EVAPAL

Μέλος από: Ιούλ 2018

10 Οκτ 2018

Όμορφο μαγαζί, εύκολα προσβάσιμο λόγω και του μετρό, και σε πολύ ωραία τοποθεσία. Όχι τόσο εύκολο το πάρκινγκ ωστόσο..

Θυμίζει ιρλανδική pub με τη διακόσμηση και τα έπιπλα που έχει (παντού ξύλο).

Έχει μεγάλη ποικιλία σε μπύρες και αξιόλογο κατάλογο για φαγητό. Στα πλην όταν είναι γεμάτο το ότι είσαι τόσο κοντά με τη διπλανή παρέα.

Το σέρβις ιδιαίτερα καλό, όπως και οι γεύσεις του.

Από άποψη τιμής, πάνω κάτω είναι αυτό που περιμένεις από μια τέτοια μπυραρία, τσιμπιμένα δηλαδή προς τα πάνω.

Αν βρεθείς στην περιοχή, αξίζει μία επίσκεψη τουλάχιστον.

28 Αυγ 2018

Πολύ και νόστιμο φαγητό για όλα τα γούστα!

Αν έπρεπε να διαλέξω ένα πιάτο μόνο, το Ταντούρι, για μένα που αγαπώ τις γεύσεις τις Ανατολής, είναι το καλύτερο πιάτο τους. Σου θυμίζει Ινδία, χωρίς να είναι υπερβολικό ή βαρύ.
Ο εσωτερικός χώρος είναι καλός, αν και καθίσαμε έξω, δίπλα στο σιντριβάνι που είχε σκιά και δροσιά.

Πολύ καλή επιλογή για φαγητό!

Σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε!

01 Αυγ 2018

Ανακάλυψα το μαγαζί αυτό εντελώς τυχαία, όταν πήγα με τη μητέρα μου στο νοσοκομείο Συγγρός, που είναι επί της Βασιλέως Αλεξάνδρου, απέναντι από το ξενοδοχείο Κάραβελ.

Αφού τελειώσαμε με την εξέταση, είπαμε να καθίσουμε κάπου, καθώς απέναντι ακριβώς από το νοσοκομείο υπήρχε ένα κατάφυτο πάρκο. Κάπως έτσι βρήκαμε τη Βάρκα.

Καθίσαμε μέσα γιατί ήταν μεσημέρι και είχε πολλή ζέστη, αλλά τελικά μάλλον καλύτερα γιατί το εσωτερικό του ήταν πολύ ωραίο, θύμιζε όντως Βάρκα. Μάλιστα, μας πήρε παραγγελία ένας νεαρός ντυμένος ναύτης! Παραγγείλαμε χωριάτικη σαλάτα, σαγανάκι, ψητές σαρδέλες και για κυρίως ένα μυδοπίλαφο και ένα γιουβέτσι θαλασσινών.

Πεντανόστιμα όλα, ακόμα και για τη μητέρα μου που είναι πολύ δύσκολη όταν και αν φάει έξω. Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό μας ρώτησαν εάν θέλαμε να μας κεράσουν χαλβά σιμιγδαλένιο ή γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο.

Διαλέξαμε το δεύτερο το οποίο ήταν επίσης πετυχημένο. Μπράβο σε όλους στη Βάρκα, εάν ξαναβρεθώ στην περιοχή, θα την προτιμήσω.

19 Ιούλ 2018

Από τα μαγαζιά που κάνεις στέκι!

Βγήκαμε το προηγούμενο Σάββατο με την παρέα για μεζέ και ούζο και επειδή θέλαμε κάτι χαλαρό, ο κολλητός μου που γνωρίζει τα μαγαζιά της περιοχής πρότεινε την Κούπα.
Έχει να καθίσεις και μέσα και έξω, και είναι εξίσου όμορφα ό, τι και να επιλέξεις.

Το έξω μέρος του μαγαζιού είναι πάνω στον κεντρικό πεζόδρομο, οπότε έχεις την ησυχία σου, χωρίς αμάξια δίπλα σου, και χωρίς να τρως τις εξατμίσεις αυτών που περνάνε.

Πήραμε διάφορα μεζεδάκια από τον κατάλογο, αλλά επειδή ήμασταν αρκετοί, δεν ασχολήθηκα να επιλέξω εγώ κάποιο πιάτο. Έφερναν και δοκίμαζα! Ό, τι ήρθε, ήταν εξαιρετικό!
Μεγάλες οι μερίδες για μεζέδες, προσεγμένα πιάτα και νόστιμα. Και οι σερβιτόροι πολύ ζεστοί και πρόσχαρα παιδιά, φαίνεται να αγαπούν αυτό που κάνουν.

Τελικά φάγαμε πολύ, ήπιαμε πολύ και δεν πληρώσαμε πολύ, γύρω στα 13 € το άτομο μας βγήκε, οπότε μια χαρά.

Σίγουρα, θα γίνει το καλοκαιρινό μας στέκι!