ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Μέλος από: Ιούλ 2015

"Απόψε πάμε στον Κυρ Αρίστο.... Μην ασχοληθείς με την κράτηση, θα το κανονίσει ο Νάσος που τους ξέρει και τον ξέρουν".
Ποίημα στα αυτιά μου η παραπάνω ειπωμένη φράση -εν μέσω μιας αδυσώπητης καθημερινότητας που δυσκολεύει αρκετά την οργάνωση συνεύρεσης φίλων.
Μια ματιά μόνο στο a4f για τη διεύθυνση και τις ντοματούλες των κριτικών και φύγαμε!

Ο μέσα χώρος θυμίζει παντοπωλείο του 1950-1960 που -όπως πολύ σωστά λέει ο makis67- περιμένεις να πεταχτεί ο Ζήκος, γνήσιος μπακαλόγατος, για να σε εξυπηρετήσει.
Από το ταβάνι κρέμονται κάθε λογής αλλαντικά, στο βάθος το ψυγείο βιτρίνα τυριών, 3-4 μικρά τραπεζάκια καφενείου συνθέτουν το μέσα χώρο που συνεχίζεται στην "επέκταση-αυλή" για να χωρέσουν -στριμωγμένα είναι η αλήθεια- περίπου 40 ακόμη άτομα.

Ο κατάλογος μαζεμένος σε μία διπλή σελίδα, στη μία τα μεζεδάκια στην άλλη τα οινοπνεύματα.
Στον κυρ Αρίστο είναι πολύ δύσκολο να θυμηθείς όλα τα πιατάκια που περνούν από το τραπέζι.
Μικρά πιατάκια με μεζεδάκια από τα οποία στον καθένα αντιστοιχεί μία μικρή πηρουνιά, με αποτέλεσμα τη μόνιμη ανατροφοδότηση.

Τα κορίτσια στην εξυπηρέτηση άψογες, ευγενικές και γρήγορες κυριολεκτικά σε μόνιμη εγρήγορση για να καλύπτουν αυτή τη συνεχή ροή παραγγελιών/σερβιρίσματος μεζέδων.

Η δραστηριότητα ξεκινάει με το νεράκι βρύσης και το ψωμάκι που έρχεται με το καλησπέρα.
7 άτομα το σύνολο της παρέας μας, οι 5 εξ αυτών διάλεξαν ρακή και οι 2 κόκκινο κρασάκι Σαντορίνης.

Και αρχίσαμε το χορό "πίνοντας έρχεται η όρεξη"
Μανιτάρια γεμιστά με απάκι και λιαστή ντομάτα
Σαγανάκι φέτα με μαρμελάδα ντομάτας
χειροποίητη σουτζουκόπιτα
αυγά καγιανά
καπνιστό χοιρινό μπριζολάκι με μέλι και θυμάρι
κεφτεδάκια χειροποίητα
Ρεβυθοσαλάτα (ίσως το μοναδικό αδύναμο πιάτο, χωρίς καμία ένταση στη γεύση)
Ντάκος με φέτα και ντομάτα
Κάποια από τα παραπάνω πιάτα ήρθαν Χ2 συν 1-2 ακόμη που δεν τα θυμάμαι.

Κέρασμα γλυκάκι

Λογιαριασμός στα euro 11,00/άτομο πολύ καλό νούμερο λαμβάνοντας υπόψη τα -ούτε ξέρω πόσα- καραφάκια ρακής κατανάλωσαν οι 5 αλκοολικοί της παρέας.

Η περιοχή κοντά στο νεκροταφείο στο Κερατσίνι, τα τελευταία χρόνια αναπτύσσεται σχετικά αθόρυβα στον τομέα της εστίασης, με αρκετά μαγαζιά να έχουν γεμίσει τα «καλάθια τους» με τις ντοματούλες μας όπως το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ, ΤΟ ΜΗΠΩΣ και το ΡΑΚ εν ΡΟΛ.
Το οποίο ΡΑΚ εν ΡΟΛ νομίζω ότι το ανακάλυψα από όταν σχεδόν ξεκίνησε….
Έκτοτε, έχουν ακολουθήσει 2-3 ακόμη επισκέψεις, αμέλησα όμως να υποβάλλω κριτική –παρόλο που όλες τις φορές έφυγα πολύ ικανοποιημένη.
Αυτή τη φορά το έταξα στο Λεωνίδα -το σεμνό αυτό παιδί που δημιουργεί στην κουζίνα του ΡΑΚ εν ΡΟΛ- και αφού όλη η παρέα υπέβαλε τα συγχαρητήριά της, είπα και εγώ (επιτέλους) να υποβάλω την κριτική μου στο a4f.

Ο χώρος ένα μικρό τόσο δα «σπιτάκι» με –αντίστοιχα- μικρή χωρητικότητα σε τραπεζοκαθίσματα, διακόσμηση απλή λιτή και ξεκούραστη στο μάτι, στους τοίχους κρέμονται όμορφες αφίσες, η μουσική απαλή και στη σωστή ένταση, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η γνωστή ενοχλητική βαβούρα που αναγκάζει τον κόσμο να φωνάζει για να ακουστεί (πάνω από τη μουσική).
Αυτή τη φορά πήγαμε νωρίς, φτάσαμε (κατόπιν κράτησης) στις 20,30 βραδάκι Κυριακής, και εκείνη την ώρα υπήρχαν μόνο 2 παρέες στο χώρο.
Άμεση, γρήγορη και ευγενική η Δέσποινα στην εξυπηρέτηση, μόλις συμπληρώθηκε η παρέα μας (5άτομα) μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας (αναρτημένα επίσης και στο μαυροπίνακα στον τοίχο της μίας «αίθουσας»), μας ρώτησε εάν θέλουμε πιτούλες (το προτεινόμενο κουβέρ) και μας έφερε δροσερό νεράκι βρύσης.

Ο κατάλογος μικρός και περιεκτικός.
4 σαλάτες, 9-10 ορεκτικά και καμιά 10ριά κυρίως (συν τα πιάτα ημέρας).
Επιλέξαμε κρασάκι κόκκινο ξηρό και κόκκινο ημίγλυκο (αξιοπρεπή και ευκολόπιοτα και τα δύο και χωρίς παρενέργειες την επόμενη ημέρα).

Στο φαγητό προχωρήσαμε με:
Σαλάτα πράσινη (με λόλα, ρόκα, μαρούλι, λάχανο λιαστή ντομάτα και παρμεζάνα). Φρεσκότατα δροσερά υλικά, καλοδεμένα μεταξύ τους.
Κιμαδόπιτα, μεγάλο κομμάτι για ορεκτικό, με τραγανό φύλλο, πλούσια ζουμερή γέμιση
Μπιφτέκια μοσχαρίσια, 2 μυρωδάτα και αφράτα μπιφτέκια που σερβίρονται με πατάτες τηγανητές κομμένες στο χέρι.
Καλογερικό το οποίο είναι πιάτο αποκάλυψη. Μακαρούνες με λιαστή ντομάτα, φέτα και κανέλα –υλικά ομογενοποιημένα που προσφέρουν τέτοια γεύση….. Μπράβο!
Ψαρονέφρι με σάλτσα καπνιστού τυριού-συνοδεύεται από πατάτες τηγανητές, ψημένο σωστά ώστε να είναι ζουμερό, νομίζω ίσα που πρόλαβα να δοκιμάσω μία μπουκιά.

Το κρασάκι μας ανανεώθηκε αρκετές φορές, εν τω μεταξύ το ΡΑΚ εν ΡΟΛ γέμισε με παρέες που εκτιμούν το τίμιο φαγητό, γιατί εδώ περί αυτού πρόκειται. Το ΡΑΚ εν ΡΟΛ είναι ένα μικρό διαμαντάκι το οποίο νοιάζεται πραγματικά για τον κάθε ένα που προσέρχεται εδώ, θέλει να έχει ευχαριστημένους πελάτες, ευχαριστημένους σε όλα τα επίπεδα (γεύση, ποιότητα, εξυπηρέτηση και τιμών).

