antonius665

Μέλος από: Ιαν 2017

27 Αυγ 2018

Μια απο της περιοχές του κέντρου που δεν το έχω και πολυ επισκεφτεί ειναι το κολωνάκι.
Μου την δίνουν γενικός τα ψωνια οι δήθεν και απο αυτους εχει πολλους σε αυτην την περιοχη.

Μου την δίνουν οι τυποι που το παίζουν κάποιοι, αυτοι που φορουν μάρκες ρούχων μόνο αν το λογότυπο είναι ευδιάκριτο και τεράστιο αυτοι που φορουν rolex που κρατουν loui vuitton κτλ. Δεν τους ζηλεύω δεν εύχομαι να τα ειχα και εγω απλά δεν μπορω την επίδειξη. Σεμνα και ταπεινα, αυτο ειναι το πιστεύω μου δεν χρειάζεται να προκαλεις, πέρνα καλά, πήγαινε όπου θές κάνε ότι θές αλλα σεμνά.

Η αληθεια ειναι οτι στέρεψα από ιδέες, μου είχαν κάνει κλικ 3-4 μαγαζιά στο κολωνάκι οποτε επέλεξα το ιταλικο τις γνωστης πλέων αλυσίδας καταστημάτων nice n easy για φαι κυριακη μεσημερι.

Φαντάστηκα ότι δεν χρειάζεται κράτηση αυγουστιάτικα οποτε και το επισκευτίκαμε. Ευτυχώς βρήκα θέση για πάρκινγκ σχεδόν απο εξω και βρηκαμε τραπέζι μεσα σε μια ωραία γωνία δροσερη και με καναπέ από τη μια πλευρά, αγαπημένη θέση του μικρου μας.
Για την διακοσμηση και τη ατμόσφαιρά κτλ διαβάστε παρακάτω την εμπειρια της PP_TINA, τι καλυτερο ?

Οργανικα Σαλατικα με κεϊλ ψητο κοτοπουλο μανουρι και μελοξυδο
Μοσχαρι Αρκαδιας Βolognese με κρασι barolo πεκορινο τρουφας
Σιγομαγειρεμένη ουρά μόσχου με orzo ολικής άλεσης και ξερό ανθότυρο
Γαριδες σε τραγανη κρουστα και aioli μυρωδικων
Κανελονια γεμιστα με κοτόπουλο πιπεριές, μοτσαρέλα στον ξυλόφουρνο.

1 πορτοκαλάδα με ανθρακικο
1 aperol
Νερό εμφιαλωμένο
2 espresso

Πληρώσαμε περιπου 91 ευρω

Οτι φάγαμε ήταν αρκετά καλο, τα μακαρονια του μικρού σουπερ απο τα καλύτερα με κιμά που έχω φάει έξω.

Η ουρά ελιωνε στο στομα και το κριθαράκι πολυ γευστικο και ωραία χυλωμένο
Η μόνη μου ένσταση στα κανελονια, λογικα απο τον ξυλόφουρνο θα ερχοταν ζεματιστο, ήρθε χλιαρο η σάλτσα από πάνω κρύα το τυρί λιωμένο τωρα πως δένουν όλα αυτα δεν ξέρω, απο γευση ήταν καλο πάντως.

22 Αυγ 2018

Σάββατο μεσημέρι 4/8 ύστερα απο την δουλεία 3 ενήλικες και 1 μικρός για φαγητό, χωρίς κράτηση, έξω σχεδόν πλήρες μέσα σχεδόν άδειο, φυσικά επιλέξαμε τον εσωτερικό χώρο λόγο του κλιματιστικού. Φαί και ζέστη δεν παλεύεται.

