Aeternion

Μέλος από: Νοε 2015

30 Νοε 2016

Νομιζω οτι θα καταντησω το μαυρο προβατο γιατι οι τελευταιες μου κριτικες ερχονται σε αντιθεση με τις κριτικες των ατομων που εμπιστευομαι αλλα εχω φτασει στο συμπερασμα οτι επειδη το A4F λυνει και δενει τελευταια, αρχιζουν να την ψυλλιαζονται απ τους (τρι)τετρασκουφους και πιθανον διορθωνονται (?). Τι να σας πω?

Επισκεφθηκαμε το Container το Σαββατο στις 26 του μηνος μετα απο προσκληση του εορταζοντα κολλητου, 4 ατομα. Φροντισα να κανω μια γρηγορη αναγνωση στα προηγουμενα σχολια... στο προηγουμενο για να ειμαι ακριβης, απο την μαλλον συντοπιτισσα και εμπεριστατωμενα εμπιστη ucook ωστε να ξερω τουλαχιστον τι να αποφυγω γιατι με αυτο που διαβασα μαλλον δεν θα το προτιμουσα σε ατομικο επιπεδο...

Φτανουμε κατα τις 9.30 λοιπον και το μαγαζι ηταν ανησυχητικα αδειο. Αφηνουμε τις ομπρελιτσες μας εκτος και ανεβαινουμε στο πανω μερος του εστιατορειου υπο ηχους great balls of fire. Γενικως η rock'n'rollιστικη διαθεση του καταστηματος ηταν ενα μεγαλο + στην ελαφρως πεσμενη ψυχολογια μου μεχρι τοτε, αν και νομιζω οτι το συγκεκριμενο τραγουδι (οπως και πολλα αλλα) τα ακουσαμε 5-6 φορες τουλαχιστον μεχρι να παρελθει το 3ωρακι που αποχωρησαμε.

Ο χωρος ομορφος και δουλεμενος. Σιγουρα επεσε χρημα για την κατασκευη του και σιγουρα οποιος τα δωσε ειχε και γουστο... Καναπεδες συνδυασμενοι με καρεκλες, καθ'ολα αναπαυτικοτατα και μια μιξη american style μπυραριας με ελαφρως αναβαθμισμενο εστιατορειο σαν υφος, με τα industrial στοιχεια να δενουν πολυ ομορφα με τα ξυλινα. Αυτο που με πειραξε ηταν το "τασακι". Γενικως ειμαι της αποψης του " ή φτιαξε εναν χωρο για καπνιζοντες ή πες μου οτι απαγορευεται ωστε να παω καπου αλλου. Μην μου δινεις το κυπελλακι λες και μου κανεις χαρη. " Αυτο δεν ισχυει μονο για το συγκεκριμενο μαγαζι αλλα για ολα τα τυπου κυριλε restaurant που κανουν αυτη την ενεργεια. Το ειπα και ησυχασα.

Η κοπελα που μας εξυπηρετησε ηταν αψογη σε ολα. Ειχε εγκαρδιο και αληθινο χαμογελο αν και μαλλον η γραμμη του αφεντικου ηταν το πιο απροσωπο service οποτε ο εντεχνος συνδυασμος και των 2, ηταν μια ομορφη προσθηκη στην ολοτητα της εξοδου. Για τον λογο που επεσε η μια ντοματουλα ηταν οτι, επειδη ημασταν μονοι μας στον πρωτο οροφο η συχνοτητα των επισκεψεων της ηταν ελαφρως περιορισμενη για τον ογκο της -μη- δουλειας που ενδεχομενως να ειχε. Δεν μπορω να το προσαψω στην ιδια διοτι αυτες ειναι εντολες που οφειλουν να ερχονται εξ ανωθεν.

Στα του φαγητου τωρα:

Την βγαλαμε με 4 μπεργκερακια και μια μεριδα φτερουγες κοτοπουλου για μεση

Οι φτερουγες ηταν τοσο γευστικα οσο και σαν ποιοτητα κρεατος πολυ ασχημες. Οσων αφορα τη γευση, θεωρω οτι η σκουρα κρουστα ηταν ενα πειραμα που δεν βγηκε.

Το greek papa που δοκιμασα απο την αλλη ηταν θεσπεσιο. Το μπιφτεκι του απιθανο.. γευστικοτατο και καλοψημενο και το ψωμακι του επισης αλλα ο συνδυασμος των γευσεων ηταν το αποκορυφωμα.

Η γυναικα μου παρηγγειλε το original και απο το λιγο που δοκιμασα ηταν κι αυτο γευστικοτατο.

Επισης ακουσα πολυ καλα σχολια και για το lord of metsovo που παρηγγειλε ο εορταζων, δεν μπορω να το σχολιασω βεβαια επαρκως.

Συνοδεια των burgers ηρθανε και πατατες (6 τω αριθμω) country style οπως και 6 σως.

Στο τελος παραγγειλαμε και γλυκακια τα οποια ηταν το κερασακι στην τουρτα. Το σουφλε σοκολατας που παρηγγειλε το αλλο ζευγαρι ηταν.... σαν σουφλε σοκολατας οπως ειπαν. Γευστικο μεν αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο δε. Εμεις πηραμε ενα γλυκο που περιειχε κρεμα γαλακτομπουρεκου, φυλλο μιλφειγ πανω κατω και σιροπι πορτοκαλι. Σε ερωτηση μου αν βγαινει το πορτοκαλι η απαντηση ηταν -ευτυχως- αρνητικη διοτι σαν μειγμα ηταν πολυ πετυχημενο.

Στο τελος μας κερασανε σφηνακια μαστιχας, γευστικοτατα, το οποιο εκτιμαται οπως και εκτιμαται το οτι συχνα πυκνα μας ρωτουσανε αν ολα ηταν ενταξει.

Το value for money ηταν μετριο προς τα κατω οχι γιατι οι γευσεις του ηταν σε ολοτητα ασχημες αλλα επειδη οι μεριδες του ηταν τραγικα μικρες. Το περιτυλιγμα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να δικαιολογησει το εσωτερικο. Οσο ωραιο και αν πλασαρεται σαν χωρος τα 66 ευρω που εδωσε ο εορταζων βεβαιως βεβαιως, συνοδεια φυσικα ενος χυμου και με 3 μπυρες, δεν δικαιολογει το οτι μιλαμε για μπεργκεραδικο οταν σε παρακειμενο αντιστοιχο χωρο εστιασης εχουμε δωσει τα 2/3 και εχουμε σκασει.
Δεν θα ξαναπηγαινα γιατι δεν μου αρεσουν αυτου του ειδους τα μαγαζια. Γενικως δηλαδη, τα μαγαζια που προσφερουν ενα πολυ καλο περιβαλλον ανεβαζοντας τις τιμες χωρις ομως να προσφερουν ενα αναλογα εκλεπτυσμενο ειδος φαγητου διοτι πολυ απλα με 10-20 ευρω παραπανω στο συνολο θα μπορουσα να φαω καπου πολυ καλα. Σε αυτους ομως που δεν μοιραζονται τον τροπο σκεψης μου ειναι ενα σχετικα αξιοπρεπες εστιατοριο και το προτεινω για μια δοκιμη εστω και με μια μικρη επιφυλαξη.

19 Νοε 2016

Επισκεφθηκαμε το καταστημα το Σαββατο στις 12/11 το απογευμα καθως ψαχναμε να περασουμε την ωρα μας μεχρι να αρχισει η θεατρικη παρασταση σε παρακειμενο θεατρο.

Το καταστημα ειναι χωμενο, διπλα απο ενα parking και σαν ολοτητα δεν φαινεται απο μακρια αλλα μολις μπαινεις στην Κριεζωτου, οι υπευθυνοι εχουν φροντισει να φαινεται η επωνυμια του με μια ταμπελα-ζωγραφια σε παρακειμενο τοιχο.

Απο χωρο δεν λεει και πολλα καθως τα τετραγωνικα του ειναι ελαχιστα. Αναγνωριζεται ομως η προσπαθεια του να τον αναβαθμσει, με τα αναπαυτικα του τραπεζοκαθισματα και με τα λουλουδια που στολιζουν τα τραπεζια του κατα μηκος του πεζοδρομιου. Ο δρομος προς την τουαλετα που ως ειθισται σε παρομοια κεντρικα σημεια, ειναι καθοδικος, αποτομος, αλλα και ελαφρως επικινδυνος καθως δεν εχει καποια ειδους κουπαστη ή τις αντιολισθηρες λωριδες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους κατασκευες. Οι τουαλετες καθαρες παντως.

