Gourgouritsa

Μέλος από: Φεβ 2018

18 Ιουν 2018

Παρασκευή βράδυ κλείνουμε για δύο άτομα. ειχα ξαναπροσπαθήσει στο παρελθόν και δεν είχα βρει τραπέζι και σε συνδυασμό με την πολύ καλή βαθμολογία είπα ότι δεν πρέπει να το αφήσω.
Μας υποδέχεται ένα παλικάρι και μας συνοδεύει στο τραπέζι μας στον εξωτερικό χωρο για καπνιστές.
Όμορφος χώρος και εντός και εκτός ειδικά η πισω αυλή που κάτσαμε ήταν απλή αλλά ότι έπρεπε για να απολαύσεις το γεύμα. Αξιζει να σημειωθεί ότι το μαγαζί βλεποντας το από έξω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά μπαίνοντας κανείς μέσα αλλάζει άποψη.

Πάμε στο φαγητο. Αρχικα μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι. αφου ειμασταν θετικές ήρθε ψωμί σε συνοδεία με χοντρό αλάτι και ελιές. Προσωπικα προτιμώ κάποιο είδος ντιπ παρά αυτό αλλά ήταν οκ.

Ώρα της παραγγελίας. Επιλεξαμε διαφορα στη μεση παρά η καθεμιά το πιάτο της. παιρνουμε λοιπόν:

•πρασινη σαλάτα τύπου ceasar. πολυ καλή μερίδα και πολύ γευστική.
•κανταιφι γεμιστό με τυρί(δεν θυμάμαι το ειδος) ουσιαστικά ήρθαν 4 μίνι ρολό από κανταΐφι με πολύ νόστιμη γέμιση τυριού. τραγανα από έξω και πασπαλισμενα με μέλι σε ελαφρύς δόση όπως μου αρέσει. παρα πολύ καλά.
•πουγκια κολοκυθιου με ντιπ γιαουρτιού απλά τέλεια!
•το παραδοσιακό πεινιρλι με αυγό, κιμά και λιωμένο τυρί ωστόσο δεν με τρέλανε. λιγο πιο "βαρύ" για τα γούστα μου και η ζύμη του πεινιρλι λίγο άγευστη, και αδιάφορη.
•πατατοφλουδες με τη sour cream, τομάτα και κρεμμυδάκι. δεν είμαι φαν της τηγανιτης πατάτας αλλά δεν με τρέλαναν ομολογώ αλλά δεν ήταν και κακές.
•κοτοπουλο mojito ήταν μια ενδιαφέρουσα έκδοση τηγανιας. πιο ελαφρυα από τη συνηθισμένη. αρκετά καλό πιάτο.

Ήπιαμε ημίγλυκο κρασί Νεμέας το οποίο ήταν δροσερό και πολύ εύγευστο.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, τα παιδιά ευγενικά και ένα μεγάλο συν ήταν το κέρασμα στο τέλος όπως σχολιάζω σε κάθε μαγαζί που επισκέπτομαι.

Μας κέρασαν το μηλοφι που υπάρχει και στον κατάλογο το οποίο είχε πολύ σαντιγύ κάτι που δε μου αρέσει και γενικώς προτιμώ το αυθεντικο banoffe.

Παρόλα αυτά η κίνηση μετράει άρα παραμένει θετικό στοιχείο.
Για όλα τα παραπάνω 42,5€ για 2 άτομα. πολυ τίμιο ποσό για αυτά που φάγαμε και σκάσαμε(! )

Το προτείνω για κάποιον να πάει και σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις από τον κατάλογο τους.

07 Ιουν 2018

Βράδυ Σαββάτου, παρέα 7 ατόμων κλείνουμε τραπέζι στο νέο μαγαζί της περιοχής μιας και έχουμε περιέργεια να το δοκιμάσουμε.

Φτάνω για αρχή μόνη μου και τα πρώτα λεπτά ήταν λίγο αμήχανα μιας και δεν υπήρχε άτομο υποδοχής ενώ οι σερβιτόροι ήταν απασχολημένοι. εντελει με βλέπει ένας και με κατευθύνει στο τραπέζι μας.

Ο χώρος ζεστός, φωτεινός με ανοιχτόχρωμη διακόσμηση θύμιζε λίγο μαγαζί σε νησί. Πολυ ομορφος.

Το μενού κανονικό με πιάτα λίγο πειραγμενα έως πιο γκουρμε και ακολουθεί μεγαλύτερος κατάλογος με αντίστοιχη ποικιλία στα κρασια.

