ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

Κάθε φορά που σκέπτομαι να πάμε στο Μαύρο Πρόβατο στο Παγκράτι, λίγο πριν κάνω την κράτηση δεν αντέχω να κάνω τέτοια απιστία στο Μαύρο γάτο και τσουπ! Κλείνω στο Γάτο!

Δεν υπήρχε λοιπόν άλλος τρόπος να πάω στο Μ. Πρόβατο από το να βγάλω διαβατήριο και να ξενητευτώ στα Μελίσσια (μακριά από τον πειρασμό.... )
Κάπως έτσι κατάφερα επιτέλους να δοκιμάσω το Μ. Π. -κάνοντας έγκαιρα κράτηση για 4 άτομα.

Πολύβουο μελίσσι το Μ. Π., αρκετά στριμωγμένα τα τραπέζια -ευτυχώς έχουν άνετες καρέκλες με ¨εκτόπισμα” που σώζει λίγο την κατάσταση.
Ο “εξωτερικός” χώρος αδιάφορος με διάσπαρτες σόμπες οι οποίες προσπαθούν να αποτρέψουν τις ριπές κρύου ανέμου που εισβάλλουν από τις χαραμάδες της κατασκευής που τον ντύνει, αρκετά σκοτεινός, με αποκορύφωμα τις (λίγες) σταγόνες νερού που έσταξαν πάνω μας (λόγω καταρρακτώδους βροχής το βράδυ που το επισκεφθήκαμε).
Οφείλω όμως να πω, ότι δεν έχω άποψη για τον εσωτερικό χώρο που αφορά στους μη καπνίζοντες (και μπράβο που υπάρχει ένα εστιατόριο που στέλνει στον έξω-“υποδεέστερο" χώρο- τους θεριακλήδες αφού ο κανόνας επιβάλλει το αντίθετο).

Όλα αυτά όμως υποσκελίζονται από το ευγενικό καλώς ήρθατε με κέρασμα ρακί, αφράτα παξιμαδάκια και σως ντομάτας (θα προτιμούσα πιο έντονη σε γεύση σως), από την άμεση χαμογελαστή και επαγγελματική εξυπηρέτηση και φυσικά από το δυνατό χαρτί τους: τις γεύσεις τους.

Σαλάτα Δήμητρα, μεγάλη και πράσινη, φρέσκα υλικά, τυρί μανούρι και σύκο. Χωρίς λόγια!
Κριθαρώτο με κάστανο, σωστά χυλωμένο, υπέροχο!
Χουνκιάρ με πουρέ μελιτζάνας, μουγκρίσματα ευτυχίας πάνω από το πιάτο
Ψαρονέφρι και στο πλάι του ψητά μανιτάρια, θα το ήθελα πιο ζουμερό
Μπιφτέκι με πατατούλες, γευστικό και αφράτο

Επιπλέον +
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (ζητήσαμε επιπλέον τραγανά παξιμαδάκια)
Νερό βρύσης
Σωστός χρόνος σερβιρίσματος των πιάτων και στη σωστή θερμοκρασία
Υπέροχο κόκκινο χύμα κρασί, 3ποικιλιακό (merlot, cebernet, sauvignon)
Γευστικότατο και πολύ καλής ποιότητας τσίπουρο

Λογαριασμός στα euro 48,00 πολύ καλό vfm

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Enjoy Οιναποθήκη!
Μετά και την τελευταία μου επίσκεψη στην Οιναποθήκη, επανέρχομαι με την κριτική μου, μόνο και μόνο για να την (ξανα)βάλω στο χάρτη του a4f (τελευταία κριτική από Μάιο του 2017).

Τέτοιο wine bar-restaurant αξίζει τα καλύτερα λόγια και την καλύτερη διαφήμιση.
Ο χώρος που έχει γίνει ακόμη καλύτερος -μετά από μία σχετικά μικρή ανακαίνιση, το wine list που προσφέρει μια μεγάλη γκάμα γνωστών και άγνωστων ποικιλιών κρασιών (κυρίως ελληνικής παραγωγής) και η περιορισμένη σε αριθμό εδεσμάτων κάρτα του (τόσα όσα χρειάζονται) μπορούν να εγγυηθούν μια όμορφη βραδιά.

Ξεκινήσαμε για το καλώς ορίσατε με απίθανη ρετσίνα Μεσογείων με τα κριτσινάκια και 2 αλοιφές για συνοδεία, κέρασμα του καταστήματος.

Συνεχίσαμε με ένα λευκό Σαντορίνη Γαβαλά (για τους 2 της 6μελούς παρέας μας) και οι υπόλοιποι γευτήκαμε ενα ερυθρό Τυρνάβου που τα αρώματά του σε μεθούσαν πριν κάν το γευθείς.

Αφήσαμε την επιλογή των συνοδευτικών στο Νάσο τον ιδιοκτήτη της Οιναποθήκης, ο οποίος ανάλογα με το κρασί που ανοίγαμε μας έφερνε και 2-3 πιάτα στη μέση.
Κάθε επόμενο πιάτο ήταν καλύτερο σε γεύση από το προηγούμενο....

Το τελευταίο κρασί (που ζήτησε με επιμονή ο 6ος της παρέας) ένα γαλλικό bordeaux δε συγκρινόταν με τα 2 ελληνικής παραγωγής που είχαν προηγηθεί. Το bordeaux δεν είχε πλούσιο σώμα και αρώματα και δεν ενθουσίασε κανένα. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα! θέλαμε και εισαγώμενο.... (τρομάρα μας).

Δε θα σας κουράσω με περαιτέρω αναλύσεις και περιγραφές, θα σας πω απλώς ότι ο Νάσος είναι ο σωστός άνθρωπος να σας κατατοπίσει, να σας διαφωτίσει και να σας περιποιηθεί, ζεσταίνοντας την ψυχή σας και τον ουρανίσκο σας, απλώς ανοίγοντας ένα μπουκάλι κρασί!

Οι όμορφες στιγμές προκύπτουν τόσο εύκολα και απλά: αρκεί μια καλή παρέα, νόστιμα πιάτα και εξαιρετικό κρασί.

