Χρυσανθεμακι

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ιταλία - Κορυδαλλός, Αθήνα
2017

Αντιπαθω τους ψευτες. Ως ατομο και ως ανθος, νιωθω μια τεραστια περιφρονηση για αυτους τους αναιδως κιβδηλους ανθρωπους, που ενας πολύ αγαπημενος μου φιλος αποκαλει «φιδεμπορες». Το ιδιο το ψεμα ως πρακτικη το κατανοω, εχει μια κοινωνικη χρησιμοτητα όταν είναι ακακο ή στοχευει στην ωραιοποιηση μιας καταστασης, προκειμενου να μην πληγωθει καποιος. Διοτι άλλο ψεμα είναι το «Δεν το εκανα εγω» σε μια κλοπη, άλλο το «Όχι μωρο μου, δεν παχυνες! ». Ο ψευτης όμως, ο ανενδοιαστα και αναισχυντα ψευτης, ε, αυτος εχει κλεισει θεση στην κολαση πλαι στους Ελληνες πολιτικους και διαγωνια από τις πρωταγωνιστριες του Σειρηνακη.

Όταν καποιος φιλος, που προσπαθουσε να με ψησει να παμε στο Pepper Moon για δικους του προσωπικους λογους, μου ειπε μια μακαροναδα ταιζει και χορταινει 3 πολύ πεινασμενα ατομα, του απαντησα καταμουτρα ότι είναι μπατζανακης του Πινοκιο. Επειδη όμως η επιμονη του καταντησε πιο φορτικη από μαθημα πιλατες στον Αυγουστιατικο καυσωνα, δεχτηκα να γνωρισω από κοντα αυτές τις μακαροναδες μεγαθηρια. Κυριως για να μπορω να τον πω ψευτη με αποδειξεις. Περιττο να πω ότι με κατατροπωσε.

Βραδυ Κυριακης, λοιπον, και βρεθηκαμε 2 ατομα στα θεοστενα τραπεζακια αυτης της, τραττοριας να την πω; Ιταλικοταβερνας να την πω? Απαραδεκτη αισθητικη, με πλαστικα παταπετασματα και βαρυ βελουδο σε ακυρα σημεια, πλακακι μπανιου στο πατωμα, ενας ωραιος πετρινος τοιχος και κατι ακυρες διαφημιστικες αφισες. Εντελως ετεροκλητα διακοσμητικα στοιχεια, μοιαζει με παλατσο που κατεληξε σε παλιατσο. Δεν ξερω, μου εβγαλε μια μελαγχολικη προχειροτητα, και είναι περιεργο για μενα που ανετα θα εκανα πικ νικ πανω σε φελουκα που κατεβαινει τον Αμαζονιο.

Η εξυπηρετηση με διακυμανσεις και 4-6 μποφορ στα ανατολικα. Τα 2 παιδια που ηταν επιφορτισμενα με το ανεχονται τις παραξενιες μου ηταν ευγενεστατα, συμπαθη και εξυπηρετικα, δεν με απογοητευσαν κατά κανενα τροπο, και βαθμολογουνται με 4. Ελα όμως που η καλη προσπαθεια που κανουν σκουντουφλησε πανω στον αντιεπαγγελματισμο της διευθυνσης.

Συγκεκριμενα, καποια στιγμη και ενώ ετρωγα, βρεθηκα αντιμετωπη με ένα προβλημα σε ένα πιατο, το οποιο διεγνωσε επειτα από αυτοψια και υπαλληλος του μαγαζιου. Προφανως, ζητησα τον υπευθυνο. Προφανως, με συνεδεσε με Κάιρο. Προσφερθηκαν, βεβαια, να αντικαταστησουν αμεσα το πιατο, το οποιο μας δοθηκε σε πακετο λογω ποσοτητας. Σαν κινηση είναι εκτιμητεα, αλλα το να μην ερθει ο υπευθυνος, ενώ τον ζητησα ρητα και ενώ μας ειδε που καθομασταν, το θεωρω φαουλ. Στο δικο μου συμπαν, η δικαιολογηση δια αντιπροσωπου είναι ανεπαρκης.

Και φτανουμε αισιως στο φαγητο, που χωριζεται σε 3 μεγαλες κατηγοριες: σαλατα-ζυμαρικο-πιτσα. Παμπολλες επιλογες σε όλα, τοσο που με επιασε το κεφαλι μου. Οσο για τις ποσοτητες, αυτές δεν είναι πλουσιες, όπως ελεγε ο φιλος που με εσυρε ως εκει, είναι σκανδαλωδεις. Οι πιτσες τους πρεπει να σχεδιαζονται από τον Καλατραβα, διοτι εχουν μεγεθος σκεπαστρου για το ΟΑΚΑ, ενώ οι μακαροναδες τους ερχονται σε ποσοτητα που θα ταιζε μια τετραμελη οικογενεια, αφου αγγιζουν τα 1200 γραμμαρια ζυμαρικου. Ποσοτικα, είναι το Μπαρ Μπεε Κιου της ιταλικης κουζινας.

Σε μας εγινε κακο ξεκινημα με το εμφιαλωμενο νερο (1.50€), που ζητησα να αντικατασταθει με κανατα, για να λαβω την απαντηση ότι δεν σερβιρουν νερο βρυσης. Κατεληξα στο συμπερασμα ότι ο Κορυδαλλος εγκατασταθηκε πλεον στην Παροικια Παρου, και εχει λειψυδρια. Μαζι ηρθαν και 2 χειροποιητα ψωμακια (0.50€ εκαστο) που ειχαν αρχισει να μπαγιατευουν, αλλιως θα ηταν νοστιμα. Μια καλη λυση θα ηταν να σερβιρονται ζεστα.

Παραγγειλαμε:

-Σαλατα του σεφ, με μαρουλι, λολα, αισμπεργκ, αυγο βραστο, ζαμπον, κιτρινο τυρι, ντοματα, αγγουρι, λαχανο και ελιες (8.50€). Ηρθε σε ένα τσιγκινο μπολ, μεσα στο οποιο χωρα χαλαρα να μεταφυτευτει ολοκληρο δενδρυλλιο γιουκα, σε τεραστια ποσοτητα, κρυμμενη κατω από μια παχια στρωση τριμμενο κιτρινο τυρι. Σε γυριζει πολλα χρονια πισω, τοτε που η πιτσα πρωτοεγινε μοδα, και ερχοταν με ψωμενια παχια ζυμη και ένα λοφο δευτερης ποιοτητας αλλα ευγευστα υλικα. Ετσι και αυτή, πληθωρικη, λιγο λαικαντζα αλλα νοστιμη. Της ελειπε λαδοξιδο και αλατι, και ειχε μεσα στη σως μπουκοβο, που την εκανε να καιει υπερβολικα. Αλλα συνολικα ηταν καλη. Φαγωσιμη.

Η σαλατα αντικατασταθηκε από την εξωτικη σαλατα, διοτι μας παρουσιασε το προαναφερθεν προβλημα, η οποια, απ το λιγο που δοκιμασα σπιτι δε μου πολυαρεσε. Παλι πολλα υλικα, πιο ασχετα μεταξυ τους, και μια υδαρης, δυσαρεστη σαλτσα αγνώστου συστασης. Χιλιες φορες η σεφ.

-Σπαγγετι καρμποναρα (8.50€) με μπεικον, κρεμα γαλακτος και τυρι. Σε εξωφρενικη ποσοτητα, καυτη, χωρις υπερβολικη κρεμα. Ενταξει, το αλ ντεντε τους είναι αγνωστο, αλλα, αντιθετα με οσα διαβασα, εμας δεν ηταν παραβρασμενη. Ηταν καλα βρασμενη και δεν κραταγε, αλλα λαπας δεν ειχε γινει. Ηταν καλη, μετα από προσθηκη αλατιου. Μην περιμενετε καλη ποιοτητα αλλαντικων, χρειαζονται μισο γουρουνι για κάθε πιατο, αλλα όπως και να χει τρωγεται. Εργενικη.

Εννοειται πως δεν πηραμε κατι παραπανω, αφου με μιση σαλατα και το σπαγγετι τα στομαχια μας κοντεψαν να αποκτησουν δικη τους, αυτονομη, προσωπικοτητα. Οποιος με διαβαζει τακτικα, ισως εχει προσεξει ότι σπανιως αναφερομαι στην πολυπαθη ιταλικη κουζινα, παροτι εχω υμνησει κατά καιρους σουβλακια, μπεργκερ και κινεζικα. Αυτό είναι γιατι δεν μου πολυαρεσουν τα μακαρονια. Ουτε η πιτσα, εδώ που τα λεμε. Δεν είναι ότι δε θα τα φαω, αλλα σιγουρα δεν θα είναι στις πρωτες μου επιλογες. Οποτε μην με παιρνετε και πολύ τοις μετρητοις, ειμαι εκτος πεδιου ειδικοτητας.

Το συνολικο κοστος για ένα γευμα που ευκολα ταιζε και τριτο ατομο ανηλθε στα 19.5€, που το λες και ονειρο θερινης νυκτος. Και μονο για το χαμηλο κοστος, αξιζει να πας αν λυσσας της πεινας, θες κατι να σε πιασει, χωρις να εχεις μεγαλο διαθεσιμο κεφαλαιο ή υψηλες απαιτησεις. Το pepper moon απεδειξε ότι ο φιλος μου δεν είναι ψευτης και βιαστηκα να τον χαρακτηρισω ως τετοιο, αλλα δεν με κερδισε για να με ξαναφερει ως την άλλη ακρη της Αττικης. Πηρα πισω το σχολιο μου για τον συνδαιτημονα μου, αλλα λιγη σημασια εχει όταν περιβαλλομαστε από τοσους αλλους.

Bar Restaurants - Δροσια, Αθήνα
2017

Όχι να το παινευτώ, αλλα εχω τον καλυτεροτερο μπαμπα του κοσμου. Και ο δικος σας καλος είναι, αλλα σα τον δικο μου, ε, δεν είναι. Και μη νομισετε ότι είναι η τρελη αδυναμια της κορης, όχι, αλλιως και οι αδερφες μου τα ιδια θα λεγαν, και δε θα τριβονταν σαν κανις γκριφον στη μαμα μου. Είναι αυτή η φυσικη γαματοσυνη που εχει, που τον κανει παντα και για παντα τον αγαπημενο μου γιγαντα.

Αυτός, λοιπον, ο αξιολατρευτος, διμετρος Σουπερ Μαριο, κερδισε στη βασιλοπιτα στη δουλεια του μια δωροεπιταγη 45€ για το Gigi, και, καθοτι, όπως ειπαμε παραπανω, είναι ζαχαρωτο σκετο, την χαρισε στην φαγανη κορη του. Αν αυτή τη στιγμη με διαβαζουν οι ετερες κορες του, θεωρηστε αυτή την κριτικη αποχαιρετιστηριο μηνυμα, διοτι πιθανοτατα εντος ολιγου θα βρισκομαι θαμμενη στον κηπο, κατω από τη μουρια.

Βραδυ καθημερινης και εχω μπουχτισει. Μιλαμε εχει γυρισει το ματι αναποδα, εχει κανει ένα διπλο τολουπ και εχει γυαλισει πιο πολύ από τα καλα σερβιτσια της μανας μου. Θελω να βγω με τετοια μανια, που αν με δαγκωνε ο σκυλος μου θα παθαινε αυτος λυσσα. Παρεα πολύ προθυμη να παρεχει τον βασταγερο ωμο της και το ακομα πιο βασταγερο στομαχι της στο δραμα μου συμφωνησε να με συνοδευσει στο πνιξιμο του πονου στην χοληστερολη, οποτε 11 παρα τη νυχτα περνουσαμε την εισοδο του μαγαζιου.

Τωρα δεν θελω γελοιοτητες για δυσκολια παρκαρισματος, βρισκομαστε στη
Δροσια, γνωστη για τα πεινιρλί της και την πληθυσμιακη πυκνοτητα αναλογη της ρωσικης στεπας. Και για να γινουν τα πραγματα ακομη πιο ευκολα, απεναντι ακριβως λειτουργει δωρεαν παρκινγκ για τους πελατες του μαγαζιου, μη και μεταφερθει εκτακτως το καρναβαλι της Πατρας στον Αγιο Στεφανο και πεσει κινηση.

Το ιδιο το μαγαζι, που εχει υποστει ανακαινιση, είναι μοντερνο και μαλλον ομορφο. Νταξει, του στυλ μου δεν είναι, αλλα δεν ειμαι και ο Σπυρος Σουλης, και για τον αμερικανιαρικο σκοπο του είναι μια χαρα. Αρκετα σκοτεινο για βραδυ, τη μερα όμως, με τις τεραστιες τζαμαριες να λουζονται στο φως είναι μακραν πιο ομορφο. Απαστραπτουσα καθαριοτητα, βολικα αλλα μικρα τραπεζοκαθισματα, καλες αποστασεις. Ε, δε θα το αγορασουμε κιολας.

Πριν παμε ειχε προηγηθει κληση, ώστε να συνεννοηθω για τα της δωροεπιταγης. Ο υπευθυνος του καταστηματος ειχε έναν τροπο προσχαρο και σκλαβωτικα ευγενικο, που θα του χαριζε τεσσαρι ατοφιο, αν δεν με επανεφερε στην κρυα πραγματικοτητα το σερβις. Η μια από τις δυο κοπελες ηταν ευγενικη, χωρις καποια οικειοτητα, αλλα παντως εξυπηρετικη. Η άλλη μας κατεστησε σαφες με το μονιμο υφος-ψυχρολουσια ότι ηθελε να σχολασει και εμεις ημαστε το φυσικο εμποδιο αναμεσα σε αυτην και το κρεβατι της. Να τονισω ότι δεν ειμαστε η μονη παρεα στο χωρο και δεν καναμε καταχρηση του ωραριου, αλλα αυτό δεν την ευαρεστησε ιδιαιτερα και η σταση της με αγχωνε και με εκανε να αισθανομαι αμηχανα.

Λόγω της επιταγης ειχαμε την ευκαιρια να παραγγειλουμε για ένα λοχο, πραγμα που ηρθε να προκαλεσει 2 ασταθμιτες αστοχιες. Η πρωτη ηταν ότι το τραπεζι 2 ατομων ηταν εκποιημενο από το χρεοκοπημένο κουκλοσπιτο της Μπαρμπι, και μετα βιας χωρουσε τα μισα πιατα. Φταιμε και μεις που πηραμε πολλα, φταινε και αυτοι που δεν υπολογισαν ότι βασικά σερβίρουν πιτσες και μπεργκερ, από τη φυση τους ογκωδη πιατα. Εδώ ερχεται και σκονταφτει και η ταχτυτητα αφιξης των κυριως, ενώ βρισκομασταν ακομα εν μεσω ορεκτικων, οποτε επρεπε να ξεκινησουμε μια παρτιδα τζενγκα, οσο η εμφανεστατα ενοχλημενη σερβιτορα στεκοταν πανω απ τα κεφαλια μας με τις πιαταρες ανα χειρας.

Ιδου, λοιπον, τι ματσακουνιάσαμε:

-Σαλατα του μονου Ρωμαιου αυτοκρατορα που ξερει και η γιαγια μου η κουτση (8.50€) με iceberg, κινέζικο λάχανο, μαρούλι, κοτόπουλο, κρουτόν, flakes παρμεζάνας, bacon & Caesar's dressing. Παρα πολύ νοστιμη και σε καλη ποσοτητα. Ανετα την ξαναπαιρνα.

-Πατατες τηγανιτες με σως τσενταρ και μπεηκον (4€). Η σως δε μουλιαζε τις πατατες, αλλα ηρθε σε ξεχωριστο βαζακι και ηταν επικη. Τα υπολοιπα δεν ελεγαν κατι, αλλα αυτή η σως…

- Chicken tenders (7.5€) Στήθος κοτόπουλο σε δαχτυλομπαστουνακια, παναρισμένο με corn flakes και φυστίκι Αιγίνης. Ερχεται και ένα μπολακι σως. Αν πατε στο Gigi και δεν το παρετε, θα είναι χαζομαρα εφαμιλλη της υπογραφης του πρωτου Μνημονιου. Είναι υπερπεντανοστιμα, τρυφερα, αλαδα, αψογα.

-Truffle burger (11.90€) με ragout μαύρης τρούφας, κολοκύθι, mozzarella, prosciutto di Parma, ντομάτα, ψιλοκομμένο iceberg & sauce μαγιονέζας. Πολλες δηθεν λεξεις για να περιγραψουν ένα οκ μπιφτεκοψωμο που δεν ξετρελανε ουτε απογοητευσε αυτην που το εφαγε.

-Double trouble burger (16.90€) με διπλο μπιφτέκι μοσχαρίσιο, διπλό cheddar, διπλό bacon, onion rings, BBQ sauce, ντομάτα, ψιλοκομμένο iceberg, κρεμμύδι, πίκλες & sauce μαγιονέζας. Μεγαλο και πλουσιο, αλλα με εγκωσε με τον υπερwell-done κιμα, που ηρθε πιο στεγνος από την ερημο Καλαχαρι.

Οι τιμες είναι κατά προσεγγιση, διοτι προφανως δεν τις θυμαμαι, και ο ενδελεχης αναρτημενος καταλογος στη σελιδα τους εχει μειωμενες τιμες του delivery. Εξισου προφανως σκασαμε, γιατι και οι μεριδες είναι αρκετα γενναιες και τα πιατα που πηραμε παρα πολλα. Συνολο λογαριασμου, επισης κατά προσεγγιση κοντα στο 50ρικο, αν και εμας το γευμα ηταν ευγενικη χορηγια του μπαμπα μου.

Εχω μια σχετικη δυσκολια να το καταταξω σε κατηγορια τιμης, γιατι είναι καπου αναμεσα σε 15-20€, πραγμα που το καθιστα ενταξει. Ουτε νιωθεις ότι σε κλεψαν, ουτε και ότι τους εκλεψες. Μικρες μειωσεις σιγουρα ευπροσδεκτες, πολλα πραγματα εχουν παρει την ανιουσα λογω περιοχης και δεν με βρισκουν συμφωνη εποχιακα ή ποιοτικα. Όχι ότι δεν είναι καλα, αλλα δεν είναι και για ανω του δεκαευρου το μπεργκερ. Εχω ακουσει ότι η πιτσα είναι καλυτερη, αλλα ειλικρινα, πιτσα τρωω πιο σπανια από ότι σαλιγκαρια, οποτε δεν εχω αποψη.

Ισως ξαναπαω, αν τυχει. Αλλα δεν καιγομαι κιολας. Αν σας κανει πεινα για μπεργκερακι και ειστε στην περιοχη, πατε αφοβα. Όμως, γιατι να ειστε σε αυτή την περιοχη εξαρχης?

Κλεινοντας, ευκαιριας δοθεισης, από την απιστευτα ευστοχη παρατηρηση του φιλου TzavarakosG, εχω να πω, give that man a cookie. Προτιμηστε μια μετρια κριτικη που περιγραφει μια προσωπικη εμπειρια, παρα ένα ακομα φωτοαντιγραφο του Αθηνοραματος, γιατι επηξε το ματι μας στη διαφημιση.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα
2017

Και να φανταστει κανεις οτι τις σιχαινομαι τις γατες. Sorry guys, αλλα ειναι υπουλα, τριχομαδιαρικα, υστεροβουλα πλασματα που στραβομουτσουνιαζουν ακομα και αν τους σερβιρεις ψαρι γκρατινε με σως μαδερα, ασε που αρνουμαι να εμπιστευτω πλασμα που αντιπαθει και αποφευγει τα χαδια! Συνδυασε το ψηλομυτικο υφος τους με την αλλεργια μου στη γουνα τους, που τη σκορπανε σε ακτινα δωδεκα γιαρδων γυρω τους και μαντεψε γιατι πιο πιθανο ειναι να παρω σπιτι μου εναν εμπονομπο σε πληρη αναπτυξη παρα το απεχθες αιλουροειδες.

Αυτα μεχρι χθες. Σημερα ακουω γατος, και η πρωτη εικονα στο μυαλο μου ειναι πιατελες με ψητα ικανα να προκαλεσουν ακατασχετη λιμναζουσα σιελορροια. Δηλωνω ρητα και κατηγορηματικα, οριζοντιως και καθετως, με 5 γραμματα οτι ο Μαυρος Γατος ειναι πλεον στο μυαλο μου ο ορισμος της λεξης Στεκι. Ακουτε κυριε Μπαμπινιωτη? Παρακαλω οπως προβειτε σε αμεσες διορθωσεις.

Ο χωρος ειναι ακριβως αυτο που εγω θελω στο στεκι μου. Μετριου μεγεθους, υπογειοφερνει, με ανετες αποστασεις, καλη μουσικη σχετικα χαμηλα και την αισθηση κουτουκιλας που λατρευω. Ολα ειναι θεμα γουστου και το ξερω, αλλα το δικο μου ερχεται και κουμπωνει με το απλο ντεκορ, τις ζωγραφιες στους τοιχους και το καλαμωτο ταβανι. Προφανως δεν εχουν ολοι την ιδια γνωμη και δεν βλεπουν τη φινετσα αυτου του τοσο λιτου δωματιου, αλλα εδω ειναι η δικτατορια μου και ο, τι μου κατεβει λεω. Η μυρωδια τσικνας και τηγανιλας που θα ρουφηξουν οι μαυρες τρυπες των ρουχων ειναι το αναγκαιο και βαρυτιμο κειμηλιο μιας πολυ πετυχημενης βραδιας.

Εξυπηρετησης το αναγνωσμα. Ξεκιναω απο την υπεργλυκη ιδιοκτηρια που εχει το χαμογελο της Colgate και το υπεροχο χιουμορ του ευφυους ανθρωπου και που κανει τοσο κραυγαλεα αντιθεση με τον διακριτικο, μπρουταλ οπτικα ιδιοκτητη-μαγειρα. Ειναι ενα διδυμο εξαιρετικα αποδοτικο, που με την ταπεινοτητα και την προφανεστατη αγαπη γι αυτο που κανουν σε αναγκαζουν να ξαναπας. Απλα σε κερδιζουν.

Και πως να μη σε κερδισουν δηλαδης, που γινονται χαλι να σκουπησεις την αρβυλα σου πανω τους? Ο, τι σου ρθει στο μυαλο, σα το τζινι του λυχναριου, τσουπ! Το εμφανιζουν αυτοστιγμη. Σπληναντερο ζητησε η διοργανωτρια της φιεστας, μονο για να τσιγκλισει τους απιστους Θωμαδες της παρεας, ε το τραπεζι θαφτηκε στο σπληναντερο. Εφερε και το γουρουνι της, μας το μεθυσαν και το φαγαμε σε κυβους. Για να μη σχολιασω οτι απασχολουν ενα σκασμο προσωπικο για να μη χρειαζεται να περιμενει κανεις τιποτα. Γενικως η οικειοτητα, η προθυμια και η εντιμοτητα πρεπει να επιβραβευονται και, ελλειψει αλλου βραβειου, τους. δινω το 4ρι μου ολοψυχα.

Και φτασαμε στον εφιαλτη στο δρομο με τα κοψιδια. Καντε τωρα εικονα ενα τραπεζι 20 ανθρωπων θαμμενο στα πιατα. Σκηνικο χιτσκοκ.

-ψωμακι σε καλαθακια, ζυμωτο, το ειχα δοκιμασει στην πρωτη αναγνωριστικη επισκεψη, που το προλαβα ζεστο και ηταν πολυ καλο.

-Σαλατα χωριαρικη (6€) χοντροκομμενη, αναμενομενη και σαλατα λαχανο (3€) πολυ νοστιμη. Και επειδη 2 ειδη σαλατας σε αυτη την παρεα ειναι φρουτο, ειχαμε και το παντζαρι απο διπλα για απεριτιφ (3€). Δεν ειναι κατι παραπανω απο συνοδευτικο για τα κρεατα, αλλα ψηταδικο ειναι, οχι salad bar.

- Απο αλοιφες ειχαμε 3 επιλογες, η μια καλυτερη απο τις αλλες. Βασιλοτυρι, που βασικα ειναι σαν κρεμα υποξινου τυριου, τζατζικι ελαφρως σκορδατο και απαλο και τυροκαυτερη καυτεριαρικη και τυρενια. (3€ εκαστη). Υπηρχαν και μπαστουνια μαλακη βουτυρατη γραβιερα στα περιξ.

- Κολοκυθοκεφτεδες (4€) πεντανοστιμοι και αφρατοι, σε μεγεθος μπαλας πολο, ηταν τοσο καλοι που ο τελευταιος επεσε θυμα απαγωγης μεσα απο το ανυποψιαστο πιατο καλοπιατου τριτου. Εδω να καταγγειλω και τον κολλητο μου που εκανε καθετη εφορμηση στον δικο μου, η οποια δεν ανακοπηκε επιτυχως.

- Το σπληναντερο που λεγαμε, σε τεραστια ποσοτητα, πηγμενο στο σκορδο, φοβερα κρεατενιο και καθολου βαρυ. Και μιλαμε για πιατο μπουκια και εμφραγμα. Εξαιρετικης ποιοτητας και πρωτης ταξεως μεζες, που πολυ καλα θα κανουν να το μονιμοποιησουν στον καταλογο. (Αξια ανεκτιμητη σε €)

-Συκωτακι μοσχαρισιο (7€) ζουμερο, ωραια ψημενο και νοστιμο. Και λιγοτερο ψημενο να ηταν δε θα χαλαγε, αλλα υπαρχει και κοσμος που δεν προαγει τον κανιβαλισμο, οποτε παω πασο.

-Ενα χοιρινο κοντοσουβλι ποιημα, με μελωμενες ψητες πατατες που θα στοιχειωνει τις νυχτες μου. Αμφιβαλλω αν θα μπορεσω ποτε να βρω καλυτερο και παντα θα μπαινω στο τρυπακι της, αδικης απο τα γενοφασκια της, συγκρισης. (7 εξαιρετικα well-spent €)

-Λουκανικο με πρασσο που μπηκε με ντριμπλα και μου κανε ανατροπη. Ενω τα λουκανικα δεν τα υποληπτομαι και ιδιαιτερα, αυτο ηταν ζουμερο, χωρις να ειναι μπουχτιστικο. (7€).

-Αλλο ενα πιατο ανατροπη ηταν τα μπιφτεκακια (7€) που ηρθαν 4 ανα πιατο, και ηταν μια αφρατη νοστιμια. Για να το λεει αυτο η τρελη που προτιμα μουσακα χωρις κιμα, ξερετε τι πρεπει να κανετε οταν πατε. Με εξεπληξαν. Δε μου συμβαινει συχνα αυτο.

- Καλαμακι κοτοπουλο (7€) για μενα περασε και δεν ακουμπησε. Βεβαια αυτο οφειλεται που θεωρω τα πουλερικα φαγητο διαιτας ή ασθενειας - κυριως ψυχικης, αν αυτοβουλως επιλεγεις λευκο απο κοκκινο κρεας.

Ολα τα κρεατοπιατα συνοδευονταν απο λεπτοκομμενη τραγανη τηγανιτη πατατα που καταλαμβανε καθε πιθανο ή απιθανο χιλιοστο χωρου. Εκει καπου ακουγες ζωνες να λυνονται, βογκητα δυσφοριας και ξεφυσηματα βαρυστομαχιας. Ωσπου ηρθε το βαρυ πυροβολικο και ως δια μαγειας, ο κορεσμος πηγε για βρουβες.

-Αρνισιο παϊδακι θανατηφορο (30€/κιλο) που μυριζε τοσο οσο, να ξερεις οτι τρως κρεας και οχι φελιζολ, μαλακο, ζουμερο, αξιο. Αξιο τις 4 ωρες γυμναστικης για να καψεις τα 100 γραμμαρια.

-Μαζι, γιατι μια υπερβολη μας διακρινει, χοιρινη τηγανια απο το προαναφερθεν γουρουνι, με πολυ αλκοολ και πολυ λιπος, αν σας αρεσει ο βαρυς και ασηκωτος κρασομεζες, παρτε το σιγουρα. Και εδω να τονισω οτι η τηγανια η δικια τους, χωρις εξωτερικες παρεμβολες απο δικα μας σπιτισια κρεατα, λιπος δεν εχει καθολου. Και στις δυο περιπτωσεις, αμφοτερα λουκουμια! (7€)

Οπως σωστα μαντευετε, ηδη τα στομαχια μας ειχαν εξαπλωθει στο διπλα μαγαζι και απειλουσαν να καρφωσουν τη σημαια τους και εκει, αλλα ουτε αυτο μας πτοησε οταν ηρθαν τα γλυκα!

-χειροποιητος σιμιγδαλενιος χαλβας, απο το ψιγμα που δοκιμασα απλα για την αποψη ηταν πολυ δυνατα μυρωδατος, υγρος και με απιθανο λεμονατο αρωμα, ο καλυτερος χαλβας που εχω πετυχει ως τωρα.

- Γαλατοπιτα και ραβανι, αν σας αρεσουν αυτα τα γλυκα ηταν καλοεκτελεσμενα. Δεν δοκιμασα, την προηγουμενη φορα που τα γευτηκα ηταν πολυ καλα. Απλως εγω ειχα συγκεντρωθει αλλου και αυτα τα αγνοησα. Γι αυτο φταιει αφενος η οικοδεσποινα με τα παστακια της και τα εξαιρετικα αμυγδαλωτα που ειχε στοιχισει στα πιατα μας, αφετερου η κολοκυθοκλεφτης της παρεας με τα υπεροχα γλυκα της, που κλεψαν την παρασταση και την καρδια μου. Σορρυ, αλλα η σοκολατα ειναι παγκοσμια σταθερα, ολοι το ξερουν αυτο.

Το τι ηπιαμε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Κρασια, τσιπουρα, ενα χωνευτικο αποσταγμα τσιπουρου στο τελος και αρκετα αναψυκτικα να χτισουμε πυραμιδα με τα κουτακια.

Το κοστος ηταν προσυμφωνημενο στα 18€ ανα ατομο, και ενω ειχαμε επιμεινει να το κανουμε 20€, για πιο σωστο. Φυγαμε εχοντας κανει μια τρυπα ορατη απ το φεγγαρι στον προϋπολογισμο τους και φημες λενε οτι το μαγαζι εμεινε κλειστο ενα τριημερο να ανανεωσουν τις προμηθειες στα αδεια κελαρια τους.

Μαλιστα, οφειλω να ευχαριστησω για τα κρεατοπακετακια που δοθηκαν στο τελος της βραδιας απο αφαγωτα παΐδια, τα οποια το ιδιο βραδυ ξεκοκκαλιστηλαν απο ενα αναμαλλιασμενο, αυπνο απο το φουσκωμα βαμπιρ, εβρασαν με λαχανικα και τάισαν σε μορφη 2 χυτρων σουπας τους αστεγους της Αθηνας την επομενη μερα. Ενα μικρο βημα για μας, ενα μεγαλο για το γεφυρωμα του χασματος της κοινωνιας σημερα. Ευχαριστουμε που μας κανατε δυνατη μια μικρη πραξη αγαπης.

Δε θα πω αλλα, θα πω μονο οτι ειναι ενα μαγαζι τιμιοτατο, με καλο φαγητο και ακομα καλυτερες τιμες, που κρατιεται απο ανθρωπους που ξερουν πως να σε σκλαβωσουν με τον επαγγελματικα ερασιτεχνικο τροπο τους και μονο κερδισμενοι θα βγειτε σε μια μελλοντικη εξοδο σας εκει. Ευχομαι στα παιδια καθε επιτυχια στον αγωνα τους για επιβιωση σε μια τοσο δυσκολη οικονομικη συγκυρια για τη χωρα και σε σας τους υπολοιπους, καλη ορεξη. Τωρα, αν δειτε κατι μουτρα κρεμασμενα σε αφισες επικηριξης στη τζαμαρια τους, ξερετε το λογο.

Υγ. Νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω την διοργανωτρια της εξοδου μας και απο δω, γιατι καταφερε να κανει το ακατορθωτο: να συνταιριαξει την ηρα με το σταρι, να ενωσει βορειο και νοτιο Γερμανια και να δεσει μαεστρικα το αυγολεμονο. Δε θα πω αλλα, αυτη ξερει. Παντα αυτη ξερει.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Σταμάτα & Άνοιξη, Αθήνα
2017

Στον Πιπινιο ειχα να παω απο το λογοδοσιμο του θειου μου του Αντωνη, μικρου αδερφου της μαμας μου, που μας εκανε το τραπεζι ο -νυν μακαριτης- παππους μου και ειχαμε γεμισει ολη τη σαλα με αδεσποτα κοτσιδια. Ειμαστε και 26 πρωτα ξαδερφια. Δεδομενου οτι ο μεγαλος γιος του θειου μου αυτου κοντευει να παει φανταρος, βαλε και υπολογισε ποσα χρονια πριν ημουν εκει. Και ημουν και τρελοκοτσιδου.

Κυριακη μεσημερι στα τελειωματα του Γεναρη και μια κολλητη φιλη στελνει μηνυμα λακωνικο και επιτακτικο. "Μωρη. Παμε πιπινιο. Ελα. " Σε αμερικανικο εδαφος, για λιγοτερα την ανεκριναν ως υποπτη τρομοκρατιας. Ελα, ομως, που εγω δεν τρομοκρατουμαι ευκολα, οποτε, τί να κανω? Πηγα. Βοηθαει που μενω κοντα. Βοηθαει, επισης, το συννεφο τσικνας που εχει κανει ολη την κοινοτητα Σταματας τοπιο στην ομιχλη.

Ο χωρος ειναι ταβερνισιος. Σουβλες απ εξω να γυρνανε αρειμανιως, μια ενιαια αιθουσα με απειρα τραπεζια το ενα πανω στο αλλο, λαδοκολλα και αγιος ο Θεος. Υπαρχει ενας σχετικος διαχωρισμος καπνιζοντων και μη, στον οποιο ομως ειναι καμποσο ελαστικοι. Μολις εφυγαν τα παιδακια του διπλα τραπεζιου φεραν τασακι σε οσους ζητησαν, ενω ως τοτε τηρουσαν το νομο. Τουλαχιστον σεβαστηκαν τα παιδακια. Εκει φτασαμε. Να επαινουμε τη μερικη καταπατηση των δικαιωματων μας.

Το σερβις είναι πολύ φιλικο, αλλα το λες και τα ζωα μου αργα. Οι κυριοι που εξυπηρετουν γνησιοι ταβερνοϋπαλληλοι, ξεχνανε τα μισα που ζητας, σε ταξιδεύουν στο αγαπημένο νησί που ονομάζεται Ικαρία με ότι αυτό συνεπάγεται και ειναι λιγο αλαλλουμ. Τι να πρωτοθυμηθω! Στο τραπεζι αναπαυοταν ενα τσιπουρο αζητητο, μπας και μας κανει ορεξη και το πιουμε. Οταν ζητησα να αντικατασταθει το εμφιαλωμενο με κανατα, το έκαναν με μεγάλη προθυμία μεν όμως η πρώτη κανάτα που ήρθε ήταν μεσα στα αλατα και αναγκαστήκαμε να τη γυρίσουμε πίσω 2 φορες. Συμβαινουν αυτα, και το αφιλτραριστο νερο της περιοχης δεν το λες και ΑΑ, οποτε δεν θα τους το καταλογισω.

Κατα την παραγγελια προσπαθουσε ο σερβιτορος μας να πασαρει διαφορα αλλα απο αυτα που ζητησαμε, πραγμα που μπορείς να το πεις και καλό, αν δεν γινεται επιμονα οπότε καταντά ενοχλητικό. Κάποια από τα σκεύη που χρησιμοποιήθηκαν είχαν τα θέματά τους κι έτσι ζητήσαμε την αλλαγή τους γιατί δε μας φάνηκαν καταλληλα το οποίο μπορείς να αποδώσεις σε δική μας παραξενιά αλλά το ότι αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε το λογαριασμό πάνω από 5 φορες με αποτέλεσμα να χρειαστεί τελικα να σηκωθώ εγώ να τον πληρωσω στο ταμειο παραξενιά δεν το λες. Ηταν ομως ευγενικοι και οχι δεν λεγανε, απλως φάνηκε ότι δεν ειναι των γρήγορων ταχυτητων. Θελησαν, μάλιστα στο τελος να κερασουν γιαουρτι με μελι, αλλο που εμεις βιαζομασταν και αρνηθηκαμε αλλά πάντως και μόνο η πρόθεση κουμπώνει με το φιλικό του πράγματος που σας έλεγα

Ο καταλογος ειναι επισης ταβερνισιος. Ολα οσα περιμενεις να φας σε χασαποταβερνα γραμμενα χασαποταβερνιαρικα γραψε σβησε σε δερματοδετη πλαμουτσα. Το μαγαζι φημιζεται για το παϊδακι του και τα φαγητα σε πηλινη γαστρα, αλλα προσωπικη αποψη δεν εχω. Εμεις χλαπακιασαμε:

-Ψωμακι σε φετες φρεσκο και μυρωδατο ζυμωτο, ελαφρως ψημενο (1€)

-Σαλατα μαρουλι, με φρεσκο κρεμμυδι και ανηθο, (3.5€) φρεσκια και με μπολικο λαδι, αλλα ερχεται σε ρηχο πιατο και πολλη δε τη λες. Λιγη παραπανω θα πρεπε να ναι, παει και με το ξιγκι.

-Τυροκαυτερη (3€) Χειροποιητη και καυτερη. Ειναι μια οκ τυροκαυτερη, οχι πολυ συγκλονιστικη, σιγουρα οχι κακη.

-Τηγανιτες πατατες (3€) Ωραιες, χειροποιητες, οχι πολυ τραγανες αλλα λαδι δεν ειχαν ρουφηξει. Θα τις ηθελα λιγες παραπανω, ειναι μετρια προς μικρη μεριδα.

-Τυροπιτα (6€) Το βετο της κολλητης. Τη δηλωσε τοσο επιθετικα, που δεν ειπαμε λεξη. Ηταν 2 τριγωνα κομματια φυλλο κρουστας γεμιστο, που θα μπορουσε να ειναι πολυ νοστιμο αν δεν ειχε πιει τοσο λαδι στο τηγανι. Αλλα μας ηρθε πιωμενο, τι να λεμε.

-Κοκορετσι επι δυο (7€χ2), ηρθε καπως χλιαρο και σε μικρες μεριδες. Ηταν νοστιμο και σωστα αλατισμενο, και ας μην ηταν τραγανο οπως το λαχταρουσαμε. Ή οπως ειναι το σωστο το κοκορετσι.

- 1/2 κιλο παιδακια κοτοπουλο γιατι η τεταρτη της παρεας ειναι μη κοκορετσοφαγος, αλλα ειναι ακινδυνη, μη σκιαζεστε. Ηρθαν ωραια και ζουμερα ψημενα και ξεκοκκαλιστηκαν ταχιστα. (6.5€ με 13€ το κιλο)

Συνολικα το φαγητο ειναι ευχαριστο, ουτε πολυ καλο ουτε πολυ κακο, ειναι ταβερνας. Ταβερνας που βρισκεται εκει απο τη νηπιακη μου ηλικια. Θα εβαζα 3/5 αν υπηρχε, γιατι αυτο θελω να καταδειξω: ειναι πανω απο μετριο, αλλα οχι κατι πολύ παραπανω απο αυτο.

Ξερω οτι η βαθμολογια μου δεν το καθιστα σαφες, αλλα θα επεστρεφα στον Πιπινιο ανετα. Γιατι ειναι ταβερνα (μετα τις 20 φορες που θα το τονισω, παιρνω δωρο μηχανη εσπρεσσο, γι αυτο η επαναληψη) και το ξερει. Και το ξερω και γω. Και γι αυτο δεν θα παω περιμενοντας να αλλαξει. Το μονο που θα ηθελα ειναι πιο ταβερνισιες μεριδες. Βλαχικα δεν εχετε παει? Καλυβια? Παραδειγματιστειτε.

Δωσαμε ενα 37ρι 4 ατομα, αλκοολ δεν ηπιαμε, δε θα λεγες οτι σκασαμε. Ευτυχως η μια ειναι σε διατροφη, η αλλη απλως ιδιοτροπη και ετσι καπως εξισορροπησε το πραμα. Βεβαια τωρα γιατι το να ακους την Ελεντινα να σε ρωτα ποσες θερμιδες εχει το κοκορετσι και αν πετα η κοιλια της ανα διλεπτο, δεν ξερω γιατι το λεω εγω ευτυχως.

Wine Restaurants - Π.Φάληρο, Αθήνα
2017

Κυριακη πρωι και διασχιζουμε 5 ατομα οοοολη την Αττικη, απο Διονυσο, Γερακα και Μαραθωνα, με σκοπο να μπραντσαρουμε. Γιατι ειχαμε και στο χωριο μας μπραντς, μετα το αρμεγμα της Μπηλιως και πριν τον τρυγο. Αλλα αυτο το αφιλοτιμο το facebook ειναι ξεσηκωτικο, και αντε να αντισταθεις σε θεματικο breakfast at Tiffany's brunch. Ελα, μην κρυβομαστε, ολοι κρυβουμε μια κρινοδαχτυλη γαλαζοαιματη μεσα μας. Απλως, τα δικα μου κρινοδαχτυλα επιλεγουν να σβερκωνουν κοψιδια.

Οι κριτικες εδω μου κοβαν λιγο τη φορα και το φοβομουν οτι οι αποδελοιποι θα με παρουν με τις κλωτσιες οταν δουν γιατι καψανε 2 κοντεινερ βενζινη. Ευτυχως, ομως, οχι μονο δεν απογοητευτικαμε, αλλα περασαμε τοσο καλα που σκοπευουμε να ανανεωσουμε το γεφυρωμα βορειων και νοτιων πολυ συντομα. Οταν θα εχουμε ξεπρηστει, συγκεκριμενα, απο τα βουνα που εξολοθρευσαμε. Ισως ο καιρος που περασε, τα χρησιμα σχολια αλλων χρηστων και το μερακι να συνεβαλλαν καταλυτικα στη βελτιωση τους.

Η εντυπωση μου ειχε αρχισει να διαμορφωνεται απο την τηλεφωνικη επικοινωνια, πρωτα στην κρατηση και επειτα στην αυξηση των ατομων της κρατησης την τελευταια στιγμη. Το παλικαρι που απαντησε, ιδιος και τις δυο φορες, ηταν ο, τι πιο ευγενικο και προθυμο να εξυπηρετησει εχει να επιδειξει το συγκεκριμενο εστιατοριο. Ευγε, ελπιζω να του κανετε το τηλεφωνο σκουλαρικι και να ειναι παντα η καλοβολη φυση του η πρωτη εικονα που εχει ο πελατης για το μαγαζι σας.

Στο ιδιο ακριβως μοτιβο το σερβις καθ ολη τη διαρκεια της παραμονης μας, οταν οι σερβιτοροι μας γεμισαν τα ποτηρια νερο, ρωτησαν τι θα πιουμε χωρις να προσπαθουν να πουλησουν κατι εξτρα απο την προσφορα, και σε ο, τι χρειαστηκαμε ηταν παροντες και καλοτροποι. Ακομα και οταν το μαγαζι ειχε την κοσμοπλημμυρα του μεσημεριου δεν δυσκολευτηκαμε καθολου σε ο, τι θελησαμε. Δεν εχω κανενα λογο να κοψω, και τους συμπαθησα κιολας που ηταν τοσο ευχαριστοι.

Ο χωρος εμενα μου αρεσε. Ειναι ιδιαιτερος πολυ, σαν κηπακος, με χαριτωμενα τραπεζακια ρομαντικα μεταλλικα, με δεντρακια και θαμνους φραχτες. Ο πιο μεσα χωρος οπτικα ομοιος, κλεισμενος με τζαμαριες. Ο εσωτερικος χωρος μικρουλης με μπαρ κ καναπεδακια. Για ηλιολουστο μεσημερι ειναι αγαλλιαστικος.

Τι θα αλλαζα? Λιγο καλυτερη θερμανση στον περικλειστο χωρο που, παρα τα 3 θερμαντικα σωματα, το κρυουλακι του το νιωσαμε. Λιγο πιο αραια τα τραπεζια, γιατι σε full house παιζεις αγαλματακια ακουνητα με τους αλλους πελατες. Λιγο πιο προσοχη στις τουαλετες, που λογω πολυκοσμιας δεν ηταν σε αριστη κατασταση.

Ο μπουφες απλωνοταν στον εξωτερικο χωρο και ενω στην αρχη δε μου γεμισε το ματι, στη συνεχεια με εξεπληξε με την ποικιλια finger food που προσφερει.

-Σουπα πιπεριας πορτοκαλοκοκκινη βελουτε που μοσχομυριζε. Καλα, εγω ειμαι σουπού, αλλα ηταν οντως νοστιμη. Λιγο λαδι δεν θα με χαλαγε να ειχε διπλα να προσθεσω ομως.

- φρυγανισμενες φετες τοστ με μπεηκον, φυλλα βαλεριανας και ενα αυγο ματι απο πανω. Εδω σταματαμε, υποκλινομαστε και αγκαλιαζουμε μια παλια καλη γνωριμη, την χοληστερινη, πριν φτιαξουμε ενα πυργο με δαυτα στο πιατο μας. Μπερκετι.

-Πατατες country ψητοτηγανιτες, θα σας γελασω, ειναι μαλακες και σχετικα ζεστες, αλλα τρωγονται ανετα, παροτι ως γνωστον, κρυα τηγανιτη πατατα ειναι η τιμωρια των κατ επιλογη μουρλων που αρνουνται να φανε κρεας στο τριτο καζανι της κολασης. Μαζι θεικα χειροποιητα onion rings και μπακαλιαρος σε κουρκουτι, προφανως κατα το αγγλικο fish'n'chips. Πολυ ωραια προσθηκη, αγευστη ομως, αναλατη, αλεμονιαστη και καθολου τραγανη. Ας ειναι.

-Μανιταρια τηγανια που, ναι μεν ειναι κονσερβα, αλλα εμενα μου φανηκαν γευστικα. Επισης φασολια σε κοκκινη σαλτσα με μπεηκον, τρελα αγγλικο, τρελα αγευστο και πουμαρενιο.

-Κιμαδοπιτα που κανει λιγο σαν μπακλαβας με κιμα, ιδιαιτερη αλλα νοστιμη. Διπλα sliders μπεργκερακια μικρα, που εκτος απο χορταστικα ειναι και νοστιμα. Ρολο κιμα με βραστο αυγο σε φετες, πραγματικα πολυ καλο.

- Φετες χωριατικο ψωμι με φασολια και μισο βραστο αυγο, το αυγο καλο, τα φασολια μην τα ξαναλεμε, δεν ειναι ρεφρεν. Ταρτα με αγγιναρα, ουτε ζεστη ουτε κρυο, ενω το κρουασανακι με περιεργο αλλαντικο, εμενα με αρεσε.

- Σαντουιτσακια τσαγιου σε τριγωνα 3-4 ειδων, και αλλα 3 σε ρολακια, με καλυτερα αυτο με σολωμο και αυτο με κρεμα τυρι και φραουλα.

- Λουκανικακια κοκτεηλ, λωριδες μπεικον, τυρια 3 ειδη, με μπλε και ενα χρυσαφι πολυ γλυκο που δεν μου εκανε κλικ και αλλα τρια ζαμπονοειδη, καλης ποιοτητας. Τωρα μην περιμενετε να ξερω να τα κατονομασω, τι ειμαι, ο Υφαντης? Μια ταμπελιτσα θα ηταν χρησιμη παντως.

-Pancakes και βαφλες, μερεντα, μαρμελαδες, βουτυρο, η χαρα του διαβητικου.

-Ενας ξεχωριστος παγκος με τυρκουαζ γλυκα. Cupcakes, macaron, σε ξυλακια, σε χωνακια, ηταν σαν ζωγραφια πραγματικα. Καποια πιο γευστικα απο αλλα, με κορυφαιο το χωνακι με τρομερη κρεμα λεμονιου.

Μαζι ηπιαμε χυμο ή γαλλικο καφε σε πολυ χαριτωμενα σκευη. Γενικα αυτο τους το δινω: εχουν θεμα με την εμφανιση, και προσεχουν την παραμικρη λεπτομερεια. Ξερω οτι αυτο απο μονο του δεν αξιζει 3, πιο δικαιο θα ηταν το 2.5 σαν βαθμολογια γευσης. Επειδη ομως η ποικιλια, η εμφανιση και το κοστος του μπουφε δικαιολογει μια σχετικη ανοστια, εγω 3 θα δωσω και καθολου δεν θα ντραπω. Μην ξεχναμε οτι μας ζητησαν 12€ για μια τοσο ολοκληρωμενη εμπειρια, και δεν μιλαω για την αμιγως γευστικη.

Εμενα παντως μ αρεσε. Δε διεκδικει μια θεση στο πανθεον της αθηναϊκης μπραντσοφαγιας, αλλα, περα απο οτι αυτος ο ορος ειναι σκετη τραγικη ειρωνια, μην ξεχναμε οτι ο, τι τρεντωνει, πληρωνει και στην Ελλαδα δε θελαν και πολυ τα μυαλα μας να παρουν αερα και να τη δουμε Μανχατταν το Κολωνακι και Upper East Side η Κηφισια, χρεωνοντας το σαντουιτσακι του τειου οσο κοστιζουν 2000 μετοχες του Κατσελλη.

Θα ξαναπαω, ειναι παρειστικο, ζουζουνιαρικο και δινει μια ψευδαισθηση χλιδης. Ωραιο πραγμα η ψευδαισθηση. Με την παραισθηση υπαρχει το προβλημα.

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα
2017

Αυτη η ζωη ειναι παραξενο πραμα. Μερικες φορες σου επιφυλασσει εκπληξεις που δεν τις περιμενεις με καμια κυβερνηση. Εκπληξεις οπως την επανοδο της ΑΕΚ, την πρωτη φορα αριστερα ή την στροφη της Αποστολίας Ζώη στην ποιοτητα. Τετοια εκπληξη υπηρξε και για μενα οτι εκατσα στην ψαθινη καρεκλιτσα του μαγαζιου αυτου κοντα 4 ωρες χωρις να το χαμπαριασω. Και χωρις να χιλιοπιαστω.

Καθημερινη μεσημερι, εν μεσω εορταστικου κλιματος, συναντησα 2 κυριες, με Κ πιο μεγαλο απο το νι του νεου οδηγου (ή το μι του κλασσικου ελληναρα οδηγου), για ρακοκατασταση -νομιζω ρακες πινανε, αλλα δεν σνιφαρα κιολας. Αυτες ειχαν ηδη απλωσει την πραματεια τους σε ενα μικρο τραπεζακι απ τα 5-6 του εσωτερικου χωρου και τα ψιλοτσουζανε. Εορταστικα πραματα λεμε.

Για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις, μιλαμε για το κουτσικο ρακαδικο στου Ψυρρη και οχι για τον αγαπημενο Κολοσσο του Παγκρατιου, και καθε ομοιοτητα με προσωπα και καταστασεις ειναι καθαρα συμπτωματικη. Τουλαχιστον εγω, στριβοντας στον πεζοδρομακο, αυτο αντικρισα: μια σκονισμενη τρυπα. Μοιαζει λιγο με παλιο επαρχιακο σπιτακι και τον καφενε του μπαρμπ'Αριστου στο Ανω Τσαλαφουτάνι. Ετοιμορροπο-looking, κοκκινοι τοιχοι, ξυλινα τραπεζακια μεσα, μεταλλικα εξω, κατι κουρελουδες... Ε αυτα. Το πιασατε νομιζω.

Γενικα γι αυτο το μαγαζι πολλα δεν εχεις να πεις και να θες. Ουτε για το χωρο, ουτε για το σερβις, το οποιο ειναι λιγο χιλι-μπιλι. Τατουαζατα, σκουλαρικατα παιδια που τα κανουν ολα με ρυθμο σαλονικιωτικο, επικοινωνοντας με μυκηθμους παρα με λογια. Θα σας παρει ενα μισαωρο να τους τραβηξετε την προσοχη, που θα επιτυχετε μονο αν αυτοπυρποληθειτε, αλλο τοσο να σας ερθει οτι ζητησατε.

Το σερβις, κοινως, χωλαινει. Αλλα σε αυτο το κλιμα το περιμενεις και δε σε πολυνοιαζει. Απλως θα προτιμουσα, αν ειναι να περιμενω 4 μηνες για ενα νερο σε ρυθμους συμπρωτευουσας, να το περιμενω ατενιζοντας τον Θερμαϊκο και οχι ενα πορφυρο τοιχο σε ενα κλειστοφοβικο τσιπουραδικο. Γνωμη μου, βεβαια.

Σημασια εχει τι αναζητα κανεις. Για μεσημεριανο αραγμα με ρακι και μεζε στο χαλαρο, ειναι μαλλον μια καλη επιλογη για τους λατρεις του ειδους. Απλως εγω δεν τυγχανω αναμεσα σε αυτους. Υπαρχουν αλλοι χρηστες, πολυ πιο κατατοπισμενοι στο αθλημα της τσιπουροποσιας να σας διαφωτισουν περισσοτερο.

Ο καταλογακος ειναι μικρος και μαζεμενος, απλα πραματα να φτιαχνουν στην απλη κουζινουλα τους. Εμεις πηραμε σε δοσεις:

- Ψωμι ως κουβερ (1€) αναξιο λογου αλλα απαραιτητο για αργοτερα.

-Ντακος (5€) με ντοματουλα, φετα και καπαρη. Καλη ποσοτητα με γενναιοδωρα δοσμενα τα υλικα, ισως η καλυτερη επιλογη που ηρθε στο τραπεζι, μια χαρα.

-Μαυροματικα φασολια (4€) με ντοματα κρεμμυδι και μαϊντανο. Πολυ αλ ντεντε ο φασιολος, αδελφε, πολυ αλ ντεντε. Θεωρω οτι ενα καλυτερο βρασιμο/χυλωμα το ηθελε. Αλλα τι λεω και γω τωρα...

-Μανιταρια πλευρωτους τηγανια (5.50€) λεει η περιγραφη, τσουρουμαδημενα φετακια πλευρωτους χωρις μυρωρικα, υγρα, σαλτσες, λιγο λεμονι... Τηγανια δεν το λες, ψημενα σε τηγανακι τα λες στην καλυτερη. Μικρη μεζεδοποσοτητα.

Αφου τα τσαξαμε αυτα, παραγγειλαμε, μετα κοπων και βασανων, επιπλεον:

-Λουκανικο χωριατικο (5€) με λιγη μουσταρδα. Πικαντικο και ευχαριστο. Δεν ειναι καλο, δεν ειναι κακο. Ειναι οκ μεζες για τσιπουρακι. Η μουσταρδα που το συνοδευε πολυ ιδιαιτερη πινελια.

-Χοιρινη τηγανια (6.5€) με πιπερια πρασινη. Πικαντικο και αλμυρο. Αλμυρο σε βαθμο θεραπειας υποτασικου. Τραβαει πολυ αλκοολ, πολυ νερο και πολυ υπογλωσσιο Αν εχετε τσιμπημενη τη μεγαλη, μακρια.

Γενικα, δεν ειναι γευσεις που απαιτουν ιδιαιτερη τεχνη. Ειναι η εικονογραφημενη μαγειρικη μαγαζιου που βασικα σερβιρει οινοπνευματα και συμπτωματικα κανα δυο πιατακια, οποτε βασικα στιβαζουν μια ολιά φαι σε ενα πιατακι και το φερνουν. Δεν ειναι φαγητο, ειναι συνοδευτικο, πιο απλα δεν μπορω να το εξηγησω. Ατεχνο, αμορφο, αμαγειρευτο.

Με πολλη συζητηση, πολλη αναλυση και πολλα γελια, με τον Αγγελακα στο πισω τραπεζι και στα ηχεια και την αναλαφρη διαθεση των επερχομενων Χριστουγεννων, κραταω την επισκεψη μου στο Μαυρο Γατο ως μια πολυ ομορφη αναμνηση. Αυτο ομως ουδεμια σχεση εχει με τον γατο, και πολλη με τις αλεπουδες που με συντροφευαν. Για του λογου το αληθες, δε θα ασκουσα βετο σε επιστροφη εκει, απλως δεν νομιζω να το επιλεξω η ιδια ποτε αναμεσα στα τοσα Ψυρραδικα*.

Ο λογαριασμος μαζι με κανα δυο καραφακια ανηλθε στα 38€ απ οτι ενθυμουμαι, που δεν τον λες καλο, ουτε κακο, τον λες οκ. Οπως το χωρο τους. Το σερβις τους. Το φαι τους. Τωρα που το σκεφτομαι, λαθος μουσικη παιζουν. Τον υμνο τους τον εγραψε ο Νίνο.

*ψυρραδικα: τσιπουρορακαδικα του Ψυρρη. Ειναι πολλα. Αξιζουν δικο τους νεολογισμο.

Επιλογος για υπομονετικους.

Καθοτι αυτη ειναι η συντομοτερα εκ των κριτικων μου, διοτι ειπαμε, το μαγαζι ειναι PlayStation, μπροστα-πισω-τετραγωνο-χι, θα πω κατι που με τρωει καιρο τωρα. Η χρησιμη ψηφος, ξερετε, αυτο το κουμπακι κατω απο καθε κριτικη που μερικοι δεν πατανε ποτε, για καποιους ειναι σημαντικη, για καποιους οχι και τοσο. Αλλοι τις μετρανε ξανα και ξανα σα τις λιρες κατω απ το στρωμα, αλλοι δεν ριχνουν δευτερη ματια. Και αλλοι, σαν εμενα, δεν ηξεραν καν μεχρι προτινως οτι υπαρχει καταταξη χρηστων.

Ειναι ομως ενας δεικτης επιβραβευσης του εκαστοτε χρηστη που καλλιασε τα δαχτυλα του να συμβαλει με τη γνωμη και τη γνωση του στη σφαιρικη αποψη για ενα χωρο, και, δεν ξερω για σας, αλλα εμενα μου φτιαχνει το κεφι. Να θυμαστε: η χρησιμη ψηφος παραμενει αφορολογητη, δωστε την αφοβα και με λαρτζοσυνη. Δεν θα σας ερθει χαρατσι γι αυτην.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα
2017

Οταν φτανεις στο σημειο να αναγκαζεσαι να γραψεις για το τριτο κατα χρονικη σειρα μαγαζι που εχεις στα προσεχως, διοτι πολυ απλα απ την ωρα που κλεισες την πορτα του πισω σου αρχισε ηδη να φθινει η αναμνηση του, σε ενα μυαλο με πολλα διαθεσιμα mb ram, καταλαβαινετε ποσο συνταραξε τον πυρηνα μου αυτη η γευστικη εμπειρια.

Μετριοτης μετριοτητων, τα παντα μετριοτης. Ή, οπως λεει και ο μεγαλος αοιδος Notis "Ξέχασε με, τι νόημα έχει να με θυμάσαι κ να πονάς". Το μονο ευκολο, αδερφε.

Μερικες φορες η ρουφιανα η ζωη σου δινει ολα τα σημαδια απο την αρχη, αλλα εσυ κανεις την παπια με πορτοκαλι. Εμενα η ρημαδα μου το πε με χιλιους δυο τροπους στην πρωτη κιολας επικοινωνια με το καταστημα, οταν, παρασυρμενη απο μια τρελα δελεαστικη προσφορα που μου κλεισε το ματι τσαχπινικα, καλεσα να κλεισω τραπεζι. H φωνη στην αλλη ακρη της γραμμης καθε αλλο παρα εξυπηρετικη ηταν, δηλωσε αναρμοδια και μου το κλεισε. Τρια τηλεφωνηματα ακολουθησαν, που απαντηθηκαν απο μια αλλη, εξισου απροθυμη φωνη που μου το ξεκοψαν, λογω τρομερης πληροτητας. Ουτε το Καραϊσκακη σε συναυλια των scorpions τετοια κοσμοπλημμυρα.

Μετα απο ακαρπες και ενοχλητικες προσπαθειες δυο εβδομαδων, και ενω σκεφτομουν να εγκαταλειψω καθε ελπιδα, πετυχαινω μια πολυ ευγενικη κυρια που καταλαβαινει 5 πραματα απο καλους τροπους και μας κλεινει τραπεζι τριων ατομων για τις 6 το απογεμα Τεταρτης. Με μια σχετικη καθυστερηση λογω πληρους ακινησιας εξω απο το metro mall -μπαμπεσα κριση, πανε οι εποχες που ξετιναζαμε Κολωνακια και Κηφισιες σε εορταστικη κατανυξη- παρκαραμε εξω απο το μολις δυο μηνων μεζεδοπωλειο.

Περιττο να πω οτι με οσα ειχαν προηγηθει, ετρεμα οτι το τραπεζι εχει δοθει και οι φιλοι μου θα φανε εμενα. Ειδικα η μια εξ αυτων που ταξιδευε απο την Μυτιληνη, κυριος οιδε ποσες ωρες και ηρθε με τη βαλιτσα στο πισω καθισμα, πειναγε τοσο που θα τρωγε και γκριζλι. Να! Σα την πελωρια πολικη αρκουδα που σε προϋπαντει στην εισοδο. Και ηταν και η μονη που μας προϋπαντησε στο εντελως, μα εντελως αδειο Μπρουσκο. Η κατασταση ελαχιστα αλλαξε ωσπου φυγαμε, αφηνοντας στο χωρο μια παρεα ετσι, να τους βρισκεται.

Και διερωτωμαι τωρα εγω η στριμμενη. Σε ολες τις κλησεις, επειδη ειμαι και βολικια τρομαρα μου, ειχα ξεκαθαρισει οτι αδιαφορουμε για τη μερα και την ωρα και οτι αφου παμε με κουπονι δεν θελουμε να κανουμε καταχρηση σε μια πολυ εμπορικη χρονικη στιγμη. Ολες τις προηγουμενες μερες το μαγαζι ηταν sold out και επειδη εγκωσαν οι ανθρωποι τοσες μερες λιχουδιες εκει ειπαν να κανουν ενα διαλειμμα και το πετυχαμε εμεις σε φαση μυγοβαρεματος? Αν παντως τα κουπονια δοθηκαν προκειμενου να τραβηξουν κοσμο, με το να τους φερονται σαν τριχες στο ζυμαρι τους δεν νομιζω οτι επιτυγχανουν τον στοχο αυτο.

Ξεπερνωντας ολη αυτη τη μανουρα, καθομαστε σε ενα μεγαλο, ευρυχωρο τραπεζι, ενος μεγαλου, ευρυχωρου μαγαζιου. Μην περιμενετε κατι καινουργιο απο πλευρας αισθητικης, μεζεδοπωλειο χωρις παλιες διαφημισεις για το vintage δεν νοειται πλεον. Βεβαια αυτο εχει κανει και την προπατορικη μαγκια να ντυθει απ ακρη σ ακρη απ το ΙΚΕΑ: επιπλα, διακοσμητικα, σκευη, ολα απο τον σουηδικο κολοσσο. Μεχρι και η θερμοκρασια της σαλας σουηδικη ηταν, γι αυτο κροταλιζαν τα δοντια μας.

Ξερετε ομως σε τι διεφεραν ριζικα με το ΙΚΕΑ? Στη μαγειρικη. Διοτι κανενας σουηδος δε θα σερβιρε ποτε τοση λαδιλα σε ενα μονο γευμα, τοσο λαδι που φαγαμε εμεις ειναι το ετησιο αποθεμα του πολιτιστικου συλλογου Τιθορεας. Δε μου χει ξανατυχει ποτε να φυγω απο μαγαζι και να νιωθω το στομαχι μου σαν παραγεμισμενο με λαρδί ασκί. Και να φανταστεις οτι οι επιλογες των κυριως ηταν πρωτη φορα σε αυτη την παρεα τοσο λιτες.

Μετα την παραγγελια αφιχθη νερο σε κανατα, το οποιο ζητησα, ενω στο τραπεζι που γεμισε αργοτερα προσγειωσαν βιαστικα εμφιαλωμενο. Το κανατι αυτο αδειαζε θεαματικα γρηγορα, λογω καρδιαγγειακα βαρυ φαγητου, και γεμισε μια μολις φορα κατοπιν παρακαλετων.

Και εφτασα σε κατι ακομα που μου κακοφανηκε υπερβολικα: η παντελης αδιαφορια. Εχετε δει κοπελες που μουτρωνουν και αρνουνται να αναγνωρισουν την υπαρξη του συντροφου τους διπλα τους, αγνοοντας τον επιδεικτικα? Ε καπως ετσι νιωσαμε και μεις! Δεν περνουσε κανεις απο το τραπεζι να δει αν χρειαζομαστε κατι, και καθε φορα που θελαμε να ζητησουμε κατι ξεκινουσαμε την παντομιμα. Σε αδειο μαγαζι. Αυτο το σκασμενο το ξιδι που θελησα, το σκυλομετανιωσα τοσες θερμιδες που καψα κανοντας ασταματητα νοηματα στο κενο βλεμμα της υπευθυνης (?) που καθοταν στο ταμειο και εκανε διαλειμμα.

Παμε στα διατροφικα:

-Κουβερ (1€ χ3) ακαλεστο αλλα ευπροσδεκτο, ως το καλυτερο δειγμα της κουζινας τους. Ζεσταμενες φετες ζυμωτο ψωμι με μιση μποτιλια λαδι, που καλυτερα να ελειπε, και δυο μπολακια με νοστιμοτατες αλοιφες. Θεωρητικα ηταν τυροκαυτερη και τζατζικι, γευστικα καμια ομοιοτητα με τις γνωστες, αλλα ηταν πρωτοτυπες και τις γονατισαμε.

-Χωριατικη σαλατα που περαν των γνωστων ειχε ματι σαχλες ελιες και κριταμο (6€) που χρειαζοσουν μεγενθυντικο φακο να τον εντοπισεις. Η ποσοτητα ηταν μικρη, ζητημα να ειχε μια μικρη ντοματα σε τεραστια κομματια, κρεμμυδι δεν ειχε, ειχε τελειωσει μας ειπαν, αλλα ποιος συγχυζεται για τετοια? Μονο η μαμα μου ισως, που λεει οτι κουζινα χωρις κρεμμυδι δεν λειτουργει. Δεν καταφερε να επιτελεσει το σκοπο της, κοινως να μας δροσισει απ τη λαδιλα, αφενος γιατι ηταν ελαχιστη και αγουρη, αφετερου γιατι επεπλεε στη λιμνη Αλτιριορ.

-Πατατες τηγανιτες (3€) που ηταν ευχαριστες και σχετικα τραγανες, και προφανως κατεψυγμενες. Γιατι, στρατος ειναι να καθαριζουν πατατες;

-Κολοκυθακια\μελιτζανες τηγανιτες (4€) με κουρκουτι ελεγε, δεν το 'δαμε. Ενα κουτσικο πιατακι με 4 ροδελιτσες απο το καθενα ειδαμε, ποτισμενες σε τοσο Ελαΐς που ανεβηκε η μετοχη της εταιριας.

-Αυγα ματια με πατατες τσικαλατες (?) και στακοβουτυρο (3€) Εδω θελησα να κλαψω. Ηρθε ενα πιατο με ενα ματι και ενα γκαβο, τις ιδιες πατατες και απο κατω τα λιμναζοντα νερα του στακοβουτυρου που ξεχειλιζε το πιατο, και που ανετα γεμιζε ποτηρι κρασιου. Ε, σκεψου τωρα να προσπαθεις να σκουπισεις τη στακολαδιλα με υπερλαδωμενο ψωμι. Πιο ματαιο απο face control στην Κινα. Επισης, αναλατο, οπως και ολα τα ανωτερω.

-Λαχανοντολμαδες (6€) που η ταξιδιωτισσα φιλη κουνησε τα μουστακια απ τη χαρα της οταν τους ειδε, γιατι κοβει φλεβα για παρτη τους. Ενα πελωριο πιατο ξεχειλο αυγολεμονο και 3 ντολμαδες πανω, που της προκαλεσαν ριζικη αποτριχωση με την πρωτη πηρουνια. Πιο αγευστο χαρτονενιο πραμα δεν εχω ματαξαναφαει, τα θαψαμε κατω απο αλατι και πιπερι, τα λεμονιασιαμε, μονο σιροπι σοκολατας δεν βαλαμε μπας και φτιαξουν, αλλα μπα.

-Ξανα κουβερ (αλλα 3€) γιατι τον πρωτο γυρο τον ξεκαναμε λογω απογοητευσης με ολα τα πιατα, οποτε αποταθηκαμε στο σιγουρακι του ψωμιου, που η φιλη τσαλαβουτουσε στο ζουμακι για να φαει κατι. Τελικως βαρυστομαχιασε απο το ψωμι και μας ζαλισε στη γκρινια στη διαδρομη για πισω.

-Χοιρινα φιλετακια με φρεσκιες τηγανιτες πατατες και σαλτσα μπρουσκο (9€) λεει ο καταλογος. Εγω λεω 2 λεπτα κομματια κρεας πανω σε λοφισκο της ιδιας κατεψυγμενης πατατας και μια πυκνη, βαρια και ασηκωτη σκουροχρωμη σαλτσα που ειχε οσο αλατι ελειπε απ ολα τα προηγουμενα πιατα συνολικα. Με χρυσο χορηγο την καλλας μας ηρθε το κυριως, και το νερακι ειχε τελειωσει. Το παραχωρησαμε μεγαλοκαρδα στον ετερο της παρεας, που αντεχει τα λυσσαλμυρά.

-Γαμοπιλαφο (6€-χωρις το κρεας, με ζυγουρι κοστιζει 13€) Επισης τεραστιο πιατο με μια λεπτουτσικη στρωση αντιπαθητικα al dente ρυζιου μουλιασμενο σε λεμονι και κατι απροσδιοριστα λιπαρο. Δεν αρεσε σε κανεναν, φαγωθηκε διεκπεραιωτικα και ηρθε και εδεσε στο ολο κλιμα στομαχικης αρσης βαρων του γευματος. Και πριν μου πειτε, μα ετσι ειναι το αυθεντικο γαμοπιλαφο, θα απαντησω πειτε τα σε Κρητικατσι αυτα να σας πει οτι κουζουλαθηκατε συντεκνοι.

Ομως δεν ηταν το φαΐ το θεμα μας.

Εισαι νεο μαγαζι και δεν κερνας ουτε την καληνυχτα σου? Η κοπελιτσα μας ρωτησε μισο βημα πριν την ηρωικη εξοδο και ενω κρατουσαμε τις πετροκρατουσες κοιλιες μας πως μας φανηκαν, οποτε δεν ηταν ουτε η στιγμη ουτε οι συνθηκες καταλληλες για να απαντησουμε ο, τι σκεφτομασταν: σε μερικα ελληνικα στρατοπεδα τρωνε λιγοτερο λαδι απο μας σημερα. Για να μη θυμηθω οτι μεχρι και στη σταση που καναμε μετα για αγορα ηλεκτρονικου εξοπλισμου μας κερασαν και μελομακαρονα, ενω αυτοι δεν μας χατιρισαν οχι μια μαστιχα, αλλα ουτε το λογαριασμο μας.

37€ ανακοινωθηκαν απ την κοπελα, τα δωσαμε και μεις, οι φιλοι μου με κοιτουσαν φονικα απο τη δυσπεψια, αποδειξη δεν ηρθε, ολα καλα. Εδω να τονισω κατι. Φαγαμε, να τα λεμε οπως ειναι τα πραγματα. Γι αυτο και εβαλα και 2 ( με σαφεις τασεις στο 1.5). Αλλα φαγαμε σαν την αρκουδα που ξυπνα απο χειμερια ναρκη: βιαστικα και οτι βρεθηκε μπροστα στις μουσουδες μας, γιατι ημαστε νηστικοι. Οχι γιατι μας αρεσαν και οχι γιατι σκεφτομαστε να ξαναπαμε.

Διοτι, με τοσα μαγαζια γυρω μας με νοστιμοτερο φαγακι, σερβις που γνωριζει πως να σε κανει να νιωσεις καλοδεχουμενος και χωρους με air conditioning, δε βρισκω κανενα λογο να ξαναπερασω ουτε απ εξω.

Να πατε αν θελετε να λαδωσετε τις μηχανες σας. Εμεις γλιτωσαμε το μεγαλο service.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα
2017

Καταταγειτε, μας ελεγαν. Ειναι ωραια, μας ελεγαν. Θα φατε καλα. Θα σας φροντισουν.

Αλλαξε η χρονια, αλλαξε και ο Μανολιος, και φορεσε τη γουνα του αλλιως. Γιατι, μη γελιομαστε, στην Ελλαδα ζουμε. Το μονο που θα αλλαξει θα ειναι ο ΦΠΑ προς τα πανω, αντε, και χρωμα μαλλιου η Παολα. Αλλαξα και γω χρονο με την χειροτερα των κριτικων μου, ωστε να ξεκινησω το 2017 με το δεξι και αυτο που οι ποιητες ονομαζουν τραγικη ειρωνια.

Θα την πω την αμαρτια μου, γιατι νεα χρονια μπηκε, και οτι τελειωνει με πονο (βλεπε bar b q) ξεκιναει με δεκα με τονο. Ειχε μπουκωσει τοσο ο αμφιβληστροειδης μου απο κανταδες με βιολια και με ζουρναδες για το εν λογω στεκι, που κοντευα να παθω αποκολληση καθε φορα που το βλεπα με αλλη μια αστερατη κριτικη. Σορρυ μαγκες, αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται κι ο παπας, ποσω μαλλον εγω, που οπως βριζω σα μουτσος σε ψαροτρατα, δε με λες και παπαδια. Αλλα οτι αποφευγεις λουζεσαι, δε λενε?

Δε θα σας πω εγω να πατε στα Φουρνομαγειρεματα. Πρωτιστως, γιατι εχετε πιθανοτητα ηδη παει. Κυριως, επειδη δε με ξερατε και απο χθες και η πλειοψηφια δε θα με θυμαται αυριο. Δεν ανακαλυψα την πυριτιδα, ( ουτε και την πυτιριδα, ευτυχως! ) ειναι ματσο οι χρηστες που τα πανε πριν απο μενα και, πιστεψτε με, τα παν πολυ πιο συνεκτικα. Θα πω, απλως, αυτο που ξερω.

Εγω θα ξαναπαω. Ξανα και ξανα και ξανα.

Οχι γιατι εφαγα καλα. Γιατι μου φεραν αρτια πιατα, πρωτοτυπες γευσεις, νοστιμα φαγια. Αυτο μπορει να το βρειτε και αλλου.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Και ας μην ειναι εστιατοριο. Ουτε μεζεδοπωλειο. Σπιτι φιλικο ειναι, που κοτσαραν και μια ταμπελα, για τα ματια του κοσμου. Σαν τραπεζι στην αγαπημενη μου, πλεον συγχωρεμενη, γιαγια ειναι: τονοι φαγητου που σου σπαει τη μυτη, αγαπημενα προσωπα, αγνωστοι συγγενεις που στο μισαωρο εχετε κουτσομπολεψει ολο το σόι και γελατε σα να τα κοπανατε απο χθες, πολιτικες μυρωδιες και διαρκεια, απ αυτη που αρχινας μεσημερι και σε βρισκει το βραδυ βιδωμενο στην ιδια καρεκλα, με μια κοιλαρα, τυφλα να χει ο Παγκαλος.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Ολες αυτες τις φορες που χω τις μαυρες μου και θελω παρεα στο πιωμα. Και ας πινω λιγοτερο απο εξτρεμιστη ασκητη Μουσουλμανο. Θα πινει ο Νικος και τα δικα μου, δεν τον σκιαζει τροχαια καμια. Ολες αυτες τις φορες που θελω να το γιορτασω. Μα το πτυχιο, μα η καλη η δουλεια, μα 50% εκπτωση σε κατι μποτες χαρμα... Εκει θα γονατιζουμε υπερπεντανοστιμα γλυκα και θα τσουγκριζουμε στις χαρες μας (εγω κοκα κολα και ο Γιωργος ξινο νερο)

Ολους τους αγαπημενους εκει θα τους παω. Γιατι επιβαλλεται να γνωρισεις στους δικους σου ανθρωπους τη μαγειρικη σου οικογενεια. Γιατι χολοσκανε. Εφαγες? Χορτασες? Σ'αρεσε? Φυσανε και ξεφυσανε ανησυχοι μη φυγεις νηστικος. Σα τη γιαγια μου σου λεω.

Εγινα συναισθηματικη η ρουφιανα και δεν το θελα καθολου το μελω. Αλλα τι να λεγα? Οτι ο Νικος ειναι μορφαρα και ανετα αραζαμε παραλια κατω απ τους κοκοφοινικες με μπυρονια (αυτος θα τα πινει, μιλημενα ξηγημενα) να βαθμολογουμε τις τουριστριες με τα μπραζιλ? Αχ αυτες οι Μιλανεζες - οχι οι κοτες καλε. Οτι η Μαιρη ειναι ησυχη δυναμη, εν πρωτοις δειχνει καταβεβλημενη απο την υπεραπειρη δουλεια και ξαφνικα επαναφορτιζει μονη της και ειναι θελεις μπουζουκια-παμε? Ή οτι η Ικαριωτισσα σερβιτορα τους χαλαει την πιατσα με την ασυλληπτη ταχυτητα της?

Σταματαω τα δακρυβρεχτα εδω, γιατι θα γινω γραφικια και αντε μετα να με παρουν στα σοβαρα.

Δεν αναφερθηκα καθολου σε φαι. Το ξερω. Μαλλον επειδη δε σερβιρουν φαι. Εχετε ακουσει οτι το δωδεκαθεο την εβρισκε με νεκταρ και αμβροσια ε? Φημες λενε οτι στην κουζινα τους υπαρχει τοιχοκολλημενο ντοκουμεντο απο τους δωδεκα να τριβουν τις ολυμπιες κοιλιες τους στο τραπεζι 4.

Προς χαριν συνεπειας, θα παραθεσω ολα αυτα τα λιγα και διακριτικα που συνωστισαν στο τραπεζι μας οι γαλαντωμοι οικοδεσποτες μου και ο θεοπαλαβος μαγειρας τους, και ας μην ειναι αναγκη. Α! Και για να τα λεμε οπως ειναι. Ο τυπος ειναι μαγειρας, με μπαλτα, κουταλα και ματωβαμμενη ποδια. Οι σεφ ειναι για τις φλουφλικες Βερσαλλιες.

-ζυμωτο ψωμι σε φρατζολακι ζεστο και απιστευτα ευωδιαστο, και για να το λεει αυτο μια αψωμιστρια, καταλαβαινετε τι μαννα ειναι. (τα πιο δικαια 0.90€ το ατομο μαζι με ωραιο ντιπ - απλα δωστε τα)

-τυροκαυτερη (3.50€) που ηρθε αραχτη σε κρουτον και εκαιγε σαν το τριτο καζανι της κολασης. Το αστειο ειναι οτι ενω πικαντικα δεν θορω ουτε με κυαλι, αυτη ολο με εκαιγε και ολο την τσιμπουσα. Εθιστικο πραμα.

-Σαλατα new age, (6.5€) που βασικα ειναι ενα βουνο απο λαχανα με σπορους, συκα, σταφιδες και μια σαλτσα απο βερικοκο. Και εκει που σκεφτεσαι ποιος ανωμαλος το βαφτισε αυτο σαλατα, δοκιμαζεις, βουτας το μπολ και κανεις στους αλλους ζηλεια ψωρα αδειαζοντας το μονος σου.

-πατατες σαν τηγανιτες. (3.80€) Και το λεει αυτο σε μενα, που θα τηγανιζα και φακη χωρις ενδοιασμους. Ηταν οντως σαν αλαδη, τραγανη τηγανιτη. Τι αλλο θα σκεφτει ο ανθρωπος? Τηγανια σαν τηγανιτη?

-Χειροποίητο Καπνιστό Λούκανικο (3.80€ χ2 διοτι στην περιπτωση του, ενα ισον κανενα) Μη τον ακουτε τον Νικο που λεει οτι ειναι απλα ενα λουκανικο, θελει να τα κρατησει για την παρτη του. Ηταν αφρατο, αναλαφρα κρεατενιο και για χαρη του θυσιαζω το δεικτη χοληστερολης μου.

- Πιτα με τυρια, μπεικον, τσαμπακατα (αυτο σημαινει πολλα αλλα αγνωστα, προσθεστε το στο λεξικο, θα το ξαναδειτε) και ροκφορ (5.5€) Αν τρωτε ροκφορ, παρτε το. Αν δεν τρωτε ροκφορ, ειστε καταπτυστοι, παρτε το να μαθετε τι χανετε.

- Κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα. (5.5€) Τωρα πως ο τυπος με μια χουφτα κιμα εφτιαξε αυτα τα συννεφακια τσικνας, μη με ρωτατε, εγω απλως εκανα απλωτες με τις πατατες στη σαλτσα και εκανα την Κινεζα.

- Πολιτικο μπιφτεκι με πιπερια φλωρινης και μπαχαρια (7.80€) Οκ, οι ανθρωποι δεν ξερουν γραμματικη, ειναι σαφες. Ο ενικος αντιστοιχει σε ενα μπιφτεκι, οχι σε 3 που ηρθαν. Ηταν θεικα, στιβαρα, φατε τα και αφηστε τα πολλα πολλα.

- Χοιρινο εσπρεσσο (9.8€) που εχει πιει τοσους καφεδες που διελυσαν και νευρα και ολα και ειναι μαλακο και ευκολομασητο.

-καπνιστη λουκουμιαρικη χοιρινη μπριζολα (9.8€) που με καμια λεξη δεν περιγραφεται η ρουθουνοσπαστικη μυρωδια της, οποτε απλα παρτε την και ευχαριστηστε με μετα.

-Κοτσι (16.8€) που ηρθε ακαλεστο και ηταν ο γκεστ σταρ της μερας, με την πιο απιθανη, πεντανοστιμη, σιναπιαρικη κρουστα που σκεφτηκε ανθρωπου μερακι, με ενα κρεας να διαλυει με το αγγιγμα, ενα χαρμα γευσεων, μυρωδιας, υφων. Μην το παρετε, ειναι ακαταλληλο για καρδιακους, προκαλει δυνατες συγκινησεις.

-Ενα μπιφτεκι πουλερικου γεμιστο με απροσδιοριστα πραματα που ειναι νεο πιατο, και που ηταν με διαφορα η κορωνιδα των μπιφτεκιων, ο δισκος της καρδιας μου. Δεν ξερω σε τι εμβαπτιστηκε και τρεχαν ζουμια πανταχοθεν, αλλα ηταν μπουκια και χυμοι.

Last but, oh, so not least Φουαντρε μαυρου χοιρου με τσατνει αχλαδι. Αξια ανεκτιμητη. Δεν ξερω τι λετε εσεις, εγω ξερω οτι εφαγα το πιο μοσχομυριστο, βελουδινο, διαβολεμενο κρεας, το απαυγασμα της νοστιμιας. Και εχει και πιστοποιητικο, αμε, γιατι αν εμενα το κρεας δε μου το φερουν με εχεγγυα καταγωγης, δεν το βαζω στο στομα μου.

Και εκει που λες Ελεος, παναγια μου, εγκωσα (αν υποθεσουμε οτι παθαινω τετοια εγω), σου φερνουν τα κερασμενα γλυκα και πεφτεις με 2 κουταλια. Γιατι ειμαστε Ελληνες. Ο λαος που εχει δευτερο στομαχι, μονο για επιδορπια. Που σταματα το φαγητο οχι οταν χορτασει, γιατι στην τελικη τι στο διατανο σημαινει αυτο; αλλα οταν δεν υπαρχει φαι σε ακτινα δωδεκα τετραγωνων.

Εμεις κουταλιασαμε ενα τσιζκεικ νουτελα αϊ αϊ μανα μου, ενα κλασσικο τουμπανα τυρενιο τσιζκεικ με αγριοβυσσινο και διπλες φουρνου. Α οριστε να κατι που δεν μου πε πολλα, αυτο το περασα λιγο στα ψιλα. Μη με πειτε και πληρωμενη και γινουμε πολλες.

Οι τιμες δε με αφορουν. Τα συναισθηματα δεν κοστολογουνται. Η κινηση του μπρουτου μαγειρα να μεγαλωσει μεριδες γιατι τον παιρνει δεν αποτιμαται σε χρημα. Αλανι σου λεω.

Ο χωρος δε με αφορα. Ξερεις πως ξερεις οτι περασες καλα? Οταν σηκωνεσαι μετα απο ενα πενταωρο, μουδιασμενη απο το καθισιο και τη νωθροτητα του τσιμπουσιου και, εκει που βαζεις το μπουφαν αναφωνεις " Ρε κατσε μια να δω το χωρο, δε του ριξα ματια ως τωρα". Και, δυστυχως, το εννοεις. Εξαλλου εκει που πρεπει ειναι καθαρος σε βαθμο υποχονδριας παρανοιας.

Δε θα σας πω εγω να πατε. Θα σας πω, ομως, οτι εγω δε βλεπω την ωρα να ανεβει η κριτικη μου, γιατι ξερω οτι ο Νικος θα τη δει, θα γελασει βροντερα το μεσα του και μετα θα αρπαξει τα μαχαιρια του και θα τεμαχισει τα χοιρινα του μουρμουριζοντας ποσο κουλη ειμαι. Και θα σας πω οτι δε βλεπω την ωρα να ξαναπαω για αυτο το χουνκιαρ που δεν εφραινει μονο σουλτανους, απ οτι ακουω.

Και, κλεινοντας, μια που αρχιζουμε μια νεα, καλυτερη χρονια, δε θα ευχηθω παρα ενα: ας μη γινουμε πλουσιοι, ας μην γινουμε διασημοι, ας ειμαστε οι εαυτοι μας. Χωρις μικροπρεπειες, χωρις επικριτικη διαθεση και χωρις να κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας. Δεν ξερω για σας, αλλα εγω αν δεν μπορουσα να ειμαι εγω, δεν θα μπορουσα να ειμαι τιποτα. Και ας ειναι ενα παναδυνατο αφανιαρικο πραμα αυτο το εγω.

Φιλια!

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η αληθεια ειναι οτι αλλη κριτικη ειχε χρονικη προτεραιοτητα, αλλα γυρισα σπιτι τοσο πυρ και μανια, που το πραμα δεν παιρνει αναβολη. Και επειδη το μαγαζι εχει συλλεξει τοσο καλα λογια απο πραγματικα αξιοπιστους και, κυριως αντικειμενικους χρηστες, των οποιων τη γνωμη σεβομαι και με εχει καλοταΐσει πληθωρα φορων, ξυνω το μαλλιαγκουρικο κεφαλι μου με ειλικρινη απορια. Οχι, απο ψειρες, φαρμακογλωσσες.

Χριστουγεννα. Οταν εμεις κανουμε σχεδια, ο θεος γελα. Ποσω μαλλον οταν δεν κανουμε. Καθοτι ο συντροφος μου δεν ειχε ρεπο και το βραδυ Θα ιδρωνε ως τις πρωτες πρωινες ωρες για ενα μεροκαματο, αποφαισαμε να κανουμε μια βολτα Νεα Σμυρνη πριν εγω φυγω για οικογενειακα μαζωματα κ αυτος για να ξεθεωθει.

Μεσημερι ηταν, πεινα εκανε, κοσμο δεν ειχε πουθενα, το επιχειρησαμε. Κυριως γιατι ηταν το μονο ανοιχτο. Τι το θελαμε??

Φταιει κ αυτο. Μας ξεγελασε. Εξωτερικα δειχνει ομορφο, στυλατο, οτι ξερει τι ειναι και τι σερβιρει. Και ο εξωτερικος χωρος, περικλειστος με τζαμαρια, ειναι φωτεινος, δειχνει καλαισθητος. Στον μεσα, ομως, που καθησαμε, το στυλ πηγε περιπατο. Ημουν και πλατη στην ανοιχτη κουζινα, οποτε βασικα ατενιζα τα κιτς κουρτινακια στα περιμετρικα παραθυρα και τους αλλους θαμωνες.

Αν σε αυτο προσθεσω μια αδιανοητη πονοκεφαλιαστικη βαβουρα και τις ατημελητες τουαλετες στο υπογειο, μπορω να γινω κακια και να βαλω 2. Οι πολυελαιοι με τα κρεμασμενα ζωντανα ειναι πολυ ενδιαφεροντες για παιδικο δωματιο, σε μαγαζι που χρεωνει 20€ ενα κομματακι κρεας ειναι ακαιροι. Ισως να δινα 2.5 αν ημουν λιγοτερο θερμοκεφαλη, αλλα ξερετε κατι? Μου καναν τα χριστουγεννα μανταρα. Δικαιουμαι να θυμωσω.

Το σερβις ο ορισμος του αλλου βαρουν τα τυμπανα, αλλου χορευει η νυφη. Ενα τεταρτο αφοτου καθισαμε ασχοληθηκαν μαζι μας, η παραγγελια δοθηκε σε μια λιγομιλητη, φουριοζα κοπελιτσα που απαντουσε κοφτα με υφος "τελειωνετε, δε φτανει που ειμαι εδω χριστουγεννιατικα, θελετε και διευκρινισεις?" ενω τα αδεια πιατα των πρωτων κατασκηνωσαν στο τραπεζι για τα καλα αφοτου αδειασαν. Καμια τυπικη, εστω, ερωτηση πως μας φανηκαν, καμια απολυτως λεξη γενικα.

Μη μιλησω για τις εξτρα χρεωσεις γιατι θα ανατιναχτει το κρανιο μου σαν τα καρτουν. 2€ το εμφιαλωμενο που δεν προλαβαινεις να αρνηθεις και ο γιος του ανεμου να εισαι. Η κοπελιτσα με το σιδηρουν προσωπειο το ειχε ηδη ανοιξει καθ οδον και ειχε γεμισει τα ποτηρια μας εν κινησει. Λετε να καθιερωθηκε ολυμπιακο αθλημα "αύραθλον" και να την κακολογω αδικως? Και παει στο καλο, τα 2€ τα καταπινεις, το ντεμεκ καλωσορισμα με 3 ψημενες φετες ψωμι και λιγη φαβα στα 3.20€ (1.60 x 2) πως παει κατω? Ειδικα οταν η φαβα ειναι νιανια απο το μουλτι, αναλατη, μαλωμενη με το λεμονι, αλαδη, ανευρη και χθεσινη, η πιεση πιανει ταβανι! (Ισως γι αυτο ειναι αναλατη, κοινωνικο εργο επιτελουν οι ανθρωποι και γω γκρινιαζω). Κακο ξεκινημα με 5.20€ για το τιποτα.

Στα του φαγητου που απεσπασε τον δυσαποκτητο ασσο μου, που φυλαω μονο για εξαιρετικες περιπτωσεις ή για ποκερ, η απογοητευση μας ηρθε κατα κυματα.

Ξεκινησαμε με:

-Σαλατα μαρουλι, αισμπεργκ, ραντιτσιο και καροτο με πρασινωπη sweet chili βινεγκρετ και λωριδες κοτοπουλο παναρισμενο σε παρμεζανα. Κοιτα τωρα τι γινεται. Οι σαλατες εχουν 2 μεγεθη: μικρο για 1-2 ατομα και μεγαλο της παρεας. Εμεις, οντας 2 ατομα που τρωνε σαν παρεα, προφανως πηραμε τη μεγαλη. Και ηταν μεγαλη. Μεγαλη απατη. Σε ενα πιατο μεγαλα κομματια μαρουλιων και βασικα ραντιτσιο, μερικα λεπτα νουντλς καροτου, λιγη σως ανακατεμενη στις φυλλωσιες και 4 λεπτουτσικες λωριδες κοτοπουλο. Και αντε, η γελοια ποσοτητα παει και ερχεται. Η πικραδα που μας αφηνε η καθε μπουκια πως ξεπλενεται? Το μονο που ηταν οντως πραγματικα πολυ νοστιμο ηταν το κοτοπουλο, αλλα με 50γρ. σε ολο το πιατο πως να το χαρεις? (12.70€) που θα τα κλαιω ως την αλλαγη του χρονου)

Μετα το διαλειμμα για διαφημισεις ηρθαν και τα κυριως.

-Burger με μπιφτεκι προβατινας, παστραμι δραμας, ροκα, αγγουρι και aioli κυμινο. (10.90€) Η aioli τους μαρανε. Μου ρθε και μενα μια πιαταρα με ενα πολυ εμφανισιμο μπεργκερ με χοντρες φετες παστραμι και μπιφτεκι με ογκο σοβαρο, με τις ψιλες φρεσκιες πατατιτσες του και τη σως την ατομικη που εφερνε καπως σε τζατζικι sour cream και λεω εδω ειμαστε. Ενθουσιαστηκα. Οι πατατες αψογες, το σωσακι επισης.

Και μετα ηρθαν οι μελισσες. 2 μπουκιες εφαγα ολες και ολες, πριν καλεσουμε την υπευθυνη και το παρει κακην κακως. Δεν θα επεκταθω μη φαω κοκκινη καρτα απο τους κανονισμους του σαιτ, παντως η απροσεξια ηταν ανεπιτρεπτη και μου ανακατωσε τα σωθηκα με την κουταλα του Μαμαλακη. Απο γευση, οσο δοκιμασα και μπορω να κρινω ηταν παραψημενο, στεγνο Και θεοπικρο. Δεν με πληγωσε η απωλεια οταν μου το πηραν οπως οπως και προφανως δεν ζητησα αντικατασταση. Το στομαχι μου χορευε το χορο της ανακατωμενης κοιλιας.

-Black Angus burger με μπεικον, τσενταρ, μαρουλι και ντοματα, πατατιτσες και μια μπαρμπεκιου σως, τυφλα να χει το marmite. Αν δεν εχετε δοκιμασει marmite, να ευχαριστειτε τη μεγαλοχαρη. (10.90€) Μετα το επικο φιασκο του προβατοpatty, o παντα μεγαλοψυχος συνοδος μου εκοψε το δικο του θεοστεγνο, ξενερωτο μπεργκερ στη μεση και μου εδωσε το ενα κομματι, για να μουρμουραμε παρεα για το κρυο μπαγιατικο μπριος και το παραψημενο αποτελεσμα. Τι να σας πω, το πανηγυρησαμε το πραμα.

Εν τελει η υπευθυνη, που ηταν και η μονη επαγγελματικη πινελια στο ολο εγχειρημα, αφαιρεσε το δικο μου πιατο απο τον τελικο λογαριασμο, ο οποιος ανηλθε στα 30€ για ενα δειγμα σαλατας και ενα μπεργκερ. Ειπατε κατι? Θα μου πεις, 30€ ειναι πολλα? Για τη Χρυση Βαρδινογιαννη οχι, για το ανεργο Χρυσανθεμο, ομως, που προσεχει πολυ που εναποθετει τα υπερελαχιστα κονδυλια της και, υποπτευομαι, για το μεσο Ελληνα που ο μισθος του ανερχεται σε 14-15 τετοια 30€ μηνιαιως, ναι.

Κυριως ομως, δε τους τα χρωσταμε αυτα τα 30€ για να τα χαρισουμε ετσι, και τελικα να φυγουμε νηστικοι και θυμωμενοι. Αν τα ειχα να μου περισσευουν, καλλιο να τα δινα σε εναν αστεγο να κανει καλα Χριστουγεννα.

Γενικα παντως, οικονομικο δεν το λες με τιποτα. Μεγαλες σαλατες γυρω στα 12€, ολα τα κυριως γυρω στα 15€ και πολυ ανω με ελαχιστες εξαιρεσεις, ποτα σκανδαλωδως ακριβα και αναψυκτικα 250ml 3€. Και να τα αξιζαν...

Και, για να πω και το παραπονο μου, οταν αφηνεις τον αλλο νηστικο και υπεραπογοητευμενο, κανεις και μια κινηση καλης θελησης με ενα μικροκερασμα. Δεν ζητησα να μου φερουν τον ουρανο με τα αστρα, αλλα στην τελικη, ενα λικερ ή ενα γλυκο μετα απο τοση πικρα, του κερατα, το κερνας. Αν εχεις επαγγελματισμο και καλους τροπους. Τι ζηταω τωρα ε?

Πίκρα. Κατι το ραντιτσιο, κατι η ροκα, κατι η σερβιτορα... Πίκρα στο τετραγωνο. Επειδη φοβουμαι οτι αυτη θα ειναι η τελευταια μου κριτικη για το μπαμπεσικο 2016, ευχομαι καο ελπιζω η νεα χρονια να μας μπει με το δεξι επαγγελματικα, προσωπικα, οικογενειακα, οικονομικα και, αν δεν ξαναπαμε στο bar. B. Q. ευελπιστω και διατροφικα.

Καλη χρονια σε ολους!

American Style - Μαρούσι, Αθήνα

In burger we trust.

Αυτος θα μπορουσε ανετα να ειναι ο τιτλος της βιογραφιας μου. Επισης ειναι κ το συνθημα του New Orleans. Aλλα, το εν λογω μπεργκεραδικο, οπως και η βιογραφια μου εδω που τα λεμε, δεν με συναρπασε. Ηταν καλο, δεν ηταν αυτο που περιμενα ομως. Οπως η βιογραφια μου καλη ωρα.

Τριτη μεσημερι και βρισκομαστε 3 ζευγαρια για καφε στην διπλανη Karamuza. Η ωρα περνα, ο καφες γινεται κοκτεηλ και το στομαχι γινεται πηγαδι απατο απ το ξενηστικωμα. Το ενα ζευγαρι τρεπεται σε φυγη προς το ψητο κατσαρολας που περιμενει σπιτι, και μενουν οι αποδελοιποι που δεν προνοησαν, να βρουν καταφυγιο παρηγοριας στο παρακειμενο NO, που υπερψηφιστηκε λογω κριτικων που μου χαν καλαρεσει και αποστασης μισου νανοσεκοντ απο κει που βρισκομασταν.

Ο χωρος ειναι ενα μακροστενο τσιμεντενιο κουτι. Ο μισος ειναι χωρισμενος στο πασο με την κουζινα απο πισω και ο υπολοιπος στοιχιζεται απο 5-6 φαρδια ξυλινα τραπεζια με λευκους δερματινους καναπεδες. Δεν ειναι ιδιαιτερα καλαισθητα, ειναι ομως ανετα και με την απαραιτητη χωρητικοτητα. Πανω τους καθονται ενα ρολο απο ανακυκλωμενο χαρτι, η τριλογια μπουκαλιων της Hellman's και το ζευγος αλατοπιπερων. Η μουσικη ηταν κεφατη χαμηλοφωνη τζαζ, τελειως Νew Orlean vibe, και οι τουαλετες ηταν ενα βιομηχανικο απεριποιητο σπηλαιο.

Η εξυπηρετηση δεν υφισταται καν σαν ορος. Σερβιτοροι δεν υπαρχουν, η παραγγελιοληψια και η παραλαβη γινονται απο το πασο, απο οπου προμηθευεσαι και ποτηρια για νερο, χαρτοπετσετες και καλαμακια. Το μονο καλο ειναι οτι δεν κινδυνευεις να βγαλεις κιρσους περιμενοντας, αφου οι χρονοι προετοιμασιας ειναι καλοι. Εξ ου και 2, αλλιως θα επρεπε να βαθμολογησω τον φιλο που σηκωθηκε, παρηγγειλε, ζαλωθηκε τους τσιγκινους δισκους και πληρωσε επιτοπου.

Και μια και ειπα δισκους, το φαγητο ερχεται σε ατομικους τετραγωνους δισκους στρωμενους με λαδοκολλα, πανω σε πλαστικα κιτρινα πιατα ή συσκευασιες λαδοκολλας. Δειχνει λιγο σαν κυριλε καντινα, αλλα ειναι πρακτικο.

Ο καταλογος ειναι μια καρτα γιγαντια σε μεγεθος μεν, με πολυ μαζεμενες επιλογες δε. 4 burger με μοσχαρισιο κιμα, 1 με ψητο κοτοπουλο και ενα χορτοφαγικο με ψητα λαχανικα, με ενδιαφεροντες συνδυασμους υλικων και την επιλογη πολλων εξτρα υλικων για το μπουγιο, με χρεωση 0.55€ εκαστο. Επισης 2 κυρια πιατα, τα λεγομενα "του Δουκα", με μπιφτεκια (7€) ή φιλετο κοτοπουλο ψητο (6.5€), 2 πρασινες σαλατες, και μεγαλη ποικιλια σε ιδιαιτερες σαλτσες (μανιταριων, bacon cheddar, wasabi... ) σε ατομικες πλαστικες θηκουλες (1.30€)
Ειδικη μνεια στα πρωτοτυπα συνοδευτικα που δινονται ως επιλογη. Εκτος απο πατατες (2€) παιζει και ψητο καλαμποκι ντυμενο σε παρμεζανα, πατατες με αυγα ματια, onion rings και jalapeño poppers. Tελος milkshakes (3.5€), αναψυκτικα γνωστα (1.20€) και αγνωστα (3€) και 2 μπυρες κουτακι, τα πιο εμπορικα, στα 2€.

Πιο πολυ μου πηρε εμενα να τα γραψω απο οτι να τα διαβασουμε και να καταληξουμε σε:

-Ψητο καλαμποκι με παρμεζανα (3.90) ηρθαν δυο μικρα τεμαχια ζουμερου γλυκου καλαμποκιου πανω σε ξυλακι, τα γονατισαμε. Εχω μια επιφυλαξη για την τρομερα προκλητικη τιμη, αφου ηταν πολυ μικρα τα κομματια, αλλα ηταν τα ατιμα... Μπουκια και αμαρτια.

-1 hangover blues Burger (6.6€) με τσενταρ, μπεηκον, μαγιονεζα, ντοματα, μαρουλι και αυγο ματι. Τι ματι ηταν αυτο που δε δακρυζε, δεν ξερω, παντως ειχε ψηθει σε βαθμο αποξηρανσης, καμια υγρασια ο κροκος. Η μυτη μου επεσε τοσο που εμοιαζα με φιγουρα του Αρκα. Αλλη μια παρατηρηση ειναι για το μπιφτεκι, που ηταν καλης ποιοτητας και νοστιμο σχετικα, αλλα του well-doneωσαν τα ματια εξω, και δεν ηταν καθοοοολου ζουμερο. Γιατι ρε παιδια, τι προσωπικα ειχατε με το δολιο το θηλαστικο και του το κανατε αυτο το χουνερι?

Ηταν βεβαια ενα καλο μπεργκερ, που ομως θα ηταν κολαση χρονιαρες μερες, αν ειχε εκτελεστει σωστα. Και ας μην εγκρινω το εντελως τυποποιημενο ξενερωτο σουσαμωτο ψωμακι του. Μαζι πηρα και μια μεριδα πατατες dippers, προτηγανισμενες σαφως αλλα φοβερες πατατοφλουδες, δε το συζητω, απαραιτητη συνοδεια. (2€), και μια σως bacon cheddar (1.30€) νοστιμη.

- Το πιατο του Δουκα χ2 για τα αγορια, αυτο με τα 2 μπιφτεκια σε μια πιατελαρα με πατατες, μαρουλακι και ντοματα για ντεκορ, και σαλτσα μανιταριων. (7€). Ζουμεροτερα τα μπιφτεκια τα δικα τους, ενω η σαλτσα μανιταριων ηταν... Γιαμπα-νταμπα-ντου, που ελεγε και ο φιλος μου ο Φρεντ Φλιντστοουν. Θελω ενα κουβα απο δαυτη να βουταω τις πατατες μου, το ψωμι μου, τα δαχτυλα μου...

Η ετερη της παρεας μας ηρθε φαγωμενη. Μοναχα νερακι ηπιαμε, αφου τα πιναμε διπλα ενα τριωρο, οποτε ο λογαριασμος μας ηρθε 27.80€ για τρια ατομα. Θα μου πεις, γιατι να το βαλω σε ανωτερη κατηγορια τοτε? Γιατι φαγαμε μεν, πολυ περιορισμενα δε. Δεν ειχαμε ορεκτικα, σαλατες, αναψυκτικα και τα τοιαυτα. Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα τις βραδινες μας περιπλανησεις καταληξαμε σε ιταλικο διπλα στο σπιτι μας και φαγαμε σαν λιμαρικες υαινες.

Εν κατακλειδι, αν τα παιδια μεσα απο το πασο δεν εχουν διαθεση για σιεστα και εχουν κεφι, θα φατε λουκουμιαρικα πραματα σε καλες τιμες. Αν παλι πεσετε σε ωρα ραχατιου, ε, δεν θα το βαλετε και στη λιστα των αγαπημενων σας. Να! Σα τη βιογραφια μου.

Παντως θα ξαναπαω για πατατες, σως και συνοδευτικα. Ειναι πολυ αξιολογα. Καλα χριστουγεννα σε ολους, μη βαρυστομαχιασετε απο τις γαλοπουλες ε!