kounoupaki

Μέλος από: Νοε 2009

08 Νοε 2015

Από πού να ξεκινήσω;;

Πραγματικά, δε γνώριζα την ύπαρξη τέτοιου "πιτάδικου" παρότι στην πορεία έμαθα ότι έχει παίξει πολύ στα μέσα μαζικής ενημέρωσης (έντυπα και τηλεοπτικά).
Με προτροπή μιας φίλης, πήγαμε 4 φιλενάδες παρέα μια μέρα μετά τη δουλειά.. μαζευτήκαμε στο κέντρο και κατεβήκαμε στο Π. Φάληρο. Βρήκαμε πολύ εύκολα το μαγαζί και ένα τραπέζι να μας χωράει και εμάς και τις τσάντες μας και τις πίτες που παραγγείλαμε.

Τα τραπέζια είναι στον εξωτερικό χώρο (καλυμμένο γύρω γύρω και από πάνω), σε μέγεθος για καφέ και συνοδευτικό. Στον εσωτερικό χώρο έχει τη βιτρίνα με τις ψημένες πίτες, αλμυρές και γλυκές, τον καταψύκτη με τα ταψιά προς πώληση, μια τουαλέτα και την κουζίνα μέσα σε τζαμαρία. Το 3 στον χώρο είναι γιατί είναι μικρός και φοβάμαι μη δε βρίσκω τραπέζι όποτε πηγαίνω!

Μάθαμε την ιστορία της δημιουργίας του μαγαζιού αυτού από την κοπέλα που με τον αδερφό της έχουν την πλήρη ευθύνη (και πλήρη έλεγχο) και η οποία ζήτησε να της πούμε ό, τι δε μας αρέσει και μας κέρασε και ωραίο ρακομελάκι. Φαίνεται πως έχουν προσπαθήσει πάρα πολύ και θεωρούν ότι έχουν ακόμα πολύ δρόμο μπροστά τους για να εξελίξουν όλο αυτό που επιτυχώς έχουν ήδη φτιάξει.
Και ας προχωρήσω στην παραγγελία μας.. Ξεκινήσαμε με μια ποικιλία πιτών, οι οποίες σερβίρονται σε ξύλινο πλατό, σε ικανοποιητικό μέγεθος (κοβόντουσαν σε 5 καλές πιρουνιές):
1. τυρόπιτα
2. μπατζίνα (στον τόπο καταγωγής μου τη λέμε ζυμαρόπιτα για όποιον γνωρίζει)
3. κοτόπιτα
4. πιπερόπιτα μανιταριών (νομίζω η αγαπημένη μου)
5. κιμαδόπιτα (μαζί με την κοτόπιτα, έρχονται δεύτερες στη σειρά προτίμησής μου)

Συνεχίσαμε στο αλμυρό και πήραμε μία τάρτα μπουγιουρντί (φοβερή) και μία τάρτα με λουκάνικο και πατάτα (μας εξέπληξε το πόσο ταίριαζε η πατάτα σε τέτοια τάρτα). Είχαμε ήδη φουσκώσει, αλλά δεν μπορούσαμε να κρατηθούμε και να μην πάρουμε και γλυκές πίτες.. κι ευτυχώς!!!! Όταν εμφανίστηκαν στο τραπέζι μας η αμυγδαλόπιτα και η φουντουκόπιτα (τσακωνόμασταν για το ποια ήταν η καλύτερη) τα σάλια άρχισαν να τρέχουν! Και για όσους αναρωτιούνται πώς είναι οι γλυκές πίτες με χειροποίητο φύλλο (όπως εγώ), δεν είναι σκεπαστές...

Για όλα αυτά, συνοδευόμενα από νερό και κερασμένο αρωματικό ρακόμελο, πληρώσαμε 29 ευρώ... ναι 29! Και φύγαμε χορτάτες ύστερα από κανά 3ωρο καθισιού! Και μαζί με ένα ταψί πρασόπιτας και οδηγίες ψησίματος για το σπίτι...

Χάλια ήταν, μην πηγαίνετε... μέχρι τουλάχιστον να μεγαλώσει ο χώρος των τραπεζιών!

17 Οκτ 2015

Πάνε σχεδόν 2 εβδομάδες από την επίσκεψή μου στο Peccati di Gola (ακόμα δεν έψαξα τι σημαίνει... ), γι' αυτό συγχωρήστε μου την όχι και τόσο λεπτομερή περιγραφή των πιάτων του τραπεζιού μας.

Σάββατο μεσημέρι, μετά από βροχή και χωρίς κράτηση, φτάνουμε στο εστιατόριο 7 άτομα και ζητάμε τραπέζι έξω. Ευτυχώς μας τακτοποίησαν, ζητώντας από ένα ζευγάρι που μόλις είχε καθίσει να μεταφερθεί σε διπλανό τραπέζι. Ο χώρος γενικά είναι μικρός και αρκετά απλός έως αδιάφορος. Ο εσωτερικός δε, κοντά στην κουζίνα και με μια αίσθηση στριμώγματος.

Αφού τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας, μας έφεραν πιτσάκια για κουβέρ και ρώτησαν αν θέλουμε νερό μεταλλικό ή όχι (δεν ανέφεραν βρύσης κι έτσι επιλέξαμε μεταλλικό, δηλαδή μπουκάλι). Ο κατάλογος μου φάνηκε μεγαλύτερος απ' όσο θα ήθελα, με δυσκόλευε να καταλήξω στα ορεκτικά και στα κυρίως, από τα οποία βρίσκεις μακαρονάδες, ριζότα, πίτσες και κρεατικά (δε θυμάμαι για ψαρικά).

Από ορεκτικά πήραμε 2 μερίδες μπαστούνια με δενδρολίβανο (τσακωνόμασταν ποιος θα προλάβει να φάει τα περισσότερα), 1 μερίδα με καυτερά μπαστούνια, αρκετά καυτερά (με μπούκοβο νομίζω) και ένα πιάτο με μπρουσκετάκια με μελιτζάνα, βουβαλίσιο τυρί καταπληκτικό και κάτι που μου διαφεύγει που έκανε όμως έναν συνδυασμό φοβερό!

Πήραμε 2 σαλάτες, εκ των οποίων θυμάμαι ότι η μία ήταν με σπανάκι, αλλά οι υπόλοιπες λεπτομέρειες δεν έχουν συγκρατηθεί στο μυαλουδάκι μου... Καλές μερίδες και οι σαλάτες, θέλοντας με αυτό να πω πως για ένα ζευγάρι 1 σαλάτα και 1 ορεκτικό αρκούν για πριν τα κυρίως. Τα οποία κυρίως πιάτα (με τιμές υψηλές θα έλεγα) είναι σε πολύ ικανοποιητικές μερίδες.

Το δικό μου κυρίως (γιατί μόνο αυτό θα αναφέρω) ήταν ταλιατέλες με σολομό, πολύ νόστιμο, δε θες να αφήσεις σταγόνα από τη σάλτσα! Όλη η παρέα πήρε από ένα κυρίως πιάτο και θυμάμαι πως η καρμπονάρα είναι η κλασική ιταλική με αυγό και όχι κρέμα γάλακτος, αν κάτι τέτοιο σας κάνει τη διαφορά που κάνει σε εμένα.

Το σέρβις ανταποκρινόταν άμεσα, όταν τα μισά τουλάχιστον τραπέζια του εστιατορίου είχαν κόσμο, ενδιάμεσα ρωτηθήκαμε για το πώς μας φαίνονται τα πιάτα μας και στο τέλος μας αποχαιρέτησε και η κυρία που πρέπει να είναι η ιδιοκτήτρια (και ήταν αυτή που μας τακτοποίησε στο τραπέζι επίσης).

Συνολικά πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 170 ευρώ, έχοντας επιλέξει να πιούμε μεταλλικό νερό.. Τα συμπεράσματα τα αφήνω για την τσέπη του καθενός, εγώ πάντως θα ξαναπήγαινα καθώς ένιωσα αρκετά οικεία και άνετα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη kounoupaki.

14 Απρ 2015

Με την προτροπή μιας φίλης μου και με τη δικαιολογία ότι "αφού δε βγαίνουμε συχνά τον τελευταίο καιρό, ας πάμε και κάπου που θα μας κοστίσει κάτι παραπάνω", βρέθηκα στο Vezene πριν 1 εβδομάδα. Παρασκευή μεσημέρι έκανα κράτηση για το ίδιο βράδυ και υπήρχε διαθεσιμότητα για τη βάρδια που μας ενδιέφερε (20:30) και με ενημέρωση ότι θα μπορούσαμε να καθίσουμε μέχρι τις 22:20. Δε γνωρίζω αν είναι πάγια τακτική αυτή, αλλά εμάς δε μας ενόχλησε στην παρούσα φάση.

Φτάσαμε, λοιπόν, στο εστιατόριο, το οποίο το βρίσκεις εύκολα και σε κοντινή απόσταση βρίσκεις και θέσεις πάρκινγκ. Είχα ζητήσει να μας βάλουν σε τραπέζι κοντά στη τζαμαρία-μπαλκόνι και όντως το τήρησαν. Άλλωστε εκείνη την ώρα υπήρχαν αρκετά άδεια τραπέζια που στην πορεία γέμιζαν, κυρίως μετά τις 10, κάτι που μου έκανε εντύπωση. Ο χώρος όμορφος, μικρός και να δίνει την αίσθηση του "κλασάτου", με την απόσταση μεταξύ των τραπεζιών να είναι οριακή και με το μπαρ στο background.

