the food project

Μέλος από: Ιαν 2016

01 Σεπ 2017

Την επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο την είχα βάλει στο πρόγραμμα απο καιρό, καθώς τόσο οι καλές κρτικές του site, γνωστών και φίλων (και για τα άλλα μαγαζιά της αλυσίδας), όσο και η "φαντασμαγορική άφιξη" με την φωταγώγηση του συγκεκριμένου σημείου της Μεσογείων, δημιούργησαν το ανάλογο κλίμα.

Τέλη Αυγούστου, Κυριακή μεσημέρι και χωρίς να έχω διάθεση να απομακρυνθώ από την ευρύτερη γειτονιά, θεώρησα ότι είναι ευκαιρία να ανακαλύψουμε τι εστί "Πρόεδρος".

Παρκάραμε εύκολα (λόγω ημέρας, ώρας και εποχής - αλλιώς τα πράγματα είναι σαφώς πιο δύσκολα), αν και διαφημίζει ότι προσφέρει δωρεάν parking, μάλλον σε παρακείμενο χώρο της περιοχής. Το μαγαζί σχετικά γεμάτο, όμως δεν προβληματιστήκαμε να βρούμε ένα τραπέζι 2 ατόμων.

Ο χώρος, όμορφα διακοσμημένος, αλλά "copy paste" στα πρότυπα των νεο-σουβλατζίδικων της εποχής. Καμία φαντασία που να το διαφοροποιοιεί. Βεβαίως, οι 2 ντομάτες δεν μπαίνουν γι' αυτό, αλλά για τους 2 παρακάτω λόγους:

α) την πυκνή χωροταξική τοποθέτηση. Δυστυχώς, μπροστά στο κέρδος ο Πρόεδρος της Μεσογείων, δεν σκέφθηκε ότι κάποιους τους ενοχλεί να γίνονται μία παρέα με άγνωστους, των οποίων το τραπέζι απέχει ελάχιστα εκατοστά απο το διπλανό τραπέζι.

β) την κατηφορική κλίση των τραπεζιών που ακολουθούν την κλίση του δρόμου και κάνουν εξαιρετικά άβολη την απόλαυση ενός γεύματος. Η προχειροδουλειά σε όλο της το μεγαλείο.

Ξεπερνώντας τα παραπάνω και αφού πήραμε τους καταλόγους στα χέρια μας διαπίστωσα ότι, υπήρχαν πολλές επιλογές. Για όσους το έχουν επισκεφθεί, ο καταλόγος είναι σχεδόν αντιγραφή του καταλόγου άλλου γνωστού κεμπαμπτζίδικου των νοτίων προαστίων.
Πριν την παραγγελία, προσγείωθηκε το εμφιαλωμένο νερό (1€). Στα του φαγητού παραγγείλαμε: παστουρμαδοπιτάκια τα οποία ήταν καλοτηγανισμένα και νόστιμα, 2 τεμάχια στην μερίδα περίπου στα 5€, μελιτζανοσαλάτα που δυστυχώς δεν είχε καμία γευστική ένταση και χαρακτήρα (περίπου στα 5€), γιαουρτλού κεμπάπ στο οποίο είχε κόψει το γιαούρτι το οποίο είχε στερεοποιηθεί και κοβόταν δε κομμάτια μαζί με το κεμπάπ - κακά εκτελεσμένο πιάτο που δεν ξέρω εάν έτυχε αλλά σίγουρα δεν πέτυχε! Επίσης παραγγείλαμε κάποια καλαμάκια όπως καισερλί κεμπάπ (μέτριο) καλαμάκια κοτόπουλο (ίσως η καλύτερη επιλογή απο όσα παραγγείλαμε) και πατάτες τηγανητές (μεγάλη μερίδα και νόστιμες αλλά.... πατάτες τηγανητές)! Μαζι με 2 μπύρες, ο λογαριασμός ξέπερασε τα 30€ (η απόδειξη ήρθε κανονικά).

Στο τέλος είχε κέρασμα σφηνάκι σορμπέ λεμόνι που δυστυχώς δεν αμβλύνει τις κακές εντυπώσεις για την εξυπηρέτηση που, αμέσως μόλις ολοκληρώσεις το φαγητό και σε δούν ότι σταμάτησες να τρως, έρχονται να μαζέψουν τα πιάτα και "φωνάζουν" με τον τρόπο τους ότι πρέπει να σηκωθείς για να κάτσει ο επόμενος (για αυτό και οι 2 ντομάτες συν το γεγονός ότι η δεύτερη μπύρα ήρθε σχεδόν αφού είχαμε τελειώσει, παρά τις επανειλημμένες οχλήσεις μας).

Συμπερασματικά, μέτριο φαγητό σε περιβάλλον "δήθεν" με πολύ κακή εξυπηρέτηση του πελάτη, καθώς ενδιαφέρονται μόνο για τα ευρώ που θα καταθέσει! Εάν ψαχτείτε θα βρείτε πολύ καλύτερες επιλογές!

26 Φεβ 2017

Στη περιοχή της Γλυφάδας, υπάρχουν αμέτρητες επιλογές για φαγητό που μπορούν να καλύψουν κάθε γούστο και τηρουμένων των αναλογιών και κάθε τσέπη.
Το συγκεκριμένο μαγαζί, το ανακαλύψαμε μάλλον τυχαία, καθώς δεν βρίσκεται επί του κεντρικού πολυσύχναστου δρόμου στον οποίο σουλατσάρουν οι πιο πολλοί από τους επισκέπτες, σαν κι εμάς που ερχόμαστε από τα βόρεια. Βεβαίως, η θέση του βρίσκεται εύκολα καθώς μάλλον θα πέσεις πάνω του, εάν οι βιτρίνες των μαγαζιών σε παρασύρουν λίγο πιο πέρα από τον κεντρικό δρόμο.