Σαλάτα passion
Πεϊνιρλί με αυγο για ορεκτικο
Κοτόπουλο ψητό με μαύρο ρύζι ο ένας
Σολομός με κινόα ο άλλος
Ραβιόλια με πορτσίνι ο τριτος
Μπέργκερ μοσχαρίσιο απλό ο μικρός

Νερό εμφιαλωμένο, 2 espresso και 2 san pellegrino

Ταμείο 105,5

Το πεϊνιρλί μακράν το καλύτερο απο αυτα που δοκιμάσαμε
Το μπέργκερ παρα ψημένο
Ο σολομός οκ
Ραβιόλια μέτρια απο οτι μου ειπε ο τρίτος
Κοτόπουλο μέτριο ο πρωτος

Με τόση πληθώρα μαγαζιων σε απόσταση αναπνοής …

ΥΓ1 με λύπη μου βλεπω ενεργους χρηστες να εγκαταλειπουν το σαιτ για διάφορους λόγους
ελπίζω μην συρρικνωθεί κι άλλο δεν έχει το σαιτ την πολυτελεια αυτη.

ΥΓ2 12/8/2018 κερατσίνι χωρίς διακοπές ακόμα με τα νεύρα μου τσακισμένα, χωρίς ορεξει
Για πολλα πολλα οχι οτι θα έγραφα και πολλα παραπάνω.

14 Ιούλ 2018

Έκανα το λάθος το παραδέχομαι. Αλλα απο την άλλη αμα μου μπει κάτι στο μάτιιιι. Εκεί που κάναμε βόλτες μεσημεριάτικο με το αμάξι και ψάχνουμε κάτι να φάμε στην γλυφάδα, το είδα με την άκρη του ματιου μου, ήθελε και ο μικρός μακαρόνια και ως original χαζομπαμπάς δεν χαλάώ ποτέ χατίρι στον γιο μου. Δεν πρόλαβα να διαβάσω και τις κριτικές απο το σάιτ …

όπως γράφει ένας παλιός χρήστης από το μακρινό 2014:

“ Μέτριο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) φαγητό, μέτρια εξυπηρέτηση, χλιαρός χώρος. Με την Ιταλική κουζίνα να εκπροσωπείται από πάμπολλα εστιατόρια, ειδικά στη Γλυφάδα, χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να ξεχωρίσει ένας χώρος: το Il Salotto δε μας έδειξε τίποτα τέτοιο”.

Η παραγγελίας μας

Πίτα ιταλικη με τυρί και σαλάμι (εγραφε τι τυρί και τι σαλάμι)
Αν η πίτα στην ιταλία είναι 2 τορτίγιες με κάτι σαν τυροσαλάτα και σαλάμι αέρος στην μέση εγω είμαι ο Abraham-Louis Breguet *.

Καρμπονάρα με κρέμα.
Η γνώστη καρμπονάρα τπτ παραπάνω

Ταλιατέλες με κοτόπουλο και μανιτάρια
Παραβρασμένα μακαρόνια αγευστή σάλτσα.

Ριζότο με γαρίδες
Μύριζε knor είχε γεύση knor

Σαλάτα πράσινη
Αδιάφορη.

Πληρώσαμε 70 περίπου

Άστε το καλύτερα

*Αμπραάμ Λουί Μπρεγκέ ένας από τους μεγαλύτερους ωρολογοποιούς.

03 Ιούλ 2018

Σε έναν από τους κόλπους της Βουλιαγμένης με θέα τον Αστέρα, ο Γιάγκος και Θοδωρής Αγιοστρατίτης του «The Margi», πλουτίζουν το γευστικό τους πορτφόλιο ένα καινούργιο concept στιλάτου beach life, διακοσμημένο σε πολύ όμορφα. Το «Krabo», το οποίο μόλις άνοιξε τις πόρτες του στον Κόλπο Ζώσκα, στήνοντας τραπέζια (και ξαπλώστρες) πάνω στην άμμο, υπογράφει ο βραβευμένος executive chef του «Τhe Margi» Παναγιώτης Γιακαλής. Στην κουζίνα βρίσκεται ο Δημήτρης Γιουβανάκης.

