marybb

Μέλος από: Φεβ 2016

16 Μάρ 2016

Τι να πρωτοπει κανεις γι αυτο το μαγαζι;;; Ειναι απο αυτα τα μαγαζια που εχει αναγκη ο πειραιας!

Το εχω επισκεφτει αρκετες φορες ειτε με παρεα ειτε σε ρομαντικο ραντεβου!
Ο χωρος ειναι πολυ ομορφος... Χαμηλος φωτισμος, ρομαντικη ατμοσφαιρα, ωραια μουσικη που σε ταξιδευει! Στο μαγαζι βλεπεις ατομα ολων των ηλικιων και ειναι λιγο δυσκολο να βρεις να κατσεις παρασκευη και σαββατο. Ισως χρειαστει να περιμενεις λιγο, εκτος και αν πας σιγουρα για φαγητο κ οχι γ ενα απλο κρασι και ετσι μπορεις να κανεις κρατηση.

Η εξυπηρετηση καλη και με το παραπανω! Καθε φορα οι σερβιτοροι μας βοηθανε να επιλεξουμε κρασι αναλογα με το φαγητο η με τα γευστικα γουστα του καθενος. Εχω δοκιμασει 4,5διαφορετικα κρασια και προτιμω τα ερυθρα και γλυκα.

Καθε φορα μας φερνουνε κατι ωραια σαν κριτσινακια ειναι συνοδευτικα για το κρασι. Απο φαγητα εχω δοκιμασει πατατες τηγανητες (πολυ νοστιμες), λουκανικα (αρκετα νοστιμα), ριζοτο (ετρωγα πρωτη φορα κ μου φανηκε νοστιμο, το αγορι μου το εκρινε ως υπεροχο γτι εχει ξαναφαει) και ζυμαρικα χιου με σολωμο (υπεροχο πιατο το συστηνω ανεπυφυλακτα). Οι ποσοτητες ηταν ικανοποιητικες και οι τιμες αρκετα καλες.

Αν δν κανω λαθος τα πιο πολλα πιατα κυμαινονται στα 12ευρω ενω τα κρασια αν παρεις ποτηρι για να συνοδευσεις το φαγητο η απλα γ να δοκιμασεις ποικιλια κρασιων η τιμη του ειναι απο 4 εως 7 ευρω.

Θα το επισκεφτω ξανα συντομα γτι υπαρχουν ακομη πολλα φαγητα που θα θελα να δοκιμασω κ κυριως την επομενη φορα το περιβοητο μπανοφι τους!

22 Φεβ 2016

Από τα καλύτερα μαγαζιά της Πειραϊκής. Το επισκεφτήκαμε τέλος καλοκαιριού, ένα απογευματάκι μετά από βόλτα στη περιοχή και μείναμε απολύτως ευχαριστημένοι.

Η θέα απίστευτη και ο χώρος καταπληκτικός. Νέος, μοντέρνος και το μαγαζί είναι υπερυψωμένο, ό, τι πρέπει για να απολαύσεις τη θάλασσα.

Η εξυπηρέτηση άψογη. Μας φέρανε στην αρχή ψωμάκι στη σχάρα με λαδορίγανη και νεράκι.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε μία μερίδα πατάτες τηγανητές (8/10), ένα τζατζίκι (8/10), μία σαλάτα με διάφορα λαχανικά, μπαλσάμικο και πορτοκάλι( 9/10 δεν θυμάμαι το όνομά της), μία μερίδα γαύρο τηγανητό (7/10), κολοκυθάκια τηγανητά (10/10) και μια μακαρονάδα με θαλασσινά (10/10) η οποία άργησε να έρθει γιατί προφανώς τη φτιάχνανε εκείνη τη στιγμή και ήτανε πεντανόστιμη.

Το μενού γενικώς είναι πολύ προσεγμένο και υπάρχουνε πολλά πιάτα που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον να τα δοκιμάσεις.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 37 ευρώ και σκάσαμε στο φαγητό.

Στο τέλος μας φέρανε και μια πιατέλα με καρπούζι και πεπόνι.

Θα ξαναπάμε σίγουρα γιατί υπάρχουν και άλλα πιάτα που θέλουμε να δοκιμάσουμε. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

22 Φεβ 2016

Το ρακόπολις το έχουμε επισκεφτεί με την παρέα μου ουκ ολίγες φορές, πάντα Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ.

Όντας φοιτητές όλοι μας το προτιμούμε γιατί μαζεύει νέο κόσμο (όπως και όλα τα μαγαζιά της περιοχής) και συνδιάζει καλό και πολύ φαγητό με καλές τιμές.

Ο χώρος λιτός, αλλά μοντέρνος και η μουσική πολύ καλή και σε διακριτικά επίπεδα ώστε να μπορείς να μιλάς με τους υπόλοιπους στη παρέα. Στην εξυπηρέτηση έβαλα 2 γιατί οι σερβιτόροι είναι λιγάκι σνομπ και σε πιέζουνε να παραγγείλεις πολύ γρήγορα.

Κάθε φορά παίρνουμε τη ποικιλία που είναι της παρέας η οποία έχει μπριζολάκια χοιρινά, μπιφτεκάκια, λουκάνικα, κοτόπουλο στη σχάρα, πανσετάκια, πιτούλες, σαλάτα και πολλές πατάτες. Όλα πολύ νόστιμα και η ποσότητα αρκετή για μια παρέα γύρω στα 10 άτομα.

Έχουμε δοκιμάσει και τις μικρότερες ποικιλίες, οι οποίες είναι εξίσου ικανοποιητικές. Έχουμε πάρει επίσης τυροκροκέτες, πολύ καλές και μπουγιουρντί επίσης γευστικό.

Το κρασί (κόκκινο ημίγλυκο παίρνουμε πάντα) είναι πολύ καλό.

Στο τέλος σου φέρνουνε και κέρασμα. Άλλες φορές γλυκάκι( μωσαϊκό) και άλλες ρακί.

Πληρώνεις γύρω στα 8 με 13 ευρώ ανάλογα με το πόσο κρασί θα πάρεις ή πόσο φαγητό και φεύγεις ικανοποιημένος και από φαγητό και από κρασί. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα!

22 Φεβ 2016

Το συγκεκριμένο μαγαζί το επισκέφτηκα πριν από 2 μήνες με το αγόρι μου και αφού προηγουμένως ο ίδιος το είχε επισκεφτεί αρκετές φορές με την παρέα του και είχε εντυπωσιαστεί. Ως λάτρης της ιταλικής κουζίνας, το έχει κατατάξει στα κορυφαία του είδους του στην Αθήνα. Σάββατο βράδυ λοιπόν και μετά από μία βόλτα στο κέντρο αποφασίσαμε να πάμε εκεί για φαγητό.

Ο χώρος δεν είναι και τρομερά εντυπωσιακός και μου έκανε εντύπωση που οι υπόλοιποι πελάτες ήταν κάποιας μεγαλύτερης ηλικίας. Βέβαια το γιατί το κατανόησα όταν πήρα στα χέρια μου το μενού. Οι τιμές ήτανε αρκετά τσιμπημένες για να έρθει να φάει ένας φοιτητής (βέβαια βρίσκεσαι και στο Κολωνάκι θα μου πεις), ωστόσο το αγόρι μου με διαβεβαίωσε ότι οι μερίδες θα είναι χορταστικές.

παραγγείλαμε από το δίσκο με τα ορεκτικά ένα μοσχάρι νουά με μια σος από πάνω η οποία περιείχε τόνο, δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομά της. Ομολογώ πως ήτανε πάρα πολύ καλό πιάτο, όπως και πολλά ακόμη που θα ήθελα να δοκιμάσω από τα ορεκτικά (πατατοσαλάτα, πιπεριές γεμιστές, τάρτα με κολοκύθα).

Στη συνέχεια παραγγείλαμε ένα ριζότο και μία καρμπονάρα. Η καρμπονάρα ήτανε από τις καλύτερες που έχουμε φάει και όντως ικανοποιητική σε ποσότητα, το ριζότο όμως ήταν αρκετά αλμυρό. Μαζί με αυτά μας φέρανε και διάφορα είδη από ιταλικά ψωμάκια, πολύ καλά και αυτά.

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 40ευρώ συμπεριλαμβανομένου και του κουβέρ( νερό και ψωμάκια μας τα χρεώσανε).

Σαν γεύσεις το μαγαζί με ικανοποίησε αρκετά αλλά δεν θα το προτιμούσα λόγω των υψηλών τιμών του. Σαν εμπειρία όμως είναι πολύ ωραία να τη γευτείς έστω και μία φορά.

22 Φεβ 2016

Πολύ καλό μαγαζί από τα καλύτερα στην Αθήνα τέτοιου είδους. Το επισκέφτηκα μία φορά με αφορμή τη γιορτή ενός φίλου και σύντομα θα το επισκεφτούμε ξανά. Συμφέρει να πας Πέμπτη, Παρασκευή και Κυριακή που υπάρχουν οι ανάλογες προσφορές.

Το κρασί αρκετά καλό, το φαγητό πολύ καλό και η εξυπηρέτηση άψογη. Το κέφι κορυφώνεται, όταν οι σερβιτόροι κάνουνε χώρο στα τραπέζια για να χορέψεις.
Οι τραγουδιστές ξέρουνε να δημιουργούνε το κέφι.
Το καταχαρήκαμε!