ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

3 εβδομάδες που έχω επιστρέψει στην Αθήνα….. και ακόμη αρνούμαι…. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ!

Ακόμη έχω φρέσκια στη μνήμη μου την αλμύρα της θάλασσας και την υπέροχη δροσερή γεύση του ούζου μετά μεζέ – ιδανικό τρίπτυχο των διακοπών.

Για να παρατείνω την ψευδαίσθηση των καλοκαιρινών διακοπών, έψαχνα ένα ουζοτσιπουράδικο που να μην έχω ξαναπάει, έτσι για την έκπληξη και την αλλαγή.
Η πρόσφατη κριτική του Ucook αλλά και η παλαιότερη του jim για το ΑΠΟΨΙΣ, συνετέλεσαν στην επιλογή μου.

Ονειρεύτηκα λοιπόν το λευκό κριθαρότο πεσκανδρίτσας παρέα με ούζο που θολώνει μόλις στάξει το νερό και πέσει ο πάγος, μέσα σε αυλή……

Η αυλή κατάμεστη από κόσμο, μας υπέδειξαν το τραπέζι μας για 4 άτομα -στριμωγμένο λίγο πριν τις σκάλες – η αλήθεια είναι ότι με ενόχλησε η τόση αναρχία της διάταξης των τραπεζοκαθισμάτων και η έλλειψη ιδιωτικότητας, από την άλλη θα μου πεις ο επιχειρηματίας θέλει να βγάλει χρήμα. Σωστά…….

Ο Στέφανος και η Κλαίρη με φτερά στα πόδια και στα χέρια, κάνουν θαύματα στην εξυπηρέτηση.

Πήραμε στα χέρια μας τον κατάλογο, έκανα προσπάθεια να πείσω την παρέα να «παίξουμε» σε θαλασσινά, αλλά δεν….
«Δεν τρώω μαλάκια κλπ» ανέκραξε η 4η της παρέας και κάπως έτσι το όνειρό μου έγινε ένα όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό που λέει και το λαικό άσμα.

Δοκιμάσαμε (όλα στη μέση):

Σαλάτα με ντοματάκι με κάπαρη και καπαρόφυλα. Τα ντοματάκια ζάχαρη, η κάπαρη λίγη ακόμη λιγότερα τα καπαρόφυλλα.
Κεφτεδάκια, μπαμάτσικα, μυρωδάτα, νοστιμότατα
Μοσχαρίσιο συκώτι - νοστιμο πολύ- μικρή μερίδα (5-6 κομμάτια) για το κόστος του πιάτου
Κοτόπουλο κοντοσούβλι με τραγανές πιτούλες και λίγες πατάτες τηγανιτές
Φλογέρες με παστρουμά (πικάντικες, ελαφρύ τηγάνι, αιθέριες)

Κρασί ροζέ Νικολακόπουλος-ευκολόπιοτο
Τσίπουρο μαύρο ρόδο (πρόταση του Στέφανου και μπράβο του! )
Μπύρες

Τιμή 78 euro
Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού

Ίσως πρέπει να αναθεωρήσουν τις τιμές τους (σε σχέση με την ποσότητα), δε δικαιολογείται να σερβίρουν πιατάκι αξίας 8,00-8,50 euro με 3-4 κομματάκια κρέας μέσα........

Αυγουστιάτικο μεσημέρι Κυριακής με θερμοκρασία στους +35 °C αντί να απλώσουμε τα κορμιά μας δίπλα στη θάλασσα, αποφασίσαμε να τα ταλαιπωρήσουμε βολτάροντας στο κέντρο της πόλης.
Τόσο μας κόβει εμένα και της κολλητής μου…

Βέβαια ουδέν κακό αμιγές καλού, βρήκαμε τα περισσότερα καταστήματα στην Ερμού ανοιχτά (μα αλήθεια δεν υποτίθεται ότι ανοίγουν συγκεκριμένες ημέρες το χρόνο?) και –κόντρα στην πεποίθησή μας να μην ενισχύουμε την πρακτική της Κυριακάτικης εργασίας- μπήκαμε σε 2-3 για να εκμεταλλευτούμε τις εκπτωτικές τιμές, ε… όλο και κάτι ψωνίσαμε…
Και επειδή το λιοπύρι δεν αντέχεται για πολύ, αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες να τσιμπήσουμε κάτι σε ένα κλιματιζόμενο χώρο.

Μπροστά μας βρέθηκε το Babaji Indian Food, άδειο από κόσμο εκείνη την ώρα (νωρίς μεσημέρι), μπήκαμε διστακτικά βλέποντας ότι fast foodοφέρνει, αλλά η δροσιά του χώρου νίκησε κάθε αμφιβολία μας.

Μικρός καθαρός χώρος με λίγα τραπεζοκαθίσματα – fast food είπαμε- η κουζίνα χωρίζεται από τη «σάλα» με ένα πάσο και πίσω από τον πάγκο βλέπεις τους Ινδούς να προετοιμάζουν το φαγητό.

Η κοπέλα στο service σβέλτη και ευγενική αν και λίγο μαγκωμένη να πω, διστακτική να πω... δεν μπορώ να το προσδιορίσω, εξάλλου δεν έκανε κάτι που να "επισύρει πρόστιμο" ντοματούλες... ίσως απλώς ονειρευόταν παραλίες? ποιος ξέρει, ας είναι....

Mας έφερε αμέσως δροσερό νερό βρύσης και τους καταλόγους.
Μελετήσαμε και συσκευθήκαμε για λίγο, ρωτήσαμε κάποιες επιπλέον πληροφορίες την κοπέλα στο service (η οποία ήταν πλήρως καταρτησμένη) και ιδού οι αποφάσεις μας:

Για ορεκτικό επιλέξαμε Meat Samosas- 2 ινδικά πιτάκια με γέμιση αρνίσιου κιμά και μπαχαρικών. Σερβίρεται με sauce που έχει βάση το γιαούρτι, ελαφριά και δροσιστική. Εξαιρετικό!

Εγώ προτίμησα κοτόπουλο KORMA με γλυκιά γεύση (και καθόλου καυτερό).
H φίλη που λατρεύει τα πικάντικα επέλεξε κοτόπουλο TIKKA MASALA (η αθεόφοβη ζήτησε και extra πιπέρι καγιέν για να ανεβάσει επίπεδο!!!! )
Και τα δύο πιάτα συνοδεύονταν από πλούσιο ρύζι μπασμάτι (αφρός).

Mοσχοφίλερο Μπουτάρη 187ml για μένα και Ραψάνη Τσάνταλη 187ml για τη φίλη, με τα οποία προσπαθούσαμε να σβήσουμε την ένταση των γεύσεων (τελικά είπα να προσθέσω κι εγώ λίγο καγιέν στο KORMA και πήρα φωτιά! )

Εννοείται ότι ανταλλάξαμε γεύσεις, εννοείται ότι δεν καταφέραμε να φάμε ούτε το μισό από το φαγητό μας, το οποίο τοποθετήθηκε σε ειδική συσκευασία και το πήραμε μαζί μας.

Αξίζει να ειπωθεί: To υπόλοιπο κοτόπουλο Κorma φαγώθηκε την επόμενη το βράδυ (ξαναζεσταμένο στο microwave) και η γεύση του ήταν αναλλοίωτη.

Το Babaji συστήνεται ανεπιφύλακτα για ethnic φαγητό "στο πόδι"
Γρήγορο φαγητό μεν αλλά σέβεται απόλυτα τον πελάτη δε (σε ποσότητα, ποιότητα, αξία).
Στα υπόψη και για τις επόμενες βόλτες στο κέντρο της Αθήνας……

@Ο κατάλογος είναι διαθέσιμος στο site τους.

Είναι χαρά και ικανοποίηση να λαμβάνεις πρόσκληση από φίλο που θέλει να σβήσει τα 54 κεράκια γενεθλίων του στο φιλόξενο σπίτι της ΣΟΥΖΥ.
Χαρά γιατί φτάνουμε πια στο κατώφλι των …. ήντα ΑΛΩΒΗΤΟΙ και αυτό είναι μεγάλη τύχη!
Ικανοποίηση γιατί ανοίγω τα μάτια στα στραβάδια τους φίλους μου (χαχα! ) και οι –περισσότεροι εξ αυτών- σε δεύτερο χρόνο κυκλοφορούν σε αυτά τα στέκια με άλλους φίλους, οι οποίοι επίσης τα συστήνουν σε άλλους, κλπ. και κάπως έτσι καταλήγω για ακόμη μία φορά στην υπέροχη αυλή της Σ.

Και ενώ η πρώτη μου κριτική για τη Σ αναρτήθηκε τον περσυνό Ιούλιο, δεν μπορώ παρά να επαναλάβω τον εαυτό μου, γιατί της αξίζει!
Και γιατί όπως λένε στο χωριό μου «Word to mouth advertising» -ή κοινώς «από στόμα σε στόμα διαφήμιση»- είναι η καλύτερη διαφήμιση και σκέφτομαι σοβαρά να επιστρέψω σε αυτή την παλιά-σταθερής ΑΞΙΑΣ μέθοδο……. εγκαταλείποντας τα δίκτυα και διαδίκτυα…..

Στο διά ταύτα:
+ To σπίτι της Σούζυ είναι καλαίσθητο και με ωραία αυλή
+ Το περιβάλλον είναι ιδανικό για συνευρέσεις και γευστικές απολαύσεις
+ Η ηρεμία του χώρου συντελεί στην καλή διάθεση
+ Από τις χύτρες, μαρμίτες και λοιπά σκεύη της κουζίνας βγαίνουν εξαιρετικές γεύσεις
+ Στο κελάρι (λέμε τώρα) διατηρούνται βιολογικά κρασιά και λοιπά οινοπνεύματα
+ Στα κομψά δωμάτια και στον εξωτερικό χώρο σερβίρονται σε σωστούς χρόνους και με σωστή ροή τα καλούδια του καταλόγου τους
+ H ευγένεια και ο επαγγελματισμός περισσεύει
+ Οι τιμές για αυτά που προσφέρει είναι σε σωστά επίπεδα (vfm)

Νομίζω ότι πλέον που έχω γευτεί όλα τα πιάτα της ξανά και ξανά, μπορώ να κάνω δύο παρατηρήσεις στη γλυκιά και αγαπημένη Σούζυ:
· Έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου να εξελίξει το menu - να εμπλουτίσει/παραλλάξει τις
γεύσεις
· Να τοποθετήσει άμεσα μαξιλάρες στους πάγκους της αυλής για να μην υποφέρουν τα
οπίσθιά μας (για την πλάτη έχουν ήδη προβλεφθεί, πως και ξεχάσατε τους πισινούς?)

Η βραδιά γενεθλίων στη Σ εξελίχθηκε ως αναμενόταν. Όσοι τη γνωρίζουμε από παλιά, την απολαύσαμε. Όσοι την πρωτογνώρισαν την ερωτεύτηκαν σφόδρα.

Ο εορτάζων, μου ανέθεσε την επιλογή των πιάτων (με περνάει για γκουρού και τον αφήνω στην πλάνη του.... )
Εγώ με τη σειρά μου –στραβούλιακας που δεν κουβαλάω το γυαλί μαζί μου, παρά μόνο όταν είναι απαραίτητο-το ανέθεσα στον καλό μου (που τον έχω κάνει σαν τα μούτρα μου πια και γνωρίζει τι θα παραγγείλουμε-που).

Τα περισσότερα πιάτα παραγγέλθηκαν Χ2 γιατί τα αγόρια της παρέας ήταν πεινασμένα……
Από το τραπέζι μας παρέλασαν τα 2/3 του καταλόγου και λευκό βιολογικό κρασί Λήμνου.
Όλα εξαιρετικά.

Αυτή τη φορά δεν τιμήσαμε τα γλυκά της Σ, αρκεστήκαμε στην τούρτα με τον αριθμό 5?

Στο τέλος η Σούζυ κερνάει δροσερό λικέρ μαστίχα, ότι πρέπει για να φύγεις από το σπίτι της με μια γλυκιά γεύση στο στόμα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Προτείνω στο site να καθιερώσει extra bonus ντοματούλες (5η ντοματούλα) για αυτά τα –μετρημένα στα δάχτυλα- εξαιρετικά εστιατόρια που τους αξίζει η 1η θέση στο βάθρο της εστίασης.
Στην κορυφή αυτής της λίστας του «extra bonus/5η ντομάτα» θα φιγουράρει το Oroscopo και θα δίνει μαθήματα σε άλλα εστιατόρια που θέλουν να βελτιωθούν και να αναπτυχθούν περαιτέρω.

