Χρυσανθεμακι

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα
2017

Καταταγειτε, μας ελεγαν. Ειναι ωραια, μας ελεγαν. Θα φατε καλα. Θα σας φροντισουν.

Αλλαξε η χρονια, αλλαξε και ο Μανολιος, και φορεσε τη γουνα του αλλιως. Γιατι, μη γελιομαστε, στην Ελλαδα ζουμε. Το μονο που θα αλλαξει θα ειναι ο ΦΠΑ προς τα πανω, αντε, και χρωμα μαλλιου η Παολα. Αλλαξα και γω χρονο με την χειροτερα των κριτικων μου, ωστε να ξεκινησω το 2017 με το δεξι και αυτο που οι ποιητες ονομαζουν τραγικη ειρωνια.

Θα την πω την αμαρτια μου, γιατι νεα χρονια μπηκε, και οτι τελειωνει με πονο (βλεπε bar b q) ξεκιναει με δεκα με τονο. Ειχε μπουκωσει τοσο ο αμφιβληστροειδης μου απο κανταδες με βιολια και με ζουρναδες για το εν λογω στεκι, που κοντευα να παθω αποκολληση καθε φορα που το βλεπα με αλλη μια αστερατη κριτικη. Σορρυ μαγκες, αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται κι ο παπας, ποσω μαλλον εγω, που οπως βριζω σα μουτσος σε ψαροτρατα, δε με λες και παπαδια. Αλλα οτι αποφευγεις λουζεσαι, δε λενε?

Δε θα σας πω εγω να πατε στα Φουρνομαγειρεματα. Πρωτιστως, γιατι εχετε πιθανοτητα ηδη παει. Κυριως, επειδη δε με ξερατε και απο χθες και η πλειοψηφια δε θα με θυμαται αυριο. Δεν ανακαλυψα την πυριτιδα, ( ουτε και την πυτιριδα, ευτυχως! ) ειναι ματσο οι χρηστες που τα πανε πριν απο μενα και, πιστεψτε με, τα παν πολυ πιο συνεκτικα. Θα πω, απλως, αυτο που ξερω.

Εγω θα ξαναπαω. Ξανα και ξανα και ξανα.

Οχι γιατι εφαγα καλα. Γιατι μου φεραν αρτια πιατα, πρωτοτυπες γευσεις, νοστιμα φαγια. Αυτο μπορει να το βρειτε και αλλου.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Και ας μην ειναι εστιατοριο. Ουτε μεζεδοπωλειο. Σπιτι φιλικο ειναι, που κοτσαραν και μια ταμπελα, για τα ματια του κοσμου. Σαν τραπεζι στην αγαπημενη μου, πλεον συγχωρεμενη, γιαγια ειναι: τονοι φαγητου που σου σπαει τη μυτη, αγαπημενα προσωπα, αγνωστοι συγγενεις που στο μισαωρο εχετε κουτσομπολεψει ολο το σόι και γελατε σα να τα κοπανατε απο χθες, πολιτικες μυρωδιες και διαρκεια, απ αυτη που αρχινας μεσημερι και σε βρισκει το βραδυ βιδωμενο στην ιδια καρεκλα, με μια κοιλαρα, τυφλα να χει ο Παγκαλος.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Ολες αυτες τις φορες που χω τις μαυρες μου και θελω παρεα στο πιωμα. Και ας πινω λιγοτερο απο εξτρεμιστη ασκητη Μουσουλμανο. Θα πινει ο Νικος και τα δικα μου, δεν τον σκιαζει τροχαια καμια. Ολες αυτες τις φορες που θελω να το γιορτασω. Μα το πτυχιο, μα η καλη η δουλεια, μα 50% εκπτωση σε κατι μποτες χαρμα... Εκει θα γονατιζουμε υπερπεντανοστιμα γλυκα και θα τσουγκριζουμε στις χαρες μας (εγω κοκα κολα και ο Γιωργος ξινο νερο)

Ολους τους αγαπημενους εκει θα τους παω. Γιατι επιβαλλεται να γνωρισεις στους δικους σου ανθρωπους τη μαγειρικη σου οικογενεια. Γιατι χολοσκανε. Εφαγες? Χορτασες? Σ'αρεσε? Φυσανε και ξεφυσανε ανησυχοι μη φυγεις νηστικος. Σα τη γιαγια μου σου λεω.

Εγινα συναισθηματικη η ρουφιανα και δεν το θελα καθολου το μελω. Αλλα τι να λεγα? Οτι ο Νικος ειναι μορφαρα και ανετα αραζαμε παραλια κατω απ τους κοκοφοινικες με μπυρονια (αυτος θα τα πινει, μιλημενα ξηγημενα) να βαθμολογουμε τις τουριστριες με τα μπραζιλ? Αχ αυτες οι Μιλανεζες - οχι οι κοτες καλε. Οτι η Μαιρη ειναι ησυχη δυναμη, εν πρωτοις δειχνει καταβεβλημενη απο την υπεραπειρη δουλεια και ξαφνικα επαναφορτιζει μονη της και ειναι θελεις μπουζουκια-παμε? Ή οτι η Ικαριωτισσα σερβιτορα τους χαλαει την πιατσα με την ασυλληπτη ταχυτητα της?

Σταματαω τα δακρυβρεχτα εδω, γιατι θα γινω γραφικια και αντε μετα να με παρουν στα σοβαρα.

Δεν αναφερθηκα καθολου σε φαι. Το ξερω. Μαλλον επειδη δε σερβιρουν φαι. Εχετε ακουσει οτι το δωδεκαθεο την εβρισκε με νεκταρ και αμβροσια ε? Φημες λενε οτι στην κουζινα τους υπαρχει τοιχοκολλημενο ντοκουμεντο απο τους δωδεκα να τριβουν τις ολυμπιες κοιλιες τους στο τραπεζι 4.

Προς χαριν συνεπειας, θα παραθεσω ολα αυτα τα λιγα και διακριτικα που συνωστισαν στο τραπεζι μας οι γαλαντωμοι οικοδεσποτες μου και ο θεοπαλαβος μαγειρας τους, και ας μην ειναι αναγκη. Α! Και για να τα λεμε οπως ειναι. Ο τυπος ειναι μαγειρας, με μπαλτα, κουταλα και ματωβαμμενη ποδια. Οι σεφ ειναι για τις φλουφλικες Βερσαλλιες.

-ζυμωτο ψωμι σε φρατζολακι ζεστο και απιστευτα ευωδιαστο, και για να το λεει αυτο μια αψωμιστρια, καταλαβαινετε τι μαννα ειναι. (τα πιο δικαια 0.90€ το ατομο μαζι με ωραιο ντιπ - απλα δωστε τα)

-τυροκαυτερη (3.50€) που ηρθε αραχτη σε κρουτον και εκαιγε σαν το τριτο καζανι της κολασης. Το αστειο ειναι οτι ενω πικαντικα δεν θορω ουτε με κυαλι, αυτη ολο με εκαιγε και ολο την τσιμπουσα. Εθιστικο πραμα.

-Σαλατα new age, (6.5€) που βασικα ειναι ενα βουνο απο λαχανα με σπορους, συκα, σταφιδες και μια σαλτσα απο βερικοκο. Και εκει που σκεφτεσαι ποιος ανωμαλος το βαφτισε αυτο σαλατα, δοκιμαζεις, βουτας το μπολ και κανεις στους αλλους ζηλεια ψωρα αδειαζοντας το μονος σου.

-πατατες σαν τηγανιτες. (3.80€) Και το λεει αυτο σε μενα, που θα τηγανιζα και φακη χωρις ενδοιασμους. Ηταν οντως σαν αλαδη, τραγανη τηγανιτη. Τι αλλο θα σκεφτει ο ανθρωπος? Τηγανια σαν τηγανιτη?

-Χειροποίητο Καπνιστό Λούκανικο (3.80€ χ2 διοτι στην περιπτωση του, ενα ισον κανενα) Μη τον ακουτε τον Νικο που λεει οτι ειναι απλα ενα λουκανικο, θελει να τα κρατησει για την παρτη του. Ηταν αφρατο, αναλαφρα κρεατενιο και για χαρη του θυσιαζω το δεικτη χοληστερολης μου.

- Πιτα με τυρια, μπεικον, τσαμπακατα (αυτο σημαινει πολλα αλλα αγνωστα, προσθεστε το στο λεξικο, θα το ξαναδειτε) και ροκφορ (5.5€) Αν τρωτε ροκφορ, παρτε το. Αν δεν τρωτε ροκφορ, ειστε καταπτυστοι, παρτε το να μαθετε τι χανετε.

- Κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα. (5.5€) Τωρα πως ο τυπος με μια χουφτα κιμα εφτιαξε αυτα τα συννεφακια τσικνας, μη με ρωτατε, εγω απλως εκανα απλωτες με τις πατατες στη σαλτσα και εκανα την Κινεζα.

- Πολιτικο μπιφτεκι με πιπερια φλωρινης και μπαχαρια (7.80€) Οκ, οι ανθρωποι δεν ξερουν γραμματικη, ειναι σαφες. Ο ενικος αντιστοιχει σε ενα μπιφτεκι, οχι σε 3 που ηρθαν. Ηταν θεικα, στιβαρα, φατε τα και αφηστε τα πολλα πολλα.

- Χοιρινο εσπρεσσο (9.8€) που εχει πιει τοσους καφεδες που διελυσαν και νευρα και ολα και ειναι μαλακο και ευκολομασητο.

-καπνιστη λουκουμιαρικη χοιρινη μπριζολα (9.8€) που με καμια λεξη δεν περιγραφεται η ρουθουνοσπαστικη μυρωδια της, οποτε απλα παρτε την και ευχαριστηστε με μετα.

-Κοτσι (16.8€) που ηρθε ακαλεστο και ηταν ο γκεστ σταρ της μερας, με την πιο απιθανη, πεντανοστιμη, σιναπιαρικη κρουστα που σκεφτηκε ανθρωπου μερακι, με ενα κρεας να διαλυει με το αγγιγμα, ενα χαρμα γευσεων, μυρωδιας, υφων. Μην το παρετε, ειναι ακαταλληλο για καρδιακους, προκαλει δυνατες συγκινησεις.

-Ενα μπιφτεκι πουλερικου γεμιστο με απροσδιοριστα πραματα που ειναι νεο πιατο, και που ηταν με διαφορα η κορωνιδα των μπιφτεκιων, ο δισκος της καρδιας μου. Δεν ξερω σε τι εμβαπτιστηκε και τρεχαν ζουμια πανταχοθεν, αλλα ηταν μπουκια και χυμοι.

Last but, oh, so not least Φουαντρε μαυρου χοιρου με τσατνει αχλαδι. Αξια ανεκτιμητη. Δεν ξερω τι λετε εσεις, εγω ξερω οτι εφαγα το πιο μοσχομυριστο, βελουδινο, διαβολεμενο κρεας, το απαυγασμα της νοστιμιας. Και εχει και πιστοποιητικο, αμε, γιατι αν εμενα το κρεας δε μου το φερουν με εχεγγυα καταγωγης, δεν το βαζω στο στομα μου.

Και εκει που λες Ελεος, παναγια μου, εγκωσα (αν υποθεσουμε οτι παθαινω τετοια εγω), σου φερνουν τα κερασμενα γλυκα και πεφτεις με 2 κουταλια. Γιατι ειμαστε Ελληνες. Ο λαος που εχει δευτερο στομαχι, μονο για επιδορπια. Που σταματα το φαγητο οχι οταν χορτασει, γιατι στην τελικη τι στο διατανο σημαινει αυτο; αλλα οταν δεν υπαρχει φαι σε ακτινα δωδεκα τετραγωνων.

Εμεις κουταλιασαμε ενα τσιζκεικ νουτελα αϊ αϊ μανα μου, ενα κλασσικο τουμπανα τυρενιο τσιζκεικ με αγριοβυσσινο και διπλες φουρνου. Α οριστε να κατι που δεν μου πε πολλα, αυτο το περασα λιγο στα ψιλα. Μη με πειτε και πληρωμενη και γινουμε πολλες.

Οι τιμες δε με αφορουν. Τα συναισθηματα δεν κοστολογουνται. Η κινηση του μπρουτου μαγειρα να μεγαλωσει μεριδες γιατι τον παιρνει δεν αποτιμαται σε χρημα. Αλανι σου λεω.

Ο χωρος δε με αφορα. Ξερεις πως ξερεις οτι περασες καλα? Οταν σηκωνεσαι μετα απο ενα πενταωρο, μουδιασμενη απο το καθισιο και τη νωθροτητα του τσιμπουσιου και, εκει που βαζεις το μπουφαν αναφωνεις " Ρε κατσε μια να δω το χωρο, δε του ριξα ματια ως τωρα". Και, δυστυχως, το εννοεις. Εξαλλου εκει που πρεπει ειναι καθαρος σε βαθμο υποχονδριας παρανοιας.

Δε θα σας πω εγω να πατε. Θα σας πω, ομως, οτι εγω δε βλεπω την ωρα να ανεβει η κριτικη μου, γιατι ξερω οτι ο Νικος θα τη δει, θα γελασει βροντερα το μεσα του και μετα θα αρπαξει τα μαχαιρια του και θα τεμαχισει τα χοιρινα του μουρμουριζοντας ποσο κουλη ειμαι. Και θα σας πω οτι δε βλεπω την ωρα να ξαναπαω για αυτο το χουνκιαρ που δεν εφραινει μονο σουλτανους, απ οτι ακουω.

Και, κλεινοντας, μια που αρχιζουμε μια νεα, καλυτερη χρονια, δε θα ευχηθω παρα ενα: ας μη γινουμε πλουσιοι, ας μην γινουμε διασημοι, ας ειμαστε οι εαυτοι μας. Χωρις μικροπρεπειες, χωρις επικριτικη διαθεση και χωρις να κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας. Δεν ξερω για σας, αλλα εγω αν δεν μπορουσα να ειμαι εγω, δεν θα μπορουσα να ειμαι τιποτα. Και ας ειναι ενα παναδυνατο αφανιαρικο πραμα αυτο το εγω.

Φιλια!

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η αληθεια ειναι οτι αλλη κριτικη ειχε χρονικη προτεραιοτητα, αλλα γυρισα σπιτι τοσο πυρ και μανια, που το πραμα δεν παιρνει αναβολη. Και επειδη το μαγαζι εχει συλλεξει τοσο καλα λογια απο πραγματικα αξιοπιστους και, κυριως αντικειμενικους χρηστες, των οποιων τη γνωμη σεβομαι και με εχει καλοταΐσει πληθωρα φορων, ξυνω το μαλλιαγκουρικο κεφαλι μου με ειλικρινη απορια. Οχι, απο ψειρες, φαρμακογλωσσες.

Χριστουγεννα. Οταν εμεις κανουμε σχεδια, ο θεος γελα. Ποσω μαλλον οταν δεν κανουμε. Καθοτι ο συντροφος μου δεν ειχε ρεπο και το βραδυ Θα ιδρωνε ως τις πρωτες πρωινες ωρες για ενα μεροκαματο, αποφαισαμε να κανουμε μια βολτα Νεα Σμυρνη πριν εγω φυγω για οικογενειακα μαζωματα κ αυτος για να ξεθεωθει.

