ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

Εστιατόρια ξενοδοχείων επισκέπτομαι σπάνια.
Να όμως που κάποιες φορές «κάθεται έτσι» που καλύπτει τις ανάγκες δεδομένης στιγμής και ανθρώπων.

Με μια τέτοια ευκαιρία λοιπόν βρέθηκα για φαγητό στο LA VERANDA το οποίο στεγάζεται στο roof του ξενοδοχείου METROPOLITAN (πρώην ΧΑΝΔΡΗΣ).

Μόλις ανέβεις τους 8 ορόφους που χωρίζουν τη Λ. Συγγρού από το LA VERANDA αντικρίζεις μια ευρύχωρη αίθουσα φαγητού με μεγάλα στρωμένα τραπέζια αραδιασμένα μεταξύ της φωτισμένης πισίνας στα αριστερά και της τζαμαρίας δεξιά.
Η θέα από την τζαμαρία είναι απίθανη.

Το βράδυ βέβαια υπερισχύει ο φωτεινός όγκος του Νιάρχου -που είναι ακριβώς απέναντι- και τα υπόλοιπα φώτα της πόλης και στο βάθος περνάνε τα φωτισμένα πλοία από και προς Πειραιά.

Μπορώ να πω, ότι ο χώρος κερδίζει επάξια 4 ντοματούλες, όχι μόνο για την όμορφη θέα που προσφέρει, αλλά και για τα μεγάλα «αραιοκατοικημένα» τραπέζια, τα αναπαυτικά καθίσματα, τα σερβίτσια, την απαλή μουσική, το ήρεμο περιβάλλον, τον απαλό φωτισμό…..

Φοβάμαι ότι έγινα κουραστική αφιερώνοντας τόσες λέξεις στην περιγραφή του χώρου και της ρομαντικής ατμόσφαιρας, οπότε ευθύς αμέσως προχωράω στο εξαιρετικό service –ως αναμενόταν- από το αθόρυβα κινούμενο προσωπικό, το οποίο εξυπηρετεί με ευγένεια –είναι φυσικό σε τέτοιους χώρους να μην αντιμετωπίζεται κανείς με οικειότητα, αλλά με απρόσωπη ευγένεια.

Το menu –σχεδιασμένο από τον σεφ Ηλία Καριώτογλου, όπως λένε οι πληροφορίες στο site τους- σχετικά μικρό αλλά ευρύ τόσο όσο για να ικανοποιήσει βασικά γούστα.

Εμείς, 3 άτομα κινηθήκαμε σε κρέας, οπότε έχουμε και λέμε:

2 rib eye και 1 Duo αρνιού (παϊδάκια σχάρας).

Ερωτηθήκαμε πόσο ψημένο θέλουμε το κρέας μας (και οι επιθυμίες μας εισακούστηκαν με επιτυχία).

Επιλέξαμε και μία σαλάτα «La Veranda» η οποία περιέχει ελληνικής γης προϊόντα κυρίως ντοματίνια, αγγούρι και αλμύρα και στην άκρη μια μπάλα μαλακού τυριού. Εξαιρετική, φρεσκότατη, δροσερή όσο πρέπει, ήρθε στεγνή και ζητήσαμε λαδόξυδο το οποίο και έφτασε άμεσα στο τραπέζι μας. Μόλις λούστηκε η σαλάτα μας με ελαιόλαδο πραγματικά απογειώθηκε!!

Στα κυρίως τώρα, το rib eye ήταν πεντανόστιμο, ψημένο μεν αρκετά (well done) όπως ζήτησα, αλλά κρατώντας τους χυμούς του, σερβιρισμένο με ψητά λαχανικά εποχής και πατάτες τηγανητές (σε extra σκεύος). Το πιάτο συνοδεύεται από σάλτσα béarnaise.

Το δε Duo αρνιού επίσης υπέροχο (κατά τα λεγόμενα του τρίτου της παρέας), ψημένο όπως ζητήθηκε, συνοδεία γεμιστού κρεμμυδιού με σταφίδες, κουκουνάρι και πιπεριές. Επίσης υπήρχαν πατάτες τηγανητές σε extra σκεύος.

Το δείπνο μας ενισχύθηκε με 2 μπουκάλια ΒΙΒΛΙΑ ΧΩΡΑ.

Το κόστος για το φαγητό –χωρίς το κρασί- ήταν περίπου € 85,00-€90,00.

Σίγουρα δεν κατατάσσεται σε εστιατόριο που ο μέσος άνθρωπος μπορεί να επισκέπτεται συχνά αφού πρόκειται για ακριβό χώρο εστίασης.

Είναι όμως μία γευστική εμπειρία που αξίζει

2-3 ημέρες μετά τον 15αυγουστο, άρτι αφιχθείσα από διακοπές σε αγαπημένο νησί, ψάχνω να βρω ένα εστιατόριο, ένα μεζεδοπωλείο, ένα κάτι τέλος πάντων που να είναι ανοιχτό για να συνεχίσω τα συμπόσια και στο κλεινόν άστυ.
Μάταια καλώ σε γνωστά και αγαπημένα μαγαζιά, οι μάγειρες και μαγείρισσες κάνουν τα μπάνια τους (δικαίως) και έχουν κρεμάσει τις κουτάλες τους προς ώρας...
Η παρέα θέλει θαλασσινά και αφιερώνω τουλάχιστον μία ώρα στη μελέτη κριτικών, έλα όμως που σε ό, τι καταλήγω είναι κλειστό για καλοκαιρινές διακοπές.

Τελικά έτερος της παρέας -γνωστός καλοφαγάς- μας βγάζει από το αδιέξοδο και προτείνει την Ψαρόσκαλα της Πειραικής, πρόταση την οποία ασπάστηκα με ανακούφιση!
Μετά σχετικής κράτησης (και παράκλισης το τραπέζι μας να βλέπει θάλασσα) φτάσαμε 4 άτομα στην Ψαρόσκαλα Παρασκευή βράδυ.
Ευγενικότατη υποδοχή και αφού δηλώσαμε τι θέλουμε να μας φέρουν από τα φρέσκα καλούδια (ψάρια και μαλάκια) που υπάρχουν στον ¨εκθεσιακό" πάγκο της εισόδου μας οδήγησαν στο στρωμένο τραπέζι μας.

