μπαρμπαΣτρουμφ

Μέλος από: Οκτ 2015

Κλασσικό ταβερνάκι παλαιάς κοπής.
Κυριακή απογευματάκι πήγαμε 4 άτομα αφού πριν είχα κάνει τη γνωστή έρευνα στο ask4food που μέχρι στιγμής δε με έχει απογοητεύσει.
Σε μια συμπαθητική αυλίτσα χωρισμένη σε επίπεδα φάγαμε εξαιρετικά.
Ευγενέστατη και άμεση εξυπηρέτηση.

Από ψητά πήραμε 2 χοιρινές, 1 καπνιστή χοιρινή, 1 μοσχαρίσια και 1 μπιφτέκι.
Όλα ήταν νόστιμα και σωστά αλατισμένα. Το μοσχάρι δε είχε το τέλειο ψήσιμο. Το χοιρινό ήταν ελαφρώς στεγνό αλλά πολύ νόστιμο. Το μπιφτέκι εντελώς σπιτικό, κρεατένιο με λίγα λόγια πολύ ωραίο.

Επιπλέον πήραμε πατάτες τηγανητές -δεν έφαγα αλλά η παρέα τις τίμησε δεόντως-, μια σαλάτα λάχανο-καρότο -νόστιμη-, 2 φέτες -πολύ ωραία σκληρή χωρίς να παραμέμπει σε έδεσμα που χρησιμοπουούν τα περισσότερα μαγαζιά-, τυροκαυτερή -κόλαση, καυτερή όσο πρέπει, συμπαγής, απλά υπέροχη- και πιάτο ημέρας......2 μερίδες σουτζουκάκια -πολύ ωραία δεμένη σάλτσα, σφιχτός κιμάς, πάρα πολύ νόστιμα-.

Ήπιαμε 1 κιλό κρασί και 4 αναψυκτικά.

Ναι, είμαστε καλοφαγάδες και πολυφαγάδες!!
Μας κεράσανε τον κλασσικό χαλβά ο οποίος ήταν απλά καλός.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 84,5 ευρώ. Αν σκεφτεί κανείς ότι το φαγητό αναλογούσε σε 6 άτομα και όχι σε 4 που ήμασταν εμείς, οι τιμές είναι επίσης εξαιρετικές.

Σημειώνω ότι μας φέρανε απόδειξη χωρίς να τη ζητήσουμε όπως συνηθίζεται σε πολλά μαγαζιά.

Να πάτε!! Επιχειρήσεις που σέβονται τον ουρανίσκο και την τσέπη του πελάτη πρέπει να τις στηρίζουμε. Θα φάτε καλά και θα νοιώσετε όμορφα γιατί ο χώρος και οι άνθρωποι εκεί αποπνέουν μια αύρα αμεσότητας και οικειότητας.

Μια Πέμπτη βράδυ πήγαμε παρέα τεσσάρων ατόμων. Το προτιμήσαμε γιατί το βλέπουμε πάντα γεμάτο και θεωρήσαμε ότι λόγω προτίμησης του κόσμου θα είναι ένα καθαρόαιμο τσιπουράδικο. Δυστυχώς απογοητευτήκαμε άπαντες.

Ο χώρος είναι ψυχρός, πολύ ψυχρός. Αυτά τα χρωματιστά αυτοκόλλητα κοράλια στους τοίχους είναι εντελώς ξεπέτα διακόσμηση και ελπίζω ότι δεν είναι ιδέα κάποιου επαγγελματία.

Η μουσική ήταν από ραδιοφωνικό σταθμό με πολλές (πολλές όμως) διαφημίσεις και μας κούρασε. Λανθασμένη επιλογή ο συγκεκριμένος σταθμός.

Τουαλέτες σε κατάσταση απερίγραπτη. Σχόλιο ουδέν!!

Το φαγητό, πραγματικά, χωρίς καμία υπερβολή άθλιο!!

Πήραμε:
1. Μια ποικιλία κρεατικών μικρή. Όλα τα κρέατα ήταν στεγνά και σκληρά γιατί ήταν παραψημένα. Το κεμπάπ κατεψυγμένο πολύ κακής ποιότητας (η πρώτη μπουκιά διακριτικά τοποθετήθηκε στην χαρτοπετσέτα), τα κεφτεδάκια επίσης κατεψυγμένα μες στη λαδίλα. Είχε και δύο τυροπιτάκια τηγανιτά, δύο φλογέρες τηγανιτές και δύο λουκανικοπιτάκια τηγανιτά. Τα ζυμαροειδή ήταν αρκετά καλά χωρίς λάδια και νόστιμα.

2. Μία μερίδα τηγανιτές πατάτες με αρκετό λάδι αλλά νόστιμες.
3. Μία τυροσαλάτα με πολύ κακής ποιότητας λευκό τυρί-έδεσμα, νερουλιασμένη και πολύ αλμυρή.
4. Μία σαλάτα του καταστήματος με ρόκα, μαρούλι, ντοματίνια, κρεμμυδάκι φρέσκο, κάσιους, κρουτόν και κάποιο τυρί τύπου γραβιέρα. Πανιασμένη, κομμένη πολλές ώρες πριν.

5. Δεδομένου ότι εκείνες τις μέρες απείχα από κρέας, παράγγειλα μια μερίδα καλαμαράκια τηγανητά, τα οποία ήταν νόστιμα, πολύ μαλακά και τραγανά όμως η λαδίλα έκανε το στομάχι μου να διαμαρτυρηθεί έντονα αργότερα. Ίσως λίγο παραπάνω αλατισμένα αλλά δεν είμαι αντικειμενικός κριτής μιας και στην καθημερινότητά μου δεν καταναλώνω αλάτι.

Για όλα τα παραπάνω με δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 60 ευρώ (!! ) και απόδειξη δεν ήρθε ποτέ στο τραπέζι

Εννοείται πως δεν θα ξαναπάμε ποτέ στο συγκεκριμένο μαγαζί λόγω της κακής ποιότητας των φαγητών του και των υψηλών τιμών του.

Μετά από τόσα που έχουμε διαβάσει, ειδικά τον τελευταίο καιρό, αποφασίσαμε να επισκευθούμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Έχοντας την αίσθηση ότι θα φάμε σε ένα μαγαζί παλαιάς κοπής δεν περιμέναμε πολυτέλειες αλλά μια γευστική εμπειρία απλή, ταπεινή και απογειωτική.

Ο χώρος εξωτερικά ήταν απογοητευτικός αλλά το προσπεράσαμε γιατί σε τέτοιους, δυσεύρετους πια, χώρους κρύβονται διαμαντάκια.
Η αλήθεια είναι πως μπαίνοντας θες να φύγεις τρέχοντας αλλά η προσδοκία, μας κάθησε στα ευρύχωρα τραπέζια.

Η πρώτη αίσθηση ήταν άκρως απογοητευτική και αν δεν είχε φτάσει η μισή παρέα πρώτη και αν δεν είχανε βάλει τους ανθρώπους στη διαδικασία να τους φέρουν τα κουβέρ και τα σχετικά, θα φεύγαμε.

Ο χώρος είναι μεν ρετρό αλλά όχι φροντισμένος. Υπήρχαν αράχνες στα φωτιστικά και αρκετή βρωμιά στις τζαμαρίες που φιλοξενούσαν και κάποιες τρωφαντές μύγες. Το ποτήρι μου το έδωσα για αντικατάσταση γιατί ήταν γεμάτο δαχτυλιές.
Παρόλα αυτά είπαμε να το διασκεδάσουμε και περάσαμε στο κυρίως θέμα. Στο φαγητό.

Παραγγείλαμε βέβαια το Νο1 φαγητό για το οποίο φημίζεται ο Λάκης..... Το αχνιστό σαλάχι. Μια πιατέλα με 4-5 κομματάκια σαλάχι ήρθε αλλά η όψη της δεν ήταν καν δελεαστική. Η δοκιμή..... απογοητευτική. Άνοστο με ένα νερο-ζούμι να το λούζει. Ακόμη και μετά τη γενναία δόση αλατοπίπερου δεν τρωγόταν.
- Γαύρος αχνιστός με σκορδάκι και πιπεριά καυτερή. Κάπως καλύτερο πιάτο αλλά αδιάφορο.
- Καλαμαράκια τηγανητά. Απλώς καλά, χωρίς λαδίλα. Ίσως το καλύτερο πιάτο.
- Πατάτες τηγανητές. Απλώς καλές, χωρίς λαδίλα.
- Φέτα με λαδορίγανη. Λευκό τυρί δηλαδή με φούλ λάδι και ρίγανη.
- Φέτα Σαλωνικιά ή κάπως έτσι. Λευκό τυρί δηλαδή παναρισμένο με σιμιγδάλι και πικάντικη σαλτσα ντομάτας. Με πολλές διορθώσεις θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και γκουρμέ μεζές.

- Μουσακάς σαρδέλας. Μέσα σε φωλιά από κριθαροκούλουρο πλούσιες στρώσεις πατάτας, μελιτζάνας, σαρδέλας με σάλτσα ντομάτας. Όπως παραπάνω πιάτο το οποίο με κάποιες διορθώσεις θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και γκουρμέ μεζές.
- Πατατοσαλάτα. Τίποτα το ιδιαίτερο στην όψη (δεν τη δοκίμασα)
- Κρασί λευκό. Το αφήσαμε στην άκρη μετά την πρώτη γουλιά και πήραμε τσίπουρο "Αποστολάκη".
Αφήσαμε πολλά φαγητά στα πιάτα για τις γατούλες που παραμόνευαν στον πεζόδρομο.
Δεν θα ξαναπάω για κανέναν λόγο.

Βρεθήκαμε τυχαία στο Μπουρνάζι χθες για μια δουλειά, τρία άτομα και επιλέξαμε μετά από πρόταση μιας φίλης να φάμε στη Λαδόκολλα.

Λοιπόν..... καταρχάς η μουσική ήταν σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα σα να είσαι σε σκυλάδικο δεκαετίας '90 μετά τις 4 το πρωί.
Ο χώρος αντίστοιχου επιπέδου που δεν ενοχλεί γιατί είναι η ταυτότητα της αλυσίδας οπότε ξέρεις τι θα δεις τριγύρω.

Σέρβις ευγενέστατο και γρήγορο σχετικά. Το μόνο μείον είναι ότι μια συμπληρωματική μερίδα δεν ήρθε ποτέ αλλά χρεώθηκε κανονικά. Βεβαίως μετά την επισήμανση από μέρους μας αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

Στο βασικό τώρα. Το φαγητό. Επιεικώς απαράδεκτο. Παραγγείλαμε: μια φέτα που ήταν λευκό φθηνό τυρί λουσμένο στο λάδι και στη ρίγανη, μια σαλάτα κοτόπουλο-βραστή πατάτα-μαγιονέζα μέτρια, μια τυροκαυτερή με έντονα στοιχεία κακής ποιότητας λευκού τυριού και νερουλιασμένη, μια τηγανιτές πατάτες προτηγανισμένες μετριότατες, και δύο μερίδες mix grill.

Πανσέτα κακοψημένη (οι μισές άψητες και οι υπόλοιπες "αρπαγμένες") και τελείως άνοστη, φιλέτο κοτόπουλο σωστά ψημένο αλλά άνοστο που άφηνε μια επίγευση μπαγιατίλας (!! ), λουκάνικο αδιάφορο και μπιφτέκι που ούτε καν το δοκίμασα. (ζητήσαμε και μας αφαιρέσαν τα αμελέτητα μιας και δεν τα τρώμε)

Επιπλέον μόνο οι τηγανιτές πατάτες σερβιρίστηκαν στη λαδόκολλα. Τα κρέατα ήρθαν σε πιάτα. Κρίμα για την επιβάρυνση της λάτζας........ Άλλωστε έμεινε τόσο φαγητό που θα μπορούσε να πεταχτεί μαζί με τη λαδόκολλα!!

Το μόνο γευστικό ήταν το λευκό κρασί που ήταν φρουτώδες μεν ζεστό δε οπότε δεν παραγγείλαμε δεύτερη καράφα.

Πληρώσαμε περίπου 10 ευρώ/άτομο που για την ποιότητα των φαγητών πραγματικά ήταν πολλά, αν σκεφτεί κανείς ότι με ένα σουβλάκι της τάξεως των 2-2,5 ευρώ ικανοποιείς τον ουρανίσκο σου.

Στα συν ότι μας προσφέρθηκε γλυκό (γιαούρτι με γλυκό κουταλιού) το οποίο δεν δεχτήκαμε γιατί η απογοήτευσή μας ήταν τόση που δεν αντέχαμε άλλη.

Στο αντίστοιχο κατάστημα της Καισαριανής που έχω φάει κάποιες φορές η ποιότητα είναι ελαφρώς καλύτερη.

Δεν θα ξαναπροτιμήσω κανένα κατάστημα της αλυσίδας, γιατί δεν δέχομαι να υποτιμούν τη νοημοσύνη μου και το γευστικό μου κριτήριο, επιχειρηματίες που θεωρούν ότι κρατώντας χαμηλά το κόστος πρέπει να ρίξουν τόσο την ποιότητά τους.