MariaFlambée

Μέλος από: Απρ 2017

11 Απρ 2018

Επισκεφθήκαμε το μεσημέρι 31-3 το 7 food sins μετά από κράτηση, η οποία δεν ήταν απαραίτηση αφού το εστιατόριο δεν ήταν γεμάτο. Βρίσκεται στην όμορφη πλατεία Φιλόμουσου εταιρείας στην Πλάκα, η οποία είναι λιγότερο τουριστική από τα περίξ.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, καθώς είναι ένα νεοκλασικό με τραπεζάκια έξω και εντός. Το προσωπικό είναι πολύ ευγενικό. Να σημειώσω ότι, επειδή είχα τηλεφωνήσει για κράτηση σε ώρα που το εστιατόριο δεν είχε ακόμη ανοίξει, μετά από λίγη ώρα που είδαν την κλήση μου με πήραν τηλέφωνο οι ίδιοι, κάτι που εκτίμησα ιδιαίτερα.

Τώρα, στα πιο "σοβαρά" θέματα, παραγγείλαμε:
-Ψωμάκια με μία πολύ νόστιμη τυροκαυτερή (2€)
-Πράσινη σαλάτα με παναρισμένο κατσικίσιο τυρί, πολύ δροσερή με την οξύτητα που χρειάζεται στην βινεγκρέτ. Πολύ ωραία.
-Fish 'n chips. Υγιεινή εκδοχή του γνωστού πιάτου. Το ψάρι εν προκειμένω ήταν κολιός (χρησιμοποιούν στα πιάτα όποιο ψάρι αλιεύσουν οι ψαράδες και είναι φρέσκο) σε μακρόστενες φετούλες πάνω σε ελαφριά πατατοσαλάτα. Θα προτιμούσα λιιγο πιο ζουμερό το ψάρι, στον φίλο μου άρεσε ως είχε.
-Χτένι με σως λευκού ταραμά και πουρέ αγκινάρας Ιερουσαλήμ. Πραγματικά ΥΠΕΡΟΧΟ πιάτο, οι γεύσεις έδεναν εξαιρετικά μεταξύ τους και το χτένι ήταν άψογα ψημένο.
-Ψάρι ημέρας με σπανάκι, φαγόπυρο και ρέβα. Το ψάρι της ημέρας ήταν μυλοκόπι με τέλειο ψήσιμο και τραγανή πετσούλα, το σπανάκι ήταν πολύ ελαφριά τσιγαρισμένο και το φαγόπυρο ήταν τραγανό. Πολύ νόστιμο και ισορροπημένο το όλο αποτέλεσμα και πολύ υγιεινό σαν πιάτο.
Παραγγείλαμε επίσης μία μπύρα Χίου.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε στο σύνολο 68€. Μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι και θα επιστρέψουμε για να δοκιμάσουμε και πιάτα με κρέας, τα οποία αποτελούν το μεγαλύτερο μέρος του μενού.

Τέλος, για όσους ενδιαφέρονται, αξίζει να ενημερώσω ότι 12 με 6 είχε και μενού brunch, οπότε από τις 2 μέχρι τις 6 τα σαββατοκύριακα μπορείς να επιλέξεις πιάτα και από το main menu και απο το brunch.

24 Μάρ 2018

Επισκεφτήκαμε το Albion τέσσερα άτομα ένα πρωί Κυριακής μετά από κράτηση βεβαίως. Αν και είμαι φαν του brunch ως τελετουργία, καθώς αποτελεί μία όμορφη αφορμή να επιμηκύνεις τον πρωινό καφέ σου, συζητώντας με φίλους και τρώγοντας σαν να μην υπάρχει αύριο, και, επομένως, έχω δοκιμάσει πιάτα που ενδείκνυνται για brunch τόσο σε άλλα εστιατόρια όσο και στο σπίτι, από το συγκεκριμένο μαγαζί απογοητεύτηκα.

Ο κύριος λόγος που απογοητεύτηκα είναι ότι τα πιάτα που γενικά προσφέρονται ως brunch δεν είναι κάτι δύσκολο τεχνικά για ένα εστιατόριο. Μάλιστα όταν η ίδια έχεις φτιάξει αυγά ποσέ με hollandaise και scrambled eggs στο σπίτι σου πολλάκις, μοιραία πιστεύεις ότι δύσκολα θα φας τα πιάτα αυτά εκτελεσμένα λάθος σε ένα γνωστό εστιατόριο από επαγγελματία μάγειρα!!

Ο δεύτερος λόγος απογοήτευσης ήταν οι τσουχτερές τιμές των πιάτων δεδομένης της ποιότητας τους (17€ ανά άτομο με τέσσερα πιάτα στη μέση και από έναν καφέ έκαστος). Να τονίσω ότι ΑΝ είχαμε φάει καλά πιάτα, το ποσό αυτό δεν θα μας πείραζε καθόλου. Αλλά όταν φεύγεις δυσαρεστημένος, η χρέωση αυτή σου φαίνεται υπερβολική.

Αναλυτικότερα, παραγγείλαμε:
- Αυγά ποσέ με προσούτο, μπέικον, ντομάτα και hollandaise πάνω σε ψωμάκι. Η hollandaise μια χαρά, αλλά το αυγό ήταν σφιχτό, οπότε χάνεις τη μισή χαρά του ποσέ, η οποία είναι να "σπας" τον κρόκο.

- Αυγά σκραμπλ με λουκάνικο, πατάτες, φασόλια και μανιτάρια. Τα αυγά ήταν πάλι στεγνά (δεν ήταν σκραμπλ δηλαδή που το βασικό χαρακτηριστικό τους είναι να κρατάνε υγρασία) και τα λουκανικάκια από παιδικό πάρτυ.

- Pancakes με ανθότυρο, μέλι και μούρα. Ήταν το μόνο αξιοπρεπές πιάτο.

- Μπουρίτο με ψητό κοτόπουλο, ρόκα, αυγό, τυρί και μαγιονέζα. Πολύ χαμηλό σε ένταση και γεύσεις.

14 Μάρ 2018

Επισκεφθήκαμε 4 άτομα το Σάββατο 3-3-2018 το Nolan μετά από κράτηση 2 εβδομάδων πριν!!! Σημειωτέον ότι μέχρι τότε δε βρίσκαμε τραπέζι ούτε καθημερινές και με οποιονδήποτε συνδυασμό ατομών!!! όπως με ενημέρωσαν τηλεφωνικά μετά τις 9μιση ήταν όλα κλειστά και υπήρχε τραπέζι μόνο στα "γκρουπάκια" των 7μιση με 9μιση. Ήταν πολύ σωστό που μας ενημέρωσαν εκ των προτέρων για τον περιορισμένο χρόνο. Το διωράκι πάντως είναι αρκετό και για να συζητήσεις το μενού με το προσωπικό (το οποίο σου δημιουργεί πολλές απορίες) και να γευτείς αλμυρά πιάτα και στο τέλος γλυκάκι.

Αρχικά, το μαγαζί βρίσκεται πλησίον του Συντάγματος εντός των γνωστών γκουρμέ στενακίων (Απόλλωνος- Βουλής κλπ) όπου σχεδόν πάντα έχει κόσμο. Εν προκειμένω, την κινητικότητα του μαγαζιού αυξάνει η δημοσιότητα του Κοντιζά λόγω του γνωστού παιχνιδιού μαγειρικής. Επομένως, κρίσιμο ρόλο παίζει και η αντίδραση που έχει ο σεφ στην δημοτικότητά του, δηλαδή αν θα το δει σαν αρπαχτή και θα ρίξει την ποιότητα των πιάτων/υλικών ή αν θα μείνει πιστός στην μαγειρική.

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός, με όμορφη, μοντέρνα διακόσμηση που θυμίζει πιο πολύ καινούριο μπαράκι παρά εστιατόριο. Παρά τον περιορισμένο χώρο δεν αισθανθήκαμε στριμωχτά. Να τονίσω ότι τηρείτο η απαγόρευση του καπνίσματος εντός του καταστήματος και οι καπνιστές κάθονταν υποχρεωτικά σε τραπέζια στον εξωτερικό χώρο (με σόμπες).

Πάμε στα πιο σημαντικά τώρα:
όπως μας ενημέρωσε η σερβιτόρα το μαγαζί προτείνει τα πιάτα να δοκιμάζονται στη μέση σαν μεζέδες, καθώς δεν είναι κανένα σε ποσότητα σαν κυρίως πιάτο για να πάρει από ένα κάθε άτομο και να χορτάσει (ούτε είναι δείγματα πιάτου βέβαια). Εκ των πραγμάτων όποιος πάει εκεί και φάει μόνο ένα-δύο πιάτα είναι τρελός, καθώς είναι όλα τόσο ενδιαφέροντα γευστικά που πρέπει να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορέσεις.

Παραγγείλαμε:
-Γαρίδα Κοιλάδας με γαύρο σε φύλλο ρυζιού. Ήταν finger food σαν μικρά σαντουιτσάκια από φύλλο ρυζιού με τη γέμιση ψαριών και μυρωδικών. Πολύ έντονη η γεύση της γέμισης που την έσβηνε το τραγανό φύλλο ρυζιού. Καλό αλλά δεν ενθουσιαστήκαμε κιόλας.
-Σκουμπρί για μωρά. Υπέροχη και "καθαρή" γεύση σκουμπριού με αρωματισμένο λάδι και μυρωδικά.
-Μάγουλα μοσχαριού σε ψωμάκια ατμού με πουρέ μήλου ή γλυκοπατάτας (δε θυμάμαι). Καταπληκτικό γευστικά. Αγαπώ τα ψωμάκια ατμού καθώς έχουν πλούσια γέυση ζύμης (μου αρέσουν πολύ τα ζυμάρια όταν είναι συμπαγή και κρατάνε υγρασία). Από μόνο του το ψωμάκι ατμού με το μοσχάρι ήταν νόστιμο αλλά όχι κάτι το ευφάνταστο. Αυτό που το απογείωνε γευστικά ήταν ο πικάντικος πουρές μήλου!

