ΠΙΠΕΡΗΣ

Μέλος από: Δεκ 2009

15 Φεβ 2018

Το μέρος γνώριμο, παλιά γειτονιά, νοσταλγία, μυρωδιές.
Είχα χρόνια να επισκεφθώ το "Καπηλειό του Ζάχου", αλλά με τη μια ένοιωσα την ίδια γνώριμη ζεστασιά. Το παρκάρισμα πολύ άνετο στη γειτονιά, ήταν Παρασκευή, κλείσαμε τραπέζι από το μεσημέρι βέβαια, γιατί το μαγαζί ήταν πάλι γεμάτο!

Ο χώρος δεν είναι μεγάλος, αλλά είναι ατμοσφαιρικός και φιλόξενος, ένα μέρος είναι σκεπαστό με βαρέλια και τραπέζια από κάτω, στους τοίχους παλιές φωτογραφίες, "λιμάνι και Ολυμπιακός".

Με την πρώτη ματιά στα πιάτα τα μηνύματα ήταν θετικά. Μειονέκτημα ήταν η βουή από τον κόσμο, μαζί με την μουσική που ήταν καλή, αλλά λίγο πιο δυνατή απ' ό, τι έπρεπε.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή παρά το πλήθος του κόσμου, αποτελεσματική, με τον σωστό τρόπο και ύφος... πειραιώτικα.

Δοκιμάσαμε στην αρχή εξαίσια ταραμοσαλάτα, η σκορδαλιά παρά το ότι αγαπώ πολύ το σκόρδο, παραήταν δυνατή. Η σαλάτα με τα βραστά λαχανικά πολύ καλή και σε ποιότητα και σε ποσότητα, καλή και αυτή με το σταμναγκάθι. Ο παστός μπακαλιάρος καλοτηγανισμένος και η ποσότητα γενναία. Ο γαύρος εξαιρετικός και ως προς την γεύση και ως προς την μερίδα.

Τα καλαμαράκια καλοτηγανισμένα και το ψητό καλαμάρι αρκετά καλό.
Οι τηγανιτές πατάτες ήταν γευστικές αλλά όχι τραγανές, μάλλον είχαν πιει περισσότερο λάδι και ήταν μαλακές.

Οι μαρίδες ήταν μεγάλη ως μερίδα αλλά δεν μας ικανοποίησαν ιδιαίτερα, ο γαύρος ήταν σαφώς νοστιμότερος.

Η τσικουδιά αρκετά καλή, το χύμα λευκό κρασί ευκολόπιοτο, αξιοπρεπές, ήπιαμε και μερικές μπύρες.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό κεράσι με μήλο, εξαιρετικό και "χαλβά του μπακάλη".
Είμαστε μια παρέα 7 ατόμων, ο λογαριασμός ήταν 123 ευρώ, δηλαδή περίπου 17 ευρώ/άτομο.

Σίγουρα θα το πρότεινα και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε για να δοκιμάσουμε και άλλες γεύσεις και να το χαρούμε πάλι.

24 Ιαν 2018

Είχαμε επισκεφθεί στο παρελθόν το εστιατόριο, από τον καιρό που άνοιξε μάλιστα. Αρχικά ήταν μια ιδιαίτερη προσέγγιση για την απόλαυση της "κρητικής κουζίνας", ελαφρώς υπερεκτιμημένη ίσως ως προς το κόστος.

Ωστόσο ο συνδυασμός του χώρου, της περιοχής, των εδεσμάτων μας αποζημίωνε.
Αποφασίσαμε να το ξαναδοκιμάσουμε πρόσφατα με παρέα φίλων, με καλή διάθεση.
Το πάρκινγκ πολύ προβληματικό, καλύτερα να επιλέξετε να πάτε με ταξί.
Ο χώρος ικανοποιητικός, αν και δεν συγκρίνεται με τον αρχικό που ήταν πολύ πιο ατμοσφαιρικός. Ο φωτισμός σε ένα σημείο ήταν έντονος, παρότι "κρυφός" και οι σκάλες προς, αλλά κυρίως από τις τουαλέτες, δεν ενδείκνυνται για ηλικιωμένα άτομα καθώς είναι απότομα ανηφορικές.

Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν συμπαθέστατος, ευγενής, πρόθυμος, όμως υπήρχαν κενά στους χρόνους σερβιρίσματος, προφανώς όχι εξαιτίας του.
Ως προς τα εδέσματα, ξεκινήσαμε με τα μυρωδάτα "ντολμαδάκια γιαλαντζί" με σος γιαουρτιού, που "δίχασαν" την παρέα, καθώς μερικοί/ες από εμάς βρήκαν το ρύζι λιγότερο βρασμένο απ' όσο θα έπρεπε, προσωπικά μου άρεσαν.

Στην συνέχεια δοκιμάσαμε μια "φάβα παντρεμένη" νόστιμη, κάποιοι/ες παρατήρησαν ότι θα χρειαζόταν λίγο περισσότερο λάδι.

Η σαλάτα που δοκιμάσαμε ήταν πράσινη, με ρόδι, μυζήθρα, σως εσπεριδοειδών, καλή σε ποσότητα και μας άρεσε.

Ρολλά μελιτζάνας με τομάτα, ξινομυζήθρα νόστιμα.

Η χοιρινή τηγανιά με πατάτες, ήταν κατά γενική ομολογία κυρίως πατάτες.
Ο κρασάτος κόκορας μας άρεσε και η μερίδα ήταν ικανοποιητική.
Οι πατάτες με στάκα (μμμ! ) φυσικά νοστιμότατες.

Το τσιγαριαστό αρνάκι νόστιμο, η μερίδα όχι ιδιαίτερα πλούσια.
Το γαμοπίλαφο με το αρνάκι μας ήρθε σερβιρισμένο σε σκεύος εμαγιέ, νομίζω ότι ήταν το πιο αδιάφορο από τα πιάτα (φάουλ για εστιατόριο με ¨"κρητική" κουζίνα), καθώς το ρύζι ήταν υπερβολικά λεμονίζον, μου φάνηκε "χωρισμένο" από τον ζωμό του κρέατος και η μερίδα φτωχή.

Τέλος, τα ζυμαρικά μούστου που δοκιμάσαμε, δεν θυμάμαι την "σως", ήταν (ομόφωνα) επίσης ένα αδιάφορο γευστικά πιάτο.
Ήπιαμε ρακή (καλή), λευκό κρασί (επίσης) και μπύρές Συμπαθητικό το κέρασμα στο τέλος, τσιζ κέικ σε ποτηράκια.

Σύνολο, για 7 άτομα, πληρώσαμε, μετά την έκπτωση της κάρτας του
Αθηνοραάματος, 115 ευρώ.

Δεν μείναμε δυσαρεστημένοι, αλλά ο πήχυς με τις πολυάριθμες πια κρητικές ταβέρνες στην πόλη έχει ανέβει ψηλά. Ο Κατσούρμπος, με σίγουρη πελατεία από τα κοντινά μεγάλα ξενοδοχεία, ίσως δίνει λίγη περισσότερη σημασία στον "τύπο" παρά στην "ουσία".

22 Ιουν 2011

Ενα κατ' εξοχήν χειμερινό μαγαζί- αφού η αυλή δεν "αναπνέει" και δεν είναι για πολλές ζέστες- με ενδιαφέρον διάκοσμο, φιλόξενο, σε μιά περιοχή κορεσμένη όπως είναι το Γκάζι.

