Pipipo

Μέλος από: Μάρ 2016

16 Ιουν 2016

Επισκεφθήκαμε την Ρούμελη δύο φορές σε διάστημα 15 ημερών, 3 άτομα. Η πρώτη επίσκεψη ήταν Παρασκευή βράδυ και η δεύτερη Πέμπτη.

Ας ξεκινήσουμε από τον χώρο. 2 αστέρια λοιπόν μόνο για τα τραπεζάκια του πεζόδρομου, αφού ο εσωτερικός χώρος είναι αισθητικά κατώτερος κι από ρουμελιώτικες ταβέρνες των 80s από τις οποίες έχουμε εμπειρία.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Ένας σερβιτόρος και επικουρικώς η γυναίκα του ιδιοκτήτη.

Αφότου καθίσαμε ήρθε σχετικά γρήγορα και τις δύο φορές ο σερβιτόρος να στρώσει το τραπέζι και να μας πει προφορικώς τι έχει το μενού. Αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε δύο φορές κατάλογο και διακρίναμε την έντονη δυσαρέσκειά τους σε αυτό μας το αίτημα.

Αφού ήρθε ο κατάλογος (ένα φύλλο Α4 από το πάλαι ποτέ κακογραμμένο και χιλιοταλαιπωρημένο), παραγγείλαμε. Η ποικιλία του καταλόγου κυμαίνεται στα συνηθισμένα επίπεδα για ταβέρνα-ψησταριά. Παραγγείλαμε μπιφτέκι, κοτόπουλο σουβλάκι και χοιρινές πανσέτες. Μαζί με τζατζίκι και πατάτες τηγανιτές. Στα σύν το περασμένο από τη σχάρα ψωμί.

Η παραγγελία μας και τις 2 φορές ήταν παρεμφερής. Στη μεν πρώτη φορά ήρθαν πρώτα τα ορεκτικά και μετά τα πανσετάκια και τα μπιφτέκια, ενώ το κοτόπουλο άργησε μια ώρα, και κατόπιν διαμαρτυρίας μας, δικαιολογήθηκαν πως το βαλαν σε λάθος σχάρα(! ). Τη δεύτερη φορά, ενώ τα ορεκτικά ήρθαν στον σωστό χρόνο, όλα τα κυρίως αργήσαν περίπου μια ώρα. Και τα γύρω τραπέζια να τρώνε, παρ' όλο που κατέφτασαν αργότερα. Γευστικά, έχουμε φάει και καλύτερα, ειδικά σε ορίτζιναλ ρουμελιώτικες ταβέρνες.

Και τις δύο φορές ο λογαριασμός ανήλθε στα 30 περίπου ευρώ μαζί με τα ποτά. Το ραβανί που συνόδευε το λογαριασμό ήταν γευστικό. Ενώ την πρώτη φορά, μας ήρθε κανονικά η απόδειξη χωρίς να τη ζητήσουμε, την δεύτερη τη ζητήσαμε εισπράττοντας ξανά τη δυσαρέσκεια του σερβιτόρου. Μας ήρθαν 2 αποδείξεις, μία από το απόγευμα που κάλυπτε ένα μέρος του ποσού μας και άλλη μια κομμένη αφότου τη ζητήσαμε. Ερασιτεχνική κουτοπονηριά. Είναι άκρως ενοχλητικό να περνάν για χαζούς τους πελάτες τους.

Όπως καταλαβαίνετε, ο λόγος για τις δύο τόσο κοντινές επισκέψεις μας ήταν για να αντιστραφούν οι κακές εντυπώσεις της πρώτης φοράς. Δυστυχώς δεν σκοπεύουμε να ξαναπάμε σ' ένα μαγαζί που δίνει προτεραιότητα στους τακτικούς του πελάτες παραγκωνίζοντας τους νέους.

Υ. Γ. 1 Σερβιτόρος και αφεντικό, αγνοούσαν επιδεικτικά άλλο τραπέζι που ζητούσε λογαριασμό, επειδή βλέπαν μπασκετάκι. Αυτά καλό είναι να μην γίνονται.

Υ. Γ. 2 Όσον αφορά τα παϊδάκια που τόσο τα επαινούν ορισμένοι, δεν τα δοκιμάσαμε. Κυρίως λόγω της τιμής τους. Και αν θέλουν το στάτους της ρουμελιώτικης ταβέρνας, καλό θα ήταν να προσέφεραν και πρόβεια παϊδάκια, όχι μόνο αρνίσια.

29 Μαι 2016

Επισκέπτομαι συχνά το το Colibri καθώς πρόκειται για μία πολύ καλή επιλογή για πίτσα, ειδικά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, λόγω του εξωτερικού τους χώρου ο οποίος είναι κάποια πολύ χαριτωμένα τραπεζακια στον όμορφο πεζόδρομο της Εμπεδοκλέους, αν και λίγο στριμωχτά, εν αντιθέσει με τον εσωτερικό χώρο ο οποίος δεν λέει και πολλά.

Συνήθως πάμε 2 άτομα και βράδυ, όπου είναι πολύ δύσκολο να βρείς τραπέζι ειδικά αν φτάσεις μετά τις 9.30.
Η παραγγελία μας κάθε φορά είναι παρεμφερής (πίτσα, σαλάτα και κάποιο αναψυκτικό και μπύρα), παρ'ότι υπάρχουν επιλογές και για μακαροναδες, μπεργκερ κτλ.

Το σέρβις συνήθως είναι ευγενικό και εξυπηρετικό.

Οι γεύσεις τους όσον αφορά την πίτσα είναι πολύ καλές και αυτός είναι κ ο κύριος λόγος που επισκεπτόμαστε το μαγαζί αρκετές φορές.
Οι σαλάτες είναι εξίσου νόστιμες.

Όμως οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες.
Όσον αφορά την πίτσα, παίρνουμε αυτήν του μεγάλου μεγέθους το οποίο είναι μόνο 29cm, δηλαδή δύο άτομα δεν χορταίνουν αν παραγγείλουν μόνο αυτήν και κοστίζει από 12 έως και 14 ευρώ. Και όποιο άλλο υλικό προστεθεί, επιπλέον 0.50 ευρώ το κάθε ένα.

Μία φορά είχαμε ζητήσει επιπλέον κάπαρη και μας την χρεώσαν +0,50 ευρώ, και χωρίς να μας ενημερώσουν. Μιλάμε για μια κουταλιά του γλυκού κάπαρη. Την προηγούμενη φορά όμως που είχαμε ζητήσει ακριβώς το ίδιο, δεν είχε υπάρξει έξτρα χρέωση.

Από σαλάτα προτιμάμε την τονοσαλάτα, η οποία είναι μεν γευστική, αλλά η ποσότητά της δεν δικαιολογεί καθόλου τα 7.70 ευρώ που κοστίζει. Όλες οι σαλάτες κυμαίνονται σε αυτές τις τιμές, αν και η τονοσαλάτα είναι από τις φθηνότερες.

Εάν οι τιμές ήταν λίγο πιο προσγειωμένες στην σημερινή πραγματικότητα, θα επισκεπτόμασταν το μαγαζί αρκετά συχνότερα.

26 Μαι 2016

Σάββατο βράδυ επισκεφθήκαμε το εν λόγω μαγαζί δύο άτομα.

Η αυλή ήταν γεμάτη, οπότε χρειάστηκε να περιμένουμε ένα τέταρτο για να βρούμε τραπέζι αλλά ευτυχώς βρήκαμε κ η αναμονή δεν ήταν μεγάλη.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός, μία αυλή ενός πάλαι ποτέ δημοτικού σχολείου στεγαζόμενο σε ένα νεοκλασσικό κτίσμα.

Παραγγείλαμε μία μερίδα κεμπαπάκια τα οποία συνοδεύονται από μια πίτα και σως γιαουρτιού - γευστικά αλλά μικρή μερίδα, μια μεριδα τηγανητες πατατες - αυτή ηταν καλή ποσοτικά και πολύ καλή στην γεύση, και όχι προτηγανισμένες. Πήραμε επίσης μια μερίδα κεφτεδάκια με ούζο, τα οποία γευστικά ήταν πολύ ωραία αλλά έλειπε η γαρνιτούρα, Και εδώ η σχέση ποσότητας-τιμής δεν ήταν στα καλύτερά της.

