Peter085

Μέλος από: Αυγ 2015

28 Φεβ 2016

Σάββατο βραδύ, ψάχναμε κάτι ήσυχο στην περιοχή.
Μέσα από το Askfood βρήκαμε το vino etcetera.

Είναι χωμένο σε ένα στενό, όχι μακρυά από την κεντρική πλατεία.
Το πάρκινγκ δεν δεν είναι εύκολο στην περιοχή, βεβαία με λόγω τύχη βρήκαμε.
Το μαγαζι έχει εξωτερικά χώρο για να κατσεις αλλά λόγω καιρού θελαμε μεσα.
Έχει πέντε τραπέζια μέσα και να κατσεις στην μπάρα.
Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι αλλά αφού περιμέναμε λίγο, άδειασέ κάποιο τραπέζι και μπήκαμε.

Ο χωρος παρόλο ότι είναι μικρός, είναι πολύ όμορφος.
Φτάνει ο κατάλογός. Δεν είναι τεραστία η ποικιλία αλλά αυτά που έχει αξίζουν όλα.
Και ξεκινάω, πήραμε ντακακια με ξινομυζηθρα (εξαιρετικά), ρεβυθοκεφτεδες, λουκάνικό, πρασοκεφτεδες και τηγανίτες πατάτες(όλα εξαιρετικά) και χουμους.
Δεν πηραμε κάποιο κρασί αν και για αυτό φημίζεται, ίσως την επομένη φορά.

Όλα τα φτιάχνει και εκείνη την στιγμή, ακούς τα τηγανιά πίσω σου. Δεν είναι βαριά τηγανισμένα, αλλά ούτε τα κεφτεοειδη έχουν αλεύρι ώστε να έχουν βαριά γεύση.
Αν υπάρχει κάτι αρνητικό είναι το ψωμί του, που φέρνει συσκευασμενο του εμπορίου που είναι σε φέτες(αλλά εμεις δεν τρωμε ψωμί οπότε μικρή σημασία έχει).
Στο τέλος έχει γλυκό χαλβά με παγωτό.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, εμείς έχουμε ήδη κλείσει να ξανάπαμε.

28 Φεβ 2016

Κυριακή μεσημέρι, μετά από παρότρυνση φίλων πήγαμε στα φουρνομαγειρεματα.
Το μαγαζί είναι σε πολύ ήσυχο σημείο και αυτό μας άρεσε πολύ.
Ο χωρος όμορφα διακοσμημένος.

Μας καλωσόρισαν και διαλέξαμε το τραπεζι που θα κάτσουμε.
Σχεδόν άμεσα ήταν οι κατάλογοι.
Δώσαμε την παραγγελιά μετά από λίγο.
Πήραμε μια πράσινη σαλάτα (αρκετά μεγάλη ποσότητά με έντονο μπαλσαμικο), πατάτες(αρκετά ξερες), κάποιες αλοιφές, ψητη φετα (εξαιρετικη), κοτομπουκες (τις οποίες της σερβίρουν στο πήλινο με ζυμαρικά! ), μια χοίρινη μπριζόλα (καλά ψημένη) και ένα μιλφειγ ντομάτας!

Να τονίσω ότι όλα τα ήταν θετικά "πειραγμενα"στην γεύση (εξαίρεσή αποτελεί το μιλφειγ).
Στο μιλφειγ ντομάτας θα σταθώ. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω οτι κανείς δεν με πίεσε να παρω αυτό το πιάτο ήταν μια δική μου (λάθος) επιλογή.
Το πιάτο έχει δυο μεγάλες ντομάτες κομμένες στα τρία και ανάμεσα στις ροδέλες έχει ρύζι. Ρύζι έχει και ως γαρνιτούρα.
Δεν ήταν καθόλου νόστιμο, την ντομάτα με το που έκοψα έλιωσε και έγινε ντοματοπολτος.
Στο τελος μας κέρασαν γλυκακι, μους σοκολάτα και λευκό χαλβά και τα δυο ήταν εξαιρετικά.

Η εξυπηρετηση ήταν άψογη.
Η λανθασμένη επιλογή από το μενού που έκανα δεν θα με αποτρέψει να το ξαναεπισκεφτω.
Εφόσον βρίσκεται στην περιοχή είναι μια καλή επιλογή.

17 Φεβ 2016

Δεν ειναι η πρωτη φορα που πηγαινουμε στο μαγαζι.

Πολλες επιλογες στον μπουφε, οι περισσοτερες νοστιμες, καφε γλυκο και ολα αυτα σε πολυ καλη τιμη.
Σιγουρα για καποιον που εχει απαιτησεις απο ενα κινεζικο αυτα που θα βρει στο μαγαζι ισως να μην τον ικανοποιησουν πληρως.
Δεν υπαρχει καταλογος ωστε να παραγγειλεις κατι περα απο τον μπουφε.

Συμπερασμα:
Για οσους θελουν να φανε καλα, μπορουν να το επισκεφτουν χωρις να απογοητευτουν.
Εμεις θα το κανουμε παλι, συντομα.

16 Φεβ 2016

Σαββατο 13/2 γυρω στις 8:30 φτασαμε στο μαγαζι. Ειχε πολυ κοσμο, ευτυχως ειχαμε κλεισει τραπεζι (δεν ηταν η πρωτη φορα που ειχαμε παει και ξεραμε οτι Σαββατοβραδο δυσκολα καθεσαι χωρις να εψεις κλεισει).
Σχετικα γρηγορα ηρθαν για παραγγελια.

Πηραμε στο classico με σαλατα σιζαρς και ζυμαρικα τεσσερα τυρια και το exclusivo με σιζαρς ζυναρικα με προσουτο κ γλυκο σοκολατοπιτα(ολα αυτα στο μενου φαινονται με τις ονομασιες που τους εχουν δωσει).

Το μενου αυτο ειναι το ιδιο που ειχαμε παρει κ τις προηγουμενες φορες.
Στην αρχη φερνουν το ψωμι κ τις ελιες και ενα ντιπ
Μετα την σαλατα και αφου τελειωσαμε εφεραν τα ζυμαρικα.

Ενω τις προηγουμενες φορες ηταν αρκετα ευγευστα, αυτη την φορα τα μεν 4 τυρια ηταν με πολυ κρεμα γαλακτος και τα σπαγγετι να ειναι μην κρατανε την κρεμα αλλα να χυνεται στο πιατο, το δεν ζυμαρικα με προσουτο, το προσουτο δεν ειχε καθολου καλη γευση.

Απο το πιατο με τα ζυμαρικα με το προσουτο βγαλαμε τον αλλαντικο και συνεχισαμε το φαγητο μας.

Αφου τελειωσαμε με το κυριως ζητησαμε το γλυκο.
Τις προγουμενες φορες ενω ειχαμε φαει δεν ειχαμε το αισθημα του φουσκωματος. Αυτη την φορα ηταν σαν να εχεις αδειασει μια μπεντονιερα στο στομαχι.
Ζητησαμε λογαριασμο.
Για αλλη μια φορα εντυπωσιακα καλες τιμες.

Για την γευση πριν την σημερινη επισκεψη σιγουρα θα εβαζα 4.
Η εξυπηρετηση πολυ καλη αλλα αγχωμενη.
Ο χωρος ειναι πολυ καλος.
Πληρωνεις αυτο που τρως.

Μετα την σημερινη επισκεψη δυσκολα να το ξαναεμπιστευτω.

Συμπερασμα: μπορει να πατε και να ειναι ολα τελεια, αλλα μπορει κ οχι.

16 Φεβ 2016

Σαββατο βραδυ ειπαμε να παμε στο μαγαζι που μας το ειχα πει καποιοι φιλοι.
Δεν ειχαμε κλεισει τραπεζι αλλα δεν δυσκολευτικαμε να βρουμε να κατσουμε.
Αμεσα ερχονται για παραγγελια.

Κατ ευθειαν μας προτειναν το μενου των 13€ με απεριοριστη καταναλωση.
Διαλεξαμε ολο το μενου απο ενα πιατο.

Τα ορεκτικα, τα φαγητα, οι σαλατες, ολα ειχαν πολυ κακη ποιοτητα.
Εχω απορια γιατι το διαφημιζουν το μενου του;
Φαγαμε μονο ψωμι (που κ αυτο ηταν ξερο).

Ο σερβιτορος που καταλαβε οτι δεν εχουμε φαει τιποτα (παρα μονο δοκιμασει καποια πιατα) μας αρχισε την καζουρα δλδ πιο πιατο μας αρεσε πιο πολυ, και γιατι δεν φαγαμε μιας και ολα τα φαγητα ειναι νόστιμα.
Δεν λεω κατι αρνητικο για τον υπαλληλο, αντιθετα ηταν ωραια καζουρα και μας εφτιαξε λιγο το κεφι.

Πληρωσαμε (ναι ναι πληρωσαμε 26€ για 6φετες ψωμι).

Εννοειται οτι δεν θα ξαναπαμε.

Στην βαθμολογια λογω οτι δεν εχει 0 εχω βαλει 1.

Συμπερασμα: αν θα πατε θα ειναι με δικη σας ευθυνη.

21 Αυγ 2015

Επισκέφτηκα το μαγαζί Ρακί Μεζέ 15/8.
Μετά απο τις εξαιρετικές κρητικες που διαβασα εδω και λογω οτι αντιστοιχο μαγαζι (εννοω με ετοιμα μενου σε προκαθορισμενη τιμη και απεριοριστη καταναλωση ) στην Πετρουπολη μου επεφτε λιγο μακρια, το θεωρησα ιδανικη ιδεα.

Δυο ατομα φτασαμε μεσημερι, στην εισοδο ηταν υπαλληλος πολυ εξυπηρετικος (ειχα κανει κρατηση ) και μας οδηγησε στο τραπεζι μας.

Μας φερνουν τους καταλαγος και διαλεξαμε το απεριοριστο μενου 16,50€ το ατομο.
Γενικα το σερβις ηταν πολυ αργο, μετα απο 10 λεπτα φερνουν το ψωμι με της ελιες, και τα αναψυκτικα, μετα απο αλλα 10 λεπτα την σαλατα (απαραδεκτη), τουρσι με χοντροκομενο μαρουλι, και μια ντοματα στα τεσσερα.

Το σερβις συνεχιζε να ειναι ιδαιτερα αργο και με εντονους καβγαδες μεταξυ των υπαλληλων. Ηρθαν μελιτζανα με κατι μυρωδικα (κρασομεζες παρα ορεκτικο) τα μυδια (αρκετα καλα ) το γαριδακι (επισης καλο ) και κατι ντολμαδες (τρια τεμαχια πολυ κρυα και ειχαν πολυ ασχημη γευση).

Το εκνευριστικα αργο σερβις εφερε την υπολοιπη παραγγελια μας δλδ καλαμαρακια και την καβουρομακαροναδα 45 λεπτα μετα απο τα ορεκτικα.

Τα καλαμαρακια θα ηταν καλα αν δεν ειχαν τοσο πολυ αλευρι. Η καβουρομακαροναδα δεν ηταν μακαροναδα, ειχε πλατια ζυμαρικα (απαραδεκτο, θα επρεπε να ειχα ενημερωθει απο στην σερβιτορα οτι θα εχει αυτο το ειδος ζυμαρικου) πνιγμενα μεσα σε πολυ αλμυρη σαλτσα, δεν καταλαβαινα γευσεις απο το πολυ αλατι.

Ζητησα 6 φορες απο τους υπαλληλους να μου φερουν μια επαναληψη απο γαριδακι και μελιτζανα, και τις 6 φορες με αγνοησαν.

Πληρωσαμε 42€.
Δεν το συνηστω, φυσικα και δεν θα ξαναπαω, και οσοι αποφασισετε να πατε θα ειναι με δικη σας ευθυνη.