foodmaster3

Μέλος από: Φεβ 2017

12 Ιουν 2017

Κυριακή μεσημέρι, αποφασίζουμε να πάμε οικογενειακώς στο περιστέρι, να απολαύσουμε το φαγητό μας, μαζί με ζωντανή μουσική. Γενικότερα μου αρέσει να δοκιμάζω νέες γεύσεις, όμως η Κυριακή το μεσημέρι, είναι αφιερωμένη στην ελληνική κουζίνα. Αποφασίσαμε λοιπόν, να επισκεφτούμε για πρώτη φορά Το Αρχοντικόν στο Περιστέρι, μιας και ουκο λίγες φορές, το είχαμε δει να διαφημίζεται σε διάφορα site τελευταία. Αν και γενικότερα τις Κυριακές δεν μου αρέσει να τρώω με live μουσική, λόγω πολυκοσμίας και φασαρίας, είπα να κάνω μία υποχώρηση, μιας και όλη η οικογένεια το προτιμούσε.

Πηγαίνοντας λοιπόν στο Περιστέρι και καταφθάνοντας στο μεζεδοπωλείο, αμέσως καταλαβαίνεις, για ποιόν λόγω έχει πάρει την ονομασία του. Θυμίζει πραγματικά Αρχοντικό εστιατόριο. Ένα παραδοσιακό αρχοντικό εστιατόριο, πιο παλιάς εποχής, με τις ξύλινες καρεκλίτσες του, τα ξύλινα τραπεζάκια του και τα διάφορα παλιά αντικείμενα στο χώρο, όπου θυμίζουν παλιό κουτούκι, όμοιο των ταινιών του ’60 και του ’70.

Ο χώρος είχε πολύ κόσμο, πράγμα το οποίο με έκανε να συνειδητοποιήσω πως εάν δεν είχαμε πραγματοποιήσει κάποια κράτηση, δύσκολα θα βρίσκαμε τραπέζι.

Ξεκινήσαμε το γεύμα μας με πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι, φέτα και σαγανάκι, κολοκυθοκεφτέδες γεμιστούς με τυρί, κάπως παραδοσιακά δηλαδή και συνεχίσαμε με γεμιστή πατάτα φούρνου με ζαμπόν, μπέικον και τέσσερα τυριά, όπου έλιωνε στο στόμα. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να προσθέσω πως τα ορεκτικά ήταν κάπως μικρά, όμως ήταν πολύ γευστικά. Παραγγείλαμε επίσης για να δοκιμάσουμε, μία σαλάτα αρχοντική, η οποία ήταν αρκετά πλούσια σε υλικά, καθώς είχε μαρούλι, ρόκα, αγγούρι, πίκλες, ντοματίνια, ελιές, γλυκόξινη sauce μουστάρδας και βαλσάμικου και από πάνω μερικά φύλλα παρμεζάνας. Ακόμα, πήραμε και μία κοτοσαλάτα σε φωλιά παρμεζάνας και sauce vinaigrette, η οποία ήταν εξίσου καλή.

Πηγαίνοντας στα κυρίως, εγώ προτίμησα ένα γεμιστό μπιφτέκι με γραβιέρα το οποίο ήταν θεσπέσιο και ακόμα δοκίμασα και από μία ποικιλία mix grill κρεάτων τεσσάρων ατόμων, η οποία περιείχε αρκετά κρέατα, όπως χωριάτικο λουκάνικο, πανσέτες χοιρινές, κεμπάπ, κοτόπουλο και χοιρινό λαιμό. Από το τραπέζι μας δεν έλειψαν και πιάτα όπως η γαριδομακαρονάδα, το ψαρονέφρι, το κοτόπουλο φιλέτο και κοτόπουλο a la crème με ρύζι, από τα οποία μπορεί να μην δοκίμασα, ωστόσο φαινόταν εξίσου γευστικά με τα πιάτα τα οποία γεύτηκα. Εξαιρετική ποιότητα φαγητού, ωστόσο για ακόμα μία φορά τα κυρίως ήταν λίγο μικρά και πιο ακριβά από όσο θα έπρεπε. Πληρώσαμε περίπου στα 17 ευρώ ο καθένας.

