Joanna_give_me_hope

Μέλος από: Ιουν 2017

Βρεθήκαμε 2 άτομα το Σάββατο 18-11-17 το μεσημέρι στην Cookoovaya.

Το αποφασίσαμε τελευταία στιγμή και δεν είχαμε κάνει κράτηση αλλά ίσως λόγω και του βροχερού καιρού βρήκαμε και εύκολα να παρκάρουμε αλλά και τραπέζι. Μας υποδέχτηκε η κοπέλα στη είσοδο όπου αφήσαμε τις ομπρέλες μας και με το που μπήκαμε μέσα μας χαιρέτησαν κάποιοι από τους chefs που κάθονταν χαλαροί στο bar στην είσοδο. Μας οδήγησαν στη μέσα αίθουσα σε ένα άνετο τραπέζι για 4 άτομα.

Ο χώρος μεγάλος, καλόγουστος και η μακρόστενη ανοιχτή κουζίνα εντυπωσιακή. Στην αρχή μας έφεραν 2 είδη ψωμιού, βούτυρο με αυγοτάραχο και εμφιαλωμένο νερό. Στη συνέχεια ήρθε άλλος σερβιτόρος για να μας πάρει παραγγελία και μας βοήθησε να διαλέξουμε καθώς ήταν η πρώτη μας επίσκεψη.

Δοκιμάσαμε για πρώτο πιάτο τη σαλάτα με τηγανητό κοτόπουλο, χούμους, καρότο και λάχανο (4/4) η οποία ήταν δροσερή, νόστιμη και χορταστική. Ένιωθες όλα τα υλικά να αναμειγνύονται πετυχημένα σε κάθε μπουκιά και το κοτόπουλο ήταν φανταστικό.

Για κυρίως πήραμε τα μοσχαρίσια μάγουλα με τον πουρέ μελιτζάνας (4/4) και το διάφραγμα με πουρέ μανιταριών και μαύρο ρύζι (3/4). Τα μάγουλα ήταν εξαιρετικά, έλιωναν στο στόμα και ο πουρές πεντανόστιμος.

Τα αρώματα και τα μυρωδικά θύμιζαν Κυρικάτικο οικογενειακό τραπέζι. Το διάφραγμα σωστά ψημένο, ο πουρές πραγματικά μανιταρένιος και ταίριαζε ωραία με το al dente μαύρο ρύζι. Και στα δυο πιάτα η ποσότητα ήταν ικανοποιητική (ώστε να χορτάσεις χωρίς να φουσκώσεις).

Για γλυκό ζητήσαμε κάτι ελαφρύ και ο σερβιτόρος μας πρότεινε το ψητό κυδώνι με παγωτό καϊμάκι και μπισκότο αμυγδάλου (3/4) το οποίο ήταν τόσο όσο για να μας γλυκάνει χωρίς να μας βαρύνει. Το δε καϊμάκι εξαιρετικό.

Με λίγα λόγια η εμπειρία μας ήταν πολύ θετική, μείναμε ευχαριστημένοι από τις γεύσεις και την άψογη εξυπηρέτηση και σκοπεύουμε να ξαναεπισκεφθούμε την Cookoovaya με την πρώτη ευκαιρία!

Ξέχασα να αναφέρω ότι για τα παραπάνω πληρώσαμε 78,50€ (χωρίς κρασί) εξ ου και το 3/4 στο VFM αλλά αξίζει να το επισκεφθεί κανείς έστω και μια φορά.

Επισκεφτήκαμε το Museum Restaurant 3 άτομα το βράδυ της Δευτέρας 7 Αυγούστου 2017 χωρίς προηγουμένως να έχουμε κάνει κράτηση.
Ήταν η περίοδος του καλοκαιριού που η θερμοκρασία χτύπαγε κόκκινο και ο κήπος του μουσείου ήταν κυριολεκτικά όαση δροσιάς. Ούτως ή άλλως βέβαια ο κήπος είναι από τα δυνατά σημεία του εστιατορίου εξ ου και οι 4 ντομάτες.