Λογαριασμός στα € 50,00 δηλαδή € 10,00/άτομο –βέβαια δεν πεινούσαμε αρκετά ώστε να παραγγείλουμε περισσότερα πιάτα, αλλά ακόμη κι έτσι είναι πραγματικά ένας VFM χώρος.
Κέρασμα γλυκάκι, κάτι σε σοκολάτα (ίσως σοκολατοπιτάκια?), θεσπέσιο σε γεύση.

Η παρέα έφυγε από το ΡΑΚ εν ΡΟΛ μιλώντας για ότι γεύτηκε, ο δε ένας που ήταν και το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς, από κυκλαδονήσι προερχόμενος για λίγο στην Αθήνα, δήλωσε κατενθουσιασμένος από το όλο concept.

Θα ξαναπάω? Μα φυσικά!!!!

Τελικά το ένστικτο είναι πολύ μεγάλο πράγμα....
Όταν σου βροντοφωνάζει "όχι- μείνε μακριά" καλό θα είναι να το ακολουθείς -αντί να ακολουθείς τις κοινωνικές επιταγές.
Η επίσκεψή μου στο ποντικι επιβεβαίωσε ακόμη μία φορά το παραπάνω απόφθεγμα (το οποίο πιστέψτε με προσπαθώ να τηρήσω όσο -βεβαίως-με παίρνει).

Το θέμα είναι ότι το ποντίκι δεν το επέλεξα, αφορούσε κοινωνική υποχρέωση χωρίς κανένα περιθώριο άρνησης και κάπως έτσι βρέθηκα να ¨κάθομαι" ανυπεράσπιστη, ακίνητη και κυριολεκτικά σαρδελοποιημένη σε τραπέζι κοντά στην πίστα.
Είχε προηγηθεί τακτοποίηση του οχήματος σε κοντικό parking αφού η ανεύρεση θέσης στάθμευσης αυτοκινήτου έχει τεράστιο βαθμό δυσκολίας.
Παραδέχομαι ότι τέτοιοι χώροι και τρόποι διασκέδασης δεν ήταν ποτέ -και ακόμη δεν είναι-μέσα στα θέλω μου, παρόλα αυτά η κριτική που παραθέτω είναι αντικειμενική ως οφείλουμε όλοι μας εδώ μέσα.

Ξεκινώ από το χώρο (1/4) και δεν αφορά τόσο στο διακοσμητικό κομμάτι, όσο στις απαράδεκτες συνθήκες που καλείσαι να λειτουργήσεις(?) για όσες ώρες παραμείνεις στο Ποντίκι.
Ευτυχώς που δεν είχαμε κανέναν ιδιαίτερα ευτραφή στην παρέα, δεν υπήρχε περίπτωση να καταφέρει να χωρέσει στην καρέκλα του. Το τραπέζι μας για 12 άτομα χωρούσε πραγματικά 8, φανταστείτε ο 12ατος της παρέας έπρεπε να σηκώνεται κάθε λίγο από τη θέση του για να περνάει ο σερβιτόρος για να εξυπηρετήσει το τραπέζι πίσω μας!!!!!
Φυσικά χρησιμοποιούσαμε τα μαχαιροπήρουνα με βάρδιες (δεν κάνω πλάκα! ) δηλαδή για να κόψω εγώ το κρέας στο πιάτο μου, ο διπλανός μου απλώς καθόταν σε στάση προσοχής, αφού οι αγκώνες μας ξιφουλκούσαν σε κάθε ταυτόχρονη κίνησή μας.
Ο χώρος κάνει ¨στυλιστική" προσπάθεια για να φέρνει σε ρεμπέτικο (όπως χαρακτηρίζεται στο site του), δεν μπορείς όμως πραγματικά να τον αξιολογήσεις λόγω των κακών συνθηκών και του κάκιστου εξαερισμού τα οποία δημιουργούν αρνητική εικόνα.

Το φαγητό και ποτό ήταν προ-κανονισμένο από το διοργανωτή/χορηγό της εκδήλωσης (ο οποίος είναι fun του καταστήματος και γνωρίζει τις προσφορές / set menu):

Πρώτα ήρθαν σαλάτες/4 άτομα, εντάξει δεν περιμένεις και να έχει κοπεί το ζαρζαβατικό εκείνη την ώρα, η σαλάτα ήταν μίξη λάχανου, μαρουλιού με το κλασσικό dressing, μπορώ να πω καλή.
Πιατάκι/4 άτομα με 2 ειδών τυριά και αλλαντικά -φτωχό και αδιάφορο πιάτο συν 4 μικρά μπουρεκάκια/4άτομα συνηθισμένο προκατ ορεκτικό.
Για κυρίως έφτασαν πιατέλες με κρέας, πατάτες τηγανητές (προκατ) και πιτούλες/4άτομα.
Κάθε πιατέλα είχε μία μικρή χοιρινή κομμένη_με_ξυραφάκι μπριζόλα η οποία παρότι πολύ λεπτοκομμένη ήταν σχετικά καλά ψημένη χωρίς να είναι ιδιαίτερα σκληρή, 2 μικρούτσικα και μέτρια σε γεύση μπιφτεκάκια, 1-2 κομμάτια κοτόπουλου και λίγες ροδέλες λουκάνικου. Δίπλα στα κρέατα και η σχετική sauce για ενίσχυση της γεύσης.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν αποδεκτό, ίσως ένα τικ παραπάνω από ότι ήμουν προετοιμασμένη να γευτώ (ενθυμούμενη πολύ παλαιότερη επίσκεψή μου του ιδίου χορηγού).

Το λευκό χύμα κρασί που κυκλοφόρησε στο τραπέζι μας ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Δεν είχα την απαίτηση να σερβιριστώ chardonnay, αλλά ένα μέτριο κρασί που να μπορεί να καταναλωθεί ευχάριστα.
Μετά τις πρώτες γουλιές κρασιού, προχώρησα σε άμεση αντικατάσταση με νερό βρύσης (και ένα αναψυκτικό)- να και μία φορά που δε χρειάστηκε να συννενοηθούμε με το έτερο ήμισυ ποιος θα πιει και ποιος θα οδηγήσει.

Για το service αξίζει να δώσω 4 ντομάτες (μη σας πω και 5). Παρατηρώντας τα νέα παιδιά στο service, να ελίσσονται στα χιλιοστά ελεύθερου χώρου κουβαλώντας φορτωμένους δίσκους, να ανταποκρίνονται αμέσως σε κάθε απαίτησή μας, να ζητάνε συγνώμη για την ανάγκη να σε μετακινήσουν για να περάσουν.... η δε κοπέλα του service -εκτός από σερβίρισμα- εκτελεί εξαιρετικά τα καθήκοντα της λουλουδούς, της γκαρνταρόμπας και πάει λέγοντας....

Εν κατακλείδι, 4 ώρες ακινησίας κορμού (υπέροχο και λατρεμένο pilates σ'ευχαριστώ που μπορώ και βγαίνω αλώβητη μετά από πολύωρες άβολες στάσεις σώματος), με τον αυχένα γυρισμένο προς την πίστα, η οποία βρισκόταν πίσω μου, κουνώντας ρυθμικά τα πόδια -μιας και ήταν το μοναδικό σημείο σώματος που μπορούσες να μετακινήσεις, πέρασε αυτή η βραδιά ακούγοντας -η αλήθεια είναι- πολύ ωραία τραγούδια από μία καλά κουρδισμένη ορχήστρα και τραγουδιστές, παρατηρώντας τη νεολαία αλλά και τους πιο ώριμους σε ηλικία που κατακλύζουν το ποντίκι και την πίστα του να χορεύουν χορούς κυκλωτικούς και όχι μόνο, να διασκεδάζουν και να τραγουδούν από λαικά έως νησιώτικα και ικαριώτικα.
Μία - δύο προσπάθειες να χορέψουμε κι εμείς δεν ευόδωσε μιας και δεν καταφέραμε να φτάσουμε στην πίστα μέσα στα χρονικά όρια του εκάστοτε τραγουδιού, αρκεστήκαμε όμως σε επιτόπου κίνηση στο ρυθμό του τραγουδιού, στεκόμενοι όρθιοι μπροστά από την καρέκλα μας.