Στο τέλος, μας πρόσφεραν και ένα ωραιότατο γλυκάκι ως κέρασμα, σοκολατόπιτα με παγωτό, πράγμα το οποίο θεώρησα πολύ ευγενική και σωστή χειρονομία από πλευράς εστιατορίου.

Το προσωπικό ήταν καθ’ όλη την ώρα ευγενέστατο και γρήγορο. Μάλιστα μπορώ να πω πως εντυπωσιαστήκαμε θετικά από αυτό. Υπήρχε μία ζεστή ατμόσφαιρα και ένα καθαρό περιβάλλον.

Θα σχολιάσω κλείνοντας, πως η μουσική ήταν πολύ δυνατή για τα δικά μου γούστα, όμως αυτή είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη, σε κάποιους από το τραπέζι άρεσε αυτό.

Καλό ΣΚ σε όλους :)

26 Μαι 2017

Κλασική αξία στο κέντρο της Αθήνας για ινδική κουζίνα, αποτελεί για εμένα το εστιατόριο Mirch. Ιδανικό στέκι για οικογένειες, αλλά και παρέες, οι οποίοι είναι λάτρεις της πικάντικης κουζίνας.

Ένα σχετικά μικρό εστιατόριο στο Μοναστηράκι, το οποίο διαθέτει έναν πολύ μικρό κάτω χώρο, όπου βρίσκεται και η ανοιχτή κουζίνα, στην οποία παρακολουθείς τον τρόπο με τον οποίο μαγειρεύουν, καθώς και έναν μεγαλύτερο χώρο στον πάνω όροφο. Ο eπάνω όροφος διαθέτει γύρω στα 15 τραπεζάκια περίπου και ένα μικρό τραπεζάκι στο μπαλκονάκι, κατά τους θερινούς μήνες. Διαθέτει επίσης μεγάλα παράθυρα, τα οποία δροσίζουν την ατμόσφαιρα όταν είναι ανοιχτά την άνοιξη. Ένα μαγαζί το οποίο σχεδόν πάντα είναι γεμάτο, όλες τις ώρες, όμως σίγουρα θα βρεις διαθέσιμο τραπέζι.

Παραγγέλνεις κατά την είσοδό σου στο εστιατόριο, στο ταμείο, επιλέγεις το που θα καθίσεις και όταν είναι έτοιμα, φωνάζουν τον αριθμό της απόδειξής σου ώστε να στα φέρουν στο τραπέζι σου.

Τελευταία φορά, το επισκεφθήκαμε χθες το μεσημέρι, μία παρέα πέντε ατόμων. Παραγγείλαμε όπως πάντα ινδικό σουβλάκι, το οποίο είναι αρκετά χορταστικό. Αποτελείται από ένα μεγάλο τυλιχτό σουβλάκι, κομμένο στα δύο, με πίτα nan, λαχανικά και κοτόπουλο Tikka. To κόστος του είναι 4€. Προσοχή! Σε όσους δεν αρέσουν τα καυτερά, πρέπει να αναφέρουν πως δεν επιθυμούν το σουβλάκι τουςνα είναι καυτερό, καθώς το συγκεκριμένο, όπως και τα περισσότερα πιάτα τους άλλωστε, είναι αρκετά έως πολύ καυτερά. Ακόμα, παραγγείλαμε Chicken Rakora, πεντανόστιμα κομμάτια κοτόπουλου, μαριναρισμένα με κάρυ και συνοδευόμενα από μία γευστικότατη και δροσερή sauce, κόστους 5€. Συνεχίσαμε με λεπτή πίτα Roti, ψημένη σε ταντούρι, χωρίς μαγιά, κόστους 1,5€. Πληρώσαμε σύνολο 33 ευρώ και τα πέντε άτομα και φύγαμε όλοι φουσκωμένοι από το μαγαζί.

