Vaggg

Μέλος από: Νοε 2016

14 Φεβ 2020

Τσικουδοανταμώσαμε και εμείς!

Μετά από τόσες καλές κριτικές, πως να μην κάνουμε το "ταξίδι"?

Το Τσικουδοαντάμωμα, λοιπόν, που λέτε, είναι ένα πολύ ιδιαίτερο μαγαζί. Θυμίζει κάτι από Στέρνα, ίσως και κάτι από Ευγένιο, σίγουρα κάτι από τη γειτόνισά σας.

Είναι ένα cult δημιούργημα, φτιαγμένο με αγάπη από την Ιζαμπέλα. Το μαρτυρούν οι μια προς μια μαζεμένες καρέκλες, για τους πολύ παρατηρητικούς (δεν ανήκουμε σε αυτούς, μας το μαρτύρησε η ίδια).

Ο χώρος είναι cultoκιτς. Χρειάζεται να είσαι προετοιμασμένος για αυτό και αν δεν σε εμπνέουν αυτά τα μέρη και οι περιοχές, μην το σκεφτείς καν να κάνεις τα χιλιόμετρα.

Η αγάπη της Ιζαμπέλας φάνηκε όταν κάναμε την κράτηση: "σας περιμένουμε με πολλή αγάπη". Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πει η γυναίκα?

Εμένα πάντως ο χώρος, για cultoκιτς, με άρεσε. Έχω δει πολύ χειρότερους και πιο αφρόντιστους χώρους.

Το μενού, τόσο αρμένικο που δίπλα στα ελληνικά έχει τα πιάτα στα αρμένικα.

Αρχικά έφτασε στο τραπέζι μας σφηνάκι αρμπαρόριζα, που ήταν σκέτο σιρόπι και μας φάνηκε ελαφρώς υπερβολικό.

Παραγγείλαμε αντί ψωμιού, την παραδοσιακή πίτα λα βας (όχι τα τυράκια), η οποία ενώ την περιμέναμε φουσκωμένη, μας ήρθε ξεσκισμένη και ελαφρώς κρύα.

Τι αξίζει δοκιμής:

-Τσαλίκ Ραοκ: ψιλοκομμένες πιπεριές με σταφίδες, καρύδια και κρομμύδι. Νοστιμότατο και δροσιστικό.

-Ιτς με πετιμέζι ροδιού: Γλυκοπικάντικη πλιγουροσαλάτα. Πεντανόστιμη επιλογή, σαν εναλλακτικό ταμπουλέ. Το συνδυάσαμε με τις πιτούλες.

-Πράσινη σαλάτα Ιζαμπέλας: πρασινάδες, τομάτα, καρύδια και πετιμέζι. Νοστιμότατη και αξιολογότατη. Ίσως θα της ταίριαζε διαφορετική κοπή λαχανικών.

-Κεμπάπ αφρόοοος: τρια νόστιμα κεμπάπ με ψιλοκομμένη ντοματούλα και κρεμμυδάκι από πάνω, κάτι που θύμισε ξεκάθαρα την τσαχπινιά του μπιφτεκιού στο Λύχνιον.

-Μίνι Λεχματζούν: ιδιαίτερο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Πιο επισφαλής επιλογή, όμως αξίζει δοκιμής.

-Παστουρμαδόπιτα: πιο θελκτική στο μάτι πεθαίνεις. Στη γεύση μας έλειψε ο παστουρμάς, ήταν πολύ λίγος. Ίσως δεν αξίζει δοκιμής, γευστικά, εμφανισιακά όμως είναι "μπάνικος" μεζές.

-Μερτζιμεκλί: ωμά κεφτεδάκια φακής. Πολύ ιδιαίτερο πιάτο, αρκετά νόστιμο, χωρίς να προκαλεί έκρηξη στον ουρανίσκο, όμως σίγουρα είναι κάτι εξαιρετικά πρωτότυπο που άξιζε η δοκιμή του.

Τα μαντί ήταν πολύ ουδέτερα, ενώ τα μπουρεκάκια κάποιοι τα λάτρεψαν, εμένα όμως μου φάνηκαν βαριά.

Το λευκό κρασί ελαφρύ και συμπαθές.

Τρία άτομα, για 8 πιάτα, αρκετά εκ των οποίων μεζέδιζαν, δώσαμε 18 γιούρος. Δίκαιη τιμή. Σε αυτό το μαγαζί με αυτόν τον χώρο και τις συνθήκες, είναι σημαντικό να πάρεις ρέστα από το 20άρικό σου (για να μπορείς να τα αφήσεις στην Ιζαμπέλα).

Άμα σου αρέσουν τα cult δεν πρέπει να το χάσεις. Είναι πράγματι μια ιδιαίτερη κουζίνα και τα πιάτα είναι φτιαγμένα με μεράκι.

*Προσοχή μόνο λίγο με το υγειονομικό Ιζαμπέλα μου, γιατί ο Τζίμι Χέντριξ είναι επικίνδυνο χαρτί (πάτε και θα καταλάβετε).

04 Φεβ 2020

Πήγαμε στο Che, συνεχίζοντας την αέναη αναζήτησή μας για ένα αληθινά καλό μεξικάνικο εστιατόριο στην Αθήνα. Ένα από τα πιο δύσκολα tasks που έχουμε προσπαθήσει να φέρουμε εις πέρας.

Σε προηγούμενες κριτικές είχαμε διαβάσει για fajitas, quesadilas και άλλες μεξικάνικες signature επιλογές. Δεν είδαμε πολλές τέτοιες στο μενού και κατόπιν ερώτησης ενημερωθήκαμε ότι στο εστιατόριο είναι σεφ εκείνος του Nikkei, με επιρροές από Περού και Ιαπωνία.

Fusion καταστάσεις, μακριά από το μεξικάνικο.

Ο χώρος εξαιρετικός, κυρίως για καλοκαίρι ή πολύ ηλιόλουστες μέρες. Η μουσική δυνατή, αν δεν σου αρέσει αυτό ίσως να το ξανασκεφτείς.

Η εξυπηρέτηση αρκετά ευγενική, χωρίς προβλήματα.

Δοκιμάσαμε:

- Τη Noodles salad (13), η οποία είναι πραγματικά μεγάλη μερίδα, έχει υπο-γλυκιά γεύση και πραγματικό ενδιαφέρον. Αφού αρχίσεις να το φιλοσοφείς ίσως σου βγάλει την αίσθηση σαπουνίλας που βγάζει το τζίντζερ (χωρίς να αναφέρεται κάπου στα συστατικά). Χορταστική επιλογή, νόστιμη και αρκετά ιδιαίτερη. Ίσως δεν είναι για όλους, ελέω σαπουνίλας.

- Τις περουβιανές πατάτες με την γραβιέρα και το iberico (9,9). Ένα υπερβολικά αλμυρό πιάτο. Δεν χρειάζεται καθόλου αλάτι, καθώς η γραβιέρα είναι πολύ αλμυρή. Πανέ κροκέτες πατάτας με χοιρινό και τριμμένη γραβιέρα από πάνω. Νόστιμη επιλογή με αφράτο τηγάνισμα.

- Τις chimichangas με το μοσχάρι που όλοι έχουν αναφέρει στις κριτικές (11). Νόστιμες και αυτές με ελαφρώς πικαντικίζουσα αίσθηση και κάτι ακόμη που έφερνε σε… ψάρι το οποίο δεν αναγνωρίσαμε. Καλή επιλογή.

- Το φιλέτο πάπιας με τη γλυκιά σάλτσα που εκθειάστηκε επίσης. Διπρόσωπο πιάτο. Πολύ νόστιμη η σάλτσα, Νόστιμη η πάπια στα σημεία που είχε ψηθεί σωστά. Τα σημεία που ψήθηκαν λιγότερο μύριζαν παπιίλα, κάτι όχι πολύ ευχάριστο. Το θέμα ήταν με το ρύζι που τα συνόδευε και τη σάλτσα σόγιας που αυτό είχε. Ήταν τόσο έντονα αλμυρό το αποτέλεσμα που μας έκανε να αφήσουμε τελικά αρκετό.

Δεν είμαι ο τύπος που θα γκρινιάξει αν πέσει ένας κόκκος αλατιού παραπάνω στο φαγητό. Όμως όταν το φαγητό είναι ενοχλητικά αλμυρό παύει να είναι απολαυστικό. Αυτό συμβαίνει συχνά με τις σάλτσες σόγιας και θέλει πάντα προσοχή για να μην πέσεις στην παγίδα. Την ίδια που έπεσαν και με την υπερβολική γραβιέρα στις περουβιανές πατατοκροκέτες.

