LITODIAITOS

Μέλος από: Νοε 2009

27 Φεβ 2018

Πήγαμε δύο άτομα Κυριακή μεσημέρι κατά τις 13.30, ήμασταν μόνοι μας καθ όλη την διάρκεια της παραμονής μας, έτσι εξυπηρετηθήκαμε άμεσα, αισθανθήκαμε σαν στο σπίτι μας.

Ο χώρος μικρός αλλά ωραίος, καθαρός, φωτεινός, με μεγάλα τραπέζια στις σωστές σχετικά αποστάσεις, θέρμανση καλή, αλλά το ύφος της συνεχόμενης κρητικής μουσικής, καίτοι ήταν στην σωστή ένταση, υπήρξε μονότονο και λίγο βαρετό-ενοχλητικό.

Το καλωσόρισμα περιλάμβανε κανάτα με νερό, μικρά παξιμάδια, ελιές και ρακί.
Η παραγγελία μας περιλάμβανε:
Ολόφρεσκο ψωμί με κριτσίνια!!
Σαλάτα με μαριναρισμένα λαχανικά!!
Πατάτες τηγανιτές ξεροψημένες!!
Κρέμα μελιτζάνας με τυριά!!
Στάκα!!
Μπιφτέκια!!
Κοτόπουλο καπνιστό με μέλι!!
Όλα τα παραπάνω μας άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, οι δε μερίδες αν και μικρές, τελικά μας ικανοποίησαν πλήρως.
Το οινόμελο εξαιρετικό.
Για φινάλε μας κέρασαν δροσερό λικεράκι.

Το κόστος ανήλθε στα 26 ευρώ, αρκετά καλό.

Το parking σχετικά εύκολο.

11 Ιαν 2018

Σάββατο μεσημέρι ανηφορίσαμε για βόρεια προάστια και συγκεκριμένα στο mola mola στην Κηφισιά, για το οποίο είχα ακούσει εγκωμιαστικά σχόλια και τα οποία με δικαίωσαν στο έπακρο.

Ο εσωτερικός χώρος αρκετά καλός, με θαλασσινή διακόσμηση, σωστή θέρμανση, πολύ καλή και διακριτική μουσική από ένα παλιό jukebox, τα δε τραπέζια και καθίσματα στις σωστές αποστάσεις. Οι τουαλέτες υποδειγματικά πεντακάθαρες.

Το service εξαιρετικό, από τον πάντα χαμογελαστό ιδιοκτήτη και μεγάλο γνώστη της καλής γευσιγνωσίας τον Μάνο, που σου δημιουργεί από την πρώτη στιγμή το αίσθημα ότι θα περάσεις πολύ καλά.

Για καλωσόρισμα σπιτικό πατέ ελιάς, με ωραίες και λεπτές φρυγανισμένες φέτες ψωμιού και σφηνάκια τσίπουρου. Νερό καράφα από την βρύση.

Σαλάτα, οργασμός θαλασσινών, με πράσινα σαλατικά, δυο ειδών φύκια, επεξεργασμένη τσούχτρα, γαρίδες και καλαμαράκια. Την ζητήσαμε γλυκοκαυτερή και ήταν υπέροχη.

Καλαμάρι teriyaki, αν και γλυκόξινο, το ζητήσαμε σε παραλλαγή καυτερού, μας άρεσε ιδιαίτερα.

Κριθαρότο θαλασσινών με μελάνι σουπιάς, καθαρισμένες γαρίδες, καλαμάρια και μύδια καθαρισμένα και μη, πολύ καλό.
Όλα τα παραπάνω ήταν άριστης ποιότητας και ολόφρεσκα.

Βιολογικό λευκό κρασί χύμα, με ωραία επίγευση.

Για δύο άτομα ο λογαριασμός ανήλθε στα 58,50 ευρώ και με την έκπτωση κατέβηκε στά 35,00 ευρώ.
Πολύ καλή τιμή για την ποιότητα των προσφερομένων ειδών.

Parking εύκολο, έξω από το μαγαζί.

Θα το ξαναεπισκευθώ για να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις και την υπέροχη αυλή του.

29 Νοε 2017

Το έχω επισκεφθεί πέντε με έξι φορές με διαφορετικές παρέες και κάθε φορά φεύγουμε το ίδιο ικανοποιημένοι.

