stakyr

Μέλος από: Οκτ 2008

17 Μάρ 2019

Κανονίσαμε να πάμε 2 άτομα, βράδυ στο Prime Cut, ψάχνοντας μέσω ask4food να βρούμε ένα καλό meat restaurant στην περιοχή. Έριξα μια ματιά και στις κριτικές και μιας και καλές σκέφτηκα ότι δεν έχω κάτι να χάσω και όντως δεν έχασα.

Ο χώρος του εστιατορίου, ούτε μεγάλος ούτε μικρός, χωράει 30 περίπου άτομα για φαγητό και καμιά 10αριά για ποτό. Minimal αισθητική χωρίς να είναι όμως άδειος και πολύ σημαντικό για μένα, το ότι τα τραπέζια είχαν απόσταση το ένα από το άλλο και στο ίδιο το τραπέζι σου καθόσουν άνετα. Η μουσική ταίριαζε στο όλο στυλ, αν και όταν γέμισε το μαγαζί, καλύφθηκε από τις ομολογουμένως θορυβώδεις παρέες.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενέστατη τόσο στην υποδοχή όσο και στο σέρβις. Οι προτάσεις του σερβιτόρου βοηθούν, έντιμα, τους αναποφάσιστους, ενώ δεν λείπει το χαμόγελο και η καλή διάθεση. Δύο πραγματάκια που ήθελαν λίγο προσοχή, είναι το ότι κουράστηκα να σερβίρω μόνος μου νερό και κρασί. Καλό θα ήταν μια στο τόσο και σε καμία περίπτωση όχι συνέχεια, να γινόταν και μία κίνηση από τους σερβιτόρους για το σερβίρισμα των ποτών.

Το δεύτερο ήταν ο ρυθμός που έρχονταν τα φαγητά. Σε ένα εστιατόριο αυτού του είδους και ιδιαίτερα βράδυ, θέλεις να προλαβαίνεις να πάρεις μια ανάσα ανάμεσα στα πιάτα. Κατ αρχάς η σαλάτα και το ριζότο που είχαμε επιλέξει σαν πρώτα, ήρθαν μαζί και μιας και οι μερίδες ήταν γενναίες, μέχρι να τελειώσουμε τη σαλάτα, είχε ψιλοκρυώσει το ριζότο. Με το που τελειώσαμε τα ορεκτικά ήρθαν τα κυρίως. Καταλαβαίνω ότι σε ένα εστιατόριο που ψήνει κρέατα είναι πάρα πολύ δύσκολο να ορίσεις τον χρόνο που θα ψήσεις και θα σερβίρεις τις μερίδες ταυτόχρονα, ειδικά όταν έχεις και παρέες των 10 ατόμων που λογικά θα θέλουν να φάνε μαζί τα κυρίως τους. Παρόλα αυτά κάποιοι πελάτες έρχονται για να χαλαρώσουν και να πάρουν το χρόνο τους, να πιούν το κρασί τους να πουν μια κουβέντα.

Στο δια ταύτα τώρα, το φαγητό. Ο κατάλογος δεν είναι τεράστιος, αλλά είναι πλήρης επιλογών. Τόσο όσον αφορά στις σαλάτες, όσο και στα ορεκτικά και φυσικά στα κρέατα, είναι γεμάτος επιλογές, χωρίς να φτάνει στην υπερβολή ή και την επανάληψη. Όπως προανέφερα, επιλέξαμε μια σαλάτα, με βάση το σπανάκι και τη ρόκα, ενώ περιείχε και κάποια εσπεριδοειδή, ρόδι και κατσικίσιο τυρί, το οποίο ήταν ελαφρώς τηγανισμένο. Ακόμη, δοκιμάσαμε το ριζότο με τα μανιτάρια. Και τα δύο πιάτα ήταν εξαιρετικά και σε ποσότητα, σε ποιότητα υλικών και στην εκτέλεση.

Για κυρίως δοκιμάσαμε μία Picanha από Prime μοσχάρι Αμερικής 350g και μία μερίδα Rib Eye 450g από μοσχάρι Ουρουγουάης. Και τα δύο πιάτα συνοδεύονταν από πατάτες baby καθώς και από δύο ειδών σάλτσες. H Picanha νομίζω είναι ό, τι καλύτερο έχω φάει στο συγκεκριμένο κομμάτι κρέατος, μιας και ήταν πολύ γευστική χωρίς να είναι καθόλου λιπαρή. Το Rib Eye ήταν εξίσου πολύ γευστικό, για Rib Eye όσο λιγότερο λιπαρό γινόταν, ενώ το ψήσιμο και των 2 κρεάτων ήταν πάρα πολύ σωστό, ακριβώς όπως το είχαμε ζητήσει.

Για τα παραπάνω καθώς και για ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί, των 35, αν θυμάμαι καλά, ευρώ, πληρώσαμε 60 ευρώ το άτομο. Αν άξιζε; 100%. Θα ξαναπάω και με φίλους να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα κρέατά τους..

11 Νοε 2016

Η Ψαροπούλα είναι μια συνοικιακή ταβέρνα που μου κέντρισε αμέσως το ενδιαφέρον μόλις την είδα και που έιπα οτι θα την επισκεφθώ μόλις τελειώσει η βόλτα μου στην γύρω περιοχή και ετσι έγινε.

Το περιβάλλον απλό και λιτό αλλά ο χώρος άνετος και ήρεμος. Ο εξωτερικός χώρος είναι ότι πρέπει για ζεστές μέρες, ενώ μέσα τα πράγματα έιναι πιο στριμωγμένα.

Η εξυπηρέτηση πολύ ανθρώπινη από τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού χωρίς φαμφάρες και υπερβολές, αλλά με χαμόγελο και σεβασμό στον πελάτη.

Το φαγητό κινείται αμιγώς στα ψαρικά, αλλά η ποικιλία μεγάλη. Φρέσκα ψάρια, γαριδομακαρονάδες, λακέρδα, γάυρος, χταποδάκι, καλαμαράκια, ψαρόσουπα, και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι. Εμείς, παρέα 4 ατόμων με 2 παιδιά, παραγγείλαμε τσιπούρες, γαριδομακαρονάδα, χταποδάκι ψητό, καλαμαράκια τηγανητά, μαυρομάτικα με χταπόδι και γαύρο μαρινάτο. Πηραμε και 2 σαλάτες εποχής και μείναμε ενθουσιασμένοι τόσο από τις ποσότητες όσο και από την ποιότητα. Όλα ήταν θαυμάσια και θα ξαναπάμε οπωσδήποτε.

Υπολογίστε 20-25 ευρώ το άτομο χώρις φρέσκο ψάρι και γύρω στα 40 με.

02 Απρ 2015

Παρέα 4 ατόμων επισκευθήκαμε το εστιατόριο Σάββατο βράδυ. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και ευγενική. Ο χώρος αδιάφορος, τα τραπέζια μικρά για τα τεράστια πιάτα και το πάρκινγκ οδύσσεια.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε φουα γκρα από συκωτάκια πουλιών με σύκα, φάβα με αυγό μάτι, σπαράγγια με τυρί και μια πίτα με ένα αλλαντικό στυλ προσούτο και λιωμένο τυρί. Όλα ήταν ενδιαφέροντα αλλά για κανένα δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, να πω οτί θα ξαναπαώ εκεί για να το φάω.

Τα κυρίως στο ίδιο μοτίβο, κόκκορας με συκα κτλ, μυλοκόπι με πατζάρια και λαχανικά, pichania με πουρέ και λαχανικά και άλλο ένα που δεν το θυμάμαι.

Τα γλυκά επίσης ικανοποιητικά, χαλβάς με παγωτό, μπαμπάς με φράουλες και εκλέρ με διάφορα σιρόπια και παγωτό.

Το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η λίστα κρασιών που ήταν πλούσια τόσο σε κόκκινα όσο και σε λευκά κρασιά για όλα τα γούστα.

