M.YANG

Μέλος από: Ιαν 2016

05 Μάρ 2016

Λοιπον, ως λατρης της ασιατικης κουζινας, θα πω απλα την αποψη μου χωρις πολλα πολλα.

Ισως να φανω αυστηρος αλλα να με συγχωρεσετε, γιατι οταν λεμε εχουμε κατι πρεπει να το εχουμε το κατι κι οχι κατι παρομοιο.
Εξηγουμαι: το μαγαζι ειναι, κατ εμε, ειναι ενα ωραιο καλοκαιρινο μπαρ. Δεν ξερω γιατι εχουν δωσει τοσο βαρος στα ποτα κι εχουν αφησει τοσο πολυ την κουζινα.
Δεν μπορει σε ενα ρεστωραν να εχεις τοσο πολλα και καλα κοκταιηλ και απο φαι να εισαι απο μετριος και κατω. Ενταξει εκανες το ντεκορ, βρηκες προσωπικο για το σερβις, βρηκες το ενα, το αλλο και δεν εδωσες βαση στο μαγειρα! ????

Και τα λεω αυτα γιατι οπως καποιοι απο τους προηγουμενους φιλους-ες, πηγαμε να δοκιμασουμε κατι διαφορετικο. Αλλα μαλλον ξοδεψαμε χρηματα αδικα.
Φτασαμε αργα απογευμα προς σουρουπο, ειχαμε κρατηση, μας εβαλαν σε ενα τραπεζακι προς την ακρη στον τοιχο με τα μπαμπου. Ηρθε ο σερβιτορος με μια φιαλη νερο (πριν καλα καλα καθησουμε ολοι) και μετα απο λιγο εφεραν τους καταλογους. ωραια πινελια το στυλ βιβλιου - καταλογος.
Η παρεα ηθελε να παρουμε πιατα να μοιραστουμε. Οπερ και εγενετω! Παραγγειλαμε τεσσερα πιατα με διαφορα Noodles και καποιο καυτερο με καρυ. Ενα ορεκτικο μια σαλατα και τελος δυο κοκταιηλ και μια μπυρα.

Γευστικα εγω προσωπικα απλα θα τα εστελνα πισω στην πρωτη μπουκια. Ετσι απλα. Οχι ρε παιδια να χρεωνεις απο 9 εως 12-15 ευρω για κατι που καπου αλλου πληρωνεις απο 1 εως 3 ευρω λιγοτερο και απολαμβανεις φαι! Σχεδον οτι δοκιμασα ηταν απλα απογοητευτικο. Δεν ξερω εαν εχει καποιον στην κουζινα που ειναι ασιατης 'ή απλα καποιος που ξερει (υποτειθεται) να μαγειρευει! Οι γευσεις ηταν ειτε εντονη σαλτσα ειτε εντονο noodle ή κατι αλλο στο πιατο χαλουσε το συνολο. Πολυ ερασιτεχνικο. Δεν ξερω μπορει να πεσαμε σε μερα που ο μαγειρας δεν ητα καλα. Ξερω εγω.

Με συχωρειτε αλλα πρεπει να μαθουμε οτι με αερα και φουμαρα δεν γινεται να στηνουμε παλατια. Δεν λεμε πολυεθνικη - ταυλανδεζικη κουζινα και να δοκιμαζω κατι που απλα καποιος συνεθεσε με υλικα της κουζινας που λεμε αλλα το αποτελεσμα να ειναι κατι πολυ ερασιτεχνικο! Σιγουρα θα τα εκανα καλυτερα εαν ειχα τα υλικα και την κουζινα. Εδω κανω παρομοια χωρις τα ακριβως ιδια υλικα και την κουζινα τους!

Και τελος να ερχεται ο λογαριασμος και ειμαι ετοιμος να πουλησω το κορμι μου για να πληρωσουμε! Βρε παιδια κριση εχουμε σοβαρευτειτε λιγο. Δεν εχετε δουλεια... πως να εχετε οταν θελετε να βγαλετε το νοικι και τους μισθους απο 10 τραπεζια? Σε λιγο δεν τα εχετε ουτε αυτα ετσι οπως πατε. Ας συμαζευτουμε λιγο σ αυτην την χωρα. Καταλαβαινω οτι εχετε ενα καταστημα και θελετε να βγαζετε και χρηματα αλλα οχι ετσι! Υμαρτον.

Καλο σαν μπαρ αλλα σαν εστιατοριο χλωμο το βλεπω. Και εαν συνεχισουν στις τιμες που εχουν μαλλον θα δουλευουν με αυτους που εχουν την οικονομικη ανεση και την απειρια στη γευση.
Αυτα ειχα να πω και ειναι προσωπικη αποψη.

03 Μάρ 2016

Χρονια ενα στεκι στο μοναστηρακι, το οποιο μου εμαθε η μητερα μου. Ηταν το σημειο ραντεβου με το πατερα μου! Απο μικρο παιδι λοιπον ηταν το αγαπημενο μου μερος. κεμπαπ απο το θαναση και καθομουν παναγια για μια ολοκληρη μερα!
Βεβαια οπως ολα γυρω μας ετσι κι αυτο αλλξε. Στην εποχη μας τιποτα μα τιποτα δεν μενει οπως ηταν. Βλεπεις ο εκσυχρονισμος και το κερδος οδηγει τις αλλαγες και οχι παντα προς το καλυτερο.

Στα δικα μας, το μαγαζι το ξερω απο τοτε που ηταν δεκα τραπεαζακια μεσα και αλλα τοσα στο παταρι. Τοτε που ειχε μονο κεμπαπ τυλιχτο και μεριδες. Τοτε που απ εξω κανανε ουρες το βραδυ τα ταξι και τα αυτοκινητα. Το τοτε drive through! τοτε που κοντραριζοταν στον παγκο ποιος θα τυλιξει πιο πολλα και πιο γρηγορα!
Εχω περασει απο εκει κοσμο και κοσμακι, φιλους, γνωστους, ξενους. Παντα με την ιδια προσδοκια οτι θα φαω το κεμπαπ των παιδικων χρονων μου. Οσο περναει ο καιρος ομως τα πραγματα αλλζουν.

Ο Θανασης πλεον εχει παρει ολο το οικοδομικο τετραγωνο! Τραπεζια σε ολο το μηκος του δρομου και απεναντι και διπλα και στα δεντρα! Σερβιτοροι τρεχουν με δισκους και πιατα παντου.

Τελευταια επισκεψη πριν καμποσες μερες με καποια φιλαρακια, πεινασμενοι! Παραγγειλαμε κλασσικα μεριδες κεμπαπ πατατες, μπυρα, τσατζικι. Περιμεναμε για νερο ηρθαν δυο ποτηρια (ειμασταν τρεις).

Αργησαν λιγο αλλα ηρθαν! Κι αρχιζουν οι εκπληξεις. Ομολογω ειχα να ερθω παρα πολυ καιρο. Κοιταω το πιατο και... η μεριδα καταττι μικροτερη απο οτι την ηξερα. Οι πατατες σακουλας, το τζατζικι μαλλον κουτιου, ετυχως οι μπυρες κρυες. Διπλα ετρωγαν κοτοπουλο και χοιρινα! Ρε μεγαλε με ρωτανε οι φιλοι τι κεμπαπ και μονο μας ελεγες εδω εχει και τζουμαγια! Τι να πω?

Ενταξει η γευση ηταν οτι θυμομουν (σχεδον) αλλα ολα τα υπολοιπα θύμιζαν φαστ φουντ αλα γκρεκ. και βεβαια στο οικονομικο θεμα δεν θα το ελεγα και φθηνο. Βεβαια εχουν βγει στην αγορα και αλλα μαγαζια με την ιδια "συνταγη" και κανουν πολυ καλη δουλεια. Ισως ηρθε το πληρωμα του χρονου και γι αυτο το μαγαζι.
Ισως πρεπει να συμφωνησω με τους προλαλησαντες, τουριστομαγαζο του καλοκαιριου εχει γινει.
Πολυ κριμα.

25 Φεβ 2016

ανοιξε καινουριο εστιατοριο με sushi στα δυτικα? Γιατι οχι, σαν λατρεις λοιπον του sushi, ηρθαμε.
Κατ αρχην ο χορος ειναι σχετικα μικρος, αλλα ζεστος. Ωραια graffiti στους τοιχους. Χαλαρη μουσικη. Τα παιδια του σερβις χαμογελαστα και προθυμα, σε οτι ζητησεις. Ο καταλογος απλος και περιεκτικος.