Ξεκινώντας παραγγείλαμε δύο σαλάτες. την πράσινη πανδαισία και το κριθαροκουλουρο. απο ποσότητα αρκετα μέτριες από γεύση πολύ καλές. ειδικα η πράσινη πανδαισία.
Έπειτα, •μανιτάρια σωταρισμενα τα οποία ήταν πολύ καλά.
•ρεβυθοκεφτεδες επίσης πολυ νόστιμοι συνοδευόμενοι με ωραίο ντιπ γιαουρτιού.
•τηγανητο τυρι τυλιγμένο σε σουσάμι(συγχωρέστε με δε θυμάμαι ακριβή περιγραφή αλλά ένα είναι έτσι κ αλλιώς του λόγου του). πολύ τραγανό και νόστιμο!

Εν συνεχεία πήραμε γαριδάκια τηγανητά πολύ τραγανά με ευγεστη σως.
Από κυρίως πήραμε λιγκουίνι με θαλασσινά το οποίο μας το είπε η σερβιτόρα και κριθαρωτο πάλι με κάποια θαλασσινα. πρωτη μας επιλογή ήταν η αστακομακαρονάδα αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε.

Μέτρια παντως σαν γεύσεις, δεν υπήρχε ένταση στις σάλτσες και των δύο ζυμαρικων και ήταν "βαρετά"πιάτα κατά κοινή ομολογία της παρέας.

Τέλος πήραμε και μια πατάτες τις οποίες ρωτήσαμε αν υπάρχουν καθώς δεν υπήρχαν στον κατάλογο και εντέλει voila!

Καλοψημενες, γευστικές..
Ήπιαμε ουζακι και 2 ποτήρια κρασί για τα οποία δεν έχω γνώμη και έτσι φτάσαμε στα 115 ευρώ. οχι πολλά για θαλασσινά αλλά ούτε και λίγα για την μετριότητα των δύο κυρίως πιάτων και για την λίγο άχαρη εξυπηρέτηση.
Παρ ότι ήταν ευγενικοί όλοι οι σερβιτόροι, ωστοσο κατά τη διάρκεια της παραγγελίας δεν ενημέρωσε η κοπέλα εξ αρχής για τα πιάτα που είχαν τελειώσει αλλά και για πίατα που υπήρχαν άλλα δε ήταν γραμμένα στον κατάλογο. οπως πατάτες τηγανητές και γαριδάκια τηγανητά.
Έλειπε γενικώς λίγο ο ενθουσιασμός στην εξυπηρέτηση και ειδικά όταν έχεις να κάνεις με φαγητό και δη πιο γκουρμε πιστεύω ότι πρέπει οι περιγραφές των σερβιτόρων να είναι πολύ ζωηρές και πειστικές για τον πελάτη.

Με εκείνα και με τούτα πληρώνουμε και ουδείς λόγος περί κάποιου κεράσματος..
Το βρίσκω πολύ μείον σχετικά με τη φιλοξενία ενός μαγαζιού.

Ένα σφανακι με λικερακι χωνευτικό, ένα γλυκό ή έστω φρουτάκια είναι το απόλυτο μηδέν από άποψης εξόδου για το μαγαζί αλλά με μεγάλη αξία για τον πελάτη.

Ειδικά στην Ελλάδα η φιλοξενία αποτελεί φιλοσοφία-παράδοση και προσφέρεται γενναιωδορα εστω με κάτι συμβολικό σε κάθε "ξενον"..

11 Απρ 2018

Βράδυ Παρασκευής δύο κοπέλες θεονηστικες επισκεπτόμαστε αυτό το μαγαζί. για μένα ήταν η τρίτη φορά καθώς είναι μια άριστη επιλογή για μοντέρνα Ελληνική κουζίνα..
Ο χώρος εσωτερικά πολύ όμορφος, ζεστος, πετρόχτιστος με ξύλινα τραπέζια και με παραδοσιακές νότες όπως ένας ξυλοφουρνος καθώς μπαίνεις.
Η εξυπηρέτηση ταχύτατη στο σερβίρισμα και πάμε στο δια ταύτα.
Για αρχή, σαλάτα "λευκές"... θυμίζει λίγο σιζαρ αλλά πολύ νόστιμη, φρεσκοκομμενη, ελαφριά με 4 "φιλετακια"κοτόπουλου τυλιγμενα σε ρόλο ζαμπόν, στο πλάι, τα οποία ήταν ψημένα όπως έπρεπε και διναν άλλη αίσθηση..
Απτά ορεκτικά.

1. καπελακια!!! απερίγραπτα ραβιολια γεμιστα με τυρί και κάτι άλλο θεϊκό που μου διαφεύγει βουτηγμένα σε μια κολασμένα σάλτσα που θύμιζε πολύ πέστο βασιλικού... εξαιρετικό!!!

2. φωλια Καντάφι αλμυρή που ήταν απλα καλη. οχι κατι τρομερό όπως τα καπελάκια..
Στα κυρίως πήραμε ένα ριζότο μανιταριών στο οποίο ήταν al dente το ρύζι και τα μανιτάρια μαζί με την τρούφα έκαναν παιχνίδι δυνατό!!

Επίσης πήραμε τα χοιρινά ποντικάκια με το νιοκί πατάτας το οποίο αν και σχετικά πιο μικρή μερίδα από τα άλλα είναι πολύ "μεγάλο"στη γεύση... το νιοκι σαν βαμβάκι έλιωνε και το κρέας μαλακο, γευστικότατο...

Τέλος πάμε στα γλυκά. Εννοειται ότι ένας λόγος για να πας στις Λεύκες είναι το ένα και ανεπανάληπτο σουφλέ ΛΕΥΚΗΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ(σάλια τρέχουν..... )Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή τη φορά και καταφεύγουμε στο μπανοφι σοκολάτας και στο γεμιστό μπισκότο oreo.. εγω το πρώτο αποδομημενο μπανοφι θα το έλεγα μιας και όλα τα υλικά ήταν σκορπισμένα σε όλο το πιάτο. ωραια διακόσμηση, μέτρια γεύση. ισως μέτρια παραλλαγή γενικά. Το μπισκότο oreo ήταν τραγανό, εύγευστο αλλά λίγο σκληρό για να κοπεί με το πιρουνακι. το παγωτό που ειχε ως γέμιση ήταν γεύση εσπρέσσο. πολυ καλό!!

Στα πολύ συν του μαγαζιού είναι τρία κεράσματα. το πρώτο που μας ξάφνιασε ευχαριστα ήταν μια σούπα, για την καθεμία, σε φλυτζανι. απλα ΜΟΝΑΔΙΚΗ! προσωπικά μου θύμιζε γεύση καρμπονάρα αλλά ήταν κάτι άλλο το οποιο, συγχωρέστε με, δε το θυμάμαι.. μεστη δίνη της απίστευτης γεύσης τα ξέχασα όλα.

Δεύτερο κέρασμα αφού φάγαμε, σορμπε λεμόνι σε ποτηράκια. δροσερο, χωνευτικό και τρίτο κέρασμα λικέρ μαστίχα μόλις ζητήσαμε λογαριασμό... Όλα αυτά αφηνουν εξαιρετική εντυπωση σε κάθε πελάτη.
Α! το μπλε κρασί είναι το must για ποτό και πιστέψτε με είναι όντως μπλε!!
Για όλα αυτά(πλην τα κεράσματα), πληρώσαμε 80 ευρώ με πακέτο για το σπίτι διότι δεν τα φαγαμε..
Όσες φορές έχω πάει σε αυτό το μαγαζί, μου δίνει λογους να θέλω να ξαναπάω..

30 Μάρ 2018

Μεσημέρι 25ης Μαρτίου στην Πειραϊκή, καταλαβαίνετε το χαμό που γινόταν μιας και πλήθος πιστών πήγαν να τιμήσουν τον μπακαλιάρο και τη σκορδαλιά...

Ευτυχώς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε στη ΜΑΡΓΑΡΩ.. εγω πρώτη φορά πήγα αλλά Όσοι ειναι μεγαλυτεροι σε ηλικία αλλά και θαμώνες της Πειραϊκής ξέρουν το στέκι αυτό και ότι σερβίρει μόνο 3 πράγματα.

Γαρίδες, κουτσομούρα και χωριάτικη σαλάτα. κ ότι πιεις.
Τρεις απλές και "καθαρές"επιλογές χωρίς πολλά πολλά περαιτέρω.
πήραμε για 4 άτομα τρεις μερίδες γαριδες, τρεις σαλάτες και μια μερίδα κουτσομούρα. α! ένα τσιπουρακι με γλυκάνισο και μισό κιλό κρασί λευκό.

Οι γαρίδες ήταν οι πιο ωραίες, τηγανιτές, φρέσκιες, τραγανές και γευστικές που εχω φάει. τηγανητες μεν αλλά ήταν τοσο ελαφρυες δε που ρωτήσαμε το γκαρσονι τι λάδι χρησιμοποιούν και μας είπε βαμβακελαιο.. καμία αίσθηση λαδιού στο στόμα.
Οι κουτσομούρες τίμιες και οι σαλάτες καλές απλα θα μπορούσαν να έχουν πιο πολλή τομάτα και λιγότερο κρεμμύδι. προσωπικη προτίμηση.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και οι σερβιτόροι ευγενικοί. ο χώρος από την άλλη πολύ απλός χωρίς κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν πειράζει νομίζω κανέναν για αυτό που είναι..
Στο τέλος κέρασμα πορτοκαλοπιτα. πολύ καλή και ζουμερη!

