Edward Elric

Μέλος από: Νοε 2015

17 Απρ 2017

Μεγάλη Παρασκευή και όπως κάθε χρόνο αποφασίσαμε με παρέα να βγούμε το μεσημέρι για φαγητό. Δυστυχώς από την αρχή της ημέρας τα πάντα έδειχναν ότι δεν θα πάνε καλά. Ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι από την προηγούμενη μέρα σε μαγαζί με συγκεκριμένο μενού και τιμή με πήραν τηλέφωνο 2 ώρες πριν να που πούν ότι για κάποιο λόγο οι τιμές άλλαξαν (προς τα πάνω φυσικά). Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για αυτό αφού μας ειδοποίησαν την τελευταία στιγμή και πήγαμε. Εκεί μας περίμενε και μια ακόμη έκπληξη... ενω τα παιδιά είχαν συγκεκριμένη τιμή το μαγαζί μας είπε ότι θα μας τα χρεώσει κανονικά. Κάπου εκεί και ενώ η πίεση είχε φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα αποφασίσαμε να φύγουμε και να πάμε αλλού.

Και εκεί που είχαμε απελπιστεί μας έσωσε το ask4food. Ψάχνοντας για μεζεδοπωλεία στα ΒΠ και κυρίως στο Χαλάνδρι βρήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί (Παλιό Ταχυδρομείο) που φιγούραρε πρώτο στα μαγαζιά όλων των ΒΠ. Μετά από τα κλασικά τηλέφωνα (για να δούμε αν υπάρχει τραπέζι) αποφασίσαμε να πάμε και να φάμε εκεί. Και τελικά όχι μόνο δεν απογοητευτήκαμε αλλά ανακαλύψαμε και ένα εξαιρετικό μαγαζί.

Κατ'αρχή η αυλή στην οποία και κάτσαμε ήταν υπέροχη. Αν και στην αρχή φάγαμε μερικές ψιχάλες στην συνέχεια ήταν όλα εξαιρετικά. Σε καναμήνα που θα έχει και περισσότερη ζέστη πιστεύω ότι θα είναι ονειρικά.

Το προσωπικό ήταν πολύ καλό και τα πάντα τα έφεραν σωστά και στην ώρα τους. Νέα παιδιά που ήξεραν την δουλειά, τυπικά και φυσικά πολύ ευγενικά.

Από φαγητά πήραμε τα εξής (5 μεγάλοι και 3 παιδιά):

Γάβρος μαρινάτος (x2): Πάρα πολύ νοστιμος και σίγουρα σπιτικός
Χταπόδι ξιδάτο: Και εδώ είχαμε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, με το χταπόδι να είναι απίστευτα μαλακό και νόστιμο
Καπνιστό Σκουμπρί: Εκπληκτικό το σκουμπρί του, το οποίο ήρθε ζεστό ζεστό. Ένα από τα καλύτερα πιάτα του και σίγουρα ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Πατάτες φούρνου (x4): Εδώ έπαθα πλάκα. Δεν το περίμενα να είναι τόσο νόστιμες. Πήραμε 2 μερίδες και φυσικά κάναμε και refill με 2 ακόμα!
Ντολμαδάκια Γιαλαντζί: Νόστιμα μεν αλλά έχω φάει και καλύτερα. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μέτραγε σαν πιάτο αλλά τα υπόλοιπα ήταν τόσο απίστευτα που ένα απλά καλό πιάτο δείχνει πιο κάτω απ'ότι στην πραγματικότητα είναι.
Μπουγιουρνί: Δεν έχω συνηθίσει το μπουγιουρνί με τόσα τυριά. Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ νόστιμο και φαγώθηκε πάρα πολύ γρήγορα
Καπνιστό λουκάνικο: Απλά επικό! Ένα από τα καλύτερα πίατα που μας έφερε. Πραγματικά υπέροχο.
Τηγανιά κοτόπουλο: Άλλο ένα υπέροχο πιάτο. Σίγουρα από τα καλύτερά του πιάτα.
Τηγανιά χοιρινή: Με διαφορά το καλύτερό του πιάτο. Πάθαμε πλάκα όλοι μας. Μαγειρεμένη στην εντέλεια και με ένα εντελώς διαφορέτικό τρόπο απ'ότι έχουμε συνηθίσει αλλά πραγματικά υπέροχη. Ένα πίατο που το ψηφίσαμε όλοι σαν καλύτερο.
Μοσχάρι με πουρέ γλυκοπατάτας: Νόστιμο πίατο με πολύ ωραίο πουρέ και μαλακά κομμάτια μοσχαριού σε πήλινο σκεύος.
Να μην ξεχάσω να πω ότι για κέρασμα μας έφερε στην αρχή πολύ ωραίες μικρές ζαρωμένες ελιές με 2 παξιμαδάκια και στο τέλος σπιτικό ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παστέλι.

Μαζί με τα ούζα, τις μπύρες και τα αναψυκτικά πληρώσαμε μόνο 101 ευρώ και όχι μόνο σκάσαμε από το φαί... δεν μπορούσαμε να σηλωθούμε από το τραπέζι για να φύγουμε. Με τόσο φαγητό το να δώσουμε περίπου 16 με 17 ευρώ το άτομο και κανα τάληρο τα πιτσιρίκια είναι απίστευτο value for money όχι μόνο για την ποσότητα αλλά και για την ποιότητα του φαγητού. Αν και μένω αρκετά μακριά από τα Χαλάνδρι είναι δεδομένο ότι θα ξαναπάω. Μπράβο και πάλι μπράβο.

14 Φεβ 2017

Δεν είμαι πολύ των Βόρειων προαστίων. Έχω πάει σε μερικά ωραία μαγαζάκια αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω μεγάλη γνώση των φαγάδικων σε αυτές τις περιοχές. Το συγκεκριμένο ψητοπωλείο μας το πρότεινε ένας φίλος και έτσι την προηγούμενη Κυριακή μαζευτήκαμε παρέα (4 ζευγάρια και 1 παιδάκι) και πήγαμε μέχρι την Πεύκη.

Το μαγαζί είναι εντελώς old school (late 80s, early 90s) σουβλατζίδικο με μερικά τραπέζια σε ένα χώρο κλειστό από διαφανές πλαστικό. Οκ... ειδικά σε σουβλατζίδικα ποτέ δεν είχα θέμα με τον χώρο, ούτε και περιμένω τρομερά πράγματα όσον αφορά την διακόσμηση

. Θα μπορούσαν όμως να έχουν λίγο καλύτερη τουαλέτα αφού το πάτωμα γλίστραγε απίστευτα. Το σημαντικό όμως σε τέτοιου είδους μαγαζιά είναι το φαγητό. Και εκεί πραγματικά μας εξέπληξε. Εκτός από τα κλασσικά (γύροι, καλαμάκια, κλπ) είχε και πίτα με μοσχάρι αλλά και πίτα με αρνί (?! ).

Αποφάσισα να πάρω μια πίτα με μοσχάρι και για πρώτη φορά στην ζωή μου πήρα burger σε σουβλατζίδικο λόγω του ότι ο φίλος που μας πήγε μου είπε τα καλύτερα. Η πίτα μοσχάρι ήταν πραγματικά εκπληκτική. Το κρέας ήταν πολύ ωραία αλατισμένο και αρκετά μαλακό (για μοσχάρι πάντα) ενώ το burger ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές.

Εντάξει δεν θα το συγκρίνω με αντίστοιχα burgers μαγαζιών όπως το Μπαρ Μπε Κιου ή το Juicy Grill αλλά το μπιφτέκι ήταν πραγματικά ωραίο και το ευχαριστήθηκα. Δοκίμασα και ένα καλαμάκι κοτόπουλο το οποίο ήταν εξαίσιο. Είχε μια απίστευτη μαρινάδα βασισμένη στην ντομάτα και η γεύση του ήταν απίστευτη.

Πατάτες εκπληκτικές και φυσικά κομμένες στο χέρι και πολλές μπύρες συνέθεσαν μια πολύ τίμια μάσα σε ένα πολύ καλό σουβλατζίδικο. Μαζί με τις μπύρες μας πήγε περίπου 10 ευρώ το άτομο (ίσως και κάτι λιγότερο) και από το τραπέζι δεν σηκώθηκε κανένας παραπονεμένος.

Σε γενικές γραμμές το μαγαζί είναι πολύ καλό (αν παρακάμψει κανείς την ανύπαρκτη διακόσμηση), με ωραία ψητά και αν ξαναβρεθώ στην περιοχή θα το τιμήσω ξανά.