Ο,τι δοκιμάσαμε ήταν ικανοποιητικό. Η φάβα πολύ καλή με μελωμένο κρεμμύδι στην κορφή. Μου θύμισε την εξαιρετική που είχαμε γευτεί στην "Καλλίστη" αρκετά χρόνια πριν. Η σαλάτα "Βάτραχος" ισορροπημένη, λίγο μικρή. Δοκιμάσαμε άλλη μια σαλάτα, φλογέρες, αρκετά καλές, πολύ νόστιμα κεφτεδάκια, λουκάνικα, ταλιατέλες, μπριζόλα καπνιστη, φιλετίνια, τηγανιά κοτόπουλο. Μας άρεσαν.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και φιλική από τον ιδιοκτήτη. Οσο για το γλυκό μια κρέμα λεμόνι μου άρεσε περισσότερο απο το σοκολατένιο.
Οι τιμές για 8 άτομα, χωρίς βέβαια ατομικές μερίδες για όλους και με τις μπύρες μας, γύρω στα 160 ευρώ. Οχι φτηνά, αλλά ούτε ιδιαίτερα ακριβά.
Θα ξαναπάμε μετά το καλοκαίρι και το συστήνουμε.

03 Ιουν 2011

Μας το σύστησαν φίλοι που μένουν στην ήρεμη αυτή γειτονιά. Το επισκεφθήκαμε μεσημέρι Κυριακής, αφού πριν είχαμε κάνει κράτηση. Το εσωτερικό του μαγαζιού ζεστό και πολύ καθαρό παντού.

Το καλωσόρισμα φιλικό, όπως και σε όλη την παραμονή μας.
Την ημέρα αυτή όπως μάθαμε και διαπιστώσαμε, έχει και ζωντανή μουσική, χωρίς μικρόφωνα. Ολο το μαγαζί γίνεται μια παρέα, με τη συμμετοχή και των πελατών, άμα κάνεις κέφι ρίχνεις και μια στροφή...
Ας έρθουμε όμως στο προκείμενο...τις γεύσεις.

Χωρίς υπερβολή, ό,τι κρεατικό δοκιμάσαμε ήταν όλα πολύ καλό. Το κλέφτικο, το κοντοσούβλι, το κατσικάκι, το εξοχικό, καλοψημένα, ζουμερά, γευστικά.
Πατάτες τηγανητές φρέσκες, η σαλάτα φρέσκια κι αυτή και η μελιτζανοσαλάτα με το ταχίνι καλή. Οι τιμές λογικές, αν θυμάμαι καλά για 4 άτομα πληρώσαμε 62 ευρώ- και "σκάσαμε".

Περάσαμε καλά, το "ταξίδι" μέχρι την Ηλιούπολη άξιζε τον κόπο.
Θα ξαναπάμε και το συστήνουμε ανεπιφύλακτα.

16 Απρ 2011

Ο χώρος παρότι μικρός, καλόγουστος και προσεγμένος χωρίς φλυαρίες.
Καθόλου φιλική η εξυπηρέτηση, ένα μπέρεμπερυ'ς πηγαινοερχόταν όλη την ώρα πάνω- κάτω στον στενόμακρο χώρο του μαγαζιού υποτίθεται για την εξυπηρέτησή μας.

Το χαμόγελο ακριβό- δεν το είδαμε- αφού η αλήθεια είναι οτι πρόκειται για ένα οικονομικό μαγαζί. Βέβαια στο αρνί tahiri έπρεπε να "ψαρέψουμε" για να το πετύχουμε, ήταν όμως αρκετά νόστιμο.

Η σαλάτα με τις μαγειρεμένες φακές ήταν πολύ καλή, το κοτόπουλο tanduri πολύ στεγνό, οι πίτες καλές, όπως και το ρύζι μπασμάτι.
Περίπου 20 ευρώ κατ' άτομο με μπύρα και σχέση αρκετά καλή ποιότητας- τιμής.

"Σόρυ" δεν θα ξαναπάμε, λόγω του "ψωνισμένου" προσωπικού (με εξαίρεση έναν Ινδό μάλλον ευγενικό σερβιτόρο).

