Thankful

Μέλος από: Νοε 2015

24 Ιουν 2017

Παρασυρμένη απ’ τη Γαλλίδα φίλη μου Rosalie, αλλά κι απ’ τις εντυπωσιακές κριτικές των χρηστών PONTIKI, πέρσι, VAGELI, την περασμένη βδομάδα (προχθές μάλιστα, αφού πήγα, είδα πως έγραψε και το Χρυσανθεμάκι με τον αφοπλιστικό αυθορμητισμό της! ), αποφάσισα να επισκεφθώ με τη φίλη μου το BARATIN!! Συμπληρώνει ένα χρόνο λειτουργίας (άνοιξε πέρσι τον Ιούνη) και κυριολεκτικά χαλάει κόσμο στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου βρίσκεται στην κεντρική αρτηρία, τη Δεκελείας., λειτουργώντας από νωρίς το πρωί!

Πήγαμε την περασμένη Παρασκευή, νωρίς το βράδυ, για να το γνωρίσουμε, τσιμπώντας κάτι ελαφρύ και πίνοντας κανά cocktail. Συναντήσαμε κόσμο νεανικό, και το μέρος αυτό ήτανε σε όλους τους χώρους του γεμάτο (!! ), που δεν είναι και λίγοι. Μέσα ισόγειο και πατάρι, έξω μπροστά σε 2 επίπεδα, και πίσω στην πιο ήσυχη αυλή.

Οι χώροι έχουν περιγραφεί με κάθε λεπτομέρεια, αλλά πρέπει να πω ότι εντυπωσιάστηκα και εγώ απ’ την τεράστια μπάρα και τα άπειρα ράφια με τα ποτά μέχρι πάνω, τον ωραίο συνδυασμό ξύλου, τούβλου, μαρμάρου και σίδερου, τα πανύψηλα εσωτερικά φυτά, τους καλοσχεδιασμένους χοντρούς σωλήνες εξαερισμού και κλιματισμού στην οροφή, το πατάρι με τις αναπαυτικές καφέ πολυθρόνες, καθώς και την cozy πίσω αυλή για κάπως λιγότερη βαβούρα.

Η μουσική δυνατή, όπως την περίμενα, ήτανε μια όμορφη εναλλαγή ρυθμών jazz, swing, rock, κ. λπ. Το κέφι ήταν δεδομένο, και αυξανόταν όσο περνούσε η ώρα…

Οι τουαλέτες βρίσκονται στο πατάρι και οι γυναικείες τουλάχιστον ήτανε πολύ καθαρές και φροντισμένες.

Η εξυπηρέτηση από τις νεαρές κοπέλες που μας σέρβιραν ήταν σε γενικές γραμμές καλή επίσης. Σ’ αυτά τα μέρη χρειάζεται φυσικά και λίγη υπομονή, άλλωστε πας για να χαλαρώσεις με το ποτάκι και την παρέα σου…

Ο κατάλογος των ποτών είναι εντυπωσιακός και πολυσέλιδος. Πρέπει να μετρήσαμε γύρω στις 100 ετικέτες ελληνικών και ξένων κρασιών (!! ) κάθε κατηγορίας και τιμής.

Εμείς, από τον σχετικά λιτό κατάλογο φαγητών, πήραμε μία κεφτέδες με γλυκόξινη sauce πάνω σε πουρέ πατάτας (6.80), μία φιλετάκια κοτόπουλο, με καπνιστό τυρί κ. λπ. (10.50), και για dessert μοιραστήκαμε ένα μπανόφι με μπισκότο και μπανάνα (5.50).
Αντί για κρασί, δοκιμάσαμε τα αγαπημένα μας cocktails, screwdriver & mojito, στα 16 €.

Σύνολο λογαριασμού με το μικρό φιλοδώρημα στην κοπελιά: 40 € (το άτομο χωρίς τα ποτά έρχεται στα 10/16 €), που το θεωρήσαμε τίμιο ποσό για την όλη εμπειρία μας!

Άφησα για το τέλος, το πιο σημαντικό. Η Γαλλίδα φίλη μου Rosalie μου εξήγησε τι ακριβώς σημαίνει το όνομα BARATIN. Είναι λοιπόν στα γαλλικά το ψηστήρι, με το οποίο συνήθως μας παραμυθιάζουν τα νεαρά αγόρια, με την ασταμάτητη φλυαρία τους, άλλοτε κολακευτική, άλλοτε όμως ενοχλητική…
Σε τι άραγε συνίσταται η δική μας εμπειρία από την αντροπαρέα του διπλανού τραπεζιού;; Έγινε ή δεν έγινε baratin, με ή χωρίς αναπάντητες στα κινητά μας;;

(Sex & the city situations, που λέει κι η φίλη... )!

Μην περιμένετε να σας το πω: προσωπικά δεδομένα γαρ, που λέει κι ο παππούς!

Εμείς πάμε γι’ άλλα… Εσείς;;

12 Μαι 2017

Την περασμένη Παρασκευή, παρέα με δυο φίλες μου επισκεφθήκαμε το μεσημέρι το ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ στο Περιστέρι, και το βρήκαμε χάρη στη σωστή περιγραφή που είχε κάνει παλιότερα η χρήστης PONTIKI (από Καβάλας, δεξιά Θηβών και μετά το ΑΒ).

Είναι ένα πολύ συμπαθητικό μεζεδοπωλείο, εξαιρετικά δημοφιλές στους Περιστεριώτες και όχι μόνο, μιας και συνδυάζει εκλεκτούς μεζέδες σε καλές τιμές. Παρότι ήταν μεσημέρι είχε αρκετή κίνηση, από νεαρά επίσης άτομα, κυρίως φοιτητόκοσμο και ντόπιους, και εμείς καθίσαμε έξω στην ωραία τους αυλή, σε ένα σκιερό μέρος.

Το προσωπικό ήταν ευγενικό και μας ενημέρωσε για τα διάφορα πιάτα ημέρας, από τα οποία καταλήξαμε στα εξής μεζεδάκια.

Ένα σαγανάκι με δημητριακά και μέλι, εξαιρετικό!

Ένα σηκώτι τηγανιτό, νόστιμο και ζουμερό.

Μία μερίδα γίγαντες πλακί, όπως τους έφτιαχνε η γιαγιά μου...

Μία κοτομπουκιές με ζεστές πιτούλες!

Μία κεφτεδάκια, πολλύ αφράτα και γευστικά.

Ένα καγιανά με σύγκλινο, απλά συθμπαθητικό.

Ήπιαμε δυο παγωμένες μπύρες Κάϊζερ, που ταιριάζανε με τους μεζέδες μας και τα πρώιμα ζεστά απομεσήμερα του φετινού Μαγιού!!

Λογαριασμός στα 40 € που άξιζαν για τη γευστική μας εμπειρία!

Να πάτε σίγουρα γιατί αξίζει τον κόπο, αφού θα χορτάσετε με ωραίους μεζέδες, σε ένα μαγαζί τίμιο, που ξεχωρίζει στα Δυτικά Προάστια!

Να προτιμήσετε μία επίσκεψή σας νωρίς το βράδυ, αποφεύγοντας ει δυνατόν τις ώρες αιχμής των Σ/Κ.

15 Οκτ 2016

Στους δρόμους της Αθήνας και πάλι φέτος για να ψάχνω τρόπο να δαμάσω την ορεξή μου. Σε διάλειμμα από τις διάφορες ασχολίες μου πήγα στο κρητικό Όξο Νου για μεσημεριανό την προηγούμενη Κυριακή. Κάθισα έξω λόγω ζέστης και δεν σας κρύβω ότι διάφορες περίεργες μυρωδιές των Εξαρχείων μου έρχονταν κατά κύματα...
Το μαγαζί είναι μεγάλο και ψηλοτάβανο με ένα μεγάλο μπαρ και σε πολλά σημεία υπάρχουν νόστιμες πινελιές από διακοσμητικά στοιχεία περασμένων εποχών. Τα τραπέζια είναι πολύχρωμα και ξύλινα ενώ τα φωτιστικά αρχοντικά. Οι δύο τουαλέτες βρίσκονται στον επάνω όροφο και έχουν ρετρό στοιχεία όπως και αριστοφανικά σατυρικά σκίτσα.
Αφού καθίσαμε στο μικρό τραπέζι στον εξωτερικό χώρο μας έφεραν δυο τσικουδιές, λευκό ντιπ, νερό βρύσης, για να συνοδεύσουμε το ψωμί μας, μαύρες φέτες που χρεώθηκαν 1 ευρώ. Μετά παραγγείλαμε τετράγωνη κρεατότουρτα με τρυφερό αρνί εσωτερικά, πολύ νόστιμη, στα 7,90. Συνεχίσαμε με στάκα Σφακίων μ΄ αυγά που απλά ήταν δύο αυγά μάτια και δεν είχαμε καθόλου την αίσθηση της στάκας που όλοι ξέρουμε, στα 6,40. Τελειώσαμε με μια μερίδα καλτσούνια μυζηθρένια των ρεσσάρων τεμ. αρκετά συμπαθητικά στα 4,80. Μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού νεράντζι.
Το φαγητό συνόδευσε ένα ούζο Τσιλιλή στα 7,20
Πιο πολύ από το φαγητό με ξάφνιασε ο πολύ μεγάλος κατάλογος που έμοιαζε με κρητική εφημερίδα μαγειρικής αφού έγραφε την ιστορία προϊ'οντων από την Κρήτη και το σκεύος πάνω στο τραπέζι με όλα τα απαραίτητα μέχρι ρίγανη και χοντρό αλάτι.
Η κοπέλα που μας περιποιήθηκε αξίζει πολλούς επαίνους μας γιατί η συναδελφός της είχε αρρωστήσει και έτρεχε από τραπέζι σε τραπέζι ολομόναχη!!
Καλό φαγητό χωρίς όμως να με κάνει να θέλω να ξαναπάω!
Για να γίνω πιό συγκεκριμένη θα έλεγα ότι το φαγητό που έτυχε να δοκιμάσω, εκτός από την κρεατόπιτα, δεν θύμιζε πολύ Κρήτη.

12 Μαι 2016

Χθες Κυριακή 8/5 ήμουνα σε μια φίλη στους Αμπελόκηπους και πήγαμε παρέα για μεσημεριανό φαγητό στο ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR ATHENS, που βρίσκεται στη γωνία Αλεξάνδρας και Βουρνάζου, και είναι πολύ βολικό γιατί απέχει μόνο 50 μέτρα από τις σκάλες του Μετρό Αμπελοκήπων.

Το μαγαζί τής το πρότεινα εγώ, γιατί είχα πάει μικρή με τους γονείς μου κάποιες Κυριακές και, όπως μας είπανε, λειτουργεί εδώ και είκοσι χρόνια, δηλαδή από το 1996, και μάλιστα ανοίγει από το πρωί για καφέδες και σνακ, μέχρι τις 2 τη νύχτα, ενώ τις Κυριακές, από το μεσημέρι μέχρι την 1η νυχτερινή. Τα βράδια είναι επίσης ατμοσφαιρικό στέκι για ένα ποτάκι.

Έχει μέσα καμιά 20αριά ξύλινα τραπέζια, ανάμεσα τα οποία και αρκετές ροτόντες. Στους τοίχους οι αφίσες και τα κάδρα θυμίζουν παλιές νοσταλγικές εικόνες, που συνδυάζονται με τους καθρέφτες και την όλη διακόσμηση. Δεξιά, ξεχωρίζει η μεγάλη μπάρα με τα σκαμπό και τα ράφια με τα ποτά. Γενικά το καφέ χρώμα των ξύλων δίνει μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, κάτι ανάμεσα σε αμερικανικό μπεργκεράδικο και σε ευρωπαϊκό pub ή μπιστρό.

Το μενού, που δεν το θυμόμουνα ή μπορεί και να έχει αλλάξει με τα χρόνια, είναι τεράστιο και πολυσέλιδο. Υπάρχουνε καμιά 15αριά ορεκτικά (καγιανάς, τυριά, μανιτάρια, λουκάνικα, γαρίδες, σολομός), και από καμιά 10αριά σαλάτες, και άλλα τόσα ψαρικά, κρεατικά, και ζυμαρικά. Επίσης, 3-4 φιλέτα κοτόπουλου, burgers και ριζότο. Ακόμη, καμιά 10αριά γλυκά και παγωτά για το τέλος. Οι τιμές είναι γενικά λίγο τσιμπημένες, με πολλά ορεκτικά ή γλυκά, γύρω στα 5-10 €, και αρκετά από τα κύρια πιάτα, γύρω στα 10-20 €.

Αντίστοιχες είναι βέβαια και οι τιμές των ποτών, μιας και κάθε κατάστημα υπολογίζει στις σχετικές εισπράξεις. Υπάρχει, ωστόσο, ποικιλία από καμιά 30αριά ετικέτες λευκών, ροζέ, κόκκινων κρασιών, όπως και κάποια γλυκά και αφρώδη. Φυσικά, όπως εμείς, μπορείτε απλά να πάρετε κάποιο ποτήρι κρασί, γύρω στα 5-6 €, οπότε, αν δεν είστε φανατικοί πότες, το επίπεδο του λογαριασμού σας θα κρατηθεί σε πιο λογικά επίπεδα.

Όσον αφορά το σέρβις, υπάρχουν πολλά και ευγενικά άτομα, αλλά υστερούν αρκετά σε οργάνωση και ταχύτητα εξυπηρέτησης, ειδικά αν πέσετε στις αιχμές του Σ/Κ. Αναφορικά με την κουζίνα, που πιο μικρή μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί δεν είχα τις ίδιες γνώσεις και απαιτήσεις, θα συμφωνήσω με τον σοφό μέσο όρο των κριτικών του σάιτ μας, ότι υπερέχει σε ποσότητα αλλά υστερεί κάπως σε ποιότητα. Με τη φίλη μου, που κι αυτή είχε την ίδια άποψη, θυμηθήκαμε τη σοφή μας παροιμία για τα πολλά κεράσια…

Και για να γίνω τώρα πιο συγκεκριμένη, θα σας αναφέρω τα πιάτα ημέρας που πήραμε, αφού βέβαια ήρθαν προηγουμένως στο τραπέζι μας, το κλασικό εμφιαλωμένο νερό και τα ψωμάκια, με το αζημίωτο εννοείται!

Μια τάρτα κολοκυθιού με τυρί μανούρι Θράκης, μια κεφτεδάκια από ψάρι τόνο με λαχανικά και ρύζι, ένα γύρο από κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες και μικρή σαλάτα, και για το τέλος, ένα cheesecake λευκής σοκολάτας και ένα σουφλέ σοκολάτας. Ήπιαμε από ένα ποτήρι λευκό και φρουτώδες κρασί, που δυστυχώς ξέχασα ποιο ήτανε. Το κρασί, ή τάρτα και τα γλυκά ήταν συμπαθητικά, ενώ τα κυρίως, κατά τη γνώμη μας, ήταν μάλλον ουδέτερα σε γεύση αν και ικανοποιητικά σε ποσότητα. Θα πρότεινα, με την ευκαιρία αυτή, να εστιάσουν σε μικρότερο κατάλογο από τα πιο δημοφιλή πιάτα τους, σύμφωνα με την ως τώρα εμπειρία τους.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 57 €, που σημαίνει ότι χωρίς το κρασί, μας ήρθε στα 22.50 € η καθεμία μας, δηλαδή, κατηγορία 17/25 € το άτομο, ποσό που μια φορά τόσο, ίσως αξίζει τον κόπο. Εννοείται πως στην κατηγορία αυτή υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές!

Άμα τύχει και βρεθείτε στην περιοχή αυτή, δώστε μια ευκαιρία στο μαγαζί, προτιμώντας ένα ορεκτικό ή μια σαλάτα με κάποιο ποτάκι, και αποφεύγοντας τις γνωστές ώρες και μέρες αιχμής!!

22 Απρ 2016

Συνεχίζοντας την εξερεύνησή μας των απανταχού μεζεδοπωλείων, αποφασίσαμε προχθές με τη φίλη μου να επισκεφθούμε στη Νέα Ιωνία το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ, που λειτουργεί εδώ και τέσσερα χρόνια και βρίσκεται στον μάλλον ήσυχο πεζόδρομο της Παλαιών Πατρών Γερμανού, ένα μόλις τετράγωνο από το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής και την πολύβουη Λεωφόρο Ηρακλείου.

Το μαγαζί λειτουργεί από φέτος υπό νέα διεύθυνση, που σημαίνει αλλαγές στο μενού σε διάφορα πιάτα, όχι όμως στην ποιότητα των μεζέδων που παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Είναι ανοιχτά κάθε μέρα από τις 13.00-01.00 τη νύχτα, και έχουν περιορίσει τα live μουσικά σχήματά τους σε έκτακτες περιστάσεις, οπότε ενδείκνυται σχετική τηλεφωνική ερώτηση, παράλληλα με την κράτηση, λίγο-πολύ απαραίτητη λόγω του μικρού τους χώρου.

Ο χώρος, πράγματι, είναι μάλλον μικροσκοπικός, αλλά τώρα που άνοιξε ο καιρός έβγαλαν καμιά δεκαριά τραπεζάκια στον πεζόδρομο, μπροστά από το κατάστημα, ενώ μέσα λειτουργούν στο ισόγειο και τον Α’ όροφο, όπου και καθίσαμε πηγαίνοντας νωρίς, χωρίς κράτηση. Ο αίθουσα πάνω είναι φωτεινή, με διάσπαρτα φωτισμένα μπουκάλια στους γύρω τοίχους, ξύλινες επενδύσεις και –παρά τη βαβούρα, όταν γύρω στις 9.30 γέμισε ασφυχτικά – αποπνέει μια αρκετά ρομαντική ατμόσφαιρα. Γενικά στο Αρχονταράκι επικρατούν αρκετά στοιχεία industrial, και, ίσως κάποιο στρίμωγμα, μιας και εξαντλούν όσα τραπέζια, καθίσματα και καναπέδες τους επιτρέπει ο περιορισμένος χώρος τους. Το σέρβις από νέα παιδιά είναι ευγενικό και σβέλτο. Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ήταν ελληνική έντεχνη ή ελαφρολαϊκή, με κάποια ρεμπέτικα τραγούδια και πάντως στην πρέπουσα ένταση για να επιτρέπει την κουβέντα με την παρέα μας.

Οι μεζέδες και γενικά τα πιο πολλά πιάτα βρίσκονται σε τιμές πολύ λογικές, δηλαδή γύρω στα 5-7 €, όπως επίσης τα διάφορα αναψυκτικά κι οι μπύρες (2-3 €), το κρασί χύμα περί τα 8 € το λίτρο, και μέχρι την τιμή αυτή τα αποστάγματα των 200 ml.

Μας φέρανε νερό σε κανάτα που ανανεώθηκε, και μετά παραγγείλαμε κατά σειρά τα εξής πιάτα, τα οποία ήρθαν με τη σειρά που εμείς τους ζητήσαμε.
Μία σαλάτα Αρχοντική, δροσερή και χορταστική, με ρόκα, μαρούλι, σπανάκι, σουσάμι, λιαστές ντομάτες και καλαματιανό τυρί ταλαγάνι, ένα σαγανάκι με κεφαλοτύρι, παστουρμά, σουτζούκι, αβγό και ντομάτα, μια τηγανιά μανιταριών, και μια σιουφιχτά επίσης με μανιτάρια και σος διαφόρων τυριών. Όλα αυτά ήταν άψογα, και συνδυάστηκαν με 1 λίτρο λευκό χύμα κρασί, κι αυτό πολύ καλό.

Ο λογαριασμός, στα 34 € με κανονική απόδειξη, ήταν αναμενόμενος για όλα αυτά τα ωραία καλούδια (η καθεμιά μας, στην κατηγορία τιμής φαγητών μόνο:10-16 €).

Σαν γενική μας άποψη, το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ ενδείκνυται για τους μεζέδες και τα ποτά του, οπότε μπορεί να μπει στη λίστα σας της Νέας Ιωνίας, ανάμεσα σε πληθώρα κι άλλων αξιόλογων μαγαζιών, μιας κι ο ευγενής συναγωνισμός αλλά κι οι απόψεις μας στο σάιτ συντελούν, πιστεύω, στη γαστρονομική αναβάθμιση κι ανάδειξη μιας περιοχής!

Εγώ τουλάχιστον έχω βελτιώσει κατά πολύ τις γνώσεις μου, διαβάζοντας όλους εσάς τους καλοφαγάδες, κι έτσι ξέρω κάθε φορά τι απαιτήσεις έχω από ένα μαγαζί, και μάλιστα το βαθμολογώ κρίνοντας το κατά πόσο ανταποκρίνεται σ’ αυτές, εστιάζοντας ειδικά σ’ αυτό το τελευταίο κριτήριο του value for money!!

10 Απρ 2016

Στις αρχές της εβδομάδας πήγα με τη φίλη μου στο ιστορικό μαγέρικο ΜΑΡΤΙΝΗΣ, που βρίσκεται επί της Πατησίων, δίπλα ακριβώς στον Άγιο Λουκά. Οι γονείς μου, που πήγαιναν συχνά στα νιάτα τους, μου είπαν ότι είχε ανοίξει το 1969, αρχικά ως ψητοπωλείο παραπλεύρως, δίπλα ακριβώς στον επίσης ιστορικό κινηματογράφο SELECT. Λίγα χρόνια αργότερα, μεταφέρθηκε στον σημερινό του χώρο, που είναι κι αυτός επίσης ιστορικός, αφού στέγαζε κάποιο παραδοσιακό καφενείο, από τα τέλη κιόλας του 19ου αιώνα!!

Το εστιατόριο αυτό περιλαμβάνει τον ανακαινισμένο εσωτερικό χώρο, που αποτελείται από 2 κλιματιζόμενες αίθουσες, όπου κυριαρχούν αποχρώσεις λευκού, γκρι και μαύρου, ενώ εντυπωσιάζει η τεράστια βιτρίνα με τα φαγητά ημέρας, και σε μια γωνιά το ζεστό τζάκι για τον χειμώνα.

Εξωτερικά υπάρχει ο όμορφος κήπος, κατάλληλος για τις καλοκαιρινές μέρες από δω και μπρος, γεμάτος ευωδιαστές λεμονιές, ελιές, βότανα και μυρωδικά, που θυμίζει τις καταπράσινες αυλές του παλιού καλού καιρού…

Ο ΜΑΡΤΙΝΗΣ λειτουργεί κάθε μέρα, από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 1.30 μετά τα μεσάνυχτα, και μάλιστα διαθέτει πρωτοποριακή υπηρεσία delivery, κατά τη διάρκεια όλου αυτού του ωραρίου, που εξυπηρετεί μια μεγάλη ζώνη, από τα Άνω Πατήσια και τη Νέα Χαλκηδόνα μέχρι την Κυψέλη, κι από την Αχαρνών μέχρι το Γαλάτσι!

Η πολυετής γαστρονομική τους εμπειρία καλύπτει το σύνολο σχεδόν της ελληνικής παραδοσιακής κουζίνας, και τα νόστιμα φαγητά τους σερβίρονται από δύο ευγενέστατους κυρίους. Εμείς πήγαμε γύρω στις 23.00, μετά από κινηματογραφική προβολή στον κινηματογράφο Αελλώ, και υπήρχαν ακόμη πολλά φαγητά, παρά τη σχετική κίνηση. Εκτός από τη σούβλα, με τυλιχτά, γύρο, κοντοσούβλι και κοκορέτσι, υπάρχουν καμιά 30αριά ορεκτικά και σαλάτες (4-8 €), σούπες, όσπρια, λαδερά και ζυμαρικά (5-9 €), μαγειρευτά και της ώρας, σχεδόν τα πάντα (7-15 €), και ψάρια, καθώς και κάποια θαλασσινά (7-12 €). Υπάρχουν ακόμη τα διάφορα αναψυκτικά, οι γνωστές εγχώριες μπύρες και κρασί ηπειρώτικο από τη Ζίτσα, σε χαμηλές τιμές, από 1.50 έως 5 € περίπου.

Εμείς, μετά από προσεκτική ανάγνωση του αναλυτικού μενού, διαλέξαμε μια ηπειρώτικη πίτα ταψιού, ένα κόκορα κρασάτο και ένα κατσικάκι φούρνου με λαχανικά. Ήπιαμε μισό λίτρο από το εκλεκτό κοκκινέλι της Ζίτσας. Αρχικά, μας φέρανε ψωμάκι και κανάτα με νερό, ενώ στο τέλος μας κέρασαν ένα γιαούρτι με σπιτικό γλυκό κουταλιού μήλο φιρίκι, καθώς και μια ωραία και χορταστική καρυδόπιτα. Τα φαγητά και τα γλυκά ήταν όλα αντάξια της πολύχρονης πείρας τους.

Ο λογαριασμός έφτασε το ποσό των 26 €, δηλαδή ευρώ 13 η καθεμιά μας, ποσό απόλυτα λογικό για όλα αυτά τα χορταστικά και νόστιμα φαγητά τους.

Ο ΜΑΡΤΙΝΗΣ σωστά αξιολογήθηκε από τους περισσότερους χρήστες του ask4food, κι εμείς τουλάχιστον περάσαμε ένα ωραίο βράδυ στην πολύβουη Λεωφόρο Πατησίων.

Προτείνεται, για τους λόγους αυτούς, σαν μια αξιοπρεπής και τίμια, παραδοσιακή γωνιά της εστίασής μας.

18 Μάρ 2016

Μαγεύτηκα από τις κριτικές στο site για το Πειραιώτικο ΜΑΓΕΥΜΑ και έτσι πήρα μια φίλη μου την περασμένη Πέμπτη και κατηφορίσαμε για το λιμάνι. Πραγματικά, το ΜΑΓΕΥΜΑ έχει και γεύσεις αλλά και χώρο Μαγεία!!

Βρίσκεται ψηλά στον Πειραιά, ουσιαστικά στη συνοικία Ταμπούρια, σχεδόν στα σύνορα με το Κερατσίνι, οπότε ευτυχώς που είχαμε GPS στο αμάξι της φίλης, και μάλιστα φθάνοντας βρήκαμε εύκολα πάρκιν για το αυτοκίνητο, στο διπλανό τετράγωνο, της όμορφης και ήσυχης αυτής συνοικίας, όπου μικρά σπιτάκια συνυπάρχουν με πολυκατοικίες και μικρομάγαζα. Νιώθαμε πως ο χρόνος γύρισε πίσω κάποιες δεκαετίες, που εμείς ήμασταν ακόμα αγέννητες!!

Το ΜΑΓΕΥΜΑ άνοιξε σχεδόν πριν 3 χρόνια και λειτουργεί Τετάρτη με Σάββατο τα βράδια, την Κυριακή όλη τη μέρα, ενώ Δευτέρα και Τρίτη είναι κλειστό. Τα βράδια της Παρασκευής και τα μεσημέρια της Κυριακής έχουν μουσική live με ελληνικά κυρίως ελαφρολαίκά, όπως μας είπαν.

Από το πάσο της μισάνοιχτης κουζίνας, θαυμάζαμε τον αεικίνητο νεαρό σεφ που ετοίμαζε τα πιάτα με τα φαγητά, τα οποία μετέφεραν οι σερβιτόροι με κέφι και προθυμία. Πρόκειται για μια μοντέρνα και γουστόζικη ταβέρνα, που καταφέρνει και συνδυάζει έξοχα διάφορα ετερόκλιτα στοιχεία, όπως π. χ. το βιομηχανικό ταβάνι με την ανάγλυφη ξυλοκατασκευή σε έναν από τους τοίχους, καθώς και τον vintage διάκοσμο στα πέριξ. Κυριαρχούν τα φωτεινά λευκά, μπεζ και κόκκινα χρώματα, τα ράφια με τα κρασιά τους, ενώ οι φωτεινές τζαμαρίες και τα μεγάλα παράθυρα τριγύρω δημιουργούν απόλυτο κοντράστ με τα ασπρόμαυρα ρομβοειδή πλακάκια του δαπέδου. Τα πάντα αστράφτουν από καθαριότητα, όπως για παράδειγμα και οι τουαλέτες τους, όπου πάει κανείς από τη σκάλα που βρίσκεται απέναντι από την είσοδο.

Οι τιμές των μεζέδων και των άλλων πιάτων είναι φυσιολογικές, από 3 ως 10 € για τα περισσότερα, με ακριβότερο το κορυφαίο κοντοσούβλι στα 12 €. Αντίστοιχη είναι και η κάβα των ποτών, με αναψυκτικά, μπύρες, χύμα κ. λπ. κρασιά, σε τιμές νορμάλ για την κατηγορία της μοντέρνας ταβέρνας.

Στα του φαγητού τώρα, όπου κατέφθασε ο εντυπωσιακός κόκκινος, ξύλινος κατάλογός τους, μαζί με εμφιαλωμένο νερό, για το οποίο δεν προλάβαμε να φέρουμε καμιά αντίρρηση, τα 2 καρβελάκια ψωμί, καθώς και μια παλέτα, όπου αντί για μπογιές είχε κάποια ορεκτικά, δηλαδή φάβα, παντζαροσαλάτα και τα σχετικά. Ακολούθησαν οι επιλογές μας, τις οποίες μοιραστήκαμε, γιατί ήτανε πολύ χορταστικές μερίδες: σαλάτα Μάγευμα με φιλετάκια κοτόπουλο και λαχανικά, φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια και φυσικά το χοιρινό κοντοσούβλι που ήρθε στη μίνι σούβλα του με τις πατάτες. Ήπιαμε δυο μπύρες. Πληρώσαμε για όλα αυτά 37 €, ποσό που δε μας ξάφνιασε, αφού ευχαριστηθήκαμε το ποιοτικό φαγητό τους και τον μερακλίδικο και πρωτότυπο αυτό χώρο. Κατηγορία τιμής για καθεμιά μας, χωρίς τις μπύρες, στα 10-16 €.

Συμπερασματικά, σας προτείνω με την καρδιά μου το συγκεκριμένο χώρο εστίασης, που τον θεωρούμε, η φίλη μου κι εγώ, σαν ένα διαμαντάκι για τον Πειραιά!!

22 Φεβ 2016

Πέμπτη βράδυ, ήμουνα με μια φίλη στη Νέα Σμύρνη, είχαμε όρεξη για burger και ξαφνικά θυμήθηκα τις καλές κριτικές στο ask4food για το Barrow Burger Bar. Κάνοντας βόλτα στην πολυσύχναστη κεντρική Πλατεία της Νέας Σμύρνης και πιάτσα για κάθε είδους μαγαζιά και φαγάδικα, το συναντήσαμε στο κάτω μέρος της Πλατείας, κοντά στον Βασιλόπουλο της περιοχής.

Είναι ένα μικρό δίπατο μέρος, που λειτουργεί από το 2014, και είναι καθημερινά ανοιχτό από τη 1 το μεσημέρι μέχρι τη 1 τη νύχτα περίπου. Ήταν γεμάτο κόσμο, χρειάζεται λίγη υπομονή αλλά τα πιάτα και το σέρβις αξίζουν τον κόπο.

Ο χώρος είναι οικείος με γήινα χρώματα, ασπρόμαυρα πλακάκια, σκαμπό και πάγκο κάτω και δερμάτινο καναπέ πάνω, όπου βρήκαμε θέση και κάτσαμε. Αν τύχει και εξασφαλίσετε τη σπέσιαλ θέση στο μπαλκονάκι, βλέπετε κατ’ ευθείαν την Πλατεία! Η μουσική που έπαιζε ήτανε rock και μας έφτιαξε το κέφι και την όρεξη!

Φτιάχνουν καμιά 10αριά burgers, πολύ καλής ποιότητας, αλλά έχουν και τα γνωστά ορεκτικά, κάποιες σαλάτες, γλυκά και τα κλασικά αναψυκτικά και μπύρες, σε τιμές όχι ιδιαίτερα τσιμπημένες.

Εμείς δοκιμάσαμε, μια σαλάτα του Καίσαρα, χορταστική σε ποσότητα και πολύ φρέσκια, ένα cheeseburger, ένα fried chicken burger, μία πατάτες τηγανιτές με τυρί cheddar & bacon, και γλυκό ένα ενδιαφέρον μπανόφι. Ήπιαμε δυο coca-cola, και μας έφερναν συνέχεια νεράκι, καθώς διψούσαμε. Άλλωστε, αυτός ο Φλεβάρης μοιάζει περισσότερο με Μάη!!

Ο λογαριασμός, στα 34 €, ήταν αναμενόμενος. Έτσι, χωρίς το ποτό είστε στην κατηγορία 10-16 € το άτομο, που νομίζω ότι τα αξίζει.

Αν λοιπόν βρεθείτε εκεί κοντά και θέλετε κάτι light, σας το προτείνω και εγώ με τη σειρά μου!

07 Φεβ 2016

Την περασμένη Παρασκευή βρισκόμασταν με ένα φίλο μου στην Αγία Παρασκευή σε κάποιο φιλικό σπίτι, οπότε σκεφτήκαμε μετά να διασκεδάσουμε, τρώγοντας μεζεδάκια και ακούγοντας λίγη μουσική. Έτσι άρχισε η σχετική περιπλάνηση, γύρω από την Κεντρική Πλατεία με την εκκλησία και κατόπιν ανεβήκαμε τον κεντρικό εμπορικό δρόμο που τη διασχίζει, την Αγίου Ιωάννου. Περίπου στο μέσο του δρόμου αυτού, κάπου δίπλα στο παλιό στέκι, το καφέ - STARS, είδαμε τώρα το Νταβαντούρι, για το οποίο, ευτυχώς, είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές στο ask4food!

Αφού παρκάραμε αρκετά εύκολα στον κάθετο δρόμο, ήταν περίπου η ώρα 8.30 το βράδυ και -χωρίς κράτηση- σταθήκαμε τυχεροί, καθώς ο ευγενικός κύριος, μας έδωσε ένα τραπεζάκι για 2. Μάθαμε πως ανοίξανε πριν από 4 σχεδόν χρόνια, ότι σερβίρουν Κρητικούς μεζέδες και φαγητά, και ότι αργότερα θα είχε ζωντανό μουσικό πρόγραμμα, με παλιά ελληνικά, ελαφρολαϊκά και έντεχνα τραγούδια. Δεν ήμασταν δίπλα στην ορχήστρα, αλλά καλύτερα γιατί έτσι θα μπορούσαμε νε κουβεντιάσουμε πιο άνετα με το φιλαράκι μου τον Πέτρο.

Ο Πέτρος λοιπόν μου θύμισε πως το όνομα ‘νταβαντούρι’ είναι τουρκική λέξη, που και σ’ αυτούς σημαίνει τη μεγάλη φήμη που εξαπλώνεται, τον ντόρο, αλλά και τον σαματά που τη συνοδεύει, ή ακόμα και το καβγαδάκι...

Εντωμεταξύ, τα παιδιά μας καλωσόρισαν με σπιτική ρακή και, αφού τους ρωτήσαμε, μας ενημέρωσαν ότι λειτουργούν εκτός Δευτέρας, μεσημέρι και βράδυ, και ότι συνήθως τις Παρασκευές και τα Σάββατα υπάρχει ορχήστρα με ζωντανή μουσική, που κατά καιρούς ανανεώνεται. Νομίζοντας ότι είμαστε της περιοχής, μας είπαν επίσης ότι, Τρίτη με Σάββατο, έχουνε και υπηρεσία delivery.

Ο χώρος ήταν άνετος, με κανονική διάταξη των ξύλινων τραπεζιών, και μάλιστα εκτός από τα μικρά τραπέζια, υπήρχε ένα τεράστιο μοναστηριακό και στην άλλη πλευρά, η μεγάλη μπάρα με τα ποτά και παραδίπλα ο μαυροπίνακας με σημειωμένα τα διάφορα μεζεδάκια, τη ρακή κ. λπ. Όταν ο καιρός ανοίγει, βγάζουν τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο, οπότε ελπίζουμε να ξανατιμήσουμε το μαγαζί.

Οι σερβιτόροι και ο ίδιος ο κύριος που μας υποδέχτηκε, ήταν πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να μας ικανοποιήσουν με ό, τι προέκυπτε, μας άλλαζαν κανονικά τα κουβέρ και το όλο κλίμα μας προδιέθετε ευχάριστα, όπως και η ζωντανή μουσική αργότερα.

Φάγαμε λοιπόν, μια δροσιστική σαλάτα με ρόκα και σπανάκι, φυσικά πήραμε μια μερίδα χοχλιούς μπουμπουριστούς, μια κοκλοκυθοκεφτέδες πολύ τραγανούς, και για κυρίως μοιραστήκαμε ένα κόκορα κρασάτο με χοντρό μακαρόνι. Ακολούθησαν τα Κρητικά γλυκά, μία γλυκά μυζηθροπιτάκια και μια έξοχη επίσης λεμονόπιτα, από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Ήπιαμε 1 λίτρο χύμα κόκκινο ξηρό Κρητικό κρασί, που ήτανε πολύ καλής ποιότητας για χύμα!

Για όλα αυτά, πληρώσαμε 45 €, ποσό που θεωρώ εξαιρετικό value for money και θα τους βάλω με την καρδιά μου κι εγώ 4 ντοματούλες, όπως επίσης και στην τέλεια Κρητική κουζίνα αλλά και την φιλόξενη εξυπηρέτησή τους.

Θα ξαναπάμε, με πρώτη ευκαιρία, πάντως το καλοκαίρι σίγουρα, και σας το προτείνω ασφαλώς.

Νταβαντούρι, λοιπόν, για μένα πάει να πει,
μεζές καλός, σίγουρα Κρητικός, μα και γνήσιο κρασί,
χαλάλι το μεθύσι και λίγη φασαρία, αν είμαστε πολλοί!!

29 Ιαν 2016

Προχθές πήγαμε με μια φίλη μου στον Χολαργό, χωρίς να έχουμε κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα ή κράτηση για συγκεκριμένο μέρος. Επειδή τα στέκια επί της Μεσογείων ήτανε τίγκα, ανεβήκαμε την κεντρική οδό Περικλέους, αποφασίζοντας να πάμε τελικά στο γνωστό μπεργκεράδικο JUICY GRILL.

Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα για να το βρούμε, έχοντας διαβάσει από πριν τις καλές κριτικές και κοιτάξει τον σχετικό χάρτη στο site μας. Ανεβαίνοντας λοιπόν την Περικλέους, ο χώρος βρίσκεται μόλις ένα τετράγωνο αριστερά πριν από το Άλσος του Χολαργού στο τέρμα του δρόμου αυτού. Το παρκάρισμα ήταν πανεύκολη υπόθεση, μιας και βρήκαμε αμέσως θέση στο παραδίπλα στενάκι ακριβώς!

Πραγματικά άξιζε τον κόπο, αφού τα burgers τους είναι απίθανα νόστιμα και ζουμερά, χάρη στον ψήστη αλλά και τις φρέσκες, ποιοτικές πρώτες ύλες τους. Έχουν τελικά δίκιο οι φίλοι χρήστες που το τοποθετούν στο επίπεδο του Μπαρμπεκιου και των άλλων κλασικών χώρων της Αθήνας!

Μάθαμε ότι ανοίξανε εκεί πριν από 5 περίπου χρόνια και αμέσως έγινε το κλασικό στέκι του Χολαργού και όχι μόνο. Τα πάνε πολύ καλά κι ας είναι τόσα πολλά στενά πάνω από την πιάτσα της Μεσογείων, και τις στάσεις τόσο του Μετρό όσο και των συγκοινωνιών. Για τον λόγο αυτό, υποθέτω ότι δεν προλαβαίνουν να κάνουνε delivery και εξυπηρετούν αποκλειστικά όσους θέλουνε take-away.

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, η σειρά αναμονής λογική για την κίνηση που λίγο-πολύ πάντα θα υπάρχει, και προφανώς τα παιδιά συντονίζονται άψογα με την κουζίνα.

Ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος αλλά φωτεινός και ζεστός, και τρώγοντας παρατηρήσαμε ουρές αναμονής που όμως αρκετά σύντομα ομαλοποιούνταν. Όταν βέβαια φτιάξει ο καιρός, ο έξω χώρος είναι πολύ πιο άνετος, με τα ήσυχα τραπεζάκια στο όμορφο γκαζόν, έστω κι αν είναι faux (εδώ, για όλα δεν φταίει το γκαζόν, που έλεγε η παλιά γαλλική ταινία, την οποία, ως λάτρης του κινηματογράφου, είδα πρόσφατα με την παρέα μου σε DVD)!!

Εμείς φάγαμε σε ένα ψηλό σταντ, δύο burgers, ένα New Yorker, με αυγό, μπέικον, μοτσαρέλα, ντομάτα, μαρούλι και κρεμμύδι, ένα Portobello, με blue cheese, κρεμμύδι, μανιτάρια και BBQ sauce, νοστιμότατα και τα δύο. Επίσης, μια σαλάτα coleslaw, με λάχανο, καρώτο, μαγιονέζα και μουστάρδα και δροσιστήκαμε με δυο ιταλικές μπύρες Peroni.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 34 ευρώ, ένα ποσό λογικό για τα ποιοτικά burgers και την επίσκεψη μας στο JUICY GRILL.

Σαφώς σας το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου, γιατί πιστεύω ότι τελικά δικαιώνει τη φήμη του, ειδικά για όσους φίλους βρίσκονται κοντά στον άξονα της Μεσογείων, από όπου απέχει περίπου 1 χιλιόμετρο.