zoiari

Μέλος από: Μαι 2018

10 Οκτ 2018

Το επισκεφθήκαμε Πέμπτη βράδυ, μια και γνωρίζαμε ότι Παρασκευή και Σάββατο δε βρίσκεις να κάτσεις. Καθίσαμε μέσα, αν και το μετανιώσαμε αργότερα, όταν λόγω του κόσμου υπήρχε μια αφόρητη οχλαγωγία και κάπνα.

Ο κατάλογος φαίνεται να έχει καλές τιμές, όμως όταν βλέπεις τις μερίδες διαπιστώνεις ότι τις περισσότερες φορές πρόκειται για μεζεδάκια, όχι πιάτα, επομένως οι τιμές του είναι απλά οκ. Η διακόσμηση έχει ωραία στοιχεία.

Το προσωπικό είναι ευγενέστατο και πρόθυμο. Το όλο σκηνικό σε παραπέμπει σε μεζεδοκαφενέ "εναλλακτικό", φοιτητικό κλπ.

Δεν μπορώ να πω ότι ευχαριστηθήκαμε κιόλας, ίσως αν άλλη φορά καθίσουμε στα τραπεζάκια έξω να είναι κάπως καλύτερα.

19 Ιούλ 2018

Κλείσαμε το μαγαζί για εκδήλωση γιατί είδαμε ότι έχει προσεγμένο χώρο και ζωντανή μουσική, οπότε θα έμεναν ευχαριστημένοι οι καλεσμένοι μας. Για το φαγητό μας είχαν πει ότι πιο παλιά που είχαν ό, τι φας - ό, τι πιεις 13 €, δεν ήταν καλό, αλλά την είχαν σταματήσει αυτή την "προσφορά" οπότε λογικά θα είχε φτιάξει και το φαϊ.

Για να είμαι ειλικρινής, τα πρώτα ήταν πολύ ωραία. Και οι σαλάτες του και τα ορεκτικά. Μετά όμως μας τα χάλασε. Τα κρέατα άργησαν τόσο πολύ! Και το χειρότερο είναι ότι ΚΑΙ άργησαν ΚΑΙ άψητα ήρθαν. Το μπιφτέκι έτσι κι αλλιώς δεν τρωγόταν γιατί είχε ίχνος κιμά και πολύ ψωμί, αλλά το κοτόπουλο και τη χοιρινή μπριζόλα πόσο δύσκολο είναι να τα φέρεις σωστά ψημένα; Δεδομένου ότι είναι χρόνια μαγαζί, δεν πιστεύω ότι δεν ήξεραν τι σέρβιραν, απλά ήθελαν να μας ξεπετάξουν όταν είδαν πόσο είχαν αργήσει.

Η αργοπορία συνεχίστηκε και όταν έπρεπε να έρθει το γλυκό. Κάποιοι καλεσμένοι μας που έπρεπε να φύγουν το καθυστερούσαν όταν τους είπαμε να καθήσουν λίγο ακόμα γιατί τώρα θα έρθει και το γλυκό. Μας έπεσαν τα μούτρα όταν το γλυκό ήρθε τελικά αφού είχαν φύγει οι μισοί! Γιατί; Για να βγάλουν λιγότερες πιατέλες;

Γενικά, μετανοιώσαμε που δεν πήγαμε αλλού τέτοια μέρα και κρίμα για το μαγαζί, γιατί μας άρεσε να το κάνουμε στέκι με την παρέα μας.
Πραγματικά κρίμα..

13 Ιούλ 2018

Παρασκευή απόγευμα μετά τη δουλειά επισκεφθήκαμε το Escape center για βολτούλα και καφέ με τον άντρα μου. Είχε πολύ ωραίο καιρό, κι έτσι ήταν πολλοί εκείνοι που είχαν την ίδα σκέψη..

Πολύς ο κόσμος στο εμπορικό, πιτσιρικαρία, οικογένειες, ζευγάρια, παρέες, απ' όλα. Για καφέ συνήθως επιλέγουμε το Palmie bistro γιατί είναι πολλά χρόνια μαγαζί και όποτε πάμε δεν έχουμε κανένα παράπονο.

Ευτυχώς βρήκαμε και ένα από τα τραπέζια που μας αρέσουν, αυτά κοντά στο συντριβάνι. Παραγγείλαμε freddo espresso (κλασσικά) και ένα Palmie cream freddo. Και τα δύο, όπως κάθε φορά, ήταν όπως έπρεπε, οκ. Αυτό που μου έμεινε όμως ήταν το παγωτό που ζητήσαμε μετά!

Πήραμε Παγωτό σάντουιτς (έχει 2 τεμάχια το πιάτο). Διαλέγεις όποια γεύση παγωτό θέλεις και στην κάνουν σάντουιτς, ανάμεσα σε μπισκότα cookies! Πραγματικά, ήταν τόσο ωραίο! Από πάνω ρίχνουν και σιρόπι καραμέλας βουτύρου (! ).

Εννοείται ότι την επόμενη φορά, ό, τι και να φάω ή πιω, στο τέλος θα έχει παγωτό σάντουιτς. Αλλά αυτή τη φορά ο καθένας το πιάτο του!: )

09 Ιούλ 2018

Βρίσκεται πάνω στον πεζόδρομο του Περιστερίου, κοντά σε άλλα 2-3 μαγαζιά που είναι και αυτά για μεζέ και κρασάκι.

Διαλέξαμε να καθήσουμε στη Φαμελιά, γιατί όποτε είχε τύχει να περάσουμε από εκεί, είχε πάντα κόσμο. Ήμαστε 3 ζευγάρια και προτιμήσαμε τα τραπεζάκια που έχουν έξω πάνω στον πεζόδρομο, για να έχουμε το χώρο μας. Δοκιμάσαμε διάφορα μεζεκλίκια και ήταν όλα πολύ νόστιμα.

Ήπιαμε μπύρες τελικά (αρκετές! ), λόγω ζέστης οι οποίες μάλιστα ήταν στην ιδανική θερμοκρασία! Το σέρβις ήταν ευγενέστατο και οι τιμές τους πολύ λογικές. Έχουμε πει ότι θα ξαναπάμε.

26 Μαι 2018

Επισκευθήκαμε τη Βάρκα Πέμπτη απόγευμα, μετά το σεμινάριο που παρακολουθήσαμε στο ξενοδοχείο Κάραβελ που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.

Για φαγητό γενικά και για καφέ, υπήρχαν κι άλλες επιλογές, αλλά η μέρα το τράβαγε το ουζάκι της.

Ο χώρος ήταν περιποιημένος και δροσερός, ενώ μας άρεσε πολύ και ο σερβιτόρος-ναυτάκι!
Παραγγείλαμε για 2 άτομα που ήμασταν, μελιτζανοσαλάτα, τσίρο καπνιστό, σαρδέλες σχάρας, σαλάτα χωριάτικη και από ένα τυλιχτό σουβλάκι θαλασσινών.

Ήπιαμε και ένα 200άρι ούζο Άδολο. Μεζεδάκια μεν, αλλά φάγαμε και σκάσαμε κιόλας! Οι μερίδες τους ήταν πολύ καλές και πληρώσαμε 36,80!

Στο τέλος, μας έφεραν και την πορτοκαλόπιτα που κερνάνε και ήταν ό, τι έπρεπε για το τέλος.

Μας άρεσε πολύ και είπαμε ότι θα ξαναπάμε και σε κάποια βραδινή μας έξοδο.