galaluna

Μέλος από: Αυγ 2015

11 Οκτ 2016

Παλιό ταχυδρομείο στο Χαλάνδρι λοιπόν με παρέα καλών φίλων. Την επιλογή την έκανα εγώ, μόλις πάρθηκε η απόφαση να πάμε σε μεζεδοπωλείο, αφού υπήρχε από καιρό στην λίστα μου για επίσκεψη. Αφού ξεπεράσαμε σχετικά γρήγορα το πρόβλημα του parking στο Χαλάνδρι, Κυριακή βράδυ, και μάλιστα χωρίς κράτηση, είχαμε την τύχη να βρούμε τραπέζι στην υπέροχη αυλή με τα δεντράκια. Ο χαμηλός φωτισμός, η μουσική, το καλωσόρισμα του προσωπικού, όλα μας είχαν προδιάθεση ότι θα περάσουμε καλά, και ως γνωστών η αρχή είναι το ήμισυ του παντός

ΧΩΡΟΣ ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Πολύ όμορφη αυλή με μικρά μεν τραπεζάκια, αλλά με απόσταση μεταξύ τους τέτοια που δεν σε ενοχλεί. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά παιδιά που έχουν και χαμόγελο και χιούμορ γι αυτό και σε κερδίζουν αμέσως με την συμπεριφορά τους. Η σειρά των πιάτων γίνεται γρήγορα και με σωστή σειρά χωρίς λάθη

ΜΕΝΟΥ
Φάβα Φενεού (ωραία γεύση και ωραία παρουσίαση)
Ντάκος (ωραιότατος)
Πατάτες φούρνου σαν γλύκισμα (δεν έχει τηγανιτές)
Ντολμαδάκια γιαλαντζί τα οποία συνοδευόταν από γιαούρτι (ωραιότατα)
Γραβιέρα με μέλι (λίγο παραπάνω μέλι το ήθελε)
Τηγανιά χοιρινή (με πολύ ωραία σάλτα)
Λουκάνικο με πράσο (καλό)
Ρακή, απίθανη, άφθονη, και με καμία παρενέργεια την επόμενη μέρα

Περίπου 16 ευρώ το άτομο με το ποτό και απόδειξη κανονικά

Το νερό δεν είναι εμφιαλωμένο
Το ψωμακι είναι άπαιχτο
Οι μερίδες τους δεν είναι μικρές, αλλά φαίνονται έτσι γιατί δεν έχουν συνοδευτικά
Στο τέλος σε κερνάνε παστέλι δικό τους (απίθανο με το σουσαμάκι του )
Τα σερβίτσια είναι σαν να τρως Κυριακή στης μαμάς
Ο κατάλογος θυμίζει γράμμα
Η επικοινωνία του προσωπικού με τους θαμώνες είναι άριστη

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Πολύ ωραίος χώρος, εκπαιδευμένο και επικοινωνιακό προσωπικό, άριστοι μεζέδες για όλα τα γούστα, τιμές κανονικές, δεν βλέπω τον λόγο να μην ξαναπάμε και άλλες φορές. Σίγουρα από τις πολύ καλές επιλογές για το Χαλάνδρι

22 Αυγ 2016

Μια και ξεμείναμε στην Αθήνα το τριήμερο του δεκαπενταύγουστου ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφτούμε, το Άμα λάχει στης Νεφέλης στα Εξάρχεια, εγώ και η καλή μου. Παρόλο που η πόλη ήταν άδεια, όταν φτάσαμε περίπου 22.00μμ, παραπάνω από τα μισά τραπέζια ήταν γεμάτα, από κόσμο όλων των ηλικιών.

ΧΩΡΟΣ- ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Έχουν αναφερθεί αναλυτικά οι προηγούμενοι σχολιαστές, για την υπέροχη αυλή, του πρώην σχολείου, που σου θυμίζει ότι είσαι σε άλλη πόλη, αλλά δεν μπορώ και εγώ, να μην αναφερθώ στις βρύσες που μας θύμισαν τα μαθητικά μας χρόνια, που ήταν όλα πιο ανέμελα και πολύ πιο απλά. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά παιδιά τα οποία είναι όλα ντυμένα με ομοιόμορφες μαύρες μπλούζες, ευγενικότατα, εξυπηρετικότατα και πάνω απ όλα χαμογελαστά. Όλα μας είπαν καλησπέρα και καληνύχτα αντίστοιχα και δείχνουν ευδιάθετα και πρόθυμα να εξυπηρετήσουν κάθε σου απορία. Η διαρρύθμιση των τραπεζιών είναι άριστη και δεν νιώθεις καμία στενότητα. Τα πιάτα έρχονται σε σωστή σειρά και στον σωστό χρόνο.

ΜΕΝΟΥ
Στην αρχή σου φέρνουν μία αλοιφή τυριού με ψωμάκι (ωραία γεύση)
Πήραμε
Σαλάτα άμα λάχει (φοβερή γεύση είχε μέσα αχλάδι, σύκο λαχανικά ελιές, με σωστή αναλογία από λάδι, και η ποσότητα πέρα από ικανοποιητική )
Μπατζοσαγανάκι (με σκληρό τυρί Βέροιας, πολλή ωραία γεύση )
Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο ( έξι τεμάχια, σπιτικά, στην μέση είχε και μπολ με γιαούρτι, απίστευτα )
Μπιφτεκάκια σχάρας ( 4 τεμάχια αρκετά μεγάλα, ψημένα τέλεια, με συνοδεία από πατάτες τηγανιτές, τέλεια)
Πατάτες τηγανιτές (μαμαδίσιες, όπως τις ξέρουμε)
Τσίπουρο χύμα (καλό )

Πληρώσαμε 37 ευρώ με απόδειξη κανονικά

Το νερό δεν είναι εμφιαλωμένο
Οι μερίδες τους είναι παραπάνω από ικανοποιητικές
Σε κερνάνε όταν τελειώσεις σφηνάκι μαστίχας
Σε ρωτάνε αν σου άρεσαν τα φαγητά τους και εάν έμεινες ευχαριστημένος

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Είναι πολύ ωραίο μεζεδοπωλείο, σε ένα αντικειμενικά ωραίο χώρο και με άριστη εξυπηρέτηση. Οι τιμές του θα μπορούσαν σίγουρα να είναι καλύτερες, αλλά αναλογικά τα πιάτα του έχουν ποιότητα που σε αποζημιώνει. Εμείς πάντως το προτείνουμε ανεπιφύλαχτα και σίγουρα όποτε μας δοθεί η ευκαιρία θα ξαναπάμε

Θα ήθελα ακόμα να ευχαριστήσω (κλείνοντας ένα χρόνο στο ask4food) όλους τους χρήστες αυτής της κοινότητας, που με τις κριτικές τους με βοήθησαν να ανακαλύψω χώρους και γεύσεις που ίσως δεν θα είχα βρει ποτέ.

30 Μαι 2016

Το Σάββατο 21/5 λόγω υποχρεώσεων στο Γκάζι, βρεθήκαμε στο μεζεδοπωλείο Κανέλα για μεσημεριανό, μετά από παρότρυνση φίλων

ΧΩΡΟΣ- ΕΞΥΠΗΡΈΤΗΣΗ
Το μαγαζί είναι γωνιακό, φωτεινό, και ο χώρος του είναι μικρός και απλός. Τίποτα το διαφορετικό δεν υπάρχει για να σου τραβήξει την προσοχή. Τα τραπέζια είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο, και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην άνεση σου σε σχέση με τις άλλες παρέες. Την ώρα που πήγαμε υπήρχαν μόνο άλλα 3 τραπέζια γεμάτα, πράγμα που διευκόλυνε την όλη κατάσταση. Η καθαριότητα πάντως είναι με την πρώτη ματιά ευδιάκριτη παντού. Η εξυπηρέτηση γίνεται από δύο κοπέλες, οι όποιες είναι πρόθυμες και χαμογελαστές. Η κατανομή των πιάτων γίνεται σωστά και σε καλό χρόνο.

ΜΕΝΟΥ
κανταΐφι τυρί, σαν σαγανάκι με φίλο από κανταΐφι, φοβερός μεζές
κεφτεδάκια, ακριβώς σαν της μαμάς μας, ο μαϊντανός μύριζε μέχρι έξω, απίστευτα
τηγανιά ρουμελιώτικη, είχε πολύ κόκκινη σάλτσα, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο
πατάτες τηγανιτές, και αυτές σαν της μαμάς, ολόφρεσκες και καλοτηγανισμένες
φιλέτο κοτόπουλο, τεράστια ποσότητα, νόστιμο συνοδευόταν από ρύζι
μακαρόνια με κιμά (δεν δοκίμασα, πάντως από εμφάνιση και ποσότητα έδειχναν τέλεια)

Συνολικά δώσαμε 70 ευρώ, περίπου 10 ευρώ το άτομο, μαζί με τα ποτά

Το νερό είναι κανάτας
Οι μερίδες τους είναι μεγάλες
Απόδειξη κανονικά
Κάπνισμα κανονικά
Υπήρχε κέρασμα αλλά εμείς βιαζόμαστε και είπαμε όχι
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Είναι το μεζεδοπωλείο που θα πάς για το φαγητό του (για αυτό μιλάμε ). Ο χώρος είναι αδιάφορος αλλά εξυπηρέτηση και η ποιότητα των πιάτων που προσφέρει είναι το μεγάλο του πλεονεκτημά. Αυτό που θα μπορούσε να βελτιωθεί είναι η κατανομή του χώρου, των τραπεζιών για να υπάρχει μεγαλύτερη άνεση. Τώρα εάν θα έφευγα από τα βόρεια που μένω για να ξαναπάω, δεν θα το έκανα. Σίγουρα όμως εάν βρισκόμουν στις γύρω περιοχές θα το τιμούσα

25 Μάρ 2016

Σαρδελάκι λοιπόν στην Γλυφάδα,19/3 με παρέα καλών φίλων. Η διάθεση όλων μας ήταν από την αρχή καλή, γιατί και μήνες είχαμε να τα πούμε με την παρέα, και την Γλυφάδα καιρό να την επισκεφτούμε
Η επιλόγη από τον φίλο του μεζεδοπωλείου, και η ώρα της άφιξης μας( 21.30μμ)συνηγορούσε σε αναμονή για άδειασμα τραπεζιού. Η ενημέρωση της κοπέλας από την υποδοχή, ότι σε 15 λεπτά θα υπάρξει τραπέζι, ήταν απόλυτα σωστή, οπότε κανένα πρόβλημα.

ΧΩΡΟΣ-ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Τα τραπέζια είναι αρκετά κολλητά, αλλά έχει και κάποια πιο ψηλά με σκαμπό, τα οποία πάντως δεν βολεύουν πολλούς, από ότι είδαμε. Οφείλω πάντως να σημειώσω, ότι η προσοχή στην καθαριότητα, φαίνεται παντού. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νέα παιδιά, ομοιόμορφα ντυμένα, τα οποία είναι όλα απίθανα γρήγορα, τα φέρνουν όλα στην σωστή σειρά, και το σημαντικό χωρίς να κάνουν λάθη (έχουν και ενδοεπικοινωνία)

ΜΕΝΟΥ
Στην αρχή σου φέρνουν σε δίσκο να διαλέξεις διάφορες αλοιφές και μικρά πιάτα
Φάβα (καλή)
Τυροκαυτερή (καλή)
Χωριάτικη σαλάτα (φρέσια, με σωστή ποσότητα από λάδι)
Ψητές σαρδέλες (ωραιότατο ψήσιμο)
Μπακαλιάρος σκορδαλιά ( κομμάτια από μπακαλιάρο, χωρίς καθόλου κόκαλα, υπέροχος μεζές)
Σαρδέλα ψητή (ωραιότατη )
Γαύρο τηγανητό (το ίδιο)
Θράψαλα τηγανιτά (καλοτηγανισμένα)
Πατάτες τηγανιτές
Τσίπουρα αρκετά (δεν θυμάμαι ποιανού )

