Αρτζι

Μέλος από: Φεβ 2016

18 Μαι 2017

Πήγαμε με μια φίλη μου βραδάκι μετά τη δουλεία, γιατί φεύγοντας πέσαμε πάνω του και ήταν γεμάτο κόσμο. Σα χώρος δεν είναι κάτι καλό ή κακό, μια ταβέρνα σαν όλες τις άλλες.

Το σέρβις ήταν μια χαρά, όλα ήρθαν σωστά, δεν μας ενοχλούσαν καθόλου και νερό είχαμε χωρίς να παρακαλάμε. Δεν κάτσαμε εκεί και με τις ώρες, για φαί πήγαμε, όχι επίσκεψη, αλλά όσο μείναμε, πρόβλημα δεν υπήρχε.

Οι μερίδες είναι τεράστιες και μας δεν μας λες και του φαγητού. Φάγαμε σαλάτα μαρούλι, τεραστία, η μισή έμεινε, και φρέσκια. Πιο ψιλοκομμένη την ήθελα, αλλά ήταν πολύ καλή. Μας φεραν και δυο τεράστιες φέτες ψημένο ψωμί πολύ ωραίες. Η γραβιέρα που πήραμε ήταν επίσης πάρα πολύ και νόστιμη. Με αυτά μόνο είχαμε φουσκώσει. Μοιραστήκαμε ένα κοντοσουβλι κοτόπουλο πάρα πολύ ζουμερό, μου άρεσε, αλλά έμεινε το μισό λόγο ποσότητας.

Μαζί με ότι ήπιαμε, δώσαμε γύρω στα 19 ευρώ και σκάσαμε τελείως. Έπρεπε να έχω βγάλει φωτο όλα όσα αφήσαμε, γιατί απλά δε χωρούσε μπουκιά. Μου άρεσε και το προτείνω.

21 Απρ 2017

Πολύς ντόρος για αυτό το μαγαζί, πολύ instagram, πολλά hashtag. Όπου ακούς πολλά hashtag, κράτα και μικρό καλάθι. Πήγαμε 2 άτομα απόγευμα Πέμπτης. Εμείς και όλη η Αθήνα. Περιμέναμε 40 λεπτά για τραπέζι.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος. Η σερβιτόρα ήταν καλή. Άχρωμη λίγο. Δεν θέλαμε να την πιάσουμε κολλητή, άρα δεν μας ενόχλησε. Το φαί ήρθε γρήγορα.

Πήραμε μακαρονοσαλατα, που είναι ξενέρωτη και άγευστη. Ανάλατη εντελώς. Αν σας αρέσουν τα νερόβραστα, κάνατε την τύχη σας. Μαζί πήραμε πάνσετα. Ακόμα απορώ γιατί. Λες και πας στην πίτσα φαν και παίρνεις τυλιχτό. Δε μου αρέσουν τα αυγά, και οι επιλογές χωρίς αυγό ήταν ελάχιστες. Η πανσέτα ότι χειρότερο, σα βραστή και πιο πολύ λίπος πεθαίνεις.

Το μπουγατσαν θεϊκό. Διόρθωσε τα πάντα. Το λούζουν και με σοκολάτα, και κάνεις Ανάσταση. Άμα πατέ, πάρτε καφέ και γλυκό. Αφήστε το φαί για τους τουρίστες.

Πληρώσαμε λιγότερα από 20 ευρώ. Οκ τιμή, μπορούν και καλυτέρα. Θα ξανάπαω μόνο για γλυκό.

14 Απρ 2017

Πήγαμε 3 άτομα Σάββατο χωρίς κράτηση. Δεν είχε παρά πολύ κόσμο.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά είναι ακριβό. Εγώ ήξερα ότι τα μεζεδοπωλεία είναι για κάθε μέρα, για όλους. Αυτό δεν είναι. Σου παίρνει και τη φόδρα απ τις τσέπες για μικρές μεριδούλες. Πατάτες τηγανιτές που δεν είναι τηγανιτές, σε πιατάκι του γλυκού, και πολύ ακριβές για αυτό που είναι.

Καλό το φαγητό, σίγουρα όχι για να τρελαίνεσαι. Πολλά πιάτα που φάγαμε ήταν μέτρια, ενώ κάνα δυο δεν λέγαν τίποτα απολύτως.
Φάγαμε μια σαλάτα με ένα βουνό στεγνά λαχανά, που σκέπαζαν κάθε άλλη γεύση. Δεν ήταν άσχημη, αλλά δεν κατέβαινε χωρίς λαδόξιδα.
Τυροκαφτερή που τη βρήκαμε οκ αλλά εξαιρετικά μικρή ποσότητα. Κι αυτό με την ποσότητα θα επαναλαμβάνεται από δω και πέρα.
Πατάτες σαν τηγανιτές που ήταν λίγες, πολύ λίγες, εξαιρετικά λίγες για τα χρήματα που κόστισαν.
Ένα κρέας, κότσι νομίζω, με τρία κομμάτια πατάτας. Τρεις πατάτες! Βαρυστομαχιάσαμε. Το κρέας καλό αλλά ανάλατο, και με ένα τεράστιο κόκκαλο να πιάνει το μισό πιάτο.
Φιογκάκια με κοτόπουλο νομίζω, γιατί δεν το βρήκα κάπου. Τα μακαρόνια ανάλατα. Μας φάνηκε άγευστο, ανάλατο, νοσοκομειακού επιπέδου.
Λουκάνικο καλό ήταν, λένε ότι το φτιάχνουν οι ίδιοι νομίζω αλλά το οποίο μας έδωσε την αίσθηση του χύμα στο σούπερ μάρκετ.
Ένα άλλο κρέας με όνομα χουνιάρ? Είχε ωραίο κρέας, συμπαθητικό πουρέ μελιτζάνας αλλά ήταν υπερβολικά γλυκό και κανελλάτο για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον έτσι ώστε να έχω την αίσθηση ότι έτρωγα ρυζόγαλο και το ρυζόγαλο δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά.
Μελιτζάνα που πέρασε και δεν ακούμπησε που λένε γιαυτό και έχουν σβηστεί απ τη μνήμη μου οι λεπτομέρειες του πιάτου.
Ωραίο κρασί, ήπιαμε μισό ημίγλυκο, το καλύτερο που πήραμε.

Πολλά τα λεφτά Άρη για 3 πατάτες. Ο χώρος θα πω ότι δε μου άρεσε. Μου δόθηκε η εντύπωση ότι για λόγους οικονομίας πήραν παλιά παιχνίδια παιδιών και τα τοποθέτησαν στους τοίχους. Ίσως σε άλλους αρέσει κάτι τέτοιο εμένα πάντως μου έφερε στο μυαλό παιδότοπο που το μόνο που λείπει είναι το τραμπολίνο και θα είναι απόλυτα κατάλληλος για παιδικό πάρτυ.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε αντιστρόφως ανάλογη των προσδοκιών που είχαν δημιουργηθεί διαβάζοντας τις κριτικές. Αποστασιοποιημένη και τυπική θα την χαρακτήριζα. Καμιά αίσθηση οικειότητας δε μου έβγαλε αλλά ίσως αυτό να είναι προνόμιο των τακτικών θαμώνων του μαγαζιού.
Πολλά τα λεφτά Άρη, Δε θα ξαναπάω, καλά ήταν, αλλά δεν έχω λεφτά για μαγαζιά που δεν περνανε το μέσο όρο. Δεν ξέρω τι άρεσε τόσο πολύ στους άλλους αλλά το συγκεκριμένο μαγαζί για τα δικά μου οικονομικά δεν είναι. Για τα ανωτέρω πληρώσαμε 65 ευρώ τα οποία για την ποσότητα των μερίδων μας φάνηκαν ότι ήταν…. πολλά τα λεφτά Άρη!

12 Απρ 2017

Πηγαμε 2 ατομα χωρις κρατηση Παρασκευη βραδυ.

Μου άρεσε. Δεν τρελάθηκα. Νομίζω ότι τα ορεκτικά πρέπει να ρίξουν τιμή μισό ευρώ, και οι σαλάτες ένα. Τα κυρίως είναι σωστά, αλλά όχι πολύ μεγάλες μερίδες και εχουν μια παλιομοδιτικη εμφανιση ολα. Θυμιζουν τραπεζι γαμου σε ταβερνα.
Έχει πολύ μεγάλη ποικιλία, θαλασσινα, κρεατα, μεζεδες, αν πας με παρέα τρως τα πάντα. Το κρασί μέτριο αλλά πολύ οικονομικό.
Τα τηγανιτά, πατάτες και κολοκύθια, είχαν λαδί. Nτάκος κάλος αλλά λίγος. Η μαγκιά πως τη λέγανε, δεν είναι για 2, την τρώει και ένα άτομο. νόστιμη όμως. Κεμπάπ ωραίο αλλά όχι πολύ ζουμερό.
Μερικά πράματα τα περιμέναμε να ερθουν στο τραπεζι, αλλά γενικά τα παιδιά ήταν μια χαρά, κέρασαν και γλυκό.
Ο χωρος ενταξει, οχι κατι που δεν εχεις ξαναδει, αλλα καθαρος και ανετος.
Γενικα φαγαμε καλα και ηπιαμε πολυ αλλα μετρια. Δεν μας πειραξε ομως, δεν ηταν δηλαδη κακης ποιοτητας τιποτα.
Φτιαχτέ λιγάκι τις μερίδες και θα είστε τζετ. Οι τιμες με λιγο πιο μεγαλες μεριδες θα ειναι οκ, στον μεσο ορο.