evispir

Μέλος από: Δεκ 2009

17 Δεκ 2018

Παρασκευή βράδυ μετά από event στην περιοχή του κέντρου ψάχναμε 2 άτομα ένα καλόγουστο, όχι πολύ ακριβό εστιατόριο να δειπνήσουμε.
Καταλήξαμε στο Mask και κλείσαμε τραπέζι.
Ο χώρος ωραία διακοσμημένος. Τα τραπέζια στο κάτω μέρος πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Η μουσική σε ενοχλητική ένταση.
Τελικά, τυχαία είδαμε ότι υπάρχει και πάνω όροφος και μετακινηθήκαμε προς τα εκεί για περισσότερη άνεση και ησυχία.
Ο χώρος πάνω δεν είναι τόσο προσεγμένος. Υπάρχουν αυθεντικά vintage έπιπλα. Δεν είναι όμως, φροντισμένα. Πήγα να κάτσω σε μία καρέκλα και είχαν βγει τα ελατήρια κάτω από την ταπετσαρία.
Το σέρβις ερασιτεχνικό. Σου φέρνουν τη σαλάτα και δύο πιρούνια, χωρίς πιάτα, χωρίς κουτάλι... Η οποία σαλάτα έχει πρασινάδα και μπιφτέκια κοτόπουλου, δηλαδή κάτι άνοστες πλακέ μπουκίτσες, ανάλατες.
Έρχεται το ορεκτικό, υποτίθεται κάτι εμπνευσμένο από τα κρητικά καλτσούνια με μαρμελάδα ντομάτας. 3 μικρές μπουκιές, εντυπωσιακές στην όψη, αλλά από γεύση δεν έλεγαν και πολλά. Η μαρμελάδα τους άγευστη.
Το κυρίως κριθαρότο γαρίδας ήταν αρκετά νόστιμο, αλλά η άμμος κρατσάνιζε στη γαρίδα.
Αρχικά θέλαμε και γλυκό, αλλά δεν το τολμήσαμε.
Μαζί με μία μικρή μπύρα πληρώσαμε 35€ και φύγαμε απογοητευμένοι.
Πρέπει να σημειώσω την υποδειγματική καθαριότητα στις τουαλέτες, όπου ένας κύριος καθάριζε αμέσως μετά τη χρήση, και την άριστη εντύπωση που μας άφησε ο νεαρός που ήταν στα έξω τραπέζια, καλώντας μας ταξί από το κινητό του.
Ίσως τα άλλα πιάτα να είναι πιο πετυχημένα. Είδαμε ότι οι περισσότεροι έτρωγαν μπέργκερ και πίτσα.
Ίσως να πέσαμε σε άσχημη μέρα... Τι να πω....

16 Οκτ 2018

Ευτυχώς που ορισμένα μέλη της σελίδας ανακαλύπτουν αξιόλογα μαγαζιά!
Μία τέτοια περίπτωση είναι το Ρizzamore, στο Γαλάτσι. Κοντεύει να γίνει το στέκι μου, καθότι είμαι λάτρης της Ιταλίας και της κουζίνας της.

Το μοναδικό μειονέκτημα είναι ο θόρυβος από τη λεωφόρο, που τώρα το καλοκαίρι είναι ενοχλητικός, όταν κάθεσαι έξω. Ο χώρος απλός και καθαρός, με άσπρα μινιμαλιστικά τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική από μία ευγενική κυρία, που υπήρξε φοιτήτρια στο Μπάρι, άρα γνώστης από εμπειρία της αυθεντικής ιταλικής κουζίνας.

Η ποιότητα εξαιρετική, το ίδιο και οι τιμές!

Η σαλάτα Αμόρε είναι η... αγαπημένη μου, όπως λέει και τ' όνομά της. Δροσερή, τραγανή, με αφράτη πρασινάδα, γκοργκοτζόλα και νόστιμο αλλαντικό, τρώγεται πολύ ευχάριστα!
Η πάστα με ολικής αλέσεως με λαχανικά νοστιμότατη και πολύ σωστά βρασμένη. Πολύ ωραίο πιάτο για vegan.

Οι πίτσες, με λεπτή ιταλική ζύμη, τέλειες. Η αγαπημένη μου αυτή με τη ρόκα και το προσούτο.

Αν σας αρέσουν οι υπερβολικά ψωμένιες πιτσες, δεν είναι εδώ το μέρος σας!
Δυστυχώς, λόγω δυσανεξίας στα άσπρα μανιτάρια, δεν μπορώ να δοκιμάσω τη ταρτούφο...

