CMas

Μέλος από: Μαι 2008

01 Ιουν 2017

Μεσημέρι Κυριακής είχαμε κλείσει τραπέζι για 14 άτομα. Απ'έξω δε λέει τίποτα, δηλαδή, αν είσαι περαστικός, δε θα το προσέξεις γιατί είναι ακριβώς δίπλα σε ένα βενζινάδικο και σε εμπορικά καταστήματα πάνω στην Κηφισίας. Μόλις μπεις όμως μέσα, επί τόπου εκπλήσσεσαι ευχάριστα!

Δεν έχω λόγια για το συγκεκριμένο μαγαζί, το οποίο επισκεπτόμασταν για πρώτη φορά. ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως μείναμε με τις καλύτερες εντυπώσεις, ξεκινώντας από το περιβάλλον, την ανεπιτήδευτη ευγένεια όλων των υπαλλήλων και της ιδιοκτήτριας που μας πήρε την παραγγελία, τα άνετα τραπέζια, και τα πρωτότυπα σερβίτσια, αλλά με σημαντικότερο την ποιότητα/ποσότητα των πιάτων. Μεγάλη υπόθεση τα φρέσκα κρητικά υλικά!

Η σπεσιαλιτέ τους (στάκα, πατάτες τηγανητές, αυγά μάτια) είναι όλα τα λεφτά. Γλείφαμε τα δάχτυλά μας. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έκανα κριτική για.. τηγανητές πατάτες, αλλά οι συγκεκριμένες ήταν το κάτι άλλο. Χοντροκομμένες και τηγανισμένες όσο έπρεπε, χωρίς ίχνος λαδίλας, σα να άλλαζαν το λάδι σε κάθε τηγανιά!

Στα άλλα ορεκτικά πήραμε λουκάνικο και τις 2 πίτες με μέλι & σουσάμι - ΠΟΙΗΜΑ!

Πήραμε τη σαλάτα Παρασιά και την Οφτή - και οι δύο εξαιρετικές.

Στα κυρίως: φιλετάκια κοτόπουλο, χοιρινά μπριζολάκια & μοσχαρίσια μπιφτέκια μαγειρεμένα στην εντέλεια (και υπήρχαν και "δύσκολοι" στην παρέα).

3 έφηβοι παρήγγειλαν μπέργκερ. Πολύ περιποιημένα - το μόνο όμως πιάτο που κατά τη γνώμη μου έπρεπε να λείπει από ένα μαγαζί που σερβίρει κρητική κουζίνα. Τα μπέργκερ δεν έχουν θέση εδώ!

Το λευκό χύμα κρασάκι πολύ γευστικό και δε σε χτυπούσε στο κεφάλι. Όσον αφορά τα αναψυκτικά, δεν έχουν άλλη μάρκα εκτός από Βίκος, με μόνη εξαίρεση την Coca Cola light/zero. Οι πιο πολλοί παραγγείλαμε μπύρα σε ποτήρι σούπερ παγωμένο.

Τα γλυκά (σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα), μαζί με ρακί, έρχονται κερασμένα μόλις ζητήσεις το λογαριασμό. Η καρυδόπιτα μόνο είχε λίγο παραπάνω γαρύφαλλο απ'ότι έπρεπε. Η σοκολατόπιτα απλά τέλεια.

Απόδειξη άμεσα, πληρωμή με κάρτα άμεσα.

(το 3 στο χώρο το έβαλα λόγω τοποθεσίας και επίσης επειδή ο συνολικός χώρος του μαγαζιού είναι σχετικά μικρός)

Θα ξαναπάμε; Όχι μόνο θα ξαναπάμε, αλλά θα γίνει και το στέκι μας!

14 Οκτ 2016

Επισκευτήκαμε το μαγαζί Κυριακή μεσημέρι κατά τις 14:00. Παρά τη γενική κοσμοσυρροή στη μαρίνα, το service ήταν πολύ γρήγορο και επαγγελματικό.