Οι γευσεις του ηταν σε γενικες γραμμες καλες, ελαφρως διαφορετικες απο του εμποριου και τα υλικα του σε πληρη αντιστοιχια με το ονομα του.

Η εξυπηρετηση αψογη, με την μοναδικη υπαλληλο του καταστηματος να τρεχει για τα παντα, με επαγγελματισμο, χωρις λαθη και να κανει και τα extra τυπου: αδειασμα στα τασακια και ξαναγεμισμα νερου στα ποτηρια.

Το value for money μου φανηκε λιγο πιο πανω απο το μετριο. Δωσαμε 16 ευρω για 3 μικρα ατομικα γλυκα. 2.5/4 θα ηταν πιο σωστο δεδομενου και στο οτι το κεντρο εχει μια ανατιμηση τιμων σε συγκριση με τα προαστεια αλλα και παλι μιλαμε για ενα μικρο καταστημα σε ενα στενακι εκτος πιατσας (αν και συνταγμα-κολωνακι)

Αν δεν σας αρεσουν τα πολυβουα γνωστα κοντινα καφε προτεινεται. Προσφερει η τοποθεσια ηρεμια (για κεντρο παντα) και χαλαρωση και χωρις να ειναι κατι το φοβερο, για τα δικα μου δεδομενα ειναι το λιγοτερο, αξιοπρεπες.

18 Σεπ 2016

Επισκεφθηκαμε 3 ατομα το καταστημα, το σαββατο 10/08 το μεσημερι, μετα τη δουλεια.
Ευκολο να το βρεις, το να παρκαρεις ειναι λιγο σχετικο. Αν πας σε ωρες καταστηματων η κοντινη του πιατσα σε αποτρεπει να βρεις κοντινη θεση. Σε ωρες μη εργασιμες ομως, ο βαθμος δυσκολιας κατεβαινει αισθητα.

Το καταστημα απο θεμα διακοσμησης εχει κανει αρκετα καλη δουλεια, ιδιως απο την προσπαθεια που κατεβαλε στο να μας θυμισει χωρους αλλης δεκαετιας. Κατι μεταξυ καφενειου και ψησταριας των 80s ηταν αυτο που θα χαρακτηριζε τον χωρο, πλην ομως οτι φαινοτανε οτι ειχε πεσει χρημα και μερακι για την κατασκευη του. Τα τραπεζοκαθισματα ανετα ιδιως μετα την προσθηκη στις βασεις των καρεκλων, βαμβακερων πολυχρωμων κιλιμιων, τα οποια δινανε πιο χαρουμενη πινελια στον χωρο. Σιγουρα βοηθαει και η παρακειμενη πλατεια, δινοντας εναν τονο πρασινου στην ολοτητα του. Στα συν του χωρου, θα προσθεσω και την πολυ καλη δουλεια που εχει γινει με τις τεντες, καθως ηταν εκεινο το σαββατο που εβρεχε, ή μαλλον, που εριχνε ο θεος κουβαδες με νερο και παρα την κοσμοπλυμμηρα και το γεγονος οτι καθησαμε στον εξωτερικο χωρο, δεν επεσε πανω μας ουτε σταγονα.

Απο θεμα εξυπηρετησης, παλι δεν ειχαμε κανενα παραπονο, τουλαχιστον απο τον νεαρο σερβιτορο. Η ντοματουλα εφυγε για το -ανεπιτρεπτο για μενα- γεγονος οτι το νερο ηρθε εμφιαλωμενο. Για το ειδος του μαγαζιου, αυτη την πολιτικη την θεωρω λαθος.

Στα του φαγητου τωρα πηραμε 3 κυριως και 2 ορεκτικα. Ολα τα πιατα του ηρθανε μαζι στο 20αλεπτο. Περα απο το τζατζικι που μας αρεσε και δεν χριζει ιδιαιτερης μνειας, πηραμε μια πατατες με παστουρμα και σουτζουκι, ενα κασερλι κεμπαπ, ενα κοτοπουλο κεμπαπ και ενα "Για να δοκιμασεις απ ολα".
Τα εβαλα ολα μαζι για τον πολυ απλο λογο οτι τα κρεατα του δεν ηταν καλα. Ως επι το πλειστον ανοστα και το κοτοπουλο εβγαζε και μια ασχημη μυρωδια οταν περνουσε ξυστα απο την μυτη σου. Ο παστουρμας επισης ανοστος και οτι γενικως παρεπεμπε σε κεμπαπτζιδικο, δεν ανταποκρινοτανε ουτε πανω απο τον μεσο ορο μιας κανονικης ταβερνας.

Οι μεριδες κανονικες προς μεγαλες αλλα και οι τιμες του αρκετα τσιμπημενες για το ειδος, την περιοχη και εν τελει την ποιοτητα των εδεσματων του.

Η εξοδος δεν θεωρηθηκε αποτυχημενη στο συνολο της αλλα σιγουρα μπορω να φαω καλυτερα σε αρκετα αλλα μερη, οπότε μαλλον δεν θα το ξαναπροτιμησω.

04 Σεπ 2016

Χαιρεται και καλο χειμωνα (η' φθινοπωρο) σε ολους!

Εισαγωγικα θελω να κανω την αυτοκριτικη μου πανω στο θεμα των κριτικων που εχω δημοσιευσει. Σαν ανθρωπος εχω βαθμολογησει με 4αρια εστιατορεια που με εχουν ευχαριστησει. Το θεμα ομως ειναι οτι επεσα στην παγιδα του αρχαριου σε αυτο το θεμα, διοτι τωρα που βρηκα ενα εστιατορειο που πραγματικα με ενθουσιασε, νιωθω οτι εχω καψει το χαρτι μου με παλαιοτερες υψηλες βαθμολογιες.
Δεν πειραζει, προς γνωση και συμμορφωση λοιπον, τωρα που ο πηχης ανεβηκε ισως διορθωθω και εγω... Εξηγουμαι λοιπον:

Επισκεφθηκαμε την Κιβωτο την Κυριακη 28/08 το μεσημερι, 3 ατομα, εχοντας λαβει υπ οψιν μου τα καλα σχολια των χρηστων του A4F. Ο χωρος βρισκεται σε ενα σοκακι κοντα στην Λ. Γαλατσιου. Αν δεν εχετε χαρτη ή GPS λογικα δεν θα το βρειτε ακομα και αν ειστε κατοικος της περιοχης. Αν μπειτε στο στενακι και εχετε μικρο ή μικρομεσαιο αυτοκινητο, ισως να καταφερετε να παρκαρετε απ εξω, αν και σαν περιοχη βρισκεις παρκινγκ ευκολα.

Φτανοντας στο εστιατορειο δεν μου γεμισε το ματι λογω της μικρης του φατσας. Για να ειμαι ειλικρινης ειναι σχετικα απομωνομενο απο τα υπολοιπα καταστηματα εστιασης του Γαλατσιου. Μπαινοντας, λοιπον, μεσα βρεθηκαμε σε ενα εστιατορειο το οποιο θα το χαρακτηριζα στεκι. Το αφεντικο (ο Κυριος Δημητρης απο την Μυτιληνη) μας υποδεχτηκε με ενα αυθεντικα εγκαρδιο χαμογελο. Ειναι ουσιαστικα κατι σαν μονοκατοικια με πολυ ομορφο εσωτερικο χωρο. Εκει ομως που πραγματικα μαγευτηκαμε και οι 3εις ηταν η αυλη του. Ομορφα και λιτα διακοσμημενη, με βλαστηση οσο επρεπε, δεν θυμιζε σε καμμια περιπτωση ταβερνα, αλλα την αυλη της γιαγιας στο χωριο. Το μονο που μας αγχωσε λιγο ηταν οτι δεν υπηρχε κανενας αλλος πελατης εκεινη την στιγμη αλλα ο κυριος Δημητρης που το πιασε με τη μια, μας εξηγησε οτι ηταν η πρωτη φορα που ανοιγε μετα τις διακοπες και δεν το ξερανε οι θαμωνες του.

