Niovi

Μέλος από: Φεβ 2016

12 Ιουν 2018

Να που ήρθε και η σειρά μου να γράψω μια κριτική για τις περιβόητες λεύκες.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός. Η αυλή είναι κατάφυτη, περιποιημένη, άψογα διακοσμημένη και πραγματικά σε προδιαθέτει θετικά.

Η εξυπηρέτηση, τουλάχιστον τη μέρα που πήγαμε εμείς, ήταν κάπως αφηρημένη. Είπαμε να μην μας φέρουν ψωμί. Έφεραν. Το πήραν πίσω. Μας έφεραν μελιτζανοσαλάτα ενώ δεν την είχαμε παραγγείλει. Την πήραν πίσω. Ενώ παραγγείλαμε ριζότο μανιταριών μας έφεραν ριζότο δημητριακών. Το πήρα πίσω και ζήτησαν συγγνώμη. Κατά τ’άλλα όλα καλά. Γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση.

Για 2 άτομα πήραμε:
Καπελάκια στα 9,3 ευρώ. Μόνο ορεκτικό δεν το λες αυτό το πιάτο. Γεμιστά ζυμαρικά με πανσέτα, πατάτα και γραβιέρα λουσμένα με μια πλούσια άσπρη σάλτσα. Απλά σκίζανε. Την επόμενη φορά θα τα πάρω για κυρίως, πρώτον γιατί δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο (ποσοτικά αλλά και γευστικά) για να χορτάσεις και δεύτερον για να μην τα μοιραστώ με κανέναν άλλο.

Μανιτάρια πορτομπέλο γεμιστά με κασέρι στα 8,5 ευρώ. Εξαιρετικά. Πολύ πλούσια γεύση, πικάντικα τόσο όσο, πολύ ικανοποιητική μερίδα.

Burger προβατίνας με χούμους και καραμελωμένα κρεμμύδια, συνοδευόμενο από φρεσκοκομμένες τηγανιτές πατάτες λουσμένες με σαλτσούλα φρέσκιας ντομάτας και τυρί τριμμένο στα 12 ευρώ. Ενδιαφέρον αλλά όχι κάτι αξιομνημόνευτο. Το χουμους δεν το κατάλαβα καθόλου, ούτε την προβατίνα. Σίγουρα έχω φάει και καλύτερα burger.

Ριζότο με μανιτάρια και γραβιέρα στα 12,5 ευρώ. Νόστιμο πιάτο αλλά αδικήθηκε γιατί ήρθε τελευταίο και είχαμε ήδη σκάσει. Θα το ξαναφάω λιγότερο σκασμένη για να μπορέσω να εκτιμήσω τη γεύση του.

Ήπιαμε χύμα ροζέ κρασί στα 5,1 το ½ λίτρο. Δεν με ενθουσίασε το κρασί, δεν ήταν κακό αλλά δεν είχε και τίποτα το ιδιαίτερο. Πληρώσαμε περίπου 43 ευρώ χωρίς το κρασί. Καλό value for money. Σίγουρα θα ξαναπάμε.

19 Μαι 2018

Το zillers βρίσκεται στο roof garden του ομώνυμου ξενοδοχείου στη μητροπόλεως και έχει καταπληκτική θέα στην ακρόπολη. Είναι ένα εστιατόριο για ιδιαίτερες περιστάσεις διότι κάπως τσιμπημένο. Υπολογίστε γύρω στα 12-15 ευρώ το πιάτο για σαλάτες και ορεκτικά και γύρω στα 20-30 ευρώ για κυρίως. Όσο για το κρασί, αν διαθέσει κανείς 25-35 ευρώ σίγουρα θα βρει κάτι στα γούστα του. Μαζί λοιπόν με τα παρελκόμενα (ψωμί, νερό) θα χρειαστείτε τουλάχιστον 45 ευρώ το άτομο χωρίς το κρασί.

Για αρχή πήρα ένα κοκτέιλ. Μου πρότεινε ο σερβιτόρος κάποιο με μανταρίνι και ρούμι στα 12 ευρώ. Εξαιρετικό αλλά μικρό!

Στη συνέχεια πήραμε δυο υπέροχες πράσινες σαλάτες η μια με φράουλες η άλλη με προσούτο και κατσικίσιο τυρί. Εξαιρετικές και οι δυο, φρεσκότατες, άψογες με τέλεια αναλογία πρασινάδας, σως και λοιπών υλικών. Μαζί με το ψωμί μας έφεραν ταραμοσαλάτα που συνοδευόταν από λίγο χαβιάρι. Πολύ καλό ψωμί, εξαιρετική ταραμοσαλάτα, βελούδινη και διακριτική.

