Thankful

Μέλος από: Νοε 2015

10 Νοε 2018

Το περασμένο Σάββατο το μεσημέρι ήμουνα σε μια κολλητή μου φίλη στο Χολαργό, οπότε αποφασίσαμε να πάμε στο κλασικό μεζεδοπωλείο της περιοχής με τις άριστες κριτικές του σάιτ, το Τσιπουρίτο.
Όπως μου είπε η φίλη μου χαλάει κόσμο, με τους νόστιμους και φθηνούς μεζέδες και τη ζωντανή μουσική από Τετάρτη μέχρι Κυριακή, με ελληνικά τραγούδια και κάποια ξένα ποπ από τον Νίκο Φάρφα.

Το μαγαζί είναι ανοιχτό εδώ και κάποια χρόνια, και λειτουργεί από Τρίτη μέχρι Κυριακή, ενώ τα Σ/Κ σερβίρει από το μεσημέρι. Βρίσκεται σε μια ήσυχη παράλληλη της Μεσογείων, πνιγμένη στα δεντράκια, και βολεύει γιατί είναι μόνο 5 λεπτά περπάτημα από το Σταθμό του Μετρό στον Χολαργό.

Όταν φτάσαμε, κατά τις 2 μ. μ. ήταν σχεδόν γεμάτο και ευτυχώς βρήκαμε κάποιο τραπεζάκι, μιας κι η φίλη μου τους ήξερε. Ο χώρος είναι μικρός και πολύ απλός, χωρίς φιοριτούρες, μην περιμένετε κάτι το σπέσιαλ, αφού εδώ έρχεστε απλά για να φάτε και να τα πείτε με το παρεάκι σας.
Ξύλινα πατώματα και τραπεζοκαθίσματα, σε κάπως κοντινές αποστάσεις, με τη σχετική βαβούρα που είναι φυσικά μες στο πρόγραμμα…
Τα παιδιά που σερβίρουν ήταν εξυπηρετικά και πρόθυμα, αλλά βέβαια χρειαζόταν λίγη υπομονή ώσπου να ετοιμαστούν οι μεζέδες στην κουζίνα.

Τα πιάτα όλα ήτανε νόστιμα και οι μερίδες ικανοποιητικές για μεζέδες.
Στην αρχή νερό σε κανάτα και τα ψωμάκια μας.
Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα κλασικά τους, δηλαδή.
-μια πατάτες τηγανιτές,
-μια τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο,
-μια μερίδα με 4 ντοματοκεφτέδες,
-μια καβουρμά με αυγά και τυρί,
-μια ρολάκια με κατσικίσιο τυρί, και
- μια μερίδα Κεφαλλονίτικα κρεατοπιτάκια, όπως τα φτιάχνουν στο νησί!

Ήπιαμε μισό λίτρο κόκκινο κρασάκι, συμπαθητικό, και πληρώσαμε για όλα αυτά 35 €, ποσό εξαιρετικά καλό.

Μας κεράσανε ωραίο δικό τους ρακόμελο. Η φίλη μου πάει τακτικά κι εγώ σκοπεύω να το επαναλάβω τον χειμώνα με την πρώτη ευκαιρία, συστήνοντάς το και στις φίλες και φίλους του ask4food!!

16 Μάρ 2018

Παρέα με δύο κολλητές μου πήγαμε την περασμένη Τρίτη στην Καλλιθέα, σ’ έναν ιστορικό χώρο που είχε φιλοξενήσει το ‘Μαγέρικο της Νάγιας’ & τον ‘Ανθό’. Πρόκειται βέβαια για τον ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑ, που τον επιλέξαμε χάρη στις θετικότατες κριτικές φίλων χρηστών του σάιτ μας, ο οποίος άνοιξε πέρσι την άνοιξη και λειτουργεί καθημερινά, μεσημέρι και βράδυ, πλην Δευτέρας.

Ο λιλιπούτειος χώρος, με καμιά 10αριά τραπέζια μέσα και την ανοιχτή κουζίνα δίπλα σου ώστε να νιώθεις την τσίκνα των φαγητών, αποπνέει μια vintage ατμόσφαιρα, με το πάντρεμα ξύλου και πέτρας, το παραδοσιακό μωσαϊκό δάπεδο και την πληθώρα των διακοσμητικών στοιχείων, όπως ακορντεόν, γραφομηχανή, χαρτοκιβώτια και παλιές βαλίτσες!

Η εξυπηρέτηση έγινε από δύο νεαρά και ευγενέστατα άτομα, που μας εξήγησαν όλα τα σχετικά του μενού, καθώς και τα ποτά που προσφέρουν.

Στην αρχή, ήρθαν φέτες φρυγανισμένου ψωμιού με λαδάκι και ντιπ γιαουρτιού. Επίσης μια κανάτα με κρύο νερό.

Απ’ το μενού πήραμε για πρώτα πιάτα, ένα τηγανιτό κατσικίσιο τυρί, καθώς και μία αυγά με σύγκλινο, που ήταν και τα δυο νοστιμότατα!

Από σαλάτες διαλέξαμε φυσικά την ομώνυμη σαλάτα Μανδραγόρα, με μήλο, παστέλι, σταφίδες και μανούρι στη σχάρα, που ήταν εκλεκτή και χορταστική.

Για κυρίως πήραμε μια κοντοσούβλι με πατάτες: τέλειο και φοβερή μερίδα!
Επίσης, μία μπιφτέκια, που ήταν δυο χορταστικά και πολύ ζουμερά, με καραμελωμένα κρεμμύδια,
και μια μερίδα κανελλόνια με κιμά, για τη μακαρονού της παρέας!

Ήπιαμε ένα κόκκινο κρασί Αβαντίς, ποικιλία Syrah, περιοχής Εύβοιας, που ταίριαζε απόλυτα με τις γεύσεις μας!

Πληρώσαμε συνολικά 61 € (χωρίς το κρασί η τιμή είναι 44 €, δηλ. κατηγορία 10/16 € το άτομο, πολύ λογική για ό, τι πήραμε).

Μας κέρασαν άψογο λικεράκι, σερβιρισμένο σε καραφάκι και ποτηράκια εποχής!

Το προτείνω φυσικά και εμείς σκοπεύουμε να το επαναλάβουμε όταν καλοκαιρέψει, οπότε νομίζω ότι βγάζουν και μερικά τραπεζάκια στον εξωτερικό τους χώρο!

21 Νοε 2017

Την περασμένη βδομάδα κατέβηκα Πειραιά με μια φίλη μου για να δοκιμάσουμε τα καλούδια που προσφέρει ο Δυόσμος, το εκλεκτό μεζεδοπωλείο ανάμεσα Τζάνειο και Ζέα, που στεγάζεται σε νεοκλασικό κτίριο της Φρεαττύδας, το οποίο έχει έναν αιώνα ζωής! Το μαγαζί λειτουργεί τις καθημερινές τα βράδια, ενώ τα Σ/Κ είναι ανοιχτό από 13.00 μέχρι 01.00, και ήταν σχεδόν γεμάτο.

Διαπιστώσαμε ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή στον Πειραιά και κρίμα που δεν το είχαμε ανακαλύψει πρωτύτερα…Αλλά, κάλλιο αργά παρά ποτέ, που λέει κι ο λαός μας. Το σημαντικό είναι ότι ο εμπνευσμένος του σεφ Άγγελος ετοιμάζει μεζέδες αποκλειστικά ελληνικής κουζίνας, με πρώτες ύλες από κάθε γωνιά σχεδόν της ηπειρωτικής χώρας αλλά και πολλά νησιά μας.

Ανεβήκαμε στην κυρίως αίθουσα με τα ανοιχτά χρώματα, την πέτρα και το ξύλο, τα ωραία διακοσμητικά καδράκια στους τοίχους, και την έντεχνη μουσική.

Το σερβίρισμα καθ’ όλα άψογο, από μια κοπελιά που πραγματικά αγαπάει ό, τι κάνει, και κυριολεκτικά υπολογίζει τον κάθε πελάτη.

Εμείς συνδυάσαμε το ψωμάκι τους με μια χτυπητή Θεσσαλονίκης και φέτα, έναν καβουρμά Σερρών σχάρας με στικ πατάτες, μια τηγανιά μανιταριών με κασέρι, και μια φάβα Σχοινούσας με προσούτο Ευρυτανίας.

Ήπιαμε ½ λίτρο χύμα λευκό κρασί, που το ταιριάξαμε ωραία με τους μεζέδες μας, και το διαλέξαμε από τη σωστά ενημερωμένη λίστα κρασιών, ζύθων, ποτών και αναψυκτικών του Δυόσμου.

Για γλυκό, μοιραστήκαμε την επίσης κλασική πλέον τάρτα σοκολάτας, που δικαίωσε όσα είχα προηγουμένως διαβάσει στις κριτικές του σάιτ μας!

Μας κέρασαν σφηνάκια λιμοντσέλο, ενώ πληρώσαμε 33 €, για όλα αυτά.

Θεωρώ ότι αξίζει ο Αθηναίος να πάει στον Πειραιά για τον Δυόσμο, ο δε Πειραιώτης που δεν το έχει ήδη κάνει είναι μάλλον ασυγχώρητος…
Εύγε στους νέους αυτούς ανθρώπους και στις αξιόλογες γαστρονομικές τους προσπάθειες!
Διερωτώμαι μόνο αν μελλοντικά σκέφτονται να διευρύνουν το μενού τους, με κάποια πιάτα ημέρας ή εποχιακά εδέσματα…

09 Νοε 2017

Πήγαμε προχθές με δύο φίλες στα Άνω Πατήσια και επηρεασμένες από τις πολύ καλές κριτικές του ask4food διαλέξαμε από τις ταβέρνες – μεζεδοπωλεία της γύρω περιοχής το ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ, το οποίο για δύο δεκαετίες, όπως μάθαμε, προσφέρει ό, τι καλύτερο και γι’ αυτό είναι συνήθως τίγκα από κόσμο. Φυσικά σταθήκαμε τυχερές, αφού χωρίς κράτηση βρήκαμε τελικά τραπέζι και μάλιστα σε όμορφη γωνίτσα της μίας από τις δύο αίθουσες (η μια έχει και πατάρι, ενώ για το καλοκαίρι υπάρχει η ωραία αυλή σχήματος γάμα).

