Alergo

Μέλος από: Ιαν 2018

18 Ιούλ 2018

Μεσημέρι Κυριακής κι αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον Μανδραγόρα, για ένα απλό μεσημεριανό γεύμα.

Φτάνοντας, ο εξωτερικός χώρος δε λέει κάτι ιδιαίτερο, ενω μέσα έχει μια άποψη.

Ο κατάλογος εχει ποικιλία, στην οποία προστίθενται και πιάτα ημέρας. Από τις αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις, καταλήξαμε στα εξής:

- πιπεροπιτακια, νόστιμα πιτακια με γλυκιά γέμιση τυρί και πιπεριά, τηγανισμένα
- φάβα με καπνιστή ρέγγα, κλασική φάβα σερβιρισμενη με κομμάτια του ψαριού
- κατσικίσιο τυρί παναρισμενο σε βρώμη με συνοδεία μαρμελάδας περγαμόντο, πολύ ωραίος συνδυασμός και αντιθέσεις υφών στο πιατο (τραγανη κρούστα και μέσα το τυρί μαλακό)
- κοτόπουλο καλαμάκι, μαλακό και καλοψημενο

Η συνοδεία του καλού χύμα κοκκινου κρασιού ολοκλήρωσε το γεύμα μας επιτυχώς.

Τελειώνοντας, αποφασίσαμε να μη συνεχίσουμε με επιδόρπιο αλλά μας τράβηξαν το ενδιαφέρον τα "μπακλαβαδακια με κρέμα μαστίχας" και ρωτήσαμε περιγραφή ώστε να το έχουμε στα υπόψη για την επόμενη φορά. Μας ξάφνιασε ευχάριστα το γεγονός ότι μέχρι να πληρώσουμε, ήρθε στο τραπέζι κέρασμα μια ολόκληρη μερίδα του συγκεκριμένου επιδορπίου, που ήταν και πολύ καλό (πρωτότυπο και γευστικό).

Οι λογικές τιμές, οι ωραίες γεύσεις και η τόσο ευγενική εξυπηρέτηση ειναι οι βασικοί λόγοι για τους οποίους σίγουρα θα υπάρξει επόμενη φορά για μας, αλλά επισης το συστήνουμε ανεπιφύλακτα και σε όποιον αλλο ψαχνει ένα τίμιο φαγητό με μια δημιουργική πινελιά.

23 Απρ 2018

Στη βουρλιωτινα μας άρεσε ο χώρος, τα σερβίτσια και όλο το στήσιμο του μαγαζιού.

Στην ουσία τώρα, ο κατάλογος είχε πολλές επιλογές και δυσκολευτηκαμε να καταλήξουμε.

Πρώτα στο τραπέζι μας ήρθε ψωμί με δύο μικροσκοπικα μπαλάκια τυριού, με χρέωση 2 ευρώ το άτομο... τραγικό!

Η σαλάτα με τα μαυρομάτικα ήταν πνιγμένη στο μαϊντανό. Όχι κάτι ιδιαίτερο..
Τα τυροπιτάκια αρκετά νοστιμα, ίσως το καλύτερο πιάτο του τραπεζιού.
Το μαντι (ρυζι με κιμά αρνίσιο και σταφίδες) ανοστο και μικρή μερίδα.
Το καΐσι, πρόταση της μαγείρισσας, απογοητευτικό. Το αρνί ήταν μόνο κόκκαλα και τα βερίκοκα εντελώς στεγνά.
Το κρασί, αν και χύμα, ήταν ακριβό στα 12€/λίτρο και μας χρεώθηκε ακόμα ακριβότερα, αλλά το είδαμε αφού είχαμε φύγει, δηλαδή το φιλοδώρημα το είχαν ήδη βγάλει από μόνοι τους!
Το κέρασμα ήταν μαλεμπι (κρέμα αρωματισμένη με μαστίχα) μικροσκοπικό και η σως τριανταφυλλο μια σταγόνα.

Ο λογαριασμός όταν ήρθε ζαλιστηκαμε. Λες και φάγαμε σε πολυτελές ρεστοράν.
Γενικά δε θα το συστηναμε και το γεγονός ότι δεν έχει καθόλου κόσμο δεν είναι τυχαίο.
Στα αρνητικά συγκαταλέγεται ο σερβιτόρος, που πηγαινοερχόταν συνέχεια προσποιουμενος ότι διορθώνει τα σερβίτσια του πίσω (άδειου) τραπεζιού, σε σημείο που έγινε ενοχλητικός.

Ωστοσο ο λογαριασμός ήρθε σ ενα όμορφο κουτάκι, για τους λάτρεις της λεπτομέρειας.