Επιπλέον πήραμε μία σαλάτα- την οποία δεν θυμάμαι γιατί έχει περάσει κάποιος καιρός από την επίσκεψή μας, και μαζί με μισό κιλό κρασί ο λογαριασμός ανήλθε στο ποσό των 25-26 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση λόγω της πολυκοσμίας ήταν λίγο αργή αλλά οι σερβιτόροι πολύ ευγενικοί.

Το σφάλμα τους ήταν ότι όταν ζητήσαμε την απόδειξη, μας ήρθαν δύο αποδείξεις και η μία εκ των δύο ήταν απογευματινή (αλλουνού δηλαδή ο οποίος δεν την είχε πάρει).
Φυσικά το άθροισμα των αποδείξεων αναλογούσε στα δικά μας φαγητά.
Το επεσημάναμε στην κοπέλα που μας την έφερε, και ζήτησε συγγνώμη, πήρε τα χρήματα και πίσω τις αποδείξεις για να μας φέρει την κανονική μας, αλλά δυστυχώς δεν μας την έφερε ποτέ.

Συμπερασματικά, ο χώρος αξίζει πολύ, ειδικά τώρα την άνοιξη-καλοκαίρι, οι γεύσεις τους είναι πολύ ευχάριστες, αλλά η σχέση τιμής-ποσότητας δεν είναι καλή.

Ελπίζω να διορθώσαν το θέμα με τις αποδειξεις. Ενδεχομένως να το ξαναεπισκεφτώ το εν λόγω μαγαζί.

24 Μαι 2016

Επισκεφθήκαμε τις Σεϋχέλλες 2 άτομα, Τετάρτη μεσημέρι. Υπήρχαν κατειλημμένα τραπέζια και στους 3 διαθέσιμους χώρους (εσωτερικό, εξωτερικό και απέναντι πλατεία), συνολικά 5-6. Αποφασίσαμε να καθίσουμε στον πεζόδρομο λόγω της λιακάδας μετά την βροχή, αν και ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός.
Σημειωτέον, ένα εκ των δύο ατόμων είχε προγενέστερη εμπειρία με το εν λόγω κατάστημα.

Ο σερβιτόρος εμφανίστηκε σχετικά γρήγορα για να αφήσει καταλόγους κλπ και μας ενημέρωσε για το μενού ημέρας (σαρδέλα σχάρας, γαύρος τηγανιτός τα υπόλοιπα μου διαφεύγουν). Στα μαχαίρια υπήρχαν υπολείμματα από φαγητά, τα οποία αντικαταστάθηκαν αμέσως μετά την παρατήρησή μας. Χωρίς πολλά λόγια, ο σερβιτόρος ήταν φιλότιμος και καλός στη δουλειά του. Η ποικιλία του καταλόγου σχετικά περιορισμένη, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό.

Στο δια ταύτα, παραγγείλαμε έναν ντάκο, ένα μπιφτέκι και γαύρο τηγανιτό. Ντάκος στα 6 ευρώ (κατά τη γνώμη μου ακριβός), καλός γευστικά αλλά λίγος ποσοτικά αν αναλογιστούμε και την τιμή. Μπιφτέκι που απαρτιζόταν από 2 μπιφτέκια, 8 ντοματίνια ψημένα και 1/3 κρεμμυδιού ψημένο κι αυτό. Ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε για την απουσία κάποιας συνηθισμένης γαρνιτούρας, κάτι που θεωρήσαμε και οι 2 απαράδεκτο για ένα πιάτο που κοστίζει 8.5 ευρώ. Γευστικά το μπιφτέκι ήταν καλό, αλλά τίποτε το ιδιαίτερο. Ο γαύρος στα 6.5 ευρώ, λίγος και αυτός ποσοτικά και μέτριος γευστικά. Υπερβολικό αλεύρωμα πριν το τηγάνισμα με αποτέλεσμα να καλύπτεται η γεύση του ψαριού. Και στην προηγούμενη επίσκεψη, μόνο τα μπριζολάκια δικαιολογούσαν τη σχέση ποσότητας/τιμής.