Ο κατάλογος ικανοποιητικός με αρκετές επιλογές Ορεκτικά όπως οι ψητές σαρδέλες, mini burger, σαλάτας, ψυχα καβουριού, καλαμαράκια κα. Στα κυρίως φιγουράρουν οχτώ επιλογές, ζυμαρικά με θαλασσινα, ριζότα, ενώ από το BBQ βγαίνουν rib eye, T Bone, tomahawk, αστακοί, καραβίδες και φρέσκα ψάρια με το κιλό. Και 3-4 γλυκά επιπέδου.
Η λίστα κρασιών τα συνοδεύει με ετικέτες του ελληνικού και διεθνούς αμπελώνα, ενώ και το cocktail bar έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις.

Χωρίς κράτηση μην διανοηθείτε να πλησιάσετε ειδικά για φαί. Εμείς απο οτι κατάλαβα ήμασταν “τυχεροι” διότι η ιδέα να επισκεφτούμε το μαγαζί μου ήρθε σαββάτο μέρα που ήταν από το πρωί βροχερη, μουντη παρολα αυτα μόνο ένα τραπέζι υπήρχε.

Το σέρβις λίγο αργό απο την στιγμή που κάτσαμε μέχρι να μας πάρουν την παραγγελία, αλλα μετά όλα οκ τα πιάτα έβγαιναν κανονικα στους σωστους χρονους.
Η παραγγελία μας

χταπόδι με μους από αβοκάντο και λάιμ
Μαλακό χταπόδι αλλά την παράσταση έκλεψε η μους... ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, όξινη όσο επρεπε γευστικότατη με πολύ καλή υφι.

μπριζόλα από μαύρο χοίρο
2 Ζουμερά φιλετάκια χοιρινα πολύ όμορφα κομμένα και ψημενα.

3 mini burger με τη ζουμερή rock shrimp tempura
Φανταστικό ψωμί, φανταστικη φρέσκια γαρίδα, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ. Μικρό σε μεγεθος με 2 μπουκιές άλλα φοβερο.

Σολομός φιλέτο με πουρέ απο λευκό καρότο σολομός σωστα ψημένος άλλα και εδω ο πουρές ήταν όλα τα λεφτα.

καβούρι μαρινάτο με ψητό καλαμπόκι και μπρικ
ΟΝΕΙΡΟ δεν περιγράφω άλλο

Σαλάτα πράσινη με αβοκάντο
Η σαλατα ήταν καλή τίποτα το ιδιαίτερο.

2 άπερολ

2 εσπρέσσο

1 γλυκο τσουρεκι με παγωτο
Σούπερ ζεστο τσουρέκι με θεικο παγωτο βανιλια απο πανω δικιας τους φυσικα παρασκευης είχε και κατι τραγανο μέσα το παγωτό δεν μπόρεσα να το αποκωδικοποιησω.

Πληρώσαμε 156 ευρω.
Αν εξαιρέσεις τα χοιρινα μπριζολακια, οχι οτι δεν ηταν ωραια αλλα οτι και να είναι ψητα μπριζολακια ειναι, τα υπόλοιπα ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο γευστικα, ποιοτικά.
Αν μπορεις για λίγο να ξεχαστείς, σίγουρα θα νιώσεις οτι εισαι κάπου μακριά από την αθήνα σε κάποιο κυκλαδιτικο νησι...

12 Ιουν 2018

Από δευτέρα μέχρι και το Σάββατο κάνω διατροφή τρώω κυρίως κρέας είτε κοτόπουλο φιλέτο είτε μοσχαρίσιο φιλέτο avec καστανού ρυζιού. Οπότε την Κυριακή που έχω “ελεύθερο” εχω την απαίτηση να φάω κάτι ξεχωριστό κάτι εκλεκτό γιαυτό και γίνεται σοβαρή προεργασία πριν καταλήγω στο μαγαζί που θα πάμε, Αλλά τώρα τελευταία είμαι ντεφορμέ.
Τηλεφωνική κράτηση για 3 άτομα στον πολύ ωραίο κήπο.

Σαλάτα κινόα
Καλή σαλάτα όχι τίποτα το ιδιαίτερο

Ομελέτα με μαστιχοτύρι
Στην αρχη δεν κατάλαβα ότι το μαστιχοτύρι περιείχε μαστίχα Χίου φαντάστηκα ότι είναι κάποιο είδος τυριού. Δεν μου άρεσε δεν ταίριαζε καθόλου η μαστίχα με την ομελέτα.