Τα περισσότερα τραπέζια γεμάτα, στη συνέχεια της βραδιάς γέμισαν όλα, ο χώρος αρκετά προσεγμένος, καθαρός και τακτοποιημένος αν και λίγο απρόσωπος (κάτι που επάξια αναπληρώνει η ζεστή ευγένεια των παιδιών στο service).

Παραγγείλαμε ποικιλία ποτών (άλλος τσίπουρο, άλλος μπύρα και κρασάκι για μένα), η μπύρα έφτασε παγωμένη και απολαυστική σε αντίθεση με το -εμφιαλωμένο- νερό που είχε θερμοκρασία δωματίου και δεν πρόλαβα κάν να το επιστρέψω ζητώντας νεράκι σε κανάτα αφού η ταχύτατη κοπέλα στο service είχε ήδη γεμίσει τα ποτήρια μας όσο εμείς ανατρέχαμε στο menu.
Αυτή η αστοχία θα στοίχιζε μισή ντοματούλα (με τη ζέστη που είχε περιμένεις τουλάχιστον παγωμένο νερό) αλλά πρώτον δεν έχουμε 1/2 βαθμολογίες και δεύτερον με ικανοποίησαν τόσο πολύ οι υπόλοιπες γεύσεις που το λησμόνησα και το προσπέρασα.

Η παραγγελία μας:
Σαλάτα βραστών λαχανικών πολύ σωστά (ελάχιστα) βρασμένη με το λαδάκι-λεμονάκι της, πεντανόστιμη.

Μελιτζανοσαλάτα εξίσου πολύ καλή (συνήθως δε συμπαθώ τη μελιτζανοσαλάτα αλλά εδώ έχει αυτό την καπνιστή γεύση-όλα τα λεφτά).

Μύδια αχνιστά που φτάνουν σε βαθιά εμαγέ κατσαρόλα-γενναία μερίδα, καταπληκτικά, έξοχα, υπέροχα με το αρωματικό ζουμάκι τους, έγινε μάχη πάνω από αυτό το σκεύος.

Αθερινάκι τηγανητό - καλό, συνηθισμένη γεύση μεν καλό τηγάνι δε.

Ήρθε και η ψημένη σουπιά (επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) σωστά ψημένη, κρατώντας το ζουμί της και κομμένη έτοιμη για σερβίρισμα, συνοδεία λαδόξιδου.

Ακολούθησε η τηγανητή κουτσομουρίτσα (επίσης επιλογή μας από τον "εκθεσιακό" πάγκο) αφρός, σωστό τηγάνι χωρίς λαδίλα -είχαμε προετοιμαστεί για το καλό τηγάνι από την αθερίνα που προηγήθηκε.

Σημειώνω -ακόμη μία φορά- ότι παρόλη την πληρότητα της Ψαρόσκαλας, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, αρκεί να αναζητούσες κάποιον από το service με τα μάτια και ήταν δίπλα σου, άμεση και αποτελεσματική, κάτι που δυστυχώς το συναντάς σπάνια σε χώρους εστίασης.
Επιπλέον bonus για τη σωστή χρονική αλληλουχία σερβιρίσματος των πιάτων μας, το ένα ακολουθούσε το άλλο με σωστή απόσταση μεταξύ τους, τόση ώστε να προλάβεις να γευτείς το πρώτο και να προσμένεις το επόμενο.

Μικρό faul όπως είπα το ζεστό νερό -δεν επαναλήφθηκε ευτυχώς- όπως και το λευκό χύμα κρασί, ποικιλία μοσχοφίλερο λέει(?) το οποίο ήταν άγευστο, άνευρο, χωρίς σώμα και άρωμα. Αυτό τελικά στοίχισε στην τελική βαθμολογία γεύσης την τέταρτη ντοματούλα, γιατί θεωρώ ότι και το ποτό που συνοδεύει το φαγητό πρέπει να είναι εξίσου αξιοπρεπές.

Λογαριασμός στα 90,00 euro, ίσως λίγο πιο πάνω από ότι αναμέναμε (δεδομένου ότι δεν πήραμε "χοντρό" ψάρι, παρά 8 κουτσομούρες και τη σουπιά), αλλά Πειραική είναι αυτή, πρώτο τραπέζι πίστα να βλέπουμε και θάλασσα, ε! αυτό έχει και το τίμημά του.
Κέρασμα καρπουζάκι-πεπονάκι ότι έπρεπε για να κλείσει η βραδιά.

Στην ταβέρνα Μπαρμπα Θανάσης βρεθήκαμε παρέα 6 ατόμων προχωρημένο Ιούλιο και αφού φάγαμε "άκυρο κλειστό λόγω θέρους" από 1-2 άλλες ταβέρνες με αυλή (που τέλος πάντων αυτές ξέρουμε και αυτές εμπιστευομαστε και αυτές καλέσαμε αρχικά).
Λόγω έλλειψης χρόνου ανέθεσα σε έτερο της παρέας τον προγραμματισμό της εξόδου μας, και οφείλω να ομολογήσω ότι το έκανε με μεγάλη επιτυχία (ουδείς αναντικατάστατος!!! ).
Η αλήθεια είναι ότι όταν ενημερώθηκα για τον προορισμό μας, αμέσως ανέτρεξα στο site για πληροφορίες, αλλά η διαθέσιμη κριτική αφορούσε το 2015 και οι ντομάτες βαθμολογίας δε με προδιάθεσαν θετικά.

Το ταβερνείο βρίσκεται στο Χαλάνδρι (σε στενό μέσα από τη Λ. Πεντέλης), αρκετά ψηλότερα από την αγορά του Χαλανδρίου, μία αυλή σκεπασμένη με μουριές περιτριγυρισμένη από ψηλές πολυκατοικίες.
Τραπεζοκαθίσματα κλασσικής ελληνικής ταβέρνας με τα σερβίτσια σε ετοιμότητα, αυλή που σίγουρα είχε πλυθεί από το μεσημέρι για να τη στεγνώσει ο ήλιος(!!! ) η πάστρα εμφανέστατη, ο κόσμος πολύς και η εξυπηρέτηση σε καλό επίπεδο.