Οι υπάλληλοι ντυμένοι στα μαύρα, να κινούνται αθόρυβα και διακριτικά και να εξηγούν ό, τι τυχόν απορία είχαμε. Πολύ ευγενική η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και χαμογελαστή. Αφού μας έφερε τους καταλόγους (μία καρτέλα με ξεκάθαρα τα πιάτα, τα οποία είναι όσα πρέπει για να μπορείς να αποφασίσεις τι θα επιλέξεις), μας έφερε μια πιατέλα με το ψάρι της ημέρας φαρδύ πλατύ. Αμέσως μετά μας έφερε τον δίσκο με τα κομμάτια κρέατος (ωμά όλα αυτά εννοείται, οπότε όποιος δε μαγειρέυει, μπορεί και να μην αντέχει την εικόνα τους) και πολύ επεξηγηματικά μας ανέφερε ποιο κρέας αντιστοιχεί σε κάθε πιάτο του μενού και πώς προτείνεται το ψήσιμο (από πολύ λίγο έως καλοψημένο).

Στην πίσω πλευρά της καρτέλας του μενού έχει τις επιλογές ποτού-κρασιού, οι οποίες είναι πάρα πολλές για όλα τα γούστα. Εμείς πήραμε από ένα κοκταίηλ (οι τιμές του είναι 10-14 ευρώ αν θυμάμαι καλά), το οποίο μας ήταν τέλειο για όλη τη διάρκεια του δείπνου.

Εμείς είχαμε όρεξη για κρέας κι έτσι κινηθήκαμε με την παρακάτω επιλογή και με τη σειρά που τα αναφέρω, καθώς ρωτηθήκαμε και τα ζητήσαμε έτσι:
-σαλάτα με βαλεριάνα (!!! )
-πίτσα με μελιτζάνα και καπνιστό τυρί μετσοβόνε (πολύ καλή, με 5 τετράγωνα κομμάτια)
-γιουβέτσι (πεντανόστιμο, με το κρέας να λιώνει στο στόμα και κριθαράκι με τρούφα και τυρί ωραία λιωμένο χωρίς να το βλέπεις)
-κρέας skirt καλοψημένο (σερβιρισμένο σε ζεστή πιατέλα, κομμένο σε μπουκιές και συνοδευόμενο με ψητές πατάτες, λωρίδες ψητού καρότου και κολοκυθάκι... κορυφαίο!! )

Οι μερίδες ήταν αρκετές και είχαμε χορτάσει πριν μας έρθει το κρέας, αλλά δε γινόταν να μην φάμε και από αυτό! Να πω την αλήθεια, επειδή το εστιατόριο δίνει την εντύπωση του πολύ προσεγμένου και ακριβού, περίμενα πως θα είχε μερίδες γκουρμέ, κάτι που με διέψευσε εντελώς και σε κάθε του πιάτο. Επίσης, επειδή μας περίσσεψε λίγο κρέας, η σερβιτόρα μας ρώτησε αν θέλουμε να το πακετάρει για να το πάρουμε μαζί μας, κάτι το οποίο το δεχτήκαμε. Το έφαγε ο άντρας μου με το που έφτασα σπίτι κι ενώ είχε κρυώσει και ξετρελάθηκε.

Από μόνες μας καταλάβαμε πως η ώρα είχε πάει 22:15 όταν ζητήσαμε το λογαριασμό και φύγαμε μετά από 10 λεπτά. Όλο το βράδυ κανένας υπάλληλος δεν ήρθε να μας θυμίσει πως το τραπέζι το έχουμε μέχρι τις 22:20, οπότε δεν ξέρω τι λένε και πώς αν πρέπει ο πελάτης να φύγει για να αδειάσει το τραπέζι για επόμενη τυχόν κράτηση.

Ο λογαριασμός ήταν στα 103 ευρώ, από τα οποία τα 80 αφορούσαν το αρκετό φαγητό που πήραμε. Αν ξέραμε τις μερίδες, θα επιλέγαμε ένα λιγότερο, οπότε θα μας πήγαινε στα 70 ευρώ πιθανόν, αλλά τώρα που γνωρίζω τα πιάτα θα δυσκολευόμουν να επιλέξω ποιο δε θα γευόμουν...

Παρότι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω κάτω από 35 ευρώ, αξίζει να ξαναπάω οπωσδήποτε! Απλά δεν θα το κάνω στέκι...

10 Μάρ 2015

Η Γλυφάδα δεν είναι από τις περιοχές που μου αρέσουν, όχι λόγω θέσης που είναι καταπληκτική, αλλά λόγω της ατμόσφαιρας του δήθεν που πάντα μου απέπνεε.

Έπρεπε, όμως, το προηγούμενο Σαββατόβραδο να βρεθώ εκεί. Ήμουν με μία παρέα 4 ατόμων συνολικά και για μισή ώρα περίπου φέρναμε γύρα τα wine bars, καθώς είχα μάθει ότι έχουν ανοίξει πολλά τέτοια μαγαζάκια. Γενικά, το ευρύτερο κέντρο της περιοχής έχει γεμίσει από διαφόρων τύπων εστιατόρια και bars και έχει αλλάξει προς το καλύτερο νομίζω. Γιατί γυρνούσαμε επί μισή ώρα στα wine bars όμως;;; Γιατί παρότι ήταν άδεια εκείνη την ώρα, δεν υπήρχε τραπέζι που να μην ήταν κρατημένο!

Ευτυχώς βρήκαμε στο οπτικά πιο συμπαθητικό (διότι δεν έβγαζε την κυρίλα που έβγαζαν τα υπόλοιπα από τα οποία περάσαμε) και παρότι το πιο μικρό, η κοπέλα στην είσοδο μας έβαλε σει ένα σχετικά άνετο τραπέζι στον "εσωτερικό" χώρο. Σχετικά άνετο γιατί ενώ απλωθήκαμε ωραία, για να περνά ο σερβιτόρος δεν έπρεπε να κουνήσουμε την καρέκλα από μια συγκεκριμένη θέση.

Ο χώρος δεν είναι ακριβώς εσωτερικός (εξού και τα εισαγωγικά), αλλά έχουν καλύψει ένα μέρος του φαρδύ πεζοδρομίου, ώστε να μπορεί να φιλοξενήσει 10 τραπέζια των 2 ατόμων σχετικά άνετα. Στον πραγματικά εσωτερικό χώρο είναι η κουζίνα και θυμάμαι πως είχε ένα τραπέζι-σταντ που βλέπει στον "εσωτερικό" χώρο. Φαντάζομαι πως κάπου μέσα εκεί θα βρίσκονται και οι τουαλέτες... Έξω από τον καλυμμένο χώρο έχει λίγα ψηλά τραπεζάκια με σκαμπό (νομίζω 6) τα οποία δεν τα λες άνετα αν θέλετε να πάρετε πάνω από 2 πιάτα.

Τα πιάτα του μενού τώρα, είναι όλα σε ποσότητα tapas και κυρίως ισπανικές συνταγές με μερική ελληνική τροποποίηση ίσως. Η ποσότητα tapas για εμένα ήταν μικρότερη και ακριβότερη από αυτή που έχω συναντήσει στην Ισπανία, αλλά υποθέτω πως παίζει μεγάλο ρόλο και το κόστος αγοράς των ισπανικών υλικών.

Ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε φάνηκε καλός γνώστης των υλικών του μαγαζιού, μας είπε τις ελλείψεις που υπήρχαν λόγω δυσκολίας του μεταφορέα από τις καιρικές συνθήκες και τα πιάτα της ημέρας που περιλάμβανα κυρίως ψάρια και θαλασσινά.

Δυστυχώς η παρέα ήθελε κόκκινο κρασί, οπότε δεν επιλέξαμε κανένα πιάτο ημέρας. Πήραμε, λοιπόν, φρυγανισμένες φέτες ψωμιού με λαδάκι, jamon (6 μηνών παστεριωμένο), πιατέλα με ποικιλία τυριών (κανονικά έχει και αλλαντικών, αλλά είχαν τελειώσει), πατατούλες με μια σάλτσα (εμένα κέτσαπ που θύμιζε), πιπεριά γεμιστή με τυρί (ωραία, αλλά 2 μικρές πιπεριές για 4 άτομα) και μία σαλάτα με σπανάκι και μανιτάρια. Μόνο με τις πιπεριές ψιλο-ενθουσιάστηκα, κατά τ' άλλα δεν με εντυπωσίασε άλλο πιάτο.

Τα κρασιά που έχει είναι μόνο ισπανικά (ενώ εντύπωση μου έκανε και η λευκή σαγκρία) και ως μη γνώστες, ζητήσαμε από τον σερβιτόρο να μας προτείνει ένα κόκκινο ξηρό. Αυτό που μας πρότεινε ήταν όντως πολύ καλό και μεσαίας κατηγορίας κόστους από τη λίστα (αν θυμάμαι καλά 28€).

Μαζί με τα παραπάνω πήραμε και 2 μπουκάλια νερό, ενώ στην ερώτηση αν θέλουμε ψωμί, είπαμε όχι, αφού είχαμε παραγγείλει τα φρυγανισμένα ψωμάκια. Συνολικό κόστος 66€... δεν το λες καθόλου φθηνό για τις ποσότητες που φάγαμε.

Είμαι επιφυλακτική σε δεύτερη ευκαιρία γιατί και η ατμόσφαιρα δεν ήταν τελικά αυτή που νομίζαμε ότι θα είναι βλέποντας εξωτερίκά την απλοϊκότητα του χώρου (δε νιώσαμε άνετα και η θερμοκρασία δεν ήταν σταθερή-είχαν θερμάστρες εξωτερικού χώρου).

13 Ιαν 2015

Αν και έχει περάσει καιρός από την επίσκεψή μου στο ιταλικό αυτό εστιατόριο, θυμάμαι αρκετές λεπτομέρειες από την όμορφη εμπειρία.

Παρασκευή απόγευμα, περίπου 2 μήνες πριν, αποφασίζουμε με ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε το βράδυ κάπου να φάμε. Έτσι, κάναμε κράτηση στο Vespa Rossa, επιλέγοντας τραπέζι στους μη καπνίζοντες (και πράγματα ήταν έτσι, παρότι επικοινωνεί με τον χώρο των καπνιζόντων).

Το εστιατόριο βρίσκεται σε μια όμορφη γωνία και, αφού μας υποδέχτηκε μία υπάλληλος, μας έδειξε το τραπέζι μας. Ο χώρος είναι ντυμένος στα λευκά κυρίως, με πολύ ωραία διακόσμηση. Φαίνεται πως έχουν δώσει βαρύτητα στο design και το αποτέλεσμα είναι πετυχημένο. Δεν υπάρχει και πολλή άνεση χώρου, αλλά τα καθίσματα είναι πολύ άνετα και γουστόζικα.

Αρχικά ήμασταν εμείς και 3-4 παρέες ακόμα, αλλά στην πορεία γέμισε, ενώ υπήρχε κόσμος που έπινε κρασί και το συνόδευε με μικρά πιάτα. Κόκκινη βέσπα δε θυμάμαι να είδα κάπου, αλλά μπορεί να μη φαινόταν από εκεί που καθόμασταν. Ο χώρος των καπνιζόντων βρίσκεται σε ένα επίπεδο λίγο υπερυψωμένο και βρισκόταν στην άλλη πλευρά από αυτή που καθόμασταν εμείς.

Μέχρι να αποφασίσουμε τι να παραγγείλουμε, μας έφεραν σκορδόψωμο, το πιο νόστιμο που έχω φάει! Από τη λίστα των κρασιών (ιταλικά μόνο με τιμές από 12 έως 45 ευρώ), επιλέξαμε το πιο φθηνό λευκό που είχε, το οποίο ήταν πολύ καλό και ελαφρύ. Πήραμε και 2ο προς το τέλος και αφού είχαμε φάει. Γενικά, το σέρβις ήταν πολύ καλό, χωρίς να έχει κανένα υφάκι κυρίλας, με διευκρινήσεις στα πιάτα για τα οποία ρωτήσαμε και με χαμόγελο.

Στο δια ταύτα τώρα... Η παραγγελία μας δεν έγινε όπως συνηθίζουν οι Ιταλοί (antipasti, primi, secondi). Για ορεκτικό πήραμε συκωτάκια κοτόπουλου με σάλτσα μουστάρδας, πολύ καλή η επιλογή μας και αρκετή για 4 άτομα. Για σαλάτα πήραμε μία με ρόκα, φινόκιο και πορτοκάλι, εξίσου πολύ καλή, αλλά δε θα την έλεγα αρκετή για όλους μας. Γεγονός το οποίο στην πορεία μας άφησε αδιάφορους, καθώς οι μερίδες των κυρίως πιάτων μας ήταν αρκετά μεγάλες και εντελώς χορταστικές.

Εγώ πήρα το πιάτο με στήθος μοσχάρι με παρμεζάνα, το οποίο ζήτησα μέτρια ψημένο, αν και τελικά θα το ήθελα λιγότερο ψημένο. Το κρέας ήταν μαλακό και αρκετά ζουμερό. Οι υπόλοιποι πήραν γίγας τορτελίνι (μαύρο )με σολομό, το οποίο ζήλεψα, λιγκουίνι με αχιβάδες, πολύ πολύ καλό και λαζάνια λαχανικών, ένα από τα πιάτα ημέρας.

Μαζί με τα 2 μπουκάλια κρασί, πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 80 ευρώ. Ανυπομονώ να ξαναπάω!!!

30 Νοε 2014

Έχουν περάσει αρκετές μέρες από την επίσκεψή μου στο Κεφτές και δε φταις της Ν. Σμύρνης. Έτυχε να βρεθούμε στην περιοχή μια ηλιόλουστη Κυριακή του Οκτώβρη και, αφού τελειώσαμε με τις υποχρεώσεις μας, είπαμε με τον φίλο μου να φάμε κάπου για μεσημεριανό. Στόχος μας ήταν άλλο εστιατόριο, το οποίο ήταν παραπάνω από γεμάτο...

Έτσι, βολτάροντας στη Βενιζέλου, βλέπουμε αυτό το μαγαζί (κάπου είχα διαβάσει για την περίπτωσή του) με λίγα άδεια τραπέζια.
Δεν πρέπει να είχε πολύ καιρό που άνοιξε, αλλά μέχρι να φύγουμε είχε γεμίσει. Καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι δίπλα στην είσοδο και τη τζαμαρία. Γενικά ο χώρος είναι σχετικά μικρός για τον αριθμό των τραπεζιών που έχουν και δε νιώθαμε και πολύ άνετα, παρότι είναι ψηλοτάβανος. Αν και η διακόσμηση είναι όμορφη (καναπέδες από παλέτες, χρώματα άσπρο-γκρι-μαύρο), το στριμωξίδι και το βουητό του κόσμου σε κούραζε και δε σε άφηνε να ξεχωρίσεις τη δουλειά που φαίνεται πως έχουν ρίξει.

Το σέρβις ήταν ικανοποιητικό και τα πιάτα ήρθαν αρκετά γρήγορα και ζεστά (για κεφτέδες μιλάμε, οπότε λογικό). Οι μερίδες είναι σχετικά μικρές αν είναι για παρέα 3 ατόμων και πάνω, αλλά το χαμηλό σχετικά κόστος τους(κινούνται στα 6€) βοηθά να πάρεις μια ποικιλία κεφτέδων ή να πας κυρίως για να πιεις και να τσιμπάς κάτι.

Εμείς πήραμε μια σαλάτα ντάκο, ένα σαγανάκι γεμιστό με παστουρμά (το οποίο μας φούσκωσε τρελά και δεν το συστήνω για 2 άτομα), χοιρινά μπριζολάκια (συνοδεύονται με φρέσκιες πατάτες τηγανιτές και ήταν απλά οκ), μία μερίδα πατάτες τηγανιτές (δεν περιμέναμε ότι θα είχε τόσες πατάτες στα μπριζολάκια), μία μερίδα κεφτές και δε φταις και μία μερίδα με τυροκεφτέδες συνοδεία μαρμελάδας σύκου (από περιέργεια για τον συνδυασμό, ο οποίος δε μου άρεσε τελικά). Οι κεφτέδες, όμως, του μαγαζιού αξίζουν!

Επίσης, πήραμε μισό κιλό χύμα λευκό κρασί, το οποίο ήταν αρκετά κακό!
Συνολικά πληρώσαμε 32,50€ και αφήσαμε κάτι πατάτες και λίγο σαγανάκι, καθώς δε χωρούσε άλλο. Δηλαδή, πήραμε πολλά παρότι οι μερίδες είναι μικρές.
Δύσκολο να ξαναπάω (τουλάχιστον σε μέρα και ώρα αιχμής), όχι λόγω του φαγητού, αλλά λόγω της βοής και της μη άπλας.

26 Οκτ 2014

Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τότε που επισκέφτηκα το Άμα λάχει, αλλά θυμάμαι αρκετά από την εμπειρία μου εκεί.

Καθημερινή μεσημέρι μετά από τη δουλειά, βρεθήκαμε παρέα 4 άτομα στην αυλή της Νεφέλης στα Εξάρχεια. Δε δυσκολευτήκαμε να το βρούμε, καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου τραβήξει την προσοχή η αυλή αυτή!

Ο εξωτερικός χώρος πολύ ωραίος, από τη διακόσμηση στο γύρω χώρο (που θυμίζει σχολείο) μέχρι τα σκεύη του σερβιρίσματος. Όλα σε μεταφέρουν στην εποχή του Αλφαβηταρίου.

Τα μισά τραπέζια περίπου είχαν κόσμο κι έτσι δε δυσκολευτήκαμε καθόλου να βρούμε πού θα κάτσουμε. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν γρήγορη κι ευγενική, φέρνοντάς μας για αρχή νερό σε κανάτα και ψωμί με ντιπ. Οι κατάλογοι ευτυχώς δεν ήταν μακροσκελείς, με καλή ποικιλία ελληνικών πιάτων, ενώ είχε και επιλογές από θαλασσινά/ψαρικά.

Οι επιλογές μας ήταν μια σαλάτα ("άμα λάχει" με σύκα και αχλάδι, πολύ δροσερή), η καπνιστή μελιτζάνα με πιτάκια (αρκετή για 4 άτομα), πικάντικα καλαμάκια κοτόπουλου (αρκετά πικάντικα και τέλεια μαριναρισμένα), κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο (τα περίμενα πιο γευστικά), τηγανιά με μανιτάρια ανάμεικτα (πολύ νόστιμη), πατάτες τηγανιτές και ένα κυρίως πιάτο για τη μία της παρέας που ακολουθούσε δίαιτα (νομίζω ήταν χοιρινή μπριζόλα). Πέρα από το νερό, ήπιαμε μπύρα Ζέος, καθώς έρχεται σε μπουκάλι του 1 λίτρου και βολευτήκε όλη η παρέα με δύο τέτοια μπουκάλια. Γλυκό δεν πήραμε, γιατί σκάσαμε με το φαγητό και τη μπύρα. Αν θυμάμαι καλά, πληρώσαμε 14 ευρώ η καθεμία (συμπεριλαμβανομένου και του μπουρμπουάρ).

Περισσότερο ενθουσιάστηκα με τον χώρο, παρά με τους μεζέδες, χωρίς όμως να φταίει κάτι στη γεύση τους. Μάλλον φταίει το ότι δε βρίσκεις εύκολα τέτοιες αυλές στο κέντρο της Αθήνας. Θέλω να ξαναπάω και σίγουρα έχω περιέργεια να δω τον εσωτερικό χώρο και το μενού της Βιολέτ.

24 Σεπ 2014

Πριν λίγες μέρες βρέθηκα στην περιοχή και κανόνισα με μια φίλη να πάμε 4 άτομα κάπου να φάμε κατά τις 9 το βράδυ. Έπειτα από μια ματιά στο ask4food, ξεχώρισα τη Μικρή Βενετία κι έτσι δώσαμε το ραντεβού μας εκεί.

Ο πεζόδρομος έχει αλλάξει προς το καλύτερο, με ωραία μικρά στέκια είτε για φαγητό είτε για ποτό. Λόγω ζέστης, καθίσαμε έξω, αφού εύκολα βρήκαμε τραπέζι χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση (ήταν καθημερινή). Ο εσωτερικός χώρος προς το αδιάφορο με μόνη διαφορά το ντεκόρ στο ταβάνι με τα σακιά, κάτι που πρόσεξα αφού ανέβηκα τα σκαλιά για να πάω στις τουαλέτες. Δε θυμάμαι τι μουσική ακουγόταν...

Η σερβιτόρα ήταν μία, η οποία μας εξυπηρέτησε μια χαρά, αλλά όχι τόσο χαμογελαστά όσο θα μου άρεσε. Αρχικά ήμασταν εμείς κι άλλη μία παρέα, αλλά όσο περνούσε η ώρα, σχεδόν όλα τα τραπέζια έξω γέμισαν.

Κατά την παραγγελία μας, μας είπε πως δεν είχαν ψάρια, ενώ σε επόμενη παραγγελία μας ενημέρωσε η ίδια η ιδιοκτήτρια ότι δεν έχει τρούφα για το ριζότο που θέλαμε, καθώς δεν μπόρεσε να έρθει ο προμηθευτής από την Εύβοια. Για τα ψάρια, κανένα πρόβλημα, καθώς θέλαμε κρεατικά (αν και θέλω να ξαναπάω να δοκιμάσω και τα πιάτα με θαλασσινά και ψάρια). Για το ριζότο, είπαμε να μας το φτιάξουν χωρίς τρούφα. Μας το χρέωσαν κανονικά βέβαια..

Πέρα από λευκό κρασί (χύμα και καλό) και μπύρες, πήραμε:

-Παντζαροσαλάτα με τζίντζερ (πολύ ενδιαφέρον συνδυασμός)
-Πατάτες φουρνιστές με φλούδα
-Φέτα σε φύλλο κρούστας με γλυκό ντοματάκι
-Ριζότο με μανιτάρια και παρμεζάνα (χωρίς την τρούφα)
-Μπριζολάκια (x2, καθώς η μερίδα είχε 4 σχετικά μικρά κομμάτια με μουστάρδα)
-Σαλάτα ντάκο με ντομάτα, φέτα
-Βυζαντινούς κεφτέδες (x2, με κόκκινη καυτερή σάλτσα και πολύ νόστιμοι)
-Λουκανικάκια σχάρας

Αφού ζητήσαμε λογαριασμό, μας κέρασαν ψημένη ρακή και γλυκό μωσαϊκό (πολύ καλό).

Συνολικά ο λογαριασμός πήγε στα 75 ευρώ με τα στομάχια γεμάτα (νομίζω αφήσαμε κάτι λίγο) και σκοπεύω να ξαναπάω πριν πέσει πολύ η θερμοκρασία!

16 Σεπ 2014

Έχει περάσει λίγος καιρός απ' όταν πήγα στο Ελαϊκόν του Ν. Ηρακλείου και δε θυμάμαι πολλά.. Αλλά ακόμα και την επόμενη μέρα να έγραφα μια κριτική, πάλι δε θα θυμόμουν πολλά γιατί το ρακόμελο έρεε ασταμάτητα!

Επιπλέον, πήγαμε έπειτα από πρόσκληση για τα γενέθλια μιας φίλης, οπότε η τιμή που έβαλα είναι κατά προσέγγιση σύμφωνα με τις τιμές του καταλόγου και τις μερίδες των μεζέδων. Και μιας και είπα τη λέξη μεζές, να τονίσω πως αυτό το μαγαζί είναι για τέτοια πιάτα και μεράκια.

Είναι να πας μεγάλη παρέα, με όρεξη να πιεις πρώτα και μετά για να φας, ώστε να αντέξεις το πιοτό. Ο χώρος μεγάλος και αδιάφορος. Προτιμότερο να κάτσεις έξω εάν ο καιρός το επιτρέπει. Εμείς πήγαμε μεσημέρι Κυριακής του Ιουνίου και βρήκαμε σκιερό τραπέζι 12 θέσεων, ενώ εκτός από εμάς υπήρχαν άλλα 2 τραπέζια με πελάτες. Την ώρα που το διαλύαμε, ετοίμαζαν μια μεγάλη τηλεόραση έξω για αγώνες Mundial.

Το παιδί που μας σέρβιρε, χαμογελαστός, μας ενημέρωσε πότε έπρεπε να σταματήσουμε να παραγγέλνουμε μεζέδες, ενώ βοήθησε και στην τούρτα που είχαμε αφήσει στο ψυγείο τους για την εορτάζουσα.

Το κρασί (λευκό χύμα ήπιαμε εμείς) αδιάφορο, το ρακόμελο καλό και άφθονο (το ξαναείπα νομίζω.. ). Ο κατάλογος με τα πιάτα μακρύς και λίγο κουραστικός, καθώς κάνουν ένα μικρό παιχνίδι λέξεων, αλλά όταν οι επιλογές είναι τόσο πολλές και η παρέα μεγάλη, νομίζω καταλήγει σε μπέρδεμα.

Δε θυμάμαι αναλυτικά το κάθε πιάτο, απλά ότι ήταν σχετικά μικρές μερίδες, κάτι που δεν θα ήταν κακό αν ήμασταν 2 άτομα και θέλαμε να πάρουμε 5-6 διαφορετικούς μεζέδες. Θυμάμαι σίγουρα τις φρεσκοκομμένες τηγανητές πατάτες με φέτα, τους κολοκυθοκεφτέδες και τον ντάκο με κοπανιστή.

Από γλυκό φάγαμε την τούρτα γενεθλίων, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Ενώ το μαγαζί μας κέρασε 2 κανατάκια ρακόμελο και βοήθησε στο να φύγουμε πολύ πολύ ορεξάτοι.

12 Σεπ 2014

Άργησα να πάω, αλλά απ´ο τη στιγμή που το πρωτοκατάφερα, πήγα άλλες 2 φορές!

Στη Δεξαμενή πρώτα πας για το σημείο.. κέντρο Αθήνας, μια ήσυχη πλατεία, σε συνδυασμό με καλό καιρό και προς το απόγευμα ώστε να βρεις σκιερό τραπέζι ευκολότερα. Μετά πας για το φαγητό, μικρά πιάτα σε χαμηλή τιμή και σε εμπνευσμένους συνδυασμούς. Τέλος πας για τη μπύρα, το ούζο, τον καφέ.

Το σέρβις έχει ένα θέμα, όπου κι αν κάθεσαι (είτε δίπλα στην κουζίνα είτε στην άλλη πλευρά του πεζόδρομου). Από τις 3 φορές που έχω πάει, μόνο τη 1 φορά η εξυπηρέτηση ήταν πιο άμεση.

Λίγα λόγια για το μενού.. Κατάλογος περιορισμένος, γεγονός που με χαροποιεί. Επιλογές καλές και διαφορετικές, με κρέας, με ψάρι και για χορτοφάγους. Αγαπημένο μου και σταθερή αξία σε κάθε μου επίσκεψη, η σαλάτα με φακές-ρεβύθια-σταφίδα.

Πολύ καλό πιάτο τα κεφτεδάκια (κρίμα που είναι 5 και θέλεις κι άλλο). Έκπληξη το χαλούμι με σύκο και μαρμελάδα από κάτι που μου διαφεύγει τώρα.

Αν πάρεις πιτάκια, πληρώνεις, αλλά σε ρωτάν και δε στα φέρνουν με το έτσι θέλω.
Θα σου φέρουν και κανάτα με νερό όταν καθίσεις, ενώ στο τέλος δε θα κεράσουν τίποτα (ή τουλάχιστον δεν έτυχε σε εμένα κάτι τέτοιο, καθώς δεν έχω κάνει και κανένα ιδιαίτερο λογαριασμό).

Από μπύρες draft έχει επιλογή μεταξύ 5-6, όπως επίσης κι από ούζο.

Μην περιμένεις μεγάλα και σταθερά τραπέζια, πας σε μεζεδοπωλείο-καφενείο και αυτό είναι το ωραίο του!