Πήγαμε δυο άτομα μεσημέρι Παρασκευής, δεν είχε κόσμο και αισθανθήκαμε σαν στο σπίτι μας.

Είναι ένα μαγαζί στην Κοκκινιά, σε μία από τις καλύτερες και ιστορικότερες συνοικίες του Πειραιά.

Ο χώρος μικρός, αλλά πολύ ζεστός, καθαρός και λειτουργικός, με εννέα συνολικά τραπέζια, σχολικό πίνακα, σχολικό χάρτη στον τοίχο, θυμίζει έντονα σχολική αίθουσα που μας άρεσε.
Ωραία μουσική στην σωστή ένταση.

Εξυπηρέτηση άριστη από τον ίδιο τον Μίμη, εξαιρετικός οικοδεσπότης και γνώστης του αντικειμένου.

Ότι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό, όλα καλομαγειρεμένα, φρέσκα, ποσοτικά δε ικανοποιητικά, αναφέρω τα παρακάτω που γευτήκαμε.

Καλωσόρισμα με ωραία φρέσκα ψωμάκια, κριτσινάκια και πελτές σάλτσας.
Νερό με μπουκάλι από την βρύση.

Ψητά λαχανικά σχάρας, με ρόκα, σπανάκι, γραβιέρα και βαλσάμικο.

Ταλαγάνι σχάρας με μαρμελάδα από φραγκόσυκο.

Γεώμηλα στο τηγάνι, κοινώς πατάτες τηγανητές. (χειροποίητες)

Κεμπαπάκια Θεσσαλονίκης, δέκα μικρά μπιφτεκάκια, με πίτα ξεροψημένη αλάδωτη, κομματάκια τομάτας με κρεμμυδάκια και μια σως.

Συκώτι στα κάρβουνα, με ξεροψημένη πίτα, πατάτες τηγανητές χειροποίητες και πράσινη σαλάτα.

Λευκό χύμα κρασάκι με ωραία επίγευση.

Για φινάλε μας κέρασαν από μια κρέμα μπισκότου με μους σοκολάτα με στέβια, υπέροχα γλυκά, δια χειρός Μίμη.

Συμπερασματικά ο Μίμης είναι ένας φέρελπις, ανερχόμενος και ψαγμένος μάγειρας.

Κόστος για όλα αυτά 37,90 € και με την έκπτωση, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης 22,74 €.

Το parking, σχετικά εύκολο στους γύρω δρόμους.

Φυσικά θα ξαναπάω!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη LITODIAITOS.

11 Οκτ 2017

Μεσημεράκι καθημερινής, επισκεφθήκαμε δυο άτομα την Μπέμπα για να δοκιμάσουμε την κουζίνα της και να δούμε από κοντά το νέο της χώρο.

Ευγενικά μας προσφέρθηκε τραπέζι τεσσάρων ατόμων, που το εκτιμήσαμε ιδιαίτερα.

Ο εσωτερικός χώρος που καθίσαμε μας άρεσε πολύ, ήσυχος, σωστές αποστάσεις τραπεζιών, ωραία καθίσματα, διακριτική μουσική, μπορούσες να μιλήσεις χωρίς να φωνάζεις, όπως συμβαίνει σε πολλά μαγαζιά.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη, επαγγελματική και με χαμόγελο.

Πήραμε:

Σαλάτα κολοκυθάκι, αβοκάντο, κινόα, παρμεζάνα και dressing πορτοκάλι (θα ήθελα περισσότερο πορτοκάλι)πολύ καλή.

Λαχματζούν με κιμά και σουτζούκι πικάντικο- καυτερό, από τα καλύτερα.

Μανούρι ψητό (τρεις φέτες), τοματίνια και κρέμα μπαλσάμικο, ωραία γεύση.

Συκώτι μοσχαρίσιο, με σάλτσα αρωματική από το βούτυρο γάλακτος, θυμάρι και χειροποίητος πουρές, εξαιρετικό.

Ένα μεγάλο μπιφτέκι μοσχαρίσιο με σαλάτα πράσινη και διπλοτηγανισμένες πατάτες, (τρομερές)πολύ νόστιμο άρεσε πολύ, άφησε άριστες εντυπώσεις.