ΤΙΜΕΣ
Μας κέρασαν οι φίλοι, πάντως ο μέσος όρος θα πρέπει να είναι 17 ευρώ το άτομο(εξαρτάται και από την κατανάλωση). Η αλήθεια όμως είναι ότι όλα τους τα πιάτα είναι παραπάνω από καλά. Σημειώνω ότι ο φίλος μου, πλήρωσε με πιστωτική

Το νερό έρχεται εμφιαλωμένο με το που κάθεσαι
Καπνίζουν μόνο όπως μπαίνεις αριστερά (είναι ο διπλάσιος χώρος από τους μη καπνίζοντες)
Μας κέρασαν 1 καραφάκι τσίπουρο κατά την διάρκεια του δείπνου, και σορμπέ λεμόνι, όταν τελειώσαμε
Αποδείξεις όπως είδαμε πηγαίνουν κανονικά σε όλους
Χαμόγελα από το προσωπικό έχει και κατά την είσοδο, και κατά την έξοδο

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Αδιάφορος χώρος, ωραίοι ψαρομεζέδες, (δίνουν μεγάλη προσοχή στο τηγάνισμα, και ότι κάνουν δεν έχει την έντονη λαδίλα), πολλές ετικέτες από τσίπουρα, και απίστευτη γρήγορη και σωστή εξυπηρέτηση. Λίγο η φασαρία από τον κόσμο είναι κουραστική, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.
Ένα τσιπουράδικο που έχει όλες τις προυποθέσεις για να ξαναπάς και δεύτερη και τρίτη φορά.

13 Φεβ 2016

Ψάχνοντας για burger καταλήξαμε στο BarbaraQue στα Βριλίσια, στο οποιό κάναμε κράτηση την ίδια μέρα. Βρίσκεται πάνω στην πλατεία σε ένα ήσυχο δρόμο. Πήγαμε την 5/2/2016, με όλη την οικογένεια. Η βραδιά μας αν και έβρεχε, φάνηκε ότι θα κυλούσε όμορφα, από το ότι βρήκαμε σχεδόν αμέσως πάρκινγκ(βασικό για να μην εκνευριστείς), και από το αληθινό χαμόγελο της κοπέλας στην υποδοχή του μαγαζιού, η οποία μας οδήγησε στο τραπέζι μας.

ΧΩΡΟΣ- ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Η διακόσμηση είναι ξύλινη και τα τραπέζια έχουν καλή απόσταση το ένα από το άλλο. Μέσα στον ίδιο χώρο υπάρχει και μπάρα στην οποία μπορείς να πιείς εαν θέλεις μόνο ποτό. Η κουζίνα του είναι ανοιχτή και αυτό είναι κάτι που συμβάλει στην θετική πρώτη εντύπωση. Το προσωπικό είναι όλα νέα παιδιά, τα οποιά πραγματικά θέλουν να σε εξυπηρετήσουν διακριτικά, χωρίς να σε ενοχλούν συνέχεια με την παρουσία τους. Το βράδυ που πήγαμε εμείς υπήρχαν σχεδόν όλες οι ηλικίες.

Πήραμε
Σαλάτα ψητών λαχανικών(τέλεια )
Πατάτες με cheddar(ωραιότατες)
2 Burger Italian Mafia,1 Βacon mushroom,1 Classic burger(σε όλα τα burger την διαφορά την κάνει το μπιφτέκι το οποίο είναι πραγματικά υπέροχο και το ιδανικότερο ψήσιμο του είναι το medium rare). Ολα τα burger συνοδεύονται με πατάτες έναντι extra χρέωσης ενός ευρώ.
Το δείπνο μας συνοδεύτηκε από 2 βαρελίσιες μπύρες και αναψυκτικό. Ολά ήρθαν στην ώρα τους και με την σωστή σειρά
Στο τέλος φάγαμε γλυκό banoffee και ήπιαμε και το BarbaraQue κοκτέιλ με ρούμι, και τα δύο άψογα φτιαγμένα.
ΤΙΜΕΣ
Πληρώσαμε 78 ευρώ με την απόδειξη να έρχεται αμέσως( φτάσαμε να το αναφέρουμε πια σαν να είναι κάτι ιδιαίτερο)

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό έρχεται εμφιαλωμένο (εαν θέλεις το κρατάς)
Καπνίζουν μόνο στον επάνω όροφο και δεν επηρεάζει τον κάτω χώρο καθόλου
H μουσική είναι απο dj
Κέρασμα δεν έχει
Χαμόγελα και διάθεση από το προσωπικό έχει

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Ωραίος χώρος, εκπαιδευμένο προσωπικό, ζουμερά Burger, άψογα κοκτέιλ, Οι τιμές θα μπορούσαν και χαψηλότερες, αν και η ποιότητα σε αποζημιώνει.
Μία παρατήρηση μόνο, ένα κλικ η μουσική πιο χαμηλά, θα μας επέτρεπε να επικοινωνούμε ακόμα καλύτερα
Θα ξαναπάμε σίγουρα για να δούμε, όταν ανοίξει ο καιρός, και τον έξω χώρο και εκτός από το να φάμε, να δοκιμάσουμε και άλλα κοκτέιλ

13 Νοε 2015

Πήγαμε το Σάββατο 7/11/2015
Είχαμε διαβάσει πριν τις κριτικές και είπαμε να το δοκιμάσουμε. Η υποδοχή καλή και ευγενική, από τα νεαρά άτομα του καταστήματος.
Προσοχή, το παρκάρισμα, θέλει υπομονή και ψάξιμο (γενικά το Χαλάνδρι)

ΧΩΡΟΣ
Ο χώρος, στο πίσω μέρος που καθίσαμε, είναι τελείως αδιάφορος και υπερβολικά στενός, αν ή πίσω παρέα από εμάς ήταν και αυτοί τέσσερις δεν ξέρω πως θα χωράγαμε.

ΜΕΝΟΥ
Μεζεδάκια και κυρίως πιάτα για όλα τα γούστα. Πήραμε πατάτες με τυρί Νάξουχ2 (ωραιότατες), ντάκο σαλάτα (πολύ καλή), μανιτάρια( εξαιρετικά) ριζότο( καλό) καβουρμά (αδιάφορο) και το καλύτερο γαύρος μαρινάτος (υπέροχο πιάτο και σαν παρουσίαση και σαν γεύση). Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με τσίπουρα και αναψυκτικά

ΤΙΜΕΣ
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 60 ευρώ, δεν τα λες και λίγα, αλλά η απόδειξη έγραφε 44, και στην παρατήρηση μου ότι τα extra που πήραμε από την αρχική παραγγελία δεν αναγράφονται η απάντηση ήταν, θα το κοιτάξουμε (ακόμα το κοιτάνε). Επειδή δεν είχαμε όρεξη, πληρώσαμε και φύγαμε

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Με το που κάθεσαι σε κερνάνε δύο αλοιφές με παξιμάδια
Το νερό δεν στο φέρνουν εμφιαλωμένο
Όταν τελειώσεις σε κερνάνε γιαούρτι με γλυκό κουταλιού

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Το θέμα της απόδειξης μας πείραξε, περιμένεις από νέους ανθρώπους να έχουν άλλη συμπεριφορά, και άλλη κουλτούρα.
Το θέμα επίσης της κράτησης μας ενόχλησε. Ζητήσαμε τηλεφωνικά μία μέρα πριν, τραπέζι για καπνίζοντες, μας είπαν ότι καπνίζουν μόνο στην πίσω πλευρά, και όταν φεύγαμε είδαμε ότι οι μισοί καπνίζανε στον εσωτερικό χώρο.
Ή έχεις πολιτική καπνίσματος ή δεν έχεις

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Ωραίοι μεζέδες, ευγενικά και χαμογελαστά παιδιά, πολύ μέτριος χώρος,
Να κοιτάξουν τα θέματα που ανέφερα, γιατί είναι αμαρτία, να χαλάνε την γενική εντύπωση

19 Σεπ 2015

Αν και μένω κοντά στην Πεύκη, ομολογώ ότι εάν δεν υπήρχε το ask4food, δεν θα είχα ανακαλύψει ποτέ το CINECITTA.

Με έπεισαν, οι 2 καλογραμμένες κριτικές που έχει το κατάστημα, και χθές 13/9 αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε, μετά τετραμελής παρέας, και πολύ καλά κάναμε
Στην παρακάτω κριτική δεν θα ακολουθήσω την τυπική ανάλυση, αλλά θα προσπαθήσω να σας δείξω το κλίμα που επικρατεί στο CINECITTA

Ένα μαγαζί που σου θυμίζει παλιά χρόνια, φοιτητικά, τότε που προσπαθούσες, λόγω πολύ περιορισμένων χρημάτων, να ανακαλύψεις φτηνά μαγαζιά, όχι μόνο για να φας, και να πιείς μπύρα, αλλά να κάτσεις και με τις ώρες να μιλάς.
Τέτοιο είναι και το CINECITTA. Καρέκλες απλές σιδερένιες, το ίδιο και τα τραπέζια, σε ένα ψιλοσκοτεινό, απλό πεζοδρόμιο, που σε προδιαθέτει να κάτσεις με την παρέα σου, και να μιλάτε για ιστορίες παλιές, για ταινίες, για διακοπές, χωρίς το άγχος της καθημερινότητας να σε πνίγει.
Και μέσα σε όλα αυτό το σκηνικό, το φαγητό ήταν η ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς (για την παρέα μου, εχώ είχα ήδη διαβάσει το ask4food).

Πήραμε
Πατατόφλουδες (φλούδες από πατάτες τηγανιτές μαζί με γιαούρτι, ντομάτα ψιλοκομμένη, κρεμμύδια ) πάρα πολύ καλό

Πατάτες με cheddar και bacon(κλασική αξία)πολύ καλό
και 4 Burgers τα οποία τα αναφέρω περιγραφικα (2cheese burger, bbq, jack daniels, )ψημένα όπως πρέπει, με φρέσκο ψωμάκι, και σωστή αναλογία υλικών για το καθένα. Οι γεύσειςσε όλα τέλεια. Μας τα σερβίρανε σε καλαθάκια, μαζί με πατάτες. Ήπιαμε και 4 μπύρες Alpha βαρελίσιες

Πληρώσαμε 39 ευρώ με απόδειξη κανονικότατα.
Σημειώσεις
Τα σουπλά που φέρνει είναι και ο κατάλογος
Το νεράκι έρχεται σε ποτήρια
Οι αποδείξεις κόβονται αμέσως

Τα περισσότερα πιάτα έχουν 5 ευρώ
Η εξυπηρέτηση γρήγορη
Ο εσωτερικός χώρος, για τον χειμώνα φαίνεται φιλικός(θα πάμε και και θα σας πούμε αναλυτικότερα ).

Πέράσαμε υπέροχα, φάγαμε μια χαρά, πληρώσαμε λίγα, και θα ξαναπάμε σίγουρα.
Το συνιστώ για βράδια χαλαρά, τα οποία θα συνοδευτούν από μπυρίτσα, και ωραίο φαγητό, και το πιο βασικό, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ

11 Σεπ 2015

Είχα βάλει στο ημερολόγιο μου εδώ και μήνες να πάμε στο BASE GRILL, και να που τα καταφέραμε την 4/9 κάνοντας κράτηση 1 μέρα πριν
Μεγάλος χώρος διακοσμητικά αδιάφορος, με πολλά τραπέζια, κοντά το ένα με το άλλο, τα περισσότερα για μεγάλες παρέες άνω των 4 ατόμων. Εάν τυχόν είστε μόνο 2 άτομα στριμώχνεσαι σε κάποιο μικρό τραπέζι το οποίο δεν είναι και το καλύτερο. Εμείς πάντως είμαστε μεγάλη παρέα, οπότε δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο. Επάνω στα τραπέζια υπήρχαν μπουκαλάκια με λάδι, μαζί με αλάτι ξύδι κτλ.

ΜΕΝΟΥ
Για να μην πολυλογώ είναι το απόλυτο μέρος του κρεατοφάγου. Το μαγαζί, όπως ήδη έχουν περιγράψει υπόλοιποι αγωνιστές, ειδικεύετε στο κρέας, ειδικά στο μοσχάρι. Όλα τα κρεατικά που θα παραγγείλεις στα κόβουν μπροστά σου σε μικρές φέτες και στα σερβίρουν.

Αναλυτικά
Πήραμε το, φημισμένο πιάτο, της φωλιάς με πατάτες και τηγανητά αυγά, στο οποίο οι σερβιτόροι, τα αυγά τα λιώνουν μπροστά σου πάνω από τις πατάτες, και αμέσως μετά στο σερβίρουν. Το πιπεράκι από πάνω κάνει και αυτό την διαφορά (πολύ καλό )

Σαλάτα ντάκο (καλή )

Σαλάτα πανδαισία λαχανικών που μοιάζει στο σχήμα σαν τούρτα (καλή)

Πατάτες τηγανητές (τεράστια μερίδα με ψιλοκομμένες πατάτες, αδιάφορες )

Συκώτι (πραγματικά το καλύτερο που έχω φάει, η γεύση δεν περιγράφεται)

Πικάνια (ψημένη μέτρια, τέλεια, εμπειρία)

Σπαλομπριζόλα (ακριβώς το ίδιο σχόλιο με το παραπάνω)

Ήπιαμε μαύρες μπύρες που καπνίζουν το ποτήρι (φοβερή γεύση)

ΤΙΜΕΣ
35 ευρώ το άτομο (απόδειξη κανονικά, την πήρε ο κουμπάρος και έκανε μετά την διαίρεση, μάλλον σωστά )
Δεν είναι φτηνό, αλλά νομίζω όταν πας κάπου, ξέρεις τον λόγο που πας, και έχεις ρωτήσει ή διαβάσει για τις τιμές του

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Με το που κάθεσαι σε κερνάνε ντιπ γιαουρτιού και κεφτεδάκια
Όλα τα κρεατικά έρχονται χωρίς συνοδευτικά παρά μόνο με 3 είδη αλατιών
Την παραγγελία την παίρνει ένας εκ των ιδιοκτητών του καταστήματος, ό οποίος θα σου εξηγήσει τα πάντα, και θα σε προστατεύσει από τυχόν υπερβολές
Κατά την διάρκεια που βρίσκεσαι στο χώρο θα περάσουν και θα σε ρωτήσουν εάν είσαι ευχαριστημένος ή εάν χρειάζεσαι κάτι
Όταν τελειώσεις σε κερνάνε εκλεράκια και λικέρ μαστίχα

ΠΡΟΤΑΣΗ
Το base grill είναι πραγματική εμπειρία όσον αφορά το κρέας.
Σίγουρα δεν είναι για κάθε εβδομάδα, λόγω κόστους, αλλά νομίζω ότι ανταποκρίνεται με το φαγητό του στο ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ

07 Σεπ 2015

Πήγαμε στον Ακάκιο το Σάββατο 29/8 αφού είχε προηγηθεί κράτηση μία μέρα νωρίτερα.

ΧΩΡΟΣ
Η διακόσμηση θυμίζει μοναστήρι, και ότι αυτό συνεπάγεται, μανουάλια, κεριά, παγκάρια, τραπέζια μοναστηριακά, και το προσωπικό ακόμα είναι ντυμένο καλόγεροι. Το όλο θέαμα είναι πραματικά ωραίο και δεν δημιουργεί αρνητικές εντυπώσεις ούτε φέρνει σε κιτσ. Το μαγαζί αποτελείται από μία μεγάλη αίθουσα εσωτερικά, με τα τραπέζια να έχουν τις σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, και έναν εξωτερικό χώρο που μοιάζει με βεράντα.
Το κάπνισμα απαγορεύεται στον εσωτερικό χώρο αυστηρά.

ΜΕΝΟΥ
Ο κατάλογος αποτελείται από ορεκτικά, σαλάτες, μακαρονάδες και πίτσες.
Παραγγείλαμε μία σαλάτα Ακάκιος(μοιάζει σαν ντάκος, εξαιρετική, χωρίς να κολυμπάει στο λάδι) και 3 μακαρονάδες (με κεφτεδάκια, πεκορινάδα, παπαρδέλες με κυβάκια κολοκυθιού μαζί με καπνιστό χοιρινό.
Οι ποσότητες είναι οι κατάληλες, και οι γεύσεις είναι μοναδικές. Η ντομάτα ειδικά στα μακαρόνια με τα κεφτεδάκια ήταν πραγματικά ολόφρεσκη.
Παραγγείλαμε για το τέλος δύο σοκαλατόπιτες και μία πορτοκαλόπιτα, απίστευτα και τα δύο (γεύση, εμφάνιση)

Εξαιρετικές
Για τα παραπάνω που ανέφερα και 3 αναψυκτικά ο συνολικός λογαριασμός ήταν 42 ευρω (απόδειξη κανονικά )

Το νερό έρχεται εμφιαλωμένο με το που κάθεσαι
Παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο μας πήραν την παραγγελεία σε πολύ γρήγορο χρόνο
Η φιλικότητα, οι γνώσεις, και η εξυπηρέτηση των εργαζομένων είναι επαγγελματκή, και φιλική όσο χρειάζεται, χωρίς να γίνεται ενοχλητική.

ΠΡΟΤΑΣΗ
Το προτείνω ανεπιφύλαχτα να πάτε. Ωραία ατμόσφαιρα, υπέροχες μακαρονάδες, φιλική και ταυτόχρονα επαγγελματική εξυπηρέτηση.
Φεύγεις με το συναίσθημα ότι τα χρηματά που έδωσες τα εκτίμησαν, και σου πρόσφεραν το καλύτερο που μπορούσαν.

21 Αυγ 2015

Kαλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Θα ξεκινήσω την προσφορά μου στο site, με κριτική για το μεζεδοπωλείο Αποστακτήριο στην Νέα Ερυθραία
Πήγαμε χθές 3 ατομα και παρόλο που ήταν 15 Αυγούστου το μαγαζί, ήταν γεμάτο. Εαν δεν είχαμε κάνει κράτηση δεν θα βρίσκαμε να καθήσουμε
ΧΏΡΟΣ Κλασικός με περιμετρικά τραπεζάκια γύρω από ένα συντριβάνι.
Τα τραπέζια δεν είναι κοντά το ένα στο άλλο πράγμα θετικό

ΜΕΝΟΥ Μικρός κατάλογος με μεζεδάκια τα οποία μπορείς και να τα πάρεις και για κυρίως
Πήραμε σαλάτα ντάκο (εξαιρετική) ντολμαδάκια με συνοδεία γιαουρτιού (καλά όχι ιδιαίτερα) κεφτεδάκια( υπέροχα ) χοιρινή τηγανιά (καλή) πατάτες τηγανιτές κομένες σίγουρα στο χέρι (υπέροχες)
Για τον πιο μικρό της παρέας πήραμε, μετά από προτροπή του σερβιτόρου, 1 μερίδα καλαμαράκια τηγανητά (πραγματικά ΟΛΌΦΡΕΣΚΑ)
Οι μερίδες φαίνονται μικρές γιατί έρχονται σε μικρά πιατάκια, αλλά είναι μια χαρά

ΤΙΜΕΣ Καλές τιμές οριακά προς τα πανω
Για το σύνολο των παραπάνω και 3 μπύρες πληρώσαμε 60 ευρώ, ποσό όχι ιδιαιτερά μικρό, αλλά αν σκεφτείς ότι το Φ. Π. Α είναι +10 % παραπάνω.
Κανονικά ήρθε και η απόδειξη μαζι με τα ρέστα.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό ήλθε σε κανάτα αμέσως μόλις καθήσαμε
Παρόλο τον κόσμο μας πήραν παραγγελία μέσα σε 10 λεπτά και τα φαγητά ήρθαν όλα σε σωστό χρόνο και γρήγορα
Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια ρακόμελο

ΠΡΟΤΑΣΗ Το προτείνω για μια βραδιά με καλή παρέα και ωραία μεζεδάκια.
Θα ξαναπάμε