kornilios

Μέλος από: Ιουν 2016

17 Ιαν 2018

Όταν Δευτέρα βράδυ, μετά από το σαββατοκύριακο των Θεοφανίων και του αη Γιαννιου μετά από τις γαστριμαργικές καταχρήσεις των χριστουγέννων που οι περισσότεροι αναλώθηκαν, ένα μαγαζί είναι ασφυκτικά γεμάτο σίγουρα κάτι ύποπτο συμβαίνει.

Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να διαλευκάνουμε το μυστήριο που τελικά μόνο μυστήριο δεν είναι καθότι το ψαροκόκαλο ακολουθεί κατά γραμμα την περιγραφή των ιδιοκτητών του.
Ποιότητα ποσότητα και καλές τιμές.

Η αλήθεια είναι ότι η περιγραφή αυτή ανταποκρίνεται κατά πολύ στην πραγματικότητα.
Το μενού βρίθει ψαρομέζέδων αλλά και φρέσκων ψαριών για όσους το επιθυμούν.
Εμείς μια παρέα πέντε ατόμων προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα αντέχαμε και τελικά τα πήγαμε αρκετά καλά δεδομένων των απίστευτων ποσοτήτων που σερβίρονται οι μερίδες.

Κοινός παρανομαστής όλων η ποσότητα αλλά και η ποιότητα.

Αθερίνα τηγανισμένη με μαστοριά σε λάδι που δεν μύριζε και που δεν την είχε ποτίσει, τα ίδια και για το γαριδάκι η πεσκανδρίτσα σαγανάκι αδιάφορη όπως και η ομώνυμη σαλάτα αλλά το ριζότο όλα τα λεφτά, μύδια νόστιμα, πολλή καλή η παντρεμένη σαρδέλα και πατατούλες στο χέρι καλοτηγανισμένες.

Όλα αυτά συνοδευμένα με ένα καραφάκι ούζο και ένα κιλό χύμα κρασί μισό μοσχοφίλερο και μισό ζίτσα πολύ συμπαθητικά και τα δύο και νερό εμφιαλωμένο που σου φέρνουν από την αρχή μαζί με ελιές και ψημένο ψωμί.

Στο τέλος μας κέρασαν κάποια γλυκά συμπαθητικά και μας έφεραν τον λογαριασμό που σε συνδυασμό με την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού καταλαβαίνεις γιατί γίνεται περίπου λαϊκό προσκύνημα καθημερινώς.
Με 78 ευρώ ήτοι 15 ευρώ το άτομο λύσαμε το μυστήριο της κοσμοσυρροής,
Ο χώρος μέσα άνετος και καλόγουστος ο εξαερισμός ικανοποιητικός, δεν μυρίζουν τα ρούχα σου για να σου θυμίζουν που ήσουν το προηγούμενο βράδυ, ενώ και το σέρβις καλό για την ώρα που πήγαμε (8μμ).
Στα μείον η φασαρία όταν γεμίζει το μαγαζί αναγκαίο κακό θα έλεγε κανείς αλλά σίγουρα ενοχλητικό.
Εννοείται ότι θα ξαναπάμε αλλά κατά προτίμηση πάντα καθημερινή.

11 Ιαν 2018

Στο Αποστακτήριον περίμενα να βρω κάτι σε τσιπουράδικο -μεζεδοπωλείο όπως παρουσιάζεται και στην περιγραφή αλλά βρήκα κάτι άλλο που ναι μεν δεν έχει σχέση με τους παραπάνω χαρακτηρισμούς, που κατά τη γνώμη μου το αδικούν, αλλά έχει σχέση και μεγάλη μάλιστα με γκουρμέ εστιατόριο, μεζεδοπωλείο ένα πράγμα σαφώς ανώτερο από ένα απλό και ταπεινό... αποστακτήριο, τσιπουράδικο όπως αυτοπροσδιορίζεται.
Είναι από τα λίγα εστιατόρια που έχουν όλο το πακέτο.

Εξαιρετική ποιότητα φαγητού πλήθος προτάσεων μαγειρεμένα περίτεχνα και με πολύ όμορφο τρόπο σερβιρισμένα στο τραπέζι που μόνο σε γκουρμέ μαγαζιά βρίσκεις αλλά με ανθρώπινες μερίδες.

Χώρος καθαρός, λιτός και ζεστός, ιδιαίτερα φιλόξενος, σέρβις φιλικό και αποτελεσματικό.
Το μόνο που του λείπει είναι η ταμπέλα με το όνομα του μαγαζιού που όταν το επισκέπτεσαι για πρώτη φορά δεν είσαι σίγουρος οτι πρόκειται για το Αποστακτήριον.
Πήραμε δέκα περίπου πιάτα το ένα καλύτερο από το άλλο.

Χαρακτηριστικά αναφέρω ταμπούλι διαφορετικής άποψης από το γνωστό, πολύ νόστιμο, μπρουσκέτες σαρδέλας ψητής εμπειρία γεύσης και παρουσίασης όπως και παντζαροσαλάτα με κροκέτες μπακαλιάρου από τους πιο νόστιμους που έχω δοκιμάσει, ταραμοσαλάτα απλή και πολύ νόστιμη, ταλιάτα που δεν έχω γευτεί ούτε στους ναούς κρέατος που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.

Όλα τα πιάτα με ευφάνταστο ντιζάιν όπως προανέφερα.
Εκτός από την ικανοποιητική λίστα κρασιών, το μαγαζί διαθέτει και πολύ καλό χύμα κρασί σε άσπρο και κόκκινο.

Τέλος δοκιμάσαμε και ένα κορμό μπιτερ σοκολάτας που ήταν μια πραγματική έκπληξη-αποκάλυψη.

Για δέκα περίπου πιάτα, τα μισά κύρια, δύο κιλά κρασί, ένα τσίπουρο εμφιαλωμένο και γλυκά πληρώσαμε τέσσερα άτομα 100 ευρώ τιμή ικανοποιητική για την ποιότητα και ποσότητα.
Είναι από τα μαγαζιά που θα επισκεφτώ πολλές φορές γιατί πραγματικά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη (ούτε επαρκή αξιολόγηση στο site δεν έχει) που πραγματικά με ενθουσίασε.

06 Δεκ 2017

Παραδοσιακή ψησταριά με πολύ καλές γεύσεις και εξαιρετική εξυπηρέτηση παρόλο που πήγαμε Κυριακή μεσημέρι.
Οι άνθρωποι ξέρουν να ψήνουν και να σερβίρουν πολύ καλής ποιότητας κρέατα και όλα τα σχετικά συνοδευτικά.
Μέχρι εκεί όμως οι τιμές σε σχέση με τη ποσότητα είναι υπερβολικές.
Οι μερίδες είναι απίστευτα μικρές μόνο για δοκιμή η αλλιώς μερίδες γκουρμέ εστιατορίου θα έλεγα οπότε αναγκάζεσαι να παραγγείλεις διπλάσιες και τριπλάσιες ποσότητες για να χορτάσεις.

Τέσσερα άτομα πληρώσαμε 110 ευρώ για δέκα πιάτα που αναγκαστικά πήραμε για να χορτάσουμε και δυο κιλά κρασί.

Βέβαια αυτό δεν φαίνεται σημαίνει κάτι για τον περισσότερο κόσμο αφου το αχανές μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο.

Εμείς πάντως δεν θα ξαναπάμε

13 Νοε 2017

Το Περί Ουσίας υπήρξε για πολλά χρόνια το αγαπημένο μου μαγαζί. Κάποια στιγμή λόγω αλλαγής της δικής μου καθημερινότητας μιας και αποτελούσε μια συχνή λύση μετά την δουλειά το εγκατέλειψα για να το επισκεφτώ πάλι πρόσφατα μέσα στον τρέχοντα Νοέμβριο.
Τα μαγαζιά με τα χρόνια όπως και οι άνθρωποι αλλάζουν προς το καλύτερο η το χειρότερο.
Το Περί Ουσίας ήταν μια ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη όχι μόνο γιατί δεν γέρασε με τα χρόνια αλλά αντίθετα ανανεώθηκε ριζικά σε πολλούς τομείς του μενού του που ομολογουμένως το θυμάμαι μερικές φορές εκνευριστικά ίδιο αν και πάντα ποιοτικό.

Οι μεζέδες του γιατί περί μεζεδοπωλείου μιλάμε χωρίζονται σε θαλασσινούς και κρεατομεζέδες τους οποίους παραδοσιακά τιμάω σε αυτό το μαγαζί.

Οκτώ άτομα δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα όλα σε καλό μέχρι πολύ καλό επίπεδο όπως αυτά που θα αναφέρω.

Χιουνκιάρ μπεγεντί από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει με έναν συγκλονιστικό βελούδινο πουρέ μελιτζάνας, παστουρμαδοπιτάκια τραγανά και όλο άρωμα, φρουτάλια που θυμίζει Άνδρο με κορυφαίο όλων τα γεμιστά μανιτάρια που καμία σχέση δεν έχουν με ότι αντίστοιχο έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα.

Επίσης κλασικό πιάτο αλλά ιδιαίτερα ποιοτικό η χοιρινή τηγανιά και ιδαίτερη μνεία στις υπέροχες τηγανιτές πατάτες.

Κρασί χύμα πραγματικά ψαγμένο επώνυμο όπως το λευκό από μοσχάτα σταφύλια του κτήματος Μίγα και κόκκινο αγιωργίτικο από τους αμπελώνες Ζαχαριά.

Είναι αυτό που επανειλημμένως αναφέρομαι στις κριτικές μου.
Καλά επώνυμα χύμα κρασιά υπάρχουν όποιος θέλει βρίσκει χωρίς να καταφεύγει στα no name άθλια που το μόνο τους προσόν είναι το μεγαλύτερο κέρδος στον εστιάτορα.
Ο χώρος όπως τον ήξερα καθαρός και περιποιημένος και κυρίως άνετος και όχι ο ένας πάνω στον άλλο, ενώ και η εξυπηρέτηση είναι άμεση.
Η τιμή 18 ευρώ τα οχτώ άτομα(σύνολο 145) με δύο κιλά κρασί, ένα καραφάκι τσίπουρο, αναψυκτικά και δέκα περίπου πιάτα θεωρώ οτι για την ποιότητα και την ποσότητα είναι αρκετά καλή.
Στο τέλος έρχεται κέρασμα με πιατέλα γλυκά ιδιαίτερα αξιόλογα που συμπληρώνουν το ποιοτικό γεύμα.

26 Οκτ 2017

Στο Νικόπολις πήγαινα σχετικά συχνά τα πρώτα χρόνια που άνοιξε.
Ενα όντως αξιόλογο εστιατόριο για ψαρικά και σχετικούς μεζέδες.
Έχοντας καλές λοιπόν αναμνήσεις το επισκέφθηκα τον Οκτώβριο του 2017 με επτά άτομα παρέα.

Το μαγαζί δεν έχει δυστυχώς καμιά σχέση με τα παλαιότερα χρόνια λειτουργίας του.

Αν εξαιρέσεις το μηδοπιλαφο ένα από τα πιάτα του που συνεχίζει να είναι αρκετά καλό τα υπόλοιπα στο σύνολό τους ήταν αποκαρδιωτικά και μάλιστα όταν πρόκειται για απλά πιάτα και όχι περισπουδαστες γκουρμεδιές.

Έχουμε και λέμε λοιπόν αθερίνα απίστευτα μικρή και κακοτηγανισμένη με γεύση κάρβουνου βουτηγμένου σε λάδι, φρέσκος(?)γάβρος τηγανιτός με μια τουλάχιστον περίεργη μυρωδιά, γαριδάκι συμιακό αποφλοιωμένο παρακαλώ, αν είναι δυνατόν, προφανώς κατεψυγμένο, θραψαλάκι τηγανιτό εντελώς άνοστο, συμπαθητικό χταπόδι ψητό και μερικά πιάτα ακόμα ανάξια λόγου.

Την όλη καταστροφή αποτελειώνει το χύμα ασπρο κρασί τόσο κακό που όσοι καταλαβαίνουν το γυρίζουν στο εμφιαλωμένο τσίπουρο η και στο δικό τους που είναι αξιοπρεπες.

Το σέρβις εξυπηρετικό και οι άνθρωποι ευγενικοί αλλά δεν φτάνει.
Στις εποχές που ζούμε που σκέφτεσαι κάθε έξοδο και το κόστος της αν μη τι άλλο πρέπει να παίρνεις αυτό που πληρώνεις που εδώ δεν συμβαίνει.

Τα 120 ευρώ με τρία καραφάκια τσίπουρο ένα κιλό κρασί και μερικά αναψυκτικά για 7 άτομα θα τα θεωρούσα ικανοποιητική τιμή αν το επίπεδο ήταν όπως παλιά αλλά δυστυχώς δεν ήταν και για αυτό δεν θα ξαναπάω.

20 Σεπ 2017

Το ΤΣΙ ΤΣΙ είναι ένα από τα αγαπημένα μου εστιατόρια-ψησταριές όταν θέλω απλά μία έξοδο κοντά στο σπίτι μου για σουβλάκια και όχι μόνο.
Ο λόγος είναι ότι αυτό το μαγαζί συνδυάζει την ψησταριά με την εμφάνιση εστιατορίου, μεταμοντέρνα σουβλατζίδικα τα αποκαλώ αυτού του είδους τα εστιατόρια που τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας.

Δεν λέω ότι έχει το καλύτερο τυλιχτό σουβλάκι, βρίσκω καλύτερα σε πιο παραδοσιακά σουβλατζίδικα, αλλά το μενού του έχει κάποιες προτάσεις που ξεπερνούν σε ποιότητα την παραδοσιακή ψησταριά της γειτονιάς όπως οι ωραίες και πλούσιες σαλάτες του, πιάτα όπως το καυτερό σουτζούκι με αυγά, το κεμπάπ που το θεωρώ από τα δυνατά του χαρτιά πατάτες τηγανητές κομμένες σε φέτες στρογγυλές και πολλά άλλα πιάτα από το πλούσιο μενού τα περισσότερα εύγευστα και ποιοτικά.

Οι επιλογές που σου δίνει από το να φας ένα απλό τυλιχτό έως ένα πλήρες πλουσιότατο γεύμα σε περιβάλλον καλού εστιατορίου καλόγουστου μέσα άνετου και ευάερου έξω με το πολύ καλό ευγενέστατο και εξυπηρετικό προσωπικό είναι που μπορεί κάποιος να παραβλέψει εν μέρει τις τσιμπημένες τιμές που φθάνουν στα 15 με 20 ευρώ το άτομο συμπεριλαμβανομένων των ποτών.

Στα συν του μαγαζιού το εξαιρετικού για χύμα κρασιού λευκού και κόκκινου Νασιάκου.

Από τα λίγα σημειωτέον μαγαζιά που αναφέρουν στον κατάλογό τους την προέλευση του χύμα κρασιού.
Τα γλυκά απλά συμπληρώνουν το γεύμα χωρίς να προσθέτουν κάτι στην γεύση.

14 Σεπ 2017

Η αλήθεια είναι ότι το Nolan το έμαθα όπως και πολύ κόσμος φαντάζομαι από την προβολή του σεφ του εστιατορίου ως κριτή στο τηλεοπτικό master chef.

Τι καλύτερη προβολή θα περίμενε κανείς, από την μία πλευρά την θετική, από την άλλη όμως μια τέτοια"διαφήμιση" και του μαγαζιού αλλά και του ταχύτατα ανερχόμενου σεφ δημιουργούν υπερβάλουσες πολλές φορές προσδοκίες για κάτι το πολύ ιδιαίτερο.

Με αυτή την λογική το επισκέφθηκαμε με παρέα πέντε ατόμων ανυπομονώντας να εκτοξεύσουμε την γευστική μας εμπειρία.
Η αλήθεια είναι ότι το μαγαζί μπορεί να μην κάλυψε τις φαντασιώσεις μας για τις οποίες υπεύθυνοι είμαστε αποκλειστικά εμείς και η τηλοψία αλλά μας έδωσε την δυνατότητα να γευτούμε μια γκουρμέ κουζίνα σίγουρα υψηλών προδιαγραφών σε πολύ προσιτές για το είδος τιμές.

Λοιπόν αυτός ο ευρωασιατικός συνδυασμός που μπορεί και να ξενίζει καθώς πολλοί μπορεί να μην είναι εξοικειωμένοι καν με την ιαπωνική κουζίνα από όπου αντλεί την έμπνευση ο chef, είναι που ερεθίζει ευχάριστα και για κάποιους άλλους πρωτόγνωρα τον ουρανίσκο.

Δοκιμάσαμε εφτά πιάτα τα οποία αν εξαιρέσεις το αρνάκι το οποίο έχανε εντελώς την γεύση του από τα μυρωδικά σε όλα τα άλλα μείναμε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι ψηφίζοντας ως καλύτερο πιάτο το μαγιάτικο ceviche ένα εκπληκτικό πιάτο ελαφρώς spicy, που δυστυχώς ήταν και ιδιαίτερα μικρό σε ποσότητα για να δοκιμάσουμε όλοι από μια μπουκιά και τα soba noodles με καπνιστό σολομό.

Ιδιαίτερη αναφορά θα ήθελα να κάνω στην σαλάτα από καρπάτσιο κολοκυθιού και στον θεϊκό πουρέ.

Για όλα αυτά τα εφτά πιάτα με τέσσερα ποτήρια κρασί ασύρτικο Χατζηδάκη και μια μυκονιάτικη μπύρα πληρώσαμε 130 ευρώ(26 ευρώ το άτομο) που θεωρώ καλή τιμή για το είδος του εστιατορίου και την ποιότητα του.

Σημαντικό επίσης που δείχνει και τις διαθέσεις της διεύθυνσης είναι ότι σε ρωτάνε αν θες εμφιαλωμένο η νερό κανάτας ενώ και στην λίστα των κρασιών βρίσκεις εξαιρετικές επιλογές στα 20-25 ευρώ.

Φάουλ που ελπίζουμε οτι θα διορθωθεί η έλλειψη από τον κατάλογο με τα ποτά της λίστας με τις μπύρες αλλά και στο κυρίως μενού η μη αναφορά των γλυκών που δεν προλάβαμε να δοκιμάσουμε.

06 Ιούλ 2017

Το Base Grill το επισκέφτηκα για πρώτη φορά πριν από λίγες μέρες Ιούνιος του 2017 γνωρίζοντας φυσικά ότι πρόκειται για ναό του κρέατος και θετικά προκατειλημμένος για την εξαιρετική ποιότητα κρεάτων τις, ξεχωριστές κοπές και ως εκ τούτου τις υψηλές τιμές.

Το θέμα λοιπόν εκτός από το να ευχαριστηθώ ένα ξεχωριστό γεύμα ήταν κατά πόσο αυτός ο... μύθος του εν λόγω εστιατορίου ανταποκρινεται στα δικά μου γούστα τουλάχιστον.

Για τον λόγο αυτό δεν θα σταθώ τόσο στον περιβάλλοντα χώρο που τον βρήκα απλά αποδεκτό και καθαρό ούτε στο σέρβις του μαγαζιού που είναι για σεμινάριο εξυπηρέτησης, ευγένειας και γνώσης του αντικειμένου χωρίς περιττές φιοριτούρες.
Στο δια ταύτα λοιπόν.

Για αρχή παραγγείλαμε την φωλιά πατάτας που σπάει ταμεία σε πολλά μαγαζιά πλέον αλλά έχει αφετηρία το base grill όπως τουλάχιστον διατείνονται οι ίδιοι.

Πραγματικά εξαιρετική γεύση και με τον μετρ να σου αναμιγνύει την πατάτα με τα αυγά ιδανικά, λουκάνικο μοσχαρίσιο πολύ καθαρή γεύση ελάχιστα λιπαρό, συκώτι μοσχαρίσιο σχάρας σερβιρισμένο με ελαιόλαδο ότι καλύτερο έχω γευτεί σε συκώτι και μία σαλάτα πράσινη ποπάυ με βάση το σπανάκι.
Για κυρίως πιάτα τέσσερα άτομα παραγγείλαμε σπαλομπριζόλα, που δεν πρόκειται βέβαια για εξωτικό και σπάνιο κομμάτι αλλά ακριβώς για τον λόγο ότι την βρίσκεις ακόμα και σπίτι σου μπορείς να κρίνεις περισσότερο, πικάνια και κόντρα φιλέτο brazil steak.

Το τελευταίο ήταν ο ορισμός του τρυφερού και νόστιμου ζουμερού κρέατος τα υπόλοιπα δυο όμως ήταν ελαφρώς απαγοητευτικά για το επίπεδο του μαγαζιού.
Η σπαλομπριζόλα παραπάνω λιπαρή από ότι έπρεπε και αρκετά σκληρή ενώ η πικανια, έχω φτιάξει πολύ καλύτερη σπίτι μου αν και δεν είμαι επαγγελματία, σκληρή και άγευστη. Ο λόγος που γράφω την κριτική δεν είναι για να πω άλλο ένα μπράβο σε ένα ούτως η άλλως εξαιρετικό στο είδος του μαγαζί αλλά για τις δύο αυτές ενστάσεις που ενώ σε οποιοδήποτε άλλο εστιατόριο θα πέρναγαν ίσως και απαρατήρητες μιας και δε έχεις τις ίδιες απαιτήσεις δεν μπορεί να συμβεί το ίδιο στο ναό του κρέατος.

Άρα στα τέσσερα βασικά κρεατικά τα δύο ήταν εξαιρετικα και τα άλλα δύο μετριότατα καθόλου καλός απολογισμός για το επίπεδο του base grill.

Επίσης διαφωνώ κάθετα με το πρωτοκολλο που ορίζει να σερβίρουν τα κρεατικά χωρίς κάποια υποτυπώδη γαρνιτούρα που αν μη τι άλλο σπάει την υπερβολική κρεατίλα και στο μάτι και στον ουρανίσκο.

Στο τελος μας κέρασαν εκλεράκια αδιάφορης γεύσης και ποτό μαστίχα.
Πληρώσαμε 150 ευρώ δηλαδή 37 ευρώ το άτομο με τρεις μπύρες οι δύο ζεος απαστεριωτες του λίτρου.

Θεωρώ ικανοποιητική την τιμή για την ποσότητα και εν μέρει την ποιότητα του φαγητού.

14 Απρ 2017

Με συνοπτικές διαδικασίες η μπεμπέκα είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή που συνδυάζει ιδανικά γεύση εξυπηρέτηση και τιμή.
Ξεκινώντας από τον χώρο εσωτερικά προβληματίζει με τα μικρά παρεϊστικα
δωμάτια που ο ένας είναι δίπλα από τον άλλο θέλει δεν θέλει.

Αντίθετα η εξωτερική αυλή της παλιάς μονοκατοικίας είναι υπέροχη με τα ανθισμένα εσπεριδοειδή της να σκορπούν αρώματα και τις εξωτερικές θερμάστρες να σπάνε την υγρασία και το κρυάκι της εποχής, Απρίλης μήνας βλέπετε.

Επειδή η παρέα ήταν μεγάλη εννέα άτομα δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα για να έχουμε μια καλή άποψη για τις μαγειρικές δυνατότητες των συμπαθέστατων και ευγενέστατων κυριών της κουζίνας.

Ξεκινήσαμε με πολύ καλή ταραμοσαλάτα, δροσερό τζατζίκι, χούμους μέτριο απίθανη σκορδαλιά μαστιχωτή και αρκούντως δυνατή, τρεις τεράστιες μερίδες ψιλοκομμένες εκπληκτικές πατάτες τηγανητές, και δύο θα ήταν αρκετές, ένα γαλέο τηγανιτό ποίημα, ένα τυροπιτάρι, δύο μερίδες κολοκυθάκια τηγανιτά κομμένα μπαστούνι με sauce από γιαούρτι και δυόσμο, τραγανά και πολύ νόστιμα, δύο καλαμάρια ψητά εύγευστα και μαλακά με εξαιρετικό λαδολέμονο, ένα ριζότο πέστο για όσους αρέσκονται στις έντονες γεύσεις, μία μερίδα μπριζολάκια χοιρινά τρυφερά και καλοψημένα, ένα ντάκο και μια πράσινη σαλάτα ολοζώντανη.

Όλα αυτά με συνοδεία κρασιού χύμα λευκού το οποίο πρέπει να αποσύρουν πάραυτα γιατί σκοτώνει τις πολύ ωραίες γεύσεις των πιάτων και τσίπουρου, επίσης χύμα τίποτα το ιδιαίτερο, μπύρας και δύο αναψυκτικών ενώ δεν πρέπει να ξεχάσω το εξαιρετικό ψωμί με προζύμι.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 137 ευρώ τιμή πολύ καλή, περίπου 15 ευρώ το άτομο, για την ποιότητα, την ποσότητα και την πολύ θερμή και ευγενική εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό του μαγαζιού.

Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ μαστίχας.
Θα ξαναπάμε όχι μία αλλά πολλές φορές στο μέλλον μια και πρόκειται για ένα τίμιο και προσιτό μεζεδοπωλείο αρκεί να αλλάξουν το κρασί τους και προμηθευτούν ένα ποιοτικότερο τσίπουρο.
Στο επανιδείν λοιπόν.

13 Απρ 2017

Σαρδελάκι με θέα όνομα και πράγμα στην κυριολεξία καθώς η θέα στη θάλασσα είναι υπέροχη και οι σαρδέλες που δοκίμασα από τις καλύτερες που έχω φάει ποτέ.
Μπαίνοντας και βγαίνοντας από το μαγαζί το πρώτο πράγμα που σου δημιουργεί άσχημη εντύπωση είναι η μυρωδιά της ψαρίλας φθηνού καπηλειού ακριβώς στην είσοδο γιατί μετά εξαφανίζεται.
Λεπτομέρεια που χρήζει άμεσης επίλυσης καθώς κατά τα άλλα το εσωτερικό του εστιατορίου είναι άνετο καλόγουστο και καθαρό.

Καθημερινή Μεγάλη Δευτέρα με λίγο κόσμο με το που κάθεσαι μετά από λίγο έρχεται το εμφιαλωμένο νερό και ο δίσκος με τα μεζεδάκια, ταραμοσαλάτα, τσίρος, γαύρος μαρινάτος, τυροκαυτερή και άλλα μικρά πιατάκια χωρίς κάτι το ιδιαίτερο απλά συμπαθητικά συνοδευτικά για το πρώτο τσιπουράκι.

Κυρίως πιάτα οι προαναφερθείσες σαρδέλες ξεκοκαλισμένες και διπλωμένες, που αναρωτιέσαι πως δραπέτευσε το κόκαλο, πάνω από μια εξαιρετική σάλτσα ντομάτας πραγματικό ποίημα, από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει ποτέ με οποιοδήποτε τρόπο μαγειρέματος.

Καλαμάρι φρέσκο τηγανιτό άρωμα και γεύση, χωρίς την αίσθηση της τηγανίλας.
Γαρίδες σαγανάκι πολύ καλές και θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και εξαιρετικές αν τις έβρισκες μέσα καθότι απίστευτα μικρές.

Μύδια αχνιστά τίποτα το ιδιαίτερο και πατάτες τηγανιτές χειροποίητες και νόστιμες.
Στα καύσιμα τώρα το άσπρο χύμα κρασί είναι δυσφήμηση για το μαγαζί.
Δεν ξέρω αν ήταν ο συγκεκριμένος ασκός αλλά πιστεύω ότι αυτό το πράγμα δεν υπήρξε ποτέ κρασί οπότε συνεχίσαμε με τσίπουρο εμφιαλωμένο και μπύρα.

Με τέσσερα αρχικά πιατάκια τέσσερα κυρίως, δύο μερίδες πατάτες, όλα σημειωτέον σε πολύ χορταστικές ποσότητες, με μία μπύρα ένα 200άρι τσίπουρο και ένα αναψυκτικό εκατό ευρώ ήτοι 20 ευρώ το άτομο επί πέντε.
Τιμή ικανοποιητική θα έλεγα για την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού εξαιρουμένων των λίγων ενστάσεων και βέβαια για την υπέροχη θέα.

Το σέρβις πολύ καλό αλλά με λίγο κόσμο, στο τέλος μας κέρασαν σορμπέ λεμόνι σε σφηνάκι.
Εννοείται οτι θα ξαναπάω.