι ποια δάχτυλα έχουν τέτοιο ταλέντο. Τα λόγια είναι περιττά, παρακαλώ περάστε να τα δοκιμάσετε.

Κοτοτηγανιά που φτάνει σε βαθύ πιάτο και κολάζει και Άγιο. Λωρίδες κοτόπουλου ελαφρά σωταρισμένου, παρέα με πιπεριές, λίγο κρεμμύδι και σάλτσα μουστάρδας. Ο μάγειρας τα σπάει!

Τελευταίο πιάτο το μοσχάρι Μεταξά το οποίο σερβίρεται παρέα με άγριο ρύζι (ή πουρέ- αναλόγως τι επιθυμεί ο πελάτης). Εμείς επιλέξαμε το άγριο ρύζι που δένει -κατά τη γνώμη μας- καλύτερα με τα μανιτάρια που κάνουν παρέα στο τρυφερό μοσχαρίσιο κρέας.
Έκπληξη και έκρηξη γεύσεων, απολαυστικό πιάτο, ο μάγειρας είχε κέφια (?)

Λησμόνησα να αναφέρω το καταπληκτικό ζυμωτό ψωμί που σερβίρουν και είναι πραγματικά όλα τα λεφτά.

Το λουκούλιο γεύμα μας συνόδεψαν 3 μπύρες.

Λογαριασμός στα euro 36,50 χωρίς κέρασμα.
VfM στα σίγουρα! τέτοιες γεύσεις δεν τις βρίσκεις εύκολα!!!!

Μπήκε στη λίστα μου-παρόλο που βελτιώσεις πρέπει να γίνουν σε πολλά επίπεδα!

Φίλοι και φίλες του a4f, επανέρχομαι κατόπιν μικρής απουσίας -γεμάτη ουσίες και οινοπνεύματα μεν- με στροφή σε διαφορετικούς χώρους δε.

Βλέπετε, το καλοκαίρι ευνοεί τις ημερήσιες παραμονές σε ξαπλώστρες/καντίνες όπου πίνεις το καφεδάκι σου και αργότερα τις μπύρες σου συνοδεία finger food και μόλις πέσει ο ήλιος μεταφέρεσαι σε ημιφωτισμένους χώρους, με beat ρυθμούς, με ποτήρια που περιέχουν αλκοόλ και πολλά παγάκια, πάλι finger food, λικνίσματα, ανάλαφρες συζητήσεις, μεγάλες παρέες....
Με τούτα και με εκείνα, κάνω ένα μικρό διάλειμμα από τα αμιγώς “φαγάδικα” μιας και με ευχαριστεί πολύ περισσότερο το παραπάνω μείγμα που περιέγραψα.

To the point: Βρισκόμαστε στην αρχή του Ιουλίου, ο υδράργυρος στην Αθήνα έχει χτυπήσει κόκκινο και μετά από σχεδόν ολοήμερη παραμονή σε παραλία, βγάζουμε το αλάτι από το δέρμα μας, “νοικοκυρεύουμε’ λιγάκι την εμφάνισή μας και βουρ για τσιπουρομεζεδάκια.....

Σταθμός η Ονειρία, τραπέζι για 4 άτομα (με τηλεφωνική κράτηση από προηγούμενη ημέρα).
Η Ονειρία βρίσκεται στο κέντρο του Χαλανδρίου όπου το parking έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας, πάνω σε κεντρικότατο δρόμο, και όμως μέσα στην πλακόστρωτη αυλή δεν ακούς το θόρυβο της κίνησης, αντίθετα ακούς την αξιοπρεπέστατη μουσική στη σωστή ένταση.

Η αυλή καθαρή και περιποιημένη, στα συν το πηγάδι που ευνοεί ακόμη περισσότερο στη δημιουργία του νησιώτικου περιβάλλοντος, στα μείον ο επιδαπέδιος ανεμιστήρας που εφαπτόταν κυριολεκτικά στη μία καρέκλα μας με αποτέλεσμα να έχουμε κατά μέτωπο το "βοριαδάκι του νησιού" στον υπερθετικό βαθμό! Να μετακινηθεί ο δημιουργός του ανέμου αδύνατο - η πρίζα είναι μόνο εκεί- να σταθεροποιηθεί με μέτωπο τον τοίχο επίσης αδύνατο -"χρειάζεται κλειδί εικοσάρι και δεν έχουμε” αποκρίθηκε η εξυπηρετηκότατη κοπέλα στο service, αδιέξοδο...... Μα ανεμιστήρας πάνω στους πελάτες?????

Η εξυπηρέτηση γρήγορη, χαμογελαστή και ευγενική και μπράβο στα παιδιά!

Ο κατάλογος -με τον οποίο λίγο ασχολήθηκα, μιας και άφησα τις αποφάσεις στους υπόλοιπους της παρέας, είναι όντως σαν magazino με πολιτιστικές πληροφορίες των υλικών και γεύσεων, όπως πολύ σωστά αναφέρει η PP_TINA.

Από ποτά: 3 καραφάκια τσίπουρο, 1 Βεργίνα WEISS (η καλύτερη weiss που παράγεται σε ελληνικό έδαφος και σπανίως τη βρίσκω) και 2 draught μπύρες.
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (μπράβο τους) όπου αρνηθήκαμε. Νερό παγωμένο βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι το οποίο ανανεωνόταν συχνά (επιπλέον +πόντος)
Με το πρώτο τσίπουρο ήρθαν 3 minion πιατάκια που περιείχαν το ένα φακή (ιδιαίτερα άγευστη, άνευρη), το άλλο σαλάτα πλιγούρι (επίσης χωρίς καμία ένταση στη γεύση) και το άλλο ντολμαδάκια (τα οποία δεν πρόλαβα να δοκιμάσω).
Για να συνοδεύσουμε τα ποτά μας πήραμε:

Κεφτεδάκια, τα οποία έρχονται πνιγμένα μέσα σε σάλτσα με λίγο γιαούρτι να επιπλέει. Ίσως το πιο αδύναμο πιατάκι της βραδιάς. Απουσία μυρωδικών, γεύσης και έντασης,
Μανιτάρια γεμιστά με μπέικον και τυρί, ίσως το 2ο καλύτερο πιατάκι, νόστιμα και ζουμερά.
Ρολάκια μελιτζάνας ΤΟ καλύτερο πιάτο, τόσο αφράτα, νόστιμα και ιδιαίτερα στη γεύση.
Τηγανιά κοτόπουλο, αρκετά νόστιμο, το κρέας τρυφερό η σάλτσα σωστά αρτυμένη και δεμένη
Σαλάτα χωριάτικη η οποία είχε 3-4 κομμάτια σχετικά άγγουρης και άνοστης ντομάτας, λίγο αγγούρι, λίγη κάπαρη, κρεμμύδι και τυρί φέτα -πιάτο το οποίο επίσης δε με ευχαρίστησε. Μέσα καλοκαιριού οι ντομάτες είναι στην εποχή τους και δε δικαιολογώ την αστοχία της άγγουρης ντομάτας, ούτε την τσιγκουνιά σε αλατοπιπεροξυδολαδο.

Στο τέλος κέρασμα baby λουκουμάκια.
Λογαριασμός στα euro 49,00, (αλλά μην ξεχνάμε ότι περίπου το 50% αφορά στο οινοπνευμα).

Κυριακή πρωί, ηλιόλουστη Κυριακή και δεν έχω κανονίσει τί-πο-τα!!!!
Πως το έπαθα αυτό εγώ? η super οργανώτρια εκδρομών, διαδρομών και φαγοποσίας?
Που ελέγχω διαθεσιμότητα φίλων, διαθέσεων και χώρων από τα μέσα της εβδομάδας για να απολαμβάνουμε όλοι μαζί ένα υπέροχα “στρωμένο & διοργανωμένο” Π-Σ-Κ?

Ρίχνω μια γήγορη ματιά στο accuweather όπου σιγουρεύομαι ότι δεν υποβόσκουν επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα (κατά τις συνηθισμένες απειλές των μετεορολόγων) και ρίχνω ξαφνικά την ερώτηση στον καλό μου που πίνει αμέριμνος (έως εκείνη την ώρα) τον πρωινό καφέ του “τι λες να κάνουμε σήμερα?”
Το βλέμμα του έχει μια απορία (ίσως σκέφτεται ότι είναι ερώτηση παγίδα, ίσως πραγματικά απορεί με την ερώτησή μου -αφού είναι δεδομένο ότι η κοινωνική μας ζωή ρυθμίζεται από μένα) παρόλα αυτά γρήγορα παίρνει πρωτοβουλία και προτείνει επίσκεψη στους καταρράκτες της Πεντέλης.
Υπέροχη πρόταση για την εποχή - η θερμοκρασία ακόμα δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή ώστε να κατηφορήσουμε προς παραλία μεριά- είναι τα τελευταία ίσως Σαββατοκύριακα που ευνοούν τέτοιες εξορμίσεις.
Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει ο καταρράκτης της Πεντέλης με το tranzistoraki στο Μαρούσι... Και όμως αγαπητοί μου έχει και παραέχει, γιατί μετά από την εξερεύνηση αυτού του υπέροχου κομματιού της Πεντέλης θέλαμε να βρέξουμε με λίγο οινόπνευμα το λαρύγγι μας και να ησυχάσουμε το διαμαρτυρόμενο στομάχι μας.... έβαλα 3-4 προτάσεις στο “τραπέζι” και προκρίθηκε το tranzistoraki που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο στο Μαρούσι (γενέτειρα και αγαπημένο μέρος του καλού μου) εξ ου και η απόφαση να πάμε εκεί.

Στο σημείο αυτό παλιά στεγαζόταν ένα ζαχαροπλαστείο η Γαρδένια που σέρβιρε εξαιρετικούς λουκουμάδες -και όχι μόνο- όταν ακόμη η πλατεία δεν είχε ¨περικυκλωθεί” από πέργκολες και ξυλοκατασκευές σκίασης.
Το Tranzistoraki το είχαμε βάλει στο μάτι για μελλοντική επίσκεψη όταν ανοίξει ο καιρός ώστε να καθίσουμε έξω, μιας και ο μέσα χώρος μας είχε φανεί μικρός και χωρίς ενδιαφέρον.