01 Σεπ 2010

Φτάνεις σε μια γειτονιά απο αυτές που σου φέρνουν ασυναίσθητα το χαμόγελο στα χείλη, όπως "τον παλιό, καλό καιρό".
Το πεζοδρόμιο είναι στενό, αλλά υπάρχουν μερικά λιγοστά τραπεζάκια. "Καλό για εμάς",ο πεζός όμως..."εξόριστος" ως συνήθως.

Ο εσωτερικός χώρος περιορισμένος μεν, πολύ "ζεστός" και γουστόζικος δε.
Η παρέα που δουλεύει το μαγαζί πολύ κεφάτη και φιλόξενη!
Το καλωσόρισμα με το χαμόγελο, ένα σφηνάκι ρακή σε κεραμεικό- μινιατούρα και ελιές απ' αυτές τις μικροσκοπικές, πολύ γευστικές.
Τα ορεκτικά που δοκιμάσαμε μας προδιάθεσαν θετικά, παρότι οι μπουρμπουριστοί κοχλιοί δεν ήταν οι καλύτεροι που είχαμε δοκιμάσει, αφού ήταν λίγο σκληροί και η γεύση του ξυδιού κυρίαρχη.

Τα ρεβύθια φούρνου με μελιτζάνα...ένα ποίημα!Οι πατάτες οι τσικαλάτες άρεσαν στην παρέα. Απο κύρια, δοκιμάσαμε αρνί οφτό στις κληματόβεργες και ήταν μούρλια! Το κοτόπουλο με καπνιστή μελιτζάνα επίσης πολύ καλό, όπως και οι μακαρούνες με τριμμένο τυρί κατσικίσιο και κρέας απο ζυγούρι.

Το γαμοπίλαφο δεν είχε τη γνωστή "βαρβατίλα", για να καλύπτει όπως μας είπαν τα γούστα των περισσοτέρων. Οι μερίδες ήταν πλούσιες και η ρακή καλή!
Οσο για τα γλυκά δεν μας εντυπωσίασαν, τουλάχιστον το σουφλέ σοκολάτας και η κανελάδα που δοκιμάσαμε.

Οσο για τις τιμές δεν είναι φτηνά, όμως για την ποιότητα του φαγητού και το περιβάλλον γενικά, κρίνονται ικανοποιητικές (περίπου 20 ευρώ/ άτομο).
Φυσικά και το συστήνουμε ανεπιφύλακτα και θα ξαναπάμε. :)
( ΠΡΟΣΟΧΗ: Κράτηση απαραίτητα!)

28 Αυγ 2010

Πίσω από τις καλαμιές, σε μια αυλή στρωμένη με χαλίκι, καθήσαμε σ' ένα τραπέζι κάτω από τα λαμπιόνια. Ένα στέγαστρο, με φως νέον και αν έχει αγώνα, υπάρχει μια τηλεόραση LCD.

Γαύρος ο Ανέστης, βάζελοι η κυρία και ο κύριος που σερβίρουν και είμαστε όλοι μαζί, μια ωραία ατμόσφαιρα! Ο "Λάκης ο Τραβόλτα"- ο πατέρας- βραβευμένος από το '73 νομίζω, σε διαγωνισμό χορού, θα χωρούσε κι αυτός στο σκηνικό.

Τι να πρωτοθυμηθώ από γεύσεις? Ο,τι δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλό! Θαλασσομεζέδες, ούζα, ρακές η μπύρες και οι τιμές καμιά 15αριά ευρώ στον καθένα για μια παρέα 5-6 ατόμων.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε καλοπαρέες καλοφαγάδων που ψάχνουν κάτι το αυθεντικό, που ωστόσο κάνει τη διαφορά και αντιστέκεται πεισματικά στην παγκοσμιοποίηση και...την συμμετρία!

22 Αυγ 2010

Η ύπαρξη πάρκινγκ πράγματι ατού :) Το είχαμε επισκεφτεί πριν μερικά χρόνια στην χειμερινή του εκδοχή, λόγω της φήμης που είχε κερδίσει από το μαγαζί του Κορυδαλλού. Χωρίς να ενθουσιαστούμε τότε, είχαμε μείνει ευχαριστημένοι και βλέποντας την αυλή είχαμε υποσχεθεί να την επισκεφτούμε και έφτασε η ώρα.

Πράγματι δεν φαντάζεσαι οτι υπάρχει τέτοιος χώρος στον Κεραμεικό. Καλός φωτισμός, τραπέζια "τόσα...όσα", όμως λίγο "παρατημένος" σε μερικά του σημεία.
Η υπεύθυνη με την πρώτη επαφή σου περνάει μια "αυστηρότητα" του στυλ:"Εγω θα ρωτάω κι εσύ θ' απαντάς". Πράγματι, δεν καταλάβαμε γιατί, αλλά όπως αποδείχτηκε, "χάρη μας έκανε" :(

Σε αντίθεση με τους "βοηθούς" σερβιτόρους που ήταν ευγενέστατοι και πρόθυμοι.
Το σέρβις πάντως ήταν κάπως αργό, όσον αφορά στο "μάζεμα" των πιάτων.
Για το μενού, τα πιάτα πολύ περιορισμένα, θα προτιμούσαμε κάποιες πρόσθετες επιλογές. Η σουπίτσα λαχανικών ως εισαγωγικό, πολύ καλή. Τα ψωμάκια μάλλον προκατεψυγμένα, θα περίμενα μια ποικιλία σε ζυμωτό.Το λευκό κρασί μας ήρθε μάλλον ζεστό, περιμέναμε το δεύτερο ποτήρι να παγώσει λίγο στη σαμπανιέρα.

Η πράσινη σαλάτα ενδιαφέρουσα, ίσως "παραποτισμένη". Η μελιτζάνα- παπουτσάκια παραλλαγή, πολύ καλή και ισορροπημένη ως γεύση.
Το αρνάκι καλό, όπως και η πάπια με πουρέ αχλαδιού. Η χοιρινή, πλούσια μερίδα καλά μαριναρισμένη και σωστά ψημένη, υπερτιμημένη όμως για τα 18 ευρώ που χρεώνεται.

Θέλαμε ένα εσπρεσσάκι και κάτι σε γλυκό ως επίγευση, προτιμήσαμε όμως να περιπλανηθούμε κάπου στο κέντρο, αφού η "ατμόσφαιρα" στην υπέροχη αυλή δεν ήταν τόσο φιλόξενη και φιλική :(

Συμπερασματικά, νομίζω οτι το Αθήρι είναι παραχαδεμένο παιδί δεύτερης γενιάς, επαναπαυμένο στη φήμη και τους δήθεν υψηλούς καλεσμένους του (κάτι διαφορετικό θα βλέπουν, η θα απολαμβάνουν φαίνεται), που ίσως φιλοδοξεί να γεράσει μαζί τους.
Οχι, δεν θα το σύστηνα σε φίλους, ούτε θα τους δώσω άλλη ευκαιρία.

01 Αυγ 2010

Χρόνια τώρα είχαμε ακούσει για τον "Γλάρο", αλλά έτσι ξαφνικά κι απρογραμμάτιστα αποφασίσαμε να κάνουμε το "ταξίδι" ως το Πέραμα. Κι όταν μιλάμε για ταξίδι κυριολεκτούμε! Πέρα από την απόσταση, με το που σκας μύτη στον χώρο, εντυπωσιάζεσαι κυρίως από τον εσωτερικό του διάκοσμο, που δεν είναι υπερβολικός και φωτίζεται σωστά.

Από την κράτηση που κάναμε τηλεφωνικά,η αίσθηση ήταν καλή. Πράγματι η κοπέλα που παίρνει παραγγελίες και σερβίρει ήταν εξαιρετική, όπως και η δεύτερη κυρία που μάλλον ασχολείται περισσότερο με την κουζίνα.

Η "βεράντα", δίπλα στα σκάφη -το καρνάγιο- συμπληρώνει το σκηνικό που είναι κινηματογραφικό και νοσταλγικό θα έλεγα. Μια ηρεμία που δεν συναντάς συχνά κι έτσι απολαμβάνεις την προσεγμένη μουσική που ακούγεται -στην σωστή ένταση επίσης- και περιλαμβάνει από ρεμπέτικα ως έντεχνο (με μερικές σπάνιες και πολύ καλές εκτελέσεις), καθώς και τραγούδια από τον Ελληνικό κινηματογράφο.

Όσον αφορά τις γεύσεις
ξεχώρισα τις τηγανητές πατάτες, το τζατζίκι, τις ψητές σαρδέλες, τη φρέσκια χωριάτικη και το ψωμί που ήταν συμπαθητικό. Επίσης η καρυδόπιτα με το καϊμάκι-παγωτό, ελαφρύ και καλό ως επιδόρπιο.

Τα τηγανητά κολοκυθάκια ήταν πολύ αρμυρά, με αρκετό τριμμένο τυρί και λαδερά. Τα τηγανητά καλαμαράκια επίσης πολύ λαδερά και με κουρκούτι κατά τη γνώμη μου παραπανήσιο. Το χταπόδι "φτωχό" και όχι τόσο γευστικό.

Δεν θα έλεγα οτι είναι "φτηνά", ούτε και ακριβά όμως. Περίπου στα 20 Ευρώ/άτομο με ποτό, χωρίς υπερβολές και όχι κύρια και γλυκά για όλους.

Όμως, ήταν το περιβάλλον τόσο ιδιαίτερο και φιλόξενο, η μουσική τόσο καλή, όπως το "σέρβις" και η περιποίηση, που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα...και φυσικά θα το ξαναδοκιμάσουμε!

05 Ιούλ 2010

Εκεί στα βράχια της Πειραϊκής μετά τον Σταυρό, υπάρχει ένα διαμαντάκι.
Είναι μια μικρή ταβέρνα -σε στυλ καφενείου- που οι Κασσιώτες ιδιοκτήτες της (ο Δημήτρης και ο πατέρας του Μανόλης),σε κάνουν να νιώθεις σαν στο σπίτι σου, διατηρώντας την ποιότητα και τη νοστιμιά των εδεσμάτων.

Τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο, αλλά και μέσα στον κλιματιζόμενο χώρο, απ' όπου έχεις και καλύτερη θέα της θάλασσας που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.
Τι να πρωτοδοκιμάσεις? Τα θέλουμε όλα! Δεν πρέπει να παραλείψεις να δοκιμάσεις τα καταπληκτικά μικροσκοπικά ντολμαδάκια (έργο της γυναίκας και της μητέρας του Δημήτρη), όπως επίσης και το Συμιακό γαριδάκι!
Γαύρος η μαρίδα, γαλέος- σκορδαλιά, χταποδάκι βραστό, κεφτέδες χάρμα (τοματο- κολοκυθό), σουπιά με κόκκινη σάλτσα, όπως επίσης μακαρούνες με σιτάκα! Υπάρχουν βέβαια τα καλαμαράκια, σαλάτες, ακόμα και μερικά κρεατικά για κάποιους απο την παρέα που μπορεί να μην επιθυμούν "ψαρικά".

Μην παραξενευτείτε αν δείτε σε μια κολόνα "μια ζωγραφική" με το πορτρέτο του Μάριου Φραγκούλη με φόντο Κασσιώτικο λιμάνι, αφού τυχαίνει να είναι ξάδερφος του Δημήτρη. Η διακόσμηση του μαγαζιού- όχι "φροντισμένη"- είναι Κάσσος παντού. Ενα καθαρό, οικογενειακό, τίμιο μαγαζί, που χαιρόμαστε να επισκεπτόμαστε...κυρίως τα μεσημέρια.
Είναι κλειστά τις Δευτέρες και όλο τον Αύγουστο.