Επειδή εγώ και ο καλός μου φτάσαμε πρώτοι, μας υπέδειξαν το τραπέζι μας μεν ουδείς ασχολήθηκε μαζί μας δε -μάλλον περίμεναν την πληρότητα του τραπεζιού- έλα όμως που εγώ πεινούσα και διψούσα (κλασσική βιαστική-αγχωμένη-απαιτητική) και γυρνούσα το κεφάλι μου σαν περιπολία προσπαθώντας να με προσέξουν, τελικά τα κατάφερα. Αυτό ήταν! Απ΄εκεί και μετά η εξυπηρέτηση ήταν ά-ψ-ο-γ-η!!

To the point λοιπόν:
Μόλις μαζευτήκαμε όλοι μας, αμέσως δόθηκε η παραγγελία μας
Χωριάτικη και πράσινη σαλάτα
Και οι δύο σαλάτες με φρέσκα υλικά, καλές σε ποσότητα -ιδίως η πράσινη έφτασε σε εντυπωσιακό μέγεθος- νοστιμότατες.
Σε ορεκτικά παίξαμε σε φάβα & λουκάνικο έτσι για συνοδευτικό στα ποτά μας (ποικιλία πόσης από τσίπουρο, μπύρα έως νερό βρύσης) έως ότου ετοιμαστούν τα κυρίως. Οι γεύσεις των ορεκτικών καλές -όχι όμως κάτι το καταπληκτικό.
Στο σωστό χρόνο -μόλις είχαμε αδειάσει τα πιάτα μας από σαλάτες και ορεκτικά- έφτασαν τα κυρίως (στη μέση).
Μπιφτέκι με ψιλοκομμένη ντομάτα, νοστιμότατο
1/2 kgr παιδάκια (ναι οι αθεόφοβοι πήραμε ντάλα καλοκαίρι παιδάκια) πολύ καλό ψήσιμο, χωρίς την απεχθή μυρωδιά, σωστά μέρη κρέατος, όλα μια χαρά -συνοδεία τηγανητές πατάτες
1 σπαλομπριζόλα, συνοδεία τηγανητές πατάτες η οποία δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα, λίγο παραπάνω ψημένη, αρκετά σκληρή, ίσως της έλειπαν μυρωδικά/μπαχαρικά -παρόλα αυτά δεν έμεινε τίποτε.
2 extra πατάτες τηγανητές (προφανώς χεράτες) αλλά ήθελα λίγο παραπάνω τηγάνισμα.

Και αφού ζητήσαμε λογαριασμό έφτασε κέρασμα από μία πανακότα στον καθένα μας και μία πιατέλα κόκκινο ζουμερό γλυκό καρπούζι

Κόστος γεύματος στα euro 110,00 αρκετά καλή τιμή για το τίμιο φαγητό που προσφέρει.

Εκτός "πίστας" a4f εδώ και κάποιο διάστημα -για λόγους ανεξάρτητους από το site- επανέρχομαι με μία κριτική γεμάτη ελληνικό καλοκαίρι αφού αποτελείται από υπέροχο χώρο στo Λαιμό της Βουλιαγμένης, απέραντη θέα έως εκεί που συναντιέται ο ουρανός με τη θάλασσα και απίθανες γεύσεις που ηδονίζουν τον ουρανίσκο και χορταίνουν όλες τις αισθήσεις μας.
Moorings - η τέλεια επιλογή για να βγάλω έξω φίλη και συνεργάτιδα από το εξωτερικό- για να δει τι έχουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα.....

Κράτηση από την προηγούμενη ημέρα, άφιξη στις 21,00 λίγο πριν νυχτώσει, όσο να προλάβουμε να θαυμάσουμε τη θέα και η αλήθεια είναι ότι σκύψαμε πάνω από το menu όταν πλέον η ορατότητα περιορίστηκε στο φωτισμένο από το Moorings τμήμα της θάλασσας και στον ευρύτερο χώρο του εστιατορίου.
Eπιλέξαμε τον "πάνω όροφο" για καλύτερη θέα, στρογγυλοκαθίσαμε 5 άτομα στο τραπέζι μας στο χείλος του μπαλκονιού και ιδού η παραγγελία:

Μία σαλάτα ελληνική και μία πολύχρωμη (και οι δύο με φρεσκότατα υλικά, σε υπεραρκετή ποσότητα) λίγο πιο στεγνές για τα δικά μου δεδομένα

Μπομπονιέρες με μικρές γαρίδες, με vinaigrette & μπούκοβο, καθόλου δυσάρεστα πικάντικο, απλά απολαυστικό
Χωριάτικη μπρουσκέτα με κατσικίσιο τυρί, προσούτο και πιπεράτο chutney σύκου, επίσης εκπληκτικό

Για κυρίως εγώ επέλεξα μοσχαρίσια φιλετάκια γάλακτος με μανιτάρια αρωματισμένα με μαύρη τρούφα και λευκή σάλτσα. Συνοδεύεται με basmati Δεν-έχω-λόγια- απίθανο πιάτο, ομολογώ ότι ενώ στα μισά είχα πραγματικά σκάσει, επέμεινα και το άδειασα σχεδόν όλο (! ) τόσο πολύ με ενθουσίασε το πιάτο μου.
Οι υπόλοιποι 4 της παρέας που έπαιξαν σε ψαρικό και ζυμαρικό επίσης έμειναν ενθουσιασμένοι με τις γεύσεις των πιάτων.

Το φαγητό ΄μας συνόδεψε το πολύ καλό Βίβλια Χώρα ροζέ το οποίο παραγγέλθηκε Χ2.
Στο τέλος παραγγείλαμε 3 διαφορετικά γλυκά (συγχωρήστε με αλλά δεν έδωσα καμία σημασία, ούτε δοκίμασα κάν, οπότε δεν είμαι σε θέση να περιγράψω ή να αξιολογήσω).
Λογαριασμός στα euro 290,00 σχεδόν euro 50,00/άτομο, δεν το λες φθηνό αλλά σίγουρα για αυτό που προσφέρει θα τολμήσω να το κατατάξω στο σχεδόν vfm!!!