ΤΑ ΣΥΝ:
- Καταπληκτική φάβα 6,70 ευρώ (πολύ μεγάλη μερίδα)
- Καταπληκτικό Συμιακό γαριδάκι 14,90 ευρώ (γλείφαμε τα δάχτυλά μας αλλά η μερίδα ήταν μικρή για την τιμή)
- Χταπόδι ψητό μαλακότατο 12,80 ευρώ (κι εδώ, η μερίδα ήταν μικρή για την τιμή και μάλιστα για κατεψυγμένο προϊόν)
- Καλαμάρι ψητό μαλακότατο 18,00 ευρώ (λίγο ακριβούτσικο αλλά φρέσκο)
- Μύδια σαγανάκι 8,90 ευρώ (τρώγαμε, τρώγαμε και δεν τελείωναν - πολύ μεγάλη ποσότητα για την τιμή - πρέπει να μετρήσαμε πάνω από 30-40 μύδια τα οποία τα έφεραν με το όστρακο λουσμένα σε νοστιμότατη και πολύ πικάντικη σάλτσα φέτας/ντομάτας)
- Πατάτες τηγανητές 4,90 ευρώ (πολύ μεγάλη μερίδα)
- Ψωμάκι ελαφρά καψαλισμένο (φαινόταν φρεσκότατο) με λίγο λαδάκι
- Γενικά όλα τα τηγανητά δεν είχαν λαδίλα και το λάδι δε φαινόταν να είναι πολυτηγανισμένο (όπως διάβασα σε άλλες κριτικές)

ΤΑ ΜΕΙΟΝ:
- Τα περισσότερα μεζεκλίκια είναι κατεψυγμένα (καλαμαράκια τηγανητά, χταποδάκι κλπ)
- Μας ήρθε εμφιαλωμένο νερό χωρίς να το ζητήσουμε (πάντα βέβαια ο πελάτης έχει τη επιλογή να επιστρέφει ό, τι δεν του αρέσει, απλά πολλές φορές από ντροπή δεν το κάνεις.. )
- Για την Coca Cola μας έφεραν ποτήρι.. ούζου (είχε όμως παγάκια μέχρι πάνω)

Η τιμή ήρθε 35 ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά, αλλά ήταν λόγω του ότι ήμασταν μόνο 2 άτομα και θέλαμε να δοκιμάσουμε αρκετά πιάτα. Η αλήθεια είναι ότι.. σκάσαμε! Κατά τη γνώμη μου, οι περισσότερες τιμές είναι λογικές για το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί.

13 Αυγ 2016

Πήγαμε 5 άτομα, Σάββατο τέλη Ιουλίου κατά τις 20:30 (αφού όταν τηλεφωνήσαμε να κλείσουμε τραπέζι, μας ενημέρωσαν ότι Π-Σ-Κ δεν κάνουν κρατήσεις.. ). Θέση πάρκινγκ αλλά και τραπέζι δεν είχαμε πρόβλημα να βρούμε, αφενός γιατί πήγαμε νωρίς και αφετέρου επειδή η μισή Αθήνα μάλλον είχε ήδη φύγει για τις παραλίες.

Πήραμε:
2 μερίδες Κασερλί κεμπάπ (το προτείνω ανεπιφύλακτα)
1 μερίδα Κοτόπουλο κεμπάπ
2 μερίδες κεμπάπ απλό
1 σουτζούκι (ήρθε περασμένο σε 2 καλαμάκια και ήταν ΠΟΛΥ καυτερό, κάτι που μας εξέπληξε ευχάριστα! )
1 παστουρμαδόπιτα
1 πατάτες
1 τζατζίκι (καθόλου καυτερό αλλά πολύ νόστιμο)
1 σαλάτα κυρ Αρίστος - στα 9 ευρώ περιμέναμε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ήταν μία απλή (γευστική) σαλάτα, σε πολύ μεγάλο μέγεθος.
Αναψυκτικά και μπύρες
Για επιδόρπιο πήραμε παγωτό καϊμάκι και παγωτό σοκολάτα/πορτοκάλι - πάρα πολύ ωραία.

Ό, τι κρέας δοκιμάσαμε φαινόταν καλής ποιότητας, πολύ γευστικό και ζουμερό - οι πατάτες φρέσκιες και πολλές - χωρίς λαδίλα, η παστουρμαδόπιτα λίγο βαριά επειδή ήταν με σφολιάτα, αλλά κι αυτή νοστιμότατη. Μερικοί πήραμε μισή μερίδα κεμπάπ (που έχει 2 κομμάτια κεμπάπ, πίτα κλπ), γιατί η κανονική με τα 4 μάς φάνηκε μπουχτιστική.

Ψωμάκι δεν μας ήρθε στο τραπέζι, μόνο εμφιαλωμένο νερό στην αρχή.

Μας ήρθε 17 ευρώ το άτομο, όλα μέσα.

Το προσωπικό ανεπιτήδευτα φιλικό. Τα πιάτα ήρθαν στη σωστή σειρά και ώρα και μόλις μας τελείωνε κάτι αμέσως εμφανιζόταν ο σερβιτόρος και μας εξυπηρετούσε αναλόγως. Η απόδειξη ήρθε ασυζητητί και μας κέρασαν και χωνευτική γρανίτα λεμόνι!

Ο χώρος αρκετά άνετος, τόσο στην αυλή όσο και μέσα (που ήταν και όμορφα διακοσμημένος).

Θα ξαναπάμε; Εννοείται!!

27 Απρ 2016

Κλείσαμε τραπέζι για την Κυριακή των Βαϊων, καθώς μένουμε πολύ κοντά και μας σύστησαν τον Πεζούλα για καλό ψάρι.

Όπως έγραψαν και άλοι σχολιαστές, βρίσκεται σε ένα στενάκι-πέρασμα στις Τζιτζιφιές, αλλά τη βρίσκεις πολύ εύκολα - το όνομα Πεζούλας είναι γραμμένο με τεράστια κεφαλαία γράμματα σε τοιχάκι στην είσοδο της ταβέρνας. Ο εξωτερικός χώρος πολύ γουστόζικος, σα να είναι σε νησάκι (δεν μπήκαμε καθόλου μέσα, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για το πώς θα είναι το χειμώνα).

Το προσωπικό ευγενέστατο, ταχύτατο και πολύ εξυπηρετικό - με μία λέξη, επαγγελματίες.

ΟΛΑ σχεδόν τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικά και σε πολύ καλές ποσότητες! Πήραμε:
- Σαλάτα του Παναγιώτη - με λιαστές ντομάτες και κοπανιστή
- Ταραμοσαλάτα - σούπερ (με ιδιαίτερη γεύση, τη φτιάχνουν χωρίς ψωμί)
- Σαρδέλες - θεϊκές (είχαν ψιλοκόψει και κρεμμύδι και δε φανταζόμουν ότι πάει τόσο πολύ με την ψητή σαρδέλα)
- Καλαμαράκια τηγανιτά - αρκετά καλά (έχουμε φάει και πιο νόστιμα)
- Χταποδάκι ψητό - πάρα πολύ μαλακό και νόστιμο
[Το κόστος για τα πιο πάνω πιάτα κυμάνθηκε μεταξύ 7-11 ευρώ ανά πιάτο]
- Γαρίδες ψητές - θεϊκές κι αυτές (8 γαρίδες σε μεσαίο μέγεθος: κόστος 15 ευρώ - πολύ τσιμπιμένες! )

- Μπαρμπουνάκια τηγανιτά - έλιωναν στο στόμα και πολύ φρέσκα (1/2 κιλό: κόστος 25 ευρώ - πολύ τσιμπημένα κι αυτά! )
- 1/2 κιλό κρασί χύμα - ελαφρύ και όμορφο
Στο τραπέζι υπήρχε ήδη κανάτα με κρύο νερό.
Στο τέλος μας κέρασαν και το σιμιγδαλένιο χαλβά με ενσωματωμένα κομμάτια πορτοκαλιού και τα εσπρεσάκια που παραγγείλαμε.

Το μοναδικό μείον που βρήκα ήταν ότι δε σου δίνουν κατάλογο. Αυτό το πράγμα δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

Θα ξαναπάμε; Εννοείται!!

17 Μάρ 2016

Δυστυχώς επισκεφτήκαμε το τσιπουράδικο αυτό εχθές Καθαρή Δευτέρα 14/3, οπότε να προειδοποιήσω ότι η κριτική μου μπορεί να μην αντιπροσωπεύει τη συνήθη εμπειρία αν πάει κάποιος άλλη μέρα χωρίς να επικρατεί ο χθεσινός χαμός.

ΣΥΝ:
- Όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν τέλεια μαγειρεμένα και νοστιμότατα. Πήραμε κυδώνια, μύδια, μυδοπίλαφο, φάβα με χταποδάκι (πολύ ωραίος και πρωτότυπος συνδυασμός), πουγκάκια με γέμιση θαλασσινά (έλιωναν στο στόμα), καλαμάρι γεμιστό (καταπληκτικό), σαρδέλα ψητή και κρασάκι χύμα. Τη λαγάνα την είχαν στα 3,50 ευρώ το καλαθάκι.

- Πάνω στο τραπέζι υπήρχε λόγω της ημέρας εξαιρετικός χαλβάς. Στο τέλος μάς κέρασαν και σκαλτσουνάκια.

- Πάνω στο τραπέζι υπήρχε ήδη μεγάλη κανάτα με νερό βρύσης με άπειρα παγάκια.

- Ο χώρος πρέπει να έχει πολύ καλό εξαερισμό, αφού ούτε φαγητίλα ούτε τσιγαρίλα μυρίζαμε φεύγοντας.

- Το προσωπικό πολύ ευγενικό, γρήγορο και εξυπηρετικό.

ΜΕΙΟΝ:
- Δυστυχώς, τις τέλειες γεύσεις των φαγητών που δοκιμάσαμε, καθώς και το όμορφο περιβάλλον, τα χάλασε το γεγονός ότι υπήρχαν διπλάσια τραπέζια από όσα χωρούσε ο χώρος. Μου θύμισε χοροεσπερίδα σε μπουζουξίδικο πριν 30 χρόνια! Ούτε οι σερβιτόροι δε μπορούσαν να περάσουν ανάμεσα για να σερβίρουν! Λόγω των πολλών κρατήσεων, είχαν βάλει τραπέζια και σε χώρο που κανονικά δε θα καθόσουν χειμώνα, δηλαδή καλυμμένο με εκείνο το διάφανο πλαστικό όπου έμπαζε από 2 μεριές (και ειδικά εχθές έκανε και ψοφόκρυο και έβρεχε). Μετά από παρακλήσεις μας, έκλεισαν με ένα όρθιο.. τραπέζι το ένα σημείο που έμπαζε.

- Ο ιδιοκτήτης κερνούσε τσίπουρο μόνο τις.. μεγάλες παρέες (εμείς ημασταν 3 άτομα, τι να γίνει! ).

- Παραγγείλαμε 1 αχινοσαλάτα προς 12,50 ευρώ και μας ήρθε ένα μπωλάκι διαμέτρου 7 εκ. μάξιμουμ (από αυτά που συνήθως σερβίρουν τα ντιπ, με κομματάκια (φρεσκότατου) αχινού στο ζουμί του. Γιατί περιγράφεται ως σαλάτα δεν το καταλάβαμε. Οι υπόλοιπες μερίδες ήταν σε επαρκή ποσότητα πάντως.

- Όταν ζητήσαμε να μας γεμίσουν την κανάτα μας με νερό, ο σερβιτόρος μάς τη γέμισε με χλιαρό νερό! Όχι θερμοκρασίας δωματίου - ΧΛΙΑΡΟ!

- Από τα ηχεία ακουγόταν - όχι δυνατά - μουσική μάλλον από ραδιόφωνο, καθώς τη μία έπαιζαν ελληνικά, την άλλη ξένα. Με λίγα λόγια, ό, τι να'ναι.

- Χωρίς να φάμε ψάρι ή γαρίδες/καραβίδες, πληρώσαμε..40 ευρώ το άτομο με το χύμα κρασί! Οι τιμές ήταν κατά τουλάχιστον 40% αυξημένες από ότι πριν 1 εβδομάδα από την ημέρα που πήγαμε εμείς. Μάλιστα, είχαν σβήσει τις παλιές με ακαλαίσθητο.. μπλάνκο στον κατάλογο.

- Ζητήσαμε 3 φορές το λογαριασμό τον οποίο λάβαμε μετά από 15-20 λεπτά.

Κύριοι ιδιοκτήτες, όταν έχετε τόσο νόστιμα και φρέσκα μεζεκλίκια και τόσο ικανό μάγειρα, και προσπαθείτε να πιάσετε/κρατήσετε πελατεία στη.. Γλυφάδα, θα πρέπει να διατηρείτε ένα επίπεδο service ΟΛΕΣ τις ημέρες. Εκεί φαίνεται η ικανότητα και ο επαγγελματισμός, όχι όταν έχετε να σερβίρετε 2-3 τραπέζια τις καθημερινές. Αν δε χωράει ο κόσμος, είναι απλό: ΜΗΝ κάνετε τόσες πολλές κρατήσεις. Μην προσπαθείτε να κάνετε την αρπαχτή σας στις μεγάλες αργίες.

10 Μάρ 2016

Πήγαμε πρώτη φορά μεσημέρι Κυριακής παρέα 8 άτομα. Τυπική παραδοσιακή ταβέρνα του Καρέα, με ζεστό περιβάλλον (νομίζω διάβασα σε μια αφίσα ότι κάθε Σάββατο έχουν και ζωντανή μουσική).

Το προσωπικό - νέα παιδιά - ευγενέστατο, γρήγορο, εξυπηρετικό και με χιούμορ.

Από όλα όσα παραγγείλαμε μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Από ορεκτικά πήραμε σαλάτα ρόκα/παρμεζάνα (πολύ νόστιμη αλλά σε ποσότητα σχετικά μικρή σε σύγκριση με άλλες ταβέρνες - δηλαδή χρειάζεται μία ανά 2 άτομα), βραστά λαχανικά (πολύ μεγάλη η μερίδα), τυροκροκέτες, τυρί σαγανάκι, κολοκυθοκεφτέδες, στριφτή τυρόπιτα που τη φτιάχνει η μητέρα των παιδιών που δουλεύουν εκεί (τόσο ωραία που εξαφανίστηκε αμέσως και πήραμε και 2η), πατάτες τηγανιτές, τυροκαυτερή και τζατζικάκι (το οποίο ήταν τούρμπο! ). Σε κανένα από τα τηγανιτά ορεκτικά δεν ένιωθες λαδίλα - ήταν όλα όσο ελαφριά μπορεί να είναι τα τηγανιτά φαγητά. Από κρεατικά πήραμε κοντοσούβλι (έλιωνε στο στόμα), λουκάνικο χωριάτικο (πολύ νόστιμο), μπιφτέκι (πολύ νόστιμο) και παϊδάκια (καταπληκτικά).

Στο τέλος μάς ήρθε κέρασμα μία μπάλα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού καρότο (στην αρχή νομίζαμε από την εμφάνιση ότι ήταν κυδώνι αλλά εκπλαγήκαμε ευχάριστα).

Θα ξαναπάμε; Ασυζητητί!

20 Ιαν 2016

Επισκεφτήκαμε Κυριακή μεσημέρι για πρώτη φορά την εν λόγω ταβέρνα (που - απ'ότι μου είπε κάποιος από την παρέα - είναι από τις πρώτες που άνοιξαν στον Καρέα - μιλάμε για πριν 50 χρόνια) λόγω του ότι η αγαπημένη μας παραδιπλανή, Ο Πλάτανος, έκλεισε. Δυστυχώς, 14 άτομα μείναμε λίγο απογοητευμένα.

Ο χώρος είναι μίας τυπικής ταβέρνας που έχει μεν ανακαινιστεί αλλά χωρίς κάποιο προσωπικό και ιδιαίτερο γούστο. Γύρω γύρω τζαμαρία. Στον κεντρικό μεγάλο χώρο επιτρέπεται το κάπνισμα, οπότε την κάπνα του την είχε. Η ταβέρνα είχε ζωντανή μουσική με ηχεία (που δεν είναι αναγκαία για το μέγεθος του χώρου) που μας ανάγκαζαν να φωνάζουμε για να ακουστούμε (δυστυχώς το τραπέζι μας ήταν δίπλα στο ένα ηχείο).

Το προσωπικό από αδιάφορο και αγέλαστο, έως απαίδευτο και αγενές (παρ'ότι πολύ γρήγορο στην εξυπηρέτηση). Καθίσαμε 14 άτομα και λάβαμε..3 μενού. Κατά την παραγγελία μας, ζητήσαμε μία από τις σαλάτες να είναι του Σεφ, για να λάβουμε την εξής απάντηση: "Και τι να την κάνετε τη σαλάτα τού Σεφ; (! ) Δεν έχουμε. " Ξεπερνώντας το.. πολιτισμικό σοκ, παραγγείλαμε αρκετά ορεκτικά τα οποία ήρθαν αμέσως. ΠΡΙΝ προλάβουμε να τα τελειώσουμε, άρχισαν να καταφθάνουν τα μαγειρευτά πιάτα (που είχαν παραγγήλει οι μισοί). Τα "της ώρας" πρέπει να ήρθαν 5-10 λεπτά αργότερα - δηλαδή το μισό τραπέζι έτρωγε και το άλλο μισό κοίταγε.

Οι μερίδες μεγάλες. Το νερό έρχεται σε κανάτα - ψωμί φρέσκο και μπόλικο. Κόκκινο κρασί χύμα είχαν μόνο ημίγλυκο, οπότε προτιμήσαμε ροζέ και λευκό. Από ορεκτικά πήραμε σαλάτες (η ρόκα/μανούρι καλή), πατάτες (τίποτα το ιδιαίτερο), κολοκυθάκια τηγανητά (νόστιμα χωρίς λαδίλα), κοντοσούβλι (πολύ μαλακό και νόστιμο), φάβα (πολύ νόστιμη), τζατζίκι (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καυτερό, ακόμα και για εμάς που το βάζουμε το σκορδάκι μας), φέτα με λαδορίγανη. Ζητήσαμε λουκάνικα - δεν είχαν.

Τα μαγειρευτά (κουνέλι στιφάδο) νόστιμο. Το ίδιο και τα μπιφτέκια (γεμιστά και μη). Στο χοιρινό είχαμε θεματάκι, καθώς όλες οι χοιρινές μπριζόλες ήταν χοντροκομμένες και το κρέας στεγνό. Το χοιρινό σουβλάκι που πήρε ένας εκ της παρέας ήταν πολύ σκληρό και έτσι έμεινε αφάγωτο. Μόλις ζητήσαμε λογαριασμό ήρθε κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος με σταφίδες (ήθελε λίγο περισσότερο ψήσιμο κατά τη γνώμη μου).

Πληρώσαμε 18 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί (χύμα) και τα αναψυκτικά. Απόδειξη πήραμε.

Θα ξαναπάμε; Όχι.

22 Δεκ 2013

Απόδειξη

Συμφωνώντας σε ΟΛΑ με την κριτική τού "ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ", θα ήθελα με τη σειρά μου να προσθέσω ότι και τις 2 φορές που επισκέφθηκα το Λεμόνι, χρειάστηκε να ζητήσουμε την απόδειξη, αφού ο λογαριασμός μάς έγινε γνωστός προφορικά! Ας μην υποτιμάει λοιπόν τη νοημοσύνη μας ο εκπρόσωπος του μαγαζιού! Έλεος - ξυπνάμε σιγά σιγά ως θαμώνες/καταναλωτές! Τη δε 1η φορά που πήγαμε στο μαγαζί αυτό, μας χρέωσαν μία μερίδα που την είχαμε μεν παραγγείλει αλλά δεν την έφεραν ποτέ στο τραπέζι (κι εμείς την ξεχάσαμε). Το παρατηρήσαμε όμως λίγο αργά, δηλ. όταν φτάσαμε σπίτι, παρ'όλ'αυτά τους ενημερώσαμε τηλεφωνικά και μας ζήτησαν συγγνώμη.