Καθησαμε στο τραπεζι λοιπον, μας ανοιξε την μουσικη με ωραια παλια λαικα τραγουδια και μας εδωσε τους καταλογους και αλλο ενα ροζ φυλλο. Για μια στιγμη, νομιζα οτι ξαναπολυθηκα απο τον στρατο. Τι ειχε κανει λοιπον? Εκτος απο τους στανταρ καταλογους, ειχε γραψει σε κολλες χαρτι τα φαγητα που ειχε φρεσκα υλικα για να φτιαξει. Πως το λες αυτο με μια λεξη? Μερακι! Με περισσοτερες? Αγαπη για τη δουλεια σου! Και οπως λεει και ο αειμνηστος Bob Ross "ισως καπου εκει να υπαρχει και η λεξη επαγγελματισμος".

Ας μη σας κουρασω αλλο ομως. Παμε στην παραγγελια μας.

-Τζατζικι: Απο τα καλυτερα που εχω φαει και φρεσκοτατο.

-Μπουρεκι λαχανικων: (αυτοκριτικη No2) Δυστυχως αν και με λεει η γυναικα μου, ενιοτε, γουρουνι, δεν ειμαι παμφαγο ζωο. Για την ακριβεια δεν τρωω τα περισσοτερα λαχανικα. Αυτο το εφαγα! Μιλαμε για ενα μπουρεκι διαστασεων 20Χ40 εκατοστα, πεντανοστιμο και σε ερωτηση μας "τι εχει μεσα" η απαντηση ηταν "τα παντα"..... χωρις υπερβολη...

-Παστουρμαδοπιτα: Μεγεθους ενα κλικ μικροτερο απο το μπουρεκι σαν ογκος. Σαν πιατο ενω ειναι βαρυ, δεν πειραξε τα ψιλοευαισθητα στομαχια μας και γευστικοτατο.

-Πιπεριες σαγανακι: Ωραιο πιατο συμφωνα με τα λεγομενα των υπολοιπων. Εγω δεν το δοκιμασα λογω ελλειψης χωρου, γι αυτο και δεν μπορω να το κρινω.

Απο κυριως:
-Μπιφτεκι με πατατες χειροποιητες. Το μπιφτεκι καλυπτε χαλαρα την πιατελα οπου σερβιριστηκε. Ο καταλογος εγραφε κανονικο αλλα, οπως φαινεται, το κανονικο τους περιεχει και τυρι (ακα γεμιστο), περιττο να πω οτι ηταν πεντανοστιμο, και πολυ καλα ψημενο.

-Σαγανακι Κοτοπουλο. Απο τα καλυτερα πιατα που εχω δοκιμασει και ισως το επομενο πιατο που θα παρω. Ισως κανω ενα edit εδω οταν θα ξαναπαω

-Μοσχαρακι με μελιτζανες. Δεν το δοκιμασα αλλα ακουσα διθυραμβικα σχολια.

Κλεινοντας να προσθεσω και 2 πραγματακια που μας κανανε τρομερη εντυπωση. Το ψωμι στην αρχη ηρθε αχνιστο και παρεα του ηρθε και το μυτιληνιο κερασμα ντοματα με κιτρινο τυρι με λαδακι. Οτι φαγαμε ηταν φρεσκοτατο και αν καταλαβα καλα, πρεπει να σερβιριστηκαμε αγνα και διαλεχτα προιοντα απο το νησι του.

Επισης στο τελος ηρθε κερασμα μισο κιλο καρπουζι (χωρις υπερβολη) και πεπονακι.
Η κανατα με το νερο γεμιζε και ξαναγεμιζε αμεσα.

Για ολα αυτα πληρωσαμε μαζι με 3 αναψυκτικα 50 ευρω. Ανετα σκας με τα μισα φαγητα οποτε το V4M απλα κορυφαιο.

Φευγοντας μας εδωσε και κατι φρεσκα ψαρια (ωμα) για να τα δοκιμασουμε οπως μας ειπε, σε ενα σακουλακι. Ενταξει τι να πεις? Μονο που δεν μας κοιμησε κιολας...

Κονκλουθιον:
Η κιβωτος ειναι μια ταβερνα που ανετα θα μπορουσε να λεγεται "Το στεκι του Δημητρη". Ο κυριος ειναι one man show. Μαγειρευει, σερβιρει και κανει και PR αμα λαχει. Μιλαει μαζι σου, σου εξηγει τα πιατα του, σου λεει ιστοριες του χωρις να γινει αγενης, κουραστικος ή μπαστακας. Κανει τον χαβαλε του αλλα δεν καθυστερει να σου φερει την παραγγελια σου. Στεναχωριεται που δεν εφαγες ολο το φαι σου και σου φερνει τα περισσευματα σε συσκευασια ωστε να τα φας εσυ και οχι ο σκυλος σου, προσεγμενα παντα, οπως προσεγμενα κανει την προετοιμασια του και την ετοιμασια των εδεσματων. Δεν νομιζω οτι -προσωπικα- χρειαζομαι καποιο αλλο συστατικο ωστε η εξοδος μου να χαρακτηριστει επιτυχημενη. Εδωσα τα χρηματα μου σε εναν ανθρωπο με μερακι που σεβεται τον πελατη, που ξερει την τεχνη (ηταν περιζητητος οπως μας εξηγησε και ο ιδιος και δεν μου κανει καμμια εντυπωση) και φυγαμε χαρουμενοι και χορτατοι (εως σκασμενοι). Το προτεινω ανεπιφυλακτα και ευχομαι να το τιμησει καποιος απο τα μεγαλα σκουφακια μας που εχουνε καλυτερο πενακι, γιατι νιωθω οτι με το δικο μου, ο, τι και να γραψω ειναι λιγο. Εγω θα το ξαναεπισκεφθω -οπως καταλαβατε- σιγουρα, καποιο σαββατοβραδο ή κυριακομεσημερο με την ζωντανη μουσικη που μας ενημερωσε οτι θα εχει απο εδω και περα.

06 Αυγ 2016

Θα ακολουθησω και γω με μια κριτικη για το εν λογω μαγαζι και ας ειναι πολυ κατω απο τον μεσο ορο που εχουνε βαλει τα "μεγαλοστελεχη" του A4F κινουμενος αντιθετα του γνωστου κοινωνικου πειραματος.

Επεσε λοιπον η προταση απο την παρεα, να παμε σε αλλη μια μπυραρια καθως απ οτι φαινεται φετος το καλοκαιρι εχουμε κανει μια beerοτσαρκα, εχοντας παρει σβαρνα ολες τις μπυραριες των βορειων προαστειων.

Σταση αυτη τη φορα στον Erich που ειναι στην ευρυτερη γειτονια μας και ειπα μετα απο τοσα σχολια να τον προτεινω και να παμε. Αλλα οπως εχουμε πει, παραφραζοντας, πικρες οι συμβουλες του Αλλαχ και προσωπικες οι γνωμες των ανθρωπων...

Σαββατο 30/07, λοιπον, σε μια αδεια Αθηνα, παρκαρουμε ακριβως απ εξω απο το μαγαζι του κατι το οποιο, γνωριζοντας καλα την περιοχη, μπορω να σας πω οτι δεν συμβαινει ποτε, ουτε καν τον 15αυγουστο, αλλα να που συνεβη. Η αυλη του προσεγμενη μπαινοντας, με φυλλωσιες να περικυκλωνουν τον κλεισμενο χωρο του και μια φιλικη κοπελια να μας υποδεχεται και να μας καθιζει σε ενα τραπεζι στη γωνια. Στον χωρο υπηρχε μεχρι εκεινη τη στιγμη αλλη μια παρεα. Στα μειον του χωρου ειναι οτι δεν ακουγοτανε κανενος ειδους μουσικης, πραγμα που μας ξενισε λιγακι για το ειδος του μαγαζιου.

Παραγγελνουμε λοιπον, την ποικιλια των λουκανικων και την ποικιλια fingerfood ( καπως αλλιως λεγοτανε) 2 μπυρες απο το βαρελι του, μια μπυρα χωρις αλκοολ, ενα κρασι και νερο.