Το επίπεδο εξυπηρέτησης και η ευγένειας περισσεύει, όλα γίνονται αθόρυβα, ταχύτατα και διακριτικά, όλοι και όλα είναι εκεί για σένα πριν από σένα (τα καλά των ακριβών εστιατορίων αλλά τολμώ να πω πως δεν είναι πάντα έτσι).

Σίγουρα δεν είναι ένα εστιατόριο για όλα τα βαλάντια, αλλά είμαι βέβαιη ότι είναι μία εμπειρία που αξίζει να ζήσεις -έστω για μία μόνο καλοκαιρινή βραδιά- εξάλου όλοι το αξίζουμε κάπου-κάπου...

Επιτέλους κατάφερα να επισκεφτώ τα Κακά Παιδιά!

Εδώ και καιρό είχε μπει στη waiting list αλλά κάθε φορά κάτι άλλο προέκυπτε και το πήγαινα από αναβολή σε αναβολή.

Με αυτά και με αυτά, φτάσαμε αρχές Ιουνίου για να πέσει η πρόταση και μάλιστα από άτομο που δεν έχει καμία σχέση με το af4 αλλά του αναγνωρίζω ότι και αυτός είναι ζουζούνι και ψάχνει, μυρίζει και γυρίζει....
Σημειώνω ότι δεν πρόλαβα ούτε να φρεσκάρω μέσω του site τις κριτικές και να πάρω τα sos, ούτε καν να δω στο χάρτη που περίπου βρίσκεται.
Έδωσα στον καλό μου το όνομα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ και αυτός ανέλαβε να με πάει.

Στη Δραπετσώνα λοιπον, πίσω από το γνωστό "Καράμπαμπα" σε σημείο που με τίποτε δεν περιμένεις να βρεις τέτοιο φαγητό, εδρεύουν τα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Η κράτηση είχε γίνει ηλεκτρονικά (κερδίζοντας 15% έκπτωση) και μόλις φτάσαμε -η αλήθεια είναι με μικρή καθυστέρηση- καθίσαμε στη συμπαθητική αυλή.
Σηκώνεις τα μάτια και τριγύρω υψώνονται οι εργατικές πολυκατοικίες της περιοχής,
τα σηκώνεις λίγο παραπάνω και βλέπεις ουρανό.
Τα τραπεζοκαθίσματα πατάνε πάνω σε χαλικάκι, με αξιοπρεπέστατη απόσταση μεταξύ τους (το εκτιμώ πραγματικά) μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, κατέφτασε η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε με νεράκι βρύσης, σερβίτσια και το χειρόγραφο κατάλογο!
Περιέργως ο θόρυβος της κίνησης από τον κεντρικό δρόμο (πάνω στον οποίο βρίσκεται το μαγαζί) δε φτάνει μέσα στην αυλή, οπότε απολαμβάνεις το φαγητό με την ησυχία σου.

Ξεκινήσαμε με λίγο λευκό και λίγο ροζέ κρασάκι όπου και τη νίκη πήρε το ροζέ -πρέπει να καταναλώσαμε περίπου 2 κιλά ίσως και παραπάνω.
Έδωσα το ελεύθερο στο άλλο ζευγάρι να προχωρήσει με επιλογή πιάτων -ήταν αυτές οι βραδιές που η κούραση σε νικάει και ευχαρίστως παραχωρείς σε άλλους κάποια ¨κεκτημένα προνόμια¨.

Πράσινη σαλάτα (για τον ένα και μοναδικό της παρέας που ήταν σε διατροφή -την οποία διατροφή ακύρωσε τελείως στα ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ μετά την κατανάλωση της σαλάτας).

Οι υπόλοιποι που κάνουμε τη δίαιτα της πάπιας (τρώμε τα πάντα και κάνουμε την πάπια) πήραμε τη σαλάτα με τα ντοματίνια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!! φρεσκότατα υλικά, η γλύκα από τα ντοματίνια σε απόλυτη αντίθεση με το τυρί και την αλμυρή κάππαρη, μπορούσα να τη φάω ολομόναχη -αλλά το savoir vivre δε μου το επέτρεψε...

Φάβα η οποία μόλις είχε βγει από τη φωτιά -και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ζήτησε συγνώμη που δεν είχε προλάβει να "δέσει¨. Νοστιμότατο ορεκτικό με ψιλοκομμένο κρεμυδάκι τιμήθηκε δεόντως.

Μύδια αχνιστά, επιτέλους μετά από πολύ καιρό ευχαριστήθηκα αγαπημένα ψωμωμένα μύδια με μυρωδικά και εσάνς ούζου που τους δίνει αυτό το κάτι που χρειάζονται για να απογειωθεί η γεύση τους. Μπράβο τους!

Σαρδέλα ψητή -4 τεμάχια σαρδέλας (επίσης ψωμωμένες) ψημένες τέλεια, νοστιμότατες, συνοδευόμενες από κρεμυδάκι και μαιντανό.

Γαύρος τηγανητός -συνήθως δεν προτιμάω το γαύρο (για να μην πω πως δεν τον τρώω σχεδόν ποτέ) αυτός εδώ μου άλλαξε την άποψή μου. Η καλή πρώτη ύλη και το σωστό τηγάνι είναι τελικά το μυστικό και τα Κακά Παιδιά το γνωρίζουν αυτό.

Ψητό χταπόδι, γενναία μερίδα, ένα ωραιότατο πλοκάμι ζουμερό, μαλακό και πεντανόστιμο, λουσμένο με λαδορίγανη και λεμονάκι. Εξαιρετικό!

Φρέσκος ψητός μπακαλιάρος, προσγειώθηκε στο κέντρο του τραπεζιού μας (συνοδεία μπουκάλι ελαιόλαδου και λεμονιών) τέλειο ψήσιμο, έγινε η γνωστή μάχη πάνω από το καημένο το ψαράκι, το αποδεκατίσαμε.

