kelyfos

Μέλος από: Σεπ 2015

08 Απρ 2016

Είχα χρόνια να πάω στον Κρητικό, αν και κοντά στην περιοχή μου. Μας την "έδωσε" την προηγούμενη Κυριακή με τη γυναίκα μου και πήγαμε. Η αλήθεια είναι ότι βαριόταν να τρέχουμε στο Γραμματκό που ήθελα εγώ....

Η πρώτη φορά που είχαμε πάει ήταν πριν καμμιά 10-ρια χρόνια. Είχαμε πάθει πλάκα με τις σταυλίσιες μπριζόλες του. Άριστα σιτεμένες (δεν τις βρίσκεις πουθενά) και τέλειο ψήσιμο. Πραγματικά δεν παίζονται. Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω, απλά καλά, όπως και σε πολλές άλλες ταβέρνες.

Ο λόγος που είχα τόσο καιρό να πάω? Δεν ξέρω πραγματικά. Κανείς από την παρέα δεν το πρότεινε. Τώρα όμως που το σκέφτομαι καλύτερα, οι λόγοι ήταν τουλάχιστον 4 (με σειρά σημαντικότητας):

1. Πανάκριβη (τιμές σαν φρέσκο ψάρι Α)
2. Τίγκα στον κόσμο, τρελή φασαρία από μαμάδες-γιαγιάδες-μπαμπάδες-συνιφάδες-συμπεθέρους και λιγότερο από τα μωράκια που σε σχεση με τους άλλους ήταν θα έλεγα ήσυχα.
3. Τρελό τσιγάρο τον Χειμώνα μέσα (να φανταστείς ότι τότε κάπνιζα... ), το καλοκαίρι βέβαια έχει τραπεζάκια στην ωραία του βεράντα.
3. Απαράδεκτη εξυπηρέτηση, γιατί μάλλον την είχαν δει με τόσο κόσμο... Αργό service και τουπέ...
4. Κρασί χύμα, αλλά εμφιαλωμένο!!! Πως γίνεται αυτό? Πολύ απλό. Αγοράζεις μπουκάλι (0.2 λεπτά του ευρώ) και φελλό (0.001 λεπτά), κλείνεις μέσα την "αμβροσία" σου (κρασί του ασκού που σου έχει στοιχίσει 1 ευρώ το λίτρο - max), και το χρεώνεις περίπου 15 ευρώ το λίτρο (αν θυμάμαι καλά, που καλά θυμάμαι).

Πάμε τώρα στο σήμερα. Τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά (όπως όλα άλλωστε). Πήγαμε για να κάτσουμε έξω και να χαρούμε την αρχή της Άνοιξης, αλλά δυστυχώς μόνο μέσα (νωρίς ακόμη... ). Ευτυχώς δεν κάπνιζαν! Όπα λέω, καλά τα πάμε. Και ο κόσμος πολύ λιγότερος, αν και Σάββατο μεσημέρι. Η εξυπηρέτηση επίσης πολύ καλή, καμμιά σχέση με το παρελθόν. Ο χώρος μέσα έχει θέμα. Είναι χαμηλοτάβανο και έχει βαβούρα.

Είδα τον κατάλογο, οι τιμές τσιμπημένες αλλά μου φάνηκαν προς τα κάτω σε σχέση με το παρελθόν. Ο κατάλογος δεν είχε κρασί (στο σκάει για έκπληξη). Για να μην σας τα πολυλογώ είμασταν προσεχτικοί. Πήραμε μία χοιρινή (γύρω στα 10 Ε), είχε δύο λεπτοκομμένες στην μερίδα (καλή αλλά δεν με ενθουσίασε). Μία μοσχαρίσια (γύρω στα 14 Ε), ήταν καταπληκτική, όπως παλιά. Εδώ παίζει και σταβλίσια και άλλα κόλπα (πχ. ribey, T-bone) πολύ ανώτερα, αλλά η τιμή ξεφεύγει. Μία χόρτα σταμναγκάθι, μία πατάτες (original) και μια μελιτζανοσαλάτα - όλα πολύ καλά. Φυσικά δεν την πάτησα με το κρασί - Μπυρίτσα!, στα 3 Ε και κάτι. Δύο άτομα λοιπον γύρω στα 45 Ε.

Συνολικά: Καλά ήταν. Αξίζει να πας για την μοσχαρίσια του - δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού. Μόνο για αυτόν τον λόγο. -

03 Απρ 2016

Πήραμε τηλέφωνο Κυριακή για κράτηση το απόγευμα. Μάλλον ήταν ο κ. Νίκος (ιδιοκτήρης) στο τηλ. Πολύ ευγενικός. Πήγαμε για πρώτη φορά.

Ο χώρος μας άρεσε πολύ. Νοιώθεις σαν να τρως στο σπίτι σου ή μάλλον στην αυλή του σπιτιού που θα ήθελες να είχες... ή στην αυλή της γιαγιά σου στο νησί-χωριό. Απλός, αλλά και ιδιαίτερος μαζί χώρος.

Έφτασε ο σερβιτόρος άμεσα, μας έφερε ψωμάκια (πολύ καλά) και ρακί Ικαρίας (έτσι λέει, ήταν καλούτσικη), εξήγησε όλα τα ούζα και πήραμε ένα από Πλωμάρι (όχι το "Πλωμάρι"), το οποίο ήταν καταπληκτικό. Πολύ καλή εξυπηρέτηση από τον νεαρό. Μετά ήρθε ο κ. Νίκος. Μια χαρά τύπος κι αυτός, μας έφερε ότι ήθελε (περίπου), ήταν όλα καταπληκτικά (ίσως λίγο αλμυρά κάποια).