4 ντομάτες επίσης και στην εξυπηρέτηση η οποία είναι επαγγελματική και υψηλού επιπέδου. Δεν σταμάτησαν να μας φέρνουν νερό κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί πριν το φέρουν και ήταν καθόλα ενημερωμένοι για το menu.

Στην αρχή λοιπόν ήρθε το πιατάκι με τα 2-3 διαφορετικά ψωμιά και τα 2 ντιπ το ένα με βάση το γιαούρτι και το άλλο ντιπ με κόκκινη πιπεριά. Συμπαθητικές γεύσεις αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο (2/4).

Για τη μέση πήραμε τη σαλάτα με αλμύρα-βλίτα-κολοκυθάκια-παντζάρι-μοβ πατάτα που μας φάνηκε πρωτότυπη και το γύρο με το γιαούρτι. Η σαλάτα ήταν τελείως άγευστη (1/4) αλλά ο γύρος ήταν αρκετά νόστιμος (3/4) όπως δήλωσαν και οι υπόλοιποι συνδαιτυμόνες.

Ευτυχώς τα κυρίως μας αποζημίωσαν. Το ριζότο λευκής μελιτζάνας με τοματίνια και κρουτόν ήταν εξαιρετικό (4/4) και άκρως χορταστικό. Το φιλέτο κοτόπουλο μαριναρισμένο σε γιαούρτι με λαχανικό ήταν ζουμερό και νόστιμο (4/4) και το ψαρονέφρι με γλάσο από λεμόνι και πατατοσαλάτα σωστά ψημένο και γευστικό (3/4).

Οι τιμές είναι σίγουρα δεν είναι φτηνές αλλά το καλό είναι ότι το menu του εστιατορίου είναι αναρτημένο στο διαδίκτυο οπότε μπορείς να πάρεις μια γεύση και να είσαι προετοιμασμένος.

Σε γενικές γραμμές πάντως το εστιατόριο μας άφησε θετική εντύπωση και σίγουρα για τον κήπο και μόνο (και το ριζότο) θα το ξαναεπισκεφτούμε!

Χθες (10-9-17) είχαμε όρεξη για θαλασσινά/ψάρι και αφού το αγαπημένο μας μαγαζί (Άργουρα) δεν είχε τραπέζι διαβάσαμε τις πολύ καλές κριτικές για την εν λόγω ψαροταβέρνα και αποφασίσαμε να την επισκεφτούμε.
Κλείσαμε τραπέζι για 2 άτομα και ζητήσαμε να καθίσουμε κάπου που να μην καπνίζουν. Το τραπέζι που μας κράτησαν ήταν στον έξω χώρο (που επιτρέπεται το κάπνισμα) αλλά ευτυχώς δεν κάπνιζαν κοντά μας. Στο parking φανήκαμε τυχεροί και βρήκαμε απέναντι αλλά γενικά πρέπει να είναι δύσκολο.

Αμέσως μας έφεραν κρύο νερό σε κανάτα, φρυγανισμένο ψωμί και ελίτσες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι συνεχώς μας ανανέωναν το νερό (χωρίς καν να έχει τελειώσει) ώστε να έχουμε συνεχώς κρύο νερό! Ο χώρος έξω μικρός, όχι τίποτα το ιδιαίτερο, μέσα δεν μπήκα για να έχω άποψη.

Αφού είχαμε μελετήσει τις κριτικές και με τη βοήθεια του εξυπηρετικότατου σερβιτόρου πήραμε τη σαλάτα που προτείνουν όλοι με την καθαρισμένη ντομάτα και την κάπαρη που ήταν φοβερή, ταραμοσαλάτα επίσης πεντανόστιμη και ωραιότατο γαύρο σκορδάτο. Επειδή δεν είχε καρπάτσιο από λαυράκι που ζητήσαμε μας πρότεινε μπουκίτσες λαυράκι με σάλτσα από μουστάρδα. Συμπαθητικό πιάτο αλλά μου άρεσε λιγότερο από τα άλλα. Για κυρίως πήραμε φαγκρί μεσαίου μεγέθους για 2 άτομα το οποίο ήταν εξαιρετικό (650 γρ 39€).

Στο τέλος μας κέρασαν εκμέκ και πορτοκαλόπιτα, σορμπέ λεμόνι και λικέρ μαστίχα.
Ο λογαριασμός ήρθε στα 70€ τα οποία δεν είναι λίγα αλλά σίγουρα τα άξιζε και γι' αυτό θα ξαναπάμε!

Από τα αγαπημένα μας στέκια στη Γλυφάδα για γρήγορο, οικονομικό και νόστιμο φαγητό! Τελευταία επίσκεψη 3 άτομα το Σάββατο 22-7-17.

Ο χώρος μοντέρνος -industrial style- ανοιχτός και άνετος. Χώρος για καπνίζοντες και μη, με τους μη καπνιστές κλασικά ριγμένους στο πιο μέσα τμήμα του μαγαζιού.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη από νέα παιδιά.

Πήραμε μια σαλάτα σπανάκι, ένα umami (το αγαπημένο μου), ένα mexican (το αγαπημένο του συζύγου μου) και ένα cheese χωρίς μαγιονέζα και με σαλάτα αντί για πατάτες (για το φίλο μας που έκανε δίαιτα). Επίσης πήραμε για τη μέση μια pizza μαργαρίτα. Όλα τα πιάτα νόστιμα, χορταστικά και η pizza ανέλπιστα καλή.
Για όλα τα παραπάνω και 3 αναψυκτικά ο λογαριασμός ήταν 46€! Από τα πιο vfm μαγαζιά της Γλυφάδας!

Με λίγα λόγια το θεωρούμε ένα από τα καλύτερα στο είδος του (και έχουμε δοκιμάσει επίσης Moouu στη Γλυφάδα, Barbq στη Ν. Σμύρνη και Μπαρ Μπε Κιου στον Πειραιά)!

05 Ιούλ 2017

Ο Στέλιος είναι μια κλασική χωριάτικη οικογενειακή ταβέρνα στον Άλιμο που επικέπτομαι πολλά χρόνια με τους γονείς μου και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Όποτε και να πάμε έχει κόσμο οπότε η κράτηση είναι απαραίτητη.
Ο χώρος είναι ολίγον "βουκολικός" με τα ζώα στον τοίχο, τις γκλίτσες, το τζάκι που το χειμώνα είναι αναμμένο.
Το καλοκαίρι ο χώρος κλιματίζεται και έχει και τραπέζια έξω.
Το αρνητικό είναι ότι επιτρέπεται το κάπνισμα αλλά ευτυχώς έχει πολύ καλό εξαερισμό.
Η ποιόητα στο κρέας και η γεύση είναι πάρα πολύ καλή και η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και επαγγελματική.

Στο τέλος πάντα κερνάνε γλυκό του κουταλιού με γιαούρτι ή λουκουμάδες.
Στην πιο πρόσφατη μας επίσκεψη στις 2-7-17 4 άτομα πήραμε:
Συκωταριά
Τζατζίκι
Συκώτι
Παϊδάκια (για 3 άτομα)
2 αναψυκτικά, 2 μπύρες και εμφιαλωμένο νερό και πληρώσαμε γύρω στα 84€.
Μας κέρασαν και παγωτό!
Όλα τα πιάτα ήταν πεντανόστιμα και χορταστικά.
Τα πιάτα που προτείνω να δοκιμάσει κάποιος που πηγαίνει πρώτη φορά είναι η ψητή φέτα, το κοντοσούβλι, η συκωταρία, το συκώτι, η μοσχαρίσια γάλακτος και τα παιϊδάκια!!

04 Ιούλ 2017

Στο Μoouu έχουμε πάει αρκετές φορές με πιο πρόσφατη στις 30-6-17. Ο χώρος έξω ανοιχτός, μεγάλος αν και σήμερα που με τόση ζέστη θελήσαμε να καθίσουμε μέσα δεν είχαν ανοίξει κλιματισμό.

Επίσης αυτό που με δυσαρεστεί (σαν φανατική αντικαπνίστρια που είμαι) είναι ότι το χειμώνα που ο χώρος κλείνει, μόνο στο χώρο με το που μπαίνεις, που ειναι μικρός, απαγορεύεται το κάπνισμα ενώ στο μεγάλο και πιο ωραίο χώρο επιτρέπεται.
Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική, τα παιδιά είναι ενημερωμένα για τις κοπές και τα ψησίματα των κρεάτων.

Όσον αφορά το φαγητό έχουμε δοκιμάσει αρκετά πιάτα και τα αγαπημένα μας είναι τα εξής:
πικάνια (medium) super γευστική,
hanging tender (medium) για όσους προτιμούν καθαρό κρέας χωρίς λίπος αλλά πολύ νόστιμο,
ζεστή σαλάτα με πατάτες, σπανάκι, σαλάμι Λευκάδας (είμαι και από τη Λευκάδα οπότε το εκτίμησα παραπάνω) και αυγό [γενικά η ιδέα της ζεστής πατατοσαλάτας ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και δεν είχα ξαναδοκιμάσει κάτι παρόμοιο],
το μαστέλο καταΐφι
και τέλος το ταρτάρ.
Έχουμε δοκιμάσει επίσης σχεδόν όλες τις σαλάτες (τη mesclun, αυτή με τα παντζάρια και την ομώνυμη) το burger και το ριζότο με τα μάγουλα. Οι σαλάτες ωραίες, χορταστικές, το burger τεράστιο (αν και αυτά απέναντι στο burger joint μου αρέσουν πιο πολύ σαν γεύση), το ριζότο πεντανόστιμο αλλά το κρέας παραείχε λίπος.
Οι τιμές είναι ΟΚ αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα και τη γεύση και θα πρέπει να υπολογίζει για μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και 2 κυρίως πιάτα κρέατος (τα burgers είναι πιο φτηνά) περίπου 65 με 70€.

27 Ιουν 2017

Στο Aperitivo έχουμε πάει αρκετές φορές και πάντα μένουμε ικανοποιημένοι (με εξαίρεση μια φορά που η pizza δεν ηλρθε στην ώρα της και δεν ήταν τόσο ζεστή όσο έπρεπε). Συνήθως είναι γεμάτο (ειδικά Σάββατο μεσημέρι ή βράδυ) οπότε χρειάζεται κράτηση. Σήμερα βέβαια (25-6-17) που πήγαμε χωρίς κράτηση, λόγω ζέστης δεν είχε πολύ κόσμο και καθήσαμε μέσα που είχε κλιματισμό. Ο χώρος συμπαθητικός και μέσα δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.

Ως προς το φαγητό η pizza είναι πάρα πολύ νόστιμη, λεπτή και τραγανή στην άκρη. Η αγαπημένη μας είναι η Osvaldo που είναι λίγο καυτερή. Από ζυμαρικά έχουμε δοκιμάσει ταλιατέλες με γαρίδες και κολοκύθι, strozzapreti με πέστο που ήταν αρκετά ωραία πιάτα και τα δυο και πέννες με κοτόπουλο που ήταν λιγότερο γευστικό πιάτο. Επίσης έχουμε δοκιμάσει το κοτόπουλο που συνοδευόταν από εξαιρετικό πουρέ πατάτας.

Από σαλάτες σήμερα δοκιμάσαμε τη Νισουάζ αλλά και όλες οι υπόλοιπες που έχουμε κατα καιρούς πάρει είναι καλές (όπως αυτή με το σολωμό). Στο μέγεθος όμως είναι λίγο μικρές, δηλαδή είναι αρκετή ποσότητα για 2 άτομα αλλά τα 4 άτομα θα χρειαστούν 2 σαλάτες. Επίσης πάντα παίρνουμε στην αρχή σκατσιάτα που είναι κάτι τραγανά ψωμάκια με λάδι και ρίγανη.

Συνήθως πληρώνουμε για 2 άτομα 45 με 50 ευρώ που το θεωρώ λογικό για ένα καλό μαγαζί στη Γλυφάδα. Κάποια πιάτα είναι ίσως τσιμπημένα αλλά στην pizza οι τιμές είναι λογικές. Σήμερα πληρώσαμε 45,50 ευρώ για τα εξής: σαλάτα νισουάζ 14 ευρώ, pizza osvaldo 12 ευρώ, σκατσιάτα 3 ευρώ και ταλιατέλες 16,50 ευρώ.
Σε γενικές γραμμές το συστήνω ανεπιφύλακτα ειδικά για την pizza του!!