Οι μερίδες είναι χορταστικές. Φτάνουν και για να πάρετε σπίτι.
Για γλυκό ζητήσαμε την καλτσόνε με πραλίνα και μασκαρπόνε. Ήταν θεϊκή και τεράστια. Μετά βίας περιμέναμε να κρυώσει για να την φάμε!

Θέλω να πάω και πρωί να δοκιμάσω τα παντσερότι τους!

Η πρόσβαση για ΑμεΑ δεν είναι καλή, καθώς υπάρχουν σκαλιά.
Αν μένετε κάπου κοντά μη χάσετε την ευκαιρία να επισκεφτείτε την "αγαπημένη πίτσα" ή να παραγγείλετε delivery.

Ενα θα σας πω: Αν αυτή η πιτσαρία βρισκόταν σε καλύτερη τοποθεσία θα γινόταν χαμός!

16 Οκτ 2018

Στο Ελαϊκόν πήγα πρώτη φορά με μεγάλη παρέα. Ένας φίλος πηγαίνει συχνά και μας πρότεινε να πάμε. Εκτοτε έχω πάει αρκετές φορές, αλλά ο αρχικός ενθουσιασμός έχει υποχωρήσει αισθητά.

Βρίσκεται σε μία σκιερή, στρογγυλή πλατεία, στο Νέο Ηράκλειο. Είναι πολύ δροσερά το καλοκαίρι. Στην πλατεία παίζουν πολλά παιδιά, αλλά οι φωνές τους δεν ακούγονται στην αυλή της ταβέρνας. Το παρκάρισμα είναι εύκολο στον ίδιο δρόμο.

Έχει ωραία, ευρύχωρη αυλή, με πρασινάδες. Ένα μέρος της είναι σκεπασμένο, έτσι σε περίπτωση ξαφνικής βροχούλας να είσαι προστατευμένος. Μέσα δεν έχω καθήσει.

Η αυλή δεν έχει σωστό φωτισμό, με αποτέλεσμα να μη βλέπεις τι να παραγγείλεις ή τι ακριβώς τρως. Όταν το επισημάναμε στην τελευταία επίσκεψη, μας είπαν ότι αυτό γίνεται για τη δημιουργία ρομαντικής ατμόσφαιρας....

Η μουσική δεν είναι σταθερή στην ένταση. 'Αλλες φορές είναι σε κανονική ένταση για να συζητήσεις κι άλλες ανύπαρκτη. Τα ακούσματα είναι συνήθως έντεχνα και λαϊκά.
Ο κατάλογος δεν είναι περιγραφικός, αλλά κάπως... χιουμοριστικός και πρέπει να μαντεύεις τι περιέχει κάθε πιάτο... πράγμα που δεν οδηγεί πάντα σε ασφαλή συμπεράσματα.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και σε σωστούς χρόνους.
Οι σαλάτες Ελαϊκόν και μία άλλη με πρασινάδες και μπαλάκια με τυρί είναι εξαιρετικές, καλολαδωμένες, τραγανές και νόστιμες.

Τα στικς κολοκυθιού εξαιρετικά, καθώς και οι τηγανιτές πατάτες με τριμμένο τυρί.
Οι γαρίδες σαγανάκι αξιοπρεπείς, αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό.
Τα σουτζουκάκια σε πήλινο μεγάλο φάουλ! Λασπωμένα και τιγκα στην κανέλα, τόσο που μυρίζουν ρυζόγαλο...

Το μπουγιουρντι μην το πάρετε με τίποτα! Ένας νερουλός χυλός με ντομάτα και τυρί, που δεν έλεγε τίποτα απολύτως.

Το πιάτο με το κοτόπουλο με άσπρη σάλτσα είναι νόστιμο, καθώς και το σύγκλινο Μάνης.
Το γλυκόξινο συκώτι προσωπικά δε με ενθουσίασε.