Και αφού αδειάσαμε όλα τα πιάτα και ποτήρια, ερωτηθήκαμε εάν τελειώσαμε, για να μας σερβίρουν το κέρασμα: κορμός σοκολάτα, επιτέλους αρχίσαμε και τα καλοκαιρινά γλυκά. Σε αυτό το σημείο ο κάνων διατροφή δεν "έσπασε" και άφησε το δικό του κομμάτι στους υπόλοιπους.

Λογαριασμός (με την έκπτωση 15%) στα euro 74,00 (euro 18,5/άτομο) θα έλεγα ότι για το είδος του φαγητού που προσφέρει είναι τίμιο ποσό (ακόμη και στη full τιμή των περίπου euro 87,00-88,00 -χωρίς την έκπτωση) λαμβάνοντας υπόψη μου την εξαιρετική ποιότητα των υλικών, την κατηγορία φαγητού "ψαρικά" η οποία συνήθως υπερτιμολογείται και τη μαεστρία της κουζίνας/ψήστη.

Να πως μεγαλώνει η λίστα με τα αγαπημένα!

ΥΓ. Λησμόνησα να μπω στο μέσα χώρο να ρίξω μια ματιά (μήπως άξιζε 3/4???), επιφυλάσσομαι για το χειμώνα -παρόλο που ως γνωστόν αυτό που πραγματικά μετράει είναι η γεύση!

Και ενώ είχα ενημερώσει τον καλό μου για τη σχετική δυσκολία στον εντοπισμό του vino etcetera, και ενώ είχα κάνει homework μέσω google maps και ενώ το είχαμε βάλει στο gps (να σημειώσω ότι ο σύζυγος έχει ενσωματωμένο gps μέσα του και σπάνια δυσκολεύεται να φτάσει κάπου-σε αντίθεση με εμένα που είμαι αποπροσανατολισμένος και ανισόρροπος άνθρωπος από τα γενοφάσκια μου) δεν ξέρω πως.... αλλά ιδρώσαμε να το βρούμε!!!

Η δεύτερη δυσκολία ήταν να βρούμε θέση στάθμευσης....
Το ίδιο ακριβώς αντιμετώπισε και το έτερο ζεύγος που ξεκουβαλήθηκε από βόρεια-(πιο_ βόρεια_προάστια_δε_γίνεται) στα νότια επειδή εμένα μου καρφώθηκε να πάμε στο vinoetcetera.

To αποτέλεσμα ήταν αρχικά να υπάρξει ένας μικρός εκνευρισμός από τους άντρες της παρέας λόγω της σχετικής ταλαιπωρίας που μόνο αυτοί βίωσαν (ως γνήσιοι gentlemen μας αφήνουν έξω από την πόρτα του εστιατορίου και μετά άστους να ψάχνουν χώρο στάθμευσης!! ) αλλά ευτυχώς με τις πρώτες γουλιές κρασιού η ατμόσφαιρα άλλαξε άρδην.

Οι θετικές κριτικές στο site είχαν ανεβάσει τις προσδοκίες μου και ίσως για αυτό το λόγο ένιωσα μια μικρή απογοήτευση με το που μπήκα μέσα στην αυλή.
Αυλή περιποιημένη, τακτική, καθαρή με τα τραπέζια να έχουν σχετική απόσταση αναπνοής μεταξύ τους -όμως ο πολύ μικρός σε τετραγωνικά χώρος δε βοηθάει καθόλου στην ιδιωτικότητα συζητήσεων της κάθε παρέας και προκαλεί μικρή δυσφορία να ακούς περισσότερο τις φωνές των διπλανών τραπεζιών παρά της δικής σου παρέας...

Επίσης -παρά τα μαξιλάρια στις μεταλλικές καρέκλες- δε μπορώ να ισχυριστώ ότι τα οπίσθιά και η πλάτη μας ένιωθαν και πολύ άνετα.

Η ευγένεια που συνοδεύει το άμεσο καλωσόρισμα και γενικά το service σε κάνει να πας παρακάτω -δηλαδή να πάρεις τις αποφάσεις σου για τη βρώση και πόση!!

Ο κατάλογος κρασιών -μόνο εμφιαλωμένα- έχει ποικιλία ποιοτήτων και τιμών- μικρός δε αλλά ικανός να καλύψει όλα τα γούστα (έχει μέχρι Καρανίκα παρακαλώ και σε αρκετά καλή τιμή, όπερ σημαίνει ότι το συγκεκριμένο κατάστημα δεν προσπαθεί να βγάλει τα πάντα όλα από ένα μπουκάλι κρασί! και μπράβο τους).

Επιλέξαμε λευκό Λυραράκη τριποικιλιακό, πολύ καλό -εξ ου και καταναλώσαμε 4 ολόκληρα μπουκάλια.
Για να συνοδεύσουμε το κρασί μας επιλέξαμε:
Σαλάτα ταμπουλέ εκπληκτική ως προς τη νοστιμιά και τις πρώτες ύλες -αλλά πραγματικά πολύ φτωχή σε ποσότητα!
Πατάτες τηγανητές επίσης νόστιμες χωρίς καμία λαδίλα -φαίνονταν χεράτες.
Καβουρμάς με αυγά -τιμήθηκε δεόντως από τους άντρες, δεν ενθουσίασε τις γυναίκες (άβυσος η ψυχή της γυναίκας?)
Επέμενα να παραγγείλουμε την καπνιστή μπριζόλα με τσατνει βερικοκο- σκορδο, γεύση που επίσης δε με κέρδισε καθόλου (δε βοήθησε και η σχετική λιπαρότητα που είχε το κρέας) σε αντίθεση πάλι με τους άντρες της παρέας που ενθουσιάστηκαν με το πιάτο.
Τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια αντιθέτως είναι από τα καλύτερα που έχω φάει και το συγκεκριμένο πιάτο το εξαφάνισα σχεδόν μόνη μου!

Λογαριασμός στα euro 63,00 (με κέρασμα τσουρεκοπαγωτάκι).