Περιμενουμε, περιμενουμε... τιποτα. Φωναζω την σερβιτορα μετα το περας του 20λεπτου εκλιπαρωντας τουλαχιστον να μας φερει το νερο. Εκεινη ερχεται, μας ζηταει συγγνωμη, μας εξηγει οτι εχουνε ενα προβλημα με το βαρελι και γιαυτο εγγειται η καθυστερηση. Η συγγνωμη εκτιμαται, αλλα ο επαγγελματισμος παει περιπατο τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. Σε γενικες γραμμες παντως η εξυπηρετηση ηταν ανω του μετριου οποτε η μειον μια ντοματουλα ειναι αρκετη.

Μετα λοιπον το περας του μισαωρου ερχονται οι μπυρες με το φαγητο μαζι.

Προσγειωνoνται λοιπον στο τραπεζι μας τα ακολουθα:

Η ποικιλια ξινολαχανου. Ε λουκανικων δεν τη λες. Ηταν μια μεγαλη πιατελα τιγκα στο ξινολαχανο με 6-7 λουκανικα μεσα ως πινελιες για να σπαει λιγο το χρωμα. Καλοψημενα μεν, μετριας νοστιμιας τα περισσοτερα και για την τιμη των 24ων ευρω, απλα ενα πολυ κακο πιατο.

Η ποικιλια τυπου fingerfood, η οποια αποτελειτο απο 4 Onion rings, 4 mozzarella sticks και 4 απο κατι αλλο που δεν θυμαμαι, σερβιρισμενη σε ενα κανονικο πιατο. Ευγευστα ως επι το πλειστον αλλα και παλι, να μη δικαιολογουνται τα 8 ευρω που στοιχισε.

6 σως συνοδεια των ποικιλιων, οι οποιες εξηγηθηκαν αναλυτικα απο τον ανθρωπο που μας τα εφερε, οντας ομως μεσα σε ενα μπωλακι λιγο μεγαλυτερο απο σφηνοποτηρο.

Οι μπυριτσες οι βαρελισιες του ηταν normal. Εχω πιει και καλυτερες, εχω πιει και χειροτερες. Πανω απο τον μεσο ορο αλλα οχι κατι το εξαιρετικο. Οι τιμες τους παντως ηταν σχετικα καλες.

Για ολα αυτα λοιπον πληρωσαμε 54 ευρω.

Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω καποιον λογο για να ξαναπαω. Για να παει ο οποιοσδηποτε για να ειμαι ειλικρινης. Με τα χρηματα που δωσαμε μπορουμε να φαμε και να πιουμε μπυρες μεχρι να σκασουμε, σε αρκετα αντιστοιχα μαγαζια. Για μενα, ειναι μια μετρια μπυραρια, με τιμες Γερμανιας που απλα δεν εχει προσαρμοστει καθολου στα ελληνικα δεδομενα και ειμαι ενας ανθρωπος που πηγαινει τακτικα στην Γερμανια και εχει υποψη του και τα εκει δεδομενα.

02 Αυγ 2016

Ενα εστιατορειο που επισκεπτομαι οχι τοσο συχνα λογω αποστασης, αλλα σταθερα εδω και τουλαχιστον 7 χρονια πλεον ειναι το la scala. Λογω του ογκου του καταλογου του πειραματιστηκαμε με διαφορα πιατα του ανα καιρους και εχουμε κανει πλεον τις μονιμες επιλογες μας τις οποιες τιμουμε τα τελευταια χρονια παιρνοντας ακριβως τα ιδια.

Το la scala, λοιπον, αποτελειται απο εναν τεραστιο χωρο, τοσο εσωτερικα, οσο και εξωτερικα. Στον εσωτερικο χωρο του αποτελειται απο μπαροκ διακοσμηση η οποια ειναι αριστη σε συνδυασμο με την κλασσικοτητα του κτιριου, η οποια (διακοσμηση) βεβαια ειναι, οπως εχει αναλυθει και παρακατω, πλεον καπως ξεπερασμενη και φθαρμενη, γεγονος που προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου διοτι α) Ολα τα καθισματα του ειναι αναπαυτικοτατα, β) Αναγωριζω οτι για να ανακαινιστει στην αξια που πρωτοφτιαχτηκε πρεπει να περασουν 100 χρονια ωστε να τα αποσβεσει και γ) Οι τιμες του εναρμονιζονται με την φθορα του και οχι με την αρχικη αξια που ακομα αποπνεει.

Ο εξωτερικος του χωρος, στον περιβαλλοντα χωρο, αγγαλιαζει ολο το εστιατορειο και μπορεις να δεις την αρχιτεκτονικη του κτιριου, η οποια διαφωνωντας με εναν συνομιλητη, αναβαθμιζει κατα πολυ την περιοχη. Τα τραπεζια αρκετα αραια μεταξυ τους, οι πολυθρονες του αναπαυτικοτατες και η γειτονια αρκετα ησυχη ωστε να μπορεις να απολαυσεις με ηρεμια το δειπνο σου.

Στην εξυπηρετηση εχει αντιφασεις χωρις ομως να συναδει με κατι το ενοχλητικο. Τα τελευταια χρονια που πηγαινουμε εμεις ειναι οι ιδιοι 4εις σερβιτοροι. Οι 2 ειναι πρεσβυτεροι, παλαιας κοπης οι οποιοι ειναι πιο διεκπαιρεωτικοι και -ισως- σοβαροφανεις και λιγοτερο φιλικοι και αλλοι 2 οι οποιοι ειναι απλα πιο φιλικοι. Στην δουλεια τους και οι 4εις αψογοι με γνωση ολου του menu και δεξιοτητες σερβιρισματος αναλογες ενος εστιατοριου... αλλων τιμων...

Τα πιατα που παραγγελνουμε λοιπον με κοινο παρανομαστη οτι οι μεριδες του ειναι πλουσιοτατες:
Σαλατα του καισαρα η οποια ειναι καλη χωρις να ειναι κατι το εξαιρετικο
Σκορδοπιτακια τα οποια ειναι κατι σε σκορδοψωμο αλλα γινονται με ζυμη και οχι ψωμι, πολυ νοστιμα
και ο πραγματικος λογος που το επισκεπτομαστε:
Κοτοπουλο Κιεβου. Κυλινδρικα φτιαγμενο φιλετο κοτοπουλο πανε, πλουσιο σε τυρι και σκορδο εσωτερικα, παντα καλοψημενο με μια τραγανη κρουστα.

Το v4m το θεωρω πολυ καλο αν και δεν μπορω να δωσω με σιγουρια ταξεις τιμων γιατι η τελευταια προσφατη φορα που πηγαμε μας κερασανε και δεν συγκρατησα τις τιμες του τιμοκαταλογου. Ισως να μην το χαρακτηριζα φθηνο και ισως να μην ειναι εφαμιλλο του προσωπικου μου υφους αλλα θα το χαρακτηριζα το λιγοτερο αξιοπρεπες γιατι προσφερει ενα αναβαθμισμενο ειδος εστιασης σε τιμες αναλογες μιας κλασικης ταβερνας.

17 Ιουν 2016

Ενα κοντινο μας μαγαζι που παμε πολυ συχνα ειναι το pentagram ή οπως το λεμε λαικιστι εμεις οι κοντινοι "στο 5". Ειναι ενα πολυ ομορφα -και με αγαπη θα ελεγα- στημενο μαγαζι σε ενα ακρως καταραμενο σημειο (επι σειρα ετων ειχανε ανοιξει και κλεισει πανω απο 5 επιχειρησεις στο συγκεκριμενο σημειο), οπου εδω και 2 χρονια, αν θυμαμαι σωστα, που εχει ανοιξει το τιμαμε κυριως το καλοκαιρακι πισω στην αυλη μια και το χειμωνα ενω εχει πολυ ωραια διακοσμηση εσωτερικα, η ενταση της μουσικης δεν ειναι καταλληλη πια για την ηλικια μας.

Ας τα παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη. Παρκινγκ θα δυσκολευτειτε αρκετα να βρειτε κοντα, αλλα λιγο πιο μακρυα (4-6 τετραγωνα) εχει αρκετες επιλογες. Αν ερχεστε απο μακρυα ομως και δεν ειστε για ξενυχτι βολευει πολυ και ο ηλεκτρικος που ειναι ακριβως διπλα. Σαν μαγαζι δεν εχει ιδιαιτερη βαβουρα, πλην της δυνατης μουσικης στον εσωτερικο του χωρο. Στον εξωτερικο του χωρο δεν ακους τιποτα πλην του τρενου που ερχεται πυκνα συχνα και τις εξατμισεις των παπακιων του καγκουρισταν που περιβαλλεται γυρω απο το 5.

Η αυλη λοιπον ομορφα φωτισμενη με αρκετη βλαστηση γυρω γυρω, τραπεζοκαθισματα πικ-νικ ως επι το πλειστον και η μουσικουλα να κινειται κυριως σε κλασσικα ροκ ακουσματα αλλα και σε new age rock n roll revival μπαντες.

Με το που καθεσαι προσγειωνεται ενα μεγαλο ποτηρι κρυο νερακι.

Στα του φαγητου δεν θα περιγραψω συγκεκριμενα πιατα αλλα σε γενικες γραμμες εχω μεινει ευχαριστημενος.
Εχει πλουσια ποικιλια απο burgers τα οποια εχει ονοματησει ως επι το πλειστον απο classic rock μπαντες (π. χ. acdc burger) παραλλαγες απο αλλα γνωστα burgers, οι οποιες σαν μεριδες ειναι γενναιες και νοστιμες για μπυραρια. Εχει τις γνωστες ποικιλιες (η αγαπημενη μου ειναι η ποικιλια finger food, κυριως γιατι μπορω να φαω σαν ζωο με τα χερια-αν και ερχονται πηρουνακια και χαρτοπετσετουλες).

Η ποικιλια του απο μπυρες ειναι αρκετα μεγαλη χωρις βεβαια να εχει κατι το εξαιρετικο και εχει και καποιες επιλογες σε κρασι. Τυπικη μπυραρια που σεβεται το ονομα της με λιγα λογια.

Η εξυπηρετηση παντα καλη, ιδιαιτερα τα σαββατοβραδα. Διεκπεραιωτικη και πολυ φιλικη με οποιον και αν εχω μιλησει απο το προσωπικο. Τις καθημερινες ομως καπου χωλενει γιατι ενω ειναι σχετικα αντιστοιχα γεματο απο κοσμο, πεφτει ο αριθμος των σερβιτορων για καποιο λογο και πεφτει στις πλατες τους πολυ μεγαλος ογκος παραγγελιων με αποτελεσμα αρκετες καθυστερησεις (ευτυχως παντως οχι λαθη)

Το v4m ειναι σχετικα καλο με αυτο που προσφερει. Η ποικιλια παραδειγματος χαρη που ανεφερα παραπανω ειναι 4ων ατομων, κοστιζει 15 ευρω και χορταινει 3 ημιπεινασμενους ανθρωπους. Θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο οικονομικα αλλα αν συνυπολογισεις οτι ειναι ενα μαγαζι μεσα στην πιατσα του Ηρακλειου, φανταζομαι οτι τα παγια του θα ειναι κι αυτα ανεβασμενα οποτε ειναι καπως λογικο.

Εν κατακλειδι ειναι ενα ωραιο μαγαζακι, στο οποιο αν εισαι ανθρωπος που σου αρεσουν οι μπυραριες και το ειδος της μουσικης, αξιζει να ερθεις και απο την αλλη ακρη της Αθηνας γι αυτο. Για μας που ειμαστε κοντα, ειμαστε απλα ευτυχισμενοι που υπαρχει -πλεον- αυτη η επιλογη.

10 Ιουν 2016

Προλογος:
Για να ειμαι ειλικρινης μαζι σας, εχω ενα θεμα με τα εκπτωτικα site, με τα κουπονια και με τις προσφορες. Ισως οντας εμπορος ο ιδιος, συνηθως ειμαι λιγο καχυποπτος σχετικα με το τι προσφερουν. Ειμαι γενικως της αποψης οτι πουλανε κατι υπερτιμημενο και σου κανουν εκπτωση ως τρικ κατεβαζοντας ετσι τις τιμες τους στα φυσιολογικα επιπεδα. Αποφασισα λοιπον να ρισκαρω μια εξοδο μου στο εν λογω εστιατορειο και να δοκιμασω την διαδυκτικακη εκπτωτικη πλατφορμα που προμοταρει το a4f αφου αλλωστε ειδα καλα σχολια απο τους φιλους "κριτικους" και κινηθηκα εκ του ασφαλους κρατωντας ομως μικροτερο τροπο τινα καλαθι και φυσικα την πατησα με τον καλυτερο και γευστικοτερο τροπο...

Οπερ και εγεννετο λοιπον, επισκεφθηκα το Σαββατο 04/06 το Gusto Divino ωστε να γιορτασω με την γυναικα μου την επετειο μας. Ηρθανε τα 7 χρονια φαγουρας οποτε επρεπε να ειναι κατι πολυ περιποιημενο και επειδη ξερω οτι της αρεσουν αυτου του στυλ ειπα να το δοκιμασω.

Το parking στην περιοχη ανετοτατο. Βοηθαει πολυ το παρακειμενο super market αλλα απ οτι ειδα ειχε θεσεις και στον παραδρομο της Πεντελης σχεδον απ εξω απο το μαγαζι. Κατηφορισαμε λοιπον λιγακι και ειδαμε τον φοινικα που φιγουραρει απ εξω και μπηκαμε μεσα. Μας υποδεχτηκε με χαμογελο ενας σερβιτορος που σερβιρε εκεινη την ωρα (σημαντικο να εισαι επαγγελματιας ακομα και οταν κανεις κατι αλλο), δωσαμε τα στοιχεια μας στον παγκο απεναντι απο τον ανοιχτο ξυλοφουρνο και προχωρησαμε ευθεια προς την αυλη του.

Ο χωρος μαγευτικος!
Μια αυλη χωρισμενη στα 3 με φυλλωσιες ωστε να μην υπαρχει η παραπανω βαβουρα, πολυ προσεγμενη και δροσερη. Ο φωτισμος εδινε πολυ ομορφες πινελιες στον ηδη ομορφο χωρο και τον ανεδυκνειε και φυσικα τα τραπεζια σε ασφαλη αποσταση μεταξυ τους ωστε να μπορει ανετα να συνυπαρξει μια τετραμελης οικογενεια με ενα ρομαντικο δειπνο στον ιδιο χωρο.
Ζητησαμε να κατσουμε σε ενα τραπεζι των 4ων ατομων (καθοτι ειμαστε και λιγο θρεφταρακια) και δεχτηκαν με χαμογελο. Μας εδωσαν τον καταλογο ο οποιος ηταν πλουσιοτατος και λιγο πριν παρουνε την παραγγελια ανακαλυψαμε οτι υπαρχει και δευτερος, αυτος με τα φρεσκα ζυμαρικα. Αδειασαμε τον σερβιτορο κανονικα και μετα απο 5 λεπτα τον φωναξαμε για να του πουμε τις επιλογες μας.

Στο εικοσαλεπτο ειχαν σερβιριστει τα παντα

Σαλατα ceasar's: Εδω κινηθηκα εκ του ασφαλους καθ οτι ειχα ηδη διαβασει απο παλαιοτερα posts οτι ηταν ενα απο τα δυνατα πιατα του και απλα πιστοποιω και εγω το ιδιο. Μεγαλη ποσοτητα με φρεσκα υλικα, πολυ σωστες ποσοτητες στο καθενα. Ισως να ηθελε (ή να το εχω συνηθισει εγω ετσι) λιγα παραπανω κρουτον. Αλλα φυσικα αυτα ουτε στα ψιλα γραμματα δεν μπαινουν.

Πιτσα σπεσιαλ: Ηταν υπερβολη αλλα επρεπε να δοκιμασω την pizza στον ξυλοφουρνο. Ηταν η κλασσικη ιταλικη pizza με λεπτο ζυμαρακι, ολοφρεσκα υλικα (ναι οταν κατι ειναι φρεσκο θα το λεω και θα το ξαναλεω και ας κουραζω) βγαλμενη στην ωρα της. Δεν φαγωθηκε επειδη πηραμε απλα πολλα αλλα ηταν νοστιμοτατη και καλοψημενη.

Πενες alla cremme στον ξυλοφουρνο για μενα. Εδω λιιιγο μου τα χαλασε. Η πρωτη στρωση ειχε παραψηθει με αποτελεσμα να ηταν πολυ σκληρο για να φαγωθει, η δευτερη στρωση ομως απο κατω ηταν απιστευτη. Δεν ξερω και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορουσε να αποφευχθει αυτο με τις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στον ξυλοφουρνο, αλλα ηταν καπως αντιφατικο και οφειλω να το γραψω.

Η γυναικα μου πηρε ενα απο τα καλυτερα πιατα pasta που εχω δοκιμασει. Το ονομα αυτου παπαρδελλες con pollo (με κοτοπουλο ελληνηστι). Υπαγεται στα φρεσκα ζυμαρικα και οπως καταλαβαινετε -Ω! ναι- φρεσκοτατα τα υλικα. Ακομα το σκεφτομαι και γουργουριζει η κοιλια μου.

Ολες οι μεριδες ηταν μεσαιες προς μεγαλες.

Στο τελος ζητησαμε τον λογαριασμο και απο μονος του ο σερβιτορος ειδε την Pizza αφαγωτη και προσφερθηκε να μας την βαλει σε κουτακι, να την παρουμε μαζι μας.
Χαλαλι οι πενες μου, ειλικρινα θεωρω οτι αμα βαλω λιγοτερο απο 4εις ντοματες, θα το αδικησω στη γευση και δεν το θελω

Εδω να κανω μια μικρη παρενθεση για να κανω την αυτοκριτικη μου. Η καχυποψια σαν κλασσικος Ελληνας δεν ειχε φυγει και επειδη οτι δεν ξερουμε το φοβομαστε συνεκρινα τις τιμες για να δω αν ειχε γινει οντως η εκπτωση που εδινε το εν λογω site. Συγκρινοντας τις τιμες λοιπον ειδα οτι οι τιμες συμπιπτανε με αυτες του καταλογου. Ετσι πηγα μεσα (με καλη διαθεση φυσικα) να μου δωσουνε τις απαραιτητες εξηγησεις. Εκεινοι με τον πιο επαγγελματικο τροπο που εχω δει, χαμογελαστοι, μου εξηγησαν το αυτονοητο. Οτι η εκπτωση μπαινει στο τελος. Το αγγελακι στο δεξι ωμο με σκουνταει και μου λεει "και συ ετσι δεν κανεις στο μαγαζι σου?". Το διαβολακι στον αριστερο πρεπει να πνιγηκε απο τα γελια. Καπως ετσι ενοιωσα τελοσπαντων. Κατι μεταξυ σουρεαλ και cartoon (ξερετε αυτο που βλεπαμε στα παλια tom & jerry που μεταμορφωνοτανε ο tom σε γλυφειντζουρι και εγραφε πανω "sucker"? Αυτο! ) αλλα η ουσια (και ο λογος που το περιγραφω αλλωστε) ειναι οτι δεν το κανανε σε καμμια περιπτωση αβολο.

Στο δια ταυτα ο λογαριασμος ανηρθε στα 40 ευρω μαζι με μια μπυρα και 2 μπουκαλια νερο, για τα οποια στο v4m θα του εβαζα 4 για αυτα που (μου) προσφερε, οποτε τωρα που ειχα και εκπτωση απο το site και ηρθε 32 τι να βαλω? Αφησα ενα ειλικρινες μπουρμπουαρ γιατι το αξιζανε, ισως και για να νιωσω και εγω καλα και αφησα πισω μου την στιγμη. Στο price range εβαλα λιγοτερο γιατι μπορεις ανετα να χορτασεις με 2 πιατα και μια σαλατα οποτε θα μπορουσε να μας ερθει ανετα γυρω στα 14-16 ευρω το ατομο.

Στο τελος κερασανε ενα γευστικοτατο σφηνακι λεμοντσελλο, και αφου τσουγκρισαμε με την γυναικα μου στο ερωτα μας, το ηπιαμε σαν σφηνακι δινοντας μια υποσχεση για την επομενη μερα! Να ξαναρθουμε στο Gusto Divino πολυ πριν απο την επομενη επετειο μας!!

Επιλογος:
Η τραττορια σαν εννοια, οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον, ειναι κατι μεταξυ ενος κυριλε εστιατορειου -πλην φθηνου- και μιας πιτσαριας της γειτονιας. Εγω αυτο που εισεπραξα απο το εν λογω εστιατορειο, ηταν οτι πηρε τα καλυτερα στοιχεια απο τα 2 παραπανω και τα ενωσε με εναν εκπληκτικο τροπο. Δεν μπορω να περιαυτολογησω οτι εχω και τον πιο απαιτητικο ουρανισκο, ουτε φυσικα μπορω να καταλαβω τις γευσεις σε τετοιο βαθμο ωστε να κανω την αναλυση που κανουν καποιοι αλλοι συνομιλητες μου εδω μεσα, αλλα μπορω να αναγνωρισω το φρεσκο και το καλο. Ειλικρινα, λοιπον, το GD ανερχεται σε ενα απο τα κορυφαια ιταλικα εστιατορεια για τα δεδομενα μου και το προτεινω ανεπιφυλακτα για οποιαδηποτε περισταση. Αν και ειμαι κατα στο να βαζω 4αρια σε ολα πραγματικα με ευχαριστησε οσο δεν πηγαινε και θεωρω οτι τα αξιζε με το παραπανω για οσο αξιζει αυτη η κριτικη.

29 Μαι 2016

24 του Μαη, μετα τη δουλεια, αποφασισα να παρω την γυναικα μου και να παμε σε κανα τοπικο ταβερνακι να φαμε κανα σουβλακι μιας και της "μυρισε" και ως τελειος αντρας που ειμαι δεν χαλαω ποτε χατιρι στην γυναικα μου -στο φαγητο τουλαχιστον, γιατι αν μου πει για καμμια δουλεια του σπιτιου εκει αλλαζει το πραγμα... --. Στην παρεα προστεθηκε και ο κολλητος μου με συνοπτικες διαδικασιες διοτι πολυ απλα εχω φοβερη πειθω σαν ανθρωπος και οχι επειδη ειναι σαν τα μουτρα μου και δεν μπορει να αρνηθει καλεσμα για σουβλακοκατασταση...

Παρεληφθησαν λοιπον οι αλλοι 2 και βρεθηκαμε στο κλασσικο τελμα που μαστιζει γενιες και γενιες. Που θα παμε?!
Αφου απορριψαμε 5-6 για καθαρα ιδιοτελεις λογους πεταω την ιδεα. "Δεν παμε σε αυτο εδω απο πανω να γραψω και γω καμμια κριτικη, που εχω καιρο να γραψω και μου χει λειψει?"..... Αν και νομιζω οτι αυτο που βγηκε απ το στομα μου ηταν: "Δεν παμε σε αυτον εδω πανω που δεν το εχουμε δοκιμασει να δουμε τι παιζει"?

Πραγματι λοιπον ανεβηκαμε στη Δρυαδων - 2 στενα απο το σπιτι του κολλητου (η αχρηστη πληροφορια της ημερας)- βρηκαμε αμεσως parking πραγμα που αποδιδω καθαρα σε θεμα υψιστης τυχης μια και την γνωριζω την περιοχη και μπορω να σας πω μετα βεβαιοτητας οτι θα φτυσετε αιμα για να βρειτε να παρκαρετε -νομιμα- και βρεθηκαμε στα χειροποιητα του Μιχαλη. Ο χωρος απλος, λιτος και απεριττος. Μεσα καθαρα σουβλατζιδικο, εξω ομως εχει κανει καλη κατασταση πανω στο πεζοδρομιο. Χρωμα μπεζ off white κοσμουσε το μεγαλυτερο μερος του εστιατορειου και 2 σκελιδες σκορδα σε εναν τοιχο ως μια ελαχιστη πινελια, ισα ισα να σπαει η μονοτονια. Στα πολυ συν οτι τα τραπεζια (περιπου 10 τω αριθμω) ειχανε μια πολυ καλη αποσταση μεταξυ τους και ηταν ανετα σε μεγεθος. Το 2 μπηκε γιατι αφ ενος δεν ηταν κατι το εξαιρετικο σαν χωρος αφ ετερου ομως το σημειο που ειναι στημενο δεν ειναι οτι καλυτερο.