Τι να πω για το Oroscopo που δεν έχει ήδη ειπωθεί? Με το που θα googlαρεις το OROSCOPO το μάτι σου «χορταίνει» διαβάζοντας διθυραμβικές κριτικές γεύσεων, επαίνους για το service, για τις συμμετοχές σε γευστικές ξεναγήσεις και σε μεγαλεία ψυχής (τελευταία κίνηση τα έσοδα βραδιάς που δόθηκαν προς βοήθεια ενός παιδιού που παλεύει με μία σοβαρή ασθένεια).

Το καλύτερο είναι να έρθεις και να (ξανα)έρθεις για να "ταξιδέψεις" στον Oroscopo.
Στο Oroscopo απολαμβάνεις τους αθόρυβους χτύπους ενός καλοκουρδισμένου ρολογιού.
Απολαμβάνεις βελούδινες, εμπνευσμένες και ψαγμένες γεύσεις, περίσσεια ευγένεια και επαγγελματική εξυπηρέτηση μέσα σε ένα άκαπνο, ανακαινισμένο, sick χώρο με τους ανθρώπους του να περιφέρονται αέρινα γύρω από τα στρωμένα τραπέζια προλαμβάνοντας τις επιθυμίες των πελατών.

Τίποτε δεν είναι τυχαίο στο Oroscopo.
Δεν είναι τυχαίο που λειτουργεί επί 30 χρόνια!
Δεν είναι τυχαίο που το O γεμίζει με ξένους και Έλληνες.
Δεν είναι τυχαίο που ενώ βρίσκεται ανάμεσα στα μεγαθήρια ΜILΟΣ/ HILTON & CARAVEL, το κοινό του παραμένει σταθερό και μεγαλώνει.
Δεν είναι τυχαίο που κατακτά πιστοποιητικά διάκρισης.
Δεν είναι τυχαίο που είναι από τα αγαπημένα των στελεχών του a4f.

Δε θα αναφερθώ στου Ισαάκ και του Αβραάμ τα αγαθά που σερβίρονται εδώ, σας παραπέμπω είτε στο site https: //www. oroscopo. gr/ όπου υπάρχει αναρτημένο το menu, είτε στις γλαφυρότατες κριτικές -παλιές και νεώτερες- του a4f, για να πάρετε μία ιδέα....

Το μοναδικό που θα πω είναι σπεύσατε!
Ίσως δεν είναι για κάθε μέρα, ίσως δεν είναι για κάθε εβδομάδα, όμως είναι σίγουρα ένα εστιατόριο που αξίζει να επισκέπτεσαι….. Και ναι! Τελικά αυτό που σου προσφέρει το κατατάσσει σε vfm.

Με την ευκαιρία θέλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου στη διοργανώτρια της βραδιάς μας στο Oroscopo- μα τι υπέροχη ιδέα! και τι υπέροχα που περάσαμε!
Ήταν μια απολαυστική Oroscopo βραδιά -συντρώγοντας με ιστορικά στελέχη της «γευστικής έρευνας & προόδου»…..

Ευχαριστούμε OROSCOPO!

Λατρεύω να ανακαλύπτω ωραίους χώρους εστίασης σε υποβαθμισμένες περιοχές και ακόμη περισσότερο να τους βάζω στο χάρτη του a4f (έστω και με 5 μήνες καθυστέρηση..... μα τι κάνει πια αυτή η ομάδα του site? τόσο busy είναι που δεν προλαβαίνει να εντοπίζει νέα σημεία και να δημοσιεύει κριτικές γραμμένες εδώ και 2 εβδομάδες?).

Λατρεύω να επισκέπτομαι περιοχές που δεν το βάζει ο νους σου πως μπορείς να φας και να πιεις με περίσσεια αξιοπρέπεια, σε περιοχές που η δηθενιά δεν έχει θέση, που όλα τελικά είναι πιο εύκολα, πιο ανθρώπινα και πιο απλά... ακριβώς όπως και η ζωή.
Σε μια τέτοια περιοχή επέλεξε ο Γιάννης Καυμενάκης να κάνει τη διαφορά.

Λίγο πιο πέρα από τον ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά με κατεύθυνση προς Αγία Σοφία, σε μία ενεργή ακόμα βιομηχανική ζώνη που το πρωί σφύζει από ζωή και που ερημώνει το βράδυ, σε μία πρώην καπναποθήκη ο Καυμενάκης έστησε την κάβα του.

Tο Paleo έχει διατηρήσει το αρχικό βιομηχανικό στυλ του χώρου-παράλληλα εκμοντερνίστηκε απέριττα. Το μοναδικό που βρίσκεις στον υπερθετικό βαθμό στο Paleo είναι τα κρασιά στη σκαλιέρα/τοίχο και στο wine-list του.

Η τελευταία μου επίσκεψη έγινε μια παγερή νύχτα του χειμώνα και τώρα πια που μπήκε η "πινέζα" του P στο χάρτη του a4f ετοιμάζομαι για εξορμήσεις στη θάλασσα -ωστόσο σας διαβεβαιώνω για τη σταθερή και διαχρονική αξία του.

Το menu τυπωμένο σε sous-plat, όλο κι όλο μια μικρή σελίδα κάνει εύκολη και γρήγορη την επιλογή των πιάτων.
Αντίθετα η λίστα κρασιών είναι ιδιαίτερα μεγάλη και πυκνογραμμένη -με έμφαση σε Νότια Ιταλία, Γαλλία, Πορτογαλία αλλά και Χιλή. Λίγες οι ετικέτες ελληνικών οίνων.

Το προσωπικό που κυκλοφορεί και εξυπηρετεί με ευγένεια, αμεσότητα -αλλά κάποιες φορές με μία "απόσταση"- μπορεί να σε βοηθήσει -αλλά σίγουρα ο αεικίνητος sommelier και ιδιοκτήτης είναι αυτός που θα σε κοιτάξει στα μάτια, θα ανταλάξει 2-3 κουβέντες μαζί σου για να καταλάβει το mentalite σου και να σε καθοδηγήσει στην επιλογή σου.

Και μόλις το κρασί αναπνεύσει στο ποτήρι σου εκείνη τη στιγμή που θα ελευθερωθούν τα αρώματά του, κλείσε τα μάτια και απολαύσέ το!

Ψαροκαστέλλα-αποκάλυψη!
Της κάναμε ένα "δοκιμαστικό" μεσημέρι Σαββάτου πριν από 1 μήνα και έκτοτε.... γίναμε θαμώνες.
Βρίσκεται στις παρυφές της Καστέλλας και όχι-μην περιμένετε μαγαζί με θέα θάλασσα.

Η χρήση του gps μάλλον απαραίτητη για να μη χάσετε εκείνη την κρυμένη στροφή που σας οδηγεί στην οδό Σκρα.

Ο χώρος μικρός, καθαρός, απλός, φροντισμένος και ταπεινός και κυρίως ΧΩΡΙΣ βαβούρα.

Στην πρώτη μας επίσκεψη, την επίσκεψη γνωριμίας, μελετήσαμε τον -μαζεμένο ευτυχώς-κατάλογο προσπαθώντας να καταλήξουμε, ωστόσο οι προτάσεις των ιδιοκτητών (Κώστας και Μαρία) έγιναν δεκτές και δικαιώθηκαν.
¨Εκτοτε, η παραγγελία γίνεται με κλειστούς καταλόγους και κλειστά μάτια.

Στην Ψ θα έρθεις για τις καταπληκτικές φρέσκιες γαρίδες που σερβίρονται σε 2 version/specialite του καταστήματος (και 7σφράγιστο μυστικό τους)...
Θα έρθεις για τα αχνιστά μύδια με το αρωματικό ζουμάκι.
Θα έρθεις για το φρέσκο ψάρι (ότι υπάρχει διαθέσιμο αναλόγως ψαριάς)
Θα έρθεις και για όλα τα υπόλοιπα θαλασσινά (από γαύρο έως καλαμάρι, από τσίρο έως μελωμένο χταπόδι).
Τέλειο ψήσιμο, απίθανο τηγάνι.

Επιπλέον, θα απολαύσεις την ευγένεια και τη φιλική εξυπηρέτηση (σε ώρες αιχμής βοηθάνε και τα 2 από τα 3 αξιολάτρευτα παιδιά τους).

Ουσίες και οινοπνεύματα διαθέσιμα σε καλή ποικιλία, το λευκό κρασάκι τους καλό και χωρίς παρενέργειες μετά από υπερκατανάλωση.

Στο τέλος κερασμένο γλυκό

Εάν προτιμήσεις φρέσκο ψάρι και φρέσκιες γαρίδες, τότε ο λογαριασμός σκαρφαλώνει γύρω στα euro 25,00/άτομο, όμως πιστέψτε με αξίζει every penny.

about spy έχεις απόλυτο δίκιο: ακατέργαστο διαμάντι -χωρίς ακριβό περιτύλιγμα.

New entry στην παρέα, φίλος-φίλης που μένει κέντρο και επιμένει κέντρο.
Ευτυχώς για εμένα -μιας και κάποιοι της μόνιμης παρέας μία ανασφάλεια (ανεξήγητη) προς το κέντρο της Αθήνας την έχουν και πολλές φορές χρειάζεται να δώσω μάχη για να πείσω ότι θα επιστρέψουν σπίτι τους χωρίς εγκαύματα από μολότοφ και με όλα τα όργανά τους στη θέση τους.

Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, χωρίς παρακάλια και δυσκολίες αποφασίσαμε επίσκεψη στο Salero.
To οποίο S είχα επισκεφθεί 2-3 φορές στο παρελθόν (αλλά με παρέα που δεν το εκτίμησε και για αυτό άδικα δεν μπήκε στο Top της λίστας μου)

Το S όπως αναφέρει και στο site του, στεγάζεται σε μονοκατοικία bauhaus και διαθέτει fusion/μεσογειακή κουζίνα και ενδιαφέρουσα λίστα κρασιών (επιπλέον σερβίρει εξαιρετικό λευκό χύμα).

Το S είναι φωτεινό, ζεστό, χαρούμενο, χαλαρό, βγάζει ένα Ζεν όπως λέμε και στο χωριό μου.
Στο S ψυθιρίζεις δε φωνάζεις, δεν ακούς τις συζητήσεις των γειτονικών τραπεζιών, ευχαριστιέσαι την ιδιωτικότητά σου βρε παιδί μου, άρα την παρέα σου και το γεύμα σου.

Η κράτησή μας είχε γίνει για την εσωτερική αυλή- σε ένα άνετο τραπέζι 4 ατόμων.

Η εξυπηρέτηση άμεση, ευγενική και διακριτική.

Επιλέξαμε

Σαλάτα με baby σπανάκι, κατσικίσιο τυρί, μπέικον, ντοματίνια και κρουτόν. Φρέσκια, νόστιμη, δροσερή.

Μύδια αχνιστά με τζίντζερ και τσίλι. Πρωτότυπη -συνάμα απίθανη γεύση.
Σπαγκέτι αραμπιατα με φιλέτο ελιάς, σκόρδο, ντομάτα και πεπεροντσίνι. Η πεμπτουσία της μεσογειακής μακαρονάδας. Γλύψαμε το πιάτο.
Παέλια θαλασσινών -από τις καλύτερες που έχω γευτεί τα τελευταία χρόνια.
Καλαμάρια τηγανητά (εάν θυμάμαι καλά ήταν από τα πιάτα ημέρας). Δε δοκίμασα, ο "κάτοχος" του πιάτου είπε τα καλύτερα.
Το δείπνο συνοδεύτηκε από αρκετό λευκό κρασί (εξαιρετικό όπως προείπα).

Τι καλό πράγμα η νέες ωραίες γνωριμίες...
Σε ανανεώνουν και σε πάνε παραπέρα (σε γευστικά μονοπάτια και όχι μόνο.... )

Το Πόρτο Ράφτι είναι εκτός γεωγραφικών μου συντεταγμένων, γιαυτό και με πήραν από το χέρι και με οδήγησαν στο Πανόραμα.
Ακριβώς πάνω στη θάλασσα, όσο πιάνει και ο μικρός κολπίσκος, διαμορφωμένος χώρος για όλα τα γούστα και όλες τις καιρικές συνθήκες.
Σαν περιβάλλον ταβέρνας τίποτε το καταπληκτικό -εκτός τη θέα θάλασσα.
Πολύ καλή ιδέα ωστόσο κάποιες ροτόντες που υπάρχουν -μα τι ωραίο και πόσο σπάνιο να βρεις ροτόντες σε ταβέρνα!
Σε τέτοια ροτόντα καθίσαμε 6 άτομα και αφεθήκαμε στις περιποιήσεις των ανθρώπων του Π.

Το service άψογο. Γρήγορο, ευγενικό και φιλικό.

Και ενώ αγναντεύαμε τη θάλλασα και τους λουόμενους, ξεκινήσαμε με μπύρες και ουζάκι περιμένοντας τους συνοδευτικούς μεζέδες.

Συνένωση σε ένα πιάτο χόρτα και κολοκυθάκια Χ2.
Ζητήσαμε ελαιόλαδο (το οποίο από 1//1/19 είναι υποχρεωτικό να υπάρχει σε μικρό εμφιαλωμένο μπουκάλι σε κάθε τραπέζι-όμως στην Ελλάδα πρέπει να ζητήσουμε την εφαρμογή νόμου).....
Ταραμοσαλάτα εξαιρετική
Σκορδαλιά (δε δοκίμασα, οι υπόλοιποι είπαν τα καλύτερα)
Χταποδάκι καλό, μικρή μερίδα
Καλαμαράκι τηγανητό Χ2. Αφράτο χωρίς λαδίλα και μυρωδιές.
Μύδια αχνιστά και πικάντικα με μπόλικο μπούκοβο. Το πιάτο επαναλήφθηκε.
2 πατάτες τηγανητές, καλοτηγανισμένες και τραγανές ροδέλες
Γαύρος μαριναρισμένος (δε δοκίμασα - δεν έχω άποψη)

Λογαριασμός στα euro 130,00-δεν το κατατάσω στα vfm
Εκτιμήθηκε το νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν κάθε φορά που το ζητούσαμε.
Δεν εκτιμήθηκε η απουσία κεράσματος....

Κάθε φορά που σκέπτομαι να πάμε στο Μαύρο Πρόβατο στο Παγκράτι, λίγο πριν κάνω την κράτηση δεν αντέχω να κάνω τέτοια απιστία στο Μαύρο γάτο και τσουπ! Κλείνω στο Γάτο!

Δεν υπήρχε λοιπόν άλλος τρόπος να πάω στο Μ. Πρόβατο από το να βγάλω διαβατήριο και να ξενητευτώ στα Μελίσσια (μακριά από τον πειρασμό.... )
Κάπως έτσι κατάφερα επιτέλους να δοκιμάσω το Μ. Π. -κάνοντας έγκαιρα κράτηση για 4 άτομα.

Πολύβουο μελίσσι το Μ. Π., αρκετά στριμωγμένα τα τραπέζια -ευτυχώς έχουν άνετες καρέκλες με ¨εκτόπισμα” που σώζει λίγο την κατάσταση.
Ο “εξωτερικός” χώρος αδιάφορος με διάσπαρτες σόμπες οι οποίες προσπαθούν να αποτρέψουν τις ριπές κρύου ανέμου που εισβάλλουν από τις χαραμάδες της κατασκευής που τον ντύνει, αρκετά σκοτεινός, με αποκορύφωμα τις (λίγες) σταγόνες νερού που έσταξαν πάνω μας (λόγω καταρρακτώδους βροχής το βράδυ που το επισκεφθήκαμε).
Οφείλω όμως να πω, ότι δεν έχω άποψη για τον εσωτερικό χώρο που αφορά στους μη καπνίζοντες (και μπράβο που υπάρχει ένα εστιατόριο που στέλνει στον έξω-“υποδεέστερο" χώρο- τους θεριακλήδες αφού ο κανόνας επιβάλλει το αντίθετο).

Όλα αυτά όμως υποσκελίζονται από το ευγενικό καλώς ήρθατε με κέρασμα ρακί, αφράτα παξιμαδάκια και σως ντομάτας (θα προτιμούσα πιο έντονη σε γεύση σως), από την άμεση χαμογελαστή και επαγγελματική εξυπηρέτηση και φυσικά από το δυνατό χαρτί τους: τις γεύσεις τους.

Σαλάτα Δήμητρα, μεγάλη και πράσινη, φρέσκα υλικά, τυρί μανούρι και σύκο. Χωρίς λόγια!
Κριθαρώτο με κάστανο, σωστά χυλωμένο, υπέροχο!
Χουνκιάρ με πουρέ μελιτζάνας, μουγκρίσματα ευτυχίας πάνω από το πιάτο
Ψαρονέφρι και στο πλάι του ψητά μανιτάρια, θα το ήθελα πιο ζουμερό
Μπιφτέκι με πατατούλες, γευστικό και αφράτο

Επιπλέον +
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (ζητήσαμε επιπλέον τραγανά παξιμαδάκια)
Νερό βρύσης
Σωστός χρόνος σερβιρίσματος των πιάτων και στη σωστή θερμοκρασία
Υπέροχο κόκκινο χύμα κρασί, 3ποικιλιακό (merlot, cebernet, sauvignon)
Γευστικότατο και πολύ καλής ποιότητας τσίπουρο

Λογαριασμός στα euro 48,00 πολύ καλό vfm

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Enjoy Οιναποθήκη!
Μετά και την τελευταία μου επίσκεψη στην Οιναποθήκη, επανέρχομαι με την κριτική μου, μόνο και μόνο για να την (ξανα)βάλω στο χάρτη του a4f (τελευταία κριτική από Μάιο του 2017).

Τέτοιο wine bar-restaurant αξίζει τα καλύτερα λόγια και την καλύτερη διαφήμιση.
Ο χώρος που έχει γίνει ακόμη καλύτερος -μετά από μία σχετικά μικρή ανακαίνιση, το wine list που προσφέρει μια μεγάλη γκάμα γνωστών και άγνωστων ποικιλιών κρασιών (κυρίως ελληνικής παραγωγής) και η περιορισμένη σε αριθμό εδεσμάτων κάρτα του (τόσα όσα χρειάζονται) μπορούν να εγγυηθούν μια όμορφη βραδιά.

Ξεκινήσαμε για το καλώς ορίσατε με απίθανη ρετσίνα Μεσογείων με τα κριτσινάκια και 2 αλοιφές για συνοδεία, κέρασμα του καταστήματος.

Συνεχίσαμε με ένα λευκό Σαντορίνη Γαβαλά (για τους 2 της 6μελούς παρέας μας) και οι υπόλοιποι γευτήκαμε ενα ερυθρό Τυρνάβου που τα αρώματά του σε μεθούσαν πριν κάν το γευθείς.

Αφήσαμε την επιλογή των συνοδευτικών στο Νάσο τον ιδιοκτήτη της Οιναποθήκης, ο οποίος ανάλογα με το κρασί που ανοίγαμε μας έφερνε και 2-3 πιάτα στη μέση.
Κάθε επόμενο πιάτο ήταν καλύτερο σε γεύση από το προηγούμενο....

Το τελευταίο κρασί (που ζήτησε με επιμονή ο 6ος της παρέας) ένα γαλλικό bordeaux δε συγκρινόταν με τα 2 ελληνικής παραγωγής που είχαν προηγηθεί. Το bordeaux δεν είχε πλούσιο σώμα και αρώματα και δεν ενθουσίασε κανένα. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα! θέλαμε και εισαγώμενο.... (τρομάρα μας).

Δε θα σας κουράσω με περαιτέρω αναλύσεις και περιγραφές, θα σας πω απλώς ότι ο Νάσος είναι ο σωστός άνθρωπος να σας κατατοπίσει, να σας διαφωτίσει και να σας περιποιηθεί, ζεσταίνοντας την ψυχή σας και τον ουρανίσκο σας, απλώς ανοίγοντας ένα μπουκάλι κρασί!

Οι όμορφες στιγμές προκύπτουν τόσο εύκολα και απλά: αρκεί μια καλή παρέα, νόστιμα πιάτα και εξαιρετικό κρασί.

Enjoy Οιναποθήκη!