Η ταβέρνα αυτή στεγάζεται σε μια παλιά αλλά καλοδιατηρημένη διπλοκατοικία στην Αγίας Λαύρας, που έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς φίλους χρήστες. Εμείς εντυπωσιαστήκαμε απ’ τον ζεστό συνδυασμό των ξύλινων επιφανειών με τις πέτρινες επενδύσεις στους τοίχους, τους εντυπωσιακούς για μια ταβέρνα πολυέλαιους, καθώς και τα φροντισμένα γύψινα της οροφής.
Το μεγάλο μαγαζί εξυπηρετείται από δύο καθαρά WC στο ισόγειο, και δύο ακόμη στο πατάρι, ενώ από τα μεγάφωνα ακούγαμε λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης είναι πολύ μερακλής! Και αυτό το λέω, επειδή τόσο το σέρβις είναι άψογο, ευγενικό και ιδιαίτερα αποτελεσματικό, όσο και το μενού απίστευτα ενημερωμένο σε ορεκτικά, σαλάτες, αλλά και κυρίως πιάτα, κρεατικά και θαλασσινά!

Εμείς φάγαμε τα εξής πιάτα, μετά από κανάτα κρύου νερού καθώς και ψωμάκι.

-Μια σαλάτα ρόκα, παρμεζάνα, δροσερή και χορταστική, στα 7 €.

-Ένα χαλούμι ψητό με μαρμελάδα ντομάτας και δυόσμο. Τιμή 5.20 €.

-Μία μερίδα κεφτεδάκια, ζεστά και πολύ αφράτα, στα 6 €.
-Ένα λουκάνικο Καρδίτσας (μάθαμε πως είναι από την πατρίδα του ιδιοκτήτη κ. Δημήτρη), με πράσο, στα 7.30 €.

-Και φυσικά, κρατήσαμε για το τέλος τη μεγάλη τους σπεσιαλιτέ, τη μαγκιά του μάγειρα, που είναι χοιρινός λαιμός με μουστάρδα, που τη βάλαμε βέβαια στη μέση. Τιμή 14 €.

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασί δικό τους χύμα ροζέ, στα 4 €, που ήταν εντάξει.

Μας κέρασαν αξιοπρεπέστατη πανακότα, για να ολοκληρώσουμε την ωραία μας βραδινή έξοδο.

Πληρώσαμε 45 €, ποσό λογικό για όλα αυτά τα καλούδια, αφού μας αναλογεί 15 € στην καθεμία μας!

Σας το συνιστώ για να περάσετε όμορφα με τις παρέες σας, προτιμώντας τέλος της εβδομάδας, όπου διαθέτουν ζωντανή μουσική, έντεχνη λαϊκορεμπέτικη, αλλά εφόσον δεν πάτε καθημερινή όπως εμείς, φροντίστε για τηλεφωνική κράτηση, ώστε να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων στον δίκαια πολυσύχναστο αυτό χώρο!

24 Ιουν 2017

Παρασυρμένη απ’ τη Γαλλίδα φίλη μου Rosalie, αλλά κι απ’ τις εντυπωσιακές κριτικές των χρηστών PONTIKI, πέρσι, VAGELI, την περασμένη βδομάδα (προχθές μάλιστα, αφού πήγα, είδα πως έγραψε και το Χρυσανθεμάκι με τον αφοπλιστικό αυθορμητισμό της! ), αποφάσισα να επισκεφθώ με τη φίλη μου το BARATIN!! Συμπληρώνει ένα χρόνο λειτουργίας (άνοιξε πέρσι τον Ιούνη) και κυριολεκτικά χαλάει κόσμο στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου βρίσκεται στην κεντρική αρτηρία, τη Δεκελείας., λειτουργώντας από νωρίς το πρωί!

Πήγαμε την περασμένη Παρασκευή, νωρίς το βράδυ, για να το γνωρίσουμε, τσιμπώντας κάτι ελαφρύ και πίνοντας κανά cocktail. Συναντήσαμε κόσμο νεανικό, και το μέρος αυτό ήτανε σε όλους τους χώρους του γεμάτο (!! ), που δεν είναι και λίγοι. Μέσα ισόγειο και πατάρι, έξω μπροστά σε 2 επίπεδα, και πίσω στην πιο ήσυχη αυλή.

Οι χώροι έχουν περιγραφεί με κάθε λεπτομέρεια, αλλά πρέπει να πω ότι εντυπωσιάστηκα και εγώ απ’ την τεράστια μπάρα και τα άπειρα ράφια με τα ποτά μέχρι πάνω, τον ωραίο συνδυασμό ξύλου, τούβλου, μαρμάρου και σίδερου, τα πανύψηλα εσωτερικά φυτά, τους καλοσχεδιασμένους χοντρούς σωλήνες εξαερισμού και κλιματισμού στην οροφή, το πατάρι με τις αναπαυτικές καφέ πολυθρόνες, καθώς και την cozy πίσω αυλή για κάπως λιγότερη βαβούρα.

Η μουσική δυνατή, όπως την περίμενα, ήτανε μια όμορφη εναλλαγή ρυθμών jazz, swing, rock, κ. λπ. Το κέφι ήταν δεδομένο, και αυξανόταν όσο περνούσε η ώρα…

Οι τουαλέτες βρίσκονται στο πατάρι και οι γυναικείες τουλάχιστον ήτανε πολύ καθαρές και φροντισμένες.

Η εξυπηρέτηση από τις νεαρές κοπέλες που μας σέρβιραν ήταν σε γενικές γραμμές καλή επίσης. Σ’ αυτά τα μέρη χρειάζεται φυσικά και λίγη υπομονή, άλλωστε πας για να χαλαρώσεις με το ποτάκι και την παρέα σου…

Ο κατάλογος των ποτών είναι εντυπωσιακός και πολυσέλιδος. Πρέπει να μετρήσαμε γύρω στις 100 ετικέτες ελληνικών και ξένων κρασιών (!! ) κάθε κατηγορίας και τιμής.

Εμείς, από τον σχετικά λιτό κατάλογο φαγητών, πήραμε μία κεφτέδες με γλυκόξινη sauce πάνω σε πουρέ πατάτας (6.80), μία φιλετάκια κοτόπουλο, με καπνιστό τυρί κ. λπ. (10.50), και για dessert μοιραστήκαμε ένα μπανόφι με μπισκότο και μπανάνα (5.50).
Αντί για κρασί, δοκιμάσαμε τα αγαπημένα μας cocktails, screwdriver & mojito, στα 16 €.

Σύνολο λογαριασμού με το μικρό φιλοδώρημα στην κοπελιά: 40 € (το άτομο χωρίς τα ποτά έρχεται στα 10/16 €), που το θεωρήσαμε τίμιο ποσό για την όλη εμπειρία μας!

Άφησα για το τέλος, το πιο σημαντικό. Η Γαλλίδα φίλη μου Rosalie μου εξήγησε τι ακριβώς σημαίνει το όνομα BARATIN. Είναι λοιπόν στα γαλλικά το ψηστήρι, με το οποίο συνήθως μας παραμυθιάζουν τα νεαρά αγόρια, με την ασταμάτητη φλυαρία τους, άλλοτε κολακευτική, άλλοτε όμως ενοχλητική…
Σε τι άραγε συνίσταται η δική μας εμπειρία από την αντροπαρέα του διπλανού τραπεζιού;; Έγινε ή δεν έγινε baratin, με ή χωρίς αναπάντητες στα κινητά μας;;

(Sex & the city situations, που λέει κι η φίλη... )!

Μην περιμένετε να σας το πω: προσωπικά δεδομένα γαρ, που λέει κι ο παππούς!

Εμείς πάμε γι’ άλλα… Εσείς;;

12 Μαι 2017

Την περασμένη Παρασκευή, παρέα με δυο φίλες μου επισκεφθήκαμε το μεσημέρι το ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ στο Περιστέρι, και το βρήκαμε χάρη στη σωστή περιγραφή που είχε κάνει παλιότερα η χρήστης PONTIKI (από Καβάλας, δεξιά Θηβών και μετά το ΑΒ).

Είναι ένα πολύ συμπαθητικό μεζεδοπωλείο, εξαιρετικά δημοφιλές στους Περιστεριώτες και όχι μόνο, μιας και συνδυάζει εκλεκτούς μεζέδες σε καλές τιμές. Παρότι ήταν μεσημέρι είχε αρκετή κίνηση, από νεαρά επίσης άτομα, κυρίως φοιτητόκοσμο και ντόπιους, και εμείς καθίσαμε έξω στην ωραία τους αυλή, σε ένα σκιερό μέρος.

Το προσωπικό ήταν ευγενικό και μας ενημέρωσε για τα διάφορα πιάτα ημέρας, από τα οποία καταλήξαμε στα εξής μεζεδάκια.

Ένα σαγανάκι με δημητριακά και μέλι, εξαιρετικό!

Ένα σηκώτι τηγανιτό, νόστιμο και ζουμερό.

Μία μερίδα γίγαντες πλακί, όπως τους έφτιαχνε η γιαγιά μου...

Μία κοτομπουκιές με ζεστές πιτούλες!

Μία κεφτεδάκια, πολλύ αφράτα και γευστικά.

Ένα καγιανά με σύγκλινο, απλά συθμπαθητικό.

Ήπιαμε δυο παγωμένες μπύρες Κάϊζερ, που ταιριάζανε με τους μεζέδες μας και τα πρώιμα ζεστά απομεσήμερα του φετινού Μαγιού!!

Λογαριασμός στα 40 € που άξιζαν για τη γευστική μας εμπειρία!

Να πάτε σίγουρα γιατί αξίζει τον κόπο, αφού θα χορτάσετε με ωραίους μεζέδες, σε ένα μαγαζί τίμιο, που ξεχωρίζει στα Δυτικά Προάστια!

Να προτιμήσετε μία επίσκεψή σας νωρίς το βράδυ, αποφεύγοντας ει δυνατόν τις ώρες αιχμής των Σ/Κ.

15 Οκτ 2016

Στους δρόμους της Αθήνας και πάλι φέτος για να ψάχνω τρόπο να δαμάσω την ορεξή μου. Σε διάλειμμα από τις διάφορες ασχολίες μου πήγα στο κρητικό Όξο Νου για μεσημεριανό την προηγούμενη Κυριακή. Κάθισα έξω λόγω ζέστης και δεν σας κρύβω ότι διάφορες περίεργες μυρωδιές των Εξαρχείων μου έρχονταν κατά κύματα...
Το μαγαζί είναι μεγάλο και ψηλοτάβανο με ένα μεγάλο μπαρ και σε πολλά σημεία υπάρχουν νόστιμες πινελιές από διακοσμητικά στοιχεία περασμένων εποχών. Τα τραπέζια είναι πολύχρωμα και ξύλινα ενώ τα φωτιστικά αρχοντικά. Οι δύο τουαλέτες βρίσκονται στον επάνω όροφο και έχουν ρετρό στοιχεία όπως και αριστοφανικά σατυρικά σκίτσα.
Αφού καθίσαμε στο μικρό τραπέζι στον εξωτερικό χώρο μας έφεραν δυο τσικουδιές, λευκό ντιπ, νερό βρύσης, για να συνοδεύσουμε το ψωμί μας, μαύρες φέτες που χρεώθηκαν 1 ευρώ. Μετά παραγγείλαμε τετράγωνη κρεατότουρτα με τρυφερό αρνί εσωτερικά, πολύ νόστιμη, στα 7,90. Συνεχίσαμε με στάκα Σφακίων μ΄ αυγά που απλά ήταν δύο αυγά μάτια και δεν είχαμε καθόλου την αίσθηση της στάκας που όλοι ξέρουμε, στα 6,40. Τελειώσαμε με μια μερίδα καλτσούνια μυζηθρένια των ρεσσάρων τεμ. αρκετά συμπαθητικά στα 4,80. Μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού νεράντζι.
Το φαγητό συνόδευσε ένα ούζο Τσιλιλή στα 7,20
Πιο πολύ από το φαγητό με ξάφνιασε ο πολύ μεγάλος κατάλογος που έμοιαζε με κρητική εφημερίδα μαγειρικής αφού έγραφε την ιστορία προϊ'οντων από την Κρήτη και το σκεύος πάνω στο τραπέζι με όλα τα απαραίτητα μέχρι ρίγανη και χοντρό αλάτι.
Η κοπέλα που μας περιποιήθηκε αξίζει πολλούς επαίνους μας γιατί η συναδελφός της είχε αρρωστήσει και έτρεχε από τραπέζι σε τραπέζι ολομόναχη!!
Καλό φαγητό χωρίς όμως να με κάνει να θέλω να ξαναπάω!
Για να γίνω πιό συγκεκριμένη θα έλεγα ότι το φαγητό που έτυχε να δοκιμάσω, εκτός από την κρεατόπιτα, δεν θύμιζε πολύ Κρήτη.

12 Μαι 2016

Χθες Κυριακή 8/5 ήμουνα σε μια φίλη στους Αμπελόκηπους και πήγαμε παρέα για μεσημεριανό φαγητό στο ΑΓΟΡΑ RESTAURANT-BAR ATHENS, που βρίσκεται στη γωνία Αλεξάνδρας και Βουρνάζου, και είναι πολύ βολικό γιατί απέχει μόνο 50 μέτρα από τις σκάλες του Μετρό Αμπελοκήπων.

Το μαγαζί τής το πρότεινα εγώ, γιατί είχα πάει μικρή με τους γονείς μου κάποιες Κυριακές και, όπως μας είπανε, λειτουργεί εδώ και είκοσι χρόνια, δηλαδή από το 1996, και μάλιστα ανοίγει από το πρωί για καφέδες και σνακ, μέχρι τις 2 τη νύχτα, ενώ τις Κυριακές, από το μεσημέρι μέχρι την 1η νυχτερινή. Τα βράδια είναι επίσης ατμοσφαιρικό στέκι για ένα ποτάκι.

Έχει μέσα καμιά 20αριά ξύλινα τραπέζια, ανάμεσα τα οποία και αρκετές ροτόντες. Στους τοίχους οι αφίσες και τα κάδρα θυμίζουν παλιές νοσταλγικές εικόνες, που συνδυάζονται με τους καθρέφτες και την όλη διακόσμηση. Δεξιά, ξεχωρίζει η μεγάλη μπάρα με τα σκαμπό και τα ράφια με τα ποτά. Γενικά το καφέ χρώμα των ξύλων δίνει μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, κάτι ανάμεσα σε αμερικανικό μπεργκεράδικο και σε ευρωπαϊκό pub ή μπιστρό.

Το μενού, που δεν το θυμόμουνα ή μπορεί και να έχει αλλάξει με τα χρόνια, είναι τεράστιο και πολυσέλιδο. Υπάρχουνε καμιά 15αριά ορεκτικά (καγιανάς, τυριά, μανιτάρια, λουκάνικα, γαρίδες, σολομός), και από καμιά 10αριά σαλάτες, και άλλα τόσα ψαρικά, κρεατικά, και ζυμαρικά. Επίσης, 3-4 φιλέτα κοτόπουλου, burgers και ριζότο. Ακόμη, καμιά 10αριά γλυκά και παγωτά για το τέλος. Οι τιμές είναι γενικά λίγο τσιμπημένες, με πολλά ορεκτικά ή γλυκά, γύρω στα 5-10 €, και αρκετά από τα κύρια πιάτα, γύρω στα 10-20 €.

Αντίστοιχες είναι βέβαια και οι τιμές των ποτών, μιας και κάθε κατάστημα υπολογίζει στις σχετικές εισπράξεις. Υπάρχει, ωστόσο, ποικιλία από καμιά 30αριά ετικέτες λευκών, ροζέ, κόκκινων κρασιών, όπως και κάποια γλυκά και αφρώδη. Φυσικά, όπως εμείς, μπορείτε απλά να πάρετε κάποιο ποτήρι κρασί, γύρω στα 5-6 €, οπότε, αν δεν είστε φανατικοί πότες, το επίπεδο του λογαριασμού σας θα κρατηθεί σε πιο λογικά επίπεδα.

Όσον αφορά το σέρβις, υπάρχουν πολλά και ευγενικά άτομα, αλλά υστερούν αρκετά σε οργάνωση και ταχύτητα εξυπηρέτησης, ειδικά αν πέσετε στις αιχμές του Σ/Κ. Αναφορικά με την κουζίνα, που πιο μικρή μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί δεν είχα τις ίδιες γνώσεις και απαιτήσεις, θα συμφωνήσω με τον σοφό μέσο όρο των κριτικών του σάιτ μας, ότι υπερέχει σε ποσότητα αλλά υστερεί κάπως σε ποιότητα. Με τη φίλη μου, που κι αυτή είχε την ίδια άποψη, θυμηθήκαμε τη σοφή μας παροιμία για τα πολλά κεράσια…

Και για να γίνω τώρα πιο συγκεκριμένη, θα σας αναφέρω τα πιάτα ημέρας που πήραμε, αφού βέβαια ήρθαν προηγουμένως στο τραπέζι μας, το κλασικό εμφιαλωμένο νερό και τα ψωμάκια, με το αζημίωτο εννοείται!

Μια τάρτα κολοκυθιού με τυρί μανούρι Θράκης, μια κεφτεδάκια από ψάρι τόνο με λαχανικά και ρύζι, ένα γύρο από κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες και μικρή σαλάτα, και για το τέλος, ένα cheesecake λευκής σοκολάτας και ένα σουφλέ σοκολάτας. Ήπιαμε από ένα ποτήρι λευκό και φρουτώδες κρασί, που δυστυχώς ξέχασα ποιο ήτανε. Το κρασί, ή τάρτα και τα γλυκά ήταν συμπαθητικά, ενώ τα κυρίως, κατά τη γνώμη μας, ήταν μάλλον ουδέτερα σε γεύση αν και ικανοποιητικά σε ποσότητα. Θα πρότεινα, με την ευκαιρία αυτή, να εστιάσουν σε μικρότερο κατάλογο από τα πιο δημοφιλή πιάτα τους, σύμφωνα με την ως τώρα εμπειρία τους.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 57 €, που σημαίνει ότι χωρίς το κρασί, μας ήρθε στα 22.50 € η καθεμία μας, δηλαδή, κατηγορία 17/25 € το άτομο, ποσό που μια φορά τόσο, ίσως αξίζει τον κόπο. Εννοείται πως στην κατηγορία αυτή υπάρχουν πολλές ακόμα επιλογές!

Άμα τύχει και βρεθείτε στην περιοχή αυτή, δώστε μια ευκαιρία στο μαγαζί, προτιμώντας ένα ορεκτικό ή μια σαλάτα με κάποιο ποτάκι, και αποφεύγοντας τις γνωστές ώρες και μέρες αιχμής!!

22 Απρ 2016

Συνεχίζοντας την εξερεύνησή μας των απανταχού μεζεδοπωλείων, αποφασίσαμε προχθές με τη φίλη μου να επισκεφθούμε στη Νέα Ιωνία το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ, που λειτουργεί εδώ και τέσσερα χρόνια και βρίσκεται στον μάλλον ήσυχο πεζόδρομο της Παλαιών Πατρών Γερμανού, ένα μόλις τετράγωνο από το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής και την πολύβουη Λεωφόρο Ηρακλείου.

Το μαγαζί λειτουργεί από φέτος υπό νέα διεύθυνση, που σημαίνει αλλαγές στο μενού σε διάφορα πιάτα, όχι όμως στην ποιότητα των μεζέδων που παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Είναι ανοιχτά κάθε μέρα από τις 13.00-01.00 τη νύχτα, και έχουν περιορίσει τα live μουσικά σχήματά τους σε έκτακτες περιστάσεις, οπότε ενδείκνυται σχετική τηλεφωνική ερώτηση, παράλληλα με την κράτηση, λίγο-πολύ απαραίτητη λόγω του μικρού τους χώρου.

Ο χώρος, πράγματι, είναι μάλλον μικροσκοπικός, αλλά τώρα που άνοιξε ο καιρός έβγαλαν καμιά δεκαριά τραπεζάκια στον πεζόδρομο, μπροστά από το κατάστημα, ενώ μέσα λειτουργούν στο ισόγειο και τον Α’ όροφο, όπου και καθίσαμε πηγαίνοντας νωρίς, χωρίς κράτηση. Ο αίθουσα πάνω είναι φωτεινή, με διάσπαρτα φωτισμένα μπουκάλια στους γύρω τοίχους, ξύλινες επενδύσεις και –παρά τη βαβούρα, όταν γύρω στις 9.30 γέμισε ασφυχτικά – αποπνέει μια αρκετά ρομαντική ατμόσφαιρα. Γενικά στο Αρχονταράκι επικρατούν αρκετά στοιχεία industrial, και, ίσως κάποιο στρίμωγμα, μιας και εξαντλούν όσα τραπέζια, καθίσματα και καναπέδες τους επιτρέπει ο περιορισμένος χώρος τους. Το σέρβις από νέα παιδιά είναι ευγενικό και σβέλτο. Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ήταν ελληνική έντεχνη ή ελαφρολαϊκή, με κάποια ρεμπέτικα τραγούδια και πάντως στην πρέπουσα ένταση για να επιτρέπει την κουβέντα με την παρέα μας.

Οι μεζέδες και γενικά τα πιο πολλά πιάτα βρίσκονται σε τιμές πολύ λογικές, δηλαδή γύρω στα 5-7 €, όπως επίσης τα διάφορα αναψυκτικά κι οι μπύρες (2-3 €), το κρασί χύμα περί τα 8 € το λίτρο, και μέχρι την τιμή αυτή τα αποστάγματα των 200 ml.

Μας φέρανε νερό σε κανάτα που ανανεώθηκε, και μετά παραγγείλαμε κατά σειρά τα εξής πιάτα, τα οποία ήρθαν με τη σειρά που εμείς τους ζητήσαμε.
Μία σαλάτα Αρχοντική, δροσερή και χορταστική, με ρόκα, μαρούλι, σπανάκι, σουσάμι, λιαστές ντομάτες και καλαματιανό τυρί ταλαγάνι, ένα σαγανάκι με κεφαλοτύρι, παστουρμά, σουτζούκι, αβγό και ντομάτα, μια τηγανιά μανιταριών, και μια σιουφιχτά επίσης με μανιτάρια και σος διαφόρων τυριών. Όλα αυτά ήταν άψογα, και συνδυάστηκαν με 1 λίτρο λευκό χύμα κρασί, κι αυτό πολύ καλό.

Ο λογαριασμός, στα 34 € με κανονική απόδειξη, ήταν αναμενόμενος για όλα αυτά τα ωραία καλούδια (η καθεμιά μας, στην κατηγορία τιμής φαγητών μόνο:10-16 €).

Σαν γενική μας άποψη, το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ ενδείκνυται για τους μεζέδες και τα ποτά του, οπότε μπορεί να μπει στη λίστα σας της Νέας Ιωνίας, ανάμεσα σε πληθώρα κι άλλων αξιόλογων μαγαζιών, μιας κι ο ευγενής συναγωνισμός αλλά κι οι απόψεις μας στο σάιτ συντελούν, πιστεύω, στη γαστρονομική αναβάθμιση κι ανάδειξη μιας περιοχής!

Εγώ τουλάχιστον έχω βελτιώσει κατά πολύ τις γνώσεις μου, διαβάζοντας όλους εσάς τους καλοφαγάδες, κι έτσι ξέρω κάθε φορά τι απαιτήσεις έχω από ένα μαγαζί, και μάλιστα το βαθμολογώ κρίνοντας το κατά πόσο ανταποκρίνεται σ’ αυτές, εστιάζοντας ειδικά σ’ αυτό το τελευταίο κριτήριο του value for money!!

10 Απρ 2016

Στις αρχές της εβδομάδας πήγα με τη φίλη μου στο ιστορικό μαγέρικο ΜΑΡΤΙΝΗΣ, που βρίσκεται επί της Πατησίων, δίπλα ακριβώς στον Άγιο Λουκά. Οι γονείς μου, που πήγαιναν συχνά στα νιάτα τους, μου είπαν ότι είχε ανοίξει το 1969, αρχικά ως ψητοπωλείο παραπλεύρως, δίπλα ακριβώς στον επίσης ιστορικό κινηματογράφο SELECT. Λίγα χρόνια αργότερα, μεταφέρθηκε στον σημερινό του χώρο, που είναι κι αυτός επίσης ιστορικός, αφού στέγαζε κάποιο παραδοσιακό καφενείο, από τα τέλη κιόλας του 19ου αιώνα!!

Το εστιατόριο αυτό περιλαμβάνει τον ανακαινισμένο εσωτερικό χώρο, που αποτελείται από 2 κλιματιζόμενες αίθουσες, όπου κυριαρχούν αποχρώσεις λευκού, γκρι και μαύρου, ενώ εντυπωσιάζει η τεράστια βιτρίνα με τα φαγητά ημέρας, και σε μια γωνιά το ζεστό τζάκι για τον χειμώνα.

Εξωτερικά υπάρχει ο όμορφος κήπος, κατάλληλος για τις καλοκαιρινές μέρες από δω και μπρος, γεμάτος ευωδιαστές λεμονιές, ελιές, βότανα και μυρωδικά, που θυμίζει τις καταπράσινες αυλές του παλιού καλού καιρού…

Ο ΜΑΡΤΙΝΗΣ λειτουργεί κάθε μέρα, από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 1.30 μετά τα μεσάνυχτα, και μάλιστα διαθέτει πρωτοποριακή υπηρεσία delivery, κατά τη διάρκεια όλου αυτού του ωραρίου, που εξυπηρετεί μια μεγάλη ζώνη, από τα Άνω Πατήσια και τη Νέα Χαλκηδόνα μέχρι την Κυψέλη, κι από την Αχαρνών μέχρι το Γαλάτσι!

Η πολυετής γαστρονομική τους εμπειρία καλύπτει το σύνολο σχεδόν της ελληνικής παραδοσιακής κουζίνας, και τα νόστιμα φαγητά τους σερβίρονται από δύο ευγενέστατους κυρίους. Εμείς πήγαμε γύρω στις 23.00, μετά από κινηματογραφική προβολή στον κινηματογράφο Αελλώ, και υπήρχαν ακόμη πολλά φαγητά, παρά τη σχετική κίνηση. Εκτός από τη σούβλα, με τυλιχτά, γύρο, κοντοσούβλι και κοκορέτσι, υπάρχουν καμιά 30αριά ορεκτικά και σαλάτες (4-8 €), σούπες, όσπρια, λαδερά και ζυμαρικά (5-9 €), μαγειρευτά και της ώρας, σχεδόν τα πάντα (7-15 €), και ψάρια, καθώς και κάποια θαλασσινά (7-12 €). Υπάρχουν ακόμη τα διάφορα αναψυκτικά, οι γνωστές εγχώριες μπύρες και κρασί ηπειρώτικο από τη Ζίτσα, σε χαμηλές τιμές, από 1.50 έως 5 € περίπου.

Εμείς, μετά από προσεκτική ανάγνωση του αναλυτικού μενού, διαλέξαμε μια ηπειρώτικη πίτα ταψιού, ένα κόκορα κρασάτο και ένα κατσικάκι φούρνου με λαχανικά. Ήπιαμε μισό λίτρο από το εκλεκτό κοκκινέλι της Ζίτσας. Αρχικά, μας φέρανε ψωμάκι και κανάτα με νερό, ενώ στο τέλος μας κέρασαν ένα γιαούρτι με σπιτικό γλυκό κουταλιού μήλο φιρίκι, καθώς και μια ωραία και χορταστική καρυδόπιτα. Τα φαγητά και τα γλυκά ήταν όλα αντάξια της πολύχρονης πείρας τους.

Ο λογαριασμός έφτασε το ποσό των 26 €, δηλαδή ευρώ 13 η καθεμιά μας, ποσό απόλυτα λογικό για όλα αυτά τα χορταστικά και νόστιμα φαγητά τους.

Ο ΜΑΡΤΙΝΗΣ σωστά αξιολογήθηκε από τους περισσότερους χρήστες του ask4food, κι εμείς τουλάχιστον περάσαμε ένα ωραίο βράδυ στην πολύβουη Λεωφόρο Πατησίων.

Προτείνεται, για τους λόγους αυτούς, σαν μια αξιοπρεπής και τίμια, παραδοσιακή γωνιά της εστίασής μας.