Εξαιρώντας τις παραπάνω αστοχίες, το φαγητό ήταν νόστιμο και ποιοτικό.

Τιμολογιακά (30-40 ευρώ/άτομο χωρίς πολλή προσπάθεια), με αυτές τις χρεώσεις θα περίμενα να είμαι στη Γλυφάδα ή σε κάποιο σημείο κεντρικό ή έστω με θέα και όχι σε ένα άκυρο σημείο του Πειραιά. Δεν συνέβη τίποτα από αυτά, όμως.

Συμπέρασμα: νόστιμο, όμορφο, ίσως, όμως, οριακά υπερτιμημένο.

21 Ιαν 2020

- Μεξικάνικο φαστφουντάδικο σε έναν γλυκούλη πεζόδρομο στο κέντρο της Αθήνας.

- Συμπαθητικός μικρός χώρος με όμορφα χρώματα και επαρκή θέρμανση.

- Ευγενική και γρήγορη εξυπηρέτηση.

- Επιλογές σε tacos, burritos, burrito bowls, salads, quesadillas και μερικά ορεκτικά. Τα κλασσικά δηλαδή.

- Τα πολύ νόστιμα νάτσος με τυρί, γουακαμόλε και άλλα toppings έδειχναν μεν χειροποίητα, ήταν δε στούκας για το στομάχι. Νόστιμο πιάτο.

- Δοκιμάσαμε το ορεκτικό με τη γλυκοπατάτα και το λουκάνικο chorizo και, από τη μια η γλυκοπατάτα έλιωνε στο στόμα, από την άλλη είχε και αυτό αρκετή λαδίλα, που χτυπούσε άσχημα και στο μάτι. Νόστιμο πιάτο και αυτό, αλλά βαρετό γευστικά (προτιμήστε τη μικρή μερίδα για να το δοκιμάσετε).

- Το burrito μας ήταν ενοχλητικά στεγνό, θα ήθελε κάποια σάλτσα, αλλά το chilli con carne το προτείνουν με τυρί αντί για σάλτσα και έτσι την πατήσαμε. Τόσο-όσο καυτερός ο κιμάς. Συμπαθητική επιλογή.

- Σχετικά νόστιμο το φαγητό, αλλά όχι και τόσο ποιοτικό.

- Χαρακτηριστικό των περισσότερων που δοκιμάσαμε ήταν η τηγανίλα/λαδίδα, κάτι που θα μας κάνει δύσκολα να το προτιμήσουμε ξανά.

- Θα χρειαζόταν αρκετές βελτιώσεις, ιδιαίτερα στο θέμα των πρώτων υλών, της ποικιλίας στις συνταγές και στον τρόπο μαγειρέματος για να αξίζει νέας επίσκεψης, μιας και σε μικρή ακτίνα μπορείς να βρεις αρκετές ακόμη επιλογές για κάτι νόστιμο στα γρήγορα.

- 2,5/4 στη γεύση και στο vfm.

15 Ιαν 2020

Πρέπει να είναι μεγάλο must αυτή την εποχή η Φυσαρμόνικα. Δεν εξηγείται διαφορετικά που καταφέραμε να βρούμε τραπέζι μια φορά στις 4 που προσπαθήσαμε. Και δεν παίρναμε πάντα τηλέφωνο τελευταία στιγμή.

Τι είναι?
Είναι ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο, με μενού που αλλάζει πολύ τακτικά και σημειώνονται πάνω του τα νέα πιάτα, με όμορφο χώρο, εξπρές σέρβις και χωρίς χτυπητές αδυναμίες.

Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει καλύτερα είναι το θέμα του φαγητού.