Όσες φορές έχω πάει, έχουμε πιει κρασί λευκό εξαιρετικό. Την τελευταία φορά ζητήσαμε τσίπουρο με γλυκάνισο και μας επισήμαναν ότι το βγάζουν οι ιδιοκτήτες σε δικά τους καζάνια στην Καρδίτσα. Ήταν όντως καλό, αλλά η τιμή του ήταν υπερβολική. 8€ το τεταρτάκι, δηλαδή 32€ το κιλό... Χρυσό το πληρώσαμε!
Στο τέλος, μας πρόσφεραν χαλβά σιμιγδαλένιο, ο οποίος ήταν αρκετά σκληρός.
Η τιμή κυμαίνεται στα 15€ το άτομο συνήθως. Οι μερίδες είναι νορμάλ.
Η πρόσβαση σε άτομα με αναπηρία είναι εύκολη όσον αφορά το χώρο εστίασης, γιατί δεν επισκέφτηκα το WC.
Πάντως είναι απαραίτητο οι επιχειρήσεις να δίνουν σημασία στην προσβασιμότητα, ώστε οι συμπολίτες μας που είναι ΑμεΑ να μη βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο, αν θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένα άτομα.
Εν κατακλείδι, νομίζω ότι με ορισμένες βελτιώσεις στην κουζίνα θα μπορούσε να επιτευχθεί ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Η διάθεση υπάρχει, ο χώρος είναι ευχάριστος, η τοποθεσία βοηθάει.

17 Σεπ 2018

Τα τσιπουράδικα είναι συνδυασμένα στο μυαλό μας με τον Βόλο ή έστω με τη Λάρισα. Όσοι έχουν επισκεφτεί αυτές τις περιοχές τα έχουν τιμήσει δεόντως!
Το Αλλιώτικο του Βόλου είναι χρόνια στη γειτονιά και κι έχουμε καθήσει πολλές φορές εκεί με την παρέα μου.

Βρίσκεται στον παράδρομο της Λ. Εθνικής Αντιστάσεως, στην Καλογρέζα, δίπλα στο πάρκο με το μνημείο των εκτελεσθέντων από τους Γερμανούς πατριωτών.

Το περιβάλλον δεν έχει να πει κάτι το ιδιαίτερο. Στους τοίχους κάποιες φωτογραφίες από την παραλία του Βόλου, μαζί με ολίγο τι ναυτικό ντεκόρ. Το χειμώνα αρκετή φασαρία μέσα από τις παρέες. Το καλοκαίρι έξω σε μία μικρή αυλή από τη μία πλευρά και στο πεζοδρόμιο από την άλλη.

Συνήθως έχει πολύ κόσμο, αλλά δεν έχει τύχει να μη βρούμε τραπέζι.
Παρκάρισμα σχετικά εύκολο στα γύρω στενά της Καλογρέζας.

Η εξυπηρέτηση σβέλτη.

Το στιλ του είναι σαν εκείνων των μαγαζιών της όμορφης θεσσαλικής πόλης. Παραγγέλνεις τα τσίπουρα και σου έρχεται κι ο μεζές. Τσίπουρο και πιάτο. Το τσίπουρο είναι με γλυκάνισο ή χωρίς. Προσωπικά, καταναλώνω ελάχιστο αλκοόλ, όμως μια χαρά τρώω τους νόστιμους μεζέδες!

Την τελευταία φορά ήρθαν μύδια σαγανάκι, ελαφρώς πικάντικα, μπακαλιαράκι τηγανιτό με σκορδαλιά, "καβουρόψιχα", θράψαλο ψητό και κεφτέδες θαλασσινών. Όλα τα πιάτα είναι πολύ καλά, κλασικά μαγειρεμένα και νόστιμα. Κάποιες φορές έχω φάει κι ωραία πίτα με γαρίδες.

Μπορείς να παραγγείλεις και κυρίως πιάτο, αντί για μεζέδες, όμως έτσι χάνεις τη χαρά της αναμονής και το στοιχείο της έκπληξης για το πιάτο που θα προσγειωθεί στο τραπέζι.
Οι τιμές είναι πολύ καλές, κι αυτές σε συνδυασμό με την καλή εξυπηρέτηση, τα νόστιμα πιάτα και την ποικιλία στους μεζέδες κάνουν το τσιπουράδικο να έχει κόσμο καθημερινά. Για 6 τσίπουρα, που έρχονται σε μίνι μπουκαλάκια και ισάριθμους μεζέδες πληρώσαμε 26€.

Στα συν και το γλυκό που πάντα κερνάνε. Τη συγκεκριμένη μέρα ήταν μους σοκολάτα και πανακότα. Και τα δυο πολύ καλά.

Μέχρι, λοιπόν, να έρθει ο καιρός να πάμε ένα ταξιδάκι στον Βόλο, θα βολευτούμε με το Αλλιώτικο και τα τσιπουράκια του!

