Carpe14

Μέλος από: Μαι 2008

13 Οκτ 2018

Ένα καλό και τίμιο εστιατόριο.

Μας κίνησε την περιέργεια ότι ήταν Νο.1 σε ολόκληρη την Αθήνα TripAdvisor, και γιαυτό το επισκευτήκαμε.

Το φαγητό ήταν καλό και ποιοτικό αλλά χωρίς να είναι καταπληκτικό.
Το σέρβις ήταν άψογο.

Συνολικά το βρήκα ακριβό για αυτό που προσφέρει, θαέπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι κάπως φθηνότερο.

Θα επιστρέψουμε πιθανότατα για μία 2η ευκαιρία.

03 Οκτ 2018

Πρόκειται για ένα πολύ παλιό κλασικό γαλλικό εστιατόριο που βρίσκεται εδώ πάνω από 50 χρόνια.

Το ίδιο το εστιατόριο είναι πολύ παλιό και ρουστίκ με ξύλινα πάνελ στους τοίχους και έπιπλα αντίκες.

Το μενού δεν έχει αλλάξει για περισσότερο από 30 χρόνια.
Η γυναίκα μου και εγώ αποφασίσαμε να θέλουμε κλασικό γαλλικό δείπνο, και αποφασίσαμε ότι θα επισκεφθούμε μετά από πολλά χρόνια.
Για ένα εστιατόριο αυτού του επιπέδου τιμών απογοητευτήκαμε.
Τα μενού είναι παλιά, τυπωμένα, με πολλές διορθώσεις με το χέρι. Παρατηρήσαμε επίσης αρκετά ορθογραφικά στο μενού, κάτι πουείναι απαράδεκτο.

Ο κατάλογος κρασιών ήταν αδιάφορος και, περιέργως, δεν περιελάμβανε κανένα γαλλικό κρασί!

Παραγγείλαμε steak tartare, για την οποία φημίζεται αυτό το εστιατόριο. Ήταν εντάξει, αλλά το βρήκα πολύ πικάντικο και στερούμενο χαρακτήρα. Το foie gras ήταν καλό.

Για κυρίως παραγγείλαμε και οι δύο entrecôte cafe de Paris. Ήταν υπερβολικά ψημένο και η σάλτσα είχε τόσο βούτηρο ήταν σχεδόν αδύνατο να την φάει κανείς όλη.

Το σέρβις είναι απαρχαιωμένο και βαρετή, και οι σερβιτόροι σχεδόν όλοι άνω των 70χρονους ετών, κουρασμένοι με φθαρμένα πουκάμισα με λεκέδες, και καθόλου χαμογελαστοί.

Επιλέξαμε ένα μπουκάλι κρασί με μέση τιμή και όλα τα παραπάνω μας κόστισαν €160.

Σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο, και σίγουρα δεν θα επιστρέψουμε.

28 Σεπ 2018

Φάγαμε δείπνο εδώ πρόσφατα και η συνολική εντύπωση ήταν στην καλύτερη περίπτωση μέτρια.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και ευγενική και το φαγητό ήταν μέτριο.

Σημαντικό πρόβλημα για εμάς ήταν το γεγονός ότι όλοι καπνίζουν στο εσωτερικό παρά το γεγονός ότι κατά την κράτηση του τραπεζιού είχαμε επιβεβαιώσει ότι θα βρισκόμασταν σε χώρο μη καπνιζόντων, χώρος ο οποίο προφανώς δεν υπάρχει σε αυτό το εστιατόριο.

Μετά το δείπνο, αναγκάστηκα να φύγω από το εστιατόριο γιατί με έπιασε βήχας.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε περίπου 60 ευρώ ανά άτομο με μόνο ένα μπουκάλι κρασί μεταξύ 6 ατόμων.

Σίγουρα δεν θα επιστρέψουμε.

28 Σεπ 2018

Το Ψάριστον είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση. Είναι ένα απλό εστιατόριο με ψάρι, αλλά διαφορετικό.
Η διακόσμηση είναι περίεργη, αλλά μας άρεσε.

Το φαγητό: Έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια να δημιουργηθούν ενδιαφέροντα πιάτα χρησιμοποιώντας συνηθισμένα συστατικά, και ως επί το πλείστον το πετυχαίνουν. Ωστόσο, αν και τα περισσότερα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλά, μερικά άλλα ήταν βαρετά, αδιάφορα ή ακόμα κακά. Ένα παράξενο μείγμα.

Σίγουρα δοκιμάστε το χέλι, τη σαλάτα του μάνγκο και τα φρέσκα στρείδια.

Αποφύγετε τις γαρίδες, τη σούπα ψαριών και σίγουρα το χταπόδι με κάρδαμο.

Η εξυπηρέτηση: Πολύ ευγενική, αλλά ο σερβιτόρος μας ήταν λίγο υπερβολικός, μας πίεζε συνεχώς για να παραγγείλουμε επιπλέον πιάτα, έτσι καταλήξαμε να παραγγείλουμε περισσότερα από αυτά που πραγματικά θέλαμε. Μερικές από τις επιλογές του ήταν οι χειρότερες που παραγγείλαμε (όπως το χταπόδι).

Value for money: πληρώσαμε 310 ευρώ για 7 άτομα ουσιαστικά χωρίς ποτά. Αν και συνολικά το φαγητό ήταν καλό, το κόστος ήταν πολύ υψηλό. Αν ο σερβιτόρος δεν ήταν τόσο επίμονος, ίσως θα είμασταν πιο ευχαριστημένοι στο τέλος.

Συνολικά, μια ενδιαφέρουσα εμπειρία, αλλά πιθανότατα δεν θα επιστρέψουμε.

07 Φεβ 2011

Καλά: Εξαιρετικό (όντως!) κρέας, πολύ καλό το εμφιαλωμένο κρασί του
Κακά: Απλά, τυπικά ευγενικό, όχι ζεστό σέρβις, μεγάλη καθυστέρηση μεταξύ ορεκτικών και κρεάτων, σχεδόν χωνέψαμε. Απαράδεκτες τουαλέτες.
Υπό σκέψη: Τα παιδάκια φαίνονταν κάπως λιγότερα από αυτά που παραγγείλαμε...

Τιμή: Και τις 2 φορές που πήγαμε ήταν 70€ το ζευγάρι. Μάλλον ακριβά...

07 Φεβ 2011

Φαγητό: Εξαιρετικό sushi, πραγματικά από τα καλύτερα της Αθήνας.
Σερβις: Καλό, ευγενικό

Τιμή: Εμείς πληρώνουμε 150-180€ το ζευγάρι, αλλά τρώμε πολύ(!)
Περιβάλλον: Μικρό, ζεστό και όμορφο. Ο λόγος που βάζω 1 είναι ότι επιτρέπουν το κάπνισμα! Μέχρι να αλλάξει αυτό ΔΕΝ θα ξαναπάμε...