Συνεχίσαμε με μια χορτόπιτα. Η αλήθεια είναι ότι η περιγραφή του πιάτου ήταν πιο δελεαστική. Τελικά φάγαμε απλά μια χορτόπιτα και όχι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει.

Τελειώσαμε με κεφτεδάκια με τζίντζερ, δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, νόστιμα αλλά κάπως καυτερά για τα γούστα μου και ραβιόλα με καπνιστή φέτα και μπαλοτίνα από μπούτι κοτόπουλο. Τα ραβιόλα ήταν εξαιρετικά, πικάντικα τόσο όσο, και η μπαλοτίνα εύγευστη και ισορροπημένη. Οι μερίδες για όλα τα πιάτα ήταν μέτριες, ούτε πολύ μικρές ούτε πολύ μεγάλες.

Αν λοιπόν θέλετε να γιορτάσετε μια ιδιαίτερη περίσταση το zillers συνίσταται, διαφορετικά υπάρχουν πολλά εστιατόρια που μπορεί κανείς να φάει ανάλογα ή και καλύτερα με αρκετά λιγότερα χρήματα.

17 Απρ 2018

Το mama goose μάλλον είναι η καλύτερη πρόταση για φαί στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο χώρος είναι που όμορφος, προσεγμένος και περιποιημένος.

Η εξυπηρέτηση εγκάρδια και γρήγορη.

Για 4 άτομα πήραμε:

Κοτοσαλάτα με μαγιονέζα, πράσινο μήλο, κάρυ και δυόσμο στα 4 ευρώ. Ο δυόσμος δεν ακουγόταν καθόλου, παρόλα αυτά η σαλάτα ήταν εξαιρετική. Δροσερή και γλυκιά, ιδιαίτερη γεύση.

Κρεμμυδόπιτα με μοτσαρέλα στα 5,5 ευρώ. Και δω δεν ακουγόταν η μοτσαρέλα. Δεν ενθουσιάστηκα. Περίμενα τα κρεμμύδια να είναι καραμελωμένα για να μην βγάζουν τη γνωστή κρεμμυδίλα.

Μαραθόπιτα στα 5,5 ευρώ. Κλασσική, όπως πρέπει. Καμία έκπληξη.

Πατάτες τηγανιτές με τη φλούδα τους στα 3 ευρώ. Νόστιμες και καλοτηγανισμένες.

Κανταΐφι με ψητά λαχανικά και μανούρι στα 6 ευρώ. Δεν με ενθουσίασε. Το κανταΐφι τελικά είναι στεγνό αν δεν συνοδεύεται από κάποια σάλτσα.

Ανάμεικτη σαλάτα στα 7,5 ευρώ. Συμπαθητική αλλά τη βινεγκρέτ φράουλας ούτε που την κατάλαβα συν του ότι η σαλάτα ήταν αρκετά στεγνή.

Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας και ντοματίνια στα 6,5 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, πλούσια γεύση, η καλύτερη εκτέλεση μανιταριών ever.

Βουβαλίσιες σπαλομπριζόλες στα 14 ευρώ έκαστη. Ήρθαν λίγο περισσότερο ψημένες από αυτό που ζητήσαμε αλλά ήταν ζουμερές, μαλακές και εύγευστες.

Μοσχαρίσια μπριζολάκια με πράσινη σαλάτα στα 12 ευρώ. Και δω λίγο παραπάνω ψημένα αλλά πολύ νόστιμα.

Ήπιαμε εξαιρετικό χύμα κόκκινο κρασί στα 4,5 ευρώ το ½ λίτρο και δώσαμε γύρω στα 25 ευρώ το άτομο. Παρά τις κάποιες αστοχίες μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

28 Μάρ 2018

Το Mola mola είναι ένα πολύ όμορφο μαγαζί που χρειάζεται όμως να κάνει κάποιες βελτιώσεις στην κουζίνα του. Ο εξωτερικός χώρος είναι πολύ συμπαθητικός, καταπράσινος, περιποιημένος.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη, ίσως και υπερβολικά ευγενική για τα γούστα μου.

Για 2 άτομα πήραμε:
Γαύρο ελαφρόπαστο στα 5,2 ευρώ. Μαριναρισμένος σε εσπεριδοειδή, ήταν πολύ εύγεστος.

Τσιγαριαστά χόρτα με μυζήθρα και ντομάτα στα 7,8 ευρώ. Ενδιαφέρουσα πρόταση όμως η επιλογή των συγκεκριμένων χόρτων δεν βοηθούσε το πιάτο. Με κάποια άλλα χόρτα θα ήταν σαφώς καλύτερο το πιάτο.