- Αλμυρή κρέμα με σπανάκι και σουτζούκι. Όπως μας ενημέρωσε η σερβιτόρα το πιάτο αυτό ΄είτε το λατρεύεις είτε το μισείς γιατί είναι πολύ διαφορετικό απ' ότι έχει συνηθήσει ο ουρανίσκος μας. Πρόκεται για ιαπωνική ομελέτα, η οποία είναι υγρή και η υφή της είναι σαν γλυκιά κρέμα τύπου άνθος αραβοσίτου, με ζωμό ψαριού. Όπως καταλαβαίνετε αυτός ο συνδυασμός με το σπανάκι και το σουτζούκι φαντάζει Φρακενστάιν. Ωστόσο ήταν κατά έναν περίεργο τρόπο πολύ οικείος στον ουρανίσκο μου. Θύμιζε πολύ απλά αβγά μάτια με σουτζούκι και σπανάκι και ο ζωμός ψαριού που το έκανε πιο υγρό δεν έβγαζε καθόλου ψαρίλα, αλλά μία γλυκύτητα, σαν αρωματισμένο βούτυρο.

- Θράψαλο συνοδευμένο με ρύζι (όπως μας πρότειναν). Τελείως διαφορετική εκτέλεση του θράψαλου που το τρώμε τηγανισμένο. Ήταν μαλακό σε κομματάκια μέσα σε μία υπέροχη βουτυράτη σαλτσούλα που έδενε καταπλητικά με το κλασικό κολλώδες γιαπωνέζικο ρυζάκι.
- Μοσχαράκι σε πάνκο (ιαπωνική τραγανή γαλέτα) με λάχανο και αυγό ποσέ συνοδευμένη από πουρέ πατάτας. Από τους πιο ωραίους πουρέδες που έχω φάει, γλείψαμε και το μπολάκι. Οι μπουκιές μοσχαριού ήταν τραγανές απέξω και πολύ μαλακές εσωτερικά.

-Κολοκυθάκι και καπνιστή μελιτζάνα σε λωρίδες με μίσο και τυράκι. Μας το κέρασαν. Ήταν ΟΚ.

Το φαγητό συνοδεύσαμε από κοκτέιλ (όλοι πήραμε το signature του Νολαν) το οποίο ήταν πολύ δροσιστικό και χωνευτικό (είχε ginger).

Σε αυτό το σημείο να πω ότι, αν και μας πρότειναν από θέμα μεγέθους πιατών να πάρουμε το διπλάσιο αριθμό από αυτών της παρέας (δλδ οκτώ πιάτα για τέσσερα άτομα), εμείς (που δεν μας λες και λιτοδίαιτους) με τα έξι χορτάσαμε και το πιάτο με το κολοκυθάκι και τη μελιτζάνα που μας κέρασαν το αφήσαμε κατά το ήμισυ άθικτο.

Αφού τελειώσαμε τα αλμυρά μας κέρασαν γλυκό κρασί Σάμου και παραγγείλαμε δύο γλυκάκια, το ένα είχε μελάσσα, καφέ και ρούμι και το άλλο ήταν σοκολατένιο με μία βάση μπισκοτένια με νιφάδες κακάου. Ήταν πολύ μικρά αλλά ΘΕΙΚΑ. Από τα πιο νόστιμα γλυκά που έχω φάει στη ζωή μου και, αν δεν ήμασταν σκασμένοι απο το φαγητό και το ποτό εκείνη τη στιγμή, άνετα θα παίρναμε άλλη μία γύρα ο καθένας. Σε καμία περίπτωση μην τα παραλείψετε!!!!

Ο λογαριασμός ήρθε 128 ευρώ, ήτοι 32€ ανά άτομο με κοκτέιλ (το οποίο έκανε 8,50€).
Θεωρώ πολύ καλή την τιμή σχετικά με αυτά που φάγαμε τόσο από θέμα ποιότητας όσο και σαν ταξίδι σε γεύσεις που δεν τις βρίσκεις αλλού. Θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω και το υπόλοιπο μενού.

Edit: 14/3
Ξαναεπισκεφτήκαμε το Nolan, χωρίς κράτηση αυτή τη φορά, αλλά ήμασταν τυχεροί γιατί βρήκαμε δύο θέσεις στην μπάρα. Αυτή το φορά, επειδή ήμασταν μόνο δύο άτομα, δοκιμάσαμε τα εξής:
- Nolan Cod Burger. Πεντανόστιμο μπέργκερ, μικρό σε ποσότητα (μην φανταστείτε μέγεθος αμερικάνικου μπέργκερ) οπότε το συστήνω για δύο άτομα ανά μερίδα. Πολύ τραγανό και γευστικό το μπιφτέκι μπακαλιάρου και ταιριαστή η σως που το συνόδευε.
- Soba noodles, ήτοι σολωμός σε μπουκίτσες (είχε "μαγείρεμα" και υφή ταρτάρ, πολύ φρέσκος και νόστιμος) νούγιες με σως ταχίνι (περιέργως έδενε καταπλητικά) και τηγανιτές ίνες πράσου (πολύ τραγανές).
- Πιάτο ημέρας: Καπόνι σοφρίτο. Καταπληκτική εκτέλεση του ψαριού με πολύ ελαφριά και νόστιμη σαλτσούλα. Το συνοδεύσαμε με ρύζι και πατατόψωμο. Θα ήθελα εδώ να τονίσω πόσο ΘΕΙΚΌ είναι το πατατόψωμο. Όπως μας ενημέρωσαν το ζυμώνουν και το αφήνουν να ωριμάσει γι αυτό έχει μία πλούσια όξινη γεύση. Σερβίρετε σε μπολάκι με αρωματισμένο λαδάκι και έχει την όψη πιτούλας για σουβλάκι αλλά πιο παχιά. Απ' ό, τι έψαξα στο ίντερνετ η συνταγή μάλλον έχει για βάση το ιρλανδικό πατατόψωμο, αλλά έχουν κάνει την τσαχπινιά με την ωρίμανση που του δίνει μία πολύ έντονη γεύση.
- Ξαναπήραμε το κοκτέιλ του Nolan και το γλυκό με τη μελάσσα, το ρούμι και τον καφέ. Εννοείται ότι τα απολαύσαμε ξανά στο 100% και δεν αλλάξαμε γνώμη γι' αυτά.

02 Μάρ 2018

Έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής δύο φορές το ΜάνηΜανη εκ των οποίων τη δεύτερη φορά είχαμε την τύχη να είμαστε μεγάλη παρέα και να δοκιμάσουμε πολλά πιάτα.

Ο χώρος στον οποίο στεγάζεται το εστιατόριο είναι ένα πανέμορφο νεοκλασικό στο τέρμα του Κουκακίου, αρχές Μακρυγιάννη, κοντά στο μετρό Ακρόπολη. Το δε προσωπικό ευγενέστατο και άμεσο. Πολλοί από τους θαμώνες είναι ξένοι λόγω της εγγύτητας του μαγαζιού με την Ακρόπολη. Ωστόσο εκτιμώ το γεγονός ότι έχει κρατήσει μία ποιότητα στα υλικά και μια αυθεντικότητα στις συνταγές παρά το πειρασμό του τουρισμού.

Πάμε με τη σειρά τα πιάτα που έχω δοκιμάσει:

- Λευκή ταραμοσαλάτα με ελαιόλαδο. Πεντανόστιμο και ικανοποιητική ποσότητα. Έχω ένα θέμα με την ταραμοσαλάτα: όταν είναι κακής ποιότητας δεν μπορώ ούτε να τη μυρίσω ενώ όταν είναι πετυχημένη δεν μπορώ να σταματήσω να την τρώω με μπόλικο ζυμωτό ψωμάκι. Εν προκειμένω, σχεδόν χόρτασα από την ταραμοσαλάτα αφού δεν μπορούσα να σταματήσω να την τρώω.

-Τραβηχτές, τηγανιτές πιτούλες με τυράκι. Θύμιζαν τηγανίτες γιαγιάς. Πολύ ωραία ζύμη και ψήσιμο. Και αυτό ένα πιάτο που μπορείς να το φας και να νιώσεις πλήρης και ευτυχισμένος.

- Πουγκί με παστουρμά, πιπεριά φλωρίνης, κατσικίσιο τυρί και μανούρι. Είναι must ορεκτικό αν επισκεφθείς το μαγαζί (εκτός αν σ ενοχλεί ο παστουρμάς)!!

-Σαλάτα ΜανηΜανη με μαρούλι, ρόκα, vinaigrette λιαστής ντομάτας και μανούρι. Πολύ έντονη γεύση λόγω της βινεγκρετ, όχι με την έννοια της δυσάρεστης, αλλά ένιωθες μία οξύτητα που θες από τη σαλάτα για να μην φαίνεται άτονη σε σχέση με τα υπόλοιπα πιάτα.

- Φακές με φρέσκια ρίγανη, λιαστή ντομάτα, κάπαρη, σύγκλινο και σάλτσα πορτοκαλιού. Πολύ διαφορετική, ελαφριά και γευστική εκδοχή της φακής.

-Κόκορας γεμιστός με μανούρι και πεκορίνο, πατάτες και πράσο. Άλλο ένα must πιάτο, ο κόκορας είναι ρολό και όλο το food styling θυμίζει έργο τέχνης χωρίς να υστερεί σε γεύση.

-Μανιάτικες τσιουχτές με ψιλοκομμένο απάκι ή συγκλινο, μανιτάρια, μυζήθρα και τηγανητό αβγό. Άλλο ένα must πιάτο για τους λάτρεις των ζυμαρικών. Πρόκεται για πολύ γνωστή μανιάτικη συνταγή για μακαρόνια. Βέβαια η χωριάτικη βερσιόν της έχει μόνο καψαλισμένη ξερή μυζήθρα και από πάνω ένα τηγανητό αβγό. Ωστόσο η προσθήκη των μανιταριών και του ντόπιου κρέατος δεν αλλοιώνει το χαρακτήρα της, αντίθετα το αναδεικνύει κι άλλο.

- Φιλέτο ψαριού σε ταμπουλέ φρέσκων λαχανικών με σάλτσα από αγριομάραθο. Καλοψημένο το ψαράκι και ταιριαστά όλα τα γύρω γύρω.
΄
Όλα τα πιάτα είναι στην ουσία παραδοσιακές συνταγές άρτια εκτελεσμένες ή με μια πιο μοντέρνα απόδοση, κάτι που επικροτώ και λατρεύω να δοκιμάζω.

Οι τιμές κυμαίνονται ανά πιάτο από 8€- 16,50€, δηλαδή δεν είναι καθόλου παράλογες δεδομένης της ποιότητας αυτού που τρως.
Έχω αγαπήσει το ΜάνηΜανη το ομολογώ. Είναι ένα εστιατόριο που προτείνω τόσο σε δικούς μας όσο και σε ξένους που θέλουν κάτι παραπάνω από μία ταβέρνα ή εστιατόριο με διεθνή κουζίνα (που βρίσκουν και καλύτερο στον τόπο τους).

01 Μάρ 2018

Επισκεφθήκαμε την Κουκουβάγια το προηγούμενο Σάββατο με το έτερον ήμισυ στις 7 το απόγευμα. Σημειωτέον ότι διαλέξαμε αυτήν την ώρα επειδή στις 9 είχαμε θέατρο εκεί κοντά, αλλά, όπως ενημερώθηκα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το μαγαζί την Πέμπτη, από τις 9μιση και μετά ήταν όλα κλειστά! Οπότε προσοχή όσοι θέλετε να πάτε, θέλει κράτηση οπωσδήποτε!

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, με την κουζίνα να είναι ανοιχτή και να βλέπεις τις λευκές ποδιές να δημιουργούν, ενώ το πιο ωραίο κομμάτι του χώρου είναι η τζαμαρία στην αντίθετη πλευρά από την κεντρική είσοδο του καταστήματος που βλέπει το Χιλτον.

Παραγγείλαμε δύο ποτηράκια κόκκινο κρασί (4€ έκαστο), νερό εμφιαλωμένο,
μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ μελιτζάνας και γραβιέρα, το οποίο έμοιαζε με χιουνκιάρ μπεγεντί. Ήταν πολύ νόστιμο με έναν πουρέ όνειρο με έντονη τη καπνιστή γεύση της μελιτζάνας και το τυρί να δίνει την αλμυρότητα που πρέπει ( 21€),
μακαρόνια tortiglioni στα κάρβουνα με χτένι κοτόπουλου, σπανάκι, μανιτάρια και παλαιωμένη γραβιέρα (23,50€). Εδώ μπορείς να γκρινιάξεις για την τιμή αφού κανένα από τα υλικά δεν είναι ακριβό αλλά τουλάχιστον φέρνουν μεγάλη ποσότητα (ολόκληρο το πυρέξ).
Για το τέλος παραγγείλαμε μία τάρτα αχλάδι σε σφολιάτα με καραμέλα και παγωτό, η οποία ήταν πεντανόστιμη! Πολύ ωραία ψημένα τα αχλάδια και η καραμέλα έδενε καταπληκτικά με τη σφολιάτα και το φρούτο χωρίς να είναι λιγωτική (12,50€). Σύνολο με κουβέρ (διάφορα ψωμάκια ολικής, με χαρουπάλευρο κλπ, βούτυρο με αποξηραμένο αυγοτάραχο και ελαιόλαδο υψηλής ποιότητας) = 72,00€, ήτοι 36,00€ ανά άτομο.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό αλλά κάπως απόμακρο ταυτόχρονα. Μου έβγαλε ένα pretentious ύφος το οποίο πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι το εν λόγω μαγαζί ενδείκνυται για επαγγελματικά dinners (ακόμη και Σαββατιάτικα είχε πολύ κουστούμι μέσα).

Η ετυμηγορία είναι ότι φάγαμε καλά, χορτάσαμε με τα παραπάνω πιάτα, αλλά δεν αισθανθήκαμε τη ζεστασιά που έχουμε συνηθίσει σε άλλα μαγαζιά λόγω του επιτηδευμένου ύφους του. Οι δε τιμές είναι λιγάκι τσιμπημένες για τα πιάτα που προσφέρει, δεδομένου ότι το πρώτο πιάτο το έχω φάει ως χιουνκιάρ μπεγεντί το ίδιο νόστιμο στη μισή τιμή σε μαγαζιά με ανατολίτικους μεζέδες και το δεύτερο πιάτο θα μπορούσε να το φτιάξει η κάθε νοικοκυρά. Θα ξαναπάμε, αλλά δεν είναι και η Νο1 επιλογή μας γιατί δεν έπιασε το απόλυτο.

01 Μάρ 2018

Επισκεφθήκαμε δύο άτομα χτες αργά το απόγευμα το Feedελ μετά την δουλειά μας και ήδη ανυπομονώ να ξαναπάω!!

Αρχικά ο χώρος έχει μία μοντέρνα/ industrial διακόσμηση και εξωτερικά έχουν προσπαθήσει να το ομορφύνουν όσο μπορούν (με φυτά κλπ) λόγω της θέσης του σε μία καταθλιπτική πάροδο της Περικλέους.

Κάτσαμε στο μπαρ λόγω πληρότητας των τραπεζιών (δεν είναι και πολλά). Ο ευγενέστατος και χαμογελαστός μπαρμαν μας εξήγησε ότι στον κατάλογο υπάρχουν κοκτέιλ και απεριτιφ που έχουν δημιουργηθεί και επιλεγεί ώστε να ταιριάζουν με τα πιάτα. Μάλιστα κάτω από κάθε κοκτέιλ προτείνεται πιάτο με κρέας ή σαλάτα ή ψάρι ή για μετά το δείπνο. Επιλέξαμε δύο κοκτέιλ (punch in the mouth και ένα ακόμη που δε θυμάμαι με βάση ένα μιξ από ρούμια). Εξαιρετικά και τα δύο, 10€ περίπου έκαστο.

Στη συνέχεια ήρθε ο σερβιτόρος που ασχολείται με το φαγητό (καταμερισμός εργασίας λεμε) και μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκια. Αφού δεχτήκαμε, μας έφεραν μία ποικιλία από 4 ψωμάκια με διαφορετικά αλεύρια (ολικής, χαρουπάλευρο κλπ) και ένα βαζάκι με μία αλοιφή από γιαούρτι και kimchi, το οποίο ήταν δροσιστικό αλλά άφηνε μία πικάντικη επίγευση λόγω του κορεάτικου συστατικού. Μας άφησε θετικές εντυπώσεις το γεγονός ότι έφεραν ολόκληρο βαζάκι και όχι ένα δείγμα αλοιφής, όπως συνηθίζεται από τα εστιατόρια να φέρνουν με το κουβερ.

Από το μενού (δύο σελίδες με μεζέδες "για τη μέση", όπως μας ενημέρωσαν) παραγγείλαμε:

-τις πατάτες με τη στάκα και το θυμάρι (πραγματικά πεντανόστιμες και τέλεια ψημένες, δηλαδή τραγανές απ εξώ και μαλακές μέσα χωρίς πολλή λαδίλα). Ίσως δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική γιατί, αφενός, είμαι πατατού και, αφετέρου, λατρεύω τη στάκα.

-το παπουτσάκι μελιτζάνας με γέμιση από ουρά μοσχαριού και μους από παρμεζάνα. Πεντανόστιμο και ζουμερό το παπουτσάκι, ενώ η μους το "δρόσιζε"¨αρκετά.

-τα ραβιόλια με γέμιση κουνέλι και σάλτσα ραγού. Νόστιμο και αυτό αλλά δεν ξετρελάθηκα.

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε κάτι λιγότερο από 60€, δλδ ούτε 30€ το άτομο. Πολύ λογικές τιμές αν σκεφτούμε ότι αν δεν παραγγέλναμε τα κοκτέιλ ο λογαριασμός θα ήταν κατά 20€ φθηνότερος.

Εν τέλει, μείναμε παραπάνω από ικανοποιημένοι τόσο από θέμα γεύσης όσο και από θέμα εξυπηρέτησης και τιμών. Θα ξαναπάμε σίγουρα τόσο λόγω της cozy ατμόσφαιράς του όσο και λόγω της θέσης του που βολεύει για after work φαγητό/ ποτό.

Edit 23/3:
Επισκεφθήκαμε πάλι το Feedel μετά τη δουλειά, χωρίς κράτηση. Υπήρχε δύο διαθέσιμες θεσούλες για μιάμιση ώρα και μας τις παραχώρησαν με χαρά.
Αυτή τη φορά για κουβέρ (σημαντικό ότι μας ρώτησαν αν θέλουμε) έφεραν πάλι την ποικιλία από νόστιμα ψωμάκια αλλά συνοδευόταν από ένα ντιπ "αποδομημένη χωριάτικη σαλάτα". Κύριως την ντομάτα ένιωθες στη γεύση. Ήταν ΟΚ, αλλά το ντιπ με το γιαούρτι και το kimchi μου που είχαν σερβίρει την προηγούμενη φορά μου είχε φανεί πιο πρωτότυπο. Επίσης, ζητήσαμε νερό βρύσης και μας το έφεραν χωρίς γκρίνια. Παραγγείλαμε πάλι δύο κοκτέιλ (punch in your mouth και Greek Fizz) τα οποία ήταν κατάλληλα για να συνοδεύσεις το φαγητό και να συνέλθεις μετά τη δουλειά.

Τώρα τα σημαντικότερα:
-Ξαναπαραγγείλαμε τις πατάτες με την στάκα που αυτήν την φορά είχαν μέσα και δύο κρόκους αυγού που τους "εσπαγες". Είναι από τα πιάτα που τα τρως και ξέρεις ότι μπορεί μετά να πας για μπαλονάκι, αλλά δεν σε νοιάζει!!
- Μπρουσκετάκια με μους φασολάδα και γαύρο. Κλασικός παραδοσιακός συνδυασμός με μοντέρνα εμφάνιση! Τα μπρουσκετάκια ήταν αρκετά και ικανοποιητικά σε μέγεθος ενώ από πάνω είχαν κομμένα τραγανά μπαστουνάκια από σέλερυ.
- Κανόλι νιβατό. Νόστιμο finger food αποτελούμενο από ενα κανόλι γεμιστό με ανεβατό, πασπαλισμένο με φυστίκι αιγίνης ενώ από πάνω είχε ενα ζελεδάκι από μέλι. Οι μπουκιές που περιείχαν μέλι ήσαν πιο ολοκληρωμένες γευστικά αφού έδεναν τέλεια με το μαλακό τυράκι και το τραγανό κανόλι.
-Κουσκουσάκι θαλασσινών με σαφραν. Υπέροχο!! Πολύ βελούδινη γεύση και φανταστικό χύλωμα τους κουσκους. Σημειωτέον ότι ήμουν επιφυλακτική γιατί γενικά βρίσκω αδιάφορο το κουσκους, αλλά το πιάτο αυτό είναι φανταστικό!!

Ακόμα μία φορά μείναμε πολύ ικανοποιημένοι τόσο από τις γεύσεις όσο και από το πολύ ευγενικό και ευδιάθετο προσωπικό!!

29 Αυγ 2017

Αν και γείτονας εδώ και ένα χρόνο, δεν είχα καταφέρει να πάω στο μαγαζί, το οποίο έχει πάντα (μα πάντα!! ) κόσμο.
Το επισκέφτηκα προχτές, επιτέλους!

Σαν χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αφού είσαι στο τραπεζάκι στο πεζοδρόμιο κολλητά στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα (κανά μαξιλαράκι στις σιδερένιες καρέκλες δε θα έβλαπτε).
Το προσωπικό ευγενέστατο.

Για αρχή μας φέρανε και ενα ντιπ ντοματας με πολύ νοστιμα παξιμαδάκια και σφηνακι ρακης.
Παραγγείλαμε:

-Σαλάτα της Δήμητρας. Είχε μέσα μπρεζάολα (δεν είχα ξαναφάει, καταπληκτικό Ιταλικό αλλαντικό από βοδινό κρέας), ρόκα, ανθότυρο, σύκα, βινεγκέτ. Πολύ νόστιμη.
-Πατατούλες τηγανητές. Το εκτιμάω όταν είναι φρέσκιες.
- Φωλιές από κανταίφι με μελιτζάνα, καρύδια, μετσοβόνε και μαρμελάδα ντομάτας. Δεν καταλαβα την γευση της ντοματας αλλα εξαιρετικο και ιδιαιτερο ορεκτικο.
- Λουκάνικα με μουστάρδα. Ηταν ΟΚ.

Πηρα κι ενα ποτηρακι κρασι, πολύ οικονομικό.

12 Απρ 2017

Πήγαμε παρέα πέντε ατόμων την προηγούμενη εβδομάδα. Θέλαμε να φάμε "στη μέση" διάφορα πιάτα, οπότε ψάχναμε κάτι σαν μεζεδοπωλείο-ρακάδικο κοντά στην περιοχή των Πετραλώνων που μας βόλευε. Γενικά η περιοχή ενδείκνυται για γαστρονομική επιδρομή αν ψάχνεις κάτι πιο παρεϊστικο και με νότα παλιάς αθηναϊκής γειτονιάς. Πάμε, λοιπόν...

Ήταν Σάββατο μεσημεράκι και βρήκαμε να κάτσουμε χωρίς κράτηση, αν και γενικά είχε κόσμο και ροή στα τραπέζια. Αρχικά, μας ρωτάνε αν θέλουμε νεράκι βρύσης ή εμφιαλωμένο (καλή κίνηση). Ωστόσο, γενικά οι σερβιτόροι ήταν λίγο δυσεύρετοι και σε mood... Ικαρίας!! Καθόλου καλό όταν πεινάς ή όταν θες να παραγγείλεις κάτι συμπληρωμάτικο άμεσα ή όταν βιάζεσαι να πληρώσεις για να φύγεις.

Σχετικά με το φαγητό... Ψωμάκι το κλασικό της ταβέρνας που χρειάζεσαι και δεύτερο για παπάρα. Τα χορτοπιτάκια που πήραμε πολύ νόστιμα και με πολύ ωραία ζύμη. Επειδή έχει τύχει να φάω χορτοπιτάκια από χεράκια Κρητικιάς νοικοκυράς, εχώ να πω ότι ήσαν σχεδόν ίδια! Το απάκι πολύ νόστιμο, αν και το απάκι σαν υλικό είναι πάντα νόστιμο και πρέπει να είσαι χαϊβάνι για να το καταστρέψεις! Παραγγείλαμε επίσης αυγά με παστουρμά, τα οποία ήταν επίσης πετυχημένο πιάτο, αλλά σε άλλα μαγαζιά έχω φάει το ίδιο πιάτο καλύτερα εκτελεσμένο. Λουκανικάκια επίσης καλομαγειρεμένα, αλλά όχι κάτι το φοβερό σαν ποιότητα (δεν ήταν βέβαια και αυτά των παιδικών parties). Οι πατάτες είναι χοντροκομμένες, μαλακιές μέσα και με κρούστα απ εξώ! Πρέπει λογικά να τις βράζουν πρώτα και μετά να τις ρίχνουν σε καυτό τηγάνι, γιατί δεν είχαν απορροφήσει καθόλου λάδι εσωτερικά. Η σαλάτα (την ομώνυμη πήραμε απ' ό, τι θυμάμαι) ήταν αξιοπρεπέστατη με ωραία ισορροπία μεταξύ λαχανικών και βινεγκρέτ). Τέλος, παραγγείλαμε κι ένα πιάτο ημέρας με κοτόπουλο με κόκκινη σάλτσα και πιπεριές. Εγώ δεν ξετρελάθηκα βρήκα τη σάλτσα αραιή και το κοτόπουλο όχι πολύ σωστά μαγειρεμένο. Παρόλαυτά, σε άλλα άτομα από την παρέα άρεσε....

Εν κατακλείδι, είναι καλό μαγαζί, αξίζει να παει κανείς και για τον χώρο, τον οποίο βρίσκω πολύ όμορφο και γραφικό, να μιλήσει με την παρέα του, να πίνει και να τσιμπολογάει μεζέδες... Σίγουρα δεν είναι για κάποιον που ψάχνει πιο πρωτότυπη και μοντέρνα κουζίνα ή εμφανισιακά εντυπωσιακά πιάτα και κυριλέ σέρβις.

04 Απρ 2017

Πήγα με μεγάλες προσδοκίες στο μαγαζί δεδομένων των κολακευτικών φωτογραφιών στα μέσα δικτύωσης και της φήμης που είχε.
Απογοητεύτηκα πολύ... Αν και τα πιάτα ήταν όμορφα σαν ιδέες και μου έτρεχαν τα σάλια διαβάζοντας τον κατάλογο, το αποτέλεσμα στη γεύση απήχε πολύ.

Παραγγείλαμε pancakes με λιωμενο τυρι cheddar, bacon και σπιτικη μαγιονεζα. Το τυρί δεν ηταν καθόλου λιωμένο, ήταν κανονικά κρύο και στην ουσία ήταν σαν τοστακι με ζύμη pancakes αντι για ψωμί τοστ. Τη δε μαγιονέζα την ειχαν πετάξει από πάνω. Είχε πολύ έντονη γεύση και κάλυπτε τα πάντα.

Δεύτερο πιάτο: πανσέτα χοιρινή σε πίτσα από κουλούρι, με γραβιέρα και ουγγαρέζα. Στην ουσία επρόκειτο για ζύμη κουλουριού σε σχήμα πίτσας (πολύ ωραία) με ουγγαρέζα (;) - η οποία ήταν ίδια ακριβώς με την σπιτική μαγιονέζα που είχε το πρώτο πιάτο- ανύπαρκτο τυρί σε ένα σημείο μόνο και ολόκληρα κομμάτια πανσέτας που είχαν σχεδόν αποκλειστικά λίπος και καθόλου κρέας και μια κουταλιά της σούπας τυροκαυτερή (;). Αταίριαστα όλα μεταξύ τους Θα έπρεπε την ωραία ζύμη κουλουριού να την εκμεταλλευτούν σωστά και να φτιάξουν μια ατομική πίτσα που να θυμίζει πίτσα και όχι ό, τι βρήκαμε το πετάξαμε επάνω.

Πήγα με διάθεση να παραγγείλω και μπουγατσάν, αλλά μετά από κριτική φίλης που μου είχε πει ότι της είχα σερβίρει καμμένα red velvet pancakes και τα ως άνω απογοητευτηκά αλμυρά πιάτα, δεν δοκίμασα κάτι περαιτέρω.

Το service πολύ φιλικό και με θετική ενέργεια.