Χρυσανθεμακι

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα
2017

Και να φανταστει κανεις οτι τις σιχαινομαι τις γατες. Sorry guys, αλλα ειναι υπουλα, τριχομαδιαρικα, υστεροβουλα πλασματα που στραβομουτσουνιαζουν ακομα και αν τους σερβιρεις ψαρι γκρατινε με σως μαδερα, ασε που αρνουμαι να εμπιστευτω πλασμα που αντιπαθει και αποφευγει τα χαδια! Συνδυασε το ψηλομυτικο υφος τους με την αλλεργια μου στη γουνα τους, που τη σκορπανε σε ακτινα δωδεκα γιαρδων γυρω τους και μαντεψε γιατι πιο πιθανο ειναι να παρω σπιτι μου εναν εμπονομπο σε πληρη αναπτυξη παρα το απεχθες αιλουροειδες.

Αυτα μεχρι χθες. Σημερα ακουω γατος, και η πρωτη εικονα στο μυαλο μου ειναι πιατελες με ψητα ικανα να προκαλεσουν ακατασχετη λιμναζουσα σιελορροια. Δηλωνω ρητα και κατηγορηματικα, οριζοντιως και καθετως, με 5 γραμματα οτι ο Μαυρος Γατος ειναι πλεον στο μυαλο μου ο ορισμος της λεξης Στεκι. Ακουτε κυριε Μπαμπινιωτη? Παρακαλω οπως προβειτε σε αμεσες διορθωσεις.

Ο χωρος ειναι ακριβως αυτο που εγω θελω στο στεκι μου. Μετριου μεγεθους, υπογειοφερνει, με ανετες αποστασεις, καλη μουσικη σχετικα χαμηλα και την αισθηση κουτουκιλας που λατρευω. Ολα ειναι θεμα γουστου και το ξερω, αλλα το δικο μου ερχεται και κουμπωνει με το απλο ντεκορ, τις ζωγραφιες στους τοιχους και το καλαμωτο ταβανι. Προφανως δεν εχουν ολοι την ιδια γνωμη και δεν βλεπουν τη φινετσα αυτου του τοσο λιτου δωματιου, αλλα εδω ειναι η δικτατορια μου και ο, τι μου κατεβει λεω. Η μυρωδια τσικνας και τηγανιλας που θα ρουφηξουν οι μαυρες τρυπες των ρουχων ειναι το αναγκαιο και βαρυτιμο κειμηλιο μιας πολυ πετυχημενης βραδιας.

Εξυπηρετησης το αναγνωσμα. Ξεκιναω απο την υπεργλυκη ιδιοκτηρια που εχει το χαμογελο της Colgate και το υπεροχο χιουμορ του ευφυους ανθρωπου και που κανει τοσο κραυγαλεα αντιθεση με τον διακριτικο, μπρουταλ οπτικα ιδιοκτητη-μαγειρα. Ειναι ενα διδυμο εξαιρετικα αποδοτικο, που με την ταπεινοτητα και την προφανεστατη αγαπη γι αυτο που κανουν σε αναγκαζουν να ξαναπας. Απλα σε κερδιζουν.

Και πως να μη σε κερδισουν δηλαδης, που γινονται χαλι να σκουπησεις την αρβυλα σου πανω τους? Ο, τι σου ρθει στο μυαλο, σα το τζινι του λυχναριου, τσουπ! Το εμφανιζουν αυτοστιγμη. Σπληναντερο ζητησε η διοργανωτρια της φιεστας, μονο για να τσιγκλισει τους απιστους Θωμαδες της παρεας, ε το τραπεζι θαφτηκε στο σπληναντερο. Εφερε και το γουρουνι της, μας το μεθυσαν και το φαγαμε σε κυβους. Για να μη σχολιασω οτι απασχολουν ενα σκασμο προσωπικο για να μη χρειαζεται να περιμενει κανεις τιποτα. Γενικως η οικειοτητα, η προθυμια και η εντιμοτητα πρεπει να επιβραβευονται και, ελλειψει αλλου βραβειου, τους. δινω το 4ρι μου ολοψυχα.

Και φτασαμε στον εφιαλτη στο δρομο με τα κοψιδια. Καντε τωρα εικονα ενα τραπεζι 20 ανθρωπων θαμμενο στα πιατα. Σκηνικο χιτσκοκ.

-ψωμακι σε καλαθακια, ζυμωτο, το ειχα δοκιμασει στην πρωτη αναγνωριστικη επισκεψη, που το προλαβα ζεστο και ηταν πολυ καλο.

-Σαλατα χωριαρικη (6€) χοντροκομμενη, αναμενομενη και σαλατα λαχανο (3€) πολυ νοστιμη. Και επειδη 2 ειδη σαλατας σε αυτη την παρεα ειναι φρουτο, ειχαμε και το παντζαρι απο διπλα για απεριτιφ (3€). Δεν ειναι κατι παραπανω απο συνοδευτικο για τα κρεατα, αλλα ψηταδικο ειναι, οχι salad bar.

- Απο αλοιφες ειχαμε 3 επιλογες, η μια καλυτερη απο τις αλλες. Βασιλοτυρι, που βασικα ειναι σαν κρεμα υποξινου τυριου, τζατζικι ελαφρως σκορδατο και απαλο και τυροκαυτερη καυτεριαρικη και τυρενια. (3€ εκαστη). Υπηρχαν και μπαστουνια μαλακη βουτυρατη γραβιερα στα περιξ.

- Κολοκυθοκεφτεδες (4€) πεντανοστιμοι και αφρατοι, σε μεγεθος μπαλας πολο, ηταν τοσο καλοι που ο τελευταιος επεσε θυμα απαγωγης μεσα απο το ανυποψιαστο πιατο καλοπιατου τριτου. Εδω να καταγγειλω και τον κολλητο μου που εκανε καθετη εφορμηση στον δικο μου, η οποια δεν ανακοπηκε επιτυχως.

- Το σπληναντερο που λεγαμε, σε τεραστια ποσοτητα, πηγμενο στο σκορδο, φοβερα κρεατενιο και καθολου βαρυ. Και μιλαμε για πιατο μπουκια και εμφραγμα. Εξαιρετικης ποιοτητας και πρωτης ταξεως μεζες, που πολυ καλα θα κανουν να το μονιμοποιησουν στον καταλογο. (Αξια ανεκτιμητη σε €)

-Συκωτακι μοσχαρισιο (7€) ζουμερο, ωραια ψημενο και νοστιμο. Και λιγοτερο ψημενο να ηταν δε θα χαλαγε, αλλα υπαρχει και κοσμος που δεν προαγει τον κανιβαλισμο, οποτε παω πασο.

-Ενα χοιρινο κοντοσουβλι ποιημα, με μελωμενες ψητες πατατες που θα στοιχειωνει τις νυχτες μου. Αμφιβαλλω αν θα μπορεσω ποτε να βρω καλυτερο και παντα θα μπαινω στο τρυπακι της, αδικης απο τα γενοφασκια της, συγκρισης. (7 εξαιρετικα well-spent €)

-Λουκανικο με πρασσο που μπηκε με ντριμπλα και μου κανε ανατροπη. Ενω τα λουκανικα δεν τα υποληπτομαι και ιδιαιτερα, αυτο ηταν ζουμερο, χωρις να ειναι μπουχτιστικο. (7€).

-Αλλο ενα πιατο ανατροπη ηταν τα μπιφτεκακια (7€) που ηρθαν 4 ανα πιατο, και ηταν μια αφρατη νοστιμια. Για να το λεει αυτο η τρελη που προτιμα μουσακα χωρις κιμα, ξερετε τι πρεπει να κανετε οταν πατε. Με εξεπληξαν. Δε μου συμβαινει συχνα αυτο.

- Καλαμακι κοτοπουλο (7€) για μενα περασε και δεν ακουμπησε. Βεβαια αυτο οφειλεται που θεωρω τα πουλερικα φαγητο διαιτας ή ασθενειας - κυριως ψυχικης, αν αυτοβουλως επιλεγεις λευκο απο κοκκινο κρεας.

Ολα τα κρεατοπιατα συνοδευονταν απο λεπτοκομμενη τραγανη τηγανιτη πατατα που καταλαμβανε καθε πιθανο ή απιθανο χιλιοστο χωρου. Εκει καπου ακουγες ζωνες να λυνονται, βογκητα δυσφοριας και ξεφυσηματα βαρυστομαχιας. Ωσπου ηρθε το βαρυ πυροβολικο και ως δια μαγειας, ο κορεσμος πηγε για βρουβες.

-Αρνισιο παϊδακι θανατηφορο (30€/κιλο) που μυριζε τοσο οσο, να ξερεις οτι τρως κρεας και οχι φελιζολ, μαλακο, ζουμερο, αξιο. Αξιο τις 4 ωρες γυμναστικης για να καψεις τα 100 γραμμαρια.

-Μαζι, γιατι μια υπερβολη μας διακρινει, χοιρινη τηγανια απο το προαναφερθεν γουρουνι, με πολυ αλκοολ και πολυ λιπος, αν σας αρεσει ο βαρυς και ασηκωτος κρασομεζες, παρτε το σιγουρα. Και εδω να τονισω οτι η τηγανια η δικια τους, χωρις εξωτερικες παρεμβολες απο δικα μας σπιτισια κρεατα, λιπος δεν εχει καθολου. Και στις δυο περιπτωσεις, αμφοτερα λουκουμια! (7€)

Οπως σωστα μαντευετε, ηδη τα στομαχια μας ειχαν εξαπλωθει στο διπλα μαγαζι και απειλουσαν να καρφωσουν τη σημαια τους και εκει, αλλα ουτε αυτο μας πτοησε οταν ηρθαν τα γλυκα!

-χειροποιητος σιμιγδαλενιος χαλβας, απο το ψιγμα που δοκιμασα απλα για την αποψη ηταν πολυ δυνατα μυρωδατος, υγρος και με απιθανο λεμονατο αρωμα, ο καλυτερος χαλβας που εχω πετυχει ως τωρα.

- Γαλατοπιτα και ραβανι, αν σας αρεσουν αυτα τα γλυκα ηταν καλοεκτελεσμενα. Δεν δοκιμασα, την προηγουμενη φορα που τα γευτηκα ηταν πολυ καλα. Απλως εγω ειχα συγκεντρωθει αλλου και αυτα τα αγνοησα. Γι αυτο φταιει αφενος η οικοδεσποινα με τα παστακια της και τα εξαιρετικα αμυγδαλωτα που ειχε στοιχισει στα πιατα μας, αφετερου η κολοκυθοκλεφτης της παρεας με τα υπεροχα γλυκα της, που κλεψαν την παρασταση και την καρδια μου. Σορρυ, αλλα η σοκολατα ειναι παγκοσμια σταθερα, ολοι το ξερουν αυτο.

Το τι ηπιαμε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Κρασια, τσιπουρα, ενα χωνευτικο αποσταγμα τσιπουρου στο τελος και αρκετα αναψυκτικα να χτισουμε πυραμιδα με τα κουτακια.

Το κοστος ηταν προσυμφωνημενο στα 18€ ανα ατομο, και ενω ειχαμε επιμεινει να το κανουμε 20€, για πιο σωστο. Φυγαμε εχοντας κανει μια τρυπα ορατη απ το φεγγαρι στον προϋπολογισμο τους και φημες λενε οτι το μαγαζι εμεινε κλειστο ενα τριημερο να ανανεωσουν τις προμηθειες στα αδεια κελαρια τους.

Μαλιστα, οφειλω να ευχαριστησω για τα κρεατοπακετακια που δοθηκαν στο τελος της βραδιας απο αφαγωτα παΐδια, τα οποια το ιδιο βραδυ ξεκοκκαλιστηλαν απο ενα αναμαλλιασμενο, αυπνο απο το φουσκωμα βαμπιρ, εβρασαν με λαχανικα και τάισαν σε μορφη 2 χυτρων σουπας τους αστεγους της Αθηνας την επομενη μερα. Ενα μικρο βημα για μας, ενα μεγαλο για το γεφυρωμα του χασματος της κοινωνιας σημερα. Ευχαριστουμε που μας κανατε δυνατη μια μικρη πραξη αγαπης.

Δε θα πω αλλα, θα πω μονο οτι ειναι ενα μαγαζι τιμιοτατο, με καλο φαγητο και ακομα καλυτερες τιμες, που κρατιεται απο ανθρωπους που ξερουν πως να σε σκλαβωσουν με τον επαγγελματικα ερασιτεχνικο τροπο τους και μονο κερδισμενοι θα βγειτε σε μια μελλοντικη εξοδο σας εκει. Ευχομαι στα παιδια καθε επιτυχια στον αγωνα τους για επιβιωση σε μια τοσο δυσκολη οικονομικη συγκυρια για τη χωρα και σε σας τους υπολοιπους, καλη ορεξη. Τωρα, αν δειτε κατι μουτρα κρεμασμενα σε αφισες επικηριξης στη τζαμαρια τους, ξερετε το λογο.

Υγ. Νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω την διοργανωτρια της εξοδου μας και απο δω, γιατι καταφερε να κανει το ακατορθωτο: να συνταιριαξει την ηρα με το σταρι, να ενωσει βορειο και νοτιο Γερμανια και να δεσει μαεστρικα το αυγολεμονο. Δε θα πω αλλα, αυτη ξερει. Παντα αυτη ξερει.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Σταμάτα & Άνοιξη, Αθήνα
2017

Στον Πιπινιο ειχα να παω απο το λογοδοσιμο του θειου μου του Αντωνη, μικρου αδερφου της μαμας μου, που μας εκανε το τραπεζι ο -νυν μακαριτης- παππους μου και ειχαμε γεμισει ολη τη σαλα με αδεσποτα κοτσιδια. Ειμαστε και 26 πρωτα ξαδερφια. Δεδομενου οτι ο μεγαλος γιος του θειου μου αυτου κοντευει να παει φανταρος, βαλε και υπολογισε ποσα χρονια πριν ημουν εκει. Και ημουν και τρελοκοτσιδου.

Κυριακη μεσημερι στα τελειωματα του Γεναρη και μια κολλητη φιλη στελνει μηνυμα λακωνικο και επιτακτικο. "Μωρη. Παμε πιπινιο. Ελα. " Σε αμερικανικο εδαφος, για λιγοτερα την ανεκριναν ως υποπτη τρομοκρατιας. Ελα, ομως, που εγω δεν τρομοκρατουμαι ευκολα, οποτε, τί να κανω? Πηγα. Βοηθαει που μενω κοντα. Βοηθαει, επισης, το συννεφο τσικνας που εχει κανει ολη την κοινοτητα Σταματας τοπιο στην ομιχλη.

Ο χωρος ειναι ταβερνισιος. Σουβλες απ εξω να γυρνανε αρειμανιως, μια ενιαια αιθουσα με απειρα τραπεζια το ενα πανω στο αλλο, λαδοκολλα και αγιος ο Θεος. Υπαρχει ενας σχετικος διαχωρισμος καπνιζοντων και μη, στον οποιο ομως ειναι καμποσο ελαστικοι. Μολις εφυγαν τα παιδακια του διπλα τραπεζιου φεραν τασακι σε οσους ζητησαν, ενω ως τοτε τηρουσαν το νομο. Τουλαχιστον σεβαστηκαν τα παιδακια. Εκει φτασαμε. Να επαινουμε τη μερικη καταπατηση των δικαιωματων μας.

Το σερβις είναι πολύ φιλικο, αλλα το λες και τα ζωα μου αργα. Οι κυριοι που εξυπηρετουν γνησιοι ταβερνοϋπαλληλοι, ξεχνανε τα μισα που ζητας, σε ταξιδεύουν στο αγαπημένο νησί που ονομάζεται Ικαρία με ότι αυτό συνεπάγεται και ειναι λιγο αλαλλουμ. Τι να πρωτοθυμηθω! Στο τραπεζι αναπαυοταν ενα τσιπουρο αζητητο, μπας και μας κανει ορεξη και το πιουμε. Οταν ζητησα να αντικατασταθει το εμφιαλωμενο με κανατα, το έκαναν με μεγάλη προθυμία μεν όμως η πρώτη κανάτα που ήρθε ήταν μεσα στα αλατα και αναγκαστήκαμε να τη γυρίσουμε πίσω 2 φορες. Συμβαινουν αυτα, και το αφιλτραριστο νερο της περιοχης δεν το λες και ΑΑ, οποτε δεν θα τους το καταλογισω.

Κατα την παραγγελια προσπαθουσε ο σερβιτορος μας να πασαρει διαφορα αλλα απο αυτα που ζητησαμε, πραγμα που μπορείς να το πεις και καλό, αν δεν γινεται επιμονα οπότε καταντά ενοχλητικό. Κάποια από τα σκεύη που χρησιμοποιήθηκαν είχαν τα θέματά τους κι έτσι ζητήσαμε την αλλαγή τους γιατί δε μας φάνηκαν καταλληλα το οποίο μπορείς να αποδώσεις σε δική μας παραξενιά αλλά το ότι αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε το λογαριασμό πάνω από 5 φορες με αποτέλεσμα να χρειαστεί τελικα να σηκωθώ εγώ να τον πληρωσω στο ταμειο παραξενιά δεν το λες. Ηταν ομως ευγενικοι και οχι δεν λεγανε, απλως φάνηκε ότι δεν ειναι των γρήγορων ταχυτητων. Θελησαν, μάλιστα στο τελος να κερασουν γιαουρτι με μελι, αλλο που εμεις βιαζομασταν και αρνηθηκαμε αλλά πάντως και μόνο η πρόθεση κουμπώνει με το φιλικό του πράγματος που σας έλεγα

Ο καταλογος ειναι επισης ταβερνισιος. Ολα οσα περιμενεις να φας σε χασαποταβερνα γραμμενα χασαποταβερνιαρικα γραψε σβησε σε δερματοδετη πλαμουτσα. Το μαγαζι φημιζεται για το παϊδακι του και τα φαγητα σε πηλινη γαστρα, αλλα προσωπικη αποψη δεν εχω. Εμεις χλαπακιασαμε:

-Ψωμακι σε φετες φρεσκο και μυρωδατο ζυμωτο, ελαφρως ψημενο (1€)

-Σαλατα μαρουλι, με φρεσκο κρεμμυδι και ανηθο, (3.5€) φρεσκια και με μπολικο λαδι, αλλα ερχεται σε ρηχο πιατο και πολλη δε τη λες. Λιγη παραπανω θα πρεπε να ναι, παει και με το ξιγκι.

-Τυροκαυτερη (3€) Χειροποιητη και καυτερη. Ειναι μια οκ τυροκαυτερη, οχι πολυ συγκλονιστικη, σιγουρα οχι κακη.

-Τηγανιτες πατατες (3€) Ωραιες, χειροποιητες, οχι πολυ τραγανες αλλα λαδι δεν ειχαν ρουφηξει. Θα τις ηθελα λιγες παραπανω, ειναι μετρια προς μικρη μεριδα.

-Τυροπιτα (6€) Το βετο της κολλητης. Τη δηλωσε τοσο επιθετικα, που δεν ειπαμε λεξη. Ηταν 2 τριγωνα κομματια φυλλο κρουστας γεμιστο, που θα μπορουσε να ειναι πολυ νοστιμο αν δεν ειχε πιει τοσο λαδι στο τηγανι. Αλλα μας ηρθε πιωμενο, τι να λεμε.

-Κοκορετσι επι δυο (7€χ2), ηρθε καπως χλιαρο και σε μικρες μεριδες. Ηταν νοστιμο και σωστα αλατισμενο, και ας μην ηταν τραγανο οπως το λαχταρουσαμε. Ή οπως ειναι το σωστο το κοκορετσι.

- 1/2 κιλο παιδακια κοτοπουλο γιατι η τεταρτη της παρεας ειναι μη κοκορετσοφαγος, αλλα ειναι ακινδυνη, μη σκιαζεστε. Ηρθαν ωραια και ζουμερα ψημενα και ξεκοκκαλιστηκαν ταχιστα. (6.5€ με 13€ το κιλο)

Συνολικα το φαγητο ειναι ευχαριστο, ουτε πολυ καλο ουτε πολυ κακο, ειναι ταβερνας. Ταβερνας που βρισκεται εκει απο τη νηπιακη μου ηλικια. Θα εβαζα 3/5 αν υπηρχε, γιατι αυτο θελω να καταδειξω: ειναι πανω απο μετριο, αλλα οχι κατι πολύ παραπανω απο αυτο.

Ξερω οτι η βαθμολογια μου δεν το καθιστα σαφες, αλλα θα επεστρεφα στον Πιπινιο ανετα. Γιατι ειναι ταβερνα (μετα τις 20 φορες που θα το τονισω, παιρνω δωρο μηχανη εσπρεσσο, γι αυτο η επαναληψη) και το ξερει. Και το ξερω και γω. Και γι αυτο δεν θα παω περιμενοντας να αλλαξει. Το μονο που θα ηθελα ειναι πιο ταβερνισιες μεριδες. Βλαχικα δεν εχετε παει? Καλυβια? Παραδειγματιστειτε.

Δωσαμε ενα 37ρι 4 ατομα, αλκοολ δεν ηπιαμε, δε θα λεγες οτι σκασαμε. Ευτυχως η μια ειναι σε διατροφη, η αλλη απλως ιδιοτροπη και ετσι καπως εξισορροπησε το πραμα. Βεβαια τωρα γιατι το να ακους την Ελεντινα να σε ρωτα ποσες θερμιδες εχει το κοκορετσι και αν πετα η κοιλια της ανα διλεπτο, δεν ξερω γιατι το λεω εγω ευτυχως.

Wine Restaurants - Π.Φάληρο, Αθήνα
2017

Κυριακη πρωι και διασχιζουμε 5 ατομα οοοολη την Αττικη, απο Διονυσο, Γερακα και Μαραθωνα, με σκοπο να μπραντσαρουμε. Γιατι ειχαμε και στο χωριο μας μπραντς, μετα το αρμεγμα της Μπηλιως και πριν τον τρυγο. Αλλα αυτο το αφιλοτιμο το facebook ειναι ξεσηκωτικο, και αντε να αντισταθεις σε θεματικο breakfast at Tiffany's brunch. Ελα, μην κρυβομαστε, ολοι κρυβουμε μια κρινοδαχτυλη γαλαζοαιματη μεσα μας. Απλως, τα δικα μου κρινοδαχτυλα επιλεγουν να σβερκωνουν κοψιδια.

Οι κριτικες εδω μου κοβαν λιγο τη φορα και το φοβομουν οτι οι αποδελοιποι θα με παρουν με τις κλωτσιες οταν δουν γιατι καψανε 2 κοντεινερ βενζινη. Ευτυχως, ομως, οχι μονο δεν απογοητευτικαμε, αλλα περασαμε τοσο καλα που σκοπευουμε να ανανεωσουμε το γεφυρωμα βορειων και νοτιων πολυ συντομα. Οταν θα εχουμε ξεπρηστει, συγκεκριμενα, απο τα βουνα που εξολοθρευσαμε. Ισως ο καιρος που περασε, τα χρησιμα σχολια αλλων χρηστων και το μερακι να συνεβαλλαν καταλυτικα στη βελτιωση τους.

Η εντυπωση μου ειχε αρχισει να διαμορφωνεται απο την τηλεφωνικη επικοινωνια, πρωτα στην κρατηση και επειτα στην αυξηση των ατομων της κρατησης την τελευταια στιγμη. Το παλικαρι που απαντησε, ιδιος και τις δυο φορες, ηταν ο, τι πιο ευγενικο και προθυμο να εξυπηρετησει εχει να επιδειξει το συγκεκριμενο εστιατοριο. Ευγε, ελπιζω να του κανετε το τηλεφωνο σκουλαρικι και να ειναι παντα η καλοβολη φυση του η πρωτη εικονα που εχει ο πελατης για το μαγαζι σας.

Στο ιδιο ακριβως μοτιβο το σερβις καθ ολη τη διαρκεια της παραμονης μας, οταν οι σερβιτοροι μας γεμισαν τα ποτηρια νερο, ρωτησαν τι θα πιουμε χωρις να προσπαθουν να πουλησουν κατι εξτρα απο την προσφορα, και σε ο, τι χρειαστηκαμε ηταν παροντες και καλοτροποι. Ακομα και οταν το μαγαζι ειχε την κοσμοπλημμυρα του μεσημεριου δεν δυσκολευτηκαμε καθολου σε ο, τι θελησαμε. Δεν εχω κανενα λογο να κοψω, και τους συμπαθησα κιολας που ηταν τοσο ευχαριστοι.

Ο χωρος εμενα μου αρεσε. Ειναι ιδιαιτερος πολυ, σαν κηπακος, με χαριτωμενα τραπεζακια ρομαντικα μεταλλικα, με δεντρακια και θαμνους φραχτες. Ο πιο μεσα χωρος οπτικα ομοιος, κλεισμενος με τζαμαριες. Ο εσωτερικος χωρος μικρουλης με μπαρ κ καναπεδακια. Για ηλιολουστο μεσημερι ειναι αγαλλιαστικος.

Τι θα αλλαζα? Λιγο καλυτερη θερμανση στον περικλειστο χωρο που, παρα τα 3 θερμαντικα σωματα, το κρυουλακι του το νιωσαμε. Λιγο πιο αραια τα τραπεζια, γιατι σε full house παιζεις αγαλματακια ακουνητα με τους αλλους πελατες. Λιγο πιο προσοχη στις τουαλετες, που λογω πολυκοσμιας δεν ηταν σε αριστη κατασταση.

Ο μπουφες απλωνοταν στον εξωτερικο χωρο και ενω στην αρχη δε μου γεμισε το ματι, στη συνεχεια με εξεπληξε με την ποικιλια finger food που προσφερει.

-Σουπα πιπεριας πορτοκαλοκοκκινη βελουτε που μοσχομυριζε. Καλα, εγω ειμαι σουπού, αλλα ηταν οντως νοστιμη. Λιγο λαδι δεν θα με χαλαγε να ειχε διπλα να προσθεσω ομως.

- φρυγανισμενες φετες τοστ με μπεηκον, φυλλα βαλεριανας και ενα αυγο ματι απο πανω. Εδω σταματαμε, υποκλινομαστε και αγκαλιαζουμε μια παλια καλη γνωριμη, την χοληστερινη, πριν φτιαξουμε ενα πυργο με δαυτα στο πιατο μας. Μπερκετι.

-Πατατες country ψητοτηγανιτες, θα σας γελασω, ειναι μαλακες και σχετικα ζεστες, αλλα τρωγονται ανετα, παροτι ως γνωστον, κρυα τηγανιτη πατατα ειναι η τιμωρια των κατ επιλογη μουρλων που αρνουνται να φανε κρεας στο τριτο καζανι της κολασης. Μαζι θεικα χειροποιητα onion rings και μπακαλιαρος σε κουρκουτι, προφανως κατα το αγγλικο fish'n'chips. Πολυ ωραια προσθηκη, αγευστη ομως, αναλατη, αλεμονιαστη και καθολου τραγανη. Ας ειναι.

-Μανιταρια τηγανια που, ναι μεν ειναι κονσερβα, αλλα εμενα μου φανηκαν γευστικα. Επισης φασολια σε κοκκινη σαλτσα με μπεηκον, τρελα αγγλικο, τρελα αγευστο και πουμαρενιο.

-Κιμαδοπιτα που κανει λιγο σαν μπακλαβας με κιμα, ιδιαιτερη αλλα νοστιμη. Διπλα sliders μπεργκερακια μικρα, που εκτος απο χορταστικα ειναι και νοστιμα. Ρολο κιμα με βραστο αυγο σε φετες, πραγματικα πολυ καλο.

- Φετες χωριατικο ψωμι με φασολια και μισο βραστο αυγο, το αυγο καλο, τα φασολια μην τα ξαναλεμε, δεν ειναι ρεφρεν. Ταρτα με αγγιναρα, ουτε ζεστη ουτε κρυο, ενω το κρουασανακι με περιεργο αλλαντικο, εμενα με αρεσε.

- Σαντουιτσακια τσαγιου σε τριγωνα 3-4 ειδων, και αλλα 3 σε ρολακια, με καλυτερα αυτο με σολωμο και αυτο με κρεμα τυρι και φραουλα.

- Λουκανικακια κοκτεηλ, λωριδες μπεικον, τυρια 3 ειδη, με μπλε και ενα χρυσαφι πολυ γλυκο που δεν μου εκανε κλικ και αλλα τρια ζαμπονοειδη, καλης ποιοτητας. Τωρα μην περιμενετε να ξερω να τα κατονομασω, τι ειμαι, ο Υφαντης? Μια ταμπελιτσα θα ηταν χρησιμη παντως.

-Pancakes και βαφλες, μερεντα, μαρμελαδες, βουτυρο, η χαρα του διαβητικου.

-Ενας ξεχωριστος παγκος με τυρκουαζ γλυκα. Cupcakes, macaron, σε ξυλακια, σε χωνακια, ηταν σαν ζωγραφια πραγματικα. Καποια πιο γευστικα απο αλλα, με κορυφαιο το χωνακι με τρομερη κρεμα λεμονιου.

Μαζι ηπιαμε χυμο ή γαλλικο καφε σε πολυ χαριτωμενα σκευη. Γενικα αυτο τους το δινω: εχουν θεμα με την εμφανιση, και προσεχουν την παραμικρη λεπτομερεια. Ξερω οτι αυτο απο μονο του δεν αξιζει 3, πιο δικαιο θα ηταν το 2.5 σαν βαθμολογια γευσης. Επειδη ομως η ποικιλια, η εμφανιση και το κοστος του μπουφε δικαιολογει μια σχετικη ανοστια, εγω 3 θα δωσω και καθολου δεν θα ντραπω. Μην ξεχναμε οτι μας ζητησαν 12€ για μια τοσο ολοκληρωμενη εμπειρια, και δεν μιλαω για την αμιγως γευστικη.

Εμενα παντως μ αρεσε. Δε διεκδικει μια θεση στο πανθεον της αθηναϊκης μπραντσοφαγιας, αλλα, περα απο οτι αυτος ο ορος ειναι σκετη τραγικη ειρωνια, μην ξεχναμε οτι ο, τι τρεντωνει, πληρωνει και στην Ελλαδα δε θελαν και πολυ τα μυαλα μας να παρουν αερα και να τη δουμε Μανχατταν το Κολωνακι και Upper East Side η Κηφισια, χρεωνοντας το σαντουιτσακι του τειου οσο κοστιζουν 2000 μετοχες του Κατσελλη.

Θα ξαναπαω, ειναι παρειστικο, ζουζουνιαρικο και δινει μια ψευδαισθηση χλιδης. Ωραιο πραγμα η ψευδαισθηση. Με την παραισθηση υπαρχει το προβλημα.

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα
2017

Αυτη η ζωη ειναι παραξενο πραμα. Μερικες φορες σου επιφυλασσει εκπληξεις που δεν τις περιμενεις με καμια κυβερνηση. Εκπληξεις οπως την επανοδο της ΑΕΚ, την πρωτη φορα αριστερα ή την στροφη της Αποστολίας Ζώη στην ποιοτητα. Τετοια εκπληξη υπηρξε και για μενα οτι εκατσα στην ψαθινη καρεκλιτσα του μαγαζιου αυτου κοντα 4 ωρες χωρις να το χαμπαριασω. Και χωρις να χιλιοπιαστω.

Καθημερινη μεσημερι, εν μεσω εορταστικου κλιματος, συναντησα 2 κυριες, με Κ πιο μεγαλο απο το νι του νεου οδηγου (ή το μι του κλασσικου ελληναρα οδηγου), για ρακοκατασταση -νομιζω ρακες πινανε, αλλα δεν σνιφαρα κιολας. Αυτες ειχαν ηδη απλωσει την πραματεια τους σε ενα μικρο τραπεζακι απ τα 5-6 του εσωτερικου χωρου και τα ψιλοτσουζανε. Εορταστικα πραματα λεμε.

Για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις, μιλαμε για το κουτσικο ρακαδικο στου Ψυρρη και οχι για τον αγαπημενο Κολοσσο του Παγκρατιου, και καθε ομοιοτητα με προσωπα και καταστασεις ειναι καθαρα συμπτωματικη. Τουλαχιστον εγω, στριβοντας στον πεζοδρομακο, αυτο αντικρισα: μια σκονισμενη τρυπα. Μοιαζει λιγο με παλιο επαρχιακο σπιτακι και τον καφενε του μπαρμπ'Αριστου στο Ανω Τσαλαφουτάνι. Ετοιμορροπο-looking, κοκκινοι τοιχοι, ξυλινα τραπεζακια μεσα, μεταλλικα εξω, κατι κουρελουδες... Ε αυτα. Το πιασατε νομιζω.

Γενικα γι αυτο το μαγαζι πολλα δεν εχεις να πεις και να θες. Ουτε για το χωρο, ουτε για το σερβις, το οποιο ειναι λιγο χιλι-μπιλι. Τατουαζατα, σκουλαρικατα παιδια που τα κανουν ολα με ρυθμο σαλονικιωτικο, επικοινωνοντας με μυκηθμους παρα με λογια. Θα σας παρει ενα μισαωρο να τους τραβηξετε την προσοχη, που θα επιτυχετε μονο αν αυτοπυρποληθειτε, αλλο τοσο να σας ερθει οτι ζητησατε.

Το σερβις, κοινως, χωλαινει. Αλλα σε αυτο το κλιμα το περιμενεις και δε σε πολυνοιαζει. Απλως θα προτιμουσα, αν ειναι να περιμενω 4 μηνες για ενα νερο σε ρυθμους συμπρωτευουσας, να το περιμενω ατενιζοντας τον Θερμαϊκο και οχι ενα πορφυρο τοιχο σε ενα κλειστοφοβικο τσιπουραδικο. Γνωμη μου, βεβαια.

Σημασια εχει τι αναζητα κανεις. Για μεσημεριανο αραγμα με ρακι και μεζε στο χαλαρο, ειναι μαλλον μια καλη επιλογη για τους λατρεις του ειδους. Απλως εγω δεν τυγχανω αναμεσα σε αυτους. Υπαρχουν αλλοι χρηστες, πολυ πιο κατατοπισμενοι στο αθλημα της τσιπουροποσιας να σας διαφωτισουν περισσοτερο.

Ο καταλογακος ειναι μικρος και μαζεμενος, απλα πραματα να φτιαχνουν στην απλη κουζινουλα τους. Εμεις πηραμε σε δοσεις:

- Ψωμι ως κουβερ (1€) αναξιο λογου αλλα απαραιτητο για αργοτερα.

-Ντακος (5€) με ντοματουλα, φετα και καπαρη. Καλη ποσοτητα με γενναιοδωρα δοσμενα τα υλικα, ισως η καλυτερη επιλογη που ηρθε στο τραπεζι, μια χαρα.

-Μαυροματικα φασολια (4€) με ντοματα κρεμμυδι και μαϊντανο. Πολυ αλ ντεντε ο φασιολος, αδελφε, πολυ αλ ντεντε. Θεωρω οτι ενα καλυτερο βρασιμο/χυλωμα το ηθελε. Αλλα τι λεω και γω τωρα...

-Μανιταρια πλευρωτους τηγανια (5.50€) λεει η περιγραφη, τσουρουμαδημενα φετακια πλευρωτους χωρις μυρωρικα, υγρα, σαλτσες, λιγο λεμονι... Τηγανια δεν το λες, ψημενα σε τηγανακι τα λες στην καλυτερη. Μικρη μεζεδοποσοτητα.

Αφου τα τσαξαμε αυτα, παραγγειλαμε, μετα κοπων και βασανων, επιπλεον:

-Λουκανικο χωριατικο (5€) με λιγη μουσταρδα. Πικαντικο και ευχαριστο. Δεν ειναι καλο, δεν ειναι κακο. Ειναι οκ μεζες για τσιπουρακι. Η μουσταρδα που το συνοδευε πολυ ιδιαιτερη πινελια.

-Χοιρινη τηγανια (6.5€) με πιπερια πρασινη. Πικαντικο και αλμυρο. Αλμυρο σε βαθμο θεραπειας υποτασικου. Τραβαει πολυ αλκοολ, πολυ νερο και πολυ υπογλωσσιο Αν εχετε τσιμπημενη τη μεγαλη, μακρια.

Γενικα, δεν ειναι γευσεις που απαιτουν ιδιαιτερη τεχνη. Ειναι η εικονογραφημενη μαγειρικη μαγαζιου που βασικα σερβιρει οινοπνευματα και συμπτωματικα κανα δυο πιατακια, οποτε βασικα στιβαζουν μια ολιά φαι σε ενα πιατακι και το φερνουν. Δεν ειναι φαγητο, ειναι συνοδευτικο, πιο απλα δεν μπορω να το εξηγησω. Ατεχνο, αμορφο, αμαγειρευτο.

Με πολλη συζητηση, πολλη αναλυση και πολλα γελια, με τον Αγγελακα στο πισω τραπεζι και στα ηχεια και την αναλαφρη διαθεση των επερχομενων Χριστουγεννων, κραταω την επισκεψη μου στο Μαυρο Γατο ως μια πολυ ομορφη αναμνηση. Αυτο ομως ουδεμια σχεση εχει με τον γατο, και πολλη με τις αλεπουδες που με συντροφευαν. Για του λογου το αληθες, δε θα ασκουσα βετο σε επιστροφη εκει, απλως δεν νομιζω να το επιλεξω η ιδια ποτε αναμεσα στα τοσα Ψυρραδικα*.

Ο λογαριασμος μαζι με κανα δυο καραφακια ανηλθε στα 38€ απ οτι ενθυμουμαι, που δεν τον λες καλο, ουτε κακο, τον λες οκ. Οπως το χωρο τους. Το σερβις τους. Το φαι τους. Τωρα που το σκεφτομαι, λαθος μουσικη παιζουν. Τον υμνο τους τον εγραψε ο Νίνο.

*ψυρραδικα: τσιπουρορακαδικα του Ψυρρη. Ειναι πολλα. Αξιζουν δικο τους νεολογισμο.

Επιλογος για υπομονετικους.

Καθοτι αυτη ειναι η συντομοτερα εκ των κριτικων μου, διοτι ειπαμε, το μαγαζι ειναι PlayStation, μπροστα-πισω-τετραγωνο-χι, θα πω κατι που με τρωει καιρο τωρα. Η χρησιμη ψηφος, ξερετε, αυτο το κουμπακι κατω απο καθε κριτικη που μερικοι δεν πατανε ποτε, για καποιους ειναι σημαντικη, για καποιους οχι και τοσο. Αλλοι τις μετρανε ξανα και ξανα σα τις λιρες κατω απ το στρωμα, αλλοι δεν ριχνουν δευτερη ματια. Και αλλοι, σαν εμενα, δεν ηξεραν καν μεχρι προτινως οτι υπαρχει καταταξη χρηστων.

Ειναι ομως ενας δεικτης επιβραβευσης του εκαστοτε χρηστη που καλλιασε τα δαχτυλα του να συμβαλει με τη γνωμη και τη γνωση του στη σφαιρικη αποψη για ενα χωρο, και, δεν ξερω για σας, αλλα εμενα μου φτιαχνει το κεφι. Να θυμαστε: η χρησιμη ψηφος παραμενει αφορολογητη, δωστε την αφοβα και με λαρτζοσυνη. Δεν θα σας ερθει χαρατσι γι αυτην.

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα
2017

Οταν φτανεις στο σημειο να αναγκαζεσαι να γραψεις για το τριτο κατα χρονικη σειρα μαγαζι που εχεις στα προσεχως, διοτι πολυ απλα απ την ωρα που κλεισες την πορτα του πισω σου αρχισε ηδη να φθινει η αναμνηση του, σε ενα μυαλο με πολλα διαθεσιμα mb ram, καταλαβαινετε ποσο συνταραξε τον πυρηνα μου αυτη η γευστικη εμπειρια.

Μετριοτης μετριοτητων, τα παντα μετριοτης. Ή, οπως λεει και ο μεγαλος αοιδος Notis "Ξέχασε με, τι νόημα έχει να με θυμάσαι κ να πονάς". Το μονο ευκολο, αδερφε.

Μερικες φορες η ρουφιανα η ζωη σου δινει ολα τα σημαδια απο την αρχη, αλλα εσυ κανεις την παπια με πορτοκαλι. Εμενα η ρημαδα μου το πε με χιλιους δυο τροπους στην πρωτη κιολας επικοινωνια με το καταστημα, οταν, παρασυρμενη απο μια τρελα δελεαστικη προσφορα που μου κλεισε το ματι τσαχπινικα, καλεσα να κλεισω τραπεζι. H φωνη στην αλλη ακρη της γραμμης καθε αλλο παρα εξυπηρετικη ηταν, δηλωσε αναρμοδια και μου το κλεισε. Τρια τηλεφωνηματα ακολουθησαν, που απαντηθηκαν απο μια αλλη, εξισου απροθυμη φωνη που μου το ξεκοψαν, λογω τρομερης πληροτητας. Ουτε το Καραϊσκακη σε συναυλια των scorpions τετοια κοσμοπλημμυρα.

Μετα απο ακαρπες και ενοχλητικες προσπαθειες δυο εβδομαδων, και ενω σκεφτομουν να εγκαταλειψω καθε ελπιδα, πετυχαινω μια πολυ ευγενικη κυρια που καταλαβαινει 5 πραματα απο καλους τροπους και μας κλεινει τραπεζι τριων ατομων για τις 6 το απογεμα Τεταρτης. Με μια σχετικη καθυστερηση λογω πληρους ακινησιας εξω απο το metro mall -μπαμπεσα κριση, πανε οι εποχες που ξετιναζαμε Κολωνακια και Κηφισιες σε εορταστικη κατανυξη- παρκαραμε εξω απο το μολις δυο μηνων μεζεδοπωλειο.

Περιττο να πω οτι με οσα ειχαν προηγηθει, ετρεμα οτι το τραπεζι εχει δοθει και οι φιλοι μου θα φανε εμενα. Ειδικα η μια εξ αυτων που ταξιδευε απο την Μυτιληνη, κυριος οιδε ποσες ωρες και ηρθε με τη βαλιτσα στο πισω καθισμα, πειναγε τοσο που θα τρωγε και γκριζλι. Να! Σα την πελωρια πολικη αρκουδα που σε προϋπαντει στην εισοδο. Και ηταν και η μονη που μας προϋπαντησε στο εντελως, μα εντελως αδειο Μπρουσκο. Η κατασταση ελαχιστα αλλαξε ωσπου φυγαμε, αφηνοντας στο χωρο μια παρεα ετσι, να τους βρισκεται.

Και διερωτωμαι τωρα εγω η στριμμενη. Σε ολες τις κλησεις, επειδη ειμαι και βολικια τρομαρα μου, ειχα ξεκαθαρισει οτι αδιαφορουμε για τη μερα και την ωρα και οτι αφου παμε με κουπονι δεν θελουμε να κανουμε καταχρηση σε μια πολυ εμπορικη χρονικη στιγμη. Ολες τις προηγουμενες μερες το μαγαζι ηταν sold out και επειδη εγκωσαν οι ανθρωποι τοσες μερες λιχουδιες εκει ειπαν να κανουν ενα διαλειμμα και το πετυχαμε εμεις σε φαση μυγοβαρεματος? Αν παντως τα κουπονια δοθηκαν προκειμενου να τραβηξουν κοσμο, με το να τους φερονται σαν τριχες στο ζυμαρι τους δεν νομιζω οτι επιτυγχανουν τον στοχο αυτο.

Ξεπερνωντας ολη αυτη τη μανουρα, καθομαστε σε ενα μεγαλο, ευρυχωρο τραπεζι, ενος μεγαλου, ευρυχωρου μαγαζιου. Μην περιμενετε κατι καινουργιο απο πλευρας αισθητικης, μεζεδοπωλειο χωρις παλιες διαφημισεις για το vintage δεν νοειται πλεον. Βεβαια αυτο εχει κανει και την προπατορικη μαγκια να ντυθει απ ακρη σ ακρη απ το ΙΚΕΑ: επιπλα, διακοσμητικα, σκευη, ολα απο τον σουηδικο κολοσσο. Μεχρι και η θερμοκρασια της σαλας σουηδικη ηταν, γι αυτο κροταλιζαν τα δοντια μας.

Ξερετε ομως σε τι διεφεραν ριζικα με το ΙΚΕΑ? Στη μαγειρικη. Διοτι κανενας σουηδος δε θα σερβιρε ποτε τοση λαδιλα σε ενα μονο γευμα, τοσο λαδι που φαγαμε εμεις ειναι το ετησιο αποθεμα του πολιτιστικου συλλογου Τιθορεας. Δε μου χει ξανατυχει ποτε να φυγω απο μαγαζι και να νιωθω το στομαχι μου σαν παραγεμισμενο με λαρδί ασκί. Και να φανταστεις οτι οι επιλογες των κυριως ηταν πρωτη φορα σε αυτη την παρεα τοσο λιτες.

Μετα την παραγγελια αφιχθη νερο σε κανατα, το οποιο ζητησα, ενω στο τραπεζι που γεμισε αργοτερα προσγειωσαν βιαστικα εμφιαλωμενο. Το κανατι αυτο αδειαζε θεαματικα γρηγορα, λογω καρδιαγγειακα βαρυ φαγητου, και γεμισε μια μολις φορα κατοπιν παρακαλετων.

Και εφτασα σε κατι ακομα που μου κακοφανηκε υπερβολικα: η παντελης αδιαφορια. Εχετε δει κοπελες που μουτρωνουν και αρνουνται να αναγνωρισουν την υπαρξη του συντροφου τους διπλα τους, αγνοοντας τον επιδεικτικα? Ε καπως ετσι νιωσαμε και μεις! Δεν περνουσε κανεις απο το τραπεζι να δει αν χρειαζομαστε κατι, και καθε φορα που θελαμε να ζητησουμε κατι ξεκινουσαμε την παντομιμα. Σε αδειο μαγαζι. Αυτο το σκασμενο το ξιδι που θελησα, το σκυλομετανιωσα τοσες θερμιδες που καψα κανοντας ασταματητα νοηματα στο κενο βλεμμα της υπευθυνης (?) που καθοταν στο ταμειο και εκανε διαλειμμα.

Παμε στα διατροφικα:

-Κουβερ (1€ χ3) ακαλεστο αλλα ευπροσδεκτο, ως το καλυτερο δειγμα της κουζινας τους. Ζεσταμενες φετες ζυμωτο ψωμι με μιση μποτιλια λαδι, που καλυτερα να ελειπε, και δυο μπολακια με νοστιμοτατες αλοιφες. Θεωρητικα ηταν τυροκαυτερη και τζατζικι, γευστικα καμια ομοιοτητα με τις γνωστες, αλλα ηταν πρωτοτυπες και τις γονατισαμε.

-Χωριατικη σαλατα που περαν των γνωστων ειχε ματι σαχλες ελιες και κριταμο (6€) που χρειαζοσουν μεγενθυντικο φακο να τον εντοπισεις. Η ποσοτητα ηταν μικρη, ζητημα να ειχε μια μικρη ντοματα σε τεραστια κομματια, κρεμμυδι δεν ειχε, ειχε τελειωσει μας ειπαν, αλλα ποιος συγχυζεται για τετοια? Μονο η μαμα μου ισως, που λεει οτι κουζινα χωρις κρεμμυδι δεν λειτουργει. Δεν καταφερε να επιτελεσει το σκοπο της, κοινως να μας δροσισει απ τη λαδιλα, αφενος γιατι ηταν ελαχιστη και αγουρη, αφετερου γιατι επεπλεε στη λιμνη Αλτιριορ.

-Πατατες τηγανιτες (3€) που ηταν ευχαριστες και σχετικα τραγανες, και προφανως κατεψυγμενες. Γιατι, στρατος ειναι να καθαριζουν πατατες;

-Κολοκυθακια\μελιτζανες τηγανιτες (4€) με κουρκουτι ελεγε, δεν το 'δαμε. Ενα κουτσικο πιατακι με 4 ροδελιτσες απο το καθενα ειδαμε, ποτισμενες σε τοσο Ελαΐς που ανεβηκε η μετοχη της εταιριας.

-Αυγα ματια με πατατες τσικαλατες (?) και στακοβουτυρο (3€) Εδω θελησα να κλαψω. Ηρθε ενα πιατο με ενα ματι και ενα γκαβο, τις ιδιες πατατες και απο κατω τα λιμναζοντα νερα του στακοβουτυρου που ξεχειλιζε το πιατο, και που ανετα γεμιζε ποτηρι κρασιου. Ε, σκεψου τωρα να προσπαθεις να σκουπισεις τη στακολαδιλα με υπερλαδωμενο ψωμι. Πιο ματαιο απο face control στην Κινα. Επισης, αναλατο, οπως και ολα τα ανωτερω.

-Λαχανοντολμαδες (6€) που η ταξιδιωτισσα φιλη κουνησε τα μουστακια απ τη χαρα της οταν τους ειδε, γιατι κοβει φλεβα για παρτη τους. Ενα πελωριο πιατο ξεχειλο αυγολεμονο και 3 ντολμαδες πανω, που της προκαλεσαν ριζικη αποτριχωση με την πρωτη πηρουνια. Πιο αγευστο χαρτονενιο πραμα δεν εχω ματαξαναφαει, τα θαψαμε κατω απο αλατι και πιπερι, τα λεμονιασιαμε, μονο σιροπι σοκολατας δεν βαλαμε μπας και φτιαξουν, αλλα μπα.

-Ξανα κουβερ (αλλα 3€) γιατι τον πρωτο γυρο τον ξεκαναμε λογω απογοητευσης με ολα τα πιατα, οποτε αποταθηκαμε στο σιγουρακι του ψωμιου, που η φιλη τσαλαβουτουσε στο ζουμακι για να φαει κατι. Τελικως βαρυστομαχιασε απο το ψωμι και μας ζαλισε στη γκρινια στη διαδρομη για πισω.

-Χοιρινα φιλετακια με φρεσκιες τηγανιτες πατατες και σαλτσα μπρουσκο (9€) λεει ο καταλογος. Εγω λεω 2 λεπτα κομματια κρεας πανω σε λοφισκο της ιδιας κατεψυγμενης πατατας και μια πυκνη, βαρια και ασηκωτη σκουροχρωμη σαλτσα που ειχε οσο αλατι ελειπε απ ολα τα προηγουμενα πιατα συνολικα. Με χρυσο χορηγο την καλλας μας ηρθε το κυριως, και το νερακι ειχε τελειωσει. Το παραχωρησαμε μεγαλοκαρδα στον ετερο της παρεας, που αντεχει τα λυσσαλμυρά.

-Γαμοπιλαφο (6€-χωρις το κρεας, με ζυγουρι κοστιζει 13€) Επισης τεραστιο πιατο με μια λεπτουτσικη στρωση αντιπαθητικα al dente ρυζιου μουλιασμενο σε λεμονι και κατι απροσδιοριστα λιπαρο. Δεν αρεσε σε κανεναν, φαγωθηκε διεκπεραιωτικα και ηρθε και εδεσε στο ολο κλιμα στομαχικης αρσης βαρων του γευματος. Και πριν μου πειτε, μα ετσι ειναι το αυθεντικο γαμοπιλαφο, θα απαντησω πειτε τα σε Κρητικατσι αυτα να σας πει οτι κουζουλαθηκατε συντεκνοι.

Ομως δεν ηταν το φαΐ το θεμα μας.

Εισαι νεο μαγαζι και δεν κερνας ουτε την καληνυχτα σου? Η κοπελιτσα μας ρωτησε μισο βημα πριν την ηρωικη εξοδο και ενω κρατουσαμε τις πετροκρατουσες κοιλιες μας πως μας φανηκαν, οποτε δεν ηταν ουτε η στιγμη ουτε οι συνθηκες καταλληλες για να απαντησουμε ο, τι σκεφτομασταν: σε μερικα ελληνικα στρατοπεδα τρωνε λιγοτερο λαδι απο μας σημερα. Για να μη θυμηθω οτι μεχρι και στη σταση που καναμε μετα για αγορα ηλεκτρονικου εξοπλισμου μας κερασαν και μελομακαρονα, ενω αυτοι δεν μας χατιρισαν οχι μια μαστιχα, αλλα ουτε το λογαριασμο μας.

37€ ανακοινωθηκαν απ την κοπελα, τα δωσαμε και μεις, οι φιλοι μου με κοιτουσαν φονικα απο τη δυσπεψια, αποδειξη δεν ηρθε, ολα καλα. Εδω να τονισω κατι. Φαγαμε, να τα λεμε οπως ειναι τα πραγματα. Γι αυτο και εβαλα και 2 ( με σαφεις τασεις στο 1.5). Αλλα φαγαμε σαν την αρκουδα που ξυπνα απο χειμερια ναρκη: βιαστικα και οτι βρεθηκε μπροστα στις μουσουδες μας, γιατι ημαστε νηστικοι. Οχι γιατι μας αρεσαν και οχι γιατι σκεφτομαστε να ξαναπαμε.

Διοτι, με τοσα μαγαζια γυρω μας με νοστιμοτερο φαγακι, σερβις που γνωριζει πως να σε κανει να νιωσεις καλοδεχουμενος και χωρους με air conditioning, δε βρισκω κανενα λογο να ξαναπερασω ουτε απ εξω.

Να πατε αν θελετε να λαδωσετε τις μηχανες σας. Εμεις γλιτωσαμε το μεγαλο service.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα
2017

Καταταγειτε, μας ελεγαν. Ειναι ωραια, μας ελεγαν. Θα φατε καλα. Θα σας φροντισουν.

Αλλαξε η χρονια, αλλαξε και ο Μανολιος, και φορεσε τη γουνα του αλλιως. Γιατι, μη γελιομαστε, στην Ελλαδα ζουμε. Το μονο που θα αλλαξει θα ειναι ο ΦΠΑ προς τα πανω, αντε, και χρωμα μαλλιου η Παολα. Αλλαξα και γω χρονο με την χειροτερα των κριτικων μου, ωστε να ξεκινησω το 2017 με το δεξι και αυτο που οι ποιητες ονομαζουν τραγικη ειρωνια.

Θα την πω την αμαρτια μου, γιατι νεα χρονια μπηκε, και οτι τελειωνει με πονο (βλεπε bar b q) ξεκιναει με δεκα με τονο. Ειχε μπουκωσει τοσο ο αμφιβληστροειδης μου απο κανταδες με βιολια και με ζουρναδες για το εν λογω στεκι, που κοντευα να παθω αποκολληση καθε φορα που το βλεπα με αλλη μια αστερατη κριτικη. Σορρυ μαγκες, αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται κι ο παπας, ποσω μαλλον εγω, που οπως βριζω σα μουτσος σε ψαροτρατα, δε με λες και παπαδια. Αλλα οτι αποφευγεις λουζεσαι, δε λενε?

Δε θα σας πω εγω να πατε στα Φουρνομαγειρεματα. Πρωτιστως, γιατι εχετε πιθανοτητα ηδη παει. Κυριως, επειδη δε με ξερατε και απο χθες και η πλειοψηφια δε θα με θυμαται αυριο. Δεν ανακαλυψα την πυριτιδα, ( ουτε και την πυτιριδα, ευτυχως! ) ειναι ματσο οι χρηστες που τα πανε πριν απο μενα και, πιστεψτε με, τα παν πολυ πιο συνεκτικα. Θα πω, απλως, αυτο που ξερω.

Εγω θα ξαναπαω. Ξανα και ξανα και ξανα.

Οχι γιατι εφαγα καλα. Γιατι μου φεραν αρτια πιατα, πρωτοτυπες γευσεις, νοστιμα φαγια. Αυτο μπορει να το βρειτε και αλλου.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Και ας μην ειναι εστιατοριο. Ουτε μεζεδοπωλειο. Σπιτι φιλικο ειναι, που κοτσαραν και μια ταμπελα, για τα ματια του κοσμου. Σαν τραπεζι στην αγαπημενη μου, πλεον συγχωρεμενη, γιαγια ειναι: τονοι φαγητου που σου σπαει τη μυτη, αγαπημενα προσωπα, αγνωστοι συγγενεις που στο μισαωρο εχετε κουτσομπολεψει ολο το σόι και γελατε σα να τα κοπανατε απο χθες, πολιτικες μυρωδιες και διαρκεια, απ αυτη που αρχινας μεσημερι και σε βρισκει το βραδυ βιδωμενο στην ιδια καρεκλα, με μια κοιλαρα, τυφλα να χει ο Παγκαλος.

Θα ξαναπαω στα Φουρνομαγειρεματα. Ολες αυτες τις φορες που χω τις μαυρες μου και θελω παρεα στο πιωμα. Και ας πινω λιγοτερο απο εξτρεμιστη ασκητη Μουσουλμανο. Θα πινει ο Νικος και τα δικα μου, δεν τον σκιαζει τροχαια καμια. Ολες αυτες τις φορες που θελω να το γιορτασω. Μα το πτυχιο, μα η καλη η δουλεια, μα 50% εκπτωση σε κατι μποτες χαρμα... Εκει θα γονατιζουμε υπερπεντανοστιμα γλυκα και θα τσουγκριζουμε στις χαρες μας (εγω κοκα κολα και ο Γιωργος ξινο νερο)

Ολους τους αγαπημενους εκει θα τους παω. Γιατι επιβαλλεται να γνωρισεις στους δικους σου ανθρωπους τη μαγειρικη σου οικογενεια. Γιατι χολοσκανε. Εφαγες? Χορτασες? Σ'αρεσε? Φυσανε και ξεφυσανε ανησυχοι μη φυγεις νηστικος. Σα τη γιαγια μου σου λεω.

Εγινα συναισθηματικη η ρουφιανα και δεν το θελα καθολου το μελω. Αλλα τι να λεγα? Οτι ο Νικος ειναι μορφαρα και ανετα αραζαμε παραλια κατω απ τους κοκοφοινικες με μπυρονια (αυτος θα τα πινει, μιλημενα ξηγημενα) να βαθμολογουμε τις τουριστριες με τα μπραζιλ? Αχ αυτες οι Μιλανεζες - οχι οι κοτες καλε. Οτι η Μαιρη ειναι ησυχη δυναμη, εν πρωτοις δειχνει καταβεβλημενη απο την υπεραπειρη δουλεια και ξαφνικα επαναφορτιζει μονη της και ειναι θελεις μπουζουκια-παμε? Ή οτι η Ικαριωτισσα σερβιτορα τους χαλαει την πιατσα με την ασυλληπτη ταχυτητα της?

Σταματαω τα δακρυβρεχτα εδω, γιατι θα γινω γραφικια και αντε μετα να με παρουν στα σοβαρα.

Δεν αναφερθηκα καθολου σε φαι. Το ξερω. Μαλλον επειδη δε σερβιρουν φαι. Εχετε ακουσει οτι το δωδεκαθεο την εβρισκε με νεκταρ και αμβροσια ε? Φημες λενε οτι στην κουζινα τους υπαρχει τοιχοκολλημενο ντοκουμεντο απο τους δωδεκα να τριβουν τις ολυμπιες κοιλιες τους στο τραπεζι 4.

Προς χαριν συνεπειας, θα παραθεσω ολα αυτα τα λιγα και διακριτικα που συνωστισαν στο τραπεζι μας οι γαλαντωμοι οικοδεσποτες μου και ο θεοπαλαβος μαγειρας τους, και ας μην ειναι αναγκη. Α! Και για να τα λεμε οπως ειναι. Ο τυπος ειναι μαγειρας, με μπαλτα, κουταλα και ματωβαμμενη ποδια. Οι σεφ ειναι για τις φλουφλικες Βερσαλλιες.

-ζυμωτο ψωμι σε φρατζολακι ζεστο και απιστευτα ευωδιαστο, και για να το λεει αυτο μια αψωμιστρια, καταλαβαινετε τι μαννα ειναι. (τα πιο δικαια 0.90€ το ατομο μαζι με ωραιο ντιπ - απλα δωστε τα)

-τυροκαυτερη (3.50€) που ηρθε αραχτη σε κρουτον και εκαιγε σαν το τριτο καζανι της κολασης. Το αστειο ειναι οτι ενω πικαντικα δεν θορω ουτε με κυαλι, αυτη ολο με εκαιγε και ολο την τσιμπουσα. Εθιστικο πραμα.

-Σαλατα new age, (6.5€) που βασικα ειναι ενα βουνο απο λαχανα με σπορους, συκα, σταφιδες και μια σαλτσα απο βερικοκο. Και εκει που σκεφτεσαι ποιος ανωμαλος το βαφτισε αυτο σαλατα, δοκιμαζεις, βουτας το μπολ και κανεις στους αλλους ζηλεια ψωρα αδειαζοντας το μονος σου.

-πατατες σαν τηγανιτες. (3.80€) Και το λεει αυτο σε μενα, που θα τηγανιζα και φακη χωρις ενδοιασμους. Ηταν οντως σαν αλαδη, τραγανη τηγανιτη. Τι αλλο θα σκεφτει ο ανθρωπος? Τηγανια σαν τηγανιτη?

-Χειροποίητο Καπνιστό Λούκανικο (3.80€ χ2 διοτι στην περιπτωση του, ενα ισον κανενα) Μη τον ακουτε τον Νικο που λεει οτι ειναι απλα ενα λουκανικο, θελει να τα κρατησει για την παρτη του. Ηταν αφρατο, αναλαφρα κρεατενιο και για χαρη του θυσιαζω το δεικτη χοληστερολης μου.

- Πιτα με τυρια, μπεικον, τσαμπακατα (αυτο σημαινει πολλα αλλα αγνωστα, προσθεστε το στο λεξικο, θα το ξαναδειτε) και ροκφορ (5.5€) Αν τρωτε ροκφορ, παρτε το. Αν δεν τρωτε ροκφορ, ειστε καταπτυστοι, παρτε το να μαθετε τι χανετε.

- Κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα. (5.5€) Τωρα πως ο τυπος με μια χουφτα κιμα εφτιαξε αυτα τα συννεφακια τσικνας, μη με ρωτατε, εγω απλως εκανα απλωτες με τις πατατες στη σαλτσα και εκανα την Κινεζα.

- Πολιτικο μπιφτεκι με πιπερια φλωρινης και μπαχαρια (7.80€) Οκ, οι ανθρωποι δεν ξερουν γραμματικη, ειναι σαφες. Ο ενικος αντιστοιχει σε ενα μπιφτεκι, οχι σε 3 που ηρθαν. Ηταν θεικα, στιβαρα, φατε τα και αφηστε τα πολλα πολλα.

- Χοιρινο εσπρεσσο (9.8€) που εχει πιει τοσους καφεδες που διελυσαν και νευρα και ολα και ειναι μαλακο και ευκολομασητο.

-καπνιστη λουκουμιαρικη χοιρινη μπριζολα (9.8€) που με καμια λεξη δεν περιγραφεται η ρουθουνοσπαστικη μυρωδια της, οποτε απλα παρτε την και ευχαριστηστε με μετα.

-Κοτσι (16.8€) που ηρθε ακαλεστο και ηταν ο γκεστ σταρ της μερας, με την πιο απιθανη, πεντανοστιμη, σιναπιαρικη κρουστα που σκεφτηκε ανθρωπου μερακι, με ενα κρεας να διαλυει με το αγγιγμα, ενα χαρμα γευσεων, μυρωδιας, υφων. Μην το παρετε, ειναι ακαταλληλο για καρδιακους, προκαλει δυνατες συγκινησεις.

-Ενα μπιφτεκι πουλερικου γεμιστο με απροσδιοριστα πραματα που ειναι νεο πιατο, και που ηταν με διαφορα η κορωνιδα των μπιφτεκιων, ο δισκος της καρδιας μου. Δεν ξερω σε τι εμβαπτιστηκε και τρεχαν ζουμια πανταχοθεν, αλλα ηταν μπουκια και χυμοι.

Last but, oh, so not least Φουαντρε μαυρου χοιρου με τσατνει αχλαδι. Αξια ανεκτιμητη. Δεν ξερω τι λετε εσεις, εγω ξερω οτι εφαγα το πιο μοσχομυριστο, βελουδινο, διαβολεμενο κρεας, το απαυγασμα της νοστιμιας. Και εχει και πιστοποιητικο, αμε, γιατι αν εμενα το κρεας δε μου το φερουν με εχεγγυα καταγωγης, δεν το βαζω στο στομα μου.

Και εκει που λες Ελεος, παναγια μου, εγκωσα (αν υποθεσουμε οτι παθαινω τετοια εγω), σου φερνουν τα κερασμενα γλυκα και πεφτεις με 2 κουταλια. Γιατι ειμαστε Ελληνες. Ο λαος που εχει δευτερο στομαχι, μονο για επιδορπια. Που σταματα το φαγητο οχι οταν χορτασει, γιατι στην τελικη τι στο διατανο σημαινει αυτο; αλλα οταν δεν υπαρχει φαι σε ακτινα δωδεκα τετραγωνων.

Εμεις κουταλιασαμε ενα τσιζκεικ νουτελα αϊ αϊ μανα μου, ενα κλασσικο τουμπανα τυρενιο τσιζκεικ με αγριοβυσσινο και διπλες φουρνου. Α οριστε να κατι που δεν μου πε πολλα, αυτο το περασα λιγο στα ψιλα. Μη με πειτε και πληρωμενη και γινουμε πολλες.

Οι τιμες δε με αφορουν. Τα συναισθηματα δεν κοστολογουνται. Η κινηση του μπρουτου μαγειρα να μεγαλωσει μεριδες γιατι τον παιρνει δεν αποτιμαται σε χρημα. Αλανι σου λεω.

Ο χωρος δε με αφορα. Ξερεις πως ξερεις οτι περασες καλα? Οταν σηκωνεσαι μετα απο ενα πενταωρο, μουδιασμενη απο το καθισιο και τη νωθροτητα του τσιμπουσιου και, εκει που βαζεις το μπουφαν αναφωνεις " Ρε κατσε μια να δω το χωρο, δε του ριξα ματια ως τωρα". Και, δυστυχως, το εννοεις. Εξαλλου εκει που πρεπει ειναι καθαρος σε βαθμο υποχονδριας παρανοιας.

Δε θα σας πω εγω να πατε. Θα σας πω, ομως, οτι εγω δε βλεπω την ωρα να ανεβει η κριτικη μου, γιατι ξερω οτι ο Νικος θα τη δει, θα γελασει βροντερα το μεσα του και μετα θα αρπαξει τα μαχαιρια του και θα τεμαχισει τα χοιρινα του μουρμουριζοντας ποσο κουλη ειμαι. Και θα σας πω οτι δε βλεπω την ωρα να ξαναπαω για αυτο το χουνκιαρ που δεν εφραινει μονο σουλτανους, απ οτι ακουω.

Και, κλεινοντας, μια που αρχιζουμε μια νεα, καλυτερη χρονια, δε θα ευχηθω παρα ενα: ας μη γινουμε πλουσιοι, ας μην γινουμε διασημοι, ας ειμαστε οι εαυτοι μας. Χωρις μικροπρεπειες, χωρις επικριτικη διαθεση και χωρις να κρυβομαστε πισω απ το δαχτυλο μας. Δεν ξερω για σας, αλλα εγω αν δεν μπορουσα να ειμαι εγω, δεν θα μπορουσα να ειμαι τιποτα. Και ας ειναι ενα παναδυνατο αφανιαρικο πραμα αυτο το εγω.

Φιλια!

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η αληθεια ειναι οτι αλλη κριτικη ειχε χρονικη προτεραιοτητα, αλλα γυρισα σπιτι τοσο πυρ και μανια, που το πραμα δεν παιρνει αναβολη. Και επειδη το μαγαζι εχει συλλεξει τοσο καλα λογια απο πραγματικα αξιοπιστους και, κυριως αντικειμενικους χρηστες, των οποιων τη γνωμη σεβομαι και με εχει καλοταΐσει πληθωρα φορων, ξυνω το μαλλιαγκουρικο κεφαλι μου με ειλικρινη απορια. Οχι, απο ψειρες, φαρμακογλωσσες.

Χριστουγεννα. Οταν εμεις κανουμε σχεδια, ο θεος γελα. Ποσω μαλλον οταν δεν κανουμε. Καθοτι ο συντροφος μου δεν ειχε ρεπο και το βραδυ Θα ιδρωνε ως τις πρωτες πρωινες ωρες για ενα μεροκαματο, αποφαισαμε να κανουμε μια βολτα Νεα Σμυρνη πριν εγω φυγω για οικογενειακα μαζωματα κ αυτος για να ξεθεωθει.

Μεσημερι ηταν, πεινα εκανε, κοσμο δεν ειχε πουθενα, το επιχειρησαμε. Κυριως γιατι ηταν το μονο ανοιχτο. Τι το θελαμε??

Φταιει κ αυτο. Μας ξεγελασε. Εξωτερικα δειχνει ομορφο, στυλατο, οτι ξερει τι ειναι και τι σερβιρει. Και ο εξωτερικος χωρος, περικλειστος με τζαμαρια, ειναι φωτεινος, δειχνει καλαισθητος. Στον μεσα, ομως, που καθησαμε, το στυλ πηγε περιπατο. Ημουν και πλατη στην ανοιχτη κουζινα, οποτε βασικα ατενιζα τα κιτς κουρτινακια στα περιμετρικα παραθυρα και τους αλλους θαμωνες.

Αν σε αυτο προσθεσω μια αδιανοητη πονοκεφαλιαστικη βαβουρα και τις ατημελητες τουαλετες στο υπογειο, μπορω να γινω κακια και να βαλω 2. Οι πολυελαιοι με τα κρεμασμενα ζωντανα ειναι πολυ ενδιαφεροντες για παιδικο δωματιο, σε μαγαζι που χρεωνει 20€ ενα κομματακι κρεας ειναι ακαιροι. Ισως να δινα 2.5 αν ημουν λιγοτερο θερμοκεφαλη, αλλα ξερετε κατι? Μου καναν τα χριστουγεννα μανταρα. Δικαιουμαι να θυμωσω.

Το σερβις ο ορισμος του αλλου βαρουν τα τυμπανα, αλλου χορευει η νυφη. Ενα τεταρτο αφοτου καθισαμε ασχοληθηκαν μαζι μας, η παραγγελια δοθηκε σε μια λιγομιλητη, φουριοζα κοπελιτσα που απαντουσε κοφτα με υφος "τελειωνετε, δε φτανει που ειμαι εδω χριστουγεννιατικα, θελετε και διευκρινισεις?" ενω τα αδεια πιατα των πρωτων κατασκηνωσαν στο τραπεζι για τα καλα αφοτου αδειασαν. Καμια τυπικη, εστω, ερωτηση πως μας φανηκαν, καμια απολυτως λεξη γενικα.

Μη μιλησω για τις εξτρα χρεωσεις γιατι θα ανατιναχτει το κρανιο μου σαν τα καρτουν. 2€ το εμφιαλωμενο που δεν προλαβαινεις να αρνηθεις και ο γιος του ανεμου να εισαι. Η κοπελιτσα με το σιδηρουν προσωπειο το ειχε ηδη ανοιξει καθ οδον και ειχε γεμισει τα ποτηρια μας εν κινησει. Λετε να καθιερωθηκε ολυμπιακο αθλημα "αύραθλον" και να την κακολογω αδικως? Και παει στο καλο, τα 2€ τα καταπινεις, το ντεμεκ καλωσορισμα με 3 ψημενες φετες ψωμι και λιγη φαβα στα 3.20€ (1.60 x 2) πως παει κατω? Ειδικα οταν η φαβα ειναι νιανια απο το μουλτι, αναλατη, μαλωμενη με το λεμονι, αλαδη, ανευρη και χθεσινη, η πιεση πιανει ταβανι! (Ισως γι αυτο ειναι αναλατη, κοινωνικο εργο επιτελουν οι ανθρωποι και γω γκρινιαζω). Κακο ξεκινημα με 5.20€ για το τιποτα.

Στα του φαγητου που απεσπασε τον δυσαποκτητο ασσο μου, που φυλαω μονο για εξαιρετικες περιπτωσεις ή για ποκερ, η απογοητευση μας ηρθε κατα κυματα.

Ξεκινησαμε με:

-Σαλατα μαρουλι, αισμπεργκ, ραντιτσιο και καροτο με πρασινωπη sweet chili βινεγκρετ και λωριδες κοτοπουλο παναρισμενο σε παρμεζανα. Κοιτα τωρα τι γινεται. Οι σαλατες εχουν 2 μεγεθη: μικρο για 1-2 ατομα και μεγαλο της παρεας. Εμεις, οντας 2 ατομα που τρωνε σαν παρεα, προφανως πηραμε τη μεγαλη. Και ηταν μεγαλη. Μεγαλη απατη. Σε ενα πιατο μεγαλα κομματια μαρουλιων και βασικα ραντιτσιο, μερικα λεπτα νουντλς καροτου, λιγη σως ανακατεμενη στις φυλλωσιες και 4 λεπτουτσικες λωριδες κοτοπουλο. Και αντε, η γελοια ποσοτητα παει και ερχεται. Η πικραδα που μας αφηνε η καθε μπουκια πως ξεπλενεται? Το μονο που ηταν οντως πραγματικα πολυ νοστιμο ηταν το κοτοπουλο, αλλα με 50γρ. σε ολο το πιατο πως να το χαρεις? (12.70€) που θα τα κλαιω ως την αλλαγη του χρονου)

Μετα το διαλειμμα για διαφημισεις ηρθαν και τα κυριως.

-Burger με μπιφτεκι προβατινας, παστραμι δραμας, ροκα, αγγουρι και aioli κυμινο. (10.90€) Η aioli τους μαρανε. Μου ρθε και μενα μια πιαταρα με ενα πολυ εμφανισιμο μπεργκερ με χοντρες φετες παστραμι και μπιφτεκι με ογκο σοβαρο, με τις ψιλες φρεσκιες πατατιτσες του και τη σως την ατομικη που εφερνε καπως σε τζατζικι sour cream και λεω εδω ειμαστε. Ενθουσιαστηκα. Οι πατατες αψογες, το σωσακι επισης.

Και μετα ηρθαν οι μελισσες. 2 μπουκιες εφαγα ολες και ολες, πριν καλεσουμε την υπευθυνη και το παρει κακην κακως. Δεν θα επεκταθω μη φαω κοκκινη καρτα απο τους κανονισμους του σαιτ, παντως η απροσεξια ηταν ανεπιτρεπτη και μου ανακατωσε τα σωθηκα με την κουταλα του Μαμαλακη. Απο γευση, οσο δοκιμασα και μπορω να κρινω ηταν παραψημενο, στεγνο Και θεοπικρο. Δεν με πληγωσε η απωλεια οταν μου το πηραν οπως οπως και προφανως δεν ζητησα αντικατασταση. Το στομαχι μου χορευε το χορο της ανακατωμενης κοιλιας.

-Black Angus burger με μπεικον, τσενταρ, μαρουλι και ντοματα, πατατιτσες και μια μπαρμπεκιου σως, τυφλα να χει το marmite. Αν δεν εχετε δοκιμασει marmite, να ευχαριστειτε τη μεγαλοχαρη. (10.90€) Μετα το επικο φιασκο του προβατοpatty, o παντα μεγαλοψυχος συνοδος μου εκοψε το δικο του θεοστεγνο, ξενερωτο μπεργκερ στη μεση και μου εδωσε το ενα κομματι, για να μουρμουραμε παρεα για το κρυο μπαγιατικο μπριος και το παραψημενο αποτελεσμα. Τι να σας πω, το πανηγυρησαμε το πραμα.

Εν τελει η υπευθυνη, που ηταν και η μονη επαγγελματικη πινελια στο ολο εγχειρημα, αφαιρεσε το δικο μου πιατο απο τον τελικο λογαριασμο, ο οποιος ανηλθε στα 30€ για ενα δειγμα σαλατας και ενα μπεργκερ. Ειπατε κατι? Θα μου πεις, 30€ ειναι πολλα? Για τη Χρυση Βαρδινογιαννη οχι, για το ανεργο Χρυσανθεμο, ομως, που προσεχει πολυ που εναποθετει τα υπερελαχιστα κονδυλια της και, υποπτευομαι, για το μεσο Ελληνα που ο μισθος του ανερχεται σε 14-15 τετοια 30€ μηνιαιως, ναι.

Κυριως ομως, δε τους τα χρωσταμε αυτα τα 30€ για να τα χαρισουμε ετσι, και τελικα να φυγουμε νηστικοι και θυμωμενοι. Αν τα ειχα να μου περισσευουν, καλλιο να τα δινα σε εναν αστεγο να κανει καλα Χριστουγεννα.

Γενικα παντως, οικονομικο δεν το λες με τιποτα. Μεγαλες σαλατες γυρω στα 12€, ολα τα κυριως γυρω στα 15€ και πολυ ανω με ελαχιστες εξαιρεσεις, ποτα σκανδαλωδως ακριβα και αναψυκτικα 250ml 3€. Και να τα αξιζαν...

Και, για να πω και το παραπονο μου, οταν αφηνεις τον αλλο νηστικο και υπεραπογοητευμενο, κανεις και μια κινηση καλης θελησης με ενα μικροκερασμα. Δεν ζητησα να μου φερουν τον ουρανο με τα αστρα, αλλα στην τελικη, ενα λικερ ή ενα γλυκο μετα απο τοση πικρα, του κερατα, το κερνας. Αν εχεις επαγγελματισμο και καλους τροπους. Τι ζηταω τωρα ε?

Πίκρα. Κατι το ραντιτσιο, κατι η ροκα, κατι η σερβιτορα... Πίκρα στο τετραγωνο. Επειδη φοβουμαι οτι αυτη θα ειναι η τελευταια μου κριτικη για το μπαμπεσικο 2016, ευχομαι καο ελπιζω η νεα χρονια να μας μπει με το δεξι επαγγελματικα, προσωπικα, οικογενειακα, οικονομικα και, αν δεν ξαναπαμε στο bar. B. Q. ευελπιστω και διατροφικα.

Καλη χρονια σε ολους!

American Style - Μαρούσι, Αθήνα

In burger we trust.

Αυτος θα μπορουσε ανετα να ειναι ο τιτλος της βιογραφιας μου. Επισης ειναι κ το συνθημα του New Orleans. Aλλα, το εν λογω μπεργκεραδικο, οπως και η βιογραφια μου εδω που τα λεμε, δεν με συναρπασε. Ηταν καλο, δεν ηταν αυτο που περιμενα ομως. Οπως η βιογραφια μου καλη ωρα.

Τριτη μεσημερι και βρισκομαστε 3 ζευγαρια για καφε στην διπλανη Karamuza. Η ωρα περνα, ο καφες γινεται κοκτεηλ και το στομαχι γινεται πηγαδι απατο απ το ξενηστικωμα. Το ενα ζευγαρι τρεπεται σε φυγη προς το ψητο κατσαρολας που περιμενει σπιτι, και μενουν οι αποδελοιποι που δεν προνοησαν, να βρουν καταφυγιο παρηγοριας στο παρακειμενο NO, που υπερψηφιστηκε λογω κριτικων που μου χαν καλαρεσει και αποστασης μισου νανοσεκοντ απο κει που βρισκομασταν.

Ο χωρος ειναι ενα μακροστενο τσιμεντενιο κουτι. Ο μισος ειναι χωρισμενος στο πασο με την κουζινα απο πισω και ο υπολοιπος στοιχιζεται απο 5-6 φαρδια ξυλινα τραπεζια με λευκους δερματινους καναπεδες. Δεν ειναι ιδιαιτερα καλαισθητα, ειναι ομως ανετα και με την απαραιτητη χωρητικοτητα. Πανω τους καθονται ενα ρολο απο ανακυκλωμενο χαρτι, η τριλογια μπουκαλιων της Hellman's και το ζευγος αλατοπιπερων. Η μουσικη ηταν κεφατη χαμηλοφωνη τζαζ, τελειως Νew Orlean vibe, και οι τουαλετες ηταν ενα βιομηχανικο απεριποιητο σπηλαιο.

Η εξυπηρετηση δεν υφισταται καν σαν ορος. Σερβιτοροι δεν υπαρχουν, η παραγγελιοληψια και η παραλαβη γινονται απο το πασο, απο οπου προμηθευεσαι και ποτηρια για νερο, χαρτοπετσετες και καλαμακια. Το μονο καλο ειναι οτι δεν κινδυνευεις να βγαλεις κιρσους περιμενοντας, αφου οι χρονοι προετοιμασιας ειναι καλοι. Εξ ου και 2, αλλιως θα επρεπε να βαθμολογησω τον φιλο που σηκωθηκε, παρηγγειλε, ζαλωθηκε τους τσιγκινους δισκους και πληρωσε επιτοπου.

Και μια και ειπα δισκους, το φαγητο ερχεται σε ατομικους τετραγωνους δισκους στρωμενους με λαδοκολλα, πανω σε πλαστικα κιτρινα πιατα ή συσκευασιες λαδοκολλας. Δειχνει λιγο σαν κυριλε καντινα, αλλα ειναι πρακτικο.

Ο καταλογος ειναι μια καρτα γιγαντια σε μεγεθος μεν, με πολυ μαζεμενες επιλογες δε. 4 burger με μοσχαρισιο κιμα, 1 με ψητο κοτοπουλο και ενα χορτοφαγικο με ψητα λαχανικα, με ενδιαφεροντες συνδυασμους υλικων και την επιλογη πολλων εξτρα υλικων για το μπουγιο, με χρεωση 0.55€ εκαστο. Επισης 2 κυρια πιατα, τα λεγομενα "του Δουκα", με μπιφτεκια (7€) ή φιλετο κοτοπουλο ψητο (6.5€), 2 πρασινες σαλατες, και μεγαλη ποικιλια σε ιδιαιτερες σαλτσες (μανιταριων, bacon cheddar, wasabi... ) σε ατομικες πλαστικες θηκουλες (1.30€)
Ειδικη μνεια στα πρωτοτυπα συνοδευτικα που δινονται ως επιλογη. Εκτος απο πατατες (2€) παιζει και ψητο καλαμποκι ντυμενο σε παρμεζανα, πατατες με αυγα ματια, onion rings και jalapeño poppers. Tελος milkshakes (3.5€), αναψυκτικα γνωστα (1.20€) και αγνωστα (3€) και 2 μπυρες κουτακι, τα πιο εμπορικα, στα 2€.

Πιο πολυ μου πηρε εμενα να τα γραψω απο οτι να τα διαβασουμε και να καταληξουμε σε:

-Ψητο καλαμποκι με παρμεζανα (3.90) ηρθαν δυο μικρα τεμαχια ζουμερου γλυκου καλαμποκιου πανω σε ξυλακι, τα γονατισαμε. Εχω μια επιφυλαξη για την τρομερα προκλητικη τιμη, αφου ηταν πολυ μικρα τα κομματια, αλλα ηταν τα ατιμα... Μπουκια και αμαρτια.

-1 hangover blues Burger (6.6€) με τσενταρ, μπεηκον, μαγιονεζα, ντοματα, μαρουλι και αυγο ματι. Τι ματι ηταν αυτο που δε δακρυζε, δεν ξερω, παντως ειχε ψηθει σε βαθμο αποξηρανσης, καμια υγρασια ο κροκος. Η μυτη μου επεσε τοσο που εμοιαζα με φιγουρα του Αρκα. Αλλη μια παρατηρηση ειναι για το μπιφτεκι, που ηταν καλης ποιοτητας και νοστιμο σχετικα, αλλα του well-doneωσαν τα ματια εξω, και δεν ηταν καθοοοολου ζουμερο. Γιατι ρε παιδια, τι προσωπικα ειχατε με το δολιο το θηλαστικο και του το κανατε αυτο το χουνερι?

Ηταν βεβαια ενα καλο μπεργκερ, που ομως θα ηταν κολαση χρονιαρες μερες, αν ειχε εκτελεστει σωστα. Και ας μην εγκρινω το εντελως τυποποιημενο ξενερωτο σουσαμωτο ψωμακι του. Μαζι πηρα και μια μεριδα πατατες dippers, προτηγανισμενες σαφως αλλα φοβερες πατατοφλουδες, δε το συζητω, απαραιτητη συνοδεια. (2€), και μια σως bacon cheddar (1.30€) νοστιμη.

- Το πιατο του Δουκα χ2 για τα αγορια, αυτο με τα 2 μπιφτεκια σε μια πιατελαρα με πατατες, μαρουλακι και ντοματα για ντεκορ, και σαλτσα μανιταριων. (7€). Ζουμεροτερα τα μπιφτεκια τα δικα τους, ενω η σαλτσα μανιταριων ηταν... Γιαμπα-νταμπα-ντου, που ελεγε και ο φιλος μου ο Φρεντ Φλιντστοουν. Θελω ενα κουβα απο δαυτη να βουταω τις πατατες μου, το ψωμι μου, τα δαχτυλα μου...

Η ετερη της παρεας μας ηρθε φαγωμενη. Μοναχα νερακι ηπιαμε, αφου τα πιναμε διπλα ενα τριωρο, οποτε ο λογαριασμος μας ηρθε 27.80€ για τρια ατομα. Θα μου πεις, γιατι να το βαλω σε ανωτερη κατηγορια τοτε? Γιατι φαγαμε μεν, πολυ περιορισμενα δε. Δεν ειχαμε ορεκτικα, σαλατες, αναψυκτικα και τα τοιαυτα. Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα τις βραδινες μας περιπλανησεις καταληξαμε σε ιταλικο διπλα στο σπιτι μας και φαγαμε σαν λιμαρικες υαινες.

Εν κατακλειδι, αν τα παιδια μεσα απο το πασο δεν εχουν διαθεση για σιεστα και εχουν κεφι, θα φατε λουκουμιαρικα πραματα σε καλες τιμες. Αν παλι πεσετε σε ωρα ραχατιου, ε, δεν θα το βαλετε και στη λιστα των αγαπημενων σας. Να! Σα τη βιογραφια μου.

Παντως θα ξαναπαω για πατατες, σως και συνοδευτικα. Ειναι πολυ αξιολογα. Καλα χριστουγεννα σε ολους, μη βαρυστομαχιασετε απο τις γαλοπουλες ε!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Οι Κυριακες του φθινοπωρου ηταν παντα για μενα ισοδυναμες με τη βαρια και ασηκωτη μελαγχολια. Μιλαμε για ενα βημα πριν την κατημαυρη καταθλιψαρα, που απαραιτητως συνοδευεται απο ρομαντικες κομεντι, κουτες softex και διλιτρα haagen danz σοκολατα. Αυτη η ρημαδα η βροχη των προαστιων ευθυνεται και το ενοχλητικο, υπουλο κρυο που τρυπωνει απο το κουβερτακι και σε ενημερωνει οτι ηρθε καιρος να κατεβασεις παπλωματα και χαλια απ το παταρι. Και να πνιγεις και στη σκονη.

Αλλα, χαρη στη μετακομιση μου απο τα κοκκαλοπερονιαστικα Βορεια, αλλα, πολυ περισσοτερο, χαρη στην απροσδοκητη προσκληση για γευμα στη Φυσαρμονικα, προβλεπω τις φετινες Κυριακες να τις περιμενω οπως τα παιδακια τα Χριστουγεννα.

Ειναι μεγαλο πραγμα οι πρωτες φορες. Πρωτη φορα πηγα στο εν λογω μεζεδοπωλειο. Πρωτη φορα αγνοησα το GPS που ειχε βαλθει να με στειλει στα Τουρκοβουνια και καταφερα, ως αλλος Βεσπουκι, να χαραξω την πορεια μου ως εκει. Πρωτη φορα οδηγησα τη Μεσογειων επισης ( μη δω τιποτα ειρωνικα μειδιαματα εδω, το εσωτερικο μου συστημα πλοηγησης ειναι πιο περιορισμενο απο τις οδους στη Μονοπολη). Και πρωτη φορα κινησα να συναντησω ενα ματσο ανθρωπους που, μπορει να τους διαβαζω αρειμανιως, αλλα ποτε δεν περιμενα οτι θα τους γνωριζα επιτελους απο κοντα!

Τρεις το μεσημερι το πολυαναμενομενο ραντεβου, αλλα χαρη στο πιο απορυθμισμενο GPS του πλανητη αργησα κοντα ενα μισαωρο, οποτε οταν εφτασα, ολη η παρεα βρισκοταν ηδη εκει. Περιμενα και γω οτι θα υπαρχει αμηχανια, δεν προλαβαινω να ανοιξω την πορτα και ορμα πανω μου η πιο πολυχρωμη, πληθωρικη φιγουρα νεραϊδονονας που φανταζεστε, με μια εγκαρδιοτητα και μια θερμη, σα να της εφερα το κερδοφορο πρωτοχρονιατικο λαχειο.

Αυτη η κριτικη λιγο θα μοιαζει με κριτικη μαγαζιου, και ζητω προκαταβολικα συγνωμη γι αυτο. Βασικα, το "αγαπητο μου ημερολογιο" λειπει στην αρχη για να καταταχθει και επισημα στην πιο προσωποκεντρικη σαχλα που εχετε ματαδει. Αν βαριεστε τα μακροσκελη, προσπεραστε παραυτα, θα κοψετε φλεβα και κριμα ειναι να λιμνασει το πληκτρολογιο στο πλασμα. Δε θα σας δωσει και πολλες πληροφοριες για το μαγαζι, εξ ου και δε τη γραφω για σας. Για μενα τη γραφω, για να μην ξεχασω λεπτο απο αυτη την τοσο ιδιαιτερη εξοδο.

Θα ειμαι οπως παντα ειλικρινης: δε θυμαμαι ουτε μια λεπτομερεια του χωρου που με φιλοξενησε για ενα τετραωρο. Ουτε μια. Χρειαστηκε να ανατρεξω σε φωτογραφιες για να θυμηθω τον ομορφο τζαμαριοφορεμενο εξωτερικο χωρο που μοιαζει με κηπακο, το πλακοστρωτο πατωμα, τον αειθαλη φραχτη και τα βαρια ξυλινα τραπεζοκαθισματα. Το παιχνιδισμα με τα πρασινα, πορτοκαλι και καφε χρωματα σε τοιχους, επιπλα και διακοσμετικα το βρηκα πολυ ξεκουραστο στο ματι. Αφου, καποια στιγμη νομιζω πως καπου στο βαθος ειδα να ξεκουραζεται ενα σκιουρακι, που θα λεγε και ο αειμνηστος μπομπ Ρος.

Ο εσωτερικος χωρος στις ιδιες αποχρωσεις αλλα πιο καφενειακου στυλ, μου αρεσε λιγοτερο. Θεμα γουστου ειναι βεβαια αυτα, και το δικο μου δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο. Εχω μανα τρελοζωγραφο, που να δεις χαΐρι. Γενικως παντως, πολλα πολλα δεν προσεξα, μονο το σουπλα θυμαμαι που ηταν ασπρομαυρο μσ εικονες απο ελληνικες ταινιες, και αυτο το προσεξα οταν τα μαζευαν απο το τραπεζι. Για να καταλαβετε παρατηρητικοτητα δηλαδης.

Στο θεμα του σερβις θα ειμαι αδικη. Οχι βαθμολογικως, αλλα περιγραφικως και αυτο γιατι, οση ωρα τα παιδια εξυπηρετουσαν το τραπεζι μας, ημουν τοσο αφοσιωμενη στα λογια των συνδαιτημονων μου, που ουτε που τους εδωσα σημασια. Θυμαμαι οτι ηταν ταχιστοι, ομοιομορφα ντυμενοι και πολλοι σε αριθμο, αλλα, μεταξυ μας, και πλοκαμια να ειχαν αντι για χερια, χαμπαρι δε θα επαιρνα. Μονο πιατα και κανατια εβλεπα να προσγειωνονται παντου γυρω μου, αλλα δεν εστρεφα την κεφαλα μου να αντικρισω τον μεταφορεα. Για να το θεσω απλα, αν επαιζα μια παρτιδα "μαντεψε ποιος;" με το προσωπικο της φυσαρμονικας, δε θα μπορουσα να αναγνωρισω τους περιποιητες μας ακομα και αν εξαρτιοταν η ζωη μου απο αυτο. Συγνωμη παιδια, ησαστε αψογοι εσεις, και γω μουλαρα ολκης!

Οσον αφορα στο θεμα του φαγητου, δεν θα μπορεσω να ειμαι ιδιαιτερα κατατοπιστικη, δειξτε κατανοηση. Το μενου ηταν αντικειμενο προσυνεννοησης και κατι που ειμαι γνωστη Αργοποριδου, κατι που, οπως δολιως ανεφερα και πριν ωστε τωρα να δηλωνω αναισχυντα δικαιολογημενη, δεν ακουσα λεξη των σερβιτορων οταν τα εφερναν, θα το παω λιγο σε υφος kinder εκπληξη. Ευτυχως στο τραπεζι ειχα διπλα μου την υπεροχη καπελοφορουσα μαμα του λοχου που μου γεμιζε ασταματητα το πιατο με αυτοθυσια ( δε σταυρωσε μπουκια η ιδια), οποτε σε αυτη χρωστατε τις οποιες, πενιχρες, διαπιστωσεις μου για τη γευση.

Μας εφεραν τα αορατα πλοκαμια:

- Ψωμι σε φετουλες, λευκο και μαυρο, ζυμωτο νομιζω. Δεν το αγγιξα, γνωμη δεν εχω, αλλα ψωμι ειναι, δεν νομιζω οτι θα εκπλαγειτε απο το γευστικο αποτελεσμα.

-χτυπητη τυροκαυτερη με μπουκοβο, η οποια πρεπει να μετονομαστει παραυτα σε βελουδινη ντροπαλοροδαλη τυροακαυτη, αφου δεν εκαιγε καθολου. Προσωπικα τη λατρεψα, αλλα γι αυτο ευθυνεται ο φλουφλης στα πικαντικα ουρανισκος μου.

-2 πρασινες σαλατες που, οσο και αν στιβω το μυαλουδακι μου, αλλα υλικα δεν ενθυμουμαι. Δοκιμασα μονο τη μια, που στεφανωνοταν απο μια κομματαρα ψητο μανουρι, που μου φανηκε πολυ σωστα δομημενη και μου αρεσε.

-Τηγανια με μανιταρια και απακι, ενα πραγμα μουρλια, γευστικοτατο και καλοδεμενο. Αναγνωρισα πλευρωτους και ασπρα μανιταρακια σιγουρα, και ειμαι μεγαλη μυκητοφαγος. Το απακι δεν προσφερει απολυτως τιποτα και να λειπε μαντηλι δεν θα του κουνουσα. Παντως ο αμανιτης ειναι για πολλους αμανεδες.

- Κοτοτηγανια mojito, με το ευφανταστο ονομα λογω του δυοσμου, του lime, της μαυρης ζαχαρης και του τελικου ποτισματος σε ρουμι που μοιραζονται το πιατο και το γνωστο ποτο. Μονο ο τριμμενος παγος και το καλαμακι ελειπαν. Ενω οι μπουκιες κοτοπουλο ηταν σωστα ψημενες και ζουμερες, ο συνδυασμος ολων των αλλων δεν κουμπωσε στις γευσεις μου και το αποτελεσμα δεν με πολυαρεσε. Καντε μια τηγανια daquiri που το προτιμω και τα ξαναλεμε.

- Λουκανικο σφακιων με παπρικα (νομιζω ε! ) πολυ καλο. Αλλα λογια δεν εχω. Πολυ καλο.

- Φωλια πατατας με αυγα ματια, γραβιερα Ηπειρου και απακι Κρητης. Ηρθε ενα χωνι απο τριμμενη τηγανιτη πατατα που μου θυμησε ορθανοιχτο στομα φαλαινας που ξεβρασε 2 αυγα ματια. Πολυ καλοστημενο πιατο, που με ξενερωσε οσο γρηγορα με ενθουσιασε. Ενω η πατατα ηταν αλαδη και τραγανη, τα αυγα δεν μου χαρισαν το πολυποθητο μπανιο σε κροκο που ανεμενα. Ολοι ξερουν τι ιεροσυλια ειναι να στερεις το σχεδον τελετουργικα ηδονικο ρευστο κροκο απο την πατατα. Ενιωσα οτι μου κλεψαν το μελομακαρονο, που αυτο και αν ειναι ανιερο.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με καπνιστο τυρι Μετσοβου και μαρμελαδα ντοματα. Ηταν καλα, λιγο στεγνα για τα κανιβαλε ημιωμα γουστα μου, αλλα μυρωδατα και με ωραια συνοδευτικη σως.

- Πατατοφλουδες με υποτυπωδη σαλτσα γιαουρτιου και ντοματοκρεμμυδα κον κασσε απκ πανω. Η πατατιτσα καλη και πρωτοτυπη, τα συνοδευτικα εχουν πιο πολυ το ρολο της γαρνιτουρας, δεν δινουν κατι στη γευση.

-Σαγανακι απο φορμαελα Αραχωβας παναρισμενη σε δημητριακα και χαρουπαλευρο και συνοδευμενη με γλυκο του κουταλιου αγνωστων λοιπων στοιχειων. Τραγανομπισκοτενιο περιβλημα, μαστιχωτολαχταριστη γεμιση, μιλαμε για superstar επιπεδου Dio. Μην το ξεχασετε για κανενα λογο.

- Το κυριως αποτελει ακομα και σημερα αλυτο μυστηριο. Δεν ακουσα, πως ειπατε, οριστε, συγνωμη παϊδακια μου, τι ειστε? Μας ηρθαν πεντανοστιμα παϊδακια κοκκινωπης αποχρωσης απο εμβαπτιση σε σως προ ψησιματος, χοιρινα θα πω και κλειδωνω την απαντηση μου. Αραχτα πανω απο τηγανιτες πατατοφλουδες και ενα μπολακι γλυκοπικαντικη σως, ηταν ζουμεροτατα και απολαυστικα. Προτεινονται και ας αγνοω πληρως τι εφαγα.

Στα γλυκα τωρα, δωσανε τα ρεστα τους. Αν το φαγητο τους ειναι καλο, το επιδορπιο ειναι τρικαλο, Κορυτσα και Μετσοβο μαζι.

-Μηλοφι. Μια λεξη, πολλες εκρηξεις στον ουρανισκο. Dulce de leche. Μπουμ! Μηλο. Μπουμ! Σοκολατα. Μπουμ! Αναλαφρη κρεμα. Μπουμ! Κουφαθηκα απο τα πολλα μπαμ μπουμ, και αξιζε τρελα. Πανυπεροχο και οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η κουζινα τους.

- Cheesecake με σαλτσα φραουλας. Πολυ γεματη γευση, πολυ ωραια σαλτσα.

- Μους μακεδονικου χαλβα με σπιτικο γλυκο του κουταλιου. Ψαγμενο και ιδιαιτερο, με μια φινετσα διακριτικη, αν ηταν ανθρωπος θα ηταν η πολυ ομορφη συζυγος του πατερα της παρεας που καθοταν απεναντι μου και αποδειχθηκε εξαιρετικη συντροφια και ενθερμη υποστηρικτης αυτου του γλυκου.

- Μπισκοτο Oreo με παγωτο βανιλια, που ηθελες ηλεκτρικο πριονι να το κοψεις και που δεν μου ειπε και πολλα. Μπροστα στα αλλα εχασε ποντους και ηταν σαν τον φτωχο συγγενη.

Απο ποτα ερεαν αφθονα γυρω μου λευκα και κοκκινα κρασια, μπυρες, ουζα, γενικως οτι με βαθμους αλκοολης το προτιμησαμε. Μην περιμενετε απο μενα κριτικη σε θεματα αλκοολ, ειναι σαν να ζητατε συμβουλες μοδας απ την Ελενη Λουκα. Δοκιμασα το κοκκινο, δεν με κερδισε, αλλα μην αυταπαταστε, το μονο κρασι που πινω και αυτο ενιοτε ειναι αυτο της θειας κοινωνιας.

Τι μου εμεινε απο αυτη την εξοδο? Πρωτα απο ολα οτι η φυσαρμονικα ειναι ενα πολυ καλο μεζεδοπωλειο. Βασικα ομως μου εμεινε το πως μια μεγαλη ομαδα τελειως ετεροκλητων ανθρωπων, γελαστων και προσχαρων οπως η τζια, η Τοmie, o George g,, η ucook και ο ιωγιαννης, σοβαρων και καλλιεργημενων, οπως ο fratello και ο Jim, ηπιων τονων ή τσαμπουκαδων (οπως το καλο μου pontiki) δενουν τοσο αρμονικα και ταιριαζουν οσο η φακη με τη φετα. Και ειναι χαρα και τιμη για μενα που βρηκαν μια θεση στο τραπεζι τους και για την αφανα μου.

Στο κοστος, στο οποιο δεν αναφερθηκα, εμεις πληρωσαμε προκαθορισμενο τιμημα και δυστυχως στο σαιτ τους δεν βρηκα τιμες να αναγραψω. Αλλα επειδη καπου επεσε το ματι μου, ενα κλικ παρακατω μπορουν να πανε, και ας χρησιμοποιουν ποιοτικα ελληνικα προϊοντα, ωστε να συμβαδισουν λιγο περισσοτερο με την Ελλαδα της ανεργιας και της λαιμαργιας.

Συνολικα περασα καταπληκτικα, και, εν μερει, αυτο αποδιδεται και στο πολυ καλο εστιατοριο που φιλοξενησε τη συναντηση μας. Να πατε αφοβα και κρατηστε χωρο γιαα το μηλοφι. Εν αναγκη, το κερναω εγω.

Κίνα & Ν. Ασία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Απορω και εξισταμαι. Και ενισταμαι. Και, γενικως, σχολικη χρονια αρχισε, να κανουμε μια επαναληψουλα στα συνθετα του ιστημι, χρησιμα θα φανουν. Μια κριτικη μονο για τουτο το διαμαντακι? Μια μονο ρε παιδια? Πως ξεφυγε απ τα φαγανορανταρ αυτη η γωνια ασιατικης νοστιμιας, μα τον Τουτατις? Εχουμε εδω μεσα λαγωνικα με πιστοποιηση ΕΥΠ της εθνικ κουζινας, πως συνεβη τετοια παραλειψη? Ας ειναι, θα βαλω εγω, με τον Μαγγελανο Kostas9578, το λιθαρακι μου για την αποκατασταση της κοσμικης ισορροπιας.

"Μωρο μου, που θες να σε παω?"
"Μακαρι να ξερα"
"Σινεμα δεν ψηνεσαι ε?"
"Ουτε με υπαιθρια θρακα. Εχω λιγουρα για κινεζικο".

Ετσι δημοκρατικα, νταμπλινγκ- μελ γκιμπσον σημειωσατε 1.

Να πω την αληθεια μου? Ηλιουπολη ειδα, 673 προσφορες σε καθε πιθανο και απιθανο μερος - κοιταζε μια ο τυπος στο βουλκανιζατερ προχθες- ειδα, ε, δεν κρατουσα και το καλαθι της νοικοκυρας. Με ενα μικρο, συνοικιακο μαγαζουδι με μπουφε εκτασης συσσιτειου ΤΕΙ και λιγη παραπανω τεριγιακι στο πιατο θα ημουν ικανοποιημενη. Ειμαι πιο ευκολη απο την προπαιδεια του ενα στο φαγητο, μην τα ξαναλεμε.

Οπως θα εχετε ηδη καταλαβει, εξεπλαγην σε βαθμο παραληρηματος. Πρωτα απ ολα, τη λεωφορο Ελ. Βενιζελου την ξερετε, γιατι εγω ουτε ακουστα. Καλε, συνορευει η Ηλιουπολη με το Κεφαλαρι? Διοτι αυτη η ησυχια, η απλωσια, το πρασινο και η ομορφια τοπιου που θα χαζευετε οσο στοιβαζετε σετσουαν στο πιατο, ΒούΠια θα σας φερουν στο νου. Δεν ξερω αν ετυχε λογω καθημερινης ή ευθυγραμμιστηκαν οι πλανητες, αλλα αμαξι δεν περασε, δεντροφυτη πλατεια ατενιζαμε και μια γατα βαρεων βαρων να σερνει με κοπο την κοιλουμπα της στα ποδια μας.

Ο χωρος ξεχωριζει σαν πιρογα μες τα γιωτ, με τα κλασσικα φαναρακια ριζοχαρτου να κρεμονται ολουθε, αλλα ειναι ευρυχωρος, υπερπεντακαθαρος και κατατι πιο μοντερνος απο τις αναμενομενες κιτς ασιατικες ταβερνες. Σαφως πιο αφαιρετικος και ξεκουραστος στο ματι. Τα τραπεζια στον περικλειστο με τζαμαρια χωρο, ενω στον εσωτερικο απλωνεται μονο ο μπουφες και το πασο, με την κλειστη κουζινα πισω του.

Οταν μπηκαμε τα σκευη ηδη περιμεναν πανω τα λαδοκολλοστρωμενα τραπεζομαντηλα και μια περιχαρης κοπελα μας υποδεχθηκε με το χαμογελο της Crest. Στο ιδιο τεμπο μας εξηγησε τα απαντα, ρωτησε πολλες φορες τη γνωμη μας και πως μας φαινονται, και μιλουσε στους πελατες με εναν αυθορμητισμο και μια πηγαια αμεσοτητα που σιγουρα σε κερδιζει ακομα και αν εισαι στραβοξυλο. Εξαιρετικο σερβις αλλα, βασικα, εξαιρετικος ενθουσιασμος για αυτο που κανει, και αυτο νομιζω αξιζει ολες τις ντοματες του μπαξε. Ευγε Χριστινα, ανοιξε φροντιστηριο να παραδιδεις μαθηματα σερβιτορικης, θα γινεις sold out. Και η αλλη κοπελα στο ταμειο γλυκυτατη, αν και πολυ πιο διακριτικη. Κανουν πολυ καλο διδυμο, παραπονο ουδεν στον τομεα.

Την πρωτη φορα που πηγαμε ημουν τοσο αφοσιωμενη να κανω το στομαχι μου αεροστατο που ξεχασα τα μισα απο οσα εφαγα. Οποτε ειχα μια πολυ καλη δικαιολογια να επιστρεψω μολις 10 μερες μετα, να φρεσκαρω τη μνημη μου. Και να φουσκωσω το αεροστατο. Ετσι, στη δευτερη επισκεψη, γνωρισα και τον κινεζο ιδιοκτητη, ο οποιος ηταν ευγενεστατος.

Και παμε στα σημαντικα, γιατι παλι φλυαρησα ατελειωτα: μπουφες που τιμα το ονομα του. Πολλες, πολλες, πολλες επιλογες στα παντα, για να χορταινει το ματι πρωτα. Με εντυπωσιασε η ποικιλια, η γαλαντωμια και η χρηση ακριβων υλικων. Δεν ξερω τι ακρες εχει ο ιδιοκτητης και σε τι τιμες προμηθευεται τα υλικα του, αλλα εμενα με ταισε παπια, τοφου και καμια δεκαρια διαφορετικα σουσι, οποτε του λουστραρω τα παπουτσια αμα λαχει.

Θα φατε:

-Σαλατα λαχανο και σαλατα πρασινη, αναμικτες λαχανικων, ελαφριες και απλες.

-Σουπα καυτερη και ξινη και σουπα καλαμποκι κοτοπουλο, καλυτερες δεν εχω ματαφαει σε μπουφε.

- Σουσι και νιγκιρι σε μεγαλη ποικιλια, με γαριδα, καβουρι, σολωμο, χταποδι, τονο, τσιπουρα, ειναι οσα θυμαμαι, ολα καλα και με γενναιοδωρη ποσοτητα θαλασσινου.

- Φουλ του τηγανιτου: Spring rolls, αδιαφορα, wonton με τυρι κρεμα και σουριμι, καλο, φτερουγες κοτοπουλο, με μια μυστηρια εσανς τυρι κρεμα, πολυ νοστιμες, νταμπλινγκ τηγνιτα τελεια, καλαμαρακια ροδελες, καβουρολωριδες και κοτοπουλο, ολα σε κουρκουτι, ολα παχυντικα, ολα σκετη απολαυση.

-Αν εχετε παιδακια που σκουζουν μολις βλεπουν κινεζικα βασανιστηρια, εχουν προνοησει με πατατες τηγανιτες, προτηγανισμενες και κοτοπουλο πανε ετοιμο λογικα.

-2 ειδη ζυμαρικων, chow mein με λαχανικα και νουντλς με λαχανικα, και τα δυο αναλατα και χωρις κατι να προσφερουν, προσπεραστε τα. Τηγανιτο ρυζι με λαχανικα και αυγο, ομοιως.

- κατι μανιταρακια ολοκληρα σε σαλτσα κολαση. Τη δευτερη φορα ειχαν αντικατασταθει απο τοφου σε κυβους σε σαλτσα πικαντικη, ιδιαιτερο, μου αρεσε.

- Παπια τραγανη, κοτοπουλο τσοπ σουι, φιλετινια pork belly, γλυκοξινο χοιρινο tres bien. Ορματε. Επισης, κοτοπουλο με καρυ και διπλομαγειρεμενο χοιρινο με πικαντικη τοπαν σως, καινε σαν τον διαολο σου, μονο για ανθεκτικους ουρανισκους. Ο δικος μου δεν ειναι.

- Κρακερ γαριδας και μπολ με σως γλυκοξινη, σογια και γλυκια τσιλι. Επιπλεον τζιντζερ και wasabi.

Ισως ξεχναω και κανα δυο. Αλλα πραγματικα ηταν πολλα, και γω ενα μυαλο το χω.

Και η αποκαλυψη, ο λογος να αρπαξω το χερι του ιδιοκτητη και να το κουναω πανω κατω απο ακρατο ενθουσιασμο: το επιδορπιο. Ξεχαστε οσα ξερατε. Εδω θα βρειτε.... Ενα τεραστιο ψυγειο με χυμα παγωτο σε 6 γευσεις, σοκολατα, κρεμα, μπανανα, φραουλα, φιστικι και στρατσιατελα, για να φατε οσο μπορεσει να χωρεσει το στομαχι σας μετα την κραιπαλη. Για συνοδεια προσφερουν ζουμερη σοκολατοπιτα, τηγανιτα μηλα, φρεσκο ανανα και σιροπια φραουλα, σοκολατα και βισσινο, για να καραμελωσετε τα σωθηκα σας κατα βουληση. Ερωτευτηκα το θεαμα στην πρωτη ματια. Και αφου φαγαμε παρεα ενα βουνο παγωτο σε βισσινι σιροπι πανω απο αυτη τη χαρμα σοκολατοπιτα, ξαναερωτευτηκα.

Μοναδικο μειον που βρηκα ειναι το υποχρεωτικο εμφιαλωμενο στα 2€, χωρις επιλογη κανατας αν ζητηθει, που με τοσα πικαντικα πιατα, τραβιεται και ειναι κριμα. Κατα τα αλλα αποδειξη νομιμοτατα και αμεσως και τις δυο φορες, σε πιατακι μαζι με αρωματικα μαντηλακια για τα χερια και fortune cookies. Εχουν και επιλογη για πληρωμη με καρτα.

Συνολικα ειναι μια παρα, παρα πολυ καλη επιλογη για οικονομικο φαγητο μεχρι λιποθυμιας, σε ενα μπουφε πλουσιο και καλοστημενο με μολις 12€ ανα ατομο. Οι τιμες ειναι εξισου προσιτες και για α λα καρτ επιλογες, αν προτιματε, αν και ο χωρος με τα μετρημενα τραπεζια δε θα σας δημιουργησει καμια δυσφορια η αναμονη για να γεμισετε το πιατο σας.

Μη ρωταμε τα αυτονοητα. Ναι, θα ξαναπαω, και ναι, να πατε. Θα φατε καλα, θα περασετε καλα, θα σας φερθουν καλα και δε θα νιωσετε σαν προβατα στοιβαγμενα σε μαντρι.

ΥΓ. Αγαπητο τσακαλι Ucook, εχεις σκεφτει να κανεις καριερα στο FBI?
Θα διεπρεπες. Η προσπαθεια σας με τον Ιωγιαννη και το Pontiki να με ξετρυπωσετε με βουρκωσε, παναθεμα σας. Και μιλαμε για ανθρωπο που χασμουριοταν στον Τιτανικο.