Νερό
21 Δεκεμβρίου 2013 και η πολιτική τού νερού εξακολουθεί να είναι ότι σου το φέρνουν χωρίς να σε ρωτήσουν και το χρεώνεσαι στο τέλος.

Φαγητό/Τιμές
Οι τιμές σε σχέση με τις γεύσεις και την ποσότητα των μερίδων είναι πολύ καλές. Όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν πολύ γευστικά. Τρως καλά και δεν σου "κάθεται βαρύ" το φαγητό. Η σαλάτα Φατούς νοστιμότατη, τα πουγκιά με τις φαλάφελ και το λαχματζούν φανταστικά (αν και οι φαλάφελ φτιάχνονται με κουκιά και όχι με ..ρεβύθια λόγω ευκολίας).

Στα συν: αν παραγγείλεις coca cola, σου έρχεται ποτήρι με παγάκια και λεμόνι.

Στα μείον: δεν είμαι εστιάτορας και δε γνωρίζω πότε γίνονται οι παραδόσεις των πρώτων υλών στα μαγαζιά, αλλά το Σάββατο 21 Δεκεμβρίου (δηλαδή μέρα που περιμένεις η κίνηση να είναι αυξημένη σε σχέση με άλλες μέρες), 13:30 μεσημεριάτικα στη Γλυφάδα, ήρθε φορτηγό και έκανε παράδοση ..κρέατος. Επίσης, όταν φτάσαμε στο μαγαζί κατά τις 12:45, και αφού καθόταν κόσμος σε 5-6 τραπέζια, η υπεύθυνη του μαγαζιού καθάριζε τα ..τζάμια της κεντρικής πόρτας εισόδου (!), ενώ λίγο πιο πριν ένας κύριος φύτευε λουλούδια έξω από το μαγαζί. Σάββατο μεσημέρι στη Γλυφάδα βρε άνθρωποι;

09 Νοε 2010

Ιδανική λύση για μετά τα ψώνια, συμπαθητικό φαγητό σε χαλαρή, όμορφή ατμόσφαιρα.

Υπέρ: Νόστιμες πίτες και φάβα από τα ορεκτικά. Πολύ νόστιμα μαγειρεμένα τα χοιρινά μπριζολάκια. Οι τηγανητές πατάτες φυσικές και χωρίς καθόλου λαδίλα.

Κατά: Δε σου δίνουν κατάλογο να έχεις μια ιδέα για τις τιμές (παρ'όλο που είναι αρκετά φτηνές). Μία φορά παρήγγειλα γιουβέτσι με γαρίδες και δυστυχώς το ζυμαρικό ήταν σίγουρα χθεσινό ξαναζεσταμένο. Μια άλλη φορά τα χόρτα ήταν παγωμένα από το ψυγείο.

Μου άφησε την αίσθηση ότι είναι λίγο θέμα τύχης αν θα απολαύσεις αυτό που παρήγγειλες..

13 Ιαν 2010

Στην κάρτα τους περιγράφεται ως "Βραζιλιάνικο bistro". Το site τους για όποιον θέλει να δει και φωτογραφίες και το μενού και τις τιμές τους είναι www.kitrinos-skiouros.gr.

Μικρός χώρος αλλά τόσο γλυκά διακοσμημένος και με τόσο άνετα τραπέζια, που σίγουρα μετράει στα υπέρ του. Πήγαμε ένα βράδυ Τρίτης, και τα πράγματα ήταν σχετικά ήσυχα. Φαντάζομαι τα Σαββατοκύριακα θα είναι full. Κατά τις 12:30 ήρθαν 1-2 παρέες για ποτάκια, οπότε το κοινό του το έχει.

Έχει μόνο 7 κύρια πιάτα από τα οποία δοκιμάσαμε 4 και ήταν όλα εξαιρετικά. Επίσης καταπληκτικές ήταν και οι μαργαρίτες. Ο σερβιτόρος ο Javier γλυκύτατος, ευγενέστατος και από τον τρόπο που μας περιέγραφε τα διάφορα πιάτα φάνηκε να αγαπάει πολύ τη βραζιλιάνικη κουζίνα.

Parking με λίγη καλή θέληση στα γύρω στενάκια.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night