Το vino etcetera με δυσκολεύει ως προς την κατάταξη (vfm ή όχι?)
Το ποσό που πληρώσαμε δεν το τοποθετεί σε ακριβό μαγαζί, όμως η αναπόφευκτη (για να ειμαι δίκαιη) σύγκριση με άλλα εστιατόρια, μεζεδοπωλεία κλπ., όπου ο χώρος οι γεύσεις και οι μερίδες είναι πολύ-πολύ καλές δαπανώντας το ίδιο ακριβώς ποσό ανά άτομο, μάλλον με βοηθάει να καταλήξω ότι είναι σχετικά vfm αλλά όχι το απόλητο vfm!

Μεσημέρι καθημερινής, φτάσαμε στο Παράμαλο 5 άτομα -κατόπιν σχετικής κράτησης- για επαγγελματικό γεύμα.
Επαγγελματικό γεύμα που ευτυχώς εξελίχθηκε σε χαλαρό φαγοπότι και μου έδωσε την ευκαιρία να ανακαλύψω τις απίστευτες θαλασσινές γεύσεις του Παράμαλου.

Ο χώρος κλασσικής ελληνικής ψαροταβέρνας, φροντισμένος και καθαρός.

Τραπεζοκαθίσματα σε σχετικά λογική απόσταση μεταξύ τους (παρόλο που εάν έστηνες λίγο αυτάκι, άκουγες τις συζητήσεις των διπλανών- αλλά ως γνωστόν μια κυρία δεν κρυφακούει οπότε το αντιπαρέρχομαι).
Οι καρέκλες είναι λίγο άβολες -ιδίως εάν παραμείνεις πάνω από 2 ώρες όπως εμείς...
Παρότι Τρίτη μεσημέρι, ο εξωτερικός χώρος ήταν κατά τα 2/3 γεμάτος (το ενδυματολογικό παραπέμπει σε επαγγελματικά γεύματα περισσότερο και ουχί σε ιδιωτικά).

Μόλις μαζευτήκαμε όλοι οι "συνεργάτες" ήρθε στο τραπέζι μας ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να μας πει τι έχει και να σημειώσει τις προτιμήσεις μας (με τη δική του προτροπή και πρόταση να μας βοηθάει σημαντικά).
Μου άρεσε που κάθισε στην έκτη καρέκλα σαν μέλος της παρέας, συζητήσαμε λίγο για τη Χαλκίδα από όπου και ξεκίνησε, και σιγά σιγά περάσαμε στα φαγητά-αυτομάτως δημιουργήθηκε μια πιο οικεία ατμόσφαιρα.

Ξεκινήσαμε με χόρτα και μία πράσινη δική του σαλάτα που περιέχει όλες τις πρασινάδες της ελληνικής γης όπως μαρούλι, λόλα, ρόκα, ντοματίνια, τυρί κλπ.
Γιγαντιαία σαλάτα, φρεσκότατη, πεντανόστιμη.
Το ίδιο εκπληκτικά ήταν και τα χόρτα του.
Κινηθήκαμε σε μεζεδάκια, γυαλιστερές με ελαφριά σως μουστάρδας, φανταστικής γεύσης, και πετροσωλήνες σκέτη απόλαυση, ένοιωθες τη θάλασσα μέσα στο στόμα σου.
Ακολούθησε σαρδέλα ψητή -φιλεταρισμένη- παχιά-παχιά ψημένη τόσο όσο πρέπει ώστε να κρατάει το ζουμί της, επίσης φρεσκότατη και πεντανόστιμη.
Γαρίδες ψητές (χωρίς περιττές σάλτσες και φιοριτούρες) επίσης νοστιμότατες.
Μύδια μαγειρεμένα με ελαφριά κόκκινη σάλτσα -ίσως το πιο αδύναμο πιάτο αλλά επουδενί κακό.

Να σημειώσω στα επιπλέον θετικά την ενδιάμεση αλλαγή σερβίτσιων που έγινε (στη μέση του γεύματος) όπου έτσι απομακρύνθηκαν από το τραπέζι μας όλα τα "σκουπίδια όστρακα" που είχαν μείνει στα πιάτα μας.

Ήπιαμε -συντηρητικά 5-6 μπίρες- επαγγελματική συνάντηση γαρ, μην ξεφύγουμε.....
Μόλις τελειώσαμε με το φαγητό -ρωτηθήκαμε και το επιβεβαιώσαμε- μαζεύτηκε το τραπέζι μας και κατέφτασε γλυκό εκμέκ σε γεναία ποσότητα και μία πιατέλα φρούτων. Το γλυκό φρεσκότατο, ίσα που στεκόταν στη βάση του -δεν έμεινε ούτε ενα κομματάκι- τα φρούτα ολοζώντανα δεν τα προτιμήσαμε παρά ελάχιστα (μιας που ξεμυαλιστήκαμε όλοι μας με το εκμέκ -κι ας πλησιάζει η μέρα που θα σκάσουμε μύτη με μαγιό στην παραλία...... εμεις εκεί ακάθεκτοι κατασπαράξαμε το γλυκό).

Συνοψίζοντας, το Παράμαλο έχει εκπληκτικές ψαρογεύσεις, με μια μικρή ένσταση στην έλλειψη καταλόγου για να έχεις άποψη κόστους.
Και καλά να είναι επαγγελματικό γεύμα και να μη σε απασχολεί, να μην μπορείς όμως να εκτιμήσεις εάν μπορείς να έρθεις και ιδιωτικώς???

Πάντοτε είχα μια αδυναμία σε χώρους bistro-restaurant όπου η μουσική σε συντροφεύει χωρίς να σε ταλαιπωρεί, ο ρομαντισμός περισσεύει όπως και η ευγένεια και το φαγητό-ποτό προσφέρεται συνήθως με σεβασμό στον πελάτη.
Η αλήθεια είναι ότι τέτοια μέρη στην Αθήνα έχω βρει λίγα -και συνεχίζω να ψάχνω...
Στα πλαίσια αυτής της αναζήτησης, πήρε το μάτι μου το Αίφνης το οποίο μου έκανε ¨κλικ" και είπα να το δοκιμάσω.

Η κράτηση έγινε για Κυριακή βράδυ -κατ΄εξαίρεση άνοιξαν Κυριακή 30 Απρίλη, συνήθως Κυριακή είναι κλειστά- για 5 άτομα.