05 Σεπ 2018

To Yazhou βρίσκεται στη Μαραθώνος, στο Ζούμπερι. Βλέποντάς το από το δρόμο, είπα "άλλη μία καντίνα ασιατικού φαγητού", όπως το Wok on fire, κ. α., τα οποία σερβίρουν μία βάση νουντλς ή ρυζιού σε χάρτινα μπολάκια, με τη σος και τη γαρνιτούρα που επιλέγει ο κάθε πελάτης. Τυποποιημένο φαγητό στα γρήγορα, ολίγον τι πλαστικόν, κατά τη γνώμη μου.

Ένα βράδυ η... ανάγκη μας έφερε στο Yazhou και κατάλαβα ότι τα φαινόμενα απατούν.
Ναι μεν καντίνα με τη γνωστή βάση που προανέφερα, αλλά με πιο προσωπικό στυλ στις γαρνιτούρες και στις σάλτσες, με ψαγμένα ποτά (κρύα τέϊα και μπύρες) και παγωτά (provio) που δε βρίσκεις εύκολα και πολύ καλή εξυπηρέτηση που, συχνά, λείπει από τέτοιους χώρους.
Πληροφορηθήκαμε, επίσης, ότι σερβίρουν και τα ψωμάκια ατμού bao buns, που πολύ μου αρέσουν.

Ετσι, ένα άλλο βράδυ πήγαμε επί τούτου για ψωμάκια. Πήραμε ένα με γέμιση μοσχάρι και ένα με γέμιση λαχανικών. Πεντανόστιμα με πολύ ωραία σος. Η μερίδα είναι χορταστική και περιλαμβάνει 3 κομμάτια.

Οι τιμές είναι πολύ καλές για την ποιότητα και την ποσότητά τους, δεν ξεπερνούν τα 10€ το άτομο με ποτό.

Τη δεύτερη φορά ο ευγενέστατος ιδιοκτήτης μας κέρασε παγωτό!
Το μαγαζί είναι πεντακάθαρο κι εξυπηρετεί με delivery όλη τη γύρω περιοχή.
Αν μένετε προς τα εκεί ή αν περνάτε, σας προτείνω να κάνετε μία στάση και να δοκιμάσετε την κουζίνα τους.

Υ. Γ.: Yazhou (γιατζού) σημαίνει φαγητό!

09 Αυγ 2018

Οι παροιμίες λένε σχεδόν πάντα την αλήθεια, θεωρούνται άλλωστε αποστάγματα λαϊκής σοφίας. Στην περίπτωσή μας το "καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει", βγαίνει αληθινό.
Ο καπνός είναι τα σχόλια που είχα διαβάσει για τον "Ασβεστόλακο" και η φωτιά είναι προφανές ότι είναι αυτή που ψήνει τα φαγητά στο διαχρονικό, αμαρουσιώτικο κουτούκι και τα κάνει πεντανόστιμα!

Ένα καλοκαιρινό βραδάκι του Ιουλίου, βρέθηκα στη σκιερή αυλή του, με την παρέα μου. Τρία άτομα σύνολο.

Κέντρο του Μαρουσιού, αλλά πεζόδρομος, ησυχία και δροσιά, σε μία πόλη που αρχίζει να αδειάζει.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική από έναν συμπαθέστατο νεαρό.

Παραγγείλαμε:

- μία σαλάτα με λαχανικά και ψητή φέτα σε κρούστα. Πρωτότυπη η ιδέα με τη φέτα. Υπέροχη!

- αλοιφές, δηλαδή μελιτζανοσαλάτα, χούμους, τυροκαυτερή, σε πλατό με πιτούλες. Εξαιρετικές όλες, καλύτερες από σπιτικές! Η μελιτζανοσαλάτα με απίθανη καπνιστή γεύση. Πολύ χορταστικό πιάτο.

- κριθαρότο με λαχανικά και λάδι τρούφας. Προσωπικά, λατρεύω το κριθαράκι, γιατί δίνει σπυρωτά πιάτα. Οι γεύσεις εδώ δένουν αρμονικά μεταξύ τους και το αποτέλεσμα είναι τέλειο!

-κότσι αρνίσιο. Πολύ νόστιμο, μελωμένο από το πολύωρο ψήσιμο.
- χοιρινό κοντοσούβλι. Μας άρεσε εξίσου. Πολύ σωστά ψημένο, χωρίς να είναι στεγνό.
- κρασί λευκό μαλαγουζιά, ελαφρύ, αρωματικό, εξαιρετικό.
- μπανόφι
- cheese cake

Και τα δύο γλυκά ήταν ολόφρεσκα και τα απολαύσαμε μέχρι το τελευταίο ψίχουλο του μπισκότου τους.