Οι τιμές ξέρετε, όπως σε όλα αυτά τα νεομοντέρνα εστιατόρια του είδους 30+ ευρώ το κεφάλι. Αν θα ξαναπήγαινα; Αν βρισκόμουν βράδυ με καλή παρέα στην περιοχή και ήμουν κοντά με τα πόδια και δεν ήθελα να φάω πρόχειρα και επειδή εκεί γύρω δεν ξέρω κάποιο άλλο, ναι, αλλιως..

13 Οκτ 2014

Δεν θα πω πολλα για το 'Αργουρα'. Ειναι ο, τι καλυτερο εχω φαει σε ψαροταβερνα-μεζεδοπωλειο. Ειναι αποριας αξιο πως ενα συνοικιακο, μικρο και χωρις πολλες φανφαρες εστιατοριο, φτιαχνει τοσο προχωρημενα σε εκτελεση και γευσεις ψαρικα.

Εκει που μπαινεις σε εναν ημιυπαιθριο, με πλαστικο προστατευτικο για τον αερα, χωρο και λες θα φαω καλαμαρακια τηγανητα, χταποδακι ψητο και πατατες τηγανητες, κλασικα, ξεχνας το ονομα σου απο την ποικιλια και την ποιοτητα των γευσεων.

Σηκωθειτε απο κρεβατια, καναπεδες, ντιβανοκασελες κτλ και πηγαιντε να το δοκιμασετε. Δινετε maximum 30 ευρω το ατομο για να σκασετε στο φαΐ (και οχι τιποτα αποφαγια, κατεψυγμενα και προκατ) και απορειτε πως και δεν δωσατε τα διπλα..

18 Σεπ 2014

Ο χωρος του εστιατοριου ειναι προσφατα ανακαινισμενος, διακοσμημενος σε industrial στυλ. Δυστυχως εχει τη φιλοσοφια του μπαρ οσον αφορα στη χωροδιαταξη, με αποτελεσμα αλλα τραπεζια να ειναι ανετα και αλλα οχι, να σερβιρεται φαγητο και σε παγκους των 6-8 ατομων και το χειροτερο, η μουσικη και η βοη απο τον κοσμο να ειναι σε ενταση ανω του μετριου. Στο κεντρο του Κεφαλαριου η κινηση ειναι παντα αυξημενη, ο κοσμος πολυς και οσο για το παρκινγκ, αστα...

Εδω ομως σταματανε ολοι οι προβληματισμοι για το La Gabinoteca. Η εξυπηρετηση ηταν αριστη, ταχυτατη, ενω πρωτη φορα βλεπω στα τραπεζια, μπουτον για να καλεις τους σερβιτορους και να ζητας τον λογαριασμο!

Ενημερωθηκαμε ορθα, απο την κοπελα που μας εξυπηρετησε, οτι οι μεριδες ειναι μικρες και οτι πρεπει να υπολογισουμε 3-4 πιατα για το καθε ατομο. Ετσι και παραγγειλαμε. Σπαγγετι κολοκυθιου με jamon και παρμεζανα, κροκετες με jamon, ραβιολι με μελι και φουαγκρα, taco με παπια και γκουακαμολε, ενα φιλετο μοσχαρι με τσιλι, ενα ισπανικο burger και κατι ακομα που μου διαφευγει.

Δεν μπορω να αποφασισω τι ηταν πιο ωραιο μιας και ολα ηταν πολυ ξεχωριστα. Μου αρεσε πολυ το φιλετο και το ραβιολι, ενω τα σπαγγετι κολοκυθιου μου δημιουργησαν τη μεγαλυτερη γευσικη εκπληξη.

Για επιδορπιο πηραμε μους σοκολατας με φουντουκια, ενω δοκιμασαμε και ενα πολυ καλο κοκτειλ απο το μπαρ, το οποιο μας προτεινε bartender που ηρθε στο τραπεζι μας.

