ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

Προτείνω στο site να καθιερώσει extra bonus ντοματούλες (5η ντοματούλα) για αυτά τα –μετρημένα στα δάχτυλα- εξαιρετικά εστιατόρια που τους αξίζει η 1η θέση στο βάθρο της εστίασης.
Στην κορυφή αυτής της λίστας του «extra bonus/5η ντομάτα» θα φιγουράρει το Oroscopo και θα δίνει μαθήματα σε άλλα εστιατόρια που θέλουν να βελτιωθούν και να αναπτυχθούν περαιτέρω.

Τι να πω για το Oroscopo που δεν έχει ήδη ειπωθεί? Με το που θα googlαρεις το OROSCOPO το μάτι σου «χορταίνει» διαβάζοντας διθυραμβικές κριτικές γεύσεων, επαίνους για το service, για τις συμμετοχές σε γευστικές ξεναγήσεις και σε μεγαλεία ψυχής (τελευταία κίνηση τα έσοδα βραδιάς που δόθηκαν προς βοήθεια ενός παιδιού που παλεύει με μία σοβαρή ασθένεια).

Το καλύτερο είναι να έρθεις και να (ξανα)έρθεις για να "ταξιδέψεις" στον Oroscopo.
Στο Oroscopo απολαμβάνεις τους αθόρυβους χτύπους ενός καλοκουρδισμένου ρολογιού.
Απολαμβάνεις βελούδινες, εμπνευσμένες και ψαγμένες γεύσεις, περίσσεια ευγένεια και επαγγελματική εξυπηρέτηση μέσα σε ένα άκαπνο, ανακαινισμένο, sick χώρο με τους ανθρώπους του να περιφέρονται αέρινα γύρω από τα στρωμένα τραπέζια προλαμβάνοντας τις επιθυμίες των πελατών.

Τίποτε δεν είναι τυχαίο στο Oroscopo.
Δεν είναι τυχαίο που λειτουργεί επί 30 χρόνια!
Δεν είναι τυχαίο που το O γεμίζει με ξένους και Έλληνες.
Δεν είναι τυχαίο που ενώ βρίσκεται ανάμεσα στα μεγαθήρια ΜILΟΣ/ HILTON & CARAVEL, το κοινό του παραμένει σταθερό και μεγαλώνει.
Δεν είναι τυχαίο που κατακτά πιστοποιητικά διάκρισης.
Δεν είναι τυχαίο που είναι από τα αγαπημένα των στελεχών του a4f.

Δε θα αναφερθώ στου Ισαάκ και του Αβραάμ τα αγαθά που σερβίρονται εδώ, σας παραπέμπω είτε στο site https: //www. oroscopo. gr/ όπου υπάρχει αναρτημένο το menu, είτε στις γλαφυρότατες κριτικές -παλιές και νεώτερες- του a4f, για να πάρετε μία ιδέα....

Το μοναδικό που θα πω είναι σπεύσατε!
Ίσως δεν είναι για κάθε μέρα, ίσως δεν είναι για κάθε εβδομάδα, όμως είναι σίγουρα ένα εστιατόριο που αξίζει να επισκέπτεσαι….. Και ναι! Τελικά αυτό που σου προσφέρει το κατατάσσει σε vfm.

Με την ευκαιρία θέλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου στη διοργανώτρια της βραδιάς μας στο Oroscopo- μα τι υπέροχη ιδέα! και τι υπέροχα που περάσαμε!
Ήταν μια απολαυστική Oroscopo βραδιά -συντρώγοντας με ιστορικά στελέχη της «γευστικής έρευνας & προόδου»…..

Ευχαριστούμε OROSCOPO!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Λατρεύω να ανακαλύπτω ωραίους χώρους εστίασης σε υποβαθμισμένες περιοχές και ακόμη περισσότερο να τους βάζω στο χάρτη του a4f (έστω και με 5 μήνες καθυστέρηση..... μα τι κάνει πια αυτή η ομάδα του site? τόσο busy είναι που δεν προλαβαίνει να εντοπίζει νέα σημεία και να δημοσιεύει κριτικές γραμμένες εδώ και 2 εβδομάδες?).

Λατρεύω να επισκέπτομαι περιοχές που δεν το βάζει ο νους σου πως μπορείς να φας και να πιεις με περίσσεια αξιοπρέπεια, σε περιοχές που η δηθενιά δεν έχει θέση, που όλα τελικά είναι πιο εύκολα, πιο ανθρώπινα και πιο απλά... ακριβώς όπως και η ζωή.
Σε μια τέτοια περιοχή επέλεξε ο Γιάννης Καυμενάκης να κάνει τη διαφορά.

Λίγο πιο πέρα από τον ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά με κατεύθυνση προς Αγία Σοφία, σε μία ενεργή ακόμα βιομηχανική ζώνη που το πρωί σφύζει από ζωή και που ερημώνει το βράδυ, σε μία πρώην καπναποθήκη ο Καυμενάκης έστησε την κάβα του.

Tο Paleo έχει διατηρήσει το αρχικό βιομηχανικό στυλ του χώρου-παράλληλα εκμοντερνίστηκε απέριττα. Το μοναδικό που βρίσκεις στον υπερθετικό βαθμό στο Paleo είναι τα κρασιά στη σκαλιέρα/τοίχο και στο wine-list του.

Η τελευταία μου επίσκεψη έγινε μια παγερή νύχτα του χειμώνα και τώρα πια που μπήκε η "πινέζα" του P στο χάρτη του a4f ετοιμάζομαι για εξορμήσεις στη θάλασσα -ωστόσο σας διαβεβαιώνω για τη σταθερή και διαχρονική αξία του.

Το menu τυπωμένο σε sous-plat, όλο κι όλο μια μικρή σελίδα κάνει εύκολη και γρήγορη την επιλογή των πιάτων.
Αντίθετα η λίστα κρασιών είναι ιδιαίτερα μεγάλη και πυκνογραμμένη -με έμφαση σε Νότια Ιταλία, Γαλλία, Πορτογαλία αλλά και Χιλή. Λίγες οι ετικέτες ελληνικών οίνων.

Το προσωπικό που κυκλοφορεί και εξυπηρετεί με ευγένεια, αμεσότητα -αλλά κάποιες φορές με μία "απόσταση"- μπορεί να σε βοηθήσει -αλλά σίγουρα ο αεικίνητος sommelier και ιδιοκτήτης είναι αυτός που θα σε κοιτάξει στα μάτια, θα ανταλάξει 2-3 κουβέντες μαζί σου για να καταλάβει το mentalite σου και να σε καθοδηγήσει στην επιλογή σου.

Και μόλις το κρασί αναπνεύσει στο ποτήρι σου εκείνη τη στιγμή που θα ελευθερωθούν τα αρώματά του, κλείσε τα μάτια και απολαύσέ το!

Ψαροκαστέλλα-αποκάλυψη!
Της κάναμε ένα "δοκιμαστικό" μεσημέρι Σαββάτου πριν από 1 μήνα και έκτοτε.... γίναμε θαμώνες.
Βρίσκεται στις παρυφές της Καστέλλας και όχι-μην περιμένετε μαγαζί με θέα θάλασσα.

Η χρήση του gps μάλλον απαραίτητη για να μη χάσετε εκείνη την κρυμένη στροφή που σας οδηγεί στην οδό Σκρα.

Ο χώρος μικρός, καθαρός, απλός, φροντισμένος και ταπεινός και κυρίως ΧΩΡΙΣ βαβούρα.

Στην πρώτη μας επίσκεψη, την επίσκεψη γνωριμίας, μελετήσαμε τον -μαζεμένο ευτυχώς-κατάλογο προσπαθώντας να καταλήξουμε, ωστόσο οι προτάσεις των ιδιοκτητών (Κώστας και Μαρία) έγιναν δεκτές και δικαιώθηκαν.
¨Εκτοτε, η παραγγελία γίνεται με κλειστούς καταλόγους και κλειστά μάτια.

Στην Ψ θα έρθεις για τις καταπληκτικές φρέσκιες γαρίδες που σερβίρονται σε 2 version/specialite του καταστήματος (και 7σφράγιστο μυστικό τους)...
Θα έρθεις για τα αχνιστά μύδια με το αρωματικό ζουμάκι.
Θα έρθεις για το φρέσκο ψάρι (ότι υπάρχει διαθέσιμο αναλόγως ψαριάς)
Θα έρθεις και για όλα τα υπόλοιπα θαλασσινά (από γαύρο έως καλαμάρι, από τσίρο έως μελωμένο χταπόδι).
Τέλειο ψήσιμο, απίθανο τηγάνι.

Επιπλέον, θα απολαύσεις την ευγένεια και τη φιλική εξυπηρέτηση (σε ώρες αιχμής βοηθάνε και τα 2 από τα 3 αξιολάτρευτα παιδιά τους).

Ουσίες και οινοπνεύματα διαθέσιμα σε καλή ποικιλία, το λευκό κρασάκι τους καλό και χωρίς παρενέργειες μετά από υπερκατανάλωση.

Στο τέλος κερασμένο γλυκό

Εάν προτιμήσεις φρέσκο ψάρι και φρέσκιες γαρίδες, τότε ο λογαριασμός σκαρφαλώνει γύρω στα euro 25,00/άτομο, όμως πιστέψτε με αξίζει every penny.

about spy έχεις απόλυτο δίκιο: ακατέργαστο διαμάντι -χωρίς ακριβό περιτύλιγμα.

New entry στην παρέα, φίλος-φίλης που μένει κέντρο και επιμένει κέντρο.
Ευτυχώς για εμένα -μιας και κάποιοι της μόνιμης παρέας μία ανασφάλεια (ανεξήγητη) προς το κέντρο της Αθήνας την έχουν και πολλές φορές χρειάζεται να δώσω μάχη για να πείσω ότι θα επιστρέψουν σπίτι τους χωρίς εγκαύματα από μολότοφ και με όλα τα όργανά τους στη θέση τους.

Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, χωρίς παρακάλια και δυσκολίες αποφασίσαμε επίσκεψη στο Salero.
To οποίο S είχα επισκεφθεί 2-3 φορές στο παρελθόν (αλλά με παρέα που δεν το εκτίμησε και για αυτό άδικα δεν μπήκε στο Top της λίστας μου)

Το S όπως αναφέρει και στο site του, στεγάζεται σε μονοκατοικία bauhaus και διαθέτει fusion/μεσογειακή κουζίνα και ενδιαφέρουσα λίστα κρασιών (επιπλέον σερβίρει εξαιρετικό λευκό χύμα).

Το S είναι φωτεινό, ζεστό, χαρούμενο, χαλαρό, βγάζει ένα Ζεν όπως λέμε και στο χωριό μου.
Στο S ψυθιρίζεις δε φωνάζεις, δεν ακούς τις συζητήσεις των γειτονικών τραπεζιών, ευχαριστιέσαι την ιδιωτικότητά σου βρε παιδί μου, άρα την παρέα σου και το γεύμα σου.

Η κράτησή μας είχε γίνει για την εσωτερική αυλή- σε ένα άνετο τραπέζι 4 ατόμων.

Η εξυπηρέτηση άμεση, ευγενική και διακριτική.

Επιλέξαμε

Σαλάτα με baby σπανάκι, κατσικίσιο τυρί, μπέικον, ντοματίνια και κρουτόν. Φρέσκια, νόστιμη, δροσερή.

Μύδια αχνιστά με τζίντζερ και τσίλι. Πρωτότυπη -συνάμα απίθανη γεύση.
Σπαγκέτι αραμπιατα με φιλέτο ελιάς, σκόρδο, ντομάτα και πεπεροντσίνι. Η πεμπτουσία της μεσογειακής μακαρονάδας. Γλύψαμε το πιάτο.
Παέλια θαλασσινών -από τις καλύτερες που έχω γευτεί τα τελευταία χρόνια.
Καλαμάρια τηγανητά (εάν θυμάμαι καλά ήταν από τα πιάτα ημέρας). Δε δοκίμασα, ο "κάτοχος" του πιάτου είπε τα καλύτερα.
Το δείπνο συνοδεύτηκε από αρκετό λευκό κρασί (εξαιρετικό όπως προείπα).

Τι καλό πράγμα η νέες ωραίες γνωριμίες...
Σε ανανεώνουν και σε πάνε παραπέρα (σε γευστικά μονοπάτια και όχι μόνο.... )

Το Πόρτο Ράφτι είναι εκτός γεωγραφικών μου συντεταγμένων, γιαυτό και με πήραν από το χέρι και με οδήγησαν στο Πανόραμα.
Ακριβώς πάνω στη θάλασσα, όσο πιάνει και ο μικρός κολπίσκος, διαμορφωμένος χώρος για όλα τα γούστα και όλες τις καιρικές συνθήκες.
Σαν περιβάλλον ταβέρνας τίποτε το καταπληκτικό -εκτός τη θέα θάλασσα.
Πολύ καλή ιδέα ωστόσο κάποιες ροτόντες που υπάρχουν -μα τι ωραίο και πόσο σπάνιο να βρεις ροτόντες σε ταβέρνα!
Σε τέτοια ροτόντα καθίσαμε 6 άτομα και αφεθήκαμε στις περιποιήσεις των ανθρώπων του Π.