21 Μάρ 2018

Στο συγκεκριμένο μαγειρείο φάγαμε πολύ καλά, σε λογικές τιμές και με σχεδόν σπιτικές γεύσεις. Έχουμε πάει ήδη δύο φορές και θα το προτειναμε σίγουρα για ένα απλό καθημερινό φαγητό.

Η εξυπηρέτηση είναι αργή στην αρχή, αλλά από τη στιγμή που η παραγγελία δωθεί όλα έρχονται γρήγορα στο τραπέζι. Ίσως λόγω του φόρτου, δεν απαντάνε ούτε στο τηλέφωνο, αλλά όταν βρεθείς εκεί καταλαβαίνεις το λόγο.

Σίγουρα οι χαμηλές τιμές σε αποζημιώνουν, αλλά μην παραπλανηθεί κανείς από τον τρόπο που προτείνουν το γλυκό γιατί δεν είναι κέρασμα αλλά με χρέωση.

Κλείνοντας, το συστήνουμε ανεπιφύλακτα, αρκεί να ξέρει κανείς ότι πάει σε μαγειρείο.

21 Μάρ 2018

Ο χώρος ήταν εξαιρετικός, αν και μπαίνοντας καρδιοχτυπησαμε που περιμέναμε αν βρεθεί τραπέζι για μας που πήγαμε χωρίς κράτηση (μεσημέρι Κυριακής). Τελικά βρεθηκε, στον πριβέ χώρο για καλή μας τύχη, που ομως δε γέμισε άλλο τραπέζι μέχρι που φύγαμε. Αυτο μας έδωσε λοιπόν την εντύπωση ότι έγινε μόνο για τη δημιουργία εντυπώσεων.
Κάτι που μας ξένισε κάπως ήταν ότι η μουσική δεν ήταν αποκλειστικά ιταλική, αν και ταίριαζε τελικά με το ύφος του μαγαζιού.

Στο φαγητό, οι γεύσεις μας άρεσαν.
Η σαλάτα που διαλεξαμε, αν και ανέφεραν σύκο, δε βρήκαμε πουθενά ενώ είχε πολυ λαδι, αλλά η γκοργκοντζολα ήταν γευστική και λιωμένη.

Η πίτσα ήταν μέτρια, λεπτή ιταλικη ζύμη, αλλά καμμένη σε σημείο που δεν τρωγόταν στη μέση.

Η μακαρονάδα ήταν γευστική και χορταστική, αλλά σχετικά βαριά μαγειρεμένη.
Κλεισαμε με τιραμισού, ωραία έκδοση του γλυκού σα μους μόκα και σικελικα αναψυκτικά (τίποτα το αξιόλογο για τα 4€ το τεμάχιο).

Συνολικά, συστηνεται για ένα όμορφο δειπνο, δίχως απογείωση των γεύσεων.

08 Φεβ 2018

Αρκετά χρόνια μετά την πρώτη επίσκεψη στο μερος, καλοκαίρι στην αυλή, αποφασίσαμε να ξαναπάμε χειμώνα. Ο χώρος στο εσωτερικό είναι ζεστός, με πολλά χρώματα και μια ανοιχτή εστία κοντά στην είσοδο. Κάτσαμε σε χώρο μη καπνιστών. Η μουσική ήταν κεφάτη αλλά αταίριαστη με το ύφος του μαγαζιού.

Στο σέρβις, η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία ήταν πολύ φιλική κι ευγενική. Ωστόσο, εκείνος που μας σέρβιρε ήταν αδιάφορος, ενώ όταν νύχτωσε και μοιράστηκαν κεριά στα υπόλοιπα τραπέζια το δικό μας ήταν το μόνο που έμεινε χωρίς κερί.

Το φαγητό απείχε πολύ από την πολίτικη κουζίνα που περιμέναμε, καθώς και από τις περιγραφές του καταλόγου. Αναλυτικά παραγγείλαμε:
- μια φωλιά καταϊφιου με συκωτακια πουλιών, με γεύσεις όχι ξεκάθαρες και τελικό αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.
- ντοματοπιτακια, το αξιοπρεπέστερο πιάτο του τραπεζιού.
- ένα κεμπάπ, εντελώς στεγνό, σα γομολάστιχα.
- ένα γιουβετσακι, πολύ βαρύ και λιπαρό, μακριά από την περιγραφή του καταλόγου.

Στα μείον του μαγαζιού η έλλειψη έστω και υποτυπώδους επιδορπιου κερασμένου στο τέλος του γευματος, καθώς και το ότι τα πιάτα δε μαζεύτηκαν από το τραπέζι μας ποτε.

Η γενικότερη εμπειρία ήταν αρκετα σκαλοπάτια πιο κάτω σε σχέση με την προηγούμενη επίσκεψη. Ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμασταν να ξαναπάμε θα ήταν ο κήπος, αν και δύσκολο επειδή δεν είμαστε κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής.