Ανδρέας Μαν

Μέλος από: Ιούλ 2016

Άνετο πάρκινγκ στα γύρω στενά, αναμονή για τραπέζι περίπου 15 λεπτά τις καθημερινές κ 30-40 ΠΣΚ τις ωρες αιχμής.
Το μπέργκερ άψογο προτείνεται καλοψημένο, οι πατάτες διορθώθηκαν και πλεόν είναι τραγανές και πάρα πολύ νόστιμες, προτίνεται επίσης να τις πάρετε με κιμά και παρμεζάνα (ο καλύτερος κιμάς σάλτσα που εχω φάει).
Ο ιδιοκτήτης είναι Κύριος με Κεφαλαίο, σωστός επιχειρηματίας και επαγγελματίας καθώς μας κέρασε οτι θέλαμε να πιούμε (2 μπύρες,1 κρασί κ 1 αναψυκτικό) οσο περιμέναμε να αδειάσει τραπέζι, μας κέρασε και τις bbq σως, έχει πάνω σε ολα τα τραπέζια 4 είδη καυτερών σως για να καείς οσο θες και έπισης έχει κέτσαπ μαγιονέζα και μπουστάρδα πάλι δωρεάν, oχι σαν μερικούς-μερικούς στον Πειραιά και την Νεα σμύρνη που δεν κερνάνε ούτε τον πυρετό τους και αμα παραπονεθείς στο FB σβήνουν το σχόλιο και σε κάνουν και μπλόκ!
Ο χόρος είναι λίγο θέμα γιατί είναι λίγο στριμωγμένα αλλά θεωρώ οτι θα το λύσει σύντομα καθώς δίπλα υπάρχει μεγάλος ανοίκιαστος χώρος με μεγάλο πεζοδρόμιο.
Άψογο, έγινε το νεο στέκι και διαφημίζεται παντού, αντιθέτως πέφτει μαύρη διαφήμιση για τον άλλο που προανέφερα για τους λόγους που επίσης προανέφερα.
Οι εποχές "Καζαντζίδη-Μάτσα περάσανε κύριοι" που έλεγε και ο Μάκαρος...

12 Ιούλ 2016

Έτρωγα στο συγκεκριμένο μαγαζί τα τελευταία 2-2,5 χρόνια, ολα έβαιναν καλώς, πολύ καλό φαΐ, χορταστικό, ωραίο μπιφτέκι και απο σάλτσες να φανε και οι κότες. Αν εξαιρέσεις την αναμονή που συνήθως ήταν 30 λεπτά τις ωρες αιχμής και το μηδενικό κέρασμα καθώς σε αυτα τα 2 χρόνια και με συχνότητα επίσκεψης 1 φορά ανα 15 μέρες δεν κεράστηκε ποτέ ούτε αναψυκτικό μηδενικής αξίας (περίπου 0,50€ αγορά), ολα καλά.

Προ 2 μηνών επισκέφθηκα το μαγαζί ξανά με παρέα 3 ατόμων και αγοράσαμε τα ψιλοστάνταρ "γενναίος με τσένταρ και μπέικον στίς πατάτες" μας έτρεχαν τα σάλια και μόνο που λέγαμε την φράση στη σερβιτόρα, ποτήρια, πιρούνια, έφθασαν σε χρόνο DT και ολα έδειχναν τέλεια, όταν έφθασε το κυρίως πιάτο και πήραμε την πρώτη μπουκιά παρατηρήσαμε οτι το μπιφτέκι ήταν διαφορετικό, εντελώς στεγνό, χωρίς το συνηθισμένο άρωμα ψησταριάς και σχετικά άνοστο, το πόρισμα βγήκε απο όλη την παρέα και χάρην των ετών που πάμε στο μαγαζί το ρίξαμε σε απλά μια κακή μέρα (σε όλους συμβαίνει), 2 εβδομάδες μετά ξαναπήγα εκεί με το "πρόσωπο", η παραγγελία ίδια ως συνήθως κουβέρ και πάλι σε χρόνο DT οπότε αναμέναμε το πιάτο, εν τέλει αυτό ήρθε και παρατήρησα πάλι το ίδιο ακριβώς μπιφτέκι με την προηγούμενη φορά με την διαφορά οτι αυτή τη φορά με χρέωσαν για πρώτη φορά την έξτρα σως (δε σως) για 1€, η κοπέλα παρατήρησε επίσης την αλλαγή στο μπιφτέκι και αφού φάγαμε το μισό, την κάναμε.

Πρίν 10 μέρες ο αδερφός μου, μέγας μπεργκερας, πήρε την πρώτη του άδεια απο το στρατό έπειτα απο 2,5 μήνες και το πρώτο πράγμα που μου είπε όταν έφθασε ήταν να πάμε στο μπαρ μπεε κιού, τον είχα ενημερώσει οτι εγω δεν θα έτρωγα γιατί είχα παρατηρήσει κάποιες αλλαγές που δεν μου άρεσαν, έτσι και έγινε η γνωστή παραγγελία, σε 10 λεπτά έφθασε και ο μικρός αφου έφαγε το μισό (η λιγούρα του είχε φθάσει σε άλλο επίπεδο όντας 2 μήνες παραμεθόριο) ξεκίνησε την κριτική, παρατήρησε στο μπιφτέκι οτι ακριβώς και η υπόλοιπη παρέα τις προηγούμενες φορές, στεγνό και άνοστο, επίσης παρατήρησε κάποια αλλαγή στο ψωμί που δεν μπόρεσε να προσδιορίσει, είπε οτι ήταν σαν άψητο ενω όμως είχε το χρώμα και την οψη του καλοψημένου ψωμιού.
Απευθύνθηκα στη διεύθυνση μέσω ηλεκρονικού μηνύματος αλλά δεν έλαβα καμία απάντηση.

Συνεπώς η αδιαφορία, η έλλειψη κεράσματος, η αλλαγή γεύσης αλλά και η χρέωση της "δε σως" σε συνδυασμό με τα εκατοντάδες ευρώ που εχω ακουμπήσει στο μαγαζί και τις χιλιάδες που ίσως έχει ακουμπήσει ο κόσμος που το εχω προτείνει με οδήγησε στο να τραβήξω μια κόκκινη γραμμή και να πω "ως εδω", ενημερώνω ηδη τον περίγυρο μου και πάμε γι'αλλα.
Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές, δεν θα χάσει και η Βενετιά βελόνι....

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...