Το service άψογο. Γρήγορο, ευγενικό και φιλικό.

Και ενώ αγναντεύαμε τη θάλλασα και τους λουόμενους, ξεκινήσαμε με μπύρες και ουζάκι περιμένοντας τους συνοδευτικούς μεζέδες.

Συνένωση σε ένα πιάτο χόρτα και κολοκυθάκια Χ2.
Ζητήσαμε ελαιόλαδο (το οποίο από 1//1/19 είναι υποχρεωτικό να υπάρχει σε μικρό εμφιαλωμένο μπουκάλι σε κάθε τραπέζι-όμως στην Ελλάδα πρέπει να ζητήσουμε την εφαρμογή νόμου).....
Ταραμοσαλάτα εξαιρετική
Σκορδαλιά (δε δοκίμασα, οι υπόλοιποι είπαν τα καλύτερα)
Χταποδάκι καλό, μικρή μερίδα
Καλαμαράκι τηγανητό Χ2. Αφράτο χωρίς λαδίλα και μυρωδιές.
Μύδια αχνιστά και πικάντικα με μπόλικο μπούκοβο. Το πιάτο επαναλήφθηκε.
2 πατάτες τηγανητές, καλοτηγανισμένες και τραγανές ροδέλες
Γαύρος μαριναρισμένος (δε δοκίμασα - δεν έχω άποψη)

Λογαριασμός στα euro 130,00-δεν το κατατάσω στα vfm
Εκτιμήθηκε το νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν κάθε φορά που το ζητούσαμε.
Δεν εκτιμήθηκε η απουσία κεράσματος....

Κάθε φορά που σκέπτομαι να πάμε στο Μαύρο Πρόβατο στο Παγκράτι, λίγο πριν κάνω την κράτηση δεν αντέχω να κάνω τέτοια απιστία στο Μαύρο γάτο και τσουπ! Κλείνω στο Γάτο!

Δεν υπήρχε λοιπόν άλλος τρόπος να πάω στο Μ. Πρόβατο από το να βγάλω διαβατήριο και να ξενητευτώ στα Μελίσσια (μακριά από τον πειρασμό.... )
Κάπως έτσι κατάφερα επιτέλους να δοκιμάσω το Μ. Π. -κάνοντας έγκαιρα κράτηση για 4 άτομα.

Πολύβουο μελίσσι το Μ. Π., αρκετά στριμωγμένα τα τραπέζια -ευτυχώς έχουν άνετες καρέκλες με ¨εκτόπισμα” που σώζει λίγο την κατάσταση.
Ο “εξωτερικός” χώρος αδιάφορος με διάσπαρτες σόμπες οι οποίες προσπαθούν να αποτρέψουν τις ριπές κρύου ανέμου που εισβάλλουν από τις χαραμάδες της κατασκευής που τον ντύνει, αρκετά σκοτεινός, με αποκορύφωμα τις (λίγες) σταγόνες νερού που έσταξαν πάνω μας (λόγω καταρρακτώδους βροχής το βράδυ που το επισκεφθήκαμε).
Οφείλω όμως να πω, ότι δεν έχω άποψη για τον εσωτερικό χώρο που αφορά στους μη καπνίζοντες (και μπράβο που υπάρχει ένα εστιατόριο που στέλνει στον έξω-“υποδεέστερο" χώρο- τους θεριακλήδες αφού ο κανόνας επιβάλλει το αντίθετο).

Όλα αυτά όμως υποσκελίζονται από το ευγενικό καλώς ήρθατε με κέρασμα ρακί, αφράτα παξιμαδάκια και σως ντομάτας (θα προτιμούσα πιο έντονη σε γεύση σως), από την άμεση χαμογελαστή και επαγγελματική εξυπηρέτηση και φυσικά από το δυνατό χαρτί τους: τις γεύσεις τους.

Σαλάτα Δήμητρα, μεγάλη και πράσινη, φρέσκα υλικά, τυρί μανούρι και σύκο. Χωρίς λόγια!
Κριθαρώτο με κάστανο, σωστά χυλωμένο, υπέροχο!
Χουνκιάρ με πουρέ μελιτζάνας, μουγκρίσματα ευτυχίας πάνω από το πιάτο
Ψαρονέφρι και στο πλάι του ψητά μανιτάρια, θα το ήθελα πιο ζουμερό
Μπιφτέκι με πατατούλες, γευστικό και αφράτο

Επιπλέον +
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (ζητήσαμε επιπλέον τραγανά παξιμαδάκια)
Νερό βρύσης
Σωστός χρόνος σερβιρίσματος των πιάτων και στη σωστή θερμοκρασία
Υπέροχο κόκκινο χύμα κρασί, 3ποικιλιακό (merlot, cebernet, sauvignon)
Γευστικότατο και πολύ καλής ποιότητας τσίπουρο

Λογαριασμός στα euro 48,00 πολύ καλό vfm

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Enjoy Οιναποθήκη!
Μετά και την τελευταία μου επίσκεψη στην Οιναποθήκη, επανέρχομαι με την κριτική μου, μόνο και μόνο για να την (ξανα)βάλω στο χάρτη του a4f (τελευταία κριτική από Μάιο του 2017).