Έχοντας πλήρη εμπιστοσύνη στον καλό μου -που ξέρει να σε πάει παντού- του έδωσα μονο τη διεύθυνση, αλλά τελικά απεδείχθη ότι χρειάζεται πολύ καλή παρατήρηση για να πιάσει το μάτι σου το Αίφνης (το οποίο βρίσκεται σε περιοχή που δεν περιμένεις να βρεις κάτι τέτοιο, εξ ου και το "Αίφνης" του ταιριάζει απόλυτα).

Ο χώρος σα μικρο σαλόνι-τραπεζαρία αγαπημένης θείας εκ Γαλλιας.
Ζεστά χρώματα στους τοίχους, 4-5 τραπέζια όλα κι όλα με τοποθετημένα κηροπήγια με αναμμένα κεριά, ρομαντικός φωτισμός, διακόσμηση πρωτότυπη και σικάτη.
Ο χώρος πραγματικά σε προδιαθέτει ότι η βραδιά θα εξελιχθεί ωραία.

Το service ευγενικό, φιλικό και όχι διεκπαιρεωτικό, σου δίνει την αίσθηση ότι πραγματικά ενδιαφέρονται να περάσεις καλά στο χώρο τους.

Τα σερβίτσια σαν να έχουν βγει από το σερβάν της θείας από τη Γαλλία (της παραπάνω αναφερόμενης θείας) παρατεταγμένα ολόσωστα στα τραπέζια περιμένουν να γεμίσουν με χρώματα και να ελευθερώσουν αρώματα.

Ξεκινήσαμε τα χρώματα και τα αρώματα με λευκό κρασί -βιολογικό- από την Ικαρία.
Πολύ καλό, γευστικό και αρωματικό - το τιμήσαμε δεόντως καταναλώνοντας 3 ολόκληρα λίτρα!
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί -το οποίο αρνηθήκαμε- και στη συνέχεια ήρθαν στο τραπέζι μας τυρόμπαλες συνοδεία μαρμελάδας και σφηνάκι τσίπουρου. Ωραία παρουσίαση, νόστιμο και πρωτότυπο καλωσόρισμα!

Σε πολύ λίγο ήρθε η πράσινη σαλάτα μας με τυρί κατίκι και ξηρούς καρπούς δροσερή, με φίνα υλικά, ότι πρέπει να την αρχή του γεύματος παρέα με μανιτάρια (δε θυμάμαι πως) το οποίο ήταν και το μοναδικό αδύναμο πιάτο.

Συνεχίσαμε με μοσχαρίσιο λουκάνικο που σερβίρεται παρέα με εξαίσια φασολάκια, μοσχάρι με μπύρα το οποίο συνοδεύεται με ρύζι και κότσι με baby πατάτες.
Όλα τα πιάτα είχαν άψογη παρουσίαση & γεύση και οι μερίδες ήταν στη σωστή ποσότητα.
Σημειώνω ότι η χρονική ροή στο σερβίρισμα ήταν επίσης άψογη.

Ο λογαριασμός έφτασε στα 75,00 euro ποσό λογικό για όλα αυτά που προσφέρει το Αίφνης: όμορφο περιβάλλον, οικογενειακή ατμόσφαιρα, ζεστή εξυπηρέτηση, νοστιμότατα πιάτα και λογικές τιμές (ίσως λίγο πιο πάνω από τις αναμενόμενες στις ημέρες μας).

Ναι, θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως!

Κινέζικο? Μα φυσικά και θέλω να πάω σε κινέζικο..... πόσο καιρό έχω να φάω κινέζικο.... γιατί δεν πάω συχνά -πια- σε κινέζικο?
Με αυτές τις ιαχές αποδέχτηκα πρόταση φίλης για το τελευταίο Σάββατο του Απρίλη.
Στο China's foods & fantasy είχαμε πάει κανα 2 φορές στο παρελθόν και οι εντυπώσεις ήταν καλές αλλά το κόστος πιο πάνω από το budget.

Η κράτηση ήταν για 4 άτομα στο χώρο για καπνιστές (ναι έχει μείνει ο ένας και μοναδικός πλέον καπνιστής στην παρέα) ο οποίος είναι αρκετά κομψός και ευτυχώς δεν έχει καμία σχέση με το κλασσικό περιβάλλον λοιπών κινέζικων εστιατορίων, με ωραίο φωτισμό, καθίσματα με μαξιλάρια που δεν έχουν ¨πέσει", μουσικές επιλογές σε jazz, swing σε τέτοια ένταση που η συνομιλίες γίνονται αβίαστα!
Μπράβο που έχουν αποστασιοποιηθεί από τη ¨λούμπα" του κινέζικου με τα φαναράκια, κόκκινα τραπεζομάντηλα κλπ. κινέζικα παραδοσιακά χαρακτηριστικά.

Ο πιο μέσα χώρος (μη καπνιστών) επίσης πολύ ωραίος, καθαρός, τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, νέα προσθήκη το sushi bar.

Η υποδοχή ευγενική, μας οδήγησαν στο τραπέζι μας όπου μας περίμενε στρωμένο και με εμφιαλωμένο νερό!
Στον αντίποδα, με χαρά διαπιστώσαμε ότι πλέον έχει και house wine παραγωγής Λαφαζάνη στην αρκετά τσιμπημένη τιμή των 14,00 euro το κιλό. Επιλέξαμε το λευκό, το οποίο ήταν αρκετά συμπαθητικό και καταφέραμε 2 1/2 κιλά 4 άτομα....

Έπεσε αρκετή μελέτη στο menu για να πάρουμε τις αποφάσεις μας:

Σαλάτα με τόφου και λαχανικά (δοκιμάσαμε κι εμείς βρε παιδί μου αυτό το τόφου που τόσα ακούμε και τίποτε δεν ξέρουμε.... η αλήθεια είναι ότι μόνο αυτό περίσσεψε από όλη τη σαλάτα! )

Τηγανητό ρύζι με αυγό - και χωρίς την αίσθηση "λαδίλας" που συνήθως συναντώ.
Νουντλς και παρόλο που δεν είναι αγαπημένο μου πιάτο, εδώ το παρασκευάζουν νοστιμότατο, εξ ου και δεν έμεινε τί-πο-τε.