Μύδια αχνιστά στα 9 ευρώ. Εδώ δυστυχώς άρχισαν τα προβλήματα. Πέρα του ότι ήταν παραψημένα άρα και λαστιχωτά, δεν μου άρεσε και σαν πρώτη ύλη. Ήταν τελείως άγευστα.

Σαρδέλα ψητή στα 7,8 ευρώ. Και εδώ πρόβλημα με το ψήσιμο. Ήταν ελαφρώς αφυδατωμένη.

Καλαμάρι με ρόκα και κόκκινη σάλτσα στα 9,8 ευρώ. Το καλαμάρι ήταν εξαιρετικά ψημένο και η σάλτσα πεντανόστιμη. Πολύ κάλο πιάτο.

Ήπιαμε ένα πολύ εύγευστο λευκό κρασί στα 5 ευρώ το ½ κιλό.

Μας έφεραν νερό σε κανάτα και μας χρέωσαν 1,4 ευρώ έκαστος το υπέροχο ζυμωτό φρυγανισμένο ψωμί τους. Επίσης μας κέρασαν σαρδέλα ελαφρόπαστη η οποία ήταν εξαιρετική.

Πληρώσαμε πολύ λιγότερα από τις αναγραφόμενες και προαναφερόμενες τιμές λόγω κάποιας έκπτωσης.

17 Φεβ 2018

Το αφρόψαρο αποδείχτηκε κατώτερο των προσδοκιών μας. Ο χώρος είναι υπέροχος, μοντέρνος και προσεγμένος, το σέρβις επαγγελματικό, το μαγείρεμα όμως ερασιτεχνικό. Όχι στα πάντα που δοκιμάσαμε αλλά υπήρχαν σοβαρές αστοχίες σε σημείο που κατέστρεφαν το πιάτο.

Μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (1 ευρώ) και ψωμί (0,70 έκαστος) το οποίο συνοδευόταν από ταραμά με μελάνι σουπιάς. Εξαιρετική ιδέα, αλμυρός τόσο όσο και ιδιαίτερα εύγευστος. Ήταν η καλύτερη παρασκευή που δοκιμάσαμε.

Πήραμε για 2 άτομα:
Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με πάστα ντομάτας στα 4,5 ευρώ. Η μελιτζάνα ήταν υπερβολικά καπνισμένη όμως σε συνδυασμό με την πάστα ντομάτας το πιάτο ισορροπούσε.

Μύδια αχνιστά στα 6,5 ευρώ. Τα χειρότερα που έχω φάει και σαν πρώτη ύλη και σαν εκτέλεση. Τα μύδια ήταν παραψημένα με αποτέλεσμα να είναι αρκετά λαστιχωτά, σαν μύδια δεν ήταν καθόλου εύγευστα ενώ ήταν και πάρα πολύ αλμυρά σε σημείο που παρατήσαμε το πιάτο.

Καλαμάρι σχάρας στα 9 ευρώ. Τίποτα το ιδιαίτερο, αρκετά αλμυρό και ελαφρώς παραψημένο με αποτέλεσμα να είναι κάπως σκληρό.

Ταρτάρ λαβράκι στα 8,5 ευρώ. Συμπαθητικό, άρτια εκτελεσμένο πιάτο.

Ριζότο με μελάνι σουπιάς στα 9 ευρώ. Το ριζότο ήταν σωστά ψημένο και έβγαζε γεύση το μελάνι. Κανένα παράπονο.

Δεν ήπιαμε κάτι, πάντως δεν είδα να έχει χύμα κρασί. Πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο και σκάσαμε (οι μερίδες ήταν όλες ικανοποιητικές), όμως εύκολα μπορεί να ξεφύγει ο λογαριασμός αφού τα φρέσκια ψάρια χρεώνονται έως και 75 ευρώ το κιλό, ενώ πολλά κυρίως αγγίζουν ή και ξεπερνούν τα 20 ευρώ.

10 Φεβ 2018

Τι κρίμα τόσο καλό φαγητό να υποδαυλίζεται από ένα εντελώς άκυρο περιβάλλον. Και με αυτό εννοώ την λαϊκή μουσική που έπαιζε διαπασών ενώ προσπαθούσαμε, μάταια, να απολαύσουμε το υπέροχο φαγητό μου μας σέρβιραν.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός όμως αυτή η απαίσια μουσική χάλαγε οποιαδήποτε ελπίδα για μια χαλαρή ατμόσφαιρα που θα ταίριαζε για ένα εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, ίσως οριακά αργή.