20 Ιουν 2017

Πήγαμε 18-6-17 το μεσημέρι 2 άτομα αφού είχαμε κάνει κράτηση. Είχε τραπέζια έξω στον πεζόδρομο μέσα και στον επάνω όροφο. Μας είπαν να καθίσουμε σε ένα μικρό τραπεζάκι αυστηρά για 2 άτομα δίπλα στη συρόμενη πόρτα και αρκετά στριμωγμένο ανάμεσα σε άλλα 2 τραπέζια.

Εγώ για να κάτσω έπρεπε να πάω από την έξω μεριά του τραπεζιού και ο σύζυγος από τη μέσα. Δεν ήταν και το καλύτερό μας αλλά δεν είπαμε τίποτα παρόλο που είχε αρκετά ακόμη άδεια τραπέζια. Ο χώρος απο κει που καθόμασταν δεν φαινόταν κάτι το ιδιαίτερο αν και στο fb είχα δει πολύ πιο ωραίες φωτογραφίες.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα caprese, μια pizza μαργαρίτα, μια carbonara και μια πανακότα. Η σαλάτα ωραία, δροσερή και το pesto πολύ πετυχημένο. Μετά από μισή ώρα ήρθε η πίτσα, πολύ νόστιμη, λεπτή, ξεροψημένη, όπως πρέπει! Μετά από 10-15 λεπτά (! ) ήρθε και η μακαρονάδα. Συμπαθητική στη γεύση αλλά πολύ μικρή μερίδα (δεν χόρτασα)! Η πανακότα αρκετά καλή.
Σε γενικές γραμμές ο χώρος μέτριος, το service θα μπορούσε να είναι καλύτερο (ο σερβιτόρος στην αρχή μας έφερε άλλη σαλάτα, την carbonara την έκανε 2-3 βόλτες και γενικά τα κυρίως άργησαν αρκετά) αλλά για πίτσα αξίζει και θα το ξαναεπισκεφτούμε.
Όσον αφορά τις τιμές θα τις έλεγα λογικές, εμείς πληρώσαμε 45€.
Στα αρνητικά να αναφέρω τέλος το δύσκολο parking.

11 Ιουν 2017

Επισκεφτήκαμε σήμερα τον Παπαϊωάννου, μετά από πολύ καιρό, με τις Ημέρες Βραβευμένης Γαστρονομίας 2017. Ο Παπαϊωάννου ήταν από τα αγαπημένα μου εστιατόρια (απ' όταν ήταν ακόμη στην οδό Φιλίππου) και το επισκεπτόμουν συχνά με τους γονείς μου και το σύζυγό μου.

Σήμερα ωστόσο απογοητεύτηκα. Παρόλο που το μενού περιελάμβανε πολλά πιάτα και η τιμή για το άτομο ήταν μόνο 25 ευρώ αντί 50. Πιο συγκεκριμένα τα πιάτα ήταν μαύρο ψωμί, ταραμάς, σπέσιαλ σαλάτα, κυδώνια, γυαλιστερές, ταρτάρ μπαρμπούνι, χέλι και σκουμπρί καπνιστό, γαύρος αχνιστός, σουπιά ψητή, σαρδέλα τηγανητή και χταπόδι κοκκινιστό.
Η σαλάτα του, πλέον κλασσική, είναι γευστική και χορταστική. Ο ταραμάς ελαφρύς, αέρινος αλλά του έλειπε η ένταση. Τα κυδώνια και οι γυαλιστερές (αν και δεν τα τρώω) σύμφωνα με το σύζυγό μου που του αρέσουν, ήταν καλά. Από τα καπνιστά πιο πολύ μου άρεσε το χέλι. Το ταρτάρ αν και είχε πολύ ωραία παρουσίαση είχε πολύ πιπέρι. Η σουπιά παντελώς αδιάφορη. Η σαρδέλα καλή. Ο γαύρος και το χταπόδι λόγω της σάλτσας είχαν το μεγαλύτερο γευστικό ενδιαφέρον.

