foodylover

Μέλος από: Μάρ 2016

27 Ιούλ 2017

Τον Πειραιά τον αγαπώ. Μετά τη δουλειά είναι πάντα η πρώτη επιλογή που μου ερχεται στο μυαλό ειδικά αυτή την περίοδο που είναι γεματο κόσμο. Παιδάκια, γιαγιάδες, παππούδες, φωνές. Σε άλλη περίπτωση με ενοχλούν αφάνταστα.
Στη προκειμένη μου προκαλούν ένα χαλαρό και ξέγνοιαστο χαμόγελο.

Οκ περπατήσαμε, οκ ήπιαμε ένα καφέ ήρθε η ώρα του φαγητού και της μεγάλης απόφασης που θα κατευθυνθούμε με τόσες επιλογές κατά νου. Για αλλαγή ας αφήσουμε το Δυόσμο εκτός συναγωνισμού

. Έτσι ήρθε η ώρα για το Άμπακος.

4 άτομα λοιπόν ώρα 21.00 μπαίνουμε στο μαγαζί. Είναι σε μια γωνία στη γνωστή Τρούμπα περιτρυγυρισμένο από bars.

Πάμε στη παραγγελία μας χωρίς πολλά σχόλια και λεπτομέρειες. Σαγανάκι, φοβερό μέσα σε μια σάλτσα ντομάτας σβησμένη με τσίπουρο. Μοσχαρίσια φιλετάκια με μανιτάρια και λεμονοθυμαρο a la crème. Δοκιμαστε τα.

Από σαλάτα πήραμε μια χωριάτικη σαλάτα. Οκ. Καλή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Πάμε τώρα στα βαριά φαγητά. Χοιρινή σταβλίσια μπριζόλα θυμάρι αλάτι και βούτυρο. Συνοδευόμενο από πατάτες.

Εγω έφαγα πανσετάκια ψημένα σε ξυλόφουρνο. Έλιωναν στο στόμα υπεροχη γεύση με πολλά αρώματα. Το άλλο άτομο της παρέας καταβρόχθισε μια μπριζόλα Black Angus με παλαιωμένο ουίσκι και μια καταηκτική σως. Όλοι δοκιμάσαμε από όλους. Όλα καταπληκτικά και μοναδικά.

Μπράβο για τη δουλειά, να το τολμήσετε και να το επισκεφτείτε μη σκεπτόμενοι τη περιοχή.
Ask4food congrats για αυτό που υπάρχει εδώ μέσα.

15 Απρ 2017

Ήρθε το Πάσχα... βγήκα σε άδεια και βρήκα λίγο χρόνο να γράψω στο αγαπημένο μου site. To συμβολεύομαι για όλες τις εξόδους που έχουν να κάνουν με φαγητό.
Βράδυ Παρασκευής και μιλάω με τη φίλη μου την Ράφα, έτσι την αποκαλώ εγώ. Την είχα γνωρίσει στη Γαλλία πριν 3 χρόνια.

Πως γίνεται ρε παιδιά να δένεσαι τόσο πολύ με έναν άνθρωπο και να τον θεωρείς τόσο δικό σου παρότι δεν τον ξέρεις και από το δημοτικό. Ίσως φταίει τα κοινά ενδιαφέροντα, ίσως φταίει ότι ταυτίζεσαι σε πολλά πράγματα ίσως φταίει η αληθινή αγάπη και χαρά για ο, τι καλό συμβαίνει είτε στη μια είτε στη άλλη.

Αποφασίσαμε λοιπόν, να πάμε προς Πειραία. Κατηφορίζοντας βλέπω τον Δυόσμο. Θυμήθηκα κάτι κριτικές που είχα δει και τα λόγια ενός φίλου που είναι κοντά στα πράγματα της εστίασης. ‘’Είναι ένα από τα καλύτερα μαγαζιά του Πειραιά’’. Είναι πάνω σε όροφο με πέτρινους τοίχους μια τέλεια σκάλα που μου θυμίζει το πατρικό μου σπίτι.

Είχε διαθεσιμότητα παρότι χωρίς κράτηση. Τύχερες λοιπόν. Από ορεκτικά πήραμε.