Για 2 άτομα πήραμε:
Ανάμεικτη σαλάτα με μανιτάρια, ελιές και λιαστή ντομάτα στα 7,5 ευρώ. Αν και οι ελιές δεν ταίριαζαν καθόλου (προσδιδαν μια αχρείαστη αλμυράδα στο πιάτο), η σαλάτα ήταν φρέσκια, σε επαρκή ποσότητα λαχανικών και καλή αναλογία με την σως.

Μανιτάρια σωτέ με λιαστή ντομάτα και σκόρδο στα 7 ευρώ. Προσωπικά δεν γεύτηκα σκόρδο (καλύτερα). Η ποσότητα ήταν πλούσια και τα μανιτάρια πολύ ζουμερά και νόστιμα.

Skirt steak με πατατούλες και σπαράγγια στα 21 ευρώ. Ήρθε λίγο περισσότερο ψημένο από αυτό που ζητήσαμε και ανάλατο αλλά ήταν πολύ εύγευστο πιάτο. Η ποσότητα μου φάνηκε κάπως μικρή ειδικά σε σχέση με τη τιμή του πιάτου.

Short ribs με πουρέ καρότου, πατατούλες και κρεμμύδι εσαλότ στα 17 ευρώ. Αν εξαιρέσει κανείς τα κρεμμύδια που δεν ήταν ιδιαίτερα νόστιμα τα υπόλοιπα στοιχεία του πιάτου ήταν εξαιρετικά. Το κρέας έλιωνε στο στόμα και είχε μια υπέροχη σάλτσα. Επίσης έδενε πολύ και με τον πουρέ καρότου. Θα ήθελα μεγαλύτερη ποσότητα κρέατος.

Ήπιαμε ένα κόκκινο Παπαιωάννου βιολογικό στα 18,5 ευρώ η φιάλη. Δώσαμε 26 ευρώ το άτομο χωρίς το κρασί και σίγουρα θα ήταν καλύτερο value for money αν το περιβάλλον ήταν πιο ταιριαστό.

27 Ιαν 2018

Το Jonah’s είναι ένα πραγματικά εξαιρετικό μαγαζί στο κέντρο της πόλης με αξιώσεις καλού εστιατορίου.

Ο χώρος αν και μικρός, μου άρεσε πάρα πολύ. Παραπέμπει περισσότερο σε μπαρ ευρωπαϊκής πρωτεύουσας παρά σε εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση ήταν εγκάρδια χωρίς να γίνεται φορτική.

Για 2 άτομα πήραμε:
Μανιτάρια πορτομπέλο στα 7,5 ευρώ. Είχαν έντονη γεύση βουτύρου και η μερίδα ήταν κάπως μικρή.

Σαλάτα με καπνιστό σολομό λαδολέμονο και αβοκάντο στα 9 ευρώ. Αν και φρεσκότατη, το λεμόνι έβγαζε έντονη οξύτητα με αποτέλεσμα να χαλάει την ισορροπία του πιάτου.

Λαυράκι σβησμένο με κρασί και τσιγαριαστό σταμναγκάθι στα 13 ευρώ. Εξαιρετικό. Το ψάρι τέλεια ψημένο και το σταμναγκάθι απλά θεικό!

Μοσχάρι τυλιχτό με προσούτο και μοτσαρέλα στα 13 ευρώ. Το μοσχάρι ήρθε λίγο λιγότερο ψημένο από αυτό που ζητήσαμε, αλλά σε γενικές γραμμές το πιάτο ήταν πολύ καλό. Ο συνδυασμός μοσχάρι-προσούτο-μοτσαρέλα ήταν πετυχημένος.

Από κρασί ήπιαμε το Thema Παυλίδη στα 29 ευρώ η φιάλη. Πληρώσαμε περίπου 22 ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά και θεωρώ ότι είναι ένα πολύ καλό value for money

10 Ιαν 2018

Τι κρίμα να είναι κάθε φορά και χειρότερα!

Το Koi ξεκίνησε πολλά υποσχόμενο, με πολύ καλό σούσι, όχι εξαιρετικό αλλά αξιοπρεπέστατο και κατάντησε πολύ κάτω του μετρίου. Η τελευταία μου επίσκεψη λοιπόν πριν μερικές μέρες ήταν άκρως απογοητευτική.

