svizi

Μέλος από: Ιαν 2016

08 Απρ 2019

Η πλατεία της Νέας Πεντέλης έχει εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια σε πόλο έλξης όλων των γύρω περιοχών με αξιόλογες προτάσεις σε όλα τα είδη φαγητού. Το Yama sushi ήρθε εδώ και καιρό να συμπληρώσει το κενό και το κάνει με αξιοπρόσεκτο τρόπο. Το μαγαζί είναι σχετικά μικρό με λίγα τραπέζια και μπάρα για όσους θέλουν να τρώνε τα sushi τους μπροστά στον σεφ. Λόγω του σχετικά μικρού χώρου και της ενιαίας κουζίνας ο εξαερισμός είναι λιγο προβληματικός. Επίσης κάθεσαι σχετικά κοντά με τους γύρω σου. Αλλά τα άσχημα τελειώνουν εκεί. Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική και φιλική. Όσον αφορά το φαγητό δεν δοκιμάσαμε κάτι που δεν ήταν ιδιαίτερο με μοναδική παραφωνία τη μια γαρίδα στο κατά τ αλλά εξαιρετικό vegetable mix tempura. Οι τιμές αρκετά καλές και πραγματικά με 25€ χωρίς ποτό τρως παρά πολύ καλά.

05 Μάρ 2019

Κυριακή απόγευμα αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τη Φάμπρικα που τόσα πολλά έχουν ακουστεί.
Με ευχάριστη διάθεση μετά από το Οινόραμα μπήκαμε στο μαγαζί και μπροστά μας ο συντηρητής κρασιών προμήνυε την ανάλογη συνέχεια.
Μια μικρή απογοήτευση μας περίμενε όταν μας έβαλε να καθήσουμε στο πατάρι. Ο χώρος πάντως αν εξαιρέσεις τις μυρωδιές από την κουζίνα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστος με προσωπικότητα.
Μας καλοσώρισαν και αφού μας έδωσαν τα μενού ήρθε η ώρα του κρασιού. Ευχάριστη έκπληξη η κάβα του μαγαζιού αν και λίγο ακριβή. Όλα όμως όπως τους αρμόζει με τα ανάλογα ποτήρια και την καράφα.
Επιλέξαμε αρκετά φαγητά για να μοιραστούμε με την παρέα. Όλα τους εξαιρετικά με μικρή ίσως παραφωνία τα μανιτάρια σωτέ που δεν ήταν ανάλογα των υπόλοιπων πιάτων. Εξαιρετικό το συκώτι, τα βαρένικα, οι σαλάτες τους, οι πίτες και οι τρομερές τηγανιτές πατάτες τους.
Οι τιμές ήταν τσιμπημένες αλλά δικαιολογούνται από την ποιότητα των υλικών.
Μια ωραία εμπειρία, θα το επισκεφτούμε ξανα πολύ συντομα.

11 Φεβ 2019

Κυριακή μεσημέρι μετά από επίσκεψη σε μουσείο αποφασίσαμε ότι ήρθε η στιγμή να δοκιμάσουμε και εμείς το Feedελ.
Κλείσαμε τηλεφωνικά τραπέζι για μισή ώρα μετά και μας ενημέρωσαν ευγενικά ότι υπάρχει κράτηση για αργότερα και ότι θέλουν να απολαύσουμε την εμπειρία και να μην βιαστούμε.
Ο χώρος είναι αρκετά ιδιαίτερος με ωραίο προαύλιο που αν και χειμώνας σου έκανε καρδιά να κάτσεις. Εμείς καθήσαμε μέσα. Τα τραπέζια ήταν λίγο στριμωγμένα, τουλάχιστον αυτά που εξυπηρετούσαν 2 άτομα. Αφού καθήσαμε μας έφεραν τον κατάλογο των cocktail και μας εξήγησαν τη φιλοσοφία του μαγαζιού.
Μετά από ολιγόλεπτη καθυστέρηση ήρθε και ο κατάλογος των φαγητών. Μικρός και μετρημένος.
Παραγγείλαμε τη πράσινη σαλάτα, το τζατζίκι αβοκάντο, τη μελιτζάνα με μοσχαρίσια ουρά και τορτελίνια κόκκορα.
Όλα πολύ καλά με εξαιρετικό το τζατζίκι αβοκάντο και τη μελιτζάνα.
Ο κατάλογος κρασιών είναι εξαιρετικός αλλά οι επιλογές σε ποτήρι συγκεκριμένες.

Οι τιμές είναι λίγο πάνω από το μέσο όρο αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμείβει.