Μπέργκερ μοσχαρίσιο
Πρώτη φορά άκουσα ότι το μπιφτέκι έρχεται καλά ψημένο γιατί έτσι προετοιμάζεται!!!
Το ψωμί ήταν μπριος και ειδικά το κάτω κομμάτι είχε πολύ βούτυρο που το έκανε μέν γευστικό δε πάρα πολύ βαρύ στα όρια του να χρειάζεσαι μαχαίρι να το κόψεις αν κρύωνε λίγο το βούτυρο.

Σπαγγετι με γαρίδες και κόκκινη σάλτσα
Πιάτο ημέρας το πήρα για μένα γιατί μου έχουν λείψει τα ζυμαρικά με οτιδήποτε πάνω, οκ ωραία σάλτσα 2-3 γαρίδες μικρού μεγέθους, τίποτα το ιδιαίτερο.

Και κάτι ακόμα σε ζυμαρικό για τον μικρό
Ήταν τόσο αδιάφορο το πιάτο από ότι θυμάμαι που και ο μικρός το άφησε σχεδόν ανέγγιχτο

Ήπιαμε ένα aperol εγώ ένα φυσικό πορτοκάλι ο μικρός και η γυναίκα νερό

Πληρώσαμε 81 ευρω.

Στην έρευνα που έκανα πριν επισκευτω το μαγαζι διάβασα:

“Ταξίδι με γεύσεις λατινοαμερικάνικες και ισπανικές υπόσχεται το El Jiron”
“Ο σεφ Σίμος Τριανταφύλλου ανέλαβε την κουζίνα με κέφι και γνώση, έχοντας μακρόχρονη εμπειρία σε εστιατόρια της Βαρκελώνης αλλά και θητεία στην κουζίνα του σπουδαίου Ferran Adrià. ”
Και άλλα πολλά …

Παίδες να πάτε στο μαγαζί και ειδικά βραδάκι τώρα το καλοκαίρι να κάτσετε στον κήπο να πιείτε τα καφεδάκια σας τα ποτάκια σας τα κοκτέιλ σας άλλα μέχρι εκεί. Μην φάτε δεν αξίζει.

06 Ιουν 2018

Ύστερα από τηλεφωνική κράτηση Κυριακή μεσημέρι. Τραπέζι έξω στην ωραία αυλή αλλα ο μισός και παραπάνω χώρος εκεί που μαζί με τα δέντρα και τις ομπρέλες κάνουν ωραία δροσιά είχαν τραπέζι βάπτισης, οπότε εμείς βολευτήκαμε σε ένα τραπέζι κάτω από μια ομπρέλα μόνο που λειτουργούσε σαν θερμοκήπιο, το κλιματιστικό μέσα δεν λειτουργούσε οπότε σκέφτηκα οκ φαΐ και σάουνα μαζί θα γλυτώσουμε καμιά θερμίδα.
Έρχεται ο σερβιτόρος μας εξηγεί τα μενού μας φέρνει το εμφιαλωμένο νερό και μας γεμίζει τα ποτήρια αλλά είχαμε ένα μικρό ατύχημα ο μικρός δεν πρόσεξε πως έπιασε το ποτήρι με συνέπεια να χύσει το νερό στο τραπέζι και το τραπεζομάντιλο να γίνει μούσκεμα από άκρη σε άκρη, και ακούω έκπληκτος τον σερβιτόρο να με ρωτάει αν θέλουμε να μας αλλάζει τραπεζομάντιλο!!! Βγάζει το βρεγμένο να φέρει στεγνό απο μέσα, το τραπέζι “γυμνό” ένα σίχαμα κουτσουλιές, σκόνες …
Έρχεται το κέρασμα του σεφ κρύα σούπα σε μικρό φλιτζάνι, ήμασταν 3 άτομα μας φέρνουν 2 σούπες και ρωτάει να φέρω και 3η σούπα ?

Λοιπόν η παραγγελία μας

Γαρίδες κανταΐφι με γλυκόξινη σάλτσα
Άνοστη γαρίδα μόνο γλυκιά σάλτσα ασύνδετα μεταξύ τους.

Χταπόδι καρπάτσο με πέρλες βαλσάμικου και αγουρίδα με λάδι τρούφας
Το χταπόδι πολύ λεπτά κομμένο σε φέτες και αυτό από τα λίγα που ξέρω πετυχαίνεται μόνο αν παγώσεις το χταπόδι και το κόψεις άλλα δεν πρέπει να περάσουν λίγα λεπτά μέχρι να σερβιριστεί ώστε να ξεπαγώσει ? Το να έρθει στο τραπέζι παγωτό χταπόδι είναι μεγάλο φάουλ. Πάντως και αυτό ήταν άνοστο, πολύ κακό. Οι πέρλες τι να ήταν άραγέ ?

Γύρος προβατίνα «αλλιώς»
Το αλλιώς δεν το κατάλαβα. Στο πιάτο υπήρχε μια τετράγωνη πίτα με τζατζίκι ντοματίνια και κομμάτια στεγνού παραψημένο κρέατος. Πολύ μέτριο

Σαλάτα mix εποχής με βινεγκρέτ από χαρουπόμελο
Αδιάφορη. 3-4 μαρούλια με κάτί πέρλες που δεν καταλάβαινές τι ήταν. Αν καταλάβω οτι ήταν τιποτα σφαιροποιήσις μοριακή κουζίνα θα πεθάνωωωωω

Μοσχαρίσιο σοφρίτο με υφές πατάτας
Ερωτηθήκαμε κατά την παραγγελία το ψήσιμο που θέλαμε και ενημερωθήκαμε για το ψήσιμο που προτείνει ο σεφ. Είχαμε και εμείς την ίδια άποψη με τον σεφ οποτε το παραγγείλαμε μέτρια ψημένο. Άλλα ήρθε κακοψημένο, στεγνό και σκληρό. Για τις υφές δεν θα μιλήσω μιας και η πατάτα δεν μου αρέσει.

Τόνος σε κρούστα μάραθου, παπαρουνόσπορο, τσίλι και ξύσμα λεμονιού με ταμπουλέ
Το μόνο πιάτο που άξιζε αν και αυτό δεν ήρθε στο ψήσιμο που ζητήσαμε. Μέτριο το θέλαμε και αυτό, κακοψημένο ήρθε και λίγο στεγνό αλλά τρωγόταν.

Ήπιαμε 2 san peligrino μεγάλα πληρώσαμε 107 ευρω.

Φυσικά δεν το προτείνω.

Υγ1 ευχαριστώ πολύ την PP_TINA για την καταπληκτική τις περιγραφή για το μαγαζί οπότε με έβγαλε από τον κόπο

Υγ2 Τις 3 ντοματουλες στον χώρο το βάζω γιατί αντικειμενικά είναι ωραίο μαγαζί και το κτήριο και ο κήπος. Αλλά άλλο ένα φάουλ ήταν στην τηλεφωνική μας κράτηση θα έπρεπε να μας ενημερώσουν ότι στο μαγαζί την ίδια ώρα θα διεξαγόταν δεξίωση … και ότι τα τραπέζια τα υπόλοιπα θα ήταν σε συγκεκριμένο χώρο

01 Ιουν 2018

Δεν συνηθίζω να γράφω κριτικές για ζαχαροπλαστεία, γιατί πολύ απλά δεν επισκεπτόμαστε τακτικά. Όχι ότι δεν μου αρέσουν τα γλυκά αλλά προσπαθώ να τα αποφεύγω γιατί δέν έχω μέτρο - σταματημό. Αλλά όταν το υπόσχομαι στον μικρό μας πρέπει να το τηρώ.
Το εν λόγο μαγαζί το έχουμε επισκεφτεί αρκετές φορές για το φρέσκο γευστικό παγωτό του και όχι μόνο. Με αρκετά τραπέζια στην γωνιακή αυλή που διαθέτη είτε σε καναπέδες είτε σε καρέκλες. Κόσμος πολύς ειδικά απογεύματα δεν βρίσκεις εύκολα να κάτσεις. Το σέρβις γρήγορο και επαγγελματικό

Αγαπημένα μου τα μικρά βαφλάκια. 12 μικρά βαφλάκια φρέσκο ψημένα είτε σε προκαθορισμένες γεύσης παγωτού είτε δική σας επιλογής. Αγαπημένη μου γεύση με κίντερ μπουένο ΚΌΛΑΣΗ.

Παραγγείλαμε
1 κρέπα σοκολάτα για τον μικρο μας
1 βάφλα με παγωτό σοκολάτα και μπισκότο oraio για την γυναίκα
1 καπελάκι παγωτό 2 μπάλες σοκολάτα και φιστίκι και αυτό για τον μικρό μας λόγο το υ ότι είναι λίγο αναποφάσιστο το γλυκούλη μας.
Και 1 ανθρακούχο για μένα μιας και είμαι σε διατροφή. Φυσικά στο τέλος έφαγα την μισή και βάλε από την κρέπα που μικρού και την 1 μπάλα φιστίκι, αφού δοκίμασα πρώτα 3-4 βαφλάκια για να δω αν ήταν όπως έπρεπε.
Ααα και 1 ακόμα ανθρακούχο για τον μικρο.

Πληρώσαμε 17,50

Ότι έχουμε δοκιμάσει σε αυτό το μαγαζί είναι φρεσκότατο πράγμα λογικό με την κίνηση που έχει και νοστιμότατο. Αξίζει να το επισκεφτείτε

26 Μαι 2018

Ο χώρος που στέγαζε το «Dai due Amici» του Χαλανδρίου, φιλοξενεί εδώ και λίγες μέρες το νέο εγχείρημα του Δημήτρη Κοντόπουλου (Scala Vinoteca) και της Μαίρης Βερνάρδου η οποία βρισκόταν πίσω και από το Dai Due Amici. Την ονόμασε Margot και όρισε chef de cuisine τον Σωτήρη Λίτσα.

Η αίσθηση παρέμεινε «ζεστή», με την επένδυση από ξύλο στους τοίχους, τα χαμηλά φωτιστικά που κρέμονται ακριβώς πάνω από τα τραπέζια, τα πιο σκούρα χρώματα... Γρήγορα καταλάβαμε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τα γεωμετρικά σχήματα στα πλακάκια του πατώματος, τους τοίχους κοσμούν φωτογραφίες από ιταλικές ταινίες, ακόμη και η διάταξη στα τραπέζια που είδαμε απ’ έξω, μάλλον έχει τη φιλοσοφία της, αφού δίνει την αίσθηση ενός ενιαίου τραπεζιού και μιας φιλικής ατμόσφαιρας με τους υπόλοιπους επισκέπτες του εστιατορίου. Παντού στα σουπλα στην πετσέτες στα πιάτα επικρατεί η “μασκότ” του μαγαζιού μια αλεπού σε στιλ βιτρό.

Κυριακή μεσημέρι ύστερα από τηλεφωνική κράτηση φτάσαμε στο μαγαζί, τοποθετηθήκαμε σε ένα άνετο τραπέζι δίπλα στην τζαμαρία. Να ένα μείον του μαγαζιού η τοποθεσία του, πάνω στον δρόμο έχοντας για θέα την κεραία γνωστής συνδρομητικής τηλεόρασης από την απέναντί πολυκατοικίας … τουλάχιστον σε αποζημιώνει το πολύ όμορφο εσωτερικό του.
Πολλά συγχαρητήρια στην κοπέλα που σερβίρει επαγγελματίας, φιλική μας εξηγούσε τα πάντα ήξερε τα πάντα γύρο από την ιταλική κουζίνα. Σε κάποια φάση τις ζήτησα ένα aperol και πήρε την πρωτοβουλία και μου πρότεινε να δοκιμάσω όχι το πολύ δια-φημισμένο -εμπορικό aperol που και οι Ιταλοί δεν το έχουν σε υπόληψη αλλά να δοκιμάσω κάτι αντίστοιχο μου είπε την ονομασία άλλα δεν την συγκράτησα που ομολογουμένως ήταν πολύ ανώτερο του aperol. Βλακεία μου που ενώ προσφέρθηκε να μου φέρει το μπουκάλι να το δω εγω είπα όχι το θυμάμαι...

Η παραγγελία μας

Στην αρχή μας κέρασαν να δοκιμάσουμε το δικό του ψωμί 2 ειδών 1 λευκό και ένα ΘΕΪΚΌ μαύρο ψωμί από έξω ήταν αλειμμένο με λίγο μέλι. Και αν δεν τρώτε ψωμί ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΆΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΆ ΤΟ ΔΕΎΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΈΛΙ.

πίτσα με μοτσαρέλα και προσούτο
Μακρόστενη πίστα πάνω σε ενα “ειδικό” πιάτο απο μάρμαρο. Λεπτό ζυμάρι, τραγανό όπως μου αρέσει.

Καρμπονάρα δεμένη με αυγό
Από τις καλύτερες καρμπονάρες που έχω δοκιμάσει ποτέ, ΕΛΑΦΡΙΆ, νοστιμότατη, σωστά βιασμένη.

Φιλέτο ψαριού (δεν θυμάμαι το είδος του ψαριού) πάνω σε φρέσκα ραβιόλια
Τα ραβιόλια ήταν γεμισμένα με ρικότα πιπεριές, το ψάρι από πάνω ολό σωστά ψημένο, νοστιμότατο.

Και η αποθέωση ίσως το πιο νόστιμο πιάτο με θαλασσινά που έχω φάει ever
Ιταλικό κους κους με γαρίδες, μύδια ψάρι σκορπίνα, με ζωμό από την σκορπίνα.
Αξίζει να επισκεφτείτε το εστιατόριο και να δοκιμάσετε αυτό το πιάτο.

Από γλυκά επιλέξαμε ένα σεμιφρέντο σοκολάτας γάλακτος. Προτίμησα αυτό το γλυκό αντι για το τιραμισού μήπως και έτρωγε και ο μικρός μας αλλά που αυτός έπαιζε με την κόρη του σεφ στο πίσω μέρος του μαγαζιού σε μια μικρή αυλή (?) Για τους καπνιστές.

Ήπιαμε εκτός από το κοκτέιλ και νερό εμφιαλωμένο, και ένα μπουκάλι νερό ανθρακούχο.
Προσφέρθηκαν να μας κεράσουν λιμοντσέλο αλλά αρνηθήκαμε.
Και 2 εσπρέσο

Για τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 90 ευρώ.

Μια γνήσια ιταλική τραττορία που αξίζει να την επισκεφτείτε. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσετε.

Υγ 1 πρέπει οι διαχειριστές του σάιτ να αλλάξουν το όνομα του εστιατορίου τα υπόλοιπα στοιχεία είναι όλα ίδια.

Υγ 2 ακόμα γεμίζει το στόμα μου σάλια όταν σκέφτομαι το κους κους με τα θαλασσινα

04 Μαι 2018

Πόσο χαίρομαι όταν πριν από μια καινούργια επίσκεψη - κριτική έχου γράψει άτομα σαν την
ΡΡ_ΤΙΝΑ από τη κόπο με βγάζεις

Σάββατο μεσημέρι 16:00 ύστερα από τηλεφωνική κράτηση 4 άτομα για φαΐ.

Η παραγγελία μας

Φλογέρες με άγρια μανιτάρια, αρωματισμένες με τρούφα και κρέμα τυριών σε μέλι 10/10
Τρομερή γέμιση, πολύ καλό τηγάνισμα, φοβερή γέμιση. Αυτό το πιάτο ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΆΣΕΤΕ και για καφέ να πάτε ΠΡΈΠΕΙ να το παραγγείλετε.

Ανάμεικτη πράσινη σαλάτα με τριλογία βιολογικής φακής, ψητό κατσικίσιο τυρί, κινόα, ρόδι, goji berries, πράσινο μήλο και βινεγκρέτ μπαλσάμικου 8/10

Σπαγγέτι καρμπονάρα με guanciale δεμένο με κρόκο αυγού και πεκορίνο Romano 7/10
Πρώτη φορά δοκίμασα καρμπονάρα με αυγο και ήταν παρα πολύ καλή.

Σολομός σχάρας με καπνιστό πουρέ καρότου, σπαγγέτι λαχανικών αρωματισμένα με τζίντζερ και σουσάμι 8/10
Φοβερός πουρές καρότου

Φρέσκο καλαμάρι στην σχάρα 8/10

Βιολογικό κοτόπουλο, sous vide σχάρας, σερβίρεται με ριζότο παρμεζάνας τριών δημητριακών
Μπιφτέκια από Ελληνικό βουβαλίσιο κρέας 8/10

ΜΑΡΚΙΖ BITTER ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ
σε νουγκατίνα αμυγδάλου με σάλτσα μάνγκο και φράουλα, Συνοδεύεται με σορμπέ βατόμουρο

PAVLOVA

Με ganache montée, βανίλια Μαδαγασκάρης και λευκής σοκολάτας, φρέσκες φράουλες

1 aperol

Πληρώσαμε 170 περίπου.

Πολύ μεγάλη ποικιλία σε όλα του ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως, γλυκά, ποτά. Ιταλική κουζίνα, ασιατική κουζίνα διαλέγεις και παίρνεις. Ότι δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο οι μερίδες σε σωστή αναλογία, πρώτες ύλες σε υψηλά στάνταρ. Το προσωπικό γρήγορο και επαγγελματικό έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, και εννοείτε προτείνεται για όλες τις ώρες της μέρας.

02 Μαι 2018

Την πρώτη φορά που πήγαμε στο feedελ στο κέντρο τότε, δεν είδα ότι δεν υπήρχε το μενού στο διαδίκτυο δεν είχα κρατήσει σημειώσεις οπότε θεώρησα σκόπιμο μην σας κουράσω με περιγραφές πιάτων που δεν θυμόμουν … στην δεύτερη επίσκεψη μας αυτήν την φορά στης Γλυφάδας νόμιζα ότι ήμουν προετοιμασμένος άλλα και αποδείχτηκα κατώτερος των περιστάσεων οπότε τώρα θα ανεχτείτε τις ελλιπής πληροφορίες ως προς την σύσταση των πιάτων.
Η παραγγελίας μας για 3 άτομα

Σαλάτα τοματινι 8/10

2 κοκτέιλ

Ενα αναψυκτικο Thomas Henry Mystic Mango για των μικρό

Πληρώσαμε 130 ευρω

οι πρώτες ύλες σε πολύ υψηλά στάνταρ όλα τα πιάτα ήταν σωστά εκτελεσμένα, οι μερίδες σωστές.
Η μόνη παραφωνία το ένα από τα 2 κοκτέιλ που διαλέξαμε είχε λάδι τρούφας και μου έκανε σαν να έπινα σούπα κρύα.
Και κάτι ακόμα που με παραξένεψε, σε κάποια φάση ο μικρός ήθελε να πάει τουαλέτα οπότε πήγα και εγώ μαζί του στο πάνω όροφο οπού ήταν η τουαλέτα και πριν μπούμε μέσα καθόταν η καθαρίστρια με ένα πιατάκι σε ένα τραπεζάκι μπροστά της με 3-4 κέρματα μέσα για φιλοδώρημα και περίμενε καρτερικά και το δικό μας. Μου θύμισε μπουζούκια και μάλιστα τις καλές εποχές, μπουζούκια με ΠΑΣΟΚ οπού τότε δίναμε φιλοδώρημα ακόμα και στις καρέκλες … κουφάθηκα όταν το είδα.