taurina87

Μέλος από: Ιαν 2017

04 Φεβ 2019

Επισκέφτηκα το εστιατόριο "Γιορτή" στα πλαίσια του Dine Athens. Το μενού του καταστήματος κόστιζε 30 ευρώ το άτομο. Επιλέξαμε να δοκιμάσουμε όλα τα πιάτα του μενού, για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Αναλυτικά:

- Ως καλωσόρισμα ήρθε καλάθι με ψωμάκια, πολύ φρέσκα, και αρωματισμένο βούτυρο.
- Η συνέχεια ήταν σούπα βελουτέ πράσου με φουντούκι, μους νιβατό και ελαιόλαδο με μάραθο. Λάθος 1ο: δεν ήταν βελουτέ αλλά μία αραιή σούπα. Λάθος 2ο: ήρθε πάρα πολύ ζεστή, σε σημείο να είμαι πεπεισμένη ότι μπήκε σε φούρνο μικροκυμάτων. Ελπίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η γεύση, όταν μπορέσαμε να την φάμε τελικά, ήταν απλά συμπαθητική.
- Το πρώτο ορεκτικό ήταν φάβα φενεού με κοτόπουλο τυλιγμένο σε προσούτο. Δυστυχώς το χειρότερο πιάτο. Η φάβα ήταν μπαγιάτικη και το κοτόπουλο με το προσούτο τόσο πολύ σκλληρό, ούτε σκύλος δεν το έτρωγε. Κρίμα!
- Τουλάχιστον το δεύτερο ορεκτικό μας αποζημίωσε: Τάρτα με κολοκυθάκι, πέστο κουκουνάρι και ντοματίνια ραγού. Ωραία η ζύμη, σπιτική. Η τάρτα έβγαζε μία φρεσκάδα!
- Ακολούθησαν οι δύο σαλάτες: Η μία με σταμναγκάθι, μπρόκολο και κολοκυθάκι. Πολύ φρέσκια και μου άρεσε που τα λαχανικά "κράταγαν" και δεν ήταν παραβρασμένα. Η δεύτερη σαλάτα ήταν ψητά λαχανικά με βαλσάμικο και ταλαγάνι. Δροσερά, ωραίο το τυράκι αλλά μέχρι εκεί. Το έχουμε ξαναφάει εκατοντάδες φορές!
- Το κυρίως που επέλεξε ο σύζυγός μου ήταν μοσχαρίσια πλευρά με πουρέ. Νόστιμο το κρεατάκι, νόστιμος και ο πουρές αλλά και πάλι ένα απλό, πολυφορεμένο πιάτο.
- Εγώ επέλεξα ρολά από ψαρονέφι, με τυρί Σαν Μιχάλη και πιλάφι δημητριακών. Ένα πιάτο με περισσότερη φαντασία και σίγουρα νόστιμο.
- Τα γλυκά ήταν χειροποίητο παγωτό χαλβά με βάση από σιμιγδαλένιο χαλβά και μους σοκολάτα. Και τα δύο νόστιμα αλλά μέχρι εκεί. Η δε καραμέλα που συνόδευε και τα δύο ως ντεκόρ μου φάνηκε λίγο παλιομοδίτικη.

Τα παραπάνω πιάτα συνοδεύονταν από τρία ποτήρια κρασί συνολικά.

Όσον αφορά τον χώρο, δυστυχώς δεν απευθύνεται σε early 30s αλλά σε late 50s. Όχι μόνο ο χώρος και οι θαμώνες παρέπεμπαν σε κάτι τέτοιο αλλά και η μουσική. Τουλάχιστον εμάς μας χάλασε πολύ και το ύφος της μουσικής (μα χασαποσέρβικα ???) αλλά και η υπερβολικά υψηλή έντασή της. Σχεδόν δεν ακούγαμε ο ένας τον άλλο!
Το σέρβις πολύ μέτριο. Στην αρχή τα πιάτα και τα ποτά έρχονταν με καλό ρυθμό. Μετά τα κυρίως όμως περιμέναμε 20 λεπτά, χωρίς να μας μαζέψουν τα πιάτα για το επιδόρπιο, οπότε τους είπαμε εμείς και τα μάζεψαν. Κατόπιν, αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε τον λογαριασμό δύο φορές!!
Ως γενική εντύπωση, σίγουρα αν ήξερα ότι θα έχει τέτοιου είδους live μουσική δεν θα το επέλεγα, Δυστυχώς δεν θα επισκεφτώ πάλι το εν λόγω εστιατόριο!

20 Οκτ 2018

Κάναμε κράτηση για 4 άτομα, Σάββατο βράδυ! Το parking στην περιοχή πολύ δύσκολο εκείνη την ώρα, νομίζω ότι κάναμε γύρους 15-20 λεπτά!

Φτάσαμε λοιπόν στο μαγαζί! Πολύ ωραίος χώρος, διακριτικά διακοσμημένος, με ωραίες γωνίες vintage! Αν και καθίσαμε μέσα γιατί έκανε λίγη ψύχρα, ωστόσο είδα ότι υπάρχει και πολύ ωραίο αίθριο για τους θερινούς μήνες!

Το σέρβις ήταν άψογο! Οι δύο κύριοι που μας εξυπηρέτησαν ήταν όλη την ώρα χαμογελαστοί, μας ανανέωναν συνέχεια νερό και παγάκια!

Στο προκείμενο τώρα.... Παραγγείλαμε τα παρακάτω:
- Ντακάκια με ντομάτα και κρέμα τυριού. Πολύ νόστιμα και δροσερά.
- Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι αέρος (αν δεν κάνω μεγάλο λάθος) και μία σάλτσα πιπεριάς. Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ που ήταν αρκετά καπνιστή, ταίριαζε τέλεια με το αλλαντικό και τη σάλτσα.
- Γεμιστά μανιτάρια με σπανάκι και τυρί. Πολύ νόστιμο!
- Λουκάνικο με πατάτα οφτή. Εξαιρετικό!
- Χοιρινό ψαρονέφρι γεμιστό με λιαστή ντομάτα και παλαιωμένη γραβιέρα. Πραγματικά πολύ νόστιμο, μαλακό. Συνοδευόταν από χοντροκομμένες πατάτες (επίσης νόστιμες! )
- Κριθαρότο με κατίκι και κοτόπουλο. Ήταν στα πιάτα ημέρας! Ίσως ήταν το μοναδικό πιάτο που όλη η παρέα το βρήκαμε μέτριο. Το κοτόπουλο ήταν πολύ καλοψημένο, όμως το κριθαράκι είχα βράσει παραπάνω!
- Στο τέλος πήραμε 2 cheesecake! Πολύ νόστιμα και χορταστικά!
- Μαζί με το φαγητό μας, εκτός από το ψωμί, ήρθε ένα ντιπ με ντακάκια. Ωραία χειρονομία!

Για τα παραπάνω, μαζί με ένα καραφάκι ούζο, μία σπιτική λεμονάδα και ένα ποτήρι κρασί, πληρώσαμε 62 ευρώ!
Θεωρώ ότι είναι ένα πολλά υποσχόμενο μαγαζί, με πολύ καλές τιμές, ωραίες μερίδες και καλές προοπτικές!
Εδώ να σημειώσω και κάτι σημαντικό, το οποίο για εμένα είναι πολύ σημαντικό: οι τουαλέτα του καταστήματος ήταν πεντακάθαρη!

Θα ξαναπάω σίγουρα!!!

09 Οκτ 2018

Κλασσική ταβέρνα της περιοχής! Η αλήθεια είναι ότι θέλαμε χρόνια να πάμε και τώρα βρήκαμε την ευκαιρία!

Το περιβάλλον άκρως vintage, με διακόσμηση και αισθητική άλλη εποχής!
Ο κατάλογος περιορισμένος, είχε όσα έπρεπε. Διαλέξαμε τα παρακάτω:

- Χωριάτικη σαλάτα με φέτα. Πραγματικά είχα πολλά χρόνια να δω σε σαλάτα τόσο πολύ λάδι (και πολύ μου άρεσε!!! ).

- Κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανητές. Κλασσικό και νόστιμο.

- Τζατζίκι για να συνοδεύσει τα παραπάνω τηγανητά. Επίσης νόστιμο!

- Τυροπιτάκια, τα οποία μας διαφήμισαν κιόλας. Νόστιμα αλλά ήταν υπερβολικά λαδωμένα.
- 2 κοτόπουλα με κάρυ και ρύζι μπασμάτι. Η σάλτσα, εκτός από το κάρυ φυσικά, είχε κρέμα γάλακτος. Πεντανόστιμο πιάτο και το ρυζάκι ταίριαζε τέλεια.

- Ένα συκώτι με πατάτες τηγανητές. Ενώ φαινόταν καλοψημένο, είχε μείνει πολύ ζουμερό! Είναι must eat πραγματικά!

Όλα τα παραπάνω, συν 2 μπύρες, μία σόδα και ένα μπουκάλι (στη Δραπετσώνα ήμαστε, δεν θα παρεξηγούσα αν μου έφερναν κανάτα), ο λογαριασμός για 3 άτομα στα 46 ευρώ. Μας ρώτησαν και για κέρασμα αλλά είχαμε κυριολεκτικά σκάσει!

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να εντοπίσω, για το οποίο φυσικά και δεν ευθύνεται το μαγαζί, είναι η φοβερή φασαρία που υπήρχε στον χώρο, λόγω μιας μεγάλης, ενοχλητικής παρέας.

Θα το επισκεφτούμε και πάλι σύντομα με φίλους! Είναι value for money!

09 Οκτ 2018

Υπερεκτιμημένο μαγαζί γνωστού chef! Ωραία ιδέα, ωραία η σύλληψη αλλά μας τα χάλασε στην εκτέλεση!

Πήραμε δύο bao buns με χοιρινό, 4.5€ έκαστο. Ωραία γέμιση, νόστιμο το χοιρινό και η σάλτσα του, αλλά... Το ψωμάκι άκρως τυποποιημένο, σχεδόν λάσπη θα έλεγα, πολύ μακριά από αυτό που είναι τελικά ένα ψωμάκι bao bunn.

Επίσης, με ένα δεν χορταίνει κανείς!

Σίγουρα δεν θα το επισκεφτώ ξανά, υπάρχουν αμέτρητα πιο ποιοτικά και οικονομικά μαγαζιά από αυτό!

29 Ιουν 2018

Αποφασίσαμε με την οικογένεια μου να επισκεφτούμε το μαγαζί του Σελίμ, έπειτα από την μεγάλη προβολή που είχε από την γνωστή μαγειρική εκπομπή.
Κυριακή μεσημέρι, 8 άτομα, έχοντας προηγηθεί κράτηση 1 1/2 εβδομάδα πριν φτάσαμε στο μαγαζί. Μας έβαλαν να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος ήταν πολύ απλός. Κακή εντύπωση μας έκανε η τέντα, η οποία ήταν πενταβρόμικη και τρύπια. Ευτυχώς δεν έβρεξε!!!
Όσον αφορά τον εσωτερικό χώρο, νομίζω ότι η λέξη ethnic μπορεί να τον περιγράψει. Μία ανακαίνιση δεν θα έκανε κακό! Η τουαλέτα μέτριας καθαριότητας.

Στα φαγητά τώρα... Αναλυτικά:
- Μία σαλάτα πολίτικη, πολύ ψιλοκομμένη και νόστιμη.
- Μία τσομπάν σαλάτα, η οποία είναι στην ουσία χωριάτικη ψιλοκομμένη. Νόστιμη.
- 2 λαχματζούν. Ίσως τα πιο νόστιμα που έχω φάει ποτέ. Την ίδια άποψη είχαν και οι υπόλοιπο στο τραπέζι.
- Ένα παστουρμαλί, δηλαδή φύλλο κρούστας με κασέρι, ντομάτα και παστουρμά. Κλασσικό πιάτο, νόστιμο.
- Ισλί κιοφτέ, κεφτέδες με πλιγούρι και κιμά. Δεν είχα ξαναφάει και ήταν ιδιαίτερα νόστιμοι.
- Στο τραπέζι μας "έπαιξαν" πολλά γιαουρτλού κεμπάπ. 2 μεγάλα κεμπάπ κομμένα στη μέση για κάθε μερίδα, κόκκινη σάλτσα, γιαούρτι, πίτες και βούτυρο. Πραγματικά εξαιρετικό!!!!
- Υπήρχε επίσης ένα κεμπάπ (άγνωστης ονομασίας), πολύ παρόμοιο με το γιαουρτλού, το οποίο είχε και πουρέ μελιτζάνας. Ιδιαίτερα νόστιμο!
- Επίσης - αγνώστου ονόματος - κοτόπουλο με ρύζι μέσα σε ζύμη με φοβερά ανατολίτικα μπαχαρικά.

Για το τέλος μας κράτησαν το καλύτερο!!!!! Κιουνεφέ ζεστό και μαστιχωτό και βουτυρένιος μπακλαβάς. Έλιωναν στο στόμα!!!!!

Για το σέρβις δεν έχω κανένα παράπονο. Όλοι ευγενικοί, έφεραν αμέσως ό, τι ζητήσαμε. Ειδικά μία κοπέλα ήταν τόσο γλυκεία!! Όσο για τον Σελίμ, χάρηκα πολύ που τον γνώρισα, χαιρετούσε όλα τα τραπέζια αλλά παράλληλα δούλευε κιόλας!!! Πολύ θετικό, αφού φαίνεται να μην έχει καβαλήσει το καλάμι!

Όλα τα παραπάνω, μαζί με μπύρες, αναψυκτικά και λοιπά παρελκόμενα ανέβασαν τον λογαριασμό στα 160 ευρώ, ήτοι 20 ευρώ το άτομα! Αν σκεφτεί κανείς ότι κυριολεκτικά σκάσαμε, μιας και οι μερίδες ήταν γενναίες, δεν το λες και άσχημα!!!

Θα ξαναπάμε σίγουρα!!!!!

21 Ιουν 2018

Επισκέφτηκα το εν λόγω εστιατόριο Σάββατο μεσημέρι με τους γονείς μου. Είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε αποκλειστική περιποίηση, μιας και είμασταν οι μοναδικοί θαμώνες εκείνη την ώρα.

Ο χώρος είναι πραγματικά στολίδι, σε μία υποβαθμισμένη πλευρά του Πειραιά. Σίγουρα ξεχωρίζει η μεγάλη ξύλινη σκάλα, μόλις μπαίνεις στο κτίριο αλλά και τα ξεχωριστά δωμάτια από τα οποία αποτελείται το εστιατόριο.

Μόλις καθίσαμε ήρθε εμφιαλωμένο νερό και σπιτικό, ζεστό ψωμί και κριτσίνια. Δεν επιλέξαμε κάποιο κρασί να πιούμε, παρά μόνο δύο San Pellegrino.

Επιλέξαμε μία ποικιλία τυριών – στον κατάλογο αναφέρεται ως τυριών και αλλαντικών, αλλά εμείς για διάφορους λόγους δεν τρώμε αλλαντικά. Πολύ καλή ποσότητα, συνοδευόταν από σπιτική μαρμελάδα φράουλας. Το τυρί με την τρούφα πραγματικά ξεχωρίζει! Το κόστος ήταν στα 24€.

Εγώ επέλεξα φρέσκια πάστα με κοτόπουλο και λιαστή ντομάτα. Πραγματικά εξαιρετική! Η κρέμα που είχε το πιάτο ήταν ακριβώς όση έπρεπε, τόσο καλά δεμένη, που πραγματικά δεν έμεινε καθόλου στο πιάτο!

Η μητέρα μου επέλεξε νιόκι με γκοργκοντζόλα και καρύδια (αρχικά φαινόταν μικρή η ποσότητα στο πιάτο, αλλά τελικά ήταν απόλυτα χορταστική). Τα μακαρόνια με ιταλικό λουκάνικο, σάλτσα ναπολιτάνα και ρίγανη κατέφθασαν σε μία τεράστια τηγανάρα μπροστά στον πατέρα μου και καταλάβαμε γιατί μας είπαν ότι είναι «ανδρικό πιάτο!!! ». Πολύ νόστιμα!

Το service ήταν κάτι παραπάνω από καλό, μιας και όπως ανέφερα είμασταν και μόνοι μας. Η κυρία, η οποία μαγείρευε, ερχόταν ανά διαστήματα για να δει αν είμαστε ευχαριστημένοι ή αν χρειαζόμαστε κάτι άλλο!

Το κέρασμα στο τέλος ήταν σπιτικό λεμοντσέλο! Για τα παραπάνω πληρώσαμε 78,50€.
Η εικόνα που μου άφησε ήταν ότι πρόκειται για ένα μαγαζί με πολλές δυνατότητες, σπιτικό φαγητό, το οποίο φτιάχνεται με πολύ αγάπη. Η μόνη ένστασή μου είναι οι τιμές, οι οποίες θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο προσιτές, για να μπορούμε να το απολαμβάνουμε πιο συχνά!

23 Μαι 2018

Επισκεφτήκαμε τον Madragora με τον σύζυγό μου Σάββατο βράδυ. Γνωρίζαμε ήδη που βρίσκεται, μιας και είχαμε ξαναπάει όταν ήταν εκεί το «Μαγειρείο της Νάγιας».
Ο χώρος συμπαθητικός, με ανοιχτά παράθυρα, τα οποία δημιουργούσαν μία ωραία δροσιά. Το μαγαζί διαθέτει μερικά τραπεζάκια έξω, ακριβώς απέναντι.
Το service πολύ ευγενικό και γρήγορο. Πέσαμε μάλιστα και σε έλεγχο της εφορίας, ακριβώς την ώρα αιχμής!
Ο κατάλογος μεγάλος, με πολλά πιάτα ημέρα. Πήραμε τα παρακάτω:
- Πατάτες baby με λάδι τρούφας και πανσέτα. Πολύ εντυπωσιακή η περιγραφή, όμως το αποτέλεσμα ήταν αδύναμο. Οι πατάτες κράταγαν αρκετά και δεν είχαν κάποια συγκεκριμένη γεύση.
- Μελιτζάνες ρολάκια με τυριά και ντομάτα. Νόστιμο πιάτο.
- Καπνιστό τυρί με κρούστα από δημητριακά και γλυκό περγαμόντο. Πολύ καλά εκτελεσμένο πιάτο και πραγματικά πεντανόστιμο!
- Κανελόνια φούρνου με σάλτσα ντομάτα και κιμά. Νόστιμα και η μερίδα πραγματικά τεράστια.
- Μοσχαρίσια μπιφτέκια με φρέσκα λαχανικά. Καλοψημένα και νόστιμα!
Ήπιαμε ένα mojito με μαστίχα (υποβρύχιο), λευκή σαγκρία και σπιτική λεμονάδα. Τα δύο πρώτα πολύ καλά, η λεμονάδα ήταν πάρα πολύ ξινή ( αν και μου αρέσουν τα ξινά, η λεμονάδα ήταν θεόξινη).
Το κέρασμα ήταν λικέρ αρμπαρόριζα! Vintage!!!!
Το σύνολο για τα παραπάνω, με κανάτες βρύσης που ανανεώνονταν συνεχώς, ήταν 43,50€
Είναι μία πολύ καλή χαλαρή επιλογή για φαγητό, με καλές τιμές και σίγουρα περιθώρια βελτίωσης!

18 Μαι 2018

Η favela ήταν μία πολύ ευχάριστη έκπληξη! Την επισκέφτηκα με τον σύζυγό μου Παρασκευή βράδυ! Η αυλή του μαγαζιού είναι φανταστική, ειδικά για τα ανοιξιάτικα βράδια! Το service γρήγορο και αποδοτικό! \
Παραγγείλαμε:
- Καροτοσαλάτα με μήλο και σως πορτοκάλι: Πολύ δροσερή, νόστιμη και ελαφριά!
- Καπνιστό τυρί πανέ με ξερούς καρπούς και μία πικάντικη σάλτσα: Από τα ωραιότερα σαγανάκια που έχω φάει, τραγανό και ζουμερό ταυτόχρονα! Η σάλτσα ταίριαζε απόλυτα!
- Πατάτες με τη φλούδα με τριμμένο ανθότυρο: Νόστιμες!
- Κεμπάπ: 5 μικρά αλλά πεντανόστιμα κεμπάπ με πίτες και γιαούρτι! Όμορφο πιάτο!
- Τρυφερό κοτόπουλο πανέ με σάλτσα φέτας: Φανταστικό πιάτο, τραγανό και πραγματικά η σάλτσα φέτας το αποθέωνε!

Οι ποσότητες στα πιάτα ήταν κάτι περισσότερο από ικανοποιητικές!!!
Μαζί με δύο Κερκυραϊκές μπύρες (μία μικρή και μία μεγάλη) και μαστίχα κέρασμα, η - όχι και τόσο - λυπητερή ήταν στα 32,50€. Καθόλου άσχημα, αν φανταστεί κάποιος ότι φάγαμε πραγματικά πολύ νόστιμα!!!

Σίγουρα η favela θα γίνει το νέο στέκι της παρέας μου!

18 Δεκ 2017

Πραγματικά ένα διαμαντάκι κρυμμένο στα στενά της Νέας Σμύρνης. Πολύ μικρό, ίσα ίσα έχει 3-4 τραπέζια.
Εντυπωσιακός ο τοίχος με την ζωγραφιά της κοπέλας (έναν τοίχο έχει όλο κ όλο το μαγαζί), όμως η αλήθεια είναι ότι ατμόσφαιρα χαλάει αρκετά από την από την ανοιχτή κουζίνα και τις μυρωδιές που αναπόφευκτα διαχέονται στον χώρο.
Το φαγητό εντυπωσιακά νόστιμο:

- Dim sum steamed με γαρίδα, καβούρι και αυγά χελιδονόψαρου. Έλιωνε στο στόμα.
- Pad Thai noodles. Νομίζω ότι είναι τα πιο νόστιμα noodles που έχω φάει ποτέ! Όλα τα υλικά ήταν φρέσκα και το φυστικοβούτυρο έδενε πολύ τις γεύσεις. Σίγουρα είναι από τα πιάτα που θέλω να ξαναδοκιμάσω!!!

- Καλαμάκια από κοτόπουλο με σάλτσα από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας (3 τεμάχια στη μερίδα). Πολύ τρυφερό το κοτόπουλο και πραγματικά πήγαινε πάρα πολύ ωραία η σάλτσα!

- Bao bun με χοιρινό, κομμένο στη μέση. Μεγαλύτερο σε μέγεθος από ότι συνήθως ( μας είπε η σερβιτόρα ότι τα φτιάχνουν οι ίδιοι). Το κρέας έλιωνε μέσα στη σάλτσα BBQ, το ψωμάκι ήταν όσο αφράτο έπρεπε και η σαλάτα coleslaw έδενα όλες τις γεύσεις! 5 στα 5!!!

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω, συν δύο μπύρες Tsingtao ήταν στα 28,50€. Πολύ οικονομικό, ειδικά αν αναλογιστώ τον συνδυασμό ποιότητας τιμής!!!

Πολύ θετική η συνολική εικόνα! Δεν ξέρω αν θα ξαναέτρωγα εντός του εστιατορίου, αλλά σίγουρα θα παραγγείλω (μιας και κάνουν και delivery) πολύ σύντομα!

14 Δεκ 2017

Τετάρτη βράδυ και αποφασίσαμε να επισκεφτούμε αυτό το μικρό μαγαζάκι, το οποίο βρίσκεται στην γειτονιά μας. Η παρέα μας αποτελούνταν από 4 άτομα.
Το μαγαζί, αν και Τετάρτη, ήταν σχεδόν γεμάτο (το πολύ να έχει σύνολο 8-10 τραπεζάκια).
Η κοπέλα στο σέρβις πολύ εξυπηρετική, χαμογελαστή, μας εξήγησε τα πιάτα ημέρα και μας άφησε να σκεφτούμε την παραγγελία μας. Πήραμε τα εξής:
- Σαλάτα με ρόκα, μαρούλι και συναφή πράσινα, με λιαστή ντομάτα και παρμεζάνα. Πολύ καλή γεύση και μεγάλη ποσότητα.
- Πεϊνιρλί με σπιτική ζύμη, μπαμπάτσικο και πεντανόστιμο!
-Σπιτική τυροκαυτερή, που σε έκαιγε όσο έπρεπε και ήταν κατάλληλη για το κρασί.
- 2 πιάτα σιουφιχτα με πράσινη σάλτσα (πέστο ρόκας) με κοτόπουλο. Πολύ νόστιμα και πρωτότυπα.
- Ένα ψαρονέφρι με καπνιστό τυρί. Το κρέας έλιωνε στο στόμα και το καπνιστό τυρί, αν και έντονο, έδενα πάρα πολύ ωραία.
- Κοτόπουλο με δυόσμο, κρέμα φέτας και ρύζι. Δεν δοκίμασα όμως μου είπαν ότι είναι πολύ νόστιμο!
- Ένα μικρό καραφάκι ρακόμελο (πολύ καλό! ) και 1 λίτρο λευκό κρασί χύμα, πολύ καλής ποιότητας και ελαφρύ.
- Αντί για ψωμί, μας έφεραν ζεστά ατομικά πιτάκια εις διπλούν!

Το κέρασμα ήταν μικρές ατομικές σοκολατόπιτες.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 56€ - όχι άσχημα αν αναλογισθεί κανείς ότι σκάσαμε!!!

Σίγουρα θα ξαναπάω και σύντομα μάλιστα!