Τρομεροί μεζέδες για ούζο, τρως καλά όμως και χορταίνεις. Δεν πήραμε ψάρι (νομίζω δεν είχε εκείνη τη μέρα) αλλά ήταν όλες οι γεύσεις ιδιαίτερες και μοναδικές. Πιο πολύ μου άρεσε η ταραμοσαλάτα, η ποικιλία καρπάτσο ψαριών και το χταπόδι με φάβα. Συνολικά ήταν πολύ καλά, ίσως λίγο ακριβά, αλλά η ποιότητα των θαλασσινών βλέπεις.... τι να κάνουμε, δεν είναι και για κάθε μέρα.

Λοιπόν, με 30 ευρώ το άτομο τρως αρκετά (ποσοτικά), τρως καλά (ποιοτικά), και πίνεις αρκετά καλά και ποιοτικά.
Θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα μεζεδάκια. Τώρα το πότε δεν ξέρουμε. Το οικονομικό είναι ένα θέμα στις μέρες μας για όλους. Νομιζω θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο φθηνά....

11 Μάρ 2016

Αφού πήρα φορά με την πρώτη κριτική μου στο αγαπητό ask4food πριν από λίγες ώρες, θα γράψω και για την αγαπημένο μου ταβέρνα "Τα Πλατάνια". Τα Πλατάνια είναι πολύ αδικημένα από τις κριτικές. Ο λόγος που γράφω είναι για την αποκατάσταση της αλήθειας, ας μου επιτραπεί η έκφραση, αν και η τελευταία κριτική είναι αρκετά παλιά.

Τα Πλατάνια είναι μια κλασική χασαποταβέρνα με εξαιρετικής ποιότητας κρεατικά και σαλάτες, χόρτα, πατάτες, μελιτζανοσαλάτα (όποτε την βρείτε χτυπήστε την). Όσο και αν ακούγεται συνηθισμένο, τέτοια ταβερνάκια έχουν εκλείψει τελευταίως. "Ανακάλυψα" λοιπόν τα Πλατάνια πριν από αρκετά χρόνια, όταν βραβεύτηκε από το Αθηνόραμα (νομίζω) ως μια από τις καλύτερες ταβέρνες ελληνικού φαγητού στην Αθήνσ.

Πήγα και όντως ήταν! Ήταν όμως και αρκετά ακριβή. Τώρα έχει κρατήσει την ποιότητα (σε μεγάλο βαθμό) και οι τιμές - τρως πιο φθηνά και από το σπίτι σου.
Ο χώρος δε λέει και πάρα πολλά, αλλά για ταβερνάκι είναι ωραία. Τζάκι το χειμώνα, έξω τραπεζάκια και δροσιά το καλοκαίρι.

Εξυπηρέτηση καταπληκτική, τρως γρήγορα όσο κόσμο και να έχει, αν και λίγο πιεστικοί στην επιλογή και τις προτάσει τους. Το μπιφτέκι του καταπληκτικό αλλά τελευταία όλο και μικραίνει.... (παιδιά είπαμε να μειώσουμε την τιμή αλλά να φάμε κι' όλας). Επίσης η κόντρα μοσχαρίσια πολύ καλή, όπως και τα παϊδάκια, και πολύ καλό χύμα κρασί. Οι άνθρωποι ξέρουν να ψήνουν τα κρέατα! Πολύ καλή και τίμια επιλογή για ταβερνάκι.

11 Μάρ 2016

Πρώτη φορά γράφω κριτική, αν και έχω εγγραφεί εδώ και κάποιους μήνες. Ο λόγος? Έλλειψη χρόνου και συνήθως συμφωνία με τα περισσότερα σχόλια άλλων. Στην περίπτωση αυτή όμως πρέπει να γράψω κάτι γιατί διαφωνώ πλήρως με τη μεγάλη βαθμολογία και τα σχόλια που με έκαναν δυστυχώς να επισκεφθώ την "Φάμπρικα του Ευφροσύνου".

Πήγα την προηγούμενη Κυριακή με την γυναίκα μου και την μητέρα της. Πήραμε τηλ. για τραπέζι και μετά από μια μίνι σύσκεψη του προσωπικού μας έδωσαν το οκ. Φαντάστηκα ότι θα ήταν γεμάτο, αλλά μόλις φθάσαμε ημασταν εμείς και 2-3 άλλα τραπέζια στον κάτω χώρο, γιατί έχει και επάνω χώρο για τον οποίο δεν έχω άποψη.

Ο χώρος κάτω πολύ καλός, φωτεινός και ωραία διακόσμηση. Η πρώτη αρνητική έκπληξη όμως ήρθε διαβάζοντας τις εξωφρενικές τιμές στον κατάλογο. Πολύ ακριβά τα πάντα, όπως και τα κρασιά. Του τύπου ορεκτικά 9-10 ευρώ, το πιο φθηνό μπουκάλι 20-25 ευρώί. Τουλάχιστον ελπίζαμε στη γεύση.

Οι σαλάτες που πήραμε ήταν αρκετά καλές, το μπιφτέκι όμως τρομερά λιπαρό, ενώ τα χοιρινά μπριζολάκια λαιμού (δεν είχε άλλο χοιρινό... ) απλά απαράδεκτα. Ξύγκια και καμμένο λίπος. Τα σουβλάκια στο χειρότερο βρώμικο είναι deli μπροστά τους. Πληρώσαμε αρκετά, δεν κέρασαν τίποτα, και προφανώς δεν θα ξαναπάμε. Κρίμα γιατί φαινόταν καλή επιλογή.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι