kyriakos

Μέλος από: Νοε 2008

17 Φεβ 2011

Θα παραβλέψω τα επιμέρους όπως την ανεξήγητα δυνατή μουσική και την άσχημη μυρωδιά σαν αποχέτευση σε όλο το μαγαζί και θα μπω στο ψητό δηλαδή το φαγητό.

Ο σερβιτόρος μας πρότεινε επίμονα το πιάτο της ημέρας που ήταν τα φρέσκα νιόκι με ρικότα και πορτσίνι. Το πιάτο ήταν άκυρο, πιθανώς ένας συνδυασμός λάθος τεχνικής και δοσολογίας υλικών και επιπλέον τα νιόκι έπλεαν σε θάλασσα κρέμας γάλακτος υλικό που ξέχασαν να μας αναφέρουν.
Το σέρβις, επίσης λάθος, μας μετέδιδε το άγχος των ιδιοκτητών να αρέσει το εστιατόριο.

Ωραίο να παράγεις τα δικά σου ζυμαρικά, αλλά θέλει προσοχή και στην εκτέλεση. Ωραίο να προσφέρεις το δικό σου μέλι και λάδι αλλά θέλει και υποστήριξη σε όλα τα επίπεδα και σεβασμό στον πελάτη, συμπεριλαμβανομένων και των τιμών που ήταν απαράδεκτα υψηλές για αυτό που φάγαμε, σύνολο 35 ευρώ, 2 άτομα με κρασί.

27 Ιούλ 2010

Πήγα πριν 1 βδομάδα με το μενού του Αθηνοράματος.

Στην αρχή μας πρόσφεραν 2-3 δείγματα ορεκτικών από τα οποία μου έμεινε ένα χωνάκι με μπακαλιάρο και χαβιάρι πρωτότυπο και νόστιμο.
Στη συνέχεια ξεκίνησε το μενού.
Το πρώτο πιάτο με ντοματίνια, ζελέ ντομάτας και αφρό λουΐζας ήταν δροσιστικό μεν αλλά ο αφρός ενίοτε θύμιζε σαπουνάδα και η υποτιθέμενη ποιότητα των υλικών χανόταν στην προσπάθεια αποδόμησης τους.

Τα λευκά σπαράγγια δεν ξέρω αν θεωρούνται εποχιακό υλικό αλλά κι αυτά ήταν απλά συμπαθητικά και κέρδισε κυρίως ο συνδιασμός τους με το σανγκουίνι και το τυρί.
Στη συνέχεια η βραδιά απογειώθηκε με ένα κομμάτι απίστευτα τρυφερού μπακαλιάρου που διαλύονταν με ένα άγγιγμα σε νόστιμο ζωμό ντομάτας και κορυφώθηκε με το φιλέτο πάπιας, μίντιουμ, που θύμιζε πολύ φιλέτο μόσχου, εξαιρετικά τρυφερό και τέλεια ψημένο. Το μεγαλείο της απλότητας.

Στη συνάχεια μας προσφέρανε ένα σορμπέ αχλάδι για να προετοιμαστούμε για το γλυκό, το οποίο ήταν τραγανή σφολιάτα με κρέμα και μια πλάκα καραμέλας. Ήταν απολαυστικό σχεδόν όσο ένα τρίγωνο Πανοράματος, αλλα δεν ξεπέρασε τις προσδοκίες μου (όπως πχ στο Βαρούλκο). Η βραδιά τελείωσε με άλλο ένα κέρασμα 3 δειγμάτων γλυκών από τα οποία θυμάμαι ένα περίεργο ραβιόλι γεμιστό με φράουλα και μπισκότα βουτύρου (μμμμ) με κρέμα λεμόνι. Ειδική μνεια στα ψωμάκια τους, ειδικά αυτό με τη σφολιάτα και τη ντομάτα θα μας μείνει αξέχαστο. Πρέπει να δώσουν τη συνταγή στους ελληνικούς φούρνους. Η ποσότητα του φαγητού ήταν κανονική προς το πολύ.

Η εξυπηρέτηση ήταν αξιοπρεπής αλλά κρύα, ίσως για να αντισταθμίζει την υπερβολική ζέστη της βραδιάς. Επίσης κακή εντύπωση μου έκανε ότι την ώρα που ήρθε το πρώτο πιάτο και πήγαμε να βάλουμε την πρώτη μπουκιά στο στόμα μας, κάποιος ήρθε από πάνω μας για να μας ανάψει το κερί, λεπτομέρεια που όμως δεν επιτρέπεται σε εστιατόριο αυτού του επιπέδου. Εξαίρεση ένας εξαιρετικός σερβιτόρος που, πιθανώς "ψημένος" στο εξωτερικό, απέδειξε ότι καλό σέρβις δεν σημαίνει το τυπικό και κρύο που συνήθως εφαρμόζεται στην Ελλάδα.

Φάγαμε στην αυλή γύρω από αθόρυβους ανεμιστήρες και πνιγμένοι στο πράσινο. Ο χώρος είναι χαλαρός και ευχάριστος και σχεδόν ξεχνάς σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι.

Πληρώσαμε, 2 άτομα με 2 ποτήρια κρασί ο καθένας, 85 ευρώ το άτομο, τιμή αξιοπρεπέστατη για τη συνολική ποιότητα της εμπειρίας. Θα ξαναπήγαινα με αυτή την τιμή σίγουρα.

03 Ιουν 2010

Ακολουθεί προειδοποίηση προς λάτρεις της ινδικής κουζίνας:

Η ποιότητα του φαγητού στο Jaipur Palace είναι σίγουρα πάνω του μετρίου. Τα tandoori ειδικά ήταν εξαιρετικά. Και το ψωμί νααν. Όμως όταν η σερβιτόρα πήρε από όλους την παραγγελία για το κυρίως δεν μπήκε στον κόπο να μας εξηγήσει ότι τα κυρίως curry που πήραμε δεν θα ήταν ούτε κατά ελάχιστο καυτερά, παρά το ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται στην ινδική κουζίνα. Ούτε ένα ελάχιστο καψιματάκι, βρε αδερφέ, έτσι για το καλό!

Απ'ότι μάθαμε, εκ των υστέρων, έπρεπε εμείς οι ίδιοι να διευκρινίσουμε αν και πόσο καυτερό θέλαμε το πιάτο μας. Διαφορετικά θα παίρναμε την ξεδιάντροπα εξευρωπαισμένη εκδοχή τους.
Αποτέλεσμα πολλά πιάτα πήγαν χαμένα και σχολιάστηκαν "χμ τι ωραίο που θα ήταν αν ήταν λίγο πιο καυτερό...".
Κατανοώ και επαυξάνω το να δίνεται η επιλογή του μη καυτερού για ανθρώπους που τυχόν σύρθηκαν στο μαγαζί από την παρέα τους χωρίς να γουστάρουν πραγματικά να υποκύψουν σε μία από τις καλύτερες "εξωτικές" κουζίνες του κόσμου. Άλλα όταν αυτό γίνεται by default έχουμε ένα τεράστιο FAIL για το υποτιθέμενο ινδικό της Αθήνας. Και για την ίδια την Αθήνα for that matter.

Ελπίζω να ήταν απλά μια παράλειψη του σέρβις εκείνη τη νύχτα και όχι κάτι που γίνεται συστηματικά.

Ο χώρος κλασικά κιτς.

Πληρώσαμε 40 το άτομο με μπύρες/ποτά, ορεκτικά και κυρίως, συνολικά μεγάλη ποσότητα φαγητού, περισσότερη απ'όση θα μπορούσαμε να φάμε.

08 Μαι 2010

Πήγαμε με την προσφορά 50% του Αθηνοράματος.
Ήταν η ημέρα που εκτυλίχθηκαν τα τραγικά γεγονότα στο κέντρο της Αθήνας με τον θάνατο των 3 υπαλλήλων της Μαρφίν, δεν υπήρχε διάθεση για ιαπωνική κουζίνα στον Αστέρα Βουλιαγμένης αλλά αποφασίσαμε να πάμε αφού το είχαμε κλείσει.
Είχα επισκεφτεί πριν 2 χρόνια και το παράρτημα του Λονδίνου.

Ο χώρος συμπαθητικός με 2-3 χωριστές αίθουσες και τραπέζια έξω μπροστά στη θάλασσα, τα οποία για ανεξήγητο λόγο, σε μια από τις πρώτες ζεστές βραδιές, δεν χρησιμοποιήθηκαν (ίσως να φοβήθηκαν την ψύχρα). Ήταν κρίμα γιατί, ενώ η θάλασσα ήταν δίπλα, δεν την καταλάβαμε καθόλου στην αίθουσα που καθίσαμε. Θα μπορούσε να ήταν και σε ένα υπόγειο.

Ξεκινήσαμε με ρολάκι ωμού σολωμού που έλιωνε στο στόμα.
Το δεύτερο ορεκτικό, σασίμι τόνου με φετούλα χαλαπένο και κόλιανδρο ήταν ακόμα πιο απολαυστικό, με τον κόλιανδρο να φέρνει τη γεύση πιο κοντά σε ceviche. Η πιπεριά θα μπορούσε να ήταν και πιο καυτερή.
Στη συνέχεια το πρώτο κυρίως ήταν το signature dish μαύρου μπακαλιάρου που ήταν το ίδιο καλό με αυτό που έφαγα στο Λονδίνο, αλλά μια μπουκίτσα για τον καθένα. Τη δεύτερη φορά που το δοκίμασα πρόσεξα ότι είναι αρκετά αλμυρό.
Στη συνέχεια άλλη μια μπουκια, οδοντόψαρου σε μίζο. Μου φάνηκε στεγνό και όχι πολύ φρέσκο.
Τέλος δύο ειδών ρόλς: ένα με σολωμό και αβοκάντο, λίγο καλύτερο απο αυτό του Furin Kazan και ένα μικρό με λαπαδιασμένο ρύζι, απαράδεκτο για εστιατόρειο τέτοιου επιπέδου.
Το γλυκό ήταν ουίσκυ - καπουτσίνο δλδ βάση από σοκολάτα και καφέ με αφρό ουίσκυ. Απλά συμπαθητικό.

Δύο τα προβλήματα:
1) το σέρβις. τα πιάτα μας έρχονταν με συχνότητα πολυβόλου. Με το που τελειώναμε το ένα ερχότανε αμέσως το επόμενο, με αποτέλεσμα η όλη βραδιά να κρατήσει μετα βίας 1μιση ώρα. Οι σερβιτόροι (ναι, ήταν πολλοί, σχεδόν ένας για κάθε πιάτο που πήραμε) ήταν βιαστικοί, όταν μας εξηγούσαν το κάθε πιάτο τα έλεγαν πολύ γρήγορα, σχεδόν κόβοντας τις λέξεις και δεν χαμογελούσαν (με εξαίρεση μία).

2) Η ποσότητα. Δεν χορτάσαμε! Όπως έγραψα, όλες η κάθε μερίδα ήταν 2-3 μπουκίτσες για τον καθένα.Το γλυκό δε μπορεί να λεγόταν καπουτσίνο αλλά ήταν μεγέθους εσπρέσσο.
Μπορέι να ήταν tasting menu με μειωμένη τιμή, αλλά υποτίθεται πας για να φας και να χορτάσεις. Αν το ήξερα θα είχα φάει κάτι από πριν.

Επίσης, τα περισσότερα από αυτά που φάγαμε ήταν κατεψυγμένα! Το καταλαβαίνω για τον μαύρο μπακαλιάρο που δεν υπάρχει στη Μεσόγειο, αλλα τα υπόλοιπα γιατί? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το να κρατηθεί η ομοιομορφία με τα υπόλοιπα Νόμπου ανά τον κόσμο.

Η τιμή ήταν 35 ευρώ για το μενού + από 1 κοκτέιλ (16 ευρώ) = περίπου 50 ευρώ.
Δεν νομίζω να ξαναπάω, ειδικά με τις κανονικές τιμές που είδα στον κατάλογο.

10 Απρ 2010

Τηλεφωνήσαμε και πιάσαμε το τελευταίο τραπεζάκι που είχε μείνει.
Ο χώρος είναι μικρός, μοιάζει περισσότερο με μπιστρό παρά με ταβερνάκι. Η κουζίνα ανοιχτή δίπλα σχεδόν στα τραπέζια.
Υπάρχει κατάλογος τυπωμένος με ορεκτικά/σαλάτες και ένας κατάλογος με "πιάτα εβδομάδας" ο οποίος έχει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον καθώς και όλα τα κυρίως.

α) Η ζεστή σαλάτα μπρόκολο/κουνουπίδι πεντανόστιμη με κομματάκια φέτας που του πάνε πολύ αλλά περιέργως δεν συνηθιζεται σε ταβέρνες.
β) Η ρεβυθάδα απλή και νόστιμη, θέλει πολύ λεμόνι.
γ) Τα μανιτάρια φρικασέ με αγγινάρες επίσης νόστιμα και με σπιτική αίσθηση.
δ) Το μπιφτέκι με πιπεριές φλωρίνης, χοντρό και ζουμερο με ψιλοκομμένη κατακόκκινη ντομάτα, πολύ ικανοποιητικό.
ε) Το λαχματζούν ήρθε σαν πίτσα, με τις ίδιες υπέροχες ντομάτες και ελαφρώς καυτερό, ιδανικό και για σνακ.
Δυστυχώς δεν προλάβαμε το χανιώτικο μπουρέκι.

Το προσωπικό ήταν σούπερ ευγενικό και διακριτικό. Η μουσική στο background προσεγμένη.
Στα μείον το ότι επέτρεψαν το κάπνισμα όταν κάποιος τους ρώτησε.
Σε γενικές γραμμές η κουζίνα χρησιμοποιεί προσεγμένα, ελληνικά υλικά και προσφέρει απλό, νόστιμο και μη τυποποιημένο φαγητό. Μακάρι αυτό να είναι το μέλλον της ελληνικής ταβέρνας/μαγειρείου.

15 Μάρ 2010

Δημοφιλές στέκι στα Εξάρχεια. Ο χώρος είναι μεγάλος αλλά ζεστός και ευχάριστος.
Πήραμε αρκετά τάπας τα οποία ήταν όλα συμπαθητικά άλλα όχι κάτι το ιδιαίτερο. Οι κροκέτες με χαμόν ήταν νόστιμες, οι κροκέτες ξυνομυζήθρας αδιάφορες και το chorizo συμπαθητικό. Παραγγείλαμε και μπουρίτος αλλά μείναμε με την όρεξη γιατι αυτό που μας φέρανε ήταν μπουκίτσες κοτόπουλου τυλιγμένες σε σφολιάτα, που μοιάζανε επικίνδυνα με κατεψυγμένες.

Από το κυρίως (χοιρινο με πατάτες) νόστιμες ήταν οι πατάτες.
Το δυνατό σημείο του μενού είναι μάλλον οι σαλάτες τις οποίες απόλαμβάνω κάθε φορά που πάω.
Μαζί με 2 κοκτέιλ ο καθένας πληρώσαμε 30 το άτομο.
Απλά συμπαθητικό.

18 Φεβ 2010

Πήγαμε μεγάλη παρέα Κ. Δευτέρα, οπότε η κριτική μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτική του μαγαζιού.
Ο χώρος συμπαθητικός με το μεγαλύτερο ατού του να είναι, μάλλον, ότι "βλέπει" τα Πετράλωνα, μια γειτονιά-όαση στο κέντρο της Αθήνας. Τα ορεκτικά που πήραμε ήταν όλα πάνω του μετρίου. Ταραμοσαλάτα σπιτική, πατάτες ψητές πεντανόστιμες και χταποδάκι.

Τα καλαμαράκια δεν μου φάνηκαν και πολύ φρέσκα αλλά αυτό ήταν μάλλον αναμενόμενο. Οι ψητές γαρίδες ήταν κάπως σκληρές και όχι καλά καθαρισμένες.
Στο τέλος μας έφεραν χαλβα, κρύο και λαπαδιασμένο, εντελώς άκυρο κατά τη γνώμη μου.
Γενικά πάντως απολαύσαμε τη βόλτα στη γειτονιά. Κάποιοι ντόπιοι που συναντήσαμε στο δρόμο μας πρότειναν την επόμενη φορά να πάμε στο "Θεραπευτήριο".

01 Νοε 2009

Έφτασα με χαμηλές προσδοκίες από τις κριτικές που διάβασα στο site. Ο χώρος όχι κάτι ιδιαίτερο, αλλά με έντονο το στοιχείο του "σπιτικού", με τα καρό τραπεζομάντηλα και τα vintage πιάτα. Ο κατάλογος έχει μόνο ζυμαρικά για κυρίως, πολύ περιοριστικό κατα τη γνώμη μου.

Η πολυποίκιλη σαλάτα αδικείται από το όνομά της, γιατί είναι απλά πρασινάδα με πολύ λάδι. Η σαλάτα σπανάκι με κρουτόν και μπέικον ήταν πιο ισορροπημένη και εξαφανίστηκε σε δευτερόλεπτα.

Για κυρίως παρήγγειλα φετουτσίνι με τρούφα που ήταν το πιάτο της ημέρας.
Τα φετουτσίνι ήταν ολόφρεσκα (πρέπει να είχαν γίνει την ίδια ημέρα) και τέλεια βρασμένα al dente. Είχαν επίσης βούτυρο και λεπτές φέτες τρούφας. Απλό και νόστιμο. Η ποσότητα ήταν ιδανική για να σε χορτάσει χωρίς να σε φουσκώσει (να μείνει και χώρος για το γλυκό).
Το οποίο γλυκό ήταν φυσικά τιραμισού, όπως θα περίμενες να τη φας σε μία τρατορία στην Ιταλία ή σε κάποιο ιταλικό σπίτι. Πεντανόστιμη και ελαφριά. Το δείπνο τελείωσε με λιμοντσέλο.

Το σέρβις ήταν αξιοπρεπές με τον ιταλό ιδιοκτήτη πολύ εξυπηρετικό και πρόθυμο να απαντήσει στις ερωτήσεις μας.
Πληρώσαμε 25 ευρώ το άτομο με μπουκάλι λευκό κρασί.

Συμφωνώ ότι πρόκειται για φαγητό που θα μπορούσες να φας και σπίτι σου (αν είχες βέβαια τα σύνεργα και την υπομονή να φτιάξεις φρέσκα ζυμαρικά), αλλά αυτό είναι και το μεγάλο ατού του maltagliati. Αισθάνεσαι ότι έχεις φάει καλά σε ένα (ιταλικό) σπίτι. Κι αυτό κάθε άλλο παρά αυτονόητο είναι στα εστιατόρια της Αθήνας.

19 Ιούλ 2009

Πήγα μετά από σύσταση φίλου. Βίσκεται σε ταράτσα που βλέπει την πρασινάδα του Καλλιμάρμαρου. Ο φωτισμός είναι διακριτικός και γενικά, παρά την πολυκοσμία, επικρατεί μια ηρεμία. Και μόνο η τοποθεσία αξίζει για να το επισκεφτείς.
Όσον αφορά το φαγητό πήραμε μόνο πιάτα ημέρας, δηλαδή:
α) Παστίτσιο λαχανικών: συμπαθητικό, ελαφρύ, γευστικά λίγο επίπεδο
β) Κεφτεδάκια με μοτσαρέλα: μου θύμισαν λίγο γιουβαρλάκια, δεν με ενθουσίασαν (γενικά δεν μου άρέσουν τα γιουβαρλάκια)
γ) γλώσσα με σως πορτοκάλι στο φούρνο: πρωτότυπο ελαφρύ καλοκαιρινό πιάτο, το καλύτερο από τα τρία που δοκιμάσαμε.
Επίσης πήραμε σαλάτα ψητών λαχανικών με λαδοτύρι που εξαφανίστηκε πολύ γρήγορα και σαλάτα τύπου ντάκος που όμως έμοιαζε να πάσχει από πρώτες ύλες.
Η σοκολατόπιτα στο τέλος, αν και υπερβολική για καλοκαίρι, ήταν άψογη.
Όλα αυτα μαζί με 1/2 κιλο κρασί 20 ευρώ (3 άτομα).
Αυτό που έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν το σέρβις, υποδειγματικό από κάθε άποψη. Τα παιδιά ήταν πάντα διακριτικά δίπλα μας για να μας προτείνουν και να μας ενημερώσουν χωρίς ίχνος επιτήδευσης. Αύτό σε συνδιασμό με την τοποθεσία αποτελούν από μόνα τους λόγο για να το ξαναεπισκεφτώ ή να το προτείνω σε κάποιον ξένο που θέλει να δει την καλή πλευρά της Αθήνας.

20 Ιουν 2009

Πήγα ( ή μαλλον με πήγαν) πέρυσι. Ο βασιλιάς του "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" στο Γκάζι. Nομίζω ότι πλέον το επισκέπτεται κόσμος από την επαρχία που έχει ακουσει απλά το όνομα. Το φαγητό ήταν στην καλύτερη περίπτωση αδιάφορο και κακομαγειρεμένο και οι τιμές εξοργιστικές γι'αυτο που έτρωγες. Συστήνεται πάντως ανεπιφύλακτα σε νεοπλουτους.