Λευκό χύμα κρασί Μοσχάτο, με ωραία επίγευση.

Για φινάλε μας κέρασαν brownies με παγωτό, ιδανικό και ιδιαίτερο για ένα ωραίο γεύμα.

Το νερό πάντα από κανάτα.

Parking, σχετικά δύσκολο.

Κόστος 37,30 € και με την έκπτωση, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης 29,90 €.

Είναι ένα restautant, άξιον λόγου!!!!

06 Οκτ 2017

Μεσημέρι Κυριακής ήμουν καλεσμένος με φίλους σε μια κοινωνική εκδήλωση.

Ο εσωτερικός χώρος που καθίσαμε, αποπνέει ηρεμία, ιδανικός για φαγητό, με άνετα τραπέζια στις σωστές αποστάσεις και γενικά το περιβάλλον σε προδιέθετε ότι θα περάσεις καλά (όπως και έγινε).

Τα πάντα ήταν προσεγμένα, οι δε τουαλέτες πεντακάθαρες.

Το προσωπικό υπήρξε άψογο, γρήγορο και αποτελεσματικό.

Για αρχή είχαμε δύο ειδών ψωμάκια, ολόφρεσκα και νόστιμα.

Σαλάτα σπανάκι με κρουτόνς, πορτοκάλι, μανούρι πανέ, καρύδια, μαυροσούσαμο και διακριτικό dressing (εξαιρετική).

Τοματοκεφτέδες αρωματισμένοι με δυόσμο (καλοί).

Πίτα με πράσο, γραβιέρα και κύμινο, ψημένη στον ξυλόφουρνο (εξαιρετική).

Κοτόπουλο μπούτι φιλεταρισμένο και ψημένο στην σχάρα με πλιγούρι, Vinaigrette μαντζουράνας (καταπληκτικό).

Αρνάκι με πατάτες λαδορίγανη και μουστάρδα ψημένο στον ξυλόφουρνου (πολύ καλό).

Μοσχαράκι κοκκινιστό μαγειρευτό με ρύζι, άφησε άριστες εντυπώσεις.

Κρασάκι εμφιαλωμένο Πέτρα λευκό και κόκκινο με ωραία επίγευση, άρεσε σε όλους.

Για φινάλε πιατέλα με ποικιλία φρούτων (πεπόνι, σταφύλι άσπρο και κόκκινο, μπανάνες κ. α. ), όλα νόστιμα και φρέσκα.

Η ζωντανή μουσική, πιάνο και σαξόφωνο, τρομερή από δύο καταπληκτικούς μουσικούς (καλεσμένοι από την εκδήλωση).

Το Parking πανεύκολο, δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου.

Είναι ένα restaurant, που στο τέλος θα σου αφήσει ωραίες εντυπώσεις.

Για το κόστος δεν γνωρίζω, καλεσμένος γαρ.

Παρά τα πολλά άτομα όλα κύλησαν υπέροχα.

Θα το επισκεφτώ ξανά για ποτό ή για να δοκιμάσω άλλες γεύσεις της κουζίνας του.

Συγχαρητήρια στον επιβλέποντα και σε όλο
ανεξαιρέτως το προσωπικό!

17 Σεπ 2017

Ένα ζεστό μεσημέρι Κυριακής βρεθήκαμε δύο άτομα στον ήσυχο πεζόδρομο Κατσουλιέρη στο Χαλάνδρι.

Ωραίος ο εξωτερικός χώρος (πεζόδρομος), περιποιημένος, με τραπέζια άνετα και σωστά χωροθετημένα. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Η μουσική από CD είχε ωραίο ρεπερτόριο και ήταν διακριτική.

Ο μοναδικός σερβιτόρος ήταν άψογος, αν και υπήρχαν άλλες τέσσερεις με πέντε παρέες.

Έχει μικρό κατάλογο, αλλά περιεκτικό και σε καλό ποιοτικό επίπεδο.

Η πράσινη σαλάτα με φρούτα εποχής όπως και η τυροκαυτερή (χειροποίητη) μας άρεσαν.

Η μελιτζάνα στην σχάρα με ντομάτα και τυρί αρκετά καλή.

Το κοντοσούβλι χοιρινό εξαιρετικό, όπως και τα κεμπαπάκια (8 τεμ. ).