Μαζι με μια μπυρα, πληρωσαμε 45 ευρω το ατομο, αλλα αν εξαιρεσει κανεις το κοκτειλ που δεν θα το παιρναμε καθε φορα και το οποιο κοστιζε 12 ευρω, μπορεις να φας πολυ καλα με 40 ευρω το ατομο. Τα λεφτα του τα αξιζει, γιατι το μαγαζι ειναι μοναδικο στο ειδος του. Δεν ειναι να πηγαινεις και καθε μερα τετοιες εποχες, αλλα σιγουρα θα ξαναπαμε..

12 Αυγ 2014

Το εστιατοριο βρισκεται στον 2ο οροφο του Mac Arthur Glen. Βαλτε αυτο για διευθυνση. Τι παει να πει οικοδομικο τετραγωνο, τομεας 666 Σπατων. Που παμε, στον αλλο κοσμο να βρουμε τη μανα του Οδυσσεα? Ο χωρος, ειναι χωρος εμπορικου κεντρου με ο, τι αυτο συνεπαγεται. Φασαρια, περα δωθε και αγιος ο θεος. Παμε παρακατω.

Η εξυπηρετηση ηταν ευγενικη και γρηγορη, αν και το μαγαζι ηταν αδειο. Αυτο που μου εκανε εντυπωση, αλλα δεν με ενοιαξε κιολας, ηταν οτι το εστιατοριο δεν δεχοταν πιστωτικες καρτες! Δεν ειπαμε να πληρωσουμε με ακαλυπτη επιταγη ρε παιδια. Εκτος αν ηταν κατι παροδικο λογω βλαβης του εξοπλισμου, αν και δεν μας αναφερθηκε κατι τετοιο απο το προσωπικο.

Το φαγητο ηταν απλα καλο και κινουταν στο τριπτυχο σουβλακι, μπριζολα, μπιφτεκι. Πηραμε για 3 ατομα 2 σουβλακια χοιρινα, 4 φιλετα κοτοπουλο, μια μακαροναδα με πεστο, μια πληγουροσαλατα και μια μεριδα πατατες τηγανητες. Λιγες πιτουλες και μια μπυρα. Το μονο που μου αρεσε ιδιαιτερα ηταν η πλιγουροσαλατα, που ειχε αρκετο φρεσκο δυοσμο και μας δροσισε ευχαριστα. Τα αλλα δεν τα σχολιαζω, ειπαμε, σε εμπορικο κεντρο ειστε.

Πληρωσαμε 45 ευρω, τα οποια θεωρησα οκ, 15ευρω το ατομο..

12 Αυγ 2014

Επισκεφθηκαμε το εστιατοριο Σαββατο βραδυ του Αυγουστου. Καθησαμε στον κηπο που βρισκεται στο πισω μερος του μαγαζιου αφου περασαμε παραλληλα απο τον πολυ ωραιο κλειστο χωρο του. Τοσο λοιπον ο χωρος που κατσαμε οσο και αυτος που λειτουργει το χειμωνα, μας αφησαν παρα πολυ καλες εντυπωσεις.

Τα τραπεζια ανετα, ο φωτισμος χαμηλος, οσο επρεπε, για να βλεπεις το φαγητο σου, δροσια και γυρω γυρω δεντρα.

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη, αν και λιγες οι παρεες και δεν μπορεις να πεις οτι πνιγοντουσαν. Παρ ολα αυτα η ευγενεια, η φιλιοτητα και ο επαγγελματισμος διακριθηκαν.

Το μενου κινειται σε κρεατικα. Ουσιαστικα, οπως γραφτηκε και πιο κατω προκειται για ενα steak house. Εμεις επιλεξαμε μια σαλατα με φρουτα και λαχανικα, γιατι μου εκανε εντυπωση το οτι ειχε μεσα λιτσι, φρουτο που ειχα να φαω απ τη Νοτια Αφρικη (μα που το βρηκαν το λιτσι??). Για ορεκτικα επιλεξαμε ρολα γεμιστα με κιμα black angus και κολοκυθακια τηγανητα σε sticks. Τα πιατο με τα ρολα αν και μου φανηκε λιγο κοινοτυπο οταν το παραγγειλα, ηταν πολυ γευστικο χαρη στα μυρωδικα με τα οποια ειχαν στολισει τον κιμα. Δοκιμαστε τα οπωσδηποτε.