10 Δεκ 2016

Χθες αποφασίσαμε με τους συναδέλφους από την δουλειά να πάρουμε ένα τηλέφωνο στον Πρόεδρο να μας φτιάξει μια ωραία παραγγελία για να φάμε στο γραφείο. Εγώ προσωπικά δεν είχα φάει από το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά το feedback που είχα πάρει ήταν τρομερό. Όλοι μίλαγαν με τα καλύτερα λόγια.

Πέρασα λοιπόν από το μαγαζί για να πάρω την παραγγελία και βλέποντάς το μου θύμισε παλιό ταβερνάκι. Η πλάκα είναι ότι έχουν πετύχει τόσο πολύ την διακόσμηση που δεν δείχνει μαγαζί του 2016 που θέλει να μοιάσει σε μαγαζί του 1960 αλλά νομίζεις πως μπήκες σε κάψουλα χρόνου και μεταφέρθηκες καμιά 50αριά χρόνια πίσω.

Από φαγητό πήραμε διάφορα κρεατικά. Το σουτζούκι του ενώ ήταν νόστιμο ήταν υπερβολικά ψημένο. Τρώω σουτζούκι πάνω από 35 χρόνια και φτιάχνω κιόλας και ξέρω ότι δεν χρειάζεται πολύ ψήσιμο. Το χοιρινό σουβλάκι ήταν οκ... καλής ποιότητας, με ενδιαφέρον μαρινάρισμα αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Το κεμπάπ του όμως ήταν εξαιρετικό. Από τα καλύτερα που έχω φάει (με Νο 1 φυσικά του Αιγυπτιακού στην Νίκαια). Το ίδιο καλό ήταν και το κεμπάπ κοτόπουλο. Και τα 2 πολύ ωραία ψημένα (δηλαδή χαλαρά ψημένα με τα ζουμιά τους) και μαλακά. Οι πατάτες ήταν πολύ καλές και κομμένες στο χέρι. Κάτω από τα κρέατα είχε βάλει και από μια πίτα η οποία είχε σχεδόν διαλύσει από τα υγρά και τα λεμόνια και ήταν πολύ φυσιολογικό να εξαφανιστούν με συνοπτικές διαδικασίες!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο συγκεκριμένο μαγαζί ήταν η ποιότητα του φαγητού η οποία ήταν πάρα πολύ καλή. Και χαίρομαι τουλάχιστον που εν μέσω κρίσης και λόγω του ότι ο Έλληνας δεν βγαίνει όσο έβγαινε παλιά η ποιότητα του φαγητού σε πολλά μαγαζιά έχει ανέβει. Πληρώσαμε περίπου 6 euro το άτομο (χωρίς τα ποτά) για μια χαλαρή μάσα γραφείου. Αν και είμαι αρκετά μακριά θα ήθελα να το επισκεφτώ με παρέα για να δοκιμάσω και άλλα ωραία πράγματα που είδα στον κατάλογο.

10 Δεκ 2016

Χριστουγεννιάτικη βόλτα με την κόρη στο κέντρο Σάββατο πρωί. Κατά το μεσημέρι μας έπιασε μια πείνα και λόγω του ότι βρισκόμασταν κοντά στο Γκάζι αποφασίσαμε να πάμε στο Lazy Bulldog. Το μαγαζί είναι μια πολύ ωραία Pub στα Αγγλικά πρότυπα με το ξύλο να κυριαρχεί και μια πολύ μεγάλη μπάρα γεμάτη με draft μπύρες. Ο κατάλογος με τις μπύρες δεν είναι τεράστιος (απ'ότι είδα είχε μόνο draft και όχι μπουκάλια) αλλά μπορείς να βρεις labels που δεν βρίσκεις εύκολα στην Αθήνα.

Εμείς πήραμε από ένα Burger το οποίο ήταν εξαιρετικό. Το μπιφτέκι ήταν τρομερά νόστιμο και το έφεραν όπως τους το είχα παραγγείλει (medium rare το δικό μου και well done της μικρής) και οι πατάτες εκπληκτικές σε κύβους. Το 3 γεύση είναι πιο πολύ 3.5 και κόβω μισό βαθμό μόνο και μόνο για την έλλειψη φαντασίας στα υλικά αφού ήταν το τυπικό bacon cheese burger.

Από μπύρες πήρα ένα pint Chios Fresh Beer House Ale η οποία είναι μια από τις καλύτερες μπύρες που έχω πιει και ήταν η πρώτη φορά που την πέτυχα σε draft και ένα pint Noctua μια νέα Αθηναϊκή πικρή μπύρα (η οποία φτιάχνεται 200 m από την pub όπως μου είπε το παλικάρι που μας σέρβιρε) και ή οποία ήταν πολύ ωραία. Η μπύρα Χίου για 6 euro το Pint είναι πραγματικά value for money αφού δεν μπορείς να την βρεις με λιγότερο από 6 euro το 330 ml μπουκάλι.

Πλήρωσα 24 euro που πιστεύω ότι ήταν μια καλή τιμή για 2 burgers και 2 Pints. Πολύ καλό μαγαζί θα το έχω στα υπόψη μου όταν βρίσκομαι στην περιοχή.

12 Νοε 2016

Σάββατο απόγευμα πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί μετά από παρότρυνση φίλων μας. Το συγκεκριμένο ψητοπωλείο μας άφησε πολύ ωραίες εντυπώσεις. Κατ'αρχή ο χώρος είναι αρκετά μοντέρνος για ψητοπωλείο με ωραία τραπεζάκια και διακόσμηση. Όσον αφορά το φαγητό ήταν πάρα πολύ καλό. Πήραμε τα εξής:
1 ψωμάκι με κεμπάπ, 2 ψωμάκια με καλαμάκι χοιρινό τα οποία ήταν πολύ καλά, 1 γιαουρτλού κεμπάπ η οποία ήταν εξαιρετική (με τις πίτες βουτηγμένες στην σάλτσα και στο γιαούρτι και τα κεμπάπ κάτι παραπάνω από τίμια), 1 σαγανάκι με αυγά και λουκάνικα (πρέπει να είχε βάλει και λίγο στάκα μέσα γιατί κάπου στο βάθος ένιωσα την γεύση της) και ένα υπέρ επικό κοντοσουβλι χοιρινό/κοτόπουλο το οποίο ενώ κόστιζε 10 euro ήταν super value for money αφού μπορούσαν να φάνε άνετα 2 άτομα. Μαζί με μπύρες και 2 μερίδες πατάτες (οι οποίες ήταν άπειρες) πληρώσαμε για 4 άτομα και ένα παιδί κοντά στα 65 euro ένα ποσό αρκετά τίμιο για όλα αυτά που φάγαμε. Είναι δεδομένο ότι όταν ξαναβρεθούμε στην περιοχή θα το ξανατιμήσουμε.

08 Αυγ 2016

Πήγαμε Τρίτη μεσημέρι στην Γλυφάδα μετά από προτροπή φίλου στην ψαροταβέρνα "Ψητός Μπακαλιάρος". Το μαγαζί είναι τύπου "Νησί" με 13 euro ότι φας και ότι πιεις. 5 άτομα φάγαμε τον άμπακο και μπορώ να πω ότι το μαγαζί είναι λίγο πιο ποιοτικό από "Το νησί", και εμένα προσωπικά με ενθουσίασε αφού δεν πιστεύω ότι μπορείς να βρεις πολύ καλύτερο φαγητό σε μια τυπική (τονίζω το τυπική) ψαροταβέρνα. Μέσα στην τιμή έχει και λαβράκια, τσιπούρες, κολιούς, κλπ!!! Σαν χώρος είναι αρκετά τίμιος με το κλασσικό άσπρο μπλε της τυπικής ψαροταβέρνας. Πάμε λοιπόν και στην μάσα. Πήραμε τα εξής:

Χωριάτικη: Όχι τίποτα τρομερό, μας την έφερε σε 2 μικρά μπολάκια.
Καβουροσαλάτα: Εκπληκτική, ήταν τόσο νόστιμη που πήραμε και δεύτερη
Πατζαροσαλάτα: Πολύ ωραία με σκορδόξυδο και πολύ σωστό βράσιμο
Σκορδαλιά: Ελαφριά αλλά πολύ νόστιμη
Κεφαλοτύρι ψητό: Πάρα πολύ ωραίο και αλμυρό.
Πατάτες τηγανητές: Επικές και εννοείται κομμένες στο χέρι. Μου θύμισαν σπιτικές
Γαύρος Μαρινάτος: Καλός αν και έχω φάει και καλύτερο
Σαρδέλα ψητή: Από τις καλύτερες που έχω φάει. Πεντανόστιμη, φιλετιασμένη, με χοντρό αλάτι και λίγο λάδι. Έπος
Κουτσομούρα: Άλλο επικό ψάρι. Φρεσκότατο, μύριζε θάλασσα.
Μπακαλιάρος Σκορδαλιά: Πολύ καλό και ωραίο τηγάνισμα
Καλαμαράκια τηγανητά: Δεν ήταν ροδέλες κατεψυγμένες αλλά φρέσκο καλαμαράκι κομμένο. ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ, μύριζε θάλασσα
Γαρίδα ψητή: Εξαιρετική (Νο5)
Γαριδομακαρονάδα: Ήταν τόσο γαμάτο που πήραμε και δεύτερο πιάτο
Ήπιαμε τσίπουρο και ούζο. Και τα 2 ελαφριά και δεν μας βάρεσαν.

Πραγματικά απίστευτο μαγαζί. Εγώ που είμαι λάτρης του Νησιού έπαθα πλάκα με το συγκεκριμένο. Πιο ποιοτικό και με μερικά πιάτα (όπως τις κουτσομούρες, τα λαβράκια, τις τσιπούρες, κλπ) που αλλού στα χρεώνουν μόνα τους 15 γιούρο. Εννοείται θα ξανατιμήσω και ας μένω πολύ μακριά από Γλυφάδα.

21 Ιουν 2016

Στο Munchen πήγα κατά τύχη! Η πλάκα είναι ότι είχα διαβάσει τις κριτικές στο ask4food και ήθελα κάποια στιγμή να το επισκεφτώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν μαζευόμαστε 3 άτομα από την δουλειά και πάμε να δούμε μπαλίτσα (euro) στο Μαρούσι. Οι συνάδελφοί μου μου είχαν πει για μια καινούργια μπυραρία που άνοιξε πρόσφατα στην περιοχή τους και φυσικά τι καλύτερο από τον φονικό συνδυασμό μπύρας και μπάλας. Μπαίνοντας στο μαγαζί δεσπόζει ο πολύ ωραίος κήπος οπού τώρα με τις ζέστες υπολογίζω ότι θα είναι συνέχεια γεμάτος. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ ζεστός και φιλικός. Ειδικά το δωματιάκι με τα κασκόλ, και τα βελάκια μου θύμισε αγγλική παμπ. Ο Erich είναι ένας φοβερός τύπος πολύ φιλικός. Ήρθε μας μίλησε σαν να μας ήξερε από καιρό, και μας εξυπηρέτησε αμέσως.

Το ίδιο και η γυναίκα του. Ξεκινήσαμε με την lager του μαγαζιού (Munchen) η οποία ήταν μια πολύ ωραία draft με ελαφριά γεύση. Εγώ συνέχισα με την Augustiner η οποία τα έσπασε! Πήραμε και 3 πιάτα στην μέση για να συνοδεύσουμε τις μπύρες μας. Το καπνιστό λουκάνικο ήταν αρκετά καλό και συνοδεύονταν από μια πολύ ωραία πατατοσαλάτα. Το καυτερό λουκάνικο με curry ήταν συμπαθητικό. Αυτό όμως που μας απογείωσε ήταν οι πατάτες με κρεμμύδια και το μπέικον. Απλά εκπληκτικό. Είναι δεδομένο ότι θα τις προτιμήσω και την επόμενη φορά που θα πάω. Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ ωραίο μαγαζί και είμαι σίγουρος ότι όποιος είναι fan της γερμανικής κουζίνας θα περάσει πολύ καλά.

09 Ιουν 2016

Το νησί είναι ένα μαγαζί το οποίο έχω επισκεφτεί άπειρες φορές. Και όχι μόνο του Μπουρναζίου αλλά και της Πετρούπολης και του Αιγάλεω. Είναι ένα από τα μαγαζιά που συμπαθώ και χωρίς να έχει το καλύτερο φαγητό του κόσμου πιστεύω ότι είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο. Φυσικά με τα 13 euro ότι φας και ότι πιεις γίνεται must! Τελευταία φορά που το επισκεύτηκα ήταν χθες το μεσημέρι (Κυριακή - φυσικά με κράτηση από Παρασκευή πρωί γιατί το μαγαζί είναι πίτα) με παρέα που δεν είχε ξαναπάει. Συνολικά ήμασταν 7 άτομα. Πήραμε τα εξής πιάτα:

-) 2 χωριάτικες σαλάτες οι οποίες ήταν εξαιρετικές. Μου έκανε εντύπωση η πολύ ωραία ντομάτα που είχαν γιατί συνήθως οι ντομάτες σε εστιατόρια είναι εντελώς προκάτ.
-) 1 τυροκαυτερή η οποία ήταν πάρα πολύ καλή και αρκετά καυτερή για εμένα τουλάχιστον που δεν είμαι πολύ του καυτερού.
-) 1 καβουροσαλάτα. Το συγκεκριμένο πιάτο είναι ίσως η καλύτερη αλοιφή που έχει το μαγαζί.

-) 2 τζατζίκια τα οποία ήταν μεν προκάτ αλλά ήταν αρκετά νόστιμα
-) 3 σαγανάκια τυρί πάρα πολύ γευστικά
-) 2 κολοκυθοκεφτέδες οι οποίοι ήταν καλοί, όχι οι καλύτεροι που έχω φάει άλλα τίμιοι και στεγνοί.
-) χταποδοκεφτέδες. ομοίως με τους κολοκυθοκεφτέδες. Την δουλειά τους την έκαναν
-) γαύρος μαρινάτος. Εδώ είχαμε μεγάλες στιγμές αφού όσοι δοκίμασαν έπαθαν πλάκα.
-) 2 μερίδες σαρδέλες. Από τα καλύτερα πιάτα του. Φιλετιασμένες και ψημένες όπως πρέπει (ζουμερές και όχι στεγνές όπως τις κάνουν πολλοί)
-) αρκετές μερίδες καλαμάρια τηγανητά τα οποία ήταν μεν πολύ νόστιμα αλλά δυστυχώς πολύ λαδωμένα

-) 2 γλώσσες τηγανητές. Μέτρια πράγματα αφού η γεύση τους ήταν εντελώς αδιάφορη.
-) 2 μερίδες γαρίδες τηγανιτές οι οποίες πάντα είναι στα καλύτερα πιάτα του μαγαζιού.
-) αρκετές μερίδες πατάτες τηγανητές οι οποίες είναι τίμιες. Μπορώ να καταλάβω ότι με τόσο κόσμο δεν μπορεί να μου φέρει την πιο καλοτηγανισμένη πατάτα. Τουλάχιστον δεν ήταν προκάτ.

Ήπιαμε ούζο το οποίο ήταν αδιάφορο προς μέτριο και αρκετές Βεργίνες.

Για μια ακόμη φορά περάσαμε ωραία στο νησί. Το φαγητό είναι τίμιο με τα πάνω και τα κάτω του αλλά το value for money είναι πραγματικά υπέρ του μαγαζιού. Θα συνεχίσω να πηγαίνω αφού και καλά περνάμε και καλά τρώμε.

02 Ιουν 2016

Ήρθε η ώρα να κλείσω με την αγία τριάδα των burgers στην Αθήνα. Μετά από πολύ ψάξιμο, σχόλια στο ask4food, αφιερώματα, κλπ κατέληξα στα Μπαρ Μπε Κιου, το Juicy Grill και το Barbara Que.

Ενώ τα άλλα 2 τα είχα επισκεφτεί, το Barbara Que το είχα αφήσει παραπονεμένο. Κυριακή μεσημέρι λοιπόν ανηφορίσαμε προς τα Βριλήσσια για να δοκιμάσουμε το φημισμένο burger του BQ. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο μαγαζί είναι το πόσο προσεγμένη είναι η διακόσμηση. Κερδίζει πάρα πολύ άνετα τα υπόλοιπα όσον αφορά τον χώρο. Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει η αυλή είναι απλά υπέροχη. Το άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν το ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο οικογένειες με πιτσιρίκια. Είναι πολύ θετικό το ότι ο Έλληνας σιγά σιγά ξεφεύγει από τα στερεότυπα της κλασσικής ταβέρνας και κινείται και σε διαφορετικά γευστικά μονοπάτια. Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άψογη.

Οι κοπέλες αλλά και το παλικάρι που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικότατες/ος και γνώριζαν τα πάντα από το μενού. Πολύ σημαντικό όταν έχεις γυναίκα με πολλές παραξενιές στο φαγητό. Αποφασίσαμε να μην πάρουμε πολλά και ευτυχώς δεν το πληρώσαμε! Οι κοτομπουκιές που ήρθαν ήταν εξαιρετικές και μας ήρθαν ζεματιστές και φρεσκότατες. Πάρα πολύ γευστικές και στεγνές ενώ η σος που τις συνόδευε γλύκιζε αλλά ήταν τρομερή. Το Barbara Que burger (το τιμήσαμε και οι δύο μας) ήταν πάρα πολύ ωραίο. Εκπληκτικό ψήσιμο (το πόσο ψημένο είναι το Burger, το αφήνω πάντα στους σεφ) πολύ καλό ψωμάκι, τσένταρ σος, καραμελωμένα κρεμμύδια και ένα τηγανητό αυγό.

Οι πατάτες ήταν καλές και τηγανισμένες με την φλούδα. Μοναδική ένσταση που έχω είναι ότι το μπιφτέκι ίσως θα έπρεπε να είναι λίγο πιο πλατύ και λιγότερο στρογγυλεμένο έτσι ώστε να ακουμπάει καλύτερα στο ψωμάκι. Αλλά αυτό είναι πταίσμα σε ένα κατά τα άλλα νοστιμότατο burger. Για 2 Burgers, μια κοτομπουκιές και 3 μπύρες πληρώσαμε κοντά στα 45 euro τιμή ελαφρώς τσιμπημένη αν και μπορώ να πω ότι σκάσαμε. Βάζω 3 στο vfm και 4 στη γεύση αντί για 3.5 και στα δυο. Για να κλείσω θα πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί σε κερδίζει με τον υπέροχο χώρο και το πολύ νόστιμο φαγητό του.

26 Μαι 2016

Παρασκευή απόγευμα αποφασίσαμε να πάμε να δοκιμάσουμε το θρυλικό στην περιοχή, μεζεδοπωλείο Αγροτικό. Είχα ακούσει πολλά καλά λόγια για το συγκεκριμένο μέρος αλλά και είχα κάνει την μελέτη μου στο ask4food έτσι ώστε να μην την πατήσω. Ο χώρος είναι πολύ ωραίος με μια τρομερή αυλή και ένα μπαρ όπου περιμένει ο κόσμος που δεν έχει τραπέζι. Κατά τις 8.30 που πήγαμε ενώ είχε αρχίσει να γεμίζει, υπήρχαν τραπέζια και δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα. Μετά τις 9 με 9.30 όμως το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο και παρέες περίμεναν στο μπαρ για να αδειάσει καμία γωνία για να κάτσουν. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενική και διακριτική. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Πάμε και στο φαγητό τώρα. 3 άτομα (2 γυναίκες και εγώ) πήραμε τα εξής:

-) Κολοκυθοκεφτέδες οι οποίοι ήταν νόστιμοι και απλωμένοι σε ελαφρύ τζατζίκι. Δεν ήταν οι καλύτεροι που έχω φάει άλλα την δουλειά τους την έκαναν.
-) Κεφτεδάκια τα οποία ήταν πραγματικά αφρός και πεντανόστιμα
-) Ένα ΕΠΙΚΟ λουκάνικο που ήταν αν όχι το καλύτερο σίγουρα όμως από τα καλύτερα που έχω φάει τα τελευταία χρόνια.
-) Τηγανιά χοιρινού η οποία ήταν απίστευτη
-) Μαστέλο Χίου ψημένο. Όποιος δεν έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο τυρί απλά δεν ξέρει τι χάνει!
-) πατάτες τηγανητές φρέσκες, ψιλοκομμένες και πεντανόστιμες.

Ήπιαμε 1 200άρι τσίπουρο το οποίο ήταν μέτριο, 1 200άρι ρακόμελο το οποίο ήταν εξαιρετικό και μια μπύρα.

Πληρώσαμε 38 euro και φύγαμε χορτάτοι. Οι μερίδες δεν είναι μεγάλες λόγω του ότι τις φέρνει σαν μεζέ αλλά είναι πολύ φτηνές με αποτέλεσμα να μπορείς να πάρεις αρκετά πιάτα για να δοκιμάσεις. Τελικά έστω και μέσα στην κρίση υπάρχουν μαγαζιά που πάνε καλά. Φτηνές τιμές, εξαιρετικές πρώτες ύλες και σεβασμός στον πελάτη. Thumbs up.