salam

Μέλος από: Αυγ 2015

01 Ιαν 2017

Kαλησπέρα!

Επισκεφτήκαμε 4 άτομα το μαγαζί Τετάρτη απόγευμα στις 8.00 και ήταν άδειο. Ο χώρος συμπαθητικός προς αδιάφορος, ξύλινα τραπέζια και καρέκλες με χαλαρή μουσική. Πιστέψαμε ότι θα γέμιζε ή έστω θα έρχονταν κι άλλοι, κάτι το οποίο δεν συνέβη ποτέ.
Μας υποδέχτηκαν με κέρασμα 4 μικρές φετούλες ελιόψωμο και δροσερή ντιπ γιαουρτιού κι ενθουσιαστήκαμε με τη γεύση. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η αναμενόμενη. Ξεκινάμε:

-τσιζ κεικ πατζαριού: ικανοποιητικό με γλυκιά βάση χαρουπιού και ελαφρά αλμυρή γέμιση τυριού κρέμα, γαρνιρισμένο με τριμμένα πατζάρια. Ευχάριστο, αλλά αδιάφορο.

-Πατάτες κυδωνάτες: κυβάκια σαν βρασμένα κι άνοστα.

-Ψητά λαχανικά που μας διαφεύγει ο τίτλος: ωραία σάλτσα ντομάτας με μελιτζάνες και γιαούρτι. Συμπαθητικό, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

-Φάβα: εκ πλη κτι κή με κρεμμυδάκι και κάππαρη. Το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε.

-Χοιρινό κεδρόμυλο με πουρέ σπιτικό: έλιωνε το κρέας, θεσπέσιο, κι ο πουρές καλός, αλλά η ποσότητα ανεπαρκέστατη, θα λέγαμε για παιδί 5 ετών (κυρίως πουρές με 2 κομματάκια χοιρινό και ήταν κυρίως)!

-Ανεπαρκής ποσότητα ψωμιού

-Ρακή 250 ml: καλή

Πληρώσαμε μαζί με μια πορτοκαλάδα 43 ευρώ και μας κέρασε και από τα 2 γλυκά του μενού, ωστόσο καλύτερα να μην τα κέρναγε, καθώς η ποσότητα κάθε κομματιού δεν υπερέβαινε αυτό της τηγανιτής πατάτας!! Έφερε ουσιαστικά 2 τηγανητές πατάτες, όπου η μία λεμονόπιτα και η άλλη τσιζ κέικ πραλίνας(για 4 άτομα). Γευστικά σχόλια δεν μπορούμε να κάνουμε, καθώς η ποσότητα ήταν τόσο μικρή που δεν προλάβαμε να αντιληφθούμε τη γεύση.

Συμπερασματικά, δεν το προτείνω γιατί φύγαμε πεινασμένες κι εκνευρισμένες με το μίζερο κέρασμα. Φάγαμε στο επόμενο μαγαζί το ίδιο βράδυ.

ΥΓ δεν καταλάβαμε γιατί τόσος ντόρος γύρω από το μαγαζί, ήταν η πρώτη απογοήτευση μέσω του ask4food, καθώς ό, τι έχω επισκεφτεί από εδώ ήταν άξιο των προσδοκιών.

17 Οκτ 2016

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί πριν από λίγες μέρες, καθημερινή βράδυ και είχε μόνο ένα τραπέζι στην αυλή (τυχεροί! ).

Ο χώρος πολύ όμορφος, αυλή ζεστό φωτισμό, ξύλινα τραπεζάκια και πεζούλια με μαξιλάρια, σχεδόν κατανυκτικά. Η μουσική ακουγόταν όσο έπρεπε.

Ο ευγενέστατος σερβιτόρος έφτασε πολύ σύντομα από τη στιγμή που καθήσαμε να μας πάρει παραγγελία, ενώ εδώ να προσθέσω ότι δεν αργήσαμε να αποφασίσουμε, δεδομένου ότι ο κατάλογος δεν ήταν χαοτικός. Μια σελίδα αρκούσε για τα ορεκτικά και τα κυρίως. Εντόπισα μόνο λίγο τσιμπημένες τιμές, δεδομένου ότι το το ούζο Πιτσιλαδή κόστιζε 9.5€, που το βρίσκω συνήθως 8.00-8.50€.

Το χύμα κόκκινο κρασί (1/2 λίτρο) έφτασε, μαζί με προ-ορεκτικό ελιές (θρούμπες) με σταρένιο παξιμάδι, σε ένα καλόγουστο γυάλινο μπουκάλι. Έπειτα από λίγη ώρα ήρθε και το ψωμάκι (προζυμένιο) μαζί με το σαγανάκι κολοκυθιού με παστρουμά που παραγγείλαμε. Ήταν ανεπανάληπτο. Ο παστρουμάς δεν επισκίαζε τη γεύση του τυριού, το οποίο με τη σειρά του δεν επισκίαζε το κολοκύθι, μιας και ήταν όσο αλμυρό έπρεπε. Το κολοκύθο στη βάση να "κρατάει" λίγο για να μας υπενθυμίζει την ύπαρξη του ακόμα και στυλιστικά (εξείχε από το πυρεξάκι). Το δεύτερο μεζεδάκι μας άργησε λιγάκι, αλλά άξιζε τον κόπο! Ήταν μοσχαράκι κοκκινιστό, μαγειρεμένο με μελιτζάνα. Μπουκιά και συγκίνηση, μιας και είμαι λάτρης της μελιτζάνας. Δεν βρήκα στο πιάτο κομμάτι μελιτζάνας, ωστόσο σε κάθε μπουκιά την ένιωθα και φυσικά μου έμενε στην επίγευση. Το μοσχαράκι έλιωνε και η σάλτσα ήταν καραμελωμένη, δηλαδή πολύ σωστά δεμένη. Παραγγείλαμε ακόμα μισό λίτρο κόκκινο κρασί.

Συνολικά πληρώσαμε 22€, για 1 λίτρο κρασί, ένα ορεκτικό και ένα κυρίως. Άξιζε σίγουρα και θα ξαναπάμε. Συμπερασματικά, προτείνω το μαγαζί για την ποιότητα γεύσης και το χώρο. Είναι μια καλή επιλογή για όσους μένουν κόντα.

17 Οκτ 2016

Eπισκεφτήκαμε πριν από λίγες μέρες, έπειτα από παρότρυνση γονέων φίλου, το μαγαζί και ήταν σκέτη απογοήτευση. Το βρήκαμε εύκολα, δεδομένου ότι είχα οδηγό, χωρίς αυτόν δεν ξέρω πως μπορεί κανείς να φτάσει εκεί, καθώς δεν βρίσκεται κοντά σε κάποιον κεντρικό δρόμο.

Ο χώρος μέτριος προς συμπαθητικός, τίποτα ιδιαίτερο. Χρωματιστές ξύλινες καρέκλες, στρωμένα τα τραπέζια, νάυλον γύρω από το μαγαζί, καθαρότατες οι τουαλέτες. Θα προσθέσω ότι ήμουν αρνητικά διακείμενη προς το μαγαζί, καθώς καθοδόν για το wc, εντόπισα ένα μπωλ με παρα-οριμασμένες ντομάτες και πιπεριές, οριακά μουχλιασμένες, στον πάγκο της κουζίνας. Οι κατάλογοι, πλαστικοποιημένο μαύρο τετράδιο,4-5 σελίδων, με μακιγιαρισμένα τα "τοπ πιάτα" και κακή γραμματοσειρά(μικρή).

Η σερβιτόρα, πολύ φιλική κι εξυπηρετική, αν και ήμαστε το μόνο τραπέζι του μαγαζιού. Χύμα τσίπουρο δεν διαθέτει το κατάστημα, ωστόσο υπήρχαν πολύ καλά εμφιαλωμένα (Αποστολάκη, Δεκαράκι). Μερικοί από την παρέα ήπιαμε εμφιαλωμένο τσίπουρο, και κάποιοι άλλοι χύμα λευκό κρασί. Το κρασί ήταν κλασικός ασκός, όχι κάτι ενοχλητικό. Ένα μείον είναι ότι μας σέρβιραν το αλκόολ πρώτα από όλα, δίχως ψωμάκι ή ένα προ-ορεκτικό, ωστόσο δεν άργησαν να καταφτάσουν και οι φουρνιστές φετούλες ψωμιού με λαδορίγανη παρέα με τη χωριάτικη και τη μελιτζανοσαλάτα. Ιδιαίτερα ικανοποιητικές και οι δυο σαλάτες. Αφενός η χωριάτικη, είχε νόστιμες ντομάτες και χοντροκομμένο κρεμμύδι, αφετέρου η μελιτζανοσαλάτα ήταν κλασικότατη, χωρίς να επισκιάζεται η γεύση της μελιτζάνας από τα μυρωδικά. Τα επόμενα πιάτα ήταν μπουγιουρντί, το οποίο ήταν επιεικώς απαράδεκτο, μιας και μύριζε η φέτα, πολύ νόστιμες, χεράτες τηγανιτές πατάτες, μέτριοι προς καλοί ρεβυθοκεφτέδες(αλλά μικρή ποσότητα, μόνον τέσσερα μικρά τεμάχια), απαράδεκτες φλογέρες δίχως τυρί και με ληγμένο ζαμπόν, μιας και αυτό μύριζε(επίσης μικρή ποσότητα), κεμπάπ γιαουρτλού νόστιμο, αλλά κι εδώ μείναμε ανικανοποίητοι με την ποσότητα, δεδομένου ότι ήταν 3 πολύ λεπτά κεμπαπάκια πάνω σε πιτάκια με γιαούρτι. Κλείσαμε με ποικιλία κρεατικών, με απαράδεκτο λουκάνικο, ωστόσο νόστιμα τα υπόλοιπα και φυσικά πολύ πολύ μικρή, μιας και είχε πολλές τηγανητές πατάτες, κάτι άκυρα μαρούλια και πιτάκια(ξανά) κι ένα μπωλ με σως μουστάρδα μαγιονέζα, κάτω του μετρίου.

Μας κέρασαν το 4ο τσίπουρο,1/4 κρασί και χαλβά. Ο χαλβάς δεν μας άρεσε, καθώς δεν ήταν αφράτος και είχε πολύ έντονη τη γεύση του γλυκααντικού, που πιθανώς δεν ήταν ζάχαρη. Μας ενημέρωσαν όμως ότι προερχόταν από ζαχαροπλαστείο.

Πληρώσαμε (χαριστικά όπως μας ενημέρωσε η σερβιτόρα) 87€.... τόσο χαριστικά δηλαδή! Συμπερασματικά, ούτε θα ξαναπήγαινα, ούτε θα το πρότεινα.

22 Αυγ 2015

Έμαθα την ταβέρνα πριν από περίπου 2 χρόνια, όταν μας την πρότεινε ένας φίλος σεφ, και από τότε περιμένω πώς και πώς να επιστρέψω Αθήνα για να φάω στον κύριο Δημήτρη.

Ας ξεκινήσω από την τοποθεσία, για να επισημάνω ότι δεν βρίσκεις έυκολα το μαγαζί. Έχω ως τοπόσημο μια αντιπροσωπεία piaggio επί της Γαλατσίου (όπως ανεβαίνεις στο δεξί σου χέρι), είναι στο στενό ακριβώς από πίσω.

Ας συνεχίσω με το χώρο. Το μαγαζί έχει εξαιρετική αυλή, με κιτς τραπεζομάντηλα, αλλά αν δεν τα είχε δεν θα μου άρεσε τόσο. Το χειμώνα τα πράγματα δεν είναι τόσο εξαιρετικά, ωστόσο αρκετά καλά, καθώς πρόκειται για μια μεγάλη σάλα με τζάκι. Ο κύριος Δημήτρης θα ανάψει το τζάκι ( και θα κάψει κυριολεκτικά ό, τι έχει) ακόμα και αν είστε οι μοναδικοί θαμώνες του μαγαζιού. Αν θυμάμαι καλά, κάποιες στάνταρ μέρες έχει και ζωντανή μουσική (ρεμπέτικα κυρίως), αλλά αν το σηκώνει η περίσταση, όλα γίνονται (πχ σε κάτι γενέθλια το είχαμε κάψει και ας ήμαστε οι μοναδικοί).

Στο κυρίως θέμα, που αφορά στις γεύσεις.. να ξεκινήσω την περιγραφή της σαλάτας? Τι να πρωτοπώ.. Λοιπόν, έχω δοκιμάσει 2 σαλάτες. Χωριάτικη: αληθινές ντομάτες, κρεμμύδια, αγγούρι και πεντανόστιμη φέτα! Η ποσότητα είναι πολύ μεγάλη, χορταίνουν και με το παραπάνω 5 άτομα. Η δεύτερη σαλάτα που έχω δοκιμάσει είναι μια ανάμεικτη (μαρούλι, ρόκα, καρότο κ. ά λαχανικά) με τη νοστιμότερη βινεγκρέτ που έχω δοκιμάσει. Είχε και τυρί-κρουτόν. Εξίσου τεράστια ποσότητα.

Όσον αφορά στους μεζέδες, να δοκιμάσετε ό, τι προτείνει ο κύριος Δημήτρης. Έχω δοκιμάσει πλευρώτους (πολύ καλό ψήσιμο, πολύ μεγάλη ποσότητα), όλα τα λαδοτύρια (εξαιρετικά), μελιτζάνες με τυριά (φοβερό), σουτζούκι (μιράν, τι άλλο να πω) και μια πατατόπιτα με κίτρινα τυριά (ρευστή γέμιση, πολύ πετυχημένο φύλλο, καταπληκτική).

Όσον αφορά στα κρέατα τώρα, αυτό που προτείνω είναι οπωσδήποτε τη σταβλίσια μοσχαρίσια μπριζόλα (για τους λάτρεις, ζητήστε τη με αίμα, ο άνθρωπος είναι Ο Ψήστης), κι εδώ μιλάμε για πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα! Ακόμη, προτείνω το μπιφτέκι του, εκπληκτικό και τεράστιο ΚΑΙ αυτό. Εμείς του ζητάμε να μας φέρει όλα τα κρεατικά στην τάβλα και τις πατάτες ξεχωριστά (αχ αυτές οι πατάτες, φυσικά σπιτικές και τηγανισμένες όπως πρέπει-τραγανές έξω, μαλακές μέσα).

Από αλκοόλ, έχει μεγάλη ποικιλία στις μπύρες (leffe, la trappe, weihenstephan, paulaner κ. ά), κρασί ό, τι σας προτείνει από χύμα. Δεν έχω ρωτήσει για εμφιαλωμένα.

Στο τέλος, πάντα θα κεράσει καρπούζι και ραβανί, ή καρυδόπιτα (γενναίες μερίδες).

Οι τιμές είναι λογικές, χωρίς να θυμάμαι συγκεκριμένα ποσά, γιατί πάντα κερνάει το μαγαζί συνήθως τα ποτά και μερικούς μεζέδες. Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι στο τέλος πάντα αφήνω κάτι παραπάνω γιατί νιώθω ότι έχω βάλει τον ιδιοκτήτη μέσα. Οι σταβλίσιες πάνε με το κιλό και τα μεζεδάκια είναι στα 3-4 ευρώ.

Συμπερασματικά, προτείνω να μην το παρακάνετε στην παραγγελία γιατί το μαγαζί είναι για μεγάλια στομάχια και να πάτε οπωσδήποτε. Ιδανικά μεγάλη παρέα για να ευχαριστηθείτε την ποικιλία των γεύσεων (ε δε λέει τώρα να πας εκεί ρομαντικό ραντεβουδάκι και μετά να μην μπορείς να σηκωθείς από την καρέκλα).