14 Δεκ 2018

Επισκεφτήκαμε το Ακρογιάλι Κυριακή απόγευμα μετά από βόλτα στην ευρυτερη περιοχή της Ανατολικής Αττικής.
Το κυρίως μαγαζί είναι πάνω στη παραλία και υπάρχει και μια κατασκευή πάνω στη θάλασσα από όπου πραγματικά μπορείτε να θαυμάσετε το σούρουπο.
Στα του φαγητού ο κατάλογος είναι τυπικός ψαροταβέρνας χωρίς καμμία ιδιαιτερότητα. Εντύπωση μας έκανε ότι οι κλασσικοί μεζέδες χταποδάκι και καλαμάρι ήταν κατεψυγμένα. Παραγγείλαμε τηγανιτά καλαμαράκια τα οποία δεν είχαν καμμία γεύση. Παραγγείλαμε επίσης την κλασσική χωριάτικη που ήταν καλή και γαύρο τηγανιτό που ήταν αξιοπρεπέστατος. Η καβουροσαλάτα πάλι ήταν κάτω του μετρίου.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από το ευγενικό προσωπικό.
Οι τιμές πάλι σε σχέση με την ποιότητα - εξαιρείται ο γαύρος - ήταν υψηλές.

14 Δεκ 2018

Μετά από αρκετό καιρό επανηλθαμε στον Μυστικό Κήπο για βραδινό μετά τη δουλειά. Καθησαμε στον κήπο όπου η ατμόσφαιρα ήταν καλή με τις σόμπες μανιτάρια.
Μιας και ήμασταν δύο άτομα δεν είχαμε τη δυνατότητα να παραγγείλουμε πολλά πιάτα. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι στο σύνολο των πιάτων υπήρχε ειτε πολλη ξύδι βαλσαμικο είτε γλυκιες σως. Ο ντάκος για παράδειγμα ήταν πηγμένος στο βαλσαμικο.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν μέτριο. Η εξυπηρέτηση καλή όπως πάντα. Θέλει σίγουρα δουλειά στη κουζίνα και επαναπροσδιορισμό πιάτων.

22 Οκτ 2018

Στα Ρωμανάκια λοιπόν Κυριακή μεσημέρι με μεγάλη παρέα. Είχαμε κλείσει νωρίς το απόγευμα τραπέζι και λογικά περιμέναμε να κάτσουμε απευθείας. Αντί αυτού υπήρξε μικρή καθυστέρηση που δεν επηρέασε το ευχάριστο κλίμα.

Αφού κάτσαμε περιμέναμε αρκετή ώρα για να καθαρίσουν το τραπέζι και φυσικά να στρώσουν. Δεν πτοηθήκαμε. Στη συνέχεια μας έφεραν δυο καταλόγους και προσπαθήσαμε να συννεονοηθούμε για την παραγγελία πράγμα αρκετά δύσκολο ειδικά όταν δεν έχεις κατάλογο.

Τα καταφέραμε και διαλέξαμε αρκετά πιάτα με έμφαση στα κρητικά κρέατα οφτό και αντικριστό και φυσικά στους μεζέδες.

Οι σαλάτες Ρωμανάκια και Χωριάτικη Ντάκος ήταν μέτριες χωρίς γεύση. Τα πιτάκια ήταν αποδεκτά όπως και τα σαλιγκάρια.

Από εκεί και πέρα ωραίες ήταν οι πατάτες και το οφτό. Το αντικριστό και τα παϊδάκια πολύ κάτω του μετρίου.

Η ρακή τουλάχιστον ήταν καλή.

Δεν ξέρω τι έφταιξε αλλά η εμπειρία ήταν μέτρια.

19 Οκτ 2018

Πρώτη φορά στο μαγαζί του Άκη μετά από ψώνια στις γύρω περιοχές.
Ο χώρος παρόλο που είναι σχετικά καινούργιος έδειξε γρήγορα την ηλικία του και δεν κάνει εντύπωση πλέον.

Το μαγαζί είναι σελφ σέρβις αλλά το προσωπικό είναι εξυπηρετικό.

Στο ψητό. Τα burger είναι πολύ γευστικά αλλά μικρά. Το απλό burger ap και το chicker burger είναι πραγματικά ωραία. Συνοδεύσαμε με πατάτες και coleslaw σαλάτα. Οι πατάτες είναι βασικό κομμάτι του burger και δεν πρέπει να υποτιμούνται έτσι. Η σαλάτα όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά δροσιστική.

Το βασικό θέμα του μαγαζιού είναι ότι είναι ακριβό για την ποσότητα και για τον χώρο και τη φάση του fast food.

06 Αυγ 2018

Πήγαμε στο Fuga για να χαρούμε τον κήπο του Μεγάρου καθώς και το φαγητό μετά τις εξαιρετικές κριτικές που διαβάσαμε.

Ο χώρος είναι πραγματικά εξαιρετικός και το κάθε τραπέζι είναι όσο απομωνομένο χρειάζεται. Το προσωπικό ήταν μια μεγάλη ευχάριστη έκπληξη και ξεφεύγει από το απόμακρο ύφος τέτοιων μαγαζιών. Υπήρχε αμεσότητα και μια φιλική διάθεση που μας άρεσε πολύ.

Ξεκινήσαμε με ένα κοκτέιλ από το διπλανό Holy Garden. Όλα εξαιρετικά μας ανοίξανε την όρεξη για αυτό που θα ακολουθούσε.

Ο κατάλογος μικρός χωρισμένος σε κρύα, ζεστά και κυρίως πιάτα επηρεασμένος από τη κουζίνα της Λατινικής Αμερικής και της Ανατολής.

Από τα κυρίως πιάτα παραγγείλαμε την πάπια, το skirt steak και το dry aged. Το dry aged ήταν λίγο κατώτετο από τα αλλα δυο. Το προσωπικό μας καθοδηγούσε πλήρως στο πως θα γευθούμε καλύτερα τα πιάτα.

Από τα κρυα πιάτα τα δυο σεβίτσε τόνου και λευκού ψαριού επίσης εξαιρετικά με πιο εντυπωσιακό αυτό του λευκού ψαριού.

Στα ζεστά πιάτα τα bao και τα dumplings μας εντυπωσίασαν.

Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία γεύσης. Σίγουρα θα επανέλθουμε.

07 Ιουν 2018

Επισκεφθήκαμε το 7 Food Sins έπειτα από σύσταση για επαγγελματικό δείπνο.
Η περιοχή της Πλάκας σε αποζημιώνει με τη βόλτα στα στενά της. Το 7 Food Sins βρίσκεται στη πλατεία απέναντι από τον ιστορικό θερινό κινηματογράφο Cine Paris σε μια ήσυχη γωνιά όπου μπορείς να μιλήσεις άνετα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη σε όλα τα επίπεδα και είναι από τα σημαντικά ατού του μαγαζιού μαζί με τον εξωτερικό χώρο.

Το φαγητό ακουμπάει στη νέα τάση του Gastro Pub με αρκετές επιλογές από ψάρι (μυλοκόπι, μαγιάτικο, ψάρι ημέρας) και κρεατικά (πάπια, αρνί, κοτόπουλο). Επίσης υπάρχουν αρκετά ορεκτικά και σαλάτες και αρκετά καλή wine list.

Παραγγείλαμε για ορεκτικά καλαμάρι, σεβίτσε και σαλάτα γλυκά ντοματίνια. Όλα ήταν αρκετά καλά όχι όμως κάτι εξαιρετικό.

Αυτό που δυστυχώς μας έκανε κακή εντύπωση ήταν το ψάρι ημέρας, σφυρίδα τη μέρα που επισκεφθήκαμε το μαγαζί. Καθώς αρκετοί από το τραπέζι πήραν το ίδιο πιάτο παρατηρήσαμε ότι η ποσότητα της σφυρίδας δεν ήταν ίδια σε κανένα πιάτο και σε πολλές περιπτώσεις ήταν η μισή. Επίσης η σφυρίδα ήταν υπερβολικά μεγειρεμένη και είχε χάσει τα υγρά της.
Τέλος τα γλυκά ήταν σχετικά καλά με καλύτερο το Semifredo πορτοκάλι.

10 Φεβ 2018

Εισκεφτήκαμε το εστιατόριο La Gratella, Κυριακή μεσημέρι μετά από τις κριτικές που είδαμε στο ask4food.
Η πρώτη εντύπωση της σάλας είναι εξαιρετική αν και λίγο φορτωμένη. Θα μπορούσε επίσης η είσοδος να μην είναι δίπλα από τη κουζίνα αλλά κάπου πιο κεντρικά στο μαγαζί.

Ο κατάλογος είναι πλούσιος, ούτε μικρός ούτε μεγάλος και περιέχει κλασσικά ιταλικά πιάτα.
Παραγγείλαμε αρκετά πιάτα μιας και η παρέα ήταν 5 ατόμων.

Η σαλάτα βαλεριάνα ήταν πολύ καλή, όπως και η πίτσα. Ωραία ζύμη πολύ κοντά στη ναπολιτάνικη συνταγή.

Επίσης πήραμε τις μπρουσκέτες οι οποίες δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
Στα κυρίως μας απογοήτευσε το ριζότο με το κολοκύθια ενώ αυτό με σαφράν και γαρίδες ήταν εξαιρετικό.

Σε γενικές γραμμές μείναμε ευχαριστημένοι. Περιμένουμε λίγο πιο εκλεπτυσμένες γεύσεις.