Χωρίς τα ποτά/αναψυκτικά ο λογαριασμός ανήλθε στα 22 ευρώ. Στα μείον και το γεγονός της ανυπαρξίας κάποιου κεράσματος στο τέλος.
Εν κατακλείδι, ψάχνουμε λόγους να δικαιολογήσουμε τις διθυραμβικές κριτικές για ένα μαγαζί με περιορισμένη ποικιλία, μικρές ποσότητες αναλογικά με τις τιμές και απλώς αξιοπρεπείς γεύσεις. Δυστυχώς δεν σκοπεύουμε να το επισκεφθούμε ξανά.

25 Μάρ 2016

Έχουμε επισκεφτεί το συγκεκριμένο εστιατόριο δύο φορές σε διάστημα ενός μήνα (Φεβρουάριος και Μάρτιος του 2016) και έχουμε φύγει με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Το φαγητό είναι πολύ νόστιμο (δηλ. οι πίτσες και οι σαλάτες, διότι ζυμαρικά δεν έχουμε πάρει ακόμα) και οι ποσότητες πολύ ικανοποιητικές.

Την πρώτη φορά που πήγαμε είχαμε παραγγείλει μία σαλάτα caprese, μία πίτσα 40cm με Mozzarella di buffala, 2 αναψυκτικά, ένα ορεκτικό (μπρουσκέτα) και την foccacia με το dip (που είναι υπέροχη! ) και πληρώσαμε συνολικά κάτι παραπάνω από 40 ευρώ τα 2 άτομα.

Την δεύτερη φορά ήμασταν πιο συντηρητικοί (γιατί την πρώτη φορά είχαμε φουσκώσει από το πολύ φαγητό) και πήραμε μία σαλάτα, μια μεγάλη πάλι πίτσα και αναψυκτικά και φυσικά το dip με την foccacia. Πληρώσαμε 22 ευρώ.

To σέρβις είναι πολύ ευχάριστο και χαμογελαστό με διάθεση να σε εξυπηρετήσει.

Ο χώρος είναι πολύ καθαρός, ευχάριστος με ωραία διακόσμηση.

Στα συν του μαγαζιού είναι ότι η κουζίνα δεν είναι πίσω κρυμμένη, αλλά φαίνεται.

Εννοείται πως θα ξαναεπισκεφτούμε το εν λόγω μαγαζί γιατί έχει μια πολύ καλή σχέση ποιότητας και τιμής για ιταλικό φαγητό.

25 Μάρ 2016

Η καλύτερη πίτσα της Αθήνας! Βρίσκεται στα Ιλίσια και προσφέρεται κατά κύριο λόγο για ντελίβερι, αλλά έχει και 2-3 τραπεζάκια να κάτσεις εάν το επιθυμείς.
Τα υλικά της είναι φρέσκα, η ζύμη πλάθεται εκείνη τη στιγμή και η πίτσα ψήνεται σε ξυλόφουρνο.

Έχει εξαιρετική νοστιμιά και οι τιμές τους είναι πολύ λογικές και δεν ξεπερνούν τα 6 ευρώ για την μεγάλου μεγέθους πίτσα.

Παραγγέλνουμε πολύ συχνά, αλλά και καθόμαστε όταν έχει καλό καιρό και έχουμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι.

06 Μάρ 2016

Ένα σουβλατζιδικο στην περιοχή του Αγίου Αρτεμιου που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος που αναζητεί ποιότητα. Κρέατα πολύ νόστιμα και ωραίες σως κ τζατζικι.

Οι υπάλληλοι εξυπηρετικοτατοι και ευγενεστατοι. Οι τιμές στις πίτες κυμαίνονται από 2.10 έως 2.20 και το μέγεθος χορταστικό.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.