Τέτοιο wine bar-restaurant αξίζει τα καλύτερα λόγια και την καλύτερη διαφήμιση.
Ο χώρος που έχει γίνει ακόμη καλύτερος -μετά από μία σχετικά μικρή ανακαίνιση, το wine list που προσφέρει μια μεγάλη γκάμα γνωστών και άγνωστων ποικιλιών κρασιών (κυρίως ελληνικής παραγωγής) και η περιορισμένη σε αριθμό εδεσμάτων κάρτα του (τόσα όσα χρειάζονται) μπορούν να εγγυηθούν μια όμορφη βραδιά.

Ξεκινήσαμε για το καλώς ορίσατε με απίθανη ρετσίνα Μεσογείων με τα κριτσινάκια και 2 αλοιφές για συνοδεία, κέρασμα του καταστήματος.

Συνεχίσαμε με ένα λευκό Σαντορίνη Γαβαλά (για τους 2 της 6μελούς παρέας μας) και οι υπόλοιποι γευτήκαμε ενα ερυθρό Τυρνάβου που τα αρώματά του σε μεθούσαν πριν κάν το γευθείς.

Αφήσαμε την επιλογή των συνοδευτικών στο Νάσο τον ιδιοκτήτη της Οιναποθήκης, ο οποίος ανάλογα με το κρασί που ανοίγαμε μας έφερνε και 2-3 πιάτα στη μέση.
Κάθε επόμενο πιάτο ήταν καλύτερο σε γεύση από το προηγούμενο....

Το τελευταίο κρασί (που ζήτησε με επιμονή ο 6ος της παρέας) ένα γαλλικό bordeaux δε συγκρινόταν με τα 2 ελληνικής παραγωγής που είχαν προηγηθεί. Το bordeaux δεν είχε πλούσιο σώμα και αρώματα και δεν ενθουσίασε κανένα. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα! θέλαμε και εισαγώμενο.... (τρομάρα μας).

Δε θα σας κουράσω με περαιτέρω αναλύσεις και περιγραφές, θα σας πω απλώς ότι ο Νάσος είναι ο σωστός άνθρωπος να σας κατατοπίσει, να σας διαφωτίσει και να σας περιποιηθεί, ζεσταίνοντας την ψυχή σας και τον ουρανίσκο σας, απλώς ανοίγοντας ένα μπουκάλι κρασί!

Οι όμορφες στιγμές προκύπτουν τόσο εύκολα και απλά: αρκεί μια καλή παρέα, νόστιμα πιάτα και εξαιρετικό κρασί.

Enjoy Οιναποθήκη!

Όταν η παρέα σου βάζει γεωγραφικά σύνορα (για τους δικούς της λόγους) οφείλεις να το σεβαστείς.
Οφείλω στον εαυτό μου -τουλάχιστον- να επιλέξω ένα μαγαζί που θα με ικανοποιήσει, για αυτό και πρότεινα το αγαπημένο ¨Κουκουνάρι”, ωστόσο η πρόταση απορρίφθηκε με το επιχείρημα ¨πάλι εκεί?”.
Σκανάρω διαδικτυακά το χάρτη του Χολαργού (γεωγραφικός περιορισμός γαρ) και καταλήγω στο Φάνη Μεζέ.
Παρόλο που στο a4f δεν υπάρχει κριτική, διαβάζω τις υπόλοιπες κριτικές στο internet και παίρνω το ρίσκο......
Τηλεφωνική κράτηση για 4 άτομα για βράδυ Σαββάτου, όλα καλά.

Φτάνοντας στην περιοχή κάνουμε και ένα τάμα για να βρούμε θέση parking, κάποια στιγμή το τάμα απέδωσε καρπούς!