Μας κέρασαν μισό κιλό κρασί, προς τιμή του κυρίου της παρέας, ο οποίος τη δεκαετία του εξήντα θυμήθηκε ότι πήγαινε στο παλιό, υπόγειο κουτούκι.
Πληρώσαμε 60€.

Τι μου άρεσε:

Όλα. Το ότι είναι μία ταβέρνα με ιστορία, ότι έχει πασπαλίσει τις κλασικές συνταγές με μία μοντέρνα νότα, το προσεγμένο σερβίρισμα σε ωραία πλατό, η τοποθεσία, η εμφανής πέτρα, που δίνει μία ζεστασιά στο χώρο, και τέλος το νόστιμο φαγητό και οι λογικές τιμές.
Ευτυχώς, μένω σχετικά κοντά και μπορώ να πηγαίνω συχνά, αλλά και σε όσους μένουν μακριά θα πρότεινα μία επίσκεψη στον Ασβεστόλακο.

Αξίζει τον κόπο και τον δρόμο!

27 Μάρ 2018

Αυτό, που χρόνια θέλεις να επισκεφτείς ένα εστιατόριο που βρίσκεται στη γειτονιά σου κι όλο το αναβάλλεις και τελικά, μετά την επίσκεψή σου, μετανιώνεις που δεν το έπραξες νωρίτερα, δεν μπορεί, θα το 'χετε πάθει κι εσείς!

Οι Βαρκούλες βρίσκονται χρόνια στη wish list μου, αλλά πρόσφατα αξιώθηκα να πάω.
Βρίσκονται στο κέντρο της Νέας Ιωνίας, κοντά στο άγαλμα του Καζαντζίδη και στο ίδιο στενό με το σπίτι του.

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός, αλλά ζεστός και συμπαθητικός, σε ανοιχτά χρώματα. Στο πάτωμα υπάρχει σανίδι και στους τοίχους φιλιστρίνια, παλάγγοι, και ψαράκια από αλουμίνιο. Από το ταβάνι κρέμονται "ναυτικά" φωτιστικά. Αν χρειαστεί κι αν ο καιρός το επιτρέπει, τα τραπεζάκια βγαίνουν στο πεζοδρόμιο. Είναι λίγο στριμωγμένα, αλλά ο δρόμος έχει ελάχιστη κίνηση κι η κατάσταση σώζεται.

Η μουσική, σε πολύ καλή ένταση, είναι ελληνική, με λαϊκό κι έντεχνο ρεπερτόριο. Το κάπνισμα, δυστυχώς, επιτρέπεται...

Τέσσερα άτομα, σαββατόβραδο, έχουμε κλείσει τραπέζι και στρογγυλοκαθόμαστε. Το μαγαζί γεμάτο. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή.

Το νερό σε κανάτα, το ψωμάκι σε πανεράκι. Το λευκό χύμα κρασί (8€/κιλό) εξαιρετικό!
Παραγγέλνουμε σαλάτα με ντομάτα, ρόκα και μυζήθρα Νάξου. Καλή ποσότητα, ωραία, φρεσκοκομμένη ντομάτα που δένει άψογα με το τυράκι, νόστιμο το λάδι!
Η αφράτη σκορδαλιά με μηλόξιδο έγινε ανάρπαστη! Καταπληκτική, βελούδινη κι απαλή στη γεύση, είναι θεϊκή!

Η σαντορινιά φάβα, με το κρεμμύδι της, έφτασε σε μεγάλο πιάτο - είναι σχεδόν διπλή μερίδα! Της βάλαμε μπόλικο λάδι κι αναδείχτηκε η μεστή γεύση της. Εννοείται ότι γλείψαμε και το πιάτο...
Οι ψητές σαρδέλες ήταν νόστιμες και ζουμερές!

Για κυρίως πήραμε κριθαρότο με γαρίδες (15€) και μυδοπίλαφο (12€). Να επισημάνω ότι και τα δύο πιάτα είναι διπλή μερίδα σε ποσότητα. Το κριθαρότο έφτασε αχνιστό, σερβιρισμένο σε μία πίνα, με 4 μεγάλες γαρίδες από πάνω. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για κορυφαίο πιάτο! Είναι αρωματικό - αρωματισμένο με ούζο, αν δεν κάνω λάθος - πολύ γευστικό, πεντανόστιμο! Μπροστά του, το, επίσης πολύ καλό μυδοπίλαφο, αλλά πιο ντελικάτο, έχανε. Προσθέσαμε λίγο λεμόνι, για ένταση και μας φάνηκε καλύτερο. Θα μπορούσαμε να πάρουμε μόνο το ένα από τα δύο, όπως διαπιστώσαμε εκ των υστέρων, αφού σκάσαμε, μέχρι να καταφέρουμε να τα αδειάσουμε.

Για επιδόρπιο μας κέρασαν χαλβά, πανακότα και το καταπληκτικό σορμπέ λεμόνι, που πολύ θα ήθελα να μάθω να το φτιάχνω!

Πληρώσαμε σχεδόν 60€, ποσό τίμιο για την ποσότητα και την ποιότητα του φαγητού που καταναλώσαμε.

Εν κατακλείδι, ωραίο περιβάλλον, σωστή εξυπηρέτηση, νόστιμο, φαγητό, λογικές τιμές!
Δε χρειάζεται κάτι άλλο, για να γεμίσει το μαγαζί με ευχαριστημένο κόσμο που ξαναγυρνάει.

28 Νοε 2017

"Άνοιξε καινούργιο ζαχαροπλαστείο στη Νέα Ιωνία και δεν το πήρες χαμπάρι;" Είχα να αντιμετωπίσω τα σχόλια των φίλων που ξέρουν ότι είμαι τρομερή γλυκατζού...
Κάλλιο αργά παρά ποτέ!
Για το Maple sugar & spice έμαθα από διαφήμιση στο διαδίκτυο και μετά ενημερώθηκα από το Pontiki.
Μια και δυο ξεκίνησα αμέσως να το επισκεφτώ με τη φίλη μου.
Βρίσκεται σε μία "άκυρη" περιοχή της Νέας Ιωνίας, μακριά από άλλες καφετέριες, αλλά κοντά στα μαγαζιά, σε έναν πολύβουο δρόμο.
Είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών μαγαζί. Με τα κυκλάμινά του απ' έξω, την προσεγμένη του διακόσμηση, τα γουστόζικα σερβίτσια του!
Όμορφα χρώματα, προσοχή στη λεπτομέρεια, εξαιρετικό σέρβις.
Δίπλα στην ταμειακή, dispenser με απολυμαντικό για τα χέρια κι ένα σωρό κεράσματα (μελομακάρονα, κουραμπιέδες, κέικ).
Τουαλέτες που αστράφτουν, φροντισμένες μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.
Κόσμος αρκετός έπινε τον καφέ του κι απολάμβανε τα εδέσματα. Χαλαρή μουσική, σε ιδανική ένταση για συζήτηση.
Και φτάσαμε στο προκείμενο...
Η βιτρίνα λιμπιστική. Τα τρώγαμε όλα ευχαρίστως. Εγώ δεν είχα πάρει καθόλου πρωινό προκειμένου να φάω με όρεξη.
Πήρα μία μπαγκέτα μικρή με γαλοπούλα (3,50€). Έφτασε στο τραπέζι σε ένα πιάτο σαν ζωγραφικός πίνακας, με πιτσιλιές από πράσινη και πορτοκαλί σος. Τι ήταν; Δε ρώτησα. Η φρέσκια ντομάτα είχε προστεθεί σε πολτό με ελαιόλαδο. Πολύ ωραία ιδέα!
Από γλυκά καταλήξαμε σε... Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό! Δηλαδή σε κέικ φυστίκι (πράσινο) και σε velvet κέικ (κόκκινο), τα οποία και μοιραστήκαμε. Το πράσινο καταπληκτικό, με εμφανή τη γεύση του φυστικιού στο "ψωμί" και στην κρέμα, το κόκκινο καλό, ήταν λίγο πιο στεγνό απ΄όσο ήθελα. Ίσως υπήρχε μία ατυχία στο ψήσιμο.
4,50€ κοστίζει το κάθε τεράστιο κομμάτι.
Μαζί με έναν διπλό καπουτσίνο (3,50€) και νερό βρύσης σε καλαίσθητη καράφα, πληρώσαμε 15€.
Εννοείται ότι θα ξαναπάω, γιατί υπάρχουν πολλά ακόμη να δοκιμάσω.
Τέλος, φεύγοντας κάναμε τη σκέψη ότι ευτυχώς που είναι εκτός πιάτσας, διότι, αν ήταν στον πεζόδρομο, θα γινόταν λαϊκό προσκύνημα...

14 Νοε 2017

Το εξωτικό-εξοχικό Κάτω Σούλι βρίσκεται κοντά στο χωριό του Μαραθώνα, όπου συχνά επισκεπτόμαστε καλούς φίλους.
Η πρόταση ήταν να βγούμε έξω για κοψίδια και συγκεκριμένα για προβατίνα και να πάμε στον Σωκράτη που φημίζεται γι' αυτό το είδος.

Σάββατο βράδυ, 5 άτομα φτάνουμε σε μία περιοχή με ταβέρνες. Αυτή του Σωκράτη είχε την πιο κακή εμφάνιση. Ξέρουμε, όμως, ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά...
Μπήκαμε σε μία μεγάλη αίθουσα με αρκετό κόσμο. Στις δύο πλευρές υπάρχει σκεπαστός χώρος και η ψησταριά.
Η αίθουσα ψυχρή, ευτυχώς, ζεσταινόταν από τζάκι αστικού στιλ, που εκείνο το βράδυ ήταν αναμμένο.
Στους τοίχους μερικοί πίνακες ζωγραφικής...
Κομποζέ ροζ καρό κουρτίνες με ροζ τραπεζομάντιλα, που καλύπτονται με λαδόκολλα. Καθαριότητα.
Προσωπικά, προτιμώ οι εξοχικές ταβέρνες να είναι σε χωριάτικο στιλ. Θεωρώ ότι ταιριάζει περισσότερο με το περιβάλλον και προσθέτει θαλπωρή στο χώρο.
Ένα άλλο που μου φαίνεται πολύ αστείο είναι ο χαρακτηρισμός "κοσμική ταβέρνα". Στις ταβέρνες κόσμος πάει, δε συχνάζουν αιγοπρόβατα...
Από φαγητό πήραμε:

-Σαλάτα πολίτικη. Με το σκορδάκι της. Πολύ καλή. Λίγο ξυδάκι επιπλέον και θα ήταν τέλεια.
-Τυροκαφτερή. Πολύ καλή, σπιτική, με κομμάτια φέτας.
-Πατάτες τηγανιτές, 2 μερίδες. Εξαιρετικές.
-Τυρόπιτα σπιτική. Πολύ νόστιμη με τραγανό φύλλο.
-Κολοκυθάκια τηγανιτά. Πολύ καλά. Αν είχαν αφεθεί λίγο σε απορροφητικό χαρτί θα ήταν ακόμα καλύτερα.
-1/2 κιλού ροζέ κρασί. Τίποτε το εξαιρετικό.
-3 αναψυκτικά
-1 μπριζόλα χοιρινή. Μεγάλη σε μέγεθος. Η φίλη μου είπε ότι ήταν εξαιρετική.
-1 1/2 προβατίνα μπούτι και πλευρά. 20€/κιλό. Εδώ υπάρχει θέμα... Αρκετά σκληρή, γινόταν σαν τσίχλα. Λίπος δεν είχε πολύ. Θεωρώ το συγκεκριμένο κρέας πολύ νόστιμο, αλλά δύσκολα το πετυχαίνεις όπως πρέπει. Υπάρχουν μέρη στην Αθήνα που σερβίρουν εξαιρετική προβατίνα, σε πολύ καλύτερη τιμή.
Η εξυπηρέτηση εξαιρετική, επαγγελματική.
Στο τέλος μας πρόσφεραν προσεγμένο κορμό ψυγείου.
Πληρώσαμε 67€. Ενώ τα ορεκτικά ήταν ποιοτικά και μας άρεσαν δεν ευχαριστηθήκαμε το κυρίως που γι' αυτό πήγαμε. τύχαμε στην κακιά την ώρα του ψησίματος, στο κακό κρέας; Δεν ξέρω... Ίσως.
Για προβατίνα εκεί δε θα ξαναπήγαινα...

08 Νοε 2017

Για το "Πίτα Κεμπάπ" διάβασα σε κάποιο άρθρο που πρότεινε ανατολίτικα εστιατόρια στο διαδίκτυο.

Καθόλου πρωτότυπο όνομα σκέφτηκα... Η περιγραφή των εδεσμάτων, όμως με συγκίνησε και ήρθε η μέρα που πήγα με τον καλό μου, ο οποίος αδιαμαρτύρητα με συνοδεύει στις γευστικές αναζητήσεις μου.

Γωνιακό, φωτεινό μαγαζί, όλο τζαμαρίες. Έξω πρασινάδες, περιποιημένες κι αληθινές. Μέσα καθαριότητα και... ουδετερότητα. Απουσία διακόσμησης. Συνήθως τα έθνικ εστιατόρια υπερβάλλουν στη χρήση εξωτικών αντικειμένων και φωτογραφιών με αξιοθέατα από την πατρίδα. Η νοσταλγία βλέπεις... Εδώ τίποτα. Μόνο ένα ξύλινο παραβάν διπλωμένο σε μία γωνία βρίσκεται εκεί για χρηστικούς λόγους.

Τετράγωνα τραπέζια και καρέκλες ψάθινες. Βιτρίνα με μαγειρευτά και φούρνος σε κοινή θέα.
Τουαλέτες πεντακάθαρες και περιποιημένες με σπιραλ ντους για πλύσιμο μετά τη χρήση τους...

Ένας κύριος ανατολίτικης καταγωγής μας καλωσόρισε και μαζί με μία κοπέλα ανέλαβαν να μας εξυπηρετήσουν και τα κατάφεραν με ευγένεια και αληθινό ενδιαφέρον. Ο κύριος -ιδιοκτήτης ή υπεύθυνος δε γνωρίζω, ήρθε στο τραπέζι να ζητήσει συγγνώμη για μία μικρή καθυστέρηση.
Την ώρα που πήγαμε, μεσοβδόμαδα, κατά τις 8 το βράδυ, ο χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος από κόσμο. Παρέες, οικογένειες κι αντροπαρέες από διάφορα μέρη της Μέσης Ανατολής συνέτρωγαν μαζί.
Ήρθε νεράκι σε καράφα και μία πίτα τύπου λαγάνας, που ψήνεται επί τόπου.
Κάποια από τα πιάτα που ζητήσαμε είχαν τελειώσει.
Πήραμε
-Μία μερίδα ντονερ μοσχάρι γάλακτος (6€)
-Μία μερίδα κεμπάπ με αρνίσιο κιμά (7€)
Ερωτηθήκαμε αν τα θέλαμε με ρύζι ή πατάτες τηγανιτές. Εγώ επέλεξα ρύζι κι έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στο σκέτο και σε εκείνο με φασολάκια και κοτόπουλο.
Τα "πιάτα" έφτασαν στο τραπέζι μας και μείναμε με ανοιχτό το στόμα. Δεν προκειται περί πιάτων, αλλά για δίσκους μπακιρένιους, οβάλ, περίπου 30 εκ. μήκος.

Η παρουσίαση, ειδικά του δικού μου, χάρμα οφθαλμών! Κίτρινο το ρύζι, πάνω στο μοσχάρι ξύσματα τυριού, μία ελαφριά λευκή σος, και η σαλάτα με ένα τριαντάφυλλο από κόκκινο λάχανο στη μέση!
Από γεύση όλα καταπληκτικά. Το μοσχάρι τρυφερό, ζουμερό, καλοψημένο. Το ρύζι αέρινο και γευστικό. Τα κεμπάπ πεντανόστιμο. Μόνο οι πατάτες από το άλλο πιάτο μου φάνηκαν προκάτ.
Εγώ ήταν αδύνατο να το φάω όλο και πήραμε το μισό πακέτο.
Παραγγείλαμε και 2 λαχματζούν (2,5€/τεμ) για το σπίτι, τη βερσιόν χωρίς πολλά καυτερά μπαχαρικά. Μας έδωσαν μαζί κι ένα σκαφάκι με σαλάτα. Νόστιμα, ελαφρώς πικάντικα, με ωραία λεπτή ζύμη.
Όση ώρα τρώγαμε βλέπαμε τον ψήστη να ανοίγει με μαεστρία το φύλλο σε διαφόρων μεγεθών πίτες και να το φουρνίζει.
Για επιδόρπιο πήραμε ένα θεϊκό κιουνεφε με τυρί (5€)! Σε περίπτωση που θέλετε να το δοκιμάσετε, θυμηθείτε να το παραγγείλετε από την αρχή, γιατί είναι της ώρας και θέλει 15΄να ετοιμαστεί. Έρχεται ζεστό με μπόλικο φιστίκι και το ειδικό τυρί και είναι υπεραρκετό για 2 άτομα.
Ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν είναι όλα εντάξει και μας κέρασε τσάι.

Τέλος, ο ψήστης ήρθε στο τραπέζι και μας ρώτησε αν θα θέλαμε να δοκιμάσουμε τον μπακλαβά που βλέπαμε έτοιμο σε ένα τεράστιο στρογγυλό μπακιρένιο ταψί. Εννοείται δεχτήκαμε κι απολαύσαμε έναν μπακλαβά εφάμιλλο της Κωνσταντινούπολης!
Επίσης, εννοείται ότι θα πάω και θα ξαναπάω στο συγκεκριμένο μαγαζί, δε χωρά αμφιβολία περί αυτού!