mi_m_peis

Μέλος από: Νοε 2015

16 Μάρ 2017

Απόκριες 2017 - Σάββατο βράδυ: Είχαμε ντυθεί και είχαμε πάει σε αποκριάτικο πάρτυ σ' ένα μπάρ στο πασαλιμάνι κοντά στην πλατεία Αλεξάνδρας. Ήμασταν παρέα 4 ατόμων και κατα τις 2 μας έπιασε μια λιγούρα. Αποφασίσαμε να πάμε στα Ιμαλάια, κλασσική αξία στον Πειραιά.

Μπαίνουμε λοιπόν στο αυτοκίνητο και στο δρόμο βλέπουμε το "Σουβλάκι 1925" φωτισμένο. Αναρωτιόμασταν αν θα πρεπε να το ρισκάρουμε και να φάμε εκεί μιας που δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει και κάποιοι δεν θέλαμε να παίξουμε με την πείνα μας.
Απο την άλλη δεν είχε κόσμο (ο μόνος λόγος που φαντάζομαι γίνεται αυτό είναι γιατι δεν είναι ακόμα γνωστό) και θα τρώγαμε γρηγορότερα.

Το ρισκάραμε και δεν χασαμε!
Το μαγαζί όμορφα διακοσμημένο, με τραπεζάκια ξύλινα με μάρμαρο, καθαρό, ζεστό, απ'εξ'ω είχε 2 γλάστρες με βοκαμβίλιες που κάναν την πρόσοψη πολύ ωραία και ιδιαίτερη (χώρος λοιπον 4/4)

Το προσωπικό φιλικότατο και ευγενικό. Καθήσαμε να παραγγείλουμε και με όρεξη και κέφι μας εξυπηρέτησαν παρόλο το προχωρημένο της ώρας.
Ρωτήσαμε αν είναι όλες τις μέρες ανοιχτά ως τόσο αργά και μας ενημέρωσαν οτι Παρασκευή και Σάββατο κλείνουν 3 η ώρα και όλες τις υπόλοιπες μέρες στη 1.
Η παραγγελία μας εκτελέστηκε γρήγορα παρόλο που τα φτιάχναν εκείνη την ώρα και δεν τα χαν έτοιμα και ξαναζεσταμένα. (εξυπηρέτηση 4/4)

Παραγγείλαμε
1) Πατάτες τηγανιτές με τυρι και κοκκινη σαλτσα
2) Χούμους - φάβα απο ρεβύθια (μας το πρότειναν και είχαν δίκιο ήταν εξαιρετικο)
3) Μεριδα Σούβλα Χοιρινο
4) Μερίδα Χοιρινά Μπριζολάκια
5) και 4 καλαμάκια κοτόπουλο σκέτα

Τα κρέατα τους πολύ γευστικα, καλοψημένα, τρυφερά, ποιοτικά. Δεν έχω λόγια!
Οι μερίδες αξιοπρεπέστατες. Το χούμους εξαιρετικό. Οι πατάτες ήταν φρέσκιες και όχι προ-τηγανισμένες. (Γευση 4/4)

Ήρθε η ώρα του λογαριασμού...... Σύνολο: 26€ για 4 άτομα.
Αυτο είναι value for money!

03 Νοε 2016

Καλησπερα αγαπητο site των καλοφαγαδων!

Με προτροπη του ουρανισκου μου και με προτροπη δικης σας για το κοντινοτερο μακαροναδικο και με τις δικες σας κριτικες να το εχουν ψηλα, αποφασισαμε να επισκεπτουμε το Μακαροναδικο του Ακακιου.

Εδω θα ηθελα να σημειωσω μια παρακληση προς το site, δεν ξερω πως εχετε σαν προγραμμα να εμφανιζονται οι κριτικες για το καθε μαγαζι αλλα θα το εβρισκα πιο ευκολο για αυτους που ψαχνουν και πιο δικαιο για αυτους που γραφουν να παρουσιαζονται οι κριτικες με βαση την ημερομηνια που δημοσιοποιουνται. Φιλε και χρηστη Vageli, εσυ που εγραψες για τον Ακακιο το Σεπτεμβριο και εγω ακολουθησα τη συμβουλη σου (χωρις να προςεξω πως η κριτικη ηταν του 2015! γιατι ηταν πανω πανω! ), θα ηθελα να σου πω πως τα πραγματα αλλαξανε και ολες οι τιμες εχουν ανεβει 1,50€ τουλαχιστον πανω!

Για τις γευσεις δεν θα πω τπτ, ειναι κατι υποκειμενικο. Εμενα η μακαροναδα μου φανηκε λαςπωμενη, το πεινιρλι που πηραμε ηταν ενα ζυμαρενιο πραγμα χωρις καμια ιδιαιτερη γευςη, με 4-5 κομματια απο απακι πανω, η σαλατα ηταν για να την βλεπεις, τοματινια και ειχαν πιαςει με τον αποφλοιωτη και ειχαν κανει το καροτο και το αγγουρι και αυτο ηταν χρεωμενο 7,90€! Οι τιμες ομως ηταν καταπελτης. Με ενα κρασι ατομικο μονο και η χρεωση κατ' ατομο (με μια σαλατα, ενα ορεκτικο και 2 κυριως και συν ενα γλυκο) ειχε ξεπερασει τα 20€! Παιδια, μακαρονια τρωγαμε, μην τρελαθουμε πια.... Αν ηταν μοσχαρισια τι θα πληρωναμε δηλαδη?

Η κριτικη μου αυτη σαν στοχο εχει την ευαισθητοποιηση των μαγαζατορων στις χρεωσεις. Μας αρεσουν τα μακαρονια αλλα οχι οταν κανουν κοντα 10€ το πιατο γιατι τοτε πρεπει να συνοδευονται και απο αλλα πραγματα, θεα, φοβερη εξυπηρετηση, τοποθεσια, μαχαιροπιρουνα πολυτελειας. Θεωρω πως ειναι συστημα του συγκεκριμενου μαγαζιου: ξεκιναμε φθηνα, κανουμε τη πελατεια μας, αλλα σιγα σιγα κατεβαζουμε ποιοτητα - ανεβαζουμε τιμες για το κερδος. Το θεωρω ανηθικο!

Το προσωπικο ηταν εξυπηρετικο και χαμογελαστο, οπως και ο χωρος ηταν πολυ ομορφος και προσεγμενος.

Δεν το προτεινω σε κανεναν.

09 Σεπ 2016

Το τελευταιο διαστημα ειχα αμελησει λιγο τις κριτικες, προχτες ομως βρεθηκαμε στο Κορυδαλλο με τη παρεα μου και καταληξαμε στο Μπαρμπαδημο μετα απο συστασεις. Οντως οτι δοκιμασαμε ηταν εξαιρετικο αν και ειχα τις επιφυλαξεις μου λογω του οτι πλεον εχει γινει αλυσιδα.

Καθησαμε πανω με ωραια δροσια και ξεκινησαμε τη παραγγελια.

Πηραμε μια σαλατα του Πασα, μια ποικιλια με διαφορα κρεατικα για να δοκιμασουμε κι ενα τζιερι μοσχου γαλακτος. Πηραμε και κατι ορεκτικα τα οποια ηταν με γεμιση παστουρμα και τυριου, τηγανιτα, αλλα δεν θυμαμαι το ονομα. Ολα ηταν εξαιρετικα και οι μεριδες χορταστικες.

Τα παιδια που δουλευαν ηταν ολα τρομακτικα ενημερα του καταλογου και ευγενικα και μας βοηθησαν στο να μην παραγγειλουμε παραπανω απο αυτα που χρειαζομασταν. Εχοντας φαει σε αναλογα κεμπαπτζιδικα - αλυσιδες θα συστηνα το συγκεκριμενο σαν το καλυτερο σ´ αυτη τη κατηγορια.

Ο χωρος πολυ ωραιος, νεοκλασικο κτιριο, διακοσμημενο πολυ διαχρονικα, με παλια αντικειμενα. Χαζη λεπτομερεια αλλα τα πλακακια οπως ανεβαινουμε τα σκαλοπατια ειναι εξαιρετικα!

Το vfm δικαιο, δεν θυμαμαι ακριβως το ποσο αλλα εχοντας παρει και κατι μπυρες, κατ´ ατομο πηγαινε περιπου 18€. Πολυ καλη η αναλογια του, φυγαμε αρκετα ευχαριστημενοι ολοι και σιγουρα θα ξαναπαμε.

18 Ιαν 2016

Εμπιστευομαι ορισμενους χρηστες εδω μεσα ανεξαρτητως σκουφων και ενας απο αυτους ειναι ο Nicolas Cage, μαλιστα στενοχωρηθηκα που ειπε πως δεν θα ξαναγραψει για κακο μαγαζι, θα μπορουσε να μας γλυτωσει απο πολλες κακοτοπιες, οπως το εχει κανει και στο παρελθον.... Αυτος ειναι και ο λογος που βρεθηκα στο O' Canto Pub.

Παρεα 6 ενηλικων και 2 παιδιων ηρθαμε του Αγιαννιου μιας και γιορταζε παππους και εγγονι, ειχαμε παρει τλφ και ειχαμε κλεισει ενα τραπεζι στους μη καπνιζοντες, διπλα στο κηπο που ειναι διαμορφωμενος για παιδια.

Πρωτα απ ολα ο χωρος, ειναι ενα παλιο αρχοντικο που γυρω γυρω εχει δεντρα και στο πισω μερος εχει μια μεγαλη αυλη που ειναι στρωμενη με γκαζον και προοριζεται για τα παιδια. Με το που μπαινεις μεσα σου ερχεται η μυρωδια οτι καπου υπαρχει τζακι και οντως δεν καναμε λαθος. Διαθετει 4 δωματια, ολα μεγαλα και στρωμενα με ανετα τραπεζια. Σου δινει την αισθηση οτι εισαι στο Εδιμβουργο, ειχα σπουδασει εκει και κατι ξερω απο αυτα...

Τα χρωματα σε μπεζ και πρασινο και στους τοιχους καδρα απο παλιους ηθοποιους. Στο μπαρ μεσα εχει ενα παλιο συνθετο με σκαλιστο ξυλο, φωτισμενο με ολα τα μπουκαλια πανω, πραγματικη παμπ. Και η μουσικη υποκρουση ηταν σε ρυθμους τζαζ, στη σωστη ενταση ωστε να μπορουμε να φαμε ανετα και να τα μιλησουμε κιολας.

Ευτυχως ειχαμε κλεισει τραπεζι και ο σερβιτορος μας πηγε κατευθειαν εκει γιατι το μαγαζι ειχε κοσμο, δε ξερω αν θα βολευομασταν αμεσως χωρις κρατηση. Μας εβαλαν στην τελευταια αιθουσα, διπλα στο κηπο οπου μπορουσαμε να βλεπουμε τα μικρα να παιζουν, βοηθουσε και ο καιρος, ολα καλα.

σαλατα Cobb,

spring rolls με τυρια και σαλαμι μπυρας,

nachos με τυρι και πικαντικο κιμα,

Portobello Μανιταρια,

2 Αmerican Burger (ο καταλογος το εχει με διπλο μπιφτεκι αλλα το ενα το ζητησαμε με μονο και μας το εφεραν),

2 Μexican Burger,

και μια ποικιλια κρεατικων για 2 ατομα για τους γονεις.

Για τα παιδια πηραμε ενα hot dog και ενα club sandwich.

Απο μπυρες εχει παρα πολλες και ο σερβιτορος μας καθοδηγησε αναλογα με τα γουστα μας σε ποια να πιουμε.

Μας ειχε πει με το τροπο του πως τα πιατα ειναι μεγαλα και ισως αυτα να ειναι και πολλα αλλα οταν ξεκινησαν και ερχοντουσαν (και μαλιστα χωρις καμια καθυστερηση, παρολο το κοσμο που ειχε) καταλαβαμε πως δεν ηταν διαφημιστικο κολπο, ηταν οντως πολλα. Οι μεριδες ειναι μεγαλες και εντυπωσιακες στο ματι!

Η Cobb, που δεν ειχα καταλαβει πως ηταν, εχει βαση το iceberg και απο πανω αραδιασμενα εχει μπεικον, αβοκαντο, blue cheese, καπνιστη γαλοπουλα, τοματινια, σελερι, και κρεμμυδι φρεσκο! Πολυ καλη επιλογη! Ο Αμερικανος (οπως το ελεγε ο σερβιτορος) ειναι τεραστιος και το μπιφτεκι του, ισως απο τα καλυτερα που εχω φαει - και το Mexican το ιδιο!

Οι δικοι μου ενθουσιασμενοι με τη ποικιλια, ειδικα το κοτοπουλο ηταν μοναδικο!

Σας τα γραφω αναλυτικα γιατι πηγαμε 3 γενιες και κατι φιλοι και εμειναν ολοι ενθουσιασμενοι! Ακομα και τα παιδια που συνηθως γκρινιαζουν οταν βγαινουν εξω γιατι βαριουνται, δεν ηθελαν να φυγουμε, ποσο μαλλον εμεις που ειχαμε και τις μπυρες μας..!

Οταν τελειωσαμε μας τα μαζεψαν αμεσως, δεν ειχαμε μπροστα μας κανενα χαμο πανω στο τραπεζι, και μας εφεραν γλυκα και σφηνακια μαστιχας, το κερασμα τους.

Οι τιμες ηταν δικαιες και λογικες, καπου 85ε ηταν για τα φαγητα, και μαζι με τις μπυρες (γιατι πηραμε και αλλη γυρα) πηγαινε στο συνολο 123ε, πολυ καλα αν με ρωτατε γι αυτα που φαγαμε! Μας ηρθε και αλλη μια γυρα μπυρες απο το μαγαζι οπου και εκτιμηθηκε δεοντως μιας και ηταν η πρωτη φορα που ειχαμε παει. Ολα με αποδειξη, να τα λεμε και αυτα!

Πιστευω γενικα πως το μαγαζι ειναι 100% VFM αλλα με τη ποικιλια τα χασαμε, ηταν χορταστικη για 2 ατομα και εκανε μονο 13ε!

Το προτεινω ανεπιφυλακτα, εγω σιγουρα θα ξαναπαω αλλα μπορει και με κανα φιλο για να δω μπαλα, να θυμηθω και τα νιατα μου στο Εδιμβουργο!

14 Ιαν 2016

Ειπαμε οτι αγαπαμε το burger και απορω πως ζουσαμε τοσα χρονια μακρυα του... Πηγαμε λοιπον και στο Juicy Grill, δεν το ειχα ακουσει απο καπου απλα ηταν το επομενο κατω απο το Μπαρ Μπεε Κιου και ειπα να δω και τι ειναι αυτο που ακολουθει αυτο το μεγαθηριο..

Ο χωρος μικρος και ωραιος αλλα καθολου ανετος γιατι βλεπεις το κοσμο που σε περιμενει πανω απο το κεφαλι σου για να φας και να κατσει. Ο καταλογος μικρος και συνοπτικος, αρκετα ευκολα κατανοητος!

Παραγγειλαμε:

Blue Cheese - Portobello (μοσχαρισιο μπιφτεκι, ψητο κρεμμυδι, μανιταρι blue cheese και BBQ sauce)

Steak Pork Burger (χοιρινη μπριζολα, μοτσαρελα, τοματα, κρεμμυδι και μαρουλι)

Chicken Provolone (μπιφτεκι κοτοπουλο, καπνιστο provolone, onion rings, μαρουλι, τοματα)

Πηραμε και 2 Αλφα και μια Fisher και περιμεναμε!!

Βασικα δεν ειναι οτι αργησαν να ερθουν αλλα οτι ειδα ατομα να εξυπηρετουνται πριν απο μας και να εχουν κατσει μετα απο μας!

Τα παιδια εξυπηρετικα, ηξεραν τι πουλουσε το μαγαζι..

Τα burger δεν ηταν ασχημα αλλα σιγουρα δεν ειναι για να ειναι αυτο το μαγαζι στη 2η θεση και το Μπαρ Μπεε Κιου στη πρωτη! Καλα υλικα (μονο το ψωμακι μου φανηκε καπως.. ) αλλα χωρις καμια φαντασια. Οταν θες να φας ενα burger δεν θες να ειναι εκλεπτυσμενο αλλα χορταστικο στο ματι και στο στομαχι, να μην μπορεις μετα να κουνηθεις για κατι λεπτα. Αυτο ηταν κανονικο, χωρις καμια συγκινηση.

3 ατομα πληρωσαμε καπου 40ε, κανονικα, καπου 13/ατομο.

Ηταν καλο αλλα σιγουρα οχι για σαν το αλλο μαγαζι, θα ξαναπηγαινα αν ημουν στη γειτονια αλλα προτεινω να αφησουν τη φαντασια τους να δουλεψει και να βγαλουν αυτο που καποιος λαχταρα να φαει και οχι να βγαλει selfie μαζι του...!

11 Ιαν 2016

Βρεθηκαμε εκει λογω της παμπ διπλα, πολυ ωραια και αξιολογη. Πεινασαμε ομως καποια στιγμη και ο τυπος μεσα απο το μπαρ μας ειπε να παμε διπλα που εχει διαφορα πιατα με μπεργκερ και να φαμε εκει γιατι ειναι αρκετα αξιοπρεπη με καλα κρεατα. Εδω βλεπω οτι εχουν συνεργασια ή οτι μπορει να ειναι και του ιδιου, μια χαρα!

Ο καταλογος μικρος και ωραιος, οι μπυρες λιγες και αγνωστες (περα απο μια weisse που ειχε εγω δεν ηξερα καμια αλλη). Εκεινη την ωρα δεν ειχε ιδιαιτερο κοσμο, μια παρεα περιμενε μπροστα μας αλλα για να παρει τα πιατα, παραγγειλαμε λοιπον ενα με blue cheese και ενα αλλο με μανιταρια και πατατες με bbq sauce.

Δεν αργησαν να ερθουν..

Παιδια δεν ειναι οτι χειροτερο εχω φαει, τα υλικα ηταν καλα φανταζομαι, δε με χαλασαν καπου αλλα ρε παιδι μου, δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο για να σε τρελανει και να το θυμασαι. Βασικα θα ξαναπηγαινα εκει αν ημουν στη μπυραρια και πεινουσα.

Λογαριασμο ακριβως δεν θυμαμαι αλλα δεν ηταν πολλα, ουτε ομως και λιγα.

11 Ιαν 2016

Αγαπω το καλο μπεργκερ! Kαι που αλλου θα πηγαινα φυσικα παρα μονο στον εξπερ του καλου μπεργκερ!

Εννοειται οτι ακους σε ολη την Αττικη γι αυτο το μαγαζι και εννοειται οτι θα πηγαινα να δω και εγω τι γινεται. Απογευματακι λοιπον, την ωρα που θα ανοιγε και δεν θα περιμενα πολυ, πηγα και στηθηκα απ εξω. Οντως δεν περιμενα παραπανω απο μιση ωρα γιατι εννοειται πως ακομα και οταν πηγα στο ανοιγμα ειχε κοσμο που περιμενε αλλα οκ, μ αυτα που εχω ακουσει και διαβαζω εδω μεσα, περιμενα τα πραγματα πολυ χειροτερα!

Παραγγειλαμε:

Μια σαλατα Φυστικι, εναν Αμερικανο και το Καππα της Δοκιας!

Αμερικανος: μπιφτεκι, 2πλο τυρι και μπεικον, κρεμμυδια, πικλες, τοματουλα και iceberg!

Καππα της Δοκιας: μπιφτεκι, κασερι, τοματουλα, πικαντικη σαλτσα και παστουρμας.......!

Σαλατα φυστικι: μαρουλι, λολα, πιπεριες και μεσα ειχε μπαλες διαφορων τυριων αν δεν απατωμαι και κρουστα απο φυστικι Αιγινης..

Τρελαθηκαμε στο φαι! Σκαει η σαλατα και ξεκιναμε να τρωμε, οταν ομως ηρθαν τα μπεργκερ με ενα βουνο πατατες το καθενα τοτε πραγματικα ανυσηχαμε για το μελλον..... Ξεχυλιζαν τα παντα! Μπεικον, μπιφτεκια, σως, ηταν οτι πιο λαχταριστο εχω στη ζωη μου!

Το μερος ωραιο αλλα μικρο, ο τυπος χρειαζεται ενα τετραγωνο για να βολεψει εστω και τους μισους απο τους πελατες και το σερβις εξαιρετικο! Προλαβαιναν ή οχι, τα παντα ερχοντουσαν ως επρεπε και στην ωρα τους!

Μπραβο στα παιδια, καλες δουλειες, να μην χαλασουν την ποιοτητα τους και μπραβο στο Πειραια που κραταει ενα τετοιο μαγαζι!