Μεσημερι ηταν, πεινα εκανε, κοσμο δεν ειχε πουθενα, το επιχειρησαμε. Κυριως γιατι ηταν το μονο ανοιχτο. Τι το θελαμε??

Φταιει κ αυτο. Μας ξεγελασε. Εξωτερικα δειχνει ομορφο, στυλατο, οτι ξερει τι ειναι και τι σερβιρει. Και ο εξωτερικος χωρος, περικλειστος με τζαμαρια, ειναι φωτεινος, δειχνει καλαισθητος. Στον μεσα, ομως, που καθησαμε, το στυλ πηγε περιπατο. Ημουν και πλατη στην ανοιχτη κουζινα, οποτε βασικα ατενιζα τα κιτς κουρτινακια στα περιμετρικα παραθυρα και τους αλλους θαμωνες.

Αν σε αυτο προσθεσω μια αδιανοητη πονοκεφαλιαστικη βαβουρα και τις ατημελητες τουαλετες στο υπογειο, μπορω να γινω κακια και να βαλω 2. Οι πολυελαιοι με τα κρεμασμενα ζωντανα ειναι πολυ ενδιαφεροντες για παιδικο δωματιο, σε μαγαζι που χρεωνει 20€ ενα κομματακι κρεας ειναι ακαιροι. Ισως να δινα 2.5 αν ημουν λιγοτερο θερμοκεφαλη, αλλα ξερετε κατι? Μου καναν τα χριστουγεννα μανταρα. Δικαιουμαι να θυμωσω.

Το σερβις ο ορισμος του αλλου βαρουν τα τυμπανα, αλλου χορευει η νυφη. Ενα τεταρτο αφοτου καθισαμε ασχοληθηκαν μαζι μας, η παραγγελια δοθηκε σε μια λιγομιλητη, φουριοζα κοπελιτσα που απαντουσε κοφτα με υφος "τελειωνετε, δε φτανει που ειμαι εδω χριστουγεννιατικα, θελετε και διευκρινισεις?" ενω τα αδεια πιατα των πρωτων κατασκηνωσαν στο τραπεζι για τα καλα αφοτου αδειασαν. Καμια τυπικη, εστω, ερωτηση πως μας φανηκαν, καμια απολυτως λεξη γενικα.

Μη μιλησω για τις εξτρα χρεωσεις γιατι θα ανατιναχτει το κρανιο μου σαν τα καρτουν. 2€ το εμφιαλωμενο που δεν προλαβαινεις να αρνηθεις και ο γιος του ανεμου να εισαι. Η κοπελιτσα με το σιδηρουν προσωπειο το ειχε ηδη ανοιξει καθ οδον και ειχε γεμισει τα ποτηρια μας εν κινησει. Λετε να καθιερωθηκε ολυμπιακο αθλημα "αύραθλον" και να την κακολογω αδικως? Και παει στο καλο, τα 2€ τα καταπινεις, το ντεμεκ καλωσορισμα με 3 ψημενες φετες ψωμι και λιγη φαβα στα 3.20€ (1.60 x 2) πως παει κατω? Ειδικα οταν η φαβα ειναι νιανια απο το μουλτι, αναλατη, μαλωμενη με το λεμονι, αλαδη, ανευρη και χθεσινη, η πιεση πιανει ταβανι! (Ισως γι αυτο ειναι αναλατη, κοινωνικο εργο επιτελουν οι ανθρωποι και γω γκρινιαζω). Κακο ξεκινημα με 5.20€ για το τιποτα.

Στα του φαγητου που απεσπασε τον δυσαποκτητο ασσο μου, που φυλαω μονο για εξαιρετικες περιπτωσεις ή για ποκερ, η απογοητευση μας ηρθε κατα κυματα.

Ξεκινησαμε με:

-Σαλατα μαρουλι, αισμπεργκ, ραντιτσιο και καροτο με πρασινωπη sweet chili βινεγκρετ και λωριδες κοτοπουλο παναρισμενο σε παρμεζανα. Κοιτα τωρα τι γινεται. Οι σαλατες εχουν 2 μεγεθη: μικρο για 1-2 ατομα και μεγαλο της παρεας. Εμεις, οντας 2 ατομα που τρωνε σαν παρεα, προφανως πηραμε τη μεγαλη. Και ηταν μεγαλη. Μεγαλη απατη. Σε ενα πιατο μεγαλα κομματια μαρουλιων και βασικα ραντιτσιο, μερικα λεπτα νουντλς καροτου, λιγη σως ανακατεμενη στις φυλλωσιες και 4 λεπτουτσικες λωριδες κοτοπουλο. Και αντε, η γελοια ποσοτητα παει και ερχεται. Η πικραδα που μας αφηνε η καθε μπουκια πως ξεπλενεται? Το μονο που ηταν οντως πραγματικα πολυ νοστιμο ηταν το κοτοπουλο, αλλα με 50γρ. σε ολο το πιατο πως να το χαρεις? (12.70€) που θα τα κλαιω ως την αλλαγη του χρονου)

Μετα το διαλειμμα για διαφημισεις ηρθαν και τα κυριως.

-Burger με μπιφτεκι προβατινας, παστραμι δραμας, ροκα, αγγουρι και aioli κυμινο. (10.90€) Η aioli τους μαρανε. Μου ρθε και μενα μια πιαταρα με ενα πολυ εμφανισιμο μπεργκερ με χοντρες φετες παστραμι και μπιφτεκι με ογκο σοβαρο, με τις ψιλες φρεσκιες πατατιτσες του και τη σως την ατομικη που εφερνε καπως σε τζατζικι sour cream και λεω εδω ειμαστε. Ενθουσιαστηκα. Οι πατατες αψογες, το σωσακι επισης.

Και μετα ηρθαν οι μελισσες. 2 μπουκιες εφαγα ολες και ολες, πριν καλεσουμε την υπευθυνη και το παρει κακην κακως. Δεν θα επεκταθω μη φαω κοκκινη καρτα απο τους κανονισμους του σαιτ, παντως η απροσεξια ηταν ανεπιτρεπτη και μου ανακατωσε τα σωθηκα με την κουταλα του Μαμαλακη. Απο γευση, οσο δοκιμασα και μπορω να κρινω ηταν παραψημενο, στεγνο Και θεοπικρο. Δεν με πληγωσε η απωλεια οταν μου το πηραν οπως οπως και προφανως δεν ζητησα αντικατασταση. Το στομαχι μου χορευε το χορο της ανακατωμενης κοιλιας.

-Black Angus burger με μπεικον, τσενταρ, μαρουλι και ντοματα, πατατιτσες και μια μπαρμπεκιου σως, τυφλα να χει το marmite. Αν δεν εχετε δοκιμασει marmite, να ευχαριστειτε τη μεγαλοχαρη. (10.90€) Μετα το επικο φιασκο του προβατοpatty, o παντα μεγαλοψυχος συνοδος μου εκοψε το δικο του θεοστεγνο, ξενερωτο μπεργκερ στη μεση και μου εδωσε το ενα κομματι, για να μουρμουραμε παρεα για το κρυο μπαγιατικο μπριος και το παραψημενο αποτελεσμα. Τι να σας πω, το πανηγυρησαμε το πραμα.

Εν τελει η υπευθυνη, που ηταν και η μονη επαγγελματικη πινελια στο ολο εγχειρημα, αφαιρεσε το δικο μου πιατο απο τον τελικο λογαριασμο, ο οποιος ανηλθε στα 30€ για ενα δειγμα σαλατας και ενα μπεργκερ. Ειπατε κατι? Θα μου πεις, 30€ ειναι πολλα? Για τη Χρυση Βαρδινογιαννη οχι, για το ανεργο Χρυσανθεμο, ομως, που προσεχει πολυ που εναποθετει τα υπερελαχιστα κονδυλια της και, υποπτευομαι, για το μεσο Ελληνα που ο μισθος του ανερχεται σε 14-15 τετοια 30€ μηνιαιως, ναι.

Κυριως ομως, δε τους τα χρωσταμε αυτα τα 30€ για να τα χαρισουμε ετσι, και τελικα να φυγουμε νηστικοι και θυμωμενοι. Αν τα ειχα να μου περισσευουν, καλλιο να τα δινα σε εναν αστεγο να κανει καλα Χριστουγεννα.

Γενικα παντως, οικονομικο δεν το λες με τιποτα. Μεγαλες σαλατες γυρω στα 12€, ολα τα κυριως γυρω στα 15€ και πολυ ανω με ελαχιστες εξαιρεσεις, ποτα σκανδαλωδως ακριβα και αναψυκτικα 250ml 3€. Και να τα αξιζαν...

Και, για να πω και το παραπονο μου, οταν αφηνεις τον αλλο νηστικο και υπεραπογοητευμενο, κανεις και μια κινηση καλης θελησης με ενα μικροκερασμα. Δεν ζητησα να μου φερουν τον ουρανο με τα αστρα, αλλα στην τελικη, ενα λικερ ή ενα γλυκο μετα απο τοση πικρα, του κερατα, το κερνας. Αν εχεις επαγγελματισμο και καλους τροπους. Τι ζηταω τωρα ε?

Πίκρα. Κατι το ραντιτσιο, κατι η ροκα, κατι η σερβιτορα... Πίκρα στο τετραγωνο. Επειδη φοβουμαι οτι αυτη θα ειναι η τελευταια μου κριτικη για το μπαμπεσικο 2016, ευχομαι καο ελπιζω η νεα χρονια να μας μπει με το δεξι επαγγελματικα, προσωπικα, οικογενειακα, οικονομικα και, αν δεν ξαναπαμε στο bar. B. Q. ευελπιστω και διατροφικα.

Καλη χρονια σε ολους!

American Style - Μαρούσι, Αθήνα

In burger we trust.

Αυτος θα μπορουσε ανετα να ειναι ο τιτλος της βιογραφιας μου. Επισης ειναι κ το συνθημα του New Orleans. Aλλα, το εν λογω μπεργκεραδικο, οπως και η βιογραφια μου εδω που τα λεμε, δεν με συναρπασε. Ηταν καλο, δεν ηταν αυτο που περιμενα ομως. Οπως η βιογραφια μου καλη ωρα.

Τριτη μεσημερι και βρισκομαστε 3 ζευγαρια για καφε στην διπλανη Karamuza. Η ωρα περνα, ο καφες γινεται κοκτεηλ και το στομαχι γινεται πηγαδι απατο απ το ξενηστικωμα. Το ενα ζευγαρι τρεπεται σε φυγη προς το ψητο κατσαρολας που περιμενει σπιτι, και μενουν οι αποδελοιποι που δεν προνοησαν, να βρουν καταφυγιο παρηγοριας στο παρακειμενο NO, που υπερψηφιστηκε λογω κριτικων που μου χαν καλαρεσει και αποστασης μισου νανοσεκοντ απο κει που βρισκομασταν.

Ο χωρος ειναι ενα μακροστενο τσιμεντενιο κουτι. Ο μισος ειναι χωρισμενος στο πασο με την κουζινα απο πισω και ο υπολοιπος στοιχιζεται απο 5-6 φαρδια ξυλινα τραπεζια με λευκους δερματινους καναπεδες. Δεν ειναι ιδιαιτερα καλαισθητα, ειναι ομως ανετα και με την απαραιτητη χωρητικοτητα. Πανω τους καθονται ενα ρολο απο ανακυκλωμενο χαρτι, η τριλογια μπουκαλιων της Hellman's και το ζευγος αλατοπιπερων. Η μουσικη ηταν κεφατη χαμηλοφωνη τζαζ, τελειως Νew Orlean vibe, και οι τουαλετες ηταν ενα βιομηχανικο απεριποιητο σπηλαιο.

Η εξυπηρετηση δεν υφισταται καν σαν ορος. Σερβιτοροι δεν υπαρχουν, η παραγγελιοληψια και η παραλαβη γινονται απο το πασο, απο οπου προμηθευεσαι και ποτηρια για νερο, χαρτοπετσετες και καλαμακια. Το μονο καλο ειναι οτι δεν κινδυνευεις να βγαλεις κιρσους περιμενοντας, αφου οι χρονοι προετοιμασιας ειναι καλοι. Εξ ου και 2, αλλιως θα επρεπε να βαθμολογησω τον φιλο που σηκωθηκε, παρηγγειλε, ζαλωθηκε τους τσιγκινους δισκους και πληρωσε επιτοπου.

Και μια και ειπα δισκους, το φαγητο ερχεται σε ατομικους τετραγωνους δισκους στρωμενους με λαδοκολλα, πανω σε πλαστικα κιτρινα πιατα ή συσκευασιες λαδοκολλας. Δειχνει λιγο σαν κυριλε καντινα, αλλα ειναι πρακτικο.

Ο καταλογος ειναι μια καρτα γιγαντια σε μεγεθος μεν, με πολυ μαζεμενες επιλογες δε. 4 burger με μοσχαρισιο κιμα, 1 με ψητο κοτοπουλο και ενα χορτοφαγικο με ψητα λαχανικα, με ενδιαφεροντες συνδυασμους υλικων και την επιλογη πολλων εξτρα υλικων για το μπουγιο, με χρεωση 0.55€ εκαστο. Επισης 2 κυρια πιατα, τα λεγομενα "του Δουκα", με μπιφτεκια (7€) ή φιλετο κοτοπουλο ψητο (6.5€), 2 πρασινες σαλατες, και μεγαλη ποικιλια σε ιδιαιτερες σαλτσες (μανιταριων, bacon cheddar, wasabi... ) σε ατομικες πλαστικες θηκουλες (1.30€)
Ειδικη μνεια στα πρωτοτυπα συνοδευτικα που δινονται ως επιλογη. Εκτος απο πατατες (2€) παιζει και ψητο καλαμποκι ντυμενο σε παρμεζανα, πατατες με αυγα ματια, onion rings και jalapeño poppers. Tελος milkshakes (3.5€), αναψυκτικα γνωστα (1.20€) και αγνωστα (3€) και 2 μπυρες κουτακι, τα πιο εμπορικα, στα 2€.

Πιο πολυ μου πηρε εμενα να τα γραψω απο οτι να τα διαβασουμε και να καταληξουμε σε:

-Ψητο καλαμποκι με παρμεζανα (3.90) ηρθαν δυο μικρα τεμαχια ζουμερου γλυκου καλαμποκιου πανω σε ξυλακι, τα γονατισαμε. Εχω μια επιφυλαξη για την τρομερα προκλητικη τιμη, αφου ηταν πολυ μικρα τα κομματια, αλλα ηταν τα ατιμα... Μπουκια και αμαρτια.

-1 hangover blues Burger (6.6€) με τσενταρ, μπεηκον, μαγιονεζα, ντοματα, μαρουλι και αυγο ματι. Τι ματι ηταν αυτο που δε δακρυζε, δεν ξερω, παντως ειχε ψηθει σε βαθμο αποξηρανσης, καμια υγρασια ο κροκος. Η μυτη μου επεσε τοσο που εμοιαζα με φιγουρα του Αρκα. Αλλη μια παρατηρηση ειναι για το μπιφτεκι, που ηταν καλης ποιοτητας και νοστιμο σχετικα, αλλα του well-doneωσαν τα ματια εξω, και δεν ηταν καθοοοολου ζουμερο. Γιατι ρε παιδια, τι προσωπικα ειχατε με το δολιο το θηλαστικο και του το κανατε αυτο το χουνερι?

Ηταν βεβαια ενα καλο μπεργκερ, που ομως θα ηταν κολαση χρονιαρες μερες, αν ειχε εκτελεστει σωστα. Και ας μην εγκρινω το εντελως τυποποιημενο ξενερωτο σουσαμωτο ψωμακι του. Μαζι πηρα και μια μεριδα πατατες dippers, προτηγανισμενες σαφως αλλα φοβερες πατατοφλουδες, δε το συζητω, απαραιτητη συνοδεια. (2€), και μια σως bacon cheddar (1.30€) νοστιμη.

- Το πιατο του Δουκα χ2 για τα αγορια, αυτο με τα 2 μπιφτεκια σε μια πιατελαρα με πατατες, μαρουλακι και ντοματα για ντεκορ, και σαλτσα μανιταριων. (7€). Ζουμεροτερα τα μπιφτεκια τα δικα τους, ενω η σαλτσα μανιταριων ηταν... Γιαμπα-νταμπα-ντου, που ελεγε και ο φιλος μου ο Φρεντ Φλιντστοουν. Θελω ενα κουβα απο δαυτη να βουταω τις πατατες μου, το ψωμι μου, τα δαχτυλα μου...

Η ετερη της παρεας μας ηρθε φαγωμενη. Μοναχα νερακι ηπιαμε, αφου τα πιναμε διπλα ενα τριωρο, οποτε ο λογαριασμος μας ηρθε 27.80€ για τρια ατομα. Θα μου πεις, γιατι να το βαλω σε ανωτερη κατηγορια τοτε? Γιατι φαγαμε μεν, πολυ περιορισμενα δε. Δεν ειχαμε ορεκτικα, σαλατες, αναψυκτικα και τα τοιαυτα. Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα τις βραδινες μας περιπλανησεις καταληξαμε σε ιταλικο διπλα στο σπιτι μας και φαγαμε σαν λιμαρικες υαινες.

Εν κατακλειδι, αν τα παιδια μεσα απο το πασο δεν εχουν διαθεση για σιεστα και εχουν κεφι, θα φατε λουκουμιαρικα πραματα σε καλες τιμες. Αν παλι πεσετε σε ωρα ραχατιου, ε, δεν θα το βαλετε και στη λιστα των αγαπημενων σας. Να! Σα τη βιογραφια μου.

Παντως θα ξαναπαω για πατατες, σως και συνοδευτικα. Ειναι πολυ αξιολογα. Καλα χριστουγεννα σε ολους, μη βαρυστομαχιασετε απο τις γαλοπουλες ε!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Οι Κυριακες του φθινοπωρου ηταν παντα για μενα ισοδυναμες με τη βαρια και ασηκωτη μελαγχολια. Μιλαμε για ενα βημα πριν την κατημαυρη καταθλιψαρα, που απαραιτητως συνοδευεται απο ρομαντικες κομεντι, κουτες softex και διλιτρα haagen danz σοκολατα. Αυτη η ρημαδα η βροχη των προαστιων ευθυνεται και το ενοχλητικο, υπουλο κρυο που τρυπωνει απο το κουβερτακι και σε ενημερωνει οτι ηρθε καιρος να κατεβασεις παπλωματα και χαλια απ το παταρι. Και να πνιγεις και στη σκονη.

Αλλα, χαρη στη μετακομιση μου απο τα κοκκαλοπερονιαστικα Βορεια, αλλα, πολυ περισσοτερο, χαρη στην απροσδοκητη προσκληση για γευμα στη Φυσαρμονικα, προβλεπω τις φετινες Κυριακες να τις περιμενω οπως τα παιδακια τα Χριστουγεννα.

Ειναι μεγαλο πραγμα οι πρωτες φορες. Πρωτη φορα πηγα στο εν λογω μεζεδοπωλειο. Πρωτη φορα αγνοησα το GPS που ειχε βαλθει να με στειλει στα Τουρκοβουνια και καταφερα, ως αλλος Βεσπουκι, να χαραξω την πορεια μου ως εκει. Πρωτη φορα οδηγησα τη Μεσογειων επισης ( μη δω τιποτα ειρωνικα μειδιαματα εδω, το εσωτερικο μου συστημα πλοηγησης ειναι πιο περιορισμενο απο τις οδους στη Μονοπολη). Και πρωτη φορα κινησα να συναντησω ενα ματσο ανθρωπους που, μπορει να τους διαβαζω αρειμανιως, αλλα ποτε δεν περιμενα οτι θα τους γνωριζα επιτελους απο κοντα!

Τρεις το μεσημερι το πολυαναμενομενο ραντεβου, αλλα χαρη στο πιο απορυθμισμενο GPS του πλανητη αργησα κοντα ενα μισαωρο, οποτε οταν εφτασα, ολη η παρεα βρισκοταν ηδη εκει. Περιμενα και γω οτι θα υπαρχει αμηχανια, δεν προλαβαινω να ανοιξω την πορτα και ορμα πανω μου η πιο πολυχρωμη, πληθωρικη φιγουρα νεραϊδονονας που φανταζεστε, με μια εγκαρδιοτητα και μια θερμη, σα να της εφερα το κερδοφορο πρωτοχρονιατικο λαχειο.

Αυτη η κριτικη λιγο θα μοιαζει με κριτικη μαγαζιου, και ζητω προκαταβολικα συγνωμη γι αυτο. Βασικα, το "αγαπητο μου ημερολογιο" λειπει στην αρχη για να καταταχθει και επισημα στην πιο προσωποκεντρικη σαχλα που εχετε ματαδει. Αν βαριεστε τα μακροσκελη, προσπεραστε παραυτα, θα κοψετε φλεβα και κριμα ειναι να λιμνασει το πληκτρολογιο στο πλασμα. Δε θα σας δωσει και πολλες πληροφοριες για το μαγαζι, εξ ου και δε τη γραφω για σας. Για μενα τη γραφω, για να μην ξεχασω λεπτο απο αυτη την τοσο ιδιαιτερη εξοδο.

Θα ειμαι οπως παντα ειλικρινης: δε θυμαμαι ουτε μια λεπτομερεια του χωρου που με φιλοξενησε για ενα τετραωρο. Ουτε μια. Χρειαστηκε να ανατρεξω σε φωτογραφιες για να θυμηθω τον ομορφο τζαμαριοφορεμενο εξωτερικο χωρο που μοιαζει με κηπακο, το πλακοστρωτο πατωμα, τον αειθαλη φραχτη και τα βαρια ξυλινα τραπεζοκαθισματα. Το παιχνιδισμα με τα πρασινα, πορτοκαλι και καφε χρωματα σε τοιχους, επιπλα και διακοσμετικα το βρηκα πολυ ξεκουραστο στο ματι. Αφου, καποια στιγμη νομιζω πως καπου στο βαθος ειδα να ξεκουραζεται ενα σκιουρακι, που θα λεγε και ο αειμνηστος μπομπ Ρος.

Ο εσωτερικος χωρος στις ιδιες αποχρωσεις αλλα πιο καφενειακου στυλ, μου αρεσε λιγοτερο. Θεμα γουστου ειναι βεβαια αυτα, και το δικο μου δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο. Εχω μανα τρελοζωγραφο, που να δεις χαΐρι. Γενικως παντως, πολλα πολλα δεν προσεξα, μονο το σουπλα θυμαμαι που ηταν ασπρομαυρο μσ εικονες απο ελληνικες ταινιες, και αυτο το προσεξα οταν τα μαζευαν απο το τραπεζι. Για να καταλαβετε παρατηρητικοτητα δηλαδης.

Στο θεμα του σερβις θα ειμαι αδικη. Οχι βαθμολογικως, αλλα περιγραφικως και αυτο γιατι, οση ωρα τα παιδια εξυπηρετουσαν το τραπεζι μας, ημουν τοσο αφοσιωμενη στα λογια των συνδαιτημονων μου, που ουτε που τους εδωσα σημασια. Θυμαμαι οτι ηταν ταχιστοι, ομοιομορφα ντυμενοι και πολλοι σε αριθμο, αλλα, μεταξυ μας, και πλοκαμια να ειχαν αντι για χερια, χαμπαρι δε θα επαιρνα. Μονο πιατα και κανατια εβλεπα να προσγειωνονται παντου γυρω μου, αλλα δεν εστρεφα την κεφαλα μου να αντικρισω τον μεταφορεα. Για να το θεσω απλα, αν επαιζα μια παρτιδα "μαντεψε ποιος;" με το προσωπικο της φυσαρμονικας, δε θα μπορουσα να αναγνωρισω τους περιποιητες μας ακομα και αν εξαρτιοταν η ζωη μου απο αυτο. Συγνωμη παιδια, ησαστε αψογοι εσεις, και γω μουλαρα ολκης!

Οσον αφορα στο θεμα του φαγητου, δεν θα μπορεσω να ειμαι ιδιαιτερα κατατοπιστικη, δειξτε κατανοηση. Το μενου ηταν αντικειμενο προσυνεννοησης και κατι που ειμαι γνωστη Αργοποριδου, κατι που, οπως δολιως ανεφερα και πριν ωστε τωρα να δηλωνω αναισχυντα δικαιολογημενη, δεν ακουσα λεξη των σερβιτορων οταν τα εφερναν, θα το παω λιγο σε υφος kinder εκπληξη. Ευτυχως στο τραπεζι ειχα διπλα μου την υπεροχη καπελοφορουσα μαμα του λοχου που μου γεμιζε ασταματητα το πιατο με αυτοθυσια ( δε σταυρωσε μπουκια η ιδια), οποτε σε αυτη χρωστατε τις οποιες, πενιχρες, διαπιστωσεις μου για τη γευση.

Μας εφεραν τα αορατα πλοκαμια:

- Ψωμι σε φετουλες, λευκο και μαυρο, ζυμωτο νομιζω. Δεν το αγγιξα, γνωμη δεν εχω, αλλα ψωμι ειναι, δεν νομιζω οτι θα εκπλαγειτε απο το γευστικο αποτελεσμα.

-χτυπητη τυροκαυτερη με μπουκοβο, η οποια πρεπει να μετονομαστει παραυτα σε βελουδινη ντροπαλοροδαλη τυροακαυτη, αφου δεν εκαιγε καθολου. Προσωπικα τη λατρεψα, αλλα γι αυτο ευθυνεται ο φλουφλης στα πικαντικα ουρανισκος μου.

-2 πρασινες σαλατες που, οσο και αν στιβω το μυαλουδακι μου, αλλα υλικα δεν ενθυμουμαι. Δοκιμασα μονο τη μια, που στεφανωνοταν απο μια κομματαρα ψητο μανουρι, που μου φανηκε πολυ σωστα δομημενη και μου αρεσε.

-Τηγανια με μανιταρια και απακι, ενα πραγμα μουρλια, γευστικοτατο και καλοδεμενο. Αναγνωρισα πλευρωτους και ασπρα μανιταρακια σιγουρα, και ειμαι μεγαλη μυκητοφαγος. Το απακι δεν προσφερει απολυτως τιποτα και να λειπε μαντηλι δεν θα του κουνουσα. Παντως ο αμανιτης ειναι για πολλους αμανεδες.

- Κοτοτηγανια mojito, με το ευφανταστο ονομα λογω του δυοσμου, του lime, της μαυρης ζαχαρης και του τελικου ποτισματος σε ρουμι που μοιραζονται το πιατο και το γνωστο ποτο. Μονο ο τριμμενος παγος και το καλαμακι ελειπαν. Ενω οι μπουκιες κοτοπουλο ηταν σωστα ψημενες και ζουμερες, ο συνδυασμος ολων των αλλων δεν κουμπωσε στις γευσεις μου και το αποτελεσμα δεν με πολυαρεσε. Καντε μια τηγανια daquiri που το προτιμω και τα ξαναλεμε.

- Λουκανικο σφακιων με παπρικα (νομιζω ε! ) πολυ καλο. Αλλα λογια δεν εχω. Πολυ καλο.

- Φωλια πατατας με αυγα ματια, γραβιερα Ηπειρου και απακι Κρητης. Ηρθε ενα χωνι απο τριμμενη τηγανιτη πατατα που μου θυμησε ορθανοιχτο στομα φαλαινας που ξεβρασε 2 αυγα ματια. Πολυ καλοστημενο πιατο, που με ξενερωσε οσο γρηγορα με ενθουσιασε. Ενω η πατατα ηταν αλαδη και τραγανη, τα αυγα δεν μου χαρισαν το πολυποθητο μπανιο σε κροκο που ανεμενα. Ολοι ξερουν τι ιεροσυλια ειναι να στερεις το σχεδον τελετουργικα ηδονικο ρευστο κροκο απο την πατατα. Ενιωσα οτι μου κλεψαν το μελομακαρονο, που αυτο και αν ειναι ανιερο.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με καπνιστο τυρι Μετσοβου και μαρμελαδα ντοματα. Ηταν καλα, λιγο στεγνα για τα κανιβαλε ημιωμα γουστα μου, αλλα μυρωδατα και με ωραια συνοδευτικη σως.

- Πατατοφλουδες με υποτυπωδη σαλτσα γιαουρτιου και ντοματοκρεμμυδα κον κασσε απκ πανω. Η πατατιτσα καλη και πρωτοτυπη, τα συνοδευτικα εχουν πιο πολυ το ρολο της γαρνιτουρας, δεν δινουν κατι στη γευση.

-Σαγανακι απο φορμαελα Αραχωβας παναρισμενη σε δημητριακα και χαρουπαλευρο και συνοδευμενη με γλυκο του κουταλιου αγνωστων λοιπων στοιχειων. Τραγανομπισκοτενιο περιβλημα, μαστιχωτολαχταριστη γεμιση, μιλαμε για superstar επιπεδου Dio. Μην το ξεχασετε για κανενα λογο.

- Το κυριως αποτελει ακομα και σημερα αλυτο μυστηριο. Δεν ακουσα, πως ειπατε, οριστε, συγνωμη παϊδακια μου, τι ειστε? Μας ηρθαν πεντανοστιμα παϊδακια κοκκινωπης αποχρωσης απο εμβαπτιση σε σως προ ψησιματος, χοιρινα θα πω και κλειδωνω την απαντηση μου. Αραχτα πανω απο τηγανιτες πατατοφλουδες και ενα μπολακι γλυκοπικαντικη σως, ηταν ζουμεροτατα και απολαυστικα. Προτεινονται και ας αγνοω πληρως τι εφαγα.

Στα γλυκα τωρα, δωσανε τα ρεστα τους. Αν το φαγητο τους ειναι καλο, το επιδορπιο ειναι τρικαλο, Κορυτσα και Μετσοβο μαζι.

-Μηλοφι. Μια λεξη, πολλες εκρηξεις στον ουρανισκο. Dulce de leche. Μπουμ! Μηλο. Μπουμ! Σοκολατα. Μπουμ! Αναλαφρη κρεμα. Μπουμ! Κουφαθηκα απο τα πολλα μπαμ μπουμ, και αξιζε τρελα. Πανυπεροχο και οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η κουζινα τους.

- Cheesecake με σαλτσα φραουλας. Πολυ γεματη γευση, πολυ ωραια σαλτσα.

- Μους μακεδονικου χαλβα με σπιτικο γλυκο του κουταλιου. Ψαγμενο και ιδιαιτερο, με μια φινετσα διακριτικη, αν ηταν ανθρωπος θα ηταν η πολυ ομορφη συζυγος του πατερα της παρεας που καθοταν απεναντι μου και αποδειχθηκε εξαιρετικη συντροφια και ενθερμη υποστηρικτης αυτου του γλυκου.

- Μπισκοτο Oreo με παγωτο βανιλια, που ηθελες ηλεκτρικο πριονι να το κοψεις και που δεν μου ειπε και πολλα. Μπροστα στα αλλα εχασε ποντους και ηταν σαν τον φτωχο συγγενη.

Απο ποτα ερεαν αφθονα γυρω μου λευκα και κοκκινα κρασια, μπυρες, ουζα, γενικως οτι με βαθμους αλκοολης το προτιμησαμε. Μην περιμενετε απο μενα κριτικη σε θεματα αλκοολ, ειναι σαν να ζητατε συμβουλες μοδας απ την Ελενη Λουκα. Δοκιμασα το κοκκινο, δεν με κερδισε, αλλα μην αυταπαταστε, το μονο κρασι που πινω και αυτο ενιοτε ειναι αυτο της θειας κοινωνιας.

Τι μου εμεινε απο αυτη την εξοδο? Πρωτα απο ολα οτι η φυσαρμονικα ειναι ενα πολυ καλο μεζεδοπωλειο. Βασικα ομως μου εμεινε το πως μια μεγαλη ομαδα τελειως ετεροκλητων ανθρωπων, γελαστων και προσχαρων οπως η τζια, η Τοmie, o George g,, η ucook και ο ιωγιαννης, σοβαρων και καλλιεργημενων, οπως ο fratello και ο Jim, ηπιων τονων ή τσαμπουκαδων (οπως το καλο μου pontiki) δενουν τοσο αρμονικα και ταιριαζουν οσο η φακη με τη φετα. Και ειναι χαρα και τιμη για μενα που βρηκαν μια θεση στο τραπεζι τους και για την αφανα μου.

Στο κοστος, στο οποιο δεν αναφερθηκα, εμεις πληρωσαμε προκαθορισμενο τιμημα και δυστυχως στο σαιτ τους δεν βρηκα τιμες να αναγραψω. Αλλα επειδη καπου επεσε το ματι μου, ενα κλικ παρακατω μπορουν να πανε, και ας χρησιμοποιουν ποιοτικα ελληνικα προϊοντα, ωστε να συμβαδισουν λιγο περισσοτερο με την Ελλαδα της ανεργιας και της λαιμαργιας.

Συνολικα περασα καταπληκτικα, και, εν μερει, αυτο αποδιδεται και στο πολυ καλο εστιατοριο που φιλοξενησε τη συναντηση μας. Να πατε αφοβα και κρατηστε χωρο γιαα το μηλοφι. Εν αναγκη, το κερναω εγω.

Κίνα & Ν. Ασία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Απορω και εξισταμαι. Και ενισταμαι. Και, γενικως, σχολικη χρονια αρχισε, να κανουμε μια επαναληψουλα στα συνθετα του ιστημι, χρησιμα θα φανουν. Μια κριτικη μονο για τουτο το διαμαντακι? Μια μονο ρε παιδια? Πως ξεφυγε απ τα φαγανορανταρ αυτη η γωνια ασιατικης νοστιμιας, μα τον Τουτατις? Εχουμε εδω μεσα λαγωνικα με πιστοποιηση ΕΥΠ της εθνικ κουζινας, πως συνεβη τετοια παραλειψη? Ας ειναι, θα βαλω εγω, με τον Μαγγελανο Kostas9578, το λιθαρακι μου για την αποκατασταση της κοσμικης ισορροπιας.

"Μωρο μου, που θες να σε παω?"
"Μακαρι να ξερα"
"Σινεμα δεν ψηνεσαι ε?"
"Ουτε με υπαιθρια θρακα. Εχω λιγουρα για κινεζικο".

Ετσι δημοκρατικα, νταμπλινγκ- μελ γκιμπσον σημειωσατε 1.

Να πω την αληθεια μου? Ηλιουπολη ειδα, 673 προσφορες σε καθε πιθανο και απιθανο μερος - κοιταζε μια ο τυπος στο βουλκανιζατερ προχθες- ειδα, ε, δεν κρατουσα και το καλαθι της νοικοκυρας. Με ενα μικρο, συνοικιακο μαγαζουδι με μπουφε εκτασης συσσιτειου ΤΕΙ και λιγη παραπανω τεριγιακι στο πιατο θα ημουν ικανοποιημενη. Ειμαι πιο ευκολη απο την προπαιδεια του ενα στο φαγητο, μην τα ξαναλεμε.

Οπως θα εχετε ηδη καταλαβει, εξεπλαγην σε βαθμο παραληρηματος. Πρωτα απ ολα, τη λεωφορο Ελ. Βενιζελου την ξερετε, γιατι εγω ουτε ακουστα. Καλε, συνορευει η Ηλιουπολη με το Κεφαλαρι? Διοτι αυτη η ησυχια, η απλωσια, το πρασινο και η ομορφια τοπιου που θα χαζευετε οσο στοιβαζετε σετσουαν στο πιατο, ΒούΠια θα σας φερουν στο νου. Δεν ξερω αν ετυχε λογω καθημερινης ή ευθυγραμμιστηκαν οι πλανητες, αλλα αμαξι δεν περασε, δεντροφυτη πλατεια ατενιζαμε και μια γατα βαρεων βαρων να σερνει με κοπο την κοιλουμπα της στα ποδια μας.

Ο χωρος ξεχωριζει σαν πιρογα μες τα γιωτ, με τα κλασσικα φαναρακια ριζοχαρτου να κρεμονται ολουθε, αλλα ειναι ευρυχωρος, υπερπεντακαθαρος και κατατι πιο μοντερνος απο τις αναμενομενες κιτς ασιατικες ταβερνες. Σαφως πιο αφαιρετικος και ξεκουραστος στο ματι. Τα τραπεζια στον περικλειστο με τζαμαρια χωρο, ενω στον εσωτερικο απλωνεται μονο ο μπουφες και το πασο, με την κλειστη κουζινα πισω του.

Οταν μπηκαμε τα σκευη ηδη περιμεναν πανω τα λαδοκολλοστρωμενα τραπεζομαντηλα και μια περιχαρης κοπελα μας υποδεχθηκε με το χαμογελο της Crest. Στο ιδιο τεμπο μας εξηγησε τα απαντα, ρωτησε πολλες φορες τη γνωμη μας και πως μας φαινονται, και μιλουσε στους πελατες με εναν αυθορμητισμο και μια πηγαια αμεσοτητα που σιγουρα σε κερδιζει ακομα και αν εισαι στραβοξυλο. Εξαιρετικο σερβις αλλα, βασικα, εξαιρετικος ενθουσιασμος για αυτο που κανει, και αυτο νομιζω αξιζει ολες τις ντοματες του μπαξε. Ευγε Χριστινα, ανοιξε φροντιστηριο να παραδιδεις μαθηματα σερβιτορικης, θα γινεις sold out. Και η αλλη κοπελα στο ταμειο γλυκυτατη, αν και πολυ πιο διακριτικη. Κανουν πολυ καλο διδυμο, παραπονο ουδεν στον τομεα.

Την πρωτη φορα που πηγαμε ημουν τοσο αφοσιωμενη να κανω το στομαχι μου αεροστατο που ξεχασα τα μισα απο οσα εφαγα. Οποτε ειχα μια πολυ καλη δικαιολογια να επιστρεψω μολις 10 μερες μετα, να φρεσκαρω τη μνημη μου. Και να φουσκωσω το αεροστατο. Ετσι, στη δευτερη επισκεψη, γνωρισα και τον κινεζο ιδιοκτητη, ο οποιος ηταν ευγενεστατος.

Και παμε στα σημαντικα, γιατι παλι φλυαρησα ατελειωτα: μπουφες που τιμα το ονομα του. Πολλες, πολλες, πολλες επιλογες στα παντα, για να χορταινει το ματι πρωτα. Με εντυπωσιασε η ποικιλια, η γαλαντωμια και η χρηση ακριβων υλικων. Δεν ξερω τι ακρες εχει ο ιδιοκτητης και σε τι τιμες προμηθευεται τα υλικα του, αλλα εμενα με ταισε παπια, τοφου και καμια δεκαρια διαφορετικα σουσι, οποτε του λουστραρω τα παπουτσια αμα λαχει.

Θα φατε:

-Σαλατα λαχανο και σαλατα πρασινη, αναμικτες λαχανικων, ελαφριες και απλες.

-Σουπα καυτερη και ξινη και σουπα καλαμποκι κοτοπουλο, καλυτερες δεν εχω ματαφαει σε μπουφε.

- Σουσι και νιγκιρι σε μεγαλη ποικιλια, με γαριδα, καβουρι, σολωμο, χταποδι, τονο, τσιπουρα, ειναι οσα θυμαμαι, ολα καλα και με γενναιοδωρη ποσοτητα θαλασσινου.

- Φουλ του τηγανιτου: Spring rolls, αδιαφορα, wonton με τυρι κρεμα και σουριμι, καλο, φτερουγες κοτοπουλο, με μια μυστηρια εσανς τυρι κρεμα, πολυ νοστιμες, νταμπλινγκ τηγνιτα τελεια, καλαμαρακια ροδελες, καβουρολωριδες και κοτοπουλο, ολα σε κουρκουτι, ολα παχυντικα, ολα σκετη απολαυση.

-Αν εχετε παιδακια που σκουζουν μολις βλεπουν κινεζικα βασανιστηρια, εχουν προνοησει με πατατες τηγανιτες, προτηγανισμενες και κοτοπουλο πανε ετοιμο λογικα.

-2 ειδη ζυμαρικων, chow mein με λαχανικα και νουντλς με λαχανικα, και τα δυο αναλατα και χωρις κατι να προσφερουν, προσπεραστε τα. Τηγανιτο ρυζι με λαχανικα και αυγο, ομοιως.

- κατι μανιταρακια ολοκληρα σε σαλτσα κολαση. Τη δευτερη φορα ειχαν αντικατασταθει απο τοφου σε κυβους σε σαλτσα πικαντικη, ιδιαιτερο, μου αρεσε.

- Παπια τραγανη, κοτοπουλο τσοπ σουι, φιλετινια pork belly, γλυκοξινο χοιρινο tres bien. Ορματε. Επισης, κοτοπουλο με καρυ και διπλομαγειρεμενο χοιρινο με πικαντικη τοπαν σως, καινε σαν τον διαολο σου, μονο για ανθεκτικους ουρανισκους. Ο δικος μου δεν ειναι.

- Κρακερ γαριδας και μπολ με σως γλυκοξινη, σογια και γλυκια τσιλι. Επιπλεον τζιντζερ και wasabi.

Ισως ξεχναω και κανα δυο. Αλλα πραγματικα ηταν πολλα, και γω ενα μυαλο το χω.

Και η αποκαλυψη, ο λογος να αρπαξω το χερι του ιδιοκτητη και να το κουναω πανω κατω απο ακρατο ενθουσιασμο: το επιδορπιο. Ξεχαστε οσα ξερατε. Εδω θα βρειτε.... Ενα τεραστιο ψυγειο με χυμα παγωτο σε 6 γευσεις, σοκολατα, κρεμα, μπανανα, φραουλα, φιστικι και στρατσιατελα, για να φατε οσο μπορεσει να χωρεσει το στομαχι σας μετα την κραιπαλη. Για συνοδεια προσφερουν ζουμερη σοκολατοπιτα, τηγανιτα μηλα, φρεσκο ανανα και σιροπια φραουλα, σοκολατα και βισσινο, για να καραμελωσετε τα σωθηκα σας κατα βουληση. Ερωτευτηκα το θεαμα στην πρωτη ματια. Και αφου φαγαμε παρεα ενα βουνο παγωτο σε βισσινι σιροπι πανω απο αυτη τη χαρμα σοκολατοπιτα, ξαναερωτευτηκα.

Μοναδικο μειον που βρηκα ειναι το υποχρεωτικο εμφιαλωμενο στα 2€, χωρις επιλογη κανατας αν ζητηθει, που με τοσα πικαντικα πιατα, τραβιεται και ειναι κριμα. Κατα τα αλλα αποδειξη νομιμοτατα και αμεσως και τις δυο φορες, σε πιατακι μαζι με αρωματικα μαντηλακια για τα χερια και fortune cookies. Εχουν και επιλογη για πληρωμη με καρτα.

Συνολικα ειναι μια παρα, παρα πολυ καλη επιλογη για οικονομικο φαγητο μεχρι λιποθυμιας, σε ενα μπουφε πλουσιο και καλοστημενο με μολις 12€ ανα ατομο. Οι τιμες ειναι εξισου προσιτες και για α λα καρτ επιλογες, αν προτιματε, αν και ο χωρος με τα μετρημενα τραπεζια δε θα σας δημιουργησει καμια δυσφορια η αναμονη για να γεμισετε το πιατο σας.

Μη ρωταμε τα αυτονοητα. Ναι, θα ξαναπαω, και ναι, να πατε. Θα φατε καλα, θα περασετε καλα, θα σας φερθουν καλα και δε θα νιωσετε σαν προβατα στοιβαγμενα σε μαντρι.

ΥΓ. Αγαπητο τσακαλι Ucook, εχεις σκεφτει να κανεις καριερα στο FBI?
Θα διεπρεπες. Η προσπαθεια σας με τον Ιωγιαννη και το Pontiki να με ξετρυπωσετε με βουρκωσε, παναθεμα σας. Και μιλαμε για ανθρωπο που χασμουριοταν στον Τιτανικο.

Beer Restaurants - Πεύκη, Αθήνα

Μονο για λιγο καιρο ξαποσταινει, και ξανα προς τη γκρινια τραβα. Το ξερω, χαθηκα λιγουλακι τελευταια και ειμαι καταπτυστη -μην κανετε κανα αστειο, μεταφορικο ηταν.

Η αληθεια ειναι οτι οι δυο τελευταιοι μηνες μονο ευκολοι δεν ηταν, αφου με επληξε το διπλο χτυπημα ανεργιας και πνευμονιας. Οποτε οι ατελειωτες εξοδοι για φαγητο μειωθηκαν στο ελαχιστο, γιατι εκει καπου μειωθηκαν και τα λεφτα στο πορτοφολι μου. Ευτυχως σταδιακα τα πραματα βρισκουν μια ισορροπια, οποτε ειπα να ξαναρχισω τις γυροβολιες σε νεα στεκια.

Πριν αρχισω, ομως, την κριτικη επισημα, επειδη ειμαι διεθνους φημης γκρινιαρα και ο αυθορμητισμος μου με εμποδιζει να καταπιω την απογοητευση μου που δεν ημουν αναμεσα στους υπολοιπους χρηστες στη συναντηση στα Φουρνομαγειρεματα, θα μουρμουρησω γι αυτο. Υποθετω βεβαια πως υπηρχαν μοναχα ενας αριθμος θεσεων και η παλαιοτητα στη σελιδα παιζει καποιο ρολο, αλλα να μην το πω οτι εσκασα απ τη ζηλεια μου? Θα το πω!! Οχι επειδη δεν δειπνησα εκει, αλλα επειδη μαραζι το χω να γνωρισω τα προσωπα πισω απ τα ψευδωνυμα. Ας ειναι.

Cinecitta λοιπον. Η αλλιως, το μαγαζι που δεν το παιρνει το ματι σου. Εχοντας διαβασει τις ενθουσιωδεις κριτικες, περιμενα και γω κατι εξαιρετικο. Δεν ηταν. Ηταν ομως μια αξιοπρεπεστατη επιλογη για ενα χαλαρο μεσημερι με καλη συντροφια. Ισως εφταιξαν οι προσδοκιες που μου δημιουργησαν οι αλλες κριτικες, παντως οταν παρκαραμε με τη μηχανη ακριβως απεναντι του, δεν πολυπιστεψα οτι αυτο ειναι το μαγαζι για το οποια γραφτηκαν τετοιοι διθυραμβοι.

Και συγνωμη, δηλαδη, που να το πιστεψω? Αυθεντικη παμπ διαβασα, σε ροκαμπιλαδικο καφενειο μπηκα. Μερικα μικρα στρογγυλα τραπεζακια εκατερωθεν της εισοδου, η οποια οδηγει σε ενα μικρο, θεοσκοτεινο μαγαζακι που μου θυμισε σκονισμενο κελαρι. Και το ξαναλεω, πηγαμε μερα μεσημερι. Ολος ο διακοσμος ειναι σκουροχρωμος, παραθυρα δεν παιζουν, πατωμα σκακιερα, ενα επαγγελματικο ψυγειο στο βαθος, εχει και ενα παλιο ξυλινο μπαρ θαμμενο κατω απο μπυρες... Σε καποιο πιο κυριολεκτικο συμπαν, θα λεγοταν "σκονισμενο τσουκαλι" και θα συχναζαν χρυσορυχοι του Γιουκον.

Προς θεου, μην νομισετε οτι ηταν και σκηνικο του χιτσκοκ. Απλως σιγουρα δεν ειναι κατι παραπανω απο μια παναπλη καφερία της γειτονιας, με ανυπαρκτη διακοσμηση. Δεν ξερετε τι ειναι η καφερια? Απολυτως δοκιμος ορος που συνδυαζει το καφενειο με τη μπυραρια. Μου αρεσε πολυ ο ξυλινος διακοσμος και η απολυτα ταιριαστη ροκ μουσικη. Δεν μου αρεσε καθολου η τουαλετα, σε μεγεθος ντουλαπας χωμενη σε μια εσοχη του τοιχου.
Να χεις δυο τρια κιλα παραπανω και να προσπαθεις να τα παλατζαρεις για να χωρεσεις ολοκληρος, δηλαδη.

Η εξυπηρετηση μας εγινε αποκλειστικα απο ενα παλικαρι, που ηταν ευγενικος και γρηγορος, αλλα λιγομιλητος και σχεδον ανυπαρκτος σαν παρουσια. Δεν εχω να του προσαψω κατι αρνητικο, εκανε τη δουλεια του χωρις πολλα πολλα. Αλλα... Εμενα τα πολλα πολλα μ αρεσουν. Το θελω το κατιτις παραπανω για να δωσω το 4αρι μου. Οι χρονοι ηταν σβελτοι, αλλα περαν απο την προσγειωση πραγματων μπροστα μας, αλλη επαφη δεν υπηρξε.

Απ οτι φαινεται ομως, αυτο λιγη σημασια εχει, αφου παρατηρησαν πως τα γυρω τραπεζια ηταν κατειλημμενα απο ανθρωπους της γειτονιας, κατα βαση γεροντακια. Μονοι με τις εφημεριδες και τους καζαμιες τους, ή σε χαριτωμενες δυαδες, να τρωνε μεζεδακια, να πινουν το καφεδακι τους και να νιωθουν οτι η ζωη συνεχιζεται. Μου αρεσε παρα πολυ αυτο το νοσταλγικο θεαμα με παππουδια, που ειναι τακτικοι θαμωνες στο μαγαζακι. Ειναι σημαντικο να εχουν και αυτοι μια δικη τους γωνια να νιωθουν καλοδεχουμενοι.

Με οσα ειπα, σιγουρα πλεον αναρωτιεστε: " και γιατι ρε κοπελια να παω ως εκει?". Για το φαγητο αδερφε, για το φαγητο να πας. Το μαγαζι προσφερει μια αρκετα πληθωρικη καρτα με επιλογες σε κρεατικα, σαλατικα, ορεκτικα και μπεργκερ. Εμεις με συνοπτικες διαβουλευσεις καταληξαμε σε:

-Σαλατα Caesar's. (5€) Με μαρούλι, κοτόπουλο φιλέτο, κρουτόν, μπέικον, παρμεζάνα & dressing Caesar`s. Τα υλικα σε μπολικη ποσοτητα και καλοδεμενα μεταξυ τους, σε μια σαλατα επαρκη για 2 ατομα. Ηταν νοστιμη και ακριβως αυτο που περιμενα. Δε δρεπει δαφνες, αλλα ποσο συχνα συναντα κανεις δαφνοδρεπουσα σαλατα αραγε?

-Ομελέτα ρολό με ζαμπόν & γκούντα (5€). Δυο ρολα πολυ ζουμεροαφρατης ομελετας με γεμιση την προαναφερθεισα και συνοδεια τηγανοπατατας. Πληθωρικο για ορεκτικο και πατησε στην αγαπη μου για πατατες και αυγα. Αν ειχε και ενα αλφαμπλοκ φετας, το κατεξοχην συνοδευτικο της πατατας, θα ηταν πιατο βγαλμενο απο τις ονειρωξεις μου.

Cinecitta burger (5€) για την αφεντια μου. Με μπιφτέκι μοσχαρίσιο, ντομάτα, μαρούλι, cheddar, μπέικον, αυγό μάτι & κρεμμύδι πανέ. Μεσα σε καλαθακι ντυμενο με λαδοκολλα μου ρθε ενα μετριου μεγεθους μπεργκερ πανω σε τηγανιτες πατατες. Οσο δε μου γεμισε το ματι, μου γεμισε ζουμια και αρωματα το στομα. Ηταν τοσο ζουμερο το μπιφτεκι, που μονο εκπληξη μπορεσα να νιωσω οταν βυθισα τα δοντια μου και, εκει που χαμογελαω σα γκαϊντούμπαλο*, τσουπ, σπαει και ο κροκος του αυγου και απολαλησα. Μιλαμε ευτυχια κατα κυματα. Παρτε το, άλλα δεν λεω.

- Chicken burger (5€) Με κοτόπουλο φιλέτο μπούτι, ντομάτα, μαρούλι, μπέικον, cheddar & πίκλες. Απο τη μπουκια που εκλεψα εχω να δηλωσω οτι ηταν σαφως κατωτερο απ το δικο μου, αλλα εξισου ζουμιαρικο και καλοψημενο. Συνοδευτηκε απο ενα μπολακι μαγιονεζα (0.50€) στο οποιο το τσαλαβουτουσε ο φιλος για εξτρα υγρασια. Λες και υπολειποταν.

Κατεβηκαν γρηγορα με τη βοηθεια της μαυρης αφριζουσας αμερικανιδας φιλης μας, σε κανονικη και light εκδοχη (2 χ 2€)

Συνολικα εχω να πω το προφανες. Η Cinecitta δεν ειναι κανενα αρχιτεκτονικο διαμαντι, δεν θα σας συγκινησει με την ομορφια της. Στη στενη της ομως κουζινουλα ετοιμαζει νοστιμιες που αξιζουν μια γνωριμια με τον ουρανισκο σας, ειδικα αν συνυπολογισουμε το συνολικο κοστος των 24.5€. Δεν ειναι η Hytra, αλλα δεν προσπαθει και να σας πεισει οτι ειναι. Και ως συνοικιακο μπυροφαγαδικο, ειναι χαριτωμενο, αξιοπρεπες και κυριως... Λουκουμιαρικο.

Αν βρισκεστε στην περιοχη και ψωμολυσσατε, θυμηθειτε το.

*γκαϊντούμπαλο: εχω ενα εφταχρονο γλυκα ξαδερφο που αντιμετωπιζει με κεφι τον αυτισμο του, με μια ταση να δημιουργει δικο του φρασεολογιο. Η εν λογω λεξη σημαινει, αν το χουμε πιασει καλα, τον αγαθιαρη, το χαζουλιακα.

Την ιδια συνηθεια εχω και γω, και ας μην πασχω απο κατι αντιστοιχο. Διαβαζοντας την κριτικη ισως αναρωτηθειτε αν εχω περιορισμενο λεξιλογιο. Δεν εχω. Εχω ομως δημιουργικη διαθεση.

Υγ. Ελπιζω η συναντηση στα Φουρνομαγειρεματα να ηταν τοσο φανταστρουμφικη οσο την φανταζομαι. Τα φιλια μου στην παρεα!

Fun Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Εμπειρια για γερα νευρα. Ολο το σκεφτομαι, το παιδευω, το κλωθογυρναω στο μυαλο μου, ωσαν τη μπετονιερα που χτυπα φραπε το φρεσκο μπετον μεσα και ακομα δεν εχω βρει λογια να χαρακτηρισω οσα ειδα και ακουσα εκει μεσα. Θα μου πεις, καλα, Ποντια εισαι? Δεν ηξερες που πηγαινες? Ε, προφανως αποφασισα να αποδειξω ποσο ξανθια ειμαι κατω απο τη μαυρη τουφα, διοτι ιδεα δεν ειχα τι θα αντικριζαν τα μπιρμπιλωτα μου ματια.

Καλα βρε κοριτσι μου, θα ξαναπεις εσυ ο αντιρρησιας, εργαλειο το λενε, δε σου πηγε το μυαλο? Πλακα με κανεις συντεκνε? Και το παραδιπλα το λενε Οι μνηστηρες της πηνελοπης, αλλα γραφειο συνοικεσιων δεν ειναι. Εχω δει τοσο παλαβα ονοματα σε εστιατορια, που και Μπαμπη Σουγια να το λεγανε, λιγο θα δινα σημασια. Εγω, βασικα, ειδα φως και μπηκα. Και δεν ηταν κοκκινο.

Το Κουκλακι ακουστα το ειχα, αλλα το χιλιοπατημενο μου σταρακι ουτε στο κατωφλι δεν το πατησα, ωσπου εκλεισε και στερηθηκε η χωρα ενα τετοιο ψυχαγωγικο εκπαιδευτικο ιδρυμα. Δεν ξερω αν εγω ειμαι στρυφνη και πουριτανη ή αν ο κοσμος εχει ξωκοιλει με ταχυτητες υπερδιπλασιες της βυθισης του Τιτανικου, αλλα εμενα ολο αυτο το σεξιστικο concept το πηχτρα στο υπονοουμενο, τα αξεσουαρ κακου πορνο και το στυλακι "γαργαλαμε τα αφτια του πελατη με χυδαιοτητα για να κανει καταναλωση" διολου με συγκινει. Δε θελω να παρω ματι τα γυρισματα του Εμμανουελα 463, να φαω με την παρεα μου ησυχα θελω.

Μα δεν το παιρνει το ματι σου αμα δεν πας υποψιασμενος. Για το concept λεω οχι το μαγαζι. Το μαγαζι ειναι σε κεντρικοτατο δρομο στο Γκαζι, πλαι στις "θαλασσιες τις χαντρες", το "Γκαζοχωρι", το "βασιλισκο" και αλλα ευαγη ιδρυματα. Ο χωρος καθε αλλο παρα σε προδιαθετει για τον ολο προσανατολισμο του, αφου ουτε ιδιαιτερα διακοσμητικα εχει, ουτε καποιο πινακα, σκιτσο, κατι χαρακτηριστικο. Ενα απλο, παναπλο μαγαζακι βιομηχανικου τυπου ειναι, με τσιμεντενιους αβαφους τοιχους και λιτα τραπεζοκαθισματα. Ολο αυτο το επιμελως ατιμελητο υφος κυριαρχει τοσο στην σαλα του ισογειου οσο και στην ταρατσα. Η οποια ταρατσα ουτε θεα εχει, λογω ψηλων τοιχακιων, ουτε καποια συγκεκριμενη προσπαθεια διαμορφωσης σε κατι παραπανω απο την ταρατσα με τα μπουγαδοσκοινα στην πολυκατοικια μου. Που χει και κλασεις ανωτερη θεα.

Αντιθετως, με τα κιτρινα κρεμαστα λαμπιονια και την τοση λιτοτητα, θα μπορουσε να γινει εξαιρετο ταβερνακι. Δε θα χρειαζοταν να αλλαξουν και playlist. Κρατα, φιλτατε ιδιοκτητη το φωτισμο και τα παλια λαϊκορεμπετικα στα ηχεια, πετα τον x-rated κατηφορο που χεις παρει και γεμισε το μαγαζι σου με κεφατους ανθρωπους που θα τους εχεις πελατες μια ζωη. Δε θελω να βγαζω συμπερασματα, αλλα μεταξυ μας, ο διαττοντας αστερας του μαγαζιου που σερβιρει κρυο προστυχο χιουμορ και μετριο φαι, ειναι μονο για μια φορα. Πολυ απλα δε μπορεις να το κανεις στεκι, να χαλαρωσεις, να αποφορτιστεις με το κρασακι σου μετα τη δουλεια. Ειναι σαν το αρχαιολογικο μουσειο, φτανει να το δεις μια φορα, τιποτα καινουργιο δεν σε περιμενει σε επομενη επισκεψη.

Και δεν το λεω εγω, μη με πειτε και τσουχτρα δηλαδης. Ο γλυκυτατος σερβιτορος μας τα ειπε. Ο Βασιλης, λοιπον, οπως μας συστηθηκε, ειπε πως, ναι μεν την εχει την κινηση του το μαγαζι, τακτικο πελατη ομως ουδεν. Και λογικο, τι θα πεις στην παρεα σου, παμε στο στεκι μου που αντι για καταλογο σου δινουν ενα γιγαντιο ανδρικο μοριο? Μα καλα, αναρωτιομουν εγω η νεροβραστη, ποιον διασκεδαζει ολο αυτο, σε ποιον απευθυνεται? "Ειναι γκεη περιοχη, απεφανθη αυτολεξει ο σερβιτορος, σε αυτο το κοινο στοχευει ο ιδιοκτητης. Δεν το αγκαλιασαν ομως, εχουν τα δικα τους στεκια". Λογικο, θα πω. Οταν πινεις το κρασι σου το θες σε μπουκαλι, κανατι, ποτηρι, σταμνα εν αναγκη. Κρασι απο γεννητικα οργανα ποσο να σε ορεξει?

Γκεη, στρειτ, δεν ξερω, παντως ολοι καπου αλλου τα πιναν ανεξαρτητως προτιμησεων, διοτι αδειο το βρηκαμε. 3 τραπεζακια γεμισαν σε διαστημα δυο ωρων. Το μονο που εκτιμησα απο το συνολο της εμπειριας, με το χερι στην καρδια, ηταν το σερβις. Ευγενεστατο, αμεσο, επικοινωνιακο, κυριως ομως με αντιληψη. Προσεξε αμεσως οτι οχι μονο δεν μας ευαρεστουσαν τα χοντροειδη, τροπον τινα, αστεια που πρεπει να κανει το προσωπικο στους πελατες και, χαρη στην καιρια παρεμβαση του ουδεποτε πλησιασε το τραπεζι μας αλλος σερβιτορος, περα απο τον ιδιο που δεν μας υπεβαλε στο μαρτυριο των κακογουστων αστειων, και του συμπαθεστατου υπευθυνου προσωπικου.

Ενω το ιδιο το καταστημα σαν ιδεα, εφαρμογη και κατευθυνση καθε αλλο παρα θελκτικο μου ειναι, μπορω να υπογραψω οτι το σερβις καταφερε να σωσει ενα μπαταρισμενο βραδυ. Αφου μας βολεψαν σε τραπεζι της ταρατσας μας ρωτησαν αν θελουμε σοβαρο ή αστειο καταλογο. Ειπαμε αστειο, θεωροντας οτι θα ηταν κωμικος. Αυτο που σιγουρα δεν περιμεναμε ηταν ενα τιγκα στη βωμολοχια χαρτινο απ αυτο που το μεγεθος μετραει. Μαζι να σου και το εμφιαλωμενο υδωρ. Ζητησα επιτοπου κανατα, αλλα μετα απο διαβουλευσεις τεταρτου, το εμφιαλωμενο επανηλθε κερασμενο, διοτι κανατες, βρυσες και λοιπες μπαναλιτε εκλειπουν.

Διαβαζοντας τα πιατα πρασινιζαν τα αφτια μου. Τοσο μπινελικι μαζεμενο ουτε σε αχαρο γκανγκστερικο φιλμ. Διερωτηθην, αν μια οικογενεια ζητησει τον αστειο καταλογο, τι κανουν? "Κανονικα απαγορευονται τα παιδια εδω, αλλα πολυ συχνα εχουμε οικογενειες με πιτσιρικια. Και οι γονεις κανενα κολλημα δεν εχουν να τα βλεπουν τα βλασταρια τους οσα γινονται εδω. ". Μάιστα. Τωρα τι να πρωτοσχολιασω, την ανευθυνοτητα του καταστηματος, την ηλιθιοτητα ορισμενων γονιων? Αστο μην επεκταθω και φουντωνω.

Στο εστιατοριο τρεχει προσφορα απεριοριστης καταναλωσης φαγητου με 13€ ανα ατομο. Αυτο που δεν αναφερεται ειναι οτι περαν του κουβερ που δεν περιλαμβανεται, η προσφορα αφοτα μοναχα καποια απο τα πιατα του καταλογου. Η πλειοψηφια εχει κανονικοτατη, και θαρρω υψηλοτατη για την ποιοτητα χρεωση. Εμεις την προσφορα βλεφαριασαμε και εισηλθαμε, και δεν ενθουσιαστηκαμε καθολου οταν, μετα το ιπταμενο Κορπι μας εφεραν ψωμι μαζι με ενα ντιπ, ενω ερωτηθηκαμε και ειπαμε πως δε θελουμε. Αν στο ντιπ προσθεσεις και μια τριχα που βρεθηκε στο πιατο, το οποιο πηρε αμεσα ο Βασιλης ζητωντας συγνωμη, ε η ορεξη σου κοβεται. Του φιλου μου, βασικα, η δικη μου ειναι σκληροτραχηλη.

Ηταν μια μερα δυσκολη, τελη Αυγουστου και μεις εν μεσω μετακομισης, οποτε το στομαχι μου ειχε αποσυντονιστει. Και θαλασσινο ηθελε, και τσιτσι, και μεζε, και γενικα ηθελε. Το λοιπον, εφαγε:

- Χωριατικη σαλατα, με κατι κρεμμυδαρες να με το συμπαθειο. Οκ τα λαχανικα, 2 μινιον κυβακια λευκο τυρι Βουλγαριας, σοπσκα επρεπε να τη λενε και οχι χωριατικη. Αν εχετε περασει απ τη γειτονα χωρα, με πιανετε.

-τζατζικι, οκ, εχω φαει καλυτερο και σε σουβλατζιδικα.

-πατατες τηγανιτες με τριμμενο σκληρο αλιωτο κιτρινο τυρι, καπως χλιαρες αλλα οκ. Μετρηστε οκ, ειναι το μοττο τους και η συνολικη γευστικη εμπειρια μπορει να συνοψιστει σε τουτα τα 2 γραμματα.

-φλογερες ζαμπον τυρι, δυο μεγαλες και λαδερες με φυλλο κρουστας αδιαφορο και ωραια γεμιση.

-κολοκυθοκεφτεδες, τσουπωτοι αλλα αγευστοι.

-παστουρμαδοκεφτεδες. Ποιημα. Απολαυση. Εξοχοι. Τρε μπιεν.

-τυρολουκουμαδες. Τυρι δεν ειδα, αλλα σανν λουκουμας καλος ηταν.

-κεφτεδακια σε σαλτσα, τα κεφτεδακια χωρις ιχνος μυρωδικου αλλα οκ, η σαλτσα ασχολιαστη. Ερχεται παρακατω μεσα σε...

- ενα σπετσοφαι ικανο να κανει και σκληροπυρηνικους ανταρτες να ομολογησουν. Κακο? Οοοοχι, κακο ηταν το ματι του Σαουρον στη Μορντορ. Για αυτο το σπετσοφαι πρεπει να εφευρεθει νεος ορος. Ενα λουκανικο που δινει νεο βαθος στα αλλαντικα του lidl, που επιπλεει αναμεσα σε ερειπια λευκου τυριου μεσα σε μια αβραστη κονσερβα ντοματοχυμο. Δε θελει κοπο, θελει απλως ενα μπολ και ενα ανοιχτηρι.

- πανσετουλες, τιγκα στο λιπος αλλα ωραια ψημενες.

-καλαμαρακια τηγανιτα, λαστιχενια λιγακι αλλα οκ.

-σουριμοσαλατα (ή παρ ολιγον καβουροσαλατα) μετρια. Εχω φαει και καλυτερα υποκαταστατα.

- καβουροδαγκανες. Εννοειται σουριματες, σα μπαλιτσες φουσκωτες, πολυ ιδιαιτερη γευση και πολυ ωραια παναρισμενες. Μυστηριες αλλα μου αρεσαν.

Ισως φαγαμε και κατι αλλο, θα σας γελασω ομως. Αυτο που μου εμεινε συνολικα ειναι οτι ναι μεν εφαγα, αφου ψωμολυσσαγα και επιλεκτικη δε με λες, αλλα αυτη η υπερπροσπαθεια εξοικονομησης χρηματων με τα φτηνοτερα δυνατα υλικα δεν τιμα και πολυ την επιχειρηση. Οι μεριδες ειναι μικρες, οχι οτι πειραζει αυτο, αφου δε σου αρνουνται επαναληψη, και ερχονται σε τσιγκινα πιατακια που μου θυμησαν τα σκευη που ειχαμε μικρες με την αδερφη μου στην κατασκηνωση.

Κατα τα αλλα παρακολουθουσαμε κιτς προσπαθειες του προσωπικου να σοκαρει τους θαμωνες, μεχρι που ακουσαμε κατι για live παρασταση. Πληρωσαμε τα 13€ μας εκαστος διοτι ειχε ηδη σφυριξει για μας, και καπου εκει εληξε η βραδια. Τα αξιζε? Δυσκολο ερωτημα. Για την τιμη που μας ζητηθηκε, το μετριο φαγακι τη δουλεια του την εκανε. Αλλα να επιστρεψω, πιο χλωμο απο αλμπινο υποτασικο. Δεν ειναι για μενα αυτου του ειδους οι διασκεδασεις. Εγω το κρασι μου το προτιμω σε χωτο που ταιριαζει το σμοκιν, παρα το σοκιν.

Μεζεδοπωλεία - Θησείο, Αθήνα
Αυγ

Ακροπολις, καλημερα, μουζακα, μαλακας, ωπα. Οι 5 απο τις 6 λεξεις που ξερουν οι τουριστες πριν ακομα πατησουν το καλτσοφορεμενο σανδαλι τους στο Ελ. Βενιζελος. Η εκτη ειναι Μοναστηρακι, αλλα δεν μπορουν να την προφερουν με την ιδια ευκολια, εκτος απο τους Γερμανους, ισως, που ειναι μαθημενοι στους γλωσσοδετες. Το να επισκεφτεις εστιατοριο στο Μοναστηρακι προμηνυει τα ιδια κλισε στον Ελληνα με την πλοκη των ρομαντικων κομεντι.

Κι ομως, το προσπαθησαμε. Νυχτερινη βολτα στην καταμεστη απο ταξιδιωτες Αθηνα, λιγες μερες πριν τον Δεκαπενταυγουστο, και ολα τα roof garden εχουν μια λιστα αναμονης μακρυτερη απο τη λιστα δωρων του Αη Βασιλη. Αφου εχουμε κανει την περατζαδα μας, ο φιλος μου προτεινει να με τραπεζωσει στην Κοτυλη, που ειχε επισκεφθει 2 χρονια πριν και εμεινε πολυ ικανοποιημενος. Εγω στο φαι οχι δε λεω, οποτε κατα τις 10 το βραδυ πιασαμε ενα τραπεζακι στον κηπο τους.

Ο κηπος πανεμορφος. Με τετραγωνα φαναρακια με γλυκο, κιτρινο φως, με φροντισμενα τραπεζακια και καρεκλες, με πολυ πρασινο και αψογα φωταγωγημενος. Εσωτερικος χωρος δεν υπαρχει, μεσα ειναι η κουζινα σε κατασταση πανικου. Δεν σε νοιαζει διολου ομως. Η αθηναικη νυχτα τα κανει ολα απο μονη της. Η ατμοσφαιρα που επικρατει λογω του φωτος, της γλυκειας νυχτας και τη συνοδεια της τριμελους μπαντας που επαιζε εξαιρετικα εντεχνη μουσικη, σου φτιαχνει μια διαθεση μεθυστικη.

Art de la table δεν υπαρχει, υπαρχει οπως ενα χαρτινο sous plat μιας χρησης, με το λογοτυπο mythos φαρδυ πλατυ και της ερμηνεια της λεξης Κοτυλη. Κοτυλη, λοιπον, λεει οτι ειναι ενα μικρο αγγειο με δυο λαβες, που χρησιμοποιουσαν κατα την αρχαιοτητα για να πινουν. Επισης λειτουργουσε και ως μετρο χωρητικοτητος. Μετα απο ερευνα εμαθα οτι εχει καμποσες αλλες ερμηνειες, οπως (1) καθεμια απο τις μυζητικες θηλες που βρισκονται στα πλοκαμια των κεφαλοποδων, (2) κοιλοτητα της λεκανης που εφαρμοζει το ακρο του μηριαιου οστου, (3) το κοιλο, (4) ειδος φυτου που ανηκει στην οικογενεια των συνθετων και φυτρωνει σε αμμωδη εδαφη ειναι μονο μερικες απο αυτες. Ειδες τι σου κανει μια μονο κοτυλη?

Δεν μπορω να πω οτι εχω οποιαδηποτε θετικη προδιαθεση απεναντι στις κακοφροντισμενες τουαλετες, αλλα θα το περασω στα ψιλα γραμματα γιατι μου εφτιαξε το κεφι ο συνδυασμος κρασιου-μουσικης. Το Υπουργειο σιτισης, ομως, προειδοποιει: Αν το επισκεφθειτε το μαγαζι, θα μπουχτισετε απο τα κλισε που λεγαμε. Μεταξυ Σωκρατη και Αλκινοου αρπαζε ο οργανοπαιχτης το μπουζουκι και εριχνε Ευδοκιες, Ικαριωτικα, Zorbas the Greek και Ριξε στο κορμι μου σπιρτο να πυρποληθω, και κολλουσε σε ολα τα τραπεζια ντοπιων θαμωνων, μπας και σηκωθει κανας Ελληναρας να αρχισει τις γυροβολιες και τα τσιφτετελια, να χορτασουν θεαμα τα υπερυψωμενα iPhones των αλαλλαζοντων Ασιατων.

Το σερβις ειναι το μεγαλο μου δραμα. Ολοι ξερουν πια τι ευαισθησια, μα και τι ελαστικοτητα εχω στον συγκεκριμενο τομεα. Εναν μετριο χωρο τον παραβλεπω, αστοχιες στο φαγητο τις συγχωρω, στο σερβις ομως ειμαι καθετη. Δεν θελω κερασματα ή δουλοπρεπεια, δεν ημουν η βασιλισσα της Αγγλιας την τελευταια φορα που κοιταξα, και δεν εχω καμια αναγκη να εχω αυλικους. Η, εστω και τυπικη, ευγενεια μου αρκει. Ε, ο σερβιτορος μας και η τυπικη ευγενεια ουτε εξ οψεως δεν γνωριζονται.

Αμεσως μετα τη ληψη της παραγγελιας μου αρπαξε την καρτα του καταλογου που μελετουσα, κυριολεκτικα απο τα χερια και εφυγε φουριοζος, αφηνοντας με ενεά. Καθε συνομιλια μαζι μας απαρτιζοταν απο τις κατα το δυνατο λιγοτερες λεξεις που μπορουσε να αρθρωσει, δεν μας κοιτουσε καν οταν του απευθυνομασταν εμεις και γενικα η σταση του εδειχνε ξεκαθαρα οτι ελαχιστα τον ενδιαφερει τι γνωμη θα σχηματισει ο πελατης. Οταν ολοκληρωσαμε την παραγγελια και καμποση ωρα αφου ειχαμε καθισει ηρθε επιτελους νερο στο τραπεζι, το οποιο ηταν, προφανως, εμφιαλωμενο, το οποιο πριν προλαβει να ανοιξει ζητησα να αντικατασταθει με κανατα. Ειπε οτι κανατα δεν φερνουν, μονο ποτηρια, το οποιο δεχθηκαμε. Το αδειασα σε δευτερολεπτα απο την αφιξη του και, χαρη στην υπεροχη μεγαλοψυχια του φιλου μου, σε ελαχιστο ειχα στραγγιξει και το δικο του. Ε, αυτο ηταν. Δυο ωρες μετα ειχα λυσσαξει απ τη διψα, αλλα γεμισμα πουθενα. Και μιλαμε για Αυγουστο μηνα καταμεσης στην Αθηνα.

Αυτο ομως δεν ειναι τιποτα. Ο καθ ολα κακοτροπος σερβιτορος ειχε αναπτυξει ενα δικο του, μοναδικο συστημα προσγειωσης των πιατων στα τραπεζια. Μαλλον του φανηκε πολυ μπαναλ να τα τοποθετει απλως μπροστα στον πελατη. Για να ξεφυγει απο τη mainstream τακτικη βουταγε τα πραγματα απ το δισκο και τα πετουσε με φορα στα τραπεζια, τελειοποιωντας πιθανολογω τις δεξιοτητες του στο φρισμπι. Στο σχεδον εφαπτωμενο με το δικο μας τραπεζι εκ δεξιων, μια αποσβολωμενη τουριστρια ειδε τα μπολακια με το παγωτο να πετιουνται με φορα και χωρις λεξη μπρροστα της. Με κοιταζε η δολια απορημενη και χαμογελουσε αμηχανα. Λυπαμαι που αυτη ειναι η εντυπωση που αποκομιζουν οι αλλοεθνεις ταξιδιωτες στην χωρα μας απο το Greek hospitality.

Οταν τελειωσαμε και ζητησαμε λογαριασμο, το εμφιαλωμενο νερο ειχε χρεωθει κανονικα (2€). Ευτυχως ο σερβιτορος αυτο τουλαχιστον το διευθετησε και δεν το πληρωσαμε. Ξερω τωρα τι αναλογιζεστε. Μετα απο αυτην την υπεροχη υποδοχη και περιποιηση, γιατι του δινω 2 και οχι το μεγαλοπρεπες 1 που αρμοζει στην ελλειψη τροπων του. Γενικα το τσεκουρωμα στην βαθμολογια δεν ειναι το φορτε μου και το αποφευγω. Ετσι και δω δυσκολευομαι να το βαλω το ρημαδι, γιατι οι χρονοι ηταν ανεκτοι και το κερασμα μας το ειχαμε. Κυριως, μολαταυτα, η επιεικεια μου οφειλεται στον υπεροχο ανθρωπο που ειχα απεναντι μου και λειτουργουσε κατευναστηκα στο φιλοπολεμο πνευμα μου. Αντιθετα με μενα που ειμαι θερμοκεφαλη και αδυνατω να δαμασω τη γλωσσα μου, αυτος ειναι ηρεμη δυναμη και παλεψε να το διασκεδασει. Περιττο να πω οτι αν δεν ηταν αυτος σε ρολο πυροσβεστηρα, οι Γιαπωνεζοι θα εφευγαν πολυ ευχαριστημενοι απο τα mb γελιου που θα χαριζα στις οθονες τους.

Κλισε απο τα πιο τρανταχτα αποτελει και ο καταλογος σε μεγεθος Τσελεμεντε. Δεκαδες επιλογες σε ορεκτικα, σαλατες, θαλασσινα, ψητα, της ωρας, ποικιλιες, μαγειρευτα, ζυμαρικα... Η λιστα ειναι ατελειωτη. Και, εννοειται, υπερκοστολογημενη. Για να παρετε μια γευση απο ο, τι προλαβα να δω πριν η μεγκενη του σερβιτορου γραπωσει το απαγορευμενο εγγραφο απο τα χερια μου, ορεκτικα κυμαινονται απο 4.5- 9.5€ (πατατες (4.5€), αλοιφες, κολοκυθακια, κροκετες, κλπ), κυριως 9€ και πανω, τα περισσοτερα μεταξυ 11-12€ (καλαμακι κοτοπουλο, συκωτι, πανσετα, μπριζολα κλπ) μαγειρευτα 9 και πανω, (μουσακαδες, παστιτσια, λαδερα, κλπ), σαλατες 7€ και πανω (χορτα, ντακος, χωριατικη, κλπ). Πιο συγκεκριμενη δυσκολευομαι να γινω, γιατι δυστυχως δεν ειχα το χρονο ουτε μια φωτογραφια να βγαλω, δειγματοληπτικα.

Η λιστα με τα κρασια επαρκης, και σε τιμες εξισου παραλογες. Επι παραδειγματι, Βιβλια Χωρα ερυθρο 38€, αν θυμαμαι καλα. Το χυμα κρασι στα 6.5€ το μισοκιλο λευκο και στα 7€ το μισοκιλο κοκκινο. Οι μπυρες σε 3-4 επιλογες του περιπτερου, μεταξυ 5.5€-7€, και τα αναψυκτικα 250ml 3.5€.

Εμεις τελικως φαγαμε:

- Για αρχη ηρθε ενα καλαθακι με μικροσκοπικα φετακια ζυμωτο ψωμι, ελαχιστο για δυο ατομα και οχι ιδιαιτερα φρεσκο, με ενα ντιπ μαγιονεζενιο χωρις καμια γευση, ουτε καλη ουτε κακη. (1.20€/ατομο)

Εμεις παρακαμψαμε ενα δειπνο με πρωτα, σαλατες και κυριως, γιατι βασικως δεν ελεγε να μας γδαρουν σαν πρωταρηδες, και πηραμε μια all inclusive μεγαλη ποικιλια που περιλαμβανε τα κατωθι (26.9€):
-3 τυροκροκετες σε μπαλες, νοστιμες και καλοτηγανισμενες
-4 κολοκυθοκεφτεδες, καλοι σχετικα, αλλα πολυ ψωμενιοι και με πολυ αμυδρη γευση κολοκυθιου.
-1 φλογερα ζαμπον τυρι μινιον. Πολυ νοστιμη, αλλα μολις μια μπουκια. Αν συνυπολογισουμε οτι, θεωρητικα, η ποικιλια προοριζεται για 4 ατομα, ερωτημα γενναται στο πως μοιραζεται δια 4 μια σταλια ορεκτικο.
-πιπεριες τουρσι πρασινες καυτερες απο βαζο. Ανεγγιχτες γυρισαν πισω.
-3 φετακια γραβιερα (?), εντελως αγευστη.
-4 σκορπια ροδελακια αγγουρι
-Λιγες τηγανιτες πατατες, που ηταν χειροποιητες και αλαδες, αλλα πλακωμενες κατω απ τα κρεατα καθως ηταν, ιδρωσαν και χαλασε η υφη τους.

Απο αλοιφες ειχε πανω σε ενα φυλλαρακι σγουρο μαρουλι 3 γραμμες της μιας κουταλιας.
-Τζατζικι, μαλλον τυποποιημενο, σκορδατο πολυ, οκ.
-Τυροκαυτερη, αρκετα πικαντικη, οκ και αυτη.
-πατατοσαλατα, με πολυ ψιλοκομμενα τα υλικα της, που μου αρεσε πολυ, αλλα φευ! Ηταν η μικροτερη σε ποσοτητα και δεν προλαβα καν να αντιληφθω τι ηταν το περιεχομενο της.

Απο κρεατα ειχε:
-3 λεπτες λωριδες στηθος κοτοπουλου, καλα ψημενο και νοστιμο λεει ο φιλος μου. Ηταν τοσο λιγο που δεν εχω προσωπικη γνωμη.
-4 φτερουγακια κοτοπουλου, σωστα ψημενα, καλα.
-2 πανσετες λουκουμι. Αψογα ψημενες, με κριτσανιστο λιπακι, μας αρεσαν πολυ.
-2 μπριζολακια ευμεγεθη -επιτελους και κατι σε σωστο μεγεθος- απλα καλα, λιγακι πιο στεγνα απο το ψησιμο. Τα μονοπωλησα, οπως πολλα αλλα πραγματα, γιατι η γενναιοδωρια του αγοριου μου δεν γνωριζει ορια οταν μιλαμε για την καλοπεραση μου.
-4 κεφτεδακια μικρουλια, απαπα, χαλια. Κανενα μυρωδικο, κανενα μπαχαρικο, τιποτα.
-μια πιτα σε τριγωνα, αλαδη, οκ.

Συνολικα ηταν ικανοποιητικη ποσοτικα για 2 οχι πολυ πεινασμενα ατομα, αλλα σε καμια περιπτωση για περισσοτερα. Ηταν μια καλη ευκαιρια να δοκιμασουμε πολλες διαφορετικες γευσεις χωρις να ξεπαραδιαστουμε, οι οποιες, χωρις να ειναι κατι παραπανω απο το μεσο ορο μιας τυπικης ελληνικης ταβερνας, δεν ειναι σε καμια περιπτωση κακες.

Ηπιαμε ενα Bianco Nero sparkling white 200ml μπουκαλακι, (7.80€) σε σωστη θερμοκρασια και εξαιρετικης γευσης.

Στο τελος κεραστηκαμε ενα κομματακι εκαστος γλυκο ψυγειου, με σιροπιαμενη φρυγανια, κρεμα και κανελα, ευχαριστο κλεισιμο, και 2 σφηνακια μαστιχα.

Με αυτα και με κεινα ο λογαριασμος ανηλθε στα 37€. Μπορω να πω πως δεν τα αξιζει για το φαγητο του. Ομως εβαλα και παλι 2 και οχι ενα, οπως με ετρωγε το χερι μου, διοτι παρα την μετρια γευστικη εμπειρια και το απαραδεκτο σερβις, η βραδια σωθηκε απο την καλη ατμοσφαιρα, το κεφι της μπαντας και, ναι, απο τον συνοδο μου, που θελησε να κανει τη νυχτα μου αξεχαστη και τα καταφερε. Θελω λοιπον, κλεινοντας, να τον ευχαριστησω που μου εχει χαρισει ενα ανελπιστα ομορφο καλοκαιρι στην πολη, με καθημερινες μικρες και μεγαλες εκπληξεις, ακομα και αν αυτες σκουντουφλανε στις κακοτοπιες των μαγαζατορων της Αθηνας.

Συμπερασματικα, να μην πατε. Διοτι τον φιλο μου δεν τον δανειζω, και αλλιως δεν σωζεται με καμια κυβερνηση. Τα φιλια μου!

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Aloha φιλοι ask4foodistas.

Δεν ξερω που σας βρισκει αυτο το καυτο ελληνικο καλοκαιρι. Ελπιζω, ομως, και ευχομαι ολοψυχα να σας πετυχαινω καπου μακρια απο εγνοιες, Δεκο και χαρατσια, εξω απο την καθημερινοτητα που μας εξαντλησε ολους τοσο τον περασμενο χειμωνα. Μακαρι να με διαβαζετε απλα απο σποντα, κατω απο ομπρελες, πλατανια ή μυρωδατες λεμονιες, να αγναντευετε το απεραντο γαλαζιο με τα ποδια θαμμενα σε 6 ποντους αμμο, σε πεισμα των καιρων. Να απολαμβανετε ομορφες στιγμες με τους αγαπημενους σας με γρανιτες, μπυρες και τοπικα καλουδια, αφου ειναι γνωστο οτι καλοκαιρι και διαιτα ειναι δυο πραγματα που δεν πανε μαζι.

Οσο για μας τους υπολοιπους που, δυστυχως, θα μας βρει ο Δεκαπενταυγουστος στη μαμα Αθηνα, τα πραγματα καθε αλλο παρα ραθυμα ειναι. Μην ειστε, ομως, αχαριστοι, οχι οτι κακοπερναμε κιολας. Και τις τσαρκες μας τις παμε, και τις αττικες μας παραλιες τις συνωστιζουμε, και τα παγωτα μας τα κουταλιαζουμε με το λιτρο, και τον κλιματισμο μας σε θερμοκρασιες Σιβηριας τον βαζουμε.

Καπως ετσι και σημερα, Πεμπτη, μετα απο μια πολυωρη και ακρως επεισοδιακη μερα στην παραλια, 2 ξελιγωμενα πλασματα με το μαλλι τζιβα απ το αλατι το το διχαλο του τουριστα, βρηκαμε καταφυγιο κατα τις 5 το απογεμα στο "στον Αερα". Κριτηριο επιλογης η τοπικη εγγυτητα, η σοβαρη ελλειψη χρονου και η πολυ βοηθητικη κριτικη της Lia85, που μολις ανεβηκε μου εκανε το κλικ.

Ο χωρος ειναι ακριβως ο, τι περιμενεις και ο, τι θες απο ενα συνοικιακο ρακαδικο. Μικρο και παρεΐστικο, με καμια δεκαρια ξυλινα τραπεζακια και ψαθινες καρεκλιτσες. Οι τοιχοι ειναι καλυμμενοι με μαυροπινακες με προτασεις μεζεδων και μαντιναδες, αλλα και εικονες και εξυπνα τσιτατα. Κατα τα αλλα ιδιαιτερη διακοσμηση δεν υπαρχει, υπαρχει ομως ιδιαιτερη φωτεινοτητα χαρη στη μεγαλη τζαμαρια που περιβαλλει ολοκληρη την προσοψη. Επισης, σε ολους τους χωρους επικρατει μια παστρικοτητα αξιοζηλευτη, τα παντα αστραφτουν σα διαφημιση της Klinex, απο τα πατωματα, τους παγκους, ως τις 2 ευρυχωρες τουαλετες. Αυτη η λατρα και η τακικοτητα σε σημειο ψυχωσης προδιδει διαρκη επιβλεψη απο αετισιο ματι μαμας.

Διπλα απο ρα σκαλακια της εισοδου βρισκεται η αυλιτσα τους, με 5-6 τραπεζακια κατω απο μεγαλες ομπρελες παραλιας. Στρωμενη με λευκο χαλικακι, θεωρω οτι χρειαζεται θαμνους, γλαστρες και βασιλικους για να αναδειχθει σε οαση μεσα στο λιβα της πολης. Ως εχει δεν ειναι απεριποιητη, ειναι ομως φτωχη και γυμνη και επιδεχεται βελτιωσης. Παντως, η επιλογη μας να καθισουμε μεσα δικαιωθηκε απο την υπαρξη ενος μεγαλου ανεμιστηρα, που ευχαριστως εστρεψαν πανω μας.

Συμπληρωματικα, και για να κλεισω το κεφαλαιο χωρος, η πολιτικη για το καπνισμα ειναι ελαστικη, αν και την ωρα που πηγαμε υποψια καπνου δεν υπηρχε. Σε περιπτωσεις πληροτητας 100% δεν ξερω πως ειναι οι συνθηκες. Τελος, οφειλω να συγχαρω την εγκατασταση εξαερισμου τους, αφου με τη Σμυρνη να καιγεται μεσα στην κουζινα που βρισκεται 5 βηματα απο τη σαλα, εμεις δεν πεταρισαμε ρουθουνι.

Αν πω κακη κουβεντα για το σερβις, να πεσει φωτια να με καψει. Η εξυπηρετηση γινοταν απο δυο νεα παιδια, που δεν ειναι απλα εξυπηρετικα με την τυπικη εννοια ορου. Ευγενεστατοι, με το χαμογελο σε ολα, διναν εξηγησεις, ετρεχαν πριν κανουμε νευμα, δεν εχω λογια. Η κοπελα προσφερθηκε να προσαρμοσει ενα ορεκτικο στα μετρα μου χωρις καμια δυσφορια, παροτι το κοστος ηταν εις βαρος τους. Το παλικαρι, απ την αλλη, ετρεξε κατοσταρι οταν μου επεσε το μαχαιρι, να μου αντικατεστησει τα σκευη. Δεν ειχα προλαβει να σκυψω να το σηκωσω και ειχα ηδη νεο μαχαιροπηρουνο.

Στους χρονους ηταν εξισου αψογοι. Η παραγγελια δοθηκε αμεσως με την καθοδηγηση του σερβιτορου, και το ιδιο αμεσα μας προσφερθηκε κανατα κ ποτηρια με παγωμενο νερο, μαζι με ενα καλαθακι κομματια μπαγκετας πολυτελειας. Η αποδειξη προσγειωθηκε στο τραπεζι μας πριν απ τη σαλατα. Μας ηρθε και το κερασματακι μας, 2 σφηνακια παγωμενο ρακομελο, πρεπει οπωσδηποτε να τα δοκιμασετε αν βρεθειτε εκει. Εγω ξετρελαθηκα.

Καθε μερα και ως τις 6 το απογεμα, η επιχειρηση εχει υιοθετησει την πρακτικη του μεσηριανου μενου που περιλαμβανει ενα πιατο, μια σαλατα λαχανικων και το κουβερ στην τιμητιμη των 5€. Το πιατο δινει επιλογες σε κρεας (κεφτεδακια, κεμπαπ, λουκανικο, χοιρινο... ), θαλασσινα (καλαμαρακια, μυδια στιφαδο. ) αλλα και αλλες, οπως ομελετα ή γιγαντες με λουκανικο και φετα. Εμεις τιμησαμε ενα τετοιο μενου και αντιθετα στην πιστη μου οτι θα ειναι μικρες οι μεριδες, τελικως σκασαμε.

Πηραμε:

-Σαλατα μαρουλι. Απλη, με μπολικο φρεσκο κρεμμυδι, ερχεται στεγνη και Με ολα τα απαραιτητα για να τη φερεις στα μετρα σου. Ειχε μονο κανα δυο κομματακια μαυρισμενα, ηθελε λιγακι προσοχη στη διαλογη των φυλλων. Δροσερη ομως και ιδανικη συντροφια στο κρεας.

-Κολοκυθο/ντοματοκεφτεδες. (3.30€) Η κριτικη της Lia85 μου γεννησε πολλες επιφυλαξεις και δεν ηθελα να ρισκαρω. Ζητησα λοιπον, και προς τιμην τους δεχθηκαν αμεσως, να μου φερουν μια αναμικτη. Ηρθαν λοιπον 5 συνολικα μπαλες τσουπωτες και αχνιστες απ το τηγανι, που με εκαναν να αυτομουτζωθω πλειστακις. Τραγανοι απ εξω, με βελουδινη γεμιση, ευδιακριτα υλικα, χοντροκομμενα μυριστικα και παναλαφρο τηγανι. Τι να λεμε, αφρος. Την επομενη φορα θα παρω απο 2 μεριδες εκαστο να ρεφαρω.

- Χοιρινο λεμονατο. Κομματια χοιρινου σε κυβους, με ελαφρια σαλτσουλα και πιπεριες, πανω σε πατατες τηγανιτες. Καλη μεριδα, πολυ καλοψημενο και καθαρο κρεας, με πολυ καλη γευση. Απλως γνωμη μου ειναι οτι θυμιζει πιο πολυ τηγανια. Μου ελειψε να εχει πιο πολλη σαλτσουλα, με εντονη λεμονατη γευση, να πιουν και οι πατατες να γινει μακελειο. Σαν πιατο ειναι νοστιμοτατο, ειναι που αλλιως το περιμενα.

-Χοιρινα μπριζολακια με πατατες. (5.50€) 4 στον αριθμο, μεγαλα και χορταστικα, με μπολικες πατατες. Καλοψημενα, νοστιμα, τα ποτισα με το λεμονακι τους, τα βαφτισα και στη μουσταρδα που μου εφεραν αμεσως, και το κατευχαρηστηθηκα.

Τα πιατα που δεν αναφερω τιμες ανηκουν στο μενου των 5€. Συνολικα, μαζι με μια κοκα κολα (1.40€) δωσαμε 15.10€ και σκασαμε. Οι τιμες ειναι απολυτως προσαρμοσμενες στις αναγκες των καιρων και θεωρω οτι αυτο δειχνει μια επιχειρηση τιμια, με σεβασμο στον πελατη και διαθεση να μεινει για καιρο, δεν στοχευουν στο γρηγορο κερδος. Κερδισαν το σεβασμο μου με την ταπεινοτητα τους, το μερακι και την αυθεντικοτητα τους. Δεν ειναι κατι πρωτογνωρο, ολοι εχουμε ξαναφαει καλους μεζεδες, και δεν ειναι λιγα τα μαγαζια που προσφερουν ενα καλο πιατο φαγητο. Εκλειπουν, ομως, οι ανθρωποι που το προσφερουν χωρις να σε βλεπουν σαν πορτοφολι με ποδια, και, γνωμη μου ειναι, οτι αυτοι τελικα αξιζουν τη στηριξη μας.

Οτι θα ξαναπαω ειναι σιγουρο. Ταξιδι απ την αλλη ακρη της Αττικης δεν αξιζει, αλλα αν βρισκεστε στην περιοχη, μαζεψτε την παρεα και βουρ για παγωμενα ρακομελα.

Κίνα & Ν. Ασία - Γκάζι, Αθήνα
Αυγ

Το τιμημενο εθιμο του κυριακατικου μπουφε το γνωριζουμε ολοι. Την απαρχη αυτου ουδεις. Ειναι, ομως, γεγονος, οτι την all you can eat πρακτικη για πολυ χαμηλο οικονομικο αντικρυσμα την εμπνευστηκαν οι φιλοι μας οι Αμερικανοι, οχι για τις εθνικ ασιατικες κουζινες αλλα, ω ναι, για την κρεατοφαγια σε παμπ και εφαμιλλης αισθητικης στεκια. Συνηθως η προσφορα αφορουσε πολυ πικαντικο κρεας, με σκοπο το υπερκερδος της καταναλωσης αλκοολ. Σαινια οι δικοι σου.

Εκτοτε η ιδια ακριβως κινηση εφαρμοσθηκε σε ψαροφαγικα εστιατορια σε ολη την αμερικανικη επικρατεια, σε σημειο που το crab leg το επιουσιο (η καβουροδαγκανα ντε) να γινει ειδος υπο εξαφανιση, λογω των τοννων που καταναλωνονται με κουβαδες λιωμενο βουτυρο, σε salad bar και ναι, στα λογιων ασιατικα. Αυτη η ταση δεν αργησε να εξαπλωθει πιο γρηγορα απο τον ιο της πολυομυελιτιδας και να παρει καθε πιθανο και απιθανο περιεχομενο. Κυριολεκτω. Εχω δει all you can eat τυρια με 14 λεβα στη Βουλγαρια. Αβυσσος.

Αυτη ακριβως η πρακτικη ηταν που οδηγησε και μας την ημερα του θεου για τους απανταχου Χριστιανους να κλεισουμε τραπεζι στο Asian Taste, με σκοπο να ξεκοιλιαστουμε ευλαβικα. 4 ατομα μεσα Ιουλιου, με τον υδραργυρο να κοντευει να βγει απο τα θερμομετρα και να παρει το δρομο για παραλια, βρεθηκαμε στο Γκαζι, δυο βηματα απο το σταθμο του Κεραμεικου, για να καταθεσουμε τα 12€ μας στην πιο μακροχρονια επενδυση μας: τη μπακα μας.

Ακου τωρα φαση. Βρισκω το μαγαζι στα ψαχτα, διοτι ειμαι ικανη να χαθω και στην ευθεια εγω, και μενω καγκελο. Μαστορια μεσα, ασβεστωματα, καλωδια να κρεμονται, φασαρια, κακο. Εστιατοριο δεν το λες, γιαπι το λες λιγο πιο ευκολα, χαος το λες και εισαι μεσα. Μετα απο κανα πενταλεπτο που κοιταζα με το σπιρτοζικο βλεμμα της χαρωπης αγελαδας, πληροφορηθηκα απο καποιον εκ των μαστορων οτι το εστιατοριο βρισκεται στον πανω οροφο. Στοιχηματιζω οτι θα περιμενα την ανακαινιση να ολοκληρωθει αν δεν μου ειχαν απευθυνει αυτοβουλως το λογο.

Ανεβαινοντας τη σκαλα θα ερθετε μουρη με μουρη με τον ασχημομουρη. Και ολο του το σοι. Ενα τεραστιο ενυδριο με ασχημοφατσες αστακους να σε κοιτανε πισω απ τα εκλεπτυσμενα, πανακριβα μουστακια τους, εν μεσω ναυαγιων και κουφαριων πλοιων. Κατα τα αλλα ο επανω χωρος ομορφος και τακτικος, με ευρυχωρα τραπεζια και βαρια τραπεζομαντηλα. Μην περιμενε το κλασσικο κινεζικο κιτς, δεν το εχουν. Εχουν ομως υπεροχους πινακες και μια τεραστια τζαμαρια με φοβερη θεα. Α, εχουν και τουαλετες να ντραπεις να μπεις.

Ο μονος λογος που εβαλα 3 στο χωρο, ενω θα εβαζα πολυ ευκολα 4 για την διακοσμηση και την ανεση του χωρου, ειναι η σαδιστικη θερμοκρασια Αουσβιτς που επικρατουσε. Κανενας κλιματισμος, ουτε καν ενας ανεμιστηρας, για να μην πω για το αεροστεγες κλεισιμο της τζαμαριας. Συνδυασε το αυτο με νταλα μεσημερι Ιουλιου και καυτο φαγητο. Ε, δε θελει και ιδιαιτερη σοφια για να καταληξεις οτι βγαλαμε τη μπεμπελη.

Ελπιζω αυτο το ατοπημα να ειναι απλως μια τυχαια παραλειψη που θα διορθωθει, και οχι μια καλα μελετημενη παγαποντια. Με τοση ζεστη και η μεγαλη καταναλωση ειναι φυσει αδυνατη, και το νερο, που προσγειωνεται εμφιαλωμενο και με χρεωση 2.80€, τελειωνει σε χρονους συντομοτερους απο τους γαμους του Γκλετσου το παλαι ποτε. Θα το αποδωσω σε ακουσιο σφαλμα γιατι απο τις υπολοιπες πραξεις τους δεν παρατηρησα κατι επιληψιμο.

Στην εξυπηρετηση ολα θυμιζαν βουβο κινηματογραφο. Δυο Ασιατες που δεν σταυρωναν κουβεντα, μονο χαμογελουσαν και τσακιζονταν να σε εξυπηρετησουν. Δεν χρειαζοταν να περιμενουμε πανω απο 2 λεπτα για ανανεωση του νερου, ενω ο διακριτικοτατος σερβιτορος μας ερχοταν για τα αδεια πιατα αθορυβα και αμεσως. Σιγουρα μην περιμενετε να τον πιασετε κολλητο, δεν θα γινει. Θα σας περιποιηθει ομως βασιλικα.

Και περναω στο φαι, που καθε που το σκεφτομαι, εναν τυμπανισμο τον νιωθω. Προς θεου, μη νομισετε οτι δεν ηταν καλο. Καθε αλλο. Απλως εφαγα τοσο που και για καμηλα πολυ ειναι.

Δοκιμασα σχεδον τα παντα, αποδωστε το στη φιλοπεριεργεια και οχι στην ακρατη φαγανοτητα μου, και θυμαμαι καθε χιλιοστο αυτου του ανιερου παγκου με τα ταψια. Φαγαμε λοιπον:

Σουπα ξινη και καυτερη σε εξαιρετικη εκτελεση, αν και με τη ζεστη αποφυγετε την γιατι ειναι σαν λαβα σε μπολακι, 5 ειδη σουσι, απλα, αλλα καλυτερα απο τα συνηθισμενα που βρισκεις σε μπουφε, με σολωμο, σουριμι, τονο, αγγουρι- αβοκαντο και γαριδα, τηγανιτα κινεζικα ψωμακια και πρασινη σαλατα λαχανικων.

Οι πλεον κουλες ελληνικες επιλογες απο τηγανιτη πατατα, τηγανιτο καλαμαρι, παναρισμενο φιλετο κοτοπουλο, για τα παιδια και τους μυστηριους υποθετω.

Spring rolls δε δοκιμασα γιατι ποτε δεν καταλαβα τι συγκλονιζει τον Ελληνα σε δαυτα, απιθανα dumplings, τηγανιτα λαχανικα σε κουρκουτι πολυ καλα, τηγανιτο κουνουπιδι οχι κκαι κατι φοβερο, wonton με κρεας πολυ καλα, φτερουγες κοτοπουλου σε υπεροχη τεριγιακι και γλυκοξινο κοτοπουλο με τη σαλτσα χωρια, δεμενο πολυ νοστιμο.

Ενα chop suei λαχανικων θεικο, μια τραγανη παπια που εχω φαει καλυτερη, τελειο γλυκοξινο χοιρινο και ενα ακομα καλυτερο με σαλτσα μαυρου πιπεριου, κοτοπουλο kongbao που καει σαν φλογοβολο, γαριδες με τζιντζερ. Εδω διερωτωμαι γιατι πηραν τοσο κακο βαθμο απο τους χρηστες. Να πεσα εγω στην καλη μερα του μαγειρα? Εμας οι δικες μας τα εσπασαν. Γαριδα και ξερο ψωμι.

Για το τελος ρυζι με λαχανικα και αυγο και noodles με τις ιδιες προσθηκες. Μου αρεσε η πληθωρικοτητα των υλικων μεσα. Δεν το τσιγκουνευονται το υλικο. Το προσεξα και στη γεμιση των σουσι αυτο. Αν το στομαχι σας δεν εχει ακομα κηρυξει απεργια, εχει και αδιαφορη τηγανιτη μπανανα, αλλα δε συνιστω να αφιερωσετε πολυτιμα mb για αυτην.

Για να τα λεμε οπως ειναι, δεν ειναι κατι πρωτογνωρο. Μην περιμενετε να δειτε τους ανωτερω ασχημομουρηδες στο πιατο σας. Ειναι ομως ενας αξιοπρεπης, οικονομικος και νοστιμος τροπος να χαρεις μερικες κλασσικες επιλογες της κινεζικης κουζινας χωρις να ξεπαραδιαστεις. Με κοστος 12€ το ατομο, σοβαρα με ρωτατε αν προτεινω να πατε?