Μεσημεράκι λοιπόν κατά τις 15,00 φθάνουμε στο Τ και αφύ ζητήσαμε να καθίσουμε στον κάτω χώρο της αυλής (αντί της πλατείας όπου λόγω των ξυλοκατασκευών που αναφέρω παραπάνω επικρατεί το κρύο και η σκοτεινιά!!! ) αμέσως προθυμοποιήθηκαν να μας βολέψουν με ένα επιπλέον τραπεζάκι που έβαλαν για εμάς εκείνη τη στιγμή.
Ο νεαρός στην υποδοχή (εκτελώντας και χρέη βοηθού service) μας έφερε μετά από μικρή αναμονή τα menu τα οποία ανά σελίδα αντιπροσωπεύουν και πιάτα ισόποσης κοστολόγησης.
Μία σελίδα με μεζέδες αξίας euro 3,75 έκαστος, επόμενη σελίδα με μεζέδες αξίας euro 5,00, επόμενη σελίδα με αλλαντικά αξίας euro 5,00 έκαστος, και πρώτη-πρώτη σελίδα τα πιάτα ημέρας με τις τιμές να κυμαίνονται από euro 3,75-7,00. Μεγάλη ποικιλία σε οινοπνεύματα (τσίπουρο, ούζο κρασί και λοιπά) που δύσκολα βρίσκεις σε άλλα μαγαζιά.

Το Τ παίζει σε τσιπουράδικο-ρακάδικο στυλ, όπου πας κυρίως για το οινόπνευμα έχοντας και κάποια μεζεδάκια για συνοδεία (εξ ου και οι μινιόν μερίδες).
Το περιβάλον (μέσα-έξω) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, μικρός και χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα ο εσωτερικός χώρος, ο δε εξωτερικός χώρος απλώνεται πάνω στον πεζόδρομο και στην πλατεία.

Επιλέξαμε μία Βεργίνα Weiss (η οποία σερβιρίστηκε δροσερή και όχι παγωμένη) και πολύ γρήγορα δώσαμε σήμα ότι τελειώσαμε με τη μελέτη του menu και είμαστε έτοιμοι για παραγγελία.
Πράσινη σαλάτα (φρέσκα λαχανικά, τοματίνια, κρουτόν και σάλτσα γιαουρτιού). Ήρθε σε πολύ μικρό γαβαθάκι, φρεσκότατη μεν άνευρη στη γεύση δε.
Φάβα Φενεού νοστιμότατη, σε σωστή θερμοκρασία στολισμένη στο κέντρο της με chutney πιπεριάς & κάπαρης έτσι για την αντίθεση στη γεύση.

Γαρίδες τεμπούρα, ξαπλωμένες σε ταραμοσαλάτα. Εξαιρετικής νοστιμιάς πιάτο, 6 γαρίδες μετρίου μεγέθους, εξαφανίστηκαν αμέσως (πως καταφέραμε και σκουπίσαμε με γαρίδες πανέ την ταραμοσαλάτα μένει να απαντηθεί)
Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με πέστροφα, ιδιαίτερη γεύση, νόστιμη και δροσιστική.
Κεφτεδάκια (όχι που δε θα μπερδεύαμε τις γεύσεις) σχετικά νόστιμα, αλλά έλειπε ο δυόσμος που αναφέρουν στο menu τους (ή ήταν ελάχιστος) με αποτέλεσμα να μη με ενθουσιάσουν.

Ενδιάμεσα στα πιάτα -που σερβίρονταν με σωστή ροή- πήραμε ακόμη μία Bεργίνα Weiss.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό σοροπιαστό, κάτι σε σάμαλι (δεν τα έχω καλά με τα σοροπιαστά -παρόλα αυτά το τσάκισα και άντε να δούμε πως θα βγούμε στην παραλία.... )

Λογαριασμός στα euro 30,00 δεν το λες και πολύ vfm αν αναλογιστείς ότι ουσιαστικά το ποσό των euro 15,00/άτομο δεν αντιπροσωπεύει ποσότητα ικανή να χορτάσει αυτό το άτομο εάν πεινάει.
Μαζί με την απόδειξη μας έφεραν και καρτούλα να βαθμολογήσουμε τις υπηρεσίες τους (μπράβο τους και φαντάζομαι ότι λαμβάνουν σοβαρά υπόψη τους τη βαθμολογία των πελατών τους! )

Για το σκοπό που δημιουργήθηκε (τσιπουροκατάσταση) είναι ΟΚ., έχει ενδιαφέρουσες επιλογές μεζέδων, ψαγμένες γεύσεις, και ακόμη πιο ψαγμένη λίστα οινοπνεύματος.

Εάν βρεθείτε στη γειτονιά, δώστε του μία ευκαιρία!