Για κυριως πηραμε μια μεριδα μοσχαρι Picanha, κρεας που κοβεται λεπτες φετες και σερβιρεται απανω σε μαντεμι στο βραζιλιανικο στυλ και ενα Rib eye. Το πρωτο πιατο ηταν ενδιαφερον, αν και το κομματι του κρεατος που ειχε επιλεγει ειχε αρκετο λιπος. Δεν ξερω αν ετσι επρεπε να ειναι, δεν το κρινω, απλα ενημερωνω, διοτι δεν ειμαι λατρης του λιπαρου κρεατος. Παρολα αυτα ηταν πολυ γευστικο και πρωτοτυπο.

Το Rib eye δεν ηταν αυτο που περιμενα. Κατ αρχας το βασικο, το ψησιμο. Η επιλογη μου ηταν medium, αλλα προφανως επειδη οι ανθρωποι εχουν συνηθησει με πελατες που δεν ξερουν να τρωνε φρεσκο μοσχαρισιο κρεας, το φερανε medium well προς well. Οπου στον κοσμο πεις medium, εχει αιμα στο κεντρο και οταν κοβεται το κρεας εχει αιμα και στο πιατο. Στο μενου βεβαια εξηγει, διαφορετικα τους τροπους ψησιματος, ειναι προσαρμοσμενοι στα ελληνικα δεδομενα, αλλα ντραπηκα να κανω αναλυση στον σερβιτορο για το πως νοειται το medium ψησιμο και ποσο αιμα πρεπει να εχει το rib eye.

Τελος παντων και αυτα τα λεω με διαθεση ενημερωσης των φιλων καλοφαγαδων και οχι για να κανω υποδειξεις στο μαγαζι, γιατι αν αυριο το rare το φερνανε με ροζ στο κεντρο του κρεατος, το μαγαζι σε ενα μηνα θα το κλεινανε, δυσυχως. Οσον αφορα την γευση του rib eye δεν με ενθουσιασε. Η ποικιλια των κρεατων που εχουν διαλεξει ειναι μετρια προς καλη αλλα σε καμια περιπτωση κατι το ξεχωριστο. Γευστικα, τετοιο rib eye βρισκεις γενικα.

Το κουρασα λιγο ισως, αλλα αξιζει, αν μιλαμε για ενα τοσο εξειδικευμενο εστιατοριο.

Για γλυκο πηραμε ενα φοβερο μιλφειγ που αντι για κρεμα εσωτερικα ειχε παγωτο. Πληρωσαμε με μισο κιλο κοκκινο κρασι 45 ευρω το ατομο. Ενδεικτικα λεω οτι το μοσχαρι picanha (350g) κοστιζε 18 ευρω, ενω το rib eye (300g) 32 ευρω. Επειδη το συνολο, χωρου, εξυπηρετησης και ποιοτητας φαγητου σε τετοια μαγαζια ειναι δυσκολο να τα βρεις με αυτα τα χρηματα, θεωρω οτι αξιζει και θα ξαναπαω..

10 Αυγ 2014

Ομολογω οτι στη συγκεκριμενη περιοχη των Πετραλωνων δεν ειχα ξαναβρεθει. Ειδα ομως οτι ειναι μια ομορφη συνοικια, πολυ προσεγμενη, με πολλα μαγαζια και μπαρακια. Ο Κηπος ειναι ενα απ αυτα, στον κυριως δρομο, με τραπεζια τοσο σε εσωτερικο υπαιθριο χωρο, οσο και στο πεζοδρομιο.

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι παρεα 6 ατομων ενα Σαββατο βραδυ του καλοκαιριου και καθησαμε μετα απο προτροπη ενος φιλου που ειχε ξαναπαει, σε ενα απ τα τραπεζακια του πεζοδρομιου. Ευτυχως λογω εποχης, δεν περναγε ουτε πολυς κοσμος πεζος, ουτε πολλα αυτοκινητα.

Η εξυπηρετηση ηταν το μονο σημειο που χρειαζεται διορθωση, μιας και τα λαθακια δεν ελειψαν απο το σχετικα απειρο προσωπικο. Κατ αρχας, οι σερβιτορες δεν ειναι φιλαρακια για να μιλανε στους πελατες στον ενικο και να δημιουργουν ενα κλιμα ελαφροτητας, ποσο μαλλον οταν και στη δουλεια τους δεν ειναι καλες. 2-3 προτασεις που μας εγιναν απο τον καταλογο ηταν τουλαχιστον μετριες. Τα αδεια πιατα ηταν μπροστα μας τουλαχιστον μιση ωρα και λιγο λεω, ενω ενα απο τα γλυκα ακομα το περιμενουμε. Τελος ενω κερναγανε γλυκο, μας αφησαν και παραγγειλαμε κιαλλα.

Το φαγητο ηταν πολυ καλο. Παραγγειλαμε μια σαλατα, μια μελιτζανοσαλατα και φλογερες με τυρι για αρχη. Ολα μια χαρα. Στη συνεχεια κρεατικα, μπουτακια κοτοπουλου παναρισμενα με corn flakes και μυρωδικα, φωλια σφολιατας με μοσχαρακι κοκκινιστο και μια χοιρινη τηγανια. Τα κοτοπουλα ηταν τα καλυτερα που εχω φαει. Το παναρισμα ηταν γευστικοτατο.

Ιδιαιτερη αναφορα πρεπει να κανω στο ριζοτο το οποιο επεμενα να μην παρουμε, μιας και το μαγαζι δεν ειδικευεται στην ιταλικη κουζινα και την εχω πατησει αμετρητες φορες τρωγοντας χαλια ριζοτα σε διαφορα μαγαζια που το βαζουν στον καταλογο απλα για να ειναι in. Στον Κηπο διαψευσθηκα, μιας και το ριζοτο με κοτοπουλο που φαγαμε ηταν εξαιρετικο.

Τα γλυκα ηταν μετρια γιαυτο και δεν θυμαμαι ποια 2, απο τα 3 που παραγγειλαμε μας ηρθαν, αλλα το φοβερο ηταν οτι το ραβανι με παγωτο που ερχοταν σαν κερασμα ηταν εντυπωσιακα καλο!

Γενικη εικονα απο το μαγαζι πολυ καλη, μαζι με ενα μπουκαλι ασπρο κρασι (δυστυχως οχι οσο κρυο επρεπε κατα τον Χρηστο) και κανα δυο αναψυκτικα κατω απο 17 ευρω το ατομο (νομιζω 100 ευρω για 6)! Θα ξαναπαμε..

28 Απρ 2014

Επισκευθηκαμε το Yellow, Σαββατο βραδυ, παρεα 4 ατομων, παντα με κρατηση και μαλιστα απο την προηγουμενη, μιας και ειχα ενημερωθει για το 'ρευμα' που εχει το μαγαζι αυτη την εποχη. Για οσους ξερουν την ευρυτερη περιοχη του Κεφαλαριου, προκειται για το παλιο tike.

Καθησαμε μεσα, καθοτι χειμωνας, αν και εξω ξερω απο παλια οτι ο χωρος του ειναι πολυ πιο ωραιος και ανετος. Αυτο που με ενοχλει ιδιαιτερα στα εστιατορια και οχι μονο, ειναι τα τραπεζια να ειναι κοντα το ενα στο αλλο, να σε ακουνε και να ακους τους γυρω, ακομα και αν προσπαθεις να μιλας χαμηλοφωνα. Δυστυχως το yellow δεν αποτελει την εξαιρεση, αν και ο χωρος οσον αφορα τη διακοσμηση ηταν αρκετα προσεγμενος. Αλλο ενα μειον η πολυ ζεστη που ειχε ο χωρος.

Η εξυπηρετηση ηταν πολυ ευγενικη, γρηγορη και οχι επιτιδευμενη, αλλα δυστυχως η εμπειρια ελλειπε χαρακτηρηστικα απο τους νεαρους σερβιτορους, με αρκετα 'λαθη' λογω του ογκου της δουλειας. Τον λογαριασμο τον ζητησαμε 2-3 φορες, κρασι μας σερβιραν 1-2 φορες και μετα σερβιριζομασταν μονοι μας και τα ρεστα ηρθαν λαθος.

Το φαγητο μου αρεσε γενικα. Ειχε αρκετα αλλα οχι πολλα πιατα για να επιλεξει κανεις, γεγονος πολυ θετικο σε ενα μαγαζι. Για πρωτα πηραμε μια σαλατα με βαση το λαχανο και διαφορους ξηρους καρπους, σταφιδες κτλ, πατατες φουρνου με ντοματινια, κολοκυθακια τηγανητα και πουγκια με κοτοπουλο με μαρμελαδα. Μνεια θα μπορουσε να γινει μονο για τα πουγκια μιας και τα αλλα 3 πιατα ηταν κλασικα.

Για κυριως πηραμε μαυρο χοιρο με πουρε, ριζοτο με γαριδες, μυλοκοπι ψητο και φιλετακια μοσχαρισια με μανιταρια. Τα 2 πρωτα πιατα ηταν εξαιρετικα, ενω τα 2 αλλα απλα καλα. οι τηγανητες πατατες με τα φιλετακια μοσχαριου δεν μου αρεσαν σαν επιλογη γαρνιτουρας.

Τα γλυκα ηταν εξαιρετικα, τοσο η ταρτα λεμονιου με το παγωτο δυοσμου(! ), οσο και το κανταιφι με το τυρι και το μελι.

Οι εντυπωσεις μου απο το εστιατοριο ειναι μοιρασμενες. Ο λογαριασμος μας ηρθε αρκετα τσουχτερος, στα 37 ευρω το ατομο με κρασι, αλλο ενα μειον. Δεν ειμαι σιγουρος αν θα ξαναπηγαινα. Σιγουρα οχι μονος μου, αλλα αν με παροτρυνε η παρεα, δεν θα ελεγα και οχι..

13 Δεκ 2013

Επισκευθηκαμε το εστιατοριο, καλοκαιρι, παρεα, 4 ατομων. Ο χωρος μεσα, μου αρεσε πιο πολυ απο τον εξωτερικο. Η διακοσμηση ζεστη και πολυ μοντερνα, με οδηγουσε καλοκαιριατικα να κατσω μεσα, αλλα πρυτανευσε η λογικη και δεν το εκανα.

Η εξυπηρετηση πολυ καλη σε ολα της, ηθελε λιγο ταχυτητα-σπιρταδα και λιγο προειδοποιηση οτι τα ταπας, ακομα και τα μικρα, ειναι στην ουσια κανονικες μεριδες.

Το μενου εχει καμια 30αρια ταπας, μεζεδακια δηλαδη οπως το λεμε εδω στην Ελλαδα. Εχει σχεδον τα παντα, απο ντολμαδακια και κεφτεδιακια, μεχρι σπρινγκ ρολλς και κοτοπουλο πανε. Διαφορα κρεατικα, χορταρικα και ψαρικα. Πηραμε ολο τον καταλογο εκτος των ψαρικων, αφησαμε δηλαδη καμια 10αρια εξω.

Καποια ηταν πολυ καλα και καποια λιγοτερο καλα, ομως ολα ηταν ανω του μετριου. Υπαρχει επιλογη για κανονικη μεριδα ή μικρη και ενω πηραμε σε ολα μικρες μεριδες, περισσεψαν αρκετα γιατι οι ποσοτητες ηταν τεραστιες για 'μικρες' μεριδες.

Ηπιαμε κρασι, πηραμε και ενα γλυκακι για τη μεση και πληρωσαμε 23 ευρω το ατομο. Αν παραγγελναμε πιο σωστες ποσοτητες θα πεφταμε γυρω στο 20ρικο, ποσο πολυ αξιοπρεπες για το συγκεκριμενο εστιατοριο..