Παραγγειλαμε: yuzu combo, yuzu roll, volcano roll, chicken roll. Sahsimi salad, tunα tataki. Και ενα ρολο που μας προσφερε ο σεφ! μας ειδε πεινασμενους και ειπε να μας χορτασει! πολυ καλο εκ μερους του!

Στα της γευσης τωρα: combo τα ειχε ολα, τονο, σολωμο, λαυρακι, χελι, γαριδα, ρολα(δυο τυπων) sashimi τονο σολωμο, λαβρακι. Φρεσκοτατα ολα, το λεω διοτι πολλοι το λενε αλλα οχι ολοι το τηρουνε. Λεω τωρα.... Οπως επισης εχουμε πει οτι sushi = φρεσκο ψαρι.

Yuzu roll νοστιμοτατο και σαλτσουλα τελεια!
Volcano roll καυτερο οσο πρεπει, ουτε πηρε φωτια το στομα μας ουτε που ειναι το καψιμο? Εγω τουλαχιστον τρωω καυτερα και πικαντικα κι αυτο ηταν μια χαρα.
Chicken roll για πρωτη φορα εφαγα αλλο κρεας σε ρολο, εκτος ψαριου, μπορω να πω οτι με ξαφνιασε πολυ μα πολυ ευχαριστα. (εαν δεν ειχαμε κι αλλα παραγγειλει και μετα ειμασταν σκασμενοι, θα παραγγελνα, ακομη ενα! ).

Η σαλατα sashimi δροσερη και νοστιμη. Χωρις υπερβολες και περιτες σαλτσες, να καλυψουν τυχον ατελειες.

Το tataki δεν το δοκιμασα (δεν προλαβα) ειπαν οτι ηταν τελειοοοο...
Το ρολο που μας προσφεραν ηταν κατι σαν california roll, αλλα με κατι επιπροσθετο υλικο μεσα και ενα dressing αρωματικο και πλουσιο. Ξεχασα να ρωτησω τι ηταν. Το νερακι στην κανατα ανανεωθηκε χωρις να ζητηθει, μονο στην αρχη. Μετα η κοπελα ερχοταν κοιτουσε και μας το ανανεωνε. Επισης ρωτηθηκαμε εαν ολα καλα, μια δυο φορες, παρ ολο που το κατω επιπεδο ηταν γεματο και στο μπαρ ηταν κανα δυο παρεες(απο οτι μαθαμε ηταν ενας εκ των ιδιοκτητων, μπραβο τους που ειναι κι αυτοι παροντες και δειχνουν το αναλογο ενδιαφερον, για οτι αφορα το μαγαζι τους. ).

Ο λογαριασμος στην ωρα του και με την αποδειξουλα του. Προσφορα για γλυκο, αλλα δεν κατεβαινε τιποτα αλλο (καποιοι εξυπνοι σταματησαν για κατι αλλο πριν, μην και δεν χορταιναν, υμαρτον)! Θα ηταν κριμα να το εφερναν και να εμενε.
Γενικα σαν εμπειρια, μπορω να πω οτι ηταν απο τις καλυτερες που ειχα εδω και πολυ καιρο. Ολα ηταν πολυ ικανοποιητικα και σε σχεση τιμης και συνολικης εμπειριας, ανετα αξιζει το τεσσαρι. Θα ξαναπαω σιγουρα, αξιζει να στηριζουμε νεους ανθρωπους που προσπαθουν να κανουν την διαφορα.

21 Φεβ 2016

Μια πιτσαρια σαν τις αλλες; δεν νομιζω. Ακουσα για το μαγαζι και ειπα να δω κι εγω τι ρολο παιζει. Μεγαλες μεριδες, καλες τιμες κ. λ. π

Φτασαμε βραδακυ παρασκευης, μισογεματο μαγαζι, ειμασταν τρια ατομα (πεινασμενα, ακουσαμε μεγαλε μεριδες... ) μας εδειξαν τρια τεσσερα τραπεζια να καθησουμε. διαλεξαμε ενα, βολευτηκαμε. Ειπαμε στο παλικαρι νερο βρυσης. και ηρθε το μενου.

Διαλεξαμε μια πιτσα του μαγαζιου, μια καρμποναρα και μια σαλατα (με μπολικα λαχανικα - γυναικα στην παρεα! ) και μπυριτσα.
Παρατηρουσα τον παγκο που σερβιριζαν και ειδα οτι πισω υπηρχε φουρνος και το προσωπικο ετοιμαζε επι τοπου την ζυμη της πιτσας. Που για να μην υπαρχει παρεξηγηση, ειναι ζυμη αλλα δεν βαζουν τις γνωστες αηδιες που βαζουν ολοι. Εννοω διογκωτικα και οτι αλλο θες, ωστε το ζυμαρι να παραμεινει ετσι μεχρι να το ψησουν. Ο ανθρωπος χρησιμοποιει ελαιολαδο και κανει λεπτο ζυμαρι, ιταλικο. Ψαξτε το λιγο, η πιτσα δεν ειναι ψωμι με διαφορα απο πανω γαρνιτουρα. Τελος παντων.

Προσωπικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο τις γευσεις του. Ολα φρεσκα. Το λεω γιατι εχω δει αρκετα... αλαντικα ψυγειου να ξεπαγωνουν για να φανουν σημερινα, κρεμες γαλακτος μακρας ληξης κι οχι φρεσκες ψυγειου! κι αλλα διαφορα.

Ενταξει ο τυπος δεν λεει οτι ειναι κανενα γκουρμε μαγαζι, αλλα ειναι σωστος σ αυτο που κανει. Και να σημειωθει επισης οτι ειναι ιταλος ο ιδιοκτητης, ψαξτε το λιγο πριν πειτε την κουλαμαρα σας. Και τελος εαν βρειτε εσεις σ αυτες τις τιμες, την ποσοτητα και την γευση αυτη να μου πειτε να το δοκιμασω κι εγω, γιατι εχουμε χασει την μπαλα. Λεμε δεν εχει μεριδες ο ενας ή ο αλλος, δεν εχει λογικες τιμες, δεν δεν και δεν. Κι οταν βρισκουμε κατι σε λογικα πλαισια λεμε αλλες βλακιες!

Ανικανοποιητοι, που εαν προσθεσεις και την ασχετοσυνη, δηλαδη το οτι δεν ξερουμε τι μας σερβιρουν και πως ειναι κατι στην πραγματικη, σωστη και αρχικη του παρασκευη και συνταγη, ωστε να μπορουμε να συγκρινουμε. Καταλαβαινεις τι γινεται και πως κριτικαρει καποιος. Διαβαζω κριτικες, γενικα, οχι μονο γι αυτο το μαγαζι και απορω! Και οχι τιποτα αλλο θα διαβασει καποιος που δεν ξερει και θα φρικαρει! ειναι αδικο για καποια μαγαζια, να γραφουν κριτικες καποιοι που δεν ξερουν τα στοιχειωδη, για το τι τρωνε, πως πρεπει να ειναι αυτο που τρωνε, την αρχικη συνταγη του πιατου κ. λ. π. Ειπαμε δεν ειναι κανενα μαγαζι γκουρμε, αλλα αν συγκρινω αυτο το μαγαζι με αλλα του ειδους, ειναι πολυ καλυτερο.

Ειπαμε, αποψη εχουν ολοι και καλα κανουν, αλλα μερικες φορες ειμαστε αλλου για αλλου ή για αλου φαν παρκ!

20 Φεβ 2016

Πηραμε την αποφαση να επισκεφθουμε το μαγαζι, μετα απο πολυ καιρο. Να δουμε εαν εχει κατι απο τα παλια! Ναι αμε... απο διπλα περασε! Και να γινω πιο σαφης.
Παλιαοτερα πρι γινει "διασημος", ηταν μια χαρα ψαρομεζεδοπωλειο. Τωρα εχει γινει αρπα κολα και ολα χαλια.

Παραγγειλαμε χωριατικη, τυροκαυτερη, γαυρακια, γαριδες τηγανιτες, πατατες, καλαμαρακια, τσιρο, μπυρες.
Χωριατικη πολυ κρυα! Μαλλον ψυγειο και ετοιμη... απο καιρο!
Τυροκαυτερη καλη.
Γαυρακια νορμαλ.
Γαριδες λιγες.
Πατατες μμμ...
Καλαμαρακια πολυ κουρκουτι και πολυψημενα.
Τσιρος κονσερβα!

Ολα ηταν πολυ μετριοτατα, τιγκα στο λαδι και εννοειται κατεψυγμενα! Καταλαβαινω οτι καποια ειδη δεν μπορουν παρα να ειναι ακτεψυγμενα, αλλα οχι ετσι ρε παιδια. Αντε να ξεγελασεις τον τουριστα οτι τρωει ψαρι φρεσκο και θαλασσινα! Οχι ετσι ομως! Το δε σερβις... ηρθε ο σερβιτορος μας ειπε τα "σπεσιαλ" της βραδυας και τα φρεσκα! για φαντασου τα φρεσκα ειναι το σπεσιαλ!!! Και ηταν και βιαστικος στην παραγγελια, δηλαδη... αντε τελειωνετε να παμε και σε καμμια αλλη δουλεια. τι παει να πει ενα λεπτο να δουμε.... εδω θ αποφασισετε τι θα απρετε?
Γραψε μπουφες απο εξω και βαλε μια τιμη ανα ατομο, οπως εχουν κανει αλλα μαγαζια και τελος.

Καποτε το μαγαζι ειχε την αυρα και την κουζινα της ψαρομεζεδοταβερνας. Τωρα αστα να πανε. Εχουν μεινει στο οτι θεα θα καλυψει τα υπολοιπα.... δεν νομιζω.
Αν θα ξαναπαω... χλωμοτατον! Ειδικα οταν υπαρχουν τοσες αλλες επιλογες.

15 Φεβ 2016

Mακραν το καλυτερο Ταυλανδεζικο της πολης. Αγαπω την ασιατικη κουζινα και ψαχνω παντα για το καλυτερο και ιδιατερο. Εχω δοκιμασει αρκετα και θα συνεχισω ετσι. Εχω βρει σε καποια απο αυτα που δοκιμασα, αλλου καποια πιατα και αλλου απλα γευσεις. Εδω βρηκα οτι ηθελα να γευτω σε ενα μαγαζι που λεει οτι εχει κουζινα Ταυλανδης.

Ηρθαμε μια καθημερινη απογευμα με σκοπο να δοκιμασουμε οσα μπορουσαμε. Ο χωρος δεν εχει κατι να θυμιζει ασιατικο εστιατοριο, στην αρχη... αν παρατηρησεις γυρω σου ομως, θα καταλαβεις οτι ειναι απλα και λιτα διακοσμημενα. Κατι σαν δικη μας ταβερνα. Αν πας καπου να φας και δεν ψαχνεις ντεκορ, τοτε εισαι στο σωστο μερος.

Βλεπεις διαφορες φωτο και καδρακια απο Ταυλανδεζικη κουλτουρα και μικρα διακριτικα διακοσμητικα, απο την χωρα προελευσης της κουζινας.
Παραγγειλαμε τα ακολουθα (υπ οψιν οτι ηρθαμε να δοκιμασουμε και.. πειναγαμε!! ):
soupao & spring rolls
tom yam soup & hot n' sour soup
beef w. green curry
Phanaeg beef-sweet curry
Phad thai
chicken with red curry

Τα soupao τα τελεια!!! μας εξηγησε ο κ. Παυλος ειναι σπιτικα. Τα φτιαχνουν οι κυριες της κουζινας απο το μηδεν.
Οι σουπες ηταν φοβερες! Οτι ελεγαν οι περιγραφες κι οτι πρεπει να γευτεις απο αυτα τα πιατα.

Το μοσχαρακι με το πρασινο καρυ ηταν πεντανοστιμο και καυτερο οσο επρεπε.
Το μοσχαρακι με το "γλυκο" καρυ ηταν μμμμμ... κι αλλο παρακαλω!
Το Phad thai απλα ΤΕΛΕΙΟ.

Τελος το κοτοπουλακι καυτερο!! ναι το πηραμε να δοκιμασουμε τις αντοχες μας. Αλλα οσο εκαιγε τοσο το τσιμπολογουσαμε, εθιστικο.
Ο κ. Παυλος ηταν συνεχως παρων και μας ρωταουσε για τα πιατα εαν μας αρεσαν, τι μας αρεσε, γενικα μα ςεκανε να νοιωθουμε οτι ειμασταν σ ενα φιλικο σπιτι και τρωγαμε. Μα ς κερασε και χυμο καρυδας, οτι επρεπε να σβησουμε το καυτερο κοτοπουλακι. τελειο.

Οι ολες ηταν θαυμασιες, δεν ειπαμε σε τιποτα οτι κατι ελειπε ή θα ηθελε εκεινο ή το αλλο. Στο σερβις ηταν συχρονισμενα ολα, ετσι ωστε να ερχονται τα πιατα χωρις πολυ ωρα κενου ή απανωτα.

Πληρωσαμε πενηντα κατι ευρω και δεν λυπηθηκαμε τιποτα. Αφησαμε ενα καλο φιλοδωρημα και φυγαμε χορτατοι κι ευχαριστημενοι.
Θα ξαναπηγαινα;... μμμ... εχω ηδη ξαναπαει... ε ναι το εκανα στεκι για ταυλανδεζικο αναμφιβολα! το καλυτερο της πολης.. ειπαμε!
Ξαναλεω ομως.. μην πατε για το ντεκορ, να πατε για το φαι.

14 Φεβ 2016

Με επρηξαν να παμε στο εν λογω ταβερνακι. Και τι ωραια η θεα, τι καλα τα φαγητα και μεγαλες μεριδες και εκεινο και το αλλο....

Ηξερα βεβαια απο παλαιοτερς επισκεψεις, αλλα μην χαλασω το χατηρι.
Φτασαμε αφου φαγαμε το πακετο του παρκαρισματος. Βρηκαμε (τυχεροτατοι) τραπεζι συντομα και θρονιαστηκαμε. Ηρθε το παλικαρι να παρει παραγγελια. Παραγγειλαμε: χωριατικη, γαυρακι τηγανητο, καλαμαρακια, πατατες, μυδια κατι αλλα "ψιλα" για συμπληρωμα συν μπυρες.
Εφτασε γρηγορ ψωμια, νερο... εμφιαλωμενο, σερβιτσια. Ειπαμε οτι θελουμε νερο οχι παγωμενο, γυρισε παλι με φιαλη, οποτε του ειπαμε βρυσης! Ηρθε μαζι με τα πρωτα.

Σαλατα χωριατικη, ηθελε λαδακι που ζητησαμε να μας φερουν και αλατοπιπερο.
πατατες νορμαλ
καλαμαρακια κλασικα "ψυγειο" (κατεψυγμενα).
τα μυδια κι αυτα νορμαλ, τιποτα το ιδιαιτερο.
τα "ψιλολογια" δεν τα πολυ προσεξα, να λεω την αληθεια, χαζευα εξω
Το μαγαζι ηταν γεματο και κοσμος περιμενε πανω απο τα τραπεζια να αδειασει καποιο. Βεβαια να σημειωσω και το γεγονος οτι καποιοι περιμεναν πανω απο τα κεφαλια καποιων σαν ορνεα! δηλαδη με τι ορεξη να φας. Ελεος ρε παλικαρια, καταλαβαινω οτι θελετε να καθησετε αλλα αφηστε λιγο χορο να βλεπουμε θαλασσα.

Βαλε και το οτι ολα τα τραπεζια καπνιζαν σαν φουγαρ, βαλε και το διπλανο τραπεζι με τις "κυριες" που μιλαγαν αρκετα δυνατα, ωστε πλεον ναξερω οτι: ο γιος της μιας σπουδαζει στην λαρισα κι εχει μπλεξει με μιε "βλαχα" και φοβαται μην τον χασει!! η αλλη παλι δεν εχει θεματα.. δεν ειναι ρατσιστρια αυτοι ειναι απλα... μαυροι! Αστα να πανε!!!!

Τελικα σαν συμπερασμα: καποτε ηταν ενα καλο στεκι με ωραια θεα και καλουτσικο φαγακι. Τωρα πλεον εγινε.. οποιος προλαβει εκατσε και οτι προλαβε εφαγε. Η ποιοτητα επεσε, το σερβις.. αστο καλυτερα. Οι δε τιμες δεν διαφερουν σε τιποτα απο αλλα μαγαζια της περιοχης με καλυτερη κουζινα! (πιο κατω... αριστερα.. ξερετε εσεις που τα ψαχνετε. Μην διαφημηζω.. )

Οταν στα τελειωματα ζητησαμε λογαριασμο μας εφερε το χαρτι της παραγγελιας.... ρε παλικαρι την αποδειξη ειπα οχι τι παραγγειλα! Πληρωσαμε, πηγα και ζητησα την αποδειξη... εφαγα κατι βλεματα, αλλα δεν πειραζει πρεπει να μαθουμε σ αυτη τη χωρα οτι πρεπει να κανουμε σωστα τη σουλεια μας και να ειμαστε τυπικοι... οσο μπορουμε!

Αν θελετε θεα και ρομαντζαδα και ακτη ετσι για συνοδεια ενταξει. Για φαΐ και οικονομικο... ηταν! Δεν νομιζω να ξαναπαω εαν δεν αλλαξει κατι. Εχω βρει καποια αλλα μαγαζια με την ιδια θεα και ιδιες ή καλυτερες τιμες, με καλυτερη κουζινα.

14 Φεβ 2016

Εστιατοριο? δεν νομιζω! Μπαρ? δεν νομιζω. Κατι.. λιγο απ ολα.
Πηγα με παρεα για δοκιμασουν ασιατικη - ταυλανδζικη κουζινα, δικο μου λαθος! Υπαρχουν αλλα μαγαζια πιο νορμαλ κι original. Τι εννοω?
Εκτος απο το ντεκορ που ανηκει στα ωραια, ολα τ αλλα ειναι ψιλομπερδεμενα. Η μουσικη παιζει πολυ δυνατα, ακομη και για μπαρ. Πολυ βαβουρα για εστιατοριο. Πολλα τραπεζια για μπαρ!

Παραγειλαμε διαφορα μικρα πιατα να μοιραστουμε και να δοκιμασουνε. Συν καποια ποτα. Οι υπολοιποι θεωρησαν τις γευσεις κατι συνηθησμενο και τα ποτα το ιδιο. Οταν δε ηρθε (μετα κοπων και βασανων) ο λογαριασμος, ειπαν το: "οτι καλυτερα σουβλακι στο χερι και ποτο καπου αλλου! Οχι και 50 κατι € γα αυτα! Στο "ταδε" κινεζικο που πηγαμε ηταν τα μισα λεφτα γαι παρομοια πιατα και τα ποτα τα πινουμε σε πιο καλα μπαρ"

Εγω θα συμφωνησω στο οτι τιμη/μεριδα/γευση δε ειναι και οτι καλυτερο. Με 12 -13€ το πιατο δε νομιζω οτι προσφερει την γαστρονιμκη εμπειρια ωστε να δικαιολογησει την τιμη. Μιλαμε για sti fry με λαχανικα και σαλτσα, παιδια αυτο σε αλλα μαγαζια με πολυ καλυτερη γευση το εχουν 8-10€. Ουτε η μεριδα του ειναι κατι διαφορετικο. Τα burger 14€!!! Ελεος ρε παιδια... δεν kobe beef, παπια ειναι! Στο μπουφε δηλαδη που εχουν φιλετο παπιας τι να πουν!
Οσο για τα finger food ρε παιδια να ειναι στο ονομα οχι και πραξη. Δηλαδη μικρα και λιγα.

Να τελειωσω εδω, με το συμπερασμα: Εαν θελεις εστιατοριο δεν ειναι α... ακριβως, εαν θελεις μπαρ... δεν ειναι ακριβως. Τσιμπημενες τιμες, σερβις ψιλοχαμενο στην πολυβουια και την καπνιλα... αλλο κι αυτο! Ολοι μα ολοι ρ επαιδια καπνιζαν εκει μεσα.... ομιχλη!
Να ξαναπαω? Απο χλωμο εως.. ξεχνα το!

14 Φεβ 2016

Μαγαζι γαι ζαχαροδιαβητη! Εχουμε επισκευθει το μαγαζι αρκετες φορες γαι τελειωμα βραδυας. δοκιμαζουμε ό,τι μπορουμε καθε φορα, μεχρι να καταληξουμε, εαν ειναι δυνατον, σε καποιο γλυκο που να μας αρεσει πιο πολυ απο τα υπολοιπα.
Σαν χωρος ειναι μικρος αλλα μας αρεσει. Με τις ταμπελιτσες, τα παλια καδρακια, τα αγαλματακια κ. α.

Το σερβις απο τα παιδια ειναι αψογο. ξερουν οτι χρειαζεται, ειναι προθυμοι, γενικα οπως πρεπει.
Δοκιμαστε οτι θελετε μεχρι να βρειτε κατι που να σας κανει να ξαναπατε!
Στις τιμες... ενταξει μπορουν λιγο καλυτερα.

13 Φεβ 2016

Το μαγαζι το γνωρισα οταν ημουν ακομη μικρος. Εξηγω: μολις ειχα τελειωσει το λυκειο καπου στην δεκαετια του 80 και δουλευα στην οδο ευριπιδου. Το αφεντικο μου τοτε ειχε στενες σχεσεις με τον Τολη. Καθε μερα σχεδον λοιπον κατηφοριζα και επαιρνα μια "σαλατα", πατατες και τρεις τεσσερεις μπυρες.
"Σαλατα' ηταν (τωρα δεν ξερω αν υπαρχει ακομη) μια μεριδα καλη μπριζολακια, ψημενες ντοματες, πιπεριες, κρεμμυδακι, φετα ολα περασμα απο καρβουνο, κομμενα μπουκιες, ανακατεμμενα και σε μια πιατελα! Το περιγραφω και μου τρεχουν τα σαλια.

Πριν καμποσο καιρο λοιπον ειπα να θυμηθω τα παλια. Κριμα! ουτα για αστειο δεν ειναι το ιδιο μαγαζι. Ουτε τον Τελη ειδα, θα ηταν και πολυ στην ηληκια του να ειναι στην κουζινα. Λεμε τωρα.

Λοιπον καθησαμε ηρθε ο σερβιτορος και εγω ενταξει ηξερα τι παζει, οι υπολοιποι απλα μειχαν ακουσει. Εκαναν το λαθος να ζητησουν καταλογο! Αφου πηραν την ειρωνικη απαντηση του "τι τον θες αφου σου λεω εγω τι εχω"... παραγγειλαν διστακτικα οτι κι εγω και με εκραξαν.

Μας ηρθε γρηγορα φιαλη νερο, ψωμι σερβιτσια. η χωριατικη, οι πατατες. Και ηρθαν και οι μεριδες μας. Λιγες πατατες, μαραμενα λαχανικα και τεσσερα "μπριζολακια". Τα οποια δεν ηταν ολα μπριζολακια, δηλαδη επαιξε πανσετα, και κατι αλλο... Ψημενα μεν αγευστα δε. Καμμια μα καμμια σχεση με τις γευσεις που θυμομουν. Με ξανεκραξαν οι υπολοιποι, οτι τους κουβαλησα στο "στεκι", για το τιποτα.

Οποτε συμπερασματικα, δεν ειναι πια ο Τελης που ηξερα. Οχι αγαπητοι μου δεν εχει καμμια σχεση.

Καποιοι φιλοι που το δοκιμασαν απο δικη μου προτροπη, ειχαν περιπου την ιδια εμπειρια. Μου προσθεσαν καποια σχολια που δεν θα τ αναφερω.
Σαν υστερογαφο, δεν το λεω με καμμια προκαταληψη αλλα... οταν τελειωσαμε την παραγγελια μας στον σερβιτορο και γυρισε να φυγει προς τον παγκο, μας "στολισε" στα αλβανικα. το λεω γιατι ενας της παρεας που κατι επιασε (και καταλαβαινει λιγο), ηθελε να τον ρωτησει κατι, αλλα το αφησαμε για μια αλλη φορα!
Χανονται σιγα σιγα τα παλια καλα μαγαζια, ολα μα ολα στο βωμο του κερδους!