eirini_and

Μέλος από: Μαι 2016

03 Ιουν 2016

Ομολογώ πως είναι η πρώτη κριτική που γράφω στο συγκεκριμένο site, ορμώμενη από τη χθεσινή σχεδόν απελπιστική εμπειρία μου στο bj. Είχα επισκεφθεί ξανά το συγκεκριμένο μαγαζί στο παρελθόν, ένα βράδυ όταν είχε πρωτανοίξει και θέλησα να του δώσω μία ακόμα ευκαιρία, λανθασμένα όπως αποδείχθηκε.

Tην προηγούμενη Πέμπτη λοιπόν βρεθήκαμε με το αγόρι μου στο ψυχικό για μια δουλειά και μιας και ήμασταν κοντά είπαμε να τσιμπήσουμε κάτι εκεί τριγύρω.
Φτάνουμε στο μαγαζί κατά τις 5 το απόγευμα και καθίσαμε μέσα. Ο σερβιτόρος που μας έφερε το νερό φαινόταν ευγενικός αλλά μας έφερε μόνο τον κατάλογο με το στάνταρ μενου των 12,30 ευρώ και έπρεπε να ζητήσουμε επιπλέον και το κανονικό μενου. Τελικά καταλήξαμε στα εξής:

-μια coleslaw σαλάτα για ορεκτικό: αρκετά συμπαθητική, λίγο παραπάνω πικάντικη για τα δικά μου γούστα, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν το καλύτερο πιάτο που φάγαμε.

-ένα bbq burger το αγόρι μου: τραγικό λάθος νο. 1 του σερβιτόρου, πότε δεν μας ρώτησε πως θέλουμε ψημένο το μπιφτέκι, παράλειψη και δική μας φυσικά, αλλά όταν κάτι τέτοιο δεν διευκρινίζεται, δεν μπορεί να σ φέρνει ένα μπιφτέκι raw... φέρτο medium τουλάχιστον... η bbq σάλτσα ήταν ανύπαρκτη και το μόνο που τρωγόταν στο πιάτο του ήταν οι πατάτες.

-ένα brisket burger εγώ: το ίδιο τραγικό λάθος με το προηγούμενο burger, αν και το δικό μου ήταν ελαφρώς πιο ψημένο, δεν χαρακτηριζόταν σε καμία περίπτωση ως medium ψήσιμο. Τραγικό νο. 2, το burger είχε μέσα onion rings και bbq sause υποτίθεται, το ανοίγω λοιπόν και βλέπω μέσα ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟ ring, καθόλου τραγανό και άθλιο γενικά, ενώ η bbq sauce ήταν ανύπαρκτη μέσα στο burger, δεν βρέθηκε πουθενά, όσο απελπισμένα και αν έψαξα. Το πιάτο ήταν τόσο τραγικό που ούτε τα μυγάκια του μαγαζιού δεν το πλησίαζαν.

-ένα brownies για επιδόρπιο: προφανώς έτοιμο από καιρό και ξαναζεσταμένο στο φούρνο μικροκυμάτων, ένας πικρός επίλογος.

-μια extra sauce honey maustard στην οποία βουτήξαμε τα πάντα για να μπορέσουμε να τα φάμε.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 25 ευρώ, χωρίς ποτό, για ένα burger που ήταν κατά πολύ κατώτερο άλλων street food burgers και πολύ πιο ακριβό και απλά φεύγοντας είπαμε όσο και αν πεινάμε ξανά στην περιοχή, δεν ξαναπάμε για κανένα λόγο στο συγκεκριμένο μαγαζί.

31 Μαι 2016

Χθες το βράδυ επισκέφθηκα το παλιό ταχυδρομείο με 3 φίλες μου και ήταν η δεύτερη φορά μέσα στην ίδια εβδομάδα που προτίμησα το συγκεκριμένο μαγαζί!
Τώρα που άρχισε το καλοκαιράκι, η αυλή του ταχυδρομείου με τις βουκαμβίλιες και το όμορφο σπιτάκι που λειτουργεί ως μεζεδοπωλείο σου θυμίζει άλλες εποχές.
Τα πάντα στο μαγαζί είναι πολύ προσεγμένα και ειδικά η πρωτότυπη ιδέα του καταλόγου γραμμένου σε στυλ κλασικής αλληλογραφίας ενθουσιάζει! Μοναδική παραφωνία οι μοντέρνοι νιπτήρες και το τζάμι στις τουαλέτες που βλέπει στην αυλή αλλοιώνει κάπως τον παραδοσιακό χαρακτήρα του χώρου.

Το παλικάρι που μας πήρε την παραγγελία ήταν ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο αλλά η κοπέλα στην οποία πληρώσαμε στο τέλος της βραδιάς αγενέστατη και γι αυτό το λόγο βάζω στην εξυπηρέτηση 2/4 εξαιτίας της και μόνο και θα διευκρινίσω παρακάτω.

Η παραγγελία μας:
-1 λίτρο ροζέ κρασί, εξαιρετικό και τόσο ευκολόπιοτο που το ήπιαμε τόσο ευχάριστα και ευθυμήσαμε αμέσως!
-μία φάβα σερβιρισμένη εντυπωσιακά και πολύ εύγευστη.
-μία μερίδα ντολμαδάκια, πολύ νόστιμα και προσεγμένα, μαμαδίστικο πιάτο εντελώς.
-μία μερίδα τηγανιά κοτόπουλο, αναμφίβολα το πιο νόστιμο πιάτο του μαγαζιού, με πηχτή σαλτσούλα και πιπεριές πολύχρωμες, ιδανική για να βουτάς το παραδοσιακό ζυμωτό ψωμάκι.
-μία μερίδα πατάτες φούρνου με μυρωδικά.
-έναν ντάκο πολύ νόστιμο με κατακόκκινη ντοματούλα που μύριζε καλοκαίρι και
-μία γραβιέρα με μέλι, η οποία δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα μάλλον είχε πολύ μέλι και δεν ήταν αρκετά πικάντικη για τα γούστα μου.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 9 ευρώ το άτομο, 36 ευρώ συνολικά και σκάσαμε πραγματικά από το καλό φαγητό, την παρέα και την όμορφη ατμόσφαιρα του μαγαζιού. Οι μερίδες είναι σχετικά μεσαίου μεγέθους οπότε το πόσο θα πληρώσετε εξαρτάται και από το πόσο πολύ τρώτε!! Πάντως οι τιμές κυμαίνονται από 3-9 ευρώ το πιάτο.

Το μόνο δυσάρεστο ήταν την ώρα του λογαριασμού που η αγενέστατη σερβιτόρα αρνήθηκε να μας χαλάσει ένα 20ευρω με τη δικαιολογία ότι δεν είχε!! Σε ένα μαγαζί που ήταν κατάμεστο από τον κόσμο (έξτρα συμβουλή: αν θέλετε να κάτσετε στον κήπο πρέπει να προνοήσετε να κλείσετε τραπέζι, αλλιώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θ βρείτε ειδικά πέμπτη-Κυριακή) δεν βρήκε λέει να χαλάσει το 20ευρω... Απαράδεκτη επιεικώς και με ένα τουπέ ασυμβίβαστο με το μαγαζί, μόνο που δεν μας έβρισε όταν της τονίσαμε ότι είναι ένα γεμάτο μαγαζί και αποκλείεται να μη μπορεί να χαλάσει ένα 20ευρω. Αυτή η ελληνική νοοτροπία με τα ρέστα υπάρχει παντού δυστυχώς και μετανιώνω που δεν την πλήρωσα με κάρτα τελικά και όχι με μετρητά εφόσον δεν είχε να χαλάσει.

Παρόλα αυτά ένα τέτοιο μαγαζί έλειπε από τη γειτονιά του Χαλανδρίου, οι ηλικίες είναι το πολύ 35 και οι παρέες το προτιμούν για να συνοδεύσουν καλό και φτηνό ποτό με γευστικούς μεζέδες.
Θα το ξαναεπισκεφτώ σίγουρα αλλά θα επιμείνω να μας εξυπηρετήσει το πολύ ευγενικό αγόρι που έχουν στο προσωπικό!!