Ο λογαριασμός 89 ευρώ.

Σίγουρα θα ξαναπάω μονο και μόνο για την γαρίδα..

17 Μάρ 2018

Βράδυ Πέμπτης πήγα με μια φίλη μου, περιγράφοντας της πριν πάμε για τις τιτανοτεραστιες μερίδες που είχα φάει όταν είχα ξαναπάει πριν ενάμισι χρόνο περίπου.
Ο χωρος απλός, "ταβερνιακος" χωρίς κάτι ιδιαίτερο σε στυλ ή διακόσμηση.
Η εξυπηρέτηση και το προσωπικό φιλικοτατο, ευδιάθετο με άμεση εξυπηρέτηση.
Τα φαγητά που παραγγείλαμε για δύο άτομα ήταν:
•σαλατα ανάμεικτη. αρκετα μεγάλη με πολύ λίγο λάδι αλλά ευτυχώς μας το έφεραν μαζί με τη σαλάτα για να συμπληρώσουμε.
•σαγανακι. πολυ καλό σε γεύση και παραμένει μεγάλο σε μερίδα.
•τυροκατευρη. ηταν καλή.
•δυο μερίδες κοτόπουλο καλαμακι. εδω περίμενα να δω την τιτάνια μερίδα όπως τη θυμόμουν και το μαγαζί αυτό έχει στηρίξει τη φήμη του στο "πολύ" αλλά εντέλει μου ήρθε μια κανονική μερίδα(όχι μικρή, μην παρεξηγηθω)αλλά τίποτα το ιδιαίτερο και ειδικά για τα 10 ευρώ που τη χρεώνουν.
Στο τέλος, το θετικό που ευτυχώς συνεχίζει να υπάρχει είναι το κέρασμα με λουκουμάδες που ήταν πλούσια μερίδα μεν αλλά λίγο μπαγιατικοι δε. Και μαζί με αυτούς και χαλβάς σιμιγδαλένιος, πολύ καλός.
Δε ξέρω αν θα ξαναπήγαινα μιας και το κυρίως πιάτο με απογοήτευσε και πλέον δεν διέκρινα το στοιχείο που έκανε τη μυρτιά να διαφέρει από όλες τις άλλες ταβέρνες της ίδιας κατηγορίας.

10 Φεβ 2018

Επισκεφθηκαμε παρέα 6 ατόμων αυτό το μαγαζί μετά από αρκετές φορές που είχα τσεκαρει την καλή βαθμολογία του με συνάμα τις καλές κριτικές.
Ο χώρος ήταν όμορφος με χρωμα, μοντέρνο-φοιτητικο στέκι μου έκανε πιο πολύ παρότι μια μεγάλη παρέα που ήταν μέσα έφτανε και τα 65 χρόνια. ζωη να έχουν!! Άνετα τραπέζια και καρέκλες και ζεστός χώρος αφού από πάνω μας είχαμε μια σόμπα που στην πορεία είπαμε να τη χαμηλώσει γιατί δύο άτομα είχαν γίνει μπρονζε από το σολαριουμ, καθώς τους χτύπαγε στο πρόσωπο..
Στο δια ταύτα τωρα.. Το φαγητό ήταν σε γενικές γραμμές καλό σε γεύσεις αλλά μικρό σε μερίδες.
Παραγγείλαμε
•πεινιρλι με απακι που ήταν πολύ καλο!
•μπουγατσα αλμυρη απίστευτη!!
•καβουρμα με αυγά αρκετά καλο
•σαλατα πράσινη, μικρή, αδιάφορη.
•σαλατα ημέρας με παντζάρι, πατάτα, τζίντζερ και κρέμα μαστίχας που ήταν απλά καλή αλλά επίσης μικρή μερίδα.
•ενα κυρίως πιάτο, το μαριναρισμενο κοτοπουλο το οποίο ήρθε ασυνόδευτο και επίσης μικρή μερίδα.
•α! και μια μερίδα πατάτες που ήταν καλές.
Το ημίγλυκο λευκό κρασί του ήταν πολύ καλό.
Στο σύνολο δώσαμε 80 ευρώ αλλά δεν χορτάσαμε. ηταν κυρίως για τσίμπημα.
Έξτρα tip το κέρασμα σφηνάκι κρασί αλλά στο κομματι της εξυπηρέτησης οι σερβιτόρες θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο χαμογελαστές και ευδιαθετες.
Καλή σας συνέχεια!