Το προσωπικό πάντα ευγενέστατο. Και η κοπέλα στο ταμείο, αλλά και οι κοπέλες οι οποίες φέρνουν τις παραγγελίες.

Ένας εξαιρετικός συνδυασμός ποιότητας, γεύσης και τιμής σε ένα εστιατόριο. Σίγουρα θα ξαναπάω!!!

25 Μαι 2017

Αν και έχω δοκιμάσει πολλές φορές το φαγητό της συγκεκριμένης αλυσίδας ασιατικής κουζίνας noodle bar, είτε από delivery, είτε σε καταστήματα άλλων περιοχών, δεν είχα επισκεφθεί ποτέ ξανά το συγκεκριμένο κατάστημα στο κέντρο. Από την πρώτη εντύπωση, παρατήρησα πως είναι σε μια τοποθεσία, η οποία αν και είναι 3 στενά περίπου δίπλα από την Ερμού, είναι αρκετά κριμένο μέσα στα στενάκια.

Η διακόσμηση του χώρου είναι η κλασική διακόσμηση των υπολοίπων εστιατορίων noodle bar, όπου το λευκό κυριαρχεί στους χώρους. Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, ήταν ένας απλός χώρος εστιατορίου.

Είχαμε πραγματοποιήσει κράτηση στο εστιατόριο, οπότε, κατά της είσοδό μας αναφέραμε το όνομα της κράτησης σε μία κοπέλα που ήταν εκεί και μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Ευγενέστατη και πρόσχαρη.

Καθίσαμε και παραγγείλαμε από ένα πιάτο ο καθένας. Εγώ παρήγγειλα ένα πιάτο το οποίο έχει κλασική αξία για εμένα και δύσκολα ξεφεύγω από τη συγκεκριμένη επιλογή, το οποίο είναι νούντλς με γλυκόξινη σάλτσα. Αποτελείται από νόστιμα νούντλς αυγού, με λαχταριστά κομμάτια κοτόπουλου, baby corn και λάχανο, ανακατεμένα και δεμένα πολύ γευστικά όλα με γλυκόξινη σάλτσα. Η τιμή του συγκεκριμένου πιάτου είναι: 7,80€. Κατά την άποψή μου είναι παραπάνω ακριβό από αυτό το οποίο προσφέρει, ωστόσο δεν παύει να είναι ένα πολύ ωραίο πιάτο. Παραγγείλαμε επίσης κάποια ορεκτικά. Το πρώτο, ήταν τραγανά σπρινγκ ρολς λαχανικών, συνοδευόμενα με γλυκόξινη σάλτσα. Κόστους 4,40€. Το δεύτερο, ήταν τσιπς γαρίδα συνοδευόμενα με γλυκόξινη σάλτσα, κόστους 2,80 €. Ενώ, το τρίτο και τελευταίο, ήταν ζουμερές τηγανιτές φτερούγες κοτόπουλου, τηγανισμένες στο γουόκ και μαριναρισμένες σε σόγια, σερβιρισμένες με μέλι και γλυκιά σάλτσα τσίλι, κόστους 5,70 €. Τελειώσαμε την παραγγελία, συνοδεύοντας ο κάθε ένας, με ένα αναψυκτικό της επιλογής μας...

Η παραγγελία μας δεν άργησε να αργήσει, ενώ η κοπέλα η οποία έφερε την παραγγελία και μάζεψε τα πιάτα, ήταν με ένα χαμόγελο στο στόμα.

Η συνολική μου εικόνα από το συγκεκριμένο εστιατόριο, είναι πως είναι εξαιρετικά ακριβό και για την εποχή, αλλά και για αυτό το οποίο προσφέρει, όπως προείπα. Διαθέτει εξαιρετικά πιάτα και μία μεγάλη ποικιλία ασιατικής κουζίνας. Ξεφυλλίζοντας τον κατάλογο την τελευταία φορά, παρατήρησα πέρα από τα νούντλς όπου είναι και η βασική μου επιλογή, sushi, σούπες, αλλά και σπέσιαλ πιάτα, όπως είναι η Πάπια Πεκίνου. Δηλαδή, είναι ένα εστιατόριο με ασιατική κουζίνα για όλα τα γούστα.

Αν και έχουν ανοίξει πολλά εστιατόρια ασιατικής κουζίνας, αρκετά πιο φθηνά, όσον αφορά τα πιάτα των νουντλς, παραμένει η νούμερο ένα επιλογή μου. Σίγουρα θα συνεχίσω να το προτιμώ!!!

23 Μαι 2017

Την περασμένη εβδομάδα, βρισκόμουν στο κέντρο της Αθήνας και μετά από μία κουραστική ημέρα, αποφάσισα το βράδυ να δειπνίσω σε ένα εστιατόριο. Αποφεύγοντας το βαρύ φαγητό λόγω ώρας και θέλοντας να φάω κάτι ελαφρύ, πρότεινα στην φίλη μου να επισκεφθούμε τη γνωστή αλυσίδα ιαπωνικής κουζίνας Koi.

Έχοντας επισκεφθεί αρκετές φορές τη συγκεκριμένη αλυσίδα, μπορώ να πω με σιγουριά πως αν κάποιος θέλει να απολαύσει γευστικό και φθηνό sushi, ένας είναι ο προορισμός... Το Koi.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας, είναι ένα πολύ μικρό μαγαζάκι, έχοντας συνέχεια κόσμο τα βράδια, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουμε πάντα τραπέζι. Στην πόρτα βρίσκεται μία κοπέλα, η οποία σε ενημερώνει κάθε φορά εάν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι ή όχι και σε οδηγεί σε αυτό. Εν αντιθέσει με άλλα εστιατόρια της ίδια αλυσίδας, όπως για παράδειγμα είναι το κατάστημα Koi στην Γλυφάδα, το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο αντίστοιχο θέμα.

Αυτή τη φορά ευτυχώς, βρήκαμε τραπέζι σχεδόν αμέσως και καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, μιας και ο καιρός το επέτρεπε.

Αρχικά παραγγείλαμε Rock shrimp tempura, όπου είναι 8 τεμάχια sushi, με γέμιση από αβοκάντο και σουσάμι και από πάνω μικρές λαχταριστές μπουκίτσες τηγανιτής γαρίδας, επικαλυμμένα με γλυκιά chilli mayo sauce. Το συγκεκριμένο πιάτο, αποτελεί ένα πιάτο το οποίο παραγγέλνω κάθε φορά που επισκέπτομαι το εστιατόριο και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Η τιμή του μάλιστα είναι πολύ προσιτή, καθώς κοστίζει 5,80€. Είναι βέβαια ένα από τα πιο ακριβά πιάτα τους, ωστόσο, πραγματικά αξίζει τα λεφτά του. Μετά παραγγείλαμε δύο california dream, 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, αγγούρι, σουσάμι, αβοκάντο, wasabi mayo και απολαυστική γέμιση σουρίμι. Η τιμή τους είναι αρκετά χαμηλή, κοστίζουν 3,50€ το ένα, ενώ σε άλλο εστιατόριο ιαπωνική κουζίνας, μπορεί να στοίχιζαν και 10€. Κατόπιν, παραγγείλαμε ένα spicy crab, για τους λάτρεις του καβουριού, το οποίο διαθέτει 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, αβοκάντο, λαχταριστό κόκκινο massago, γέμιση σουρίμι και καυτερή sauce, κόστους 4€. Τέλος, παραγγείλαμε για δοκιμή vegeterian roll, τα οποία δεν είχα δοκιμάσει ξανά και με εξέπληξαν ευχάριστα. Αποτελούνταν από 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, σουσάμι, αβοκάντο, καρότο και γέμιση αγγουριού, ενώ η τιμή τους ήταν 2,80€. Η παραγγελία μας, ήρθε σε μία μεγάλη πιατέλα η οποία στην πάνω αριστερή γωνία είχε λίγο guacamole, ενώ στην κάτω δεξιά, είχε ginger, όπως άλλωστε διαθέτουν σχεδόν όλα τα πιάτα τους.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι παρόμοιος με όλα τα υπόλοιπα εστιατόρια της ίδιας αλυσίδας. Αυτό όμως που είναι αξιοπρόσεκτο και δίνει μία πολύ ωραία πινελιά στον χώρο των εστιατορίων, πέρα από την ανοιχτή κουζίνα που διαθέτουν και έχεις τη δυνατότητα να δεις πως φτιάχνεται το πιάτο σου, είναι το μπαρ, το οποίο διαθέτει έναν κινούμενο διάδρομο στον οποίο έχουν τοποθετηθεί διάφορα λαχταριστά πιάτα που σε δελεάζουν να δοκιμάσεις.