Στις 03:30 μου έδωσα το ελεύθερο να φύγω-είχα τιμήσει το φίλο που μας προσέφερε αυτή τη βραδιά, πάνω που άλλαξε το ρεπερτόριο σε πιο ¨λαικοποπ" την κάναμε με ελαφριά πηδηματάκια.

Και τώρα που βλέπω -εκ των υστέρων- την κριτική του VAGELIS θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του ότι στο Ποντίκι δε θα πας για το φαγητό παρά μόνο για τη διασκέδαση -εάν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που διασκεδάζουν με αυτό τον τρόπο.

Μαύρος Χοίρος, αγαπημένο μαγαζί της κολητής μου που το επισκέπτεται συχνά, έχει δοκιμάσει σχεδόν όλη την γκάμα των πιάτων, συνεπώς έχει άποψη, και με προτρέπει εδώ και καιρό να τη μιμηθώ.
Το είχα κατά νου και περίμενα την κατάλληλη ευκαιρία, η οποία ήρθε ένα πολύ βροχερό βράδυ Παρασκευής, αρχή του 2018 -με κράτηση που είχε προηγηθεί για 4 άτομα.

Ο καλός μου προέβλεψε τον πολύ υψηλό βαθμό δυσκολίας στην αναζήτηση θέσης parking στην γύρω περιοχή της πλατείας Ελευθερωτών στο Χαλάνδρι και σε συνδυασμό με την έντονη βροχόπτωση εκείνης της βραδιάς, αποφασίστηκε να πάμε κατευθείαν στο parking που βρίσκεται σχεδόν επί της πλατείας (το οποίο κάνει χρυσές δουλειές).
Ορθώς πράξαμε... από το parking έως το ΜΧ -δύο λεπτά δρόμος, τσαλαβουτώντας στις λακούβες του δρόμου, προσπαθώντας να αποφύγουμε τα νερά που εκτοξεύονταν από τα διερχόμενα με μεγάλη ταχύτητα αυτοκίνητα (ας μου επιτραπεί η παρατήτηση -δυστυχώς είμαστε αγενής και απολίτιστος λαός- κυρίως στην Αθήνα) διαπίστωσα ότι τα πεζοδρόμια, οι κάδοι σκουπιδιών και κάθε πιθανή εσοχή, ελεύθερο τμήμα δρόμου, πυλωτής κλπ. που υπάρχει στην πλατεία είχαν καταληφθεί από αυτοκίνητα.

Η υποδοχή στο ΜΧ, σε κάνει να ξεχάσεις το εξωτερικό περιβάλλον, σε οδηγεί στο τραπέζι σου με ένα ζεστό χαμόγελο και δηλώνει ότι θα χαρεί να σε εξυπηρετήσει.

Το service γίνεται από νέα παιδιά, τα οποία εποπτεύουν άριστα το χώρο και τις ανάγκες των πελατών, είναι ευγενικά, καταρτησμένα επί του menu, σε κάθε πιθανή απορία -ακόμη και για χρεώσεις στην απόδειξη- ούτε κάν κομπιάζουν, τα γνωρίζουν όλα και ΜΠΡΑΒΟ τους!!!
Και φυσικά ταχύτατα στην εξυπηρέτηση (άρα και η κουζίνα δουλεύει σωστά).
Τέλος, οφείλω να πω ένα ΜΠΡΑΒΟ και στον ιδιοκτήτη του ΜΧ που δεν πάει με το trend της εποχής μας, δηλαδή με ένα εργαζόμενο να βγάλουμε τη δουλειά όπως-όπως, αντίθετα έχει το σωστό αριθμό εργαζόμενων προσφέροντας και το σωστό -σε ρυθμό και ποιότητα- service.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον), και εμένα με χάλασε λίγο η πρασινάδα σε τμήμα της οροφής (όπως και τον Jim) με κούρασε και η βαβούρα που προκαλούμε όλοι εμείς με τις φωνάρες μας πάνω από ένα πιάτο φαγητό, κατάσταση ντόμινο: ένας πελάτης, μία παρέα να μιλάει δυνατά και αναγκάζεται όλη η ομήγυρη να κάνει το ίδιο...

Άφησα για το τελευταίο μέρος της κριτικής μου το καλύτερο: τις γεύσεις του ΜΧ
Πράσινη σαλάτα (δεν υπήρχε στον κατάλογο, είναι new entry και ειλικρινά δε θυμάμαι να σας την αναλύσω) η οποία ήταν χορταστικότατη, φρεσκότατη, θεσπέσια σε γεύση, υπέροχη σε παρουσία.

Από ορεκτικά
Λουκάνικα μαύρου χοίρου, περίεργη-νέα-πρωτότυπη γεύση σε λουκάνικο
Σταμνοτύρι με τρούφα - εξαιρετικό

Και από κυρίως
Και ενώ τα σκονάκια έλεγαν κοντοσούβλι σε κάθε version, δυστυχώς ενημερωθήκαμε ότι δεν υπήρχε ούτε σε δείγμα, οπότε στραφήκαμε σε:

Συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος -για το οποίο ερωτηθήκαμε πως το θέλουμε ψημένο- σπανίως δοκιμάζω και εδώ δεν ήταν η εξαίρεση, η υπόλοιπη παρέα όμως το ενέκρινε ομόφωνα

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο- δύο ζουμερά και πεντανόστιμα μπιφτέκια καπελωμένα με φέτα ντομάτας
Από τα νοστιμότερα μπιφτέκια που έχω γευτεί σε μαγαζί

Φιλέτο κοτόπουλο με λάδι τρούφας, λιαστή ντομάτα και ρόκα, ένα καταπληκτικό σε νοστιμιά πιάτο (όμως με ελαφρώς στεγνό το φιλέτο) τέλεια αντίθεση γεύσης κοτόπουλο vs λιαστή ντομάτα.

Κοτόπουλο στη βέργα, τόσο μα τόσο νόστιμο, μαλακό και μαριναρισμένο κρέας, δεν έχω λόγια να περιγράψω την ένταση της γεύσης

Σημειώνω ότι όλα τα κυρίως πιάτα συνοδεύονται με επαρκή ποσότητα φρεσκοτηγανισμένων πατατών (όχι προτηγανισμένες παρακαλώ! ) εκτός του φιλέτου κοτόπουλου που ήρθε με ριζάκι.
Στο ΜΧ ξέρουν να παρασκευάζουν σωστά, να ψήνουν ακόμη καλύτερα και να τηγανίζουν και να σερβίρουν καλυτερότερα.
Ίσως κάποια ορεκτικά ή και κάποια κυρίως να είναι ένα σκαλί παραπάνω σε τιμή, σίγουρα πάντως η γεύση σε αποζημιώνει 100%

Ήπιαμε χύμα ρακί και κρασάκι κόκκινο, μια χαρά η ποιότητα για χύμα προϊόν και χωρίς καμία παρενέργεια την επόμενη ημέρα.

Λογαριασμός κοντά στα euro 90,00 δεν τα λες λίγα, αλλά και εμείς οι αθεόφοβοι παραγγείλαμε σε μία βραδιά όλο τον κατάλογο....
Με την απόδειξη ήρθε και κέρασμα οινόμελο.

Αξίζει μια βόλτα από το Μαύρο Χοίρο-πιστέψτε με!

Όταν προκύπτει ξαφνική πρόταση για ένα κρασάκι παρέα με νόστιμο φαγάκι ανατρέχω νοερά στη wish list μου και ανασύρω διάφορες κριτικές που μου έχουν εντυπωθεί.
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει χρόνος προετοιμασίας και ιδιαίτερου ψαξίματος, ούτε επιβεβαίωση της παρέας. Δίνω το όνομα και τη διεύθυνση και βουρ!

Ως συνετό κορίτσι που είμαι -βεβαίως, βεβαίως-έκανα και ένα τηλέφωνο για να είμαι σίγουρη ότι δε θα τρέχω στην Καλλιθέα τζάμπα, η θετική απάντηση ήρθε από μία ευγενική-αγχωμένη φωνή που φανερώνει ότι μεσημέρι Σαββάτου και το μαγαζί "τρέχει" και μου ζήτησαν όνομα για να κρατήσουν ένα τραπεζάκι για 2.