Γενικά οι πρώτες ύλες είναι καλές, τα υλικά φρέσκα και το φαγητό είναι αξιοπρεπές αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι το εξαιρετικό ή αυτό που θα περίμενες για 50 ευρώ το άτομο. Κι επειδή με το σύζυγό μου έχουμε επισκεφτεί πολλά καλά εστιατόρια τα τελευταία χρόνια τα standards μας είναι υψηλά. Νομίζω λοιπόν ότι έχουν επαναπαυτεί στις δάφνες τους.

Επίσης να αναφέρω ότι η εξυπηρέτηση ήταν αργή και απλά διεκπεραιωτική ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο. Ένα άλλο γεγονός που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ότι ενώ όταν πήρα εγώ τηλέφωνο το μεσημέρι να κλείσω τραπέζι μου είπαν ότι το ωράριο που δέχονται ειναι 5-8 αλλά είναι κλεισμένα όλα τα τραπέζια, όταν πήρε ο σύζυγός μου και επέμεινε για τραπέζι του έκλεισαν και απλά του είπαν να έχουμε φύγει μέχρι τις 8 παρά τέταρτο. Μέχρι την ώρα που φύγαμε πάντως υπήρχαν αρκετά τραπέζια άδεια αλλά ήταν για περισσότερα άτομα.

Στα θετικά ότι μας έφεραν γλυκό (λουκουμάδες με παγωτό) και δεν μας χρέωσαν 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό.
ΥΓ: στην κατηγορία vfm έβαλα 3/4 γιατί με 25 ευρώ άξιζε αυτο το μενού!

10 Ιουν 2017

Είχα διαβάσει πριν από καιρό για την άφιξη του Nolan στην αθηναϊκή γαστρονομική σκηνή και ήθελα πολύ να το επισκεφτώ, πόσο μάλλον μετά τη βράβευσή του!

Τελικά τα καταφέραμε με το σύζυγό μου το Σάββατο 3-6-2017 το μεσημέρι.

Ο χώρος μικρός αλλά με χαρακτήρα. Εντύπωση μου έκανε ότι η κουζίνα ήταν στον πάνω όροφο και μπορούσες να διακρίνεις το εσωτερικό μόνο από ένα μικρό άνοιγμα αλλά αυτό του προσέδιδε μια ιδιαιτερότητα. Εμείς καθήσαμε έξω. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν πολύ ευγενική και χαμογελαστή και μας βοήθησε πολύ στην επιλογή μας.

Για πρώτο πιάτο πήραμε σαλάτα με κολοκυθάκια, καπνιστή μελιτζάνα και τυρί. Ήταν γευστική, δροσερή και σου έδινε την αίσθηση ότι όλα τα υλικά ήταν ολόφρεσκα.

Δεύτερο πιάτο: τόνος σε φύλλο ρυζιού. Μαγικές μπουκίτσες που σε ταξίδευαν στην Ασία! Το δεύτερο καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Τρίτο πιάτο θράψαλο σε σάλτσα butterscotch. Η σάλτσα από τις πιο νόστιμες που έχω δοκιμάσει. Το τελευταίο πιάτο πραγματικά μας απογείωσε: μοσχίδα με "καμμένα" κρεμμύδια. Η γεύση, τα αρώματα, το ψήσιμο εξαιρετικά!

Η ποσότητα του φαγητού ικανοποιητική. Χορτάσαμε χωρίς να φουσκώσουμε. Ενδεχομένως να έπρεπε να πάρουμε ακόμα ένα πιάτο ή γλυκό. Για τα παραπάνω πληρώσαμε 53 ευρώ. Δεν ήπιαμε κρασί και ζητήσαμε νερό βρύσης.
Κατά τη γνώμη μου το Nolan προσφέρει ευφάνταστους συνδυασμούς, πολύ καλές πρώτες ύλες, πρωτότυπα πιάτα. Θα έλεγα ότι είναι ένα εστιατόριο υψηλού επιπέδου σε compact μέγεθος και με compact τιμές!