Καταρχήν είχαν φύγει από το κατάλογο όλα τα σούσι με χέλι πλην του dragon roll, δεύτερον είχαν ανέβει λιγάκι ακόμα οι τιμές, τρίτον είχε μειωθεί κ' άλλο η ποσότητα του ψαριού πάνω στα σούσι (πιο πολύ γευόμουν το αγγούρι και το αβοκάντο παρά το ψάρι), και τέταρτον και χειρότερο τα σούσι ήταν άνοστα, άγευστα, αδιάφορα, δεν θύμιζαν καν σούσι αλλά μάλλον άνοστο ρύζι με άγευστο ψάρι.

Δεν θα ξαναπάω.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Niovi.

08 Δεκ 2017

Το Fifty fish θα το χαρακτήριζα μοντέρνα ψαροταβέρνα όπου επικρατούν τα όστρακα, το φρέσκο ψάρι και δημιουργικά πιάτα θαλασσινών.

Η εξυπηρέτηση πολύ πρόθυμη και σχετικά γρήγορη.

Για 2 άτομα πήραμε:
Τυροκαυτερή στα 3,5 ευρώ. Σωστή, γευστική και νόστιμη.

Πατάτες με τη φλούδα τους στα 4 ευρώ. Αρχικά βρασμένες και μετά τηγανισμένες, συμπαθητικές χωρίς να είναι κάτι αξιομνημόνευτο.

Μύδια αχνιστά με σχοινόπρασσο στα 9 ευρώ. Σωστά ψημένα τα μύδια, πολύ νόστιμο το ζουμάκι τους.

Σολομό φούρνου με κρουστά από ξηρούς καρπούς, σως αβοκάντο μαρμελάδα παντζάρι και αρωματισμένο κινόα στα 15 ευρώ. Μικρή μερίδα όμως ο σολομός ήταν άψογα ψημένος, η κρούστα από ξηρούς καρπούς έδενε πού με το ψάρι ενώ το αρωματισμένο κινόα ήταν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Καλαμάρι με βελουτέ ψαριών και μελάνι σουπιάς στα 10,5 ευρώ. Και δω μικρή μερίδα. Όχι κάτι το ιδιαίτερο. Περίμενα το βελουτέ να έχει πιο έντονη γεύση.

Ήπιαμε χύμα λευκό κρασί στα 12 ευρώ το κιλό.

Πληρώσαμε 45 ευρώ χωρίς το κρασί. Θα μπορούσε να είναι και λίγο πιο οικονομικό αν σκεφτεί κανείς ότι δεν πήραμε ψητό ψάρι το οποίο κυμαίνονταν από 25 ευρώ το κιλό το λαυράκι ιχθυοτροφείου έως 65 ευρώ το κιλό το φαγκρί.

10 Νοε 2017

Το Green and barbecue είναι πραγματικά ένα σουβλατζίδικο που ανταγωνίζεται επάξια τα περισσότερα μεζεδοπωλεία και ταβέρνες που γνωρίζω.

Ο χώρος είναι προσεγμένος και αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για σουβλατζίδικο είναι εξαιρετικός.

Η εξυπηρέτηση φιλική και γρήγορη.

Ο κατάλογος μακρύς με πολλές επιλογές από σαλάτες, ορεκτικά, τυριά και φυσικά κρεατικά. Εμείς για 3 άτομα πήραμε:

Σαλάτα εποχής με μαρούλι, καρότο, λάχανο στα 4 ευρώ. Φρεσκοκομμένη αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.

Τζατζίκι στα 3,5 ευρώ. Όπως πρέπει, ελαφρύ, χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις.

Καλαμάκια μοσχάρι, 2,7 ευρώ έκαστο. Εξαιρετικά! Καταρχήν μας ρώτησαν πως τα θέλουμε ψημένα και μας τα έφεραν ακριβώς όπως τα ζητήσαμε. Ζουμερά, τρυφερά, σωστά αλατισμένα, πεντανόστιμα. Πραγματικά, όποτε θέλω να φάω μοσχάρι θα πηγαίνω εκεί. Να σημειώσω επίσης ότι 3-4 καλαμάκια είναι αρκετά για να χορτάσει ένας καλοφαγάς ενήλικας.

Κοτόπουλο παιδάκι χωρίς κόκκαλο 12,7 ευρώ το κιλό. Καλό αλλά όχι εξαιρετικό. Το στήθος ίσως είχε ψηθεί οριακά παραπάνω, αλλά δεν μου αρέσει το στήθος κοτόπουλο οπότε δεν είμαι και ειδικός επί του θέματος.

Ήπιαμe μπύρα Kaiser βαρέλι 3,5 ευρώ τα 500ml.

Πληρώσαμε περίπου 10 ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά. Εξαιρετικό value for money.