Το ΦΜ είναι μια μκρή μονοκατοικία με αυλίτσα μπροστά, στολισμένη χριστουγεννιάτικα με πολύχρωμα λαμπιόνια, ο εσωτερικός χώρος με ωραίο, ρομαντικό χρώμα στους τοίχους, απλίκες και κάδρα, αναμμένο τζάκι, σε προδιαθέτει θετικά. Μεγάλη παραφωνία σε όλη αυτή την εικόνα, ο πάγκος που ΔΕ διαχωρίζει την ψησταριά από τον υπόλοιπο χώρο, παραπέμπει περισσότερο σε γειτονικό σουβλατζίδικο παρά σε φροντισμένο μεζεδοπωλείο.

Επόμενη παραφωνία με το περιβάλλον, ο άνθρωπος στο service που κατά διαστήματα έχει το βλέμμα του πανικόβλητου, κατά διαστήματα το βλέμμα του απορρημένου (?) και στα υπόλοιπα εναπομείναντα διαστήματα το βλέμμα που παραπέμπει σε φιλική εξυπηρέτηση.
Στο τραπέζι μας ήρθε μόνο ένας κατάλογος (ευτυχώς με τόσες επιλογές όσες να μη χάνεσαι), κάναμε λοιπόν συλλογική εργασία, διαβάζοντας εκ περιτροπής και καταλήγοντας:

Σαλάτα του αγρού με μαρούλι, προσούτο, καρύδια, ντοματίνια και κατίκι δομοκού.
Ίσως η πρώτη φορά που δεν μπορώ να αποφασίσω πως να αξιολογήσω σαλάτα.
Σίγουρα δε με κέρδισε, μάλλον με χάλασε το προσούτο που υπερ-κυριαρχούσε στο πιάτο.

Ταλαγάνι στη σχάρα με μαρμελάδα, το οποίο ικανοποίησε απόλυτα τον ουρανίσκο μας.

Κεφτεδάκια σαγανάκι με ντομάτα, τυρί και ούζο, νόστιμο πιάτο, εσάνς ούζου δεν "έπιασα"

Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές, μουστάρδα και ούζο. Μέτριο πιάτο, πάλι δεν “έπιασα” τη μυρωδιά του ούζου.

Μπριζολάκια καπνιστά με καραμελωμένα κρεμμύδια. Το κλασσικό καπνιστό μπριζολάκι - καμμία πρωτοτυπία.

Ήπιαμε λευκό κρασάκι, ωραίο και χωρίς παρενέργειες.

Κέρασμα λικεράκι μαστίχας

Λογαριασμός στα 58,00 euro (για 4 άτομα και 2 κιλά κρασί).

Στην 3η προσπάθεια τα κατάφερα!
Κατάφερα να βρω ελεύθερο τραπέζι για 4 άτομα στην Μπριγκάντα (επιτέλους).
Φλερτάρω αρκετό καιρό με την ιδέα να δοκιμάσω τη (σχετικά) νέα άφιξη στην περιοχή της Πεύκης, οι προηγούμενες 2 απόπειρες απέτυχαν λόγω μη διαθεσιμότητας.

Κυριακή μεσημέρι φτάνουμε έξω από τη μονοκατοικία που στεγάζει τη Μπριγκάντα (μετάφραση στα ελληνικά = ταξιαρχία) και σκέφτομαι ότι και το καλοκαιράκι θα είναι μια καλή πρόταση εάν βρίσκομαι στην περιοχή, μιας και διαθέτει μεγαλούτσικη αυλή.
Προχωράμε στο εσωτερικό το οποίο αποτελείται από 2 επίπεδα, την ασφυκτικά γεμάτη “πάνω” σάλα και το χώρο περιμετρικά της αυλής, ένα επίπεδο (δηλαδή 5-6 σκαλιά) πιο κάτω.

Ενημερώνουμε για το reservation που έχουμε κάνει και μας δείχνουν το τραπέζι μας στο όριο της εξώπορτας. Εκφράζουμε τη δυσαρέσκειά μας και αμέσως μας τοποθετούν σε ένα κάπως καλύτερο (χωροταξικά), το ίδιο όμως στριμωγμένο με όλα τα υπόλοιπα.
Η αλήθεια είναι ότι -εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων- στην Ελλάδα στους χώροι εστίασης τοποθετούνται πολλαπλάσια τραπεζοκαθίσματα από το επιτρεπόμενο όριο (1,20τμ διά οφέλειμο χώρο καταστήματος), με αποτέλεσμα τη μόνιμη σαρδελοποίηση των πελατών που δεν μπορούν να ευχαρηστηθούν το φαγοπότι τους. Και το παράπονο αυτό δεν το εκφράζω μόνο για την Μπριγκάντα αλλά για το 99% του κανόνα!