Μεγάλο μειονέκτημα της συγκεκριμένης αλυσίδας, θεωρώ το γεγονός πως δεν πραγματοποιούν κρατήσεις, καθώς πιστεύω πως αυτό θα έλυνε το θέμα της μεγάλης αναμονής που έχει κάθε φορά μέσα στην μέση του δρόμου. Καλό θα ήταν εφόσον πλέον πραγματοποιεί και delivery, να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο κρατήσεων.

Η εξυπηρέτηση είναι τυπική, ούτε κρύο ούτε ζέστη, έρχονται παίρνουν την παραγγελία σου, στην φέρνουν και τελείωσε. Δηλαδή, κλασική αντιμετώπιση
αλυσίδας street food. Εάν κάποιος αναζητά πιο φιλικό περιβάλλον, δεν θα προτιμήσει τη συγκεκριμένη αλυσίδα.

Σίγουρα θα συνεχίσει να αποτελεί η νούμερο ένα επιλογή μου για sushi στην πόλη, καθώς συνδυάζει ποιότητα και οικονομία.

12 Μαι 2017

Το FETICCIO, είναι ένα εστιατόριο, το οποίο επισκέπτομαι χρόνια. Είναι ένα μαγαζί με σταθερή αξία σε ολόκληρα τα Νότια Προάστια. Το έχω επισκεφθεί μετά από ξενύχτι, για μεσημεριανό, βραδινό, αλλά και για πρωινό, μιας και λειτουργεί 24 ώρες την ημέρα.

Προς μεγάλη μου χαρά και έκπληξη, τον τελευταίο καιρό μάλιστα, έχει και delivery, πράγμα το οποίο περίμενα χρόνια να συμβεί και πιστεύω πως είναι μία πολύ θετική προσθήκη για το εστιατόριο αυτό.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός, με αποτέλεσμα τα βράδια, να περιμένω πάντα στην ουρά, καθώς είναι κάθε φορά γεμάτο.

Αυτό που αξίζει να δοκιμάσει κανείς, είναι η ceasar salad την οποία διαθέτει και όμοιά της δεν έχω δοκιμάσει σε άλλο μαγαζί. Αυτό που την κάνει διαφορετική σε σχέση με άλλες σαλάτες Ceasar, είναι πως αντί για κομμάτια κοτόπουλο, περιέχει ψίχα κοτόπουλου και μία πολύ φρέσκια σως. Η τιμή της είναι αρκετά καλή σε σχέση με αυτό που προσφέρει μάλιστα. Κοστίζει περίπου 6 - 7 ευρώ.

Από αλμυρές κρέπες, υπάρχει μια τεράστια ποικιλία, καθώς ο καθένας μπορεί να φτιάξει την κρέπα της αρεσκείας του. Προσωπικά προτιμώ αλμυρή κρέπα με κοτόπουλο, πατατάκια, μαρούλι, καλαμπόκι, τυρί και μαγιονέζα. Η τιμή της κάθε κρέπας, εξαρτάται από τα υλικά τα οποία θα προσθέσει κανείς. Εγώ, πληρώνω γύρω στα 7 ευρώ περίπου για μία αλμυρή κρέπα.

Πέρα από τις αλμυρές κρέπες, διαθέτει και πολλές γλυκές. Το FETICCIO μάλιστα, είναι γνωστό σε όλα τα Νότια Προάστια, για την εξαιρετική κρέπα νούμερο 49. Η συγκεκριμένη διαθέτει σοκολάτα, φράουλες, μπανάνες, μπισκότο, σαντιγί, σιρόπι σοκολάτας και φράουλας, καθώς και παγωτό βανίλια στο εσωτερικό της. Είναι μία απόλαυση για τον ουρανίσκο σου, όμως δεν μπορεί να φαγωθεί ολόκληρη από ένα άτομο, καθώς σε λιγώνει. Η τιμή της είναι γύρω στα 5 - 6 ευρώ.

Τον τελευταίο καιρό όμως, η ποιότητα στις κρέπες έχει πέσει, δεν είναι τόσο γευστικές όσο ήταν τα προηγούμενα χρόνια. (Αυτό δεν ισχύει για την Ceasar Salad). Αυτό μάλιστα, μου το έχουν επιβεβαιώσει και φιλικά πρόσωπα, τα οποία επισκέπτονται τακτικά εδώ και χρόνια το εστιατόριο.

12 Μαι 2017

Την προηγούμενη βδομάδα, μετά από μία χαλαρή βόλτα στη Γλυφάδα, αποφασίσαμε με μία φίλη μου να επισκεφθούμε το εστιατόριο La Pasteria, για να γευτούμε την Ιταλική Κουζίνα.

Παρόλο που είχαμε κάνει κράτηση, διαπιστώσαμε πως δεν χρειαζόταν, καθώς το εστιατόριο δεν διέθετε πολύ κόσμο, πιθανώς λόγω ημέρας και ώρας.

Ευγενέστατο το προσωπικό, μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Παραγγείλαμε από μία μακαρονάδα και μία σαλάτα, όλα σε lunch μέγεθος. Μπορώ να πω πως οι μακαρονάδες σε lunch μέγεθος ήταν ικανοποιητικές, ωστόσο η σαλάτα σε lunch μέγεθος, είναι ατομική, με αποτέλεσμα να παραγγείλουμε και δεύτερη.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο, διαθέτει διάφορα μενού, τα οποία συνδιάζουν σαλάτα με κυρίως και επιδόρπιο, ωστόσο προτιμήσαμε να επιλέξουμε από τα πιάτα του καταλόγου.

Η πρώτη μακαρονάδα την οποία παραγγείλαμε, ήταν μία bolognese με linguini. Εξαιρετική επιλογή, εάν και είχε λίγο παραπάνω πιπέρι για τα γούστα μου. Η δεύτερη μακαρονάδα, ήταν μία pasta con pollo, η οποία περιείχε ζουμερά κομμάτια κοτόπουλου, κρέμα γάλακτος και μανιτάρια. Εάν επιθυμείς τυρί για την μακαρονάδα σου μάλιστα, έρχεται ο σερβιτόρος πάνω από το πιάτο σου και τρίβει όσο τυρί επιθυμείς στο πιάτο σου εκείνη την στιγμή, πράγμα το οποίο θυμίζει καλό Ιταλικό εστιατόριο του εξωτερικού.

Η σαλάτα, ήταν μία Ceasar con pollo, η οποία ήταν μία κλασική σαλάτα του Καίσαρα, με κρουτόν, μπέικον, πράσινη σαλάτα, παρμεζάνα και τριφερά κομμάτια κοτόπουλου, αρκετά γευστική.

Οι τιμές του είναι αρκετά τσιμπιμένες για την εποχή. Σύνολο πληρώσαμε γύρω στα 25 ευρώ.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο σε διακόσμηση. Συγκεκριμένα ο κάτω όροφος είναι αρκετά μικρός, διαθέτοντας περισσότερα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος είναι περιτριγυρισμένος από τζάμια. Ο πάνω όροφος είναι αρκετά πιο ωραίος, μιας και θυμίζει Ιταλικό εστιατόριο του εξωτερικού.

12 Μαι 2017

Το εστιατόριο στην περιοχή του Κολωνακίου, της γνωστής αλυσίδας των Friday's, είναι σίγουρα ένα εστιατόριο το οποίο θα επισκεφθεί κανείς εάν θέλει να γευθεί την Μεξικάνικη κουζίνα, είτε ακόμα εάν θέλει να δοκιμάσει ένα καλό κοκτέιλ και βρίσκετε στην περιοχή.

Την περασμένη εβδομάδα, βρισκόμουν για ψώνια στην περιοχή και εφόσον είχε ήδη αρχίσει να βραδιάζει, αποφασίσαμε με την παρέα μου να επισκεφθούμε το εστιατόριο για το βραδινό μας.

Μπαίνοντας στο εστιατόριο, όπως κάθε άλλη φορά, περιμέναμε στους μεγάλους καναπέδες της εισόδου, μέχρι να μας βρουν κάποιο τραπέζι τα κορίτσια στην υποδοχή. Μετά από λίγα λεπτά, μας οδήγησαν σε ένα μεγάλο τραπέζι κοντά στο μπαρ, στο οποίο και καθίσαμε.

Ξεκινήσαμε την παραγγελία μας, παραγγέλνοντας όπως πάντα Potato Twisters, τραγανές τηγανιτές στριφογυριστές πατάτες, οι οποίες συνοδεύονται από ένα γευστικό dressing και στη συνέχεια πήραμε μία BBQ Chicκen Salad, η οποία έχει ζουμερά κομμάτια κοτόπουλο επαλυμμένα με BBQ σως και συνοδευμένα με ανάμεικτη σαλάτα.

Συνεχίσαμε την παραγγελία μας, παραγγέλνοντας ο καθένας το δικό του κυρίως. Εγώ προτίμησα τα Jack Daniel’s Glazed Ribs, χοιρινά παϊδάκια, τα οποία συνοδεύονται από τηγανιτές πατάτες και είναι ένα πιάτο, το οποίο έχω παραγγείλει αρκετές φορές και μπορώ να πω με σιγουριά πως ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει. Για επιδόρπιο παρήγγειλα για πρώτη φορά, το Death By Chocolate, το οποίο ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι ένα γλυκό με στρώσεις από κέικ σοκολάτας, σερβίρεται με παγωτό βανίλια και με ζεστή σως σοκολάτας και καραμέλας. Όποιος είναι λάτρεις της σοκολάτας, σίγουρα θα πρέπει να το δοκιμάσει έστω και μία φορά.

Το προσωπικό του εστιατορίου, όπως πάντα ήταν ευγενέστατο και πολύ οικείο, διαθέτοντας μία νεανική διάθεση. Λίγο πιο δίπλα μας, καθόταν μία παρέα από άτομα νεαρής ηλικίας, ένας εκ των οποίων διέθετε γενέθλια. Το προσωπικό του εστιατορίου έφερε ένα γλυκό στο τραπέζι, τραγουδώντας ένα δικό τους τραγούδι γενεθλίων, ξεσηκώνοντας όλο το μαγαζί. Προσωπικά, πιστεύω πως είναι ιδανικός προορισμός για τραπέζι γενεθλίων, μόνο για νεαρές ηλικίες όμως.

Τέλος, αυτό που έχω να προσθέσω, είναι κάτι που θα πρέπει να γνωρίζει κανείς πριν επισκεφθεί το εστιατόριο. Μετά από τις αμέτρητες επισκέψεις μου στο συγκεκριμένο εστιατόριο τα τελευταία 10 χρόνια, μπορώ να πω με σιγουριά πως ο φωτισμός που διαθέτει δεν ταιριάζει τόσο στα δικά μου γούστα. Είναι υπερβολικά χαμηλός, πράγμα το οποίο καθιστά το εστιατόριο, έναν τέλειο προορισμό για ζευγάρια, αλλά όχι τόσο για παρέες και επαγγελματικά δείπνα.

09 Μάρ 2017

Είτε έχεις επισκεφθεί για ψώνια, είτε για καφέ, είτε για δουλειά την περιοχή του Κολωνακίου, μετά τη βόλτα σου, αφού έχεις πεινάσει, αξίζει να επισκεφτείς το εστιατόριο La Pasteria στην οδό Βαλαωρίτου. Αυτό φυσικά εάν επιθυμείς να γευθείς την κλασική Ιταλική κουζίνα, από μία αλυσίδα εστιατορίων, η οποία λειτουργεί για χρόνια, ακόμα και στη δύσκολη αυτή περίοδο κρίσης την οποία διανύουμε.

Το εστιατόριο διαθέτει γευστικά πιάτα μακαρονάδων, με αγαπημένη μου την μακαρονάδα pollo (εάν θυμάμαι καλά την ονομασία του πιάτου), η οποία περιέχει ζουμερά κομμάτια κοτόπουλου και λευκή σάλτσα. Φυσικά το μενού διαθέτει και δροσερές σαλάτες, αποτελούμενες από φρέσκα υλικά, τις οποίες αξίζει να δοκιμάσει κανείς. Το μενού περιλαμβάνει και διάφορες προσφορές, από τις οποίες μπορείς να επωφεληθείς, χωρίς να κάνω κάποια αναφορά στις προσφορές αυτές, καθότι, λόγω πολιτικής του εστιατορίου, μπορεί να αλλάζουν τακτικά.

Ο χώρος είναι φωτεινός, ήσυχος, διαθέτοντας άνετα και μεγάλα τραπέζια και είναι ιδανικός για όλα τα γούστα, όπως για κρατήσεις μετά από ορκωμοσία, τραπέζι γενεθλίων, ακόμα και για επαγγελματικά γεύματα, αλλά και για ρομαντικά δείπνα.

Το προσωπικό του εστιατορίου είναι πάντα ευδιάθετο, γρήγορο και πρόθυμο να σε βοηθήσει για ότι χρειαστείς, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία.

Τα La Pasteria είναι μία αλυσίδα εστιατορίων, που προσωπικά επισκέπτομαι χρόνια και θα συνεχίζω να το κάνω, εφόσον συνεχίσουν την καλή δουλειά.

08 Μάρ 2017

Το διαμάντι των Εξαρχείων, βρίσκεται στην οδό Βαλτετσίου 44 και δεν είναι άλλο από το εστιατόριο Γιάντες. Ένα εστιατόριο για όλα τα γούστα, στην καρδιά των Εξαρχείων, με μοντέρνα διακόσμηση, πλούσια σε φυτά και δέντρα, δίνοντας μια ευχάριστη και δροσερή νότα στην ατμόσφαιρα, η οποία δε θυμίζει σε τίποτα την κακόφημη περιοχή.

Διαθέτει έναν πλούσιο κατάλογο, μεσογειακής κουζίνας, με εκπληκτικό ριζότο, μπιφτέκι κοτόπουλο, σαλάτες και τηγανιτές πατάτες, τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία. Φυσικά από τον κατάλογο δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα γλυκά, τα οποία είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει στην περιοχή του κέντρου. Αν το επισκεφτείτε πρέπει να δοκιμάσετε σίγουρα το φρέσκο μιλφέιγ και τη σοκολατόπιτά τους.

Το προσωπικό είναι πάντα ευγενέστατο και γρήγορο.

Σίγουρα είναι ένα εστιατόριο, το οποίο αξίζει να επισκεφτεί κανείς είτε μετά την μεσημεριανή του βόλτα, είτε μετά την απογευματινή.