Enjoy Οιναποθήκη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Όταν η παρέα σου βάζει γεωγραφικά σύνορα (για τους δικούς της λόγους) οφείλεις να το σεβαστείς.
Οφείλω στον εαυτό μου -τουλάχιστον- να επιλέξω ένα μαγαζί που θα με ικανοποιήσει, για αυτό και πρότεινα το αγαπημένο ¨Κουκουνάρι”, ωστόσο η πρόταση απορρίφθηκε με το επιχείρημα ¨πάλι εκεί?”.
Σκανάρω διαδικτυακά το χάρτη του Χολαργού (γεωγραφικός περιορισμός γαρ) και καταλήγω στο Φάνη Μεζέ.
Παρόλο που στο a4f δεν υπάρχει κριτική, διαβάζω τις υπόλοιπες κριτικές στο internet και παίρνω το ρίσκο......
Τηλεφωνική κράτηση για 4 άτομα για βράδυ Σαββάτου, όλα καλά.

Φτάνοντας στην περιοχή κάνουμε και ένα τάμα για να βρούμε θέση parking, κάποια στιγμή το τάμα απέδωσε καρπούς!

Το ΦΜ είναι μια μκρή μονοκατοικία με αυλίτσα μπροστά, στολισμένη χριστουγεννιάτικα με πολύχρωμα λαμπιόνια, ο εσωτερικός χώρος με ωραίο, ρομαντικό χρώμα στους τοίχους, απλίκες και κάδρα, αναμμένο τζάκι, σε προδιαθέτει θετικά. Μεγάλη παραφωνία σε όλη αυτή την εικόνα, ο πάγκος που ΔΕ διαχωρίζει την ψησταριά από τον υπόλοιπο χώρο, παραπέμπει περισσότερο σε γειτονικό σουβλατζίδικο παρά σε φροντισμένο μεζεδοπωλείο.

Επόμενη παραφωνία με το περιβάλλον, ο άνθρωπος στο service που κατά διαστήματα έχει το βλέμμα του πανικόβλητου, κατά διαστήματα το βλέμμα του απορρημένου (?) και στα υπόλοιπα εναπομείναντα διαστήματα το βλέμμα που παραπέμπει σε φιλική εξυπηρέτηση.
Στο τραπέζι μας ήρθε μόνο ένας κατάλογος (ευτυχώς με τόσες επιλογές όσες να μη χάνεσαι), κάναμε λοιπόν συλλογική εργασία, διαβάζοντας εκ περιτροπής και καταλήγοντας:

Σαλάτα του αγρού με μαρούλι, προσούτο, καρύδια, ντοματίνια και κατίκι δομοκού.
Ίσως η πρώτη φορά που δεν μπορώ να αποφασίσω πως να αξιολογήσω σαλάτα.
Σίγουρα δε με κέρδισε, μάλλον με χάλασε το προσούτο που υπερ-κυριαρχούσε στο πιάτο.

Ταλαγάνι στη σχάρα με μαρμελάδα, το οποίο ικανοποίησε απόλυτα τον ουρανίσκο μας.

Κεφτεδάκια σαγανάκι με ντομάτα, τυρί και ούζο, νόστιμο πιάτο, εσάνς ούζου δεν "έπιασα"

Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές, μουστάρδα και ούζο. Μέτριο πιάτο, πάλι δεν “έπιασα” τη μυρωδιά του ούζου.

Μπριζολάκια καπνιστά με καραμελωμένα κρεμμύδια. Το κλασσικό καπνιστό μπριζολάκι - καμμία πρωτοτυπία.

Ήπιαμε λευκό κρασάκι, ωραίο και χωρίς παρενέργειες.

Κέρασμα λικεράκι μαστίχας

Λογαριασμός στα 58,00 euro (για 4 άτομα και 2 κιλά κρασί).

Στην 3η προσπάθεια τα κατάφερα!
Κατάφερα να βρω ελεύθερο τραπέζι για 4 άτομα στην Μπριγκάντα (επιτέλους).
Φλερτάρω αρκετό καιρό με την ιδέα να δοκιμάσω τη (σχετικά) νέα άφιξη στην περιοχή της Πεύκης, οι προηγούμενες 2 απόπειρες απέτυχαν λόγω μη διαθεσιμότητας.

Κυριακή μεσημέρι φτάνουμε έξω από τη μονοκατοικία που στεγάζει τη Μπριγκάντα (μετάφραση στα ελληνικά = ταξιαρχία) και σκέφτομαι ότι και το καλοκαιράκι θα είναι μια καλή πρόταση εάν βρίσκομαι στην περιοχή, μιας και διαθέτει μεγαλούτσικη αυλή.
Προχωράμε στο εσωτερικό το οποίο αποτελείται από 2 επίπεδα, την ασφυκτικά γεμάτη “πάνω” σάλα και το χώρο περιμετρικά της αυλής, ένα επίπεδο (δηλαδή 5-6 σκαλιά) πιο κάτω.

Ενημερώνουμε για το reservation που έχουμε κάνει και μας δείχνουν το τραπέζι μας στο όριο της εξώπορτας. Εκφράζουμε τη δυσαρέσκειά μας και αμέσως μας τοποθετούν σε ένα κάπως καλύτερο (χωροταξικά), το ίδιο όμως στριμωγμένο με όλα τα υπόλοιπα.
Η αλήθεια είναι ότι -εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων- στην Ελλάδα στους χώροι εστίασης τοποθετούνται πολλαπλάσια τραπεζοκαθίσματα από το επιτρεπόμενο όριο (1,20τμ διά οφέλειμο χώρο καταστήματος), με αποτέλεσμα τη μόνιμη σαρδελοποίηση των πελατών που δεν μπορούν να ευχαρηστηθούν το φαγοπότι τους. Και το παράπονο αυτό δεν το εκφράζω μόνο για την Μπριγκάντα αλλά για το 99% του κανόνα!

Ίσως είναι και το μοναδικό που με ενόχλησε στην Μπριγκάντα.

Γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν καταπληκτικά.
Το στρωμένο τραπέζι, τα σερβίτσια, η ερώτηση εάν προτιμάμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, εάν θέλουμε ψωμί (εξ ου και η χρέωση κουβερ) ή όχι, η άμεση εξυπηρέτηση σε ότι ζητήσαμε, η χρονική αρμονία σερβιρίσματος των πιάτων μας, οι γεύσεις, όλα μα όλα....

Μόλις καθίσαμε, κέρασμα λικεράκι, πικάντικα παξιμαδάκια και μία γιαουρτοτυροσως.
Μελέτη ιδιαίτερη δεν απαιτείται στο menu, έχει μία σελίδα με ορεκτικά, μία με σαλάτες και 2 σελίδες με κυρίως πιάτα (με βάση το κρέας, ωστόσο προσφέρει και 1-2 χορτοφαγικές επιλογές).

Οι αποφάσεις μας γρήγορες, μιας και πεινούσαμε, 5 λεπτά αφού καθίσαμε λοιπόν δώσαμε και την παραγγελία μας.

1 σαλάτα μπριγκάντα, η οποία αποτελείται από baby σπανάκι, ροκα, λόλα, καραμελωμένα σύκα, μανούρι και βαλεριάνα. Νόστιμη, φρέσκια και δροσερή.

1 φάβα μετριότατη σε γεύση, παρόλο που σερβιρίστηκε πασπαλισμένη με κρεμυδάκι και μαιντανό. Έλειπε εντελώς το αλατοπίπερο και παρόλο που προσθέσαμε επιπλέον πιπέρι δε διορθώθηκε η επίπεδη γεύση, με αποτέλεσμα να μείνει σχεδόν άθικτη.

1 κεμπάπ με πιτούλες, πατάτες και ντομάτα
1 σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια με πατάτες τηγανητές, πολύ καλό ψήσιμο με το ζουμί της.
Εντύπωση μου έκανε ότι δεν είχε σχεδόν καθόλου κόκαλο (συνήθως 1/4 της μερίδας είναι κόκαλο).
2 μερίδες μαριναρισμένο κοτόπουλο (επιλέξαμε να το συνοδεύει ρύζι, μιας και στη Μ. επιλέγει ο πελάτης τη συνοδεία του πιάτου του και μπράβο τους). Το κοτόπουλο ήταν αφρός, εκπληκτικά ψημένο, μαριναρισμένο αλλά καθόλου καυτερό, φαγώθηκε μέχρι τελικής πτώσεως.

Ήπιαμε και το λευκό κρασάκι μας (χύμα λευκό Τυρνάβου, καλό)

Λογαριασμός στα euro 54,00 πολύ καλό vfm για την ποιότητα φαγητού, ψησίματος και μέγεθος μερίδων.

Εγκρίνεται και προτείνεται!

Η δεύτερη ευκαιρία είναι πολύ μεγάλο πράγμα.....
Τη Μικρή Βενετία την είχα επισκεφθεί πολύ παλαιότερα και μου είχε φανεί τόσο αδιάφορη εμπειρία που ούτε κάν μου πέρασε από το μυαλό να γράψω δυό λόγια για αυτό το μικρό μαγαζί που βρίσκεται στριμωγμένο μαζί με τόσα άλλα στον πεζόδρομο της Ολυμπίου στο Κουκάκι..

Εκ νέου επίσκεψη -με κάλεσμα λατρεμένης φίλης- ένα πολύ κρύο βράδυ του Δεκέμβρη.

Πρώτο θετικότατο σημάδι ότι η βραδιά θα είναι υπέροχη: η μεγάλη θέση στάθμευσης που βρήκα 20 μέτρα από τον πεζόδρομο! Αυτό και εάν είναι ευτυχία.. με την πρώτη προσπάθεια να βρω θέση parking στο Κουκάκι... ?! Επόμενη κίνηση να παίξω το jocker και να το κερδίσω!

Δεύτερο αισιόδοξο σημάδι: Να αναγνωρίζεις παλιούς γνωστούς σου που -πλέον- βρίσκονται στο back stage της Μ. Β.

Τρίτο σημάδι: η άνεση του τραπεζιού μας -παρόλο τον περιορισμένο χώρο της Μ. Β, το κέφι και η υπέροχη διάθεση των ιδιοκτητών της Μ. Β. που διοχετεύεται και στους πελάτες τους.

Τέταρτο -επίσης σημαντικό για μένα- η 2μελής μπάντα που πιάνει μια μικρή γωνίτσα στη Μ. Β. δεν μας παίρνει τα αυτιά με ήχους που βγαίνουν από ηχεία απλώς τραγουδούν και παίζουν σε τόση ένταση ώστε να μην “ενοχλούν” και να επιτρέπονται οι συζητήσεις.
Να σημειώσω όμως ότι η 2μελής μπάντα έπαιζε ό, τι μοιρολόι υπήρχε (παντελώς άγνωστα σε εμένα) και κανένα γνωστό τραγουδάκι -έτσι για το κέφι των πελατών.... ίσως να αναθεωρήσουν το ρεπερτόριό τους?

Πέμπτο και σημαντικότερο, η πολύ καλή παρέα που φτιάχνει τη διάθεση και αμβλύνει τυχόν αστοχίες (που στην εν λόγω βραδιά δεν παρατηρήθηκαν).

Δε θα συνεχίσω να απαριθμώ τους λόγους και τα σημάδια, θα έρθω κατευθείαν to the point που λέμε και στο χωριό μου.

Η Μ. Β. είναι ένα μικρό σε χώρο μεζεδοπωλείο επί της Ολυμπίου. Η διακόσμηση του χώρου δεν έχει κάτι αξιόλογο για να δοθεί εκτεταμένη περιγραφή, τολμώ να πω ότι ο χώρος στο πατάρι μου άρεσε περισσότερο (στο οποίο πατάρι βρίσκεται και η πεντακάθαρη και ευρύχωρη τουαλέτα, ενώ η τουαλέτα των ΑΜΕΑ βρίσκεται στο ισόγειο για ευνόητους λόγους).

Το περίεργο είναι πως έχουν καταφέρει σε τόσο μικρό χώρο να μην κονταροχτυπιέσαι με τη διπλανή καρέκλα σου και διπλανά τραπέζια (και μπράβο τους).

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση, δεν έχω λόγια, μια ματιά μας μόνο έφτανε για να ικανοποιηθεί κάθε επιθυμία μας.