Ειναι στην αρχη της Δρυαδων, η οποια ειναι ο δρομος που ενωνει το Ηρακλειο με την Μεταμορφωση αρα αρκετα πολυσυχναστη οδος, ακριβως στο σημειο οπου αρχιζουν τα οχηματα να επιταχυνουνε, οποτε ο θορυβος απ τον δρομο πολλες φορες μπορει να γινει εκκωφαντικος. Γι αυτους που απαιτουνε, λοιπον, απολυτη ηρεμια με το φαγητο τους, να ξερουν οτι δεν θα την βρουνε εδω.

Κατσαμε στο τραπεζι και αμεσως προσγειωθηκε η κανατιτσα με νερο βρυσης (θα μπορουσανε να ειχανε μεριμνησει και για κρυο νερακι μια και η κουφοβραση της μερας εσπαγε κοκκαλα) και δυστυχως δεν προσγειωθηκε αντιστοιχα καταλογος. Αναγκαστηκαμε και τον ζητησαμε και μας εφεραν τα προσπεκτους του ντελιβερι. Θεωρω οτι δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο το κοστος για μια επιχειρηση να φτιαξει 10 καταλογους να εχει.

Παραγγειλαμε:

-Τζατζικι: Εμενα μου φανηκε ανευρο και πολυ light. Ενιωθα σε καποια φαση οτι ετρωγα γιαουρτι, αλλα στα συν θελω να προσθεσω ηταν, οτι ηταν χειροποιητο. Αυτο το λιγο σκορδακι που ακουγες στο βαθος, ηξερες οτι ηταν φρεσκο. Ποσοτητα μετρια προς μικρη

-Πατατες Τηγανητες: Επισης χειροποιητες, πολυ καλα τηγανισμενες με ελαχιστη λαδιλα και ριγανιτσα. Normal ποσοτητα

-2 Σουβλακια με κεμπαπ (Στο κεμπαπ θα κανω ειδικη μνεια παρακατω)
-2 Σουβλακια με καλαμακι: Το καλαμακι του πολυ καλο σαν κρεας και πολυ καλα ψημενο. Το λιπακι οσο χρειαζοτανε και το μεγαλυτερο μερος του ψαχνο
Σαν ποσοτητα, τα σουβλακια του ηταν καλα. Σαν ποιοτητα δε ολα τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν ηταν φρεσκα.

-Γιαουρτλου κεμπαπ: Ενα πολυ δυνατο πιατο για τα δεδομενα μου. Φρεσκα υλικα. Απαρτιζοτανε απο 3 μεγαλα κεμπαπ τα οποια ηταν για τα γουστα μου πεντανοστιμα. Δεν τα ειχανε βουτηξει στο μπαχαρικο οπως κανουνε πολλα μαγαζια, αντιθετως, το μπαχαρικο σου ερχοταν στον ουρανισκο σου οσο επρεπε και η γευση του κρεατος ηταν πολυ καλη. Η γιαουρτλου (σως) ηταν αντιστοιχη, πολυ νοστιμη. Το πιατο επισης απαρτιζοτανε απο παχια μαλακα πιτακια και μια μικρη ντοματα στα 4. Την ποσοτητα αν δεν την χαρακτηριζα μεγαλη, θα ετεινε σιγουρα προς τα εκει...

Για ολα αυτα και μαζι με 1 μπυρα και 2 αναψυκτικα πληρωσαμε 27 ευρω με αποδειξη, και σε συναρτηση με την ποσοτητα και την ποιοτητα οσων φαγαμε τα θεωρω παρα πολυ καλα και το vfm κορυφαιο.

2 Πραγματακια για την εξυπηρετηση
Στα αρνητικα (το οποιο ειναι ενα πραγμα που με ενοχλει παρα πολυ προσωπικα) ειναι οτι τα κυριως δεν ηρθαν μαζι. Οπως ειναι λογικο τα σουβλακια γινανε πριν την γιαουρτλου. Ομως οταν εισαι μια παρεα, θες να ερθουνε ολα μαζι. Δεν ειναι ωραιο να κοιτας τους αλλους και να ξερογλυφεσαι.
Στα πολυ θετικα ηταν οτι στα υπολοιπα η εξυπηρετηση ηταν αψογη. Η σερβιτορα αμεση, εξυπηρετικη και χαμογελαστη. Επισης ειχανε αρτια οργανωση του χρονου, Μεσα στο εικοσαλεπτο τρωγαμε τα κυριως και το μαγαζι μεσα σε ενα 20λεπτο ειχε γεμισει και εξυπηρετουσε και delivery. Σαν κορυφωση που μου εκανε παρα πολυ καλη εντυπωση ηταν οτι οταν ζητησα το καθιερωμενο πακετακι, ωστε να βαλω την εναπομεινουσα γιαουρτλου, προσφερθηκαν να μου το βαλουν οι ιδιοι στο πακετο αντιθετως με καποιες αλλες περιπτωσεις που σε κοιτανε ακομα και με μισο ματι.

Δεν γνωριζω αν το μαγαζι ειναι νεο ή αν εγω το ανακαλυψα τωρα, ομως ειναι ενα μαγαζι που ελειπε απο την ευρυτερη περιοχη, η οποια οπως εχω ξαναπει πασχει απο τετοιου ειδους μαγαζια (old time classic ταβερνες για να ειμαι ακριβης), οπου μπορεις να φας καλα και οικονομικα. Σιγουρα το αφεντικο (ο Μιχαλης υποθετω) ξερει να διαλεγει κρεατα και απ οτι φαινεται ή ειναι καλος ψηστης ή καλος επαγγελματιας (ή και τα 2). Ο καταλογος (προσπεκτους) απαρτιζεται απο 2 σελιδες ολες κι ολες αλλα πιστοποιω οτι ο, τι φατε θα ειναι φρεσκο, οπως αλλωστε διατυμπανιζει και ο ιδιος σαν μοτο στην αρχικη του σελιδα. Γι αυτο αν βρεθειτε στην περιοχη ή αν μενετε κοντα ειναι μια καλη και οικονομικη επιλογη.
Προσωπικα παντως σιγουρα θα το ξαναεπισκεφθω αν και μετα λυπης μου, με πληροφορησανε οτι το delivery τους ειναι περιορισμενο και οριακα δεν εξυπηρετει την δικια μου περιοχη.

17 Απρ 2016

Επειτα απο αρκετο καιρο για τα δεδομενα μου, γαστρονομικης απαθειας και αλκοολικης ανομβριας αποφασισαμε Σαββατο 9/4 να το ριξουμε εξω και να επισκεφθουμε την ομορφη περιοχη των Βριλησσιων οπου εχει ανεβει αρκετα επιπεδα τα τελευταια χρονια και ειναι μια πολυ καλη και κοντινη μας επιλογη την οποια αρχιζουμε δειλα δειλα να εξερευνουμε. Εκανα λοιπον το καθιερωμενο -πλεον- research σε επιπεδο διατριβης σε πτυχιακη εργασια, στο a4f, σταμπαρα 3-4 επιλογες και κατευθυνθηκα αγκαλια με την συζυγο και τον κολλητο-κουμπαρο μου για ποτακι και οτι ηθελε προκυψει.

Παρκαροντας -ευκολα- απο την κατω μερια της πλατειας Αναληψεως, ανηφορησαμε σιγα σιγα προς τα πανω και λιγο πριν καταληξουμε στην πλατεια το ματι μας επεσε σε εναν φοβερο για τα γουστα μας χωρο. Ξυλινος απο πανω μεχρι κατω. Τραπεζια - παγκοι ανοιχτο ξυλο, ενα πολυ ομορφο ντεκορ στα φωτιστικα με μια πρωτοτυπη και προφανως χειροποιητη εκ των ιδιοκτητων (?) κατασκευη με συρμα και μανταλακια και μετα απο ενα αστραπιαιο εντεχνο βλεφαρισμα στις κρυφες μου σημειωσεις "μπυραρια ckecked - rock music checked - user in trust commented checked" αποφασισαμε χωρις δισταγμο να καθησουμε. Τωρα το γιατι μπηκε 3 στον χωρο (και δη 2,5 επακριβως) θα το εξηγησω στην ροη παρακατω.

Μπαινοντας λοιπον στον χωρο απορησαμε γιατι ενω τα περισσοτερα μαγαζια ηταν γεματα αυτο απαρτιζοτανε απο 3 παρεες. Η αληθεια ειναι οτι φτασαμε αργα (γυρω στις 23. και κατι) αλλα και παλι οι μπυραριες αυτην την ωρα ανθιζουνε. Πριν κατσουμε, λοιπον, μας παραλαμβανει μια συμπαθεστατη μεν σερβιτορα με ενα βαθυτατο δε ντεκολτε και μας εξηγει οτι βρισκονται σε φαση αλλαγης και μερικες ετικετες μπυρας στον καταλογο που προκειται να μας φερει δεν υπαρχουνε. Κατσαμε εις γνωση μας, λοιπον και καναμε ενα 5λεπτο review στον καταλογο οπου απαρτιζοτανε απο 2 σελιδες μπυρες, αρκετες εκ των οποιων εγχωριες, τιποτα το πολυ ψαγμενο αλλα σαν ολοτητα αξιοπρεπης και με μερικες επιλογες απο american style φαγητο δλδ burgers, hot dogs και τις κλασσικες ποικιλιες.

Μετα απο 4-5 αποτυχημενες αποπειρες επιλογης μπυρας και αντιλαμβανομενοι οτι το "μερικες ετικετες μπυρας" "σημαινε "αρκετα πανω απο τον μισο καταλογο" καταληξαμε στα παρακατω ροφηματα και εδεσματα τα οποια θα παρουσιασω παρακατω αμφοτερα μια και οταν μιλαμε για μπυραριες κατα την γνωμη μου χριζουν αναλυσης τοσο τα φαγητα οσο και τα ποτα.

Απο μπυρες:

Μια Volcan για μενα. Ξανθια Σαντοριναια μπυρα με μελι. Πολυ γευστικη.
Μια Weiss εις διπλουν για τον φιλο μου. Δεν την θυμαμαι, ουτε αλλωστε μπορεσα να την δοκιμασω
Μια μπυρα χωρις αλκοολ για την γυναικα μου που δεν την θυμαμαι μεν αλλα θυμαμαι οτι ηταν η μοναδικη στον καταλογο.
Μια μπυρα βαρελι μετα την Volcan για μενα, μετα απο προτροπη και εκθειασμο της σερβιτορας η οποια ηταν οπως λεει και ενας μεγιστος τραγουδοποιος νερο αλκοολουχο. Αγευστη και νερουλη.

Απο φαγητα:
Ενα hot-dog για την γυναικα μου και μια ποικοιλια 2 ατομων για εμενα και τον κολλητο η οποια αποτελειτο απο λουκανικο, παναρισμενο κοτοπουλο, φτερουγες κοτοπουλου, mozarella sticks, πατατες τηγανιτες και onion rings και μια μεριδα onion rings και πατατες στην μεση.

Απο το παρουσιαστικο τους και τον τροπο σερβιρισματος τους ενθουσιαστηκα αλλα ειλικρινα αυτο που βιωσα με την γευση τους δεν το εχω ξαναζησει πουθενα. Οτι και αν ετρωγα (ειτε λουκανικο, ειτε κοτοπουλο, ειτε τα μοτσαρελακια) μου εβγαζε ακριβως την ιδια -μη- γευση. Λυπαμαι αλλα δεν εχω αλλον τροπο να το περιγραψω. Λες και τα βαλανε ολα σε ενα καζανι, τα κανανε ζωμο και μετα πηρανε αυτα τα παιχνιδια που εχουν τα μωρακια και τα βγαζανε σε διαφορα σχηματα. Τα onion rings δεν μυριζαν καν κρεμμυδι και οι πατατες δεν μπορουσα να καταλαβω αν ηταν χειροποιητες ή προκατ αλλα λιγη σημασια ειχε αφου επισης ηταν αγευστες.

Καπου εδω θα κανω ειδικη μνεια σε καποια πραγματα που με ενοχλησαν και θα δικαιολογησω τις ντοματουλες μου.

Το σκορ στον χωρο επεσε πολυ απο 2 πραγματα. Εβαλα 3εις αλλα αν υπηρχε η επιλογη θα εβαζα 2,5

α) Αντιθετως απο ενα εστιατορειο-ταβερνα, στην επιλογη μια μπυραριας σημαντικο κομματι παιζει και η μουσικη η οποια αν και κινηθηκε σε συμπαθητικα επιπεδα για τα ακουσματα μας, υπεπεσε σε φαουλ. Οταν πας εξω αυτο που θες να ακουσεις ειναι επιλογες απο διαφορα συγκροτηματα. Οταν ακους ενα συγκροτημα για 1.30 ωρα (ακομα και οταν αυτο ειναι οι guns 'n' roses) κατανταει το λιγοτερο κουραστικο. Μετα το εριξαν στο stoner οποτε καπου σωθηκε απο μενα η μπαλα. Στις επιλογες του ηχου εκαναν παιχνιδι η dj σερβιτορα με τον dj μαγειρα και αλλη μια κυρια (πιθανως η αφεντικινα(?) που οπου τους εβρισκες και οπου τους εχανες ηταν κολλημενοι στο lap top και πιθανως βλεπανε τα video clips. Μα ενας απο αυτους δεν σκεφτηκε να βαλει κατι αλλο? Αντιλαμβανομαι οτι το μαγαζι δεν ειχε κοσμο και κατι τετοιες στιγμες ισως θες να κανεις το κεφι σου, αλλα αλοιμονο, σαββατοβραδο να μην εισαι λιγο πιο προσεκτικος. Η ενταση παντως κινηθηκε σε πολυ καλα επιπεδα. Μπορουσες ανετα τοσο να συζητησεις οσο και να απολαυσεις τα αγαπημενα σου ακουσματα.

β) Η ιδεα της ανοιχτης κουζινας σε ενα εστιατορειο συνηθως ειναι κατα την αποψη μου στα πολυ συν. Αρκει φυσικα να τηρουνται και οι απαραιτητες συνθηκες υγιεινης. Το να βλεπεις τους μαγειρους να μπαινουν στην κουζινα, να ετοιμαζουν τα φαγητα, μεχρι να ψηθουν να φευγουν, να καθονται στο λαπτοπ που προανεφερα, να πηγαινουν τουαλετα και να ξαναμπαινουν στην κουζινα να ολοκληρωσουνε και να μην εχουνε χρησιμοποιησει ιχνος γαντιου... ε δεν το λες ουτε επαγγελματικο, ουτε καθαρο.

Το σκορ στην εξυπηρετηση επεσε απο κατι λαθακια της σερβιτορας. Τιποτα το πολυ μεμπτο. Απλα φανηκε σαν να βιαζοτανε να τελειωσει σε ενα σημειο. Μας ρωτησε αν ειχαμε τελειωσει ενω ακομα τρωγαμε μεζε και πιναμε μπυριτσα δυο φορες, το οποιο την πρωτη φορα το δικαιολογεις, την δευτερη ομως και σε συνδυασμο με την νερουλη μπυρα την κοβεις την ντοματιτσα. Δεν μου φανηκε και ιδιαιτερα καινουργια απο τον τροπο που κινιοταν στον χωρο για να πεις οτι ειναι rookie mistake.

Λογαριασμος 41.50 Ε με κερασμα σουφλε μπισκοτο αν δεν κανω λαθος στο τελος. Νοστιμοτατο και φυσικα ενα κερασμα παντα εκτιμαται αλλα εννοειται πως δεν φτανει στο να καλυψει τις υπολοιπες αδυναμιες. Την τιμη την θεωρω νορμαλ για την περιοχη και το ειδος αλλα επειδη η αξια συναδει και με την ποιοτητα νομιζω οτι ενα 1,5 (χαριστικα 2) ειναι αρκετα εντιμο απο μερους μου.

Θα ξαναπηγαινα αποκλειστικα και μονο για εμφιαλωμενη μπυρα. Αν θελετε να το συνδυασετε με φαγητο, για μενα, υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες στην ευρυτερη περιοχη.