evi

Μέλος από: Νοε 2009

06 Σεπ 2017

Στον χώρο όπου παλαιότερα βρισκόταν το εστιατόριο "Τζουγκρί" του Παρτσαλάκη βρήκε στέγη η αξιέπαινη από κάθε άποψη προσπάθεια της γνωστής από την τηλεόραση Πολίτισσας μαγείρισσας Μαρίας Εκμεκτσίογλου.

Το εστιαόριο βρίσκεται στο Καλαμάκι σε ένα σημείο πραγματικά κέντρο-απόκεντρο, σε μια κάθετο στη λεωφόρο Καλαμακίου και είναι ανοιχτό από το μεσημέρι. Το θέμα της στάθμευσης είναι σχετικά δύσκολο και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ώρα και την ημέρα. Εγώ, επειδή πήγα μια καθημερινή μεσημέρι, τώρα που ο πολύς ο κόσμος βρισκόταν εκτός Αθηνών, δεν δυσκολεύτηκα καθόλου.

Διαπίστωσα επίσης ότι το προτιμούν πολλοί ξένοι τουρίστες που μάλλον το εντοπίζουν ως προτεινόμενο σε τουριστικούς οδηγούς και που προφανώς είναι "ψαγμένοι".

Ο χώρος είναι πάρα πολύ όμορφα διακοσμημένος: μεγάλος, αν και δεν του φαίνεται με την πρώτη ματιά, γιατί έχει διακριτά μέρη, πιο prive ή λιγότερο prive, και έχει και αίθριο με κήπο στο πίσω μέρος. Κυριαρχούν πολύ όμορφα και "ψαγμένα" παραδοσιακά διακοσμητικά αντικείμενα τα οποία πιθανότατα έχει επιλέξει με μοναδικό μεράκι και γούστο η ιδιοκτήτρια.

Τι να πω για τα τραπεζοκαθίσματα και τους καναπέδες ή τις όμορφες γωνιές που έχει φτιάξει για μικρότερες ή μεγαλύτερες παρέες η ιδιοκτήτρια και που καμία δεν μοιάζει με την άλλη;

Όπως πληροφορήθηκα η γνωστή μαγείρισσα είναι πάντα παρούσα στο εστιατόριο. Ωστόσο απουσιάζε την ημέρα που το επισκέφθηκα, γιατί βρισκόταν στην Κωνσταντινούπολη στην οποία έχει άλλο ένα εστιατόριο. Μια μεγάλη μπάρα στην οποία μπορείς να καθίσεις και να απολαύσεις εκεί το φαγητό σου ή το ποτό σου, δεσπόζει και κάνει το μαγαζί ακόμη πιο φιλέξενο και ζεστό

Το εστιατόριο σερβίρει κατά τη γνώμη μου ίσως την πιο αυθεντική πολίτικη κουζίνα που έχω συναντήσει στην Αθήνα και εννοώ -προφανώς- ότι δεν περιορίζεται, όπως τα περισσότερα που γνωρίζουμε, μόνο στα κεμπάμπ και 3-4 κλασικά πιάτα αλλά διαθέτει τη μεγαλύτερη ποικιλία πολίτικων πιάτων σε μαγειρευτά, θαλασσινά, ψαρικά και κρεατικά.

Δεν ξέρεις πραγματικά τι να πρωτοδιαλέξεις. Όλα τα σκεύη στα οποία σερβίρονται τα εδέσματα είναι παραδοσιακά.

Στην αρχή κατέφτασε για καλωσόρισμα λαδάκι με μπούκοβο μαζί με το ψωμάκι και το εμφιαλωμένο νερό που επίσης προσγειώθηκε στο τραπέζι μας
Από τον κατάλογο αλλά και από κάποια που μας ειπώθηκαν προφορικά και ήταν εκτός καταλόγου επιλέξαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- συκώτι μοσχαρίσιο, που συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές, και το οποίο κατέφτασε σε τηγανάκι με σάλτσα που του ταίριαζε πολύ και ήταν μυρωδάτο και θεσπέσιο στη γεύση
- πατάτες τηγανητές με πάπρικα, χεράτες και πεντανόστιμες
- σαλάτα χαλκιανή με καπνιστή μελιτζάνα, ντοματίνια, κρεμμύδι, λαδάκι και μηλόξυδο, νομίζω ιδιαίτερη, γκουρμέ, δημιουργική, δροσερή, από τις γεύσεις που με έχουν ενθουσιάσει όσο λίγες σε σαλάτα
- κότσι αρνίσιο με δαμάσκηνα, κυριολεκτικά λιώμα και λουκούμι
- χιουνκιάρ μπεγεντί με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας και κοκκινιστό μοσχαράκι: τι να πω γι΄ αυτό το πιάτο, απίστευτο θαύμα, ο ουρανίσκος μας τρελάθηκε και το μοσχαράκι σκέτο λιώμα
- κιουνεφέ που ετοιμάζεται κατά την ώρα της παραγγελίας, εξαιρετικό και όχι με τόσο πολύ βούτυρο όσο άλλα που έχω δοκιμάσει και το κάνουν βαρύ
Στο τέλος ήρθε ένα ωραιότατο λικέρ ως κέρασμα το οποίο το φτιάχνει η ίδια η Εκμεκτσίογλου.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα του εστιατορίου. Εξαιρετική, πρόθυμη, με ευγένεια και χαμόγελο, ίσως λίγο αργή κάποιες στιγμές.
Στην έξοδο του εστιατορίου υπάρχει ένα stand με βιβλίο στο οποίο οι πελάτες μπορούν να καταθέσουν την άποψη τους για τη γευστική αλλά και τη γενικότερη εμπειρία που βίωσαν σε αυτόν τον φιλόξενο χώρο. Μάλιστα, επειδή δεν είχα πρόθεση να γράψω, μου ζητήθηκε ευγενικά, αν το ήθελα, γιατί όπως μου ειπώθηκε η κυρία Μαρία το επιθυμεί και διαβάζει όλα τα σχόλια των επισκεπτών και ενδιαφέρεται πολύ γι΄ αυτά.

Ο λογαριασμός (70 ευρώ) είναι σίγουρα τσιμπημένος αλλά αφενός χορταίνεις και αφετέρου το αξίζει ως συνολική εμπειρία. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

05 Μαι 2017

Χώρος βγαλμένος από άλλη εποχή, τελείως διαφορετικός, τελείως εκτός κλίματος, σαν τη μύγα μες στο γάλα στο κέντρο της Αθήνας. Ειλικρινά, αν δεν πηγαίνεις επί τούτου, τον προσπερνάς. Ακόμη και επί τούτου να πηγαίνεις, πάλι είναι εύκολο να τον προσπεράσεις, καθώς έχει μια πολύ μικρή είσοδο μέσω της οποίας εισέρχεσαι όντως σε μια -ας πούμε εσωτερική αυλή, εν είδει αιθρίου- με 5-6 τραπεζάκια των 2 το πολύ 4 ατόμων τα οποία σίγουρα δεν έρχονται τυχαία αλλά είναι μυημένα στον κόσμο της "Αυλής". Το συναρπαστικό είναι ότι την ημέρα της επίσκεψής μου, μια καθημερινή μεσημέρι, είδα και 2 παρέες ξένων τουριστών. Σίγουρα θα το είδαν σε κάποιον οδηγό, αλλά παρ΄ όλ΄ αυτά που έκανε εντύπωση η επιλογή τους αυτή.

Ο χώρος είναι μικρός και επειδή είναι παλιακός σου δίνει την εντύπωση του παρατημένου. Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη αλλά σαφώς διεκπεραιωτική και μόνο για τα πολύ βασικά. Αρκεί να σημειώσω ότι δεν έφεραν ούτε νερό στο τραπέζι, παρά μόνο το ψωμάκι στο πανεράκι. Οι θαμώνες είναι κατά βάση νεαρά άτομα και αυτό εξηγείται εύκολα από τις πολύ προσιτές, "φοιτητικές" τιμές της Αυλής.

Ως προς τον κατάλογο -τρόπος του λέγειν- έχει συνολικά (ορεκτικά και κυρίως) καμιά δεκαριά πιάτα. Από αυτά απόφασίσαμε να "τιμήσουμε":

- πατατοσαλάτα με μουστάρδα, κρεμμυδάκι και κάππαρη, δροσερή και χειροποίητη και μας άρεσε πολύ

- κεφτεδάκια τα οποία ήταν αρωματικά και γευστικότατα, μαμαδίστικα θα έλεγα που παρέπεμπαν σε παραδοσιακή γεύση

- σαγανάκι επίσης εξαιρετικό και μερακλίδικο

- χοιρινή τηγανιά η οποία κατέφτασε καυτή και νοστιμότατη στο τηγανάκι της και εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού άμα τη εμφανίσει της

- 1 κιλό λευκό κρασί χύμα, δροσερό, ό, τι έπρεπε για τη συνοδεία τωνπαραπάνω μεζέδων.

Γενικά τα πιάτα του μαγαζιού είναι περισσότερο μεζέδες και όχι κανονικά κυρίως πιάτα αλλά παρ΄ όλ΄ αυτά είναι χορταστικά. Σε επόμεηη επίσκεψη δεν θα παραλείψω να δοκιμάσω την ομελέτα του η οποία διαπίστωσα ότι είναι το highlight της Αυλής.

Για όλα τα παραπάνω καθαρίσαμε με 20 ευρώ. Όχι άσχημα.

02 Μαι 2017

Το πρώτο πράγμα που σου προκαλεί ο χώρος με το που τον βλέπεις είναι ένα μικρό μειδίαμα σχετικά με την αναντιστοιχία του με τον τίτλο: βλέπεις ένα κλασικό ελληνικό ταβερνάκι ή ακριβέστερα ψητοπωλείο το οποίο ονομάζεται palace (έστω και αν είναι steak palace) γεγονός όμως σε βάζει κατευθείαν στο κλίμα και στο μενού του μαγαζιού: ο παράδεισος του κρεατοφάγου με αποκορύφωμα την μπριζόλα.

Το μαγαζί βρίσκεται σχεδόν πάνω στην πλατεία της εκκλησίας της Φανερωμένης (για όσους γνωρίζουν τα βασικά στον Χολαργό) σε έναν δρόμο κάθετο στη λεωφόρο Μεσογείων.

Η πρόσβαση λοιπόν ακόμη και για τους μη γνώστες της περιοχής είναι εύκολη. Αντιθέτως το παρκάρισμα είναι πιο δύσκολο.
2 άτομα μεσημεροαπόγευμα Σαββάτου καταφτάνουμε και λόγω της καλοκαιρίας καθόμαστε έξω σε μια μικρή αυλή η οποία έχει 4-5 τραπεζάκια. Όλα απλά, καθαρά, περιποιημένα, φροντισμένα.

Μάλιστα έχουν σκεφτεί να βάλουν μια πολύ όμορφη "τοιχογραφία" φυσικού τοπίου με μπόλικη πρασινάδα στη μεσοτοιχία με την παρακείμενη κατοικία για να είναι ομοιόμορφος ο χώρος και να γίνει πιο αξιοπρεπής και όμορφος. Ο εσωτερικός χώρος από το λίγο που πρόλαβα και είδα είναι επίσης αρκετά όμορφος και γραφικός και θυμίζει λίγο ταβέρνα επαρχίας αφού κυριαρχεί το ξύλο και τα παραδοσιακά στοιχεία.

Εντύπωση μου έκανε ότι μας έστρωσαν υφασμάτινο λευκό τραπεζομάντηλο αντί του χάρτινου που συνηθίζεται σε τέτοιους χώρους. Επίσης τα σερβίτσια φαινόντουσαν πραγματικά καλά και προσεγμένα.
Στα μεγάλα πλεονεκτήματα ανήκει σίγουρα η εξυπηρέτηση η οποία ήταν άψογη από όλα τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν: άλλος για το στρώσιμο του τραπεζιού, άλλος για την παραγγελία, άλλος για το σερβίρισμα, όλοι όμως εξαιρετικοί και πολύ καλοί επαγγελματίες

Ο κατάλογος είναι πολύ ωραία δομημένος: με την πρώτη ματιά κατευθύνεται το βλέμμα στο κρέας που μας ενδιαφέρει: κοτόπουλο, χοιρινό, αρνί, μοσχάρι, εκτός φυσικά από τα ορεκτικά και τις σαλάτες. Έτσι η παραγγελία γίνεται πολύ πιο εύκολη. Στο θέμα του κρέατος κανείς δεν θα μείνει παραπονεμένος: έχει για κάθε γούστο, σε διάφορες παραλλαγές και από διάφορα μέρη του κρέατος.
Στην αρχή μαζί με το ψωμάκι και το δροσερό νερό σε κανάτα κατέφτασε σπιτική χειροποίητη πατατοσαλάτα, ό, τι έπρεπε για να ξεκινήσουμε και επίσης ήταν κάτι πρωτότυπο και ιδιαίτερο σε σχέση με τα συνήθη καλωσορίσματα.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε:
Από ορεκτικά: τηγανητά κολοκυθάκια με τριμμένο τυράκι από πάνω τα οποία ήταν εξαιρετικά για 2 λόγους: δεν είχαν καθόλου λαδίλα, αλλά ήταν στεγνά από λάδι και το τριμμένο τυράκι τους πρόσθετε την απαραίτητη αλμύρα που τους χρειαζόταν. Επίσης πολύ καλή και φυσικά σπιτική και χειροποίητη ήταν η μελιτζανοσαλάτα δροσερή και γευστικότατη. Τέλος λουκάνικο πολύ καλά ψημένο και ζουμερό ταυτόχρονα που συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές σε αρκετά μεγάλη μερίδα και 2 σως: μουστάρδας και γλυκόξινη (ίσως θα ήταν προτιμότερο να την αντικαταστήσουν με bbq σως που ταιριάζει περισσότερο)

Από κυρίως: μερίδα αρνίσια παϊδάκια τα οποία ήταν καλά ψημένα και χωρίς λίπος και συνοδεύονταν από τηγανητές πατάτες και μερίδα χοιρινές παντσέτες που επίσης συνοδεύονταν από τηγανητές πατάτες και σως. Οι παντσέτες σωστά ψημένες και ζουμερές με τους χυμούς τους. Όλα τα πιάτα των κρεατικών είχαν και τα απαραίτητα λεμονάκια τους.

Μεγάλο πλεονέκτημα εκτός από νοστιμιά και τη γεύση των πιάτων είναι σίγουρα οι τεράστιες χορταστικές μερίδες.
Στο τέλος έφτασε μαζί με το λογαριασμό κέρασμα γλυκό καλοκαιρινό κάτι σαν πανακότα. Να σημειώσω ότι το μαγαζί είχε μέχρι και κοκορέτσι. Μου θύμισε λίγο Πεντέλη ή Βάρη μέσα στην καρδιά της πόλης, κάτι σαν πυγολαμπίδα μέσα στη νύχτα.
Πόσο πληρώσαμε για όλα τα παραπάνω και σκάσαμε; Αρκεί να πω ότι όλοι οι πελάτες έφευγαν με πακέτο για το σπίτι.... 35 ευρώ. Τα συμπεράσματα δικά σας!

28 Απρ 2017

Μαγειριό με μαμαδίστικη, αγαπημένη, παραδοσιακή κουζίνα που έρχεται να μας θυμίσει ωραίες νοστιμιές χωρίς δημιουργικές πινελιές και γκουρμεδιές και που για όποιον βρεθεί στην ευρύτερη περιοχή μεσημεροαπόγευμα και θέλει να ξεφύγει από τα κλασικά ταχυφαγεία (σουβλάκι, πίτσα, σάντουϊτς) και να μην πληρώσει πολλά για να χορτάσει την πείνα του, είναι η καλύτερη επιλογή μακράν.

Βρίσκεται σε ένα στενάκι κάθετο στη Ριζάρη, στο Παγκράτι. Είναι ημιυπόγειο, καθώς τα παράθυρα βλέπουν στον δρόμο και είναι και γωνιακό. Καθαρό, περιποιημένο και αρκετά φροντισμένο που παραπέμπει σε δεκαετία του ΄50, ίσως και παλαιότερα. Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που το προτιμούν νέοι και φοιτητές, καθώς έχει καλό και φθηνό φαγητό και το κυριότερο γεύσεις μαμάς. Επίσης διαπίστωσα ότι αρκετοί περνούν και παίρνουν φαγητό σε πακέτο για το σπίτι τους. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη και πιο σταθερή πελατεία του καταστήματος. Κάθε μέρα έχει 5-6 μαγειρευτά πιάτα που εναλλάσσονται ανάλογα με τις πρώτες ύλες ή την περίοδο (π. χ. αν είναι Σαρακοστή). Επίσης φτιάχνει και κάποια πιάτα της ώρας, ψητά, σχάρας κλπ.

Ένας άνθρωπος, προφανώς ο ιδιοκτήτης, με προθυμία, φιλότιμο και κυρίως μεράκι τα κάνει όλα. Παίρνει παραγγελία, φέρνει τα σερβίτσια, καθαρά περιποιημένα και μαζί το ψωμί σε πανεράκι και το μπουκάλι με νερό και φυσικά το λογαριασμό στο τέλος. Όλα με σβελτάδα αλλά και χαμόγελο.

Τι να πω να δοκιμάσετε: μουσακά, παστίτσιο, μαυρομάτικα φασόλια με σέσκουλο (μοναδικό πιάτο που τρώγεται για κυρίως) ή ρεβύθια με σπανάκ; Το φαγητό είναι ποιοτικό, χορταστικό και νόστιμο. Έχω δοκιμάσει και της ώρας: χοιρινή μπριζόλα με πατάτες χεράτες και όχι προτηγανισμένες, σε πολύ μεγάλη μερίδα.

Ανάλογα με το πόσα πιάτα θα παραγγείλετε και το πόσο πεινασμένοι είστε θα πληρώσετε 10-15 ευρώ. Το σίγουρο είναι ότι θα μείνετε ευχαριστημένοι και θα ξαναπάτε.

26 Απρ 2017

Μεγάλο Σάββατο μεσημέρι στις Fishalides. Ιδιαίτερη μέρα. Καταφτάνουμε μετά από κράτηση μέσω e-table με 10% έκπτωση στην οποία δεν περιλαμβάνονταν, αν θυμάμαι καλά, κάποια πιάτα ημέρας.
Η ταβέρνα βρίσκεται σε έναν στενό και μικρό δρόμο, κάθετο στην κεντρική λεωφόρο του Χαλανδρίου (Παπανδρέου).
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και πολύ προσεγμένος. Θυμίζει έντονα Κυκλάδες και ελληνικό καλοκαίρι. Το λευκό και το θαλασσί χρώμα παντού: τοίχοι, διακοσμητικά στοιχεία, τραπεζοκαθίσματα. Καθαριότητα, φως, όλα σου προκαλούν μια ευχάριστη διάθεση. Την ώρα που φτάσαμε έτυχε να φτάσουν ταυτόχρονα 3-4 παρέες. Το σημειώνω γιατί εδώ φαίνεται η ετοιμότητα, η οργάνωση και ο συντονισμός ενός μαγαζιού. 2 νεαρά παιδιά, απόλυτα εξυπηρετικά και οργανωμένα έτρεχαν να τα κάνουν όλα: παραγγελία, σερβίρισμα, εξυπηρέτηση. Τα κατάφερναν μια χαρά παρά τον κόσμο και τον φόρτο εργασίας και κανένας δεν έμεινε παραπονεμένος.
Μια ενημερωτική πινακίδα ενημερώνει επίσης τους πελάτες ότι έχουν δικό τους ιχθυοπωλείο οπότε από την παραγωγή πάμε κατευθείαν στην κατανάλωση.
Στα των γεύσεων ο κατάλογος περιλαμβάνει μια αξιόλογη ποικιλία ψαριών αλλά και θαλασσινών και θα έλεγα και κάποια λίγο πιο "πειραγμένα" πιάτα. Πραγματικά δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε. Στην αρχή ερωτηθήκαμε αν θέλουμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Κατέφτασε λοιπόν κανάτα με νερό μαζί με ψημένες πιτούλες αντί ψωμιού και ελιές για καλωσόρισμα. Συνεχίσαμε με τα εξής:

- καπνιστή μελιτζανοσαλάτα η οποία ήταν εξαιρετική. Η καπνίλα της μάγευε τον ουρανίσκο και άφηνε μια μοναδική νοστιμιά. Ήταν σπιτική και χειροποίητη.

- μανιτάρια πλευρώτους, ψητά και περιχυμένα με μπαλσάμικο, κλασική και διαχρονική αξία. Ίσως έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα.

- πατάτες τηγανητές, οι οποίες αν και προτηγανισμένες, νόμιζες ότι είναι χεράτες. ήταν αρκετά καλές και σίγουρα καλύτερες από άλλα μαγαζιά.

- λιγκουΐνι θαλασσινών το οποίο κατέφτασε καυτό και περιείχε ποικιλία φρούτων της θάλασσας: μύδια, γαρίδες και ψίχα καβουριού νομίζω. Ήταν αρκετά χορτστική μερίδα και πολύ νόστιμο πιάτο.

- γιουβέτσι φάβα με χταπόδι στιφάδο. Καταφτάνει σε κατσαρολάκι αχνιστή φάβα με απλωμένα από πάνω κρεμμυδάκια και χταπόδι με σάλτσα στιφάδο. Πραγματική απογείωση γεύσης και νοστιμιάς.

Συνοψίζοντας, η συνολική εμπειρία ήταν απολύτως ικανοποιητική σε όλα τα σημεία. Πληρώσαμε 36.90 ευρώ (με την έκπτωση 10%). Θεωρώ εξαιρετική τη σχέση ποιότητας-τιμής και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

15 Απρ 2017

Λίγο πριν τη Μ. Εβδομάδα και έχοντας βρεθεί μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας αποφάσισα με την παρέα μου να επισκεφτούμε αυτό το ταβερνάκι θέλοντας να αποφύγουμε ταχυφαγεία και άλλους παρόμοιους χώρους. Η επιλογή μας αυτή σίγουρα δεν μας διέψευσε. Το ταβερνάκι αυτό βρίσκεται στην ομώντυμη οδό Αγάθωνος, ένα μικρό δρόμο πολύ κοντά στην πολύβουη πλατεία Αγίας Ειρήνης αλλά αρκετά ήσυχο και χωρίς τον θόρυβο των παρακείμενων ομοειδών μαγαζιών. Η αλήθεια είναι ότι όσο πλησιάζαμε απογοητευτήκαμε. Δεν μας γέμιζε καθόλου μα καθόλου το μάτι. Σκεφτήκαμε "τι ήρθαμε τώρα εδώ" όταν βρισκόμαστε στο κέντρο της Αθήνας με τόσες και τόσες επιλογές σε απόσταση αναπνοής; Με σκέψη αρκετή αποφασίσαμε να διαβούμε το κατώφλι του νιώθοντας όμως ότι μάλλον ριψοκινδυνεύουμε. Ευτυχώς δικαιωθήκαμε παρά τις αρχικές αμφιβολίες και ενστάσεις μας καθώς το φαγητό, η εξυπηρέτηση των ανθρώπων και οι τιμές μας έβγαλαν ασπροπρόσωπους για την τελική μας επιλογή.

Ο χώρος είναι καθαρός, περιποιημένος και η μία του πλευρά "κοιτάζει" στην ομώνυμη στοά. Μικρός αλλά τα τραπέζια όχι στριμωγμένα. Είναι πολύ παλιός και λαϊκός, που έχει αφεθεί να θυμίζει πολύ παλιές εποχές και ίσως αυτό τελικά να καταλήγει να είναι και προσόν ταυτόχρονα για κάποιους πελάτες.

Η εξυπηρέτηση επίσης είναι πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού: η κοπέλα που μας πήρε την παραγγελία και στη συνέχεια μας σέρβιρε ήταν πραγματικά άψογη σε όλα της: με προθυμία να μας εξηγήσει και να μας κατευθύνει αλλά και πολύ πολύ χαμόγελο.

Στα του φαγητού το μενού έχει κλασικές και αναμενόμενες επιλογές ενός παραδοσιακού ψητοπωλείου. Θα βρείτε όλη την ποικιλία των κρεατικών και τα ορεκτικά που συνηθίζονται σε τέτοια μαγαζιά: χωριάτικη, τζατζίκι, κολοκυθάκια, λουκάνικο, πατάτες κλπ.

Εμείς δεν ξεφύγαμε από τον κανόνα και παραγγείλαμε τα εξής:

- χωριάτικη σαλάτα αρκετά δροσερή, χορταστική και φρεσκότατη όπως θα έπρεπε να είναι

- σαγανάκι όλα τα λεφτά με το λεμονάκι του ολόζεστο και αλμυρό όσο πρέπει

- πατάτες τηγανητές σε μεγάλη ποσότητα, σταθερή αξία κάθε ελληνικού γεύματος

- παντσέτα η οποία ήρθε ζουμερή με τους χυμούς της και καλοψημένη και μας απογείωσε και... το καλύτερο για το τέλος που όχι μόνο μας άφησε τις καλύτερες γευστικές εντυπώσεις αλλά μας έλυσε και την αρχική μας απορία:

- κοντοσούβλι χοιρινό, ζουμερό, μαλακό, χορταστικό, απλώς θεϊκό. Η απορία μας σχετικά με αυτό το πιάτο είναι ότι όταν μπήκαμε στο μαγαζί δεν είδαμε κάτι να ψήνεται στη σούβλα. Όταν ρωτήσαμε αν υπάρχει κοντοσούβλι μας απάντησαν θετικά και παραγγείλαμε παρά το φόβο μας ότι θα φάμε κάτι χθεσινό ή μπαγιάτικο. Τελικά διαπιστώσαμε ότι στη Στοά Αγάθωνα το κοντοσούβλι το ψήνουν εκείνη την ώρα, κατά την παραγγελία του πελάτη και καταφτάνει στο πιάτο φρεσκοψημένο και καυτό σε μια μεγάλή σούβλα. Γι΄ αυτό και έρχεται και τελευταίο αλλά και καλύτερο. Αξίζει η αναμονή. Πιστέψτε με!!!! Μακράν το καλύτερο πιάτο. Δεν υπάρχει!! Δεν παιζόταν.

- ½ κόκκινο κρασί χύμα, δροσερό και εξαιρετικό

Το νερό ήρθε σε κανάτα μαζί με το ψωμάκι. Για όλα αυτά πληρώσαμε 27 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα με όλη μου την καρδιά. Αξίζει τον κόπο να πάτε. Θα φάτε πολύ καλά. Οι άνθρωποι είναι εξαιρετικοί και επαγγελματίες.

12 Απρ 2017

Ειλικρινά δεν είναι ό, τι καλύτερο η πρώτη κριτική που γράφεται για μαγαζί να είναι αρνητική. Ωστόσο, την ίδια στιγμή δεν μπορεί να είναι και ανειλικρινής και να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Κυριακή των Βαΐων 4 άτομα καταφτάνουμε έπειτα από κράτηση σε αυτή τη σχετικώς καινούρια (πρέπει να είναι 1 έτους πάνω κάτω) ψαροταβέρνα πάνω στην πλατεία της Ν. Κηφισιάς η οποία παρεμπιπτόντως βρίθει παρόμοιων ψαρομάγαζων. Γινόταν κυριολεκτικά πανικός. Στο μαγαζί κυριαρχεί το λευκό χρώμα και τα κυκλαδίτικα στοιχεία ως προς τη διακόσμηση. Έχει επεκτείνει τον χώρο του με την κλασική διάφανη πλαστική τζαμαρία όπως αρκετά μαγαζιά για να εξασφαλίσει περισσότερα τραπέζια και φυσικά περισσότερους πελάτες. Το σημείο στο οποίο μας τοποθέτησαν είχε δύο βασικά μειονεκτήματα: το "εβλεπε" καθ΄ ολοκληρίαν ο ήλιος με αποτέλεσμα και οι 4 να έχουμε ιδρώσει και επίσης ερχόταν μια δυσάρεστη μυρωδιά που έκανε τη συνολική ατμόσφαιρα αποπνικτική. Δεν ξεκινήσαμε καλά εκαι το χειρότερο είναι ότι επιβεβαιώθηκε το "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός". Τα χάλια συνεχίστηκαν...

Περιμένουμε μισή ώρα, δεν έχουν έρθει καν για να πάρουν παραγγελία και διαπιστώνουμε ότι το ίδιο πρόβλημα είχαν και άλλα τραπέζια. Αποφασίζω να κάνω θέμα, αφού πρώτα διαπίστωσα ότι δεν εμφανιζόταν ούτε σερβιτόρος. Παίρνω την κατάσταση στα χέρια μου και πηγαίνω κατευθείαν μέσα στο ταμείο. Σε έντονο ύφος παραπονιέμαι και επειδή διαπιστώνουν ότι η υπομονή μου έχει εξαντληθεί και ότι έχω άγριες διαθέσεις, μου ζητούν συγγνώμη και έρχεται σερβιτόρος να πάρει παραγγελία. Ω του θαύματος: τα μισά πιάτα από όσα ζητήσαμε δεν υπήρχαν, γιατί είχαν ήδη τελειώσει. Εν τω μεταξύ κάποιοι άλλοι πελάτες έχουν ήδη αρχίσει να φεύγουν, πριν παραγγείλουν, αφού βλέπουν ότι δεν πρόκειται να εξυπηρετηθούν. Τα πιάτα έφτασαν στο τραπέζι μας μετά από μισή τουλάχιτον ώρα σε ακατάστατη σειρά και φυσικά ποτέ εμείς οι 4 δεν φάγαμε τα κυρίως πιάτα ταυτόχρονα. Έφτανε ένα ένα ανά τέταρτο της ώρας οπότε δοκιμάζαμε από το πιάτο που έφτανε πρώτο όλοι μας. Το αποκορύφωμα ήταν ότι στο λογαριασμό χρέωσαν πιάτο που δεν πήραμε και στο τέλος δεν είχαν καν την ευθιξία να μας προσφέρουν μετά από όλα αυτά κάτι, να κεράσουν κάτι, να πουν έστω κάτι ως δικαιολογία. Απαράδεκτοι σε όλα!!!
Φίλε, αν δεν μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά, κλείστο το μαγαζί και μην παραπονιέσαι ότι φταίει η κρίση.
Ας πω και κάποια πράγματα για το φαγητό:
Στην αρχή δεν έφτασε ούτε καλωσόρισμα ως είθισται. Αλλά φυσικά αυτό μπροστά σε όσα περιέγραψα ήταν η πολυτέλεια της πολυτελείας.... Τι να λέμε τώρα.... Το εμφιαλωμένο όμως νερό έφτασε κανονικά μαζί με πανεράκι ψωμί λευκό και μαύρο. Πάμε στα υπόλοιπα:

- λαχανικά σχάρας ή για να είμαι πιο ακριβής δείγμα λαχανικών σχάρας τα οποία ήταν ελάχιστα, προχειροφτιαγμένα, σχεδόν άψητα και φυσικά είμαι σίγουρη ότι τους είχαν τελειώσει και μας έβαλαν τα τελευταία μάλλον γιατί δίσταζαν να μας πουν -έπειτα από 4 πιάτα που είχαμε ζητήσει και δεν υπήρχαν- ότι δεν υπήρχε ούτε αυτό. Προτίμησαν λοιπόν, αντί να σερβίρουν ένα αξιοπρεπές πιάτο, να φέρουν το δείγμα

- σπανακόπιτα σχάρας που δοκίμασα πρώτη φορά σε αυτή την εκδοχή. Ήταν αραβική πίτα ψημένη και μέσα είχαν βάλει σπανάκι με τυρί. Το σπανάκι δεν ήταν πολύ βρασμένο. Έφτασαν 4 κομμάτια και ήταν αξιοπρεπές πιάτο

- πατάτες τηγανητές οι κλασικές προτηγανισμένες

- σαρδέλα η οποία κατέφτασε με συνοδεία σαλάτα λάχανο ενώ στον κατάλογο αναγραφόταν άλλο σαλατικό με ρόκα, ίσως γιατί και αυτό προφανώς θα είχε τελειώσει. Να σημειώσω ότι στο μαγαζί πήγα 2.30 το μεσημέρι και όχι 5 το απόγευμα (ώστε να είναι δικαιολογημένοι και λόγω της ημέρας ότι τους έχουν τελειώσει όλα!! )

- καλαμάρι γόνος, σχετικά αξιοπρπεπής ποσότητα και καλή γεύση

- μπακαλιάρος σκορδαλιά ο οποίος κατέφτασε ζεστός και ίσως ήταν το καλύτερο πιάτο μακράν σε όλο αυτό που ζήσαμε

- θράψαλο καλο, νόστιμο, όχι πολύ σκληρό

Για τα παραπάνω η τιμή ανήλθε στα 48 ευρώ και δεν υπήρξε, όπως προανέφερα, τίποτα ως "αποζημίωση" για την... ψυχική οδύνη.... αυτής της εξόδου. Οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν τι σημαίνει επαγγελματίας. Είναι άγνωστη λέξη. Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

11 Απρ 2017

Πρόκειται για μοντέρνο burgerάδικο το οποίο βρίσκεται στα πρώνη village, στον Παράδεισο Αμαρουσίου, ένα σημείο με πολλές εταιρείες, γεγονός που κάνει το συγκεκριμένο χώρο τόπο συνάντησης εργαζομένων και στελεχών από τα πέριξ ή σημείο στο οποίο συγκεντρώνονται εν είδει διαλείμματος από την εργασία τους. Έχει πολύ ωραίο εξωτερικό χώρο, άνετο με ομπρέλες. Όταν ο καιρός είναι καλός είναι πραγματικά υπέροχα να καθίσει κανείς έξω. Εσωτερικά ο χώρος έχειμια πολύ μεγάλη μπάρα και αρκετά τραπέζια ξύλινα, κάποια για λίγα άτομα και ένα μεγάλο τύπου μονστηριακό για μεγαλύτερες παρέες. Είναι απλωμένα και όχι στριμωγμένα.

Το design είναι μοντέρνο με στοιχεία βιομηχανικού στυλ.
Το μενού είναι λίγο έως πολύ κλασικό: σαλάτες, κρύα πιάτα, club sandwich, burgers, πίτσες και 3-4 κυρίως πιάτα με φιλέτο κοτόπουλο σε σουβλάκι, χοιρινό φιλέτο σε σουβλάκι, μοσχάρι φιλέτο και mix grill.

2 άτομα λοιπόν πήγαμε μια ημέρα καθημερινή μεσημέρι με πολύ ωραίο καιρό που ενδεικνυόταν να καθίσει κανείς και έξω και μείναμε ικανοποιημένοι από τη συνολική εμπειρία.

Η εξυπηρέτηση είναι σίγουρα από τα δυνατά σημεία του μαγαζιού. Πολύ γρήγορη, πολύ πρόθυμη και ευγενική. Δεν προλάβαινε να αδειάσει το νερό από τα ποτήρια μας και μας το ανανέωναν με κανάτα. Γενικότερα είχαν πολύ καλή και φιλική διάθεση. Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- Club sandwich με κοτόπουλο και μπέικον με συνοδεία πατάτες τηγανητές, το οποίο ήταν μια τεράστια μερίδα, ικανή να χορτάσει 2 άτομα

- Italian salad με πράσινη σαλάτα, προσούτο, μπαλσάμικο, παρμεζάνα, εξαιρετική, δροσερή, χορταστική, νόστιμη

- Cheese burger με τσένταρ, iceberg, συνοδεία από τηγανητές πατάτες, τεράστιο, χορταστικό, γευστικό, επίσης ικανό να χορτάσει 2 άτομα.

Η τιμή για τα παραπάνω ανήλθε στα 21.90 ευρώ. Ικανοποιητικά με βάση την ποσότητα, τη γεύση και τη συνολική εμπειρία. Το συστήνω αν βρεθείτε στην περιοχή.

07 Απρ 2017

Προχωρημένο, εναλλακτικό, διαφορετικό, μοντέρνο είναι τα επίθετα που σκέφτηκα βλέποντας αυτό το μαγαζί. Θεωρώ μάλιστα ότι ξεχωρίζει από τα υπολοιπα της περιοχής και αποτελεί μια άλλη και πιο ενδιαφέρουσα γαστρονομική πρόταση από τα υπόλοιπα. Ίσως γι΄ αυτό κάνει και τη διαφορά.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πέφτεις πάνω του τυχαία παρά το γεγονός ότι βρίσκεται στη Νίκης, στο Σύνταγμα. Πας συστημένος ή καλύτερα "διαβασμένος". Διαπίστωσα μετά χαράς ότι το προτιμούν αρκετά οι νεαρές ηλικίες, ίσως για τους λόγους που ανέφερα πριν. Ο χώρος είναι λίγο σκοτενός, ίσως και γιατί δεν βοηθά το φυσικό φως, αφούσ το σημείο που βρίσκεται το μαγαζί ο δρόμος σκιάζεται αρκετά. Έχει 2 επίπεδα και 5-6 τραπέζια, κάποια από αυτά με ψηλά σκαμπό, κάποια άλλα με τα συνηθισμένα τραπεζοκαθίσματα. Το περιβάλλον θα το χαρακτήριζα ατμοσφαιρικό και ρομαντικό μ, ε αρκετά μοντέρνα στοιχεία και λίγο χρώμα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη: πρόθυμη, γρήγορη, φιλότιμη στο να μας εξηγήσει και να μας διευκρινίσει διάφορα επί του καταλόγου που ρωτήσαμε αλλά και να μας προτείνει ή να διαφοροποιήσει λίγο κάποιο πιάτο κατόπιν σχετικού αιτήματός μας. Επίσης η κανάτα με το νερό ανανεωνόταν καθόλη τη διάρκεια της παρουσίας μας εκεί. Απ΄ ό, τι μας εξήγησε ο σερβιτόρος αρκετά πιάτα φτιάχνονται επί τόπου κατά τη στιγμή της παραγγελίας. Επίσης κάποια πιάτα εναλλάσσονται και υπάρχουν πιάτα ημέρας που διαφοροποιούνται στη διάρκεια της εβδομάδας.

Τα πιάτα ήταν το ένα καλύτερα από το άλλο. Να σημειώσω ότι ακόμη και τα πιάτα που είναι ορεκτικά, έχουν τα περισσότερα από αυτά μέγεθος και ποσότητα κανονικού κυρίως πιάτου. Επίσης αρκετά από αυτά είναι ελαφρώς πειραγμένα και γκουρμέ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μοναδικής νοστιμιάς και απίστευτης γεύσης ρεβυθοσαλάτα με πολύ ωραίο συνδυασμό υλικών που πρώτη φορά δοκίμασα και που με άφησε άναυδη. Είχε μέσα λιαστή ντομάτα, καπνιστό ψαρονέφρι και κόκκινη πιπεριά και κατέφτασε ολόζεστη και αχνιστή. Εννοείται ότι, αν και ανήκε στα ορεκτικά, ήταν κανονικό κυρίως πιάτο, που πραγματικά μας απογείωσε. Το ίδιο συνέβη και με το φλωμάρι Λήμνου το οποίο είναι ένα ιδιαίτερο ζυμαρικό του νησιού. Το ζητήσαμε με πέστο και ντοματίνια, καθώς ο κατάλογος είχε και κάποια άλλα υλικά και ο σερβιτόρος προθυμοποιήθηκε πάραυτα.
Στην αρχή κατέφτασε ψωμάκι λευκό και μαύρο.

Το συγκεκριμένο μαγαζί κερδίζει με την ποιότητα των υλικών και το συνδυασμό παραδοσιακών και μοντέρνων γεύσεων. Σίγουρα θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές στο κέντρο της Αθήνας. Οι τιμές νομίζω ότι είναι ελαφρώς τσιμπημένες, παρά το γεγονός ότι το αξίζει και με το παραπάνω. Πλήρώσαμε για όσα ανέφερα 18 ευρώ.

05 Απρ 2017

Προσιτή gourme εμπειρία είναι η φράση που συνοψίζει αυτό που αποκόμισα από την επίσκεψη μου στο συγκεκριμένο εστιατόριο.
Επίσκεψη Κυριακή αργά το μεσημέρι, ώστε να συνδυαστεί με θεατρική παράσταση στον ίδιο χώρο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα και έκπτωση 10% στο γεύμα μας.

Ο χώρος είναι όμορφος και αρκετά φωτεινός, όχι ιδιαίτερα μεγάλος. Βρίσκεται στον 3ο όροφο του Ιδρύματος Κακογιάννη και έχει θέα ακόμη και τον Παρθενώνα. Με όμορφη, μοντέρνα διακόσμηση, πολύ ιδιαίτερη και πρωτότυπη, ειδικά στην οροφή και μια μεγάλη μπάρα να κυριαρχεί. Τα τραπεζοκαθίσματα στους τόνους του λαδοπράσινου ενώ τα τραπέζια είχαν ζωγραφισμένα λουλούδια.
Η εξυπηρέτηση είναι από τα δυνατά σημεία του εστιατορίου: αυθεντική και γενικά άψογη σε όλα τα σημεία της, εξαιρετική που πραγματικά σε κερδίζει.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει 7-8 ορεκτικά, 3-4 σαλάτες, 3-4 ζυμαρικά, 3-4 κυρίως πιάτα, 3-4 πιάτα bbq και 3-4 γλυκά. Απλός, συγκεκριμένος, όχι χαώδης και αρκετά πρωτότπυος και γκουρμέ.
2 άτομα λοιπόν είπαμε να πρωτοτυπήσουμε και να πάρουμε 3 ορεκτικά που μας φάνηκαν αρκετά προκλητικά και πρωτότυπα και ένα κυρίως πιάτο. Η επιλογή μας αυτή δεν μας απογοήτευσε. Στην αρχή κατέφτασε ένα πλατώ ξύλινο με ψωμάκια πολύσπορα σε καλαθάκι και βούτυρο με ένα ελαφρύ καφέ χρώμα που πρώτη φορά έβλεπα και δοκίμαζα αλλά ήταν αρκετά νόστιμο και ό, τι έπρεπε για το ξεκίνημα.
Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα εξής:

- σκωτσέζικα αυγά πάνω σε ψιλοκομμένη ψημένη τραγανή τηγανητή πατάτα. Εκτός από εξαιρετικό και πολύ νόστιμο και πρωτότυπο πιάτο ήταν μοναδική η παρουσίασή του και η διακόσμησή του: 2 αυγά κομμένα στη μέση σε 4 κομμάτια τα οποία ήταν τοποθετημένα σε μακρόστενη πιατέλα πάνω σε σως μαγιονέζας

- μους καπνιστής πέστροφας σε πιατέλα με 4 χωρίσματα που συνοδευόταν από λεπτοκομμένα παξιμαδάκια για να την απλώσεις, εξαιρετική και πεντανόστιμη, θα μπορούσα να πω το καλύτερο πιάτο (αν και δε θέλω να αδικήσω τα υπόλοιπα)

- σουβλάκι με χειροποίητη πίτα και γέμιση κομματάκια χοιρινού: μια αρκετά παραδοσιακή και κλασική ελληνική γεύση. Τα σουβλάκια ήταν 2 και κατέφτασαν σε πιατέλα μέσα σε 2 ποτήρια γεμάτα από στρώση κόκκινης σάλτσας.

- ρολό κοτόπουλο με πουρέ πατάτας και καρότα: το κοτόπουλο ήταν κομμένο σε ροδέλες, ήταν από στήθος και έλιωνε στο στόμα. Επίσης εξαιρετική η παρουσίαση του πιάτου.

- προφιτερόλ λευκής σοκολάτας το οποίο "περιβαλλόταν" από σταγόνες- πιτσιλιές πορτοκαλιού, ελαφρύ και απογειωτικό ταυτόχρονα

- 2 ποτήρια ροζέ κρασί το οποίο ήταν δροσιστικό, γλυκό, γευστικό, στην κατάλληλη θερμοκρασία

- 1 λεμονίτα παγωμένη με λεμόνια που έστυψαν εκείνη στη στιγμή

Το νερό ήρθε σε κανάτα. Πόσο πολύ χαίρομαι όταν διαπιστώνω ότι σε εστιατόρια γκουρμέ τέτοιου επιπέδου έρχεται κανάτα με νερό χωρίς μάλιστα να το ζητήσουμε.
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 47 ευρώ. Νομίζω ότι είναι εξαιρετική τιμή για την όλη γευστική εμπειρία και για ένα τέτοιο εστιατόριο αξιώσεων.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night