Το χύμα ημίγλυκο κόκκινο κρασί ωραίο και χωρίς παρενέργειες.

Οι χειροποίητες τηγανιτές πατάτες ήρθαν ξεροψημένες, όπως τις είχαμε παραγγείλει.

Οι τιμές λογικότατες, 20 Ευρώ το άτομο για ένα πλήρες γεύμα.

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά γάλακτος και μωσαϊκό σοκολάτα, γευστικότατα και τα δύο.

Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο Parking, ίσως λόγω του μεσημεριού της Κυριακής.

Το συνιστώ για ωραία και ήσυχα βράδια.

11 Σεπ 2017

Το επισκεφθήκαμε μεσημέρι καθημερινής. Έκανε αρκετή ζέστη και καθίσαμε έξω που υπήρχαν ανεμιστήρες.

Φάγαμε:

Παντζάρια (σαν τυποποιημένα εμπορίου).

Ποικιλία ορεκτικών από Φάβα, τυροκαυτερή και πατατοσαλάτα (δεν μας άρεσε καθόλου, ήταν σαν να τρώγαμε τυποποιημένα σε κάποιο τουριστικό μαγαζί).

Πατάτες τηγανιτές, αν και τις παραγγείλαμε ξεροψημένες, δεν ήρθαν έτσι.

Το Χταπόδι ήταν μια μικρή μερίδα και κομμένο σε κομματάκια. Ήταν σκληρό και μάλλον όχι ημέρας.

Οι Γαρίδες σαγανάκι, γευστικά μέτριο πιάτο.

Η Αθερίνα σωστά τηγανισμένη, καλή.

Ο εξωτερικός χώρος όχι κάτι το ιδιαίτερο, ευτυχώς που υπήρχε ανεμιστήρας και κάπως περιοριζόταν ή ζέστη.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή.

Τιμή για δύο άτομα με δύο μπύρες 45,10 Eυρώ. Το λες ακριβό.

Parking σχετικά δύσκολο λόγω της εμπορικής περιοχής.

02 Μάρ 2017

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι έξι άτομα για να φάμε καλό κρέας και να δοκιμάσουμε τα φημισμένα ορεκτικά του.

Θα αρχίσω από τον χώρο, ωραία διάταξη με απλό ντεκόρ, αν και δεν ήταν γεμάτο, είχε αρκετή φασαρία, που προσωπικά μ΄ ενοχλεί. Τα τραπέζια άνετα και στις σωστές αποστάσεις, τουαλέτες πεντακάθαρες.

Εξυπηρέτηση γρήγορη και επαγγελματική, θα την χαρακτήριζα άψογη.

Πήραμε πολλά πιάτα και όλα στην μέση, (έξι κυρίως)για να έχουμε γενική-ειδική άποψη.

Νερό εμφιαλωμένο, ψωμί ψημένο στα κάρβουνα με λαδορίγανη και αλάτι.

Σαλάτες ανάμεικτες(δυο), με λάχανο, μαρούλι, πολίτικη, ελιές καλαμών, sticks καρώτων, δύο μεγάλες ροδέλες κρεμμυδιών, ροδέλες αγγουριών και ξεφλουδισμένες ντομάτες, μας άρεσαν, φρεσκότατες και δροσερές.

Τηγανιτές μελιτζάνες, τηγανιτά κολοκυθάκια, μέτρια είχαν πολύ κουρκούτι, τα τυροπιτάκια καλά, το δε τζατζίκι ήταν αλμυρό.
Πατάτες τηγανιτές χειροποίητες και ξεροψημένες, καταπληκτικές.
Ωραία φέτα με λαδορίγανη.

Κοντοσούβλι και κοκορέτσι, εξαιρετικά.
Χοιρινές μπριζόλες, μοσχαρίσιες μπριζόλες, μπιφτέκια(3 ανά μερίδα), σωστά ψημένα στα κάρβουνα, όλα με συνοδευτικό ανάμεικτο ρύζι με λαχανικά, πάρα πολύ καλά, οι δε μερίδες αρκετά μεγάλες.

Λευκό και κόκκινο χύμα κρασί, ικανοποιητικό με ωραία επίγευση.
Ήπιαμε και πέντε κουτάκια coca cola για........ χώνεψη.