Ίσως είναι και το μοναδικό που με ενόχλησε στην Μπριγκάντα.

Γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν καταπληκτικά.
Το στρωμένο τραπέζι, τα σερβίτσια, η ερώτηση εάν προτιμάμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, εάν θέλουμε ψωμί (εξ ου και η χρέωση κουβερ) ή όχι, η άμεση εξυπηρέτηση σε ότι ζητήσαμε, η χρονική αρμονία σερβιρίσματος των πιάτων μας, οι γεύσεις, όλα μα όλα....

Μόλις καθίσαμε, κέρασμα λικεράκι, πικάντικα παξιμαδάκια και μία γιαουρτοτυροσως.
Μελέτη ιδιαίτερη δεν απαιτείται στο menu, έχει μία σελίδα με ορεκτικά, μία με σαλάτες και 2 σελίδες με κυρίως πιάτα (με βάση το κρέας, ωστόσο προσφέρει και 1-2 χορτοφαγικές επιλογές).

Οι αποφάσεις μας γρήγορες, μιας και πεινούσαμε, 5 λεπτά αφού καθίσαμε λοιπόν δώσαμε και την παραγγελία μας.

1 σαλάτα μπριγκάντα, η οποία αποτελείται από baby σπανάκι, ροκα, λόλα, καραμελωμένα σύκα, μανούρι και βαλεριάνα. Νόστιμη, φρέσκια και δροσερή.

1 φάβα μετριότατη σε γεύση, παρόλο που σερβιρίστηκε πασπαλισμένη με κρεμυδάκι και μαιντανό. Έλειπε εντελώς το αλατοπίπερο και παρόλο που προσθέσαμε επιπλέον πιπέρι δε διορθώθηκε η επίπεδη γεύση, με αποτέλεσμα να μείνει σχεδόν άθικτη.

1 κεμπάπ με πιτούλες, πατάτες και ντομάτα
1 σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια με πατάτες τηγανητές, πολύ καλό ψήσιμο με το ζουμί της.
Εντύπωση μου έκανε ότι δεν είχε σχεδόν καθόλου κόκαλο (συνήθως 1/4 της μερίδας είναι κόκαλο).
2 μερίδες μαριναρισμένο κοτόπουλο (επιλέξαμε να το συνοδεύει ρύζι, μιας και στη Μ. επιλέγει ο πελάτης τη συνοδεία του πιάτου του και μπράβο τους). Το κοτόπουλο ήταν αφρός, εκπληκτικά ψημένο, μαριναρισμένο αλλά καθόλου καυτερό, φαγώθηκε μέχρι τελικής πτώσεως.

Ήπιαμε και το λευκό κρασάκι μας (χύμα λευκό Τυρνάβου, καλό)

Λογαριασμός στα euro 54,00 πολύ καλό vfm για την ποιότητα φαγητού, ψησίματος και μέγεθος μερίδων.

Εγκρίνεται και προτείνεται!

Η δεύτερη ευκαιρία είναι πολύ μεγάλο πράγμα.....
Τη Μικρή Βενετία την είχα επισκεφθεί πολύ παλαιότερα και μου είχε φανεί τόσο αδιάφορη εμπειρία που ούτε κάν μου πέρασε από το μυαλό να γράψω δυό λόγια για αυτό το μικρό μαγαζί που βρίσκεται στριμωγμένο μαζί με τόσα άλλα στον πεζόδρομο της Ολυμπίου στο Κουκάκι..

Εκ νέου επίσκεψη -με κάλεσμα λατρεμένης φίλης- ένα πολύ κρύο βράδυ του Δεκέμβρη.

Πρώτο θετικότατο σημάδι ότι η βραδιά θα είναι υπέροχη: η μεγάλη θέση στάθμευσης που βρήκα 20 μέτρα από τον πεζόδρομο! Αυτό και εάν είναι ευτυχία.. με την πρώτη προσπάθεια να βρω θέση parking στο Κουκάκι... ?! Επόμενη κίνηση να παίξω το jocker και να το κερδίσω!

Δεύτερο αισιόδοξο σημάδι: Να αναγνωρίζεις παλιούς γνωστούς σου που -πλέον- βρίσκονται στο back stage της Μ. Β.

Τρίτο σημάδι: η άνεση του τραπεζιού μας -παρόλο τον περιορισμένο χώρο της Μ. Β, το κέφι και η υπέροχη διάθεση των ιδιοκτητών της Μ. Β. που διοχετεύεται και στους πελάτες τους.

Τέταρτο -επίσης σημαντικό για μένα- η 2μελής μπάντα που πιάνει μια μικρή γωνίτσα στη Μ. Β. δεν μας παίρνει τα αυτιά με ήχους που βγαίνουν από ηχεία απλώς τραγουδούν και παίζουν σε τόση ένταση ώστε να μην “ενοχλούν” και να επιτρέπονται οι συζητήσεις.
Να σημειώσω όμως ότι η 2μελής μπάντα έπαιζε ό, τι μοιρολόι υπήρχε (παντελώς άγνωστα σε εμένα) και κανένα γνωστό τραγουδάκι -έτσι για το κέφι των πελατών.... ίσως να αναθεωρήσουν το ρεπερτόριό τους?

Πέμπτο και σημαντικότερο, η πολύ καλή παρέα που φτιάχνει τη διάθεση και αμβλύνει τυχόν αστοχίες (που στην εν λόγω βραδιά δεν παρατηρήθηκαν).

Δε θα συνεχίσω να απαριθμώ τους λόγους και τα σημάδια, θα έρθω κατευθείαν to the point που λέμε και στο χωριό μου.

Η Μ. Β. είναι ένα μικρό σε χώρο μεζεδοπωλείο επί της Ολυμπίου. Η διακόσμηση του χώρου δεν έχει κάτι αξιόλογο για να δοθεί εκτεταμένη περιγραφή, τολμώ να πω ότι ο χώρος στο πατάρι μου άρεσε περισσότερο (στο οποίο πατάρι βρίσκεται και η πεντακάθαρη και ευρύχωρη τουαλέτα, ενώ η τουαλέτα των ΑΜΕΑ βρίσκεται στο ισόγειο για ευνόητους λόγους).

Το περίεργο είναι πως έχουν καταφέρει σε τόσο μικρό χώρο να μην κονταροχτυπιέσαι με τη διπλανή καρέκλα σου και διπλανά τραπέζια (και μπράβο τους).

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση, δεν έχω λόγια, μια ματιά μας μόνο έφτανε για να ικανοποιηθεί κάθε επιθυμία μας.

Ψωμάκι σε πανέρι, κανάτες με νερό βρύσης και χαρτοπετσέτες σε αφθονία.
Θα προσπαθήσω να θυμηθώ (χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία οφείλω να ομολογήσω) πιάτα που παρέλασαν από το τραπέζι μας:
Σαλάτες πράσινες πλούσιες σε φρέσκα υλικά, γεναίες σε ποσότητες και νοστιμότατες
Φάβα που ναι, ήταν στην απλή εκδοχή της αλλά πολύ καλή
Λουκάνικα (αρκετά πικάντικα για τα δικά μου γούστα) συνοδευόμενα από πατατούλες τηγανητές
Χοιρινά μπριζολάκια, ζουμερά και αρτυμένα όπως πρέπει
Ψητές μελιτζάνες με μπεσαμέλ ή κάτι παρόμοιο, εξαιρετικής γεύσης
Μικρούτσικα σουτζουκάκια άνευ σάλτσας ξαπλωμένα πάνω σε ψημένες πιτούλες, επίσης πολύ νόστιμα
Μοσχαράκι πικάντικο που ακούμπαγε σε σπυρωτό ρύζι - Μα τι απίθανη γεύση!
Και άλλα τόσα πιάτα που δε θυμάμαι και πιθανό να μη τα δοκίμασα κάν.

Η παρέα όλη τσούγκριζε ποτήρια με λευκό χύμα κρασί (χωρίς αρνητικές επιπτώσεις το επόμενο πρωί).

Η βραδιά ήταν κερασμένη -συνεπώς δε γνωρίζω το κόστος της- όμως από μια σύντομη ματιά που έριξα στον κατάλογο μου έδωσε την εντύπωση ότι οι τιμές δεν περνάνε πάνω από τις κόκκινες γραμμές ενός συνηθισμένου προϋπολογισμού.

Και ναι, συμφωνώ -εν μέρη με τον Vaggg ίσως είναι ένα μαγαζί που θα σας μπερδέψει- ίσως δεν είναι το μεζεδοπωλείο που θα ξεκινήσεις από μακριά ή επί τούτου να επισκεφθείς, από την άλλη όμως είναι μια αξιοπρεπέσταση επιλογή εάν βρίσκεσαι στην περιοχή!

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΟΣΟ ΦΑΣ 10.00 € το άτο...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία