EvaP

Μέλος από: Οκτ 2015

23 Φεβ 2016

Καλησπέρα σας,

Το προηγούμενο Σάββατο είπα με τον άντρα μου να αφήσουμε το παιδί στην μητέρα μου και να βγούμε λίγο έξω να φάμε και να το συνδυάσουμε αν γίνεται και με μουσική. Ψάχνοντας λίγο τι επιλογές έχουμε από τις τριγύρω περιοχές, σκεφτήκαμε γιατί να πάμε να δοκιμάσουμε το Keld's που είναι και νέο μαγαζί στην Καισαριανή.

Να πω την αλήθεια μπήκα στην σελίδα του στο facebook είδα ότι θα είχε και live με μια μπάντα ρεμπέτικα και τότε ψήθηκα ακόμα πιο πολύ. Επιπλέον (μεταγενέστερη πληροφορία) είναι οικογενειακή η προσπάθεια, όπως μάθαμε και μας άρεσε πολύ!

Έτσι και έγινε. Πήραμε τηλέφωνο για κράτηση και όλα ξεκίνησαν.

Φτάνοντας είδαμε ήδη κάποια τραπέζια κρατημένα και ευτυχώς κάποιο από αυτά ήταν και το δικό μας σε πιο προνομιακή θέση.

Ο χώρος ωραίος ζεστός, καθώς όπως μάθαμε από το παλικάρι που ήταν στο service είχαν γίνει κάποιες παρεμβάσεις τώρα τελευταία. Μέσα επένδυση με ξύλο και δύο ξύλινα τραπέζια - πάγκοι απέναντι από το τζάκι (ονειρεμένη σκηνή)!! και έξω μια μεταλλική κατασκευή, με τα πλαϊνά να είναι καλυμμένα με στόρια και μπροστά κουρτινάκια χαμηλά, για τα αδιάκριτα μάτια. (3/4) για την προσπάθεια!

Για την γεύση πραγματικά αξίζει ένα Μπράβο στην κοπέλα που μαγειρεύει στην κουζίνα! Παραγγείλαμε μαριναρισμένο μετσοβόνε με σουσάμι και μαρμελάδα (5/4) το οποίο ήταν απίστευτο και επιπλέον πατάτα γκαστρωμένη με κρέμα γάλακτος και μπέικον (φουλ χοληστερίνη χεχε) (5/4)! για σαλάτα πήραμε την εποχής (season) με μαρούλι και λάχανο, καβουρδισμένο αμύγδαλο και φιλέτο πορτοκάλι, με dressing μια vinegrate σε γλυκιά γεύση (3/4).

Στα κυρίως εγώ πήρα ρολό κοτόπουλο γεμιστό με πιπεριά φλωρίνης και πέστο βασιλικού, γαρνιρισμένο με σαλάτα και ο άντρας μου πήρε μοσχαρίσιο μπιφτέκι με ρύζι και σαλάτα για γαρνιτούρα. Οι γεύσεις ήταν πραγματικά πολύ καλές, παρόλο που στην αρχή όταν είδαμε τις τιμές, νομίζαμε ότι θα ήταν κατεψυγμένα (λόγω χαμηλού κόστους). Το φιλέτο κοτόπουλο πολύ μαλακό χωρίς να είναι στεγνό και το μπιφτέκι όλα τα λεφτά, μαλακό και σωστά ψημένο (4/4).

Σαν finale αξίζει να αναφερθεί ότι η μαγείρισσα είναι η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού κάτι που μετράει πολύ στα συν του μαγαζιού, καθώς άλλο είναι να είναι υπάλληλος και να σχολάει και να φεύγει και άλλο να νοιάζεται για το κάθε τι του μαγαζιού.

Προφανώς και θα ξαναπάμε και ελπίζω να πετύχουμε κανένα live πάλι.

22 Φεβ 2016

Μετά από αρκετό καιρό είπα να ξαναγράψω κάποιες από τις εμπειρίες μας στην μαγειρική Αθήνα..

Σήμερα θα σας περιγράψω μια πολύ θετική μας εμπειρία στο εν λόγω μαγαζί, που προς έκπληξή μου είδα ότι δεν έχει κάποια άλλη κριτική στην ιστοσελίδα.

Ήταν Κυριακή 14/2 το απόγευμα που αποφασίσαμε να βγούμε έξω το βράδυ με τον άντρα μου κάπου καλά. Είχαμε ξαναπάει στο παρελθόν σε αυτό το μαγαζί, αλλά τότε δεν είχα γράψει την εμπειρία μας.

Πάμε λοιπόν στο ψητό...

Φτάσαμε κατά τις 10 είχε πολύ κόσμο το μαγαζί, αλλά υπήρχε παράλληλα ένα πνεύμα ηρεμίας στον χώρο.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ρόκα, μανιτάρια γεμιστά με κρέμα γάλακτος για ορεκτικό και εγώ φιλέτο κοτόπουλο με πουρέ από αρακά και ο άντρας μου χοιρινό καραμελωμένο με κρεμμυδάκια και φρέσκα σπαράγγια.

Ο χώρος να πω την αλήθεια είναι πάρα πολύ ωραίος με θέα σε Ακρόπολη και Λυκαβηττό, όμως η μουσική που έπαιζε ήταν και λες και την είχες πάρει από άλλο μαγαζί. Δυνατή δεν ταίριαζε καθόλου. Χάλασε το 4/4 που ήθελα να δώσω.

Η εξυπηρέτηση άψογη, ούτε πιεστική, ούτε να σε ξεχάσουν, διακριτική και προσεκτική. 4/4

Από την αρχή ξέραμε ότι θα πάμε στο μαγαζί να πληρώσουμε κάτι κάτι παραπάνω αλλά να φάμε καλά. Έτσι και έγινε. Δεν μπορώ να πω.. μας πήγε 33€/άτομο μαζί με δύο ποτήρια κρασί, αλλά οι γεύσεις υπέροχες. 4/4

Θα το σύστηνα για ειδικές περιπτώσεις..

27 Νοε 2015

Καλησπέρα,

στο μαγαζί πήγα με την παρέα μου την Παρασκευή το μεσημέρι μετά την δουλειά.

Εϊχα ξαναπάει στο μαγαζί αυτό, παρόλο που δεν είχα γράψει κριτική και θεώρησα ότι έπρεπε να αναφέρω την εμπειρία μου και προς το αναγνωστικό κοινό.

Το μέρος είναι πάνω στο κύμα - λίγο ψηλά βέβαια - αλλά έχει υπέροχη θέα.

Στα Βράχια της Πειραϊκής πρέπει να το έχεις με τα θαλασσινά για να κάτσεις να φας.. όλες του οι γεύσεις ήταν πολύ καλές, βέβαια οι μερίδες του σε σχέση με το κόστος ήταν λίγο δυσανάλογες.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή και ευγενική από τον σερβιτόρο!

Θα το σύστηνα σαν μια έξοδο για θαλασσινά!

23 Νοε 2015

Καλησπέρα,

επισκευθήκαμε το Ζεύκιν πριν περίπου μία βδομάδα... ήταν Σάββατο και είχε αρκετό κόσμο! Στην αρχή πιστέψαμε ότι δεν θα μπορέσουμε να ευχαριστηθούμε το γεύμα μας, όμως διαψευσθήκαμε καθώς το service ήταν πολύ καλό!

Ήταν όλα πολύ καλά! Σε ταξιδεύει σε άλλα τοπία με την μουσική και το περιβάλλον που δημιουργείται...

Οι ποσότητες ήταν καλές και οι τιμές για την ποιότητα που προσφέρει το μαγαζί.

Η μουσική ότι ακριβώς περιμέναμε, σε καλή ποιοτική νησιώτικη μουσική.

09 Νοε 2015

Πραγματικά ένα από τα καλά μαγαζιά που λες ότι θες να πας και να ταξιδέψεις στο παρελθόν της κλασσικής ταβέρνας κουτούκι..!!

Ο χώρος μέσα απίστευτος σε ταξιδεύει στα παλιά κρασοκαπηλειά... ( όχι πως αυτό το μαγαζί είναι νέο.. αρκετά παλιό )

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή! πάνω του μετρίου και οι γεύσεις όπως ακριβώς τις περιμένεις για ένα κουτουκάκι.

Πήραμε παϊδάκια τα οποία ήταν εκπληκτικά και σεφταλιές! από κρεατικά.
Επιπλέον συστήνω την ανάμεικτη σαλάτα! γευστική και αρκετά περιεκτική μερίδα!!

09 Νοε 2015

Καλησπέρα!

την προηγούμενη βδομάδα επισκεφθήκαμε το εν λόγω μαγαζί στο Γουδή.

Είχαμε ακούσει ότι στο συγκεκριμένο μαγαζί "συμφέρει" να πας να φας ψαρικά με την προσφορά με το κρασί ή το ούζο και τα 3 πιάτα.

Πραγματικά ήταν πολύ ωραία η κατάσταση αυτή! Παραγγέλνεις 1/2 κρασί ή ένα καραφάκι ούζο και σκάνε τα πρώτα 3 πιάτα (μεγάλα) με σαρδέλες ψητές, γαύρο τηγανητό και μαρίδα.

Μετά πήραμε και 2ο κρασί. Έσκασαν 2 λιθρίνια, μύδια αχνιστά και μπακαλιάρος.

Γενικά το μαγαζί αυτό το τιμάμε μόνο για τα ψαρικά καθώς είναι και φρέσκα και συμφέρει να πάνε μεγάλες παρέες για να δοκιμάσουν την προσφορά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από την κοπελιά. Ευγενική και γρήγορη στα καθηκόντά της.

Αναφορικά με τον χώρο, πρέπει να γίνουν κάποιες παρεμβάσεις... καθώς είναι λίγο άδειος και χτυπάει άσχημα στο μάτι.

08 Νοε 2015

Καλησπέρα και από μένα!

Σε αυτή την περίπτωση ταιριάζει αυτό που λένε... "Μπροστά σου το έχεις... δεν το βλέπεις;;;"

Πρόκειται για ένα μαγαζί με πολύ καλή κουζίνα και οικονομική! Θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ως μεζεδοπωλείο, αλλά με αρκετά ωραία πιάτα.

Ξεχώρισα με την παρέα μου όταν το επισκεφθήκαμε τις προάλλες τα ζυμαρικά με το πέστο, το χοιρινό με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και την τηγανιά.

Ο χώρος υστερεί λίγο καθώς είναι πολύ μεγάλο ψιλοτάβανο, χάνοντας λίγο από την ζεστασιά του ύφους που θέλουν να δώσουν με τα πιάτα στο μαγαζί.

Θα ξαναπάω και θα σας δώσω πιο πολλές λεπτομέρειες και για νέα πιάτα.

08 Οκτ 2015

Καλησπέρα!

πολύ καλή επιλογή για την περιοχή του Ζωγράφου ένα γεύμα στο Μικρασιάτικο!
πλούσιες γεύσεις, καλές σχετικά μερίδες και πολύ καλή εξυπηρέτηση!

Όποιος πάει να πάρει οπωσδήποτε κεμπάπ γιαορτλού και ταμπουλέ!

07 Οκτ 2015

Καλησπέρα!

επισκεφθήκαμε χθες το εστιατόριο το βράδυ.. Η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετή κίνηση και περιμέναμε λίγο στο bar μέχρι να βρούμε τραπέζι.

Πήραμε τέσσερα πιάτα (1 σαλάτα - 1 ορεκτικό - 2 κυρίως και 1 κιλό χύμα λευκό)

Η σαλάτα είχε μέσα καπνιστό χαλούμι ήταν πολύ γευστική, όμως το ορεκτικό (πουγκάκια με κοτόπουλο) θεωρώ ότι είναι αρκετά υπερτιμημένα για την γεύση που προσφέρουν.. δεν μας ικανοποίησαν αρκετά..

Για κυρίως πήρα εγώ ένα ψαρονέφρι στο πήλινο και ο άντρας μου μάγουλα χοιρινά.

Το ψαρονέφρι να πω την αλήθεια το περίμενα κάπως διαφορετικό.. ο άντρας μου που πήρε τα μάγουλα χοιρινα με πουρέ έμεινε ικανοποιημένος, όμως κάποια κομμάτια κρέατος ήταν σκληρά.. μπορεί να οφείλεται στο κρέας, όχι στον μάγειρα.

Γενικά ήταν κάπως τσιμπημένα σε σχέση με την προσφορά της γεύσης του γεύματος.

Σχετικά με την εξυπηρέτηση το σέρβις ήταν πολύ καλό και ευγενικό.. όμως η κουζίνα κολούσε μερικές φορές με αποτέλεσμα η καθυστέρηση μεταξύ σαλάτας - ορεκτικού και κυρίως να είναι μεγάλη.