Σκέψεις:
- Διόρθωσαν το θέμα του κουβέρ, αλλά μπορούν και καλύτερα. Στην επίσκεψή μας, μας προσέφεραν φρέσκο και νόστιμο άσπρο και μαύρο ψωμί με πατέ ελιάς, στο σκεύος που έχει υποδοχή για δύο διαφορετικά ντιπ. Ήταν όμως και στα δύο ελιά.
- Κλασσικά, υπάρχουν κάποια πολύ νόστιμα πιάτα, σταθερές αξίες και κάποια πιο μέτρια.
- Η γεμάτη κρομμύδι Μεσογειακή σαλάτα είναι μια πολύ καλή και νόστιμη επιλογή για την έναρξη του γεύματος.
- Το χαλούμι, κλασσική αξία, έρχεται με πιτάκια και μια σάλτσα που δεν φτουράει από μόνη της.
- Το τζατζίκι παντζάρι είναι ελαφρώς ροζ. Κατά τα άλλα είναι ένα μετριοδυνατό, κλασσικό τζατζίκι.
- Πατατόφλουδες και φωλιά πατάτας, παρά την ομοιότητά τους στον τίτλο αξίζουν πάρα πολύ και τα δύο.
- Δεν μας άρεσε η εκτέλεση του στιφάδο μοσχαριού. Το κρέας ήταν σκληρό και το πιάτο είχε μια πραγματικά άσχημη μυρωδιά. Μέχρι να το βελτιώσουν μην το πάρετε.
- Αντίστοιχα το μοσχάρι δεν ήταν πολύ πετυχημένο, ούτε αρκετό σε ποσότητα, στο κριθαρότο με μοσχάρι και τρούφα. Το κριθαρότο βέβαια ήταν πολύ νόστιμο.
- Άρα 0/2 στο μοσχάρι.
- 2/2 στο χοιρινό: το γεμιστό ψαρονέφρι καλοψημένο και με νόστιμο το μετσοβόνε, ενώ τα μπριζολάκια είναι πάντα μια τίμια επιλογή.
- Συμπαθητικά και τα σουτζουκάκια γαλοπούλας που έρχονται με κάτι σαν χούμους και κάτι σαν μαρμελάδα.
- Τα πιτάκια σουτζουκλί αρκετά νόστιμα. Τηγάνι.
- Στο τέλος κλείνουμε πάντα με το καλύτερο: μηλόφι, εγγύηση.
- Αν δεν πιεις πολύ ή αν δεν πεινάς υπερβολικά τότε θα φύγεις έχοντας δώσει <20 ευρώ, αλλιώς ίσως τα ξεπεράσεις ελαφρώς.

Μαγαζί που δεν απογοητεύει!

Ξεκινώντας δοκίμασε σίγουρα πατατόφλουδες και φωλιά πατάτας. Αν θες σαλάτα να πάρεις τη Μεσογειακή. Κλείσε οπωσδήποτε με μηλόφι.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Vaggg.

10 Ιαν 2020

Μια πολύ δυνατή, γευστικά επιλογή, που έχει δύο μεγάλα μειονεκτήματα:
1. Είναι κοντά στις Λεύκες
2. Έχει έναν χώρο, που χωρίς να είναι εύκολο να εξηγηθεί με λέξεις, δεν εμπνέει στο έπακρο την αίσθηση οικειότητας. Ίσως γι’ αυτό παρά το κρύο, οι περισσότεροι κάθονταν έξω. Εκτός κι αν έκαναν smirting.

Γευστικά κάπου είχα διαβάσει για κρητική κουζίνα. Καμιά σχέση, τουλάχιστον για πολλά πιάτα του μενού. Φτιάχνουν οι κρητικοί σαλάτες με κινόα? Η βάζουν σως μελιού που θυμίζει καραμέλα πάνω στα καταΐφια τυριού που δεν φτιάχνουν?

Δοκιμάσαμε 9 πιάτα και ξεχώρισαν:
- Τα καταϊφάκια τυριού με γλυκιά καραμελοsauce
- Τα σουβλακοχωνάκια με κοτόπουλο και μια ιδιαίτερη προς το γλυκόξινη sauce
- Το κάτι ανάμεσα σε ντάκο και τσιζκέικ, υλικών ντάκου (μόνο για όσους αντέχουν τις τεράστιες ποσότητες τυριού)
- Το σκληρής κρούστας, αλλά τρυφερής ψυχής κότσι

Στο τέλος του γεύματος χαρήκαμε που δεν είμαστε υπερτασικοί, διότι αρκετά πιάτα είχαν τσιμπημένο το αλατάκι τους.

Αν εξαιρέσουμε το παραπάνω παράπονο, οι γεύσεις ήταν αρκετά δυνατές και ενδιαφέρουσες (3,5/4) και δεν παρατηρήθηκαν σοβαρές αστοχίες με αποτέλεσμα να φύγουμε ξεκάθαρα ικανοποιημένοι.

Οι τιμές είναι πολύ τίμιες γιατί είναι καλές οι μερίδες. Χορταίνεις εύκολα με λιγότερα από 20 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση ούτε κρύο ούτε ζέστη. Όλα οκ χωρίς να ενθουσιάσει.

Κλείνοντας, το Αρισμαρί και Αβάρσαμο είναι ένα καλό γκουρμεδομεζεδοπωλείο το οποίο αξίζει επίσκεψης, ακόμη και από σχετικά μακριά.

08 Ιαν 2020

Μάλλον πέρασε ο καιρός της δόξας του.
Σε έναν γλυκούλη χώρο, άλλα όχι όσο κιτς και μπολυγουντιανό θα έπρεπε, στεγάζεται ένα από τα πιο γνωστά ινδικά της Αθήνας.
Πήγαμε μια καθημερινή βράδυ και ψιλοαπογοητευτήκαμε.

Εν τάχει:
- Σαλάτα με μαγιονέζα σε Ινδικό δεν περιμέναμε να φάμε. Ήταν νόστιμη though.
- Δοκιμάσαμε μια τηγανητή naan με λαχανικά η οποία πίτσιζε τόσο που της έλειπε μονάχα το τυρί. Νόστιμη και αυτή, αλλά πολλή λαδίλα.
- Πήραμε το chicken korma, ένα γλυκιάς γεύσης κοτόπουλο και έγινε μεγάλη συζήτηση σχετικά με την ποιότητά του. Η φίλη μου που εργάζεται στην ασφάλεια και ποιότητα τροφίμων δεν το άγγιξε καν, εκτός από μια μονάχα μπουκιά η οποία την έκανε να ορκίζεται ότι πρόκειται για πολύ κακής ποιότητας κομμάτι. Και όντως έτσι έμοιαζε.
- Πήραμε και ένα άλλο περίεργο πιάτο με σπανάκι, από τα ορεκτικά, που ποτέ δεν καταλάβαμε τι ακριβώς ήταν, το οποίο και πάλι μας δίχασε. Αυτή τη φορά δεν άρεσε σε μένα.

Σε γενικές γραμμές οι γεύσεις δεν ήταν πολύ κακές, η ποιότητα όμως είναι εμφανώς χαμηλή, οι τιμές ξεκάθαρα υψηλές (ξεκινάμε από 15-20 ευρώ και ανεβαίνουμε), και τίποτα δεν δικαιολόγησε την αίγλη του ονόματος. Από το σέρβις δεν είχαμε παράπονα πέρα από το ότι ποτέ δεν μας ρώτησαν πως και επιστρέφουμε τόσο μεγάλη ποσότητα από το κάθε πιάτο (2/4 πιάτα φαγώθηκαν λιγότερο από τα μισά).

Από τα μαγαζιά που θα αποφύγω να ξαναπάω αν δεν ακούσω/δω/μάθω/διαβάσω ότι κάτι άλλαξε δραματικά.

29 Δεκ 2019

Μεγάλος και μακρύς ο διάλογος με τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού για το ότι δεν του αρέσουν οι κριτικές και η προβολή στο ίντερνετ. Εμείς πάντως από εκεί το ανακαλύψαμε.

Μια απόλυτα cult, εμφανισιακά, ψαροταβέρνα, τόσο γεμάτη, διακοσμητικά, που οι φίλοι του μίνιμαλ και του μοντέρνου θα ενοχληθούν, οι φίλοι του old school θα την αγαπήσουν.

Το σέρβις με τις καθυστερήσεις του, το μαγαζί σπανακόπιτα από τον κόσμο. Ήταν ευγενικοί και κέρασαν νοστιμότατη ψαρόσουπα.

Το γεύμα μας ξεκίνησε με ψωμί τριών υπερπεντανόστιμων ειδών. Εντυπωσιακό.

Το μενού είναι καθαρά ψαροφαγικό, μικρό σχετικά. Οι πρώτες ύλες πολύ καλές, το ίδιο και η περιποίηση από τον σεφ πριν φτάσουν μπροστά σου.
Στην επίσκεψή μας δοκιμάσαμε:
- Το πεντανόστιμο καπνιστό χέλι με τη μελιτζανοσαλάτα (4/4)
- Μια πεντανόστιμη και δροσιστική σαλάτα με τεράστια ποσότητα ψαριού (3,5/4)
- Κριθαρότο με γαρίδες που θα μας άρεσε να είναι καθαρισμένες (έχουμε καλομάθει από τη Μαργαρίτα στη σαλαμύκονο) (3/4)
- Ένα αρκετά δυνατό ριζότο σουπιάς (3,5/4)

Μας εντυπωσίασε το πόσο φίνα και καλομαγειρεμένα ήταν όλα. Ο φίλος μου, άρτι αφιχθείς από τα εξωτερικά, αναζητώντας μια αίσθηση θάλασσας και ελληνικότητας στο φαγητό, έπαθε πλάκα.

Το κόστος θα είναι γύρω στα 25-30 ευρώ για να φύγεις χορτάτος και πολύ ικανοποιημένος γευστικά από ένα μαγειρικά πολύ τίμιο εστιατόριο.

Αν είσαι φίλος του ψαριού, τότε είναι από τα μαγαζιά που αξίζει να δοκιμάσεις, ασχέτως απόστασης.

26 Δεκ 2019

Ανανέωση κριτικής λόγω παλαιότητας, αλλά και λόγω αλλαγών στο εστιατόριο.

Οι οποίες αφορούν ΜΟΝΟ στην οικονομική πολιτική. Όλα πήραν την ανιούσα. Προφανώς για να μην πάρουν την κατιούσα όλα τα άλλα. Έτσι, το φαγητό παρέμεινε σούπερ και το χαμόγελό σου φεύγοντας πλατύ.

Το πορτοφόλι σου μόνο, πλέον είναι λίγο πιο ελαφρύ στο τέλος. Πχ το ribeye από 21 ευρώ περίπου, τώρα κάνει 25. Τσούζει.

Μιας και χρόνος δεν υπάρχει πλέον για φαρδιές κριτικές η κατάσταση συνοψίζεται ως εξής:

Σχετικά μοντέρνα ταβέρνα, σχετικά νεανικού στυλ, που δεν δέχεται κρατήσεις και έχει νόστιμες μαριναρισμένες κρεατάρες. Ξέρω ότι το ποιοτικό κρέας πρέπει να τρώγεται σκέτο, χωρίς σάλτσες και φρου φρου. Το μαρινάρουν όμως τόσο καλά οι άτιμοι.

Όταν θα πας, που αξίζει να πας, δοκίμασε σίγουρα:

- Shambalala (υπέρτατη σαλάτα με sweet chili)
- Cheesy, ήτοι, ψωμί μπέργκερ με σκορδομοτσαρέλα και ρίγανη
- οτιδήποτε από κρέας (εγώ προτιμώ από μοσχάρι το ribeye ή το kokobongo για κοτόπουλο)

Το 25άρι δεν το γλιτώνεις, πλέον, αλλά θα φας νόστιμα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Vaggg.

26 Δεκ 2019

Έχασα την ευκαιρία να γράψω το καλοκαίρι πρώτος διθυράμβους για το ΦΙΤΑ, ένεκα ενός τραυματισμού.

Μεγάλη μου η χαρά να δω τον πρωτομάστορα του σάιτ να το συστήνει στο ευρύ κοινό. Μεταξύ μας, από την αρχή του φίσκα ήταν, άλλο που δεν το είχαμε εδώ πέρα.

Η μαγεία του ΦΙΤΑ, συνδέεται με τη μαγεία της αγαπημένης ΜΟΥΡΓΑΣ στη Θεσσαλονίκη (ψάξτε τις βραβεύσεις του-για μαγαζί των 20 ευρώ, δεν υπάρχει άλλο σε Θεσσαλονίκη ή Αθήνα) που είναι το καθημερινά διαφορετικό μενού με βάση τις διαθέσιμες πρώτες ύλες. Ένας εκ των σεφ και ιδιοκτητών του είναι φίλος με τον σεφ της ΜΟΥΡΓΑΣ όπως μας είπε, άλλωστε.

Βιομηχανικό στυλ στον χώρο, απλό, μα μια χαρά. Σε εμπνέει να καθίσεις με τις ώρες. Θα χρειαζόταν πιο άνετα καθίσματα, βέβαια (θα νομίζει κανείς ότι είμαι 90 χρονών με αυτά που γράφω).

Η εξυπηρέτηση μια χαρά, ανάλογα τον φόρτο εργασίας που θα πετύχεις.

Πάμε στις γεύσεις. Κυριαρχεί το ψάρι, αλλά θα βρεις και κρέας.

Η παρέα μας το ρίχνει πάντα στο ψάρι.

Πιάτα που αν τα πετύχεις πρέπει να τα δοκιμάσεις:

- Κριθαρότο με μύδια
- Ψητό καλαμάρι/θράψαλο
- Ωμό τόνο
- Σταμναγκάθι
- Πίτα ημέρας που θυμίζει σουφλέ (νομίζω με λαχανικά και τυριά)
- Τσιπς πατάτας (είναι όντως τσιπς, αν κάτσεις στο μπαρ θα τα δεις να φτιάχνονται και θα σου τρέχουν τα σάλια)
- Ψάρι σχάρας, ανάλογα τα γούστα σου, σε αυτόν τον τομέα

Θα παρκάρεις πανεύκολα, θα πεις τα νέα σου, θα φας ποιοτικά και αρκετά νόστιμα (3,5/4 στη γεύση) και με γύρω στα 20 ευρώ, ίσως και κάτι παραπάνω αν πεινάς πολύ, θα έχεις κάνει μια έξοδο που δεν υστέρησε πουθενά.

20 Δεκ 2019

Είχα πολύ καιρό το συγκεκριμένο "διαμαντάκι" στη λίστα μου.

Όταν συνειδητοποίησα ότι απέχει 3 λεπτά με τα πόδια από το γραφείο μου, αποφάσισα να το επισπεύσω.

Το Λυχνιον ειναι ενα παραδοσιακό μαγαζί με νόστιμες γεύσεις και εκεί τελειώνει το θεμα.

Δηλαδή:

Έχει έναν φυσικά vintage χώρο, πιο απλό πεθαίνεις, που αν δεν σε νοιάζουν τα λούσα είναι μια χαρά και όχι βαρετός όπως στις ταβέρνες. Θα χρειαζόταν λίγο πιο δυνατή μουσική, βέβαια, γιατί, Σάββατο βράδυ, σε ένα ψιλοάδειο μαγαζί, δεν λέει η μουσική (αφού υπάρχει) να είναι σε υπερβολικά χαμηλή ένταση. Σχεδόν ακούγαμε τους διπλανούς.

Τα πιο πολλά του καταλόγου είναι νόστιμα.

Οι πατάτες είναι χεράτες και χρυσαφένιες.

Τα αρνίσια παϊδάκια νόστιμα, το ίδιο και τα κοτόπουλου. Θα θέλαμε λίγο ψαχνό παραπάνω βέβαια.

Οι κολοκυθοκεφτέδες συμπαθητικοί και τα τηγανητά κολοκυθάκια επίσης.

Το ψαρονέφρι, αν και, θεωρητικά είναι ένα πιάτο σιγουράκι, δεν μας πέθανε.

Το μπιφτέκι σπέσιαλ ήταν όντως πολύ γευστικό και εκπληκτικά τρυφερό. Δεν μπορείς να σταματήσεις να το τρως, πραγματικά.

Οι μερίδες είναι αρκετά μικρές και μολονότι οι τιμές δείχνουν χαμηλές, αν θες να χορτάσεις, θα δώσεις κάτι παραπάνω από ότι πιστεύεις όταν πρωτοκοιτάς τον κατάλογο.

Το παράπονό μας βασίζεται στην εξυπηρέτηση, καθώς θα περίμενε κανείς ότι στο πιο μεγάλο τραπέζι του Σαββάτου (8 άτομα) που κάνει λογαριασμό σχεδόν 250 ευρώ (ενώ ένα τυπικό αντίστοιχο τραπέζι δεν θα ξεπερνούσε τα 150), θα υπήρχε έστω ένα παραπάνω κέρασμα από τον τυπικό χαλβά που πήγε σε όλα τα τραπέζια.

Τροφή για σκέψη για το μέλλον...

Τυπικά, για να χορτάσει κάποιος, θα τα χρειαστεί τα 15-20 ευρώ σίγουρα (εμάς τα φαγώσιμα μόνο κόστισαν >20 ευρώ).

- Ξεχώρισε το μπιφτέκι σπέσιαλ και οι ωραίες τηγανητές πατάτες.