Leukios Loukoulos

Μέλος από: Νοε 2016

15 Φεβ 2018

Το ημερολόγιο έγραφε Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 22:30 περίπου. Ήμασταν 6 άτομα και το μαγαζί ήταν πρόταση του ενός ζευγαριού που είχε ξαναπάει. Μπαίνοντας η διακόσμηση ήταν λιτή και απέριττη, θύμιζε όντως ιταλική trattoria και ο πολύς κόσμος με προϊδέαζε θετικά.

Πεινούσαμε πραγματικά πολύ οπότε με το που καθίσαμε μπήκαμε στα άδυτα των καταλόγων μας. Τεράστια ποικιλία σε βαθμό που δεν ήξερες τι να πρωτοδιαλέξεις. Εν τέλη καταλήξαμε σε μία σαλάτα Panzanella, δύο πίτσες Pizza con Salamιnο Emiliano cacciatore και Pizza Ham για την μέση και 5 μακαρονάδες. Εγώ πήρα linguini Al Tartufo με λάδι τρούφας το οποίο μύριζε υπέροχα. Όλα τα πιάτα ήταν εξαιρετικά, η πίτσες και οι μακαρονάδες μακράν από τις καλύτερες που έχω φάει και οι μερίδες γενναιότατες. Ήταν ίσως η δεύτερη φορά που σκέφτηκα ότι θα κάνω εμετό από το πολύ φαΐ. Στο τέλος πήραμε και ένα γλυκό σοκολάτα με φράουλες αλλά 4 άτομα που είχαμε μείνει και δεν το καταφέραμε. Αν και δεν ήταν το δυνατό τους σημείο ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπές.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 112 ευρώ (περίπου 18 ευρώ το άτομο) κάτι που το θεωρώ καταπληκτικό αν υπολογίσει κανείς την ποσότητα αλλά και την ποιότητα αυτών που φάγαμε (πρέπει να το δείτε από κοντά).

Έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Πραγματικά δεν το περίμενα!

11 Φεβ 2018

Βρέθηκα την Κυριακή 21 Ιανουαρίου στο Θησείο και έχοντας υπόψιν το συγκεκριμένο εστιατόριο μετά από πολύωρη βόλτα στα πέριξ είπα να δοκιμάσω την μεξικάνικη κουζίνα του.
Μπαίνοντας ο χώρος απλά πανέμορφος και προσεγμένος. Ανοικτό, με διαφορετικούς χώρους και πολύ μεράκι στη διακόσμηση. Ήταν αυτό που περίμενα έχοντας δει τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο internet.\

H ώρα 17:00 λοιπόν και όντας πεινασμένοι ζητήσαμε να καθίσουμε για φαγητό. Μας υπέδειξαν ένα πολύ ωραίο τραπέζι μπροστά από το πανέμορφο graffiti με τη Frida Kahlo και μέχρι εκεί όλα καλά. Σε 5' κατέφθασε ένας κατάλογος για brunch και κάνοντας μια ένσταση ότι ήρθαμε για φαγητό μας είπαν ότι το lunch σερβίρεται μετά τις 19:00. Ντραπήκαμε (κακώς για εμένα) και παραγγείλαμε από τον κατάλογο του brunch τελικά. Στη συνέχεια ήρθαν δύο παρέες οι οποίες έφυγαν για τον ίδιο λόγο λέγοντας ότι έχουν έρθει για την μεξικάνικη κουζίνα του εστιατορίου και όχι για brunch. Το προσωπικό αν και ευγενικό δεν είχε καλή εποπτεία του χώρου και έτσι σηκώναμε επανειλημμένα το χέρι μας χωρίς ανταπόκριση.

Δεν μου έκανε καθόλου καλή αίσθηση το γεγονός ότι εμείς τρώγαμε brunch, το διπλανό τραπέζι έπινε μαργαρίτες και λίγο πιο πέρα είχε έρθει οικογένεια με παιδιά, καρότσια, παιχνίδια κλπ για τον Κυριακάτικο καφέ τους. Γενικά είμαι κατά αυτής της μόδας με τα μαγαζιά που έχουν κρίση ταυτότητας και πλασάρονται ως cafe-bar-restaurant-brunch- cocktails-patisserie-confiserie και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και βλέπεις ότι να ναι και όποιον να ναι. Θα προτιμούσα να είναι καθαρά μεξικάνικο εστιατόριο γιατί ότι δοκίμασα από τα πιάτα του brunch ήταν πάρα πολύ ωραίο σε γεύση. Από τιμές το βρήκα τσιμπημένο καθώς 3 πιάτα brunch (αυγά ποσέ, φασόλια, πιτούλα 8 cm με κοτόπουλο) και 3 μικρές μπύρες μας ήρθαν κοντά 50 ευρώ.

Θα του έδινα μία δεύτερη ευκαιρία αλλά μόνο βράδυ καθημερινής για να δοκιμάσω το κανονικό μενού του αν και αυτό το all inclusive που περιέγραψα παραπάνω με χάλασε αρκετά.

11 Ιαν 2017

Κυριακή εχθές, το θερμόμετρο έγραφε -2 κατά τις 22:00 το βράδυ και είπαμε να φάμε καυτερό ινδικό μπας και ζεσταθούμε! Αποφασίσαμε να πάμε στο pink elephant στο Χαλάνδρι να το δούμε και από κοντά μιας και έχουμε πάρει άλλη μια φορά delivery.
Φτάσαμε λοιπόν και αντικρίσαμε ένα αίθριο κλεισμένο με σελοφάν και δύο σόμπες οι οποίες όμως δεν μπορούσαν με τίποτα να διατηρήσουν ζεστό το χώρο. Έτσι περάσαμε στο εσωτερικό του εστιατορίου που ήταν για μη καπνιστές. ( Αν καπνίζαμε θα αναγκαζόμασταν να καθίσουμε έξω όπως οι δύο κοπέλες που ήρθαν μετά από εμάς. )Ο χώρος εσωτερικά ήταν αρκετά μικρός αλλά ευτυχώς δεν είχε κόσμο. Έτσι βολευτήκαμε σε ένα καναπέ που είχε θέα την κουζίνα.
Αμέσως ήρθε μία κυρία να μας φέρει τους καταλόγους και για το καλωσόρισμα τραγανές πιτούλες με δύο διαφορετικά deep που ήταν γευστικότατα. Παραγγείλαμε λοιπόν:
(1) Raita
Δροσιστικό deep γιαουρτιού με λαχανικά και ελαφρά μπαχαρικά (συνοδεύει συνήθως καυτερά φαγητά).

(1)Plain Naan
Παραδοσιακή ινδική πίτα, ψημένη στο tandoor με κάρβουνα

(1)Δεν συγκράτησα όνομα αλλά ήταν
πιάτο με κοτόπουλο, λεμόνι, σάλτσα ντομάτας με γιαούρτι, κόλιανδρο και ινδικά μπαχαρικά (μέτρια καυτερό)

(1)Nihari beef
τρυφερό μοσχάρι σιγομαγειρευμένο σε κατσαρόλα με κάρδαμο, dry ginger powder και turmeric

(1)Τηγανιτό ρύζι με αυγό
Ρύζι basmati μαγειρεμένο με αυγό (ομελέτα) και αρωματικά

και τέλος μία Bεργίνα weiss beer.

Μπορώ να πω ότι από εμφάνιση και γεύση ήταν όλα πολύ ωραία και δεν αφήσαμε τίποτα. Όμως φάγαμε λίγο άβολα διότι ο καναπές ήταν αρκετά χαμηλός σε σχέση με το τραπέζι. Επίσης ούτε μέσα ο χώρος ήταν ζεστός γιατί το air-condition δεν λειτουργούσε λόγω της πολύ χαμηλής εξωτερικής θερμοκρασίας. Έτσι με το που τελειώσαμε το φαγητό ζητήσαμε γρήγορα γρήγορα λογαριασμό να πάμε στο ζεστό μας σπιτάκι. Ο λογαριασμός ήταν πολύ τίμιος μιας και ήρθε στα 38.00 ευρώ για δύο άτομα.
Από ότι κατάλαβα από την κινητικότητα του μαγαζιού, δουλεύει πιο πολύ το delivery, κάτι που θα προτιμήσω και εγώ την επόμενη φορά μιας και μου άρεσε το φαγητό(Τουλάχιστον μέχρι να περάσει ο χειμώνας. Από άνοιξη δοκιμάζω και το αίθριο... )!

06 Ιαν 2017

Όπως φαίνεται και από την βαθμολογία μου είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο δεκάδες φορές και οι εντυπώσεις μου παραμένουν απλά οι καλύτερες.

Χειμώνα, καλοκαίρι, μεσημέρι, βράδυ είναι πάντα το ίδιο ωραία. Για το τι θα δεις στο εσωτερικό σε προδιαθέτει το ανακαινισμένο νεοκλασσικό και η πανέμορφη αυλή του. Μπαίνοντας σε υποδέχεται ένας ζεστός χώρος με ρετρό διακόσμηση που σε μεταφέρει σε άλλη δεκαετία.

Σκούρα καλοδιατηρημένα ξύλινα έπιπλα, λευκά σεμεδάκια και παλιά γραμμόφωνα είναι λίγα από τα στοιχεία που συνθέτουν τη διακόσμηση του μαγαζιού.
Για τους μεζέδες δεν έχω να πω πολλά καθώς τα έχω δοκιμάσει όλα μα όλα και δίνω συγχαρητήρια. Έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στον τραχανά (όσο περίεργο και αν ακούγεται, δοκιμάστε τον και δεν θα χάσετε), στα μανιτάρια και στο μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας.

Παραγγείλτε άφθονη ρακί και συνδυάστε την με τους υπέροχους μεζέδες. Θα περάσουν οι ώρες χωρίς να το καταλάβετε! Όσο για τις τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας.
Μικρή, περιεκτική κριτική με ένα μεγάλο μπράβο στο μαγαζί!

Καλή διασκέδαση!

06 Ιαν 2017

Η προηγούμενη επαφή με μεξικάνικη κουζίνα ήταν πολύ άσχημη και αρκετά νωπή μπορώ να πω. Μετά από προτροπή φίλου μου επισκέφθηκα την Κυριακή της πρωτοχρονιάς το συγκεκριμένο εστιατόριο μιας και οι κριτικές από τον περίγυρό μου ήταν αρκετά ενθαρρυντικές. Μπαίνοντας, μας υποθέχθηκαν άτομα του προσωπικού τα οποία ήταν ιδιαίτερα φιλικά. Καθήσαμε σε ένα τραπέζι στο χώρο των καπνιστών δίπλα στο τζάμι γιατί μου άρεσε ο εξωτερικός χώρος με τα φυτά. Είχε αρκετό κόσμο αλλά λόγω του ότι το εστιατόριο είναι αρκετά μεγάλο δεν ήταν ενοχλητικό οπότε κάθε τραπέζι είχε το χώρο του.

Αρχικά μας έφεραν τον κατάλογο και ύστερα μας άφησαν στο τραπέζι nachos με την κλασσική κόκκινη σάλτσα. Εννοείτε ότι μέχρι να καταλήξουμε στην παραγγελία, τα είχαμε φάει όλα! Παραγγείλαμε λοιπόν μία Lime salad, ένα Mexican Torre, ένα Τaquiza και μία κανάτα Margarita classic (1L).

Η σαλάτα ήρθε πρώτη μαζί με την μαργαρίτα και ήταν απλή και δροσερή όπως την θέλαμε. Είχε ντομάτα και μαρούλι ψιλοκομμένα μέσα σε μία τραγανή τηγανητή φωλιά πίτας. Στη συνέχεια ήρθε το Mexican Torre το οποίο βρισκόταν σε ένα πήλινο σκεύος όπου στην ουσία ήταν πικάντικος κιμάς με λιωμένο τυρί. Τέλος ήρθε το Taquiza. Ήταν ένα πιάτο με τηγανιτές μεξικάνικες πιτούλες η μία πάνω στην άλλη με ενδιάμεσες στρώσεις γέμισης κοτόπουλου και μανιταριών και ρύζι ως συνοδευτικό.

Μπορώ να πω ότι δεν τα φάγαμε όλα καθώς ήταν αρκετά για δύο άτομα. Η margarita συνόδευσε ευχάριστα τις πικάντικες γεύσεις και δεν έμεινε ούτε γουλιά. Ο λογαριασμός για μία σαλάτα, δύο κυρίως, μία κανάτα margarita και ένα νερό ήρθε στα 65 ευρώ. Το μόνο που με ενόχλησε κατά την παραμονή μου στο εστιατόριο ήταν ότι το πράθυρο δίπλα μας ''έμπαζε'' και κρύωνα οπότε θα ήταν καλύτερο αν είχαμε επιλέξει ένα τραπέζι πιο μέσα ή στο χώρο των μη καπνιστών.

Σε όσους αρέσει η μεξικάνικη κουζίνα προτείνω το συγκεκριμένο εστιατόριο άφοβα. Σύμφωνα με το δικό μου προσωπικό γούστο, κατέληξα στο οτι η μεξικάνικη κουζίνα είναι αρκετά λιπαρή και βαριά, οπότε δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω. Είναι πολύ πιθανό όμως να κάνω μία στάση στο Amigos για margarita ή να δοκιμάσω κάποια από τις πολλές ετικέτες τεκίλας που διαθέτει.

26 Νοε 2016

ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΗ! Δεν μπορούσα να το πιστέψω όταν μου εκθείαζαν αυτή την ταβέρνα φίλοι μου-κάτοικοι της περιοχής! Πήγα έχοντας στο νου μου την έκφραση ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΚΕΡΑΣΙΑ ΚΡΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ. Έλεγα πόσο καλή μπορεί να είναι μια ταβέρνα της πόλης; Τι πρώτες ύλες θα έχει;
Τρία άτομα (εγώ και δύο φίλοι μου, ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ στο φαΐ) παραγγείλαμε σαλάτα, κολοκυθάκια τηγανιτά, φάβα, ντοματοκεφτέδες, τζατζίκι (2), συκώτι, και ποικιλία κρεατικών δύο ατόμων. Θέλαμε κ άλλα, αλλά ευτυχώς μας σταμάτησε ο σερβιτόρος. Μας είπε ότι είναι ήδη πάρα πολλά και του βάλαμε στοίχημα ότι θα τα φάμε...
Οι μερίδες ήταν βασιλικές, τα κρέατα απίστευτα ζουμερά και καλοψημένα (δεν έχω ξαναφάει ποιο ωραίο συκώτι) και το κρασί νέκταρ. Μετά από ώρες μάχης με τα φαγητά, τα καταφέραμε! Ήπιαμε πολύ κρασί μπας και κατέβουν αλλά μάταια... Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που είπα πως θα κάνω εμετό από το φαΐ. Τι το θέλαμε το στοίχημα;
Όταν ήρθε ο σερβιτόρος να τα μαζέψει, έντρομος συνειδητοποίησε ότι τα φάγαμε όλα και αποφάσισε ''να μας τη φέρει'' αφού μας είπε ότι το στοίχημα δεν τελείωσε εφόσον ακολουθεί και γλυκό! Το μυαλό ήθελε αλλά το στομάχι αδυνατούσε. Είχαν φτάσει στο τραπέζι τρία τεράστια πιάτα με γλυκά (λουκουμάδες με μέλι, σοκολάτα και χαλβάς σιμιγδαλένιος) από τα οποία απλά δοκιμάσαμε. Οι προσπάθειες της ομάδας να ανακάμψει ήταν μάταιες... Η ΜΥΡΤΙΑ κέρδισε το στοίχημα!

Υ. Γ Φάγαμε για δύο μέρες με μόλις 15 ευρώ το άτομο περίπου

25 Νοε 2016

Πολύ ωραίος χώρος, ποικιλία στο μενού, ισορροπημένες γεύσεις και άψογη εξυπηρέτηση. Αυτές είναι οι εντυπώσεις μου από την εν λόγω αλυσίδα γενικότερα. Αν και λόγω απόστασης προτιμώ το κατάστημα του Νέου Ψυχικού, έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένη και από τα υπόλοιπα.
Τελευταία φορά πήγα προχθές βράδυ με ένα φίλο μου μιας και είχαμε όρεξη για κάτι ελαφρύ. Το μαγαζί ήταν σε χαλαρή διάθεση μιας και ήταν Δευτέρα βράδυ οπότε και ήμασταν η τρίτη παρέα. (προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου... ) Ξεκινήσαμε με δύο ποτήρια λευκό κρασί και στη συνέχεια παραγγείλαμε ένα ορεκτικό, ένα κυρίως και τρία πιάτα με rolls.
Από αυτά ξεχώρισα το HIRAMI & AVOCADO (Γλώσσα* Ατλαντικού καπνιστή με φρέσκο αβοκάντο) καθώς και το SALMON SKIN FUTOMAKI (Μεγάλο ρολό με δέρμα σολωμού, λαχανικά και chilli). Το θετικό στην όλη διαδικασία επιλογής των πιάτων ήταν η βοήθεια του σερβιτόρου ο οποίος μας βοήθησε να συνδυάσουμε σωστά τις γεύσεις, ώστε να μην παραγγείλουμε όμοια πιάτα μιας και κάθε φορά μπερδευόμαστε. Μας τα παρήγγειλε σχεδόν όλα και εμείς τον εμπιστευτήκαμε.... Και μας δικαίωσε! Ήταν όλα εξαιρετικά.
Τέλος αφού είχαμε ζητήσει λογαριασμό μας ήρθε εκ του καταστήματος ένα καραφάκι μαστίχα, κρύα και μυρωδάτη! Το σύνολο για τρία ποτήρια κρασί, ένα ορεκτικό, ένα κυρίως και τρία πιάτα rolls ήταν 69 ευρώ. Καθόλου άσχημα! Το μόνο σίγουρο είναι πως θα ξαναπάω πολλές φορές.