Η επιλογή ενός burger για γρήγορο και χορταστικό φαγητό, μετά το σχετικό shopping, μας παρακίνησε να μπούμε μέσα. Φυσικά, όπως αντιληφθήκαμε αργότερα, είμασταν μάλλον τυχεροί που βρήκαμε κάποιο τραπέζι (Σάββατο μεσημέρι στις 14:30) καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και ολοένα και η ροή του κόσμου που έψαχνε για τραπέζι γινόταν όλο και μεγαλύτερη.
Διαβάζοντας το κατάλογο, αντιλαμβάνεσαι ότι οι επιλογές είναι αρκετές και με πολλά gourmet burger καθώς οι συνδυασμοί των υλικών τα διαφοροποιούν από τις επιλογές πολλών άλλων burger house που εμείς τουλάχιστον έχουμε δοκιμάσει.

Ο χώρος κλασσικός burgeradikou, αρκετά φωτεινός στα τραπέζια κοντά στην είσοδο και λιγότερο προνομιακά αυτά που βρίσκονται προς το βάθος του μαγαζιού. Γενικά, δεν θα το επιλέξετε για το χώρο αλλά ούτως ή άλλως, το burger, το τρως και φεύγεις, συνεπώς δεν βρίσκω λόγο να επεκταθώ περισσότερο.

Παραγγείλαμε μία σαλάτα πράσινη με αβοκάντο, καλαμπόκι και τορτιγιας που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά της (διατίθεται και με την προθήκη κοτόπουλου). Μεγάλη σε ποσότητα, φρέσκα υλικά, δροσερή και με εξαιρετική sause αβοκάντο. Αποδείχθηκε καλή επιλογή, αν και τα 2 άτομα είναι δύσκολο να την τελειώσουν. Επίσης ένα Mexican burger για μένα και 1 Unami burger για τη γυναίκα μου, τα οποία κατέφθασαν σε καλαθάκι με μπόλικες πατάτες.

Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν αρκετά νόστιμα, πρωτότυπα σε γεύση και σε ένα συνδυασμό γεύσεων που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Επίσης, η ποιότητα των υλικών, όσο και αν «κρύβεται» μέσα στις sauces που απαραίτητα έχουν, φαίνεται ότι ήταν καλή. Οι τηγανητές πατάτες που το συνόδευαν επίσης πολύ καλές. Η ποσότητα της κανονικής μερίδας επίσης καλή, τόσο όσο, που θα μπορούσε απλά να χορτάσει ένας άνδρας και να σκάσει μία γυναίκα (με τις όποιες εξαιρέσεις).
Με 2 μπύρες των 330ml και νερό σε κανάτα (ρωτηθήκαμε στην αρχή και μπράβο γι’ αυτό) ο λογαριασμός άγγιξε τα 35€.

Εάν με ρωτάτε, βρίσκω τις τιμές μάλλον τσιμπημένες, καθώς ναι μεν, δε πρόκειται για το γρήγορο και κυρίως φθηνό φαγητό με το οποίο έχουμε ταυτίσει τα burgers, από την άλλη δεν παύει να είναι φαγητό με πολύ συγκεκριμένα υλικά που δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τόσο υψηλές τιμές. Φανταστείτε ότι με 2 μπυρίτσες παραπάνω και κάποιο γλυκάκι, ο λογαριασμός μπορεί άνετα να ξεπεράσει τα 20€ / άτομο. Παρ΄ όλα αυτά, εάν παρακάμψετε το θέμα τιμής και αποφασίσετε ότι θέλετε να φάτε burger από επιλογή, θεωρώ πως είναι μία καλή λύση, εάν βρεθείτε στη περιοχή. Εμείς θα πάμε ξανά αλλά αραιά και που!

05 Φεβ 2017

Το συγκεκριμένο εστιατόριο, αρκετά χρόνια στο ίδιο σημείο του Χαλανδρίου, για κάποιο ανεξήγητο λόγο το απέφευγα συστηματικά, παρά το γεγονός ότι η αυτού του τύπου το φαγητό μπαίνει εύκολα στις επιλογές μου. Λίγο οι κακές κριτικές και λίγο τα σημάδια παρακμής που διαφαίνονται εύκολα δεν με είχαν πείσει να το βάλω στις επιλογές μου. Τελικά αυτό έγινε όταν έπεσα πάνω σε μια deal προσφορά (από αυτές που βάζει συχνά) όπου το αντίτιμο του κουπονιού των 5€ αντιστοιχούσε σε 20€.

Βράδυ Παρασκευής λοιπόν, αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο, έχοντας φυσικά κάνει κράτηση και αφού για πολλοστή φορά μας είχαν αποκλείσει το Σάββατο και την Κυριακή μεσημέρι. Μπαίνοντας στο μαγαζί μας υποδέχθηκαν και μετά τις απαραίτητες συστάσεις μας οδήγησαν σε ένα καναπεδάκι με ένα χαμηλό τραπέζι (1η κίτρινη κάρτα). Αφού τους εξηγήσαμε ότι έχουμε κάνει κράτηση για φαγητό και όχι για καφέ, μας συνέστησαν να κάνουμε υπομονή μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι.

Μισή ώρα μετά και αφού βρέθηκε τραπέζι, επιτέλους καθίσαμε και ζητήσαμε να παραγγείλουμε από τον κατάλογο, τον οποίο μελετήσαμε εξαντλητικά το χρόνο που περάσαμε στον καναπέ. Καθώς καθίσαμε, έκανα το λάθος να βγάλω το μπουφάν το οποίο πολύ γρήγορα ξαναφόρεσα, όπως όλοι οι υπόλοιποι, αφού η θερμοκρασία στον εσωτερικό χώρο δεν ξεπερνούσε τους 5 βαθμούς (έξω είχε 2).
Δεν ξέρω τι περίμεναν για να ανάψουν τις σόμπες αλλά το σίγουρο είναι ότι όλος ο κόσμος είχε παγώσει και δεν δημιουργούν τις κατάλληλες συνθήκες απόλαυσης του φαγητού (2η κίτρινη κάρτα).

Η διακόσμηση του μαγαζιού, μάλλον αλλοπρόσαλλη καθώς προσπαθούσε να μοιάσει σε μία γερμανική μπυραρία αλλά τα κάθε είδους παλαιά και αντικείμενα και τα παλιά τραπεζοκαθίσματα, έκαναν τα σημάδια της παρακμής ακόμη πιο έντονα.

Το service ανταποκρίθηκε σχετικά γρήγορα και μπορώ να πω ότι το χοιρινό κότσι και οι 2 μπύρες κατέφθασαν σχετικά γρήγορα και δε δοκίμασαν περαιτέρω την υπομονή μας. Η μερίδα, για 2 άτομα (19€) περιελάμβανε το χοιρινό κότσι, το οποίο ήταν τρυφερό, σωστά ψημένο, με τα σωστά καρυκεύματα. Γενικά άφησε καλές εντυπώσεις. Τα παρελκόμενα για κλάματα, τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποιότητα: 3 πατάτες baby, 2 φύλλα μαρούλι, λίγο ξινολάχανο και 1 κουταλιά μουστάρδα (όταν ζητήσαμε extra μας έφεραν ένα μπουκαλάκι του εμπορίου).

Γενικά μεγάλη μερίδα που 2 άτομα χορταίνουν, κυρίως από το κρέας, γεγονός που κάνει το όλο πιάτο να φαίνεται μονότονο.

Κάτι άλλο δεν παραγγείλαμε από φαγητό, αλλά αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι όλα τα πιάτα είναι υπερβολικά ακριβά (16€ - 20€), μεγάλες μερίδες μεν (από ότι είδα) αλλά σε τιμές που νομίζεις ότι τρως στο Βυζαντινό του Hilton (3η κίτρινη κάρτα). Μπύρες σε αρκετές επιλογές αλλά και πάλι στη φιλοσοφία των πολύ ακριβών τιμών.

Γενικά, η εντύπωση που έμεινε το συγκεκριμένο βράδυ, επιβεβαίωσε πλήρως τους δισταγμούς μου, καθώς το εστιατόριο βγάζει έντονα σημεία παρακμής και απελπισίας να κρατηθεί στη ζωή, αναπαυμένο στις δάφνες του παρελθόντος. Το ένστικτο του πελάτη όμως είναι αλάθητο και, δυστυχώς εάν εμείς που πληρώσαμε 5€ κουπόνι και άλλα 13€ για τα extra, είπαμε «ποτέ ξανά», φανταστείτε τι θα πουν όσοι πληρώνουν κανονικά (πάνω από 25€ / άτομο).
Εάν κάποιος από τους υπευθύνους του μαγαζιού διαβάζει τη κριτική, θα τον συμβούλευα να προχωρήσει άμεσα σε ανακαίνιση, να χρησιμοποιεί τη θέρμανση και να μειώσει τις τιμές κατά τουλάχιστον 30%. Αλλιώς, θα προσφέρει κουπόνια που σε λίγο καιρό δεν θα τα παίρνει κανείς (γιατί 2 φορές το ίδιο λάθος δεν το ξανακάνεις, ακόμη και με κουπόνι των 5€). Απόδειξη ήρθε κανονικά, χωρίς βέβαια το ποσό του κουπονιού.

16 Ιαν 2017

Τη συγκεκριμένη ταβέρνα και τις αρκετά καλές κριτικές την είχα εντοπίσει και είχε μπει στο πρόγραμμα από καιρό. Έτυχε να την επισκεφθώ με φίλους το μεσημέρι των Φώτων που παραδόξως βρήκαμε τραπέζι εύκολα κυριολεκτικά τη τελευταία στιγμή. Βρίσκεται στη περιοχή των Μελισσίων, σε ένα στενό που δύσκολα θα το βρει κάποιος την πρώτη φορά, καθώς η ονομασία του δρόμου, στρίβοντας από τον κεντρικό είναι καταρχήν διαφορετική πριν καταλήξει να λέγεται «Τήνου».
Ο εξωτερικός χώρος και η είσοδος μάλλον απογοητευτικά, καθώς πρόκειται για ένα παλιό (πολύ παλιό! ) σπίτι που δίνει την εντύπωση ότι είναι έτοιμο να γκρεμιστεί. Μπαίνοντας στο εσωτερικό, η κατάσταση σαφώς βελτιώνεται καθώς ο χώρος είναι σαφώς πιο συμπαθητικός, χωρίς βεβαίως να ξεπερνά τις προσδοκίες.

Σίγουρα όμως η εικόνα προσεγγίζει τα standard μιας απλής ταβέρνας στην οποία πας για το καλό φαγητό (θα γράψω παρακάτω γι’ αυτό) και όχι για οτιδήποτε άλλο. Σημειώνω επίσης, ότι ο χώρος γίνεται ακόμη πιο ζεστός (κυριολεκτικά και μεταφορικά) από το τζάκι που τη συγκεκριμένη ημέρα ήταν αναμμένο και εξέπεμπε μια επιπλέον θαλπωρή.
Όσο αφορά το φαγητό και τις διάφορες επιλογές, θα βρείτε αρκετά ενδιαφέροντα πιάτα για να ξεκινήσετε που στο διάβασμά τους δείχνουν νόστιμα και λαχταριστά και σε παροτρύνουν να τα παραγγείλεις. Επιλέξαμε, χειροποίητο τηγανόψωμο (πολύ καλό χωρίς πολλά λάδια), κοτομπουκιές φούρνου (εξαιρετικές και πρωτότυπες – έγιναν ανάρπαστες), λουκάνικο χωριάτικο (γενικά άρεσε σε όλους) συκώτι μοσχαρίσιο (άνετα πήγαινα ξάνα μόνο γι’ αυτό τρυφερό και τέλεια ψημένο) και πατάτες τηγανητές (ωραίες αλλά μικροσκοπική μερίδα) Γενικά το μέγεθος των υπόλοιπων μερίδων αρκετά ικανοποιητικό.
Επιλέξαμε επίσης και μία σαλάτα με κοτόπουλο από μια σειρά επιλογών που προσφέρονταν. Κατέφθασε μία τεράστια πιατέλα, άκρως εντυπωσιακή στην όψη αλλά και στη γεύση. Τα λαχανικά φρέσκα, η sauce μαγιονέζας ελαφριά «έδενε» απόλυτα με όλα τα είδη των λαχανικών. Θέλοντας όμως να είμαι αντικειμενικός, δε θα μπορούσα να μη γράψω ότι η ποσότητα του κοτόπουλου θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη. Επίσης, το μέγεθος της μερίδας θα μπορούσε, εν μέρει, να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή που είχαν όλες οι σαλάτες (8€ - 10€) αλλά προσωπικά το θεωρώ λάθος τακτική η σαλάτα να έχει σχεδόν την ίδια τιμή με μια μπριζόλα. Εξάλλου θα πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι μια τέτοια σαλάτα είναι αδύνατο να φαγωθεί από ένα ζευγάρι και είναι τουλάχιστον κρίμα να πετιέται.

Στα κυρίως, η παρέα (των 6 ατόμων) παρήγγειλε, μπιφτέκια (μοιρασμένες οι απόψεις – οι 4 στους 6 δεν ξετρελάθηκαν), χοιρινή μπριζόλα (πολύ καλή και μεγάλη μερίδα) ψαρονέφρι (για τα δεδομένα του συγκεκριμένου κρέατος ήταν τρυφερό και σωστά ψημένο) και μία σταβλίσια (το καλύτερο πιάτο τόσο στη γεύση όσο και στη σχέση ποιότητας τιμής!!! μπράβο!!! ). Χωρίς αμφιβολία τα κρεατικά ήταν ιδιαίτερα ποιοτικά, φρέσκα και άψογα ψημένα). Μικρή αστοχία η γαρνιτούρα από τηγανητές πατάτες που μετριόνταν στο δάχτυλο του ενός χεριού.

Μαζί με 2 κιλά κρασί (καλής ποιότητας χύμα) το κόστος δεν ξεπέρασε τα 20€ / άτομο. Γνώμη μου είναι ότι θα μπορούσε να χαμηλώσει λίγο τις τιμές, καθώς στις μέρες μας νομίζω ότι δεν θα ήταν παράλογο το κόστος κατ’ άτομο, για τη συγκεκριμένη ταβέρνα να προσεγγίζει τα 15€ και να μη ξεφεύγει παραπάνω.
Συμπερασματικά, δε μετανιώσαμε για την επιλογή και ομόφωνα αποφασίστηκε ότι θα μπει στις επιλογές μας, ως κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής (δεν θα πρότεινα να ξεκινήσετε από πιο μακριά).
Άλλωστε, έχω βάλει στο μάτι μία πικάνια black angus που άφηνε πολλές υποσχέσεις και έγινε ο πρώτος στόχος για την επόμενη φορά
Για να μη ξεχάσω, στο τέλος είχε κέρασμα λουκουμάδες.

11 Δεκ 2016

Καινούργια άφιξη στη γειτονιά των Μελισσίων, στο γνωστό δρόμο όπου υπάρχουν πολλές επιλογές για φαγητό. Τη ύπαρξη του εστιατορίου την έμαθα από γνωστό deal site και καθώς δεν απέχει πολύ από τη γειτονιά που μένω, αποφάσισα να το γνωρίσω αφού άλλωστε και η σχετική παρουσίαση με το menu, άφηνε υποσχέσεις για κάτι καλό.
Ο χώρος αρκετά μεγάλος, με αρκετά τραπέζια κάποια περισσότερο κοντά από ότι θα έπρεπε, που σε έκαναν «μία παρέα» με το διπλανό. Για τη διακόσμηση του εστιατορίου έχει επιλεγεί ένα μοντέρνο και μάλλον «βιομηχανικό» στυλ, που σε καμία περίπτωση δεν παραπέμπει σε μία ζεστή ιταλική τρατορία.
Το menu προσφέρει αρκετές επιλογές από όλα τα γνωστά φαγητά που προσφέρει η ιταλική κουζίνα (pizza, pasta, secondi). Πριν τη παραγγελία, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας το γνωστό εμφιαλωμένο νερό (χωρίς να ερωτηθούμε) και ένα ντιπ σάλτσας, αρκετά νόστιμο, μαζί με 2 ψωμάκια.
Επιλέξαμε να δοκιμάσουμε τη κουζίνα του Mantzavino σε απλά και αντιπροσωπευτικά πιάτα της ιταλικής κουζίνας, βάζοντας δύσκολα test όπου, οι όποιες ατέλειες δεν θα μπορούσαν να καλυφθούν από λίγη παραπάνω κρέμα γάλακτος ή άλλα υλικά. Έτσι, επιλέξαμε την pizza napolitana και τη bisteca ala Fiorentina, πιάτα που έχουμε γευθεί πάμπολλες φορές σε ταξίδια μας στην Ιταλία. Δυστυχώς, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Η pizza, ήταν ένα απλό και άνοστο ζυμάρι, λίγο σκληρό, με κάποια ποσότητα μοτσαρέλλας και τίποτα άλλο. Η σάλτσα εντελώς και προκλητικά ανύπαρκτη, σε σημείο που πιστεύω ότι ξεχάστηκε να προστεθεί. Όσο και ένα προσπαθούσες, δυστυχώς δεν τρωγόταν. Τα 10 περίπου ευρώ δεν δικαιολογούνταν με τίποτα. Η bisteca ala fiorentina τόσο σε όψη όσο και σε γεύση δεν διέφερε σε τίποτα από μία μπριζόλα μοσχαρίσια στα κάρβουνα, μιας καλής χασαποταβέρνας (παρά το γεγονός ότι το κομμάτι του κρέατος ήταν όντως t-bone). Το αποτέλεσμα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το πιάτο που σερβίρεται στη Φλωρεντία, που το κρέας και ο τρόπος σερβιρίσματος περνά πραγματικά σε άλλη διάσταση. Το όνομα, για όσους ξέρουν, είναι απλά παραπλανητικό και οφείλουν ή να αλλάξουν το πιάτο ή το όνομα. Στις επιλογές μας ήταν και μία σαλάτα με πρασινάδες (ομολογώ ότι δεν θυμάμαι το όνομα), ίσως το μοναδικό πιάτο που έβγαζε κάποια φρεσκάδα υλικών και μία γευστική ένταση, χωρίς όμως να είναι και κάτι αξέχαστο. Μάλλον στους τυφλούς κερδίζει ο μονόφθαλμος! Α! Πήραμε και ένα τιραμισού! Κινήθηκε στη γενικότερη μετριότητα αφού απέχει έτη φωτός από τη γνήσια γεύση του ιταλικού τιραμισού. Κέρασμα ούτε για αστείο (σε μία περίοδο που το μαγαζί μόλις άνοιξε και προσπαθούν να γίνουν γνωστοί, μήπως έπρεπε να τους περάσει από το μυαλό;)
Μαζί με ½ λίτρο κόκκινο κρασί, ο λογαριασμός ήρθε στα 30€ επιπλέον της αξίας του κουπονιού, δηλαδή χωρίς κουπόνι περίπου 50€ για τα 2 άτομα. Όπως μπορεί να αντιληφθεί κανείς, οι τιμές είναι πολύ ακριβές με μηδενική σχέση ποιότητας τιμής.
Συνήθως δίνω μία δεύτερη ευκαιρία, ιδιαίτερα σε εστιατόρια που βρίσκονται στο ξεκίνημά τους, αφού θεωρώ ότι όλοι χρειάζονται να βρουν τα πατήματά τους και να ξεπεράσουν τις «παιδικές ασθένειες». Ίσως είναι η πρώτη φορά που φεύγω τόσο απογοητευμένος καθώς η προχειρότητα με την οποία έχει στηθεί το συγκεκριμένο μαγαζί δείχνει ότι δεν έτυχε αλλά μάλλον απέτυχε ή καλύτερα, εάν συνεχίσει στον ίδιο δρόμο, θα απορριφθεί πανηγυρικά από το κοινό.

15 Σεπ 2016

Ο Ψητός Μπακαλιάρος ομολογώ πως μου κίνησε την περιέργεια τόσο απο τους διθυράμβους που διάβασα στο ask4food, το οποίο και εμπιστεύομαι απόλυτα, όσο και απο την άποψη γνωστών και φίλων που το πρότειναν ανεπιφύλακτα για φθηνή ψαροφαγία. Σίγουρα η τιμή των 13€ το άτομο για απεριόριστο φαγητό που συμπεριλαμβάνει και ψάρι μαζί με απεριόριστο ποτό, ιντριγκάρει και σε πολλές περιπτώσεις ενθουσιάζει.

Επισκέφθηκα το μαγαζί του Χαλανδρίου με τη γυναίκα μου Σάββατο μεσημέρι, έχοντας προετοιμαστεί για το χειρότερο, καθώς ήμουν ιδιαίτερα δύσπιστος για την ποιότητα του φαγητού που θα συναντήσω.

Θα ξεκινήσω με το χώρο του εστιατορίου, που πραγματικά όπως έχουν περιγράψει οι περισσότεροι είναι εξαιρετικός, με διακόσμηση που παραπέμπει σε ουζερί κάποιου νησιού, όμορφα διακοσμημένος που σε κάνει να ξεχνάς και την κίνηση της λεωφόρου, όταν κάθεσαι έξω. Επίσης θα σημειώσω ότι ήταν πολύ καθαρό και γενικά εκπέμπει μια πολυτέλεια ακριβού εστιατορίου έχοντας λιγότερο την εικόνα ενός ουζερί - ψαροταβέρνας. Όντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά!

Πολύ καλά λόγια και για το service, το οποίο ήταν εξυπηρετικότατο, χαμογελαστό και απόλυτα ειλικρινές αφού φρόντισε απο την πρώτη στιγμή να μας ρωτήσει εάν έχουμε ξαναεπισκεφθεί το μαγαζί και να μας προιδεάσει ώστε να παραγγείλουμε αρκετά, καθώς οι μερίδες ε'ιναι μικρές. Επίσης πολύ διακριτικοί και με διάθεση για άμεση εξυπηρέτηση.

Όσο αφορά το φαγητό, αφού μελετήσαμε τον κατάλογο, δοκιμάσαμε αρκετά για τα οποία δεν θα ήθελα να κάνω κριτική για κάθε πιάτο ξεχωριστά. Θα προσπαθήσω να σταθώ στη γενικότερη φιλοσοφία του μαγαζιού. Η ποιότητα του φαγητού αρκετά καλή, σίγουρα διαλύει τις προκαταλήψεις που σχετίζονται με την τιμή, καθώς τα περισσότερα πιάτα ήταν αρκετά καλά εκτελεσμένα. Βεβαίως, σε πολλά απο αυτά, σίγουρα διακρίνεται η διάθεση της οικονομίας των υλικών (π. χ. γαριδομακαρονάδα που σερβίρεται με "μετρημένες" γαρίδες νάνους). Επίσης, περίμενα τις μερίδες μικρές, όπως μας είπαν, αλλά όχι τόοοοσο μικρές ώστε 4 περίπου δικές τους να αντιστοιχούν σε 1 κανονική. Καλό το concept που υποστηρίζεται απο την δυνατότητα πολλαπλών παραγγελιών αλλά εκτελεσμένο στην υπερβολή του (σαλάτα με 4 φέτες ντομάτα όπως και να το κάνουμε είναι πολύ μικρή μερίδα). Επίσης, το ψάρι (φαγκρί) που παραγγείλαμε ήρθε καλοψήμενο αλλά σε μέγεθος μέτριας γόπας και φυσικά χωρίς να συνοδεύεται από λαδολέμονο, το οποίο δίδεται κατόπιν ζήτησης, μάλλον για λόγους οικονομίας.

Σε γενικές γραμμές μια παρέα θα φάει καλά και δεν θα πεινάσει, αλλά η ψευδαίσθηση ότι το αφεντικό τρελάθηκε και εμείς φάγαμε ψάρι σχεδόν τζάμπα, για μένα δεν ισχύει. Σίγουρα, οι τιμές του απέχουν πολύ απο τις τιμές μιας ψαροταβέρνας, στις οποίες το ψάρι το πληρώνεις 8-10 φορές υψηλότερα απο ότι στο ιχθυοπωλείο. Ισως τελικά αυτός να είναι ο κυριότερος λόγος για να πάτε και να γευθείτε, στη ίδια τιμή, κάτι διαφοετικό από...... σουβλάκια.

11 Σεπ 2016

Ο Ιορδάνης στη Πεντέλη είναι ιδιαίτερα γνωστός, αφού λειτουργεί χρόνια χωρίς αλλαγές στο ούτως ή άλλως περιορισμένων επιλογών μενού του και φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν πολλά για να σχολιάσει κανείς.
Επιλογή που προτιμάται κυρίως το καλοκαίρι, αφού συνδυάζει τη δροσιά που προσφέρει η Πεντέλη, με το σχετικά φθηνό σουβλάκι. Ο λόγος για τον οποίο αποφάσισα να γράψω κριτική για το συγκεκριμένο μαγαζί, είναι κυρίως η ραγδαία πτώση της ποιότητας στο φαγητό.

Χωρίς κάποιος να περιμένει κάτι αξέχαστο, δυστυχώς το χοιρινό καλαμάκι έχει γίνει πλέον πολύ κακό, με σκληρό κρέας και πολύ λίπος, ενώ το ψωμί που τα συνοδεύουν παραμένει εμφανέστατα μπαγιάτικο ακόμα και μετά το πέρασμά του στα κάρβουνα. Οι πατάτες τηγανητές είναι ίσως το μεγαλύτερο φάουλ του μαγαζιού, καθώς σε ένα κατάλογο με πολύ λίγες επιλογές περιμένεις να είναι χειροποίητες και φρέσκες και όχι προτηγανησμένες. Το τζατζίκι αποδεκτό και τα τηγανητά κολοκυθάκια, μάλλον είναι το καλύτερο πιάτο αφού έρχονται ζεστά, καλοτηγανησμένα και χωρίς περιττά λάδια.

Δεν θα αναφερθώ σε τιμές, καθώς λίγο – πολύ είναι οι αναμενόμενες, βεβαίως λίγο τσιμπημένες εάν αναλογιστεί κανείς και την ποιότητα του φαγητού που προσφέρεται. Επίσης, σημειώστε ότι ο λογαριασμός θα ανέβει αρκετά λόγω των υψηλών τιμών στα ποτά και ιδιαίτερα στις μπύρες.

Συμπερασματικά, το μαγαζί έχει επαναπαυθεί στις δάφνες του παρελθόντος και όσο συνεχίζει να γεμίζει με κόσμο, θα συνεχίσει να προσφέρει κακής ποιότητας φαγητό. Σίγουρα, επιλογές για σουβλάκι με τα παρελκόμενά του, υπάρχουν πολλές σε όλες τις γειτονιές. Τη βόλτα στην Πεντέλη συνδυάστε τη με κάτι άλλο.

10 Σεπ 2016

Βράδυ Παρασκευής με ήδη ειλημμένη την απόφαση για βόλτα και φαγητό στη Πεντέλη, προτάθηκε από φιλικό μας ζευγάρι η λύση του Κρυστάλλη. Από τις πιο παλιές επιλογές στην περιοχή, ομολογώ πως θυμόμουν πιο πολύ το όνομα από τις επισκέψεις κατά την παιδική μου ηλικία (προ 25 χρόνων και βάλε). Έτσι λοιπόν, με αρκετή νοσταλγία και τάσεις αναπόλησης του παρελθόντος, δεν είπα όχι για μια νέα δοκιμή.
Ο εξωτερικός χώρος στον οποίο καθίσαμε, αρκετά αλλαγμένος και ανανεωμένος, ως άλλωστε αναμενόταν, έχει πινελιές νεοταβέρνας αλλά σε γενικές γραμμές παραμένει λιτός χωρίς εκπλήξεις (για το εσωτερικό δεν έχω άποψη καθώς δεν τον επισκέφθηκα).
Διαβάζοντας τον κατάλογο, οι επιλογές είναι αρκετές όχι μόνο σε κρεατικά σούβλας ή σχάρας, αλλά και σε μαγειρευτά. Επίσης, θα βρείτε ορεκτικά και σαλάτες που λογικά θα καλύψουν όλα τα γούστα. Παραγγείλαμε 2 μερίδες μπιφτέκι καυτερό (δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία) το οποίο ήταν αρκετά καλό αλλά και καυτερό, για μένα ίσως η καλύτερη επιλογή της βραδιάς. Επίσης 1 μερίδα κοτόπουλο σουβλάκι, καλό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο και 1 μερίδα φιλετάκια γάλακτος (που πάνε με το κιλό) τα οποία αν και ερωτηθήκαμε για τον τρόπο ψησίματος που προτιμάμε, ήρθαν παραψημένα και ως εκ τούτου σκληρά και άνοστα. Από ορεκτικά, 1 σαλάτα κάτι σαν ντάκο, 1 μανιτάρια πλευρώτους, 1 πατάτες (προτηγανισμένες – μεγάλο φάουλ) και 1 μερίδα κοντοσούβλι (που από τη ποσότητα μάλλον για μισή έπρεπε να τη πληρώσουμε).
Τα παραπάνω μαζί με φρούτο (καρπούζι) που εμείς παραγγείλαμε και 1 κιλό κρασί, έφτασαν το λογαριασμό γύρω στα 85€, μάλλον πολλά για την σημερινή εποχή. Και διευκρινίζω ότι, ιδιαίτερα παράπονα για το φαγητό δεν υπάρχουν, όμως τα 20+ ευρώ το άτομο, δεν τα δίνεις ευχάριστα και φαίνονται αρκετά, λαμβάνοντας υπόψη ότι μπορεί κάποιος να φάει το ίδιο καλά με λιγότερα χρήματα.
Τελειώνοντας να πω ότι το service ήταν αρκετά καλό και διακριτικό (δεν υπάρχουν παράπονα) και ότι η απόδειξη ήρθε κανονικά.
Συμπερασματικά, δεν θα απέτρεπα κάποιον να το επισκεφθεί, εφόσον πάει χωρίς ιδιαίτερες προσδοκίες που θα δικαιολογούσε τις τσιμπημένες τιμές που θα συναντήσει.

09 Σεπ 2016

Το συγκεκριμένο εστιατόριο ξεκίνησα να το επισκέπτομαι καταρχήν μέσω των προσφορών (κουπόνι) που προσφέρει. Ομολογώ ότι οι πρώτες φορές έπιασα τον εαυτό μου να είναι ιδιαίτερα καχύποπτος, ειδικά για την φρεσκάδα των υλικών αλλά και γενικότερα για τη ποιότητα του φαγητού.

Ξεκινώντας από τον χώρο, το εστιατόριο βρίσκεται σε ένα αρκετά πολυσύχναστο σημείο της Λ. Πεντέλης, στο ύψος των Βριλησσίων, σε ένα συγκρότημα θα έλεγε κανείς μαγαζιών εστίασης, γεγονός που του αφαιρεί κάτι από την εικόνα μιας κλασσικής ιταλικής τρατορίας που θα μπορούσε να έχει, εάν βρισκόταν σε κάποιο άλλο σημείο. Θέμα parking δεν υφίσταται, καθώς μπορείτε να κάνετε χρήση του χώρου στάθμευσης παρακείμενου supermarket. Το εσωτερικό του μαγαζιού: μεγάλος χώρος με ένα group τραπεζιών μπροστά στην είσοδο αρκετά αραιά μεταξύ τους (θετικό σημείο που δεν το βρίσκεις εύκολα) και στη συνέχεια ένας μεγάλος και κενός χώρος όπου στο βάθος διακρίνεται ο ξυλόφουρνος. Προσωπικά, η αρκετά λιτή διακόσμηση και το «κενό» στο χώρο, μου δημιουργεί την αίσθηση ενός ψυχρού μάλλον μαγαζιού, που σίγουρα δεν παραπέμπει σε μια ζεστή γωνιά όπου μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί το φαγητό του, ικανοποιώντας όλες του τις αισθήσεις. Δυστυχώς οι μέτριες εντυπώσεις του εσωτερικού, δεν αλλάζουν ιδιαίτερα, εάν κάποιος επιλέξει την αυλή του εστιατορίου, καθώς ή μηδενική διακόσμηση και η φασαρία των διπλανών μαγαζιών σε συνδυασμό με τα μπαλκόνια που βλέπεις εάν σηκώσεις το κεφάλι σου προς τα πάνω, μάλλον απογοητεύουν.
Περνώντας στα του φαγητού, αρχίζουν οι ευχάριστες εκπλήξεις, καθώς ξεφυλλίζοντας τον κατάλογο υπάρχουν αρκετές επιλογές. Πρώτη έκπληξη η εξαιρετική πίτσα ή αντίστοιχα οι επιλογές σε φοκάτσια, που θα λατρέψουν όσοι αναζητούν γεύση αυθεντικής ιταλικής πίτσας. Εξαιρετικά λεπτή ζύμη, ποσότητα υλικών ακριβώς όση χρειάζεται και όχι τα τυριά και η σάλτσα να πλημυρίζουν τη ζύμη, φρέσκα λοιπά υλικά με το τελικό αποτέλεσμα να είναι απολύτως ικανοποιητικό.
Πλούσια επιλογή σε ζυμαρικά (διαθέτει και φρέσκα), επίσης εξαιρετικά αφού σε όσα πιάτα κατά καιρούς δοκιμάσαμε διέκρινες ξεκάθαρα το σωστό βράσιμο, τα φρέσκα υλικά (επαναλαμβάνεται συνέχεια αλλά δυστυχώς δεν είναι δεδομένο) και το δέσιμο με την κάθε σάλτσα. Ορεκτικά και σαλάτες αλλά και πολλά από τα secondi που έχω δοκιμάσει δεν απογοητεύουν, αλλά μάλλον ενθουσιάζουν τους λάτρεις της αυθεντικής ιταλικής κουζίνας.
Εάν κάποιος συνδυάσει την ποιότητα με τις τιμές, οι οποίες είναι σε λογικά για την εποχή πλαίσια, θα μπορούσε να αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή για ιταλικό φαγητό, ειδικά για τους κατοίκους των Βορείων Προαστίων.
@Μία μικρή αλλά σημαντική υπόδειξη για τους υπευθύνους του καταστήματος για να μη χαλάμε τις καρδιές μας: το κουπόνι που προσφέρεται στο internet έχει κάποια τιμή για την οποία, σύμφωνα με τους όρους των deals sites οφείλετε να εκδώσετε απόδειξη. Όταν λοιπόν κάποιος υπερβαίνει το ποσό που δικαιούται, λογικά αναμένει απόδειξη και για το ποσό που έχει πληρώσει στο site και όχι μόνο για την υπέρβαση.
Τέλος, το κέρασμα στο τέλος δεν θα πρέπει να είναι επιλεκτικό ανάλογα το ύψος του λογαριασμού.

07 Απρ 2016

Το συγκεκριμένο εστιατόριο – μεζεδοπωλείο, μπήκε στις επιλογές μου μετά από την ανάγνωση κάποιας καταχώρησης και αφού φυσικά έγινε η σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο που οδήγησε σε κολακευτικά σχόλια.

Πρόκειται για ένα μεζεδοπωλείο σχετικά μακριά από την παραλία της Νέας Μάκρης. Ο χώρος μεγάλος, καθαρός, χωρίς όμως να σου μένει αξέχαστος. Στη είσοδο του μαγαζιού έχει στηθεί η βιτρίνα σε ύφος μαγειρείου, όπου μπορεί κανείς να δει κάποιες από τις προφερόμενες επιλογές φαγητού (προσωπικά η συγκεκριμένη εικόνα με χάλασε, καθώς οι μικρές ποσότητες στα ταψιά και η όχι τόσο περιποιημένη εικόνα (παγωμένα λάδια, μαυρισμένα ταψιά κλπ) με απέτρεψε από το να επιλέξω κάποιο φαγητό από τα συγκεκριμένα.

Οι επιλογές φαγητού διάφορες, καθώς στο μενού περιλαμβάνονταν τόσο κρεατικά όσο και διάφορά θαλασσινά και ψαρικά που λόγω νηστείας προτιμήθηκαν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Διαφημίζεται ιδιαίτερα ο ξυλόφουρνος στον οποίο ψήνονται πολλά από τα φαγητά που προσφέρονται.

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Κυριακή μεσημέρι, γύρω στις 2 και προς δική μου έκπληξη που περίμενα κοσμοσυρροή και έσπευσα να κλείσω τραπέζι, το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο (2 παρέες ήδη έτρωγαν και άλλες 2 ήρθαν λίγο αργότερα).
Το σέρβις ιδιαίτερα φιλικό και χαμογελαστό, μας ενημέρωσε για τις επιλογές (χωρίς κατάλογο), ενώ παράλληλα προσγειώθηκε χωρίς ερώτηση το εμφιαλωμένο νερό.
Επιλέξαμε νηστίσιμα πιάτα, όπως ρεβυθοκεφτέδες, κολοκυθοκεφτέδες, καλαμαράκια τηγανητά, πατάτες τηγανητές, γαρίδες σαγανάκι και την ομώνυμη σαλάτα του μαγαζιού. Όλα καλοτηγανισμένα, χωρίς περιττά λάδια, δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να σχολιάσω.

Τα σαλατικά φρέσκα, με σως βαλσαμικού και σταφίδες, φαγώθηκε ευχάριστα. Οι γαρίδες, αν και πλούσιες σε ποσότητα, ήταν μάλλον μέτριες, καθώς πνίγηκαν μέσα στη σάλτσα ντομάτας και την υπερβολική ποσότητα φέτας. Με δύο αναψυκτικά και 1 μπύρα, ο λογαριασμός ήρθε στα 41€ με απόδειξη και 4 κομμάτια χαλβά Φαρσάλων κέρασμα, κάτι που σημαίνει ότι παίρνει υψηλό βαθμό στη σχέση ποιότητας – τιμής. Βεβαίως, για την παραπάνω κριτική, υπάρχει πάντα η επιφύλαξη της επιλογής μόνο τηγανητών και νηστίσιμων πιάτων και όχι αντιπροσωπευτικών του μαγαζιού.

Τελευταίο σχόλιο, δυστυχώς αρνητικό, η επιεικώς κακή εμφάνιση του ιδιοκτήτη (λερωμένα ρούχα, πουκάμισο μισό -έξω, σαγιονάρες), ο οποίος επιμένει να σερβίρει και να κάνει δημόσιες σχέσεις με τους πελάτες! Δεν περιμένω να βρω service επιπέδου 5άστερου ξενοδοχείου, αλλά είναι αυτονόητο ότι ο ιδιοκτήτης με τη συγκεκριμένη εικόνα που στερείται των στοιχειωδών κανόνων καθαριότητας, χαλάει τις όποιες εντυπώσεις και προκαταβάλλει αρνητικά.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night