Parking λόγω ημέρας και ώρας, σχετικά δύσκολο.

Κόστος 17 ευρώ το άτομο, πολύ καλή τιμή.

28 Φεβ 2017

Καθημερινη μεσημερι το επισκεφθηκαμε και μας αρεσε πολυ.

Ωραιος, ανετος ο χωρος και πολυ καλη εξυπηρετηση απο τον νεαρο αλλα

εμπειρο σερβιτορο.

Δεν σου σερβιρουν ψωμι, εκτος αν το ζητησεις, το δε νερο απο καραφα.

Τα ρολακια μελιτζανας, πολυ ωραια, οπως και η σαλατα πανδαισια με μανουρι σχαρας, πετιμεζι, σουσαμι και αποξηραμενα συκα.

Η πικανια, σωστα ψημενη, καταπληκτικη, το συκωτι γαλακτος νοστιμοτατο.

Τα κυριως πιατα περιλαμβανουν πατατες φουρνου η λαχανικα σχαρας.

Το χυμα κοκκινο κρασι συμπαθητικο.

Στο τελος κερασμα, ραβανι με σοκολατα παγωτο.

Ειμασταν τυχεροι στο parking, βρηκαμε εξω απο το μαγαζι

Τουαλετες πεντακαθαρες.

Τιμη περιπου 22 ευρω το ατομο, σχετικα λογικη.

22 Φεβ 2017

Επιλέξαμε την Βόλτα ένα βράδυ καθημερινής για να απολαύσουμε με ησυχία το δείπνο μας και να περάσουμε ωραία σε αντίθεση με Παρασκευές και Σάββατα.
Πράγματι ο χώρος πολύ καλός ψηλοτάβανος, καθαρός από τσιγάρα, ωραία μουσική, διακριτικά διακοσμημένος. Τα τραπεζάκια άνετα και στις σωστές αποστάσεις, απέπνεε μια ηρεμία που σε προδιέθετε ότι θα περάσεις καλά.

Το Service υπήρξε άριστο από τον Ξενοφώντα, ο οποίος είναι γνώστης του αντικειμένου και ιδιοκτήτης του μαγαζιού.
Πολύ φιλικός, κατατοπιστικός, πάντα παρόν σε οτιδήποτε χρειαστήκαμε, είναι παράδειγμα προς μίμηση για πολλούς ΔΗΘΕΝ ιδιοκτήτες.

Ο κατάλογος όχι πολύ μεγάλος, αλλά περιεκτικός, με μικρή αλλά καλή λίστα ποτών.

Για καλωσόρισμα δύο ελιόψωμα με πικάντικο Dip μέντας και γιαουρτιού.

Δροσερό νερό από καράφα.

Πήραμε:
Πολίτικη σαλάτα, καλή και δροσερή

Μελιτζάνα ψητή με τυρί φέτα και πιπεριά, ωραία και ελαφριά

Τάρτα λαχανικών με μπόλικη γέμιση τυριών, καρότα και μανιτάρια (τάρτα ημέρας). Γευστική.

Χοιρινό με κεδρόμηλο και σπιτικό πουρέ. Πολύ καλό, αν και η ποσότητα του κρέατος ήταν αρκετά μικρή σε αντίθεση με τον συνοδευτικό πουρέ που γέμιζε το πιάτο και ήταν υπερβολικός.

Συκώτι ψητό με καραμελωμένα κρεμμύδια και σπιτικό πουρέ. Εξαιρετικό και σωστά ψημένο.
Γενικά ο πουρές δεν ήταν βελούδινος, αλλά περιείχε κομματάκια πατάτας (που δεν έπρεπε).

Λουκάνικο από κουνέλι. Μας άρεσε.

Ήπιαμε χύμα κρασί Μαλαγουζιά με ωραία επίγευση.

Στο φινάλε μας κέρασαν μια μικρή τριλογία γλυκών, η οποία έκλεισε εξαιρετικά την βραδιά μας.

Το κόστος για δύο άτομα ανήλθε σε 46,70 EURO, που κατά τη γνώμη μου, αν και τσιμπημένο, τα αξίζει.

Parking, καίτοι καθημερινή, τρομερά δύσκολο.