Ψωμάκι σε πανέρι, κανάτες με νερό βρύσης και χαρτοπετσέτες σε αφθονία.
Θα προσπαθήσω να θυμηθώ (χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία οφείλω να ομολογήσω) πιάτα που παρέλασαν από το τραπέζι μας:
Σαλάτες πράσινες πλούσιες σε φρέσκα υλικά, γεναίες σε ποσότητες και νοστιμότατες
Φάβα που ναι, ήταν στην απλή εκδοχή της αλλά πολύ καλή
Λουκάνικα (αρκετά πικάντικα για τα δικά μου γούστα) συνοδευόμενα από πατατούλες τηγανητές
Χοιρινά μπριζολάκια, ζουμερά και αρτυμένα όπως πρέπει
Ψητές μελιτζάνες με μπεσαμέλ ή κάτι παρόμοιο, εξαιρετικής γεύσης
Μικρούτσικα σουτζουκάκια άνευ σάλτσας ξαπλωμένα πάνω σε ψημένες πιτούλες, επίσης πολύ νόστιμα
Μοσχαράκι πικάντικο που ακούμπαγε σε σπυρωτό ρύζι - Μα τι απίθανη γεύση!
Και άλλα τόσα πιάτα που δε θυμάμαι και πιθανό να μη τα δοκίμασα κάν.

Η παρέα όλη τσούγκριζε ποτήρια με λευκό χύμα κρασί (χωρίς αρνητικές επιπτώσεις το επόμενο πρωί).

Η βραδιά ήταν κερασμένη -συνεπώς δε γνωρίζω το κόστος της- όμως από μια σύντομη ματιά που έριξα στον κατάλογο μου έδωσε την εντύπωση ότι οι τιμές δεν περνάνε πάνω από τις κόκκινες γραμμές ενός συνηθισμένου προϋπολογισμού.

Και ναι, συμφωνώ -εν μέρη με τον Vaggg ίσως είναι ένα μαγαζί που θα σας μπερδέψει- ίσως δεν είναι το μεζεδοπωλείο που θα ξεκινήσεις από μακριά ή επί τούτου να επισκεφθείς, από την άλλη όμως είναι μια αξιοπρεπέσταση επιλογή εάν βρίσκεσαι στην περιοχή!

Business lunch ακούγεται πληκτικό -και συνήθως είναι- αλλά πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Ξεκίνησε ένα πρωινό με επαγγελματική συνάντηση στα Β. Π. και κατέληξε με απογευματινό γεύμα στο Μικρολίμανο......
Καθημερινή, άδεια όλα τα μαγαζιά, το parking πανεύκολο, οι ¨κράχτες¨ έξω από κάθε εστιατόριο να προσπαθούν να μας προσελκύσουν.... και εμείς ασυγκίνητοι, δεν ακούμε τις “σειρήνες”, αγύριστα κεφάλια, γραμμή για το Jimmy and the fish.

Είμαστε η μοναδική παρέα σε όλο το μαγαζί, θερμή υποδοχή, άμεση εξυπηρέτηση (αλλά και στο παρελθόν με μεγάλη πληρότητα, ίδιες ήταν οι αντιδράσεις), στρώσιμο τραπεζιού, νερό εμφιαλωμένο, μπωλ με ελίτσες και ακόμη ένα μπωλ (συγχωρήστε με δεν δοκίμασα και δε θυμάμαι τι περιείχε) μαζί με ψωμάκι σε άσπρη και μαύρη απόχρωση.

Η παραγγελία δόθηκε από τον συνεργάτη που μας έκανε το τραπέζι, σαλάτα, ορεκτικά και αστακομακαρονάδα.

Απο το τραπέζι μας παρέλασαν σε σωστούς χρόνους τα παρακάτω:

Σαλάτα με ντοματίνια και κάπαρη και μαλακό κατσικίσιο τυρί. Το ελαιόλαδο να έχει λούσει τις ντομάτες, οι ντομάτες να έχουν τη γλύκα του Αυγούστου, φρεσκότατες, ένα όνειρο.

Ταραμάς που σερβίρεται παρέα με τεμαχισμένες ξεροψημένες πιτούλες (χρήση βούτας ή φτυάρι), γνήσιος ταραμάς, ότι πρέπει για τις πρώτες γουλιές της Μαλαγουζιάς που επιλέξαμε.

Χταποδάκι μάλλον βραστό που σερβίρεται με ελαιόλαδο, μαλακό αλλά χωρίς καμία ένταση στη γεύση, το πρώτο πιάτο που με άφησε αδιάφορη.

Καλαμαράκια σε σάλτσα ντομάτας, επίσης αδύναμο πιάτο, του έλειπαν όλης της γης τα μυρωδικά και ειλικρινά δεν μπορώ να εκτιμήσω εάν πρόκειται για φρέσκο ή κατεψυγμένο καλαμαράκι.

Αστακομακαρονάδα, με μακαρόνια al dente, ζουμερή σάλτσα ντομάτας που περιέλουζε το ζυμαρικό και τον καθαρισμένο αστακό. Ίσως την προτιμούσα με άλλο ζυμαρικό αλλά και αυτή η εκδοχή ήταν νοστιμότατη.

Ακολούθησε 2ο μπουκάλι Μαλαγουζιά, μιας και το επαγγελματικό γεύμα (με τους συγκεκριμένους συνεργάτες) είναι απόλαυση, γνωριζόμαστε αιώνες, και όταν συγκεντρωνόμαστε γύρω από τραπέζι με φαγητό και όχι laptop και calculators, απολαμβάνουμε τις γεύσεις μας μιλώντας για τα προσωπικά μας και πολύ λιγότερο για τα επαγγελματικά.

Εξάλλου, τι αξία θα είχε η ζωή εάν κυρίαρχο ρόλο είχε η δουλειά?
Δουλεύουμε για να ζούμε και δε ζούμε για να δουλεύουμε (cliche αλλά πέρα για πέρα αληθινό).

Για να γλυκαθούμε, παραγγείλαμε ποικιλία γλυκών, από πανακότα έως σοκολατόπιτα με παγωτό και συμληρωματικά προφιτερόλ με παγωτό επίσης! Σίγουρα έχω φάει πολύ καλύτερα γλυκά, χωρίς όμως και αυτά να υστερούν ιδιαίτερα σε γεύση.

Με το λογαριασμό ήρθε κέρασμα limoncino & μαστίχα.

Δεν έχω ιδέα πόσο στοίχησε το παραπάνω περιγραφόμενο γεύμα (που κατέληξε σχεδόν δείπνο λόγω μεγάλης διάρκειας), και δεν είδα τον τιμοκατάλογο για να εκτιμήσω εύρος τιμών, αλλά από ότι θυμάμαι από παλιά, οι τιμές του δεν είναι φθηνές αλλά όχι και απαγορευτικές (με λίγη προσοχή).

Οι μπουζουκοταβέρνες δεν είναι του γούστου μου, για την ακρίβεια τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Έλα όμως που κάποιες στιγμές στη ζωή ο καθένας μας έρχεται αντιμέτωπος με το διάολο και το λιβάνι.
Αυτές είναι οι “ασκήσεις” της ζωής για να γινόμαστε καλύτεροι λένε οι σοφοί, μα εγώ το αμφισβητώ πέρα για πέρα! Να μου λείπουν τέτοιου είδους ασκήσεις, μια χαρά αφιερώνω χρόνο και ενέργεια σε άλλες δραστηριότητες που πραγματικά με κάνουν καλύτερο άνθρωπο.

Η περιπέτεια ξεκίνησε όταν φίλος με πήρε τηλέφωνο να συναντηθούμε προτείνοντας το Ρακί Μεζέ.
Με έπιασε εξ απήνης πνιγμένη στο γραφείο, δεν προλάβαινα εκείνη τη στιγμή να το ψάξω, ησύχασα όταν μου ανακοίνωσε ότι ανήκει στον όμιλο Καστελόριζο, οπότε συμφώνησα ανακουφισμένη που κανονίστηκε έξοδος χωρίς να ασχοληθώ προσωπικά,
Την επόμενη ημέρα έριξα μία γρήγορη ματιά στις κριτικές και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Πήρα λοιπόν εκείνο το μικρό καλαθάκι που -πολύ συχνά το κρατάω τώρα τελευταία, έβαλα και τα καλοκαιρινά μου ρούχα που (ξανα)κατέβασα απο τις ντουλάπες και πρώτη Παρασκευή του Νοέμβρη πέρασα το κατώφλι του ΡΜ.

Το parking στην περιοχή είναι ένα θέμα, υπάρχουν σειρές με διπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα (χαρακτηριστικό της Καλλιθέας), οπότε πρέπει να έχεις τύχη και μάτι αετίσιο για να χώσεις κάπου το αυτοκίνητο.

Νομίζω πως δεν μπορώ να σας περιγράψω την πρώτη εντύπωση που σχημάτισα για το χώρο, μιας και βλέποντας ότι υπήρχε ορχήστρα (! ) που είχε αρχίσει να κουρδίζει τα όργανα, έπαθα ένα σοκ και άρχισα να σκέφτομαι τρόπο απόδρασης. Γιατί δεν είχα διαβάσει ότι έχει ζωντανή μουσική????
Όπως γράφω και στην αρχή της κριτικής, δεν ανήκω στο είδος των ανθρώπων που τους αρέσει να τρώνε συνοδεία ζωντανής μουσικής -να ταλαιπωρεί ακουστικούς πόρους και φωνητικές χορδές -σέβομαι απόλυτα όσους διασκεδάζουν με αυτό τον τρόπο αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Δεύτερο σοκ το τραπέζι μας (στο μέσα χώρο) τόσο άβολο, τόσο στριμωγμένες οι καρέκλες στο τραπέζι, η ανάγκη να αποδράσω από το ΡΜ γίνεται επιτακτική.

Καταφθάνουν οι υπόλοιποι της παρέας, ευτυχώς ο έχων την ιδέα να πάμε στο ΡΚ, ζήτησε αλλαγή τραπεζιού και αμέσως μας έβαλαν στον εξωτερικό χώρο όπου η “ρύπανση” της μουσικής έφτανε με μειωμένη ένταση.
Επίσης, το τραπέζι εδώ ήταν πολύ άνετο και κάπως έτσι πήρα λίγο θάρρος και άνοιξα τον κατάλογο αποφασισμένη να αγνοήσω τις Κασσάνδρες των κριτικών και να επιλέξω τα καλύτερα.....

Αληθινή σπαζοκεφαλιά, πρώτη σελίδα ειδικό menu συγκεκριμένης αξίας, το προσπερνώ, επόμενη σελίδα άλλο menu άλλης αξίας, κλπ.
Βαρέθηκα, κουράστηκα και πονοκεφάλιασα να διαβάζω και άκρη να μη βγάζω.
Κλείνω το βαρύ κατάλογο και αφήνω τους υπόλοιπους να επιλέξουν......

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, γρήγορη, φιλική και με χαμόγελο.
Στο τραπέζι έφτασε ψημμένο ψωμάκι (καλοψημένο πασπαλισμένο με ρίγανη) και νερό βρύσης.

Ρίχνω μία δεύτερη ματιά στο χώρο -τώρα που τακτοποιηθήκαμε καλύτερα-είναι ευχάριστος, με ανοιχτά χαρούμενα χρώματα, βέβαια με λίγο στριμωγμένα τα τραπεζοκαθίσματα (στα πλαίσια της μπουζουκοταβέρνας που επιβεβαιώνει τη ρήση όλοι οι καλοί χωράνε).

Ξεκινάμε με ρακή για τους 3 της παρέας και λευκό κρασάκι για μένα.
Λευκό μοσχοφίλερο είπαν, απλώς αποδεκτό.... που ο Θεός Διόνυσος να το κάνει μοσχοφίλερο.

Για να συνοδεύσουν τη ρακί τους οι άλλοι 3, ζήτησαν ένα μεζεδάκι, ήρθε τσίρος ο οποίος συνοδευόταν απο ψιλοκομμένη ντομάτα-πιπεριές-κρεμμμύδι.
Μία μικρούτσικη πηρουνιά ήταν αρκετή να χάσω το ενδιαφέρον μου. Εάν εξαιρέσεις τη γνωστή πικάντικη γεύση του τσίρου, τα υπόλοιπα απλώς χρωμάτιζαν το πιάτο.

Μία σαλάτα ΡΜ, με πράσινα λαχανικά, ντομάτα, αγγούρι. Ναι ήταν φρέσκα τα υλικά, χωρίς αλάτι, λάδι, στεγνή και άγευστη.

Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Από τους χειρότερους που έχω γευτεί, ο γκαντέμης (εγώ) πέτυχα και το κομμάτι που ήταν γεμάτο κόκκαλα!!! @@@

Μία φάβα που επίσης χρωματίζεται με φιλοκκομένη ντομάτα και κρεμμύδι, τίποτε το ιδιαίτερο.

Μύδια αχνιστά, καθόλου ψωμωμένα, το ζουμί τους δεν κατάφερε να ζωντανέψει τη γεύση.

Ρυζότο μυδιών-ήρθε ένα λασπωμένο και ουχί χυλωμένο ρυζότο με ντεκόρ 5-6 μύδια. Δε θα μπω κάν στον κόπο να το αναλύσω

Σαρδέλα ψητή, καλή -το μοναδικό πιάτο που ας πούμε ήταν αποδεκτό

Κέρασμα πορτοκαλόπιτα

Λογαριασμός στα euro 75,00

Ας κρατήσουν οι χοροί όπως λέει και ο Σαββόπουλος και ας επισκέπτονται το ΡΜ οι άνθρωποι που τους εκφράζει αυτός ο τρόπος διασκέδασης και αρέσκονται σε τέτοιας ποιότητας και γεύσης φαγητού.....

Στην Ελλάδα της κρίσης (και της αρπαχτής) πως έχουμε χάσει την κρίση μας.....
Και εξηγώ:

Πέφτει τηλέφωνο με φίλη να κανονίσουμε έξοδο. Προτείνω: Πάμε κινέζικο?
Ναι!!! έχουμε πολύ καιρό να πάμε. Αλλά μη πάμε κάπου και μας πιάσουν και τον κω....!
Βρε συ, της απαντώ, στο China food fantasy (που ήταν η πρότασή μου) οι τιμές είναι μια χαρά και τρως εγγυημένα και με αξιοπρέπια. Αυτό είναι το vfm!

ΌΧΙΙΙΙΙΙ αναφωνεί από την άλλη μεριά του σύρματος..... να πάμε κάπου με μπουφέ να μας έρθει οικονομικά.

Παραδίνομαι (μιας και οι αντιπαραθέσεις τέτοιου τύπου δεν είναι το καλύτερό μου) και την αφήνω να αποφασίσει.

Μετά από λίγο, πέφτει το 2ο τηλεφώνημα: Εύρηκα! μου λέει, θα πάμε στο FAN FAN που έχει μπουφέ με euro 12,00/άτομο.

Συναινώ (με μεγάλη ανασφάλεια είναι η αλήθεια) και ρίχνω μια ματιά στο internet για να πάρω πληροφορίες......

Το εντοπίζω στο χάρτη και θυμάμαι ότι παλιά πηγαίναμε και -εάν εξαιρέσεις τη μετριότητα του χώρου- είχε πολύ καλό φαγητό, ήταν αυτό που λέμε ένα κρυφό διαμαντάκι.
Διαβάζω επικαιροποιημένες κριτικές -ανάμεικτες- άκρη δεν έβγαλα. Εξ ου και αποφάσισα να πάρω μικρό καλάθι.

Φτάνουμε Παρασκευή βράδυ (έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη) σε ένα κατάμεστο χώρο (ο γνωστός μετριοκακός χώρος που δεν έχει αλλάξει ούτε στο τόσο από τον παλιό καλό καιρό).

Μόλις τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας, σηκωθήκαμε να εξερευνήσουμε τον μπουφέ.

Ο μπουφές λοιπόν, στο FAN FAN στις 22,00 που πήγαμε, είχε την έννοια του επίπλου.
Άδειες πιατέλες και σαλατιέρες, γεμάτα όμως τα μπολ με τις σάλτσες!!! Επίσης, το ψυγείο γεμάτο με παγωτό, στημένο δίπλα στον μπουφέ (?) περίμενε με στωικότητα τη σειρά του.
Λίγοι κόκοι ρυζιού, λίγα σκόρπια κομματάκια λαχανικών, αρκετή ποσότητα από μανιτάρια σε σάλτσα στρειδιών, ψήγματα από νουντλς.......

Θα μου πεις, που ξέρεις κυρά μου τι περιείχε η κάθε πιατέλα αφού δηλώνεις ότι ήταν άδειες? Υπήρχαν λοιπόν ταπελάκια ανά πιατέλα με την ονομασία κάθε φαγητού προς ενημέρωσή μας για το τί θα τρώγαμε εάν οι πιατέλες είχαν περιεχόμενο. Γίνεται όλο και καλύτερο....

Για να είμαι δίκαιη θα συμπληρώσω ότι υπήρχαν και κάποια σπρινγκ ρολς, τηγανητές μπανάνες και αρκετό σούσι, το οποίο σούσι ανανεώθηκε παρακαλώ!
Οι περισσότερες όμως πιατέλες ήταν άδειες και παρέμειναν άδειες έως ότου φύγαμε (οριστικά και αμετάκλητα).

Οι 2 άντρες της παρέας, εξαρχής πιο σβέλτοι, κάτι πρόλαβαν και πήραν στα πιάτα τους, οι γυναίκες πήραμε 1-2 κομμάτια σούσι και 2-3 spring rolls.

Έγινε refil μόνο στην πιατέλα με νούντλς, μανιταριών με στρείδια και κοτόπουλο πανέ και το γνωρίζω από πρώτο χέρι, γιατί μόλις το πεινασμένο μου μάτι έπιασε την κίνηση ανανέωσης πιατέλας, σβέλτα-σβέλτα πήγα και σερβιρίστηκα (μόνο νουντλς και λίγο κοτόπουλο).
Με την πρώτη πηρουνιά (κλεμμένη από το λιτό πιάτο του συντρόφου μου) κατάλαβα το απαράδεκτο της γεύσης.

Δεν είμαι κάν σίγουρη τι κρέας ήταν, λιπαρό, με έντονη λαδίλα, τηγανησμένο σε ποιος ξέρει τι και πως λάδι, η δεύτερη πηρουνιά (πάλι κλεμμένη) 2-3 σπυριά ρύζι που ούτε νερόβραστο δεν το λες, κακό-κάκιστο, η δε τρίτη κλεμμένη πηρουνιά μάλλον σε χοιρινό (wannabe γλυκόξινο) μόνο πικρή εντύπωση έκανε.

Αποδεκτή γεύση είχαν τα spring rolls έλα όμως που τα συνόδευε παγωμένη προκάτ σάλτσα τύπου pumaro....
Τα νουντλς (τρώω πλέον από το δικό μου πιάτο και είμαι περιχαρής που κατάφερα να έχω λίγη τροφή) είχαν μία σχετική αξιοπρέπεια (συγκρίνω πάντα με ότι προηγούμενο έχω αναφέρει παραπάνω και σε καμία περίπτωση με ότι άλλο έχω γευτεί σε άλλα κινέζικα) το δε κοτόπουλο πανέ ήταν πολύ κάτω του μετρίου....
Το σουσι, σκέτη απογοήτευση, καμία φρεσκάδα υλικών, όση sauce και εάν πρόσθεσα, δεν κατάφερε να με πείσει.

Α! λησμόνησα να πω, ότι ο καλός μου έβαλε σε ένα πιατάκι του ελληνικού καφέ (όχι, δεν υπερβάλλω) ό, τι λαχανικό κατάφερε να μαζέψει από τον πάτο της πιατέλας με τη σαλάτα και έτσι ξεγελαστήκαμε ότι είχαμε και σαλάτα στο τραπέζι! Την οποία σαλάτα, 1-2 πηρουνιές- δε δοκίμασα καθόλου, αφήσαμε αυτή την πολυτέλεια στους άντρες της παρέας.

Συνοδεύσαμε το δείπνο (! ?) με λευκό κρασάκι μοσχοφίλερο, το οποίο με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι ήταν σχετικά καλό!
Σύνολο γεύματος (οίνου συμπεριλαμβανομένου): euro 66,00 ήτοι euro 33,00 το ζευγάρι και ναι θεωρώ ότι πέταξα αυτά τα χρήματα. Αντίστοιχα εάν πλήρωνα παραπάνω euro 10,00-15,00 και έτρωγα ικανοποιητικά θα το θεωρούσα vfm.

Και φυσικά κατά τη διάρκεια της βραδιάς επιβεβαιώθηκε από όλους και κυρίως από τη φιλενάδα που ήθελε να μη μας πιάσουν τον κω... η πρώτη πρόταση της κριτικής μου.
Η κρίση μας στην Ελλάδα της κρίσης είναι λάθος! Για αυτό και παραμένουμε -ακόμα- στην κρίση.

Πρώτη φορά πάω σε μαγαζί με μπουφέ, το οποίο δεν ανανεώνει το φαγητό. Όποιος πρόλαβε την πρώτη γύρα, τρώει, οι επόμενοι απλώς μένουν πεινασμένοι.
Εάν “δουλεύει” με ότι βγάλει το τσουκάλι μία φορά και τέλος, οφείλει να ενημερώνει σχετικά τους πελάτες του για την ώρα προσέλευσης (να συμπέσουν στην κράτηση με την ώρα που “ανοίγει” ο μπουφές).
Το κόστος euro 12,00/άτομο, δε σημαίνει ότι δε σεβόμαστε τον πελάτη και του σερβίρουμε τη χειρότερη ποιότητα, ούτε ότι δε διαθέτουμε ποικιλία φαγητών στον μπουφέ και κυρίως δε σημαίνει ότι ΔΕΝ προσφέρουμε άλλη ποσότητα φαγητού.

Το χειρότερο από όλα είναι η αλητεία (η οποία με χαλάει απίστευτα) προς τους πελάτες και ακόμη χειρότερο είναι που το μαγαζί ήταν γεμάτο!
Μάλλον μας αξίζουν τέτοιες συμπεριφορές, αφού τις αποδεχόμαστε και συμμετέχουμε...

Εγώ προσωπικά έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου και ελπίζω στο μέλλον, να μη χρειάζεται να δίνω μάχη για να πείθονται οι υπόλοιποι της παρέας να τιμούμε μόνο εστιατόρια που σέβονται τον πελάτη σε όλα τα επίπεδα.

Αγαπημένη γειτονιά ο Κεραμεικός με αγαπημένα στέκια, απο τα οποία το καλοκαίρι κρατάω κάποιες -μικρές- αποστάσεις, μιας και οι καιρικές συνθήκες δίνουν bonus στις παραλίες, μόλις όμως έρθουν οι πρώτες ψυχρούλες, αμέσως επιστρέφω.

Και ενώ στη γειτονιά αυτή υπάρχει μαγαζί που εκτιμώ βαθύτατα (νομίζω ότι τα αισθήματα είναι αμοιβαία) και το επισκέπτομαι σε τακτική βάση, κάνω την έκπληξη και κλείνω στο ΚΑΠΠΑ.

Η αλήθεια είναι ότι οι κριτικές από PONTIKI & Ucook με είχαν εξιτάρει, με αποτέλεσμα να το έχω σημειώσει στη wish list, εξ ου και η άμεση απόφαση να κλείσω τραπέζι 6 ατόμων για την πρώτη Παρασκευή του Οκτώβρη.

Ως καλομαθημένη στην ανεύρεση parking στην περιοχή του Κεραμεικού (ναι υπάρχει και αυτό το τμήμα που βρίσκεις χαλαρά χώρο στάθμευσης), στην ερώτηση του καλού μου εάν θα πάμε με τη moto, στήλωσα τα πόδια και απαίτησα μεταφορά με το αυτοκίνητο (διότι έχει παρέλθει η καλοκαιρινή εποχή που η μηχανάδα είναι απόλαυση, που κουβαλάω μόνο μία πασμίνα -μήπως και χρειαστεί, τώρα πρέπει να ζαλωθώ μπουφάν και ζακέτες, άσε πια το μαλλί και το σκουλαρίκι που μέσα στο κράνος γίνονται λες και πέρασα μέσα από τον τυφώνα Ζορμπά).
Αμ δε! Που να βρεις θέση στο καρακέντρο του Κεραμεικού....
Δε θα σας κουράσω άλλο με την υπόθεση αυτή -ούτε εγώ κουράστηκα εξάλλου- αποβιβάστηκα σχεδόν έξω από το Κ και ο καλός μου έφυγε προς αναζήτηση θέσης στάθμευσης (καθότι είναι και gentleman το αγόρι μου).

Ο χώρος ζεστός και φωτεινός, χαρούμενος και λιτός με πινελιές bistro και τα τραπέζια σε καλές αποστασεις μεταξύ τους. Μοναδικό μείον η οχλαγωγία που επικρατούσε και δυσκόλευε τις συζητήσεις μας (το τίμημα του ψηλοτάβανου με μεγάλες τζαμαρίες χώρου).

Η υποδοχή επίσης ζεστή και ευγενική, μας έδειξαν το 6άρι τραπέζι μας -το οποίο κατέληξε να φιλοξενήσει 4 άτομα, μιας το 3ο ζεύγος μας το ακύρωσε τελευταία στιγμή. Η αλήθεια είναι ότι εάν είμαστε και οι 6, μία στενότητα θα την είχαμε, πάντως οι 4 εναπομείναντες απολαύσαμε την άνεση μεγάλου τραπεζιού.

Μόλις καθίσαμε, ήρθε νερό βρύσης, ψωμάκι και λίγες ελίτσες γαι το καλωσόρισμα.
Το menu μία σελίδα όλη κι όλη συν τα πιάτα ημέρας -και παρόλη τι σχετικά μικρή έκταση δυσκολευτήκαμε να αποφασίσουμε μιας και θέλαμε να τα δοκιμάσουμε όλα!

Η παραγγελία μας:
Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι- Ίσως η καλύτερη μελιτζανοσαλάτα που έχω γευτεί, με τη σωστή ένταση, τόσο καπνιστή και πικάντικη, ηδονή για τους γευστικούς μας κάλυκες.

Φάβα με λουκάνικο Ταυγέτου και αυτό το πιάτο είχε ενδιαφέρον, η απαλή γεύση της φάβας σε contrast με την πικάντικη του λουκάνικου.

Σκιουφιχτά με σύγλινο (από τα πιάτα ημέρας). Ωραία γεύση - ωραίος συνδιασμός πρώτων υλών.

Συκώτι ψητό ταλιάτα με σάλτσα δεντρολίβανου πασπαλισμένο με φύλλα ρόκας. Δεν τρώω συκώτι, αλλά οι υπόλοιποι 3 έδωσαν 4/4 στη γεύση.

Φρέσκιες παπαρδέλες με σπανάκι και κατσικίσιο τυρί. Δεν έχω λόγια, το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, έγινε μάχη πηρουνιών. Εξαίσιο!

Για να γλυκαθούμε, παραγγείλαμε 1 cheese cake, 1 λεμονόπιτα και 1 πανακότα. Μάχη part II πάνω από τα γλυκά, φρεσκότατα υλικά, απαλές γεύσεις.....

Στο οινόπνευμα είμασταν συγκρατημένοι (αντιβίωση ο ένας, αντιφλεγμονώδες ο άλλος) μείναμε στα 2 καραφάκια τσίπουρο (ένα παλαιωμένο και ένα απλό) και σε 1/2 κιλό κρασί Ζίτσα.

Λογαριασμός στα 68,00 euro, απόλυτο vfm.
Κέρασμα λικεράκι μαστίχας, πληρωμή με κάρτα.

Μπήκε στα αγαπημένα!

Εν μέσω κυκλώνα, τυφώνα και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων -που πολύ θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο νονός και από που εμπνέεται ώστε να δώσει το όνομα "ΖΟΡΜΠΑΣ"- κλείνω τραπέζι στη Μονοκατοικία μιας και δε μασάω από τις γεμάτες τρόμο, φόβο και απειλές/οδηγίες " τα κεφάλια μέσα".

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι εκείνο το Σάββατο κατά τόπους στην Αθήνα έβρεχε δυνατά και φυσικά αυτό το φαινόμενο συνεχίστηκε όλο το βράδυ, με αποτέλεσμα να φτάσω στην εξώπορτα της Μ με βρεγμένα πατζάκια και κατσιασμένο μαλλί. Δεν πειράζει, μικρό το κακό....
Η καταρρακτώδης βροχή δε μου άφησε περιθώριο να ρίξω ούτε μία ματιά στον εξωτερικό χώρο της Μ (και σας παραπέμπω στις περιγραφές των άλλων χρηστών) αλλά ο εσωτερικός μου άρεσε πολύ.
Λιτός χώρος με φωτεινά χρώματα, ενδιαφέρουσα η άποψη τμήμα τοιχοποιίας να είναι απλώς πέτρα και τα τούβλα, με τα τραπέζια ανά δωμάτιο σε σχετικά μικρή απόσταση μεταξύ τους, οπότε η ιδιωτικότητα συζητήσεων πάει περίπατο (εξ ου και οι 3/4 ντοματούλες)

Υποδοχή ευγενική, τακτοποίηση στο τραπέζι μας, αμέσως ήρθε νερό βρύσης και ο περιορισμένος σε έκταση κατάλογος (που για μένα είναι θετικό, μιας και όταν βγαίνω έξω δε θέλω να μελετάω εγκυκλοπαίδεια ούτε να ξεχνάω τι έχω διαβάσει στην 1η σελίδα όταν έχω φτάσει στην 3η).
Στα αρνητικά η δυνατή μουσική που δυσκόλευε τις συζητήσεις μας για αυτό τους παρακαλέσαμε (2 φορές) να χαμηλώσουν την ένταση.
Οι αποφάσεις λοιπόν γρήγορες, το ίδιο σβέλτος και ο νεαρός που είχε αναλάβει την εξυπηρέτησή μας.

Σαλάτα ντάκος, ωραίο τραγανό παξιμάδι με γλυκιά τριμμένη ντομάτα και τυρί σε μορφή αλοιφής. Χρειαζόταν όμως λίγο επιπλέον λαδάκι και κάτι ακόμη όπως κάππαρη για να γίνει τέλειο πιάτο.

Σουτζουκάκια πεντανόστιμα και ζουμερά, με όλα τους τα μυρωδικά (κυρίως το κύμινο που ακουγόταν τόσο-όσο) εκπληκτική γεύση.

Φιλέτο κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος - ωραία μεγάλη μερίδα, τρυφερά φιλέτα που κρατούσαν τους χυμούς τους, συνοδεύονται από τραγανές τηγανητές πατατούλες
Πιάτο ημέρας: σκιουφιχτά με ρόδι και κομματάκια κολοκύθας, το οποίο μας εντυπωσίασε όταν το ακούσαμε, μας απογοήτευσε όταν το δοκιμάσαμε. Σχετικά αδιάφορο πιάτο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο σε γεύση, ίσως το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς.
Το γεύμα μας συμπληρώθηκε από καλαθάκι με ψωμάκι και παξιμαδάκια χαρουπιού (τα οποία τίμησα δεόντως)

Κρασάκι λευκό μαλαγουζιά (χύμα), καλής ποιότητας και γεύσης.

Κέρασμα ρακόμελο στο τέλος

Λογαριασμός στα € 66,00 περίπου 16,00/άτομο - να σημειωθεί όμως ότι δεν είμασταν ιδιαίτερα πεινασμένοι, οπότε η παραγγελία μας ήταν συγκρατημένη.
Σε κάθε περίπτωση προτείνεται, είναι vfm από όλες τις απόψεις.