Πατάτες Βροντούς, με τις φλούδες τους. Τραγανές λαχταριστές χρυσαφένιες που αν είχε απόλυτη σιγή θα άκουγες το κριτσι κρίτσι.
Καγιανάς με σουτζούκι Μιράν. Λοιπόν να ξεκαθαρίσω πως είμαι υπέρμαχος της διατροφής. Αλλά το σουτζουκι Μιράν είναι κάτι διαφορετικό. Πολύ ωραία, μας άρεσε.

Tηγανιτές μπάλες με ανθότυρο και κατσικίσιο τυρί. Καταπληκτικό.
Σαλάτα: Δυόσμος. Ο συνδυασμός Μαστέλο Χίου και καραμελωμένα αμύγδαλα. Μου προκαλεί ακόμα και τώρα που γράφω χαμόγελο.

Από κυρίως. Αρνάκι πολίτικο. Καλοψημένο ζουμερό. Συνοδευόταν με πουρέ μελιτζάνας.
Μοσχαρίσια μπιφτέκια σχάρας. Delicious όπως λέει και η ανηψιά μου. Ζουμερότατο, καλοψημένο απ’εξω. Με ένα τέλειο ψητό μανιτάρι.

Μας κέρασαν το εκμέκ κανταΪφι που επιλέξαμε.
Πήραμε κρασάκι λευκό και μια κοκα κολα. (τύπου τούμπα λιμπρέ).

Βάζω σε όλα 3 ντοματούλες, γιατί θεωρώ πως πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης.

Πάντα απορούσα πως είναι δυνατόν να γράφει κάποιος τόσο πολλά για ένα εστιατόριο. Ωστόσο τώρα που το κάνω πράξη, θέλω να γράφω όλο και πιο πολλά. Αυτό που κάνω αυτή τη στιγμή μου προκαλεί χαμόγελο, αναμνηση εκείνης της βραδυάς και νιώθω τις γεύσεις από το μαγαζί και γιατί όχι προτείνω σε κάποιον άλλο που θέλει να πάει. Να πάτε λοιπόν με τους αγαπημένους σας φίλους, φίλες, συντρόφους, παιδιά.
Καλή Ανάσταση να ευχηθώ σε όλους.

Με υγεία.

12 Μάρ 2017

Αγαπημένοι... το site έχει αρχίσει με με εθίζει και στα γαστρονομικά μονοπάτια. Στις ανακοινώσεις του ψάχνω να βρω τη πιο δελεαστική προσφορά για να παρευρεθώ και εγώ. Ειδα λοιπόν. Κάθε Παρασκευή 12€ το άτομο με ζωντανή μουσική. ΘΑ ΠΑΜΕ. Τέλος. Όπως λέει και ένας άλλος χρήστης από εδώ... δρόμο πέρνουμε δρόμο αφήνουμε και φτάνουμε στη Νέα Ιωνία 7 άτομα. Ο χώρος είναι ταβερνούλα κλασσική, καθαρή και χαμογελαστή από όλες τις πλευρές. Καθόμαστε στο τραπέζι μας με πολύ ωραία διάθεση.

Ψωμί ζυμωτό (δεν είναι σαν της γιαγιάς μου, αλλά μεταξύ μας τίποτα δεν είναι σαν της γιαγιάς μου)
2 μερίδες τυροπιτάκια
1 τζατζίκάκια
1 τυροκαυτερή
2 μερίδες πατάτες
2 σαλάτες ανάμεικτες
1 μερίδα κοκορέτσι
1 μερίδα κοντοσούβλι
1 κιλό και κάτι μπριζολάκια χοιρινά.

Κρεάτα καλοψημένα και ζουμερά, το τζατζίκι προσωπικά δεν μου άρεσε ήθελα λίγο σκόρδο παραπάνω.

Λίγο το κρασάκι λίγο το πίνω και μεθώ χορέψαμε και τον καρσιλαμά μας. Είπαμε τα νέα μας όπως εμείς ξέρουμε. (μη νομίζετε φτυάρια και τέτοια είμαστε σοβαροί)

Φάγαμε το γλυκάκι μας και φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Να πάτε και να μου πείτε. Με 12 ευρώ με τη μουσική και την καλή εξυπηρέτηση αξίζει και μπράβο τους. Να ξέρουμε ρε παιδιά τη ζητάμε και από που. Αυτά, τα υπόλοιπα στη επόμενη κριτική μου. Καλό μήνα σε όλους.

20 Φεβ 2017

Τσικνοπέμπτη σήμερα... δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας μέχρι τις 21.00 ήταν αδύνατον να τσικνίσω άρα θα σας πω τη γευστική μου εμπειρία στο North meeting place τη Κυριακή.

Το πρωινό ξεκίνησε δυναμικά. Πήγαμε στο πολιτιστικό κέντρο Νιάρχος για βόλτα με ένα καφέ στο χέρι παρότι η μέρα δεν ήταν και η καλύτερη. Εφόσον ήπιαμε τον καφέ μας και περπατήσαμε κανένα χιλιόμετρο ξεκίνησε η αναζήτηση, η δύσκολη αναζήτηση του τι θα φάμε. Δυστυχώς χάσαμε αρκετή ώρα διότι ο καθένας προέρχεται από διαφορετική περιοχή και καταλήξαμε στη περιοχή του πιο γκρινιάρη που ήθελε να πάμε κοντά στο σπίτι του. Μελίσσια κύριοι, από το Παλαιό Φάληρο στα Μελίσσια.
Δεν το μετανιώνω... είχε αρκετό κόσμο αλλά μας βόλεψαν δεν έχουμε παράπονο.
Σαλάτα: Γυροσαλάτα με κρεμμυδάκι, αγγουράκι, καλοψημένο κρέας και μια τέλεια σως
Κυρίως που τα βάλαμε στη μέση για να δοκιμάσουμε απ’ όλα. Κεμπάπ γεμιστό με Φιλάδέλφεια. Μοναδικό, φανταστικό άπαιχτο..
Καλαμάκια κοτόπουλο και χοιρινά με πολύ ωραίες αλάδωτες πιτούλες, με ωραία νόστιμότατη σως. Καλοψημένα όσο πρέπει. Οκ νόστιμα αλλά σαν το κεμπάπ δεν ήταν.

Ζητήσαμε ψητά λαχανικά έτσι γιατί θέλαμε βρε παιδιά μετά το κεμπαμπάκι. Χαχα όχι απλά δεν τρώμε όλοι το κρέας.

Κρασάκι όπως πάντα.

Γλυκάκι για το τέλος κερασμένο. Αφήσαμε ένα κομματάκι για το καλό όπως συμβαίνει πάντοτε και καλά ότι δεν πολύ θέλαμε.
Το προτείνω το μαγαζί έχει καλό value for money γύρω στα 12€ το άτομο. Εξαρτάται τι θα πιείτε.

Ask4food δεν έχω χρόνο να γράφω συχνά αλλά θα το προσπαθήσω.
Καλή συνέχεια.

09 Φεβ 2017

Κυριακή μεσημέρι! Θέλουμε κάτι ανάλαφρο, με μυρωδιά Κυκλάδων με βλέμμα λίγο στο υπερ πέραν και καλή παρέα. Κάναμε κράτηση από τη προηγούμενη ημέρα και φτάσαμε με εκείνα και με τούτα στο Βύρωνα. Επάνω στην ανηφόρα δεσπόζει επιβλητικά το Μπαλκόνι στις Κυκλάδες.

Τα σκαλοπάτια του από πέτρα, με μια ωραία είσοδο που σου βγάζει ένα γλυκό χαμόγελο. Το τραπέζι μπροστά μπροστά όπως το είχαμε ζητήσει. Κράτηση με e-table παρακαλώ. Έκπτωση 10% στο σύνολο του λογαριασμού. Why not?

Μπαίνοντας μέσα, το λευκό που κυριαρχεί σου βγάζει μια φινέτσα και μια καθαριότητα και οι πίνανες με απεικονίσεις από τις Κυκλάδες σε κατά τόπους σημεία σε στέλνουν στα σοκάκια τα όμορφα που είχες επισκεφτεί το καλοκαιράκι.
Φαγητό τώρα. Κυκλαδίτικη σαλάτα!!! Παιδιά... σας παρακαλώ!!!

Δεν μπορώ να πω πολλά γιατί ακόμα μου τρέχουν τα σάλια.

Κυκλαδίτικη σαλάτα( τοματίνια, ξυνομυζήθρα Σχοινούσας, τραγανά παξιμαδάκια, φρέσκα μυρωδικά& χειροποίητο κρίταμο)

Πατάτες τηγανιτές Νάξου.. Ταξίδεψα στο καλοκαίρι του 2014. 4,5€
Κυδώνια αχνιστά με σχοινόπρασο.. 10€
Γάριδες με σάλτσα ούζου (ΘΕΙΚΟ δεν θέλω να φαίνομαι υπερβολική)13€
Χταπόδι ψητό (Χταπόδι ψητό στη σχάρα πάνω σε στρώμα βιολογικής φάβας Σχοινούσας) 12€
Μακαρονάδα του γυαλού 17€ (δοκιμάστε)

Ήπιαμε ουζάκι...

Οι μερίδες είναι πολύ ικανοποιητικές. Δεν έφαγα για 2 ημέρες. Όχι υπερβάλω. Ήταν πολύ νόστιμα όλα και σκάσαμε. Καλή εξυπηρέτηση μας κέρασαν γλυκάκι στο τέλος.
Να πάτε και περιμένω τις κριτικές σας. (εάν είστε λάτρεις των θαλασσινών, πιστέψτε με θα ξανά πάτε ξανά και ξανά).

Υ. Γ. Νομίζω έχει και πιάτα κρεατικών αλλά εγώ κάτι έγραψα παραπάνω.

31 Ιαν 2017

Η Τετάρτη έχει καθιερωθεί ως η ημέρα της ταινίας. Πριν τη ταινία όμως και για να αποφύγουμε όλα τα pop corn και τα πατατάκια sticks που ομολογώ πως όσο και να έχω φάει αυτή η μυρωδιά μπαίνοντας στο village με κάνει να νιώθω πως είμαι με άδειο στομάχι είπαμε να πάμε στο Περιστέρι που έχω ακούσει πως έχει πολλά και καλά μεζεδοπωλεία, ταβερνάκια για να τσιμπήσεις, να πιεις το κρασί σου και αν πιεις και λίγο παραπάνω να θυμηθείς ιστορίες από το σχολείο που σε κάνουν να γελάς μέχρι δακρύων.

Μου είχαν προτείνει λοιπόν το Αρχοντικό. Δεν κάναμε κράτηση η ώρα και η ημέρα ήταν πολύ safe άρα κάτι θα βρίσκαμε και εμείς να κάτσουμε.

Πράγματι βρήκαμε εύκολα Parking και μπήκαμε στο μαγαζί. Σου βγάζει ο χώρος και το χαμόγελο τους κάτι το ζεστό, το χαλαρό το μπιζμπιζε που λέμε και εμείς στη Βόρεια Ελλάδα. Ίσως αυτό το ξύλο και τα βαρέλια για ντεκόρ μου θύμισαν το σπίτι μου στη Κρήτη.

Πάμε λοιπόν στην ουσία...
Σαλάτα: Κρητική με παξιμάδια, φετούλα, ελίτσες, κάππαρη, παξιμάδι και μαρούλι. (θα έβγαζα το μαρούλι). Γενικά νόστιμη και καλή ποσότητα.

Ορεκτικά:
Χαλούμι στη σχάρα (Δοκιμάστε τοοο! )
Πατάτα οφτή θα την μπω εγώ... (δεν θυμάμαι πως είναι στο κατάλογο) με τυριά, μπέικον. (εξαιρετική παρότι δοκίμασα μόνο τη πατάτα διότι δεν τρώω το χοιρινό)
Κολοκυθοκεφτέδες. (Καλοί)

Στη μέση:
Γιαουρτλού (νόστιμο και καλοψημένο όπως είπε η παρέα)
Κοτόπουλο αλά κρεμ (νοστιμότατο)
Μεζές στη λαδόκολλα. (πάλι δεν έφαγα, αλλά τα παιδιά ήθελαν να πάρουν άλλο ένα)

Πήραμε κρασάκι και 2 αναψυκτικά.

Μας κέρασαν πεντανόστιμο γλυκάκι. Η εξυπηρέτηση είναι μοναδική ειλικρινά. Φύγαμε 21 και γιατί είχαμε να πάμε και για ταινία '' έτερος εγώ'' και αυτή τη ταινία τη προτείνω και το Αρχοντικόν το προτείνω και ποπ κορν δεν πήραμε και εις άλλα με υγεία.

Τιμές κανονικές και λίγο προς τα πάνω.

Y. Γ. Παρακολουθώ καιρό το ask4food αλλά δεν είχα πάρει τη απόφαση να γράψω, τώρα που ξεκίνησα... τώρα που ξεκίνησα.: ) Καλό ΣΚ παιδιά.: )

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ εως...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία