geocartoon

Μέλος από: Οκτ 2015

01 Ιουν 2019

Προχθές το βράδυ ήμουνα σε ένα φίλο στο Παγκράτι και αποφασίσαμε ψαροφαγία, λίγο πιο πάνω και συγκεκριμένα στη Ζωοδόχο Πηγή του Βύρωνα, στο Ταξίδι Αλαργινό.
Την ιδέα την είχα εγώ, διαβάζοντας την ενδιαφέρουσα κριτική που έγραψε πρόσφατα η χρήστης tzia, με το χιούμορ, τους συνειρμούς και τον φοβερό αυτοσαρκασμό της!
Ακολούθησε η περιγραφική κριτική του piperman για το Καλκάνι, όπου αναφέρει το όνομα Ταξίδι Αλαργινό, σαν το τελευταίο στέκι του Στέλιου -πατέρα του Βασίλη που έχει το Καλκάνι- με τις γνωστές ψαροταβέρνες του στην Καισαριανή, και παλιότερα στη Θεμιστοκλέους, τη Βυτίνα, κ. λπ.

Σκέφθηκα ότι ο άνθρωπος αυτός, με ιστορία 30 χρόνων, το όνομα και την υπόληψή του, θα μας προσφέρει ό, τι πιο εκλεκτό, και έτσι κατάφερα να πείσω τον φίλο μου, που προτιμούσε άλλα στέκια κοντά στο Caravel…

Περάσαμε όμορφα, γνώρισα τον συμπαθή κύριο Στέλιο, ο οποίος το λειτουργεί καθημερινά από το 2016, και μας εντυπωσίασε αυτό το ξεχωριστό καφενείο – μπακαλοταβέρνα, που διαθέτει το χρώμα της ιδιαίτερης πατρίδας του, της Νάξου.
Πρόκειται για ένα νοικοκυρεμένο νησιώτικο καφενείο περασμένων δεκαετιών, με μπακάλικο που το ψυγείο και τα ράφια του είναι γεμάτα ναξιώτικα προϊόντα και όχι μόνο, όπως εκλεκτά τυριά του νησιού, όσπρια, γλυκά κουταλιού του Τολάκη, αλλαντικά Πολίτικα του Παντέρη, κ. α.
Έτσι λοιπόν, μπορείς να φας, να πιεις, αλλά και να διαλέξεις τι θα ψωνίσεις από τα καλούδια του.

Καθίσαμε έξω στα λιγοστά τραπεζάκια της στεγασμένης με τέντα πρόσοψης, με τους ασβεστωμένους κύκλους στο δάπεδο, αφού περιεργαστήκαμε και τον εσωτερικό χώρο με τα λιτά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, τα διακοσμητικά παράθυρα, την κάβα και τα ράφια, παντού τριγύρω, με τα ποτά και λογής-λογής vintage προϊόντα (κονσέρβες Κύκνος, κ. λπ. ), καθώς και τα καρδάκια στους τοίχους με σκίτσα και εικόνες.

Η κοπέλα που βοηθάει τον Στέλιο στο σερβίρισμα ήταν ευφυής, σβέλτη και άψογη στη δουλειά της, ο δε Στέλιος μας παρακάλεσε να προηγείται τηλέφωνο ειδικά αν θέλουμε να φάμε καθημερινές το μεσημέρι, γιατί ενδέχεται να είναι μόνος του στο μαγαζί, ενώ τα βράδια δεν υπάρχει κανένα θέμα, αλλά το τηλεφώνημα απλά αποσκοπεί σε εξασφάλιση τραπεζιού, ειδικά τα Σ/Κ!

Στα του φαγητού τώρα: Αρχικά ήρθανε φέτες φρέσκου, λευκού ψωμιού σε πανεράκι, καθώς και κρύο νερό βρύσης σε κανάτα. Ακολούθησαν:

• Ναξιώτικη γραβιέρα με βότανα

• Ναξιώτικη τυρόπιτα με γραβιέρα και παστουρμά

• Φάβα με πάπρικα

• Καλαμαράκια τηγανιτά, τραγανά και νόστιμα και

• Γαριδομακαρονάδα με όστρακα.

Ήταν όλα τα πιάτα εκλεκτά, ενώ το τελευταίο ήταν ένα αριστούργημα που δικαιολογεί την πολύτιμη πείρα του παλαίμαχου Στέλιου!
Ήπιαμε μία μπύρα, καθώς και την εκλεκτή ρακή του μαγαζιού.

Πληρώσαμε 52 € και περάσαμε όμορφα, νιώθοντας μια εμπειρία διαφορετική από τις συνηθισμένες.

Θα το επαναλάβουμε, με στεριανούς μεζέδες την επόμενη φορά, χωρίς να παραλείψουμε τα λαχταριστά σουτζουκάκια του, που τα υμνούσε η παρέα του διπλανού μας τραπεζιού!
Σας το προτείνουμε φυσικά ανεπιφύλαχτα, σαν ένα δείγμα αντιπροσωπευτικό από ό, τι στις μέρες μας τείνει να εκλείψει από την Αθήνα μας!

10 Νοε 2018

Προχθές βράδυ πήγα με τη φίλη μου στο ιστορικό μεζεδοπωλείο των Πετραλώνων που κλείνει πια μισό αιώνα λειτουργίας, το πιο παλιό μάλλον μετά τον Οικονόμου. Φυσικά σας μιλάω για το Ασχημόπαπο, ένα γραφικό κουτούκι, ξεχασμένο από τα παλιά, σαν τις ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου, που τις βλέπουμε σε ασπρόμαυρες φωτογραφίες στους τοίχους των δύο αιθουσών του!

Το Ασχημόπαπο, ανοιχτό από Τρίτη μέχρι Κυριακή, έχει όπως μας είπαν και ελληνικά live λαϊκορεμπέτικα με μπουζούκι και κιθάρα κάθε Κυριακή μεσημέρι-απόγευμα, και μας συμβούλεψαν πως κανονικά θέλει κράτηση, μιας και γίνεται χαμός!

Η κυρία Χαρίκλεια που μας σέρβιρε, μας είπε πως ο μπαμπάς της ήταν ηθοποιός του κινηματογράφου τις δεκαετίες 50 και 60, αλλά και ταβερνιάρης, από γονείς Μικρασιάτες, επίσης ταβερνιάρηδες! Τρίτη γενιά λοιπόν σήμερα, χαλάλι τους!!

Μπαίνοντας βλέπουμε την αυλίτσα και στο βάθος τις 2 αίθουσες, όπου κάτσαμε στη δεξιά, γεμάτη καλλιτεχνικές φωτογραφίες και κολλάζ, καδράκια, πορτρέτα, καθώς και σκίτσα ενυπόγραφα.
Αριστερά, δίπλα στην κουζίνα, υπάρχουν οι δύο τουαλέτες που είναι πολύ καθαρές, και ήταν στρωμένες με αρχαιοπρεπή πλακάκια.

Από τον κατάλογο με τις σαλάτες, τους μεζέδες και τα κρεατικά διαλέξαμε, αφού μας φέρανε ψωμιά και νεράκι:

Μία χωριάτικη σαλάτα με μπόλικη φέτα και κάππαρη, που της έδινε φοβερή νοστιμιά.

Μια μερίδα χοιρινά πανσετάκια στη σχάρα, που ήρθαν σωστά ψημένα.

Μια μερίδα με 2 μοσχαρίσια μπιφτέκια και γαρνιτούρα τηγανιτές πατατούλες.

Ήπιαμε ½ λίτρο χύμα ροζέ κρασί δικό τους, που ήτανε ό, τι έπρεπε για να συνοδέψουμε τα φαγητά μας.

Μας κεράσανε στο τέλος ωραίο δικό τους χαλβά σιμιγδαλένιο.

Ο λογαριασμός, στα 28 € ήταν αναμενόμενος και λογικός για το συγκεκριμένο καλλιτεχνικό στέκι, που ήταν μάλιστα σχεδόν γεμάτο, αν και ήταν βραδάκι καθημερινής!

Το Ασχημόπαπο είναι πια κάτι σπάνιο για τη σημερινή Αθήνα, αφού είναι μια αυθεντική ξεχασμένη γωνιά, από τις ελάχιστες που υπάρχουν ακόμα στις συνοικίες της Πρωτεύουσας, και υποθέτω ότι θα προσελκύσει τουλάχιστον τους ρομαντικούς νοσταλγούς της παλιάς Αθήνας που χάνεται σιγά-σιγά…

19 Μάρ 2018

Την περασμένη Πέμπτη ήμουνα με κάποιο φίλο στο Σύνταγμα, επωφελούμενος της πρώιμης καλοκαιρίας και βολτάροντας στο κέντρο της πόλης μας. Κάπου γύρω στις 3 το απομεσήμερο ξαφνικά πεινάσαμε, οπότε μου ήρθε η φαεινή ιδέα για κάτι όμορφο και φθηνό, που είχα διαβάσει στο σάιτ μας.

Χωρίς καθυστέρηση τον κατεύθυνα στην Πλατεία, στη γωνία της Καραγιώργη Σερβίας με τη Σταδίου, στην παλιά πολυκατοικία με τις πρασινάδες στα μπαλκόνια των γραφείων. Πήραμε το ασανσέρ κι ανεβήκαμε στον 9ο όροφο, που κυριολεκτικά βλέπει τον Θεό της προνομιούχα ηλιόλουστης Αττικής γης!!

Όπως καταλάβατε πήγαμε στην Καντίνα της Καραγιώργη Σερβίας, χάρη στις καλές κριτικές της που έχουν προηγηθεί, δηλαδή από τους φίλους χρήστες baron. rouge, evi, Χρυσανθεμάκι, Arkouditsos και του πάντα περιγραφικού μας piperman!

Λέμε λοιπόν εδώ θα φάμε!! Αμ δε…
Το μικρό μπαλκονάκι, με τη μοναδική θέα του Παρθενώνα και ολόκληρης της γύρω περιοχής σε μεγάλη ακτίνα, είχε κατακλυσθεί από κόσμο και μάλιστα μια-δυο παρέες ανέμεναν υπομονετικά…
Ο εξυπηρετικός και ευγενής Κρητικός που το τρέχει, μας είπε να ξαναρθούμε μετά τις 4 μ. μ., μια ώρα δηλαδή πριν κλείσει, και θα μας κράταγε το τραπεζάκι μας.

Ακούσαμε φυσικά τη συμβουλή του, φάγαμε ένα κουλούρι Θεσσαλονίκης από κάτω, συνεχίσαμε τις βόλτες και τα σχετικά, οπότε επανήλθαμε δριμύτεροι γύρω στις 4.15 μ. μ. και πραγματικά σταθήκαμε τυχεροί!

Από τα λιγοστά, μα εκλεκτά του καλούδια, πήραμε:

• Μια χωριάτικη σαλάτα, που ήρθε χορταστικότατη σε βαθύ πιάτο, και είχε φοβερά φρέσκες ντομάτες, από την Κρήτη, όπως καμάρωνε ο ιδιοκτήτης. Τιμή 4 €.
• Μια μπιφτέκια με φρεσκοτηγανισμένες πατάτες που έλιωναν στο στόμα. Τιμή στα 5 €.
• Μια ζεστή ομελέτα με τυριά και λουκάνικα, εξίσου νόστιμη, στα 4 €.
• Ήπιαμε μισό λίτρο χύμα κόκκινο κρασάκι, στα 4 €.

Πληρώσαμε 17 €, το ευχαριστηθήκαμε όσο δε λέγεται, και λέμε να το επαναλάβουμε με την πρώτη ευκαιρία, συστήνοντας τη μοναδική αυτή Καντίνα σε κάθε φίλη και φίλο χρήστη ή αναγνώστη, πραγματικό καλοφαγά και όχι κυνηγό κοσμικών και δήθεν!!

28 Νοε 2017

Πήγαμε προχθές βράδυ 2 άτομα στον Πρόεδρο στα Μελίσσια, της γνωστής αλυσίδας με τα 6 μαγαζιά στο Λεκανοπέδιο. Το συγκεκριμένο λειτουργεί από πέρσι, σε καθημερινή βάση, από το μεσημέρι μέχρι 01.00 τουλάχιστον.

Μας άρεσε ο ωραίος χώρος με τις λευκές και φωτεινές κυκλαδίτικες αποχρώσεις του, καθώς και η κληματαριά. Ένώ το μαγαζί είναι σαφώς μοντέρνο, διατηρεί ωστόσο αρκετά στοιχεία της παράδοσης.

Τα τραπεζοκαθίσματα είναι σε αραιή διάταξη, παρά το σχετικό συνωστισμό και τον θόρυβο. Πάντως το σέρβις είναι οργανωμένο και ενήμερο πάνω στο μενού τους.
Λειτουργεί επίσης υπηρεσία διανομής, καθώς και φαγητά σε πακέτα.

Από τον πλήρως ενημερωμένο κατάλογο σε κεμπάπ και ανατολίτικη κουζίνα πήραμε:
-Ένα λαχματζούν που ήρθε κομμένο σε κομμάτια σε ένα ξύλινο δίσκο.
-Μια μικρή μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ κοτόπουλο.
-Μια καπνιστή πολίτικη μελιντζανοσαλάτα.
-Μια φρεσκοκομμένες τηγανιτές πατάτες με αυγά.
-Δοκιμάσαμε στο τέλος κιουνεφέ φούρνου και καζάν ντιπί.

Ήπιαμε μισό λίτρο χύμα ροζέ κρασί Ζίτσα, ποικιλία Ντεμπίνα, που ήταν γλυκόπιοτο και ταίριαζε πολύ με τα επίσης νόστιμα φαγητά τους!

Πλήρωσα 35 € (10/16 € το άτομο χωρίς ποτά) και σαφώς το προτείνω, ειδικά όταν βρεθείτε με την παρέα σας στις Βόρειες γειτονιές!!

13 Νοε 2017

Χθες Κυριακή 5/11 μεσημέρι πήγα με τη φίλη μου στη Ν. Φιλαδέλφεια και επισκεφθήκαμε, μετά από τηλεφωνική κράτηση, το άψογο ρακάδικο – μεζεδοπωλείο BYΡΑΚΙ, ένα σωστό καύχημα για την περιοχή του κι όχι μόνο!

Μου αρέσει να πηγαίνω συνήθως σε επιλεγμένα στέκια, κατά το δυνατό διαβασμένος από το ενημερωμένο σάιτ μας, εκτός βέβαια αν η παρέα επιλέξει κάτι άλλο…Το ΒΥΡΑΚΙ λοιπόν μπήκε ήδη στον 5ο χρόνο πετυχημένης λειτουργίας του και είναι γεμάτο κόσμο λόγω άψογου φαγητού, σέρβις και τιμών.
Η χρήστης PONTIKI είναι αυτή που το εισήγαγε με την 1η κριτική της του 2013, όπου μας λέει ότι η ονομασία του byράκί, επίτηδες δίγλωσση (όπως το FEEDΕΛ, κ. λπ. ) παραπέμπει αφενός μεν στο ρακί, την Κρητική ρακή που μας προσφέρουν πλέρια, αφετέρου δε στην επαναστατική σημαία, το ‘μπαϊράκι, δηλ. την παντιέρα ή το λάβαρο, με το οποίο διεκδικεί κάποιος τα δικαιώματά του.

Με τη σειρά μου θα προσέθετα ότι δικαιολογημένα το byράκί διεκδικεί τα γαστρονομικά του δικαιώματα, που τα κατακτάει κάθε μέρα, πλην Δευτέρας, με το σπαθί του μάλιστα!

Ο ωραίος χώρος, με τα ξύλινα δάπεδα και τραπεζοκαθίσματα, τις πρασινάδες εξωτερικά και τα πολύχρωμα διακοσμητικά παντού, έχει περιγραφεί λεπτομερώς ήδη από δεκάδες χρήστες μας, και δεν νομίζω ότι αξίζει να προστεθεί κάτι άλλο.

Εξάλλου, η ιδιοκτήτρια Γεωργία, οργανωτικός νους και ψυχή του μαγαζιού, μαζί με δύο ακόμη άτομα, τα καταφέρνουν περίφημα στην εξυπηρέτηση του γεμάτου καταστήματος, προσπαθώντας να σερβίρουν τα πιάτα, όχι πλακώνοντάς τα όλα μαζί, αλλά με λογική σειρά και χρόνους αναμονής.

Από το μενού τους διαλέξαμε τα εξής:

- Μια μελιτζανοσαλάτα καπνιστή και φίνα αλοιφή.
- Μια μερίδα παστουρμαδοπιτάκια νοστιμότατα.
- Μια μανιτάρια σχάρας, ζεστά και χορταστικά.
- Την κλασική τους πλέον μερίδα με τα Κυπριακά πιτάκια, τα κομματάκια κοτόπουλο, το ξινόμηλο και τη μαγιονέζα. Τι ευφάνταστος συνδυασμός γεύσεων!
- Μια παϊδάκια κοτόπουλο στη σχάρα, φαί που βάζει κάτω πολλά εδέσματα!
- Ήπιαμε δυο μπύρες παγωμένες και το νερό σε κανάτα του μαγαζιού.

Πληρώσαμε 27 €, ποσό χίλιες φορές χαλάλι για την άξια μεζεδοκατάσταση και το κέρασμα που επακολούθησε, δηλ. τα ποτηράκια τους με την κρεμ-καραμελέ!

Με δυο λόγια το ΒΥΡΑΚΙ είναι ένα πολύ τίμιο μαγαζί με άψογο φαγητό και σέρβις.

Προσεχώς σκοπεύω να ξαναπάω και σας προτείνω να πάτε με 1000, γιατί αλλιώς εσείς θα χάσετε…

30 Ιουν 2017

Την περασμένη Παρασκευή το βράδυ, ύστερα από κράτηση, πήγαμε δύο άτομα στο Παλιό Ταχυδρομείο, μετά από τόσες καλές κριτικές στο σάιτ μας. Πραγματικά, άξιζε τον κόπο. Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά από 14.00-02.00.

Άνοιξε πριν δυο χρόνια και κατάκτησε τις καρδιές των Χαλανδριωτών και όχι μόνο. Το όνομα του κυριολεκτεί, αφού στεγάζονταν κάποτε εκεί τα ΕΛΤΑ της περιοχής, ενώ τώρα βρίσκεται καταμεσής της πιάτσας του Χαλανδρίου, στη Σοφοκλή Βενιζέλου, πρώτη παράλληλη δεξιά της Ανδρέα Παπανδρέου, περίπου στη γωνία της με την Σωκράτους. Ήμασταν και τυχεροί στο πάρκιν, βρίσκοντας θέση με το πρώτο στο διπλανό τετράγωνο!!

Η αυλή καταπράσινη, με φυτά, δέντρα και γλάστρες, μου θύμισε κυκλαδίτικο νησί, και μάλιστα ακούσαμε πως κάποιος ιδιοκτήτης είναι νησιώτης από την Ανάφη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο τελικά… Όμως, είχα την ευκαιρία να περιδιαβώ και τους δύο εσωτερικούς χώρους που μου αρέσανε εξίσου, με την καλαίσθητη διακόσμηση, το παλιό ραδιόφωνο, τους καθρέφτες, τα υφαντά κουρτινάκια, την παρουσία του ξύλου σε τραπέζια και καθίσματα, και γενικά την παλιά αρχοντιά που σπανίζει στις μέρες μας, της ταχύτητας και των παγκόσμιων αγορών…

Δυο-τρία νέα παιδιά έβαζαν τα δυνατά τους για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός χώρου ασφυχτικά γεμάτου, και μας εντυπωσίασαν από το αποτέλεσμα. Τους ζητήσαμε να μην μας έρθουνε όλα τα πιάτα μαζί, γιατί θυμάμαι πως ήταν ένα από τα μειονεκτήματα στο παρελθόν, και τελικά το πετύχαμε αρκετά, όπως θα εξηγήσω από τη σειρά των πιάτων του καταλόγου τους, που προφανώς είναι καρτέλα – φάκελος, τι άλλο, ταχυδρομικός, με όλα τα συμπαρομαρτούντα, δηλαδή γραμματόσημα, σφραγιδάκια και τα σχετικά…

Στην αρχή, μας φέρανε το ζυμωτό τους ψωμάκι, ελίτσες και παξιμαδάκια, και κατόπιν τη χορταστική και δροσερή πολίτικη σαλάτα τους και τη φάβα Φενεού, πολύ νόστιμα όλα για εισαγωγικά πιάτα!

Μετά ακολούθησε ένας συμπαθητικός καγιανάς, και εννοείται ο κλασικός φουρνιστός Κρητικός ανθότυρος με πιπερόμελο Φλωρινιώτικο, που έγραψε…

Τα συνοδέψαμε με δύο μπύρες, πληρώσαμε για όλα 30 €, θα ξαναπάμε σύντομα και φυσικά σας το προτείνουμε ανεπιφύλαχτα!!

16 Μαι 2017

Χθες Σαββατόβραδο, μετά από παρακολούθηση δραματικής ταινίας στον. ΔΑΝΑΟ, είπαμε με μια φίλη να ξελαφρώσουμε λιγάκι στα στέκια της πιάτσας της Πανόρμου. Πριν πάρουμε το ποτάκι μας σ'ένα απ' αυτά, έπρεπε να γεμίσουμε τα άδεια μας στομάχια με κάτι στα γρήγορα αλλά συνάμα οικονομικό και νόστιμο.

Μας είχαν ενημερώσει ότι πριν λίγα χρόνια άνοιξε εκεί το STREET WOK,
κάποιος νεαρός ελληνοαμερικανός επιχειρηματίας, και ότι είχε εξελιχθεί σε ένα από τα καλύτερα και υγιέστερα ταχυφαγεία, με βάση τα noodles και το ρύζι.

Μάθαμε ότι υπάρχει άλλο ένα και στο κέντρο της Αθήνας, κάπου στην Αιόλου, προς το Μοναστηράκι. Άλλωστε, τα βρήκαμε στο σάιτ και ξέραμε ότι άξιζε τον κόπο να πάμε.

Γινόταν χαμός, αλλά με 3 έξυπνους υπαλλήλους, όλα πήγαιναν ρολόι! Ο χώρος, ελαφρά υπερυψωμένο ισόγειο, είχε 3-4 σταντς και κάποιο πάγκο, ενώ οι επίσης νεαροί πελάτες ήταν όλοι χαλαροί και απολάμβαναν το φαγητό τους.

Πραγματικά, υπήρχε φοβερή ποικιλία από noodles και ποικιλίες λευκού και σκούρου ρυζιού, ενώ σε ό, τι διάλεγες σαν βάση, μπορούσες να κάνεις πληθώρα συνδυασμών με κρεατικά, γαρίδες, μανιτάρια, ξηρούς καρπούς, κρεμμύδια και διάφορα άλλα υλικά.

Ήτανε όλοι τους απόλυτα ενημερωμένοι με το αντικείμενο, ευγενείς και ταχύτατοι στη διεκπεραίωση των παραγγελιών μας, αφού το όλο εγχείρημα μόνο έτσι λειτουργεί, σε ένα μικρό χώρο με τέτοιο μάλιστα συνωστισμό!

Εμείς, για 2 μερίδες πλουσιοπάροχες, με διαφορετικούς εννοείται συνδυασμούς από τα υλικά τους, και για μια μπύρα και ένα αναψυκτικό, δώσαμε 15 €, ποσό λογικότατο. Με 5-6 € τρως ένα νόστιμο, παραγεμιστό noodles, ξεχνώντας τώρα στην κρίση τα ακριβά ανατολίτικα εστιατόρια, με το διπλάσιο τουλάχιστον budget!!

Μην παραλείψετε να το επισκεφθείτε, για μια ξεχωριστή εμπειρία, με αγνά υλικά και φθηνό κόστος, αφού λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 2 τη νύχτα τις καθημερινές και τις 3 τα weekends.

15 Οκτ 2016

Την προηγούμενη Κυριακή ύστερα από πρόσκληση συγγενών μου πήγα στο Ριφιφί για φαγητό. Πιάσαμε τραπέζι έξω αλλά μου άρεσε πολύ ο εσωτερικός χώρος με τα ωραία ξύλινα τραπέζια και τον εντυπωσιακό πράσινο τοίχο. Στο βάθος βρίσκεται η κουζίνα όπου εκτελούνται και παραδίδονται οι παραγγελίες.
Ο χώρος δίνει σημασία στις μικρές λεπτομέρειες και γίνεται αρκετά κόζι, μέχρι και στις τουαλέτες στον επάνω όροφο υπήρχε βάζο με μοβ χαριτωμένα λουλουδάκια.

Ο κατάλογος είναι και αυτός σε πράσινο χρώμα και υπάρχουν πολλά καλούδια. Στην αρχή έρχεται ένα ροζαλί λουλουδένιο καλάθι με φέτες από ψωμί και ένα μπολάκι με πολύ νόστιμες ελιές. Το νερό έρχεται σε όμορφο μπουκάλι.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε από τα πιάτα ημέρας αθερίνα στο τηγάνι, καλοψημένη, ρουμελιώτικο χαρτόδεμα, ζυγούρι στη λαδόκολλα με τυράκι κια πατάτες φούρνου και μπιφτέκι σολομού, εντυπωσιακό με λίγη γαρνιτούρα πράσινης σαλάτας.

Από τις σαλάτες διαλέξαμε την καλοκαιρινή στο μεγάλο μέγεθος, πολύ νόστιμη με καλής ποιότητας ανθότυρο!
Στο τέλος παραγγείλαμε ένα μιλφέιγ με παγωτό χαλβά, πολύ μέτριο.

Η κοπέλα που είχε αναλάβει το τραπέζι μας ήταν μέσα στο χαμόγελο και πολύ εξυπηρετική.

Το μενού ικανοποιεί όλα τα γούστα και περιέχει τόσο θαλασσινά όσο και κρεατικά.

Ήπιαμε κόκα κόλα μόνο.

Το φαγητό δεν μπορώ να πω ότι ήταν το κάτι άλλο αλλά για μια απλή έξοδο, χωρίς πολλές απαιτήσεις, είναι εντάξει.

Οι τιμές ξεφεύγουν από την ταπεινή περιοχή των Εξαρχείων και πάνε λίγο προς τα ύψη.
Τρία άτομα πληρώσαμε 36,50, ποσό λογικό αλλά και μετρημένα πράγματα.

Δεν το συνιστώ για όποιον θέλει γνήσια ελληνική κουζίνα. Το προτείνω μόνο στους περαστικούς που θέλουν κάτι για να ξεγελάσουν την πείνα τους, χωρίς διθυράμβους.

Εύχομαι και φέτος να γυρίζουμε και να μυρίζουμε με πολλές επιτυχίες συνολικά.!

30 Μαι 2016

Προχθές Τρίτη πήγαμε δυο άτομα στην ΤΣΙΠΟΥΡΟΜΑΝΙΑ, μετά κι από τις καλές κριτικές στο σάιτ μας. Η Τσιπουρομανία βρίσκεται στη Μεταμόρφωση, επί της Τατοϊου και, όπως μάθαμε κοντεύει να συμπληρώσει 5 χρόνια λειτουργίας.

Πρόκειται για ένα πραγματικά Βολιώτικο τσιπουράδικο, αφού οι ιδιοκτήτες του είναι Βολιώτες, η Χαρούλα στην κουζίνα, υπεύθυνη για τη μαμαδίσιτκη μαγειρική της τέχνη, κι ο Νίκος στην εξυπηρέτηση των πελατών.

Ανοίγουν από Τρίτη με Κυριακή, 12.00-01.00, ενώ τη Δευτέρα μένουν κλειστοί για τη σχετική ξεκούραση. Εκτός από τον μέσα χώρο, υπάρχει τριγύρω μεγάλη αυλή, για τους καλοκαιρινούς μήνες, και έτσι μπορούν να εξυπηρετήσουν συνολικά 150 άτομα τουλάχιστον, και μάλιστα είναι ανοιχτοί και για ιδιωτικές εκδηλώσεις, όπως μας πληροφόρησαν.

Παρασκευές και Σαββατόβραδα έχουνε μουσική live με ελληνικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια, ακούσαμε δε ότι γίνεται μεγάλο κέφι και μπορεί στο μέλλον να ξαναπάμε, ώστε να ακούσουμε και τη ζωντανή μουσική τους.

Ο εσωτερικός χώρος έχει φωτεινά χρώματα μπεζ και κόκκινα κυρίως, καδραρισμένες φωτογραφίες και αφίσες στους γύρω τοίχους, και μια σειρά από ράφια και έπιπλα με τα ποτά που σερβίρουν.

Το πλούσιο μενού της Χαρούλας περιλαμβάνει τουλάχιστον 50-60 πιάτα, όπως σαλάτες (εποχής, γαριδοσαλάτα, πατατοσαλάτα, πολίτικη,.. ), καμιά 20αριά ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, ντοματοκεφτέδες, σαγανάκια, μανιτάρια, φάβα,.. ), πάσης φύσεως κρατικά πιάτα και φυσικά την τοπική σπεσιαλιτέ τους, δηλ. το Βολιώτικο σπετζοφάι. Ακόμα ειδικεύονται σε λογής-λογής νοστιμότατους ψαρομεζέδες, όπως μύδια, γαρίδες, κάβουρα, καλαμάρι, χταπόδι, γαύρο, σαρδέλα, κ. λπ.

Από ποτά, έχουν μια εντυπωσιακή κάβα με καμιά εκατοστή ετικέτες από τσίπουρα, ούζα, Αμοργιανό ρακόμελο, κ. α. αποστάγματα, ακόμη και δικής τους παραγωγής, καθώς και κάποια κρασιά, εμφιαλωμένα και χύμα, αλλά και ποικιλία από μπύρες.

Εμείς φάγαμε μικρές πιπεριές γεμιστές με κρέμα τυριού, ντοματοκεφτέδες, ένα σαγανάκι τυρί, μια καλαμαράκια τηγανιτά φρέσκα, μια τοπικό σπετζοφάι, ενώ υπήρχε από την αρχή το εμφιαλωμένο νερό και το ωραίο και χορταστικό ψωμί τους.

Ήπιαμε ½ λίτρο γευστικό χύμα κρασί Ζίτσα, που ήτανε ό, τι έπρεπε για να συνοδέψουμε τους πεντανόστιμους και χορταστικούς μεζέδες αυτούς.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά με παγωτό, για να μας γλυκάνουν τη γεύση!

Ο λογαριασμός ήταν 40 €, ποσό που δεν μας εξέπληξε για όσα φάγαμε στον συγκεκριμένο χώρο. (Το άτομο μας ήρθε στα 17/25 €).

Με δυο λόγια πιστεύω ότι πρόκειται για ένα γνήσιο και αξιόλογο Βολιώτικο τσιπουράδικο και προπαντός για μια οικογενειακή υπόθεση, από ανθρώπους με μεράκι που πραγματικά φροντίζουν τον πελάτη, ώστε να ξαναζήσει αντίστοιχες Βολιώτικες καταστάσεις. Αν λοιπόν βρεθείτε στα πέριξ, σας το προτείνω.

21 Απρ 2016

Την περασμένη Παρασκευή, νωρίς το βράδυ, βρέθηκα με μια φίλη στη Νέα Ιωνία και είπαμε να δοκιμάσουμε ωραία μεζεδάκια, οπότε οδηγηθήκαμε από τις καλές κριτικές του σάιτ στην ΠΙΑΤΣΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙ, που βρίσκεται δυο βήματα από το Σταθμό του Ηλεκτρικού και συγκεκριμένα απέναντι από τη γέφυρα.

Το μαγαζί, που άνοιξε πριν 3 χρόνια περίπου, έχει κουζίνα με σαφείς Κρητικές επιρροές και, όντας κεντρικό, είναι συνήθως γεμάτο από φοιτητόκοσμο και γενικά νεανικές παρέες. Λειτουργεί καθημερινά από τη 1 το μεσημέρι μέχρι τη 1 τη νύχτα, και μάθαμε πως τα Σ/Κ έχει ελάχιστη κατανάλωση 10 € κατ’ άτομο.

Έχει δύο επίπεδα για φαγητό, τον κυρίως χώρο, κι αυτόν του μπαρ, με τις φωτιζόμενες κάβες και παραπλεύρως τις δυο καθαρές τουαλέτες. Γενικά λόγω περιοχής υπάρχει συνήθως βαβούρα, οπότε τα μεσημέρια και μάλιστα τις καθημερινές υποθέτω ότι η κατάσταση θα είναι πιο ήσυχη. Κυριαρχούν ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις σε τοίχους και τα 15 περίπου τραπέζια (για 40-50 άτομα, κάπως στριμωγμένα), ενώ ξεχωρίζουν τα σουπλά – κατάλογοι με το μενού τους, τα ράφια με μπιμπελό και χρηστικά αντικείμενα (φλιτζάνια, βάζα, κ. λπ. ), τα κρεμαστά κουταλοπίρουνα, και γενικά ο όλος χώρος είναι φτιαγμένος με μεράκι. Επίσης οι τζαμαρίες τριγύρω κάνουν ιδιαίτερα φωτεινό αυτό τον χώρο που είναι κέντρο-απόκεντρο.

Το μενού έχει 3-4 σαλάτες, καμιά 12αριά μεζέδες που περιλαμβάνουν και τα γνωστά θαλασσινά (5-7 €), κάποια κύρια πιάτα σε αντίστοιχες λογικές τιμές και 3-4 γλυκά, στα 4-5 €, όπως χαλβά, κορμό και σοκολατόπιτα.

Από ποτά έχουνε κρασάκι χύμα το ½ λίτρο στα 4-5 €, αποστάγματα 200 ml. στα 7-8 €, και μπύρες σε ποτήρι ή μπουκάλι, περί τα 3 €, όπως βέβαια και τα συνήθη αναψυκτικά, γύρω στα 2 €.

Εμείς, μετά από τα ζυμωτά ψωμάκια και το νερό σε κανάτα, φάγαμε μία μυζηθροπιτάκια (6), μία σκιουφιχτά με απάκι και πιπεριά (6.50), μια φοβερή κοτόπιτα με φύλλο τορτίγιας, τυριά και μπεσαμέλ (6), ένα σαγανάκι καταΐφι με σος μελιού (6.50), ένα κορμό λευκής σοκολάτας (4), ενώ ήπιαμε μισό λίτρο χύμα λευκό κρασί (4.50), που ήταν ό, τι έπρεπε.

Πληρώσαμε 35 €, δηλαδή το άτομο χωρίς ποτά, κατηγορία 10/16 €, ποσό που ανταποκρίνεται στην καλή γευστική μας εμπειρία, και που βέβαια δικαιολογεί την καλή φήμη, το συνωστισμό και τη βαβούρα του μαγαζιού.

Προτείνεται βέβαια, ειδικά αν βρεθείτε στα πέριξ!!