Στα κυρίως παίξαμε στην κλασσική και πάντοτε της μόδας πάπια πεκίνου, δεν έχω λόγια -παρόλο που τα πουλερικά δεν είναι στη γευστική γκάμα μου- μας ήρθε τραγανή, με πραγματικα φρεσκότατα υλικά, η συνοδευτική σάλτσα της επική!

Ακόμη ένα "σιγουράκι" γλυκόξυνο χοιρινό, ένα καταπληκτικό πιάτο πάνω από το οποίο έγινε η σχετική μάχη ποιος θα φάει τι και πόσο-άστο κάτω αυτό είναι δικό μου!

Μοσχάρι με λαχανικά, ίσως το μοναδικό αδιάφορο πιάτο και το μοναδικό που έμεινε χωρίς να καταναλωθεί....

Σε όλη τη διάρκεια του δείπνου το service ήταν διακριτικό, ευγενικό και άμεσο.
Σημειώνω -σαν το μοναδικό αρνητικό- τη μεγάλη καθυστέρηση στο σερβίρισμα των πιάτων -εξ ου και οι 3 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση.

Στο τέλος κέρασμα λικέρ μαστίχα (ελληνική πινελιά σε κινέζικο) παρέα με τα γνωστά fortune cookies.

Ο λογαριασμός (με απόδειξη) στα euro 100,00 και κάτι.
Ειλικρινά αμφιταλαντεύομαι να αποφασίσω εάν είναι vfm... και καταλήγω πως ναι είναι σε επίπεδο φαγητού, μιας και προσφέρει πολύ καλή ποιότητα και ποσότητα σε πολύ ευχάριστο περιβάλλον.
Ας επανεξετάσει τη χρέωση των ποτών...... για να είναι πιο προσιτό.

Τα συγχαρητήριά μου στο μάγειρα Κιμ (ο οποίος για τα πρακτικά σημειώνω ότι είναι Ταυλανδέζος και ουχί κινέζος!!!! )

Τέλος Απριλίου και ο καιρός (επιτέλους) μας λυπήθηκε!
Ηλιος ζεστός και λαμπερός και πως να αντισταθώ σε βόλτα με τη moto με προορισμό το αγαπημένο κέντρο της Αθήνας?
Σάββατο πρωί λοιπόν -μετά συντρόφου- στο κέντρο για shopping και χαλαρή βολτούλα.
Με το που τέλειωσαν τα ψώνια μου ρίχνει ο καλός μου την πρόταση να πεταχτούμε στο Παγκράτι για μπυρίτσα -2η καλη πρόταση της ημέρας, όπερ και εγένετο!
Με τη moto δεν έχεις να νοιαστείς ούτε για την κίνηση, ούτε για το parking κάνοντας τη ζωή πολύ πιο εύκολη, οπότε τέτοιες αποφάσεις παίρνονται και εκτελούνται αστραπιαία!

Η πλατεία Βαρνάβα εκείνο το μεσημέρι ήταν ένα μελίσσι ανθρώπων που λιάζεται, πίνει καφέ, ούζο με μεζε και οτιδήποτε άλλο προσφέρουν τα καφε-μπαρ-ζυθοεστιατόρια που την καλύπτουν περιμετρικά.
Αμερικάνοι σε μεγάλο ποσοστό οι "θαμώνες" που επίσης λιάζονται αντάμα με φίλους έλληνες απολαμβάνοντας τον Αττικό ουρανό.

Η επιλογή της Μικρής Βουλής έγινε τυχαία, καθίσαμε στα τραπεζάκια έξω και αμέσως κατέφτασε ο άνθρωπος που μας εξυπηρέτησε.

Ο χώρος έξω πως να περιγραφεί? τραπεζάκια επί της πλατείας -που δεν ξέρεις που τελειώνει και που ξεκινάει το επόμενο μαγαζί.

Κάρτα εδεσμάτων μαζί με νεράκι βρύσης και σερβίτσιων προσγειώθηκαν άμεσα στο τραπέζι μας.
Η επιλογή μας ήταν εύκολη και γρήγορη: Μια σαλάτα βραστών λαχανικών και μία ποικιλία mixed grill που τα έχει όλα και συμφέρει....

Το service ομολογώ ότι ήταν καλό, γρήγορο και ευγενικό -αλλά ως συνήθως σε τέτοιου είδους μαγαζιά απρόσωπο.

Η σαλάτα δυστυχώς με απογοήτευσε -λίγα καρότα, 2-3 κομμάτια (! ) από ένα κολοκυθάκι, κουνουπίδι και χόρτα.
Απογοήτευση ως προς την ποσότητα και προς τη γεύση (τυποποιημένη επίπεδη και άνευρη) και πραγματικά είναι ανεξήγητο πως το πέτυχαν αυτό.....

Ακολούθησε η ποικιλία κρεατικών η οποία με εξαίρεση το λουκάνικο και το μπιφτέκι -που είχαν μέτρια γεύση λόγω των μπαχαρικών και μυρωδικών- τα μπριζολάκια και το κοτόπουλο ήταν εντελώς άγευστα. Έχω την εντύπωση ότι ο μάγειρας έχει τσακωθεί με το αλατοπίπερο και πάσης φύσεως ενισχυτικά γεύσης.
Δυστυχώς η εκ των υστέρων συμπλήρωση φαγητών -και κυρίως ψημμένου κρέατος- με αλατοπίπερο κλπ. δεν καταφέρνει να μετριάσει κάν τη γεύση..
ΟΚ., τίποτε δεν πάει χαμένο, έχουμε και το σκυλάκι μας στο σπίτι οπότε πήραμε τα περισσεύματα σε πακέτο.

Check please! στα euro 34 (με 3 μπύρες) και κέρασμα δύο κομματάκια χαλβά.

Η Μ. Β. δεν ξεφεύγει από το κλισέ μαγαζιού που προσφέρεται για ¨τουριστικούς" λόγους και όχι για ικανοποίηση ουρανίσκου και ουσιαστικά αυτό που την κάνει "ελκυστική¨είναι οι καιρικές συνθήκες και τα τραπεζάκια έξω.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night