Η moto είναι το καλύτερό μου το καλοκαίρι και το χειρότερό μου το χειμώνα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.... Εδώ επιλέγω την ταχύτητα κίνησης και την άνεση στο parking και αφήνω στην άκρη την άνεση και τη ζέστη του αυτοκινήτου που πάει παρέα με την κοκεταρία στην εμφάνιση.

Σε χρόνο dt φτάνουμε στο Mandragoras μια μικρούλα cosy γωνίτσα, ζωσμένη ολόκληρη με τα γιορτινά φωτάκια, σου δίνει την αίσθηση ενός παραμυθόσπιτου γεμάτο κόσμο.

Μικρό πολύ μικρό σε τετραγωνικά, η κουζίνα ανοιχτή μεν στριμωγμένη δε, στην ατμόσφαιρα σέρνεται μία εσάνς τσίκνας φαγητού -ανάμεικτα καλή-ίσως και όχι τόσο ευχάριστη- η οποία σε "χτυπάει" μόλις μπεις και φυσικά η μύτη τη συνηθίζει αμέσως, οπότε και σταματάει να σε ενοχλεί.
Ατμοσφαιρική διακόσμιση, τραπεζάκια τόοοοσο πολύ στριμωγμένα (μα πάρα πολύ) που μόνο η Τουίγκι χωράει να καθίσει ή και να διασχίσει τμήμα του Mandragoras για να φτάσει στο τραπέζι, φυσικό επακόλουθο του περιορισμένου χώρου.
Στα πλην λοιπόν το υπερβολικό στρίμωγμα που δε σου επιτρέπει ούτε να αναπνεύσεις!
Στα συν η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος (εξ΄ου και δεν το είχαμε επισκεφθεί τόσο καιρό που το έχω στο μάτι- γιατί δεν μπορώ τις γκρίνιες των θεριακλίδων της παρέας).

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 2 άτομα τα οποία ελίσσονται περίτεχνα ανάμεσα στα στριμωγμένα τραπέζια, με ευγένεια μεν άγχος δε ζωγραφισμένο στα πρόσωπά τους, να προλάβουν (και να χωρέσουν) να εξυπηρετήσουν. Σημειώνω όμως ότι αυτό οφείλεται στον περιορισμένο χώρο που δυσκολεύει πολύ το service.

Λίγα λεπτά αφού καθίσαμε έφτασε νερό κανάτας στο τραπέζι μας, δώσαμε την παραγγελία μας (μετά σύντομης μελέτης του menu) και αναμέναμε τα καλούδια.
Το menu είναι τόσο όσο. Με περιορισμένο αριθμό επιλογών που το θεωρώ πολύ καλό γιατί δεν πελαγώνεις, ούτε δυσκολεύεσαι ιδιαίτερα να αποφασίσεις, χωρίς να υστερεί σε ποικιλία φαγητών και γεύσεων.

Ήρθε η Vergina weiss που παραγγείλαμε (σε προσπάθεια αποτοξίνωσης από το πολύ κρασί των ημερών... και δε θέλω κανένα σχόλιο επ' αυτού πχ. αγαπητή μου η αποτοξίνωση γίνεται με νερό.. ) μαζί με ψημένο ψωμάκι με λαδάκι συνοδεία ντιπ γιαουρτιού (εδώ επιβεβαιώθηκε η πίεση χρόνου της κουζίνας, αφού το ψωμάκι ήταν περισσότερο σαν ζεσταμένο παρά ψημένο) όμως απέπνεε τη φροντίδα προς τον πελάτη, οπότε δε στοιχίζει καμία ντοματούλα....

Σαλάτα με λαχανικά στον ατμό (με μουσταρδοσως). Περιέχει καρότο, μπρόκολο και κουνουπίδι, εντέχνως λουσμένα με χοντρο αλάτι και μία σως μουστάρδας, πεντανόστιμο και πρωτότυπο πιάτο.
Πιιτάκια Καισαρείας (αναμενόμενη επιλογή του καλού μου) αφράτη ζύμη, πολύ καλό τηγάνι, πεντανόστιμη γέμιση.
Ρολλά μελιτζάνας στο φούρνο. Επίσης τέλεια γεύση, η μελιτζάνα αγκαλιασμένη με σάλτσα ντοματούλας και τυράκι, προέβαλε αντίσταση στο να την αποσπάσουμε από το πήλινο σκεύος που σερβίρεται, αφού το λιωμένο τυρί την ¨κρατούσε" πολύ δυνατά.
Κοντοσούβλι κοτόπουλου. Αυτό το πιάτο καθυστέρησε πολύ να έρθει, έκανα μία υπενθύμιση και αμέσως τότε σερβιρίστηκε. Η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ζήτησε 2-3 φορές συγνώμη για την καθυστέρηση, η αλήθεια είναι ότι η γεύση μας αποζημίωσε, ωστόσο θα επιθυμούσα λίγο μεγαλύτερη μερίδα για το κόστος του πιάτου.
Τόσο ζουμερό, με πικάντικη μαρινάδα κοτόπουλο χωρίς κανένα λίπος, σερβίρεται ξαπλωμένο πάνω σε πουρέ πατάτας. Μπορώ να πω ότι ίσως ήταν η πιο γευστική εκδοχή κοτόπουλου που έχω φάει (και δεν το συμπαθώ το άτιμο καθόλου).
Ακολούθησε ακόμη μία Weiss για να ευχαριστηθεί περισσότερο τις γεύσεις ο καλός μου.

Check please στα euro 30,50 με απόδειξη. Κέρασμα λικεράκι αρμπαρόριζας σερβίρεται σε υπέροχο μπουκαλάκι με δύο εξίσου υπέροχα ποτηράκια λικέρ -αυτά με το πόδι που είχαν οι μανάδες μας στο σερβάν στο σαλόνι- ήπια 2-3 και εάν δεν είχα και βραδυνή baroτσαρκα ακόμη εκεί θα ήμουν και θα έπινα αυτό το νέκταρ λικέρ.

Ναι θα ξαναπάω, από τώρα σκέφτομαι με τι επιχειρήματα θα φέρω τους καπνιστές φίλους εδώ -ώστε να μη διαμαρτύρονται για την απαγόρευση τσιγάρου- και μάλλον το καλύτερο επιχείρημα είναι οι απίθανες γεύσεις Μandragoras!

Δε γίνεται να διαβάσεις τη λυρική κριτική της Tzia (καθώς και των υπόλοιπων στελεχών του a4f) και να μη σου δημιουργηθεί έντονα η επιθυμία να γνωρίσεις από κοντά, να μυρίσεις να γευτείς τα πιάτα του Oroscopo.

Η απαγόρευση του καπνισματος μου δημιουργεί κάποιες δυσκολίες -αναγκάζομαι να εξαιρώ κάποια εστιατόρια λόγω άρνησης των καπνιστών της παρέας να παρευρεθούν σε χώρους που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα- ή να αναβάλω την επίσκεψή μου σε αυτά αναμένοντας την κατάλληλη παρέα.
Για να μην παρεξηγηθώ όσον αφορά την απαγόρευση καπνίσματος, είμαι απόλυτα σύμφωνη -αλλά ως πρώην θεριακλού κατανοώ και την άλλη πλευρά, η οποία απλώς δεν ευχαριστιέται ούτε το καλύτερο φαγητό/ποτό εάν δεν έχει παρέα ένα τσιγάρο. Από την άλλη όμως, τι ωραία που είναι να γευματίζεις σε ένα καθαρό περιβάλλον, χωρίς να μυρίζεις ολόκληρος σαν ένα τασάκι γεμάτο αποτσίγαρα...

To the point λοιπόν: Oroscopo -αποφασίζω και το προτείνω στην παρέα -γίνεται άμεσα αποδεκτή η πρόταση (γιατί ως γνωστόν η παρέα γνωρίζει ότι τους πάω στα καλύτερα και εμπιστεύεται τις επιλογές μου), κάνω και την τηλεφωνική κράτηση για 6 άτομα και έχω μία ανυπομονησία έως το βράδυ, όπως τα παιδάκια που περιμένουν τα δώρα του Αι Βασίλη.

Η τύχη είναι με το μέρος μας, βρίσκουμε να παρκάρουμε σε απόσταση αναπνοής από το Oroscopo!
Μας καλωσορίζουν ευγενικά και μας οδηγούν στο τραπέζι μας.
Το μαγαζί είναι σχεδόν γεμάτο (οι περισσότεροι πελάτες είναι ξένοι), η διάταξη των τραπεζιών σοφή, οι καρέκλες αναπαυτικότατες, πλανάται μία ευγένια, μία ηρεμία στην ατμόσφαιρα, οι συζητήσεις όλων μας είναι σε χαμηλούς τόνους, η μουσική τόσο μα τόσο χαμηλά σε ένταση όσο πρέπει, οι ήχοι που ακούγονται περισσότερο είναι τα μαχαιροπήρουνα που ακουμπούν στα πιάτα και τα ποτήρια που τσουγκρίζουν οι πελάτες (μα δεν είναι αυτή η καλύτερη μουσική σε ένα εστιατόριο?) ο χριστουγεννιάτικος στολισμός διακριτικά ωραίος, το πολυάριθμο προσωπικό διακριτικό, άμεσο και με σωστή δόση οικειότητας (όχι για να μην παίρνεις θάρρος, αλλά για να νιώθεις ξεχωριστός πελάτης, η συμπεριφορά τους σου λέει: αφήσου να σε ευχαριστήσουμε).
Συνειδητοποιώ ότι περιγράφω τι λαμβάνεις από το χώρο και όχι τι βλέπουν τα μάτια, δηλαδή το design που ίσως δεν έχει ανανεωθεί/εκμοντερινστεί τελευταίως, αλλά αυτό δε με απασχολεί. Η ατμόσφαιρα μετράει και αυτό εδώ το βρίσκεις 100%

Περιμένοντας τους άλλους 4 (που τελικά μειώθηκαν σε άλλους 2 λόγω έκτακτου κωλύματος) παραγγείλαμε λευκό κρασί Μαλαγουζιά, ενημερώνοντας τον υπεύθυνο ότι η παρέα μας μειώθηκε σε αριθμό, ζητώντας συγνώμη για αυτό. "Ούτε λόγος! Μην ανησυχείτε δεν μας δημιουργεί κανένα πρόβλημα, απολαύστε το δείπνο σας! "

Μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, προχωρήσαμε με την παραγγελία μας.
Το έτερο ζεύγος επέλεξε κρασάκι merlot και έτσι συνεχίσαμε όλο το βράδυ:3 μισόλιτρα Μαλαγουζιά και 3 μισότριλα Merlot το κάθε ζευγάρι) Οφείλω να αναφέρω ότι το χύμα κρασί τους είναι από τα καλύτερα μη εμφιαλωμένα κρασιά που έχω πιει (και έχω πιει πολλά ως γνωστή επώνυμη βαρελοφρόνος).

Το ψωμάκι που ήρθε στο τραπέζι μας μαζί με 2 ντιπ δοκιμάστηκε και εγκρίθηκε με απόλυτη πλειοψηφία (υπό μορφή μουγκριτών). Νεράκι βρύσης επίσης στο τραπέζι μας-το εκτιμώ και δε θα βαρεθώ να το αναφέρω.

Δε θα κρύψω ότι με περηφάνεια ανακοίνωσα στην παρέα πως υπάρχουν εκπλήξεις στο Oroscopo (πάντα απολαμβάνω το ερωτηματικό/θαυμαστικό στα μάτια τους όταν προ-γνωρίζω συμπεριφορές και καταστάσεις των μαγαζιών που τους πάω) και φυσικά εκ του αποτελέσματος βγαίνω σωστή!

Ήρθαν οι πρασόσουπες κέρασμα, υπέροχα γευστικές, ότι έπρεπε για έναρξη γεύματος.
Ακολούθησαν τακάκια με γέμιση τυριού φιλαδέλφεια -επόμενο κέρασμα- ηδονή στον ουρανίσκο.

Το ορεκτικό που είχαμε παραγγείλει - μπρόκολο στον ατμό με τυρί μετσοβόνε, πρωτότυπη και ελαφριά γεύση- το μπρόκολο αλλιώς! (να ένας τρόπος που δε σκέφτηκα ποτέ για να δελεάσω το βενιαμίν της οικογένειας μήπως και δοκιμάσει αυτό το τόσο οφέλιμο λαχανικό).

Μοσχαρίσιο συκώτι στο γκριλ που συνοδεύεται με εξαιρετικό χειροποίητο πουρέ. Κι εδώ έπεσαν χαμηλόφωνα μουγκριτά δηλώνοντας την απόλαυση της γεύσης.
Ταλιατέλες με σπαράγκια - τι να πεις για αυτό το πιάτο... το πήραμε εργολαβία οι γυναίκες, τι εκπληκτικά θεική γεύση...
Μοσχαρίζια μπριζόλα γάλακτος, που έρχεται παρέα με έτερο πιάτο το οποίο έχει τα συνοδευτικά (λαχανικά και ρύζι). Ακόμη και αυτό το συνοδευτικό λαχανικών-ρύζι ήταν υψηλής ποιότητας, με σωστό βράσιμο, ώστε να ¨κρατάνε". Και εδώ έγινε η επίθεση των γυναικών της παρέας (ναι είμαστε κάποιες φορές μίζερα και περίεργα πλάσματα- για να μην πω πάντα!, αλλά με τόση κατανάλωση κρέατος αυτές τις γιορτινές ημέρες ο οργανισμός έχει και μία άρνηση στην υπερ-κρεατοφαγία -φυσικά ο ανδρικός οργανισμός δεν καταλαβαίνει από τέτοια).

Και αφού φάγαμε και σκάσαμε, γευτήκαμε και ικανοποιήσαμε τις περισσότερες αισθήσεις μας, ζητήσαμε και μία ποικιλία τυριών για να πιούμε το υπόλοιπο κρασί μας.
Έφτασε ένα πλατό με μεγάλη ποικιλία σε τυριά παρέα με φρεσκότατα αγγουράκια ξαπλωμένα πάνω σε φύλλα δροσερού μαρουλιού.

Στο τέλος του γεύματος, κεραστήκαμε τα πάντα όλα (από λικέρ μαστίχα, limoncino και γλυκά)

Δεν έχω λόγια για το επίπεδο εξυπηρέτησης και γεύσης.
Η επιτομή της βρώσης/πόσης/service/περιβάλλοντος.
Πήρε θέση στο TOP της λίστας με τα αγαπημένα!

Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, με υγεία & ειρήνη και πάντα να ανταμώνουμε πάνω από στρωμμένα τραπέζια με τους αγαπημένους μας και να μοιραζόμαστε γεύσεις και αρώματα φαγητών και οίνων!

Είμαι πολύ προβληματισμένη και ακόμη τώρα που γράφω αυτή την κριτική δεν έχω πραγματικά αποφασίσει εάν θα την υποβάλλω τελικά.
Ο προβληματισμός μου αφορά στο εάν θα δημοσιοποιήσω την πλήρη απογοήτευση που εισπράξαμε (όλη η παρέα) στο Δυόσμο την παραμονή των Χριστουγέννων ή θα το αφήσω να περάσει έτσι.... εάν δηλαδή τη ¨χαρίσω" λόγω πρότερου έντιμου βίου.
Η αλήθεια είναι ότι ο Δυόσμος είναι αγαπημένο μέρος, και έχει ενθουσιάσει και τους φίλους μας και φίλους φίλων κλπ., λόγω όλων των καλών που προσφέρει και στο χειμερινό αλλά και στον καλοκαιρινό του χώρο (δείτε προηγούμενη κριτική μου).

Όταν λοιπόν αναρτήθηκε το menu του Δυόσμου για την Παραμονή Χριστουγέννων, με ταχύτατες διαδικασίες ρωτήθηκε η παρέα και συμφώνησαν και αυτοί που τον ήξεραν αλλά και αυτοί που δεν είχαν άποψη (παρασυρμένοι από τους διθυράμβους μας) να περάσουμε εκεί τη βραδιά μας. Δεν είχα καμία ανησυχία ή άγχος για την έκβαση της βραδιάς -γεύση και εξυπηρέτηση ήταν εκ προοιμίου αποδεδειγμένα, το μοναδικό που είχα στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου ήταν ο χώρος -μιας και το τραπέζι μας κλείστηκε για το θερινό χώρο (λόγω 2 θεριακλίδων της παρέας) και δεν μπορούσα να φανταστώ τις συνθήκες που θα επικρατούσαν (πως δηλαδή ήταν κλεισμένη η ταράτσα, πως θερμαινόταν κλπ. )
Λόγω της ημέρας και οι δύο χώροι "υποστηρίζονταν" μουσικά με 2 διαφορετικές μπαντούλες (μία σε κάθε χώρο) επίσης πολύ θετική κίνηση προς τον εκάστοτε πελάτη (θεριακλή ή μή).

Ντυνόμαστε, στολιζόμαστε και καταφθάνουμε στο γιορτινό Δυόσμο όλη η παρέα.
Ο κάτω όροφος -όπως πάντα- με τα τραπέζια με "μεγάλες ανάσες" μεταξύ τους είχε ήδη πληρότητα 50%, προχωράμε στον πάνω όροφο/ταράτσα και με μεγάλη χαρά βλέπω ότι και εδώ τα τραπέζια δεν είναι ιδιαίτερα στριμωγμένα -ως συνηθίζουν το καλοκαίρι- και οργανωμένα έτσι ώστε να χωρέσουν οι πολυπληθείς παρέες της βραδιάς.

Με τη θερμοκρασία εκείνο το βράδυ γύρω στους 5 βαθμούς, το ντύσιμο των αντρών της παρέας ήταν σχετικά ενισχυμένο σε αντίθεση με τις γυναίκες που ήμασταν ντυμένες σχετικά ελαφρά -όπως απαιτεί η παραμονή Χριστουγέννων.
Η περιοχή γύρω από το τραπέζι μας θερμαίνονταν από 2 σόμπες αερίου κρεμασμένες ψηλά πάνω από τα τραπέζια να μας κοιτούν κατάματα και να εκπέμπουν τόση φλόγα που αυτομάτως πουλόβερ, σακάκια και εσάρπες μετακινήθηκαν στην πλάτη της καρέκλας μας.
Εν τω μεταξύ ζητήσαμε να μας φέρουν λευκό και κόκκινο κρασάκι (ευκολόπιοτο και αξιοπρεπές) και ταυτόχρονα να μειώσουν την ένταση στις σόμπες -όπερ και ο ευγενέστατος νεαρός έπραξε.
Εις μάτην οι ελπίδες μας για φυσιολογική θερμοκρασία, συνεχίσαμε να νιώθουμε το βασανιστήριο της φωτιάς στα μάγουλά μας, στα αυτιά μας, στο κορμί μας ολόκληρο, κι έτσι ζητήσαμε να κλείσουν τελείως τις σόμπες. Αποτέλεσμα σε 5-10 λεπτά να παγώσουμε και αυτό το loop συνεχίστηκε όλη τη βραδιά -χαμήλωσε την ένταση στη σόμπα, ανέβασε την ένταση, κλείσε τη σόμπα, άναψε τη σόμπα- λυπόμασταν το νεαρό, λυπόμασταν και εμάς που ντυνόμασταν και γδυνόμασταν αντιστοίχως...
Θα έπρεπε ο αγαπητός μου Δυόσμος να γνωρίζει ότι αυτές οι σόμπες ΔΕΝ είναι κατάλληλος τρόπος θέρμανσης χώρου και να είχε προβλέψει άλλο μέσο θέρμανσης.

Εν μέσω αναψε-σβύσε σόμπας σερβιριζόμασταν το menu με σωστή χρονική ροή:
Bελουτέ πατζαριού (μετριότατη γεύση και μετριότατη θερμοκρασία σερβιρίσματος) Οι περισσότεροι της παρέας το επιστρέψαμε σχεδόν άθικτο
Πιλάφι με λουκάνικο τσουμαγιάς και σάλτσα από φρούτα εποχής- πιάτο που όλοι τιμήσαμε δεόντως!
Ατομική σαλάτα με ρόκα, τοματίνια, κατσικίσιο τυρί, καραμελωμένα αμύγδαλα και σως βινεγκρέτ από μοσχάτο, φρεσκότατα υλικά -παρόλο που τα καραμελωμένα αμύγδαλα δεν εμφανίστηκαν πουθενά- λίγο περισσότερο στεγνή από ότι τη θέλαμε.

Για το κυρίως πιάτο (γαλοπούλα μπερζέ) όποιος ήθελε είχε τη δυνατότητα να επιλέξει κάτι άλλο (ή χοιρινά μπριζολάκια ή μοσχαρίσια μπιφτέκια) και 4 από εμάς επιλέξαμε τα μπιφτέκια ενώ οι υπόλοιποι έμειναν στη γαλοπούλα.
Και ενώ τα μπιφτέκια ήταν εξαιρετικά, αφράτα, πενανόστιμα (δυστυχώς με καμμένες προτηγανισμένες πατάτες) η γαλοπούλα μπερζέ δεν άρεσε σε κανένα (σερβιρισμένη ομοίως με προτηγανισμένες πατάτες).
Γλυκό ραβανί κάστανο, ομοίως αδιάφορο σε γεύση -άφηνε μία υποψία(?) έλλειψης φρεσκάδας

Η μπάντα δεν ήταν και ότι καλύτερο (αλλά αυτό εκτός από υποκειμενικό ίσως δεν αφορά και το Δυόσμο άμεσα).

Η απογοήτευση (των μεγάλων προσδοκιών μας) ήταν εμφανής στα πρόσωπά μας. Μία ατυχής βραδιά, σε ένα τόσο επιτυχημένο μαγαζί...

Και τελικά ναι, αποφασίζω να υποβάλλω την κριτική μου γιατί -δεν μπορεί- ο Δυόσμος έχει υψηλά τον πήχη και διαβάζοντας αυτή την καλοπροαίρετα επικριτική κριτική ενός fun θα το λάβει σοβαρά υπόψη του και θα φροντίσει να μην επαναληφθεί.

Χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία και πολλές-πολλές γευστικές εμπειρίες!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Κόλλιας, ψαροφαγάδικο το οποίο είχα επισκεφθεί πολύ παλιά όταν ακόμη βρισκόταν στον Πειραιά και η αλήθεια είναι πως δεν είχα αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις (που να θυμάμαι τώρα τους λόγους... )

Και επειδή δε μου αρέσει η παρελθοντολογία, νέα τοποθεσία (στον παράδρομο της Συγγγρού) νέα ευκαιρία...

Βράδυ Τρίτης, το πρώτο παγωμένο βράδυ του φετινού χειμώνα (μην είμαστε και αχάριστοι... κοντεύει να τελειώσει ο Δεκέμβριος χωρίς να βάλουμε παλτό-ευλογημένη Ελλάδα) καταφθάνουμε στον Κόλλια κατόπιν τηλεφωνικής κρατήσεως 6 άτομα.

Ο χώρος περιποιημένος, καθαρός, στολισμένος χριστουγεννιάτικα, τα τραπεζοκαθίσματα με πολύ αέρα ανάμεσά τους, επαρκώς θερμαινόμενη αίθουσα (υπάρχει διαχωρισμός σε smoking & no smoking area) χωρίς κάποια ιδιαιτερότητα στη διακόσμηση.
Η μουσική σε αρμονία με το χώρο και το είδος του φαγητού, σε τόσο όσο ένταση, ούτε ενοχλητική, ούτε να στήνεις και αυτί...

Καταρχήν το τραπέζι μας μας υποδέχτηκε καλοστρωμένο με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (μην επαναλαμβάνομαι επ΄ αυτού... θα με βαρεθείτε).
Ο ¨ενδιάμεσος κρίκος" που πρότεινε τον Κόλλια -λογω γνωριμίας- ανέλαβε την επιλογή του φαγητού και δεν ασχοληθήκαμε διόλου με καταλόγους και διαβουλεύσεις περί παραγγελίας.

Το καλοκουρδισμένο ρολόι της εξυπηρέτησης φάνηκε αμέσως.
Η νεαρή κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας παρακολουθούσε εξ' αποστάσεως και φρόντιζε να καλύπτει τις ανάγκες μας. Σημειώνω βέβαια, ότι λόγω καθημερινής η πληρότητα ήταν κάτω του μετρίου -και δε γνωρίζω το επίπεδο εξυπηρέτησης σε ώρες αιχμής, πάντως για τη συγκεκριμένη βραδιά παίρνει άριστα.

Επιλέχθηκε κρασάκι Χ2 φιάλες ΠΥΛΗ chardonnay, εξαιρετικό για να συνοδεύσει τα ψαρικά και λοιπά μεζεδάκια της θάλασσας.

Λοιπόν από το τραπέζι παρέλασαν:

Η ψαρόσουπα στο φλυτζανάκι του ελληνικού καφέ για το καλώς ήρθατε
Πεντανόστιμο χειροποίητο ψωμάκι (λευκό και μαύρο)
Γαρίδες τηγανιτές καλό τηγάνι, αφράτες, έπρεπε να ήταν λίγο μεγαλύτερο μέγεθος
Γαρίδες σαγανάκι -δεν πρόλαβα να δοκιμάσω
Πράσινη σαλάτα φρεσκότατη και πλούσια - πολύ καλή
Σταμναγκάθι - τεράστια ποσότητα και φυσικά νοστιμότατο
Καλαμαράκια τηγανιτά - επίσης καλό τηγάνι, baby καλαμαράκια και πλήρης απουσία σε πλοκάμια (που έχουν περίσσεια νοστιμιά)
Γάβρος που δε δοκίμασα (δηλωμένη άρνηση προς το ψαράκι αυτό- μόνο σε ένα μαγαζί αλλαξοπίστησα, έχουμε και τις παραξενιές μας τι να κάνουμε... )
1-2 ορεκτικά που ναι μεν ήταν πολύ καλά -δε θυμάμαι όμως να τα περιγράψω (αυτό συμβαίνει όταν αναλαμβάνει έτερος τα ηνία της παραγγελίας!!! )
Κατέφτασαν 2 φαγκριά τα οποία καθαρίστηκαν μπροστά μας από τα επιδέξια χέρια του σερβιτόρου και συνοδεύονταν από το αντίστοιχο λαδόξυδο.

Στο τέλος για να ολοκληρώσουμε το γεύμα μας πήραμε και μία ποικιλία γλυκών (σκέτη κόλαση, τουλάχιστον ότι γεύτηκα εγώ).

Λογαρισμος στα euro 250,00 κάτι παραπάνω από 40,00 euro /άτομο δεν το λες ακριβό για ότι φάγαμε (έχω όμως την εντύπωση ότι μας έγινε κάτι καλύτερο στο λογαριασμό λόγω γνωριμίας).

Ο Κόλλιας έχει αυτό που λέμε καλό φαγητό, έλα όμως που δεν έχει την έκπληξη στη γεύση (γιαυτό και 3/4 ντοματούλες).

Ταξιδεύοντας....
Τι όμορφη λέξη -που μακάρι να μπορούσε να ενταχθεί στην καθημερινότητά μας και όχι σαν εξαίρεση 1-2 φορές το χρόνο.
Ε, ναι την πετάω τη σκούφια μου για ταξίδια, και πριν μπώ για τα καλά στο μύλο της "ζωής" που τα αλέθει όλα (το χρόνο μας, τη φαντασία μας, τη διάθεσή μας και λοιπά καλούδια που έχουν αξία), την είχα πετάξει πάμπολες φορές η αλήθεια είναι.,,,

Αντί αυτού λοιπόν και για παρηγοριά, Ταξιδέψαμε Παρασκευή βράδυ -κατόπιν κρατήσεως από την προηγούμενη-σε αυτό το ψαρομάγαζο του Κερατσινίου που τόσα διαβάζω στο site και τόσο ήθελα να το δοκιμάσω.

Περιοχή γνωστή σε μένα από το ΡΑΚ εν ΡΟΛ και το ΜΗΠΩΣ, παρόλα αυτά έδωσα την αντρέσα στον καλό μου και δεν ασχολήθηκα καθόλου για το πως θα φτάσουμε.
Όπως απεδείχθη, είναι πολύ εύκολο να πας και σχεδόν το ίδιο εύκολο να παρκάρεις (ή μήπως ήμασταν τόοοσο τυχεροί?)
3 ζευγάρια παρκάραμε σχεδόν απέξω (δεν πρέπει να είναι τυχαίο τελικά), στην αρχή η εικόνα του εξωτερικού τμήματος του μαγαζιού, αυτό το περιτυλιγμένο με το προστατευτικό κατά των καιρικών συνθηκών δε με ενθουσίασε, μου χτύπησε κάπως στο μάτι βρε παιδί μου -μη με ρωτάτε γιατί, δεν έχω εξήγηση-αλλά αυτό κράτησε δευτερόλεπτα, μέχρι να μπω μέσα, όπου η θερμή υποδοχή και η υπόδειξη του τραπεζιού μας έσβησε μονομιάς την αρχική εντύπωση.

Μα τι ησυχία! τι αθόρυβο service, τι αρμονική συνύπαρξη ανθρώπων που τρώνε στον ίδιο χώρο και χαίρονται να επικοινωνούν, χωρίς να φωνάζουν για να ακουστούν, τι ωραίες αποστάσεις μεταξύ τραπεζιών, τι καλοστρωμένα τραπέζια....
Η περιγραφή του χώρου όπως αναλύεται από τους χρήστες του a4f με καλύπτει απόλυτα και δε θα επεκταθώ περισσότερο.
Η ατμόσφαιρα -για μένα- έχει μεγαλύτερη σημασία. Στο Ταξιδεύοντας την ατμόσφαιρα λοιπόν την κάνουν οι γεύσεις και οι άνθρωποι που τις δημιουργούν/σερβίρουν και το κάνουν με μεγάλη επιτυχία!
Εδώ θα ήθελα μία ακόμη ντοματούλα για την εξυπηρέτηση -το 4 δεν είναι αρκετό.

Ας προχωρήσω όμως στο θέμα μας: φαγητο!

Μόλις συγκεντρώθηκε όλη η παρέα, έφτασε στο τραπέζι μας ψωμάκι φρυγανισμένο (άσπρο και μαύρο) μαζί με πράσινες ελίτσες.

Επιλέχθηκε τσίπουρο Αποστολάκη για τους περισσότερους της παρέας και λευκό χύμα γλυκόπιοτο κρασάκι για τους υπόλοιπους.

Στην επιλογή των φαγητών δούλεψε κανονικό ¨σκονάκι" μιας και το τεράστιο σε μέγεθος και βαρύτατο βασικό menu με τρόμαξε τόσο, ώστε αρνήθηκα να το ανοίξω. Αντίθετα το μικρό "ένθετο" menu το μελέτησα με πολύ προσοχή και δεδομένου ότι είμασταν 6 άτομα, ο καθένας έλεγε και από ένα φαγητό με αποτέλεσμα να χάσουμε την μπάλα.

Θα επικαλεστώ την -αδύνατη μετά την κρασοποσία- μνήμη μου για να αναφέρω ό, τι πέρασε από μπροστά μας, έχοντας τη βεβαιότητα ότι δε θυμάμαι τα πάντα μιας και τα περισσότερα πιάτα άδειαζαν εν ριπή οφθαλμού..

Σαλάτα Ταξιδεύοντας (ντομάτα ροδέλα και κάπαρη) φρέσκα υλικά, σωστό αλάτι
Ριζότο με μαύρο μελάνι σουπιάς, τόσο τέλειο σε γεύση που η πιατέλα επέστρεψε στην κουζίνα χωρίς τίποτε να μαρτυρά ότι πριν λίγο στο βυθό της υπήρχε μαύρο μελάνι (ναι αγαπητοί μου έγινε καθαρισμός της πιατέλας με ψωμάκι!!! )
Φιλεταρισμένη σαρδέλα κα-τα-πλη-κτι-κή

Μανέστρα με όστρακα, εξαιρετικά χυλωμένη, νοστιμότατη (δεν είμαι σίγουρη αλλά μάλλον και αυτό το πιάτο οι άντρες το ¨καθάρισαν" με ψωμάκι (όχι βρε παιδιά δεν πρόκειται για λιγούρια, είναι απλώς καλοφαγάδες τα χρυσά μου! )

Χέλι καπνιστό (τόσο απρόσμενα θεικό που πήραμε και 2ο πιάτο)
Γαύρος σκορδάτος- τι να πω για αυτό το ψάρι που αντιπαθώ βαθιά και εδώ άλλαξα γνώμη?
Χταπόδι του Νώντα, τα λόγια είναι περιττά, τα λέει όλα το χταπόδι από μόνο του
Γαρίδες ψητές, ζουμερές, φρεσκότατες με συνοδεία σαλτσούλας, έρχονται έτοιμες καθαρισμένες φορώντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα (κεφάλι & ουρά).
Τα υπόλοιπα πιάτα (πρέπει να μου διαφεύγουν 2-3) ίσα που πρόλαβαν να αγγίξουν το τραπέζι μας, πιθανόν να μην πρόλαβα να δοκιμάσω κάν.

Δε βαριέσαι, δε χανόμαστε, τέτοιο μαγαζί το βάζεις στη λίστα των αγαπημένων και επαναλαμβάνεις τις επισκέψεις για να δοκιμάσεις όσα περισσότερα και ακόμη καλύτερα.
Θέλω να (ξανα)πω για την τέλεια εξυπηρέτηση (τύφλα να έχουν τα famous restaurants). Τα παιδιά του service δούλευαν σαν αερικά τριγύρω μας, προσγειώνοντας τα πιάτα, ποτήρια, ανεφοδιάζοντας την κανάτα μας με νερό -χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε εμείς- να φέρουν επιπλέον χαρτοπετσέτες -όταν έμειναν μόνο 2-3 στη θήκη!! - και πάλι χωρίς να το ζητήσουμε...

Ένα μεγάλο Μπράβο στο ήθος του Ταξιδεύοντας που σέβεται τόσο πολύ τον καθένα μας ξεχωριστά!

Ένα βλέμμα μας ήταν αρκετό για να έρθουν να μαζέψουν τα άδεια μας πιάτα.
Ακολούθησε η γνωστή ιεροτελεστία πρώτα το σορμπέ limoncino, 2 πιατέλες με γλυκά και στο τέλος τσιχλίτσες!

Για όλα αυτά που αναφέρω (αλλά και για αυτά που δε θυμάμαι) ο λογαριασμός έφτασε στα euro 152,00 με κανονικότατη απόδειξη.

Φύγαμε όλοι μας χαμογελαστοί και ικανοποιημένοι μασώντας τις τσιχλίτσες μας (για δροσερή αναπνοή, ώστε τίποτε να μη μαρτυρά που ήμασταν και τι κάναμε).

Το Κουκάκι αργά το βράδυ έχει βαθμό δυσκολίας.....
Περιοχή που αποφεύγω λόγω και υψηλής δυσκολίας στο parking έλα όμως που έχει τόσα που θέλω να επισκεφτώ, να δοκιμάσω να γευτώ....
Από την άλλη πόσο να περιμένω να φτιάξει ο καιρός -γιατί ως γνωστόν δεν ανεβαίνω σε moto χειμωνιάτικα- για να μπει στους προορισμούς μου?

Κάπως έτσι σκεφτόμενη, κανόνισα θεατρική παράσταση και μετά ό, τι προκύψει στο Κουκάκι.
Το "ότι προκύψει" φυσικά δεν το αφήνω στην τύχη του, κάνω όλο το απαραίτητο homework, συμβουλεύομαι το a4f, κάνω τα σκονάκια μου με τα sos και έτοιμη για νέες εμπειρίες.

Εκ των υστέρων σκέφτομαι ότι καλά έκανα και δεν προχώρησα με κράτηση σε κάποιο μεζεδοπωλείο, οινομαγειρείο κλπ., γιατί η παράσταση ξεκίνησε-άρα-τελείωσε με 40 λεπτά καθυστέρηση, οπότε και η όποια κράτησή μας θα έτρωγε άκυρο.
Αποτέλεσμα, να ψάχνουμε κατά τις 23:00 -23:30 φαγητό στην περιοχή, όπου είτε δεν υπήρχε ούτε καρέκλα να καθίσεις είτε είχε κλείσει η κουζίνα..
Εις μάτην τα sos, και τα σκονάκια μου!
Ταλαιπωρία που -η αλήθεια είναι- δε μου αρέσει καθόλου, μου χαλάει τα τσάκρα μου.
Ω! του θαύματος, στον πεζόδρομο της Δράκου, πιάνει το μάτι μας ένα άδειο τραπεζάκι με 2 καρέκλες, ορμήξαμε 4 νοματαίοι να το καπαρώσουμε, είχε φτάσει σχεδόν 24:00 και ακόμη ψάχναμε.
Βγήκαμε στην ελεημοσύνη για 2 επιπλέον καρέκλες, δώσαμε μία παραγγελία express στον ταχύτατο, ευγενικότατο και χιουμορίστα Γιώργο που ανέλαβε το service μας, ενώ κάναμε πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες να χωρέσουμε σε αυτό τον τόσο περιορισμένο χώρο που μας αναλογούσε.
Η Σβούρα είναι μια μινιατούρα χώρος (μέσα-έξω), ένα ρακάδικο να πω, ένα μαγαζί που μπορείς να πιεις από ένα ποτήρι κρασί έως να δοκιμάσεις νοστιμότατους μεζέδες -σερβιρισμένους σε μινιατούρες σκεύη και σε μινιόν μερίδες- συνοδεία ρακής, τσίπουρου και λοιπών οινοπνευμάτων. Ο χώρος δεν έχει τίποτε για να περιγράψεις, μικρό- σκοτεινό μέσα και επίσης μικρό έξω, τυλιγμένο με τα γνωστά πλαστικά προστασίας από τα καιρικά φαινόμενα και τις σόμπες να σε παρακολουθούν από τα ψηλά, ενώ εσύ προσπαθείς να ισορροπήσεις τα ποτήρια στο τραπεζάκι που κατηφορίζει...
Οι πελατεία από πιτσιρικάδα και τουρίστες που τη βγάζουν για ώρες με μία μπύρα ή μία σανκριά, και κάποιους σαν κι εμάς που παίρνουν το κάτι τις τους.

Πήραμε στο σύνολο 3 Βεργίνα weiss (επιτέλους βρήκα μαγαζί να σερβίρει αυτή την μπύρα που τύφλα να έχουν οι υπόλοιπες ελληνικές weiss που κυκλοφορούν) και 2 ρακές όπου οι ρακόφιλοι της παρέας έδωσαν συγχαρητήρια για την πολύ καλή ρακή.
Και επειδή ξεροσφύρι το οινόπνευμα δεν κατεβαίνει πήραμε για συνοδεία:

Mία ντακάκια εξαιρετικά, η ντομάτα γλυκιά Δεκέμβρη μήνα (! ), ελαιόλαδο από το καλό με την ώριμη γεύση.
Μία απάκι, δε με ενθουσίασε, αλλά ομολογώ ότι γενικά δεν είμαι φιλικά προσκείμενη.
Μία κεφτεδάκια, τα οποία άργησαν αλλά άξιζε η αναμονή. Τι ωραία γεύση, με όλα τα μυρωδικά τους, αφράτα και μπαμπάτσικα, εξαφανίστηκαν στο λεπτό.
Μία ταμπουλέ, δροσερό με αυτή την ένταση στη γεύση (τόσο όσο να μη σε χαλάει η υπερβολή του μαιντανού) μπράβο στην κουζίνα, μπορώ να πω ότι ήταν από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Μία σαγανάκι τυρί, επίσης νοστιμότατο, αφράτο και χωρίς τη γνωστή λαδίλα.

Λογιαριασμός στα 47,00 euro δεν το λες φτηνό για αυτό που προσφέρει.
Για κέρασμα στο τέλος ούτε λόγος, δεν είχαμε κάν την προσδοκία.